Page 1

Kocaeli

365 gün

Yoksul muhtaç, yaşlı, çocuk, hasta, ve kimsesiz için

1-15 AĞUSTOS 2012

SOSYAL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, manevi duyguların öne çıktığı Ramazan ayında yaptığı yardımların yanısıra sosyal hizmetlerini 12 aya yaydı 4

15 bin kişiye 41 Kartla gıda yardımı

4

8 bin 34 vatandaşa Sevgi Mağazalarından giyim yardımı

4

610 kişiye barınma hizmeti

4

153 bin 602 anneye süt

4

Bin 354 ihtiyaç sahibinin su borcunun ödenmesi

4

2 bin 165 çocuğa kırtasiye yardımı

4

1818 kişinin ilaç, medikal ve tedavi masraflarının karşılanması

4

752 kişiye ev eşyası

4

5 kişiye konteynır 4-5-6-7ʼde

8-9ʼda

BELEDİYECİLİK


2-3_Layout 1 01.08.2012 11:28 Page 1


2-3_Layout 1 01.08.2012 11:28 Page 2

BAŞKANDAN

KIRKBİR

1-15 AĞUSTOS 2012

Halkımızın 365 gün Yanındayız Her şey insan için. Hayatın merkezinde insan var. İnsana hizmet için göreve geldik. Hz. Mevlâna;“Fakirlik ve ihtiyaç içinde boğulan gönüller, dumanla dolu bir eve benzer. Sen onların derdini dinlemek suretiyle o dumanlı eve bir pencere aç ki, onun dumanı çekilsin ve senin de kalbin, ruhun incelsin…” der. Bizler de bunu yapıyoruz. Yoksul vatandaşlarımıza kulak veriyor, dertlerine derman arıyor, umut oluyoruz. Çünkü biz, “İnsanların en hayırlısı, insana hizmet edendir" diyen bir medeniyetin fertleriyiz. Medeniyetimizin öncüleri, ihtiyaç duyan herkese gönlümüzü açmış; her türlü insanla ekmeğini paylaşmış, yoksullara aşevleri, hastalara şifahaneler; yolculara sebiller, köprüler hanlar yapmış. Bunları yaparken, kuşu kurdu bile ihmal etmemiş. Biz böyle bir medeniyete; insana hizmetle yücelen kadim bir geleneğe sahibiz.

Kocaeli için çalışıyoruz Bu değerlerimizden hiç vazgeçmedik ve hiçbir zaman ödün vermedik. Muhabbetimizle, sevgimizle, şefkatimizle, kadim geleneğimizin izindeyiz. İnsana, insanımıza hizmet ediyoruz; sevgi ve şefkat gösteriyoruz. Güzel gören, güzel düşünür diyoruz: şehirlerimizi güzelleştiriyoruz. Herkesin mutlu olabileceği, müreffeh bir Kocaeli için çalışıyoruz. Yılmadan, yorulmadan çalışıyor, muhtaç olan herkesin, gören gözü, tutan eli oluyor, olmaya gayret ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz sosyal projelerle, Kocaelilinin vicdanı, hisseden kalbi olduk. Kendimizi, pişmeyen aştan, tütmeyen ocaktan, yüzü gülmeyen yetimden sorumlu hissettik. Bütün sorunları çözmeye çalıştık ve büyük mesafeler kat ettik. İhtiyaç sahiplerine gıda ve giyim yardımı yaparken yaşlılara evde bakım hizmeti, annelere süt yardımı, hastalarımıza nakil aracı desteği verdik; Engelli vatandaşlarımıza, sağlık, bakım ve ulaşım hizmetleri sağlamayı boynumuzun borcu bildik. Hizmet gayesiyle, faydalı olma arzumuzla buradayız. Bu düşünce ve inançla yolumuzda yürüyoruz. .

3

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ”Ramazan aylarında sevgi, merhamet, hoşgörü ve sabır duyguları ayyuka çıksa da biz garibanımıza, hastamıza, engellimize, yaşlımıza aynı maneviyatla 12 ay sahip çıkıyoruz”

Bugünden sonra da, halkımıza mutluluk aşılamaya gönül gönüle hizmetlerimizi halkımıza ulaştırmaya devam edeceğimize inanıyorum. Durmak yok, yola devam… Dertlere derman aramaya; yoksulu, zengini, engellisi, genci ve yaşlısıyla; caddesiyle, sokağıyla, parkıyla, gülen bir Kocaeli için çalışmaya, faydalı olmaya devam edeceğiz, gayret edeceğiz.

Sağ elin verdiğini sol el görmüyor Mübarek ayın tüm maneviyatını iliklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde kalbi ve vicdani sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Göreve geldiğimizde sadece Ramazan aylarında hatırlanan, fakat yılın 11 ayı, “ne yer ne içer, ne giyer, nerede barınır” diye kimsenin düşünmediği ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı yılın 12 ayı düşünüyoruz. Sosyal hizmetlerimizi yoksul vatandaşlarımıza yılın 12 ayı ulaştırıyoruz. Artık gıda yardımlarımızı senenin 12 ayı yeni oluşturduğumuz 41 kartlı sistemle sağlıyoruz. Bu sistem sayesinde sağ elin verdiğini, sol el görmüyor. Benim ihtiyaç sahibi vatandaşım da herkes gibi dilediği yiyeceği marketten alışveriş yapar gibi temin ediyor. Bu şekilde insanlar arasındaki statü farkı da ortadan kalkıyor. Biz hümanist bir yapı kurduk. İstiyoruz ki Kocaeli’ndeki herkes mutlu olsun. Kimse aç kalmasın, bebekler, çocuklar ağlamasın. Bayramlarda yeni elbisesi yok diye sokağa çıkmaya utanan çocuğumuz kalmasın. Bu nedenle sevgi mağazalarını kurduk. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız çoluk çocuk ailece bu mağazalarda tepeden tırnağa giydiriliyor, üstelik öyle ikinci el de değil, mağaza kalitesindeki yeni elbiselerle. Biz yardımı vatandaşımızın ayağına götürüyoruz dedik ya, Gönül Kazan Projemiz işte bu sözümüze somut bir göstergedir. Bu projeyle evinden çıkamayan, hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yemeklerini evlerine kadar ulaştırıyoruz. Sosyal belediyecilikten asla ödün vermiyoruz. Vicdani sorumluluklarımızın farkındayız. Bundan sonra da hizmetlerimizi vatandaşımızın ayağına getirmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Kocaeli halkımızın Ramazan ayını içtenlikle kutluyorum. Dualarınızın kabul olmasını temenni ediyorum.


