Page 1


Kıymetli kültür sanat dostları, 2015 Ekim ayından bu yana kültür merkezlerimizde tiyatrodan konsere, söyleşiden sergi ve atölye faaliyetlerine varıncaya kadar birbirinden farklı ve renkli onlarca etkinlik gerçekleştirmeye gayret ettik. Etkinlik planlamalarını yaparken sizlerin taleplerini göz ardı etmeden, sizin en çok beğeneceğinizi ve ilgi göstereceğinizi düşündüğümüz etkinlikleri sizlerle buluşturduk. Mayıs ayının sonu itibariyle kültür sanat sezonu sona eriyor. Fakat dönemi sonlandırırken de önceki aylarda olduğu gibi nitelikli, zihinlerde ve gönüllerde yer edecek etkinlikleri sizlerle buluşturmayı amaç edindik. Bu yıl doğumunun yüzüncü yılını kutladığımız, Türk edebiyatının ve şiirinin önemli köşe taşlarından Behçet Necatigil üzerine iki gün sürecek kapsamlı bir sempozyum düzenliyoruz. Bu sempozyumda sanatkârımız bütün yönleriyle ele alınacak. Yine, düzenlendiği ilk yıldan beri büyük ilgi gören ve artık bir marka haline gelen Göl Saatleri Şiir Akşamı’nın bu yıl beşincisini gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikte yurtiçi ve yurtdışından toplam yirmi iki şair gün batımında en güzel şiirlerini sizler için okuyacak. Bu güzel akşam Türk Halk Müziği sanatçısı Ayfer Vardar’ın dinletisiyle taçlanacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Kültür ve Sanat merkezlerimizde eğitim gören gençlerimizin yeteneklerini sergileyecekleri Genç Fest, gençlik festivalimiz de sizlerle olacak. Kursiyerlerimiz, yıl boyu aldıkları eğitimin neticesinde kazandıkları hünerlerini sizler için sergileyecekler. Bir kültür ve sanat sezonunu daha sonlandırırken cennet kokulu annelerimizin Anneler Günü’nü, Miraç kandilinizi ve bütün gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyor, bir sonraki kültür sanat sezonunda yeniden buluşmak üzere esenlikler diliyorum.

Temel KARADENİZ

Küçükçekmece Belediye Başkanı


yazan

Erkan Gündüz yöneten

İrfan Kangı

Kerem Poyraz Kayaalp, Fırat Çöloğlu, Nihan Tarhan, Suat Güzey, Nazlı Kar, Erkin Halçe, Ahmet Taşdemir Kızlarının en mutlu günü için hazırlanan bir aile, sevdiği için fütursuzca mücadele eden bir genç, evliliği deneme tahtası olarak gören bir damat, bir dediği bir dediğini tutmayan bunak bir amca ve ortada bir ceset… “Bir kız isteme merasimi ne kadar zor olabilir?” sorusunun cevabını veren ‘’Darısı Başımıza’’ düşmeyen temposu, koşturmacası, deneyimli oyuncu kadrosu ve sürprizleriyle seyirciye keyifli bir akşam yaşatıyor.


yazan

İskender Pala yöneten

Hidayet Erdinç oyuncular: Fatih Kahraman, Nihal Tercan, Göker Ersivri, Erdoğan

Aydemir, Rezzak Aklar, Hakan Onat Peynirci, Işıl Keskin, Bahar Yanılmaz, Can Sözeri Cenk Dinçsoy, Eray Cezayirlioğlu, Metehan Kuru, Emre Akarsu, Özcan Akgöz, i. Cem Tek, Ozan Uz, Zekayi Metin, Hakan Güngör, Mehmet Pala, Emre Avşar, Mehmet Konu, Özden Dindar, Mehtap Gündoğdu, Büşra İlay Tiryaki, Merve Akaydın, İpek Şen, Burçin Yıldırım, Aslı Büşra Sarınç, Arda Kaptanlar, Murat Ceylan, Arif Mustafa Güney, Bulut Mesci

Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i Bizanslı tekfurlar, Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar. Kadın kılığına sokarak düğüne getirdiği askerleri sayesinde pusuyu bertaraf eder. Aynı anda hem Bilecik Kalesinde, hem düğün alanında başlayan savaş Osman Bey’in zaferiyle sonuçlanır.


