Page 1

Zmiana organizacji ruchu w Rynku

str. 2

TV dodatek

FAKTY • WYDARZENIA • OPINIE • KULTURA • SPORT • PROGRAM TV

Nr 6 (6) • 14 - 27 maja 2008 r. • Rok I • ISSN 1899-1785 • Redakcja: al. Marcinkowskiego 12k, 63-600 Kępno Telefon: (062) 58 31 550

... ludziom na ratunek

Podaruj życie str. 7

Nasza wieś... str. 9

O co gramy? str. 10

Miss z Kępna str. 14

str. 4

R E K L A M A

Plan szkoleń PUP str. 6


2

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

Z DRUGIEJ STRONY Drodzy Czytelnicy!

Dzięki Państwa odpowiedziom na naszą ankietę dziś już wiemy, że pomysł stworzenia Gazety Bezpłatnej „Kuriera Lokalnego Powiatu Kępińskiego” okazał się słuszną decyzją. Doceniliście nas Państwo za przystępność tekstów, atrakcyjność i aktualność podejmowanych tematów oraz za fakt, że będąc gazetą bezpłatną trafiamy do szerokiego grona Czytelników z naszego powiatu. Wyrażacie Państwo zadowolenie, że dzięki nam zyskaliście bezpłatny dostęp do bieżących informacji z naszego regionu i nie tylko. Cenimy sobie fakt, że oczekujecie Państwo od nas byśmy już wkrótce docierali do Waszych rąk co tydzień! Nie wykluczamy takiej możliwości... Spośród osób, które odpowiedziały na nasz apel i przysłały do naszej redakcji ankietę wylosowaliśmy nagrodę - odtwarzacz DVD! Los uśmiechnął się do Pani Anny Borowskiej z Jankowych. Prosimy o kontakt z redakcją. Szukajcie nas Państwo w sklepach oznaczonych logo naszej gazety. Zapraszamy do lektury kolejnego, już szóstego numeru!

Kępno. Informacja Urzędu Miasta i Gminy.

Uwaga kierowcy!

W związku z trwającymi robotami od 20 maja 2008 roku na kępińskim Rynku oraz na ul. Polnej i Rzeźnickiej zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu. Z ruchu zostanie wyłączona ul. Polna i Rzeźnicka na odcinku od ulicy Kwiatowej do ul. Sierocej. Otwarty zostanie wjazd z Rynku w ulicę Warszawską. Wjazd na rynek będzie możliwy od ul. Marcinkowskiego oraz ul. Kościuszki. Z ruchu nadal będzie wyłączona pierzeja północna (przy PKO). Dojazd do ulicy Sierocej zostanie umożliwiony ul. Rzeźnicką od strony Rynku.

Andżelika Możdżanowska, redaktor naczelna

(Nie)trzeźwym okiem Ostatnie dni to oczywiście seria ważnych i ważniejszych przemówień z okazji świąt majowych. Seria orędź do narodu i okazja do porównań. Prezydent w programie Tomasza Lisa: błądzący, plączący się w odpowiedziach, ale podarujmy mu to bo to był w końcu program na żywo a prezydent do wybitnych mówców nie należy. Premier w swoim orędziu: do rany przyłóż, może rzeczywiście przedstawiający kraj miodem i mlekiem płynący, świetlana przyszłość przezd nami - tak wynikało z jego słów. Ale też mu to podarujmy, w końcu to przygotowane przez sztab specjalistów przemówienie. Jedna rzecz jest ważna w przypadku premiera: przed kamerami wystąpił normalny europejski polityk, nie pluł, nie szczuł, nie przełykał, nie mlaskał. Miał zawiązane sznurowadła i nie było ani słowa o łżeelitach, lumpenliberałach, ścierwojadach, szatanach, szarej sieci, knajakach, wykształciuchach, strefie ZOMO. Nikogo nie aresztowano, nikt się nie zastrzelił. Mimo wszystko jednak prezydent zmienił swój język na lepsze, jego brat mówi cały czas jak do tej pory. Dowód? Proszę bardzo: „A propos knajactwa. W knajactwie - czyli jak mówią słowniki zachowaniu typowym dla marginesu społecznego - PiS z rządzącymi nie zamierza się ścigać” - oświadczył Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Radia Maryja. Koniec dowodu. Młodość bywa chmurna i gburna. Podobnie jak Bill Clinton, który palił trawę lecz się nie zaciągał - nasz premier Donek przyznał się w wywiadzie, że też palił i nie stronił od alkoholu. Swój chłop... Przed wyciąganiem takich szczegółów z lat młodości protestowali nawet posłowie PIS-u (koniec świata - jak mawiał Popiołek w serialu „Dom”). A patrząc na niektóre ekscesy naszych parlamentarzystów to nasz parlament to przedłużona młodość, sejm to jeden wielki akademik, posłowie piją , bawią się, nie wspomnę o seksaferze. No to zdrowie naszych wybrańców, do dna... Michał Zaczyk

Rajd po Ziemi Kępińskiej

V już Rajd Rowerowy „Majówka 2008” organizuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej. Rajd odbędzie się 17 maja a trasa wiodła będzie przez Kępno-Grębanin-Mroczeń-Łękę OpatowskąŻurawiniec-Nosale i Chojęcin. Start przed kościołem ewangelickim przy ulicy Poniatowskiego o godz. 9:00. Udział w imprezie jest bezpłatny a każdy uczestnik rajdu otrzyma w Chojęcinie ciepły posiłek. Powrót do Kępna około godz. 15:00. Wszyscy uczestnicy rajdu będą ubezpieczeni. Wszelkich informacji na ten temat udziela Henryk Tyszkiewicz, tel: (062) 78 217 40.W razie niepogody rajd odbędzie się 24 maja. (jk)

I Komunia Św. w kościele św. Marcina w Kępnie - 11 maja 11 maja do I Komunii Św. przystąpiło 82 dzieci z parafii św. Marcina w Kępnie. W niedzielę 18 maja Sakrament Eucharystii przyjmie kolejne 56 dzieci.

Zdjęcia amatorskie udostępniło nam Studio Fotograficzne Państwa Adamskich z Kępna - serdecznie dziękujemy!


Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

INFORMACJE Buczek Mały. Śmiertelny wypadek drogowy.

Marcin WIŚNIEWSKI e-mail: redakcja@radiosud.pl tel.: (062) 58 315 70

Fiesta uderzyła w drzewo J

edna osoba nie żyje, a dwie zostały bardzo ciężko ranne - taki jest bilans tragiczne-

Jeden z podróżujących mężczyzn zmarł w kępińskim szpitalu.

Kradną na potęgę

go wypadku drogowego, do którego doszło w piątkowy wieczór na drodze pomiędzy miejscowościami Buczek Mały, a Szymonków, w powiecie kępińskim. Tuż przy granicy z województwem opolskim kierowca forda fiesty uderzył w przydrożne drzewo. Dokładne okoliczności wypadku nie są jeszcze znane. Ustali je kępińska policja. Sprawą zajęła się także miejscowa prokuratura. Ze wstępnych informacji wynika, że kilkanaście minut po godzinie 19 kierujący fordem fiestą 32-letni mężczyzna, mieszkaniec województwa opolskie stracił kontrolę nad

pojazdem. Wszystko wskazuje, że jechał z bardzo dużą prędkością. Auto zjechało na pobocze i roztrzaskało się o przydrożne drzewo. Kierowca i dwaj pasażerowie z licznymi obrażeniami trafili natychmiast do kępińskiego szpitala. Jeden z pasażerów, z rozległym urazem głowy mimo wysiłków lekarzy zmarł po dwóch godzinach. Nie wiadomo jeszcze, czy kierujący autem był trzeźwy. Pobrano od niego krew do badań na zawartość alkoholu, a ich wyniki będą znane za kilka dni. (maw)

Opatów. Groźny wypadek drogowy na krajowej 11

4 maja złodzieje splądrowali dom jednorodzinny w Baranowie. Łupy, które ukradli warte były blisko 40 tysięcy złotych. Złodzieje weszli do budynku poprzez wypchniecie okna. Wykorzystali fakt nieobecności w budynku jego gospodarzy. Zabrali pieniądze, biżuterię, laptopa oraz dokumenty. Policja nie ujawnia szczegółów sprawy, zasłaniając się dobrem prowadzonego śledztwa. Na tym etapie policja nie wiąże tego włamania z serią wcześniejszych kradzieży. (maw)

Miał szczęście

Jedna osoba, mieszkaniec powiatu wieruszowskiego został ranny w groźnej kolizji drogowej na R E K L A M A krajowej 11, w miejscowości Opatów. We wtorek 6 maja na tył jego volkswagena najechał rozpędzony autobus. Jetta uderzył jeszcze w ciężarówkę. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że zawinił kierowca autokaru marki setra. Mężczyzna jadący na szczęście bez pasażerów najprawdopodobniej zagapił się. Uderzył w tył jadącego przed nim volkswagena. Ten został przyciśnięty do jadącej przed nim ciężarówki volvo. Kierujący volkswagenem mężczyzna, mieszkaniec powiatu wieruszowskiego miał

sporo szczęścia. Z rozbitego samochody wyszedł bez poważniejszych obrażeń. Autokar wpadł częściowo do przydrożnego rowu. Wiadomo już, że wszyscy uczestnicy kolizji byli trzeźwi. Ruch na tym odcinku drogi krajowej nr 11 był utrudniony przez kilkadziesiąt minut. Kierowała nim policja, która przygotowała objazdy. (maw)

R E K LAMA

3

RAPORT Pijany za kółkiem Pijany rekordzista wpadł w ręce kępińskich policjantów. Patrol miejscowej drogówki zatrzymał w miejscowości Mroczeń do rutynowej kontroli osobowego peugeota. Z auta wytoczył się 41-latek, mieszkaniec gminy Trzcinica. Do zdarzenia doszło 6 maja. Mężczyzna wydmuchał w policyjny alkomat blisko 3,6 promila alkoholu. Postępowanie prowadzi KPP w Kępnie. Ukradli elektronarzędzia W miejscowości Granice, w gminie Trzcinica nieznany jeszcze sprawca dokonał włamania do budowanego domu poprzez wyłamanie zamka drzwi wejściowych i wszedł do wnętrza, skąd zabrał w celu przywłaszczenia wiertarkę, szlifierkę i wkrętarkę. Łączna suma strat na szkodę osoby prywatnej wynosi 4.000,00 zł. Wyrok w głośnej sprawie Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał Sąd Okręgowy w Kaliszu 43-letniego Austriaka, który na ponad 850 tys. zł oszukał pięciu podkaliskich ogrodników. Mężczyzna ma półtora roku na oddanie pieniędzy. W przeciwnym razie trafi za kratki. Wraz z biznesmenem na ławie oskarżonych zasiadała Wioletta Ż, jego 37-letnia współpracownica. Kobieta została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Płonęła altanka 4 maja w Kępnie przy ulicy Młyńskiej, na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru altanki pełniącej również funkcje gołębnika, w wyniku którego padło 8 gołębi pocztowych i uszkodzeniu uległa część altanki. Łączna suma strat na szkodę osoby prywatnej wynosi 2.000,00 zł. (maw)

Pożar w markecie

Zwarcie instalacji elektrycznej było najprawdopodobniej przyczyną zadymienia w jednym z marketów w pobliżu kępińskiego dworca PKS. W sobotę, 10 maja około godziny 11-tej z pomieszczeń sklepu ewakuować trzeba było wszystkich klientów. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Szybka interwencja obsługi sklepu oraz straży pożarnej zapobiegła wybuchowi pożaru. Obiekt został dokładnie sprawdzony przez pogotowie energetyczne i straż pożarną. (maw)

Ciężarówka uderzyła w renault

54-letnia mieszkanka gminy Kępno została ranna w groźnym wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek, 5 maja na drodze krajowej nr 11 w miejscowości Hanulin. Na tył renault, którym podróżowała kobieta najechała ciężarowa scania. Poszkodowana kobieta ze wstrząśnieniem mózgu i licznymi potłuczeniami trafiła do kępińskiego szpitala. Jej życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Okoliczności wypadku wyjaśnia cały czas kępińska policja. Niewykluczone, że kierujący ciężarówką mężczyzna, 34-letni mieszkaniec gminy Rokocin zagapił się, albo zasnął. Kiedy zobaczył przed sobą osobowy samochód nie był już w stanie zatrzymać swojego pojazdu. (maw)


4

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

INFORMACJE

Kępno. Bogu na chwałę - ludziom na ratunek.

