παράδοση 24/04/14

KING BET

ΣΕΒΙΛΛΗ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ

2-0

∆εν είχαν τεθεί αντιµέτωπες σε ευρωπαϊκό επίπεδο πριν από τον πρώτο αγώνα. 10-0-6 πρόσφατη παράδοση στο «Μεστάγια» σε επίπεδο πρωταθλήµατος, τελευταίο «Χ» την περίοδο 1993-94! Απέναντι σε ισπανικές οµάδες η Σεβίλλη έχει ρεκόρ 4-3-4 και πιο συγκεκριµένα 1-0-3 εκτός έδρας, µοναδικό διπλό φέτος επί της Μπέτις. Η Βαλένθια µετρά αντίστοιχα 6-3-5 συνολικά και 4-1-1 εντός έδρας. ΙΣΠΑΝΙΑ 1 ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑ∆Ρ.

ΜΕΣΤΑΓΙΑ (52.500), ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Πίστη για ανατροπή στη Βαλένθια Α’ ΜΑΤΣ: Σεβίλλη – Βαλένθια 2-0: Καθαρό οφσάιντ το πρώτο γκολ του Εµπιά στο 32’, από άψογο συνδυασµό Βιτόλο – Μπάκα το δεύτερο στο 35’, µε το ιδανικό τελείωµα του Κολοµβιανού. Η Σεβίλλη ήταν καλύτερη, η Βαλένθια όµως έχασε δυο µεγάλες ευκαιρίες στο 88’ και το 89’, η δεύτερη στο δοκάρι. ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ενα µατς, όλη η χρονιά. Μόνο η πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα θα µπορούσε να «γλυκάνει» τον συνολικό απολογισµό της σεζόν, από τη στιγµή που στις εγχώριες διοργανώσεις απογοητεύει. Τα τυπικά αποµένουν για την οριστική απώλεια της 7ης θέσης, που δίνει εισιτήριο για την Ευρώπη, µετά την ήττα της Κυριακής από την Ατλέτικο (0-1) στο «Μεστάγια». Ο Πίτσι άλλαξε τη µισή ενδεκάδα, οι «νυχτερίδες» πάντως το πάλεψαν και µάλλον άξιζαν καλύτερης τύχης, έχοντας διαστήµατα µεγάλης πίεσης στο δεύτερο ηµίχρονο. Τιµωρηµένος ο σκόρερ Αλκάθερ. Βέζο (στόπερ) και Βινίσιους Αράουχο (φορ) δεν είναι δηλωµένοι στην Ευρώπη, ενώ ο Βίκτορ Ρουίθ (στόπερ) παραµένει εκτός µε τραυµατισµό. ∆ιαθέσιµοι σε σχέση µε τον πρώτο ηµιτελικό οι Ντιέγκο Αλβες (γκολκίπερ), Ρικάρντο Κόστα (στό-

Στο πρωτάθληµα Η Βαλένθια επικράτησε 3-1 στο µατς του πρώτου γύρου, τον Σεπτέµβριο στο «Μεστάγια», σε µια περίοδο που αµφότερες βρίσκονταν σε πολύ κακή κατάσταση. Στη ρεβάνς του «Σάντσεθ Πιθχουάν» στα µέσα Φλεβάρη, η Βαλένθια πήρε ισοπαλία 0-0. Σε ένα µατς στο οποίο η γηπεδούχος Σεβίλλη έπαιζε πολύ ώρα µε παίκτη παραπάνω και είχε χαµένο πέναλτι µε τον Κροάτη µέσο Ιβάν Ράκιτιτς.

περ) και Σεντέρος (στόπερ). Μετρά 4/5 προκρίσεις σε ηµιτελικούς ευρωπαϊκών διοργανώσεων, η µοναδική φορά που αποκλείστηκε ήταν πριν από δυο χρόνια µε τον Εµερι στον πάγκο της. ΣΕΒΙΛΛΗ: Ανεκπλήρωτο το όνειρο για έξοδο στο Τσάµπιονς Λιγκ, αφού η διαφορά από την 4η θέση αυξήθηκε στους έξι βαθµούς µετά την κυριακάτικη ήττα στο «Σαν Μαµές» από την Αθλέτικ Μπιλµπάο (3-1) κι ενώ αποµένουν τρεις αγωνιστικές για το τέλος της ισπανικής λίγκας. Κακό µατς για τη Σεβίλλη, ήθελε αλλά δεν έκανε πολλά. Ο Εµερι ξεκούρασε κάµποσους βασικούς (µεταξύ των οποίων ο Ράκιτιτς) και το πλήρωσε. Η πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ αποτελεί πλέον ό,τι πιο ρεαλιστικό τής έχει αποµείνει. Κοµβικό το 1-0 στο 4’ µε απευθείας κόρνερ, ουδέποτε µπόρεσε να διεκδικήσει κάτι. Νέο πρόσωπο σε σχέση µε τον πρώτο ηµιτελικό ο µπακ Μορένο. Συνεχίζουν εκτός Κριστόφορο (µέσος) και Τσερνίσεφ (αριστερός χαφ). Αλλες δυο φορές έχει φτάσει σε ηµιτελικούς ευρωπαϊκής διοργάνωσης, σε αµφότερες προκρίθηκε και στη συνέχεια πήρε το Κύπελλο (2005-06 και 2006-07).

