Page 1

1


HABER

2

KUYUMTIME / Ekim 2019


3


HABER

4

KUYUMTIME / Ekim 2019


5


HABER

6

KUYUMTIME / Ekim 2019


7


HABER

8

KUYUMTIME / Ekim 2019


9


HABER

10

KUYUMTIME / Ekim 2019


11


HABER

12

KUYUMTIME / Ekim 2019


13


HABER

14

KUYUMTIME / Ekim 2019


15


HABER

16

KUYUMTIME / Ekim 2019


17


HABER

18

KUYUMTIME / Ekim 2019


19


HABER

20

KUYUMTIME / Ekim 2019


21


HABER

22

KUYUMTIME / Ekim 2019


23


HABER

24

KUYUMTIME / Ekim 2019


25


HABER

26

KUYUMTIME / Ekim 2019


27


HABER

28

KUYUMTIME / Ekim 2019


29


HABER

30

KUYUMTIME / Ekim 2019


31


HABER

32

KUYUMTIME / Ekim 2019


33


HABER

34

KUYUMTIME / Ekim 2019


35


HABER

36

KUYUMTIME / Ekim 2019


En Değerli Yatırımlarınızda YANINIZDAYIZ ! NZP GOLD GAZİANTEP BÖLGE BAYİİ

37


HABER

38

KUYUMTIME / Ekim 2019


39


HABER

40

KUYUMTIME / Ekim 2019


41


HABER

42

KUYUMTIME / Ekim 2019


43


HABER

44

KUYUMTIME / Ekim 2019


45


HABER

46

KUYUMTIME / Ekim 2019


47


HABER

48

KUYUMTIME / Ekim 2019


49


HABER

SAYI 144 / EKİM 2019

Nur Tekstil ve Yayıncılık Adına

İmtiyaz Sahibi

M.Necati AYDOĞDU necati@kuyumtime.com

İçindekiler

Genel Koordinatör - Reklam Rezervasyon

50 SESA GOLD’UN BİR FUARI İJS’DE BİR

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

52 Sektörün duayen isimlerinden İlyas

Görsel Yönetmen

56 GİLORO KUYUMCULUK; İÇ ANADOLU

Hukuk Danışmanı

58 ALIM HEYETİ

Bora Burhan RAMAZAN bora@kuyumtime.com

Demet RAMAZAN demet@kuyumtime.com Selin VARTAN grafik@kuyumtime.com Av. Alper ARSLAN

Katkıda Bulunanlar

Mehmet Ali YILDIRIMTÜRK Dr. Ahmet ARPACI Fazıl ÖZEN Gökhan YALÇIN

KUYUMTIME

Nur Tekstil Yayıncılık ürünüdür. Yazı ve fotoğrafların tüm hakları Kuyumtime Dergisinde yayınlanan ilanların sorumluluğu sahiplerine aittir.

Yönetim Yeri

Yenibosna Merkez Mahallesi Ladin Sokak Wedding World Avm Zemin Kat No: 65 Yenibosna - İSTANBUL Tel:+90 212 458 88 38 www.kuyumtime.com www.kuyumtimeteknik.com info@kuyumtime.com

Basım Yeri İhlas Gazetecilik A.Ş 29 EKİM Cad. No: 11 Yenibosna - İSTANBUL Tel: 0212 454 35 08 M.Necati AYDOĞDU

Akbank 177 Nuruosmaniye Şubesi IBAN: TR 150004600177888000070851 TEB 254 Nuruosmaniye Şubesi IBAN: TR 610003200025400000015886

“Bu dergi Basın Meslek İlkelerine uymayı taahhüt eder”

50 KUYUMTIME / Ekim 2019

FUARI DA YENİ MAĞAZASINDA... Gençoğlu, sorularımızı yanıtladı

TAMAM, SIRADA EGE VE KARADENİZ VAR NASIL BELİRLENİYOR?

60 İTO Kuyumculuk Komitesi Yönetimi Hong

Kong Başkonsolosu Peyami Kalyoncu’yu ziyaret etti

64 500 MİLYAR DOLARLIK MÜCEVHER

PAZARI İSTANBUL’DA TOPLANIYOR

70 GÜVEN VE DİYALOGLA YÜKSELEN

MARKA: CEMCEM

72 ŞEVİ GOLD, ZENGİN ÜRÜN GRUBUNA

KELEPÇEYİ DE EKLEDİ

76 BAHA KISA VE İLDEM ÖKSÜZ’ÜN

DÜĞÜNÜ SEKTÖRÜ BULUŞTURDU

78 GOLDİST’LE KOTASYONLU SATIŞ; ARTIK

MÜMKÜN!


HABER

SESA GOLD’UN BİR FUARI İJS’DE BİR FUARI DA YENİ MAĞAZASINDA...

İ

stanbul fuarlarına uzun bir süredir aralıksız katılan SESA Gold; yılın son çeyreğine İJS ile birlikte iyi bir giriş yapmak istiyor. Fuar günlerinde önemli bir yatırıma imza atacak olan SESA; toptan satış mağazası açıyor. Sektörümüzün kalbinin attığı Nuruosmaniye Şeref Efendi Sokak’ta yer alacak olan mağaza; markanın geniş ürün yelpazesini gözler önüne serecek ve geniş ürün stokuyla sektör mensuplarının ihtiyacına hızla cevap verecek. Son yıllarda başarılı ihracat hamlesiyle dikkat çeken ve yurtdışında önemli bir müşteri portföyü edinen SESA; Ekim fuarı çerçevesinde amiral gemisi fantezi yüzük takı grubunda birçok yeni tasarımını vitrinlerine taşıyacak. SESA Gold firma sahibi Selim Sarışın; İJS Ekim’den beklentilerinin oldukça pozitif olduğunu, özenle hazırlanan yeni koleksiyonların ilgi göreceğine inandığını ifade etti. Ekim fuarında ağırlıklı olarak yurtdışı müşterilerine yönelik ürün grubu hazırladıklarını, yurtiçinden fuara gelecek olan müşterileri için de stantlarında sürprizler olacağını ifade eden Sarışın sözlerini şöyle sürdürdü: “Fuara birçok yabancı misafirlerimizi davet ettik. Fuarlarda hiç ummadığınız sonuçlar alabiliyorsunuz. Fuarın geneli kötü olabiliyor fakat sizin markanız başarılı neticeler elde edebiliyor. Artık klasik fuar hazırlığı kavramı geride kaldı. Yoğun rekabet ortamında yılın 12 ayı yeni tasarımlara portföyünüzde yer vermeniz lazım. Fuarlar birer görsel show kimliğine dönüştü. Zaten hem iç hem de dış piyasada alıcılar sizi tanıyor. Fuarda beğenilen ürünleri satın almak isteyen müşterilerimizi, yeni açılacak mağazamıza yönlendireceğiz.”

52

KUYUMTIME / Ekim 2019

ÜLKEMİZİN KATMA DEĞERLİ, YÜKSEK İŞÇİLİKLİ TAKI ÜRETİCİLERİNDEN SESA GOLD; DÜZENLİ KATILDIĞI İSTANBUL JEWELERY SHOW’A BU YIL İKİ FARKLI NOKTADAN KATILACAK. FUAR GÜNLERİYLE BİRLİKTE NURUOSMANİYE ŞEREF EFENDİ SOKAK’TA TOPTAN SATIŞ MAĞAZASI AÇACAK OLAN SESA GOLD; ARTIK 365 GÜN ÜRÜNLERİNİ SERGİLEME ŞANSI BULACAK. FUARA HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ SIKI BİR ŞEKİLDE HAZIRLANAN SESA; HEM ÇARŞIYA HEM DE FUAR ALANINA GELEN SEKTÖR MENSUPLARINA EN YENİ TASARIMLARINI SUNACAK…


53


HABER

Sektörün duayen isimlerinden İlyas Gençoğlu, sorularımızı yanıtladı

AYAKTA KALMAK İÇİN ÖZGÜN OL, TEK PAZARA BAĞIMLI KALMA!

54

KUYUMTIME / Ekim 2019


MİORO HEDİYELİK EŞYA YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE İSO MECLİS ÜYESİ İLYAS GENÇOĞLU, EKİM FUARI’NDAN TİCARET SAVAŞLARINA, İHRACATTAN SANAYİLEŞMEYE, FUARLARDA BAŞARILI OLMANIN YOLLARINDAN BÜYÜME STRATEJİLERİNE KADAR BİRÇOK FARKLI KONUDA SORULARIMIZI YANITLADI. İLYAS GENÇOĞLU, KÜRESEL DURGUNLUKTA AYAKTA KALMANIN YOLUNUN FARKLILAŞMADAN GEÇTİĞİNİ, EKİM FUARI’NIN VİCENZA VE HONG KONG’TAN DAHA İYİ PERFORMANS GÖSTERECEĞİNİ İNANDIĞINI SÖYLEDİ.

D

ünya siyasetinde olduğu gibi ticarette de oyunun kuralları yeniden yazılıyor. Ülkeler arasında ticaret savaşlarının gündem olduğu ve fiyatları etkilediği bir sürecin içinden geçiyoruz. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, birçok ülke yerli üreticilerini korumak adına gümrük duvarlarını yükseltiyor. Peki, iç piyasada sıkışın firmalar, nasıl hareket etmelidir? Rotayı tamamen yurt dışına çevirmek doğru bir strateji mi? Yavaş geçen VicenzaORO ve beklentileri karşılamayan Hong Kong Fuarı’nın ardından Ekim Fuarı bir sürpriz yapar mı? Küresel durgunlukla firmalarımız nasıl mücadele edecek? Bunlar ve daha fazla soruların yanıtlarını almak için Mioro Hediyelik Eşya Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi İlyas Gençoğlu’nu ziyaret ettik. Gençoğlu, Vicenza ve Hong Kong’dan daha iyi bir Ekim Fuarı beklediğini söyledi. “Vicenza, yavaş geçen bir organizasyon oldu. Ancak, Hong Kong nispeten protestolara ve iç karışıklığa rağmen Vicenza’dan daha iyi bir fuar oldu. Biliyorsunuz Hong Kong, Çin’in kapısı. Ne olursa olsun büyük bir nüfus var. Orada bir hareket yine de var. İstanbul, bölgesel olarak lider bir şehir oldu. Kuyumcuların, üretimin ve ticaret yoğun olduğu bir metropol. Sektör de bundan faydalanıyor. Her halükarda bu iki fuardan daha iyi bir Ekim Fuarı bekliyorum.”

Müşteri portföyü zenginleşmeli İstanbul Mücevher Fuarı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ağırlıklı bir müşteri portföyüyle büyüyor. İlyas Gençoğlu, fuarın müşteri profilinin daha da zenginleştirilmesinin önemine değindi. “Mioro Hediyelik Eşya olarak tüm fuarlara 1, 1,5 ay önceden başlayarak hazırlanıyoruz. Bu fuarda da yeni koleksiyonlarımızı sunacağız. Dünya liderliğine gidilen süreçte sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelen ziyaretçi profili yeterli değil. Maalesef fuarlara gelenler, yoğunluk olarak Ortadoğu coğrafyası kısmen Balkanlar, Türki Cumhuriyetleri, Eski Sovyetler Birliği ülkeleri ve Rusya’dan oluşuyor.”

Fuarda başarılı olmanın yolları neler? Gençoğlu, fuarda başarılı olmak için bazı ip uçları verdi.

“Öncelikle her firmanın fuara özel olarak hazırlanması lazım. Vitrinlerde çok benzer ürünler olduğu zaman bu sefer ürün çeşitliliği azalıyor. Bir standa baktığınız zaman tüm fuarı görmüş olursunuz. Tavsiyem; küçük de olsa farklılaşmalara giderek, sonra bunları gittikçe artırmak gerekiyor. Her firmanın kendine özgü takıları ve modelleri olmalı. Yoksa fiyat rekabetiyle kârsızlık ortaya çıkıyor. Bu da sürdürülebilir bir konu değil.”

Durgunluk, çok çalışmakla aşılır İlyas Gençoğlu, küresel durgunluk ve ticaret savaşlarının sektöre etkileri konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Durgunluk ve ticaret savaşları, ülkemizi negatif olarak etkiliyor. Bunu aşmak için daha çok çalışmak, gayret etmek, koşturmak yeni ürün yapmak ve aktif pazarlama şart.

