Page 1

Pajausk, aplankyk

Vilniaus Kvapas Skonis Regėjimas Lytėjimas Garsas

Alternatyvus Vilniaus miesto gidas

2013 VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS KVKfm-12 magistrantai


Kvapas

Vandens pypkė

Jautrioji mimoza – tai kvapų oazė, kurios dirginimas suteikia malonumo kiekvienam angliukui. Viliojantis vandens pypkučių dūmas nepadoriai išlaisvins kiekvieną rutinoje paskendusio miesto asmenybę. Nuostabios gėlės – mimozos kvapas suteiks atsipalaidavimo jausmą bei užkrės nepaliaujamu noru miestą pažinti per ore sklandančią paslaptingą dvasią.

1

Vieta: Islandijos g. 1 / Vilniaus g. 33


Kvapas

Senovės dvelksmas

Kiekviena knyga, jos viršelis, popierius ar palėpėse gyvenusių pelyčių apgraužti kampučiai čia turi savo kvapą. Kvapai pasakoja istorijas apie senovės Romą, Naujųjų laikų Karalienės Elžbietos gyvenimą. Tiesiog verčia spėlioti, gal knygos buvo skaitytos rūkant vyšnių tabaką? Ar valgant kvapnius marcipaninius pyragaičius?...

2

Vieta: V. Mykolaičio - Putino g. 5


Kvapas

Gėlės - ne tik pievose Kvapas kitoks nei gėlių darželio....Vienam tai gali priminti šventę, kitam asocijuotis su meile, daugeliui – su ne itin malonia ceremonija. Vis dėlto Vilnius turi savo gėlių kvapą – stiprų, plačiai pasklidusį, nuolat lankomą miesto gyventojų, retai – miesto svečių. O tu ar norėtum pajausti kuo Vilniaus gėlių kvapas skiriasi nuo gėlių darželio?

3

Vieta: J.Basanavičiaus g. 44


Kvapas

Marios Patekus į Vilniaus Užupio rajonėlį, jau pajunti gyventojų ir praeivių sukurtą emociją... O atidarius „Šturmų žuvies“ krautuvėlės duris pajunti ir kvapą šviežios žuvies kvapą, kuris tave tiesiai prie Kuršių marių.

4

Vieta: Šturmų žuvis, parduotuvė


Kvapas

Plaučiai tau padėkos Spygliai gaiviai ir maloniai kutena nosį, galva svaiginančiai ošia nuo sakų kvapo...

Būnant mieste, dažnai norisi ištrūkti į gamtą, įkvėpti ir pajusti medžių, žolės kvapą... Vilnius, tai gali pasiūlyti! Žengiant tiltu per Geležinio vilko gatvę, sunku tuo patikėti, kad tuoj, už kelių šimtų metrų, galėsi pajusti ir įkvėpti tikro oro gurkšnio. Vingio parkas tai ta vieta, kur gali pailsėti tavo plaučiai!

5

Vieta: Vingio parkas


Kvapas

Tolimieji rytai

Sodas, kuris atskleidia nuostabų Vilniaus vaizdą, o kai žydi Sakuros ir nuostabų kvapą... Sakuros žiedų kvapas kviečia prisėsti ant žolės stebėti Vilnių, kvėpuojant Japonijos aromatu. Uostyti Sakuras galima tik pavasario pabaigoje, vasaros pradžioje, nes tai jų žydėjimo metas.

6

Vieta: Čiunės Sugiharos sakurų sodas


Kvapas

Mazutas ir anglis

Anglis... Dūmai... Mazutas... Geležis... Vietiniai gyventojai tai menkai tejunta. Atsitiktiniams praeiviams, tikrąja tų žodžių prasme, gniaužia kvapą. Tai užuosti – nėra pats maloniausias potyris. Vis dėlto tiltu virš krovininių traukinių verta pereiti kiekvienam neįprastų pojūčių mėgėjui.

7

Vieta: Vilniaus geležinkelio stotis. Pėsčiųjų perėja virš bėgių


Kvapas

Sakralieji smilkalai

Fotografuoti čia draudžiama, už tai užeiti ir pajausti, kaip kvepia sakralumas galima ir net reikia. Tik pravėrus duris pasitinka keistas, įdomus, mistiškas cerkvės kvapas. Šios stačiatikių šventovės smilkalai iškelia lankytojus iš Vilniaus į kitą, dar ne visai gerai žmonių pažįstamą, erdvę.

8

Vieta: Šv. Mikalojaus cerkvė, Didžioji g. 12


Kvapas

Senoji vaistinė

Miestiečiai serga. Miestas – siūlo įvairius gydymosi metodus. Joga, subalansuota mityba, prekybos centrais tapusios vaistų parduotuvės – visa tai galite rasti kiekviename mieste. Bet tikrai ne visur susidursite su tokia gilia vaistų gamybos ir pardavimo tradicija. Ar galite įsivaizduoti, kokiu kvapu jus pasitinka pastatas, kuriame jau nuo XVI-ojo amžiaus prekiaujama čia pat (antrojo aukšto laborotorijoje) gaminamais vaistais, o iki XIX a. buvo prekiauta netgi vynu ir kitais svaigalais? Čia, regis, net sienos turi savo kvapą...

