Page 1

Şehabettin Harbut Ödül Dağıttı

Nişan Yüzüklerini TOBB’da imza Eski Bakan Taktı Töreni Düzenlendi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ordu’ya yapılması planlanan 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi’nin protokol imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi.

Fatsa Şehabettin İlköğretim Okulu’nda 20122013 eğitim-öğretim yılı 1.dönem sonunda yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol mensupları tarafından takdim edildi. 07

Fatsa Büyük Sanayi Sitesi Kooperatifi Serdar Salman Ünyeli Öznur Başoğlu ile nişanlandı. Fatsa Bacanak köyünden Şeref-Sevim Salman çiftinin oğlu Serdar Salman ile Ünyeli Emine-Remzi Başoğlu çiftinin kızı Öznur Başoğlu'nun nişan törenleri Ünye İskele Restaurant'ta gerçekleşti. 10’DA

www.gazetekuzey.com

28 OCAK 2013 Pazartesi

GÜNLÜK

TARAFSIZ SİYASİ GAZETE

YIL: 1 SAYI: 296

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği merkez binasında gerçekleştirilen protokol imza törenine, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Vali Orhan Düzgün, Ordu Milletvekilleri Mustafa Hamarat, İhsan Şener, Fatih Han Ünal, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet ŞAHİN, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan ve diğer yetkililer katıldı. 3’DE

FİYAT: 50 KR.

Spor Kompleksine Hayran Kaldı Dolunay’da Karne Sevinci

İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Naim Şahin Fatsa Belediyesi'nin yaptığı 8 milyon liraya mal olan Spor Kompleksini gezdi. Neşesinden Hiç Bir Şey Kaybetmemiş

Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Spor Kompleksine gelişinde AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ruhan Çaykara çiçek taktim ederken Ordu İl Yönetiminden Hamide Aydemir Demir Fatsa Belediyespor atkısı takdim etti. 7’DE

Dolunay Kolejinde Okul öncesi, ilkokul, ortaokulda eğitim gören öğrenciler 20122013 eğitim öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle karne heyecanı yaşadı. 8’DE

Bayan İşletmeciye Örnek İşyeri Belgesi

Karadeniz Okan’ı Geri Vermiyor Cıngırt’daki İlgisizliği Tarihi Sürece Bağladık

Çarşamba akşamı Bolaman köprüsünden ırmağa atladığı iddia edilen Okan Türkmen’i arama çalışmaları 5.günde aralıksız devam etti.

Ordu’da meslek camiasına verdiği hizmetle birlikte Fatsa’nın sosyo- kültürel yapısına da katkılarda bulunan Muhasebeci Mali Müşavir Rüstem Gürler’in “cıngırt kale “ kazısı konusunda söyleşini yayınlıyoruz. 11’DE

Fatsa 129 Nolu Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri deniz üzerinden arama çalışmalarını sürdürürken Ordu İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Sualtı Grup Amirliği’ne bağlı dalgıçlarda dipten arama yapıyor. Bugün arama ekibine Rize İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Sualtı Grup Amirliği’ne bağlı dalgıçlarda katıldılar. Olay yerinde dalgıç sayısı toplam 9 oldu.

08

Ordu’dan Misafir

EMITT Fuarı Açıldı

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı makamında ziyaret etti. Başkan Torun,Yenimahalle Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde açıldı.

03

lasının eşine Ersoy Bolun, “Ab e takılıyorbacanak olalım diy takılmaydı bir lu yol ka dum. Şa u” old k rçe ama ge

Kumru ilçesinde Kumru Eczanesi sahibi Ersoy Bolun yaşamını İngilizce öğretmeni Ayşegül Göç ile birleştirdi. Kumrulu Harun-Ayşe Bolun çiftinin oğlu Ersoy ile Fatsalı Adem-Sema Göç çiftinin kızı Ayşegül hanımın düğün törenleri Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda gerçekleşti. 4’TE Yrd. Doç. Dr.

06

Satırbaşı

Gölköy Belediye Başkanı Ali Kemal Mert Gölköy’de hizmet veren Özlem Çayocağı & Cafe’ye Örnek İşyeri Belgesi verdi. 7’DE

Bacanak Olalım Şakası Gerçek Oldu

Edip Ulvi YEREBASMAZ

Ahmet FİDAN

Devlet: Neye Yarar ki

03

Otopark Yönetmeliği

07


2

28/01/2013 Pazartesi

ALIŞ

GİRESUN

4,80

EURO

2,36

TRABZON

4,20

DOLAR

1,75

Hava Durumu

4,25

SATIŞ 2,37

24 AYAR ALTIN (GRAM)

1,76

ÇEYREL ALTIN

94,35 150,80

ORDU NAMAZ VAKİTLERİ

Yağmurlu EN DÜŞÜK : 7 C EN YÜKSEK : 13 C

İmsâk: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

05:06 06.36 11:48 14:23 16:49 18:11

SS

Ü M

Ekonomi

ORDU

ORDU’da BUGÜN HAVALAR NASIL?

TÜRKİYE ALTIN PİYASASI

Namaz Vakitleri

TÜRKİYE PARA PİYASASI

Yüzde 50 Randımanlı Kabuklu Fındık

TE

BE

uyyy çok soğuk yaa

kar topu oynama zamanı

kayığıma bakarım

Günün Fıkrası Bir araştırmacı sabır ve dikkatle çalışarak iki fareye acıktıkları zaman burunları ile bir zile basmayı öğretti. Üç gün sonra bu farelerden biri diğerine şöyle diyordu: -Enayiyi amma alıştırdık yahu... Her zile basışımızda peynir veriyor! ******************************************** İki sarışın yolda yürürken yerde bir makyaj aynası gözlerine ilişir. ilk sarışın kapağını açar ve bakar : - Resimdeki yüz bana çok tanıdık geldi şekerim... der. Sıra ikinci sarışındadır, aynayı arkadaşının elinden çekistirir ve şöyle der: - Tabii ki tanıdık gelecek aptal, bu benim... *************************************** temel bir gün hazine bulur ve hazineyi evine götürmek ister fakat hazine oldukca ağırdır bundan dolayı ertesi gün bir eşşekle almak için hazineyi gömer ve üstünede “TEMEL BURAYA HAZİNE GÖMMEDİ “ diye bir tabela koyar ertesi gün hazineyi almak için geldiginde ne görsün; “DURSUN BURDAN HAZİNEYİ ALMADI”

Şifalı Bitkiler ölümüne fenerliyim

Kilo Vermek İçin Kullanabileceğiniz 5 Tuhaf Yöntem 1. Muz,elma veya nane koklayın. Aptalca gelebilir ama işe yarıyor. Chicago Koku ve Lezzet Tedavisi ve Araştırmaları Kurumundan Dr. alan R. Hirsch bu yöntemi 3000 denekle denedi ve insanların ne kadar çok koklarlarsa o kadar az yediklerini ve daha fazla kilo verdiklerini tespit etti.Daha çok koklayan gruptakiler ortalama 15 er kilo vermişlerdi.Teoriye göre koklamak beynin gerçekten yemek yediğini zannetmesini sağlıyor.

sen otobüs bekle

2. Yemek yediğiniz yerin karşısına kendinizi görecek şekilde bir ayna asın. Bir çalışma gösterdi ki; ayna karşısında yemek yiyen insanların yedikleri miktar neredeyse 3 de 1 oranında azalıyor.Aynada gözlerinizin içine bakmak size koyduğunuz standartları ve hedefleri ve neden kilo vermeye çalıştığınızı hatırlatıyor.

Sattın bizi Gosso

3. Kendinizi mavi renkle çevreleyin

uşaklar bugün rahat duracaksınız daaa

Fast food restoranlarında mavi rengi görmemenizin iyi bir sebebi var:İnanın ya da inanmayın mavi renk iştah kesici etki gösteriyor.Bu yüzden yemek tabaklarınızda mavi renk ağırlık olmasını sağlayın,masanıza mavi bir masa örtüsü serin.İştah açıcı renkler olan kırmızıdan,sarıdan ya da turuncudan yemek salonlarınızda uzak durun.Çalışmalar bu renklerin iştah açtığını göstermiştir.

Tarihte Bugün 1920 : Osmanlı Meclis_i Mebusanının gayri resmi oturumunda Misak-ı Milli (Ulusal And) oybirliği ile kabul edildi.

4. Yediklerinizin Resmini Çekin

1932 : Japonlar Şanghay’ı işgal etti.

Rejim programlarında dediği gibi yediğiniz her lokmayı yazarak kaydedeceğinize,yediklerinizi fotoğraflarını çekerek kaydedin,gün gün cep telefonunuzda ya da bilgisayarınızda kaydedin.. Yiyecek tüketiminizin görsel dosyası tüketiminizi frenleyebilir.Yediklerinizin fotoğraflarını çekmek ve daha sonra o gün yediklerinize bakmak daha fazlasını tüketmeden önce düşünmenizi sağlar diyor beslenme uzmanı Joan Salge Blake.

1956 : Personel Kanunu açıklandı; en yüksek maaş 2 bin lira olacak. 1957 : Danıştay’a ilk kez iki kadın üye seçildi: Nezahat Martı ve Şükran Esmerer. 1986 : Amerikan uzay mekiği Challanger kalktıktan 72 saniye sonra patladı; mekikte bulunan 7 kişi öldü.

süper çalarım

Çok büyük bit prodüksiyona ihtiyacınız yok,cep telefonunuz bu iş için yeterli olacaktır.O gün için yediklerinizin fotoğrafını çektiniz,akşam saatlerinde tekrar bir şeyler yemek istediniz diyelim,daha önce yediklerinizi fotoğraflarını görmek durmanıza yardımcı olabilir.

tam 40 cm kar var

5. Kendinizi Bağlayın Spor uzmanı Valerie Orsoni’nin küçük sırrını deneyebilirsiniz.Bazı Fransız kadınları bellerinin etrafına sıkı bir lastik kemer bağlıyorlar ve yemeğe öyle çıkıyorlar.Lastik kemer sıkmaya ve rahatsız etmeye başladığız zaman yemeyi bırakıyorlar.

Bu sayfamızda yer almak istiyorsanız, sizde fotoğraflarınızı gönderin...

1987 : Türkiye, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu’na kişisel başvuru hakkını çekince koyarak kabul ettiğini açıkladı. 1992 : Anayasa Mahkemesi Türkiye Birleşik Komünist Partisi’ni kapattı. 1993 : Genelkurmay Başkanlığı, “darbe devrinin” kapandığını açıkladı.

tebessum@gazetekuzey.com

KOÇ

BOĞA

İKİZLER

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

TERAZİ

AKREP

YAY

OĞLAK

KOVA

BALIK

21 Mart - 20 Nisan

21 Nisan - 21 Mayıs

22 Mayıs - 21 Haziran

22 Haziran - 23 Temmuz

22 Temmuz - 23 Ağustos

24 Ağustos - 23 Eylül

24 Eylül - 22 Ekim

23 Ekim - 22 Kasım

23 Kasım - 22 Aralık

23 Aralık - 20 Ocak

21 Ocak - 18 Şubat

19 Şubat - 20 Mart

Bugün Ay’ın konumu, çalışma yaşantınızı olumlu bir şekilde etkiliyor. Rutin çalışmaktan hoşlanmıyorsunuz. Yaşam tarzınızı ve günlük yaşantınızı işinize endeksleyerek yaşayacağınız bir gün. İkilem yaşamayı istemediğiniz için, olayların çözümünü kendi başınıza halletme yolunu seçeceksiniz. Duygularınızı denetlemekten yanasınız.

Arkadaş çevrenizde aktif bir gün içindesiniz ve sıra dışı konulara ilgi duyan kişilerle bir arada olacaksınız. Kişisel başarınızı destekleyici özel arkadaşlarınızın size sunacağı tekliflere hayır dememelisiniz. Kendinizden daha genç kişilerle bir arada olmanın zevkini yaşayacaksınız. Bugün yalnızlık duygunuzu yenmelisiniz.

Meslek yaşantınızla ilgili bazı tereddütler gündem konusu olabilir. Değişken ve aceleci tavırlarınız yüzünden fırsat kayıpları yaşayabilirsiniz. Sosyal statünüzü etkileyecek görüşmeleriniz gündeme gelecektir. Sözlerinizi doğru zamanda kullanmalısınız. Özellikle partnerinizle aranızda istenmeyen konuşmalar geçebilir dikkat etmelisiniz.

Başkalarının fikirlerine ilgi göstereceğiniz ve olayları kendi tarzınıza göre yorumlayacağınız bir gün. Çeşitli nedenlerden dolayı bilinç altınızın sizi yönlendirmesine izin veriyor ve yaşamı her konuda sorguluyorsunuz. İçsel sesinizin meraklı yönlerinizi ortaya çıkarmasından dolayı, bilgi dağarcığınızı entelektüel düzeyde arttırabilirsiniz.

Güneş zıt burcunuz Kova’da size karşıt bir güç vermekte, ilişkilerinizde cesur olmanızı sağlamaktadır.. Alınganlıklardan uzak kalmalı ve partnerinizin sözlerinden yanlış anlamlar çıkarmamalısınız. Ailenizin hoşnut olacağı işleri yapmaktan zevk alacağınız bir gün. Bugün, onlarla ortak çalışmalar içinde olmanız sizi de mutlu edecek..

Bugün, işinizle ilgili yeni yapılanmalar söz konusu olacak, özellikle ısrarcı davranmalısınız. Değişkenlik size zaman kaybettirebilir. Partnerinizin tutum ve davranışlarınızda kusur aramak onu üzebilir.Tenkitçi yönlerinizi karşı tarafa yansıtmamalısınız. Çalışma yaşantınızda çeşitli ve orijinal fikirlerinizle dikkat çekeceğiniz bir gün.

