Page 1

2014 m. vasario 28 d. Nr. 9 (924) 9 771648

622008

Kaina 1 Lt Internete: www.kvitrina.com

politika, aktualijos, sportas

„Eglė“ įsiliejo į Birštoną it šaltinis Vidmantas Venclovas

Birštonas visada buvo mėgstamas tų, kuriems patinka ramybė ir geras sanatorinis gydymas. Tarybiniais laikais iš visų sąjungos respublikų atvykę poilsiautojai užpildydavo „Spalio“, „Tulpės“, o paskui ir „Versmės“ sanatorijas. Po nepriklausomybės atkūrimo „Spalio“ sanatorijos korpusai ištuštėjo ir, liaudiškai tariant, laukė savo gelbėtojų. Tiesa, visas pastatų kompleksas atiteko naujai sukurtai bendrovei „Birštono šaltinis“. Ir nežinia, kiek laiko griūvantys pas-

tatai dar būtų „džiuginę“ kurorto svečius, jei ne Druskininkų „Eglės“ sanatorijos savininkai, atsiliepę į Birštono valdžios raginimus įsigyti savivaldybei priklausantį kontrolinį „Birštono šaltinio“ akcijų paketą ir imtis buvusios „Spalio“ sanatorijos prikėlimo, tiesa, jau kitu vardu – „Eglės“. Praeitais metais buvo atidarytas pirmasis iš keturių Birštono „Eglės“ sanatorijų korpusų, šiemet, kai Birštonas švęs Kurorto dienas, duris atvers dar vienas. Būtent apie tolimesnius „Eglės“ sanatorijos plaNukelta į 7 psl.

Kovo 11-oji: bėgimo tradicijos išlieka, naujosios – skinasi kelią Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos, Kovo 11-osios šventės programa

Vidmantas Venclovas

Šiais metais Kovo 11-osios minėjimas Prienuose, pasak renginio organizatorių, bus kitoks, tačiau pagrindinis tikslas – aktyviai ir kartu sutikti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – išlieka nepakitęs. Festivalis „Mes galime“ septintąjį kartą kviečia visus bėgimo entuziastus išmėginti savo galimybes įvairiose distancijose (nuo 0,5 iki 10 km). O politinių partijų ir bendruomenių atstovams šiemet bus galima pasirungti ir estafetės 4x500 m bėgime.

Renginys prasidės „Prieniaus“ mugės šurmuliu ir policijos bičiulio Amsio saugumo pamokomis. Šalia savo produkciją siūlys krašto ūkininkai, šventės dalyvius linksmins liaudies kapela. Po bėgimo įkarščio rezultatų laukiantiems bėgikams ir žiūrovams koncertuos roko grupės. O festivalio nugalėtojų ir prizininkų laukia medaliai, diplomai ir neįtikėtini prizai. Be to, pagerinta kareiviška koše, bulviniais blynais ir karšta arbata visus vaišins renginio savanoriai.

12.00 val. „Prieniaus“ mugė, ūkininkų turgelis 12.30 val. Policijos draugo Amsio saugumo pamokos vaikams ir ne tik 12.45 val. „Žiburio“ gimnazijos organizuoto mokinių piešinių konkurso Vasario 16 d. paminėti nugalėtojų apdovanojimo ceremonija 13.00 val. Filmo apie A. M. Brazauską peržiūra Prienų KLC 13.30 val. Koncertas 14.00 val. Oficialus renginio atidarymas - Vėliavos pakėlimas (vėliava perduodama iš rankų į rankas…) - Mero sveikinimo žodis 14.15 val. Bėgimo festivalis -10 km bėgimo startas - 1 ir 2 ratų bėgimai - politinių partijų estafetė 4x500 m - bendruomenių estafetė 4x500 m 15.00 val. Patriotinio eilėraščio konkurso nominantų apdovanojimas 15.30 val. Bėgimo festivalis - 3 ir 4 ratų bėgimai 16.00 val. Roko koncertas 16.45 val. Bėgimo festivalis. Apdovanojimai


2

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. vasario 28 d. / Nr. 9 (924)

Irkluotojų vakare – šmaikšti nominacija Rolandui Maščinskui Vasario 8 d. Trakuose, „Galvės“ restorane vykusiame irkluotojų vakare Rolandas Maščinskas, kaip reitingo irkluotojas Nr. 2, gavo ne tik taurę, bet jam buvo įteikta ir šmaikšti nominacija – „Metų bučinys“.

„Ringis“ pralaimėjo, bet išliko penktoje vietoje

„Ąžuolo“ veteranai egzaminavo „Jaunimą“

Balbieriškio „Ringio“ futbolininkai 11-tajame AAFF ture žaidė su Alytaus „VidzVasario 19 d. Prienų KKSC salėje buvo sužaistos vienintelės giris-2“ komanda. Deja, bet balbieriškiečiai turėjo pripažinti varžovų pranašumą. Po pirmojo kėlinio „Ringio“ komanda turėjo 2 įvarčių deficitą (2:4). Santykis nepa- salės futbolo pirmenybių rungtynės - „Ąžuolo“ veteranai“ sikeitė ir nuaidėjus rungtynių pabaigos švilpukui (4:6). Vis tik ir po pralaimėjimo egzaminavo KKSC „Jaunimą“. Balbieriškio komanda išliko penktoje turnyrinės lentelės vietoje. Pirmajame kėlinyje aikštėje dominavo veteranai, kurie ir laimėjo jį rezultatu 8:1. Tiesa, antrajame žaidimas išsilygino (5:5), bet skirtumas nesumažėjo. „Ąžuolo“ futbolininkai laimėjo rungtynes rezultatu (13:6). „Jaunimo“ komandoje 3 įvarčius pelnė Justas Šerkšnas, „Ąžuolo“ - Vytautas Ražaitis (5).

Prieniškė buvo viena iš lyderių mače su estėmis Vilniaus „Kibiršties-Viči“ krepšininkės Baltijos lygoje įtikinamai įveikė Talino „Felex/1182“ komandą (89:54). Prieniškė Mantė Kvederavičiūtė prie pergalės prisidėjo 15 taškų ir buvo viena iš komandos lyderių. LMKL čempionate Ritos Žilinskaitės atstovaujama „Utenos“ komanda nesugebėjo rimtai pasipriešinti „Hoptrans-Sirenos“ krepšininkėms (48:71). Balbieriškietė per 37 min. pelnė 15 taškų ir buvo viena iš komandos lyderių. Pralaimėjimą patyrė ir Ričardo Maceinos treniruojama „Aisčių LSU-Sirenos“ komanda. Kaunietės 57:71 nusileido „Sūduvos“ krepšininkėms.

Salės futbolo pirmenybėse – eilinė „Stadiono“ pergalė Vasario 22 d. Prienų rajono salės futbolo pirmenybėse buvo sužaisti du mačai. „Stadiono“ komanda gan įtikinamai įveikė Veiverių futbolininkus (9:4). Kitame mače Balbieriškio „Ringio“ komanda sužaidė lygiosiomis (5:5) su Jiezno futbolininkais. Šiose rungtynėse pirmajame kėlinyje sėkmingiau žaidė Jiezno komanda, kuri į varžovų vartus įmušė 4 įvarčius, o į savus praleido tik du (2:4). Antrajame kėlinyje jau dominavo „Ringio“ futbolininkai (3:1). Pasak „Ringio“ komandos atstovo, jų komandoje pasižymėjo Gražvydas Mejeris (2), Vidmantas Žilinskas, Ernestas Dimša, Tadas Lukša.

Skirtingi mūsų krašto krepšininkų pasirodymai mėgėjų lygose Vasario 17 d. „Stakliškių“ krepšininkai KKML „B“ lygoje 20 taškų skirtumu įveikė „Tyla-KCSM“ komandą (95:75). Marius Nenartavičius pelnė 23 taškus (15 atkovotų kamuolių), Marius Petrauskas – 20, Deimantas Židanavičius – 15. Vasario 18 d. Prienų „Rūdupio-2“ komada nesugebėjo KKL Elito grupėje rimčiau pasipriešinti „Bangos“ krepšininkams (64:109). Ričardas Marcinkevičius prieniškiams pelnė 16 taškų (10 atkovotų kamuolių), Mantvydas Gečionis – 11.

„Ąžuolas“ išvykoje sutriuškino „Garliavą“ Vasario 22 d. Prienų „Ąžuolo“ futbolininkai KAFF senjorų pirmenybėse iškovojo labai svarbią pergalę. Prieniškiai išvykos rungtynėse sutriuškino varžovus iš Garliavos. Tiesa, pirmieji įvartį pelnė aikštelės šeimininkai (1:0), bet „Ąžuolo“ vyrukai nepasimetė ir atsilygino varžovams 7 įvarčiais (1:7). Dar pirmajame kėlinyje rezultatą išlygino Saulius Liepa. Paskui į varžovų vartus įskriejo dar du įvarčiai (S. Liepa, Vytautas Ražaitis), ir po pirmojo kėlinio „Ąžuolas“ pirmavo rezultatu 3:1. Antrajame kėlinyje aikštelės šeimininkai padėjo Prienų komandai padidinti skirtumą iki 4 taškų, įmušdami du įvarčius į savo vartus. Giedrius Leonavičius ir Ramūnas Jakučionis užtvirtino savo komandos pergalę (7:1).


