Page 1


Iš anglų kalbos vertė marija eidukevičiūtė


Bendrosios instrukcijos Skrebinti paveldo tema daugeliu atvejų yra sudėtingiau. Šioje knygoje daroma prielaida, kad yra skaitytojas susipažinęs su pagrindinėmis skrebinimo medžiagomis, priemonėmis ir technikomis. Jei skaitytojas apie skrebinimą nieko nežino, siūlome pavartyti leidinį apie skrebinimo pradmenis, o tada skaityti šią knygą.

Medžiagos ir priemonės Šeimos istorijai skrebinti naudojame tradicines skrebinimo medžiagas ir įrankius: dekoratyvines žirkles, popieriaus gofravimo įrankį, trafaretus, antspaudus, plaktuką kniedėms, atsparaus rašalo rašiklius ir įvairius papuošimus. Skrebindami paveldą galime modifikuoti daugumą parduodamų produktų. Norint išlaikyti laikotarpio autentiškumą, paveldo albume reikėtų kai ką pakeisti. PaPatarimai vyzdžiui, naudoti tik juodos arba rudos spalvos rašalą. • Būtinai naud okite tik archyv inį albumus, kliju Pagrindinės šeimos istorijos s, juostas, papu popierių, oš t.t., taip pat pu skrebinimo priemonės: archyrškalus, neutra imus ir lizuojančius dokumentų ir fotografijų popi vinis purškalas, kraštelių senerių ardančias rūgš tis • Kopijas daryki . dinimo medžiagos, medžiagos • Naudodam te ant neutralaus popieriaus paviršiui sendinti, sendinimo i „pla . įmautes, įsitiki stikinę“ lapo apsaugą ir nkite, kad jos įrankiai, pavyzdžiui, švitrinis pagamintos iš neutralaus po lip • Padėdami įra ropileno. popierius ir vieliniai šepečiai. nkius ir antspa udus į sausą, nuo dulkių ap Kai sukaupsite dizaino kūrimo saugotą vietą, nuvalykite apnašas. įgūdžių ir turėsite surinkę pa• Įrankius, m edžiag kankamai medžiagos, galėsite laikykite tokios as bei priemones e tiesioginiai sa vietose, kur jų nepasiekia naudoti ir kitas priemones: ulės spindulia • Medžiagas i. ir prie vašką, odos degiklį ir metalo stenkitės turėti mones sisteminkite ir jų kuo įvairesn rėžtuką. ių. 4


PratarmÄ—


Spalvos Šeimos istorijos skrebinimo medžiagos ir priemonės turėtų pasižymėti charakteringa spalvų palete. Be abejo, galite naudoti daugiau spalvų, ne tik juodus ir rudus tonus, tačiau, norint išsaugoti albumo vientisumą, pasirenkamos tokios spalvos, kurios buvo būdingos apibūdinamam laikotarpiui. Skirtingos fono spalvos išryškins įvairius nuotraukų, dokumentų ar atminimo suvenyrų tonus ar šviesos efektus. Išbandykite kelias popieriaus spalvas, kol rasite tokią, kuri išryškintų fotografiją.

Prislopintos gelsvos ir žalsvos spalvos tinka paveldui skrebinti, jos sušvelnina sukomponuotą struktūrą. 6


Patarim ai

Tradicinė nespalvota fotografija puslapio struktūrai kartais suteikia švelnesnį, malonesnį vaizdą.

Karališkos tamsios spalvos fotografiją daro formalesnę ir iškilmingesnę.

Tradicin ė būdingi ms paveldo spa lvoms žemės to • rausv ai gelsva nai: • juoda s; s • kašto ; n • tamsia inis rudas; • ryškia i mėlynas; i • pilkas bordo; ; • šviesia • rūdžių i žalias; • gelsv spalvos; ai Spalvos rudas. ,k jokiu laik urios nesiejam o atitinka otarpiu, bet tiks s su bet kurį li ai : • bronz inė; • auksin • sidab ė; rinė.

Vienspalviai popieriai papildo skrebuko fotografijas. 7


Įrankiai Kuriant primityvius Senųjų Vakarų ar karinių įvykių puslapius, kartais gali būti sudėtinga parinkti tinkamą pavadinimą. Puslapis turi pavaizduoti įvykius ir atrodyti oriai. Sendintas medis ir autentiškas metalas tinka tam laikotarpiui ir pačiam istoriniam skrebinimo dizainui. Kurdami puslapio pavadinimą, nebijokite panaudoti metalo rėžtuką ar medžio degiklį. Jie dizainui gali suteikti autentiškumo.