Mantık ve duygu çatışmaları yaşayacağınız bir gün. Düşünceleriniz gerçekleştirme konusunda yaşamın tüm detaylarını merak ediyorsunuz. Bugün, bulunduğunuz ortamlarda her şeyi sorgulama ihtiyacı içinde olmanız, birçok kişiye garip gelebilir, fakat siz, bildiğiniz konularda taviz vermekten yana değilsiniz.

Partnerinizle aynı elektriği paylaşmak istediğinizi farkındasınız ve bugün bir çok aktiviteye birlikte katılmak isteyeceksiniz. Yaratıcılığınızı ve maddesel gücünüzü onunla paylaşmaktan hoşnut olacaksınız Duygularınızı güzel sözlerle süslemek isteyebilirsiniz.Anlamlı olayları paylaşmak için her türlü şartların uygun olduğu bir gün.

Düşündüğünüz olayları çevrenizle paylaşmaktan zevk alacağınız bir gün. İletişim konusunda oldukça başarılı bir grafik çiziyorsunuz. Hava burcu Kova’da ilerleyen Güneş yakın ilişkilerinize renkli fakat dağınık bir hava verebilir. İlgi alanlarınız çok fazla ve geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Bugün, tercihlerinizi doğru yapmalısınız.

Sınırlarınızı çok iyi çizeceğiniz bugün içinde, maddesel kaynaklarınızı belirlemek için gerekli donanıma sahipsiniz. Ay’ın bulunduğu konum, para evinizi olumlu bir şekilde vurgulayacağınızı gösteriyor. Finans konularında belirleyici davranışlar içinde olacaksınız. Etkili konuşmalarınız çevrenizde iyi yansımalara neden olacaktır.

Aşk yaşantınızda bir çok alternatif sizi bekliyor. Çok amaçlı bir yaşam tarzından hoşlandığınız için, çevrenize farklı gelebilirsiniz. Yapacağınız bir çok kısa yolculuklarda karşılaşacağınız kişileri istemeden etkileyecek ve daha sonra onların ilginç teklifleri ile karşılaşacaksınız. Enerjiniz güçleniyor. Fiziksel gücünüz artıyor.

Ani değişimlere hazır olun. Merkür bilinçaltı eviniz Kova’da ilerliyor... Zekanızı ön plana çıkaracak aktif işler peşinde olacak ve eski işlerinizi toparlamaya devam ediyorsunuz.. Bugün daha sosyal olma ihtiyacı içindesiniz. Katılacağınız toplantılarda yardım amaçlı çalışmalarınız olacaktır. Kısa süren küçük yolculuklar gündeminizi kapsayacaktır. .


3

TOBB’da İmza Töreni Düzenlendi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ordu’ya yapılması planlanan 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi’nin protokol imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği merkez binasında gerçekleştirilen protokol imza törenine, İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN, Vali Orhan DÜZGÜN, Ordu Milletvekilleri Mustafa HAMARAT, İhsan ŞENER, Fatih Han ÜNAL, TOBB Başkanı M. Rıfat HİSARCIKLIOĞLU, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet ŞAHİN, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN ve diğer yetkililer katıldı. Protokol imza törenine katılan İçişleri Bakanı İdris Naim ŞA-

HİN, okul inşaatı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bakan ŞAHİN, Ordu merkezde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yatırımı olarak bütçesinden ayırdığı bir imkanı eğitim yatırımına dönüştürme sonucunda Endüstri Meslek Lisesi projesini hayata geçirileceğini söyledi. Vali Orhan DÜZGÜN de, yatırımın önemine değinerek, halen öğrenim veren Ordu Endüstri Meslek Lisesi’nin öğrenci yoğunluğuna dikkat çekti. Vali DÜZGÜN, bu yoğunluğu azalta-

Ordu’dan Misafir

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı makamında ziyaret etti. Yenimahalle Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi alan Torun, imardaki dijital arşiv uygulamasıyla ilgili de bilgi aldı. Torun, “Yenimahalle Belediyesi’nde örnek alınacak çok proje var. Dijital imar arşivi de bunlardan bir tanesi. Arşive büyük bir yenilik getiren bu sistemi uygulamaya koymak pek de kolay değil. Başkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi. Yaşar’ı sosyal projeleri ve özellikle yardımda reklama son

veren YeniKart uygulaması nedeniyle tebrik eden Torun, “Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini vatandaşla buluşturan Başkanımızı yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı. Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar ise, “Sahil kıyıları pırıl pırıl olan Ordu’nun bir Mavi Bayrağı eksik. Ordu Belediyesi’nin 2009 yılında başlattığı Deniz Deşarjı Projesi takdire şayandır. Bu proje ile yalnız Ordu değil, tüm Türkiye kazanacaktır” dedi. Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, ziyaretin anısına Başkan Yaşar’a yağlı boya tablo hediye etti.

www.gazetekuzey.com

Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Adına Tüzel Kişi Temsilcisi

Niyazi YEŞİLLER Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İşletme Müdürü Muhsin Yılmaz Nusret Yeşiller Genel Yayın Yönetmeni Genel Koordinatör Mustafa Dalgacı Betül Yeşiller Görsel Yönetmen Haber Merkezi Engin YARAN Ahmet Alkan Sayfa Editörü Hukuk Danışmanı Özkan Yıldırım Av. Doğan Pehlivan Muhabirler Resul Koşar Taner Şen Beytullah Şeker

Reklam Erkan Kaş Ahmet Kaytaz Oğuzhan Yılmaz

Dizgi-Grafik Grafiker Yeşiller Grafik Tasarım Emrah Çoşkun www.yesillermatbaa.com İlkay Yeşiller Dağıtım İnternet Editörü Şah Medya Ajans Çiğdem Akyol Yayın Türü Yerel Süreli Gazetemiz İHA Abonesidir. Gazetemiz basın ahlak kurallarına uymayı taahhüt eder. Köşe yazıları ile ilgili hukuki sorumluluk yazarlara aittir. Baskı Tesisi Mir Mehmetoğlu Gıda Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. Yeşiller Grafik Tasarım Reklam ve Matbaa

Adres MKP. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU Tel : 0452 407 10 11 Faks : 0452 407 10 12 E-Posta : gazetekuzey@gmail.com

cak olan ve eğitime büyük katkı sağlayacak olan okul inşaatı için; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bu okulun yapımının üstlenilmesi çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde bu okulun inşaatı tamamlanır ve atölyeleriyle birlikte öğrencilerimize güzel bir imkan sağlamış olur” dedi. Ordu’nun, Hükümetin son almış olduğu kararlar ile teşvikte 5’nci bölge kapsamına alındığını ve bu kapsam ile Ordu’nun büyük yatırımlar almak için talep gördüğüne de değinen Vali DÜZGÜN, Ordu’da bulunan şuan ki Organize Sanayi Bölgesi’nde doluluk oranının yüzde 100 civarında olduğunu söyledi. Önümüzdeki aylarda Ordu Merkeze 2’nci sanayi bölgesi kuruluşu gerçekleştirileceğini belirten Vali DÜZGÜN, sanayilere ara eleman yetiştirilmesi için Endüstri Meslek Liselerinin öneminin büyük olduğuna değindi. Protokol İmza Töreni’nin ko-

nuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rıfat HİSARCIKLIOĞLU da, Ordu’yu her yönüyle Türkiye’nin en güzel yerlerinden birisi olarak gördüğünü belirterek, Ordu’nun yatırıma müsait bil il olduğunu dile getirdi. HİSARCIKLIOĞLU, konuşmasının devamında ; “TOBB olarak Ordu’ya 32 derslikli bir okul inşa edeceğiz ve bu hayırlı işin imzalarının atılması için burada toplandık. Elbette bu adımı atarken bizler yalnız değiliz ve yatırım kararımız süresi içerisinde katkısı olan herkese tek tek teşekkür ediyorum” diyerek, Ordu’ya yapılacak bu yatırımın kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından Ordu Organize Sanayi Bölgesine yapılması planlanan Endüstri Meslek Lisesi’nin imza törenine geçildi. İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rıfat HİSARCIKLIOĞLU, Vali Orhan DÜZGÜN tarafından protokoller imzalandı.

Gençlere Taş Çıkartıyor

Ordu’da yaşayan 100 yaşındaki yaşlı adam gençlere taş çıkartıyor. Ordu’nun Kabadüz ilçesinde yaşayan bir asrı geride bırakan Ramadan Tıkıç, ilerleyen yaşına rağmen bahçesinde çalışıyor. İlçenin en yaşlısı unvanına sahip Ramadan Tıkıç, uzun yaşamanın sırrının günlük ayran ve peynir suyu içmek olduğunu belirtti. Ömrünün büyük bir bölümünü çobanlık yaparak geçirdiğini anlatan Ramadan Tıkıç, eski

günlerde fakirlik ve yokluğun olduğunu ifade ederek, “Babamın 11 çocuğundan birisiyim. 6 yaşında çobanlığa başladım. Kabadüz’ün Çambaşı, Terek Oba gibi yaylalarında yıllarca çobanlık yaptım. Bugüne kadar söylenebilecek hiçbir hastalığım olmadı. Sağlık yaşamayı her gün içtiğim ayran ve peynir suyuna borçluyum. Tüm işlerimi eşimle birlikte yapıyorum. Bahçemde çalışıyor, yakacağım odunu kendim kırıyorum” diye konuştu.

“Önemli Olan Yaşam Süresi Değildir” Medical Park Ordu Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Cerrahisi Prof. Dr. Erkan Kuralay, “Bizim için önemli olan proje kesinlikle hastanın yaşam süresi değildir. Bizim için önemli olan yaşam kalitesidir” dedi. Prof. Dr. Erkan Kuralay, Karadeniz insanının sağlık konusunda gerekli hassasiyeti göstermediklerini söyledi. Prof.Dr. Kuralay, Karadeniz insanını bazı konularda hassas olarak bilindiğini ama sağlık konusunda gereken hassasiyeti göstermediklerinin altını çizerek yaptığı açıklamada, “Karadeniz insanını biz bazı konularda hassas olarak biliyoruz. Ama bu hassasiyetlerini sağlık konusunda göstermiyorlar. Bizim için önemli olan proje kesinlikle hastanın yaşam süresi değildir. Bizim için önemli olan yaşam kalitesidir. Yaşam kalitesi denilince ilk akla gelen hastanın kendi hayatını sürdürebilmesi için çalışıp çalış-

madığıdır. Çalışabilen hastayı bizim amacımız kalp hastalıklarına yakalanmaması için çalışabilir duruma getirmektir. Önceliğimiz çalışan hastayı çalışma hayatına geri döndürmek, geri döndürdükten sonra da çalışarak ailesini bakmasını sağlamaktır. Kalp ameliyatlarının iki temel amacı vardır. Çok ileri hastalarda hastanın günlük aktiviteleri sırasında göğüs ağrısı ve nefes darlığından uzak durmasını sağlamaktır. Bunun için bu ameliyatları yapıyoruz” diye konuştu. Karadeniz’de insanlar sağlığına dikkat etmediği için kendilerine gelenlerin hastalıklarının ilerlediğini ileri dönemde tedaviye başladıklarını kaydeden Prof. Dr.

Yrd. Doç. Dr.

28/01/2013 Pazartesi

Ahmet

FİDAN

ahmet@ahmetfidan.com

SATIRBAŞI

www.ahmetfidan.com

Devlet: Neye Yarar ki ir Kübalı ile bir metkarı veya uşağı veya temAmerikalı sohbet silcisi veya kuklası olmuşsa ediyorlarmış. Ma- devletin kendine özgü yönelumunuz Küba’nın tim sisteminin olmasının da ekonomik durumu hiçbir anlamı kalmamıştır. belli, Amerikanın gücü belli. Bu durumda yukarıdaki üç Amerika’lı Küba’lıya şöyle temel maddelerde devletledemiş: rin kendine özgü bir ayrıcalığı Sizin ülkeyi ben ol- kalmamışsa dünyanın tek bir sam bir günde zenginleştiri- devleti olsun. Başkenti Wasrim! hington DC, Başkanı Hüseyin Kübalı’da hemen heyecan- Burak Obama, yeryüzündeki la sormuş: bütün topraklar da Amerikan Peki nasıl olacak bu! toprağı olsun değil mi? Amerikalı cevap vermiş: Buraya kadar sabırla okuÖnce Küba Devleti duysanız o zaman şu soruyu olarak Amerika’ya savaş ilan sormak istiyorum: ederim, sonra da hemen kaBunca homojenleşen (türyıtsız şartsız teslim olurum! deşleşen/ benzeşen) insan(Böylece Amerika ülkesinin ların anlamsız kukla yönebir parçası olursunuz ve zen- timlerin üzerinde bulunduğu gin olmuş olursunuz demek sınırların bir anlam taşımadıistemiş) ğı durumda devlet ne işe yaEee, bu anekdotun konuyla rar ki. ne ilgisi olabilir şimdi: Bu satırları ne kadar acı duDevlet olgusunun olmaz- yarak okuduğunuzu tahmin sa olmaz şartları vardır. Bun- edebiliyorum. lar, belli bir toprak parçası, o Öyleyse devlet olmamızı bu toprağın üzerinde yaşayan kadar önemsiyorsak, her şeinsanlar ve o insanların oluş- yiyle bize ait özelliklerimizin turduğu ve diğer dünya ülke- olması eşyanın tabiatı gereği lerince de kabul edilen ege- ise, dilimize, tarihimize, yönemenliği ve bu egemenliğe timimize, sınırlarımıza, topradayalı bağımsız bir yönetim ğımıza sahip çıkmamız geşeklidir. rekmiyor mu? Peki devletin en öz bir şekilDevletin üst düzey yönetide tanımı bu cilerinin hangi Bunca homojenise devlet ne bedel verilirse işe yarar, ve verilsin, ülkenin leşen (türdeşleneden böyle çıkarlarını satşen/ benzeşen) bir sorunsamamaları gelı irdeliyorum: insanların anlamsız rekmiyor mu? 1. GeKüresel tekkukla yönetimlerin rek ulaşım ve nolojik gelişüzerinde buluniletişim tekmeler ne kanolojilerinin, duğu sınırların bir dar ilerlese de gerekse küleskianlam taşımadığı sınırların türel entegye göre daha rasyon nede- durumda devlet ne da önem taşıniyle sınırların ması gerekmiişe yarar ki. hiçbir önemi yor mu? kalmamıştır, sınırlar tamamen Türk vatandaşı olmayanlaanlamsızlaşmıştır. ra toprak satışının nelere yol 2. Toprak parçası üze- açabileceği (İsrail / Filistin örrinde yaşayan insanlar, em- neğindeki gibi) ortada değil peryalist devletlerin insanları mi? ile aynı sosyal değerlere, aynı Kendi yerli ürünlerimiz varyaşam tarzına, aynı önem- ken, illa ki yabancı markalali varlıklara inanmaya başla- ra patent ve marka komisyomış, aynı müziği dinleyip aynı nu ödemememiz gerekmiyor markaları tüketen, aynı örgüt- mu? lerin üyesi, aynı sigarayı kulTürk insanı ile diğer devlanan hasılı her şeyiyle ortak letler arasında bir fark olmadeğerler ve kalıplar aynılaş- sı gerekmiyor mu? mış ise, insanların birbirinO halde farkımız nerede den farkı yoktur. Kısaca Türk kaldı. Peki kim bireysel olarak olmak ile İngiliz veya Ameri- ne yapıyor. kan olmak arasında bir fark Ben bu satırları yazmakalmamıştır. ya kendimde bir hak görü3. Devletin kendine özgü yorum. Çünkü şahsen ben yönetim sistemi olsa da yö- bunlara dikkat ediyorum. Ya neten kişilerin her biri kendi sizz!!!!!!!!Aydınlık yarınlar tebeyinlerde Amerika’nın hiz- mennisiyle esen kalın.