Międzynarodowy Dzień Strażaka Z okazji dorocznego święta strażaka , w komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Kępnie, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Zdaniem starszego kapitana Wojciecha Grabarka - komendanta Powiatowej Straży

Pożarnej w Kępnie, służba i praca strażaków jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa całego powiatu i jego mieszkańców, a dzień strażaka stanowi dobrą okazję by oddać się re-

fleksji nad służbą wszystkich strażaków a w szczególności tych którzy pracują w jednostkach pożarniczo-gaśniczych jednostek powiatowych jak ochotników. „Są takie zawody, są takie prace wykonywane, które są zaszczytem, ale są bardzo odpowiedzialne i niebezpieczne. Na pewno do takich zawodów należy praca w straży. To wielki zaszczyt być strażakiem, to wielki zaszczyt nosić mundur, ale to też jest wielka odpowiedzialność i czasem trzeba przypłacić zdrowiem a nawet życiem” - podkreśla Grabarek. Z okazji święta Złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” wyróżniono st. ogniomistrza Grzegorza Latuska, a

srebrne medale otrzymali kpt. Piotr Mazurkiewicz, ogniomistrz Wiesław Belka i aspirant Mirosław Niechciał. Listem gratulacyjnym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej uhonorowany został st. kpt. Piotr Szulc. Awanse otrzymali: Na stopnie: starszego aspiranta: Mirosław Niechciał i Piotr Baliński. aspiranta: Sebastian Waloszczyk i Grzegorz Gandecki starszego ogniomistrza: Wiesław Belka, Roman Konarski, Mariusz Kwiatek. ogniomistrza: Jarosław Glinkowski i Jerzy Śpiewak starszego sekcyjnego: Wiesław Wróbel starszego strażaka: Jacek Kit-

Na szóstkę Rozpoczęły się matury

W

ydział Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Kępnie otrzymał nominację do Ogólnopolskiego Konkursu „Samorząd na „6”, czyli samorząd który najlepiej wspiera szkoły ponadgimnazjalne. Starostwo Powiatowe w 2000 roku stworzyło Powiatową Bibliotekę Publiczną, w której oprócz typowej działalności bibliotecznej udostępniono młodzieży możliwość korzystania z internetu. Ważną rolą samorządu jest zabezpieczanie środków na przygotowanie pomieszczeń na pracownie komputerowe. Dodajmy, iż organizatorem konkursu „Samorząd na 6” jest Centrum Edukacji i Rozwoju.

zol, Tomasz Czomko oraz Paweł Kliks. Młodszy ratownik: Wojciech Rusajczyk oraz Tomasz Bebłot. Pomimo wszelkiego niebezpieczeństwa i problemów wynikających z braku sprzętu strażacy mogą pochwalić się największym zaufaniem społecznym. Badania socjologiczne wykazały, że społeczeństwo spośród wszystkich umundurowanych

służb najbardziej ufa strażakom. Nie kojarzą się oni, bowiem z represją ani mandatami, ale z pomocą i powołaniem w wykonywanej pracy. Na wniosek Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Rada Powiatu Kępińskiego na doposażenie specjalistycznego sprzętu, przyznała dotacje w wysokości 13.000 zł.

wystarczy jedynie zaliczyć, nie mają one większego wpływu na ogólną punktację. W Kępnie do matur przystąpiło ponad 550 uczniów. Najwięcej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 ponad 250 maturzystów. Matury w szkole potrwają do 20 maja. Wyniki maturzyści poznają w czerwcu. Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli dotrzeć na jeden z egzaminów, będzie przeprowadzony egzamin dodatkowy. W połowie czerwca kurator

wyznaczy jedną ze szkół i tam przeprowadzony zostanie dodatkowy egzamin. Aby móc go zdawać należy usprawiedliwić swoją nieobecność np. zwolnieniem chorobowym.

(amro)

W tym roku nie będzie już amnestii maturalnej, maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, będzie mieć prawo jedynie do poprawki, które odbędą się w sierpniu.

R E K L A M A

Już drugi tydzień w całej Polsce trwają matury. Matury rozpoczęły się w poniedziałek 5 maja obowiązkowym egzaminem pisemnym z j. polskiego.

W kolejnym dniu obowiązkowy egzamin pisemny z języka obcego. Później przyszedł czas na wybrane przedmioty i egzaminy ustne. Te ostatnie

R E K L A M A

(icz)


Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

KURIER GMINNY BARANÓW Michał ZACZYK e-mail: zaczyk.sud@poczta.fm

MASZ SPRAWĘ? Jeśli coś ciekawego i interesującego dzieje się w Twojej miejscowości

zadzwoń tel.: (0-669) 832 822 napisz: zaczyk.sud@poczta.fm

WAŻNE TELEFONY: STAROSTWO POWIATOWE:

062 78 28 900 URZĘDY GMINNE:

Baranów

062 78 10 400

Pod hasłem „Szukajmy rozwiązań, a nie problemów” w pierwszych dniach maja przedstawiciele jednostek maltańskich z Polski i Niemiec obradowali w Krzyżowej. Spotkanie miało przybliżyć uczestnikom działalność poszczególnych oddziałów Maltańskiej Służby Medycznej. Istotny element prezentacji stanowiła również współpraca oddziałów z zagranicznymi partnerami. W tym zakresie część oddziałów z obu krajów od lat prowadzi wspólne akcje, przekazuje sprzęt, czy też wspiera się finansowo. Podczas zjazdu maltańczycy zastanawiali się, jak robić to lepiej i skuteczniej. Spotkanie miało również umożliwić nowym partnerom uzgodnienie zasad współpracy. Od 2 do 4 maja ponad pięćdziesiąt osób z 24 oddziałów z Polski i Niemiec miało również okazję bliżej poznać specyfikę i historię działalności maltańskiej w obu krajach. Podkreślano wartość bezinteresownej pomocy i pracy na rzecz potrzebujących. Baranowski oddział reprezentowała Marzena Domagała pełniąca obowiązki Komendanta Oddziału.

BRALIN

Bralin

062 78 11 201

Kępno

062 78 25 800

Łęka Opatowska

062 78 14 520

Perzów

062 78 61 509

Rychtal

062 78 16 800

Trzcinica

062 78 15 000

Szukasz aktualności?

www.radiosud.pl Zawsze na bieżąco!

30 kwietnia odbyła się XX sesja Rady Gminy Bralin. Tego dnia radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium za rok 2007. Przedstawiona przez wójta struktura wydatków gminy pokazuje, które działy wydatkują najwięcej środków. Najwięcej, bo 38,9 % nakładów poniesiono na oświatę i wychowanie. Do innych znaczących wydatków należą także te związane z administracją samorządową - 16 %, ale również transport, rolnictwo oraz gospodarka komunalna – około 21 %. W minionym roku 14 % budżetu przeznaczono na inwestycje. Wśród nich znalazły się: budowa ulic w Bralinie (1.031.572,10 zł), budowa drogi w Taborze Wielkim (179.223,04 zł), kanalizacja Chojęcina ( 115.548,66 zł), VIII etap kanalizacji sanitarnej w Bralinie (214.377,07 zł), dokumentacja kanalizacji w Nowej Wsi Książęcej (6.409,09 zł), budowa kanalizacji wsi Chojęcin Szum (66.649,19 zł), tworzenie centrum miejscowości Bralin (100.000,00 zł), modernizacja budynku urzędu gminy (33.740,50 zł), monitoring w szkołach (22.177,00 zł), dotacja dla powiatu na wydatki inwestycyjne w gminie Bralin (28.000,00 zł). Inwestycje gminne wykonane w 2007 roku finansowane były ze środków własnych (42 %), kredytów (45 %) oraz innych źródeł (13 %). Uchwałę w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium radni przyjęli jednogłośnie.

BARANÓW Uroczyste złożenie kwiatów

pod baranowskim pomnikiem poległych w czasie I i II wojny światowej stanowiło główny punkt obchodów 217. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W asyście pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej i szkół z terenu gminy przedstawiciele lokalnego samorządu, kombatanci i mieszkańcy gminy Baranów upamiętnili to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii.

BRALIN Obchody 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w gminie Bralin rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę o godz. 11.15 w kościele parafialnym pw. św. Anny. Mszę sprawował i kazanie wygłosił ks. proboszcz Dariusz Smolnik. Tradycyjnie też tuż po uroczystościach kościelnych przedstawiciele władz samorządowych, delegacje miejscowych organizacji oraz szkół z terenu gminy, a także mieszkańcy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Represji i Walk o Wolność. W kwietniu tego roku w ramach projektu „Tworzenie centrum miejscowości Bralin” pomnik został odnowiony. Dzięki położeniu nowej nawierzchni i okładzin z płyt granitowych obelisk prezentował się okazale. Następnie zgromadzeni na obchodach święta narodowego mieszkańcy udali się do kina „Niesob”. Tam uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.

BARANÓW Na przełomie kwietnia i maja delegacja przedstawicieli baranowskiego samorządu i Ochotniczej Straży Pożarnej odwiedziła partnerską gminę na Węgrzech. Wiosenny wyjazd do Zalahalap powoli zaczyna stanowić już tradycję we wzajemnych kontaktach polsko-węgierskich. Zwieńczeniem kilkudniowego pobytu były obchody lokalnego święta ustanowionego na pamiątkę rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku o 10 nowych państw, w tym Polskę i Węgry. Główny punkt obchodów stanowi spotkanie przedstawicieli partnerskich gmin. Obok nich na uroczystości zapraszani są ambasadorzy, węgierscy eurodeputowani zasiadający w Parlamencie Europejskim co znacząco podnosi rangę tego wydarzenia.

KĘPNO 8 maja przypadała 63 rocznica zakończenia II wojny światowej. Dla uczczenia Dnia Zwycięstwa o godz.12.00 rozległ się sygnał syreny alarmowej, po którym zegar na kępińskim Ratuszu wybił hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie władze samorządowe Miasta i

Gminy Kępno, Powiatu Kępińskiego oraz kombantaci złożyli pod pomnikiem im. Bohaterów Walk o Wolność i Demokrację wiązanki kwiatów.

ŁĘKA OPATOWSKA Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Opatowie zostały połączone ze świętem strażaków. Całość rozpoczęła się w Kościele p.w. Św. Floriana mszą świętą za ojczyznę i wszystkich strażaków z terenu Gminy Łęka Opatowska. Następnie dokonano uroczystego poświęcenia bojowego samochodu gaśniczego GBA 2,5/16, który to jednostka OSP z Opatowa otrzymała od PSP w Kępnie. Otrzymanie przez OSP Opatów drugiego ciężkiego strażackiego wozu bojowego z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy i nie tylko. To jeszcze jeden w gminie duży samochód pożarniczy, który będzie służył ratowaniu mienia i życia mieszkańców. Po części oficjalnej w parku przy Sali OSP rozpoczął się festyn pod nazwą „Majówka ze strażakiem”. W imprezie wzięło udział pięć drużyn OSP z terenu gminy, które rywalizowały o puchar Prezesa OSP w Opatowie . Strażacy rywalizowali między sobą w różnych konkurencjach sportowych i strażackich takich jak mecze piłki nożnej czy siatkówki. Zwyciężyła drużyna OSP Łęka Opatowska.

TRZCINICA 6 maja w Zespołach Szkół w Laskach i w Trzcinicy odbył się Turniej Piłkarska Kadra Czeka. Dużym sukcesem mogą się pochwalić gimnazjaliści z Trzcinicy, którzy zdobyli drugie miejsce. Najlepszym bramkarzem Turnieju został Karol Biegański, również z Gimnazjum w Trzcinicy.

5

TRZCINICA W dniu 28 kwietnia podczas XX sesji Rady Gminy Trzcinica odbyło się głosowanie nad udzieleniem wójtowi gminy Grzegorzowi Hadzikowi absolutorium. Rada Gminy Trzcinica jednogłośnie udzieliła absolutorium wójtowi Grzegorzowi Hadzikowi.

TRZCINICA Relikwie świętego Floriana wraz z figurką patrona strażaków poświęcone zostały w kościele parafialnym w Trzcinicy. Podczas odbywających się tam dorocznych Florianek odprawiono także mszę w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin. Parafia z Trzcinicy otrzymała relikwie św. Floriana wraz z odpowiednim dekretem o ich wiarygodności dzięki pomocy Metropolity Krakowskiego, księdza kardynała Stanisława Dziwisza. Figura świętego, którą ufundował miejscowych proboszcz, ksiądz kanonik Florian Skubiszak zostanie umiejscowiona przy siedzibie strażaków z Trzcinicy. W tegorocznych uroczystościach oprócz miejscowych strażaków udział wzięli także druhowie z Wodzicznej, Janówki i Aniołki.

REGION W dniach od 10 do 20 maja zostaną zrzucone z samolotów na terenach lasów, pól, pastwisk i nieużytków rolnych województwa wielkopolskiego przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie u lisów. Przynęty mają kształt kostek i są w kolorze brązowo-zielonym. Prosimy nie podnosić i nie dotykać przynęty. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych. Przez 3 tygodnie po wyłożeniu przynęt nie wolno wypuszczać psów bez opieki.