yazan

Cevat Fehmi Başkut yöneten

Halil İbrahim Kaplan Oyuncular: Halil İbrahim Kaplan, Faruk Yıldırım, Burak Aydın, Coşkun Gültekin, Serap Ağalar, Nazlı Pınar Kaya, Kenan Etişgen Amerika, İstanbul ve Harput üçgeninde geçen bu trajikomik hikâyede ana karakterimiz Mister Abraham Maderus, Amerikalı bir milyoner olarak kırk sene önce kaybettiği kardeşi Ahmet’i aramak için İstanbul’a gelir ve macera böyle başlar.


yazan

Turgut Özakman yöneten

Kemal Kocatürk

Oyuncular: Ali Karagöz, Bahtiyar Engin, Cihan Kurtaran, Çağatay Palabıyık,Gülsün Odabaş, Hamit Erentürk, Murat Ozan, Murat Üzen, Nazan Yatgın, Nevzat Çankara, Orhan Hızlı, Pelin Budak, Pınar Demiral,Selçuk Soğukçay , Serkan Bacak, Volkan Ayhan, Zeynep Ceren Gedikali Rasim Baba’nın oğlu Yusuf, gölge oyunuyla ilgilenmektedir. Oğlunun da kendisi gibi ünlü bir kabadayı olmasını isteyen Rasim Baba, oğlunu Fehim Paşa’nın konağına götürür. Konaktaki kadınları eğlendirmek için bizzat Fehim Paşa tarafından gölge oyuncusu olarak görevlendirilir. Bir de üstüne, Fehim Paşa’nın kızına âşık olunca büyük siyasi karışıklıkların, iktidar kavgalarının ortasında eğlenceli bir olaylar dizisi gelişir.


yazan

Göksel Arslan oyuncu: Emre Narcı Bu oyun; rasathanede ölümün ne zaman ve kimden geleceğini bilmeden, yaşamı sorgulayan bir adamın hikayesidir. Hayyam’ı anlamak için, yaşamı anlamak, ama önce ölümü anlamak gerekir. Dinlerin haber verdiği ölüm sonrası hayatı, cenneti ve cehennemi, ölümü kavramak, sırrını çözmek ve insanlığa yol göstermek için cebirden, tıbba nice eserler verdi. Zamanında onun için “ Var olan bütün bilgileri bilir” denmiştir.


Uyarlayan

Gökçe Biçer yöneten

Hakan Altıner oyuncular: Can Gürzap, Tayfun Yılmaz, Sadi Özen, Efe

Yeşilay, Can Türkdoğan, Metin Hasgül, Mekin Sezer, Berkay Şanveren, Emre Çoldur, Enes Daniş, Onur Yaldız, Alev Sezer, Gökhan Dost, Hande Djvadi, İrem Uğural, Banu Batur

Öğrencilerin, ailelerinin onlar için seçtiği geleceği yaşamakla kendi istediklerini yapabilmenin önündeki engeller ve bunlarla başa çıkma yöntemleri anlatılıyor. Okula yeni atanan John Keating, önlerine yeni bakış açıları sunarak, şiir dünyasına girmelerini, günü en iyi şekilde değerlendirebilmeleri ve Walt Whitman’ın dediği gibi hayata “kendi dizeleri ile katılabilmeleri” için farkındalıklarını artırmaya çalışmaktadır.


yazan ve yöneten

Murat Kürüz

oyuncular: Hakan Yılmaz, Hande Subaşı, Turgut Tunçalp, Arzu Budak sahne alıyor.

Bu tiyatro oyununda acı gerçeklerle bir kez daha yüzleşiyoruz. Günümüzde sadece tüketen ve tüketmeyi alışkanlık edinmiş insanların asıl değerlerinden nasıl koptuklarını anlatan bu öykü bir mizah örneği... Günümüz hastalığı olan sınıf atlama ile yüzleşmeye hazır mısınız? Kutsal aile, kutsal birliktelik, ailenin mahremiyeti, evimiz; canımız, pembe pancurlu yuvamız gibi kavramlar bir anda domino taşı gibi devriliyor. Çünkü bu kavramlar tüketme ve sınıf atlama hastalığına yenik düşüyorlar.


yazan

Eren Genç yöneten

Zülfikar Yazgaç oyuncular: Zülfikar Yazgaç, Merih Fırat, Tolga Öz, Hamza Yazıcı, Melek İşlek, Eren Genç

Yaptıkları tiyatro gösterisi ile başarısızlığa uğrayan ekip, soyunma odasına hüsrana uğramış bir halde girerler. Hem tiyatronun hem de oyuncuların borçları oldukça fazladır. Tek çare olarak bir akşam da yeni bir oyun hazırlayıp kısa zamanda sahnelemektir. Kostümleri, dekorları yoktur, senaryo yoktur ve tek prova ile bir gecede yeni bir oyun nasıl olacaktır? Hem bir prova hem de bir oyun seyredip kahkahalarla güleceksiniz.