B

Kuralay, “Karadeniz halkı kesinlikle diğer dallarda gösterdiği titizlik ve hassasiyeti kendi sağlığına gelince göstermiyor. Göstermediği içinde bize gelen hastalar çok ileri dönemde geliyor. Bizde birinci öncelik tansiyon. Bize hiç kimse tansiyon ile gelmiyor. Tansiyon sinsi bir hastalıktır. Tansiyonum yüksek diye bize gelen hasta yok. Tansiyonun yüksekliği de düzenli ölçümler ile anlaşılır. Onu bile yaptırmıyorlar. Tansiyon ölçtürmek 30 saniye alır. Hasta bize geldiğinde organ yetmezliği ile geliyor. Karadeniz halkının bu sağlık konusuna dikkat çekmek lazım. Bizim insanımız ameliyattan korkuyor. Ameliyat edilebilmek her zaman bir lütuftur” şeklinde konuştu


4

28/01/2013 Pazartesi

“Bakanlarımız İyi Hizmetler Yaptı” Bacanak Olalım AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Ordulu olan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın görevden alınmasını değerlendirdi. AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Ordu İş Adamları Derneği(ORİŞAD) tarafından geleneksel hale getirilen kahvaltı programına konuk oldu. Milletvekili Ünal’ı ORİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Avni Yılmaz ve yöneticileri karşıladı. Milletvekili Ünal, kahvaltının ardından yaptığı açıklamada, kabinede yapılan değişik ile ilgili değerlendirmede bulunurken, “Biz Ordu olarak hep bakanlarımız ile beraber olduk. Daha öncede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız vardı. Tabii ki bu makamların emanet olduğunu bilmek lazım” dedi. Ünal, “Değerli bakanımız İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay ve enişte bakanımız Recep Akdağ güzel hizmetler yaptılar” diyerek şunları kaydetti: “Biz kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Hangi görevini yaparken geriye güzel şeyler bırakmak, hoş seda bırakmak önemlidir. İşin hakkını vermek önemlidir. Hem ülke adına hem de ilimiz adına her iki bakanımızın da önemli katkıları oldu. Ben dolayısıyla kendilerine yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Bu ülke idaresinde Başbakanımızın onayladığı, bizzat kendisinin karar verdiği bir durumdur. Bakan sayısı 81 değil, sınırlıdır. Biz Ordu olarak hep bakanlarımız ile beraber olduk. Daha öncede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız vardı. Tabii ki bu makamların emanet olduğunu bilmek lazım. Bunu en iyi bilen parti AK Parti’dir. Bunu değerli bakanlarımızda milletvekillerimizde başbakanımızda biliyor. Biz emanetçiyiz diyor. ‘Genel başkan en fazla üç dönem seçilebilir’ maddesini tüzüğüne koyan tek lider sayın başbakanımızdır. Dünya liderliği noktasına gelmiş büyük bir idareci kendisinin üç defa genel başkan olabileceğine sınır koymuştur. Emanetçi olduğunu bilen bir başbakandır.

Ordu’da sayın bakanımız Ordu’ya milletvekili olarak önemli hizmetler vermeye devam edecektir. Biz buna inanıyoruz. Biz bir ekibiz. Ordu’daki milletvekili arkadaşlar olarak Ordu’nun hizmetinde olacağız. Gelen yatırımlar bugüne kadar nasıl geldiyse bundan sonra gelmeye ve inşasına devam edecektir. Bununla ilgili hiçbir tereddüde gerek yok. Ordu’ya gelen bütün yatırımların ve gelecek olan yatırımların takipçisi olacağız. Burada bir ihmal yapmamak adına, bir hemşehrimizde genel başkan yardımcısı olduğunu hatırlatmak isterim. Numan Kurtulmuş beyefendide Ordu’ya sevdalı bir insandır. Başbakanımız da Ordu’ya ilgilidir. Hiçbir zaman ilgisiz kalmadı. Bugüne kadar, bütün yatırımlarımıza destek verdi. Bundan sonrada destek verecektir. Bütün bakanlarımız böyledir. Ben Ordu’nun bundan sonraki dönemde de aynı güzellikte daha fazlasını da alarak hizmetlerini yapmaya devam edecektir.” “Ordu olarak birçok alanda önemli yatırımlar aldık” diyen Milletvekili Fatih Han Ünal, “Sadece devlet yatırımları değil, turizm mekanları, sanayi, çağrı merkezleri açıldı. Gençlerimiz iş sahibi oldu ama biz bunlar yeterli görmüyoruz. Ordu’yu daha iyi noktalara taşımamız lazım. Bunu hep beraber omuz omuza dayanarak el birliği ile geleceğe 2023’e çok daha iyi seviyeye getirmek için gayret içerisinde olacağız. Gelecek nesillere iyi bir Ordu bırakmak arzusundayız. Türkiye’nin denize dolgu tek hava alanına ev sahipliği yapacakken, Karadeniz-Akdeniz yolunun da son etap ihalesi yapıldı. Biz bize düşen kısmı çok ivedi şekilde yapıyoruz. Çambaşı bizim hemen dibimizde havasıyla, doğasıyla en farklı yaylalardan bir tanesi olan yaylamızın Kabadüz ile yayla arasında ki yolun

Şakası Gerçek Oldu Kumru ilçesinde Kumru Eczanesi sahibi Ersoy Bolun yaşamını İngilizce öğretmeni Ayşegül Göç ile birleştirdi.

ihalesini gerçekleştirdik. Orada da bu inşaatı oraya gidenler görecektir. ÇambaşıKabadüz yolunu tamamlar tamamlamaz, arkasından Kabadüz-Ordu arasında yeni bir güzergah üzerinde çalışma yapılıyor. Bu proje aşamasında olduğu için bu çalışmayı takip ediyoruz. Bu yolunda projesini tamamlayıp inşallah ihale sürecine getirmeye çalışacağız” diye konuştu. “ÜNİVERSİTE FAKÜLTELERİNİ HIZLA İNŞAA EDİYORUZ” AK Parti Ordu Milletvekili Ünal, “Ordu Üniversitesi ilk kurulduğunda bizi sadece tabela astınız diye eleştiriyorlardı. Şimdi çok ciddi kampüs olanı oluyor” diyerek şöyle devam etti: “Üniversitemizin içerisine giren arkadaşlar önceden eleştirirdi. 'Sadece bir tabela astınız ne oldu' derlerdi. Her şeyin bir başı vardır. Bir üniversiteyi açarsınız ondan sonra fakülteleri açarsınız. Şimdi biz o fakülteleri hızla inşa ediyoruz. Kısa sürede kompleksini öğrenci yurdunda çok hızlı bir yükselme oldu. Biz uydu fotoğrafları ile de inceliyoruz. Çok ciddi bir kampüs haline gelmeye başladı. İnşallah yakın tarihte de tıp fakültesi hastanesini kurmak istiyoruz. 600 yataklı hastaneyi kurmak istiyoruz. Orada şu anda istimlak ile ilgili süreç işliyor. Onun ödeneğini ayırmıştık. En kısa sürede de bu hastanenin temelini atarız. Projesini tamamlar ve hayata geçiririz.”

Kumrulu Harun-Ayşe Bolun çiftinin oğlu Ersoy ile Fatsalı Adem-Sema Göç çiftinin kızı Ayşegül hanımın düğün törenleri Fatsa Belediyesi Kültür Sarayı’nda gerçekleşti. Ersoy-Ayşegül Bolun nikah memurluğunu Fatsa Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Başta yaparken nikah şahitliklerini ise Ahmet Hasdemir ile Sabri Tiyaloğlu yaptı. Çiftler düğün törenlerinde davetlileri ile birlikte müzisyenler eşliğinde eğlenerek düğünlerini aile fotoğraflarının çekilmesiyle sonlandırdılar. Düğünde görüşlerini aldığımız damat Eczacı Ersoy Bolun, Ayşegül hanımla Kumru’da tanıştığını belirterek, “Eşimin ablası Kumru’da evli. Ayşegül

hanımı Kumru’ya geldiklerinde görmüştüm. Ablasının eşine bacanak olalım diye takılıyordum. Şaka yollu bir takılmaydı ama gerçek oldu derken gelin Ayşegül hanım ise hayatının en mutlu gününü yaşadığını söyledi.


5

28/01/2013 Pazartesi

Ünye’de 3 Yıl Sonra Normal Başına Gelmeyen Kalmadı Öğretime Geçilecek Ordu’da yaşayan ev hanımı Sebahat Aydın, mutfağını yenilemek isteyince başına gelmeyen kalmadığını iddia etti.

Ordu İl Genel Meclisi Üyelerinden oluşan Milli Eğitim Komisyonu Ünye’de okul yapılacak alanlarda incelemelerde bulundu. İncelemelere eşlik eden Ünye Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, ilçede 3 yıl sonra normal öğretime geçileceğini söyledi. Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem’in de hazır bulunduğu incelemelere Milli Eğitim Komisyon Başkanı Perşembe İl Genel Meclis Üyesi Salih Aydın, Üyeler Kabataş İl Genel Meclis Üyesi Osman Keskin, İkizce İl Genel Meclis Üyesi İsmail Temiz ve Kumru İl Genel Meclis Üyesi Cevdet Beyazıt katıldı. Ünye İl Genel Meclis Üyeleri Fahri Şahin, Hüseyin Tavlı ve Ali Özkan’da incelemelere katılır-

ken, Şahin, komisyon üyelerinin okul ve derslik yapılacak alanları yerinde görerek rapor hazırlayıp il genel meclisine sunacaklarını söyledi. Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem ise, planlanan program gereğince Ünye’de 3 yıl sonra normal öğretime geçileceğini söyledi.Komisyon üyeleri de Ünyeli il genel meclis üyelerine misafirperverliği nedeniyle teşekkür etti. (ünyekent)

Kur’an Kursu Ocak Ayı Toplantısı Ünye Müftüsü Aydın Yığman başkanlığında, Müftülük toplantı salonunda ilçemizde din hizmeti sunan Kuran Kursu öğreticileriyle ocak ayı toplantısı yapıldı.

Yığman, toplantıda Kur’an Kursu öğreticilerinin görevlerinde daha etkin ve kaliteli bir din hizmeti sunulmasına yönelik bilgiler verdi. Toplantıda temel öğretim ve ek öğretimde üçüncü dönem 21 Ocak-15 Şubat 2013 tarihleri arasında öğrenci kayıtlarının yapılacak olması sebebiyle İKYS sitemi üzerinde kayıtların nasıl yapılacağı ve dikkat edilmesi gereken konulara değinildi. “Kitabımı Okuyorum, Anlıyorum ” projesi kapsamında Ünye Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu tarafından tertip edilen Kur’an-ı Kerim Meal yarışması hakkında Kur’an Kursu öğreticilerine bilgiler verildi.

Taşbaşı Mahallesi'nde oturan 55 yaşındaki Sebahat Aydın, 1,5 yıl önce mutfağını yenilemek için bir firma ile ankastre dolap ve ankastre ürünler için anlaştığını belirtti. Aydın, firmanın iç mimarlarının evinde ölçüler aldığını, gelen dolapların ölçülerinin yanlış olduğunu ve ankastre ürünlerinin de ikinci el geldiğini iddia etti. Bu süreçte firmayı mahkemeye veren Aydın, yetkilerden yardım isteyerek, “Kendim için yardım istemiyorum, ben artık yeter diyorum. Böyle firmalar artık insanlarımızı kandırmasınlar, biri dur desin diyerek” dedi. Firma ile yaşadıklarını anlatan Aydın, “1 yıldır büyük sıkıntılar içerisindeyim, artık yeter diyorum. Bir yıl önce bu ülkenin geneline iş yapan büyük bir firmanın Ordu’daki bayiliğine giderek ankastre dolaplar alacağımı söyledim. Bana diğer beyaz eşya ürünlerini de verebileceklerini ifade ettiler.