STAROSTA KĘPIŃSKI zawiadamia, że w lokalu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej w Kępnie położonego w Kępnie przy ul. Staszica 12 (parter), w terminie od 19.05 - 10.06.2008 r. w godzinach 9:00 do 15:30, zostanie wyłożony do wglądu osób zainteresowanych operat opisowo-kartograficzny modernizacji ewidencji gruntów i budynków obrębu ewidencyjnego KĘPNO, obejmującego zasięgiem teren od Rynku w kierunku zachodnim do granicy miasta Kępna, rejon ul. Wrocławskiej. Wszyscy zainteresowani mają prawo zapoznać się w podanym terminie z w/w dokumentacją, uzyskać niezbędne wyjaśnienia i zgłosić do protokołu ewentualne uwagi i wnioski w tej sprawie. Skorzystanie z tego prawa leży w interesie zainteresowanych, aby na tym etapie postępowania związanego z modernizacją ewidencji gruntów i budynków ujawnić ewentualne błędy i nieprawidłowości. Niestawienie się w terminie i miejscu określonym w niniejszym zawiadomieniu nie stanowi przeszkody do prowadzenia dalszych etapów postępowania, zatwierdzenia operatu opisowokartograficznego i ujawnienia nowych danych w ewidencji gruntów i budynków. Szczegółowe informacje na temat prowadzonych prac udziela pod numerem (062) 78 28 910 oraz (062) 78 289 32.


6

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

WIEŚCI RYNKOWE Co w rodzinie to nie zginie... (część 2)

Andżelika MOŻDŻANOWSKA e-mail: redakcja@radiosud.pl

PIT przez internet Każdy z nas może już rozliczać się z fiskusem przez internet. Możliwość składania zeznań podatkowych nie jest już zarezerwowana tylko dla dużych firm, od kwietnia każdy z nas może nie ruszając się z domu, złożyć PIT-a. Aby składać deklaracje i zeznania w formie elektronicznej należy spełnić pewne wymagania. Przede wszystkim należy mieć bezpieczny e-podpis weryfikowalny przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Później trzeba załatwić formalności w urzędzie skarbowym. Następnie przesyłamy pierwszą e-deklarację zgłoszeniową ZAW-2 drogą elektroniczna w celu zweryfikowania danych zgłoszonych osobiście. Następnie otrzymujemy w ciągu miesiąca zaświadczenie ZAS-E potwierdzające naszą gotowość do przesyłania dokumentów elektronicznie. Możliwość składania zeznań drogą elektroniczna to wygoda i oszczędność czasu. Szczegóły na stronie internetowej urzędu skarbowego w Kępnie www. us.kepno.pl oraz na stronie www.edeklaracje.gov.pl

Darowizna w rodzinie Kwoty wolne od podatku Podatek płacimy od nadwyżki spadku bądź darowizny ponad tzw. kwotę wolną od tego podatku. I tak w każdej grupy podatkowej przypisana jest inna kwota wolna. W ramach I grupy np. od teścia możemy przyjąć bez podatku 9.637 zł (kwota wolna w ciągu 5 lat). Od Nadwyżki tej kwoty już zapłacimy podatek według skali podatkowej 3,5,7 proc. (im wyższa kwota , tym wyższa stawka podatku). W II grupie podatkowej kwota wolna od podatku to 7.276 zł. (kwota wolna) Jeśli więc przyjmiemy w okresie pięciu darowizny niższe od tej kwoty - nie ma podatku. Jeśli jednak przekroczą kwotę wolną, to od nadwyżki płaci się fiskusowi podatek. według stawek - 7, 9 i 12 proc. Podobna sytuacja dotyczy III grupę podatkową - tu kwota wolna od podatku wynosi tylko 4.902 zł (kwota wolna), natoWysokość podatku od spadków i darowizn zależy do której grupy podatkowej należy podatnik. Wynosi ona:

(icz)

60-ciolatkowie na emerytury 8 maja, weszła w życie nowe- i otrzymali odpowiedź negalizacja ustawy dająca możli- tywną dzisiaj powinni złożyć wość przejścia na wcześniejsze wniosek ponownie. Wystarczy emerytury mężczyzną, którzy złożyć go ponownie i otrzymaukońją świadc z y l i czenia 60 rok emeryżycia. talne. Zmiana „Emeryt w praotrzyma wie dała świadpodstaczenia wę do w pełnej ubiegawysokonia się o ści, taświadkie jakie czenia otrzymyokoło 85 wałby tysiącukońom mężczywszy c z y z n , Maria Witek, kierownik ZUS w Kępnie 65 rok którzy życia. do tej pory nie mogli skorzy- Zainteresowanie wcześniejszystać z emerytury. Wcześniejsza mi świadczeniami w kępińskim emerytura przysługuje męż- ZUS-ie było bardzo duże” czyzną, którzy ukończyli 60 twierdzi Maria Witek. Nalerok życia i spełniają określone ży jednak pamiętać o dokukryteria. Muszą udokumen- mentach, jakie są wymagane. tować, co najmniej 35-letni Wniosek na oryginalnym druokres składkowy, w ostatnich ku, kwestionariusz dotyczący 24 miesiącach podlegać ubez- okresów zatrudnienia, wszystpieczeniu społecznemu i pozo- kie świadectwa pracy potwierstawać w stosunku pracy, przez dzające okresy zatrudnienia i co najmniej 6 miesięcy. zaświadczenia o zarobkach na Do maja kępiński Inspektorat druku RP-7. ZUS odrzucił wiele podań o Osoby, które już złożyły wywcześniejsze emerytury. Dziś magane dokumenty muszą jekierownik Maria Witek ape- dynie z dowodem osobistym luje o składanie wniosków. udać się do ZUS-u i wypełnić Wszyscy ci panowie, którzy powtórnie wniosek. już wcześniej złożyli wnioski (icz)

miast stawki wynoszą - 12, 16 i 20 proc. ponad kwotę wolną. Dla wszystkich grup podatkowych ważne są też progi podatkowe, czyli kwoty, po przekroczeniu których spadek lub darowizna wpadają pod wyższą stawkę podatku. progi są jednakowe: 10.278 zł i 20.556 zł. Dzięki temu, np. od teściowej, można w ciągu pięciu lat, licząc od pierwszej darowizny, przyjąć bez podatku 9.637 zł. Jeśli darowizny są wyższe od nadwyżki ponad tę kwotę wolną płaci się podatek według skali podatkowej W I grupie podatkowej są stawki podatku - 3,5 i 7%. Im wyższa jest przy tym nadwyżka kwoty spadku czy darowizny ponad kwotę wolną od podatku, tym pod wyższą stawkę ona wpada. Jak liczyć podatek? Przykład. Dostałeś np. od cioci darowiznę w wysokości 50.000

zł. To druga grupa podatkowa, a więc od kwoty darowizny odliczasz kwotę wolną dla drugiej grupy podatkowej - 7.276 złotych,. Do opodatkowania pozostaje więc kwota 42.724 zł. Tę kwotę podstawiasz do skali podatkowej, która przypisana jest do tej grupy. Otrzymana darowizna, wyższa jest od drugiego progu podatkowego (czyli 20.556 zł), a więc wg skali podatkowej w takim przypadku, podatek wynosi 1.644,50 zł plus dodatkowo 12% od nadwyżki darowizny ponad 20.556 zł, a więc Twoja nadwyżka to 12.168 zł, a 12% od tej kwoty to 2.660,16 zł. Podsumujmy: od 50.000 zł otrzymanych od cioci muszę zapłacić 1.644,5 zł + 2.660,16 zł, a więc 4305 zł. podatku Identycznie liczymy podatek w pozostałych grupach podatko-

dla I grupy podatkowej: do 10.278 zł - 3% od 10.278 zł do 20.556 zł 308.30 zł + 5 % nadwyżki ponad 10.278 zł od 20.556 zł - 822,20 zł + 7 % nadwyżki ponad 20.556 zł

dla II grupy podatkowej: do 10.278 zł - 7% od 10.278 zł do 20.556 zł 719,50 gr + 9 % od nadwyżki ponad 10.278 zł od 20.556 zł - 1 644.50 zł + 12 % od nadwyżki ponad 20.556 zł

Kępno. Informacja Powiatowego Urzędu Pracy

Plan szkoleń dla bezrobotnych W tym roku, kępiński pośredniak otworzył nabór na następujące kursy: Kurs szwaczki w tapicerstwie: maj - zagadnienia z zakresu materiałoznawstwa, budowy maszyn tapicerskich oraz rodzaju ściegów i procesów szwalniczych, oraz część praktyczną zajęć bezpośrednio w zakładach pracy, Kurs krawcowej krawiectwa lekkiego: - czerwiec - zagadnienia z zakresu doboru tkanin, rodzajów ściegów i profesjonalnego szycia odzieży, oraz część praktyczną zajęć bezpośrednio w zakładach pracy, Kurs wychowawcy kolonijnego: czerwiec - zagadnienia dotyczące prowadzenia zajęć i opieki wychowawczej nad grupą dzieci i młodzieży szkolnej w czasie trwania przerwy letniej, Kurs pracownik biurowy: - sierpień - przygotowanie osób do samodzielnego wykonywania obowiązków w pracy biurowej, obsługi programów komputerowych i urządzeń biurowych, a także nauka języka angielskiego. Kurs palacza: - sierpień - sprawdzanie kotła, jego elementów armatury, kontrola działania zaworów zabezpieczających w trakcie sezonu grzewczego, Kurs spawacza stali niestopowych elektrodą nietopliwą w osłonie gazów aktywnych: - lipiec - nauka spawania i uzyskania uprawnień z zakresu spawacza stali

niestopowych elektrodą nietopliwą, Kurs operator obrabiarek sterowanych numerycznie /CNC/: - lipiec - nauka obsługi przyrządów i aparatury pomiarowej do sprawdzania obróbki, ustawienia parametrów i nadzoru pracy obrabiarki /CNC/, Kurs stolarz/ tapicer: - wrzesień - zagadnienia związane z obróbką, składaniem, łączeniem elementów meblowych i obiciowych, Kurs obsługi wózka widłowego: wrzesień - nauka obsługi i eksploatacji wózka widłowego oraz wykonywanie prac załadunkowych i wyładunkowych towarów, Kurs ABC przedsiębiorczości: 6 edycji - maj - listopad - przygotowanie osób do prowadzenia i uruchomienia własnej działalności gospodarczej Celem szkoleń jest zwiększenie szans na uzyskanie zatrudnienia poprzez podwyższenie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych. Dla kogo szkolenia? Dla osób zarejestrowanych w PUP w Kępnie, tj. bezrobotnych, pobierających rentę szkoleniową, żołnierzy rezerwy, poszukujących pracy. Kiedy można brać udział w szkoleniu? - brak kwalifikacji zawodowych, - konieczność zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniej pracy, - utrata zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie, - brak umiejętności aktywnego po-

wych. UWAGA! Jeżeli wartość otrzymanego spadku przekroczy kwotę wolną od podatku, a podatnik nie jest zwolniony z podatku od spadków i darowizn, to ciąży na nim następujące obowiązki: w ciągu miesiąca od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku – podatnik musi złożyć zeznanie podatkowe na formularzu SD-3. Jeżeli nabycie udziałów we współwłasności rzeczy i praw przypada na kilka podatników – mogą oni złożyć wspólne zeznanie. Do formularza SD-3 należy wtedydołączyć informację o pozostałych podatnikach na formularzu SD-3/A w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji podatnik musi zapłacić podatek od spadków i darowizn. Od 1 stycznia 2007 r. jeśli „zapomnimy o darowiźnie”, zostanie ona opodatkowana tzw. stawką 20 proc tzw.„ sankcyjną” i to niezależnie od grupy podatkowej. (amo) dla III grupy podatkowej: do 10.278 zł - 12% od 10.278 zł do 20.556 zł 1.233,40 zł + 16 % od nadwyżki ponad 10.278 zł od 20.556 zł - 2.877,90 zł + 20 % od nadwyżki ponad 20.556 zł szukiwania pracy. Kto finansuje koszty szkoleń? Szkolenia finansowane są przez PUP ze środków Funduszu Pracy, PFRON oraz pozyskanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Maksymalna wysokość dofinansowania szkolenia nie może przekroczyć 200% przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie do kwoty 5.799,66 zł), tj. przy kursach: grupowych - 100% kosztów szkolenia pokrywa PUP, indywidualnych - 90% kosztów szkolenia pokrywa PUP, natomiast pozostałe 10% finansuje bezrobotny. Uwaga! Uczestnikom szkoleń wypłacane są stypendia - przypadku osób do 25 roku życia, (aktualnie - 215,40 zł,) dodatki szkoleniowe - przeznaczone dla pozostałych osób (aktualnie - 107,70 zł). Krok po kroku przy realizacji szkoleń indywidualnych i grupowych: - bezrobotny składa wniosek do PUP o skierowanie na szkolenie, - PUP dokonuje wyboru jednostki szkoleniowej w trybie zamówień publicznych, - zawarcie umowy pomiędzy: starostą, a jednostką szkoleniową, - PUP kieruje na badania lekarskie oraz szkolenie, - bezrobotny uzyskuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, - podjęcie zatrudnienia w wyniku współpracy z pośrednikiem pracy. W przypadku szkoleń indywidualnych, warunkiem skierowania na kurs jest pisemna gwarancja pracodawcy o zatrudnieniu przez 1 rok, po uzyskaniu przez bezrobotnego kwalifikacji zawodowych lub stosownych uprawnień.


Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

INFORMACJE Kępno. Życie po przeszczepie.

Śmierć pod kołami TIR-a

Darujmy życie innym „Nie zabieram swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że one potrzebne są nam tutaj.” Pod takim hasłem trwa w Polsce kampania promująca

„OŚWIADCZENIE WOLI”. Wypełnione i podpisane przez każdego z nas ułatwia po naszej śmierci pobranie z naszego ciała narządów i przeszczepieniu ich drugiej osobie. Ratujemy w ten sposób życie drugiemu człowiekowi – uważa Maria Witek, która po swoich doświadczeniach życiowych bardzo prężnie włączyła się w akcję nazwaną „łańcuch krewniaków”. Akcje rozpoczęło Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” w 2003 roku, przez ten czas rozdano już prawie półtora miliona oświadczeń woli w kształcie małej wizytówki. Dokument informuje o woli przekazania w krytycznym momencie swoich organów do transplantacji. W Polsce jednym z ważniejszych

powodów ograniczających ilość przeszczepów organów jest brak d a w c ó w. Obowiązujące do dziś p r a w o transplantacyjne przyjęte przez parlament 1995 roku mówi o tak zwanej zgodzie domniemanej. Jeżeli nie wyrazimy pisemnego sprzeciwu, chirurdzy mają pełne prawo bez zgody rodziny do pobrania narządów. W kępińskim szpitalu zabiegów pobrania narządów od zmarłych praktycznie się nie przeprowadza. Jedną z głównych przyczyn jak uważa lekarz naczelny szpitala w Kępnie a zarazem ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii lek. med. Zbigniew Bera jest brak tomografu komputerowego. Nawet gdy, w naszym szpitalu przeprowadzana jest operacja związana z otwarciem czaszki i najczęściej usunięciem krwiaka to standardy medyczne wymagają później przeprowadzenia bardziej dokładnego badania

7

tomografem. Z tych podstawowych przyczyn w naszym szpitalu nie ma pacjentów, którzy mogliby być dawcami. Aby pobrać narządy od pacjenta musimy stwierdzić, tzw. „śmierć osobniczą” - mózg musi nie żyć. W kępińskim szpitalu ostatnie pobranie narządów miało miejsce kilka lat temu. Wówczas zmarły pacjent uratował kilka innych osób w kraju. W Kępnie również żyją osoby obdarowane przez innych. Ordynator Bera wspomina mężczyznę z Kępna z sercem innej osoby, który dziś może cieszyć się życiem. Maria Witek propagatorka w Kępnie akcji „Oświadczenia woli”, stara się przekonać innych do podjęciu tak dobroczynnego gestu już dzisiaj. Na karcie znajduje się miejsce na wpisanie swojej grupy krwi, co w nagłych wypadkach może uratować życie. Na razie formularze oświadczenia woli można otrzymać bezpłatnie w ZUS-ie. Maria Witek stara się o wsparcie akcji tak, aby karty „Oświadczenia woli” były dostępne również w innych miejscach. (icz)

R E K L A M A

77-letni mieszkaniec Kępna zginął pod kołami ciężarówki. Do wypadku doszło w poniedziałek na ulicy Świerczewskiego. Z pierwszych ustaleń policji wynika, że mężczyzna wyjeżdżając na rowerze z parkingu wjechał wprost pod koła ciężarowego Volvo. Kierowca tira nie zdążył zareagować i zatrzymał się dopiero kilka metrów dalej. Z ustaleń policji

wynika, że kierowca, 62-letni mieszkaniec Częstochowy był trzeźwy. „Tożsamość denata ustaliliśmy po zaproszeniu komunijnym, jakie miał przy sobie” – stwierdził Mateusz Lewek z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie. Ciężarowe Volvo zostało zatrzymane na policyjnym parkingu, gdzie zostanie zbadane przez powołanego biegłego. (icz)

Odpowie za wypadek Nawet 8 lat może spędzić w więzieniu 23-latek z powiatu kępińskiego. Ostrowska Prokuratura Rejonowa oskarżyła go o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego. 23-latkowi zarzucono, że 30 grudnia na trasie Ostrów - Kępno spowodował wypadek. Kierując samochodem osobowym marki Opel Astra mężczyzna nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania skrętu w lewo, w wyniku czego zajechał

drogę jadącemu z przeciwnej strony samochodowi Opel Vectra. Doprowadził do zderzenia z autem, które następnie po zjechaniu na przeciwny pas ruchu zderzyło się jeszcze czołowo z nadjeżdżającym samochodem marki Audi. W wyniku tego kierowca Audi poniósł śmierć a kierujący samochodem Opel Vectra i jego czterej pasażerowie doznali poważnych obrażeń ciała. Oskarżony wkrótce stanie przed sądem. (maw)

Kompletnie pijany 15-latek pobił metalowym prętem dwa lata starszego mieszkańca gminy Baranów. Do awantury doszło w miejscowości Mroczeń. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną zajścia. „15-latek podczas sprzeczki uderzył poszkodowanego w głowę” - wyjaśnia st. post. Gabriela Kurzawa z kępińskiej policji. Ofiara z rozciętym łu-

kiem brwiowym trafiła do szpitala. Napastnika, który uciekł błyskawicznie zatrzymał wezwany na miejsce patrol dzielnicowych. Już na komendzie okazało się, że w organizmie miał on blisko 1,3 promila alkoholu. 15-latek po przesłuchaniu został przekazany rodzicom. Chłopakiem zajmie się prawdopodobnie Sąd Rodzinny i Nieletnich. (maw)

Bił metalowym prętem


8

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

1

0 maja rozpoczęły się 48 Kaliskie Spotkania Teatralne. Oficjalnie oddano również do użytku odnowioną Scenę Kameralną. Uświetnił je

Rozpoczęli budowę ozpoczęła się budowę sztucznego boiska na terenie KOSiR. Po zawirowaniach prawnych związanych z wyłonieniem zwycięzcy przetargu na plac budowy wjechały pierwsze maszyny. Prace rozpoczęto od rozbiórki budynku zajmowanego ostatnio przez miłośników CB-radio. Teraz wybrana zostanie górna warstwa gleby. Już przy pierwszych pracach koparki okazało się że, ze względu na położenie trzeba będzie nieznacznie obniżyć poziom wody w zbiorniku na KOSiR tak aby nie zagrażał on powstałej sztucznej nawierzchni. Prace, jak zapewniają włodarze miasta pójdą pełną parą, tak aby zdążyć do 21 czerwca br. To ustalony termin Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej, który zorganizuje

Kępno

14 - 27 maja 2008 r.

INFORMACJE

48. Spotkania Teatralne

R

również dla aktorów, z nowoczesnym sprzętem, garderobami, zapleczem. Scena pomieścić może 120 osób” - powiedział zastępca dyrektora kaliskiego teatru Włodzimierz Mazurkiewicz. W tegorocznym programie festiwalu znalazło się dziesięć przedstawień konkursowych. Wszystkie oceniać będzie profesjonalne jury. Pierwszym zespołem występującym w ramach festiwalu był zespół kaliski z musicalem

„Ferdydurke”. Poza tym widzowie obejrzą w konkursowych spektaklach aktorów z teatrów całej Polski. W niedzielne popołudnie poza festiwalem aż dwukrotnie wystąpiła Krystyna Janda w monodramie „Ucho, gardło, nóż” chorwackiej pisarki i dziennikarki Vedrany Rudan. Festiwal Sztuki Aktorskiej w Kaliszu potrwa do 17 maja. (jk)

O G Ł O S Z E N I E PŁAT N E

klub sportowy „Marcinki”. Dopingując prace nad budową boiska ze sztuczną murawą w Kępnie przedstawiamy jak wygląda baza sportowa w Jarocinie. Pełnowymiarowy plac gry w piłkę nożną znakomicie wkomponował się w kompleks sportowo-rekreacyjny. Koszt budowy sztucznej nawierzchni wyniósł 2,5 miliona zł. (w Kępnie około 1,3 miliona). Modernizowany jest także Stadion z widownią już na dwa i pół tysiąca miejsc siedzących i bieżnią tartanową. W kompleksie znajduje się także boisko treningowe, dwa baseny (kryty i otwarty), dwa korty tenisowe, sauna, siłownia, restauracja, hotel, sale konferencyjne i bankietowe. Budowana jest także w kompleksie hala sportowa. (dete)

Jarocin

koncert Macieja Miecznikowskiego. Uroczystego rozpoczęcia Festiwalu Sztuki Aktorskiej dokonał dyrektor Teatru W. Bogusławskiego w Kaliszu Igor Michalski. Poświęcenia Sceny Kameralnej dokonał biskup Stanisław Napierała. Scena Kameralna to wspólna inwestycja Teatru i Centrum Kultury i Sztuki. Wyłożono na nią 5,5 mln zł. „To nowoczesne miejsce, z dobrym wyposażeniem nie tylko dla widza ale

ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOG A B A R YTOWYCH Szanowni Państwo! Z mojej inicjatywy w dniach od 10 maja do 7 czerwca bieżącego roku na terenie Miasta i Gminy Kępno zostanie przeprowadzona bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Odpady wielkogabarytowe to takie, które - ze względu na swoje rozmiary lub masę - nie mogą być umieszczone w typowych pojemnikach. Zbiórka obejmuje następujące rodzaje odpadów: - zużyty sprzęt gospodarstwa domowego (lodówki, pralki, odkurzacze, kuchenki itp.), - sprzęt elektroniczny (telewizory, radia, komputery itp.), - stare meble, dywany, wykładziny itp., - stolarka budowlana (okna, drzwi), - zużyte opony, - inne przedmioty o dużych rozmiarach. Zbierane będą wyłącznie od-

R E K LAMA

pady, które ze względu na swój rozmiar, nie mogą być umieszczone w typowych pojemnikach, np. stare meble, dywany, wykładziny, zużyty sprzęt gospodarstwa domowego (lodówki, pralki, kuchenki), stolarka okienne i drzwiowa i inne. Odpady należy wystawić do godziny 9.00 przy istniejących kontenerach lub przed posesję. Zostaną one zabrane w godzinach 9.00-12.00. Organizatorzy akcji odbierać będą wyłącznie przedmioty pochodzące z gospodarstw domowych. Nie będą wywożone inne odpady, np. komunalne, poprodukcyjne, gruz czy odpady segregowane. Dodatkowe informacje można uzyskać w Przedsiębiorstwie „PETER”, tel. 062 78 248 35. Akcja będzie przeprowadzona wg poniższego harmonogramu: 17. 05.2008 r. (sobota) ULICE: Elizy Orzeszkowej, Kilińskiego, Kościelna, Kościuszki, Kraszewskiego, Kręta, Krótka, Łazienkowa, Łąkowa, Mickiewicza, Poniatowskiego, Ratuszowa, Rynek, Sieroca, Skryta, Słodowa, Spokojna, Stara, Staszica, Szkolna, Zamkowa, Ks. P. Wawrzyniaka, Os. 700-lecia, Wrocławska, Chopina, Wieniawskiego, H. Młynarza, Kurpińskiego, Karłowicza,

Wiłkomirskiego, Moniuszki, Nowowiejskiego, Os. Kopa, Paderewskiego, Pogodna, Powstańców Wlkp., Słoneczna, Szymanowskiego, Tęczowa, W. Schmidta, W. Lutosławskiego, W. Małcużyńskiego, W. Turowskiego; 24.05.2008 r. (sobota) ULICE: Al. Marcinkowskiego, Estkowskiego, Świerczewskiego, Krasickiego, Tysiąclecia, Walki Młodych, Cicha, Cichy Zaułek, Długa, Graniczna, Młyńska, Nowa, Os. Odrodzenia, Wieluńska, Armii Krajowej, Armii Poznań, Bohaterów Września, Kombatantów, Lenino, Monte Cassino, Ofiar Torzeńca i Wyszanowa, Ofiar Oświęcimskich, Poznańska, PPR-u, PPS-u, Przemysłowa, Ruchu Oporu, Zwycięstwa; 31.05.2008 r. (sobota) WIOSKI: Borek Mielęcki, Mianowice, Osińska, Osiny, Szklarka Mielęcka, Olszowa, Świba, Kierzno, Kierzenko, Pustkowie Kierzeńskie 07.06.2008 r. (sobota) WIOSKI: Myjomice, Ostrówiec, Domanin, Mechnice, Mikorzyn, Hanulin, Krążkowy Burmistrz Miasta i Gminy Piotr Psikus


Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

WIEŚCI ROLNICZE

9

Z Turkowych... Andżelika MOŻDŻANOWSKA

Michał ZACZYK e-mail: redakcja@radiosud.pl

N

azwa wioski wywodzi od prasłowiańskiego imienia „TUR”, zdrobniale „ Turek”. Z dokumentów wynika, że parafia istniała tu już w XII wieku. Turkowy w 1928 roku liczyły ponad 600

mieszkańców, dzisiaj jest około 364. Sołtysem wsi od 2007 roku jest Andrzej Nawrot, wcześniej funkcję tę piastował Walery Kłodnicki. Dzieci i młodzież z terenu wsi Turkowy uczęszczają do Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Perzowie. Na terenie wsi Turkowy nie ma placówki służby zdrowia, mieszkańcy korzystają z usług Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Wieś ma także swoją parafię i kościół p.w.