4-5_Layout 1 01.08.2012 11:28 Page 1

4

KIRKBİR

MANŞET

1-15 AĞUSTOS 2012

12 AY sosyal yardım

Bir Osmanlı geleneği;

Gönül Kazan Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Devleti’nde Orhan Gazi’nin 1336 yılında başlattığı imarethane geleneğini Gönül Kazan Projesi ile yeniden canlandırdı. Örnek projesi ile evinde yemek yapamayan, hasta, yaşlı, kimsesiz, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yıl boyunca hergün 2 öğün sıcak yemek ulaştırıyor.

EVİNDE YEMEK YAPAMAYANLARA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, manevi duyguların öne çıktığı Ramazan ayında yaptığı yardımların yanısıra sosyal hizmetlerini 12 aya yaydı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yoksul, ihtiyacı olan gıdayı istediği zaman istediği yerden alsın, sağ elin verdiğini sol el görmesin” düşüncesiyle 41 Kart’ı geliştirdi. Türkiye’ye model olan bu projeyle sosyal belediyecilikte de bir devrime imza attı. Yeni sistemle elden kolilerle taşıma usulü yapılan yardım rafa kalktı, vatandaşlar 41 Kartla alışveriş yapabilme özgürlüğüne kavuştu.

15 BİN KİŞİ 41 KARTLI Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından geliştirilen “Gıdada Kartlı Sistem” projesi saat gibi işliyor. Yoksul vatandaşlara, daha hızlı ve kaliteli hizmet verilmesini sağlayan sistem ayrıca yardımların doğru adrese ulaşmasına da imkan veriyor. Yılbaşı itibariyle başlayan yeni uygulamadan şu zamana kadar yaklaşık 15 bin vatandaş yararlandı.

ÖNCE EVDE TESPİT Peki süreç nasıl işliyor? Gıda yardımı almak isteyen vatandaşlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’na fakirlik belgesi ve nüfus cüzdan fotokopisi ile birlikte başvuruyor. ‘Sosyal Doku’ programına kayıt edilen bilgiler müdürlükçe takip ediliyor. Rapor halinde hazırlanan dosyalar 7 kişiden oluşan Sosyal İnceleme Servisi’ne ulaşıyor. Bu 7 kişi hafta içi hergün kentin farklı bölgelerinde tespite gidiyor. Her biri günde ortalama 8-10 ev geziyor. Ev gezilerinde ailenin ekonomik durumu, yaşam tarzı, sağlık durumu gibi halleri sisteme kaydediliyor. Evin fotoğrafları çekiliyor.

KURUL BELİRLİYOR Toplanan veriler Sosyal Yardımlar Değerlendirme Kurulu’na sunuluyor. Kurul üyeleri dosyayı görüşerek vatandaşın yardıma ihtiyacı olup olmadığına, ihtiyacı varsa yardımın çeşidine ve miktarına karar veriyor. Sosyal Yardımlar Değerlendirme Kurulu’nda gıda yardımı almaya hak kazanan vatandaşların isimleri, kimlik ve telefon numaraları günlük olarak bankaya tebliğ ediliyor.

MESAJ YOLUYLA BİLDİRİLİYOR VakıfBank, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından isimleri gönderilen vatandaşlara ait “41 Kart”ını 7 iş günü içerisinde belediyeye teslim ediyor. Kartının çıktığı kişiye mesaj olarak bildiriliyor. Teslim tarihi ve yeri de yine kişinin cep telefonuna mesaj yoluyla iletiliyor. 41 Kart”, vatandaşlara Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından teslim ediliyor.

BAKİYE DE GÖRÜLÜYOR 41 Kart’a şu anda eski sistemde olduğu gibi 60 liralık bir yükleme yapılıyor. Ailenin ihtiyaç seviyesi, kişi sayısı göz

önüne alınarak, ücretler ve yükleme zamanlarında da değişiklikler olabiliyor. “VakıfBank, gün sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne veri akışı sağlıyor. Gün içerisinde kaç kişinin “41 Kart”ını kullandığı, ne kadar kullanım olduğu, hangi ilçelerde kullanıldığı gibi istatistiki veriler günlük olarak aktarılıyor. “41 Kart”ıyla marketlerin sağlayacağı her türlü indirim, komisyon vatandaş lehine yansıtılıyor.

Ramazan ayında da süren projeden şu anda 98 aile yararlanıyor. Sebzeli kebaptan dönere, dolmadan kadınbudu köfteye kadar geniş menüler, vatandaşların kapılarına kadar ulaştırılıyor. Yemekler, vakumlu ve pastörize kaplarda ihtiyaç sahiplerine sunuluyor. Soğuk hava depolu taşıtlarla yemekler evlere getiriliyor. Isıtıp yenilebilirken aynı zamanda buzdolabında da saklanabiliyor.

SİSTEMİN FAYDALARI Gıdada kartlı sistem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve vatandaşlar lehine birçok kolaylık sağlıyor • Gıdalar daha öne kolilerle dağıtılıyordu ve standardize gıda ürünleri bulunuyordu. Sistem sayesinde vatandaş sadece kuru gıda almıyor. İsterse ekmek, peynir, yumurta, balık, tavuk gibi günlük tüketilecek ihtiyaçlarını da karşılayacak, ihtiyaç duyduğu tüm gıda ürünlerini alabilme imkânına kavuşuyor. • Vatandaşlar mesai saatine bağlı kalmaksızın istediği saatte gıda ihtiyacını marketten alabiliyor. • Yeni sistemle koliyle gıda yardımını taşıma zorunluluğu ortadan kalktı.

• Soğuk hava deposundan Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü ve Gebze Sevgi Mağazası’na gıda kolisi nakliyesi ortadan kalktı. • İhale, depolama, yardım teslimi gibi süreçler artık yaşanmıyor, işgücü kullanılmıyor. Böylelikle yardım maliyeti de minimize edilmiş oldu. • Vatandaşlar gıda yardımını almak için Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne kadar gelmek zorunda değil. İkamet ettiği yere en yakın marketten gıda yardımını temin edebiliyor, yol masrafı da yapmıyor.

