Page 1

Energy Systems

Roth Solar T채ielik p채ikesek체ttes체steemi lahendus

Living full of energy


P채ikeselt kiirgab maale meeletu kogus energiat. 30 minutiga j천uab maapinnale nii palju p채ikesevalgust, et sellest piisaks maailma aastase energiavajaduse rahuldamiseks.

2


Roth Solar Täielik päikeseküttesüsteem Päikeseenergia salvestamise süsteem Roth Solar … kasutab päikeseenergia salvestamiseks tehnoloogia viimast sõna

Päike saadab maale tohutus koguses energiat. Kui kogu maale kiirguva energia saaks poole tunni jooksul ära kasutada, piisaks sellest maailma aastase energiavajaduse rahuldamiseks. Roth on astunud päikeseküttesüsteemide paigaldamise ja optimaalse soojusjaotussüsteemi valdkonnas suure sammu edasi.

Roth Nordic AB on kogemustega ettevõte, mis pakub suures valikus vesiringlusega põrandakütte ja veejaotussüsteemide tooteid, nt radiaatoreid ja tarbeveesüsteeme. Päikeseküttesüsteemide praeguse hetke tehnoloogia ei ole üldiselt väga kõrgetasemeline, kuid Roth eristub selgelt teistest ettevõtetest: ta on tuntud oma kõrge tehnilise taseme poolest. Rothi päikeseküttesüsteem on täiuslik ja tõhus. Kõik süsteemid planeeritakse väga täpselt. See aitab näiteks sooja tarbevee tootmise puhul täita 2/3 ühe pere aastasest keskmisest energiavajadusest. Kui see kõik ühendada veel Rothi küttesüsteemiga, siis saab kogutud päikeseenergia abil kokku hoida suures koguses muud energiat.

3


4


Õhuke päikesepaneel Roth Heliostar®

> Kvaliteetne korpus > Väga tõhus absorbaator > Stabiilsus ja lihtsus > Optimaalne paksus > Turvaklaas > Lihtne paigaldus > Paindlik kasutamine > 10 aastat Roth süsteemi garantii

„Roth Heliostar® on valmistatud täielikult suletud polükarbonaatkestast, mis tähendab head materjalivalikut ja tänapäeva tehnoloogia suurimat võimalikku tõhusust. Paneeli ehitus on optimaalne: päikesekiirgust absorbeeriv pind on aukudeta ning koosneb 4 mm paksusest päikest väga hästi absorbeerivast eriklaasist ja turvaklaasist, mis tagab kiire reageerivuse ka nõrgema päikesekiirguse korral. Toode paistab silma suurepärase tugevuse ja löögikindluse, väga hea temperatuuritaluvuse ning kerge kaalu poolest.“ Tänu kergusele ja nutikale paigaldussüsteemile saab päikesekollektori väga lihtsalt paigutada katusele, välisseinale või eraldi alusele.

Kvaliteetne pinnakate › Vastupidav polükarbonaatkate pakub mitmeid eeliseid. › Tootmisprotsess võtab samalaadsete alumiiniumkonstruktsioonidega võrreldes palju vähem energiat. › Kogu päikesepaneel on püsivalt korrosioonikindel. Korrosioonikaitse toimib ka keerukates ilmastikuoludes (saastatuse korral) ja merelises kliimas. › Kollektori pind on pressitud ühest mustast 3 mm paksusest polükarbonaadi tükist. › Integreeritud kinnitusdetailid lihtsustavad oluliselt paigaldust.

› Tootevalikusse kuuluvad paneelid kogupindalaga 2,18 m2 ja 2,52 m2. › Väändekindel konstruktsioon talub kõva tuult, lume raskust ja muid koormusi. Tõhus paneel

Erinevate tootmisel kasutatavate materjalide valimisel oleme pööranud suurt tähelepanu vastupidavusele ning sellele, et tooteid oleks lihtne ja kerge paigaldada. Süsteemi saab vajaduse järgi kohandada, mis annab võimaluse kasutada kogu süsteemi sünergiast tulenevaid eeliseid.