9

Vieta: Universiteto vaistinė, Universiteto g. 2


Skonis

Paragauti meilės

Bet kurio vilniečio paklausus, kur skaniausias karštas šokoladas, be abejonės gausite vieną ir tą patį atsakymą – Operhause. Tai yra Lietuvos operos ir baleto teatre. Ir tai yra tikra tiesa – niekur kitur neparagausite tokio tiršto, riebaus, sodraus skonio ir taip žaviai garuojančio karšto šokolado kaip šio teatro kavinėje „Opera“, įsikūrusioje antrame teatro aukšte. Čia, nuo šokolado apsąlusi širdis, atrodo, ims ir sustos! Čia sutiksite Veroniką – raudona skrybėlaite ir plunksnų boa pasidabinusią nenusakomo amžiaus ponią. Užkalbinta Veronika žaviai nusišypso ir papasakoja, kad karštą šokoladą čia skanauja jau daugiau kaip 30 metų: „Į šį teatrą pirmą kartą mane atsivedė būsimas mano vyras. Kaip šiandien prisimenu – kai pirmą kartą paragavau šio šokolado, maniau, kad širdis sustos. Ir nežinia, ar nuo šokolado saldumo, ar nuo naujai gimstančio meilės jausmo. Nuo to karto, kartą per mėnesį vyras vesdavosi mane žiūrėti operos arba baleto ir visada, visada vaišindavo mane šiuo šokoladu. Bėgo metai, augo vaikai, o Operos ir baleto teatro šokoladas buvo ir liko mūsų meilės skoniu. Ir dabar čia ateinu, nors ir vyro nebėra, ir vaikai jau vis rečiau beužsuka“.

10

Vieta: Nacionalinis operos ir baleto teatras


Skonis

Cinamoninė vaikystė Keistuolių teatre sklando obuolių, miško uogų, kavos su druska ir cinamono skonis. „Tėti, nupirk man ūsus“, – kojytėmis trepsi Jurgis ir pirštukais palietęs medinį pagaliuką nusišypso. „O dabar pasimatuok ūsus“, – sūnui įsakmiu, tačiau švelniu tonu liepia tėtis, aktorius Vytautas Rašimas. Ir Jurgis matuojasi. Šiandien jie su tėčiu Keistuolių teatre tik svečiai, šiandien jie mėgaujasi paprasto žiūrovo pojūčiais ir, žinoma, ragauja ir „geria“ teatro skonį.

„Teatras privalo turėti savo skonį. Juk žiūrovai, kurie lankosi mūsų teatre turi skonį“, – mirkteli Vytas ir plačiai teatrališkai nusišypso. „Suaugusiųjų spektakliai mūsų teatre palieka karšto vyno poskonį, o vaikiškiems ilgą laiką kažko trūko. TUTU ledinukai, kukliai užpildė tuščią vieną – juk taip gera žinoti, kad kiekvieną kartą laižydami ledinuką vaikai prisimins mūsų spektaklius.“

11

Vieta: Keistuolių teatras. Ekologiški TUTU ledinukai


Skonis

Tyras

Mažas šaltinėlis, kurį surasti nežinančiam pakankamai sunku, slepiasi Antakalnio rajono gale, už degalinės „Lukoil“. Iki jo veda siauras vingiuotas takelis, kuriuo keliaudamas girdi jau pradėjusios busti gamtos garsus. Net ir nepastebėtum iš kur srūva tyras lyg vaiko ašara vanduo, jei ne šviesiaplaukė mergina, tūpinėjanti aplink mėlyną vamzdelį, su moliniu (!) buteliu.

„Mano vardas Gintė. Kodėl aš čia? Vaikystėje, kiekvieną vasarą, atvažiuodavau pas draugą į Vilnių. Kai nusibosdavo tupėti namuose arba žaisti kieme, jo auklė mus siųsdavo „parnešti vandenuko“. Susikibę už rankų pereidavome Antakalnio gatvę, tada sukdavome šiuo takeliu ir pildavome vandenį į plastikinius butelius. O tada tuo pačiu keliu atgal. O grįžę privalėdavome išgerti po stiklinę šio šaltinio vandens. Tai buvo žaidimo dalis. Todėl radusi laisvą minutėlę traukiu prie šio šaltinio, tik vandenį pilu nebe į plastikinius, o į molinius butelius ir grįžusi išgeriu nebe vieną stiklinę, o mažiausiai tris. Kad būtų sveikiau.“

12

Vieta: Spalvotieji šaltiniai, Antakalnis


Skonis

Puta gurmanui Nuo neatmenamų laikų alus neabejotinai labiausiai mėgstamas lietuvių gėrimas. Stikliaus gatvės rūsiuose įsikūrusioje Bambalynėjė galima paskanauti 80 įvairių rūšių lietuviško alaus, žaviuose stikliniuose butelaičiuose ar bambaliukuose, bei gerai praleisti laiką smagioje draugų kompanijoje.