Bir sosyolog gözünden Şaziye Genç- Günlük olarak ailelere maddi tespitlerini yapmak için gidiyoruz. Aynı zamanda onları ziyaret etmiş de oluyoruz. Bu durum onlara, manevi bir destek sağlamış oluyor. Engellilerin ve yaşlıların topluma entegre olmalarını da sağlıyoruz. Ayrıca fiziki koşullarını ve yetersizliklerini bizzat yerinde tespit ediyoruz. Verilen 41 kart sayesinde yeni yapılan bir uygulamayla, belli bir yaşam standardına sahip ve bu yaşam standardının altında olan ailelerin aralarındaki mesafe, aynı marketten alışveriş yaptıkları için kapanmış oluyor. Bu durum, yaşam standardı düşük olan aileler için manevi bir tatmin sağlıyor.


4-5_Layout 1 01.08.2012 11:29 Page 2

MANŞET

KIRKBİR

1-15 AĞUSTOS 2012

5

Kimse sokakta

kalmıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında kurduğu Barınma ve Sosyal Yardım Merkezi’nde ihtiyaç sahiplerine geçici süreli barınma hizmeti sunuyor. 7 gün 24 saat hizmet verme özelliğiyle Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan Barınma Merkezi Kocaeli’de yaşamakta olan sosyal ve ekonomik açıdan yetersiz, kimsesiz, dul, yetim, öksüz, sokak çocukları, sokakta kalmış her yaştan insanı, durumlarındaki aciliyet ortadan kalkıncaya kadar, en fazla 3 ay misafir ediyor. Halk arasında Garip Evi olarak bilinen merkezde vatandaşların her türlü ihtiyacı yerine getiriliyor. Mağdur vatandaşların üç öğün yemek, barınma, sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçları karşılanıyor. Büyükşehir’in bu hizmetinden şu zamana kadar 610 kişi faydalandı.

ÖDÜLLÜ SOSYAL DOKU PROJESİ

ZABITA’YI ARAYIN Büyükşehir yetkilileri, tüm vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını istiyor. Dışarıda kalan vatandaşlar, Zabıta Daire Başkanlığı’nın 153 numaralı telefonuna bildirilebiliyor. Telefonla gelen ihbarlar dikkate alınarak, mağdur vatandaşa daha kolay ulaşılması sağlanıyor.

Bu mağazalar sevgiyle giydiriyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli ailelerin giyim ihtiyacını karşılamak için kurulan sevgi mağazaları yüzleri güldürmeye devam ediyor. İzmit ve Gebze´de iki şubesi bulunan Sevgi Mağazası’nda ayakkabıdan elbiseye kadar tüm giyim çeşidi bulunuyor. Paranın yerine sevginin geçtiği geniş ürün yelpazesine sahip olan bu mağazalardan İhtiyaç sahibi vatandaşlar aileleri ile birlikte alışveriş yapabiliyor ve dilediği ürünü seçebiliyor. Her iki mağaza da ihtiyaç sahibi bir evdeki tüm aile fertlerini giydirebilecek donanıma sahip. Mağazada bebek, çocuk ve yaşlılar için çeşit çeşit elbiseler bulunuyor. 2005 yılında hizmete giren sevgi mağazalarından şu zamana kadar 8 bin 34 vatandaş yararlandı.

Büyükşehir’in diğer sosyal yardımları *Şu zamana kadar bin 354 ihtiyaç sahibi ailenin su faturasını ödedi *2 bin 165 çocuğa kırtasiye yardımında bulundu *Afet mağduru 388 kişiye nakdi yardım yaptı *1818 kişinin ilaç, medikal ve tedavi masraflarını karşıladı *752 kişiye ev eşyası temin etti *5 kişiye konteyner verdi

Büyükşehir Belediyesi’nin tüm bu yardımları sistemli bir şekilde yürütmesini sağlayan Sosyal Doku Projesi, Marmara Belediyeler Birliği’nin 2011 yılında yaptığı Örnek Belediyecilik Proje Yarışması’ndan birincilik aldı. Büyükşehir bu projeyle yardımların yapıldığı tüm süreci takip edilebiliyor ve aksaklıklar anında tespit edilebiliyor. Sosyal Doku Programının 5 farklı başlıktan oluşan rapor bölümünde; yapılan işler ve yardımlar ile ilgili her türlü istatistik alınıyor. Program aracılığı ile vatandaşa yardımın ulaşma süreci kısalırken, mükerrer yardımlar engelleniyor. Program aracılığı ile Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün yapmış olduğu tüm işlemler adım adım kayıt altına alınıyor.


6-7_Layout 1 01.08.2012 11:30 Page 1

6

MANŞET

KIRKBİR

Önce doktor

sonra süt

1-15 AĞUSTOS 2012 153 602 BİN ANNEYE

Büyükşehir’in 41 Kartlı sistemi şimdi de başka bir sosyal sorumluluk projesinde daha hayat buldu. Büyükşehir, 2005 yılında faaliyete geçirdiği Annelere Süt Kampanyası’nı kartlı sisteme çevirdi. Anneler, Büyükşehir’in başlattığı bu kampanyayla hamileliklerinin 6. ayından doğumdan sonraki 3 aya kadar süt yardımı alıyordu. Annelerin sağlık ocaklarından aldıkları süt fişleriyle Büyükşehir’in anlaşmalı olduğu marketten ayda 12, 6 ay sonunda ise 72 litre süt alma hakkı bulunuyordu. Şu zamana kadar 153 bin 602 anneye süt dağıtıldı.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Kocaeli Büyükşehir Beleyesi sosyal belediyecilikte devrim olarak nitelendirilen gıda yardımında 41 Kartʼlı sistemi, başka bir örnek projesi olan Annelere Süt Kampanyasıʼnda da uygulamaya başladı.

Büyükşehir, Annelere süt Kampanyası’ndaki yeni uygulamayı Ocak 2012 itibariyle başlattı. Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nin sorumluluğunda olan kampanya artık 41 Kart üzerinden yürütülüyor. Anne adayları hamileliklerinin 6. ayından doğumdan sonraki 3 aya kadar süt kampanyasından yararlanıyor. Aile Sağlık Merkezi’ne giden anne adayına kampanyadan yararlanıp yararlanmak istemediği soruluyor. Eğer istiyorsa anne adayının kimlik bilgileri ve telefon numarası Büyükşehir Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün de gördüğü bir sisteme yükleniyor. Ardından Büyükşehir annenin adına bir kart çıkarıyor. Kartının çıkarıldığına dair bilgi annenin cep telefonuna mesaj yoluyla ulaştırılıyor. İzmit ve Gebze’de kart dağıtım merkezleri olmakla birlikte diğer ilçelerde kartlar Aile Sağlık Merkez’lerinde iki haftada bir dağıtılıyor. Kartın teslimi sadece anne adayına yapılıyor. Karta yatan para da anneye cep telefonu mesajıyla bildiriliyor.