Bende inandım. İç mimarları, mühendisleri, görünüşü çok iyiydi. Bana gönderdikleri iç mimar, dolabın ölçüsünü yanlış aldı, aspiratör bir yıldır yerde duruyor. Bunun faturasını ben ödüyorum. Bana bıraktıkları malı almıyorlar. Fırınlı ocak istedim, dolabı yanlış yaptılar. Bu firmayla anlaşmamız şöyleydi, önce dolaplar gelecek, ondan sonra fabrika ambalajı ile ankastre ürünler gelecek ve montajı yapılıp bu evden gidilecektir. Bunların hiçbiri gerçekleşmedi, hatta bana ikinci el mikrodalga ve bulaşık makinesi getirdiler. Fırın hiç gelmedi. Ben ‘Bu işi yapmayacaksanız feshedelim’ dediğimde de bana ‘Bizi zarar uğrattınız’ diyerek hakaretler ettiler ve istemediğim bir buzdolabını zorla bıraktılar. Ben 1,5 yıldır mahkeme ile uğraşıyorum. Aynı zamanda 1,5 yıldır küçük tüpte yemek yapmaya çalışıyorum. Ben bunları yaşamak zorunda mıyım? Ben yetkililere sesleni-

yorum. Bizim başımıza musallat ettikleri mimar görüntüsündeki bunlara sahip çıksınlar. Biz artık vatandaş olarak bu ülkede bir şey almaya korkuyoruz. Bunlardan bir kurtulayım artık bir şey almayacağım. Küçük tüpte yemek yapmaya devam edeceğim. Bu dolandırıcılık değil mi? Gelen ürünler ikinci eldi. Bulaşık makinesinin içi su doluydu. Bu olay serviste de belgelidir. Nerede tüketici hakları, bize ‘gelin’ diyorlar. Gidiyoruz ‘mahkemeye gidin’ diyorlar. Mahkemeye gittik, 1,5 yıldır sürünüyoruz” şeklinde konuştu.

Ordu Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı Servet Şahin;

‘Ordu İki Değil Üç Bakanını Kaybetti’ Bakanlar kurulunda yapılan değişiklikle Ordulu bakanların bakanlıktan alınması Ordu’da yankı buldu. Ordu Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı Servet Şahin yaptığı açıklamada “Aslında Ordu üç bakanını kaybetti” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı kabine değişikliği sonrasında Ordulu bakanlar İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay ve Recep Akdağ’ın kabine dışı kalması Ordu’da yankı buldu. Ordu Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Servet Şahin, yaptığı açıklamada Ordu’nun iki bakanını değil, aslında üç bakanının görevden alındığını söyledi. Şahin yaptığı açıklamada, bakanlıktan alınan İdris Naim Şahin, Ertuğrul Günay ile birlikte Recep Akdağ’ın da Ordulu saydıklarını belirterek, “üç bakanımızda Ordu’ya önemli hizmetler etmişlerdir. Özellikle İçişleri Bakanlığı’ndan alınan İdris Naim Şahin, Ordu’ya büyük hizmetleri oldu. Ordu Giresun Havaalanı, Ordu Çevreyolu ve Karadeniz Akdeniz Yolu’nun tamamının ihale edilmesinde büyük katkısı oldu.” dedi.

Onay işlemleri Sürüyor

Ordu Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü onaya tabi işletmeler için bir açıklama yayınladı. Müdürlüğün yaptığı açıklamada İşletmelerinin onay işlemleri için neler yapması gerektiği açıklandı. Açıklamada şunlar söylendi:5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 30'ncu maddesi gereğince onaya tabi işletmeler faaliyete geçmeden önce Bakanlıktan onay almak ve kayıt işlemine tabi gıda işletmeleri, faaliyetleri ile ilgili işletme kayıtlarını Bakanlığa yaptırmak zorundadır. Gıda işletmelerine Kanun kapsamında verilen işletme kayıt ve onay belgeleri; Gıda Hijyeni Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Hayvansal Gıdaların Resmi Kontrollerine İlişkin Özel Kuralları Belirleyen Yönetmelik Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine

Gazetemize Abone Olunuz!

Dair Yönetmelik kapsamında verilen belgelerdir. Bu belgelerin alınması diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından ilgili mevzuata göre verilen izin veya ruhsatların alınması mükellefiyetini ortadan kaldırmaz.Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İş-

lemlerine Dair Yönetmelik gereğince 31.12.2012 tarihine kadar onay belgesi alamayacak gıda işletmecisi, işletmesinin modernizasyonuna dair planlar ile modernizasyonun hangi tarihte ve hangi aşamalardan sonra tamamlanacağına dair bilgilerini İl Müdürlüğümüze sunan ve

süresi uzatılan işyerlerinin modernizasyon planında yer alan tarih ve aşamalara uymaması durumunda işletmenin faaliyeti durdurulacaktır. 17 Aralık 2011 tarihinden önce çalışma izni ve gıda sicili belgesi, kayıt belgesi veya bu belgelere eşdeğer belge (işyeri açma ve çalışma ruhsatı) almış ve halen faaliyet gösteren kayıt kapsamındaki gıda işletmeleri, bu belgelerini en geç 31.12.2013 tarihine kadar kayıt belgesi ile değiştirmek zorundadırlar. Bunların dışında kalan işyerleri ise işletme kayıt belgelerini alarak faaliyetlerini sürdürmek zorundadırlar. Müdürlüğümüze işletme kaydını yaptırmadan faaliyet gösteren 5996 sayılı Kanunun 41. maddesinin ( c ) bendi gereğince, gıda üretim işyerlerine 2.560 TL, depo, perakende, toplu tüketim işletmecilerine 1.279 TL idari para cezası uygulanacaktır.

0452 407 10 11


6

28/01/2013 Pazartesi

EMITT Fuarı Açıldı Dünyanın en büyük turizm fuarlarından olan ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde açıldı.

EMITT Fuarı’nın açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, Arjantin Turizm Bakanı Carlos MEYER, İstanbul Valisi Hüseyin Avni MUTLU, Filistin, KKTC, Küba, Yemen, Kosava, Bosna, Turizm Bakan ve Yardımcıları, 43 ülkenin turizm bakanlığı temsilcileri ve birçok turizmci katıldı. Geçmiş yıllardan edinilen tecrübeler ışığında bu yıl düzenlenen EMITT Fuarı’na iyi bir hazırlıkla katılım sağlandığını belirten Vali Orhan DÜZGÜN, EMITT Fuarı’nda dikkat çekmek ve Ordu’yu her yönüyle tanıtmak için sektör temsilcileriyle toplantılar yapıldığını, Ordu’nun eski mimari yapısını yansıtan ‘Ordu Evi’nin de yer aldığı farklı bir stant dizayn edildiğini, yapılan çalışmaların neticesinde EMITT Fuarı’nda Ordu Standının yoğun ilgi görerek, ziyaretçi akınına uğradığını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, dünya ülkelerinin neredeyse yarısının, Türkiye'deki illerin neredeyse hepsinin EMITT'in konuğu olduğunu, bu durumun da fuarın yerel veya ulusal değil, uluslararası hale geldiğini kanıtladığını söyledi. Dünyada ekonomik kriz ve bazı bölgelerde siyasi sıkıntılar yaşanmasına rağmen geçen yıl Türkiye'nin 32 milyona yakın yabancı pasaportlu misafiri ağırladığını kaydeden Bakan GÜNAY, ''Bir kaç yıldan bu yana Türkiye, İngiltere'yi geride bırakan bir ülke oldu. Altıncı sıraya yerleştik. Dünyada Amerika ve Çin gibi iki kıta, Avrupa'da da İtalya, İspanya ve Fransa gibi üç geleneksel turizm ülkesi var. Onun dışında dünyada yarıştığımız başka ülke yok. Şimdi kalitede en yukarıya çıkmaya, hizmette, sunumda, turizm kalitesinde ilk 5'in içine girmeye çalışıyoruz'' diye konuştu. Turizmdeki temel ilkeyi, ''Dünyanın her tarafından gelenler, Türkiye'de en iyi biçimde konuk edilsin ve Türkiye'den mutlu ay-

rılsın'' şeklinde açıklayan Bakan GÜNAY, son yıllarda Türkiye'nin tanıtımı konusunda adımlar atıldığını ifade etti. Bakan GÜNAY, 40 kadar ülkede turizm müşavirlikleri bulunduğunu, 2013 yılında bazı ülkelerde yeni müşavirlikler açılacağını belirterek, şu bilgileri verdi: ''Rusya'da ikinciyi açıyoruz, Moskova'dan sonra Petersburg'ta. Çin'de ikinciyi açıyoruz, Pekin'den sonra Şangay'da. Geçmişte kapatılan Sydney, Toronto'yu yeniden açıyoruz. Kuzey Afrika'da Tunus'u, Yunanistan'da Atina'yı ilk defa açıyoruz. Latin Amerika'da ilk defa bu yıl Sao Paulo'yu açıyoruz. Galiba gelecek yıl Buanos Aires'te açmamız lazım. Güney Afrika'da, Orta Afrika'da yeni açılım yapmamız lazım. Artık Türkiye, dünyanın her tarafında yeni bir turizm hamlesi başlatmalı.'' Türkiye turizmini tarih, kültür, geleneksel el sanatları ve mutfakla buluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Bakan GÜNAY, ''İstiyorum ki, yakın gelecekte, belli bir kültür düzeyinde ve belli bir gelir düzeyinde olan insanlar Türkiye'yi görmemişlerse, hayatlarında bir eksik hissetsinler, Türkiye görülmesi önemli, hayatın vazgeçilmez bir parçası olan bir ülke haline gelsin'' diye konuştu. EMITT Fuarı'nın bu yılki konuk ülkesi Arjantin'in Turizm Bakanı Carlos Enrique MEYER de açılışta bir konuşma yaparak, “EMITT Fuarı'nın açılışında bulunmak benim için büyük bir mutluluk. Bu yıl fuarın onur konuğu olmamız hepimizi gururlandırıyor. Geniş turizm yelpazemizle buradayız. 16 şirket ve 3 destinasyon bize eşlik ediyor. Turizmi bir devlet politikası olarak değerlendiriyoruz. Güney Amerika'nın önemli bir turizm ülkesiyiz. Bir yıl önce Ertuğrul Günay ile THY'nin Arjantin'e uçuşlarını duyurmuştuk. Buenos Aires destinasyonuna haftada 3 kez uçuş var. Bu yeni güzergah yeni iş olanakları yaratıyor. 2011 yılında 5 milyon 700 bin ziyaretçi ağırlayarak tarihi bir rekora imza

attık. 2012'de de aynı rakamları yakaladık. Özellikle küresel gelirin daraldığı bir dönemde bu büyüme oldukça önemli. Önümüzdeki dönemde Asya ülkeleri öne çıkmaktadır. Önemli spor elçilerimiz mevcut. Messi bunlardan biri. Messi aynı zamanda THY'nin yüzü olarak ülkemizin adının akıllarda kalmasını sağlamaktadır. Pirî Reis'in ülkesinde olmaktan büyük bir mutluluk duydum. Bu haritayı Topkapı Sarayı'nda görmek benim için mutluluk verici. Herkesi Arjantin'e davet ediyorum” dedi. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Turgut GÜR, turizm sektörünün, Türkiye ekonomisinin gelişimine katkı sağladığını ve dünya ekonomisinin de itici gücü olduğunu belirterek, “Fuarlar business arenalardır. Dostluğun kardeşliğin pekiştiği alanlardır. Burada herkes birbiriyle olan iş bağlantılarını geliştirecekler. Türkiye ekonomisi dünya barışına ve ekonomiye katkıda bulunuyor. Dünya ekonomisindeki iş hacminin yüzde 5'i turizme ait. Turizm istihdamı artıran bir sektör. M.Ö 2 bin yılında turizm faaliyetleri başlamış. Kervansaraylarda bu iş başlıyor. Yani turizm bu şekilde başlamış. 4 bin yıllık bir tarihi olan bir sektör. 10 bin kilometre uzakta da olsa birbirimizle haberleşeceğiz. Bu düşünce ve duygularla daha çok ülkeden bakan görmek istiyoruz” diye konuştu. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman AYIK, 2014 yılında EMITT bünyesinde bir sağlık fuarı düzenlemeyi ve bir sağlık konferansı yapmayı planladıklarını açıklayarak, “EMITT dünyanın en önemli fuarlarından biri haline geldi. Dünya trendlerinin konuşulup tartışıldığı bir platform haline geldi. EMITT dünyadaki ve turizmdeki gelişmelere hiçbir zaman kayıtsız kalmayacak. Örneğin sağlık turizmi gelişiyor. 2014 yılında EMITT bünyesinde bir sağlık turizmi fuarı düzenlemek ve burada bir sağlık konferansı yapmak istiyoruz. Fuarın bu noktaya gelmesine katkısı olan bütün profesyonel, yönetici ve sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. ITE Group Bölge Müdürü Ben

Williamson, piyasanın gereksinimlerine cevap vermek için sürekli gelişen EMITT'ın, bu yıl 70 ülkeden katılımcıya ev sahipliği yapacağını bildirdi. Ekin Fuar AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Burcu BAŞER, EMITT'in tüm dünyaya hitap eden bir dünya markası olduğunu dile getirerek, bu yıl fuara 100 bini aşkın ziyaretçi beklendiğini kaydetti. Ekin Fuar AŞ Direktörü Hacer AYDIN, bu yıl 43 ülkeden turizm bakanlığı temsilcilerinin yer aldığı EMITT'in, dünyanın ''en büyük'' 5'inci turizm fuarı konumuna yükseldiğini kaydetti. AYDIN, fuarda 67 ülke, 150'nin üzerinde belde, 100'lerce otel ve acente katılımı sağlandığını kaydederek, fuarda ilk kez Latin Amerika'dan bir ülkenin, Arjantin'in konuk ülke olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından EMİTT Fuarı’nın açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY ve konuk ülke bakanlarının kurdele kesimi ile yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, fuar alanında yer alan stantları gezdi. EMITT Fuarı’nda, Ordu Standı da büyük ilgi görüyor. Bu yılki fuara farklı bir stant dizaynıyla katılan Ordu Standı, ziyaretçileri akınına uğruyor. Ordu’nun tarihi, turistik ve kültürel değerlerini yansıtan Ordu Standı, içindeki ‘Ordu Evi’ ile birlikte ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Vali Orhan DÜZGÜN’ün, Ordu Valiliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında 32 derslikli Ordu TOBB Endüstri Meslek Lisesi yapımı protokol imza törenine katılmak üzere Ankara’da bulunması nedeniyle katılamadığı EMITT Fuarı’nda, 12. salonda, 144 m2’lik alanda ve 1230 nolu stantta yer alan Ordu Standı’nda, Vali Yardımcısı Yemen BAYRAK, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personelleri, standı ziyaret eden konuklara ev sahipliği yapıyor. Dünyada ve Türkiye'de turizmde öne çıkmak isteyen iller, beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ve sektör profesyonellerinin yer aldığı fuar, 27 Ocak'a kadar gezilebilecek.

