Page 1

Razem zmieniamy Piekary Slaskie!

Obywatelski Klub Radnych

Na zdjęciu od lewej: Andrzej Wymysło, Helena Warczok, Maciej Czempiel, Łukasz Ściebiorowsiki, Grzegorz Gowarzewski, Natalia Ciupińska-Szoska, Stanisław Plajzner


Mam swietna druzyne

Redakcja: Po czterech latach nadszedł czas podsumowań. Jak Pani ocenia ten czas ze swojej perspektywy? Sława Umińska-Duraj: To był na pewno czas intensywnej pracy. Próbowaliśmy nadrobić zaległości w wielu różnych dziedzinach, przeznaczając na inwestycje rekordowe ilości środków finansowych i prowadząc inwestycje na niespotykaną do tej pory skalę. Red.: Która z inwestycji była najważniejsza? S.U-D.: Na pewno wybudowanie nowego budynku Szpitala Miejskiego i jego wyposażenie było inwestycją kluczową, ale dla mieszkańców istotne są wszystkie zmiany. Czasami wręcz niewielkie remonty prowadzone w miejscu zamieszkania są ważniejsze niż inwestycje warte kilkadziesiąt milionów złotych. Staraliśmy się zaspokoić wszystkie potrzeby. Red.: Udało się? S.U-D.: Nie, ale też nie oczekiwałam, że uda się zrobić wszystko. Już kiedy pisaliśmy program wyborczy zakła-

Red.: Środków zewnętrznych udało się pozyskać ponad 100 milionów złotych i to z różnych źródeł. S.U-D.: Wykorzystujemy każdą okazję, żeby sięgnąć po środki europejskie, rządowe, funduszu ochrony środowiska, metropolii czy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Piekary są SUPER! Cztery lata minęły naprawdę szybko. W tym czasie udało się jednak zrealizować wiele kluczowych inwestycji!

Red.: Jaki jest udział radnych w zachodzących zmianach? S.U-D.: Sukces zawsze ma wielu ojców, ale w tym przypadku tak naprawdę jest. Gramy drużynowo i wszystko co udało się zrobić osiągnęliśmy wspólnie. Jesteśmy w kontakcie z mieszkańcami, ale bliżej są

‚‚Sukces zawsze ma wielu ojców, ale w tym przypadku tak jest. Gramy druzynowo!” daliśmy, że to program na dwie kadencje, bo zadań do realizacji było w nim bardzo dużo. I tak udało się wykonać więcej niż zakładaliśmy. Red.: W czym tkwi tajemnica Waszego sukcesu? S.U-D.: W pracy zespołowej! Od samego początku harmonijnie współpracujemy z Radą Miasta, bez podziałów na rządzących i opozycję. Miałam wsparcie nie tylko Obywatelskiego Klubu Radnych, ale także całego ugrupowania Nasze Piekary. W takiej atmosferze można realizować śmiałe projekty. To świetnie działało do czasu wmieszania się przed wyborami polityków partyjnych. Poza tym dobra współpraca z radnym sejmiku województwa Januszem Pasternakiem, dzięki czemu skutecznie aplikowaliśmy po środki zewnętrzne.

Dzięki tym pieniądzom możliwa jest rewitalizacja Osiedla Wieczorka (50 mln zł z WFOŚiGW), budowa nowych mieszkań przy ul. Ziętka 60 (BGK), rozbudowa MOSiR (Ministerstwo Sportu), budowa ścieżek rowerowych (20 mln z UE) i wiele innych. Tu również kłania się dobra współpraca na każdym szczeblu: miejskim, wojewódzkim i krajowym. Red.: Mieszkańcy wciąż jednak mają spore oczekiwania. S.U-D.: W ciągu czterech lat zrealizowaliśmy prawie 160 różnych, mniejszych i większych zadań inwestycyjnych. To średnio 40 inwestycji rocznie. Wydaliśmy dziesiątki milionów złotych, ale... przed nami jeszcze wiele pracy. Część rzeczy wymaga doprowadzenia do końca, a są też pomysły na nowe przedsięwzięcia. Mamy też wielkie marzenia.

nasi radni. To oni wskazują problemy do rozwiązania, przynoszą pomysły i oczekiwania mieszkańców. Poza tym bez radnych i ich wsparcia na sesjach Rady Miasta niewiele by się udało. Red.: Największe niepowodzenia? S.U-D.: Najbardziej mi przykro, że nie udało się sfinalizować wykupu dawnych mieszkań zakładowych Orła Białego - dziś Arrady/Zarządcy ANO. Mamy spółkę, mamy pieniądze, ale wciąż nie ma możliwości prawnej wykupu mieszkań. Nie traktuję tego jednak jako niepowodzenia, tylko jako zadanie, którego realizacja ciągle dopiero jest przed nami. Podobne opóźnienia są w kilku inwestycjach, ale zmierzamy w dobrym kierunku do ich realizacji. Cieszę się natomiast, że krok po kroku - razem zmieniamy Piekary Śląskie.

Dziś chcemy się z Państwem rozliczyć z naszej pracy, podejmowanych zadań, realizowanych inwestycji . Jestem przekonany, że wywiązaliśmy się z zapisów programu wyborczego, który cztery lata tamu napisaliśmy wspólnie z Państwem. W naszej gazetce przybliżamy Wam drużynę Sławy Umińskiej-Duraj i Krzysztofa Turzańskiego. Przedstawiamy radnych klubu, naszą działalność i realizowane projekty społeczne. To także okazja, żeby podziękować radnym innych klubów, z którymi współpracowaliśmy cztery lata i wspólnie podejmowaliśmy uchwały ważne dla rozwoju miasta. Przede wszystkim radnemu Tadeuszowi Wieczorkowi, który teraz będzie w naszym zespole. Chciałbym także przedstawić Państwu osoby, które dołączyły do naszego grona, wspierają nas i razem z nami zamierzają pracować nad dalszym rozwojem Piekar Śląskich. W tej kadencji kluczowym projektem była budowa i wyposażenie nowego Szpitala Miejskiego. Inwestycja, która po zakończeniu remontów będzie warta około 100 milionów złotych. Kolejny ogromny projekt to rewitalizacja Osiedla Wieczorka warta ponad 80 milionów złotych. Po raz pierwszy od wielu lat budujemy także nowe mieszkania komunalne w starym hotelu przy ul. Ziętka. Zobaczcie Państwo jak zmienił się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji!