yazan ve yöneten

Şerafettin Kaya oyuncular: Mustafa Güngör, Pelin Takat, Didem

Yeldan, Gül Gökce Korkmaz, Zeynep Akan, Eylem Doğan, Emel Ovalı

Hayata direnen; ekonomik durumu kötü ezilmiş bir kadın, sosyal duyarlılığı yüksek bir garson, evli bir adama âşık bir genç kızın dramı, lüks yaşama heveslenen bir kadının psikolojisinin bozulması… Ailesiz büyüyen genç bir kızın madde bağımlılığından kurtulması ve hayata karşı duyduğu öfke… Bütün dünyayı dolaşsa da kendini yerele yönlendiren bir kadın… Hepsi de kendini hayata bağlayacak bir umudun bir amacın peşinde….


yazan ve yöneten

Nadir Ersoy

Oyuncular: Nadir Ersoy, Yılmaz Fidan, Ali Erdoğan,

Nesrin Uçar, Lütfü Özkılıç, Sena Ersoy, Ayten Öztürk, Feridun Bozdeveci, Hilal Doyran, Merve Karabulut, Mücahit Nazifoğlu, Yaşar Akvardar

Emine ve üç küçük çocuğu, babalarını yıllar önce Filistin’e yollamış ve o günden bu yana ondan haber alamamışlardır. Babanın gidişinden bir süre sonra İstanbul’a göç etmek zorunda kalan aile, Emine ve evin büyük oğlu Ali’nin çabalarıyla yaşamlarına devam etmektedir. Hikaye, piknik yapmak için sabah erkenden yola koyulan ailenin yaşadığı bir kazayla başlar.


yazan ve yöneten

Şirin Gedikli oyuncular: Fatoş İzdeven, Murat Dönmez, Melek İşlek,Erkan Gündüz

Güzeller güzeli, iyi kalpli Pamuk Prenses bir anda kendisini hayvanlar aleminde bulur. Oraya nasıl geldiği hakkında hiçbir fikri yoktur. Bir an önce evine gitmeyi ister. Fakat kötü köpek Piko yaptığı yaramazlıklarla Şaşkın Ördek ve Meraklı Pengueni çok üzmektedir. Pamuk Prenses de bu durumu görmezden gelemez. Şaşkın Ördek ve Meraklı Penguen, Piko’ya iyi bir ders vermek için Pamuk Prenses’den yardım isterler. Acaba Piko dersini alacak mı?


yazan

Beydeba yöneten

Hüseyin Sorgun

oyuncular: Şahin Sancak, Murat Kocacık, Uğur Deniz Yuka, Erdoğan Hasan Cengiz, Derya Şahan, Gülbahar Pay

Ormanlar Kralı Aslan, o âna kadar hiç duymadığı bir ses yüzünden yemeden içmeden kesilmiş, dışarı çıkamaz olmuştur. Kötü niyetli Dimne, Aslan’ın Şetrebe’nin sesinden korktuğunu keşfeder ve onun yanında yer edinmek için bu korkuyu kullanmak ister. İyi yürekli Kelile’nin bütün nasihatini kulak arkası eden Dimne, yolundan şaşmaz. Ancak Dimne’nin bir oyunu varsa ormanın sahibinin de bir oyunu vardır. Fabl türünün önemli ve ilk örneklerinden biri olan Kelile ve Dimne, Beydeba tarafından Hint Kralı Debşelem’e sunulmuş hikmetli hikâyelerden oluşur. Bu eğlenceli oyuna davetlisiniz.


yazan

Ebru Yavuz yöneten

Seyit Demir oyuncular: Zuhal Deliağaoğlu, Kemal Maden, Dila Kavasoğlu, Merve Göydağ

Hayal kurmanın ve o hayalin peşinden aşkla,

sevgiyle ve çok çalışarak gitmenin, başarılı olmanın hikayesidir Hayaller Dünyası… Her hikâyede olduğu gibi burada da iyiler ve kötüler vardır. Pastacı olmak isteyen Yamak Mıstık’tan Hayaller Pastanesi sahibesi Pembe Şeker Hanım’a, Susam Pastanesi’nin hırslı sahibesi Bayan Susam’dan gösteriş meraklısı Bayan Kokoş’a renkli ve canlıdır her şey. Hadi hep beraber izleyelim!