› Aukudeta pind talub kõrgeid temperatuure ja tagab seeläbi maksimaalse võimsuse. › Optimaalne päikesepaneelide vaheline toruühendus tagab ideaalse soojuse ülekandmise ringlevasse vedelikku ning võimaldab pumbagrupil töötada suurema efektiivsusega. Tehnoloogilised lahendused Roth pakub süsteemi, mis on paigaldamiseks valmis. Paigaldusvalmis kujul on nii standardsed sooja tarbevee süsteemid kui ka keerukamad paigaldised, mis nõuavad erinevate seadmete ühendamist olemasolevate küttesüsteemidega. Igaks olukorraks on olemas lahendus, mis hõlmab Roth päikesepaneeli, Roth Solar pumbagruppi, Roth juhtpulti ja Roth päikeseenergia salvestamise akumulatsioonipaaki. Kõik kasutatavad komponendid ühilduvad üksteisega täielikult, mis tagab optimaalse säästlikkuse ja usaldusväärse toimimise.

5


Täielikult automatiseeritud tootmisprotsess Kasutusel on ülimalt modernne tootmisliin, tänu millele on käsitsi tehtavaid montaažitöid minimaalselt ja kogu tootmisprotsess toimib väga täpselt.

Heliostar® ja kvaliteedimärk Keymark Roth Heliostar® on sertifitseeritud kaubamärk ning see on kaasatud Euroopa kvaliteedimärgi Keymark tootmiskontrolli süsteemi.

Roth Heliostar®-i on lihtne paigaldada Uuenduslik päikesepaneelide paigaldus järjestühendamise meetodil Heliostar® tarnitakse nii, et paneeli pind on varustatud integreeritud paigaldusdetailidega. See võimaldab päikesepaneeli märksa lihtsamalt väliskatusele paigaldada. Kõiki ankurdamise põhikinnituste momente saab rakendada ja mõõtetöid teha enne paneelide kohaletõstmist. See teeb paigaldustöö katusel lihtsamaks ja paigaldajatele ohutumaks.

6

Paigaldusdetailid võimaldavad paigutada mitu paneeli tihedalt üksteise vastu nii, et need moodustavad justkui ühtse pinna.

Paigalduse eelised › Kerge kaal: 35–43 kg. › Lihtne paigaldus: kõiki mõõte- ja ettevalmistustöid saab teha maas, enne paneelide paigaldamist katusele. › Tänu integreeritud paigaldusdetailidele ja kiirkinnitustele on paigaldamine kiire. › Paneelide paigaldamine katusepinna lähedale tagab optimaalse püsivuse ja parema välisilme. › Kinnitusdetailid, mis annavad varjatuks jäävatele lukustitele ja liistudele suure vastupidavuse. › Toruühenduste juures kasutatavad tihendid ja elastsed terastorud võimaldavad lihtsamat ja kiiremat paigaldust ilma jootekohtadeta. › Tarvikud, mida on mugav paigaldada.

Keymark

Bauart zugelassen Reg.-Nr. 011-7S819 F


Päikesepaneeli ehitus 1 2

3 4

1

Suure läbilaskevõimega turvaklaas

2

Profiiltihend

3

Eritöötlusega absorbaator

4

Integreeritud paigaldusdetailid

5

60 mm isolatsioon

6

Kiiret paigaldamist võimaldav profiil

7

Polükarbonaadist valmistatud kompaktne paneeli kest

5

7

6

Bauart zugelassen Reg.-Nr. 011-7S819 F

Päikesepaneeli ehitus Kvaliteetne polükarbonaadist pind, õhutihe konstruktsioon tänu tänapäevasele vormipressimisele ja püsiv korrosioonikaitse.