İSTEDİĞİ MARKA VE İSTEDİĞİ KADAR Büyükşehir, 6 ay süresince bu karta ayda 20 lira para yatırıyor. Anne adayı eskiden sadece tek bir marka süt almak zorunda kalırken bu sistemle istediği markayı paranın yattığı ay içerisinde istediği zaman istediği kadar gidip alabiliyor. İsterse günlük süt alıyor, ister keçi sütü. Tercih ona bırakılıyor. Ancak anne adayı ya da anne, kartın içindeki parayı sadece süt için harcayabiliyor ve bir sonraki para yatırma gününe kadar karttaki parayı tüketmiş olması gerekiyor. Eğer sistem, kartın içinde para görürse bir sonraki ayın yüklemesini yapmıyor. ANNE KONTROLLERİNİ HER AY YAPTIRMAK ZORUNDA Bir önceki sistemde anne fişlerin tümünü alıyor, isterse 6 aylık süt hakkını bir seferde kullanıyordu.

Artık anne Aile Sağlık Merkezi’ne her ay düzenli olarak gelip kontrollerini yaptırmak zorunda. Eğer kendisine söylenen tarihte sağlık merkezine gitmezse bir sonraki süt yardımından yararlanamıyor. Bu da annenin ve bebeğin periyodik muayenesi için düzenlenmiş bir durum.


6-7_Layout 1 01.08.2012 11:31 Page 2

KIRKBİR

MANŞET

1-15 AĞUSTOS 2012

KOCAELİ BEBEĞİ KANADALI ANNEDEN Büyükşehir Belediyesi, bebeğin 0 ile 1 yaşına kadar olan gelişimini anlatan katoloğun resimlerini Kanadalı bir çizere yaptırdı. Katalog çizimlerine hamileyken başlayan kadın, doğum yaptıktan sonra çalışmayı tamamladı. Yani çizimler de anneleri en iyi anlayabilecek yine bir başka anne tarafından hazırlandı. Ortaya çıkan bebek figürüne de Kocaeli bebeği adı verildi.

Her bebeğe

Hoşgeldin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeliʼnde yeni doğan her bebeğe, Başkan İbrahim Karaosmanoğluʼnun ağzından mektubun da yer aldığı hediye kutusu ile “Hoşgeldin Bebek” diyor. Annelere Süt Yardımı ile bebeklerin sağBu kampanyayla örneğin; “Sarılık geçiren lığını ve gelişimini daha anne karnındayken çocuğun yüzüne sarı örtü örtülür” gibi doğgüven altına alan Kocaeli Büyükruluğu olmayan toplumca doğru bilişehir Belediyesi, bu kez nen yanlışlar da çürütülmüş oluyine yeni doğanlara yöyor. Projenin mimarı Kocaeli nelik bir kampanyayı Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdi. BeSağlık ve Sosyal Hizmetbeklerin sağlıklı ler Dairesi’ne bağlı büyüyebilmeleri Sosyal Hizmetler Şube Büyükşehir, kargoyu aiiçin ailelerini bilMüdürlüğü. Ayrıca lesinin değil, bebeğin bizzat adına gilendirmeyi kampanyada Anneyolluyor. Hediye kutusunun alıcı bölüamaçlayan Kolere Süt Yardımı’nda münde bebeğin adı ve soyadı yazıyor. Hecaeli Büyükşehir olduğu gibi yine İl diye kutusu bebeğin kendi adına gelen ilk Belediyesi, “HoşSağlık Müdürlüğü işkargo oluğu için o büyüse bile hiçbir zageldin Bebek” birliği bulunuyor. man manevi değerinden bir şey kayisimli kampanya orbetmeyecek. taya çıkardı. Sağlıklı TÜRKİYE’DE nesillerin yetiştirilmesine ÖRNEĞİ YOK katkıda bulunulacak bu Bu çalışmanın Türkiye’de bir proje ile anne ve babaların bilinörneği yok. Büyükşehir Belediyesi, çlendirilmesiyle Kocaeli’nde yılda doğan orkampanya öncesinde nasıl araştırmacı göztalama 26 bin bebeğin gelişimine katkı sağlemci bir yol izlediyse aynı yöntemi kamlanması hedefleniyor. panya uygulanmaya başladıktan bir sene sonra da sürdürecek. Hediye kutusunu alan 1000 ANNEYLE ANKET ailelerle görüşülerek projenin etkileri ölçüleBüyükşehir Belediyesi, kampanya hazırlık cek. sürecinde 1000 anne adayıyla Aile Sağlık Merkezleri’nde (ASM) anket çalışması yaptı. Elde edilen sonuçlar ışığında yeni doğan bebeğe bir hediye kutusu hazırlandı. Hoş geldin Bebek hediye paketi içerisinde; gelişim takvimi, “bebeğim büyüyor” kitapçığı, ateş ölçer, bebek çantası ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bebeğin ismine yazdığı mektup bulunuyor.

YILDA 26 BİN BEBEK Hediye kutuları, bebeğin ismi resmi kayıtlara geçer geçmez ev adresine kargoyla ulaştırılıyor. Kampanya’dan sene sonuna kadar Kocaeli’nde yılda doğan yaklaşık 26 bin bebek yararlanmış olacak.

BEBEĞİN ADINA İLK KARGO

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR Anne ve babalar bu kılavuz sayesinde bebeklerinin beslenmesinden, hangi oyunlarla eğlendirileceğine kadar bebeği ilgilendiren her konuda bilgi sahibi oluyor. Ayrıca evde meydana gelen yaralanmalarda uygulanacak ilk yardım yöntemlerini öğreniyor.

İKİZE 2, ÜÇÜZE 3 Kargo tek tek isme gönderildiği için evdeki yeni doğan tüm bebekler hediye kutusu sahibi oluyor. Örneğin ikiz bebekli bir eve iki üçüz bebeği olan bir eve ise üç hediye kutusu gönderiliyor.

