Page 1

MIS TOIMUB TARTUS? 2013


KULTUUR MÄRTS APRILL MAI JUUNI JUULI AUGUST SEPTEMBER OKTOOBER NOVEMBER DETSEMBER

1 2 3 7 10 14 17 21 22 23

SPORT VEEBRUAR MAI JUUNI JUULI AUGUST SEPTEMBER OKTOOBER

24 26 29 31 33 34 35


18.–24. MÄRTS

Maailmafilm

10. Tartu visuaalse kultuuri festivalil Maailmafilm linastub poolsada antropoloogilist ja etnograafilist dokumentaalfilmi. Need viivad publiku ühe nädala jooksul kõigile kontinentidele, kus võetakse luubi alla hulk n-ö võõraid, kellega aidatakse filmide kaudu tuttavaks saada. Festivali ilmestavad teemakohased näitused, töötoad ja kohtumised filmitegijatega.

www.worldfilm.ee

1


21. APRILL & 28. APRILL

Balletigala www.idatantsukool.ee www.vanemuine.ee

2

Rahvusvahelisel balletigalal „Kolmas lend” näitavad oma oskusi Ida Tantsukooli lõpetajad koos Eesti rahvusballeti tantsijate ning Läti, Soome, Rootsi, Tšehhi ja Venemaa balletikoolide õpilastega. Nädal hiljem toimub Tartus Vanemuise kevadine balletigala, kus esitatakse numbreid klassikalisest balletist moderntantsuni Pjotr Tšaikovski muusika saatel. Vanemuise teatri solistide kõrval astuvad üles külalistantsijad Berliini, Baseli, Antwerpeni, Vilniuse, Riia ja Tallinna balletikoolidest.


29. APRILL – 5. MAI

Tudengifestival Tartu kevadpäevad

3

www.studentdays.ee

Tudengivaimsust kandvad kevadpäevad pakuvad nii aktiivselt osalejatele kui ka pealtvaatajatele võimaluse puhata vaim välja tiheda meelelahutus- ja kultuuriprogrammi seltsis. Ühistegevusest vallanduv positiivsus on olnud Tartus juba aastakümneid väärtuslik vaimukosutus kõigile, kes sattuvad mõnele kevadpäevade üritusele.


9.–12. MAI

Kirjandusfestival Prima Vista

4

Festivalile antud nime Prima Vista saab tõlgendada mitmeti. Muu hulgas tähendab see noodilugemist ilma ettevalmistuseta, aga ka armastust esimesest silmapilgust. Tartu kirjandusfestival on pidu, kus tunnevad end hästi nii autorid, lugejad kui ka kirjastajad. Kümnenda Prima Vista patroon on armastatud kirjanik Leelo Tungal.

www.kirjandusfestival.tartu.ee


15.–18. MAI

Arhailise loomingu festival RegiÖÖ

5

RegiÖÖ seekordne teema „Imemaa” kätkeb ühelt poolt folkloorimaailma imetabasust ja teiselt poolt rahvaste ja maade eripära. Oma nägu on iga rahvas kandnud põlvest põlve edasi just rahvaluule ja -laulu kaudu. Festivalil pakuvadki ennemuistsete ja uuemate tõlgenduste valikut pilli-, laulu-, tantsu- ja käsitöömeistrid Eestist, Lätist, Leedust, Skandinaaviast, Poolast ja Venemaalt.

www.tartu.ee/regioo


18. MAI

Muuseumiöö www.muuseum.ee/et/kuum/muuseumioo

6

Rahvusvaheline muuseumiöö saab Tartus sisse erilise hoo. Muuseume leidub siin heade mõtete linnale kohaselt märkimisväärselt palju ning nad kõik soovivad sel õhtul külastajaid millegi erilisega üllatada. Tänavuse muuseumiöö sidusteema on „Öös on inimesi”.


6.–9. JUUNI

XII Eesti heliloojate festival Festivalil tuuakse kuulajate ette rohkesti värsket Eesti muusikat ja teoste esiettekandeid, mis kõlavad professionaalsete interpreetide esituses. Festivali tänavune teemahelilooja on Arvo Pärt ja üks peaesinejaid Tallinna Kammerorkester. Üritused toimuvad Tartu Jaani kirikus.