Heliostar® 218 S4

Heliostar® 252 S4

2,18 m2

2,52 m2

1200 mm

Heliostar ® 218

Heliostar ® 252

Pikkus

1820 mm

2100 mm

Laius

1200 mm

1200 mm

Kõrgus

109 mm

109 mm

Brutopindala

2,18 m2

2,52 m2

Netopindala

1,96 m2

2,30 m2

Kaal

35 kg

43 kg

Maht

1,26 l

1,46 l

2100 mm

1820 mm

TEHNILISED OMADUSED

1200 mm

7


8


Rothi juhtpult tagab uusimale tehnoloogiale vastava optimaalse juhtimise

Roth juhtpulte on kolme tüüpi BW › Sooja tarbevee küttesüsteemile BW/H › Sooja kütte- ja tarbevee süsteemile BW/H Komfort ›Uuenduslik seade erinevate soojusallikate kombinatsioone kasutavale süsteemile

Rothi juhtpulti kasutatakse päikesekütteseadmete juhtimiseks. Puldil on arvukalt funktsioone, mis lihtsustavad käivitamist, kaitsevad süsteemide toimimist ning hõlbustavad süsteemi kasutamist ja hooldust. Kasutada saab näiteks järgmisi funktsioone: › päikeseenergiat salvestava akumulat- sioonipaagi täitmise juhtimine

Roth Solar pumbagrupp Roth Solar on tehases paigaldatud pumbagrupp, mis paigutatakse akumulatsioonipaagi lähedusse ning mis võimaldab päikesekütteseadmete kiiret ja tõhusat käivitamist. Solar pumbagrupp hoolitseb läbi päikesepaneelide toimuva ringluse kontrollimise eest. Kõigi kasutatud materjalide sobivus päikeseenergia salvestamiseks on kontrollitud.

› valmis süsteemilahenduste kiirvalimine › ringlusveepumba pöörete arvu reguleerimine › kütte- ja tarbevee soojendamise vaheldumine

› Solar pumbagrupi lekkekindlus on tehases katsetatud ja kontrollitud. See säästab paigaldusele kuluvat aega ja raha › Ringluspump talub kuni 100°C temperatuuri ning peab lühiajaliselt vastu ka 120°C temperatuurile › Solar pumbagrupp on varustatud vooluhulga mõõteseadmega, mille eelseadistus on võimalik teha kiiresti vooluhulga otsese mõõdetud väärtuse abil › Integreeritud täitmis- ja tühjendusliides › Täitmis- ja tühjendusventiil › Paigalduskomplekt ja seinakinnitus

TEHNILISED OMADUSED Laius

250 mm

Kõrgus

350 mm

Sügavus

150 mm

Torude tsentrite vahemik Toruühendused Max töösurve Kaitseventiil/avanemisrõhk Max töötemperatuur (lühiajaline) Vooluhulk (40–50% glükooli)

125 mm 4 x 22 mm 10 bar temperatuuril 100°C 6 bar 100°C (120°C) 2 - 16 l/min

9


Roth päikeseenergiat salvestavad akumulatsiooni paagid – lihtne paigaldus ja suur paindlikkus

Roth päikeseenergiat salvestavad akumulatsiooni paagid on loodud eelkõige päikesepaneelide Roth Heliostar® edastatava energia kogumiseks. Kõikide akupaakide töö põhineb nn kihistumispõhimõttel, mis tagab olukorra, kus soe vesi tõuseb boileris ülespoole ja külmem vesi jääb põhja. Akupaake on konstruktsioonilt kahte tüüpi: ühed on mõeldud ainult sooja tarbevee tootmiseks (BW), teised nii küttesüsteemi vee kui ka sooja tarbevee tootmiseks (BW/H).

BW

BW/H

Päikeseenergiat salvestav akupaak, mis on mõeldud tarbevee soojendamiseks. Paak koosneb hästi isoleeritud emailitud tarbeveesoojendist, mis sisaldab kaht erinevat küttespiraali. Üks spiraal ühendatakse päikesepaneelidega ning teine eraldi keskküttekatla, soojuspumba vms seadmega.

Päikeseenergiat salvestav akupaak, mis on mõeldud nii kütte- kui ka tarbevee soojendamiseks. Paak koosneb hästi isoleeritud soojendatud vee mahutist. Paagi sees on emailitud boiler sooja tarbevee hoidmiseks. Paagis on ka eraldi spiraal päikesepaneelidele.