Boiska, korty tenisowe, tor dla rolkarzy, siłownia, park linowy, plac zabaw i... wreszcie NOWY BASEN wraz z wodnym placem zabaw. A przecież to nie wszystko. Mamy nowy dworzec autobusowy, nowe kino, centrum organizacji pozarządowych i usług społecznych, nowy żłobek i kilka nowych boisk. Kompleksowe remonty szkół i przedszkoli, wyremontowana sala w Brzezinach Śląskich, EkoPark z prawdziwego zdarzenia, kilka nowych placów zabaw... Trwa przetarg na remont skrzyżowania DW911 z ul. Miarki i Podmiejską - co pomoże rozwiązać problemy komunikacyjne. Zaczynamy budowę systemu ścieżek rowerowych w całym mieście! To wszystko udało się zrobić w cztery lata! A przecież to jedynie największe inwestycje. Poza nimi było wiele innych, mniej spektakularnych, ale niezwykle potrzebnych - chodniki, drogi, zieleń, oświetlenie, parkingi, system monitoringu powietrza, zielone ładowarki, system parkanizer itp. Wiele drobnych spraw, które zgłaszaliśmy na bieżąco, a które w znacznej części były realizowane. Wiele spraw z początku kadencji dziś jest już „zapomnianych” - jak powrót linii 185 na trasę do Bytomia. Od czterech lat razem zmieniamy Piekary Śląskie - mam nadzieję, że jesteście Państwo z nas zadowoleni. Łukasz Ściebiorowski

Obywatelski Klub Radnych

Natalia Ciupińska-Szoska tel. 512-317-633 natalia.ciupinska@gmail.com

Maciej Czempiel tel. 501-453-942

mbczempiel@gazeta.pl

Grzegorz Gowarzewski Stanisław Plajzner tel. 606-671-998 tel. 512-309-594 ggowa@o2.pl

popino62@tlen.pl

Łukasz Ściebiorowski tel. 503-722-741 lucky_piekary@interia.pl

Helena Warczok tel. 502-713-628

Andrzej Wymysło tel. 518-494-175

helenawarczok@gmail.com andrzej.wymyslo@wp.pl


Kluczowe inwestycje dla miasta Nowoczesny Szpital Miejski Nowy budynek Szpitala Miejskiego robi wrażenie. To tutaj przeniesiona została cała działalność medyczna piekarskiej placówki. Szpital wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt i dziś jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w całym kraju. To już standard europejski. Jednym z ciekawych projektów realizowanych przez Szpital Miejski jest telemonitoring serca. Urządzenia do monitorowania pracy serca nieodpłatnie trafiły do mieszkańców. Rejestratory przez 24 godziny na dobę kontrolują zdrowie pacjentów, diagnozując ich stan, a w razie potrzeby przesyłając informacje do kardiologa i ratownika, którzy nieustannie są do dyspozycji chorych. Wreszcie mamy XXI wiek. Ogromną popularnością cieszy się piekarska porodówka, na której już odnotowaliśmy rekordową liczbę narodzin.

Nowe mieszkania komunalne Niszczejący budynek dawnego hotelu zyskał drugie życie. Na ukończeniu jest budowa 62 nowych mieszkań komunalnych przy ul. Ziętka 60. Kawalerki, mieszkania dwupokojowe i duże mieszkania dla rodzin wielodzietnych. Wnioski na mieszkania można składać w biurze mieszkaniowym Urzędu Miasta. Inwestycja zostanie zakończona w tym roku i prawdopodobnie jeszcze przed świętami nowi lokatorzy otrzymają klucze do swojego wymarzonego mieszkania.

Trwa realizacja największego projektu remontów budynków w historii naszego miasta. W ubiegłym roku podłączyliśmy do centralnego ogrzewania aż 11 budynków. W tym roku podłączonych zostanie kolejnych 16 budynków! Z tych 27 budynków podłączonych do CO, w tym roku 20 zostanie ocieplonych. Dla 7 pozostałych nie znaleźliśmy wykonawców w przetargach, które muszą zostać powtórzone, dlatego te budynki zostaną ocieplone prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Wreszcie mieszkańcy przekonają się na własne oczy jak zmieni się Osiedle Wieczorka. CO w 2017 roku: Alojzjanów 1, Heneczka 2, Ludygi 1, Ludygi 4, Szeptyckiego 1,2,3,4, Ziętka 23,25,27. CO w 2018 roku: Andersa 1,2,3,6,8,10,12, Maczka 2,4,6,8, Jana Pawła II 63, Waculika 1,3,5, 7, Ludygi 2. Termomodernizacja w 2018 roku: Szeptyckiego 1,2,3,4, Andersa 1,2,3,6,8,10,12, Maczka 2,4,6,8, Jana Pawła II 63, Waculika 1,3,5, 7. Planowane na 2018 rok CO i termomodernizacja (przed przetargiem): Waculika 9, 20, Okulickiego 2, Andersa 4, Armii Krajowej 5. Termomodernizacja w 2018/2019 roku (przeniesione z 2018): Alojzjanów 1, Heneczka 2, Ludygi 1 i 4 oraz Ziętka 23,25,27. 2019: Armii Krajowej 4,7,9, Jankego 1,2,4, Maczka 1,5,10, 12, Mastalerza 1, Okulickiego 1,3,4,6, Jana Pawła II 59, 61, Waculika 11. 2020: Armii Krajowej 3, Hallera 2,4,6,8, Kleeberga 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, Maczka 7,9, 11,13, Kleeberga 11. 2021: Maczka 14,16,20, Roweckiego 1,2,3,4, Waculika 13,15,16,17,18.