Nr. 9 (924) / 2014 m. vasario 28 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

„Stakliškės“ pratęsė pergalių seriją, bet turėjo paplušėti Vasario 22 d. „Stakliškių“ krepšininkai Mažųjų miestelių krepšinio lygoje iškovojo eilinę pergalę. Šį kartą stakliškiečiai išvykoje įveikė Rūdiškių BC „Vilkai“ komandą (76:89). Pirmajame kėlinyje rungtynių favoritai gavo antausį ir pralaimėjo jį rezultatu 27:24. Tiesa, antrajame kėlinyje „Stakliškių“ vyrukai supyko ir įgijo 16 taškų persvarą (38:54). Trečiajame ketvirtyje Tautvydo Švedo vedami stakliškiečiai padidino savo pranašumą iki 23 taškų (49:72). Ketvirtajame kėlinyje aikštelės šeimininkai pakilo į lemiamą šturmą, ir skirtumas pradėjo mažėti, bet BC „Vilkai“ pastangų išplėšti iš „Stakliškių“ komandos rankų pergalę nepakako (76:89). Tautvydas Švedas pelnė 26 taškus, 23 – Justas Furmanavičius, 17 – Artūras Kaminskas.

Kovo 18 d. 16 val. Birštono gimnazijos salėje

„Olimpas“ •

BC „Vilkai“

„Užuguosčio“ krepšininkai antrą kartą įveikė „Alovės“ komandą Vasario 23 d. „Užuguosčio“ krepšininkai žaidė MMKL čempionato rungtynes su „Alovės“ komanda. Jau pirmajame kėlinyje aikštelės šeimininkai įgijo 12 taškų persvarą (30:18). Prieš lemiamą kėlinį „Užuguosčio“ krepšininkai turėjo 15 taškų pranašumą (74:59), bet ketvirtajame kėlinyje žaidimas užstrigo. Varžovai pradėjo mažinti atsilikimą, bet aikštelės šeimininkai surado jėgų atlaikyti jų šturmą. Rungtynės pasibaigė rezultatu 94:87 „Užuguosčio“ komandos naudai. Pergalė užtikrino komandai antrąją vietą pogrupyje.

3

Prienų „TonyBet“ krepšininkai suklupo Utenoje, bet dar laukia rungtynės Prienuose Vasario 22 d. Prienų „TonyBet“ krepšininkai žaidė BBL čempionato pirmąsias aštuntfinalio rungtynes su Utenos „Juventus“ komanda. Pirmajame kėlinyje Prienų komanda „paleido“ varžovus ir tik didelių pastangų dėka sutrukdė jiems įgyti didesnį pranašumą. Antrajame ir trečiajame kėliniuose V. Šeškaus auklėtiniai atrado savo žaidimą ir buvo įgiję net 9 taškų persvarą. Bet ketvirtajame kėlinyje fortūna nusisuko nuo prieniškių, ir rungtynės buvo pralaimėtos trijų taškų skirtumu (70:67). Pirmasis kėlinys Rungtynės prasidėjo aikštelės šeimininkų spurtu (5:0). Mindaugas Lukauskis pataikė tritaškį (5:3), „Juventus“ atsakė taikliu tolimu metimu (8:3). M. Lukauskis įmetė dvitaškį (8:5), bet aikštelės šeimininkai buvo „ant bangos“ ir padidino savo persvarą iki 10 taškų (15:5). Po Pauliaus Ivanausko tritaškio „TonyBet“ atsilikimas sumažėjo (15:10), bet uteniškiai surengė sėkmingą ataką ir padidino savo pranašumą iki 7 taškų (17:10). Vis tik Prienų komanda sugebėjo sustabdyti varžovų puolimą, o kėlinio pabaigoje po taiklių M. Lukauskio ir Vaido Čepukaičio baudos metimų sumažino skirtumą iki trijų taškų (17:14). Antrasis kėlinys Kėlinio pradžioje V. Čepukaitis baudos metimais sumažino komandos taškų deficitą iki vieno taško (17:16). Aikštelės šeimininkai atsakė tritaškiu ir dvitaškiu (22:16). Komandos apsikeitė sėkmingomis atakomis (26:20). Artūras Valeika, negalėdamas pelnyti taškų prie varžovų krepšio, prisiminė, jog gali pataikyti ir tritaškį (26:23). Dar po vieno „TonyBet“ centro tolimo metimo rezultatas tapo lygus

(28:28), o Martyno Linkevičiaus dvitaškis pirmą kartą rungtynėse išvedė Prienų komandą į priekį (30:32). Deja, išlaikyti perimtą iniciatyvą savo rankose V. Šeškaus auklėtiniai nesugebėjo, ir po dviejų kėlinių „Juventus“ komanda išsaugojo trijų taškų pranašumą (37:34). Trečiasis kėlinys Kėlinys prasidėjo galingu „TonyBet“ krepšininkų spurtu (8:0), ir V. Šeškaus kariauna įgijo 5 taškų persvarą (37:42). O po A. Valeikos eilinio tritaškio Prienų komandos pranašumas siekė 8 taškus (39:47). Prieniškiai ilgą laiką neleido varžovams įsibėgėti, o patys sėkmingai atakavo jų krepšį, ir, po M. Linkevičiaus pelnyto dvitaškio bei taiklaus baudos metimo, „TonyBet“ persvara padidėjo iki 9 taškų. Deja, bet per paskutines dvi kėlinio minutes Prienų komanda sugebėjo iššvaistyti turėtą pranašumą iki dviejų taškų (48:50) Ketvirtasis kėlinys Laimonas Kisielius pataikė tritaškį ir padidino Prienų komandos persvarą iki 5 taškų (48:53). Bet aikštelės šeimininkai laimėjo trijų minučių atkarpą 5:0 ir rezultatą išlygino (53:53). L. Kisielius išvedė svečius į priekį (53:55), bet aikštelės šeimininkai atkūrė pusiausvyrą (55:55). Kėliniui įpusėjus „TonyBet“ komanda po L. Kisieliaus tritaškio ir A. Valeikos dvitaškio pirmavo 5 taškais (55:60), bet po minutės rezultatas vėl buvo lygus (60:60). Uteniškiai pakilo į paskutinį šturmą ir jiems, iki rungtynių pabaigos likus 1,5 min., pavyko įgyti 6 taškų pranašumą (68:62). M. Lukauskis trimis baudos metimais sumažino skirtumą iki trijų taškų (68:65). Iki rungtynių pabaigos komandos dar apsikeitė taikliais metimais, bet „Juventus“ išlaikė trijų taškų persvarą ir laimėjo pirmąsias aštuntfinalio rungtynes rezultatu (70:67).


4

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. vasario 28 d. / Nr. 9 (924)

televizijos programa

kovo 1 d.

ŠEŠTADIENIS 06:30 Animac. Didysis

06:45 Teleparduotuvė

7.00 Yra kaip yra

filmukų šou

07:00 Animacija

8.00 Galileo

09:00 Receptų

09:30 Mamyčių klubas

užkalbėtoja

10:00 Svajonių sodai

09:30 Padėkime augti

11:00 Nepaprasti

10.00 Šefas

Šarpėjos nuotykiai

rekomenduoja

10:00 KINO PUSRYČIAI Padangių gimnazija 11:55 Pirmas sekmadienis 13:50 Mano puikioji auklė 14:25 Didingasis amžius 16:45 Ponas Magu 18:30 Žinios

12:55 Amžini draugai 14:55 Kamelotas

8.30 Atsargiai - moterys! 9.00 Nerealu! 9.30 Apie žūklę

10:30 Kviečiu vakarienės 11.00 Naujakuriai 12.00 Žmogus prieš

16:00 Virtuvė

gamtą

16:40 Kvieskite daktarą!

13.00 Dviračio šou

17:10 Ekstrasensai tiria 18:20 Eurojackpot

14.00 Prajuokink mane 15.00 Jaunavedžiai 16.00 Muchtaro

18:30 TV3 žinios

sugrįžimas

20:50 Kodas: L. O. B. I. A. I

19:00 Šunų viešbutis

17.00 Mentai

23:25 Pats baisiausias

21:00 20 000 mylių po

18.00 Ekstrasensų mūšis

filmas 2

vandeniu

01:00 Vaiduokliai

00:45 Kelionė į Ameriką

21.35 Chaosas

mokykloje

02:50 Sergėtojas

23.40 Rykliai puola

06:30 Animac. Didysis

06:45 Teleparduotuvė

6. 30 Televitrina

filmukų šou

07:00 Animacija

7.00 Yra kaip yra

09:00 Sportuok su mumis

7.55 Nacionalinė loterija

19:00 Žaislų istorija 2

19.00 Savaitės kriminalai 19.30 Seni liūtai

SEKMADIENIS

09:00 Sveikatos ABC 10:00 KINO PUSRYČIAI Atvykėliai 11:45 Prielipa

09:30 Statybų TV 10:00 Laikas keistis 10:30 Mūsų gyvūnai 11:00 Daktaras Dolitlis

13:45 Mano puikioji auklė 12:45 Išleistuvės

8.00 Galileo 8.30 Tauro ragas 9.00 Autopilotas 9.30 Krepšinio pasaulyje 10.00 Sekmadienio rytas 11.00 Sveikatos kodas

14:20 Didingasis amžius

14:55 Kamelotas

12.00 Nacionalinė

16:45 Ne vienas kelyje

16:00 Virtuvė

Geografija

17:30 Teleloto 18:30 Žinios 19:00 Alfa savaitė 19:30 Šokiai ant ledo 23:10 Kerštas 01:25 Pats baisiausias filmas 2