yazan

Bilal Aydoğdu yöneten

Burcu Taş oyuncular: Adnan Mehmet Ali Aslan, Melis Çalgı, Efe Teker, Vedat Arıcan, Betül Özkay

Kahramanlarımız Aslan, Kaplan, Çita ve Kedi kendilerine ait bir müzik grubu kurup karınlarını bu şekilde çalışarak doyurabileceklerini düşünürler. Kedi’nin ailesinden olan Yaşlı Kedi, bir zamanlar ‘’Bremen Mızıkacıları’’ndan biridir ve mızıkasını kediye verir. Kahramanlarımız görelim, nasıl bir maceraya atılacak!


yazan

Burhan Gün yöneten

Abdullah Gün oyuncular: Hasan Gündoğdu, Hakan Gün, Mesut Erdemir, Ertunç Alıcı, Ertuğrul Doğancan Kahraman Ağustos Böceği bir mucittir. Orman halkının yaşamını kolaylaştırmak için yeni icatlar yapar. Karıncaların yüklerini daha hızlı ve daha az yorularak taşımalarını sağlayabilecek bir araç-Tekerlekbus, kaplumbağanın daha hızlı yol alabilmesini sağlayacak bir süper kaykay ve niceleri… Ama icatları orman sakinleri tarafından pek hoş karşılanmaz. Görelim, bizi nasıl bir macera bekliyor!


yazan ve yöneten

Musa Yüzgüleç oyuncular: Şahin Sancak, Can Yaman, Musa Yüzgüleç, Mustafa Bektaş, Binnur Işık, Bükem Uğur İnsanların ve kocaman binaların arasında, azılı Köpşef’e eşlik ederek yaşayan Kuçu ve Hapçu’dan oluşan köpekler ve birbirinden hırslı Cipsi ile Pisi’ye eşlik eden Bayan Misi’nin oluşturduğu kediler, mahallenin liderliği için amansız bir yarışa girerler. Birbirlerini yenip mahallenin lideri olmaya çalışırken aralarındaki sorunların üstesinden gelebilecekler mi?


uyarlayan ve yöneten

İbrahim Yakut oyuncular: Burçak Yüksektepe, Çisel Kuşkan, Ensar Gündüzay, İbrahim Yakut Hansel ve Gretel, Kötü Karga’nın onları kandırmasıyla kara ormanda İhtiyar Adam’a tutsak olurlar. Kara ormanda tek başına yaşamakta olan İhtiyar Adam, çocukları pastadan yapılmış eviyle kandırarak çocukların kendine hizmet etmelerini ve yalnızlığını paylaşmalarını ister. İhtiyar Adam’dan kurtulmanın tek yolu ise kimsenin bilemediği bilmeceleri bilmektir.


yazan ve yöneten

Musa Gönüllü oyuncular: Musa Gönüllü, Sevgi Kalender, Fatih Küçük, Duygu Gönüllü, Nihan Güneş

Bir çöpçü tüm dünyayı temizleyebilir mi? Elinden ne kadarı gelir? Acaba etrafımızdaki çöplerin içinde kirden pislikten oluşan canavarlar mı yaşıyor? Çevreyi kirletenlerin aklına onlar mı giriyor? Dünyamızın dışında yaşayanlar kirlilikle ilgili ne düşünüyorlar? Ormanlarımızın sonu mu geliyor? Peki, ormanlarımızın faydalarını biliyor muyuz? Bütün bu sorulara cevap bulup eğleneceğimiz oyunumuza bekliyoruz.


Engel Tanımayan Çocuk Tiyatrosu /4-8

yazan ve yöneten

Senem Sönmez Arslan

oyuncular: Gülsemin Şimşek, Neslihan Manioğlu, Canan Demir, Büşra Yağcı “Martısız Ada” okyanusun ortasında hiçbir martının konmadığı bir adadır. Onun ve oralarda yaşayan tüm martıların hayatı bir gün dört farklı cesur martı sayesinde değişir. Görmez Martı, Duymaz Martı, Hareketli Martı ve Martı Tek kendi hayatlarını, adanın hayatını ve oralarda yaşayan tüm martıların hayatlarını nasıl güzelleştirir?