CO i termomodernizacja 80 budynków

MOSiR - boiska, korty, basen i plac zabaw Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki krok po kroku modernizowaliśmy nasz ośrodek rekreacyjny. Jest nowe boisko ze sztuczną trawą (z oświetleniem), boisko wielofunkcyjne z poliuretanu, nowe korty tenisowe, plac zabaw, park linowy, kalistenika, siłownia zewnętrzna, tor dla rolkarzy i deskorolkarzy. Największą letnią atrakcją jest ukończony właśnie nowy basen z wodnym placem zabaw - raj dla dzieci i młodzieży.

To tak wyjątkowe miejsce, że zazdroszczą nam go mieszkańcy wszystkich ościennych miast - takiego obiektu nie ma nigdzie w okolicy. Dobry pomysł, konsekwentna praca i realizacja inwestycji przyniosła niesamowity efekt. Takich tłumów na terenie ośrodka nigdy wcześniej nie było. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli jeszcze Państwo nie widzieliście co oferuje MOSiR - naprawdę najwyższy czas się wybrać i to sprawdzić.


Okreg 1 - Kozłowa Góra, Os. Wieczorka, Józefka KOZŁOWA GÓRA 1. Przebudowa ulicy Brynickiej, z budową chodnika oraz ścieżki rowerowej

- Inwestycja wykonana, czekamy jeszcze tylko na malowanie pasów i wyznaczenie ścieżki rowerowej.

2. Oświetlenie ulicy Brynickiej

- Został wykonany projekt nowego oświetlenia, które zostanie wykonane jeszcze w tym roku.

3. Budowa ul. Konopnickiej - Inwestycja zrealizowana.

4. Budowa ul. Jagodowej 5. Budowa ul. Orzeszkowej 6. Budowa ul. Grzybowej

- Wszystkie inwestycje w trakcie realizacji (procedura przetargowa), zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców będą wyłożone kostką brukową.

7. Budowa parkingu przy cmentarzu - Inwestycja zrealizowana.

8. Budowa placu zabaw w parku - Inwestycja zrealizowana.

9. Remont biblioteki - Inwestycja zrealizowana.

10. Kino Zacisze w filii MDK

- Uruchomiliśmy bezpłatne kino dla dzieci (i nie tylko), po remoncie MDK bezpłatne seanse zostaną w filii.

11. Monitoring powietrza Nochal

- Zainstalowany czujnik jakości powietrza na filii MDK.

12. Środki na remont kaplicy kościelnej

- 80 000 złotych na wykonanie prac remontowo – konserwatorskich, niezbędnych robót ogólnobudowlanych remontowo – naprawczych.

13. Koncepcja rewitalizacji parku

- Przygotowana i sukcesywnie, etapami realizowana (plac zabaw, w tym roku do realizacji amfiteatr).

14. Projekt remontu ul. Ceramiki

- W trakcie realizacji, po uzyskaniu dokumentów i pozwolenia - budowa w przyszłym roku.

15. Projekt remontu obiektu Czarnych

- Przygotowany został projekt zakładający budowę nowego budynku, przebudowę boiska i dostosowanie całego obiektu do potrzeb sportowo-rekreacyjnych. Zgodnie z zapowiedziami do realizacji po zakończeniu kompleksowego remontu obiektu MOSiR.

16. Plan zagospodarowania przestrzennego dla Kozłowej Góry

- Uchwalony został plan zagospodarowania będący odpowiedzią na wnioski mieszkańców dotyczące zmiany działek rolnych na budowlane. Po wielu latach oczekiwania mieszkańcy zyskali możliwość budowy domów na swoch działkach.

Projekt nowego budynku klubu Czarni Kozłowa Góra


Okreg 1 - Kozłowa Góra, Os. Wieczorka, Józefka Os. WIECZORKA 1. Budowa dworca autobusowego

- Stary, niszczejący dworzec został wyburzony i powstał nowoczesny obiekt. Uporządkowany został teren przyległy, zlikwidowana została stara stacja gazu.

2. Nowy MOSiR z basenem letnim

- Całkowicie nowy obiekt, boiska, korty tenisowe, plac zabaw, park linowy, siłownia, rolkowisko i basen!

3. CO i Termomodernizacja

- Historyczna inwestycja: 80 budynków, 11 podłączonych do CO w ubiegłym roku, kolejnych 16 w tym roku wraz z termo dla 20 budynków!

4. Remont Przedszkola nr 4 - Kompleksowy remont, najpiękniejsza placówka będąca wzorem dla innych inwestycji.

5. Podjazd w Przedszkolu nr 5 - Wykonany podjazd dla osób niepełnosprawnych, wiatrołap oraz zagospodarowanie terenu przedszkola.

6. Szkoła Podstawowa nr 11

- Nowe boisko: nowoczesny obiekt, poliuretanowa nawierzchnia, remont sali gimnastycznej - wewnątrz i zewnąrz wraz z łazienkami i szatniami.

7. Dokumentacja dla Przedszkoli nr 5 i 7 - Opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do pozyskania środków z UE na remonty placówek.

8. Winda w Szkole Podstawowej nr 9 - Realizacja inwestycji do końca roku.

9. Remont Przedszkola nr 8

- Nowe szatnie, a w tym roku remont łazienek.

10. Remont w Gimnazjum nr 1

- Remont i przystosowanie placówki na potrzeby Szkoły Specjalnej, która została przeniesiona do tego budynku.

11. Wieża lęgowa dla jerzyków

- Ekologiczny projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

12. Zielona ładowarka

- Zainstalowana przy dworcu autobusowym.

13. Monitoring powietrza Nochal

- Zainstalowany czujnik jakości powietrza na MOSiR.

JÓZEFKA 1. Budowa dróg

- Sucesywnie staramy się utwardzać drogi szutrowe. Wykonane zostały Różana, Maciejków, Bratków, Liliowa, Gajowa.