Stipriausias jaunimas susirinks Prienuose

06:00 Emigrantai 07:00 Bėdų turgus 08:00 Pagalbos ranka 08:30 Gimtoji žemė 09:00 Džeronimas 09:25 Mažasis princas 09:50 Aviukas Šonas 10:00 Linksmoji knyga 10:30 Ryto suktinis su Zita Kelmickaite 11:30 Durys atsidaro 12:00 Pasaulio dokumentika 13:00 Dainų dainelė 2014 15:00 Popietė su Algimantu Čekuoliu 15:30 Pasaulio panorama 16:00 Žinios 16:10 Sveikinimų koncertas 18:30 Lyderių turnyras Žinių riteriai ir damos 19:50 Visi namie 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:00 Eurovizijos konkurso nacionalinė atranka. Finalas 23:00 Mirtinas grožis 01:05 Pasaulio dokumentika

Kovo 14 dieną Prienų pramogų ir sporto arenoje vyks Lietuvos moksleivių štangos spaudimo čempionatas. Varžybos vyks pagal tarptautines jėgos trikovės taisykles. Jose teisėjaus tarptautinės ir nacionalinės kategorijos teisėjai. Varžybose bus naudojama tarptautinių varžybų standartus atitinkanti įranga. Varžybų dalyviai – moksleiviai (vaikinai ir merginos), gimę 1995-2000 metais. Vaikinai varžysis aštuoniose svorio kategorijose, merginos – dviejose (iki ir virš 57 kilogramų). Dalyviai atstovaus komandas dviejose įskaitose: mokyklų ir sporto klubų. Bus fiksuojami Lietuvos nacionaliniai moksleivių bei jaunių štangos spaudimo rekordai. Tikimasi, jog dalyvių skaičius sieks daugiau nei 150. Savo rajonus atstovaus daugiau nei 20 mokyklų. Varžybose svečių teisėmis dalyvaus komandos iš Baltarusijos ir Lenkijos. Renginį pagyvins gatvės šokių („break dance“) grupė iš Veiverių Tomo Žilinsko gimnazijos, Prienų „TonyBet“ palaikymo komandos kovo 2 d. šokėjos, vienas stipriausių planetos žmonių Vidas Blekaitis, 06:00 Popietė su 2013 metų Pasaulio jaunių štangos spaudimo čempionas Algimantu Čekuoliu Klaudijus Malevskis, daugkartinė Lietuvos, Europos ir Pasaulio 06:30 Šventadienio mintys moterų čempionatų prizininkė Daiva Žarovienė, Lietuvos štan07:00 Ryto suktinis su gos spaudimo rekordų autoriai Audrius Vosylius ir Deividas AlZita Kelmickaite bušis bei 2014 metų Lietuvos jaunimo Jėgos trikovės rinktinė. 08:00 Girių horizontai Varžybas filmuos „Lietuvos ryto“ televizija, o rezultatus 08:30 Kaimo akademija tiesiogiai skelbs internetinis portalas kvitrina.com. Dalyvius 09:00 Džeronimas 09:25 Mažasis princas sveikins miesto meras, Jėgos trikovės federacijos prezidentas 09:50 Aviukas Šonas ir kiti žymūs svečiai. Varžybų nugalėtojus apdovanos maisto 10:00 Gustavo enciklopedija papildų parduotuvė „Ponas Bicepsas“. Daugiau informacijos 10:30 Leonardas apie varžybas rasite oficialiame internetiniame Jėgos trikovės 11:30 Visi namie federacijos puslapyje (http://www.trikove.lt).

12:00 Pasaulio dokumentika 13:00 Detektyvo klasika 13.00 Dviračio šou 16:40 Kvieskite daktarą! 15:00 Surikatos 16:45 Žinios 14.00 Sveikinimai 17:10 Ekstrasensai tiria 17:00 Keliai. Mašinos. 16.00 Muchtaro Žmonės 18:30 TV3 žinios sugrįžimas 17:35 Stilius 19:00 Savaitės 18:30 Lietuvos balsai 17.00 Mentai 20:30 Panorama komentarai 18.00 Mistinės istorijos 21:15 Mūsų laisvės 19:30 Šuolis! metai – 2002 19.00 MEILĖS ISTORIJOS 22:30 Didysis apiplėšimas 21.00 1812. Ulonų baladė 23:15 Kelias į 2014 pasaulio futbolo čempionatą 23:45 Detektyvo klasika 23:00 Babelis 00:20 Rikošetas


Nr. 9 (924) / 2014 m. vasario 28 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA Priedas Birštono kurortui ir ne tik

Kurorto perėjimas „Raudonojo Kryžiaus“ žinion ir tai, kad Birštonas neturėjo savo valsčiaus, buvo du labai nesuderinami dalykai. Plečiantis kurortui, miestelyje gausėjo vagysčių ir apgavysčių. Birštonas priklausė Jiezno III policijos nuovadai, tad miestelio punkte buvo tik vienas policininkas. Jis fiksavo nusikaltimus ir pažeidimus, vykdė kvotas, tyrimus, bet galutiniai sprendimai buvo priimami Jiezne. Nuo 1925 iki 1927 m. Birštono vyresniuoju policininku dirbo Jonas Jablonskas. Jis buvo gimęs Stakliškių valsčiaus Jaunonių kaime 1893 m., prieš tai tarnavo Butrimonyse (LCVA, f.394, ap.7, b.35, l.2). Jam ypač teko susidurti su birštoniškių buitinio pobūdžio skundais. Kiekvienas kiek labiau pasiturintis Birštono gyventojas stengėsi pasistatyti arba rekonstruoti turimus būsto pastatus, kad labiau patrauktų poilsiautojus. Tai dažnai sukeldavo kaimynų tarpusavio konkurenciją, pavydą. 1926 m. vasario pabaigoje pagal gautą iš Alytaus apskrities Statybos inspekcijos leidimą Vytauto gatvėje namą su virtuve pradėjo statyti Pranciška Jachimavičienė, turėjusi nemažai pažinčių tiek Alytuje, tiek Kaune, ir taip apeidavusi įstatyme numatytus reikalavimus. P. Jachimavičienės kaimynas vaistininkas Jonas Kurtinaitis parašė policijai skundą. Vaistininkas prašė, kad policija sustabdytų statybą, nes „jos statomas namas yra pusę metro nuo mano pliaciaus ir pusę metro nuo gatvės, kas neleista įstatymo, nes reikalaujama 8,5 m nuo mano pliaciaus ir 3 metrai nuo gatvės“ (LCVA, f.1567, ap.3, b.352, l.28). Be to, anot J. Kurtinaičio, tai dar blogai ir dėl nuolat prie jo namo susidarančio šešėlio. Policininkas J. Jablonskas, remdamasis šiuo skundu bei kaimynų Broniaus Kamarausko ir Juozo Šeškausko paliudijimais, sustabdė šią statybą. Tačiau tik kelioms dienoms, nes P. Jachimavičienė Alytuje gavo naują leidimą statybai, nors planas buvo ir netobulas. Nuotraukoje matome vaistininką J. Kurtinaitį su žmona Hena Kurtinaitiene-Hofmanaite, su dukromis Helga ir Aldona. 1928 m. Birštono vyresniuoju policininku dirbo Petras Uždavinys (nuotraukoje – antras iš kairės, šalia žmona, už jo – Teofilė Kamarauskaitė). P. Uždavinys labai nuoširdžiai dirbo, susilaukdavo vadovybės padėkų. Neretai jam tekdavo vykti į sodžius, kur pagausėjo arklių ir