TEHNILISED OMADUSED Maht

BW 300

BW 400

BW/H 750

BW/H 900

300 liitrit

400 liitrit

750 liitrit

900 liitrit

- millest sisemine boiler Kõrgus

10

1790 mm

1839 mm

150 liitrit

200 liitrit

1905 mm

2120 mm

Läbimõõt isolatsioonita

510 mm

580 mm

790 mm

790 mm

Läbimõõt isolatsiooniga

610 mm

680 mm

990 mm

990 mm

Paigalduskõrgus

1838 mm

1894 mm

2000 mm

2200 mm

Kaal

131 kg

158 kg

218 kg

256 kg

Max töösurve

10 bar

10 bar

10 bar

10 bar


Päikeseküttesüsteemi planeerimine

 Päikeseenergia osakaal Päikesekiirguse hulk ja hoone soojavajadus ei kattu üksteisega ajaliselt. Päike annab palju energiat suvel, aga siis on hoone soojusvajadus kõige väiksem. Seetõttu ei ole võimalik päikeseenergiat täielikult ära kasutada, vaid seda saab tõhusalt teha üksnes osaliselt. Umbes 50-protsendise päikeseenergia osakaalu planeerimine Üheks aastaks planeeritud umbes 50-protsendise päikeseenergia osakaalu puhul võib suvekuude jooksul päikeseküttesüsteemi abil toota peaaegu kogu vajamineva energiahulga. Pikka aega jahedana püsiva suveilma korral võib osutuda siiski vajalikuks kasutada ka teist soojusallikat, nt soojuspumpa, õlikatelt, puukütet vm. Praktikas tähendab see seda, et enamasti saab päikeseenergiat kasutada tarbevee soojendamiseks. Olenevalt maja omadustest on siiski võimalik kasutada päikeseenergiat ka küttesüsteemis. Süsteemi efektiivsus See on energia, mida päikeseküttesüsteem võimaldab enda tarbeks ära kasutada. Praktikas võrdub see energiaga, mida saab akupaagis salvestada võrreldes maja kogu tarbitava energiahulgaga.

Päikeseenergia osakaal ja efektiivsus Tavaline põrandaküttesüsteemi efektiivsus jääb 30% ja 50% vahele. Tuleb arvestada, et efektiivsus väheneb päikeseenergia osakaalu suurenemisel ja vastupidi. Sellel on kaks põhjust. > Suurema päikeseenergia osakaalu puhul tõuseb ka paneelide keskmine temperatuur. Süsteemi kõrgem temperatuur suurendab soojuskadu. > Suur päikeseenergia osakaal tähendab ka paneelide suuremat pindala. Suvekuudel on päikeseküttesüsteemi tootlus parem, aga energiat pole ilmselt võimalik suuremal määral ära kasutada, seega praktiline efektiivsus väheneb. Päikesekiirguse hulga erinevuste mõju Aastane maale jõudva päikesekiirguse hulk on maakera eri paigus erinev. Tavaline keskmine päikesekiirguse hulk on näiteks Lõuna-Rootsis 1000–1100 kWh/m² ja Põhja-Rootsis 900–1000 kWh/m². Piirkondlikud eripärad võivad neid väärtusi suurendada või vähendada. Ilmakaare ja paigaldusnurga mõju Optimaalse asendi tagamiseks paigaldatakse päikesepaneelid otse lõuna suunas ja maapinnaga 45° nurga all. Praktikas tähendab see seda, et päikesepaneelid tuleks paigutada suunaga lõunakaarde kagu ja edela vahele ning 30–50° nurgaga.