2. Oświetlenie dróg

- Jesienna, Kościelna, Ustronna.

3. Parking przy Kościele

- Na prośbę proboszcza - dzierżawa terenu przy Kościele z przeznaczeniem na cele parkingowe.


Okreg 2 - Szarlej, Piekary, Lipka PIEKARY 1. Uzbrojenie terenów inwestycyjnych

- W pełni przygotowane tereny z nową drogą na terenach inwestycyjnych przy DW911; realna szansa na przyciągnięcie inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy.

2. Remont starego hotelu przy ul. Ziętka - Wyremontowany parter budynku, który stał się nową siedzibą ZGM oraz 62 nowe mieszkania komunalne. - Nowy parking na potrzeby budynku zlokalizowany naprzeciw kopalni Julian i ogólnodostępny.

3. Remonty dróg

- Ul. Kasztanowa, Spółdzielcza, Damrota. - Utwardzenie ul. Darwina. - Budowa nowego łącznika - ul. Podmiejska/Pod Lipami.

4. Remonty chodników

- Pas pieszo-rowerowy przy cmentarzu z oświetleniem.

5. Remont Przedszkola nr 17

- Likwidacja azbestu i termomodernizacja budynku.

6. Nowe boiska

- Wykonane boisko przy Gimnazjum nr 2. - Boisko przy Szkole Podstawowej nr 5.

7. Place zabaw

- Nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna przy MG 2. - Wygrany plac zabaw Nivea - ul. Skargi. - Ogrodzenie placu zabaw Nivea. - Plac zabaw na Osiedlu Na Lipce.

8. Remont biblioteki miejskiej - Inwestycja zrealizowana - filia nr 2.

9. Termomodernizacja

- Przedszkole nr 17 - zrealizowane. - Rozpoczęcie termomodernizacji Gimnazjum nr 2. - Wykonanie dokumentacji termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Przedszkola nr 3.

10. Hala sportowa przy ul. Ziętka

- Modernizacja hali, remont zaplecza sanitarnego oraz siłowni, zakup maszyny do czyszczenia parkietów.

11. Zmiana organizacji ruchu

- Ruch jednokierunkowy przy ul. Piłsudskiego. - Ruch jednokierunkowy na Os. Na Lipce.

12. Uporządkowanie terenu Londnera - Działki pod budownictwo mieszkaniowe.

13. Monitoring powietrza Nochal

- Zainstalowany czujnik jakości powietrza przy Kopcu Wyzwolenia oraz przy Młodzieżowym Domu Kultury.

14. Żywa choinka przy Bazylice

- Z okazji świąt Bożego Narodzenia przy piekarskiej Bazylice stoi żywa choinka ozdabiana przez mieszkańców.

15. Kopiec Wyzwolenia

- Uporządkowanie elektryki, zielona ładowarka, rozpoczcie budowy toru dla zdalnie sterowanych samochodzików RC.


Okreg 2 - Szarlej, Piekary, Lipka SZARLEJ 1. Nowy Szpital Miejski

- Największa inwestycja, nowy budynek wraz z wyposażeniem, duma całego miasta.

2. Przebudowa skrzyżowania dw911 Główne skrzyżowanie Miarki/Podmiejska/DW 911 (w trakcie realizacji - procedura przetargowa).

3. Kino Zacisze i remont MDK

- Reaktywowane nowe kino (bezpłatne seanse dla dzieci), nowa elewacja MDK, obecnie trwa remont sali widowiskowo-kinowej.

3. Centrum Organizacji Pozarządowych - Remont dawnej siedziby ZGM przy ul. Żwirki na potrzeby organizacji pozarządowych.

4. Nowy żłobek

- Remont budynku dawnego młodzieżowego domu kultury i otwarcie żłobka z miejscami dla 40 dzieciaków.

5. Remont Kościuszki 22 - NFZ

- Remont parteru zabytkowej kamienicy, otwarcie delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia.

6. Więcej miejsc parkingowych - Parking przy Urzędzie Miasta - godzina bezpłatnie.

- Parkingi w rejonie Okrzei i Janty. - Zmiana organizacji ruchu na jednokierunkowy i możliwość skośnego parkowania przy ulicach Kościuszki i Żwirki. - Uruchomienie systemu Parkanizer wraz ze strefą czasowego parkowania w centrum. - Ul. Skargi, Sienkiewicza i Sowińskiego.

7. Ul. Ogrodowa - Przebudowa fragmentu drogi w celu usprawnienia

ruchu pieszego i samochodowego.

8. Teren rekreacyjny nad Szarlejką - Tor dla rolkarzy, wybieg dla psów oraz miejsce zielone

z alejkami dla spacerowiczów.

9. Remonty szkół: zawodówka i LO - Kompleksowy remont dawnego budynku Gimnazjum

nr 3, gdzie dziś znajduje się nowoczesne technikum i Szkoła Branżowa I stopnia. - Remont I Liceum, budowa wjazdu i parkingu.

10. Szkoła Podstawowa nr 1

- Nowe boisko. - Jesteśmy na etapie przetargowym na długo oczekiwany remont sali gimnastycznej.

11. Przedszkole nr 1 - plac zabaw 12. Siłownia zewnętrzna i plac zabaw - Inwestycja zrealizowana na os. Sowińskiego.

13. Toaleta publiczna

- Pierwsza toaleta bezobsługowa - przy ul. Żwirki

14. Ryneczek

- Uruchomienie ogródka letniego. - Zielona ładowarka do telefonów wraz z narzędziami do naprawy rowerów.

15. Monitoring powietrza Nochal

- Zainstalowany czujnik jakości powietrza na MDK.


Okreg 3 - Brzozowice-Kamien, Brzeziny i Dabrówka BRZOZOWICE -KAMIEŃ 1. Rewitalizacja Parku Wyspiańskiego

- Rozpoczęły się prace warte kilka milionów złotych, które do końca przyszłego roku przywrócą dawną świetność parkowi (fontanna, boiska, plac zabaw, siłownia, tor dla rolkarzy, wybieg dla psów, alejki).