Şahin, Görevini Güler’e Devretti İdris Naim Şahin, İçişleri Bakanlığı görevini Mardin Milletvekili Muammer Güler'e devretti. Kabine revizyonu ile İçişleri Bakanlığı görevinden alınan AK Parti Ordu Milletvekili Şahin, görevini Cumartesi günü İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen törenle yeni İçişleri Bakanı Muammer Güler'e devretti. Güler, önceki gün Milli Eğitim Bakanlığı'nı devralan Nabi Avcı'nın çok güzel bir

tabir kullandığını belirterek, "Az laf çok iş, ben de bunu söylüyorum" dedi. Şahin de, daha önce TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı olan Muammer Güler'le zaten çok yakın mesai içinde olduklarını hatırlatarak, yeni görevinden dolayı Güler'i kutladı. Güler, Şahin'i çiçekle uğurladı.

Sağlık Karadenizli Horluyor

Ünye Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Dr. Gamze Didem Kocagöz, horlama ve uyku apnesiyle ilgili verdiği bilgide, bu rahatsızlıkların sosyal bir hastalık olduğunu, özellikle Karadeniz bölgesinde çok yaygın bitki örtüsünden dolayı alerjinin yaygın olması horlamanın sıkça görüldüğünü söyledi. Dr. Kocagöz, insanların yüzde 70’inde ortalama 45 veya 60 yaş arasında hayatının bir bölümünde horlama hastalığının görüldüğünü, hastalığın tedavisinin yaşam kalitesini arttırmak için gerekli olduğunu belirtti. Ünye Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Gamze Didem Kocagöz, Oney Flash FM’de Yeşilay Sağlık Kültür ve Eğitim Programı’nda konuğu olduğu Arif Takıcı’nın sorularını yanıtladı. Horlama ve uyku apnesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Kocagöz, horlamanın uyku kalitesini bozduğunu, bunun yanı sıra başkalarının da rahatsız olmasına sebep olduğu için sosyal bir hastalık olduğunu söyledi. Kocagöz, horlama hastalığı ile ilgili hekime başvuran hastaların şikâyetlerinin rahatsızlığın ciddiyetini ortaya koyduğunu belirtti. Dr. Gamze Didem Kocagöz, Takıcı’nın horlama ve uyku apnesiyle ilgili sorularına şu yanıtları verdi: Horlama, uyku esnasında üst solunum yolunda özellikle burun, küçük dil, yumuşak damak, geniz eti veya dil kökünden kaynaklanan rahatsız edici bir ses olarak tanımlanabilir. Horlama toplumda çok yaygın bir hastalıktır. İnsanların yüzde 70’i ortalama 45 veya 60 yaş arasında hayatının bir bölümünde horlamaktadır. Horlama kişinin kendi sağlığını etkilediği gibi, çevresini de etkilediği için sosyal bir hastalık olarak da değerlendirilebilir. Horlama erkeklerde daha çok görülüyor, bunun hormonsal etkenleri var. Ancak kadınlarda da menopoz sırasında horlama sıklığının arttığı bilinmektedir. Horlamanın aşamaları var. Basit horlama dediğimizde bu bir takım sosyal problemlere sebep olabiliyor. Ancak, horlamanın daha ileri ki aşamalarında uyku apnesi sendromu dediğimiz hastalık geliştiğinde, çok ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. İnsanlar horlamanın ileriki aşamasında uyku apnesine yakalanabilirler, bu ciddi bir risktir. Uyku apresi kişinin uyku esnasında 10 saniyeden daha fazla nefesinin durması, yani tıbbi adıyla apneye girmesidir. Bu 10 saniyeden ortalama 100 saniyeye kadar çıkabilir. Uyku esnasında solunumun durması öncelikle uyku kalitesini bozar, kişinin uyku kalitesi bozulduğu için ertesi gün dikkat eksikliği, sinirlilik, baş ağrısı, cinsel isteksizlik, diyabete yatkınlık, tansiyon, kalp problemi, hatta nadir de olsa ani ölümlere sebep olabiliyor. Sabahları yorgun uyanma, gün içinde dikkat eksikliğinin sebebi gece boyunca oluşan apne ataklarıdır. İnsan, yaklaşık 7 saat boyunca 30 - 40 civarında apre atağı geçirebilir. Kişinin gece kaç defa nefesi duruyor, bazı hastalar bunun çok farkında olmayabiliyor ve biz bu durumda hastaların eşlerine soruyoruz, tanıklı apre dediğimiz olayla durumun tespitine çalışıyoruz. Horlamanın birçok nedeni var. Öncelikle üst solunum yolundaki anatomik problemler buna neden olabiliyor. Öncelikle burundan başlarsak, üst solunum yolunda burun kemik ve kıkırdağındaki eğrilikler, kronik sinüzit, burun polipleri, burun eti şişkinlikleri ve burun tümörleri horlamayı artıran sebeplerdir. Kişi burundan rahat nefes alamadığı için ağızla soluma yapıyor. Diğer yandan burun probleminin dışında ağızda küçük dilin ve yumuşak damağın sarkık ve büyük olması, dilin kendisinin büyük olması, dil kökünün büyük olması, geniz eti ve genizde yer kaplayan tümör olabilir, kistler olabilir, bunlarda yine ağız içerisinde horlamaya neden olabilir. Apneli hastaların toplumda çok yaygın görülen kilo problemleri vardır. Horlama, uyku apnesi ve kilo bir süre sonra kısır döngüye girer. Yani bu hastalar zaten kiloludur, kilo vermeye çalışırlar, ancak bunu yapamazlar. Çünkü uykuda salınan büyüme hormonu hem büyüme gelişmesini sağladığı gibi, yağ bakımını da artırır. Tabi apneli hastalarda uyku hormonu yeterince salgılanamadığı için, şişmanlığa meyil artar, hasta şişmanlar, uyku apnesi artar, uyku apnesi arttıkça şişmanlığı da artar… Bu kısır döngüyü bir yerde kesmek gerekir. Ayrıca uyku apneli hastalar da klasik semptomlardan biri hasta çok uyandığı için gecenin bir vakti çok acıkarak yemek yemek ihtiyacı hisseder. Bu da kilo alımını artıran etkenlerden biridir. Uyku apnesi olan hastalarımızda bir de diyabete yol açan bir durum oluyor. Bu da yine kiloyu artırıyor, metobolik sendrom dediğimiz şişman diyabetik, şeker hastalığı olan insan sayısı artıyor. Özellikle Karadeniz bölgesinde çok yaygın bitki örtüsünden dolayı alerjide burun mukozası dediğimiz hadise, onun ödemleşmesi, burun etlerinin şişmesi, burun salgısının artması, tabi gece boyu burunu tıkadığı için, ağız solunumu yapmaya neden oluyor ve bu da bir horlama sebebi olabiliyor. Bu kimyasalların zaten tek başına tahriş edici özelliği var. Ev hanımları maske takmazsızın bu kimyasallarla temizlik yapmaları halinde, bu kimyasalların burunda ve solunum yollarında ciddi derecede tahriş edici özelliği var. Bu tür kimyasallar, hem burun mukozasına, hem küçük dilin ve ağız mukozasının şişmesine sebep olabilir. Bunlar acil tedavi gerektiren etkiler olabilir, yakın dönemde de burun mukozasına yapacağı etkilerden dolayı da horlamaya sebep olabilir. Ev hanımları kimyasalları kullanırken bir maske yâda eşarpla ağız ve burunlarını kapatmaları gerekir. (ünyekent)


7

28/01/2013 Pazartesi

Spor Kompleksine Hayran Kaldı İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Naim Şahin Fatsa Belediyesi’nin yaptığı 8 milyon liraya mal olan Spor Kompleksini gezdi.

Eski Bakan Şahin burada yaptığı incelemede eski neşesinden hiç bir şey kaybetmediği gözlenirken henüz faaliyete geçmeyen fitness yürüyüş bandında yürür gibi yapması ilginç bir görüntü oluşturdu. İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin'e Fatsa Belediyesi Spor Kompleksini ziyaretinde AK Parti Ordu Ordu Milletvekilleri İhsan Şener ve Fatihhan Ünal, 23.dönem Milletvekili Ayhan Yılmaz, Ordu Valisi Orhan Düzgün, çevre ilçe ve belde belediye başkanları ve çok yoğun Fatsalı vatandaş da eşlik ettiler. Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan eski

Bakan Şahin'e Spor Kompleksi'nin tüm bölümlerini gezdirdi. Eski Bakan İdris Naim Şahin Spor Kompleksi'nin tüm bölümlerine hayran kalırken "Burası yalancı Cennet gibi olmuş" dedi. Eski Bakan Şahin'e Spor Kompleksinde 52 Numaralı bir dolap tahsis edildi. 52 numaralı dolabı anahtarla açan Şahin dolaptan üyelik kartını kaldı. Böylece Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Fatsa Belediyesi Spor Kompleksi'nin ilk abonesi oldu. Şahin Türk hamamı ve yüzme havuzunun çok hoşuna gittiğini de söyledi.

Şehabettin Harbut Ödül Dağıttı Fatsa Şehabettin İlköğretim Okulu’nda 2012-2013 eğitim-öğretim yılı 1.dönem sonunda yapılan etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol mensupları tarafından takdim edildi. Ödül törenine Kaymakam Bekir Atmaca, Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Yücetepe, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Arslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, mahalle muhtarı Sebahattin Aka katıldılar. Programın başında değerler eğitimi kapsamında Ocak ayında işlenen ‘Sorumluluk’ konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenci Nur Çapkın yazısını okudu. Ardından yarışmada dereceye giren 6.sınıf öğrencisi Muhammet Ozan şiirini okudu. Şiirlerin okunmasının ardından ödül törenine geçildi. ‘Sorumluluk’ konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında 1.olan öğrenciler Melike Çalışkancı, Nur Çapkın ve Muhammet Ozan ödüllerini Kaymakam

Bekir Atmaca verdi. Şiir ve kompozisyon yarışmasında 2.olan öğrenciler Tuğçe Yorulmaz ve Damla Gür’e ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Yücetepe verdi. Kompozisyon yarışmasında 3.olan öğrenci Goncagül Yorulmaz’a ödülünü İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Arslan verdi. Dönem boyunca derslerindeki gayretleriyle ‘Üstün Başarı Belgesi’ almaya hak kazanan öğrenciler Goncagül Yorulmaz (8-B), Şenay Yorulmaz (7-B), Hülya Arık (7-A), belgelerini İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı’dan aldılar. Şehabettin İlköğretim Okulu Müdürü Erdal Kara törende yaptığı konuşmada, “Sevgili öğrenciler bu öğretim yılının başından itibaren bir yanımız inşaat bir ya-

nımız sınırlı imkânlar dâhilindeki eğitim öğretim ortamı kapsamında elimizi bırakıp projelere, yarışmalara çalışamazlık yapmayan öğrencilerimiz ve velilerimiz bu sınırlı koşullar bulunan ortamlarda etkinliklerimizi yaptığınız için teşekkür ederiz. Öncelikle bu olumsuz koşullara rağmen olağanüstü gayret gösteren öğretmen arkadaşlarıma da çok çok teşekkür ediyorum. Yine ‘Kahvaltımı Yapıyorum Projesi’ kapsamında öğrencilerimizi karne günlerinde ödüllendirmek istedik. ‘Kahvaltımı Yapıyorum Projesi’ kapsamında misafirlerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için bir kahvaltı düzenledik. Değerler eğitimi kapsamında öğrencilerimiz çeşitli yarışmalara katıldı ve yarışmaların sonuçları belli oldu. Öğrencilerimizin yarışma sonuçlarını dönem sonunda hep beraber paylaşmak istedik ve öğrencilerimize başarılarından dolayı ödüllerini sunacağız. Ben şimdiden tüm öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum. Düzenlediğimiz programımıza katılımlarından dolayı herkese tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.

Bayan İşletmeciye Örnek İşyeri Belgesi Gölköy Belediye Başkanı Ali Kemal Mert Gölköy’de hizmet veren Özlem Çayocağı & Cafe’ye Örnek İşyeri Belgesi verdi. Özlem Çayocağı & Cafe işletmecisi Sema Güneş’e makamında belgesini takdim eden Başkan Mert, tesisi ziyareti sırasında işyerinin hizmet sunum şartlarını ve genel özelikleriyle işyerini ol-

dukça beğendiğini belirterek, özellikle tesisi bir bayanın işletmesinin çok önemli olduğunu söyledi ve işletmeci Sema Güneş’e bu örnek davranışı nedeniyle teşekkür etti.