Kui olude sunnil peab paneelid paigutama ida, lääne või muu ilmakaare suunas, raskendab see energiatootmist. Sel juhul tuleb sellist energiatootmise vähenemist kompenseerida kollektori pindala suurendamisega. Päikesepaneele ei soovitata siiski paigaldada põhjakaarde ehk kirde ja loode vahele jääva ala suunas. Ka ei ole soovituslik kasutada alla 15° kaldenurka. Arvestamise üldreegel Päikesepaneelide tavapärasel paigutamisel on seadmete vajadus 50% päikeseenergia osakaalu korral umbes 2 m2 päikesepaneele ühe inimese kohta. Tarbitav sooja vee kogus on hinnanguliselt 35–50 liitrit inimese kohta päevas. Akupaagi maht peaks olema 1,5–2-kordne, et sellest sellise tarbimise jaoks piisaks. See tähendab seda, et üks neljaliikmeline pere tarbib umbes 160 liitrit sooja vett ja seepärast peaks paagi maht olema 300– 400 liitrit. Vt allpool punkti „Arvestamine”. Euroopa koostöö Euroopa Komisjon on oma PVGIS-i foorumis kaardistanud kogu maailmas kasutada oleva päikeseenergia. Sealt võib leida täpsed statistilised andmed erinevate piirkondade kohta, mida saab arvestamisel arvesse võtta. Viide internetilehele: http://re.jrc.ec.europa. eu/pvgis, rubriik „Päikesekiirgus”.

11


Arvestamine

Päikeseküttesüsteemi puhul lähtutakse kodumajapidamises suvekuudel tarbitavast energiahulgast. Suurt osa energiast kasutatakse selleks, et soojendada nõudepesuks, duši all või vannis käimiseks ning muude hügieenivajaduste tarbeks kuluvat vett. Osa energiast kulub ka eluaseme kütmiseks.

 Päikeseküttepaneelide pindala arvutamine Kui päikesekütteseadme puhul lähtutakse 50% päikeseenergia osakaalust kogu energiavajadusest, saab energiavajaduse katmisega täielikult hakkama alates mai keskpaigast kuni septembri keskpaigani. Aasta lõpus võib päikeseküttesüsteemi kasutada koos muude süsteemidega eluaseme kütmiseks. Allolevas tabelis on toodud päikesepaneelide ligikaudsed pindalad.

Kui süsteem toodab ainult sooja tarbevett Kui süsteem toimib koos eraldi küttesüsteemiga ehk kui kasutatakse kombineeritud süsteemi

Inimese kohta

Väikeelamu kohta

1-2 m2

5-8 m2

2-3 m2

Päikeseenergiat saab salvestada vaid päevasel ajal, seejuures tuleb võtta arvesse, et pilvise ilmaga on salvestatav energiahulk väiksem (kuid energia tootmine toimub siiski). Sellisel juhul on vaja seadet, mille abil saaks akumuleerida energiat nii, et kodus on võimalik paar päeva sellise energiakogusega toime tulla. Energia salvestamise seadme valimisel tuleb lähtuda sellest, kas päikeseenergia abil toodetakse ainult sooja tarbevett või kasutatakse osa sellest ka kütmiseks. Järgmises tabelis on toodud üldreeglid, kuidas arvestada energia salvestamiseks vajalikku mahtu. Päikesepaneeli m2 kohta

Väikeelamu kohta

Kui süsteem toodab ainult sooja tarbevett

u. 35 liitrit

300-400 liitrit

Kui süsteem toodab ka kütmisel kasutatavat energiat ehk kui kasutatakse kombineeritud süsteemi

75 liitrit

750-900 liitrit

10-12 m2

Näide Nelja inimesega majapidamine, kus soovitak-se kasutada kombineeritud süsteemi, vajab umbes 4 × 3 m2 = 12 m2 päikesepaneele. Olenevalt kasutatavast katuse pindalast võib valida päikesepaneeli Heliostar 218, mille netopindala on 1,96 m2. Sellisel juhul on vaja 12 m2 / 1,96 m2 = 6,1 tk = 6 Heliostar 218 päikesepaneeli. Valida võib ka päikesepaneeli Heliostar 252, mille netopindala on 2,3 m2. Sellisel juhul on vaja 12 m2 / 2,3 m2 = 5,2 tk = 5 Heliostar 252 päikesepaneeli.