ÖLEN BEBEGİ DE SİSTEM GÖRÜYOR Sistem her türlü komutu harfiyen yerine getiriyor. Nüfus cüzdanı çıkan bebeğin ismi otomatik olarak sisteme düşüyor. Sistem o kadar hassas ki, sadece yaşayan bebeklere kargo hazırlanıyor. Ailelerin üzülmemesi için ölen bebeklerin adına kargo gönderilmiyor.

7


8-9_Layout 1 01.08.2012 11:31 Page 1

Hem iftar hem piknik Ramazan ayının yaz dönemine gelmesi piknikçileri de harekete geçirdi. Açık havada oruç açmak isteyenler, Büyükşehir Belediyesiʼnin hayata geçirdiği Sekapark, Doğu Kışla Parkı ve sahilleri mesken tuttu. Büyükşehir Belediyesi’nin Seka arazisi üzerinde hayata geçirdiği ve Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Sekapark, Ramazan Ayı’nda Kocaelililerin uğrak mekânı oluyor. 7’den 70’e herkes, yeşil ile mavinin buluştuğu Sekapark’ta açık havada iftar yapıyor. 5 yıldızlı otellerin mönülerini aratmayan ev yemekleri piknik soflarına taşınıyor. İftar öncesi açık havada dinlenme imkânı bulan ve iftara kadar hoşça vakit geçiren Kocaelililer oruçlarını da çimenler üzerinde piknik havasında açmanın doyumsuz keyfini yaşıyor.

ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNDEN UZAK Vatandaşlar Sekapark’a Ramazan öncesinde de sık sık gelip piknik yaptıklarını ifade ederek, “Şehrin gürültüsünden sıkılıp bir yerlere gitmek istediğimizde genelde Sekapark’ı tercih ediyoruz. Ramazan ayında

da bunu sürdürdük. Evimizde iftar açmak yerine burada oruçlarımızı açmak bizi daha çok memnun ediyor” diyor.

ALTERNATİF ADRES ÇOK Tıpkı sabır ve hoşgörünün bir arada olduğu gibi piknik ve iftarın da bir arada yaşandığı bu Ramazan ayında vatandaşa alternatif adresler de çok. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla halkla buluşan Gebze’den Karamürsel’e tüm sahil şeridi vatandaşların akınına uğruyor. İzmit’te Sekapark’tan sonra vatandaşların mesken tuttuğu ikinci adres ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı ve aydınlatması güneş enerjisiyle sağlanan Doğu Kışla Gençlik Parkı. Vatandaşlar açık havada pikniklerini yaparken oyun parklarında da çocukları keyifli vakit geçiriyor.


8-9_Layout 1 01.08.2012 11:32 Page 2

Başiskele halkının açık havada iftar adresi ilçenin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sahili. Vatandaşlar buraya çoluk çocuk erken saatte gelip iftar saatini sabırla bekliyor

Başiskele’de en çok tercih edilen ikinci adres ise Naile Kafe Sahili. Buradaki piknik masaları hergün farklı bir aileyi konuk ediyor.

YA SAHİLLER OLMASAYDI? Kocaeliler, Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle sahilleri ve parkları mesken tutmuş durumda. Büyükşehir Belediyesi’nin 12 ilçede halkın hizmetine açtığı sahiller bugün yine o eski virane görünümünde olsaydı, hem sıcak hava, hem şehir temposundan bunalan insanlar nerede stres atacaklardı?


10-11 yeni dosya_Layout 1 01.08.2012 11:33 Page 1

10

KIRKBİR

YAŞAM

Çevre yatırımlarına

1-15 AĞUSTOS 2012

ödül üstüne ödül

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, arıtma tesisleri, deniz uçağı, deniz süpürgeleri ve yeşil bir Kocaeli için ağaçlandırma çalışmalarından dolayı bu kez Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) tarafından ödüllendirildi.

Karamürsel Altınkemer Sahili ile İzmit Körfezi’ne tarihinde ilk kez mavi bayrak aldıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bu kez bir ödül de gerek İzmit Körfezi’ndeki temizleme çalışmaları gerekse çevresel faaliyetleri dolayısıyla Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı (TÜKÇEV) tarafından verildi. İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen programa Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Züvher Çetinkaya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, TÜKÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Aslan, sivil toplum kuruluşları ve çevreciler katıldı. Çevre plaketini, Başkan Karaosmanoğlu adına Başkan Danışmanı Ömer Polat, ANG Vakfı Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’in elinden aldı.

KÖRFEZİN HER KÖŞESİNDE DENİZ KEYFİ Başkan Danışmanı Polat, plaketin en

anlamlı tarafının İzmit Körfezi olduğunu ifade etti. Polat, “Eskiden İzmit’ten geçerken insanların burnunu tıkadığı bir körfez varken şimdi her köşesinden denize girilebilen bir körfez var. 2004’ten bu yana yapılan çevresel çalışmalarımız, bu gibi değerlendirmelerle daha da teşvik edici olacaktır” dedi. Programda “Çepeçevre Türkiye” konulu programda kamu spotu olarak kullanılacak çevre belgeselinin galası da yapıldı.

R O IY N A L A G L A D K A R Y A B İ V A M

Büyükşehir’in bugün önemli ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından en çevreci belediye olarak gösterilmesi bir tesadüf değil. İşte Büyükşehir’i Türkiye’ye öncü gösteren çevresel faaliyetleri; * Gebze’de 67 milyonluk tesis de dahil olmak üzere 13 arıtma tesisiyle Körfez’de arıtılan atıksu miktarının yüzde 20’lerden 98’lere çıkması * Denizi kirleten gemi ve fabrikalara fırsat vermemek için hizmete alınan deniz uçağı * İzmit Körfezi’ndeki katı atıkları temizlemek için devreye sokulan deniz süpürgeleri ve toplanan 300 tondan fazla atık. * Yeşil bir Kocaeli için dikilen 5 milyondan fazla ağaç * Hem görüntü kirliliği oluşturup hem sağlığı tehdit eden vahşi çöp depolamaya son vermek için Kandıra ve Karamürsel’de yapılan katı atık transfer istasyonları * 45 adet çevre dostu doğalgazlı otobüs * Elektrikli otomobillerin hizmete alımı ve şarj istasyonları * Çevreyi kirleten maddelerin (yağ, kağıt, pil) geri dönüşümle tekrar kullanılmaları. * 1000 km uzunluğunda 102 trekking parkuru * 60 km uzunluğunda yürüyüş yolu ve 20 km uzunluğunda bisiklet yolu


10-11 yeni dosya_Layout 1 01.08.2012 11:33 Page 2

İCRAATIN İÇİNDEN

KIRKBİR

1-15 AĞUSTOS 2012

11

Kocaeli yeşille mavinin buluştuğu kent Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOTO’nun yeni binasındaki ilk meclis toplantısına katıldı. Yeşille mavinin buluştuğu kent Kocaeli’ni fotoğraflar eşliğinde anlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Sanayiyi çevreye, çevreyi sanayiye feda etmedik. Bu kentte sanayi de olacak, ama ben bu körfezde denize de gireceğim. Mavi Bayrak, Kocaeli için en güzel ödüllerden birisidir”dedi.