7

www.composer.ee


9. JUUNI

Tartumaa tantsupidu www.kultuuriaken.tartu.ee

8

Siitkandi rahvatantsijate pidu peetakse Eesti Rahva Muuseumi ajaloolises asupaigas, Raadi j채rve kaldal Tartu linna servas. Selles eesti kultuuri jaoks t채hendusrikkas paigas jutustatakse p채rimuskultuurist inspireeritud tantsude kaudu lugusid teemadel, mis on eestlastele p체had. Tantsitakse sellest, mida me armastame, austame ja usume.


29. JUUNI

Popkooripidu Laulupeo traditsioon on eesti kultuuris endiselt elujõuline, sest ühislaulmisest vallanduv vägi ja energia paelub väga paljusid. Tartus peetav Popkooripidu on ühislaulmise üks väljendusvorme. Siin esitatakse tuntud ja armastatud estraadi-, pop- ja rokklaule koos 7000 koorilaulja, Eesti tuntumate solistide ning Estonian Dream Big Bandiga. Popkooripeol laulavad kõik – nii laulukaare alla kogunenud ühendkoor ja solistid kui ka mäenõlvadele kokku tulnud pealtvaatajad.

9

www.festival.tartu.ee


4. JUULI

Rahvusvaheline folkloorifestival Baltica www.kultuuriaken.tartu.ee

10

Baltica paotab huvilistele ukse maailma rahvaste kommete ja tavade, laulude ja tantsude ning pillilugude maailma. Kolme Balti riigi koostöös korraldataval üritusel esitletakse folkloorset pärandit võimalikult ehedal kujul. Tänavu võõrustab Tartu selle maineka festivali avakontserti. Oma esivanemate pärimuskultuuri tutvustavaid külalisi oodatakse nii Läänemere-äärsetest riikidest kui ka Venemaalt, Indiast, Jordaaniast ja Keeniast.


18.- 23. JUULI

Festival Klaaspärlimäng www.erpmusic.com

11

Festivali nimi on inspireeritud Hermann Hesse samanimelise romaani ainestikust. See annab märku, et Klaaspärlimängule on kutsutud muusikud, kes tõlgendavad heliloomingut tavatust vaatenurgast. Selle maineka festivali huviorbiidis on erilised instrumendid, ebatavalised kooslused ning seosed teiste kunstialade ning filosoofiaga.


19.–21. JUULI

Tartu hansapäevad Hansapäevadel elustatakse ettekujutus Tartust kui muistsest kaubalinnast ida ja lääne piiril. Festivali südameks on kesklinna väljakutel ja pargilavadel laiuv suur käsitöö- ja talutoodete turg. Külalistele tutvustatakse ka endisaegseid töövõtteid ja kombeid, toimuvad kontserdid, tantsitakse simmanitel ja seatakse üles näitused. Selle kõigega rõhutatakse, et ka praegune Tartu on kultuuride kohtumispaik.

12

www.hansapaevad.ee


28. JUULIL

Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontsert www.vanemuine.ee

13

Linlaste rõõmuks on ellu äratatud 20. sajandi esimese veerandi menukas tava korraldada tasuta suvekontsert, mille kavas on esikohal klassikaline muusika. Tänavust vabaõhukontserti dirigeerib Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi. Kontsert toimub linna ajaloolises südames asuvas looduslikus amfiteatris – Kassitoome orus Toomemäel.


1.– 4. AUGUST

Mürtsub pill www.potartu.ee

14

Mürtsub pill on tujuloov rahvusvaheline suveüritus, mis täidab Tartu kesklinna eriilmelise puhkpillimuusikaga. Sellel Eesti suurimal orkestrimuusika festivalil on võimalus kaasa elada lasteorkestritele, keerutada jalga bigbändimuusika saatel ja nautida võimast ühisorkestrite kontserti.


5.–10. AUGUST

Tartu armastusfilmide festival tARTuFF

www.tartuff.ee

tARTuFFi ajal vallutab Tartu Raekoja platsi peaaegu nädalaks Baltikumi suurima kinoekraaniga tasuta vabaõhukino, mis täitub õhtupimeduse saabudes eriilmeliste armastusfilmide ja rohkearvulise publikuga. Peale tähistaeva all kogetava kinomaagia kostitatakse filmisõpru sama tiheda dokumentaalfilmide programmiga. Festivali kavast võib leida ka kohtumisi filmitegijatega, põnevaid kirjandustunde ja meeleolukaid kontserte.