8

Medžio degiklis

Metalo rėžtukas

Medžio degiklis išdegina žymes medyje. Pakreipkite degiklį tokiu kampu, lyg laikytumėte pieštuką. Degindami nespauskite per stipriai. Dirbdami stenkitės išlaikyti vienodą spaudimą. Šis įrankis taip pat gali būti naudojamas žymėjimui ant odos. Nepriklausomai nuo medžiagos, prieš imdamiesi darbo, pabandykite ant medžiagos gabaliuko, kad nustatytumėte tinkamą spaudimą ir greitį.

Metalo rėžtukas mažais pulsavimais ant metalo palieka švarią liniją. Laikykite rėžtuką tokiu kampu, lyg brėžtumėte pieštuku. Graviruodami stenkitės per smarkiai nespausti. Dirbdami spauskite tolygiai.


Antspaudų vaškas Šis vaškas puslapiui suteikia papildomą erdvę ir spalvą, padeda išlaikyti įtemptas ir standžias juosteles, nesimato klijų ar lipnios juostelės. Naudokite tirpstantį vašką ir antspaudą, kuriuos rasite raštinės reikmenų parduotuvėse, arba ant paviršiaus užpilkite truputį karštų klijų ir pridėkite maistinių dažų, kad suteiktumėte atspalvį.

Šias fotografijas ir informaciją apie šeimos narius gavau iš ponios, kurią sutikau kapinėse; ten lankiausi Atminimo dienos proga. Mano užrašams trūko šių vaizdų ir šios giminės dalies. Paskui sukūriau šį puslapį apie šeimos narius, rakte užrašiau visą istoriją.

9


Rastos medžiagos Kartais sudėtinga rasti puslapio akcentus ir papuošimus, ypač tuo atveju, kai jūsų objektas nukeliavęs toli į praeitį. Neapsiribokite tradicine skrebinimo medžiagų pasiūla.

Patarimai

rebinantis Skrupulingas sk tų projektų ir ki o žmogus saug učius. Šeimos kompozicijų lik as yra puiki m ni bi istorijos skre sukauptus i ot ud na pa proga likučius. r galima rasti Kiti šaltiniai, ku nčių medžiagų da ro at autentiškai : komponavimui knygos, kuriose ės • retos istorin ir paveikslų; yra žemėlapių tai; ai ir antikvaria • išpardavim navo io kc le ko rie , ku • giminaičiai nus sveikinimų ir išsaugojo se ų kortas ar im atvirukus, žaid o etiketes; im in m maisto ga ių ir ūs rankdarb • ,,blusų” turg mugės.

Visas šis puslapis buvo padarytas iš medžiagų, naudotų šiam albumui, likučių. 10

Į šią kompoziciją įtraukti realūs marškinėliai, nes jie buvo svarbi fotografijos istorijos dalis. Odinis fonas buvo pritaikytas prie nuotraukoje atvaizduotų vyrų ir primityvios Arizonos dykumos aplinkos. Prieš įdedant į puslapį, oda ir marškinėliai buvo apdoroti archyviniu purškalu.


Pažvelkite į daiktus fotografijose, kurie primena laikotarpį. Apranga ne tik suteikia konkrečių užuominų apie amžių, bet taip pat pasiūlo akcentus, kuriuos galite naudoti savo puslapyje. Sukurkite akcentus, pakraščius ir foną iš medžiagos atraižėlių, nėrinių, juostelių, sagų, nosinaičių ar senų staltiesių bei baldų apmušalų iškarpų, atspindinčių tą laikotarpį.

ai Patarim

irinkti lima pas a g s le te ų ir Juos bės spalv iš gausy Jos puikiai . tekstūrų aip plokščias k tarnauja ijos elementas ic ti. z o p kom i pabrėž tekstūra taikyta fonui ir ri ietoje p Geroje v akankamai p lė pį. juoste ja pusla pdukų o tu n e c li ak į lę juoste Įkiškite ą ir in š a m , darymo ite prie kartono k priklijuo ju per juostelę e tokiu atv ies klijai. v iš rs nepe

11


Rinkimas Šeimos istorijos albumo kūrimas iš krūvos dokumentų, fotografijų ir suvenyrų atrodo kaip milžiniškas įsipareigojimas. Jei susikaupsite ir sukursite sistemą, darbas neatrodys toks neįveikiamas. Istorinę vertę turinčias šeimos relikvijas rinkite ir kaupkite vienoje vietoje. Sisteminkite paveldo ir dabartines nuotraukas, dokumentus ir suvenyrus. Atminkite, kad šie žmonės mylėjo gyvenimą. Jie juokavo, nerimavo, augino šeimas, bendravo su kitais žmonėmis ir rašė laiškus šeimos nariams, kuriuos retai matydavo. Persikėlę į jų aplinką, galite rasti įkvėpimą kompozicijai ir informacijos, kurią įtrauksite į albumą. Taip pat galite atrasti naujų informacijos šaltinių. Kiekviena šeima yra skirtinga. Kelias, kurį pasirinko jūsų protėviai, ir gyvenimo būdas bei patirtis nulemia dokumentų tipus, kuriuos rasite apie juos. Kuo daugiau sužinosite apie savo protėvių veiklą ir gyvenimo stilių, tuo bus lengviau surasti dokumentų ir daiktų, susijusių su jais.