Sanayi arttı, sanatkarlık azaldı “Sektör, son 10-15 yılda büyük gelişmeler gösterdi.”diyen Gençoğlu, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü. “Teknoloji kullanmayı öğrendik. Sanatkarlık konusunda gerileme olmakla birlikte standart ürün imalatı ve bu işin sanayi kısmında bir artış gözüküyor. İyi bir gelişme bu. Buna sanatı ve farklılaşmayı biraz katabilirsek çok daha iyi noktaya gidebileceğimize inanıyoruam.”

Firmalar, nasıl ayakta kalır? Mioro Hediyelik Eşya Yönetim Kurulu Başkanı Gençoğlu, firmaların faaliyetlerini sürdürülebilir hale getirmek için dikkat etmeleri gereken hususlarla ilgili konuştu. “Firma içi disipline çok dikkat edilmeli. Öz sermayeyi güçlü tutmak lazım. Gayret ve birlik beraberlik içinde çalışılmalı. Son

55


HABER

zamanlarda çok organize çalışmalar dikkatimi çekiyor. Bir firma işin tümünü yapmıyor. Kısmi olarak paylaşmış oluyor. Aslında, bu doğru yapıldığı zaman çok faydalı olabiliyor.”

Tek piyasaya bağımlılık riskli Mioro Hediyelik Eşya, kurulduğu günden bu yana ihracat ağırlıklı bir strateji izliyor. Bu tercihin pozitif yansımalarını da her zaman görüyor. İlyas Gençoğlu, tek piyasa odaklı çalışmanın risklerine dikkat çekti. “İhracata önem veriyoruz. Tabii ki iç piyasada da bir satış ağımız var. Ama, hiçbir zaman ihracatı bırakmadık. Dolayısıyla ülkeye döviz getirmek için çalışıyoruz. Firmalar, çok ayaklı olmalıdır, tek piyasaya bağımlı firmalar, zaman içerisinde zorluklarla karşılaşabiliyor.

Sanayici kuyumcuların durumu İlyas Gençoğlu, İstanbul Sanayi Meclisi’nde yıllardır sektörü başarıyla temsil ediyor. Gençoğlu’na sanayici kuyumcularla ilgili soru yönelttik, bakın nasıl yanıtladı. “Sektörün sanayileşmesinde son yıllarda bir artış oldu. Bu sevindirici. Standartlaşmak için daha büyük firmaların olması gerekiyor. Büyük miktarlarda ürün imal etme kapasitesinin olması lazım. Burada bir gelişme var; ama çok hızlı gitmediğini düşünüyorum. Firmalarımız, genelde küçük ve orta boy işletmeler. Bu firmalar, bir elin parmakları kadar sayabiliyorsunuz. Belki zaman içerisinde birleşmeler veya farklı şekilde büyümeler olabilir. Sektör açısından faydalı bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde sektörün kayıt altına alınması, daha çok sağlanmış olur. Böylece sektör hükümet nezdinde

56

KUYUMTIME / Ekim 2019

İlyas Gençoğlu, Mioro’nun gelecek hedefleri konusunda,“Biz, yürüdüğümüz yolda devam etmeyi düşünüyoruz. Organizasyon olarak daha iyi bir noktaya ulaşmayı ve ihracatı arttırmayı planlıyoruz. Sektör içerisinde iyi bir oyuncu olma vasfını sürdürmek istiyoruz.” açıklamasını yaptı. daha görünür hale gelecektir. Sektörün desteklenmesi açısından faydalı olacağı kanaatindeyim.”

İhracatta nasıl başarılı olunur? İç piyasa daralınca birçok firma ve marka son dönemde rotasını ihracata kırdı. Peki, ihracata olan bu yönelim, ticari açıdan sağlıklı mı? İşte, Gençoğlu’nun bu sorumuza yanıtı: “Her şeyden önce ihracat bir organizasyon işi. Tabii ki uzun soluklu bir alan. Araştırma yapmak, deneyimli uzman personel ihtiyacı, pazarın ticaret prensiplerini bilmek ve doğru alcıları bulmak zaman alıyor. Sektörde farklı ayar ve renkler var. Değişkenlik çok fazla. Her firmanın her ayarda başarılı olması mümkün değil. Bazı ayarlarda ve ülkelere satışta uzmanlaşmak gerekiyor.”

İyi oyuncu olmayı sürdüreceğiz İlyas Gençoğlu, Mioro’nun gelecek hedefleri konusunda ise şu değerlendirmeyi yaptı. “Biz, yürüdüğümüz yolda devam etmeyi düşünüyoruz. Organizasyon olarak daha iyi bir noktaya ulaşmayı ve ihracatı arttırmayı planlıyoruz. Sektör içerisinde iyi bir oyuncu olma vasfını sürdürmek istiyoruz.”


57


HABER

İÇ ANADOLU TAMAM, SIRADA EGE VE KARADENİZ VAR

SATIŞ VE PAZARLAMA DENEYİMİ GÜÇLÜ İKİ İSİM OLAN MEHMET KAYIŞ VE İLKER GÜNAY TARAFINDAN ŞEREF HAN’DA KURULAN GİLORO KUYUMCULUK, ZENGİN ÇEŞİTLERİ BULUNAN 22 AYAR FANTEZİ VE KUPON ÜRÜNLERİYLE HİZMET VERİYOR. İLK ETAPTA İÇ PİYASA ODAKLI BİR PAZARLAMA STRATEJİSİ İZLEYEN FİRMA, İSTANBUL İÇİ VE İÇ ANADOLU’DA BULUNAN MÜŞTERİ SEGMENTİNE EGE VE KARADENİZ BÖLGELERİNİ DE EKLEYEREK BÜYÜMEYİ PLANLIYOR.

Y

aklaşık 2 ay önce toptancıların merkezi sayılan Şeref Han’da yeni firma daha sektöre ‘Merhaba’ dedi. 22 ayar fantezi ve kupon ürün konusunda iddialı olan Giloro Kuyumculuk, Kapalıçarşı’da 1984 yılından beri satışpazarlama deneyimine sahip İlker Günay ve perakende alanında hizmet veren Mehmet Kayış ortaklığında kuruldu. İlker Günay, firmada Anadolu ziyaretleri ve müşteri ilişkilerine bakarken, Mehmet Kayış ise toptan satış mağazasına gelen müşterileriyle ilgileniyor. Giloro Kuyumculuk, Şeref Han’daki mağazasında 22 ayar kategorisinde set, kolye, kelepçe bileklik, yüzük ve zincir modellerinde geniş bir yelpazesi sunuyor.

İlk hedef, iç pazar Firma ortakları, zamana yayılan bir büyüme stratejisi izliyor. İstanbul içi ve İç Anadolu’da etkin bir pazarlama yürüten Giloro Kuyumculuk, söz konusu lokasyonlarda büyüdükten sonra Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’ne açılmak istiyor. Giloro Kuyumculuk firma ortağı İlker Günay, firma olarak öncelikli hedeflerinin iç pazar olduğunu, ihracat konusunda ise yurt içi piyasalarında yerlerini sağlamlaştırdıktan sonra önümüzdeki yıllarda adım atabileceklerini vurguladı.

Müşteriye verilen önem! Müşteri deneyimi güçlü iki isim olan Mehmet Kayış ve İlker Günay tarafından kurulan Giloro, 15 günde bir Anadolu turuna çıkarak müşterileriyle buluşuyor. İlker Günay, kuyumcu esnafıyla ilişkilerinin çok iyi olduğunu, her Anadolu ziyaretinde 7-8 şehire uğradıklarının altını 58

KUYUMTIME / Ekim 2019

çizdi. Günay, “Firma olarak satış sonrası hizmete önem veriyoruz. Esnafın en küçük ayrıntıya kadar tüm işlerini mümkün olduğunca görüyoruz. Her zaman sattığımız her ürünün arkasındayız.” dedi. Giloro Kuyumculuk firma ortağı Günay, Ekim Fuarı için İstanbul’a gelecek müşterilerini Şeref Han’daki mağazalarında ağırlamak istediklerini açıkladı.


59


HABER

ALIM HEYETİ NASIL BELİRLENİYOR?

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ALIM HEYETİ ORGANİZASYONUNA İMZA ATIYOR. BU KAPSAMDA EKİM VE MART AYLARINDA ÇOK SAYIDA YABANCI ALICI İSTANBUL’DA AĞIRLANIYOR. ALIM HEYETİ SON YILLARDA İSTANBUL JEWELRY SHOW’UN LOKOMOTİFİ HALİNE GELDİ. MART AYINDAKİ MİSAFİR SAYISI 1500’E ULAŞTI. PEKİ AĞIRLANACAK FİRMALAR NASIL BELİRLENİYOR?

M 60

ücevher İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği alım heyeti Türkiye’nin en büyük alım heyeti özelliğine sahip. Mart ayındaki İstanbul Jewelry Show kapsamında 1500’e yakın alıcı İstanbul’da ağırlandı. Peki bu alıcılar nasıl belirleniyor? Bu süreci Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar’dan dinledik.

KUYUMTIME / Ekim 2019


Çalışmalar aylar öncesinden başlıyor Fuar için çalışmalarımıza 5 ay öncesinden başlıyoruz. Öncelikle önceki fuarlara gelmiş olan firmaların bilgileri elimizde. Üye firmalarımızı arayıp, davet etmek istedikleri özel müşterilerinin listelerini belirlemelerini istoruz. Söylediğim gibi aylar önce başlayan bir çalışma. Hatta son iki hafta bu listedeki alıcılar tek tek aranıp teyid ediliyor. Katılamayacak olanlar da ikna edilip katılmaları sağlanıyor.

Dünyanın 5 bölgesine, bu konuda profesyonel firmalarla çalışıyoruz. Bu firmalardan da önemli sayıda nitelikli alıcı fuarlarımıza geliyor. Altından montüre, makide ekipmandan gümüşe kadar hemen hemen her kategoride alıcı gelmesine dikkat ediyoruz. Bununla birlikte bütçemiz dahiline VIP alıcı kategorisi de belirledik. Bu kapsamda, sınırı sayıda ancak önemli alıcıların otelle birlikte ulaşım giderlerini de karşılıyoruz.

Firmalarımızdan liste alıyoruz Alım heyetine ağırlanacak olan alıcıların belirlenmesi oldukça uzun bir süreç. İlk etapta biz üye firmalarımız ile birlikte bir eleme yapıyoruz. Sonrasında oluşturduğumuz listeyi 3 -4 hafta öncesinden bakanlık ile paylaşıyoruz.

Liste bakanlık kontrolünden geçiyor Ticaret Bakanlığı yetkilileri de bu liste üzerinde detaylı bir istihbarat çalışması yaptıktan sonra ziyaretçi listemiz netleşmiş oluyor. Bazen de bakanlık bize ‘’Bu firma gelmiş ama bir faturası ya da alımı yok, bu firmayı ağırlamanız doğru olmayabilir’’ şeklinde dönüş yapabiliyor. Kısacası oldukça uzun süreli ve titiz bir çalışma ortaya konuyor.

Fuar ziyaretlerini kontrol ediyoruz Misafirlerimizin fuar ziyaretlerini de takip ediyoruz. Geçen fuardan itibaren bu konuda bir uygulamaya başladık. Firmalara kart tanımlıyoruz. Alıcılarımız fuara en az 2 gün gelerek, bu kartlarına 2 kaşe vurduruyorlar. Üçüncü gün misafirlerimiz otelden ayrılırken görevliler bu kaşeleri kontrol ediyor. Eğer firma fuarı 2 gün ziyaret etmediyse konaklama bedeli alıcıdan tahsil ediliyor.

En önemli görev fuar katılımcılarına kalıyor Tabi burada en önemli konu şu; biz fuarlara dünyanın dört bir yanından titiz araştırmalar sonucu nitelikli alıcıları getiriyoruz. Konaklamalarını, hatta çok önemli alıcıların ulaşımlarını dahi karşılıyoruz. Üstelik bunu

yaparken fuar katılımcısı üye ihracatçı firmalarımızdan listeler alıyoruz. Bu yabancı alıcıların fuara girip girmediklerini de kontrol ediyoruz. Ama takdir edersiniz ki bundan sonrası firmalarımıza kalıyor. Eğer fuara katılan firma gerektiği gibi hazırlanmazsa bizim getirdiğimiz alıcılardan da verim alamıyor, ‘’Nitelikli alıcılar gelmedi’’ diye sitem ediyor. Oysaki fuara iyi hazırlanan katılımcılar, bu çalışmanın meyvelerini topluyor.