15


8.–10. AUGUST

Tartu muusikanädal www.tartumuusika.ee

tARTuFFi ajal toimuv muusikanädal haarab kaasa kogu suvise linna. Nii harjumuspärastes kui ka ootamatutes paikades üles seatud vabaõhulavadel ja õhtustel klubikontsertidel astuvad publiku ette Tartu ja Lõuna-Eesti hetke põnevaimad artistid. Muusikat kostab Tartus neil päevil kõikjalt: sisehoovidest, galeriidest, terrassidelt, kauplustest, kohvikutest ja klubidest.

16


5. SEPTEMBER–3. NOVEMBER

Nüüdiskunstifestival ART IST KUKU NU UT

17

www.artistkukunuut.org

ART IST KUKU NU UT on rahvusvahelisele nüüdiskunstile pühendatud festival, kus saab tutvuda selle ala tippude, üle maailma tegutsevate kuraatorite ja loomulikult ka Eesti kunstnike loominguga. Näitustega kaasnevas haridusprogrammis lööb kaasa enamik Tartu kunstiharidust pakkuvaid õppeasutusi, galeriisid ja Tartu kunstimuuseum.


2.–8. SEPTEMBER

Teatrifestival Draama www.draama.ee

18

Publikurohke Draama on kujunenud kokkusaamispaigaks neile, keda huvitab Eesti lavakunst ning see, kuidas tänapäeva Eesti teater oma kaasaega ja ühiskonda kõnetab. Seekordne teema ja programmi koostamine on usaldatud tunnustatud lavastuskunstniku Iir Hermeliini kätesse. Nagu varemgi, ootavad publikut mitmesugused kõrvalprogrammid ja näitused ning festivalimelu võimendavad klubiõhtud ja kontserdid.


27. SEPTEMBER

Teadlaste öö festival www.ahhaa.ee

19

Septembris kutsub teaduskeskus AHHAA kõiki suuri ja väikeseid teadlaste öö festivalile. Nädal aega vältava üritustesarja eesmärk on näidata, millega teadlased täpsemalt tegelevad, ja tutvustada eri valdkondade värskemaid saavutusi. Festivali tippsündmus on 27. septembril toimuv üleeuroopaline teadlaste öö, mil kogu Eestis on kavas üle kolmesaja põneva ürituse.


5.–6. OKTOOBER

Autorilaulufestival Lehesaju Muusika www.mellnovfest.com

20

See rahvusvaheline festival on tõeline maiuspala autorilaulužanri harrastajatele ja kuulajatele. Lehesaju Muusikal astuvad üles tuntud ja andekad bardid, kes on autorilaulu viljelenud kaua ja edukalt. Esinejaid saabub kogu maailmast, suur osa neist slaavi kultuuri aladelt.


10.–13. OKTOOBER

Rahvusvaheline Tartu Vanamuusika Festival Orient et Occident www.festivitas.ee

21

Tartu vanamuusikafestivalil pakutakse võimalust (taas)avastada õhtumaade ja orientaalse muusikakultuuri seoseid. Ühtseks tervikuks põimuvad lummavad kõlamaailmad, mis on mõjutanud nii ida kui ka lääne süvamuusika kujunemist juba aastasadu ja -tuhandeid. Kuulda saab maailma tippesinejaid ja haruldasi heliteoseid ning näha eksootilisi muusikainstrumente.


31. OKTOOBER – 2. NOVEMBER

IDeeJazz Festival IDeeJazz pakub kuulajatele headest ideedest küllastunud ja maailmatasemel Eesti muusikat, mille sekka mahub ka mõni suurepärane esineja mujalt ilmast. Festival toob Tartusse kokku kohaliku džässi ja rütmimuusika säravamad artistid, väärikamad esindajad ja värskemad mõtted. Kuulajate ette jõuab ka Tartu andekate noormuusikute looming.

22

www.ideejazz.ee


14. DETSEMBER

Battle of EST www.boe.ee

23

Battle of EST ehk BOE on breigi mitteametlik meistrivõistlus, mis toob juba 13. aastat Tartusse maailma nimekaimad breigimeeskonnad, et selgitada välja, kes on kes maailma nelja tippvõistluse viimaste aastate võitjate seas. Näha saab selliseid alasid nagu popping ja hiphop. B-boy 1vs1 võistlusest võtab osa kõigi kutsutud meeskondade paremik.