yazan ve yöneten

Coşkun Gültekin oyuncular: Beyza Birgen, Eyüp Türkan, Kübra

Erol, Birce Ece Toksavul, Didem Özkan, Selma Kaya

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, kalemin krallığı insanlık tarihi var olduğu sürece devam edecek. Ama her şey mutlu devam etmeyecek gibi görünüyor. Kötü kalemtıraş, kalemin her zaman düşmanı olmuş ve onu her fırsatta zora sokmak için elinden geleni yapmıştır. Yine eline geçen bir fırsatı kullanmak üzereyken hesapta olmayan biri çıkagelir ve kalemle birlik olup kalemtıraşa karşı mücadele ederler. Bu mücadelenin sonu mutlu mu olur? Yoksa mutsuz mu? Doğrusu bende merak ettim. O zaman ne duruyoruz? Hadi birlikte izlemeye gidelim.


yazan ve yöneten

Erkay Yavuz

oyuncular: Kerem Tanık, Çağatay Dörtyıldız,Hasan Can Türkkanı,Erkay Yavuz

Tankuk ile minkak iyi iki arkadaştır. Tankuk yaramaz bir çocuktur. Minkak ise onun aksine derslerinde başarılı, söz dinleyen örnek bir öğrencidir. Bir gün öğretmenleri Tankuk’un yaptığı yaramazlıklardan vazgeçmesi için onu örnek bir çocuk olan Minkak’ın yanına oturtur. Minkak ona hem ders çalışırken hem de oyun oynarken neyin doğru neyin yanlış olduğunu eğlenceli bir üslupla öğretir.


konuşmacı

Psk. Kübra Nur Kesen Çocuklar neden tırnak Yer? Ne yapılmalıdır? Parmak emmenin sebepleri nelerdir? Nasıl davranılmalıdır? Doğduğundan beri hala parmağını emiyor? Ne yapmalıyım? Her yolu denedim bir türlü geçmiyor. Eğer siz de bu soruları sık sık kendinize soruyorsanız ve cevap bulmakta zorlanıyorsanız söyleşiye davetlisiniz.


konuşmacı

Gülser Ateş Hz. Havva (as)’dan bugüne Kuran-ı Kerim’de adı geçen kadınlar... Efendimiz’in (SAV)  hayatında rol oynayan kadınlar... Anne olarak, eş olarak ve iş hayatında ailevi ve sosyal yönden kadınların durumu... Ayet ve hadislerle desteklenecek söyleşiye davetlisiniz.


konuşmacı

Endokrinolog Mustafa Gürkan Taşkale Hormon dengesizliği ve problemlerine, diyabet, tiroid hastalıkları, metabolik bozukluklar, hormonların fazla ya da az üretimi, menopoz, osteoporoz, hipertansiyon, yağ metabolizması ile ilgili hastalıklar, kısırlık, boy kısalığı, salgı bezlerinin tümörleri, şişmanlık ve kilo problemlerinize tanı koymak ve tedavi süreçleri ile ilgili bilgilendirmeler için söyleşiye davetlisiniz.


konuşmacı

Yusuf Özkan Özburun Modern dünyanın bizi tüketime, tüketirken kendimizi tüketmeye yönlendiren yanıyla nasıl mücadele etmeli? Saplantılı, takıntılı, bağımlı yanlarımız ve buna bizi yatkın hale getiren düşünce, duygu ve davranış alışkanlıklarımızdan nasıl kurtulabiliriz? Tiryakiliğe, bağımlılığa yatkın bir kişilik yapısından otokontrolü yüksek, kendini yönetebilen, bağlı olan ama bağımlı olmayan bir yapıya geçiş mümkün mü? Çağın manevi bünyemizi bozan hastalıkları, kendi kendimize koyduğumuz bariyerle birleşince neler oluyor? Madde bağımlılıklarının kaynağında psikolojik yapımızın hangi dinamikleri yatıyor? Tüm bu sorulara cevap aranacak söyleşimize davetlisiniz.


konuşmacı

Uzm. Psikolog Aslı Karasaç Ergenlik, birçok yoğun ve karmaşık duyguların yaşanabildiği, çocuklukla vedalaşıp gençliğe ilk adımların atıldığı ‘yetişkinliğe hazırlık’ sürecidir. Bu süreç ergenler için olduğu kadar aileler için de oldukça zor bir süreçtir. Ergenler neredeyse tüm enerjilerini bir gruba ait olmak için harcarlar. Grubun dışında kalmamak adına grubun tüm kural ve sınırlılıklarına uyum sağlar ve grup dışında kalmamak için neredeyse “baskı” altında kalabilirler. Söyleşiye davetlisiniz.