13

Išalkusiems ir mėgstantiems paužkandžiauti, paslaptingame alaus rūsyje atsiras ne tik visų pamėgta kepta duona, bet ir šviežias, burnoje tirpstantis ir su šviesiu alumi derantis varškės sūris su aštriais prieskoniais.

Vieta: Bambalynė, Stiklių g. 7


Skonis

Ketvirtadienio obuoliai

Užupyje įsikūręs Tymo turgus žmones džiugina kiekvieną ketvirtadienį. Išėjęs pasivaikščioti žaviu Vilniaus senamiesčiu galėsi ne tik apsirūpinti šviežiais, ekologiškais produktais, bet ir jų paragauti, o šypsenos pardavėjų veiduose tikrai pakels nuotaiką! Neabejotinai, skaniausi ir sultingiausi obuoliai sufleruoja vasaros skonį, keletos kilgramų užteks savaitei.

14

Vieta: Tymo turgus, Aukštaičių g./Maironio g.


Skonis

Saldus gyvenimas

Mėgsti pasmaližiauti, o gal puola ligos? Medus puikus bičių gaminys, tinkantis ir gyvenimui pasaldinti, ir nuo ligų apsisaugoti. Kur medus gardžiausias? Bitinėlyje! Čia įsigysi ne tik medaus, bet ir kitų tavo sveikatai naudingų produktų – žiedadulkių, bičių duonelės, pienelio, pikio. Saldi degustacija-neišvengiama ir itin maloni skonio receptoriams. Subtilaus skonio bičių duonelė-mažytis korio akutės užpildas žiedadulkėmis. Tai pamiškių skonis, saldumas, sodrus dūmų kartumas ir užplūstanti sveikata.

15

Vieta: Bitinėlis, paroda -

pardavimas, Šopeno g.12/23


Skonis

Nuo pupelės iki plytelės Naive šokoladas pamalonina dar neragautu ir išskirtiniu švelnumu. O išsirtinumo priežastis yra ta, kad šis šokoladas yra gaminamas „nuo pupelės iki plytelės“ principu. Pats savininkas atrenka pupeles, tada jas paverčia kakava, o galiausiai nepaprato skonio šokoladu. Ekologiška ir sveika. Taip pat čia ant lėkštės vliojančiai tirpsta ledai, pagaminti kruoščiai ir su meile. Jei esi ekologijos fanatas, tu negali neapsilankyti Naive šokoladinėje, nes tai bus puiki skonio patirtis, o išgirstas istorijas apie Naive šokoladą ir ledus galėsi pasakoti su pasidižiavimu.

16

Vieta: “Chocolate Naïve”

Literatų g. 5


Skonis

Filosofijos prieskonis „Flavio“ vyninę puikiai pažįsta kokybiško ir išskirtinio vyno mėgėjai. Vyninės tematika išpildyta iki galo: kiekvieną klientą pasitinka pats savininas-somelje, su medaliu ant kaklo, įrodančiu jo statusą. Vyną skanauji grojant Boceliui ar kitam klasikos atlikėju, na ir žinoma apinka, kuri užburia ir verčia pasijusti lyg Italijos vyndario rūsyje. Šis vyno rusys puikiai tiks filosofijos mėgėjams, kurie galės susirinkti prie vyno taurės ir aptarti Sokrato ir Aristotelio antikinės filosofijos pamatus inteligentiškoje aplinkoje.

17

Vieta: “Enovita“ Aušros vartų g. 12


Skonis

Sekmadienio keksas Sekmadienio popietė, sukurta skaniausiam keksiukui ir kavos puodeliui, gali priversti savaitgalį pailgėti. O tam puiki vieta yra „Tie kepėjai“. Čia rasi pačius minkščiausius ir skaniausius keksiukus, riešutų sviestą ir... ...žinoma, nepaprasto skonio kavą. Sedėdamas čia pasijusi lyg lankytumeisi prancūziškoje kavinukėje, o tas jausmas neleis galvoti apie ateinančio pirmadienio netikusius darbus, kuriuos pasilikai paskutinei minutei.

18

Vieta: „Tie kepėjai“ Tilto g. 6


Regėjimas

Dailė NGD

Nacionalinė dailės galerija (NDG) – šiuolaikiškas daugiafunkcinis meno ir kultūros centras, siekiantis dialogo su visuomene. NDG nuolatinėje ekspozicijoje pristatoma modernioji ir šiuolaikinė Lietuvos tapyba, skulptūra, grafika, fotografija, objektai, instaliacijos, videomenas. Siekiama surinkti ir pažinti šio laikotarpio Lietuvos dailės paveldą, plėsti žiūrovų akiratį – ryškinti Lietuvos dailės ryšius su kitų šalių daile, skatinti naujas Lietuvos dailės interpretacijas, ugdyti vizualiojo meno suvokimo kultūrą. Jei apsilankymo metu jokio renginio ir nevyks, tikrai neverta nusivilti, nes NDG pastatas yra architektūros kūrinys, kurį galima įprasminti nuotraukose. Patartina apeiti visą pastatą, nes jis iš kiekvienos perspektyvos atrodo vis kitoks. Dažnai šurmuliuojantys vietiniai praeiviai architektūros rėmuose sukuria savitą ir jaukią erdvę, o šalia esantys laiptai tiesiog kviečia prisėsti ir dar kartą pasigrožėti Vilniaus panorama.