KOTO’DAN TEŞEKKÜR Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) nın fuar içinde hizmete soktuğu yeni binasında gerçekleşen ilk meclis toplantısının konuğu Başkan Karaosmanoğlu oldu. KOTO Meclis Başkanı Recep Ekşi’nin konuşmasıyla başlayan toplantı KOTO Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Keleş’in mikrofona gelmesiyle devam etti. Keleş, konuşmasında Başkan Karaosmanoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etti. DÜNYAYA MODEL Kocaeli’nde yaşanan değişim ve gelişimin merkezi hükümetin verdiği yetki ve kaynaklara dayandığını hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, fotoğraflar eşliğinde gerçekleştirdiği

sunumunda, ‘’Bize verilen yetki ve kaynağı Türkiye’ye örnek, dünyaya model olacak şekilde kullandık. Şimdi Türkiye’deki tüm büyükşehirler, Kocaeli gibi olma yolunda. Kocaeli, yerel yönetimler bazında kabuğunu kırdı. Çevre konusunda yaptığımız çalışmalarda halkımızın, sanayici, işadamı ve tüccarımızın büyük katkısı var’’ açıklamasını yaptı.

dan başladıklarını, ardından alt yapıya el attıklarını ve üst yapıda kente yakışan hizmetler yaptıklarını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Kocaeli’ndeki her eserde hepimizin katkısı var, bunları birlikte yaptık. Kocaeli’ni baştan sona planlamak için tam 3,5 yıl dersimize çalıştık. Bugün planlanmadık 1 metrekare yerimiz kalmadı, bu Türkiye’de bir ilktir.’’

DERSİMİZE ÇOK İYİ ÇALIŞTIK Yaklaşık bir saat süren sunumda Kocaeli’nde işe planlama-

AĞAÇ DİKMEYE AŞIĞIM Göreve geldikten sonra karşı-

larında buldukları her soruna çözüm odaklı yaklaştıklarını hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı; ‘’Kocaeli’nin her yerinde su musluktan içilir, ben evimde suyu musluktan içiyorum. Sanayiyi çevreye, çevreyi sanayiye feda etmedik. Bu kentte sanayi de olacak, ama ben bu körfezde denize de gireceğim. Mavi Bayrak, Kocaeli için en güzel ödüllerden birisidir. Ben yeşili ve maviyi çok seviyorum, ağaç dikmeye aşığım.’’

Ankara’da önemli temaslar Engelli politikası masaya yatırıldı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kent Konseyi tarafından düzenlenen ve 23 engelli derneğin katılımıyla gerçekleşen yemekli toplantıya iştirak etti. Kendisinin bir engelli dostu olduğunu söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Ben kendimi engelli arkadaşımızın yerine koyuyorum ve ona yardımcı olmaya çalışıyorum. Engeller paylaştıkça ortadan kalkar’’ dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Vali Ercan Topaca, Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Ziyaretlerine Yargıtay Başkanı Ali Alkan ile başlayan Başkan Karaosmanoğlu ve Vali Topaca, ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile bir araya geldi. Bakan Eroğlu ile yapılan görüşmede Dilovası’ndaki Dilderesi’nin ıslahı ele alındı. Başkan Karaos-

manoğlu ile Vali Topaca, Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkan

Sahillere denizden inceleme Büyükşehir’in hibe kovanlarından ilk bal

Gönüllü bakıcılar göreve hazır Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayvanların yaşam boyu hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için verdiği gönüllü yerel hayvan bakıcılığı eğitimi sona erdi. Uzman eğitimciler tarafından verilen eğitime katılanlara görevli kimlik kartı verildi. Kartların dağıtım töreninde AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de bulundu.

Vekili Ahmet Aksu’nun da konuğu oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün ve Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, ilçe sahilinde denizden inceleme yaptı.

Karamürsel Altınkemer Plajı’nda denize girenleri işaret eden Başkan Karaosmanoğlu, ‘’İki sevgiliyi; yani deniz ile Kocaeli halkını yıllar sonra yeniden buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

KO-MEK kursları aracılığı ile arıcılık kursu veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Arıcılar Birliği üyesi 428 arıcıya hibe ettiği termokovanlardan ilk bal çıktı. Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği bünyesinde yürütülen çalışmalar sayesinde hastalıklara ve kış koşullarına dirençli ve bal yapma kapasitesi yüksek yerli ırkın çoğaltılması hedefleniyor


12-13 yeni_Layout 1 01.08.2012 11:33 Page 1

12

KIRKBİR

YAŞAM

1-15 AĞUSTOS 2012

Turkuaz ve Yakamoz Evleri

SÜRESİNDEN ÖNCE TESLİM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iki önemli konut projesinin kat kuralarını da tamamladı. İzmit Çayırköyʼde yapılan 204 daireli Turkuaz Evleri ile 168 daireli Yuvacık Yakamoz Evleriʼnin hak sahipleri açık adreslerini öğrendi. Başkan Karaosmanoğlu ise müjdeyi verdi; “Evler erken teslim edilecek” Her iki konut projesi için Yunus Emre Kültür Merkezi’nde iki ayrı daire belirleme kurası çekildi. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Genel Sekreter Ersin Yazıcı da katıldı. Körfez 1. Noteri Metin Özdamgacı`nın gözetiminde çekilen kuralarda, hak sahiplerinin hangi blok ve numaralı daireye taşınacakları belirlendi.