5

Birštono policija 1924-1930 m. vo pavogta paltis lašinių 50 lt. vertės ir skilandis 40 lt. vertės“ (Ten pat, 1928, Nr.8, p.2). Tą pat mėnesį iš balandžio 19 į 20 d. iš Šilėnų kaimo gyventojo Žukausko Juozo buvo pavogta 10 pūdų žirnių (Ten pat, Nr.9, p.3). Iš rugsėjo 6 į 7 dieną iš Misiškių kaimo gyventojų Kaškonių buvo pavogta pora arklių (Ten pat, Nr.16, p.2).1929 m. iš sausio 4 į 5 dieną iš Šaltinėnų kaimo gyventojo Jono Marčiulionio buvo pavogta kumelaitė 150 lt vertės („Kriminalinės žinios policijai“, 1929, Nr.3, p.3). Nemajūnų ir Jiezno valsčiuose, visoje Alytaus apskarvių bei smulkesnio turto vagysčių, jaunimo krityje buvo paieškoma vagilė Bunevičiūtė Marmuštynių po vakaruškų. celė-Morta, Magdės dukra, gimusi Nemajūnuose (Ten pat, Nr.21, p.1). Informacijos, kad vagys Vagystės ir apiplėšimai būtų surasti, per 1,5 metų neturime. Vienas policininkas negalėjo garantuoti kuEismo įvykiai rorto poilsiautojų saugumo. Birštono parke Pilną eismo įvykių dinamiką parodo šie pobuvo nesaugu. Štai 1930 m. rugpjūtį, po parką vaikščiojant atvykusiai iš Prienų bravoro savi- licijos suvestinių pranešimai: „1929 m. spalio ninko Šachovo žmonai Donai, „pribėgo prie jos 6 d., apie 9 val., važiuodamas iš Jiezno lengvanepažįstamas asmuo apie 16-17 m. ir pagrobė sis automobilis Nr. 69 A, priklausantis Jiezno iš jos 50 lt vertės ridikiulį, kuriame buvo 540 miestelio gyventojui pil. Stasiui Kvintai (Biršlt pinigais, du pailgi auksiniai auskarai su bri- tono kurorto savininko anūkui – V. K.), kurį lijanto akutėmis po 2 brilijantus kiekvienam, valdė to pat miestelio gyv. Vincas Ogilba, ant 800 lt vertės“ („Kriminalinės žinios policijai“, Birštono plento suvažinėjo seną moterį, ku1930, Nr.24, p.5). III policijos nuovados vadovy- ri be sąmonės nuvežta į apskrities ligoninę. bė ramino save tuo, kad tai atsitiko tik po 1930 Kvota vedama ir moters asmenybė aiškinam. gegužės 18 dieną įvykusio Latvijos policijos ma“ (LCVA, f.394, ap.15, b.201, l.206). „Pravadovų vizito į Birštoną, kuriame dalyvavo Lie- nešu, kad 1928 m. lapkričio 12 d. apie 18 val. tuvos vidaus reikalų ministras Petras Aravičius ant Birštono plento prie Valatkų kaimo Jiezno bei kriminalinės policijos viršininkas Steponas valsčiaus iš miškelio nežinia kieno iššauta ir Rusteika („Policija“, 1930, Nr.11, p.209). lėkdama kulka išmušė ėjusio iš Kauno į Jiezną 1927 m. rugsėjo 15 dieną Birštono kurorto autobuso, priklausiusio Jiezno miesto gyvenparke iš Prienų gyventojo Žemaičio Stasio buvo tojui Kaluževičiui Jonui, langą. Pravedus kvotą pavogtas „Naumen“ dviratis („Kriminalinės ži- paaiškėjo, kad tai padaryta važiuojančių girtų nios policijai“, 1927, Nr.15, p.5). O tų pačių metų vestuvininkų, kuriems per neatsargumą iššoliepą buvo apiplėšta mums jau žinoma P. Jachi- vus, kulka pataikė minėtam autobusui į langą. mavičienė. Iš jos vasarnamio rūsio buvo pavogti Važiavusieji keleiviai dėl to nenukentėjo“ (Ten čia gyvenusių poilsiautojų Vladovskio Chaimo, pat, p.238). „Pranešu, kad rugpjūčio 14 dieną Tajos Štembergienės, Chajos Kaganienės maisto apie 9 val. ryte Varėnos autobusui Nr. 25 eiproduktai ir puodai 200 lt. sumai („Kriminalinės nant iš Alytaus į Kauną prie Birštono patiko žinios policijai“, 1927, Nr.14, p.3). važiuojantį pora arklių Bučiūnų kaimo Nemajūnų valsčiaus gyventoją Daunoravičių Stasį, Vagystės kaimyniniame kurio arkliai pasibaidę ir nesuspėjus autobuNemajūnų valsčiuje sui sustoti, pakliuvo po autobusu ir nulaužė Valsčiaus centre Nemajūnuose buvo du po- abiem arkliams po pirmagalinę koją. Arkliai licininkai. Darbo jiems netrūko. 1928 m. iš ba- įvertinti 750 lt suma (kalba netaisyta – V. K.)“ landžio 6 į 7 d. iš Bučiūnų gyventojos Drenku- (Ten pat, p.163). vienės Magdės per išluptos kamaros langą buNukelta į 7 psl.


6

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. vasario 28 d. / Nr. 9 (924)

kovo 3 d.

PIRMADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 Kodas: L. O. B. I. A. I. 11:10 Žaislų istorija 2 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:50 24 valandos 18:30 Žinios 19:30 KK2 20:25 Nuo... Iki 21:30 Žinios 22:10 Juodasis sąrašas 23:10 Judantis objektas 2 00:10 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 01:05 Karališkos kančios 02:00 Žmogus juodu apsiaustu

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Gydytojos dienoraštis 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Benas ir Keitė 11:00 Šunų viešbutis 12:55 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:50 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Pamiršk mane 20:00 Mafijos kronikos 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Kerštas 23:00 Specialioji jūrų policijos tarnyba 00:00 Amerikiečiai 01:00 Kaulai 01:50 Choras 02:40 Eureka

7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Ekstrasensų mūšis 9.00 MEILĖS ISTORIJA 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13:00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Du su puse vyro 20:00 Dviračio šou 20:30 Yra kaip yra 21:30 Mirtinas numeris 23:25 Tikras kraujas 00:25 Mentalistas 01:20 Prokurorų patikrinimas

kovo 4 d.

ANTRADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 24 valandos 9:30 KK2 10:25 Nuo... Iki... 11:30 Mano vyras gali 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:50 24 valandos 18:30 Žinios 19:30 KK2 20:25 Pagalbos skambutis 21:30 Žinios 22:10 VAKARO SEANSAS Atpildas 00:20 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 01:15 Karališkos kančios 02:10 Žmogus juodu apsiaustu

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11 10:00 Visi namie 10:30 Lyderių turnyras Žinių riteriai ir damos 11:45 Žingsnis po žingsnio 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Stilius 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Senis 17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:50 Naisių vasara 19:20 Nacionalinė paieškų tarnyba 20:30 Panorama 21:15 Dėmesio centre 21:45 Teisė žinoti 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Dokumentinio kino vakaras 00:15 Senis 01:30 Dėmesio centre

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Brazilijos aveniu 09:00 Meilės sūkuryje 10:00 Benas ir Keitė 11:00 TV Pagalba 11:50 Kvieskite daktarą! 12:25 Būrys 12:55 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:50 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Pamiršk mane 20:00 Prieš srovę 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Po kupolu 23:00 Pelkė 00:00 Amerikiečiai 01:00 Kaulai 01:50 Choras

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Mistinės istorijos 9.00 Seni liūtai 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Du su puse vyro 20:00 Dviračio šou 20.30 Yra kaip yra 21.30 Padėkit tapti tėčiu 23.20 Tikras kraujas 00:20 Mentalistas 01:15 Prokurorų patikrinimas

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11 10:00 Eurovizijos dainų

Išsaugoti pergalingą rezultatą „Olimpui“ padėjo ir varžovai Vasario 22 d. Birštono „Olimpo“ krepšininkai žaidė KKL „C“ lygos rungtynes su SK „Mattas“ komanda ir antrojoje mačo pusėje vėl vos neprisižaidė. Jei varžovai nebūtų likę trise, nežinia, kaip rungtynės būtų pasibaigę. Kurorto krepšininkai pirmajame kėlinyje aiškiai neįvertino priešininkų ir buvo nubausti (18:21). Tiesa, antrajame kėlinyje Birštono komandos puolimas atsigavo ir įvyko persilaužimas – buvo perimta iniciatyva ir po dviejų kėlinių aikštelės šeimininkai pirmavo 10 taškų skirtumu (48:38). Trečiojo kėlinio pradžioje komandas jau skyrė 16 taškų (57:41). Tolimesni įvykiai „Olimpo“ sirgaliams buvo nelabai džiugūs. Varžovai, nors ir žaidė be keitimų, pradėjo mažinti skirtumą, ir po trijų kėlinių Birštono komandos pranašumas tebuvo 4 taškai (63:59). Ketvirtojo kėlinio pirmoje pusėje SK „Mattas“ vyrukai rezultatą išlygino, bet jiems tai brangiai kainavo – du žaidėjai turėjo palikti aikštelę už penkias pražangas. Aikštelės šeimininkai pasinaudojo tuo, kad varžovai liko trise, ir išplėšė pergalę 5 taškų skirtumu (86:81). Po rungtynių „Olimpo“ treneris V. Kapačinskas sakė, jog bandymai nuvarginti priešininkus vos nepasibaigė tragiškai. Pasak trenerio, varžovai, likę trise, buvo smarkiai „užsivedę“, bet birštoniečiai sugebėjo nusiraminti ir laimėti rungtynes. Birštono „Olimpo“ gretose Mindaugas Knyšius pelnė 24 taškus, Eigirdas Keblikas – 18 (8 rezultatyvūs perdavimai), Mantas Seilius – 15, Justinas Tamošiūnas – 12, Kęstutis Juškevičius – 10 (12 atkovotų kamuolių).

Prieniškiai – Lietuvos lengvosios atletikos žiemos čempionato nugalėtojai

konkurso nacionalinė atranka. Finalas 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Nacionalinė paieškų tarnyba 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Senis 17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:50 Naisių vasara 19:20 Emigrantai 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:15 Dėmesio centre 21:45 Pinigų karta 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Prisikėlęs faras 00:15 Senis 01:30 Dėmesio centre

Vasario 22 d. pasibaigė Lietuvos lengvosios atletikos žiemos čempionatas, kuriame buvo ir žymus Prienų akcentas. 5000 m sportinio ėjimo distancijoje nugalėjo prieniškis Marius Žiūkas. Ši distancija į čempionato programą buvo įtraukta 2011 metais. Mariui tai trečiasis aukso apdovanojimas per ketverius metus. Penktąją vietą bendroje įskaitoje užėmęs prieniškis Tomas Pagirys tapo Lietuvos jaunimo čempionu. 3000 m distancijoje startavusi Ieva Šukevičiūtė užėmė septintąją vietą.