19

Vieta: NGD


Regėjimas

Namelis ant kojelės Kiekvienas turistas, atvykęs į Vilnių, iš anksto jau žino, kad privalo aplankyti trijų Kryžių kalną ir pasigrožėti Vilniaus panorama. Tačiau ne kiekvienas žino, kad keliaujant per Sireikiškių parką link Trijų Kryžių kalno, yra galimybė pasukti ne į kairę pusę ir kopti laiptais link tikslo, tačiau galima pasirinkti dešiniąją pusę ir užkopus laiptais išvysti taip pat lyg dailininko nutapytą Vilniaus peizažą.

Patarimas. Jei keliaujama bus žiemą, patartina iš anksto pasiruošti, jog reikės didelės fizinės ištvermės įveikti stačius ir slidžius aptrupėjusius laiptus. Jei turite ilgiau laiko, galima į kalno viršūnę patekti žingsniuojant nuo Užupio pusės. Stebėti panoramą galima nuo kalno viršūnės, o jei nėra didelės aukščio baimės, galima užlipti laiptais į miesto menininkų išdailintą namelį ir pasigrožėti Vilniumi iš dar aukščiau.

20

Vieta: Kryžių kalnas


Regėjimas

Plaukimas Nerimi

Neris teka tarp dviejų Vilniaus krantų: „Aš tave myliu“ ir „Ir aš tave“. Neris tarsi skiria (o gal jungia?) Vilnių. Plaukimas Nerimi prilygsta vaikščiojimui Vilniaus senamiesčio gatvėmis. Plaukiant upe galima gėrėtis aplinkiniais vaizdais, apžiūrinėti krantinėje esančius architektūros objektus, stebėti einančius, bėgančius ir važiuojančius praeivius. Galima plaukti ir ryte, ir vakare. Rekomenduojama netgi išbandyti abu variantus, nes dieną puikiai matosi objektai, o naktį Vilnius apšviestas gatvių šviesų atrodo įspūdingai. Plaukti Nerimi galima dviem skirtingomis priemonėmis: baidarėmis ir laiveliu. Pastarasis ištirpus ledo lytims upėje nuolat kursuoja Neries pakrantėje. Norint išsinuomoti baidarę neturėtų kiltų kliūčių, nes ši pramoga yra populiari vandens mėgėjų ir tokią galimybę siūlo ne viena įmonė.

21

Vieta:

Neries upė


Regėjimas

Kino tradicija

Pats pastatas, kuriame įsikūrė „Planeta”, - neeilinių menininkų namas. Buvę gyventojai įamžinti memorialinėse lentose, kurių ant namo šonų daugybė, kadangi namas buvo statomas kaip žinybinis, priklausantis Kultūros ministerijai. Čia gyveno aktoriai, režisieriai, muzikantai, dainininkai, kompozitoriai. Tarp menininkų būdavo apgyvendinamas ir vienas kitas itin aukšto rango karininkas. Kad būtų atkurta pusiausvyra ir harmonija.

Šiandien ,,Skalvija“ atlieka ne tik pagrindinę kino teatro funkciją – supažindinti žiūrovą su nekomerciniu kinu, bei daug dėmesio skiria Lietuvos kinui, organizuoja įvairius susitikimus su aktoriais, režisieriais. Taip pat ,,Skalvija“ rengia edukacinius projektus, kurie ugdo jaunąją kartą tapti puikiais kino žinovais Kino teatrui ,,Skalvija“ – jau 50 m.

22

Vieta: Skalvija, kino teatras


Regėjimas

Barokinis Fuko efektas

Šiltuoju metų sezonu Vilniaus panorama galima grožėtis iš varpinės, kadangi ši varpinė yra aukščiausias pastatas senamiestyje. Lankytojai nevargindami kojų gali užkilti į 45 m aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę. Lipant aukštyn galima pasigrožėti ir vadinamąja „Fuko švytuokle“, vienintele tokia Baltijos šalyse, demonstruojančia Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą.

Senamiesčio praeivių žvilgsnį patraukia įspūdinga Šv. Jonų varpinė. Varpinė buvo statyta 1600-1610 m. ir pasižymi renesanso bei vėlyvojo baroko architektūra.

Iš čia užkopus autentiškais mediniais laiptais į baliustradas senamiesčiu ir neaprėpiamais Vilniaus vaizdais galima gėrėtis tarsi iš paukščio skrydžio. Svarbiausia nepamiršti fotoaparato!