BAŞKANDAN MÜJDE

gulandı. Yeşilin ve mavinin bütünlüğünü gözeten ve eşsiz deniz manzarasına sahip olan Yakamoz Evleri projesinde oyun alanı, açık otopark, site sakinlerine dinlenme imkânı sağlayan oturma alanları da yer alıyor.

Başkan Karaosmanoğlu “Dile kolay şimdiye kadar 6 bin daireyi hemşerilerimize teslim ettik. Kentsel dönüşümde büyük başarılara imza attık. Kentimizde konut sahibi olmak isteyip de olmayan kimse kalmasın istiyoruz. Bu yüzden özellikle sosyal konutlara önem veriyoruz. Her iki konut projemizi de 2013 yılı içerisinde teslim etmeyi planladık. Ama biz teslimatı 2012 yılı içerisinde yapacağız”dedi.

Turkuaz Evleri; 4 BLOK 204 DAİRE Kent Konut tarafından alt gelir grubuna yönelik olarak çeşitli ödeme kolaylıkları sağlanarak satışa sunulan Çayırköy-Turkuaz Evleri 4 blok 204 daireden oluşuyor. Proje içerisinde yeşil alanlar çocuk oyun grupları, dinlenme çardakları ve açık otopark yer alıyor. Toplam daire adedinin yüzde 10’u engelli vatandaşlara ayrıldı. Daireler 2+1 – 79 metrekare ve 1+1 – 56 metrekareden oluşuyor. Fiyatlar ise 38 bin ile 60 bin lira arasında değişiyor.

Yakamoz Evleri; 9 BLOK 168 DAİRE Başiskele Yuvacık’ta yeni bir yaşam alanı olan Yakamoz Evleri 9 blok 168 daireden oluşuyor. Yakamoz Evleri’nde 140 dairenin kat kurası çekildi. 1 ve 2. bahçe katlarda olan 12 dairenin satışı halen devam ediyor. Her projede olduğu gibi yüzde 10 engelli kontenjanı burada da uy-

Turkuaz Evleri

Yakamoz Evleri


12-13 yeni_Layout 1 01.08.2012 11:33 Page 2

KIRKBİR

YAŞAM

1-15 AĞUSTOS 2012

İftar keyfi müjdeyle arttı

13

Bünyamin Kılıç Burada yaşamaktan çok memnunuz. Oldukça havadar, temiz bir ortam. Kocaali Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Bahçekent Konutlarıʼnda katıldığı Kent Konutʼun ilk iftar programında konut sakinlerine Bahçekentʼe cami, okul ve mesire alanı yapacakları müjdesini verdi.

Hasan Karabaşoğlu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Kent Konut, bu yıl bir ilke imza atarak Ramazan ayında konutlarda iftar organizasyonu yapmaya başladı. İlk iftar programını da Başiskele Yuvacık Paşadağ mevkiinde yaptığı Bahçekent Konutları’nda gerçekleştirdi. İftara Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

OKUL, CAMİ VE MESİRE ALANI Başkan Karaosmanoğlu yaptığı konuşmada kentte yaşayan vatandaşların refahı için konutlar inşa ettiklerini ifade ederek bu konutların kaliteli, modern şartlarda ve her bütçeye uygun olduğunu dile getirdi. Başkan Karaosmanoğlu, so-

runlarını dinlediği Bahçekent Konutları sakinlerine bir de müjde verdi. Bölgedeki okul ve cami ihtiyacını da karşılayacaklarını belirten Başkan Karaosmanoğlu ayrıca bölgeye bir de mesire alanı yapacaklarını bildirdi.

İZMİT’E 12 KM UZAKLIKTA Doğayla iç içe olan bir bölgede bulunan aynı zamanda İzmit Merkez'e 12 kilometre mesafede olan Başiskele Bahçekent Konutları 35 blok 610 daireden oluşuyor. Konutlarda vatandaşların konforu için her şey düşünülmüş. 6 adet çocuk oyun grubu, süz havuzu, pergolalar içinde market, berber ve kafenin bulunduğu sosyal tesis konut sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Belli bir yaştan sonra insan sakinlik arıyor. Ruhunu dinlendirmek istiyor. Bahçekent işte öyle bir yer. Tarif edilmez, buradaki huzur ancak yaşanır Zeynep Dombaycı Başiskele’yi temiz havası ve doğasından dolayı seviyorum. Böyle bir yerde evsahibi olduğum için de oldukça mutluyum. Kent Konut’un iftar organizasyonu düzenlemesi de çok anlamlı.

Uğur Bulut Konutlarda iftar programı düzenleneceğini duyduğumda çok şaşırdım ve sevindim. Bu bir ilk, ama güzel bir başlangıç. Çocuklarımla burada olmaktan ve yaşamaktan çok büyük keyif alıyorum.


14-15_Layout 1 01.08.2012 11:35 Page 1

14

KIRKBİR

TURİZM REHBERİ

195 yıl sonra

yeniden

Dilovası Tavşancıl Çarşı Camii, Unkapanı tüccarlarından Hacı Veliyiddin Ağa tarafından miladi 1817 yılında inşa edildi. Osmanlının son dönemlerinde yapılan camii, bölgede ayakta kalabilen tek eser olma özelliğine sahip. Adı üzerinde merkezde bulunan cami, kare planlı, kagir (taş veya tuğla yapı) olarak yapılmış. Üzeri kubbe yerine kırma çatı ile örtülü. Cephesi kesme taşlardan oluşan camiye 1818 yılındaki onarım sırasında çeşitli ağaç işlemeler ve asma mahfil katını destekleyen ahşap sütunlar ilave edildi. Anıtsal eser olarak bakıldığında Tavşan-

1-15 AĞUSTOS 2012

İki asır gördü, depremde hasar aldı, ama bugünlere gelmeyi başardı. Osmanlı döneminin önemli mimarilerinden Tavşancıl Çarşı Camii, Büyükşehir tarafından yapılacak restorasyon çalışmasıyla kaldığı yerden nice nesillere ışık tutmaya devam edecek.

cıl’da yüzyıllar öncesinden gelen ve halen hayatiyetini devam ettiren tek eser olan Tavşancıl Çarşı Camii, 1999 Marmara depreminde orta hasarlı hale geldi.

YENİDEN BAŞLAYACAK Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Marmara Depremi’nde hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Tavşancıl Çarşı Camiini restore edecek. Camii içi bodrum, ibadet ve mahvel katları aslına uygun olarak elden geçirilecek. Ayrıca caminin minaresi zemine kadar indirilerek sağlamlaştırılacak. Camii 13 yıl aradan sonra restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açılacak ve geleceğe bırakılacak tarihi bir yapı olacak.