ΕΙ∆ΙΚΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑ * Πολύ οριακό δείχνει σε under/over, όπως ακριβώς συνέβη πριν από µια εβδοµάδα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Ούτε πολύ κλειστό αναµένεται, γιατί πολύ απλά η Βαλένθια θα ρισκάρει και µε τον Πίτσι στον πάγκο, πιθανώς θα ρισκάρει πάρα πολύ, αλλά ούτε πανδαισία περιµένουµε σε έναν ηµιτελικό. Μας καλύπτει το «2-3 γκολ», που επιβεβαιώθηκε και στον πρώτο αγώνα. * Για σκόρερ θα µπορούσαµε να ρίξουµε µια µατιά στον Σοφιάν Φεγκουλί. Ο Αλγερινός άσος θα ξεκινήσει στο δεξί άκρο της µεσοεπιθετικής γραµµής, συµµετέχει αρκετά στο παιχνίδι της Βαλένθια και ολοκληρώνει προσπάθειες. Ο Πίτσι έτσι κι αλλιώς περιµένει περισσότερα από αυτόν, δεδοµένου ότι λείπει ο σκόρερ Αλκάθερ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

ΣΕΒΙΛΛΗ ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ 1’-15’

2-1

16’-30’

4-0

31’-45’+

4-5

46’-60’

2-1

61’-75’

4-3

76’-90’+

7-2

* Τα στοιχεία αφορούν την πορεία των οµάδων στη διοργάνωση

2

12:

1,29

ΗΜ. 1: 2,60 ΣΥΝΟΛΟ ΤΕΡΜΑΤΩΝ

* ∆εν υπολογίζεται το µατς της ∆ευτέρας 28/04 Θέλτα-Βαγιαδολίδ.

ΣΚΟΡΕΡ 7 Πάκο Αλκάθερ 3 Φέντε Καρτάµπια 2 Πάµπλο Πιάτι 2 Σέρχιο Κανάλες 2 Σοφιάν Φεγκουλί 2 Εντουάρντο Βάργκας 1 Ντάνιελ Παρέχο 1 Φιλίπ Σεντέρος 1 Ρικάρντο Κόστα 1 Αντόνιο Μπαραγκάν 1 Χουάν Μπερνάτ

22:05

1

75-22

2 ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

ΠΕΜΠΤΗ 01/05

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ συνολικά γκολ 21 23 µε σουτ 17 18 µε κεφαλιά 2 5 µε πέναλτι 2 κερδισµένα κόρνερ 74 82 κερδισµένα πέναλτι 2 κίτρινες 32 30 κόκκινες 1 3 κατοχή µπάλας 53,4% 52,3% 89 τελικές προσπάθειες 83

ΓΚΟΛ ΑΝΑ 15ΛΕΠΤΟ 1’-15’

6-4

16’-30’

4-1

31’-45’+

3-1

46’-60’

1-0

61’-75’

2-2

76’-90’+

5-3

ΣΚΟΡΕΡ Κέβιν Γκαµεϊρό 5 Κάρλος Μπάκα 4 Βιτόλο 3 Χοσέ Αντόνιο Ρέγιες 2 Ντιέγο Περότι 2 Ραούλ Ρουσέσκου 1 Φεντερίκο Φάτσιο 1 Ιβαν Ράκιτιτς 1 Στεφάν Μ'µπια 1 * Υπάρχει ένα αυτογκόλ.

1

Η Σεβίλλη είναι καλύτερη και έχει αποκτήσει σηµαντικό προβάδισµα πρόκρισης, αυτό ωστόσο δεν αφαιρεί το δικαίωµα από τη Βαλένθια να παλέψει τον ηµιτελικό, σε ένα µατς στο οποίο θα προσπαθήσει να σώσει όλη τη χρονιά. Η φιλοξενούµενη ψάχνει επί της ουσίας ένα γκολ και πάει για τρία αποτελέσµατα, κάτι το οποίο ενδεχοµένως θα φανεί και θα παίξει τον ρόλο του στην έκβαση της αναµέτρησης. Θα πάρουµε το ρίσκο για ποντάρισµα στην έδρα, όπως κάναµε και στον πρώτο ηµιτελικό.