23

Vieta: Šv. Jonų varpinė


Regėjimas

Paslaptys po Vilniumi

Teigiama, kad didžiulė senamiesčio dalis yra po žeme. Visi žinomi Vilniaus požemiai tai ne kas kita, kaip senų, anksčiau čia stovėjusių ar dar tebestovinčių pastatų – vienuolynų, bažnyčių, rūmų, gyvenamųjų namų – rūsiai. Patogus gilių rūsių įrengimui gruntas senojo Vilniaus statybininkams leido po būsimais pastatais įrengti erdvias požemines patalpas. Po gaisrų ir karų, sudegus ar sugriuvus namų sienoms, rūsiai išlikdavo sveiki, nepaliesti. Vėliau ant senų pamatų iškildavo naujų namų sienos. Nemaža tokių netikėtų požeminių patalpų Vilniuje buvo atrasta visai neseniai, po Didžiojo Tėvynės karo, Katedros požemiai buvo Bažnyčiai ir Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei nusipelniusių asmenų laidojimo vieta. Juos kai sugriautuolaidodavo po katedros grindimis įruoštose kriptose. Vilniaus katedros grindys se kvartaluose perklotos daugiau kaip 12 kartų. buvo išvalyti Pirmosios katedros grindys yra griuvėsiai, 2,7 m gylyje. Viso po katedra buvo 27 įvairaus gylio ir dydžio įrengti skverai kriptos. Iš jų 20 kriptų laidoti bei aikštės. žymūs asmenys. Katedros

24

Vieta:

Katedros požemiai

požemiuose buvo laidojami Kęsgailų, Monvydų, Goštautų, Katkevičių, Radvilų, Tiškevičių, Zavišų, Pacų, Valavičių, Bialozarų ir kitų garsių Lietuvos giminių šeimos nariai.


Regėjimas

Kolekciniai augalai Apie 10 kilometrų nuo Vilniaus senamiesčio nutolusi vieta, kurią privalu aplankyti – jaunųjų gamtininkų stotis. Lietuvos jaunųjų gamtininkų centrą supa 19 hektarų parkas. Parke veši maždaug 100 medžių ir krūmų rūšių, formų, varietetų kolekcija. Kolekcija kaupta daugelį dešimtmečių, todėl išdėstyta kraštovaizdžio, o ne sistematiniu principu. Kai kurių medžių lankytojams gali tekti gerai paieškoti atokesnėse parko vietose. Tačiau didžioji maždaug 70 rūšių ir dekoratyvinių formų dalis sodinta paskutiniais dešimtmečiais ir auga parterinėje parko dalyje. Ši gamtininkų stotis įsikūrusi vaizdingoje vietovėje, kurioje netrukdomam galima grožėtis gamta, mini zoologijos sodu, kuriame yra apie 400 gyvūnų (85 - 90 rūšių, porūšių, veislių). Gali apsilankyti Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro šiltnamyje, kuriame auginama 200 rūšių kambarinių gėlių.

Vieta:

25

Jaunųjų gamtininkų stotis


Regėjimas

Modernusis parkas

Modernaus ir šiuolaikinio meno muziejus po atviru dangumi Europos parkas nuo Vilniaus senamiesčio nutolęs apie 24 kilometrus. Europos parką įkūrė skulptorius Gintaras Karosas 1987 m. Įkūrėjas pats valė apleistą mišką, 1991 metais pastatė pirmąją skulptūrą, žyminčią Europos parko pradžią. Tai efektyviai veikiantis, tobulėjantis ir nuolat atsinaujinantis geografinis Europos žemyno centras. 2011 metais duris atvėrė muziejaus padalinys – krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus LIUBAVAS, restauruotas Liubavo malūnas. Europos parkas – pirmasis nevyriausybinės organizacijos muziejus Lietuvoje. Europos parke galima išvysti skulptūrą iš televizorių,Guinness World Records agentūros pripažintą pasaulio rekordu. Europos parkas įtrauktas į 50-tuką įdomiausių meno vietų pasaulyje, kurios pristatomos Amy Dempsey knygoje Destination Art.

Vieta:

26

Europos parkas


Regėjimas

Svaigulys oro balionu

Tikriausiai visi esame matę danguje skrendančius įvairiaspalvius oro balionus ir pagalvoję apie vaizdą iš viršaus. Oro balionu pakilę virš kasdienybės rūpesčių galime suteikti galimybę sau ir kitiems naujai pažvelgti į mus supantį pasaulį. Kelionė oro balionu – tarsi galimybė pamatyti tai, ko nepastebi keliaudamas pėsčiomis arba automobiliu. Skraidymų sezonas tęsiasi nuo balandžio 15 iki spalio 15 dienos. Populiariausia oro balionų kilimo vieta – Neries krantinė prie baltojo tilto. Vilnius viena iš nedaugelio Europos sostinių, kurios centre gali pamatyti kylančius oro balionus (kitur Europoje dėl aktyvaus lėktuvų eismo oro balionais skraidyti draudžiama).