Andrzej Nawrot, sołtys „Czekamy w tej chwili na kanalizację. Potem można przystąpić do remontu dróg. Należałoby zrobić też porządek z drogami w sensie prawnym bo jest w tej dziedzinie bałagan i trudno dojść do tego która droga do kogo należy.”

R E K LAMA

Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Na terenie sołectwa działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Funkcję prezesa pełni Marek Ostrowski. Tutejsza jednostka dysponuje jednym samochodem marki Żuk oraz niezbędnym sprzętem do prowadzenia akcji gaśniczych. Udało się zakupić nowe mundury oraz sprzęt gaśniczy. Strażacy często też przyłączają się do organizacji imprez na wsi. Jak nas poinformował wiceprezes OSP Daniel Dadacz jednostka liczy około 30 czynnych członków. Sołtys Andrzej Nawrot przyznaje, że udało się wyrównać część gruntu wokół remizy, pozostają jeszcze zwały ziemi do wyrównania oraz wykonanie studzienek kanalizacyjnych. Sołtys stawia przede wszystkim na przyrodę, udało mu się załatwić kilkanaście drzew do zalesienia wsi, ale to ciągle za mało. Problemem na wsi jest też wybrukowana droga. Na remont jednak przyjdzie mieszkańcom trochę poczekać. Najpierw musi zostać wykonana kana-

lizacja, a dopiero potem nowa nawierzchnia. Kanalizacja Turkowych powinna rozpocząć się w przyszłym roku, wieś jest na końcu kolejki w gminie Perzów. Wieś nie może się doprosić lustra na drodze przy kościele, co znacznie poprawiłoby stan bezpieczeństwa na tym odcinku. Wydział Dróg Powiatowych obiecywał już w zeszłym roku lustro, ale słowa do dzisiaj nie dotrzymał. Również nie można się doprosić załatania dziury koło kościoła, która istnieje tam od 3 lat i do dzisiaj zarząd z nią porządku nie zrobił. A dziura to istotny problem dla mieszkańców jak i dla tirów, które przyjeżdżają po meble do miejscowych zakładów.

Grzegorz Gatkowski „Mieszkam tu od kilkunastu lat i jak na razie mieszka się tu bardzo przyjemnie. Ludzie są w porządku. Jedynie kanalizacji brakuje, a gmina Perzów mogłaby się postarać o lepszy przepływ informacji, brakuje strony internetowej, nie wiadomo co w gminie się dzieje.

Brakuje też oświetlenia na niektórych drogach, m.in. na tej przy której zlokalizowano ścieżkę rowerową. Jeden z mieszkańców, Benedykt Dadacz zadowolony jest z nowej drogi, która przebiega koło jego posesji. Brakuje jeszcze nawierzchni na drodze od remizy OSP do tej nowej drogi. Turkowy liczą na dotacje na remont świetlicy, wymianę okien i rozwój wsi. Liczą w tej sprawie na Fundację Smocza Kraina, która pozyskuje środki unijne na rozwój takich małych społeczności. I oby tak sie stało. W końcu Polska to nie tylko duże miasta. Michał Zaczyk

W kolejnym numerze gościmy w Buczku Wielkim

Ostatnie dni na wnioski A

gencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że 15 maja 2008 r. mija termin składania przez rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie. „Tych rolników, którzy jeszcze nie złożyli wniosków zapraszamy do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do chwili obecnej przyjęliśmy około 2.500 wniosków. Czekamy jeszcze na

około 700 wniosków o dopłaty bezpośrednie. W dniach 14 i 15 maja nasze biuro czynne będzie do momentu przyjęcia wniosku od ostatniego z oczekujących rolników” - powiedziała Ilona Skiba, kierownik powiatowego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kępnie. Wprawdzie rolnicy będą mogli składać wnioski jeszcze przez kolejnych 25 dni kalendarzo-

R E K LAMA

wych - do 9 czerwca 2008 r. ale muszą się liczyć z faktem, że za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie obniżona o 1 proc. Wniosek o przyznanie płatności należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy, można też wysłać go pocztą. (amo)


10

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

SPORT Piłka nożna. Spadki i awanse w sezonie piłkarskim 2007/08

Daniel TARCHAŁA e-mail: redakcja@radiosud.pl

R

ozgrywki piłkarskie wkraczają w decydująca fazę. Na tym etapie każdy błąd dla drużyn walczących o awans i utrzymanie może mieć kolosalne znaczenie. Niestety kibice, a co gorsza niekiedy sami piłkarze nie wiedzą o co tak naprawdę grają. Regulamin WZPN mówiący o awansach i spadkach jest mało jasny i czytelny.

W tym roku przeprowadzono reorganizację rozgrywek piłkarskich, mającą na celu utworzenie Ekstraklasy, I ligi, dwóch grup II ligi i osiem III ligi. Na pozostałych szczeblach struktury pozostają bez zmian, ale to nie oznacza że reorganizacja klubów z niższych ligi nie dotknie. Wręcz przeciwnie. To właśnie nasze drużyny, patrząc na to co dzieje się na górze, liczą punkty. Właśnie w dużej mierze od tego zależeć będzie los większości zespołów z „naszego podwórka”. IV liga Zespoły które zajmą pierwsze

O co gramy?

miejsca w grupie północnej i południowej IV ligi rozegrają baraż. Jego zwycięzcą spotka się w meczu barażowym z triumfatorem rozgrywek IV-ligowych innego wojewódzkiego ZPN. Sporą niewiadomą pozostaje kto awansuje z IV ligi do III ligi (nowej), bowiem to zależeć będzie od spadków i awansów w dwóch wojewódzkich związkach. Jedno jest pewne. Nowo tworzona III liga musi liczyć 16 zespołów. Z pewnością o tym jakie zespoły utworzą III ligę zadecydują położenia terytorialne i mecze barażowe mistrzów IV ligi. Mówiąc wprost dowiemy się tego dopiero po zakończeniu rozgrywek wliczając rozegranie wszystkich meczów barażowych. Klasa okręgowa Do IV ligi grupy południowej awansują bowiem tylko mistrzowie Klas Okręgowych OZPN-nów Kalisz, Konin, Leszno. Awans może być powiększony o tyle zespołów, aby w sezonie 2008/09 IV liga grupy południowej liczyła 16 zespołów. Patrząc na obecną sytuację w tabeli drugie miejsce w kaliskiej okręgówce może dać awans do IV ligi. Drużyny które zajmą pozostałe miejsca w czołówce mają bardzo iluzoryczne, żeby nie powiedzieć prawie żadne szanse na awans. Z okręgówki do klasy A spadnie tyle zespołów aby w nowym sezonie zagrało w niej 16 zespołów. Patrząc na sytuację na górze, na chwilę obecną do klasy A lecą 3 zespoły. Najbardziej spokojnie wygląda sprawa

awansów z grupy I i II kaliskiej klasy A. Klasa A Tutaj do okręgówki awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Ile zespołów spadnie? – Na pewno trzy ostatnie zespoły. Resztę łatwo policzyć, dodając drużyny które spadną z okręgówki terytorialnie do odpowiednich grup. O spadek nie muszą martwić się zespoły z klasy B. Klasa B Tu także jasno wygląda sprawa awansów. Przepustki do klasy A uzyskają tylko mistrzowie wszystkich czterech grup kaliskich. Wicemistrzowie zagrają baraże (gr.I z gr. II i gr. III z gr. IV). Przy czym nowością wprowadzoną przez Wydział Gier OZPN w Kaliszu jest system barażu. Po raz pierwszy w tym roku o awansie nie będzie decydował tylko jeden pojedynek na neutralnym terenie, ale mecz i rewanż zainteresowanych drużyn. Regulamin rozgrywek piłkarskich mówiący o awansach i spadkach jest mało czytelny w rzeczywistości. Powiedzenie „chcesz liczyć na innych, licz na siebie” jakoś mało tu pasuje. Zespoły do ostatniej chwili będą patrzeć na to co dzieje się w wyższych ligach. Czy może drużyna X nie spadnie? może drużyna Y awansuje? może ich nie zdyskwalifikują za korupcję? Wygląda na to że sezon piłkarski będzie trwał znacznie dłużej niż jego rozgrywki na boisku. Daniel Tarchała

R E K LAMA

Mistrzowie z Kępna eprezentacja Szkoły Po- Krzysztofa Godka, który najR nadgimnazjalnej nr 1 z pierw wybronił strzał Budzika, Kępna zdobyła Mistrzostwo a później tego który już raz w Rejonu Kaliskiego. Gospodarzem Finałowego Turnieju było Starostwo Powiatowe w

tym meczu go pokonał - Duczmala. Krzysztofa Godka wybrano najlepszym bramkarzem

Kępnie. Zawody rozgrywano na Stadionie Miejskim. W turnieju finałowym zagrały cztery najlepsze szkolne ekipy z byłego woj. kaliskiego. Zawody poprzedziło losowanie, w wyniku którego w pierwszym półfinałowym pojedynku Zespół Szkół Technicznych z Pleszewa przegrał z ZSP nr 1 z Kępna 0:2. W drugim półfinale drużyna ZST-E z Ostrowa Wlkp. wysoko pokonała Zespół Szkół nr 1 z Ostrzeszowa 4:0. W spotkaniu o III miejsce pleszewianie pokonali Ostrzeszów 2:0. W finale kępnianie po golu Michała Góreckiego prowadzili od 24 minuty 1:0. Dziesięć minut przed końcem wyrównał z rzutu karnego Łukasz Duczmal. Zwycięzcę wyłoniły rzuty karne. Kępnianie bezbłędnie wykonywali rzuty karne. Mieli między słupkami także

turnieju, a jego kolega Michał Górecki - najlepszym zawodnikiem. „Zawody stały na bardzo dobrym poziomie, ale nic dziwnego, bowiem wielu piłkarzy gra tu w dobrych klubach. Z postawy swojej drużyny jestem zadowolony, myślę że przy odrobinie szczęścia mogliśmy wygrać te zawody” – mówił Marek Wojtasiak trener ZST -E z Ostrowa Wlkp. Mistrzowie z ZSP nr 1 zagrają w półfinałowym turnieju Mistrzostw Wielkopolski. „Cieszę się ze zwycięstwa, bowiem dwa lata z rzędu musieliśmy się zadowolić drugim miejscem. W turnieju półfinałowym nie stoimy na straconej pozycji. Powalczymy o jak najwyższe cele” – powiedział Bogusław Pawlus trener ZSP 1 Kępno. Niewykluczone że Kępno będzie organizatorem turnieju półfinałowego. (dete)

Sroga porażka Marcinki Kępno przegrały z Wartą Poznań w Wielkopolskiej lidze Juniorów Młodszych 0:5. Mecz rozegrano w sobotę w Kępnie. Faworytem była bez wątpienia Warta Poznań. Marzenia walczących o utrzymanie Marcinków prysły, kiedy to sędzia za czerwoną kartkę wyrzucił z boiska Wojciecha Grzegorka. „Warta wygrała jak najbardziej zasłużenie. Walczyliśmy dzielnie i na pewno nie zasłużyliśmy na tak dotkliwą porażkę – mówił po spotkaniu szkoleniowiec kępińskiej jedenastki” Paweł Falszewski. Trener Warty Poznań Antoni Pluskota stwierdził że w lidze wojewódzkiej jest tylko 5 drużyn, które prezentują wysoki poziom. Trudno nie zgodzić się z opinią szkoleniowca Warty, bowiem już sama tabela pokazuje, że między piątym a szóstym zespołem w tabeli jest 16 punktów różnicy! W kolejnym meczu Marcinki będą miały sporo kłopotów z osiągnięciem korzystnego wyniku. Kępińska drużyna jedzie bowiem do Poznania na mecz z Lechem, który ostatnio nie miał problemów by ze swoimi rywalami wygrywać dwucyfrowo. (dete)


11

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

SPORT

C

zwartoligowy pojedynek Doktóra Meble Czarnylas z Aluminium Konin był ozdobą weekendowych zmagań piłkarskich. Pierwszoplanową postacią był Damian Michalski, który w końcówce doprowadził do remisu, a w 90 minucie opuścił plac gry za dwie żółte kartki. Na szczęście były piłkarz Polonii Kępno Paweł Świtała rzutem na taśmę w ostatniej chwili dał Doktórowi Meble zwycięstwo. W weekend największą niespodziankę sprawiła Pogoń Trębaczów, która odebrała punkty Koźmińcowi. Niestety potknięcia lidera nie wykorzystali Jankowianie i Ostrovia. Dzielnie przed spadkiem broni się Doruchów, a punkty skrupulatnie zbiera Mroczeń. Dobrego wiatru w żagle złapała Olszowa, która ostro postrzelała sobie z Siemianicami, a bracia Kamil i Marcin Grądowi zdobyli 5 goli. Walcząca o utrzymanie Słupia zainkasowała punkty Opatowowi. Nie do zatrzymania wydaje się być Polonia, która wyraźnie odzyskała świeżość i rywale, nawet Czajków, powinni w kolejnych meczach prosić o najmniejszy wymiar kary.