Artık katılımcıların eğitimine odaklanıyoruz Fuara katılan her firmanın iş yapması bizim için önemli. Ama gözlemlerimiz şu ki, firmalar fuara iyi hazırlanamadıkları için satış / ihracat kaybı ortaya çıkıyor. Bu yüzden katılımcıların fuarlardan verim alabilmeleri için bilinçlendirilmesi çalışmalarına başladık. Bu fuarda başarılı fuar için yapılması gerekenler listesini tüm katılımcılara dağıttık.

Firmaları faaliyet alanlarına göre kategorize ederek fuar konusunda bilinçlendiriyoruz Fuarlara hazırlık konusunda daha sağlıklı bilinçlendirme yapılabilmesi için kategori bazında toplantılar da düzenlemeye başladık. Firmalarımızı montürcü, altıncı, gümüşçü vb. şekilde sınıflandırarak çalışma grupları oluşturuyor ve bu gruplarda da bilgilendirmeler yapıyoruz.

61


HABER

İTO Kuyumculuk Komitesi Yönetimi Hong Kong Başkonsolosu Peyami Kalyoncu’yu ziyaret etti;

“HONG KONG’A GELEN İŞ ADAMLARIMIZIN YANINDAYIZ’’ İSTANBUL TİCARET ODASI KUYUMCULUK KOMİTESİ YÖNETİMİ T.C. HONG KONG BAŞKONSOLOSU PEYAMİ KALYONCU’YU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ. HONG KONG GENEL EKONOMİSİ VE SON DÖNEMDE YAŞANAN SİYASİ PROTESTOLAR KONUSUNDA KOMİTE YÖNETİMİNİ BİLGİLENDİREN KALYONCU, HONG KONG’A GELEN HER TÜRK İŞ ADAMININ YANINDA OLDUKLARINI BELİRTTİ.

İ

stanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi Hong Kong fuarı öncesinde T.C. Hong Kong Başkonsolosu Peyami Kalyoncu’yu makamında ziyaret etti. İTO Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı ve komite üyeleri Ercan Özboyacı, Minas Aslan, Mirat Kökler, Ömer Dinçel ve İTO Kuyumculuk Komitesi Üyeliği ile birlikte İKO Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten İlhami Yazıcı katıldı. Sayın Kalyoncu toplantıda Hong Kong ekonomisi ile ilgili bilgilendirmede bulunurken Türkiye’den iş adamlarımızı önemli fırsatlar sunan Hong Kong’a davet etti. Hong Kong’un dünya ticaretinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Kalyoncu, iş adamlarımızın bu potansiyeli değerlendirmeleri gerektiğinin altını çizdi. Son zamanlarda yaşanan siyasi gerginlikle ilgili olarak da heyeti bilgilendiren Kalyoncu, bu konuda gerekli bütün önlemlerin alındığını, Başkonsolosluk olarak, Hong Kong’a gelen Türk iş adamlarımızın güvenliği için gerekli bütün çalışmaların yapıldığını belirtti. Hong Kong’da siyasi tansiyonun nispeten düşmeye başladığını ifade eden Kalyoncu, iş adamlarımızın ticari ziyaretlerini ve fuar katılımlarını gönül rahatlığıyla gerçekleştirebileceklerini, T.C. Hong Kong

62

KUYUMTIME / Ekim 2019

Başkonsolosluğu olarak her zaman iş adamlarımızın yanında olduklarını söyledi. Sayın Peyami Kalyoncu’ya göstermiş olduğu misafirperverlikten ötürü teşekkür eden İTO Kuyumculuk Komitesi Üyesi ve İKO Başkan Yardımcısı İlhami Yazıcı ziyaretle ilgili şunları söyledi; ‘’Fuar öncesinde Hong Kong’da yaşanan siyasi protestolar sebebiyle özellikle fuar katılımcılarımız güvenlik konusunda endişe duyuyorlardı. Biz de İTO ve İKO adına bölgedeki en yetkili kişi olan T.C. Başkonsolosu Sayın

Peyami Kalyoncu’yu ziyaret etmek ve bilgi almak istedik. Nezaketlerinden ve misafirperverliklerinden ötürü sektörümüz adına kendisine teşekkür ederiz. Kendisinin, iş adamlarımızın güvenliği konusunda paylaştıkları fuar öncesinde bizi rahatlattı. Biz de kendisinden aldığımız bilgileri her iki fuar alanında da katılımcı olan firmalarımızı tek tek ziyaret ederek aktaracak, başkonsolosumuzun ‘’Hong Kong ‘a gelen iş adamlarımızın yanındayız’’ mesajını ileteceğiz.


63


HABER SON DÖNEMDE HIZLA YÜKSELEN ALTIN FİYATLARI, ÖZELLİKLE SON 3 YILDA GRAM ALTINA İLGİYİ ÜST DÜZEYE ÇIKARDI. GRAM ALTINI ALAN DA SATAN DA MEMNUN. DÜĞÜNLERDE BİLE GRAM ALTIN AÇIK ARA SARRAFİYE ÜRÜNLERDEN DAHA FAZLA TERCİH EDİLİYOR. ÜLKEMİZİN BİRÇOK FARKLI BÖLGESİNDEN BİZE ULAŞAN HABERLERE GÖRE KUYUMCULAR BU DURGUN DÖNEMDE, SADECE ALYANS VE GRAM ALTIN SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ YAŞAMADILAR. SEKTÖRÜMÜZÜN ÖNDE GELEN DEĞERLİ MADEN FİRMALARINDAN EREN HAS GROUP; YÜKSEK SAYIDA GRAM ALTIN SATIŞI GERÇEKLEŞTİRİYOR. NERDEYSE HAS ALTIN SATIŞIYLA YARIŞAN GRAM ALTIN, VİTRİNLERİN KRALI KONUMUNDA…

YÜKSELEN ALTIN FİYATLARI NEDENİYLE GRAM ALTIN SATIŞLARI TAVAN YAPTI…

A

ltın fiyatlarının ani yükselişi, özellikle yüksek işçilikli takı satışlarına sekte vurdu. Bir taraftan da yatırım altınına ilgi arttı ve artmaya devam ediyor. Artık birikiminin belli bir miktarını has altın olarak kenara koymak isteyenlerin çok ciddi sayılara ulaştı. Bu yoğun ilginin önemli adreslerinden birisi de Eren Has Group oluyor. EHG’nin yıl içindeki has maden satışlarında, gram altın her yıl artan bir istatistik elde ediyor. EHG Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Eren; gram altının artan altın fiyatlarının da

etkisiyle son dönemde en çok talep gören ürün konumuna ulaştığını, sarrafiye karşısında üstünlüğünü gittikçe arttırdığını söyledi Yasin Eren; 0.50 ve 1 gram has altın satışlarının oldukça yüksek tempoda gerçekleştiğini, sahte altın olayları karşısında gram altın üreten firmaların daha etkin, daha güvenli ambalajlama çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Piyasaların mevcut altın fiyatlarına alıştığını kaydeden Eren; “Gün geçmiyor ki Dünya çapında bir olay yaşanmasın ve piyasalar etkilenmesin. Altın fiyatları; ons bazında ciddi artış gösterdi ve daha fazla artacağı da ön görülüyor. Büyük şehirlerin düğün sezonu yeni açıldı. Yılın son çeyreğinde çok ciddi adetlerde gram altın satışı planlıyoruz” diye konuştu.

“İJS Ekim zorlu bir döneme denk geliyor” Eren; İJS Ekim fuarının bu yıl sönük geçmesinden endişe duyduğunu ve fuara gelecek yabancı alıcıların sayısında bir azalmanın sürpriz olmayacağını söyledi. Türkiye’nin ticaret yaptığı ülkelerde de oldukça sıkışık bir ekonomik tablonun bulunduğunu ve bu durumun kuyum ticaretine olumsuz etki yapacağını sözlerine ekleyen Yasin Eren; tüm olumsuzluklara karşın iyi bir fuarı geçmesini temenni ettiğini, fuar tahmininde yanılırsa çok mutlu olacağını ifade etti. 64

KUYUMTIME / Ekim 2019


65


HABER

500 MİLYAR DOLARLIK MÜCEVHER PAZARI İSTANBUL’DA TOPLANIYOR

MÜCEVHER DÜNYASININ G20’Sİ ORAK KABUL EDİLEN GÜNEYDOĞU ASYA ÜLKELERİ BİRLİĞİ (ASEAN) BU YIL SEKİZİNCİSİNİ DÜZENLEYECEĞİ DEĞERLİ TAŞ VE MÜCEVHER BİRLİKLERİ KONFERANSI’NI İLK KEZ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİYOR. 66

KUYUMTIME / Ekim 2019


Toplam 35 ülkenin yer alacağı konferansla 500 milyar dolar değerindeki mücevher pazarının İstanbul’da bir araya geleceğini vurgulayan Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar; “Mücevher ihracatımızı artırmak için hedef pazarlardaki alıcılarla hem ülkelerinde bir araya geliyor hem de kendilerini ülkemizde ağırlıyoruz. Ancak bu yetmez, özellikle dünya mücevherinde söz sahibi tüm ülkelerle “Dahilde İşleme” ve “Hariçte İşleme” rejimlerini uyguluyor olmamız gerekiyor. Ticaret savaşlarında koz olarak kullanılan “Swift” probleminden de hep dile getirdiğimiz gibi altınla ticareti serbest kılarak kurtulabiliriz. Sektörün önündeki bu engelleri aşabilirsek gelecek yıl 6 milyar dolar ihracata imza atarız” dedi.

M

ücevher İhracatçıları Birliği, Türkiye Tanıtım Grubu’nun desteğiyle 8. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Değerli Taş ve Mücevher Birlikleri Konferansı’nı 9 – 12 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ilk kez düzenlemeye hazırlanıyor. Aralarında Brunei, Kamboçya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Tayland ve Vietnam gibi ülkelerden oluşan Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere toplamda 35 ülkenin katılacağı 8. ASEAN Konferansı öncesinde Mustafa Kamar, mücevher pazarındaki gelişmeleri değerlendirdi.

“Dokuz ayda 3 milyar 170 milyon 971 bin dolar ihracata imza attık” Türkiye’nin geçen sene gerçekleştirdiği 4,4 milyar dolarlık mücevher ihracatına, belirledikleri agresif strateji sayesinde ulaştıklarının altını çizen Mustafa Kamar; “Sektörümüz dış pazarlardaki başarısıyla ülke ekonomisi adına ne derece stratejik bir sektör olduğunu kanıtlarken, hükümetimizle olan eş güdüm sayesinde de iç piyasamızın da rahat bir nefes almasını sağladık. 2019 yılının başından bu yana sektörümüz için en önemli merkezler olan Suudi Arabistan’dan Las Vegas’a, Vicenza’dan Hong Kong’a, Miami’den Moskova’ya ayak basmadığımız bölge kalmadı. Bu ziyaretlere ek olarak Mart ayında dünyanın beş büyük mücevher fuarından biri olan İstanbul Mücevher Fuarı’nda 1500 satın alma yöneticisiyle bir araya geldik. Tüm bu faaliyetlerle 9 ayda toplam 3 milyar 170 milyon 971 bin dolar ihracata imza atmış olduk” dedi. Kamar, geçen 9 ayda en çok ihracatı 972,8 milyon dolarla İngiltere’ye yaptıklarını, İngiltere’yi 426,8 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri ve 243,8 milyon dolarla Amerika Birleşik Devletleri’nin takip ettiğini belirtti. Mustafa Kamar; “Yılın son çeyreğinde Orta Doğu ve Afrikalı alıcılarla bir araya gelmek için Dubai’de olacağız. Hedef pazarlara yönelik faaliyetlerimizle gelecek 1 yılda 6 milyar

dolar, 2023 yılında da 12 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“500 milyar dolarlık mücevher pazarını İstanbul’da bir araya getirdik” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın hedefleri ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın desteğiyle “Mücevherin G20’si” olarak tanımlanan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) bu yıl sekizincisi düzenlenen Değerli Taş ve Mücevher Birlikleri Konferansı’nı ilk kez İstanbul’da düzenliyor olmaktan büyük bir gurur duyduklarını dile getiren Kamar, toplam 35 ülkenin katılacağı konferansın, 500 milyar dolarlık mücevher pazarını İstanbul’da buluşturacağını belirtti.