27


Lytėjimas

Rankomis apglėbiama gatvė Siauriausia Vilniaus gatvė – lyg atskiras pasaulis, apie kurio egzistavimą žino nekiekvienas.

28

Miesto senamiesčio kiemuose pasislėpusi gatvelė, savo istorinėmis sienomis suteikia savitą privatumo ir savitumo jausmą prie kurio prisiliesti privalo kiekvienas miesto mylėtojas.

Vieta: Savičiaus g.


Lytėjimas

Aprengtas medis

Nepersianiausiai Vilniuje papuošti Mezgimo medžiai tapo neatsiejama miesto dalimi. Tai puiki susitikimų vieta, bei graži iniciatyva, kuri traukia dažną miesto gyventoją ar svečią savo spalvomis bei išskirtinumu. Ne tik pažiūrėti, bet ir paliesti šiuos kamienus yra nauja ir neatrasta patirtis.

29

Vieta:

Maironio g. 8


Lytėjimas

Rakinami tiltai

Spynos ant tiltų, ne tik amžino ryšio simbolis, bet ir kultūros paveldas. Tiltai vedantys į užupio rajoną gausiai nusėti margaspalvėmis spynelėmis, ant kurių sau vietą rado amžini porų įžadai ir daugybė istorijų.

30

Vieta:

Užupio tiltai


Lytėjimas

Trispalvis laisvės kelias

„Laisvės kelias” – tai skulptūra, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo dvidešimtmečiui. Skulptūros idėja gimė matant šiandieninę apatiją, pesimizmą ir susipriešinimą. „Laisvės kelias” – tai kovos už nepriklausomybę atminimas ir laisvės bei vienybės simbolis ateities kartoms. Ši skulptūra sudaryta iš daugybės plytelių, menančių žmonių vardus neabėjingus Lietuvos išsikovotai laisvei. O prisilietimas prei jų leidžia pajusti Lietuvos patriotų rižtą tęsti laisvės ir vienybės kelią.

Vieta:

31

Konstitucijos pr. 29


Lytėjimas

32

Skaityti delnais

Tai unikali gatvė menanti Lietuvių literatus, vis dar kuriančius, jau nebekuriančius ir įkvepianti tuos, kurie dar tik ketina kurti. Tai gatvė – projektas savo sienose turinti po vieną kekvieno kūrėjo dalelę. Prisilietimai prie šioje gatvėje esančiu darbų nukelia mus į meno ir kultūros pasaulį. Suteikia įkvėpimo bei peno nuostabiems pokalbiams.

Vieta:

Literatų g.


Lytėjimas

Genocido randai

Genocido aukų siena – šalia Lukiškių aikštės pačiame miesto centre įsikūręs Genocido aukų muziejus. Ant šio muziejaus sienų yra daug neįprastų raižinių. Tie raižiniai tai už valstybės nepriklausomybę kovojusių patriotų vardai. Siena simbolizuoja daugelį metų slaptintą informaciją apie žiaurius susidorojimus. Prisilietimai prie šios sienos meną kovotojų už laisvę kančias ir norą pakeisti Lietuvos ateitį.

33

Vieta:

Genocido aukų siena, Gedimino pr.


Lytėjimas

Nesupranti, bet grazu... v

Piešiu nuo darželio laikų. Ne kartą yra tekę bėgti nuo policijos, bet ko nepadarysi dėl vieno didžiausių gyvenimo malonumų, kai tamsoje meistrišku vieno piršto prilietimu ir vaizduotės pagalba sutverti meno kūrinį didžiausioje galerijoje – gatvėje. Kitiems graffiti siūlau priimti kaip paukščio čiulbėjimą – nesupranti, bet gražu.

34

Graffiti dailininkas slapyvardžiu Sok, šalia vienos iš daugelio sostinės sienų, ant kurių galima legaliai paišyti graffiti.

Vieta: Neries upės

krantinė, Olimpiečių g.


- kybiai Slidus

Lytėjimas

Niekada nebūčiau pagalvojusi, kad kažkada rimtai užsiiminėsiu laipiojimo sportu. Dabar į treniruotes „Montis magia“ laipiojimo salėje neretai pasiimu ir šešerių metų sūnų Luką. Kai lipdama visą dėmesį sutelkiu į drebančius pirštus, kuriais įsitvėrusi slidžius kybius bandau nenukristi žemės – užmirštu visus rūpesčius.

O norint pasikarstyti gryname ore, net ir šaltuoju metų laiku Vilniuje gali apsilankyti nuotykių parke, kuris veikia visus metus.

35

Vieta: „LABAS nuotykių parkas“,

Spalvotųjų šaltinių parke, Lizdeikos g.

Jauna mama Kristina, kelerius metus užsiimanti laipiojimo sportu savo gimtadienį šventė „LABAS nuotykių parke“.