Edip Ulvi YEREBASMAZ

yerebasmaz@yahoo.com

Otopark Yönetmeliği

S

udan çıkmış balık misali Kalabalık içerisinde kaybolduk, Nefes alacak yerimiz kalmayınca Şaşkınlıktan birbirine saran bir toplum olduk… 101.696 tanecik kişiyiz… 101.695 kişi anladı, Bir ben anlamadığım için yazıyorum… İhtiyaçlar sınırsızdır. Yol istenir, Su istenir, Okul istenir, Elektrik istenir… Bazı ihtiyaçlar için ödenek ayrılır… Bazı ihtiyaçlar için ayrılan ödenekler harcanır… İdarecilik bunu gerektirir… İhtiyaçlar sınırsızdır… 01.07.1993 Tarih ve 21624 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Otopark Yönetmeliği Madde 1 “3194 sayılı İmar Kanununun 37 nci ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan bu Yönetmeliğin amacı, yerleşme yerlerinde araçların yol açtığı, trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerin neler olduğunun ve otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tesbit ve giderilme esaslarını aynı Kanunun 5 inci maddesinde tanımlanan ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümünü gösteren imar planlarına uygun olarak düzenlemektir.” Madde 9 “Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu belediyece imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile birlikte bildirilir. Belediyeler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini, binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekle ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca kullanım ücreti alınmaz.” Madde 11 “Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerin kendi kaynaklarından ayıracağı tahsisatla birlikte, tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşaasında kullanılır. Otopark hesabında toplanan meblağ otopark tesisi dışında başka bir amaçla kullanılamaz. Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerce hazırlanacak sarf belgesi, verile emri ve hakediş raporuna göre belediyesinin yazılı talimatı üzerine ilgili bankaca hak sahibine ödenir. Otopark hesabında toplanan meblağın, amacında kullanılıp kullanılmadığı hususu İçişleri Bakanlığı’nca denetlenir” Yukarıda tarihini ve sayısını yazdığım Otopark yönetmeliği resmi gazete’de açık biçimde tüm maddeleriyle yazmaktadır. Gizli, yasaklı veya saklı bir bilgi değildir. Burada bunu belirtmem, anlamadığım kısmı dile getirmek içindir. Yönetmeliği işime geldiği şekilde yorumlamak için değildir. Yönetmelikte ki Yorum okuyana aittir. Fatsa ilçesi, Beldeleri, Köyleri, yeşili ve mavinin buluştuğu, Misafirperver, yöresel zenginliklerimiz ve kültürümüz ile övüneceğimiz, Ticari yapısı ve gelişmişliği ile Gurbette dahil adından kıskançlıkla söz edilen bir ilçedir. Güzel bir ilçemiz, tüm imkânlara sahip güzel halkımız var. Yeni yerleşim alanları, Alış veriş merkezleri, büyüyen gelişen bir şehir, İdarecilerimizin Hedefleri, Planları ve amaçları doğrultusunda gelişen bir ilçe… “Hedef 2023 yılının modern ve gelişmiş şehri Fatsa’yı yapmak.” Allah (c.c.) Razı olsun… Aptallığımı mazur görünüz ki Anlamadığım konu şu ki… Modern gelişmiş şehir planlaması içerisinde; Yayaların ve Şoförlerin yeri neresidir. Mevcut hal ve gidişat düzgün müdür? 10 sene sonra nüfus aynı mı kalacaktır? Bu süre zarfında gidişat planlandığı

gibi sabit olacak mıdır? Otopark yönetmeliğince toplanan ödenek, Harcandığı ihtiyaçta, daha modern ve gelişmiş bir Fatsa kazandıracak mıdır? 101.696 kişi’nin aynı anda bir mahallede olması göze alınarak, Geniş kaldırım alanları yapılması ile amaçlanan iyi niyet sizin olsun Evlerinin, İşyerlerinin önlerine çekilen araçların cezaları bizim olsun. Bir toplum hoş görülü oldukça gelişmiştir. Şoförün yaya’ya saygısının olmadığı bir toplum gelişmiş modern bir toplum olamaz kanısındayım... Araba’ya binmeden önce yaya olduğunu unutmaması lazım kişinin… Pazaryeridir Fatsa. Bu gazete’yi okuduğun gün ticaret yapılır Fatsa’da Esnaf, Pazarcı, alır-satar, ekmeğini kazanır, Havadan gelmez aldığı, sattığı… Yoldan gelir, Aracını park eder, bazen park yeri bulamaz, Ağaca at bağlar gibi orta ortaya bırakır aracını, Trafikte acelesi vardır yol vermez yaya’sına, İşine gidecek olan bulamaz bir park yeri bırakır aracını başkasının evinin kapısına, Park edecek yerlerimiz sınırlıdır, Park edince beyaz bir kağıt camda bizi bekler. Annenin çocuğunu beklemesi gibi… Ödeneği başka ihtiyaca aktarmak hoşgörülü bir toplum sonucu oluşturmadığı gibi, Otopark inşa edilince hoşgörü çıkmaz ortaya… Otopark da tek başına çözüm değildir… Daha fazla yol bir çözümdür… Talep edilmeyen Çevre yolu bir çözümdür… Lüzumsuz işgal niyetiyle ceza yazılan araçların Şehir içerisinde kalabalık yapmaması çözümdür Sahil yolunu sadece dağıtım amaçlı kullanmak bir çözümdür. Lüzumsuz araç kalabalığının Fatsa’yı nasıl modern ve gelişmiş yapacağının... Planlanamamasıdır? Anlamadığım… Memlekette trafik oluşmasının yararı nedir? Teğet geçen araç, Teğet geçer, Çevre Yolu geçince trafik rahatlar, 2023’e kadar istediğin kaldırımı Ankara’da da olmayan geniş kaldırımlar yapmaktır çevre yolu. Caddeleri tamamen yaya yolu yapmaktır çevre yolu. Modernleşen ve Gelişen Fatsa’da Otopark ödeneğini başka ihtiyaçlara aktararak, Kaldırımları ihtiyaçtan fazla geniş tutarak, Yolları daraltıp, Otoparkların kullanılması zorunlu halde bırakarak, Çalışmayan Park metrelerden kar elde ederek, Şehir içerisinde park edilen araçlara ceza yazarak, Bu cezaları ödeyen şoförlerin yaya’lara saygı göstermesini beklemek… Ceza geliri sayesinde yapılan hizmetler için yaya’lardan alkış beklemektir… İlçe’nin refahını bozarak kurulursa, gelişmiş ve modern şehir planları, Güler yüz bekleme 2023’te Fatsa’dan böyle yetişmemiş... Yaptığını unutup, Yapmadığınla yargılayan bir Fatsa’yı hayal etmiş olursun… Memleketine hizmet vermiş, emeği geçmiş, değerli büyüklerim… Yazıda ki Niyet hesap sormak, suçlamak değildir… Genel toplumsal bir sorunumuz bulunmakta… Malumunuz bizim kullandığımız otomobillerimiz MAKAM ARACI değil… Ön yargı ile bakmaz iseniz sevinir… Mağduriyetimizi Saygı ile Arz ederiz… Sürc-i Lisan Ettiysem Affola Kalın Sağlıcakla


8

28/01/2013 Pazartesi

Karadeniz Okan’ı Geri Vermiyor Dolunay’da Karne Sevinci Çarşamba akşamı Bolaman köprüsünden ırmağa atladığı iddia edilen Okan Türkmen’i arama çalışmaları 5.günde aralıksız devam etti. Fatsa 129 Nolu Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri deniz üzerinden arama çalışmalarını sürdürürken Ordu İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Sualtı Grup Amirliği’ne bağlı dalgıçlarda dipten arama yapıyor. Bugün arama ekibine Rize İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Sualtı Grup Amirliği’ne bağlı dalgıçlarda katıldılar. Olay yerinde dalgıç sayısı toplam 9 oldu. Diğer yandan Okan Türkmen’in ailesi ve akrabaları da bir an olsun Bolaman köprüsü yanından ayrılmıyorlar. Soğuk havaya rağmen taşların üzerinde battaniyelere sarılarak bekleyen Türkmen ailesi gözlerini bir an olsun çalışma yapan ekipten ayırmıyorlar. Okan Türkmen’in babası Mehmet Türkmen devletin yaptığı arama çalışmalarından memnun olduklarını ancak belediyeden de destek beklediklerini dile getirdi.

Aileye Yardımlar Geliyor Diğer yandan Fatsa Belediyesi’de ailenin bekleme yaptığı yere 1 adet Kızılay çadırı gönderdi. Yine Çamaş Belediye Başkanı Yaşar Aktaş ve Yardım Sevenler Derneği Fatsa Şubesi acılı aileye sıcak yemek ikramı yaptılar. Yardım Sevenler Derneği Fatsa Şube Başkanı Nimet Koç, aileye gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, “Buradaki olayı tesadüfen geçerken kalabalığı görünce fark ettim. Sorduğumda ailenin burada beklediğini öğrendim belki de bir çoğu ailenin burada beklediğini görmemiştir. Yoksa Fatsa halkı bu konuda duyarlıdır. Fatsa halkı acıyı paylaşır. Anne baba olan herkes yüreğinde bu acıyı hisseder. Eğer ailenin bir ihtiyacı olursa dernek olarak hep yanlarındayız” dedi. Çamaş Belediye Başkanı Yaşar Aktaş ise, “Aileye sabırlar diliyoruz. Genç kardeşimiz aranıyor. En azından cesedinin bulunma-

Dolunay Kolejinde Okul öncesi, ilkokul, ortaokulda eğitim gören öğrenciler 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle karne heyecanı yaşadı.

sı aileyi teselli edecek. Ben de Çamaş Belediye Başkanı olarak gece gündüz ailenin yanındayım” diye konuştu. Ailenin Duygularını Anlamak Zor 5 gündür olay yerine sürekli gidip geldiğini belirten Kurtuluş mahallesi Muhtarı Ahmet Kolcu’da, “Konuyla ilgili çok fazla söylenecek söz yok aslında, belirsizlik devam ediyor. Varsayımlarla hareket ediliyor duyduğumuz tek şey bir çocuğun denize atladığı 5 gündür aile burada bekliyor. Vatandaşlarda burada bekliyor perişan bir durum var. Şu ana kadar herhangi bir ipucuna rastlanmadı. Gördüğüm kadarıyla sadece varsayımlara dayanarak işlem yapılıyor. Şu şöyle olmuş, bu böyle olmuş gibi sözlere dayanarak bir çalışma yapılıyor. Aile gece gündüz burada bekliyor bizler ne kadar gelsek, vatandaşlar ne kadar buraya gelip beklese de ailenin acısını paylaşmak, onların duygularını anlamak zor. Allah kimseyi çocuğuyla imtihan etmesin. Çok zor bir durum akşam başkanımızda geldi. Bek-

leyenler ve aile için buraya çadır falan gönderdiler. Biz burada her ne kadar yardım etmeye çalışsak ta bunlar çözüm değil. Ne yaparsak yapalım ailenin acısını hafifletemeyiz. Çocuk bulunsa bile canlı olarak çıkma şansı zaten yok. Böyle bir garantiyi zaten kimse veremiyor ama en azından aile cenazesini alıp köylerine götürmenin hesabını yapıyor. İnsanlara bir şey denilmiyor sağ olsunlar mahalleden olsun, duyan, yoldan geçen yabancı dahi olsa burada durup ailenin acısını paylaşmaya çalışıyor. Ama tabi ki ateş düştüğü yeri yakar” şeklinde konuştu.

Okula başlayan birinci sınıf öğrencileri ise ilk defa karneyle tanıştı.17 Eylül 2012'de başlayan 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk yarısı 25 Ocak 2013 tarihinde sona erdi. Öğrenciler karnelerini alarak 2 haftalık yarıyıl tatiline başladı. Yarıyıl tatili 11 Şubat'ta sona erecek. Karne sevinci yaşayan öğrenciler, sabah erken saatlerde okula geldiler. Öğretmenlerinin elinden karnelerini alan öğrenciler dikkatle notlarını inceledi.

Karne dağıtımının ardından öğrenciler çeşitli kategorilerde ödüller aldılar. Öğrencilerin ödüllerini Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca, Fatsa Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Fatsa Milli Eğitim Müdürü Ahmet Gürsel Avcı, İslamdağ Belediye Başkanı Ali Feridun Kibar, başta olmak üzere veliler de takdim ettiler. Öğrenciler 2 hafta sürecek tatil öncesinde birbirlerine sarılarak okuldan ayrıldılar.


9

28/01/2013 Pazartesi

“Artık Ordu’dan Ayrı Değiliz” Ünye Belediyesi’nin Gözü Burada Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunurken, “Bakan ve Valiler işleri gereği bedava uçabiliyorlar. Ben de her ihtimale karşı cebimde biletle geziyorum” dedi.

Ordu ve Giresun’un ortak kullanacağı Türkiye’nin deniz doldurularak yapılan tek havalimanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı hakkında Gülyalı Kaymakamı Yemen Bayrak tarafından İdris Naim Şahin’e bilgi verildi. Bilgilendirme toplantısında Ordu Valisi Orhan Düzgün, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener, AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, Ordu İl Emniyet Müdürü Hakan Kırmacı, Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen, İl Genel Meclisi Başkanı Engin Tekintaş, AK Parti Ordu İl Başkanı Hüseyin Akyol da yer aldı. Şahin, bilgilendirme top-

lantısının ardından yaptığı değerlendirmede, artık bol bir zamana sahip olacağını vurgulayarak, “Orduluyuz. Ordu Milletvekiliyim. Ordumuz için arkadaşlarımız ile birlikte işlerin takibinde olacağız. Artık rahat bir zamana sahip olacağız. Zaman yönünden işleri daha rahat takip edeceğiz. Budan sonra Ordu’dan ayrı, işlerden ayrı değiliz. Daha fazla işlerin içinde, daha fazla işlerin peşinde olacağız” diye konuştu. İdris Naim Şahin, 5 Şubat 2014 tarihli Ankara-Esenboğa Havaalanı'ndan kalkacak ve Ordu-Giresun Havaalanı'na inecek uçaktan bilet almıştı. Şahin, bir basın mensubunun,

‘Bilet tarihinizde her hangi bir değişiklik var mı?’ sorusuna, “Bizim biletimiz henüz geçerli. Son durumu Ulaştırma Bakanlığımıza sorarız. Belki bir gün bakanımız ile birlikte buraya geliriz. Biletle ilgili son açıklamayı alırız. Önemli olan bilet değil buraya yapılan iş önemli” cevabını verdi. Giresun Valisi Dursun Ali Şahin ise Şahin’e dönerek, “Aslında Ulaştırma Bakanımıza da bilet aldırsak daha iyi olur. Burayı daha iyi takip eder” dedi. İdris Naim Şahin ise “Ulaştırma Bakanları biletsiz uçarlar. Bakanlar ve valiler iş için biletsiz uçabilirler. Ben her ihtimale karşı cebimde biletle geziyorum” diye konuştu.