“Amacımız, ASEAN ülkelerine ihracatımızı artırmak” Türkiye’nin sahip olduğu üretim hacmi, işçilik kalitesi ve güçlü tasarım kabiliyeti sayesinde Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile beraber en büyük beş pazardan biri konumunda yer alıyor. Hindistan ve Çin ile birlikte en büyük üç üreticiden biri olan Türkiye’nin, üretimden en çok ihracat yapan İtalya ile birlikte ilk iki sırayı paylaştığını belirten Mustafa Kamar: “Mücevherde söz sahibi ya da büyük üretici olarak addedilen tüm ülkeler, dünyanın doğusunda yer alıyor. Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan oluşan ve yaklaşık 650 milyon kişinin yaşadığı ASEAN ülkeleri 9,9 milyar dolarlık mücevher ihracatı gerçekleştirirken 4,1 milyar dolarlık mücevher ithalatına imza atıyorlar. Oysa bizim ülke olarak bu pazara olan ihracatımız yalnızca 45 milyon dolar. Diğer bir deyişle ASEAN ülkeleriyle mücevher ihracatında gideceğimiz çok uzun bir yol var. Bu pazardaki payımızı artırmaya gayret ediyoruz, bu anlamda ASEAN Zirvesi’nin İstanbul’da yapılması ticaretin gelişmesi açısında

çok kıymetlidir” dedi.

“Dahilde İşleme ve Hariçte İşleme rejimleri her ülke ile uygulanmalı” Başta ASEAN ülkeleri olmak üzere Türkiye’nin dünyaya olan mücevher ihracatını artırabilmenin yolunun “Dahilde İşleme” ve “Hariçte İşleme” rejimlerinin tüm ülkelerle uygulanması olduğunun altını çizen Kamar; “Bugün için Dahilde İşleme ve Hariçte İşleme rejimleri, ASEAN ülkelerinden yalnızca Endonezya, Tayland ve Hong Kong’la aramızda geçerli… Diğer ASEAN ülkeleriyle de bu işlem rejimlerinin uygulanması için gerekli yapısal düzenlenmelerin yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Ticarette para yerine altın kullanabilirsek yeni rekorlara imza atarız” “Ticaret savaşlarındaki en büyük koz “Swift” problemi, ihracatımızı artırmak adına büyük bir problem” diyen Mustafa Kamar; “Böylesi bir dönemde para yerine geçen altın, ticaretteki ana araçlardan biri olmalı” dedi ve şöyle devam etti: “Altınla ticarette yol alabilirsek her birimiz yalnızca işçilikten vergi ödeyerek çok daha uygun fiyatlara mücevher üretebilir iç ve dış pazarlarda koşar adım ilerleyebiliriz. Dolayısıyla Türk mücevhercisinin ihracat yolunda önündeki engelleri kaldırabilirsek her yıl rekorlara imza atarız.”

“800’den fazla firma, İstanbul Mücevher Fuarı’na katılacak” Bu yıl 10 – 13 Ekim tarihleri arasında kapılarını açacak olan dünyanın beşinci büyük mücevher fuarı niteliğini taşı 49. İstanbul Mücevher Fuarı’nın 120’den fazla ülkeden 800’ün üzerinde firma ve marka ile bir araya getireceğini dile getiren Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, “Fuarın, gelecek yıl için belirlediğimiz 6 milyar dolarlık ihracat hedefine büyük bir katkı yapacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

67


HABER

KİAŞ’TA YENİ GENEL MÜDÜR GÖREVE BAŞLADI

Oktay Baltalı kimdir? Eğitim ve çalışma hayatınızla ilgili bilgi alabilir miyiz? 1960 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. İstanbul İşletme mezunuyum. 25 yıl Vakıflar Bankası’nda çalıştım ve emekli oldum. Bankamızın temsilcisi olarak İstanbul Altın Borsası’nda başkan vekilliği yaptım. Emekli olduktan sonra Kocaeli’nde meclis üyeliği ve Ticaret Odası Genel Sekreteri olarak görev aldım. Yaklaşık 3 buçuk yıl. Şimdi de burada KİAŞ’ta Genel Müdür olarak bulunuyorum.

Kuyumcukent’le ilgili düşünceleriniz nelerdir? Hedeflerinizde ve planlarınızda neler var? Kuyumcukent büyük bir tesis. Bizde burada hizmet sektöründeyiz. Buradaki herkes için hizmete hazırız. Buradaki kat maliklerinin, kiracıların, atölyelerin kısaca burada yaşayan herkesin sorunlarını mantık çerçevesinde çözmek ilk önceliğim. Hali hazırda devam eden sistemi iyileştirip, buradaki personelle bunu kalıcı hale getireceğiz. Bunu yapmanın ilk yolu da isteyen herkes bana rahatlıkla 68

KUYUMTIME / Ekim 2019

EKİM AYI İTİBARİ İLE KİAŞ GENEL MÜDÜRÜ OLARAK GÖREVE BAŞLAYAN OKTAY BALTALI’YI SİZLERLE TANIŞTIRMAK İSTİYORUZ. YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJDA KISACA KENDİSİNİ TANITIP VE KUYUMCUKENT İÇİN HEDEFLERİ HAKKINDA BİLGİ VERECEĞİZ. BİR SORUNUNUZ OLDUĞUNDA KAPISINI HER ZAMAN ÇALABİLECEĞİNİZ, SORUNA DEĞİL ÇÖZÜME ODAKLI ANLAYIŞLA KUYUMCUKENTİMİZE ÇOK FAZLA ŞEY KAZANDIRACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ OKTAY BALTALI’NIN YENİ GÖREVİ KENDİSİNE VE KUYUMCUKENTİMİZE HAYIRLI OLSUN.

ulaşabilmesidir. Benim odamın kapısı hep açık olacak. Buraya sorunlarla gelen insanlar gönlü rahatlamış ve mutlulukla ayrılacak. Bu sektöre uzak biri değilim. Çalışma hayatında edindiğim tecrübelerimi burada aktif olarak kullanacağım ve bu tecrübelerin katkısının çok olacağını düşünüyorum. İnsanlara dokunmanın önemini biliyorum. Bu şirketin buradaki insanlara hizmet etmek için var olduğumuzu, onlar için burada olduğumuzu hissettirmemiz lazım. Tanıtımlara, sosyal faaliyetlere önem vermek gerekir. Yerel yönetimlerle irtibat halinde olmak önemli bir farkındalık yaratır kanısındayım. Farklı bir şeyler yapmak, projeler üretmek gerekir. Buraya daha çok insanı çekmemiz gerekir. Daha önceden bununla ilgili çalışmalar yapılmış, bunları çoğaltıp daha etkili hale getirmeliyiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Kuyumcukent’te yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz. Bu konuda iddialıyım. Mantık çerçevesinde bu yaşayan organizmanın her türlü sorununu, ekibimle birlikte ortak akılla çözeceğimize inanıyorum.


02

7/24

64

82

TE

K TE

İK DES KN

.2 8 2 0 4

güvenlik sizin için öncelikse!

asansörlü kuyumcu vitrin kasaları yüksek güvenlikli para kasaları Kirișhane Caddesi Demirciler Sokak no. 9/A Serdivan / Sakarya / TÜRKİYE tel: +90.264.282 0480-81-82 fax: +90.264.282 0483 web: www.federmak.com - e-mail: federmak@federmak.com

LED AYDINLATMADA DÜŞÜK SARFİYATLI ve YÜKSEK KALİTELİ SEKTÖREL ÇÖZÜMLER! “federmak güvencesiyle”

Maltepe Mh. Orhangazi Cd. No: 68/A Adapazarı/SAKARYA 0264 666 23 00 www.korg.com.tr 69


HABER

LİZAY PIRLANTA mağazalaşmaya hız verdi! 36.

mağazasını İstanbul Metropol AVM de açan Lizay Pırlanta, Adana’da Adana 01 AVM, M1 Real AVM olmak üzere 2, Samsun’da Piazza AVM ve İzmir’de Hilltown AVM ‘de birer mağaza ile bir ay içinde 40 mağazaya ulaşacak. 2019 yılı için 35 mağaza olmayı hedefleyen Lizay Pırlanta, tercih edilen Pırlanta Markası olarak hedefini yılı doldurmadan gerçekleştirdi. Lizay’ın dünya trendlerini yansıtan özgün tasarımlı koleksiyonlarında Altın, Pırlanta ve Elmas’tan oluşan ürünler yer alıyor. 2020 yılı içinde de %100 büyüme bekleyen Lizay Pırlanta, Türkiye’nin yanısıra yurtdışında da mağazalaşmayı hedefliyor.

70

KUYUMTIME / Ekim 2019


71


HABER KALİTELİ ÜRÜN STANDARDI VE TÜMÜYLE GÜVEN VE DİYALOG ÜZERİNE TESİS EDİLEN İŞ SÜRECİ BAŞARIYI DA BERABERİNDE GETİRİYOR. FİRMADA 25 YILLIK BİR PİYASA TECRÜBESİ VE PAZARLAMA DENEYİMİNE SAHİP OLAN CEMCEM KUYUMCULUK TÜRKİYE SATIŞ SORUMLUSU AKIN BOZKURT, YÜZDE 100 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ İÇİN SATIŞ SONRASI HİZMETLERE ÖZEL ÖNEM VERDİKLERİNİ, PAZARLAMA EKİPLERİYLE BİRLİKTE HER HAFTA FARKLI BÖLGELERDE BULUNAN 250300 ESNAFI ZİYARET ETTİKLERİNİ AÇIKLADI.

GÜVEN VE DİYALOGLA YÜKSELEN MARKA:

CEMCEM S. Keth Moorhead’in dediği gibi ‘Hiçkimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.’ Bu tespit, sadece kişiler için değil, firmalar için de geçerlidir. Yaklaşık 34 yıldır, 8,9,10,14,18,21 ve 22 ayar kategorilerinde geliştirdiği ürünleri iç piyasanın yanı sıra Avrupa, Amerika ve Ortadoğu ülkelerine pazarlayan Cemcem Kuyumculuk’un başarı grafiğinde alanında deneyimli ve sürekli sahada yer alarak müşteriyle güçlü bir iletişim kuran pazarlama ve satış ekiplerinin payı yüksek. 26 yıllık piyasa tecrübesine sahip olan Cemcem Kuyumculuk Türkiye Satış Sorumlusu Akın Bozkurt, Cemcem markanın başarılı olmasının gerekçeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Cemcem Kuyumculuk’ta başarının sırrı; çok kaliteli ürün geliştirmesi ve güvene dayalı bir iş sürecini takip etmesinden kaynaklanıyor. Bu süreçte satış sonrası iş takibini sağlıklı bir şekilde yürüterek müşteri memnuniyetini sağlıyoruz. İç piyasada başarılı olmamızın tek nedeni; müşterilerle olan diyalogumuz ve Cemcem’e duydukları güven. Ayrıca, satış ve pazarlama personellerimizin güleryüzlülüğü ve dostluğu önemlidir. Öte yandan, 25 yıldır bu piyasada olmamız, patronlarımız başta olmak üzere ikili ilişkilerde vermiş olduğumuz değer firmamızı başarılı kılıyor.”

Cemcem’den müşterilerine ömür boyu garanti sözü! Cemcem Kuyumculuk Türkiye Satış Sorumlusu Bozkurt, firma olarak pazarlama stratejisinde satış sonrası hizmet ve müşteri memnuniyete verdikleri önemi anlattı. “Bizim firma olarak sadece ürün satmakla işimiz bitmiyor, aksine o ürünün tüketiciyle buluştuğu noktadan itibaren sonuna kadar arkasında duruyoruz. Satışını yaptığımız ürünlere ömür boyu garanti veriyoruz. Bu da müşteri memnuniyetini sağlıyor. Cemcem, Türkiye’deki bütün il ve ilçelerde ürünlerimizi teslim ettiğimiz tüm kuyumcu arkadaşlarda sevilen ve tercih edilen bir marka haline geldi. Vatandaşların da Cemcem Kuyumculuk markasını talep etmeleri doğaldır. Özellikle yüzük gruplarında Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde Cemcem markası tercih ediliyor.”