2. Plac zabaw Nivea

- Sukces lokalnej społeczności, zwycięstwo w konkursie.

3. Boisko przy Zespole Szkół nr 1

- Inwestycja zostanie zrealizowana w tym roku.

4. Przedszkole nr 15

-Plac zabaw, ogrodzenie i monitoring.

5. Tajemniczy ogród - Przedszkole nr 10 6. Remonty w przedszkolach

- Niezbędne remonty związane z ochroną przeciwpożarową w Przedszkolu nr 10 i 15. - Remont łazienek w Przedszkolu nr 10.

7. Żłobek miejski

- Remont elewacji, dachu, wymiana ogrodzenia, modernizacja ogrzewania, kuchni oraz łazienek.

8. Remonty dróg i chodników

- Ul. Demarczyka. - Chodniki przy Skłodowskiej-Curie w tym wokól Manhattanu, przy przedszkolu i zlobku. - Remont wiaduktu w ciągu Partyzantów i Bednorza.

9. Plac zabaw - Trzech Bohaterów - Inwestycja z BO w trakcie realizacji.

10. Remont Kościoła w Kamieniu

- Parafia otrzymała 270 000 złotych na remont.

11. OK Andaluzja

- Zainstalowanie klimatyzacji, zakup nowych krzesełek, zielona ładowarka przed ośrodkiem.

12. Monitoring powietrza Nochal

- Zainstalowany czujnik jakości powietrza przy OK Andaluzja.

13. Przywrócenie linii 185

- Wznowienie trasy linii 185 z os. Powstańców do Bytomia.

14. Targ na os. Powstańców

- Uporządkowanie działania, nowe oznakowanie.

DĄBRÓWKA 1. Plac zabaw przy ul. Sikorskiego

- Modernizacja, ogrodzenie oraz monitoring placu zabaw, a także budowa siłowni zewnętrznej.

2. Plac zabaw przy DDK

- Budowa placu zabaw oraz wybrukowanie terenu. - Boisko do siatkówki (do realizacji w tym roku). - System monitoringu jakości powietrza Nochal.

3. Modernizacja schronu bojowego 4. Remont Kościoła - 80 000 złotych na remont wieży kościoła.

5. Zakład św. Józefa

- 50 000 zł dla Sióstr Miłosierdzia na remont budynku.

6. Remont 2 budynków przy Przyjaźni - Likwidacja i termomodernizacja, w planie kolejny budynek.


Okreg 3 - Brzozowice-Kamien, Brzeziny i Dabrówka BRZEZINY ŚLĄSKIE 1. Powstrzymaliśmy składowanie nielegalnych odpadów przy ul. Roździeńskiego. 2. Sala im. Joachima Świętka 3. Centrum Usług Społecznych

- Remont starej przychodni - udostępnienie budynku mieszkańcom i organizacjom pozarządowym. M.in. świetlica dla dzieci, klub seniora, akademicki inkubator przedsiębiorczości.

4. Remont EKOPARKU

- Remont elewacji dawnej szkoły, remont wnętrz, budowa parkingu i stworzenie warunków dla inwestorów.

5. Ochotnicza Straż Pożarna

- Remont elewacji, wybrukowanie parkingu oraz remont wieży do ćwiczeń oraz siłownia zewnętrzna.

6. Dom Pomocy Społecznej

- Montaż windy, ogródek rehabilitacyjny, zakup nowego samochodu oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

7. Remont Kotuchy 25 - Wzorcowy remont budynku mieszkalnego ZGM. 8. Remont Szkoły Podstawowej nr 14 - Wymiana okien, remont kotłowni, wymiana siatki wokół

boiska, remont stołówki, monitoring.

9. Nowe boisko szkolne - Budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 15. 10. Przedszkole nr 13 - Remont wnętrza, wymiana parkietów, zakup nowych mebli,

malowanie sal, remont lazienek, dokumentacja na termomodernizację.

11. Przedszkole nr 12 - Remonty bieżące i montaż fotowoltaiki na dachu i doku-

mentacja na termomodernizację.

12. KS Orzeł Biały - Profesjonalne nagłośnienie obiektu, remont budynku,

modernizacja kotłowni.

13. Remont ul. Nałkowskiej 14. Budowa parkingu przy cmentarzu 15. Rekreacja

- Zagospodarowanie terenu zielonego od ul. Kusocińskiego do Nałkowskiej, nowy parking i alejki. - Plac zabaw na osiedlu „na górce”. - Zagospodarowanie terenu zielonego przy EkoParku.

16. Bezpieczeństwo DK 94

- Przejście dla pieszych wraz z chodnikiem przy skrzyżowaniu Bednorza i Frentzla.

17. Nieruchomości-Brzeziny

- Gotowość wykupu mieszkań Arrady, zapewnione 30 mln złotych, czekamy tylko na decyzję sędziego.

18. Remont Kościoła

- Przekazane parafii 120 000 złotych na remont.

18. Monitoring powietrza Nochal

- Czujnik jakości powietrza przy MSP 14 i EkoParku.

19. Zielona ładowarka - skwer


Program wyborczy - rozliczenie Mieszkania Budowa nowych mieszkań komunalnych P

- Kończymy budowę 62 mieszkań komunalnych w dawnym hotelu przy ul. Ziętka 60. - Podpisaliśmy list intencyjny w sprawie przystąpienia do programu Mieszkanie Plus.

Wykup byłych mieszkań zakładowych +/-

Powołana została spółka Nieruchomości-Brzeziny, zabezpieczyliśmy w budżecie miasta 5 milionów złotych na ten cel, spółka dysponuje łącznie kwotą przekraczającą 30 milionów złotych. Czekamy tylko na decyzję sędziego komisarza i zgodę na wykup lokali.