Garsas Karaokės vakarai Vilniaus mieste girdisi daug žmonių – kalbančių, šnabždančių, šūkaujančių! Bet paprastai niekur taip daug nesutiksi dainuojančių žmonių kaip karaoke vakaruose! Būtinai užsuk į Brodvėjų. Klausykis dainuojančių ir pasakojančių istorijas apie Brodvėjų žmonių.

Vieta: Brodvėjus, Vokiečių g. 4 / Mėsinių g. 4

36


Garsas

Gyva gatvė

Vilniuje žmonės dainuoja stadionuose, dainuoja kavinėse ir baruose, koncertų salėse. Bet nenustebk, jeigu eidamas gatve išgirsi dainą skambant. Tau nepasigirdo! Vilniaus gatvės groja ir dainuoja. Tiesiog reikia labai atidžiai klausytis ir ieškoti. O radus – sustoti ir klausytis.

37

Vieta:

Įvairios Vilniaus gatvės: Gedimino pr., Maironio g.


Garsas

Riaumojantis kablys

Eidamas pro Kablį neapsigauk dėl jo šaltos ir tylios išvaizdos. Jo viduje plaka geležinė širdis, kurią šildo riedutininkai, riedlentininkai ir BMX dviratininkai. Nepabijok užsukti į vidų–išgirsi kaip riedlentė, krintantys dviratininkai skamba uždaroje patalpoje. Tai unikalus garsas, unikalioje vietoje.

Vieta:

38

Kauno g. 5


Garsas

Vandens dainos Turbūt atvykdamas į miestą tikėjaisi miesto garsų, o ne laukinės gamtos atgarsių. Bet nenusivilk! Vilniuje gali rasti ir to, ir to. Kai pasiilgsi natūralios gamtos garsų – važiuok prie Belmonto krioklių. Vandens kritimas ir ramina, ir džiugina. Pailsėsi ir atsigausi Vilniaus miesto vandens dainų beklausydamas.

39

Vieta:

Belmonto g. 17


Garsas

Derybos Kviečia pirkti, derasi, kalbasi, bėdomis dalinasi, apkalbinėja – tiek daug miesto garsų po atviru dangumi. Užsuk į Kalvarijų turgų ir pasiklausyk kaip gyvena žmonės. Ką jie mėgsta, ko nemėgsta, ką perka, o ko niekada nepirktų. Visas tas šurmulys – garsas, kurį galima ne tik Vilniuje išgirsti, tačiau Kalvarijų turgaus garsų tik Vilniuje pasiklausyti galėsi.

Vieta:

40

Kalvarijų turgus Kalvarijų g. 61


Garsas

Spalvotas Hare Krihna

Ar teko kada nors girdėti spalvingai apsirengusius žmones einant ir giedant „Hare Krishna Hare Krishna Krishna Krishna Hare Hare“? Jeigu ne, tai Vilniuje turėsi begalę progų išgirsti šią mantrą. Tik turėsi būti kantrus ir laukti arba pats ieškoti. Nes kur, ir kada ši mantra nuskambės pasakyti Tau negalime. Tad atidžiai įtempęs ausis klausyk, gal kur nors jau netoli?

Vieta:

Įvairios gatvės, prie Katedros

41


Garsas

Nenutylantis namas Gedimino prospekte, visai šalia Lukiškių aikštės stovi dainuojantis pastatas. Būtinai eidamas pro jį šalia jo stabtelk ir įtempęs ausis įsiklausyk. Jeigu pro atvirus pastato langus pasigirs muziką ar balsai – sustok ilgėliau ir pasiklausyk – dainuoja būsimi pasaulinio garso teatralai ir muzikai.

42

Vieta:

Gedimino pr. 42


Garsas

Elektriniai virpesiai Jeigu atvykai iš didesnio Lietuvos miesto, turbūt esi girdėjęs kokį garsą skleidžia važiuojantis troleibusas. Bet nepraleisk progos Vilniuje važinėti troleibusais (jų yra daug ir visokių) ir klausytis jų melodijų. Turbūt Vilniaus miesto dar neįsivaizduotum be troleibusų, o jų garsas yra svarbi Vilniaus miesto gamos nata.

Vieta:

43

Visas Vilnius, kur kursuoja troleibusai


Garsas

Proto balsai

Būna garsas, būna miesto garsas ir būna protų garsas. Kaip skamba protų garsas mieste, gali išgirsti nuėjęs į Protų kovas „Artistuose“. Ten skamba protingi klausimai,

44

dar protingesni atsakymai, daug juoko ir nusivylimo atodūsiu. Ten tikrai nebus tylos! Ten tikrai išgirsi miesto garsus!

Vieta:

Šv. Kazimiero g. 3


Kvapas

Ikvėpk

C

Neįtikėtina, kiek miestas turi skirtingų kvapų, kurie persipina tarpusavyje vienas su kitu, sukuria vis naują atmosferą aplink. Kvapo maršrutais nukels į netikėčiausias vietas, leis užuosti Vilniaus tikrąjį kvapą, tiek saldų, tiek ir aitrų.