Mersin mağazası açılıyor

Akın Bozkurt - Kadir Kütükçü 72

KUYUMTIME / Ekim 2019

“Firmada işimi severek ve isteyerek yaptığım için müşterilerimizle aramızda sıkı bir bağ oluştu. İşte, bu yüzden firmamızın başarısı daha üst seviyededir.” diyen Akın Bozkurt, her hafta İç Anadolu, Güneydoğu, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde 250- 300 esnafı ziyaret ettiklerini belirtti. “Sizin aracılığınızla bize bugüne kadar gösterdikleri ilgi ve alaka için esnaf arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Cemcem’de 26 yılım geçti, başta Zare Bey olmak üzere İstepan Cemcem ve ailelerine, ekip arkadaşlarıma bana gösterdikleri güven ve sevgi için teşekkür ederim. Yakında Mersin’de açacağımız mağazayla daha da etkin olacağız.”


73


RÖPORTAJ

ŞEVİ GOLD, ZENGİN ÜRÜN GRUBUNA KELEPÇEYİ DE EKLEDİ ‘HAMDİ ATAK’ KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE YÜKSEK KALİTEDEKİ ÜRÜN STANDARDI VE YÜZDE 100 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SLOGANIYLA MÜŞTERİLERİNE PRESS, HOLLOW, ERKEK ZİNCİR VE ŞARNEL ÜRÜN GRUPLARINDA HİZMET SUNAN ŞEVİ GOLD, ÜRÜN YELPAZESİNE KELEPÇE KATEGORİSİNİ DE EKLEDİ. KALİTELİ ÜRETİM VE MÜŞTERİYE VERİLEN DEĞERİN BAŞARIYI DA BERABERİNDE GETİRDİĞİNİ VURGULAYAN ŞEVİ GOLD FİRMA SAHİBİ HAMDİ ATAK, BAŞARININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN AR-GE ÇALIŞMALARINA VE YENİ ÜRÜN GELİŞTİRMEYE BÜYÜK ÖNEM VERDİKLERİNİ DİLE GETİRDİ.

74

KUYUMTIME / Ekim 2019


Bu yıl, iç piyasa ağırlıklı çalışan firmaların durgunluk ve işlerin azalmasından dolayı yakındığı bir zaman dilimi içerisinden geçiyoruz. Ekim ayındayız Şevi Gold için nasıl bir yıl oldu? Şevi Gold için her yıl olduğu gibi bu yıl da çok yoğun tempoyla çalışıyoruz. Müşterilerimizden gelen siparişleri yetiştirebilmek için yoğun gece mesailer yaptık. Haftalık ürün taleplerini teslim etmek için yoğun bir tempoyla geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz.

Bu yıl iç piyasa odaklı faaliyet gösteren birçok firmanın rotayı ihracata çevirdiğini görüyoruz. Şevi Gold, yurt içi piyasalarının uzman bir ismi. Firmaların iç piyasaya çalışırken yönlerini yurt dışına çevirmelerini ticaret açısından doğru ve sağlıklı buluyor musunuz? Gönül ister ki firmalarımız, iç piyasayı; ancak doyurabilsinler. Yoğun bir şekilde çalışsınlar. Özellikle son yıllarda iç piyasanın daralması ve iş hacminin düşmesi nedeniyle kuyumcu firmaları, kendilerine yeni çıkış yolları ve üretim alanları bulmak amacıyla yurt dışı pazarlarına gözlerini dikti. Üretim potansiyellerini pazarlamak adında dünyada müşteri arayışına girdiler. Ancak, madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ise fiyatların iç piyasayı da oldukça zorladığını gözlüyoruz. Bu nedenle ihracata yönelişi dolar/ ons kurunun yüksek seyri nedeniyleçok da sağlıklı bulmadığımı söylemek isterim. Çünkü, burada fiyatı yakalayabiliyorsanız sıkıntı yok. Tersi durumda ise sorun büyük.

Firma ve markalarımız, iç piyasada başarılı olmaları için nelere dikkat etmelidir? Sihirli kelime bence kalite… Yüksek kalite başarıyı da beraberinde getiriyor. Müşterilerinize verdiğiniz sözleri yerine getirmelisiniz. Onlara her zaman yaptıklarınızla güven vermelisiniz. Tabii ki üretim hattında tedarik zincirinin sağlıklı işlemesi şart. Sipariş edilen ürünlerin zamanında teslimatı da çok önemlidir. İstenen standartlarda ürün yaparak zamanında siparişi teslim ettiğinizde her zaman aranan bir firma haline gelebilirsiniz. Şevi Gold olarak müşteri memnuniyeti odaklı bir firmasınız. Yüzde 100 müşteri memnuniyeti için neler yapıyorsunuz? Nelere dikkat ediyorsunuz? Müşterilerin firmaya sadakati nasıl sağlanır? Yüzde 100 müşteri memnuniyeti için verilen sözler harfi harfine yerine getirilmelidir. Siparişlerin kararlaştırılan takvimde teslimi, ürünün kalitesi müşterilerin çeşitli talepleri karşısında örneğin; farklı adet ve kilogram

bazındaki isteklerini onları kırmadan mümkün olduğu kadar memnun etmeye çalışmak gerekiyor. Müşterilerle bu son derece hassas iletişimi kurarken, diğer yandan da üretimdeki dengeye de zarar vermeden süreci yönetebilirseniz yüzde 100 müşteri memnuniyetini sağlamış olursunuz.

Yenilik, inovasyon, ürün geliştirme Şevi Gold için ne anlam ifade ediyor? Bunlar, firmaların ayakta kalması için olmazsa olmazlarıdır. Firma ve markalar, dış dünya ve piyasaların gidişatı ne olursa olsun Ar-Ge ve yeniliklere açık olmalıdır. Elindekilerle yetinmemeli, sürekli bir arayış içerisinde bulunmalıdır. Şevi Gold olarak özellikle yurt dışı fuarlarını kaçırmıyoruz, gitmeye çalışıyoruz. Uluslararası fuarlarda makine-ekipman ve ürün tarzlarındaki değişimleri gözleyerek dünyanın çizgisini yakalamaya çalışıyoruz. Değişen ve gelişen talepler ışığında makine parkurunu yeni makinelerle geliştirmeye, ürün bazında ise yeni modellerle zenginleştirmeye çalışıyoruz.

Ürün çeşitliliği çok fazla olan bir firmasınız. Yılda tezgaha kaç yeni ürün çıkıyor? Firma havuzunda kaç ürün birikti? Firma olarak hedefimiz; ürün kategorilerinde yılda en az 50’şer modeli kendimize çıta koyuyoruz ve bunu yakalamaya çalışıyoruz. Tabii ki yeni model geliştirirken üretimi sarsmadan

kaliteyi bozmadan yeniliklere kapı açmaya çalışıyoruz. Yıllardır başarıyla yürüttüğümüz press, hollow modelleri, erkek zincirleri, şarnel küpe gruplarına kelepçe kategorisini de ekledik. Kelepçe grubunda 50’ye yakın yeni ürün hazırladık. Bu ürünler, içi boş şarnel kelepçeler, yarı döküm, yarı şarnel kelepçelerden oluşuyor.

Bugüne kadar firma ve markalara ürün tedarik ederek hep sahnenin gerisindeki kahramandınız. Şevi Gold için artık sahneye çıkma zamanı geldi mi? Mevcut kapasitemiz ve üretim bandının yoğunluğunu düşünürsek önümüzdeki yıllarda zaman ve şartlar izin verirse bunu inşallah gerçekleştirmek istiyoruz.

Üretici ve toptancı kimliğiniz var. Gelecekte bu şapkalara perakendecilik de eklenecek mi? Böyle planlarınız var mı? Şu anda böyle bir hareket planımız yok. Herkes uzmanı olduğu işi yapmalıdır. Biz üreticiyiz, toptancılara ve perakendecilere üretim desteği veriyoruz. Mağazacılığı, perakendeciler, toptancılığı da toptancıların yapması gerektiğine inanıyoruz.

Press, hollow, erkek zincir ve şarnel ürün gruplarınıza yenileri eklenecek mi? Yaklaşık 6 ay önce ürün yelpazemize kelepçe kategorisini ekledik. Çok güzel bir koleksiyon hazırladık. Elimizden geldiğince ürün çeşitliliğini genişletmeye çalışıyoruz.

75


HABER

PAZARLAMA VE MARKETING TASARIM BİRLİKTE AND DESIGN MEYDAN OKUYOR CHALLENGE VAV DIAMOND’UN VAV DIAMOND’S İSTANBUL MÜCEVHER SURREAL EVENT FUARI’NDAKİ GERÇEKÜSTÜ AT ISTANBUL ETKİNLİĞİ JEWELLERY

SHOW ROCKS

The booth prepared by the brand to emphasize their reasonable prices, with its “Surreal Prices” slogan. Vav Diamond was founded in Istanbul, in 2004. Since the beginning, the company has been designing and trending jewellery with highest quality gemstones and aimed to make the diamond accessible to everyone. At VAV Diamond, you can find beautifully designed jewellery for every budget.

SELL WITH CONFIDANCE. EVEN SMALL DIAMONDS ARE CERTIFIED BY HRD ANTWERP’ NEW JEWEL CARD… VAV Diamond always assures the authenticity of its stones with globally valid certificates available through independent laboratories. Now even small pieces are certified by HRD Antwerp’ new Jewel Card. The new HRD Jewel Card provides buyers with complete quality assurance, allowing diamonds to trade safely without requiring physical examination. “We believe in high-quality manufacturing, with affordable prices, and outstanding customer service. This motto reflects both our ambition and an ideal of self-surpassing that would continue to permeate the company. Our jewellery creations are the fruit of a unique form of know-how, the combination of several different crafts and hundreds, sometimes thousands of working hours. Whatever the result of an order or the accomplishment of the jeweller’s inspiration, these piece of works will carry within it an emotional quality that gives it a very special value.” says brand’ Marketing Manager. At Istanbul Jewellery Show, VAV Diamond is unveiling the personality hidden in every precious stone.

76

KUYUMTIME / Ekim 2019

Markanın İstanbul Mücevher Fuarı’ndaki standı, “Gerçeküstü Fiyatlar” sloganıyla fuarın en uygun fiyatlı koleksiyonlarını vurgulamak için hazırlanmış. Vav Diamond, 2004 yılında İstanbul’da kuruldu. İlk günden beri, en yüksek kalitede değerli taşlar ile trendlere öncü olan mücevher tasarladı. VAV Diamond’da her bütçeye uygun, özenle tasarlanmış mücevherler bulabilirsiniz.

GÜVENLE SAT. İLK KEZ VAV DIAMOND’DA, KÜÇÜK PIRLANTALAR BİLE HRD ANTWERP’İN YENİ KİMLİK KARTI İLE SERTİFİKALANDIRILDI… Vav Diamond, her zaman pırlantalarının doğal olduğunu uluslararası geçerli laboratuvarlar tarafından sağlanan sertifikalarla garanti etmiştir. Artık, küçük pırlantalı mücevherleri dahi, HRD Antwerp’in yeni JEWEL CARD’ı ile sertifikalandırılıyor. Yeni JEWEL CARD, alıcılara tam bir kalite güvencesi sağlayarak pırlantaları kendinizin incelemenizi gerektirmeden güvenli bir şekilde alım yapmanızı sağlar. Markanın Pazarlama Müdürü, yeni çalışmalarıyla ilgili “VAV Diamond, dinamik yapısıyla ve daima kendini yenileyen stratejileriyle satış noktalarının satışlarını arttırarak büyümeyi hedeflemektedir. Mottosu olan “moda mücevherleri ulaşılabilir bedellerle üretmek”, hem markanın tutkusunu, hem de hiç kaybolmayacak kendini aşma idealini yansıtmaktadır. VAV Diamond, son trendlere uygun yeni koleksiyonları, aracısız, direk ürüne yansıyan pırlanta fiyatları, pek çok farklı üretim tekniğinin kullanılmasıyla üretilen hafif ve göz alıcı mücevherleri ile “ulaşılabilir lüks” kavramının altını gerçek anlamda doldurmaktadır.” dedi. İstanbul Kuyumculuk Fuarı’nda VAV Diamond, değerli taşların içinde sakladığı kişiliği kendi tarzıyla bütünleştirerek ortaya çıkartıyor.