Pogoń Trebaczów - Płomyk Koźminiec 1:1 (1:0) „Jestem bardzo zadowolony z postawy moich piłkarzy. Przed meczem z Płomykiem remis brałbym w ciemno. Po meczu możemy czuć trochę niedosyt, bo mogliśmy wygrać z liderem” – powiedział trener Pogoni Jarosław Karnasiewicz. Szkoleniowiec ekipy z Trębaczowa jak podkreślił nie chciał być samobójcą i ustawił zespół defensywnie. Grając z kontrataku w 43 minucie Marcin Lenarczyk wystawił piłkę RoIskra Sieroszewice - Jankowy 1968 2:2 (0:1) „Ten remis to nasza porażka. Takich spotkań, prowadząc dwoma bramkami nie wolne remisować” – mówił po spotkaniu rozgoryczony Przemysław Ferenc. Trudno się dziwić kierownikowi drużyny z Jankowych. Goście prowadzili już w 6 minucie 1:0. Karol Gąszczak zagrał prostopadłą piłkę do wbiegającego w pole karne Łukasza Borowskiego, a ten nie zmarnował doskonałej okazji. W 56 minucie po akcji tej samej dwójki piłkarzy, było już 2:0. Przewaga Jankowian nie podlegała dyskusji. Jak zwykle Orzeł Mroczeń - Rolbud OSiR Pleszew 2:1 (1:0) Nie był to porywający mecz. Z boiska wiało nudą do 38 minuty. Wówczas to Paweł Jurasik pokonał golkipera Rolbudu. – „To był mecz walki, mieliśmy kilka doskonały okazji do strzelenia gola, a najlepszej nie wykorzystał Artur Kmieciński” – mówił trener Orła Marek

bertowi Ignasiakowi, a najlepszy strzelec drużyny wpakował piłkę do siatki. Druga połowa rozpoczęła się obiecująco dla miejscowych. W 49 minucie Robert Ignasiak trafił w słupek, a piłkarzom z Koźmińca kamień spadł z serca. Płomyk całą drugą część meczu gonił wynik i cel osiągnął ale tylko połowicznie. W 84 minucie wyrównał Patryk Cierniewski. W drugiej minucie doliczonego czasu gry, w sytuacji sam na sam z bramkarzem Płomyka znalazł się Piotr Sibiński, ale nie został bohaterem meczu. brakowało skutecznego wykończenia akcji pod bramką. Gospodarze walczący z nożem na gardle o utrzymanie, zdobyli kontaktowego gola w 77 minucie. Obrońcy z Jankowych próbowali łapać gospodarzy na spalonym. Uczynili to jednak mało zdecydowanie i Remigiusz Włosiak otrzymał doskonałe podanie, pokonując Hektora Dumanskiego. Siedem minut przed końcem piłkę z „piątki” wybijał Michał Murawski, w środku przejęli ją gracze Iskry i momentalnie uruchomili Remigiusza Włosiaka. Ten bez problemu ustalił wynik meczu.

Wojtasiak. W 60 minucie piłkarze trenera Marka Chatlińskiego doprowadzili do remisu, a na listę strzelców wpisał się Marcin Wandzel. Orzeł jednak zawsze gra do końca. Tak było i tym razem, kiedy dziesięć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego Łukasz Dziergwa zdobyciem bramki dopisał kolejne 3 punkty do ligowej tabeli. wynik meczu.

Pogoń Drożki – Polonia Kępno 0:5 (0:2)

WYNIKI Klasa okręgowa Trębaczów - Płomyk Koźminiec Nowe Skal. - Odolanovia Prosna - Victoria Ostrzeszów Ostrovia Ostrów - Barycz Janków Orzeł Mroczeń - Rolbud Pleszew Korona/Pogoń - LZS Doruchów Iskra Sieroszewice - Jankowy Grom Golina - KS Opatówek

Nawet przez moment dominacja Polonii w tym spotkaniu nie podlegała dyskusji. Pięć goli to najmniejszy wymiar kary za bardzo słabą postawę Drożek. Widać gołym okiem że gra Polonii nabrała animuszu. Zespół od kilku spotkań prezentuje się

rzesza kibiców. W 4 minucie Szymon Rabiega przytomnie dograł piłkę do Piotra Korabika a ten pokonał golkipera miejscowych. Popularny „Kori” uskrzydlony rozpoczął „zabawę w Drożkach”. To właśnie po jego zagraniu Bartosz Mi-

1-1 0-4 2-1 0-0 2-1 0-2 2-2 2-0

1. Płomyk Koźminiec 25 55 76:30 2. Jankowy 1968 25 51 60:32 3. Prosna Kalisz 24 50 51:27 4. Orzeł Mroczeń 25 47 58:32 5. Ostrovia Ostrów 25 44 48:40 6. Victoria Ostrzeszów 25 40 38:29 7. Barycz Janków 25 39 57:49 8. KS Opatówek 25 36 36:40 9. Rolbud OSiR 25 35 40:26 10. Korona/Pogoń 25 32 35:39 11. Grom Golina 25 31 34:43 12. Pogoń Trębaczów 25 28 37:43 13. LZS Doruchów 25 22 37:90 14. Odolanovia 25 19 37:58 15. Iskra Sieroszewice 25 18 36:69 16. Pogoń Nowe Skal. 24 15 29:62

Klasa A, gr. II Sokół Świba - Pelikan Grabów 2:6 Strażak Słupia - Płomień Opatów 3:1 LZS Olszowa - Siemianice 5:2 GKS Grębanin - Olimpia Brzeziny 2:3 KS Rogaszyce - Tarchalanka 1:1 LZS Trzcinica - Masovia 1:1 Lilia Mikstat - Gorzyczanka 0:2

Drużyna Polonii przed meczem. zupełnie inaczej niż na początku rundy. Drużyna odzyskała świeżość, łatwość wypracowywania podbramkowych sytuacji, a przede wszystkim radość z gry w piłkę. To już nie jest zlepek nazwisk biegających po placu gry, to jest wreszcie zespół za którym nawet na spotkania wyjazdowe podąża

kołajek jeszcze przed przerwą podwyższył na 2:0. Korabik asystował jeszcze przy dwóch golach. Najpierw po jego podaniu gola zdobył w 47 minucie Michał Żurecki, a później w 77 min. jeszcze raz Mikołajek Wcześniej czwartego gola dla Polonii w tym meczu strzelił Żurecki.

R E K LAMA

KRATKA

Centrum Mobilnej Komunikacji Największy wybór nowych telefonów działających w każdej sieci Odtwarzacze multimedialne mp3, mp4 Akcesoria do telefonów komórkowych Nawigacje GPS samochodowe oraz do telefonów komórkowych

Salon sprzedaży: ul. Warszawska 18 tel.: 604 753 014 e-mail: adebowcy@op.pl www.kratka.com.pl

1. Wielkopolanin 2. Pelikan Grabów 3. Kraszewice 4. Lilia Mikstat 5. Płomień Opatów 6. GKS Grębanin 7. LZS Olszowa 8. Gorzyczanka 9. KS Rogaszyce 10. Strażak Słupia 11. LZS Trzcinica 12. Olimpia Brzeziny 13. Sokół Świba 14. Tarchalanka

22 45 48:26 22 44 43:28 22 42 46:25 22 40 65:44 22 35 44:36 22 34 36:26 22 31 40:38 22 26 26:40 22 25 41:42 22 25 36:46 22 24 26:37 22 24 35:49 22 19 34:53 22 14 18:45

Klasa B, gr. IV Pogoń Drożki - Polonia Kępno Rychtal/Skoroszów - Mikorzyn Zryw Kierzno - LZS Czajków Laski - Kuźnica Grabowska Błękitni Perzów - LZS Ostrówiec Torzeniec - Zawisza Łęka Op.

1. Polonia Kępno 18 45 57:6 2. LZS Czajków 18 42 46:17 3. Victoria Laski 18 34 44:34 4. LZS Rychtal 18 30 39:29 5. Zryw Kierzno 18 29 31:20 6. LZS Mikorzyn 18 25 25:32 7. LZS Ostrówiec 18 23 29:36 8. Zawisza Łęka Opat. 18 21 31:45 9. Pogoń Drożki 18 16 28:48 10. Błękitni Perzów 18 15 28:35 11. Kuźnica Grabowska18 13 19:41 12. LZS Torzeniec 18 12 20:46

Komentarze, opinie, wyniki Magazyn piłkarski Hattrick niedziela, godz.: 20:10 Radio SUD 101,7 FM

0:5 1:2 0:0 3:1 0:1 1:5


12

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

OGŁOSZENIA

WAŻNE TELEFONY Straż pożarna 998 Pogotowie 999 Policja 997 Pogotowie gazowe 992 Straż Miejska 986 Pogotowie energetyczne (0-62) 782 26 36 Pogotowie wodno- kanalizacyjne (0-62) 782 23 62 Pomoc drogowa (0-62) 781 29 65 Komenda Powiatowa Policji (0-62) 791 52 00

PRACA Tapicer; wiek 26lat; 11 lat stażu pracy poszukuje pracy w okolicach Kępna; 511726672 Kobieta, wykszt. średnie, dyplom pracownika administracyjno-biurowego, znajomość języka niemieckiego, prawo jazdy kat. B, poszukuje pracy w zawodzie; 781325415 Firma Babiak-Meble zatrudni tapicerów, krawcowe, oraz uczniów w zawodzie tapicer; tel. 062 78 213 14 lub 606 23 66 64

Księgowa z wieloletnim doświadczeniem podejmie się usługowego rozliczania podatników. Kontakt pod nr tel. 609-270-377 Stolarz; kierowca kat. B C E; uprawnienia na wózki widłowe szuka pracy; tel. 601170605 Pielęgniarka z doświadczeniem szuka pracy; tel. 660905308 (08.05) Podejmę pracę w charakterze kierowcy kat.B z własnym samochodem kombi; tel. 512102151 (08.05)

Informacja PKS (0-62) 782 22 58

Młoda kobieta, wykszt. średnie, dyplom pracownika administracyjno-biurowego, średnia znajomość języka niemieckiego, prawo jazdy kat. B, poszukuje pracy; tel. 781325415 (08.05)

REKLAMA Jeśli chcesz zamieścić reklamę lub ogłoszenie? Skontaktuj się z naszym biurem reklamy:

telefon: 062 58 315 50 e-mail: redakcja@radiosud.pl

Kupię kawalerkę w Kępnie nr tel. 600991458 Sprzedam mieszkanie bezczynszowe na wsi. 668817256 Sprzedam budynek mieszkalny w Bralinie o pow. użytk. 532 m2. Tel. 0 503 124 971 Wynajmę w Trzcinicy pomieszczenia na działalność gospodarczą; 400 m2+200 m2 wiata; tel. 601706062 (08.05)

MOTORYZACJA

Młody mężczyzna wykształcenie średnie, prawo jazdy kat. B poszukuje pracy; tel. 785982858 (08.05)

26.05 - 01.06 Pod Kasztanami 63-600 Kępno, ul. Sienkiewicza 48 tel. (062) 782 48 02

Sprzedam Ford Escort CLX. Rok produkcji 1991; Pojemnosc 1300 benz.+ gaz. Przebieg 203 tys. Kolor grafitowy metalik. Tel. 691527497 (12.05)

Kierowca - kat abct świadectwo kwal.; upr. wózki widłowe, kurs na przewóz rzeczy poszukuje pracy tel.783635282

Informacja PKP (0-62) 782 53 83

19.05 - 25.05 Pod Orłem 63-600 Kępno, ul. Rynek 16 tel. (062) 782 23 49

Garaze do wynajecia przy ul. Obroncow Pokoju; Tel. 601 70 60 62

Wynajmę pokój w Kępnie lub w okolicy - bardzo pilne; ja spokojny 24 latek; tel. 886096990 (08.05)