12


Rinkdami daiktus, stenkitės kuo geriau juos aprašyti. Užduokite sau klausimus: • Kas įamžinta fotogafijoje? • Kada buvo fotografuota? • Kam skirtas dokumentas? Fotografijos nebuvo svarbiausias dalykas arba jų apskritai gali nebūti, priklausomai nuo to, kaip toli keliausite į praeitį. Tačiau jums gali nusišypsoti sėkmė – rasite daug fotografijų, nes galbūt šeimoje buvo fotografų arba giminaičiai turėjo aparatus ir galėjo fotografuoti. Deja, dauguma žmonių išsiaiškina, kad jų paveldo nuotraukų kiekis yra nedidelis. Fotografijose nebūtinai turi būti įamžinti žmonės, tai gali būti senų namų, automobilių ir miestų atvaizdai, kurie papildys susidomėjimą šeimos istorija. Suteikite skaitytojui šiek tiek asmeninės informacijos ir šiek tiek žinių apie nagrinėjamą metą. Perskaitykite senus žurnalus, etiketo knygas ar kitas iliustruotas publikacijas iš to laikotarpio, kurį skrebinate. Tų dienų aktualijos padės pažinti spalvų schemas, kurios tada buvo populiarios, taip pat suteiks žinių apie madą, šukuosenas ir pažers pikantiškų informacijos kąsnelių, kuriuos įtrauksite į savo kompoziciją. 14

Apsvarstykite, kuriuos savo šeimos narius, draugus, asociacijų ir klubų bendraminčius galėtumėte apklausti, taip pat sužinokite, kas kuria panašų projektą. Įvairių formų skrebinimo darbai buvo saugomi daugelį metų. Raskite arba pasidomėkite, gal kiti šeimos nariai išlaikė panašų skrebintą puslapį. Taip pabandykite surinkti istorijas, nuotraukas ir užrašytą informaciją, kuri galėtų jus sudominti. Pasistenkite bedradarbiauti su kitais šeimos nariais, kurie taip pat domisi šeimos istorija ar skrebinimu. Aplankykite ir susipažinkite su vietomis, kurios buvo svarbios jūsų šeimai: • nuvažiuokite ten, kur buvo jų gyvenamoji vieta; • nueikite į mokyklas; • užsukite į bažnyčią. Nepamirškite bibliotekų, paieškokite jums rūpimo laikotarpio laikraščių mikrofilmuose ar duomenų bazėse. Nukopijuokite laikraščių, kurie buvo išleisti svarbiomis dienomis, pagrindinius puslapius, taip pat ir reklamas, kuriose pavaizduoti tų laikų produktai ir jų kainos: maisto, drabužių, namų apyvokos reikmenų ir mašinų, gal norėtumėte atvaizdus įkomponuoti į savo puslapį.


Sisteminimas Surinkus istorijas, vardus ir pavardes, datas, vietas ir fotografijas, ateina laikas viską susisteminti. Susiraskite tinkamą vietą darbui ir išdėliokite savo radinius.

Sisteminimas pagal temas Kitaip nei senuosiuose albumuose, kuriuose nuotraukos buvo sudėtos ant juodo popieriaus, o datos surašytos baltos spalvos rašikliu, skrebindami šeimos istoriją, rašome kroniką pagal suplanuotas temas, pavyzdžiui, švenčių tradicijos, šeimos veikla ar atmintini šeimos įvykiai. Skrebinimas yra reikšmingesnis, kai darbas susistemintas lengvai atsekamu būdu, o kiekvienam puslapiui priskirtas tam tikras tikslas. Prisiminkite priežastį, dėl kurios kuriate albumą. Susisteminkite ir sudėkite dokumentus ir fotografijas į krūveles, kurios atitinka pasirinktą albumo temą. Jei tema yra šeimos karo didvyriai, surinkite visus dokumentus, nuotraukas ir istorijas, kuriose atsispindi informacija apie įvairius karus. Tada išskirstykite medžiagą apie karus, sudėkite chronologiškai arba pagal šeimas, priklausomai nuo to, kam skirtas jūsų albumas. Neardykite tvarkos. Kitų pagrindinių grupių pavyzdžiai: • paskutinės keturios kartos iš tėvo pusės; • šeimų, sukūrusių bendruomenę, istorija; • tyrinėtojų ir pionierių patirtys.