45


Skonis

Ragauk Skonis gyvenime suteikia daug palaimos ne tik skrandžiui, bet ir užpildo mūsų pojūčių rinkinį dar viena patirtimi. Atrinkome ir patys išbandėme originalaus skonio kerteles, kurios siūlo paragauti dar neragautus poskonius, atskleidžia neragautą Vilniaus pusę. Šis maršrutas patiks ir gurmanams ir dar tik pradedantiems ar norintiems tokiais tapti.

46


Regėjimas

Atsimerk

Ar galite patikėti, kad gebėjimas matyti atsirado daugiau nei prieš 700 milijonų metų? O šiandien mus supa daugybė vaizdų, kuriuos fiksuoja mūsų akys: pastatai, skubantys praeiviai gatvėje, linguojantys medžiai, tekanti upė, skrendantys paukščiai. Vieni vaizdai keičiasi akimirksniu, kiti – sustoja ilgesniam laikui ir taip mūsų pasąmonėje užfiksuoti vaizdai keičia vieni kitus. Regėti – vienas iš svarbiausių žmogaus pojūčių. Norint patirti teigiamas emocijas, svarbu pasirinkti tai, ką nori matyti akys. Regėjimo maršrutas persipina dviem aspektais: galima matyti tai, kas kinta ir nepastovu ir tai, kas įrėminta ar įprasminta laiko ir vietos rėmuose. Maršrutą patartina pasirinkti pagal poreikius ir baimes. Svarbiausia tai, kad visuos šiuos objektus galima pamatyti kitaip, žvelgiant iš savo stebėtojo perspektyvos. Reikia pripažinti, kad maršrutas yra ilgas ir visą jį įveikti be automobilio yra sudėtinga. Dėl to yra galimi keli variantai: arba leistis į kelionę automobiliu, arba pasirinkti tuos objektus, kurie yra miesto centre ir kuriuos galima pasiekti pėsčiomis. Šis regėjimo maršrutas siūlo alternatyvų apžvalgos objektų ir žvelgimo į Vilnių maršrutą.

47


Lytėjimas

Liesk

Lytėjimas – vienas iš pagrindinių, vienas aštriausių ir daugiausiai informacijos apie aplinką suteikiančių žmogaus pojūčių. Mums itin svarbu paliesti tai ką matome, girdime ar užuodžiame tam, kad tik patvirtintume savo jutimus. Liesdami objektus mes perleidžiame juos per savo patirties bei jausmų prizmę ir pajuntame viską iš naujo. Kiekvienas paviršius turi savo unikalią istoriją, perkėliančią mus į naujų pojūčių ir patyrimų pasaulį... Istorijas galima ne tik skaityti ar jų klaustytis, jas galima paliesti ir išgyventi kartu su pasakotoju, vieta, objektu. Lytėjimo maršrutas paveiks vidines sielos gelmes, maloniai sušildys ir nustebins.

48


Garsas

Isiklausyk

C

Miestą reikia išgirsti. Reikia girdėti kiekvieną jo dalelę atskirai, kad galėtum susidaryti įspūdį kaip iš tikrųjų skamba miestas. Miestą reikia girdėti, nes jis girdi Tave. Tave girdi ir miestas, ir visi kiti esantys mieste. Miesto reikia klausyti ir jis Tau daug ką pasakys.

49


5 pojučiai

Apie Miestą pažįsti ne iš aprašymų turistiniuose giduose...

Užuodęs jo kvapus, klausydamas netylančio miesto ūžesio, tampančio simfonijomis ir nuolatinio skubančio ritmo, ragaudamas iki šiol nepažintus ir tik tam tikroms vietoms būdingus skonius bei jų variacijas, lytėdamas naujus paviršius, jausdamas faktūras, ir viską stebėdamas akimis. Miestas negali nepatikti, jeigu jį pažinsime vadovaudamiesi penkiais pojūčiais. Visi šie pojūčiai, susijungę į darnią visumą, sukurią tikrojo Vilniaus veidą.

Alternatyvus Vilniaus miesto gidas suformuotas iš atrinktų originalių ir į turistinius maršrutus neįtrauktų vietų bei objektų. Visi jie išbandyti ir užfiksuoti mūsų akimis, aprašyti mūsų pojūčiais.

50

Linkime tikrų POJŪČIŲ!


Gida Jums parengė ir rekomenduoja c

KVKfm-12 magistrantai: Šarūnė Gadliauskaitė Gintarė Krepštulytė Justina Zmitrulevičiūtė Justina Bulytė Joana Paukštytė Eglė Štuopytė Akvilė Deltuvaitė Eglė Vanagaitė Lijana Kutut Darius Ledauskas Jana Mikulevič Maketavo: DomasBurkauskas Donata Budavičiūtė Ilma Nikitinaitė Chrisija Kondrašova Vaiva Rutkauskaitė

Pajausk, aplankyk  

Alternatyvus Vilniaus miesto gidas

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you