Trzeba także zadbać o istniejące zasoby mieszkaniowe P

- Zatrudniliśmy więźniów i bezrobonych do remontów klatek. - Instalujemy wodomierze radiowe, domofony, wymieniamy drzwi i remontujemy klatki schodowe w budynkach.

Rewitalizacja osiedli - remonty budynków i rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej P

Trwa największy w historii miasta projekt rewitalizacji 80 budynków: CO i termo na Nowym i Starym Osiedlu Wieczorka. Wartość inwestycji ok. 80 mln, dofinansowanie WFOŚiGW - 50 mln złotych.

- zagospodarowanie przestrzeni między budynkami W

To będzie ostatni etap inwestycji, po zakończeniu remontów i ciągnięciu sieci CO.

- budowa parkingów, placów zabaw i terenów rekreacyjnych P

Szukanie oszczędności P - nowe technologie: oświetlenie ledowe, wykorzystanie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, udział odnawialnych źródeł energii w ogrzewaniu, termomodernizacja budynków miejskich P Otrzymaliśmy ponad 2 mln zł dotacji na Słoneczne Piekary, kolejne projekty realizowane są sukcesywnie.

- rezygnacja z niepotrzebnych wydatków: likwidacja gazety miejskiej (ponad milion złotych oszczędności w skali kadencji), ograniczenie ilości prezesów, dyrektorów, członków zarządu i podobnych stanowisk w miejskich spółkach P Pozyskanie środków europejskich w latach 2014-2020 P

Niemal 105 milionów złotych pozyskanych z różnych źródeł w ciągu czterech lat!

Zwiększenie nakładów na inwestycje i remonty P

Dziesiątki milionów złotych rocznie na inwestycje - niemal 25% budżetu całego miasta. W ciągu czterech lat zrealizowanych prawie 160 zadań inwestycyjnych.

Inwestycje Budowa:

Tereny rekreacyjne: MOSIR, teren nad Szarlejką, plac zabaw w Parku w Kozłowej Górze i wiele innych placów zabaw na terenie całego miasta. Dwa place zabaw Nivea! Parking przy UM, przy cmentarzu w Brzezinach i Kozłowej Górze, przy kopalnii Julian i wiele innych, a także zmiana organizacji ruchu - skośne parkowanie i system Parkanizer.

- nowych mieszkań komunalnych P

- zagospodarowanie terenu po barakach przy ul. Londnera P

Powstał nowy basen letni, w kolejnej kadencji wybudujemy basen kryty.

Rozwój budownictwa jednorodzinnego P

Konkurs architektoniczny i zmiana planu zagospodarowania przestrzennego w Kozłowej Górze - nowe tereny z przeznaczniem pod zabudowę jednorodzinną. Zmiany planów zagospodarowania w innych dzielnicach - nowe tereny inwestycjne. Kolejni deweloperzy inwestują w nowe domy, które powstają na terenie całego miasta.

Biznes Stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów P

Uzbrojone tereny inwestycyjne, udział w targach, profesjonalna obsługa, coraz więcej firm w Brzezinach Śląskich oraz strefie ekonomicznej - stacja benzynowa Orlen i KFC.

Strefa Aktywności Gospodarczej, Park Przemysłowy, Inkubator Przedsiębiorczości - te przedsięwzięcia muszą ruszyć z miejsca, w którym zatrzymały się w ostatnich latach P Inkubator po remoncie zmienił się nie do poznania. Tereny inwestycyjne cieszą się dużym zainteresowaniem. Finał konkursu PAIiIZ Grunt na medal, umowa współpracy z PAIiIZ, duża kampania promocyjna. Nowe inwestycje są już widoczne.

Budzet

- dworca autobusowego P - basenu P

- sceny letniej W

Pojawiły się wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania obiektu na cele kulturalne, rozważamy możliwość zakupu sceny mobilnej.

- lądowiska gminnego +/-

Pozyskaliśmy teren od SRK, na którym powstanie lotnisko. Został wykonany projekt, wystąpiliśmy o zgodę na wycinkę drzew - w przyszłej kadencji będzie I piknik lotniczy!

- nowoczesnych placów zabaw i boisk na osiedlach P - dokończenie boiska ze sztuczną nawierzchnią przy stadionie MOSiR P

Zdrowie Zwiększenie nakładów finansowych na programy profilaktyczne P Szczepienia przeciwko HPV P Bezpłatne badania mammograficzne P

Wprowadzenie budżetu zadaniowego P Rozbudowa Szpitala Miejskiego P - przejrzystego i jasnego dla mieszkańców, wskazującego jakie inwestycje i remonty będą prowadzone w ciągu roku Wspieranie rozwoju piekarskiej „Urazówki” P Rozwój budżetu obywatelskiego P - zwiększenie kwoty, o której wykorzystaniu decydować będą wszyscy mieszkańcy i współdecydowanie nie tylko o projektach dzielnicowych Kwota BO zwiększona do 2 mln zł - można składać projekty ponaddzielnicowe.

Konsultacje społeczne P

Promocja aktywnego, zdrowego trybu życia P


Komunikacja Rozwiązanie problemu skrzyżowania ul. Miarki z DW 911 +/-

Kultura

Wykonany projekt przebudowy, pozyskane finansowanie z metropolii - jest przetarg, czyli szukamy wykonawcy, a remont zostanie zrealizowany w tym roku.

- Festiwal Skrzydła P

Rower miejski, czyli bezpłatne wypożyczalnie dwóch kółek +/-

- Festiwal dla Jezusa W

Projekt realizowany w ramach metropolii - w przyszłej kadencji rowery będą dostępne.

- oznakowanie i tworzenie ścieżek rowerowych +/-

Zostały oznakowane trasy rekreacyjne, rozpoczęliśmy budowę systemu ścieżek rowerowych w całym mieście - otrzymaliśmy na ten cel 20 mln złotych z UE.

- stworzenie dobrych warunków dla rowerzystów +/-

Co miesiąc rusza masa krytyczna, organizowane są rajdy rowerowe i zawody dla dzieci, mamy Tour de Pologne, oznakowane trasy i budujemy nowe ścieżki rowerowe.