Patarimai

• Pasikalbėk ite tetomis ir dėd su tėvais, seneliais, informacijo ėmis, gal jie turi s jums rūpim ais klausimais. • Susipažin kite istorikų ben su bendruomenės drijomis ir sužinokite, ko informaciją kią surinktą • Internete jie saugo. ieško kuriose teik kite svetainių, iam apie jums ak a informacija tualų istorin į laikotarpį. • Patikrinki te pal laikomas dėž ėpėje ar rūsyje Jums gali pra es. versti: • apdovan ojimai, pagyr imo raštai, pasiekimų įr ašai; • gimimo, santuokos ar mirties liudijimai; • šeimos B iblija; • finansinės apskaitos kn • žurnalai ygos; ir is • kariuomen torijos; ės • asmeninia įrašai; i • fotografij laiškai; os, • iškabos ar ferotipijos, atvirukai; nuosavybės aktai. 15


Patarim ai Je

Nepamirškite, kad šeimos istorijos skrebinimas yra nuolatinis, nesibaigiantis darbas. Informaciją susisteminkite rinkdami puslapio medžiagą: fotografijas, papuošimus, siūlus, akutes, vartojamus posakius ir faktus sukiškite į plastikinę neutralaus rūgštingumo įmautę. Fotografijas perkopijuokite į sepijos spalvų fotografijas. Sužinokite, kada konkrečiai buvo fotografuota. Kai surenkate pakankamai medžiagos, puslapį kurti bus daug lengviau. Jei neturite fotografijų, puslapį gali sudaryti tekstas ir papuošimai. Tokiam puslapiui kūrti taip pat galite naudoti tipiškus tų dienų elementus, pavyzdžiui: • brošiūras; 16

i kažko įdėkite ra dar neturite, ko trūks štelį ir užrašykit ta e, „rasti te , pavyzdžiui, tos Rubė s ir dėdė Franko n s u „įdėti pie otrauką“ arba š tą Laisv statulos paveikslė ės lį“.

• atvirukus; • bilietų šakneles; • maisto ar drabužių etiketes. Jei yra daug tą patį įvykį atspindinčių nuotraukų, pasirinkite tas, kurios yra geriau išsilaikiusios ir tiksliau perteikia protėvių istoriją. Pabaigę puslapį, įdėkite jį saugoti į neutralų plastikinį puslapio protektorių. Pasistenkite, kad fotografijos nesitrintų viena į kitą. Taip pat puslapį gražinantys papuošimai neturėtų liestis su gretimais puslapiais. Jei nenorite naudoti puslapio protektoriaus, stenkitės dėti nuotraukas į kas antrą puslapį, kad kompozicijos nesizulintų.


Technikos Rūgščių neutralizavimas Ypatingą dėmesį skirkite originaliems elementams, jei skrebindami šeimos istoriją naudojate įvairias medžiagas. Dėl popierių, dokumentų, laikraštinio popieriaus ar knygų, išspausdintų ant blogos kokybės popieriaus, rūgštingumo ši medžiaga linkusi irti. Blogiausios kokybės yra laikraštinis popierius, kuris greitai paruduoja ir trupa. Rūgštis migruoja nuo blogos kokybės popieriaus į šalia esančio popieriaus dalis. Kai kuriuose senuose laiškuose, kvietimuose ir dokumentuose gali atsirasti rudų šlakų ir dėmių – rūgšties migracija jau įvyko. Kuo geresnė popieriaus kokybė, tuo mažesnė bus rūgšties migracija. Geriausias sprendimas: nukopijuoti informaciją į ne­utralų apsaugotą popierių. Tada skrebinti tik kopiją. Jei norite įdėti originalų dokumentą, bet ne fotografi-

ją, pavyzdžiui, pranešimą apie diplomo įteikimą arba močiutės gimtadienio atviruką, naudokite rūgštį neutralizuojantį popieriaus purškalą. Prieš klijavimą archyviniu purškalu apipurkškite popierius, antspaudus, pašto ženklus ir laikraščius. Apipurkškite abi popieriaus puses, kad apsaugotumėte nuo irimo ir trupėjimo dar šimtus metų.

mai Patari s iš knygų

po to iškar • Teks i nėra saugios s a e, ja dažn e prasm archyvin ipurkšti. p io reikia a kite archyvin o . d s u m a n jo e fi • N togra fo lo a k purš

17


Profile for knygos.lt

Viskas apie skrebinimą.Šeimos albumas  

Viskas apie skrebinimą knygos ištrauką

Viskas apie skrebinimą.Šeimos albumas  

Viskas apie skrebinimą knygos ištrauką

Profile for knygos.lt
Advertisement