Eğitmen:

Hakan Dedeler

Geleneksel Türk Müziğimiz ve Klasik Batı Müziği ile tanışmaya ne dersiniz? Küçükçekmece sınırlarındaki anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle “Eğitici Müzik Atölyesi” ve “Müzik Kültürü Çalışmaları” başlıyor! Temel müzik bilgileri edinip, enstrümanları tanıyacağımız ve eğitici olduğu kadar eğlenceli, birçok farklı unsurlarla zenginleştirilmiş uygulamalar ile siz küçük arkadaşlarımızın katılımıyla kaliteli müziğin tadına varacağımız atölye çalışmalarımızda çok güzel dakikalar geçireceğiz. Hep beraber

“Yaşasın müzik!”

diyebilmek için, sizleri atölyelerimize bekliyoruz…

411 08 87


Turna Göçü: Ali Akbaş ve Şiiri Yöneten

Prof. Dr. Yakup Çelik Konuşmacılar

Bayram Bilge Tokel, Yakup Ömeroğlu, Bahtiyar Aslan Panel : Türk Edebiyatı Vakfı Saat: 15.00 Dinleti : Mavran Adası Küçükçekmece Göl Kenarı Saat: 20.00 Konser Ayfer Vardar Sunum Hüseyin Köroğlu

27 Mayıs Cuma


Katılımcı Şairler Ayşe Sevim Cevdet Karal Domenico Brancale (İTALYA) Elvedin Neziroviç (BOSNA HERSEK) Hayriye Ünal  Hulud El Mualla (BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ) Mahmoud Al Tawail (SURİYE) Mehmet Aycı  Mehmet Baş Mehmet Can Doğan  Mehmet S. Fidancı Murat Koparan  Mustafa Aydoğan  Mustafa Özçelik  Mustafa Uçurum  Naida Mujkiç (BOSNA HERSEK) Nurettin Durman  Ricardo Bellveser (İSPANYA) Sıtkı Caney  Şadi Kocabaş  Ünsal Ünlü 


13.

29 May覺s Pazar

Saat: 12.00


28 May覺s Cumartesi

Saat: 19.00


Küçükçekmece Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu Konseri

Şef

29 Mayıs Pazar

Saat: 20.00


"Bahar Bülbül ve Gül"

Şef: Fuat İkiz Sunum: Başak İkiz


21 Nisan-10 May覺s 2016


konuşmacı

Muzaffer Doğan Büyük şair ve düşünür Necib Fâzıl Kısakürek’in hem doğum, hem de ölüm yıldönümü Mayıs ayına rastlar. İstanbul’da 26 Mayıs 1904’de doğan şair, 33 sene evvel, gene bir Mayıs ayında (25 Mayıs 1983) aramızdan ayrıldı. Necib Fâzıl üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan edebiyatçı yazar Muzaffer Doğan, Marmara Anadolu İmam-Hatip Lisesinde, “Şiir, sanatların sultanıdır.” diyen büyük şairin şiir ve düşüncelerinden bir demet sunacak. Davetlisiniz.


yöneten

Mustafa Çalışan konuşmacı

Mehmet Paksu İslâm dininin örnek ve öncü şahsiyetleri “Peygamber Yıldızları” olarak bilinen sahabelerin hayat hikâyelerinden kesitlerin anlatılacağı söyleşimizde; hadislerle de günümüz insanının problemlerine ufuk açacak örnekler sunulacaktır. Davetlisiniz


konuşmacı

Mehtap Altan “Yarınlar, yazmayı ve okumayı şiar edinmiş gençlerin yüreklerinde aydınlanacak.” diyerek okul programlarında “Yazmak Eylemi” üzerine programlar gerçekleştiren yazar Mehtap Altan “Anneler Günü” etkinliklerimiz kapsamında kadın/edebiyat/yazmak üzerine öğrenciler ile söyleşecek. Davetlisiniz.


konuşmacı

Dr. Şeref Akbaba

Medeniyet tasavvuru bir değerler sistemidir ve her tasavvurun kendine has kabulleri vardır. İslam medeniyetinin de kendine has kabulleri olduğu gibi. Bu kabuller. toplumsal yaşamın her alanında: kültürde. inançta. mimarı de. sanatta vs. bütün alanlarda etkisini gösterir. Dr. Şeref Akbaba. bir değerler sistemi olarak kabul edilen “Kültür ve Mede­niyet” kavramını anlatıyor. Davetlisiniz.