Nr. 9 (924) / 2014 m. vasario 28 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

„Eglė“ įsiliejo į Birštoną it šaltinis Atkelta iš 1 psl.

nus Nemuno kilpų apsuptyje ir kalbėjau su įstaigos vadovu Artūru Salda. „Birštonas turi labai senas sanatorinio gydymo tradicijas, yra nuostabiame gamtos kampelyje. Gera vietovės geografinė padėtis ir aiški savivaldos vizija padėjo mums įžvelgti ilgalaikę perspektyvą“,- tokiais argumentais apie apsisprendimą investuoti Birštone pradėjo pokalbį A. Salda. Pasak įstaigos vadovo, „Eglės“ sanatorijos, kaip sanatorinio gydymo įstaigos, patirtis jau viršija 40 metų, todėl žengiama patikrintu keliu. „Eglės“ planai išties įspūdingi – 750 vietų sanatorija su gydyklomis, sporto aikštynais ir kino bei koncertų sale. Sanatorijos vadovas įsitikinęs, jog pasirinkta strategija vykdyti projektą etapais pasiteisins, o poilsiautojai jau dabar gauna aukšto lygio sanatorines paslaugas. Pirmasis sanatorijos korpusas jau dabar gali priimti 350 klientų, dar 90 vietų bus antrajame. Pasak A. Saldos, po antrojo korpuso atidarymo jame įsikurs valgykla, centrinė registratūra, 200 vietų kino ir koncertų salė. Čia bus perkelta ir dalis procedūrų. Naujajame korpuse atsiras ir kavinukė sanatorijos klientams. Įmonės vadovas, kalbėdamas apie kino ir koncertų salės funkcionalumą, tikino, kad intereso konkuruoti nėra, tik bendra kooperacija, bei patikino, jog Birštono kultūros centras fantastiškai atlieka savo darbą. Pasak A. Saldos, sanatorija tikrai sudaro sąlygas praplėsti kurorto renginių spektrą, nes, atsiradus didesnėms apgyvendinimo galimybėms, atsivers ir kelias dideliems kultūriniams ir ne tik projektams. Antrajame korpuse, kuris turėtų atidaryti duris birželio pradžioje, įsikurs ir sanatorijos administracija. Tiesa, sana-

torijos vadovo dėmesys krypsta ne į greitai laukiamas pabaigtuves, o į prasidėjusius paruošiamuosius trečiojo korpuso (gydyklų) darbus. „Pradėtas pirminis gydyklų korpuso statybų etapas – pamatų duobės paruošimas. Darbai vyksta sparčiai“, - pasakojo A.Salda. 800 vietų gydyklose bus įrengti net 3 baseinai (25 metrų ir du vertikalių vonių baseinai), 8 pirčių kompleksas ir daug kitų sveikatingumo paslaugų. „Planuojame gydyklų kompleksą užbaigti 2015 metų pabaigoje ir tada pradėsime statyti dar 300 vietų gyvenamąjį korpusą“, - teigė sanatorijos vadovas. Bet tai – tik viena „Eglės“ sanatorijos atėjimo į Birštoną pusė, antroji, nemažiau svarbi – darbo vietų steigimas. Šiuo metu „Eglėje“ dirba 80 žmonių, atsiradus antrajam korpusui darbuotojų gretos padidės iki 120-130, o kai pradės veikti visi keturi korpusai, bendras darbuotojų skaičius gali siekti 300. A. Salda įsitikinęs, jog „Eglės“ sanatorija savo veikla prisideda ir prisidės prie Birštono klestėjimo, gerins demografinę padėtį, bendrąją ekonominę situaciją, mažins nedarbą ne tik Birštone, bet ir Prienuose. Pokalbio pabaigoje A. Salda paminėjo, jog „Eglės“ vizija – dirbti atvirai ir sąžiningai konkuruoti. Pasak sanatorijos vadovo, su kitomis sanatorijomis susiklostė geri ir draugiški santykiai, todėl kalbėti apie kokį nors dominavimą nevertėtų, nes tik bendradarbiavimas yra vertingas visiems. Kaip ten bebūtų, bet naujo „žaidėjo“ atsiradimas tikrai turės įtakos visoms sanatorijoms, nes „Eglė“ yra rimtas konkurentas. Tiesa, kalbinti „Versmės“ ir „Tulpės“ sanatorijų vadovai teigė, jog jie yra pasiruošę dirbti pasikeitusioje situacijoje.

7

Birštono policija 1924-1930 m. Atkelta iš 5 psl.

Piktybinis padegimas „Pranešu, kad 1928 m. iš lapkričio 16 į 17 dieną Pelekonių kaimo Jiezno valsčiaus gyventojui pil. Bartusevičiui Anasui sudegė kluonas su javais ir pašarais sumoje 400 lt. Kluonas neapdraustas, padegė įtariamas Danilavičius Bernardas, gyv. Gelažūnų kaime, kvota vedama“ (Ten pat, p.240). Antisemitizmo protrūkis Jiezne 1929 metai policininkui P. Uždaviniui įsiminė tuo, kad naktį, 4 val. ryto, iš Birštono jis turėjo skubiai vykti į Jiezną ir telegrafuoti Vidaus reikalų ministrui ir Alytaus apskrities viršininkui: „Iš š. m. rugpjūčio 31 dienos į rugsėjo 1 d. Jiezno ūkininkai išmušė žydų namuose langus, nuėmė žydiškus užrašus, pakeitė juos lietuviškais. Parašyti 4 atsišaukimai, nukreipti prieš žydus ir lenkus. Manome, kad tai vietos chuliganų darbas“ (LCVA, f.394, ap.15, p.154). Vidaus reikalų ministras P. Aravičius pareikalavo iš III Jiezno policijos nuovados, kad kaltininkai būtų nubausti ir byla perduota teismui. Kaltininkai nebuvo surasti. Tokia buvo Birštono ir Nemajūnų, viso regiono, gyvensenos mozaika. Policijos darbuotojų krašte trūko, žmogiškų paklydimų spiralė tęsė savo juodą darbą... Vytautas Kuzmickas, istorikas, Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas

Jubiliejiniame konkurse „Dainų dainelė“ dėl pergalės kovos šeši mūsų krašto atlikėjai

Vasario 22 d. startavo jubiliejinis 40-asis konkursas „Dainų dainelė 2014“. Į finalinį etapą (TV) prasimušė ir 6 mūsų krašto atstovai. Tai Romos Ruočkienės paruoštas „Žiburio“ gimnazijos kvartetas, Skriaudžių pagrindinės mokyklos mokinė Karolina Gustaitytė ir net keturios Ramunės Liutvynskienės mergaitės – Austėja Belenavičiūtė, Adrija Suchockaitė, Meida Mikolaitė ir Emilija Radvilavičiūtė. Austėja atstovauja Prienų Meninio lavinimo studijai, o Adrėja, Meida ir Emilija – Birštono meno mokyklai. Lietuvos nacionalinė televizija nuo vasario 22 d. iš LRT studijos transliuos 14 konkurso finalinių koncertų, kuriuose dainuos virš 300 solistų ir ansamblių. Atrankos etape visoje šalyje dalyvavo daugiau negu keturi tūkstančiai dainininkų. Nukelta į 12 psl.


8

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. vasario 28 d. / Nr. 9 (924)

kovo 5 d.

TREČIADIENIS 06:20 Animacija 07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 24 valandos 09:30 KK2 10:25 Valanda su Rūta 12:15 24 valandos 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:50 24 valandos 18:30 Žinios 19:30 KK2 20:25 Baisiausia mano gyvenimo savaitė 21:05 Ponas Bynas 21:30 Žinios 22:10 VAKARO SEANSAS. Be kompromisų 00:00 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 00:55 Karališkos kančios 01:50 Žmogus juodu apsiaustu

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:25 Simpsonai 07:55 Brazilijos aveniu 09:00 Meilės sūkuryje 10:00 Paskutinis iš vyrų 11:00 TV Pagalba 11:50 Kvieskite daktarą! 12:25 Būrys 12:55 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:50 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Pamiršk mane 20:00 Obelis nuo obels 20:30 Žvaigždžių dešimtukas 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Vikingų loto 22:05 Elementaru 23:05 Pelkė 00:05 Amerikiečiai 01:05 Kaulai 02:00 Choras

6.30 Televitrina 7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Yra kaip yra 9.00 Mentai 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Du su puse vyro 20:00 Dviračio šou 20:30 Yra kaip yra 21:30 Mano gyvenimas 23:45 Tikras kraujas 00:45 Mentalistas 01:40 Prokurorų patikrinimas

07:50 Volkeris, Teksaso reindžeris 08:50 24 valandos 09:30 KK2 10:25 Pagalbos skambutis 11:25 KK2 penktadienis 12:55 Nickelodeon valanda 13:55 Audra 15:00 Atpildas 17:00 Labas vakaras, Lietuva 17:50 24 valandos 18:30 Žinios 19:30 Valanda su Rūta 21:30 Žinios 22:10 Vertikali riba 00:35 Įstatymas ir tvarka. Specialiųjų tyrimų skyrius 01:30 Ties riba 02:25 Sveikatos ABC