7.–10. VEEBRUAR

Miss Valentine www.vkjanika.ee

24

Miss Valentine on Euroopa suurim ilu- ja rühmvõimlemisvõistlus, mille jaoks sõidab Tartusse üle poole tuhande sportlase kogu maailmast. Tänavu peetakse Tartus ka selle kauni ja graatsilise ala maailmakarikavõistluste etapp – esimest korda nii Eestis kui ka Põhjamaades. Individuaalvõistlustel võisteldakse nelja võimlemisvahendiga: rõngas, pall, kurikas ja lint. Turniir lõppeb suurejoonelise galaetendusega.


17. VEEBRUAR

42. Tartu maraton www.tartumaraton.ee

25

Tartu suusamaraton on Ida-Euroopa suurim omataoline ning asjatundjad peavad selle rada ka 체heks kaunimaks ja huvitavamaks maailmas. Meeleolukas spordipidu toob kokku ligikaudu 10 000 suusatajat. T채iskasvanuil on v천imalus valida 63 ja 31 km pikkuse distantsi vahel ning nooremate pereliikmete seas on menukad lastes천idud. Maraton kuulub Worldloppeti pikamaasuusatamise rahvusvahelisse sarja.


12. MAI

SEB 31. Tartu jooksumaraton www.tartumaraton.ee

26

SEB Tartu jooksumaraton on Baltikumi suurim maastikujooksuüritus, millest võtab igal aastal osa tuhandeid huvilisi. Maratonirada kulgeb vaheldusrikkal LõunaEesti maastikul. Võistlejad saavad valida 23 ja 10 km pikkuse distantsi vahel, mida võib läbida kas joostes või kepikõndi tehes.


28. MAI

48. Gustav Sule memoriaalvõistlus

Selle rahvusvahelise kergejõustikuvõistluse korraldajad on nimetanud ürituse legendaarse Eesti odaviskaja järgi. Tartu Tamme staadionil peetaval võistlusel saab näha Eesti tippkergejõustiklasi.

www.tysk.ee

27


31. MAI

Tallinn-Tartu Grand Prix www.tartumaraton.ee

28

Rahvusvaheline rattaspordiüritus Estonian Cycling Weekend koosneb mitmest osast. Kõigepealt sõidavad profiratturid võidu 180 kilomeetrit Tallinnast Tartusse. Üritus kuulub Rahvusvahelise Jalgrattaliidu UCI sarja ja toob Eestisse rattureid kõikjalt maailmast.


1. JUUNI

Tartu Grand Prix www.tartumaraton.ee

29

Estonian Cycling Weekendi teisel päeval võistlevad maailma tuntuimad profiratturid ja kohalikud spordikuulsused Tartu linnaringil. See Eesti menukaim jalgratturite tänavasõit koos kaasneva meluga meelitab kohale ka tuhandeid kaasaelajaid.


2. JUUNI

SEB 32. Tartu rattaralli www.tartumaraton.ee

30

Sel lähiriikide suurimal maanteeratastele mõeldud võidusõidul saab näha koos sõitmas tippsportlasi ja harrastajaid. Rahvusvahelise rattaspordiürituse Estonian Cycling Weekend kolmanda osa moodustaval Tartu rattarallil on distantsidena valida 137 ja 73 kilomeetrit. Teekond algab ja lõppeb Tartu kesklinnas, kuid põhiosas kulgeb käänulistel Lõuna-Eesti teedel.


20.–21. JUULI

Tartu ITU European Triathlon CUP ww.tartutriatlon.ee

31

Tartu linna südamesse maha märgitud võistlusradadega rahvusvaheline linnatriatlon on kaasahaarav sportlik vaatemäng. Kavas on harrastajate igamehetriatlon ja lastetriatlon, aga ka Euroopa karikasarja etapp võistlussportlastele. Triatlonil võisteldakse kolmel alal: ujumises, jalgrattasõidus ja jooksmises.