77


HABER

BAHA KISA VE İLDEM ÖKSÜZ’ÜN DÜĞÜNÜ SEKTÖRÜ BULUŞTURDU BAHÇELİEVLER YAYLA ZEN PIRLANTA VE BLUE DİAMOND BAYİSİ, RAMAZAN KUYUMCULUK FİRMA SAHİBİ DENEYİMLİ PERAKENDECİ RAMAZAN KISA, OĞLU BAHA KISA’YI 1000’E YAKIN SEÇKİN DAVETLİNİN KATILDIĞI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE, DOĞA KOLEJİ’NDE PSİKOLOG VE REHBER OLARAK GÖREV YAPAN İLDEM ÖKSÜZ’LE EVLENDİRDİ. 78

KUYUMTIME / Ekim 2019


7

Eylül 2019 tarihi 30 yıldır birbirini tanıyan Öksüz ve Kısa ailelerinin bu dostluklarını tüm dünyaya ilan ettikleri ve attıkları ıslak imzalarla perçinledikleri bir zaman dilimi olarak kayıtlara geçti. Bahçelievler Yayla Zen Pırlanta ve Blue Diamond bayisi Ramazan Kuyumculuk firma sahibi deneyimli perakendeci Ramazan Kısa, oğlu Baha Kısa’yı aile dostu olan Öksüz ailesinin biricik kızı İldem Öksüz’le evlendirdi. Yeşilköy Renaissance Polat Otel’de gerçekleşen nikah ve düğün

töreninde Öksüz ve Kısa ailesi, misafirlerini kapıda karşılayarak tek tek ilgilendi. Bakırköy Belediyesi yetkilileri tarafından kıyılan nikahın ardından düğün merasimine geçildi. Görkemli bir törenle gerçekleşen düğüne 1000’e yakın kişi katıldı. Törene Kısa ve Öksüz ailelerinin yakınları, dostları, arkadaşları ve kuyumculuk sektörünün önde gelen isimleri katıldı. Zen Pırlanta ve Blue Diamond yönetim kurulu üyeleri, bu iki markanın Türkiye’nin farklı illerinden gelen bayileri, Adapazarı Kuyumcular Derneği Başkanı Serkan Serbes ve Balıkesir

Kuyumcular Derneği Başkanı Recai Gürcan’ın da aralarında bulunduğu birçok isim hazır bulundu. Gelin İldem Öksüz ve damat Baha Kısa, aynı zamanda çocukluk arkadaşı… Gelin Öksüz, Doğa Koleji’nde psikolog ve rehber öğretmen deneyimlerini gelecek kuşaklara aktarırken damat Kısa ise, Bahçelievler Yayla Zen Pırlanta ve Blue Diamond bayisi Ramazan Kuyumculuk yönetim kurulu üyeliğiyle baba mesleğini sürdürüyor. Kuyumtime ailesi olarak bu genç çifte ömür boyu mutluluklar dileriz.

79


HABER

GOLDİST’LE

KOTASYONLU SATIŞ; ARTIK MÜMKÜN!

OTOMASYONDA SUNDUĞU BENZERSİZ PROGRAM PAKETİYLE İÇ PİYASA MÜŞTERİLERİNİN YANI SIRA İNGİLTERE VE İTALYA’YA DA İHRAÇ EDEN GOLDİST BİLİŞİM A.Ş, EKİM FUARI’NDA YAZILIM ALANINDA BİR İLKE İMZA ATARAK GELİŞTİRDİĞİ YENİ BİR ÇÖZÜMÜ SUNACAK. ÜRETİMDEN ETİKETLEME SİSTEMİNE, CENTERDAN PACKİNG LİST, ATA KARNESİ MODÜLÜNE KADAR KUYUMCULARA ZAMAN VE MALİYET KAZANDIRAN ETKİN ÇÖZÜMLERLE DESTEK OLAN GOLDİST, ŞİMDİ DE MÜŞTERİLERİNE KOTASYON SATIŞLARI YAPMA KOLAYLIĞI SAĞLIYOR.

T

ürk kuyumculuğunda üretim hattında hem butik, hem de seri üretim yapabilme kabiliyetine sahip Kurtulan Kuyumculuk’ta 25 yıllık üretim ve pazarlama deneyimiyle geliştirilen Goldist Bilişim A.Ş, üretici, toptancı ve perakendeci müşterilerine sunduğu paket programını yeni çözümlerle zenginleştiriyor. Otomasyonda benzersiz ve üstün çözüm modülleriyle piyasadaki rakiplerinden ayrışarak öne çıkan Goldist Bilişim, 10-13 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Mücevher Fuarı’nda programa entegre ettikleri ve kuyumcuları satışlarda büyük kolaylık getirecek bir yenilikle buluşturacak. Programın rakiplerinden üstünlüklerini ayrı ayrı modül olarak değil, bir bütün şeklinde otomasyon olarak geliştirilmesi olarak tanımlayan Goldist Bilişim uzmanı Cemal Kazık, yeni çözümleriyle satış alanında

80

KUYUMTIME / Ekim 2019

bir ilke imza attıklarını açıkladı. “Ekim Fuarı’nda sunacağımız en önemli özellik; Goldist’le; artık kotasyon satışı yapabilirsiniz. Kotasyonla mücevher üreten firmalar, altını, pırlantayı, işçiliği ve taşları ayrı ayrı fiyatlandırarak satabiliyorlar. Bu oldukça zor ve karmaşık bir işlemdir. Biz, bunu Goldist’e entegre ettik; artık müşterilerimiz kolaylıkla kotasyon satışı yapabilecek. Kotasyon, diğer yazılım firmalarının çözemediği bir konudur. Bu konuda Goldist Bilişim tektir. Piyasada bunu yapabilen tek yazılım Goldist’tir.”

İhracatçı firmalara özgün çözümler! Goldist Bilişim’in paket programında barkod, sayım, stok, kasa, sipariş ve teklif, iş emirleri, web entegrasyonu, mobil çanta, terazi entegrasyonu, center çözümleri, toptan bayi entegrasyonu ve e- ticaretin yanı sıra

ihracatçı firmalar için de özgün çözümler sunuyor. Goldist, programa eklediği modül ile ihracatçıların Çeki listesi (Packing list) ve Ata Karnesi raporlarını saniyeler içerisinde hazırlamalarına imkan veriyor. Bugüne kadar bu işlemler manuel olarak yapıldığı için firmalara zaman kaybı ve ekstra maliyet yüklediğini hatırlatan Cemal Kazık, piyasada bunu çözen tek otomasyonun Goldist olduğunu dile getirdi.

Yurt dışına program ihracatı Kısa süre içerisinde müşteri portföylerini hızla arttırma başarısı gösterdiklerini işaret eden Goldist Bilişim uzmanı Cemal Kazık, yurt içinde İstanbul başta olmak üzere Büyükşehirlerin yanı sıra İngiltere ve İtalya’ya programı ihraç ettiklerini, İspanya ve Yunanistan’la görüşmelerin ise sürdüğünü vurguladı.


81


HABER

GLT AKADEMİ’DE RENKLİ TAŞLAR EĞİTİMİ BAŞLIYOR SERTİFİKASYON ÇALIŞMALARI VE PIRLANTA EĞİTİMLERİYLE SEKTÖRÜN REFERANS KURULUŞU HALİNE GELEN VE SON BİR YIL İÇERİSİNDE 15 BİNE YAKIN RENKLİ TAŞ ANALİZİ TALEBİNİ KARŞILAYAN TÜRKİYE GEMOLOJİ LABORATUVARI GLT, 2020 YILIYLA BİRLİKTE KENDİ AR-GE VE KNOW HOW’I İLE GELİŞTİRDİĞİ RENKLİ TAŞLAR EĞİTİMİNİ BAŞLATIYOR. HAFTA İÇİ VERİLECEK EĞİTİMLER SONUNDA KURSİYERLER, GEMOLOJİK CİHAZLARLA TAŞLARI TANIMLAYACAK BİR BECERİYE SAHİP OLACAK. TÜRKAK’tan TS EN ISO/IEC 17025 akreditasyon belgesini alarak dünyanın sayılı laboratuvarları arasına giren Türkiye Gemoloji Laboratuvarı (GLT), eğitimde yeni bir süreci daha başlatıyor. Pırlanta ve mücevher sertifikasyon çalışmaları, pırlanta eğitimleri ve değerleme hizmetleriyle sektörün referans kuruluşu haline gelen GLT Akademi, kuyumculardan gelen talep ve piyasa ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak eğitim hizmetlerine 2020 yılıyla birlikte renkli taşları da ekliyor. GLT Akademi yöneticisi, gemolog Emre Günay tarafından haftanın 5 günü verilecek eğitimlerde kursiyerlere renkli taşları birbirinden ayırt edebilecek, gemolojik cihazlarla çalışılarak taklit ve sentetik taşları, orijinal taşlarla karşılaştırıp tanımlayacak bilgi ve beceri sunulacak. Renkli taşlar kursu sonunda yapılacak sınavda başarı gösteren kursiyerler sertifika almaya hak kazanacak.

Benzersiz bir eğitim olacak Bugüne kadar yüzlerce sektör mensubu ve tüketiciye pırlanta eğitimi veren GLT Akademi, renkli taşlar eğitiminde örnek teşkil edecek

82

KUYUMTIME / Ekim 2019

bir eğitim içeriğiyle farkını bir kez daha ortaya koyacak. Renkli taşlar eğitim müfredatı ve içeriği, tümüyle uluslararası gemoloji eğitimi almış GLT gemologları tarafından kurumun kendi Ar-Ge ve know how’ı kullanılarak hazırlanmış. Bu nedenle GLT Akademi’de verilecek eğitimler, katılımcılara dünya örneklerinden bağımsız, yerli, özgün ve benzersiz bir deneyim sunmuş olacak.

1 yılda 15 bin analiz GLT Laboratuvarı, son bir yıl içerisinde sektörden gelen 15 bine yakın renkli taş analizi talebini karşıladı. GLT, akredite pırlanta sertifikasyon hizmetinin yanı sıra renkli taşları içeren mücevherler için de sertifika düzenliyor.

GLT’de verilen hizmetler Kalkınma Bakanlığı’na bağlı İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle kurulan GLT Laboratuvarı’nda pırlanta, renkli taşlar ve mücevher sertifikalandırılması işlemi, pırlanta eğitimi ve Borsa İstanbul değerleme hizmeti faaliyetleri yürütülüyor. Pırlanta, renkli taşlar ve mücevherin sertifikalandırılma işlemi, gemoloji alanında lisansyüksek lisans eğitimleri almış ve uluslararası gemoloji enstitüleri tarafından verilen akredite eğitimlerini tamamlamış deneyimli gemologlar tarafından veriliyor.

En son teknolojiyle donatılmış laboratuvarda, başta doğal, sentetik ve taklit olan mücevher taşlarının tanımlanması ve sertifikasyonu yapılıyor. Mücevher taşlarında uygulanan kimyasal ya da fiziksel yöntemlerle yapılan iyileştirme işlemlerini analitik yöntemlerle tespit ederek, mücevher sertifikası düzenleniyor. Ekim Fuarı’nda tüm sektör mensuplarını İstanbul Kuyumcular Odası kurumsal standında (Hall4- 4M10) bekliyoruz.


SERTiFiKASYONDA ULUSLARARASI GEÇERLiLiK, KALiTE VE GÜVEN

www.glt.org.tr

gltiko iko.glt +90 534 641 84 18 www.glt.org.tr

GEMOLOGICAL LABoRaToRY OF TURKEY

Piyerloti Caddesi Dostlukyurdu Sokak No:3 Kat:2 Çemberlitaş - Fatih - İstanbul - Türkiye +90 212 516 27 57 (150)

83


KOLEKSİYON

ARİŞ’TEN BENZERSİZ USTALIK VE SEÇKİN BİR GÖRÜNÜM... Mine uygulamalı Baget Koleksiyonu, eşsiz ışıltısı ve rengiyle büyülüyor!

S

ektöründe ilklerin öncüsü Ariş Pırlanta’nın Baget Koleksiyonu, olağanüstü ışıltısıyla mücevher meraklılarını kendine hayran bırakıyor. Ariş’in göz alıcı tasarımlarla sunduğu koleksiyon, baget ve yuvarlak kesim pırlantaların muhteşem uyumuyla seçkin bir görünüm sergiliyor. Koleksiyona yeni katılan, mine uygulanmış tasarımlar ise ışıltı ve rengin inanılmaz dansını yansıtıyor.