konuşmacı

Ayşegül Zorlu Çocuklara iyilik, doğruluk vs. kavramlar zamanında en doğru şekilde verilmezse sonraki dönemlerde beklenmedik durumlarla karşılaşmak bizim için hiç de sürpriz olmaz. O bakımdan bu konuları çocuklarımıza zamanında öğretmekte fayda var. “Şakrak ile İyilik Yolunda” konulu etkinlikte bu kavramlar üzerinde duruluyor ve çocuklarla eğlenceli vakit geçiriliyor.


konuşmacı

Erol Erdoğan İdeal-kariyer arasındaki olumlu ve olumsuz etkileşimler neler? Modernizm bizi ideal olmaya mı, kariyerist olmaya mı yönlendiriyor, tercihimiz nasıl olmalı? Bir şey olmak ile bir şey yapmak arasındaki denge nasıl sağlanacak? İlahiyatçı ve Sosyolog Erol Erdoğan, gençlerin kendini yetiştirmeleri ve yeni bir dünyanın kurulmasına verecekleri katkıların niteliğini belirleyecek olan ideal ve kariyer süreçlerini anlatacak. Davetlisiniz


konuşmacı

Ayşegül Zorlu Çocuklara iyilik, doğruluk vs. kavramlar zamanında en doğru şekilde verilmezse sonraki dönemlerde beklenmedik durumlarla karşılaşmak bizim için hiç de sürpriz olmaz. O bakımdan bu konuları çocuklarımıza zamanında öğretmekte fayda var. “Şakrak ile İyilik Yolunda” konulu etkinlikte bu kavramlar üzerinde duruluyor ve çocuklarla eğlenceli vakit geçiriliyor.


konuşmacı

Lokman Yıldız “İstanbul mutlaka fethedilecektir” müjdesini alan her İslam komutanı ona karşı heyecan duymuş ve İstanbul’u almak için seferler düzenlemiştir. Fakat İstanbul başkalarının da gözdesiydi. Onu vermemek için var güçleriyle İstanbul’u korumaya çalıştıkları halde çalışarak başarmanın, azim ve gayretin, hiçbir etnik yapı üstünlüğü gözetilmeksizin tek yürek olan ümmet olma şuuruyla, Peygamberin müjdesini alan İstanbul alınarak hasretin sona erdiği bir zaferdir. İçinde yaşadığımız bu şehir için kimler nasıl ve ne için mücadele ettiler? Fetih esnasında hangi esrarlı hadiseler yaşandı? Hıristiyanlar  buna niçin sevindiler? Bu şehre sahip çıkmak için sorumluluklarımız nelerdir? Bütün bu soruların cevabı söyleşimizde...


Eğitmen:

Hakan Dedeler

Geleneksel Türk Müziğimiz ve Klasik Batı Müziği ile tanışmaya ne dersiniz? Küçükçekmece sınırlarındaki anaokulu ve ilkokul öğrencileriyle “Eğitici Müzik Atölyesi” ve “Müzik Kültürü Çalışmaları” başlıyor! Temel müzik bilgileri edinip, enstrümanları tanıyacağımız ve eğitici olduğu kadar eğlenceli, birçok farklı unsurlarla zenginleştirilmiş uygulamalar ile siz küçük arkadaşlarımızın katılımıyla kaliteli müziğin tadına varacağımız atölye çalışmalarımızda çok güzel dakikalar geçireceğiz. Hep beraber

“Yaşasın müzik!”

diyebilmek için, sizleri atölyelerimize bekliyoruz…

411 08 87


AKSM

“Fotoğraflardaki Çocuk Oyunları” adlı sergimiz 10 Mayıs tarihine kadar AKSM sergi salonunda seyirci ile buluşmaya devam ediyor. 14 Mayıs –19 Haziran tarihleri arasında “Halk Eğitim Merkezi Hüsn-i hat ve Tezhip Sergisi” 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında öğrencilerin Hüsn-i Hat ve Tezhip çalışmaları yer alacak. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Hüsn-i Hat ve Tezhip sergisinde kursiyerlerin yapmış oldukları otuz adet çalışma yer alacak. Usta Öğretici Ulviye Döndü Öztürk yönetiminde hazırlanan çalışmalar 19 Haziran tarihine kadar Atakent Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu’nda izlenebilecek. Atölye çalışmalarına herkes davetlidir.