MİNBERİ YOK, KİTABESİ VAR Minberi bulunmadığı için sadece vakit namazlarının kılındığı camiinin temel malzemesi taş. Minaresi sağ tarafında ve tek şerefeli olan caminin doğu cephesinde bulunan giriş kapısı üzerindeki kitabede şu satırlar yer alıyor; ”Sahibul hayrat vel hasenat Ve ragıbul cenneti vedderecat Kapani” (Dakik tüccarlarından Es Seyid el hac Veliyiddin Ağanın Müceddeten bina ve ihya eylediği Mescidi şeriftir. )


14-15_Layout 1 01.08.2012 11:35 Page 2

KIRKBİR

SPOR

Fatih Keleş

Neslihan Kavas

1-15 AĞUSTOS 2012

2008 Pekin Olimpiyatları’na iki sporcuyla katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü, 2012 Londra Olimpiyatları’na bu yıl dokuz sporcu göndererek, başarı grafiğini yukarılara taşıdı. Mavi beyazlı takım Halter’de; Sibel Şimşek, Aylin Daşdelen, Nurdan Karagöz, Boks’ta Fatih Keleş, Selçuk Eker, Engeli Halterde; Turan Mutlu, Özlem Becerikli ve Görme Engelli Judoda; Serdar Aydın ve Paralimpik Masa Tenisi branşında Eskişehir Çağfen’den transfer olan Neslihan Kavas ile Londra Olimpiyatları’nda ülkemizin başarısı için mücadele ediyor.

15

Selçuk Eker

Nurdan Karagöz

Turan Mutlu

Özlem Becerikli

Aylin Daşdelen

Bir başarı da Balkanlardan Kağıtspor Kulübü’nün başarılı yıldız judocuları Bulgaristan’ın Sliven kentinde yapılan Balkan Judo Şampiyonası’nda milli takım adına mücadele etti. 9 ülkeden toplam 250 sporcunun katıldığı şampiyonada mavi beyazlı sporcu Yunus Emre Ayvaz, rakiplerini yenerek Balkan üçüncüsü olmayı başardı.

Dünya Üniversiteler Arası Karate Şampiyonası’nda milli takım adına mücadele eden Kağıtsporlu Tuğba Yenen şampiyon olurken Asunur Yıldırımer ise üçüncülüğü göğüsledi. Slovakya'nın Bratislava kentinde yapılan şampiyonaya Büyükşehir Kağıtsporlu dünya şampiyonu sporcu; Tuğba Yenen ve Asunur Yıldırımer de katıldı. Milli takım adına ter döken 6 bayan sporcu arasında yer alan mavi beyazlı karatecilerden Tuba Yenen 55 kiloda dünya şampiyonu, Asunur Yıldırımer ise 50 kiloda dünya üçüncüsü oldu. Millilerimiz toplamda 3 altın, 3 gümüş, 3 bronz olmak üzere 9 madalya ile genel klasmanda dünya şampiyonluğu elde etti

Judoda Avrupa şampiyonuyuz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Yayın Organı

SAHİBİ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sorumlu Müdür Mehmet Baydemir

Fotoğraflar/Arşiv Nurdoğan Sevencan/Rafiye Usta Yönetim Yeri Oramiral Salim Dervişoğlu Cad. 41040 İzmit - Kocaeli Tel: 0262 318 10 00 www.kocaeli.bel.tr www.kirkbir.com

Grafik - Tasarım - Baskı:

Tuğba dünya şampiyonu

Yıldız atletler uzun atladı

1-15 Ağustos 2012 Sayı: 35

Genel Yayın Yönetmeni Semiha Lavas Özkol

Serdar Aydın

Sibel Şimşek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü’nün judocuları İstanbul’da yapılan Avrupa kupasında dört derece elde etti. 28 ülkeden 350 sporcunun katılımıyla İstanbul Ahmet Cömert Spor Salonu’nda yapılan 26. Boğaziçi Avrupa Kupası’nda mücadele eden Kağıtsporlular bir birincilik, üç üçüncülük elde etti. 48 kiloda Sümenye Akkuş, 70 kiloda Bahar Büker, 90 kiloda ise Şahin Turşak üçüncü olurken bronz madalyanın sahibi oldu. 73 kiloda Avrupa kupasında mücadele eden Hasan Vanlıoğlu ise altın madalya kazanarak şampiyon oldu.

Sırbistan’ın Belgrad kentinde yapılan Yıldızlar Balkan Şampiyonası'nda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü atletlerinden derece geldi. Müsabakalara ay yıldızlı forma altında çıkan mavi beyazlı atletler, iki üçüncülük elde ederek ülkemize bronz madalya kazandırdı. Üç adım atlamada Kubilay Parıltı 14,11, Utku Çobanoğlu ise 800 metrede 1.52.66’lık dereceleriyle üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldular.

ÜÇ BİRİNCİLİK, 5 MADALYA Diğer yandan Eskişehir’de yapılan 16 Yaş Altı Kulüpler Türkiye Şampiyonası’nda Kağıtsporlu atletler, 19 takım arasından topla-

dıkları 179,5 puanla beşinci olmayı başardı. 100 metrede Onurcan Seyhan, 11,09, 300 metrede Onurcan Seyhan 36,43, üç adım atlamada Kubilay Kara 13,03'lük derecesiyle birinci olurken, uzun atlamada Kubilay Kara 6,25, yüksek atlamada İbrahim Erbaş 1.80'lik atlayışıyla ikinci oldu. 4 X100 metre bayrak takım yarışında ise mavi beyazlı atletler 45,80'lik derecesiyle takım halinde ikinci oldu.


16_Layout 1 01.08.2012 11:36 Page 1

N BUGÜ

Sekapark 1. etap çalışmalarıyla denizle barışan ve kent merkezinde dinlenip eğlenebileceği 500 dönümlük dev bir alana kavuşan Kocaelilerin deniz keyfi 2. etapla birlikte maksimuma ulaştı. Ramazan ayında da piknikçilerin mesken tuttuğu Sekapark 2. Etabı görenler “Nereden Nereye” demekten geri duramıyor.

DÜN

41 Gazetesi  
41 Gazetesi  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 41 Gazetesi 35.Sayı

Advertisement