Işıltısıyla göz kamaştıran modeller Ariş’in benzersiz el işçiliğini mükemmel bir şekilde sergilediği koleksiyonda, baget ve yuvarlak kesimli pırlantaların özel dizilimiyle göz kamaştıran kolye, küpe ve yüzük modelleri pırlanta severlerin vazgeçilmezlerinden biri olacak. Ariş Pırlanta’nın “Gerçek kalite doğru fiyat” anlayışıyla, onlarca şık tasarımdan oluşan Ariş Tektaş - Alyans Koleksiyonu ve tüm ürünleri, www.arispirlanta. com ile Ariş mağazalarında sizleri bekliyor. Ariş’in tüm koleksiyonlarını ve sürprizlerini facebook (Ariş Pırlanta Sanatı) ve twitter (ArisPirlanta) sayfalarından da takip edebilirsiniz.

84

KUYUMTIME / Ekim 2019


85


HOLEKSİYON ABER K

MODERN TASARIMLARIYLA MÜCEVHER MODASINA YÖN VEREN ATASAY, HER AYIN 6. GÜNÜNE ÖZEL DÜZENLEDİĞİ KAMPANYASINA EKİM AYINDA DA DEVAM EDİYOR. ALTINCI GÜN KAPSAMINDA ATASAY, DİKKAT ÇEKİCİ MURANO TAŞLI CHARM BİLEKLİK VE KOLYE TASARIMLARINI ÇOK ÖZEL FİYATLARLA MÜCEVHER TUTKUNLARININ BEĞENİSİNE SUNUYOR.

ATASAY’IN

ALTINCI GÜN’E ÖZEL FIRSATLARI İLE ‘’TAK SANA YAKIŞANI’’

A

tasay, her ayın 6. gününe özel düzenlediği özel kampanyasıyla Ekim ayında da benzersiz tasarımları en uygun fiyatlarla sunmayı sürdürüyor. Mücevher dünyasının en dikkat çeken parçalarından olan Charm bileklik ve kolyeler, Atasay’ın ışıltısı ile tüm görünümleri zahmetsizce ve şık bir biçimde tamamlıyor. Doğanın çekiciliği ve dinginliğini harmanlayan, huzurun rengi yeşil çiçekli Murano taşı ile özenle işlenen altının kusursuzca buluştuğu göz alıcı Atasay Charm bileklik ve kolyeler, kampanya kapsamında kaçırılmayacak fiyatlarla mücevher tutkunlarıyla buluşuyor. Atasay Charm bileklik ve kolye modellerine özel fiyatlarla sahip olmak için 6 Ekim tarihinde en yakın Atasay mağazasına uğrayabilir ya da www.atasay.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 86

KUYUMTIME / Ekim 2019


87


KABER OLEKSİYON H

ARİŞ PIRLANTA’DAN FARK YARATMAK İSTEYEN KADINLARA ÖZEL

SİYAH VE BEYAZIN ASİL UYUMU...

A

riş’in siyah ve beyaz pırlantaları zarafetle bir araya getirdiği tasarımları, modern çizgileriyle asaleti zirveye taşıyor. Siyah ve beyazın uyumunu ustalıkla sergileyen Ariş Pırlanta, şıklığıyla fark yaratmak isteyen kadınların vazgeçilmezi olacak.

Baş döndüren ışıltının gizemi! Ariş, siyah ve beyaz pırlantaların muhteşem uyumunu sergileyen tasarımlarıyla mücevherseverlerln kalbini bir kez daha fethetti. Şıklığı yaşamlarının bir parçası haline getiren kadınlar, gizemin ve tutkunun rüzgarını taşıyan siyah pırlanta ile eşsiz bir dünyanın kapılarını ardına kadar açacak. Beyaz pırlantanın ise sonsuz ışık oyunları ile baş döndürdüğü tasarımlar, asaletin de en güzel yansımasını taşıyor. Ariş Pırlanta’nın “Gerçek kalite doğru fiyat” anlayışıyla, onlarca şık tasarımdan oluşan Ariş Tektaş - Alyans Koleksiyonu ve tüm ürünleri, www.arispirlanta.com ile Ariş mağazalarında sizleri bekliyor. Ariş’in tüm koleksiyonlarını ve sürprizlerini facebook (Ariş Pırlanta Sanatı) ve twitter (ArisPirlanta) sayfalarından da takip edebilirsiniz.

88

KUYUMTIME / Ekim 2019


89


HABER

DESIGNER MARKET FUAR İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLDU

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN DESİGNER MARKET PROJESİ, İSTANBUL JEWELRY SHOW’UN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ. HER FUARDA ÇOK SAYIDA TASARIMCI VE USTAYA EV SAHİPLİĞİ YAPAN DESİGNER MARKET, FUARIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN STANDLARINDAN BİRİ OLDU. DESİGNER MARKET EKİM AYINDA DÜZENLENECEK FUARDA 4. SALON’DA ÇOK SAYIDA ZİYARETÇİYİ AĞIRLAYACAK.

D

esigner Market büyümeye devam ediyor. Sektörün yüksek katma değerli ürünler ortaya koyarak uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü arttırmak, sektörel tasarım bilincinin gelişmesine katkıda bulunmak ve mücevher mesleğine emek vermiş ustaları tanıtmak amacıyla organize ettiği Designer Market projesinde bu fuarda, tasarımcı ve ustalar ürünlerini sergileme imkanı bulacak. Designer Market standları bu furada Salon 4’te yeralacak. Her fuarda bir öncekine göre gerek katılımcı gerekse ziyaretçi

90

KUYUMTIME / Ekim 2019

açısından daha kalabalık olan Designer Market İstanbul Jewelry Show için vazgeçilmez hale geldi.

ürün kategorisi bulan ziyaretçiler, tasarımcıları tanımanın da ötesinde yeni iş bağlantıları da yapıyor.

Designer Market mutlaka ziyaret ediliyor

Seçim süreci titizlikle yürütülüyor

Tek çatı altında, hemen hemen bütün ürün gruplarından oldukça geniş bir yelpazede üretici, usta ve tasarımcı bulunduğu için fuara gelen misafirler mutlaka Designer Market’i ziyaret ediyor. Bu ziyaretlerin önemli bir kısmı da satışa ya da ticari ilişki kurulmasına vesile olmaya başladı. Her tarzda tasarımcı ve

Designer Market’te hareketlilik arttıkça başvuru sayıları da artmaya devam ediyor. Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından yürütülen çalışmalarda kontenjan kısıtlı olduğu için titiz bir seçim süreci yürütülüyor. Katılımcılarda aranan kriterler ve başvuru süreçleri Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından duyuruluyor.


91


HABER

DÜNYA’NIN MÜCEVHERİ, EKİM’DE İSTANBUL’DA İLK KEZ BİR ARAYA GELECEK

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ, TÜRKİYE TANITIM GRUBU’NUN DESTEĞİYLE 8. GÜNEYDOĞU ASYA ÜLKELERİ BİRLİĞİ (ASEAN) DEĞERLİ TAŞ VE MÜCEVHER BİRLİKLERİ KONFERANSI KAPSAMINDA BAŞTA GÜNEYDOĞU ASYALI MÜCEVHER BİRLİKLERİNİN BAŞKANLARI İLE BU ÜLKELERDEKİ MARKALARININ TEMSİLCİLERİ OLMAK ÜZERE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN MÜCEVHERİN ÖNDE GELEN İSİMLERİNİ İSTANBUL’DA AĞIRLAYACAK.

T

ürk mücevhercilerinin ihracat hacmini artırmak amacıyla yurt dışı fuarlara katılan, potansiyel pazarlara ticaret heyetleri düzenleyen ve Türkiye’ye VIP Alım Heyetleri getiren Mücevher İhracatçıları Birliği, Türkiye Tanıtım Grubu’nun desteğiyle 8 – 12 Ekim tarihleri arasında dünyanın en önemli mücevher konferansını İstanbul’da düzenlemeye hazırlanıyor. Bu yıl 8’incisi gerçekleşecek olan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Değerli Taş ve Mücevher Birlikleri Konferansı’na (8. ASEAN Konferansı) yaklaşık 50 ülkeden 250’ye yakın sektörün önde gelen ismi katılacak.

Dünya Mücevher Sektörünün Gözü, Bu Konferansta Olacak ASEAN’da, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Singapur, Bruney, Vietnam, Laos, Myanmar ve Kamboçya yer alıyor. AB, ABD, Kanada, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, Güney Kore, Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda ise Diyalog ortakları olarak anılıyor. Türkiye ise, İsviçre, Norveç ve Pakistan ile birlikte Sektörel Diyalog Ortakları grubunda bulunuyor. İstanbul’da 4 gün sürecek konferansa, ülkelerin

92

KUYUMTIME / Ekim 2019

mücevherle ilgili birlikleri başkanları ve önde gelen üreticileri katılacak. İlk gün konferans gerçekleştirilirken, toplantılarda katılımcılara hem Türkiye ile iş yapma modelleri hem de Güneydoğu Asya’daki mücevher ticareti rejimleri aktarılacak. Diğer günlerde ise katılımcılar 49. Uluslararası İstanbul Mücevher Fuarı’nı gezme imkânına sahip olacak.

“Güneydoğu Asya, Mücevher İhracatı için Büyük bir Potansiyele Sahip” Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek konferansı değerlendirirken, şunları söyledi: “Türkiye’nin ihracat açısından en yüksek performansı gösteren sektörüyüz. Geçtiğimiz yıl 4,4 milyar dolar ihracata imza atarken bu yılın ilk yarısında 1,6 milyar dolarlık ihracatla geçen seneye oranla son derece başarılı bir performans sergiliyoruz. Bu performansın artabilmesi amacıyla potansiyel arz eden ülkelere ziyaretler gerçekleştiriyor, bu ülkelerdeki fuarlara katılıyor ve yine bu ülkelerdeki satınalmacıları, İstanbul’da ağırlayarak sektörümüzün iş hacmini geliştirmeye gayret ediyoruz. Dolayısıyla

600 milyon kişinin yaşadığı Güneydoğu Asya ülkeleri, büyük bir potansiyele sahip. Toplam 10 ülkenin üyeliğiyle bir araya gelen ASEAN Birliği’nin yanı sıra Avusturalya, Orta Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu ülkelerindeki mücevher birliklerinin başkanlarını İstanbul’da ağırlayacak olmaktan gurur duyuyoruz. Konferansla birlikte başlayacak olan 49. Uluslararası İstanbul Mücevher Fuarı da, konferansın hemen ardından birlik başkanlarının mevcut potansiyelimizi görebilmeleri için iyi bir fırsat teşkil ederken satınalma kararlarında olumlu bir rol oynayacaktır inancındayız.”


93


HABER

6 milyar USD’lik ihracat hedefine ulaşmak için en uygun platform…

ISTANBUL JEWELRY SHOW, MÜCEVHER SEKTÖRÜNÜ 10 - 13 EKİM’DE 49. KEZ BİR ARAYA GETİRECEK! TÜRKİYE MÜCEVHER SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ ETKİNLİĞİ OLAN ISTANBUL JEWELRY SHOW’UN, 2019 YILINDAKİ İKİNCİ FUARI OLAN ISTANBUL JEWELRY SHOW, 10 - 13 EKİM 2019 TARİHLERİ ARASINDA CNR EXPO, ISTANBUL FUAR MERKEZİ’NDE 49. KEZ DÜZENLENECEK. 2019 YILINDA 6 MİLYAR USD İHRACAT HEDEFİ OLAN TÜRKİYE MÜCEVHER SEKTÖRÜNÜN HEDEFİNE ULAŞMASI İÇİN EN UYGUN PLATFORMU SAĞLAYAN FUAR, 120’DEN FAZLA ÜLKEDEN 19.000 MÜCEVHER ALICISINI 800’ÜN ÜZERİNDE FİRMA VE MARKA İLE BİR ARAYA GETİRECEK. 94

KUYUMTIME / Ekim 2019


D

ünyanın en büyük beş mücevher fuarı arasında yer alan Istanbul Jewelry Show, 10-13 Ekim 2019 tarihleri arasında CNR Expo, Istanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Fuar; 800’ün üzerinde firma ve markayı, 19.000 mücevher alıcısı ile bir araya getirerek yeni iş birliği fırsatları ve benzersiz bir bilgi paylaşımı için en uygun platformu yaratıyor. Türk Mücevher Sektörünün 6 milyar USD’lik ihracat hedefine ulaşmasında, Istanbul Jewelry Show - Ekim fuarı önemli bir rol oynuyor. Fuar, ihracat hedeflerine sağladığı olumlu katkıyla ekonomiye ivme kazandırıyor. 34 yıldır düzenlenen Istanbul Jewelry Show Mart ve Ekim fuarları, dünyanın en büyük fuar organizasyon şirketi olan Informa Markets tarafından organize ediliyor. Informa Markets 7 ülkede düzenlediği 17 mücevher fuarı ile sektörde köklü bir geçmişe ve uzmanlığa sahip. Bulunduğu portföyün gücünü de alan Istanbul Jewelry Show, tüm dünya mücevher sektör temsilcilerinin yakından takip ettiği bir fuar konumunda.