Młoda kobieta poszukuje pracy nie wymagajacej określonego zawodu np. sprzątaczka, pomoc w tapicerstwie lub stolarstwie; tel. 783487331 (08.05)

12.05 - 18.05 Apteka Centrum Kępno, ul. Broniewskiego (Intermarche)

gląd + oc;

Firma budowlana zatrudni murarza. Oferujemy bardzo dobre warunki pracy; tel. 785 966 175

Szpital (0-62) 782 73 00

DYŻURY APTEK

centrum Trzcinicy. Tel 601 70 60 62

Przyjmę tapicerów oraz osoby do przyuczenia w zawodzie tapicer; 692 744 690 lub 062 7817929 (09.05) Młoda kobieta, wykszt. średnie, dyplom pracownika administracyjno-biurowego, prawo jazdy kat. B,poszukuje pracy w zawodzie. tel. 781325415 (11.05) Kobieta z wieloletnim stazem pracy przyjmie szycie tapicerskie. Tel.: 604940379 Technik technologii drewna poszukuje pracy w kraju lub zagranicą. Tel.: 663264255

NIERUCHOMOŚCI Pilnie poszukuje do wynajęcia częściowo lub całkowicie umeblowanej kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego w Kępnie. 785979386 Sprzedam mieszkanie 68 metrow w Ostrzeszowie; 601398104 Szukam mieszkania do wynajecia 722 122 298 Sprzedam lub wynajme mieszkanie w

Sprzedam mercedesa 207; rok produkcji 1988; plandeka, przystosowany do przewozu mebli; 504 446 297

tel. 792037150

(11.05)

Sprzedam OPEL CALIBRA kolor srebrny el szyby i szyberdach el i podgrzewane lusterka central zamek alufelgi komputer alarm wspomaganie 062 791 16 49 Sprzedam Astrę kombi, 1,4 benzyna, 95 r. Cena 4200 (do uzgodnienia). Tel.: 663264255

USŁUGI Posadzki mixo-kretem; tel. 792247805 (09.05)

RÓŻNE Sprzedam polskie srebrne monety przedwojenne tel. 791191701 Kupię przedwojenne meble i zegary tel. 604062091

Sprzedam CITROEN XSARA 1999 silnik 1,8; 4 poduszki ABS klimatyzacja elek szyby centr zamek z pilotem wspomaganie zmieniarka tel 509472579

Kupię czyściwo tel.608728796

Sprzedam Dewoo Tiko rok produkcji 97 kolor wisniowy metalik przebieg 74tys.; komplet opon zimowych i letnich wlasciciel nie palacy; 667236943

Sprzedam nowy różowy wózek głęboko-spacerowy; firma Tako; łóżeczko sosna Klops; fotelik samochodowy 9-25 kg Zenith, 0-13kg(kolyska); tel. 694669502 (05.05)

Sprzedam Opla Astre Combi 1,7 TD Diesel rok 1996 -kolor bialy, 2 poduszki, Centralny zamek, Wspomaganie ,ABS ,szyber dach stan silnika bdb 669013917 Sprzedam mercedesa 190 poj. 200i wspomaganie kier. Cent. zamek el. Szyberdach czarny tel. 721225844 Sprzedam Poloneza Caro; 1.6 1996 r.. Inst. Gazowa; 1400zl. 0627916423 lub 501229028 Sprzedam Renault Scenic 1,6 benz. czerwony,200tys.,2xairbag,klima,el.szyby,wspomaganie,el.lusterka,CB,komp. kol zimowych. Cena:12500, tel: 512423056 (02.05) Sprzedam Seata Toledo; 1,8, 1995r.; benzyna, granatowy, sprowadzony, jeden właściciel, tel. 602556778 (03.05) Sprzedam Ford Escort CLX. Rok produkcji 1991. Pojemność 1300 benz.+ gaz. Przebieg 203 tys. Kolor grafitowy metalik. cena 5200 zł; Tel. 691527497 (03.05) Sprzedam Forda Escorta Ghia Kombi, 1998r.; bordowy, 1,6 16 V benzyna, cena 7500 zł; sprowadzony, zarejestrowany w Polsce; tel. 602556778 lub 793010778 (03.05) Sprzedam BMW 318 TDS; diesel; 1997r.; cena do uzgodnienia; kolor srebrny; tel. 602556778 lub 793010778 (03.05) Sprzedam forda mondeo kombi; czarny metalik rok produkcji 1994; stan dobry silnik 1,6 benzyna; cena do uzgodnienia; tel. 663459536 (05.05) Sprzedam Opla Corsę C ; 2002r.; poj1.2; przebieg 88tys km; srebna 3-drzw., immobillizer, wsp. kier,poduszki pow.; el. szyby,centr. zamek, radio, ważny prze-

Sprzedam gołębie: kingi, pawiki, garłacze, tel. 661697578

Sprzedam suknię ślubną białą; tel. 793 016 308 (05.05) Sprzedam nowe łóżko piętrowe, drewno olcha + 2 materace; cena 500zl; tel. 790456670 (05.05)

Salon Mebli Black Red White zatrudni osobę na stanowisko magazyniera oraz montażystę mebli na bardzo dobrych warunkach płacy i pracy. KONTAKT: (062) 583 13 83 oraz 509 835 344

Sprzedam niedrogo suknię ślubną bardzo ładną, z podpinanym trenem, biała, gorset+spódnica; gorset obszyty koronką i perełkami, rozmiar 38; tel. 600918078 (08.05) Sprzedam rower 24’’ DECATHLON; super stan; tel. 607 644 498 (11.05) Sprzedam rocznego ogiera 663485207 Sprzedam suknie slubna-biaŁa(gorset+spodnica),rozmiar 36; 785471179 kupie uzywane skrzydlo drzwi lewe lub prawe pelne drewniane o wym. 200 cm na 90 cm 603843863 sprzedam suknie slubna z dlugim rekawem,rozmiar 38/40,cena 250zl + buty gratis.695 649 838 sprzedam pile spalinowa mr sztil mdl 009 cn 300zl; tel 607 624 052 Sprzedam owce 3 szt.; 608468682 Sprzedam winde budowlana kompletna silnik 1 kw stan dobry cena do uzgodnienia kontakt pod numerem 607753429 Sprzedam ukorzenione sadzonki pelargoni zwisajacej w cenie 1,20 zl za sztuke.Tel.062.7818519; 504 985 715 Sprzedam 200m kwadratowych steropianu frezowanego gr 8 mm oraz siatkę i kołki, tel. 604 431 512 Sprzedam sortownik do ziemniakow okragly,oraz koparke elewatorowa . Tel. 510310666 Sprzedam laptopa HP Dysk 20GB, procesor Intel Pentium III 800Mhz, pamiec 256RAM, naped DVD, nagrywarka CD. zasilacz+torba. 600zl. Tel 661651367

Chińskie Centrum Handlowe

ul. gen. Świerczewskiego 13

(obok Biedronki)

JUŻ OTWARTE!

Fabryka Mebli WERSAL zatrudni tapicerów na bardzo dobrych warunkach pracy i płacy, tel.: (0-62) 78 29 219

Fabryka Mebli MEBLOSIEK zatrudni operatorów wózków widłowych, operatorów maszyn, stolarzy na bardzo dobrych warunkach pracy i płacy, tel.: (0-62) 78 32 250 lub 258

Sprzedam działki budowlane w Myjomicach (7 km od Kępna) przy drodze głównej. Ładna i spokojna okolica. tel. 0693 112 239

Chcesz zamieścić ogłoszenie? Wyślij SMS-a o treści: SUD DROBNE treść ogłoszenia

pod numer 7303

koszt sms-a: 3,00 PLN netto Uwaga! Oferta dotyczy osób prywatnych. W cenie sms’a publikacja w jednym numerze.


Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

13 - 27 maja 2008 r.

DZIECI I ICH ŚWIAT Kępno. Tańczące przedszkolaki.

Godzina baśni Joanna KACZOROWSKA e-mail: redakcja@radiosud.pl tel.: (062) 58 315 70

W Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie co roku członkowie kółka teatralnego pod kierunkiem nauczycielek Aliny Góreckiej i Zofii Skotnik przygotowują „Uroczystą Godzinę Baśni”.

SONDA CO TO ZNACZY BYĆ WIELKIM CZŁOWIEKIEM? Blanka PAŁOSZ Wielki człowiek to taki, który ma dużo wzrostu i jak idzie to go widać. Wielkim żyje się lepiej bo nie mają problemu, żeby wszystko zobaczyć. Nie muszą wchodzić na krzesło, tak jak mali ludzie. No i dużych można się bać.

Talent z Trzcinicy

Wiktoria JAŃCZAK Żeby być wielkim to trzeba dużo jeść. Ale to może być też ktoś kto pomaga innym, wtedy o nim możemy powiedzieć, że jest wielkim człowiekiem. Ale ja to na razie chyba, niestety, nie znam nikogo takiego.

Alina Kaczmarzyk jest jedną z najzdolniejszych uczennic, które kończą w tym roku Gimnazjum w Zespole Szkół w Trzcinicy. Osiąga ona bardzo dobre wyniki w nauce, prawie w każdej dziedzinie. Alina bierze udział w różnego rodzaju konkursach: matematycznych, fizycznych, biologicznych, geograficznych, zarówno na szczeblu szkolnym, rejonowym, na wojewódzkim kończąc. Największym sukcesem uczennicy z Trzcinicy było uzyskanie tytułu laureatki w wojewódzkim finale konkursu chemicznego, dzięki któremu zwolniona została z pisania egzaminu gimnazjalnego z części matematyczno – przyrodniczej. Alina Kaczmarzyk jest także finalistką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, więc z pewnością nie będzie miała problemu na pozostałych egzaminach. Życzmy jej tego i oczywiście gratulujemy dotychczasowych sukcesów. (jk)

13

Trzyosobowe zespoły czwartoklasistów mają okazję wykazać się znajomością twórczości H.CH. Andersena w przeróżnych konkurencjach. Rozpoznają utwory obserwując krótkie inscenizacje, ilustracje własnoręcznie wykonane przez starszych kolegów, słuchając opisów bohaterów itp. O zwycięstwie decyduje nie tylko perfekcyjna znajomość baśni

Andersena ale także refleks i szczęście w losowaniu. W tym roku również odbyła się „Godzina Baśni”. Bezkonkurencyjna okazała się klasa IV a, która zajęła I miejsce i tym samym wykazała się najlepszą znajomością bajek Andersena. Zwycięską klasę reprezentowały: Jagoda Pelińska, Katarzyna Spychalska i Weronika Szalek. (jk)

Wieczorna bajka Wieczorna bajka dla dzieci codziennie w Radiu Sud o godz. 18:40. Zaprasza Joanna Kaczorowska.

Ewelina IDZIKOWSKA Ktoś wielki to jakaś bardzo mądra osoba. Na przykład ja sobie myślę, że takim kimś może być moja mama. Ona zawsze wie co zrobić. Wcale nie trzeba mieć dużo wzrostu by być wielkim. Nasz papież, Jan Paweł II nie był wysoki ale był wielkim człowiekiem, bo kochał dzieci i wszystkich ludzi i był dla wszystkich bardzo dobry. Alicja NOCULAK Wielki człowiek umie robić dużo niezwykłych rzeczy, np. maluje bardzo ładne obrazy. Każdy chce brać z niego przykład i też być wielkim. Ja chciałabym być kiedyś takim właśnie człowiekiem. O nich często czyta się w książkach i różnych gazetach. Piotrek KLOSKA Ja jestem wielki! Jestem bohaterem bo jestem odważny. Odwaga jest wtedy kiedy nie boisz się np, bić. Więc myślę, że jak ktoś jest wielki to jest odważny. Takiego kogoś zapamiętuje się na zawsze.

Kępno. Jak pomóc dziecku o specjalnych potrzebach?

„Dzień Integracji” w Zespole Szkół Specjalnych II Dzień Integracji pod hasłem „Jak pomóc dziecku o specjalnych potrzebach edukacyjnych?” organizuje Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie. Udział w nim mogą wziąć dzieci, które mają deficyty rozwojowe i trudności w uczeniu oraz wymagają specjalnych potrzeb edukacyjnych.