06:40 Teleparduotuvė 06:55 Animacija 07:20 Simpsonai 07:50 Brazilijos aveniu 09:00 Meilės sūkuryje 10:00 Paskutinis iš vyrų 11:00 TV Pagalba 11:50 Kvieskite daktarą! 12:25 Būrys 12:55 Animacija 14:30 Simpsonai 15:00 Rosarija 16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 17:55 Kvieskite daktarą! 18:30 TV3 žinios 19:30 Pamiršk mane 20:00 Kelionė pas šamaną 21:00 Moterys meluoja geriau 21:30 TV3 vakaro žinios 22:00 Porininkai 23:05 Kaulai 00:05 24 valandos 01:00 Kaulai 01:55 Choras

7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Yra kaip yra 9.00 Mistinės istorijos 10.00 Ekstrasensų mūšis 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Mentalistas 19:30 Du su puse vyro 20:00 Dviračio šou 20.30 Prajuoking mane 21:30 Bronkso istorijos 23:45 Tikras kraujas 00:45 Mentalistas 01:40 Prokurorų patikrinimas

PR

Lietuva 09:00 Kobra 11 10:00 Lietuvos balsai 12:00 Miestelio ligoninė 13:00 Emigrantai 13:55 Laba diena, Lietuva 15:50 Senis 17:00 Kobra 11 18:00 Šiandien 18:50 Naisių vasara 19:20 Bėdų turgus 20:25 Loterija Perlas 20:30 Panorama 21:15 Dėmesio centre 21:45 Istorijos detektyvai 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Prisikėlęs faras 00:15 Senis 01:30 Dėmesio centre

kovo 6 d.

KETVIRTADIENIS 06:20 Animacija

06:00 Labas rytas,

„Pildyk“ vartotojai bendrauti neribotai galės dar pigiau

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11

„Pildyk“ ne veltui yra populiariausia išankstinio mokėjimo paslauga Lietuvoje. Viena iš priežasčių, kodėl žmonės mėgsta „Pildyk“, yra gera mokėjimo planų pasiūla – kiekvienam pagal poreikius ir už mažą kainą. Smagiausia „Pildyk“ naujiena dabar yra neribotų pokalbių ir SMS planas „Visi“ vos už 14 litų/mėn. Verta paskubėti jį užsisakyti, kol kaina tokia maža.

Neriboti pokalbiai ir SMS Su planu „Visi“ galima neribotai bendrauti visuose Lietuvos 12:00 Miestelio ligoninė tinkluose. „Pildyk“ tokį planą pasiūlė pirmoji tarp išankstinio 13:00 Bėdų turgus mokėjimo mobiliojo ryšio paslaugų, o dabar ir ypač sumaži13:55 Laba diena, Lietuva no jo kainą. Šiuo planu galima naudotis labai lanksčiai – nereikia suda15:50 Senis ryti jokių sutarčių, o prireikus bendrauti mažiau, kitą mėnesį 17:00 Kobra 11 galima užsisakyti bet kurį kitą planą. „Žinome, kad vartotojų poreikiai skiriasi, tad stengiamės 18:00 Šiandien jiems pasiūlyti kuo įvairesnių mokėjimo planų. Naujas neri18:50 Naisių vasara botų pokalbių ir SMS planas dar geriau atskleidžia išankstinio 19:20 Taip. Ne mokėjimo paslaugų privalumus – neribotų paslaugų planu galima naudotis pagal poreikį ir už mažą kainą“, – sakė Domi20:25 Loterija Perlas nyka Jonušienė, „Pildyk“ prekės ženklo vadovė. 10:00 Duokim garo!

20:30 Panorama

21:15 Dėmesio centre 21:45 Specialus tyrimas 22:00 Loterija Perlas 22:45 Vakaro žinios 23:15 Tamplierių kraujas 01:15 Senis 02:30 Dėmesio centre

Visos paslaugos pigiau Planą „Visi“ galima užsisakyti nusiuntus SMS žinutę su žodžiu VISI numeriu 1556 (SMS kaina – 0,15 Lt). Užsakytos paslaugos galios visą mėnesį nuo užsakymo dienos. Be to, kartu su planu galima pasiimti ir pigesnį mobilųjį internetą. Dabar 1GB jo kainuoja 3 Lt/mėn. Plačiau apie „Pildyk“ pasiūlymų galiojimą bei kitas jų sąlygas galima sužinoti artimiausiame „Tele2“ salone arba internete adresu www.pildyk.lt.


Nr. 9 (924) / 2014 m. vasario 28 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

9

skelbimai

PARDUODA 5770*** PIGIAI: sekciją, 2 lovas, sofą su patalynės dėže. Tel.: 8 650 70420, 8 615 97327

PERKA Nuolat perkame įvairų mišką (išsikirtimui ir su žeme). Atsiskaitome iš karto. Tel. 8 614 82379 5760*** Perku įvairios paskirties žemės sklypus, apleistas sodybas ir sodų sklypus. Siūlyti įvairius variantus. Tel. 8 604 53667 5757***

DARBAS Įmonei reikalingi stogdengiai darbui su prilydomomis stogo dangomis, visoje Lietuvoje. Pageidautina brigadomis, patirtis nuo 2 metų. Tel.: 8 640 44299.

5765***

dovanoja Dovanojama jauna, apie metukų amžiaus, naminė marmurinės spalvos katytė Naktelė. Labai protinga, draugiška, visur kartu su žmogumi, sterilizuota ir paskiepyta. Ji bus nuostabus šeimos narys. Tel. 8 675 75285

***

politika, aktualijos, sportas

Redaktorė l. e. p. Sigutė Katkauskienė

Leidžia VšĮ „Krašto Vitrina“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, el. p. kvitrina@gmail.com, www.kvitrina.com Tel. (8 319) 60180

Spausdina UAB „Aipek“ J. Basanavičiaus g. 14, Prienai, Tel. (8 319) 60180, el. p. biuras@aipek.lt Tiražas 1000 egz. (užs. Nr. 376)

Laikraštis platinamas Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse.

ISSN 1648-6226 Dvyliktieji leidimo metai. Leidžiamas nuo 2002 m. gegužės 14 d. kartą per savaitę. Už reklamų ir skelbimų turinį redakcija neatsako. Už publikacijose pateiktų faktų ir komentarų tikslumą atsako jų autoriai.


10

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. vasario 28 d. / Nr. 9 (924)

Balbieriškio bendruomenė padovanojo sau koplyčią kovo 7 d.

penktadienis 06:20 Animacija

06:35 Teleparduotuvė

07:50 Volkeris, Teksaso

06:50 Animacija

reindžeris

07:20 Simpsonai

08:50 Šokiai ant ledo 12:20 Baisiausia mano gyvenimo savaitė 12:55 Nickelodeon valanda

07:50 Brazilijos aveniu 08:55 Meilės sūkuryje 10:00 Paskutinis iš vyrų 11:00 TV Pagalba

13:55 Audra

11:50 Kvieskite daktarą!

15:00 Atpildas

12:25 Viešnios iš praeities

17:00 Labas vakaras,

12:55 Animacija

Lietuva

14:30 Simpsonai

17:50 Patrulis

15:00 Rosarija

18:30 Žinios 19:30 KK2 penktadienis 21:00 Mano vyras gali 22:15 Marlis ir aš 00:35 Beverli Hilso

16:00 Nepaklusni širdis 17:00 TV Pagalba 18:30 TV3 žinios 19:30 Šrekas

policininkas 3

21:15 Melas vardan tiesos

02:35 Juodojo ežero

00:10 Devyni jardai

paslaptis

02:05 Rikošetas

7.00 Muchtaro sugrįžimas 8.00 Yra kaip yra 9:00 Prajuokink mane 10.00 Naujakuriai 11.00 Prokurorų patikrinimas 12.00 Kalbame ir rodome 13.00 Muchtaro sugrįžimas 14:00 Nuotakos siaubūnės 15:00 Animacija 16:00 Prokurorų patikrinimas 17:00 Muchtaro sugrįžimas 18:00 Žinios 18:25 Jaunavedžiai 19:30 Amerikietiškos imtynės 21:30 Robotas policininkas. Aklas teisingumas 23:15 Mano gyvenimas 01:25 Prokurorų patikrinimas