Mücevher Sektörünün Görkemli Etkinliği 2019 yılında düzenlenen Istanbul Jewelry Show – Mart fuarı, yabancı ziyaretçi sayısında %9 artış göstererek 123 ülkeden 30.741 mücevher sektörü temsilcisini ağırlamıştı. Aynı zamanda Mart 2019 fuarı, Avrupalı ziyaretçi sayısında %15, Rusya’nın da dâhil olduğu BDT ülkelerinde ise %8 artış sağlamıştı. Bu veriler, Ekim 2019 fuarına da dünya mücevher sektörünün ilgisinin büyük olacağını gösteriyor. Yeni salon planı ile ziyaretçilerin fuar deneyimini olumlu yönde arttıracak olan fuarda; altın, mücevher, pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve gümüş ev eşyası, altın montür, rafineri, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine - ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ile aydınlatma ürün gruplarının bulunduğu 800’ün üzerinde yerli ve yabancı mücevher firma ve markası yer alacak.

Uluslararası Alım Heyeti geliyor! Istanbul Jewelry Show - Ekim 2019 Fuarı kapsamında, ihracatın artırılması, ihraç ürünlerine yeni pazarlar bulunması ve pazar payının korunması amacıyla “Uluslararası Alım Heyeti Programı” gerçekleştirilecek. Program kapsamında Avrupa, Orta Doğu, ABD, Kuzey Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinden 1000 alıcı fuar kapsamında ağırlanacak.

Mücevher tasarımının nabzı yine Designer Market’te atacak! Istanbul Jewelry Show - Ekim 2019 Fuarı’nda her yıl organize edilen Designer Market, usta ve genç mücevher tasarımcılarını bir araya getirecek. Fuar alanında özel olarak oluşturulan Designer Market’te tasarımcılar tasarımlarını ve ürettikleri mücevherleri sergileyecekler.

95


GEZİ REHBERİ

ÖĞRENCİ KENTİ OLARAK ADINI DUYURAN ESKİŞEHİR, ADININ AKSİNE OLDUKÇA YENİLİKÇİ OLAN AMA BİR O KADAR DA ESKİ DEĞERLERİNE DE SAHİP ÇIKAN BİR ŞEHİR. BAŞKENTİMİZ ANKARA‘YA DA OLDUKÇA YAKIN KONUMDA BULUNAN VE PORSUK ÇAYI’NIN İÇİNDE BULUNDUĞU ADALAR BÖLGESİ’YLE ZİYARETÇİLERİNİ MÜKEMMEL BİR EV SAHİBİ EDASIYLA AĞIRLAYAN BU ŞEHİR, ARKEOLOJİK DOKULARI VE DÖRT BİR YANDAN ÇEVRELEYEN MÜZELERİYLE GÜNLERCE SİZİ ALIKOYACAK. İSTANBUL’A YAKIN GEZİLECEK YERLER REHBERİMİZİN DE EN ÖNEMLİ PARÇALARINDAN OLAN ESKİŞEHİR, HER KESİMDEN İNSANIN BÜTÇESİNE UYGUN KONAKLAMA İMKÂNI SUNAN ŞEHRİN İSTER TARİHİ ODUNPAZARI EVLERİ’NİN OLDUĞU BÖLGEDE İSTER PORSUK ÇAYI MANZARALI ADALAR BÖLGESİ’NDEKİ KENTPARK’TA İSTERSENİZ DE ŞEHRİN İÇİNDEKİ MODERN TESİSLERDE BİRKAÇ GECE GEÇİREBİLİRSİNİZ. YETERİNCE ZAMANINIZ OLACAĞINA GÖRE ESKİŞEHİR’İ DİDİK DİDİK ETMEMEK İÇİN HİÇBİR SEBEBİNİZ YOK. 96

KUYUMTIME / Ekim 2019

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL ŞEHRİ

E

ESKİŞEHİR

skişehir Tarihi: Konumu, Eskişehir’in tarih boyunca güçlü medeniyetlerin ilgi gösterdiği bir yer haline gelmesini sağlıyor. Kentin bulunduğu alana ilk yerleşenler, M.Ö. 14. yüzyılda Hititler olmuştur. Kentin coğrafi öneminden dolayı kısa sürede, Eti adı verilen bir beylik haline geliyor. Hititler’in gelişinden 2 yüzyıl sonra ise Anadolu’ya yerleşen Friglerin Eskişehir’in de içerisinde bulunduğu bölgede hâkimiyet kurduğu biliniyor. Bu uygarlığın ardında bıraktığı izleri yakından incelemek isterseniz günümüzde Şarhöyük adıyla anılan Dorlion‘u ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler Evet, en güzel kısma geldik. Eskişehir’de nereye gidilir? Sadece Eskişehir merkezde zaman geçirirsen şehir sana küçük gelebilir. Eskişehir’e gidip Odunpazarı, Sazova, Adalar ve Porsuk Çayı bölgelerini keşfetmeden şehri tanımış sayılmazsın. Ayrıca Eskişehir’de gezilecek yerler arasında Kurşunlu Külliyesi, Midas Anıtı, Yazılıkaya Vadisi ve Seyit Battal Gazi Külliyesi gibi tarihi yerler de var. Evet, filmlerden bildiğimiz Battal Gazi, Türklerin Anadolu’ya göç etmesinde rol oynamış önemli bir kahramanımız ve türbesi burada.


bahçesi gibi eğlence noktalarına sahip Sazova Parkı, bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri için de ideal. Uzay evi, deney merkezi, masal şatosu ve minyatür alanında vaktin nasıl geçtiği anlaşılmıyor. Eskişehir’in en büyük tematik parkı Sazova, yemyeşil bir manzara ve temiz hava ile gününü geçirmek isteyenlerin buluştuğu bir yer.

Odunpazarı: Eskişehir’de Tarihi bir Gezinti Farkına varmadan neredeyse 1 tam günümüzü ayırdığımız Odunpazarı bölgesi, Eskişehir’in en turistik noktası ve öncelikli olarak mimarisi ile ön plana çıkıyor. Son dönemlerde şehirlerin müthiş bir çirkinlikte “3 ODALI SÜPER LÜKS DAİRE, BİLMEMNE KONAKLARI” yapılaşmasından öteye geçememesi nedeniyle sizin de bizim gibi gözleriniz kanadıysa, Odunpazarı size çok iyi gelecek. Çünkü yine sizin de bizim gibi “Türk mimarisi” diye bir şeyin olduğunu hatırlayabilmeniz için bu gibi eski ve gerçekten güzel yapıları görmeye ihtiyacınız var. Açıkçası bu denli otantik ve sevimli bir mimariye sahip olan Odunpazarı’nın daha ünlü olmamasını da bayağı garipsemiş durumdayız. Odunpazarı’nın sokaklarında kaybolduktan ve bol bol pencere, kapı fotoğrafladıktan sonra Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Kurşunlu Camii ve Külliyesi ve Osmanlı Evi’ni de görmeyi unutmayın.

Porsuk Çayı ve Adalar Eskişehir’de şöyle çimlere uzanayım, su sesi gelsin, mutlu insanlar göreyim, acıkıp susayınca gidebileceğim mekanlar da yakın olsun diyenler Adalar bölgesine gidiyor. Porsuk Çayı etrafında şekillenen Adalarda birçok kafe, restoran ve bar var. Kapalı alan istemiyor musun? Al örtünü yanına, ser Porsuk Çayı’nın kenarına… Etkinlik istersen Porsuk Çayı üzerinde gondol ve bot seferlerini değerlendirebilirsin.

Eskişehir Sazova Parkı Eskişehir’de bir günü buraya ayırabilirsin. Devasa bir alana kurulu park, su altı dünyası ve hayvanat

Eskişehir’de Gezilecek Tarihi Yerler Midas Anıtı Eşek kulaklı Kral Midas efsanesini duymuşsundur. Hikayenin kahramanı Midas, Frigler döneminde yaşamış ünlü bir kral. Geçmişin görkemli yapılarından geriye kalanlar, insanı düşüncelerle baş başa bıraksa da manzaranın görkemi karşısında büyülenmemek imkansız.

Eskişehir’de Ne Yenir, Nerede Yenir? Eskişehir yeme içme dünyasında bulamayacağın şey yok diyebiliriz. Hamburger, pizza, döner veya lahmacun benzeri hızlı tüketebileceğin şeyler arıyorsan Eskişehir’de birçok ucuz restoran bulabilirsin. Eskişehir mutfağının daha derinliklerine girmek ve yöresel lezzetleri merak ediyorsan da Eskişehir’in en iyi restoranlarını keşfetmelisin. Eskişehir mutfağı, Anadolu’nun her mutfağı gibi hamur işi ve et yemekleriyle dolu. “Eskişehir’de ne yenir?” sorusuna cevap olarak verilebilecek yöresel lezzetler şöyle: •Balaban köfte •Yufkalı büryan •Çibörek / Çiğbörek •Kıygaşa •Haşhaşlı gözleme •Met helvası

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Yazılıkaya Vadisi Eskişehir’de görebileceğin en tarihi yerler Yazılıkaya köyünde. Friglerin dini merkezlerinden olan Yazılıkaya Vadisi, isminden de anlaşılacağı üzeri yazıtlarla dolu kayaların bulunduğu bir yer. Yazılıkaya ören yerine Frig Vadisi de deniyor. Çevrede görülebilecek birçok Frig eseri var. Antik Çağ’da Eskişehir’de yaşamış Frigler, kaya ve taş oyma işlerinde oldukça hünerlilermiş.

Seyit Battal Gazi Külliyesi Eskişehir’de gezip görülecek yerlerden bir diğeri de Seyit Battal Gazi Külliyesi. Seyyid Battal Gazi Külliyesi olarak da geçen bu tarihi yapı, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde bulunuyor. Bizans İmparatorluğu’na yapılan seferlerde adı geçen büyük bir kahraman olan Seyit Battal Gazi adını taşıyan külliyede görülebilecek birçok İslam eserinin yanı sıra gözleri ve gönülleri okşayan güzellikte bir mimari var.

Biz Aydın Söke’de yaşıyoruz. Ege bölgesi için Eskişehir biraz ulaşımı güç bir yer. Ankara’ya uçakla gidip hızlı trene binmenin haricinde otobüs ve araba ile ulaşım düşünülebilir. Biz şahsi aracımız ile 6 saatte ulaştık. İzmir’den 5 saatlik araba yolculuğu ile ulaşılabilir. Ankara ve İstanbul’da yaşayanlar çok şanslı, Eskişehir’e hızlı tren ile ulaşabilirler. Hızlı tren ile Ankara – Eskişehir arası 1,5 saat, İstanbul – Eskişehir arası ise 2,5 saat sürüyormuş. Fiyatlar da gayet ekonomik: 2018 yılı için Ankara – Eskişehir hızlı tren bilet fiyatı 31 tl iken, İstanbul – Eskişehir hızlı tren bilet fiyatı46 tl görünüyor. Siz yine de güncel fiyatlar ve tren tarifeleri için TCDD nin sitesini ziyaret etmeyi unutmayın. İzmir’den de Eskişehir’e tren var fakat hızlı değil, yolculuk 12,5 saat sürüyor.

97


HABER

98

KUYUMTIME / Ekim 2019


99

Profile for KUYUMTIME DERGİSİ

kuyumtime ekim 144. sayı 2.kisim  

kuyumtime ekim 144. sayı 2.kisim  

Advertisement