M

ówiąc językiem potocznym każdego z nas otacza wiele bodźców. Zadaniem pedagoga specjalnego jest ukierunkowanie na prawidłowy odbiór bodźców wieloma zmysłami. „Nieprawidłowe przyswajanie informacji z otaczającego świata prowadzi do deficytów rozwojowych a tym samym do opóźnień w rozwoju” - mówi jedna z organizatorek Dnia Integracji Beata Lebek. „Chcemy zaproponować dzieciom z różnych placówek powiatu uczestniczenie we wspólnych zajęciach i zabawie. Pokażemy również jak radzą sobie uczniowie naszej szkoły i w jaki sposób rozwijają swoje zainteresowania. Podczas spotkań rodzice będą mieli możliwość pogłębienia wiadomości na temat metod i możliwości stymulacji, która jest rodzajem terapii polegającej na wykorzystaniu jak największej ilości zmysłów”. W programie znajdą się zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacyjnym, takie jak zajęcia z promocji zdrowia emocjonalnego, integracyjne, taneczno - ruchowe, zajęcia z Franklinem, Kubusiem Puchatkiem czy nawet z samoobrony. Odbędą się również bezpłatne konsultacje dla rodziców i pedagogów : z psychologiem szkolnym, specjalistami Pomorskiego Centrum Terapii Pedagogicznej, logopedą oraz pedagogiem szkolnym. II Dzień Integracji w Zespole Szkół Specjalnych w Kępnie odbędzie się 16 maja, początek zajęć o godz. 9:00. Więcej szczegółów na ten temat pod numerem telefonu (062) 78 222 87. (jk) Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. A. Tansmana w Kępnie zaprasza wszystkich miłośników muzyki gitarowej na IX Konkurs Gitary Klasycznej 15 maja 2008 (czwartek) Harmonogram konkursu: 8.00 - uroczyste rozpoczęcie konkursu - przesłuchania uczestników grupy III 11.00 - przesłuchania uczestników grupy II 13.00 - przesłuchania uczestników grupy I 16.00 - przesłuchania zespołów kameralnych 18.00 - recital gitarowy 19.00 - spotkanie metodyczne z mgr Tatianą Stachak 20.00 - zakończenie konkursu, wręczenie nagród i koncert laureatów

Przesłuchania konkursowe mają charakter otwarty, zaś szczególnie polecamy Państwa uwadze recital gitarowy o godzinie 18:00 w wykonaniu naszego absolwenta - obecnie studenta ostatniego roku Akademii Muzycznej w Łodzi Dominika Matuszczaka oraz światowej sławy gitarzysty Jaremy Klicha - obecnie adiunkta AM we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy w czwartek 15 maja - PSM I st. przy ul. Staszica 10


14

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

CAFE LATTE Warto zatrzymać się na chwilę w nieustannym pędzie ku doskonałości... poszukać pasji, miłych wspomnień, historii, opowiedzieć o sobie lub po prostu odpocząć przy kawie. Zapraszam na Cafe Latte Andżelika Możdżanowska

Andżelika MOŻDŻANOWSKA e-mail: redakcja@radiosud.pl

Tytuł Miss dla kępnianki Ewelina Burzała z Kępna została wybrana Miss Publiczność Południowej Wielkopolski. Wybory odbyły się w Ostrowie Wlkp. Do konkursu stanęły 43 kandydatki. Tytuł Miss Południowej Wielkopolski trafił do 23-letniej Angeliki Fajcht z Poznania. Ewelina Burzała ma 20 lat.

ści dużą przewagą głosów i sms. W czasie Gali Finałowej kandydatki prezentowały się w strojach letnich, po czym atmosfera podgrzała się za sprawą występu finalistek w kusych strojach kąpielowych. Najbardziej z tego występu była zadowolona męska część publiczności. Pozostałe tytuły miss otrzymały: I wicemiss – Anna Pyjecka z Kalisza, II wicemiss – Agnieszka Kurzawa z Ostrowa Wlkp, Miss nastolatek – Katarzyna Suberska, Miss pięknych włosów – Karolina Sypniewska, Miss foto – Katarzyna Suberska, Miss elegancji – Ewelina Bąkowska, Rozmowa z Eweliną Burzałą - Miss Publiczności Południowej Wielkopolski.

Jest studentką I roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Mierzy 170 cm wzrostu a jej wymiary to 88-62-88. Jej pasją jest taniec towarzyski. Zamierza kiedyś otworzyć w Kępnie Szkołę Tańca, a zawodowo być sumienną prawniczką. Ewelina została wybrana Miss Publiczno-

Ewelina gratuluję, zdaniem publiczności jesteś tą najpiękniejszą w południowej Wielkpolsce. Co ten tytuł dla Ciebie znaczy? - Bardzo się cieszę. Tak naprawdę to chyba jest to najbardziej sprawiedliwy tytuł. Na pewno publiczność jest tym najbardziej sprawiedliwym jury konkursu piękności. Co skłoniło Cię do udziału w konkursie Miss Południowej Wielkopolski? - Sprawdzenie się w tego ro-

dzaju konkursie, swojego rodzaju dowartościowanie siebie. Chyba dla każdej kobiety nie ma lepszej okazji. Uważasz że jesteś piękna?

- Nie wiem (śmiech), może komuś się podobam. Widzowie podczas takich konkursów piękności podziwiają kobiety oglądają wielkie sceniczne show, jak wygląda taki konkurs zakulisowo? - Podczas konkursu jest straszne zamieszanie, jeden wielki chaos, przebieranie, ponaglania, ale liczy się efekt sceniczny. Dało się odczuć rywalizację wśród dziewcząt? - Jestem mile zaskoczona, bo ja czegoś takiego nie odczułam. Wszystkie dziewczyny pomagały sobie nawzajem, była naprawdę sympatyczna atmosfera, dlatego bardzo chętnie jeździłam na wszystkie próby i przygotowania. Co Ci dał ten konkurs piękności? - Bardzo wiele. Stałam się pewniejsza siebie. To dobre doświadczenie. Otrzymałam tez kilka ofert pracy jako modelka zarówno dla projektantów jak i jako foto-modelka dla znanego czasopisma mody. Jednym słowem zaczął się dla mnie nowy etap życia. Otrzymałaś propozycję ubiegania się o tytuł Miss Polonia, zamierzasz wystartować? - Nie, na pewno nie. Ten konkurs był nowym wyzwaniem w moim życiu. Poznałam kulisy Wyborów Miss, całą otoczkę

temu towarzyszącą. To nie jest jednak to co chcę w życiu robić. Jesteś bardzo młodą kobietą, jakie masz plany życiowe? - Zamierzam ukończyć prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, być dobrą prawniczką. Chciałabym także otworzyć w Kępnie Szkołę Tańca. Uwielbiam tańczyć. To plany zawodowe, a prywatnie, jest już jakiś mężczyzna w Twoim życiu? - Może, ale to moja tajemnica (śmiech).

Dziękuję za rozmowę Rozmawiał Daniel Tarchała

Na wyśmienite Cafe Latte i nie tylko zaprasza Restauracja „Pod Łabędziem”

R E K LAMA


Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

13 - 27 maja 2008 r.

KULTURA I ROZRYWKA HOROSKOP

WAGA 23.09-22.10

KRZYŻÓWKA

Pewne niespodziewane wydarzenia mogą zburzyć dobrą atmosferę tych dni. Jeśli nie zapanujesz nad sytuacją, to nadmiar zawodowych obowiązków niekorzystnie odbije się na relacjach z ukochaną osobą. Naucz się więc rozdzielać sprawy osobiste od zawodowych.

BARAN 21.03-19.04

W pracy zawodowej możesz nawiązywać znajomości i kontakty, które będą dość powierzchowne. Nie wykluczone, że weźmiesz udział w jakiejś imprezie wyjazdowej albo zostaniesz wysłany w delegację służbową. Warto podtrzymywać kontakty zagraniczne z przedstawicielami krajowych firm z tej samej branży.

SKORPION 23.10-21.11

BYK 20.04-20.05

Ten tydzień będzie pomyślny i pełen różnorakich emocjonalnych niespodzianek. Wiele jednak zależy od Twojego rozsądku. Jeśli skorygujesz swoje postępowanie wobec bliskich, to wasze wzajemne stosunki mają szansę być bardziej trwałe a uczucia ekscytujące.

Absolutnie nie powinieneś trwać w tym dziwnym i raniącym Cię układzie. Nie bój się zmian, nawet jeśli są z początku bolesne, to zawsze po nich następuje szybko czas, kiedy wszystko wraca na swoje miejsce. Niepotrzebnie dałeś sobie wmówić, że radykalne posunięcia są nie dla ciebie. Tylko wtedy, kiedy mierzysz wysoko, możesz osiągnąć równowagę.

STRZELEC 22.11-21.12

Możesz w końcu odetchnąć, skończył się już dla Ciebie trudny okres życiowy. Teraz możesz się spokojnie zająć sprawami, które w tym czasie zaniedbałeś. Gwiazdy dadzą Ci wiele okazji do wykazania się umiejętnościami. Bądź wytrwały w tym, co robisz.

BLIŹNIETA 21.05-21.06

Jeśli masz wrażenie, że wokół Ciebie panuje chaos i źle się z tym czujesz, najwyższy czas, by uporządkować i zharmonizować swoje życie, zaczynając od samego siebie i od drobiazgów dnia codziennego.Możesz teraz spotkać na swojej drodze zawodowej utrudnienia i przeszkody. Twoje zachowanie będzie nieprzewidywalne i agresywne.

KOZIOROŻEC 22.12-19.01

Tydzień niezbyt pomyślny jeśli idzie o samopoczucie i sprawy osobiste. Nieporozumienia z bliskimi mogą niekorzystnie wpływać na sprawy pracy. Problemy będą coraz bardziej narastać. Ty nic na to nie poradzisz. Nieważne jak, ale koniecznie znajdź czas na wypoczynek.

LEW 23.07-22.08

R E K LAMA

RAK 22.06-22.07

Nastał czas flirtów i niedwuznacznych propozycji. Będziesz się podobać, nieważne, czy jesteś sam, czy z kimś. Ale uważaj, bo Twoje powodzenie może się stać powodem plotek i to w najbliższym, zaprzyjaźnionym otoczeniu. Jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia, nie przejmuj się i kieruj tylko sercem.

WODNIK 20.01-18.02

Twój organizm zdecydowanie potrzebuje więcej relaksu i wypoczynku. Nie oszukasz go dodatkową porcją kawy czy wzmacniającą kuracją witaminową. Zacznij od większej ilości snu.Uważaj w urzędach, nie wdawaj się w żadne spory prawne, wykaż się dobrą znajomością przepisów.

Będzie raz na wozie, raz pod wozem – jak to w życiu bywa. Przybędzie Ci obowiązków i pilnych zadań do wykonania, w związku z czym trudno będzie uniknąć pośpiechu i możesz się znaleźć w różnych stresujących sytuacjach. Do spraw zawodowych podchodzić teraz będziesz bardziej emocjonalnie.

PANNA 23.08-22.09

Z pełnym sukcesem uda Ci się sprostać obowiązkom, które przyczynią się do Twego osobistego powodzenia. Znajdziesz trochę czasu dla siebie. Śmiało idź do przodu. Podczas niezaplanowanego spotkania poznasz ludzi, którzy mają podobne rytmy do Twoich.

15

RYBY 19.02-20.03

Kino „SOKOLNIA” zaprasza:

”OGRÓD LUIZY” KINO „SOKOLNIA” 16-20.05 godziny seansów: piątek - wtorek 17:00 i 19:00

”MGŁA”

KINO „SOKOLNIA” 23-28.05 godziny seansów: piątek - środa 17:00 i 19:30

Z łatwością przekonasz szefa i kolegów do własnych pomysłów, możesz również otrzymać jakąś interesującą propozycję, która sprawi, że tempo rozwoju Twojej kariery stanie się imponujące.

STOPKA REDAKCYJNA Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Zespół redakcyjny: Andżelika Możdżanowska - redaktor naczelny • Andrzej Mroziński • Michał Zaczyk • Marcin Wiśniewski • Daniel Tarchała • Joanna Kaczorowska • Ireneusz Czechlowski • Ewa Zając • Ewa Kowalczyk Wydawca: PW Lignomat Sp. j. • Jankowy 55, 63-604 BARANÓW Skład i łamanie: STUDIO REKLAMY grabek.net Jakub Grabowski • info@grabek.net • (0-691) 705 798 Druk: Agora S.A. w Pile Adres redakcji: al. Marcinkowskiego 12k, 63-600 KĘPNO • tel.: (0-62) 58 31 590 wew. 28 • fax.: (0-62) 58 31 550 Reklama: tel.: 062 58 315 50 Dystrybucja: tel.: 062 58 315 50, kom. 0669 832 822

Czytaj nas również w Internecie:

www.radiosud.pl


16

Gazeta bezpłatna KURIER LOKALNY POWIATU KĘPIŃSKIEGO Numer 6 (6)

14 - 27 maja 2008 r.

REKLAMA

Następny numer Kuriera już 28 maja + TV dodatek 26 maja specjalny program na 101,7 FM z okazji Dnia Matki

Numer 6 (6)  
Numer 6 (6)  

Numer 6 Kuriera Lokalnego Powiatu Kępińskiego - gazety bezpłatnej

Advertisement