26. JUULI

Rahvusvaheline iluuisutajate gala Mishin Mission

32

Tartu Lõunakeskuse jääareenil peetaval rahvusvahelisel iluuisutajate galaetendusel on erakordne võimalus näha 2014. aasta Sotši taliolümpiaks valmistuvate sportlaste võistluskavu. Suvisesse Tartusse on lubanud tulla nende olümpiamängude medalipretendendid eesotsas Vancouveri olümpiavõitja Jevgeni Pljuštšenko.

www.kultuuriaken.tartu.ee


25. AUGUST

SEB 7. Tartu rulluisumaraton www.tartumaraton.ee

33

See kogu Skandinaavia ja Baltikumi suurim rulluisuüritus on eriline tõsiasja poolest, et iga rajakilomeeter on ainulaadne. Populaarse maratoni start antakse Jõgevalt ja võistlus lõppeb Tartus. Valida olevad distantsid pikkusega 48 ja 19 kilomeetrit teevad osalemise jõukohaseks igale treeninud rulluisusõbrale. Kavas on ka sprint ja lastesõidud.


15. SEPTEMBER

SEB 16. Tartu rattamaraton www.tartumaraton.ee

34

Maailma suuruselt kolmas maastikurattamaraton pakub võistlemisvõimalusi mitmele vanuserühmale ning nii harrastajatele kui ka sportlastele – kokku võtab üritustest osa ligikaudu 7500 ratturit. Põhidistantsid pikkusega 89 ja 40 kilomeetrit kannavad võistlejad linnakärast eemale, Lõuna-Eesti vaheldusrikkaile maastikuradadele. Osalejaid ootavad ka maastikurattasprint ja lastesõidud.


5. OKTOOBER

2. Tartu linnamaraton www.tartumaraton.ee

35

Teist korda joostav klassikaline maraton pikkusega 42,2 kilomeetrit lookleb Tartu linnas ühel suurel ringil, niisiis on iga rajakilomeeter ainulaadne ja pakub elamusi. Samal ajal toimub Tartu tänavail ka harrastajate seas väga populaarne Tartu sügisjooks ning akadeemiline pere alates üliõpilastest kuni õppejõudude-vilistlasteni on oodatud osalema samal päeval toimuval Tartu tudengimaratonil. Sügisjooksu ja tudengimaratoni rada on 10 kilomeetrit pikk ning selle võib läbida nii joostes kui ka kepikõndi harrastades.


LISAKS 24.–28. aprill LINNAOSAFESTIVAL SUPILINNA PÄEVAD www.supilinn.ee 2.–4. mai AUTORILAULUFESTIVAL MAILAUL www.mailaul.ee 4. mai MOEETENDUS MOODPERFORMANCE-TANTS www.artcol.ee/mpt/ 13.–19. mai LINNAOSAFESTIVAL KARLOVA PÄEVAD www.karlova.ee 23.–25. mai MUUSIKAFESTIVAL INDIEFEST www.indiefest.eu 1. juuni KOGUPEREFESTIVAL „ÜLE LÄVE” www.kultuuriaken.tartu.ee

29. juuni TARTU LINNA PÄEV www.kultuuriaken.tartu.ee 12.–13. juuli MUUSIKAFESTIVAL PUNK N ROLL www.punknroll.ee 16.–17. august 8. EMAJÕE FESTIVAL www.tartu.ee/emajoefestival 14.–20. oktoober TUDENGIFESTIVAL TARTU SÜGISPÄEVAD www.studentdays.ee 25.–26. oktoober NOORTE AMATÖÖRFILMIFESTIVAL NAFF multimeedialabor.blogspot.com 15.–27. november FILMIFESTIVAL TARTU PÖFF www.poff.ee 1.–24. detsember JÕULULINN TARTU www.joululinn.tartu.ee


Fotode autorid: Tarmo Haud Kalev Ints Juhani Jaeger Jarek Jõepera Ehti Järv Helen Kasemaa Maria Kilk Enn Kuljus Gabriela Liivamägi Erki-Heiki Meerits Uku Peterson Alan Proosa Kaimo Puniste Triin Rebane Georg Rosma Juss Saska Ahto Sooaru Nele Tammeaid Meris Tammik Malev Toom Rein Toom Liis Treimann Peeter Vähi Tartu Mänguasjamuuseum Lehesaju muusika Vanemuine VK Janika Kujundus: Martin Rästa

Rohkem teavet Tartu kultuuri- ja spordisündmuste ning neid korraldavate organisatsioonide kohta leiate Kultuuriaknast www.kultuuriaken.tartu.ee. Kalender on koostatud 21.12.2012 Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonnale teada olnud andmete põhjal. Koostajad ei vastuta võimalike muudatuste eest ürituste kavas.


Mis toimub Tartus? 2013  

Tartu suurimad kultuuri- ja spordisündmused aastal 2013.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you