06:00 Labas rytas, Lietuva 09:00 Kobra 11

Vidmantas Venclovas

Buvusioje Balbieriškio klebonijoje tarybiniais laikais ir ne vienerius metus nuo nepriklausomybės atkūrimo veikė ligoninė. Vasario 23 d. čia buvo oficialiai atidaryta, pasak parapijos klebono Remigijaus Veprausko, už aukotas ir rėmėjų lėšas įrengta laikinoji koplyčia. Viena buvusios ligoninės pusė buvo atstatyta ir pritaikyta visuomenės poreikiams, pasinaudojus VVG lėšomis ir Balbieriškio gyventojų aukomis, dar 2012 m. spalio 31 d. Bendruomenės „Balbieriškis“ pirmininkas Saulius Narūnas naujienų portalui kvitrina. com papasakojo, jog kitos pirmojo aukšto pusės remontą paskubino praėjusiais metais įvykusi nelaimė (sudegė bažnyčia), nes gyvenimas parodė, jog šv. Mišių apeigoms reikalinga koplyčia. Aktyvioji Balbieriškio miestelio bendruomenės dalis kartu su parapijos klebonu ėmėsi darbo. Ir štai, koplyčia atidaryta. Sekmadienį buvo surengtos pirmosios šv. Mišios, po kurių koplyčios įrengimo pagal-

bininkams ir rėmėjams buvo įteikti „Kabės“ apdovanojimai. Prieš pamaldas buvo surengta atvirų durų valanda. Po oficialiosios dalies šv. Mišių ir atidarymo ceremonijos dalyviai buvo vaišinami Ritos ir Jūratės sriuba, pagaminta ant atstatytos krosnies, liaudyje vadinamos „mašinuke“. Parapijos klebonas R. Veprauskas džiaugėsi, jog laikinoji koplyčia įrengta žmonių labui, o joje yra daug džiaugsmingų akcentų ir net istorinių relikvijų. Ant sienos kabo dar 1885 metais pagamintas kryžius. Ant jo iškalta ir meistro pavardė. Parapijos klebonas pasidalino mintimis ir apie bažnyčios atstatymo reikalus. Bažnyčios atstatymo fonde yra sukaupta apie 300 tūkst. litų, o pagal pirminius

paskaičiavimus darbams atlikti reikės apie 2 mln. litų. Klebonas R.Veprauskas sakė, jog naujoji bažnyčia bus su vienu bokštu ir 1,5 karto mažesnė (300 m2) nei buvusioji (500 m2). Šiuo metu vyksta projektavimo darbai, sudegusią medinę bažnyčią turi pakeisti mūrinė. Apdovanotieji „Kabės“ nominacija: Pranas Dargužis – verslininkas, Vidas Bužinskas – seniūnijos darbuotojas, Rimas Švedas – seniūnijos gyventojas, Regina Žvirblienė – labdaros organizacija, Antanas Kavaliauskas – UAB „Strielčių lentpjūvė“, Algis Zdanys – UAB „Mačiūnai“, Algis Valatka – UAB „Prienų butų ūkis“, Balbieriškio seniūnija, Prienų rajono savivaldybė.

Nelaimė Trakelių kaime – sudegė namas, apdegė moteris

10:00 Naisių vasara

Vasario 26 d. Trakelių kaime (Stakliškių sen.), įvyko didelė ne12:00 Miestelio ligoninė laimė. Čia sudegė neseniai suremontuotas namas, be pastogės 13:00 Taip.Ne liko šeima su trimis mažamečiais 13:55 Laba diena, Lietuva vaikais. 15:50 Senis Nelaimė įvyko 7 valandą ryto. Name buvusi moteris paju17:00 Kobra 11 to dūmus, o paskui, pamačiusi 18:00 Šiandien ugnį, bandė gesinti, bet liepsnų 18:40 Žingsnis po sustabdyti nepavyko. Ji apdegė žingsnio veidą ir rankas. 8 metų berniukas ir 4 mergaitė tuo metu buvo 19:00 Lietuvos darželyje ir mokykloje. Pusantrų tūkstantmečio vaikai metų berniukas buvo išneštas iš 20:25 Loterija Perlas namo. Ugniagesiai apie šį įvykį 20:30 Panorama pranešimą gavo 7.05 val. Po 17 min. atvyko pirmoji iš 4 autocis21:15 Duokim garo! ternų. 7.58 val. gaisravietė buvo 22:00 Loterija Perlas lokalizuota, o dar po 23 min. – li23:15 Tamplierių kraujas kviduota. Deja, bet namas visiškai sudegė. 01:15 Senis 11:50 Lašas po lašo

Prienų PGT viršininkas Gintautas Baltrimas naujienų portalui kvitrina.com pastebėjo, jog dažniausiai žmonės, susidūrę su ugnimi, patys imasi veiksmų ir tik nepavykus susitvarkyti skambina ugniagesiams. Ir tai, pasak jo, didelė klaida, nes pirmiausiai reikia paskambinti tarnybai, o tik pas-

kui bandyti, jei tai nepavojinga gyvybei, kovoti su ugnimi. Pagal naujienų portalo kvitrina.com turimą informaciją, pastogę nukentėjusiesiems nuo gaisro suteikė Rasos Zdanavičienės šeima, turinti Vyšniūnuose nenaudojamą dviejų kambarių butą.


Nr. 9 (924) / 2014 m. vasario 28 d. / www.kvitrina.com / KRAŠTO VITRINA

Rajono krepšinio pirmenybėse aiškėja finalininkai Vasario 23 d. Prienų rajono savivaldybės ir laikraščio „Gyvenimas“ krepšinio pirmenybėse vyko pusfinalio susitikimai. Miestų pogrupyje „Policija“ žaidė su „KKSC-93“, o „Savivaldybė“ – su „GSTM“. Prienuose, mače, kuris buvo itin rezultatyvus, „Policijos“ krepšininkai pirmajame kėlinyje buvo visiškai sužlugdyti ir sugebėjo į „KKSC-93“ krepšį įmesti tik 4 taškus. Varžovai pasinaudojo šia situacija ir laimėjo rungtynių pradžią 13 taškų skirtumu (4:17). Tiesa, „Policijos“ vyrukai antrajame kėlinyje jau pradėjo atsigauti ir sugebėjo sumažinti skirtumą vienu tašku (18:30). Trečiajame ketvirtyje „Policijos“ pastangos sumažinti skirtumą buvo dar sėkmingesnės, ir po trijų kėlinių komandas skyrė 6 taškai (33:39). Ketvirtame kėlinyje nei vienai komandai nepavyko įgauti pranašumo, ir „KKSC-93“ krepšininkai šventė pergalę pirmajame pusfinalio mače (46:52). Antrosiose rungtynėse „Savivaldybės“ krepšininkai nesugebėjo rimčiau pasipriešinti „GSTM“ komandai, pralaimėjo jai 27 taškų skirtumu (69:96) ir pagal nuostatus neteko galimybės tęsti kovą dėl nugalėtojų vardo. „GSTM“ krepšininkai iškart žengė į finalą. Seniūnijų pogrupyje vėl nustebino N. Ūtos krepšininkai, kurie 12 taškų skirtumu įveikė „Paprūdžių“ vyrukus. Tiesa, tris kėlinius pirmavusi „Paprūdžių“ komanda nieko blogo sau neprognozavo (71:67), nors situacija jau slydo iš jų rankų. Ketvirtajame kėlinyje N. Ūtos krepšininkų žaidimas pasikeitė iš esmės. Komanda dominavo aikštelėje ir savo pranašumą realizavo taškais. Kėlinys buvo laimėtas 16 taškų skirtumu (13:29), o kartu ir rungtynės (84:96). Kitose rungtynėse tarp „Stakiškių“ ir „Veiverių“ komandų jau po trijų kėlinių buvo aišku, jog laimės stakliškiečiai, nes prieš lemiamąjį ketvirtį jie turėjo 39 taškų persvarą (51:90). Ketvirtajame kėlinyje stakliškiečiai užbaigė „Veiverių“ komandos triuškinimą tritaškiu (62:108). Po šio susitikimo tapo aišku, jog „Stakliškių“ krepšininkai jau po pirmųjų rungtynių keliauja į finalą.

„Rūdupio-KKSC“ krepšininkai nesugebėjo pasipriešinti anykštėnams Vasario 22 d. Prienų „Rūdupio-KKSC“ krepšininkai RK„B“L čempionato namų rungtynėse nesugebėjo rimčiau pasipriešinti komandai iš Anykščių. Rungtynės buvo pralaimėtos 19 taškų skirtumu (77:96). Komandai nepadėjo ir Mantvydo Gečionio pelnyti 27 taškai. Rokas Marcinkevičius pelnė 19 taškų, 12 – Evaldo Šerpenskio sąskaitoje (14 atkovotų kamuolių).