Ünye Belediyesi’nin ve Samsun Dünyagöz Hastanesi’nin ortaklaşa yaptığı kurum hizmet anlaşması sonrası personelini göz taramasından geçirdi. Sosyal sorumluluk çerçevesinde yapılan kurum hizmet anlaşmasıyla aynı zamanda Belediye personeline indirim imkânı da sağlandı. Belediye Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen göz bakımına Ünye Belediye Başkanı Ahmet Apacıoğlu’nun yanı sıra, Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal MEHEL, Dünyagöz Hastanesi Kurumsal İletişim Yöneticisi Pınar Öztomurcuk, belediye birim amirleri ve 500’e yakın personel belirli periyotlarla katıldı. Konu ile ilgili açıklamalar da

bulunan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Dünya’da insanların en önemli değerlerinden bir tanesinin göz olduğunu söyleyerek; “Dünya Göz Hastanesi ile birlikte yapmış olduğumuz sosyal paylaşım çerçevesinde ve sözleşme çerçevesinde, gözlerimizle alakalı bir takım uygulamalar yapacaklar. İlerleyen zamanlarda da Ünyeli hemşerilerimizle bunu paylaşacağız. Bu konuda neler yapılabilir diye fikir alış verişinde bulunacağız. Onların da Samsun’da

yakın bir mesafede olduklarından dolayı şanslıyız diye düşünüyoruz. İnşallah beraberce güzel işler yapacağız.” diye konuştu. Programın ardından Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, ilk göz muayenesi oldu. Başkan Arpacıoğlu’nun kullandığı gözlüğün, gözüne uygun olduğu tespit edildi.

Bir Tuğla da Sizin Katkınız Olsun!

UZMAN ELKTRONİK TURKCELL İLETİŞİM MERKEZİ’nden TURKCELL kullanan ÇİFTÇİLERİMİZ’e özel 500 dk konuşma 19 TL. 1000 dk konuşma 29 TL. Şimdi herkes kullandığı hattı ücretsiz olarak kendi adına devir alabiliyor.Üstelik aynı anda faturalı hatta geçerek 19 TL’den başlayan fiyatlarla konuşma imkanı buluyor.

! İ D E M T Bİ Ayrıca Turkcell numarasını taşıyan yada yeni bir faturalı hat alan herkese seçtiği tarifeye ek ayda 8 gün Turkcell’lilerle konuşma BEDAVA

UZMAN ELKTRONİK TURKCELL İLETİŞİM MERKEZİ

TIM: CUMHURİYET MEYDANI TEL: 0 452 424 05 32 TIM:DEREÜSTÜ CADDESİ TEL: 0 452 423 88 88

FATSA/ ORDU


10

28/01/2013 Pazartesi

Nişan Yüzüklerini Eski Bakan Taktı Ayrılan Ailelere Uyarı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, boşanma sürecinde olan ebeveynlerin çocuklarından gelişen durumları saklamamalarını gerektiğini söyledi.

Fatsa Büyük Sanayi Sitesi Kooperatifi Serdar Salman Ünyeli Öznur Başoğlu ile nişanlandı. Fatsa Bacanak köyünden Şeref-Sevim Salman çiftinin oğlu Serdar Salman ile Ünyeli EmineRemzi Başoğlu çiftinin kızı Öznur Başoğlu'nun nişan törenleri Ünye İskele Restaurant'ta gerçekleşti. Nişan törenine İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu Valisi Orhan Düzgün, İlçe ve belde belediye başkanları ile çiftlerin akrabaları katıldı. Serdar Salman-Öznur Başoğlu çiftinin nişan yüzüklerini İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin taktı. Eski Bakan Şahin çiftlere ömür boyu mutluluklar dilerken bir an önce düğünlerinde de birlikte olmayı temenni etti.Eski Bakan İdris Naim Şahin hediyesini ge-

lin hanıma takdim ettikten sonra nişan töreninden ayrıldı.Nişan töreni pasta merasimin ardından müzik eğlence ile devam etti ve saat 22 sularında sona erdi.

TKDK Hibe Desteği Veriyor Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekle Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörü Özer Çoban düzenlediği basın toplantısında fındık, kiraz ve cevizin işlenmesine yönelik hibe desteklerinin olduğunu söyledi. Hayvancılıktan turizme kadar birçok alanda hibe desteğimiz mevcut diyen Çoban, ”Kentin proje potansiyeli 15 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasında belli olacak.Beklentilerimizin altında da olabilir üzerinde de olabilir. Her kesime ulaşmak istiyoruz. Biz proje hazırlamıyoruz, gelen projeleri değerlendiriyoruz. Proje kabul görürse uygulanması noktasında tüm denetimlerini ve kontrollerini yapıyoruz. Bütçe sıkıntımız yok. Vatandaşlarımız-

dan proje getirmeleri yönünde beklentimiz var. Fındık, kiraz ve cevizin işlenmesine yönelik hibe desteklerimiz var. İlimizde fındık kavurma ve kırma fabrikasının olduğunu biliyoruz. Projelerle var, olan tesislerin modernizasyonu yapılabilir, kapasite artırılabilir veya sıfırdan bir işletme yapılabilir. Ayrıca sakarca ve pekmez gibi 100'e yakın yerel ürünün hibe desteği almasıyla ilgili çalışma yaptık ve bu çalışmayı da kurum başkanlığına gönderdik” dedi.

TEŞEKKÜR Kızımız Ayşegül ile oğlumuz Ersoy’un 26 Ocak 2013 Cumartesi gecesi Fatsa Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen düğün törenine katılarak mutlu günümüzü paylaşan, düğün törenimize mazeretleri nedeniyle gelemeyip telefon ve çiçek göndererek mutluğumuzu paylaşan tüm eş, dost ve akrabalarımıza teşekkür ederiz.

BOLUN ve GÖÇ AİLESİ

Boşanma sürecinde olan aileleri çocuklarına nasıl davranacaklarını konusunda uyarılarda bulunan Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, çocukların ebeveynlerin kabul etmeseler bile evde olan sorunların farkına vardığını hatırlattı. Doç. Dr. Karabekiroğlu, "Evdeki gerginliği mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın, böylece çocuklarınızın süreçten etkilenmesini azaltmış olacaksınız. Boşanıyor olduğunuzu çocuğunuzdan saklamayın, süreç hakkında çocuğunuzu bilgilendirin ve sorularına cevap verin ayrıca soru sorması için onu cesaretlendirin" dedi. Ailelerin boşanma sürecinde çocukların yaş grubuna göre dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında da bilgiler veren OMÜ Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, "5 Yaş altı çocuklarda, anne ve babanın ayrı ayrı kişiler olduğu fikri daha gelişmemiştir. 5 ve 9 yaş arası çocuklar, bu dönemde çocuklar dış dünyaya açıldıkları için hayat düzenlerindeki değişimlere oldukça hassastırlar. Kararınızın onlar yüzünden değil, sizin ortak kararınız olduğunu özellikle vurgulamanız gerekli-

dir. 9 ve 12 yaş arası çocuklar; Bu yaş grubu tepkilerini açıkça gösterir. İlk haberi aldıklarında tepki göstermeseler de ileri dönemlerde kesinlikle bunu yaparlar. Çocuklarınızla sürekli konuşun ve ne düşündüklerini sorun. İlk tepkileri sessizlik olursa, kararı anlamış ve kabullenmiş oldukları yanılgısına düşmeyin. Bazen çocuklar duyduklarını duymamış gibi yapar ve hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanarak konuşmayı reddeder veya konuyu değiştirmeye çalışırlar" diye konuştu. Boşanma sürecinde çocuklarda oluşabilecek sorunlar ile ilgilide bilgiler veren Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, şu ifadelere yer verdi; "Boşanma gibi sarsıcı bir olayla karşılaşan bir çocuğun gelişiminde aksama olabilir, hatta duraksama bile görülebilir. Unutmamak gerekir ki bu süreç sizin için zor olduğu kadar daha korumasız olan çocuğunuz için daha da zor olacaktır. Çocuklarınızda bu gibi durumlarda sıkça karşılaşılabilecek bir takım duygusal tepkiler ise korku, üzüntü, öfke, suçluluk, yalnızlık, uyku, yemek yememe ve okul sorunları meydana gelebilir. Çocuk bu sorunları dışa yansıtmaz ve içine atarsa bunlar daha sonra şekil değiştirecek ve depresyon, kaygı bozukluğu, ayrılık kaygısı, konsantrasyon eksikliği gibi olarak ortaya çıkabilecektir. Bu yüzden ebeveynlerin her ne kadar kendileri de benzer sorunlar yaşıyor olsalar da, çocuklarının sorunlarını dinlemeye hazır ve istekli olduklarını göstermeleri gerekir" şeklinde konuştu.


11

28/01/2013 Pazartesi

Cıngırt’daki İlgisizliği Tarihi Sürece Bağladık Ordu’da meslek camiasına verdiği hizmetle birlikte Fatsa’nın sosyo- kültürel yapısına da katkılarda bulunan Muhasebeci Mali Müşavir Rüstem Gürler Fatsa’nın sosyo- kültürel ve turizm yapısına çok önemli etkide bulunacak olan “cıngırt kale “ kazısı konusunda söyleşini yayınlıyoruz.

SORU: “Cıngırt kale” deki durumu ilk dile getiren olarak orayı tarihe kazandırma düşüncesi sizde nasıl oluştu, nasıl gelişti. Olayın öyküsünü kısaca anlatır mısınız? RÜSTEM GÜRLER: Öncelikle “cıngırt kale”nin bulunduğu yeri belirleyelim. Cıngırt kale Fatsa’ya 7 km batı tarafında (Ünye Yönünde) ve Ordu-Samsun karayolundan 200–400 metre içeridedir. Tarihi kalıntılar zirvedeki kale ile birlikte yüksekçe bir dağın kapsadığı 300 dönüm alan üzerindedir. Üç yüz dönümlük alanın dışında olan birbirinden biraz aralıklı kalıntılar vardır. Bu kalıntılar dağdaki kalıntıları destekleyici özelliktedir. Konuyu gündeme getirme öyküsüne gelince ben Sümer-Asur, Mısır, Hitit ve Anadolu uygarlıklarına ortaokul yıllarımdan beri meraklı idim. Bu konularda çok kitap okudum. Ayrıca Helen’ler öncesi Akdeniz ve Ege, ionya ve diğerlerini, Batı Karadeniz’e göçle gelenlere kadar araştırdım. Kafamda hep Karadeniz tarihi, Proto(ön Türk’ler) döneminden bu yana soru işareti olarak vardı. Bir gün bir dergide Halikarnas Balıkçısının bir tespitini okudum. Tespitte şöyle diyordu usta”.. Amazonları arıyorsanız Fatsa yakınlarında arayın..” O arada “Amazonlar ve anaerkinin çığlığı” adlı kitabı okuyordum. ( Yazarı Ahmet Karacalar- İnkılâp K.E)

Kitabın yazarı Fatsa yakınlarında salaş bir lokantada “ deli bal” yeme anını anlatıyordu. O salaş yer cıngırt kale’nin tam karşısında Rahmetli İskerder Şen’in yeriydi. Amazonları arayan adam bana göre amazonların karşısındaydı. Konuşmak üzere kendisini aradım. Başlarda ilgilendi. Ekibiyle gelip çekim yapmak ve çalışmak istediğini anımsıyorum. Ancak daha sonra iletişim kuramadık. Çok önceleri Mahir Eni arkadaşıma “bir şeyler yapmalıyız” cıngırt kale için diye sürekli istekte bulunuyordum. Mahir Eni sonunda önerimle ilgilendi. Yazarı unuttuk Mahir Eni bana bu konuda bize en iyi yardımı Hüseyin Şen yapar dedi. Ben, Mahir Eni, Hüseyin Şen birgün buluştuk. Çalışma şeklimizi ve günlerimizi belirledik ve çalışmaya başladık. (2010 öncesi) Hüseyin Şen hemen cıngırt kalenin dip kısmında tarihe tanıklık ederek doğmuş gibiydi. Çocukluğu cıngırt kaleyi çevreleyen fındık bahçelerinde ve cıngırt kalenin tepesinde geçmişti. Bize çevredeki arkadaşlarda katılmıştı aralıklarla. Günler, haftalar, hatta yıllar boyunca her taşın etrafını gezdik fotoğraf çektik, dosyalar oluşturduk. Amacımız bu dosyayı valiliğe iletmekti. Mahir’inde doğum yeri ve yaşadığı yer (Yapraklı Köyü) cıngırt kalenin yakınındaydı.