Nowy dworzec autobusowy na Osiedlu Wieczorka P A także: - regulacja źle ustawionych sygnalizacji świetlnych P - budowa łącznika ul. Skłodowskiej-Curie z ul. Sadowskiego W - zwiększenie ilości miejsc parkingowych P

Zmieniliśmy ruch na wybranych ulicach na jednokierunkowy - z możliwością parkowania skośnego, budujemy nowe parkingi, uruchomiliśmy system Parkanizer.

Bezpieczenstwo Rozbudowa monitoringu miejskiego +/- nowoczesne kamery z możliwością sterowania P - objęcie systemem wszystkich dzielnic W Reorganizacja Straży Miejskiej +/- koniec z wykorzystywaniem funkcjonariuszy jako kurierów czy taksówkarzy dla urzędników P - zwiększenie ilości patroli Straży Miejskiej

Zwiekszenie etatów o dwa, reorganizacja czasu pracy, patrole rowerowe, nowy komendant

- poprawa skuteczności interwencji P Zwiększenie ilości policjantów na ulicach miast poprzez patrole ponadnormatywne P

Hotspot Uruchomienie darmowych punktów dostępowych do internetu P

Impreza wróciła na stadion - odbywa się na dużej scenie podczas Dni Piekar Śląskich.

- Przeglądy zespołów P

Odbywają się co roku, a finaliści mają okazję prezentować się na Dniach Piekar Śląskich. Dodatkowym, nowym festiwalem jest Sufler Rock Festiwal.

Ożywienie Dni Miasta - dzień piekarski (prezentacje naszych zespołów) P Co roku na dużej scenie występują kapele z Piekar Śląskich.

Wsparcie wydawnictw muzycznych, publikacji książkowych itp. P Kino miejskie P

Kino Zacisze zostało uruchomione i każdego miesiąca korzysta z jego darmowej oferty kilka tysięcy widzów. Mamy doskonałe nagłośnienie, w tym roku kończymy remont sali widowiskowo-kinowej i będziemy mieli kino z prawdziwego zdarzenia.

Radio Piekary - rozwój i wykorzystanie potencjału stacji P

Zainwestowaliśmy duże pieniądze w rozwój stacji, wiadomości, publicystykę, stronę internetową i nowych prezenterów. Stacja cieszy się poważaniem w całym regionie i jest jednym z poważnych atutów naszego miasta.

Sport Zwiększenie środków na działalność klubów i stowarzyszeń sportowych P

Zwiększyliśmy nakłady na kluby sportowe, ujednolicone zostały zasady, spore środki na ten cel idą także z promocji miasta. Zabezpieczyliśmy finansowo szczypiornistów Olimpii.

Piekary zasługują na drużynę piłkarską w wyższych rozgrywkach ligowych +/-

To wymaga długiego procesu, ale inwestujemy w dobrą infrastrukturę oraz szkolenie dzieci i młodzieży, na co przekaznaczamy coraz większe środki finansowe.

Wsparcie dla szczypiornistów - wizytówki naszego miasta P

Współpracujemy, spotykamy się regularnie i kibicujemy. Olimpia może liczyć na wsparcie finansowe i merytoryczne, pomagamy także w relacjach ze sponsorami. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb zespołu - wynki sportowe są świetne - największym wyzwaniem przyszłej kadencji będzie budowa nowej hali sportowej.

Budowa basenu i boisk sportowych dla młodzieży P

Boiska sportowe wyrastają jak grzyby po deszczu, został wybudowany nowy basen letni na terenie MOSiR wraz z wodnym placem zabaw. W przyszłej kadencji będziemy kontynuować inwestycje sportowe i przede wszystkim wybudujemy nowy basen kryty wraz ze strefą rekreacji dla dzieci (plac zabaw) i dorosłych (strefa spa).

Rekreacja Oznaczenie i budowa ścieżek rowerowych P

Organizacje pozarzadowe Stworzenie centrum organizacji pozarządowych i stowarzyszeń (lokale i pomieszczenia, miejsca na próby dla zespołów muzycznych) P

Uruchomione zostało Centrum Organizacji Pozarządowych przy UM (budynek dawnego ZGM) oraz Centrum Usług Społecznych w Brzezinach Śląskich. Idealne warunki, jakich zazdroszczą nam mieszkańcy ościennych miast. Piekary Śląskie stały się w tym segmencie wzorem dla innych.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi P Dofinansowanie projektów społecznych P Otwarcie miejskich domów kultury na potrzeby mieszkańców P

Zostały oznakowane trasy rekreacyjne, rozpoczęliśmy budowę sieci ścieżek rowerowych, na ten cel otrzymaliśmy 20 mln z UE.

Budowa trasy dla rolkarzy P

Pierwszy tor - o długości 200 merów powstał nad Szarlejką, rozpoczęła się rewitalizacja Parku w Kamieniu, gdzie powstanie drugi - kilkukilometrowy tor dla rolkarzy.

Zielone tereny rekreacyjne spacerowe dla mieszkańców +/-

Teren nad Szarlejką, pierwszy wybieg dla psów, uporządkowany teren w Brzezinach Śląskich, rozpoczęliśmy zmiany w parku w Kozłowej Górze i zaczynami wartą 8 mln rewitalizację Parku w Kamieniu, która zostanie zakończona w przyszłym roku.

Zagospodarowanie prawego brzegu Brynicy W Budowa lądowiska gminnego dla wiatrakowców i paralotniarzy +/-

Pozyskaliśmy teren od SRK, na którym powstanie lotnisko. Został wykonany projekt, wystąpiliśmy o zgodę na wycinkę drzew - w przyszłej kadencji będzie I piknik lotniczy!