CKSM

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde 20 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında “Aşk-I Nebî” adlı sergimizde Kutlu Doğum haftasında; Mehmet Çebi Koleksiyonu’ndan Hilye-i Şerif örnekleri sergilenecektir. Hilye-i Şerif, Hilye-i Saadet ya da Hilye-i Nebevi gibi isimlerle de bilinen ve Hz. Peygamber’in fiziksel özelliklerini, karakterini, insani ve ahlaki niteliklerini anlatan Hilye’ler gerek İslam edebiyatı gerekse hat ve tezhip sanatlarında önemli bir yere sahiptir. Bu sözlü tasvirler; Hz. Muhammed ile görüşme fırsatı bulamamış kimseler tarafından, Hz. Peygamber’e duydukları özlem ve muhabbetlerini, onu görenlerin resim gibi göz önüne gelecek şekilde anlatımlarını dinleyerek gidermişlerdir. Sergi gezisi ve atölye çalışmalarına herkes davetlidir.

SKSM

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediğimiz sergiler de aralıksız devam ediyor. 20 Nisan – 10 Mayıs tarihleri arasında Geleneksel Sanatlar Proje sergisi olan “Sanat’ın Sır Hali” adlı sergimizde geleneksel ve çağdaş tarzlarda birbirinden güzel çini örneklerini Geleneksel Sanatlar Akademisi Kursiyerlerinin yapmış olduğu çalışmalar sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. 12 Mayıs – 22 Mayıs “Resim Kursiyeri Yıl Sonu Karma Sergisi”’nde resim sanatı sevgisi etrafında birleşmiş, büyük bir istek ve özveriyle çalışan ressam adaylarının çalışmaları yer almaktadır. Klasikten güncele ve modern sanata kadar geniş örnekler sunulmaktadır. Resimlerde belli bir tema ve konu birliğinden ziyade öğrencilerin farklı eğilimlerinin özgürce ortaya çıkması hedeflenmiştir. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi ve Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi resim sınıflarının yıl boyunca ürettikleri resimler izlenebilecektir. 24 Mayıs – 05 Haziran tarihleri arasında “Bilgi Evleri Yıl Sonu Etkinlikleri” Küçükçekmece Belediyesi Bilgi Evleri’nin geleneksel hale gelen yıl sonu etkinlikleri yine birbirinden renkli programlarla izleyicilerle buluşuyor. Karikatür, resim ve çakıltaşı sergilerinin yanı sıra bilim şenliği de SKSM Sergi Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Birbirinden ilginç tasarım ve bilimsel çalışmaların boyutlu sunumları izleyenleri deneysel bir sergiye davet ediyor.


Özel Tiyatrolar

Yetişkin Oyunları Tam Bilet : 4.00 Yetişkin Oyunları İndirimli Bilet : 2.00 Çocuk Oyunları Bilet : 1.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu Oyunları Yetişkin Oyunları Tam Bilet Yetişkin Oyunları İndirimli Bilet Müzikal Oyunlar Tam Bilet Müzikal Oyunlar İndirimli Bilet Çocuk Oyunları Bilet

: 6.00 : 4.00 : 7.50 : 5.00 : 2.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi iletişim numarası 0212 424 24 19

Konserler Tam Bilet Öğrenci Bileti

Sinemalar Tam Bilet Öğrenci Bileti Çocuk Bileti

: 2.00 : 1.00 : 2.00 : 1.00 : 1.00

• Tiyatro oyunları, konserler ve sinemalar dışında bütün etkinliklerimiz ücretsizdir. Biletinizi tiyatrolar, konserler ve sinemalar için haftanın her günü gişeden ve bilet.kucukcekmece.bel.tr adresinden temin edebilirsiniz. • Etkinlik başlamadan 10 dk. önce tüm seyircilerimizin salondaki yerlerini almaları gerekmektedir. Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmaz, geç kalan seyirciler 2. perdeyi izleyebilirler. • Bilet kontrolü yapıldıktan sonra koltuk numarasına göre oturulması gerekmektedir. • Tiyatro salonuna yiyecek ve içecek ile girilmesi yasaktır. • Etkinlik süresince cep telefonları kapalı tutulmalıdır. • Acil durumlar dışında etkinlik sonuna kadar salondan çıkılmaması önemle rica olunur. • Çocuk tiyatrolarımız ve çocuk sinemalarımızda izleyici yaş sınırı 3; diğer tiyatro, sinema ve konser etkinlikleri için izleyici yaş sınırı 10’dür.

Hepimizin güvenliği ve seyir kalitesi açısından önemli olan bu kurallara uyduğunuz için teşekkür ederiz.


www.kucukcekmece.bel.tr

Küçükçekmece Belediyesi Mayıs 2016 Kültür Sanat Etkinlikleri  

https://www.facebook.com/kucukcekmecemiz https://twitter.com/Kucukcekmecemiz

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you