Valiliğe ulaştırmadan çalışmalarımızı bir şekilde halka duyurmak, kendimizi test etmek istiyorduk. Kanal 52’de program yapan arkadaşım Coşkun Çetin Alp’i Fatsa’ya davet ettik ona cıngırt kale’yi gezdirdik. Gördüklerinden çok etkilendi. İlk programında oraya girerek konuyu kısa bir haber şeklinde halka duyurdu.. Bu girişim bizim için yeterli değildi. Bir arkeolog arkadaşı aradık, sonunda Ordu Belediyesinde çalışan Özer Yılmaz Bey’e ulaştık. Birlikte cıngırt kale’yi gezdik. Onun olağanüstü duygular taşıdığını anlamak için arkeolog olmaya gerek yoktu. Özer Bey valiye gitme düşüncemizi destekledi. Bizi Valiye kim ulaştırabilir diye düşünürken Ekrem (İzzet) Gündüz Bey aklıma geldi. Muhasebe işlerini yürüttüğüm Ekrem Bey’i çok öncelerden tanıyordum. Onun da bir akrabası valiydi… Ekrem Bey kendi işi için randevu almıştı. Ona katılıp onunla Valiliğe gidip Vali Bey’e bekleme odasından durumu iletecektik. Arkeolog Özer Yılmaz, Hüseyin Şen, Mahir Eni,Ben Necati Efe..Ekrem Gündüz birlikte Valiliğe gittik. ..Yıl 2010 İçeri alındık. Sıra Ekrem Bey’ e gelince Ekrem Bey yetkiliye : Arkadaşlarında sorunu var dedi. Yetkili konu ne diye sordu. Bizde Arkeoloji dedik. Adam Allah! Allah! dercesine bize baktı.. Vali Bey’in makamına geçtik. Sohbete başladık. Konu: Arkeolojik kazılar, müzeler, Halikarnas Balıkçısı, mavi yolculuk, Sebehattin Eyüpoğlu, Azra Erhat vs. idi tam benim sevdiğim konulardı. Sonra dosyamızı sunduk, konuyu Özer Bey anlattı. Tek cümleye her şeyi sığdırdı: “Burası Karadeniz’in kapadokya’sıdır , bundan eminim Sayın Valim.” Vali Bey Müzeler genel müdürlüğü

yapmış, arkeoloji ve Tarihle iç içe yaşamış kültürlü biri. Bizden daha çok sevindi. Bu işin olacağını imaa etti. Odada aynı zamanda turizm il müdürümüzde vardı. O da büyük bir heyecanla bu girişimi destekledi. Bence Sayın Vali Bey, Sayın turizm il müdürümüz ve ekibi, hocamız Ayşe Hanım ve Bakanlıktaki ilgililer olağanüstü bir çaba ile kazı iznimizi çıkardılar ve Gazi Üniversitesi’nden Ayşe Erol hoca ve Ekibi kazı için görevlendirildi ve 2012 yılında kazılara başlandı.(Bundan sonraki süreçte üç arkadaş ve o zamanki kaymakamımız Selman Yurdaer Bey ile birlikte sürekli çalıştık. Bu konunun ayrıntılarını hazırlamakta olduğum kitabımda açıklayacağım.) SORU: Olayı birde tarihsel bulgular açısından değerlendirir misiniz? RÜSTEM GÜRLER: Bu konuyu sınırlı anlatacağım çünkü Ayşe Hoca’dan odamız adına röportaj sözü aldım.. Bu yıl kazılara cıngırt kale’nin kale ve delhiz kısmından ( en yüksekteki bölüm) başlandı. Sadece 500 metre karelik alanda Helenistik ve Roma dönemlerine ait sikkeler ve kale duvarları ve bazı heykellerin alt bölümleri bulundu. Gelecek yıl kazılara hocamın dediğine göre 3 grupla devam edilecek ve kazılar en az yıl 20 yıl sürecek. Kalenin deniz tarafına bakan tabanda 1960’lı yıllarda kazı yapılmış. Aynı yerde hocamın yaptığı araştırmada, çakmaktaşı ve ahşap düğmelere rastlandı, bu bulgular burada insanların avcılık yaparak hayatta kaldığı döneme bizi götürüyor. Yani M.Ö. 10.000- 20.000 yıllarına. Bu çok önemli, Dünya’da önemli bir olay. Cıngırt Kale’nin eses önemi Pontus Kralı 6. Mithridates (mitridat) tan ileri geliyor. I. Pontus Yunan-helen devleti değil Mitridat Perstir.Pontus Devleti M.Ö. 298(281)- M.S. 63 yılları

arasında varolmuştur. VI. Mitridat- Sinop ile Odessa arasına 74 adet kale yaptırmıştır. Bu kalelerin en önemlilerinden biri CINGIRT KALE’dir. VI. Mitridat bu kalenin komutanıdır. (Sonraları Truvadan tanıdığımız Hektor’un da bu kalede komutanlık yaptığı söylenir) Mitridat kaleleri o zamanın Emperyal gücü Roma’ya karşı yapmıştır. Karadenizde Üç Roma İmparatorunu yenmiştir. Emperyal güçlere karşı ilk zaferi kazanan komutandır. Bayrağı’da Ay Yıldız’dır. Dolayısıyla Cıngırt Kale’de Proto Türkler’e, Hitit ve İskitlere, Grekler’e Pontuslulara , Roma’ya, Bizans’a, Rum Pontus’lara- Osmanlıya yelken açacağız. Yani bu iş çok ciddi. Fatsa Dünya Şehri olacaksa bu kazı ile olacaktır. Ayrıca Karadeniz tarihi büyük bir olasılıkla yeniden yazılacaktır. SORU: Kalenin konumu ve çevreyle bağlantısı hakkında ne dersiniz? RÜSTEM GÜRLER: Kalenin üst kısmında girişi bulunan bir dehliz var. Ben 95. basamağa kadar indim. 100’üncü basamakta atılan taşlarla dehliz kapanmış. Bu dehlizin adaya bağlantısı olduğu söylenir. Fatsa adası buraya en az 6 km’dir. Ada ile kale arasındaki bu 6 km’lik çizgi sığdır ve buradan gemiler geçemez. Kalenin konumunu sarsan definecilerin yaptığı saldırılardır. İnsan olamayan bu insanlar öylesine şiddetli

patlatıcılar kullanmışlar ki mermer mezarlar bile paramparça vaziyette. Ancak kalanlar bizi geçmiştekilerle buluşturmaya yeter… SORU :Bu güne kadarki ilgisizliği ve bundan sonraki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? RÜSTEM GÜRLER:Yaşamımızı ve değerlerimizi bizden daha çok dünyaya hakim güçler ve felsefeleri belirliyor. Modernizm ve ulus devlet değerleri küreselleşme ile geri itildi. Post- Modern dönemde – Modernizmin gelecekçiliği yerine, Post modernizmin geçmişimizi ve bunun bağlı olarak köklerimizi öne çıkarması, yerel tarihi ve arkeolojiyi gündeme getirdi. Varlığımızın nedeni geçmişe bağlanınca bu araştırmalar gündeme geldi. Ayrıca Pazar ekonomisinin küreselleşme ile bir ayağını şehirlerin yarışması oluşturdu. Her şehir artık yarışacağı değerleri öne çıkarıyor. Ordu’da Kurul, Ünye’de Ünye Kalesi, Akkaya, Çamaş Gölköy – Erenyurt kalıntıları ve Fatsa’da Cıngırt Kalesi Ordunun tarih aracılığı ile Dünyaca tanınma konumunu çok şanslı kılıyor. Bu güne kadarki ilgisizliği tarihi sürece bağladık. Bundan sonraki ilgiyi yetkili ve sorumlular belirleyecek Sayın Kültür Bakanımız en önemli yetkili Sayın Valimizde en önemli şansımızdır diye düşünmekteyim. Kaynak: Ordu SMMMO

? z i n i s r e t s İ l ı Nas da Dürüm ? Porsiyon Ya

Aile Yerimiz Vardır * Evlere ve İş yerlerine Paket Servis Yapılır. * Tüm lezzetler kendi imalatımızda yapılmaktadır.

Dumlupınar Mah. Reşadiye Cad. Halk Eğitim Merkezi Bitişiği No: 52 Fatsa/ORDU Gsm: 0534 246 63 95


SP R

Derbi Fatsa'nın

1-0

Bölgesel Amatör Ligin ikinci yarısının Fatsa'daki ilk maçında Fatsa Belediyespor kendi saha ve seyircisi önünde aynı ilin takımı olan ve derby maç olarak nitelendirilen karşılaymayı 2.dakikada yeni transferi Önder'in attığı golle 1-0 kazandı. Fatsa Belediyespor'un ilk 20 dakika baskılı oynadığı maçta özellikle ikinci yarı konuk ekip Altaş Soyaspor'un daha baskılı oynamaya çalıştığı gözlendi. Maçtan Dakikakalar Fatsa Belediyespor maça golle başladı. 2.dakikada Ulaş'ın soldan ortaladığı topa Önder ceza sahasında düzgün bir vuruşla filelere göndererek durumu takımını 1-0 öne geçirdi. 9.dakiakada Fatsa Belediyespor'un kullandığı kornerde Selman'ın kafa vuruşu az farkla auta çıktı. 27.dakikada Fatsa Belediyespor atağında ceza sahası önünde güzel paslaşmalarla topla son buluşan Güneş'in mükemmel vuruşunu kaleci Oğuz son anda kornere çeldi.

29.dakikada Ulaş'ın soldan ortasına Volkan kayarak vurabildi, kaleci Oğuz topu son anda çeldi. Karşılaşmanın ilk yarısı 1-0 Fatsa Belediyespor'un üstünlüğü ile sona erdi. 51.dakikada Altaş Soyaspor atağında Özgür'ün geri pasında ileride olan kaleci Mehmet Bayram kaleye giden topu son anda kontrol etti. 58.dakikada Volkan uzaktan güzel şutu üstten az farkla auta çıktı. 60.dakikada Altaş Soyaspor atağında ceza sahasında topla buluşan Hami şut vurmakta geci-

kince bir gol fırsatından oldu. 72.dakikada Altaş atağında Gökşin'in şutu kısa düştü, kısa düşen topa Gökşin'in tekrar vurdu ama kaleci Mehmet Bayram topu rahat kontrol etti. 74.dakikada Volkan'ın sağdan sürükleyip ceza sahası dışına ortaladığı topa 13 n vuruşunda kaleci Oğuz köşeden çıkarttı. 82.dakikada Altaş Soyaspor atağında Hami'nin ceza sahası çizgisinden vuruşu istediği olmayınca top farklı şekilde üstten auta gitti. Karşılaşmada başka gol olmayınca derbynin galibi Fatsa Belediyespor oldu.

Maçtan Notlar: - Fatsa Belediyespor Altaş Soyaspor karşılaşmasına gelmesi beklenen İçişleri Eski Bakanı İdris Naim Şahin bu kararından vaz geçerek Ünyespor'un maçına gitti. Eski Bakan Şahin'in Şubat ayının 10'unda hem Spor Kompleksi'nin açılışına katılacağı hem de Fatsa Belediyespor'un Trabzon İdman Ocağı ile oynayacağı maçı seyredeceği öğrenildi. - Karşılaşmayı AK Parti Ordu Milletvekilleri İhsan Şener, Fatihhan Ünal, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Korgan Belediye Başkanı İhsan Güven, Kumru Belediye Başkanı Ticabi Civelek,

Fizme Belediye Başkanı Nevzat Kavasoğlu'da izledi. - Karşılaşmayı az sayıda Altaş taraftarı da izlerken Fatsa Belediyesporlu taraftarlar tribünleri tamamen doldurdu. -Her maçta takımlarını tezahüratlarıyla destekleyen Jaguarlar grubundan ilk yarıda ses çıkmazken gençler takımlarını ikinci yarı az bir süre desteklediler. - Maçın sonunda Altaş Soyasporlu futbolcular ve teknik heyet maçın hakemine tepki gösterdiler. -Karşılaşma sonunda Jaguarlar taraftar grubu futbolcuları karşı tribünlere çağırarak galibiyeti birlikte kutladılar.

STAD: Fatsa Şehir HAKEMLER: Aytaç Bayram ** İbrahim Gıdık ** Süleyman Demir ** FATSA BELEDİYESPOR: Mehmet Bayram ** Cem ** İbrahim ** Özgür ** Mehmet Arslan ** Oktay Taze ** Güneş ** (Dk.65 Yusuf) Selman ** (dk.67 Necati **) Volkan ** Ulaş ** (Dk.90 Oktay Kambolat ?) ALTAŞ SOYASPOR: Oğuz ** Başaran ** Uğur ** Recep ** Gökşin ** Hami ** Murat ** Onur ** (dk.65 Fuat x) Abdullah * (Dk 16.Hakan **) ** Semih ** (Dk.80 Tolga ?) Okan GOL: DK.2 Önder SARI KARTLAR: Ulaş (Fatsa Bldspor) Hami, Oğuz (Altaş Soyaspor)

Necati Çetinkaya Futbolda Fatsa Birinci Necati Çetinkaya Ordu İlini Temsil Edecek Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik, Spor Müdürlüğünün birlikte düzenlediği Fatsa ve çevre ilçelerin katıldığı Fatsa Grubu Okullar Arası Futbol Yıldızlar Kategorisinde 24 takımın katıldığı organizasyonda Necati Çetinkaya ilköğretim Okulu Fatsa birincisi oldu. Necati Çetinkaya ilköğretim Okulu futbol takımı Ordu ve Ünye grup birincileriyle 18 Şubat’ta başlayacak olan il birinciliği play off maçlarında Fatsa’yı temsil edecek. Necati Çetinkaya ilköğretim Okulu futbol takımı Uğur Cırlanmak, Özgen Acet, Atakan Koca, İsmet Sayan, Ahmet Cezan, Osman Nuri Acırgamak ve Ersin Samet Calay isimli öğrencilerden oluşuyor.

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı okul sporları 2000 metre yıldız kızlar atletizm kros alanında düzenlenen yarışmada il birincisi olan Fatsa Necati Çetinkaya İlköğretim Okulu atletizm takımı bölgeler arası yarışmada Ordu ilini temsil edecek. Ordu ilini bölgede temsil edecek olan sporcular Elif Kanbur, Duygu Akcin, Damlanur Kırıkçı, Özlem Cırlanmak, Rabia Çulhacı ve Şeydanur Çek isimli sporculardan oluşuyor. Fatsa Necati Çetinkaya İlköğretim Okulu Müdürü başarılarıyla kendilerini gururlandıran atletizm takımı öğrencilerini tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

MİR KUZEY 296 SAYI  

MİR KUZEY 296 SAYI

MİR KUZEY 296 SAYI  

MİR KUZEY 296 SAYI

Advertisement