Dziekujemy za współprace To już prawie koniec czteroletniej kadencji Rady Miasta. Współpraca układała się harmonijnie (za wyjątkiem działaczy partyjnych) i nasza rada, co podkreślał Przewodniczący Rady Miasta - mogłaby być wzorem dla innych miast. Wszystkie kluby radnych były reprezentowane w Prezydium Rady Miasta, wszyscy radni mieli takie same uposażenie (bez podziału na swoich i resztę). Obywatelski Klub Radnych mógł liczyć na wsparcie większości pozostałych radnych i to dobry moment na powiedzenie dziękuję. Serdeczne podziękowania dla radnego niezależnego - Tadeusza Wieczorka, który teraz dołączy do naszej drużyny, a z którym szliśmy ręka w rękę przez cztery lata. Mieliśmy także wsparcie całego Klubu Radnych Nasze Piekary. W tym miejscu podziękowania dla radnych: Garbrieli Kossakowskiej (wiceprzewodnicząca Rady Miasta), Jerzego Krauzy (szef klubu), Anny Gałbas, Adriana Szastoka, Czesława Wymysło, Marka Szewczyka i... Stanisława Korfantego. Początek kadencji i współpracy z byłym prezydentem był trudny, ale udało nam się znaleźć wspólny język i cel jakim jest rozwój miasta. Przez cztery lata mogliśmy liczyć także na merytoryczną współpracę ze strony Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Buchwalda (PiS) oraz śp. Krzysztofa Seweryna.

Szanowni Państwo, dziękujemy - jesteście współautorami zmian, jakie zachodzą w naszym mieście. Serdecznie dziekujemy także wszystkim mieszkańcom, z którymi przez całą kadencję byliśmy w kontakcie. Za Wasze uwagi, pomysły, problemy do rozwiązania, z którymi zmagaliśmy się wspólnie, a przede wszystkim za wyrozumiałość i cierpliwość, bo przecież nie wszystko udało się zrobić tak jak byśmy chcieli. Przepraszamy za błędy, bo na pewno takich się nie ustrzegliśmy, ale zapewniamy, że daliśmy z siebie wszystko.

Dobry kierunek Kiedy zaczynaliśmy namawiać do zmian - trudno było uwierzyć, że są możliwe. A jednak... Minęło już sporo lat naszej pracy w samorządzie piekarskim. Pamiętacie wybory 2010 roku? Już wtedy czuliśmy potrzebę zmian, ale trudno było zdobyć Państwa zaufanie. Udało się dopiero cztery lata później. Może i dobrze, bo zdobyliśmy nowe doświadczenia i byliśmy dojrzalsi. W ciągu czterech lat poznaliśmy się i mamy ze sobą kontakt, o jakim mieszkańcy innych miast mogą tylko marzyć: blog, komentarze, facebook, messenger, e-mail, sms i telefon. Spotykamy się także regularnie - formal-

nie w UM, na imprezach kulturalnych i sportowych, a także na kawie z prezydentem. Mam nadzieję, że nie zawiedliśmy Waszego zaufania. Jestem przekonany, że RAZEM Z WAMI ZROBILIŚMY KAWAŁ DOBREJ ROBOTY. Piekary Śląskie zmieniają się w miasto nowoczesne i przyjazne, realizujemy inwestycje, na które czekaliśmy od lat. Za wolno, zbyt mało, ale zawsze do przodu. Krok po kroku. Razem zmieniamy Piekary Śląskie. Krzysztof Turzański

Nowa druzyna - z mysla o przyszłosci Cztery lata temu wspólnie napisaliśmy program wyborczy - teraz podobnie - chcemy razem z Wami przygotować zadania do realizacji na kolejne pięć lat. Liczymy na Wasze pomysły, koncepcje oraz uwagi. Piszcie do nas, dzwońcie - spotykajmy się i rozmawiajmy o konkretach! Z kim możecie rozmawiać? Znacie naszych radnych, ale w drużynie jest nieco więcej osób, które chcielibyśmy Wam przedstawić. Dołączyli do nas świetni ludzie (na pewno ich znacie), z którymi chcemy pracować w kolejnej kadencji. Razem możemy więcej. Drużynę Heleny Warczok, Stanisława Plajznera i Andrzeja Wymysło wzmacniają: Daria Naczyńska, Mariusz Kempys, Mariola Koziołek-Zioło, Karolina Kłak-Bojór, Dariusz Pilarczyk, Szymon Danecki i Daniel Pliszka. Drużynę Maćka Czempiela i Natalii Ciupińskiej-Szoska wspierają: Tomasz Wesołowski, Aleksandra Duda, Marcin Kobyłecki, Bożena Boczek, Marcin Felderhoff, Rafał Szulczewski. Drużynę Łukasza Ściebiorowskiego oraz Grzegorza Gowarzewskiego tworzą: Tadeusz Wieczorek, Jacek Bryś, Bożena Cichocka, Klaudia Franiel, Małgorzata Szendzielorz, Michał Wadowski, Iwona Zorychta oraz Bartosz Szołtysik. Myślę, że już teraz warto z nimi porozmawiać, przyglądać się ich pracy i wspólnie zastanawiać się nad przyszłością. Współpraca to jedyna droga prowadząca do sukcesu. A największą wartością naszego miasta są ludzie! Musimy to wykorzystać. Śledźcie materiały, których będzie przybywać w miarę upływu czasu, czytajcie bloga Turzańskiego, sprawdźcie kogo macie w znajomych na facebooku. Od Waszych decyzji będzie zależała przyszłość Piekar.

Druzyna Sławy Uminskiej-Duraj to fantastyczni ludzie, znani, szanowani, pełni checi i zapału do pracy i połaczeni wspólnym celem: Razem zmieniać Piekary Slaskie!

Sprawozdanie Obywatelskiego Klubu Radnych  

Czym się zajmowaliśmy, jakie problemy zostały rozwiązane, jakie inwestycje zrealizowane, z czym sobie nie poradziliśmy.

Sprawozdanie Obywatelskiego Klubu Radnych  

Czym się zajmowaliśmy, jakie problemy zostały rozwiązane, jakie inwestycje zrealizowane, z czym sobie nie poradziliśmy.

Advertisement