11

Susitikimas su rašytoju Vytautu Račicku

V. Račicko knygos išleidžiamos dideliais tiražais, tačiau nei knygynų, nei biPrienų Justino Marcinkevičiaus vie- bliotekų lentynose neužsiguli. šojoje bibliotekoje vyko susitikimas su Susitikimas su jaunaisiais rašytoju Vytautu Račicku – vienu mėgsskaitytojais tamiausių ir skaitomiausių vaikų ir jaunimo knygų autoriumi. Rašytojas nuolat Į susitikimą su rašytoju susirinko nesusitikinėja su savo skaitytojais moky- mažas būrys jaunųjų knygos mylėtojų. klose, bibliotekose. Ne vienas vaikas Su neišnykstančia šypsena veide V. Rakelią į nuostabų knygų pasaulį atrado čickas papasakojo apie knygeles, kurias perskaitęs kurią nors šio rašytojo knygą. yra išleidęs. Jis prisipažino, jog jam labai patinka rašyti apie ganėtinai pašėlusius Apie rašytoją vaikus, kuriuos jis vadina teigiamais išV. Račickas – prozininkas, redaktorius, dykėliais. Juk jauniesiems skaitytojams vienas žymesnių vaikų rašytojų Lietuvo- to ir reikia, nes nuobodžios ir tik paje (slapyvardis – Vytautas Dvarčionis) mokslaujančios knygos kažin ar juos gimė Keblonyse, Anykščių rajone. Jis – sudomintų. Aišku, pasakojimuose šalia mylimiausias vaikų rašytojas Lietuvo- neklaužadų personažų visuomet būna je. Jo knygos kasmet patenka į skaito- jų mokytojos, kurios kartais tarsi netyčia miausiųjų penketuką. Pagaliau ir Prienų ima ir patenka į keblias ar net komiškas krašto vaikai sulaukė mylimo svečio, su situacijas. O tai ypač sudomina jaunąjį kuriuo norėjo ne tik pabendrauti, bet ir skaitytoją. Vaikai įdėmiai klausėsi kūrėpamatyti tikrų tikriausią rašytoją, savo jo pasakojimų, kurie liete liejosi vienas gyvenimą susiejusį su vaikiškų knygelių paskui kitą. O kas gali būti maloniau, kai rašymu. pats rašytojas skaito ištraukas iš savo V. Račicko kūriniai dažniausiai links- kūrybos! Pokalbio metu rašytojas su kiekvienu mi. Linksmi net ir tada, kai pasakoja ne itin linksmą, kartais net liūdną istoriją. suspėjo pabendrauti, išklausyti nuomoMobiliausiu autoriumi save vadinantis nes apie savo knygas. Manau, jis sugebėrašytojas nesibodi vykti į tolimiausias ra- jo ne tik išklausyti, bet ir įsiklausyti, nes jonų, miestelių ir kaimų mokyklas ar bi- kartais vaikų pageidavimai tarsi nutiesia bliotekas – visur, kur jį kviečia. Nes žino, tiltą naujiems kūriniams ir pakužda, ką kad gyvas bendravimas su skaitytojais ir apie ką rašyti sekančioje knygelėje. – ne tik galimybė iš arti pažinti vaikus, Susitikimas baigėsi, tačiau vaikai, užčiuopti jų lūkesčius, problemas, bet ir spausdami rankose čia pat įsigytas knygeriausia skatinimo skaityti programa. geles, dar laukė trumpo susitikimo su Be to, jis unikalus ir tuo, kad knygas ne rašytoju, nes gal tai akimirka, kuri išliks tik parašo, bet ir pats jas išleidžia, nei visam gyvenimui, kuria galės didžiuotis Kultūros ministerijos, nei kokių mece- ir pasakoti ateities kartoms. Juk tokiais natų finansuojamas. Ir jų platinimu bei šiltais susitikimais džiaugėsi ir lietuviai pardavimu rūpinasi pats. JAV – Detroite, Čikagoje, Lemonte. Vilija Čiapaitė


12

KRAŠTO VITRINA / www.kvitrina.com / 2014 m. vasario 28 d. / Nr. 9 (924)

Stakliškių seniūnijoje išrinkti seniūnaičiai

Portalo lankytojų verdiktas – „Žiburio“ kalnelis turi išlikti

Stakliškių seniūnijoje vėl vyko seniūnaičių rinkimai, kurių metu žmonės rinko savo patikėtinius jau 3 metų kadencijai. Kaip pasakojo seniūno pavaduotoja Nijolė Ivanovienė, aktyviausi buvo Vyšniūnų ir Užuguosčio seniūnaitijų gyventojai, kitur susidomėjimas šiuo įvykiu buvo mažesnis, tačiau seniūnaičius išrinkti pavyko. Jais tapo:

Kai Prienuose pasigirdo kalbos, kad „Žiburio“ kalnelis gali būti užstatytas (kalnelio dalis, priklausanti privačiam asmeniui), naujienų portalas kvitrina.com nutarė paklausti portalo lankytojų „Ar reikia Prienams „Žiburio“ kalnelio?“ Apklausos rezultatai parodė (balsavo 261 portalo skaitytojas), jog didžiausia išsakiusiųjų savo nuomonę žmonių dalis – už „Žiburio“ kalnelio išsaugojimą (103 – už tokį, koks yra dabar) ir tik 42 portalo skaitytojai mano, kad Prienams „Žiburio“ kalnelio nereikia. „Žiburio“ kalnelis – dabartinės „Žiburio“ gimnazijos pradžių pradžia, nes būtent šioje vietoje 1920 metais buvo pastatytas dviejų aukštų medinis pastatas, kuriame įsikūrė tuometinė gimnazija. 1956 metais pastatas sudegė, o 1959 m. buvo pastatyta nauja tipinė mūrinė mokykla. 1995 metais įstaigai grąžintas gimnazijos statusas. „Žiburio“ kalnelis tapo simboliu, ir rugsėjo 1-ąją čia susirenka visų Prienų miesto mokyklų mokiniai, mokytojai ir ne tik. Žinių kelias prasideda istorinėje vietoje, kurios nevalia pamiršti.

Romualda Radžiukynienė (Stakliškių 1-oji seniūnaitija); Alma Jurkonienė (Stakliškių 2-oji seniūnaitija); Juozas Majauskas (Vyšniūnų seniūnaitija); Dalia Vertinskienė (Želkūnų seniūnaitija); Milda Balčiuvienė (Pieštuvėnų seniūnaitija); Živilė Mykolaitienė (Medžionių seniūnaitija); Birutė Aukštakienė (Pikelionių seniūnaitja); Danutė Adamonienė (Užuguosčio seniūnaitija).

Rinkimų rezultatus patvirtinus Prienų rajono savivaldybės administracijai, naujiesiems seniūnaičiams bus įteikti pažymėjimai, surengta pirmoji jų sueiga. Tiesa, naujų išrinktųjų yra tik du – R. Radžiukynienė ir J. Majauskas, visi kiti perrinkti į šias pareigas jau nebe pirmąjį kartą. „Žmonės patikėjo atstovavimą savo kraštams tikrai aktyviems ir iniciatyviems seniūnaičiams, tad dabar tereikia kibti į darbus“, – džiaugiasi seniūnas Gintautas Kaminskas ir jo pavaduotoja N. Ivanovienė, kuriems seniūnaičių talkinimas jų darbuose yra itin svarbus.

Jubiliejiniame konkurse „Dainų dainelė“ dėl pergalės kovos šeši mūsų krašto atlikėjai

Atkelta iš 7 psl.

Pirmieji „Dainų dainelės 2014“ akordai nuskambėjo birštoniškėms Vasario 23 d. Ramunė Liutvynskienė su trimis savo auklėtinėmis Adrija Suchockaite, Meida Mikolaite ir Emilija Radvilavičiūte dalyvavo finaliniame konkurso „Dainų dainelė 2014“ koncerte. Apie įspūdžius ir nuotaikas trumpai paprašiau pakomentuoti dainininkių vadovę Ramunę. Ji sakė, jog mergaitės, jos nuomone, pasirodė gerai. Be abejo, netrūko ir jaudulio, ypač Meidai, kuri

pirmą kartą dainavo didelėje scenoje. Džiugu, kad Emilija scenoje turėjo ir savotišką paramą – būgnininką Splendid Didlą ir Žilviną Liutkų, kuris pritarė saksofonu. Mergaitės labai jaudinosi, tačiau padėjo didelis palaikymas iš salės, kurioje pasirodymus stebėjo ne tik tėveliai, bet ir mokytojai bei draugai, nuginę dainininkių jaudulį šalin. Mergaičių pasirodymą bus galima stebėti per LRT televiziją kovo 8 dieną 13 valandą.

Jonas Kavalaiuskas

Mūsų krašte Nacionalinį diktantą rašė 114 gyventojų Vasario 22 d. visose šalies savivaldybėse, atskirose mokyklose ir įstaigose buvo rašomas Nacionalinis diktantas. Mūsų krašte jį rašė Birštono ir Prienų gimnazijose, Stakliškių vidurinėje, Balbieriškio, N.Ūtos, Pakuonio, Skriaudžių pagrindinėse mokyklose. Čia lietuvių kalbos žinias galėjo pasitikrinti ir suaugusieji. Kaip rodo atsakingų darbuotojų pateikta informacija, abejose savivaldybėse Nacionalinį diktantą rašė 114 gyventojų. Birštono savivaldybėje jis buvo rašomas savivaldybės pastate, kur susirinko 23 norintieji rašyti diktantą, tarp jų – 15 gimnazistų. Prienų rajono savivaldybėje Nacionalinį diktantą rašė 91 gyventojas – 53 mokiniai ir 38 suaugusieji. Tarp švietimo įstaigų aktyviausi buvo Stakliškių vidurinės mokyklos mokiniai (17), „Žiburio“ gimnazija (15) ir Pakuonio pagrindinė mokykla (9). Prienų rajono savivaldybės salėje diktantą rašė 15 moterų. Kaip vertinti pateiktus duomenis – teigiamai ar neigiamai? Vis tik reikia pripažinti, jog atėjo laikas įvesti reikalavimą diktantą rašyti visiems 10 ir 11 klasių mokiniams (dvyliktokai ruošiasi egzaminams). Lietuvių kalbą (gimtąją!) jaunimas moka gana prastai, ypač tai akivaizdu, žvelgiant į interneto svetaines. Nacionalinis diktantas tiek mokiniams, tiek lietuvių kalbos mokytojams turėtų tapti ne tik pareiga, bet ir tam tikra paskata, savo žinių lygio įsivertinimu, kurio, ko gero, kaip tik ir bijoma.

924 2  
Advertisement