12

Akumulatsioonipaagi mahu arvestamine

Näide „Nelja inimesega majapidamine, kus on kasutusel kombineeritud süsteem, vajab salvestusmahtu u 12 m2 × 75 liitrit = 900 liitrit. Sellisel juhul tuleb valida Rothi päikesekütte akupaak Kombi 1000 L.“

Ringlusvoolu arvestamine Päikesekollektorid paigaldatakse väliskatusele või selle äärde, mis on suunatud kõige sobivama ilmakaare poole. Ka paneelide kaldenurk on oluline. Päikesepaneelid ühendatakse tehnoruumi või muusse sobivasse kohta paigutatud akumulatsioonipaagiga. Koos paagiga paigaldatakse ka reguleerimisseadmed, mille abil saab reguleerida vooluhulka päikesepaneeli ja paagi kaudu nii, et soojuse salvestamine oleks optimaalne. Roth pumbagrupp paigaldatakse paagi lähedusse ning sellega ühendatakse päikesepaneelidest ja akupaagist tulevad torud. Ringluspump ja Roth pumbagrupi kaudu toimuv voolamine tuleb reguleerida nii, et saavutatakse just teie seadmetele kõige sobivam vooluhulk. Päikesepaneelide arvu ja torustiku pikkuse ning valitud akupaagi suuruse põhjal arvutatakse päikeseküttesüsteemi rõhukaod.


Rõhukaod torustikes

Heliostar päikesepaneelid

Tabel näitab erinevate paigaldusviiside korral toimuvat rõhukadu. Rothi Flex-toru kasutatakse juhul, kui paigaldus soovitakse teha võimalikult kiiresti. Flex-toru koosneb võrdse isoleerivusega kahekordsest roostevabast ja elastsest torust ning päikesepaneeli temperatuuriandurisse paigaldatavast juhtkaablist. Tabelis toodud väärtusi saab kasutada torustikus toimuva kogurõhukao arvutamisel. Lisage koguväärtusele u 50% lisarõhukadu, mis tuleneb torustiku pöörangutest ja teistest torustiku osadest.

Heliostari paneele (komplektide arv)

Vooluhulk (l/h)

Vasktoru DN

Rõhukadu (40% glükooli) (Pa/m)

Rothi Flextoru DN

Rõhukadu (40% glükooli) (Pa/m)

2 tk 218 (3,92 m²)

120

15

180

16

40

3 tk 218 (5,88 m²)

180

15

250

16

80 220

4 tk 218 (7,84 m²)

240

22

45

16

5 tk 218 (9,80 m²)

300

22

80

20

55

6 tk 218 (11,76 m²)

350

22

110

20

145

2 tk 252 (4,60 m²)

140

15

215

16

45

3 tk 252 (6,90 m²)

210

22

30

16

120

4 tk 252 (9,20 m²)

280

22

70

20

40

5 tk 252 (11,5 m²)

350

22

110

20

145

6 tk 252 (13,8 m²)

415

22

150

20

250

Tabel näitab erinevate paigalduste puhul toimuvat rõhukadu.

Näide „Neli päikesepaneeli Heliostar 252 on paigaldatud katusele ja torud on veetud alla keldriruumidesse. Vahemaa katuselt keldrisse on u 8 m. Lisaks on kaugus torupüstikust pumbagrupini u. 4 m.“ 12 m × 2 = 24 m torustik läbimõõduga 22 mm. Rõhukadu torustikus = 24 m × 70 Pa × 1,5 = 2520 Pa = 2,52 kPa.

13


Päikesepaneelide Roth Heliostar

Päikesepaneelide Roth Heliostar rõhukadu

Roth pumbagrupi rõhukadu Diagramm näitab erinevate vooluhulkade korral pumbagrupis toimuvat rõhukadu.

Rõhukadu Heliostar

Pumbagrupi rõhukadu

Diagramm näitab erinevate vooluhulkade korral päikesepaneelides toimuvat rõhukadu.

Vee vooluhulk 40% glükooli (l/h)

14

Vee vooluhulk 40% glükooli (l/h)


Antifriisi ja paisupaagi kasutamine

Vertikaalne paigaldus katusele

Päikeseküttesüsteem täidetakse vee ja antifriisi seguga, mis aitab välistada ohtu, et mingi komponent talvel külmaga lõhki külmub. Oluline on hoolitseda ka selle eest, et süsteemi rajamisel oleks arvestatud antifriisis sisalduva vee soojuspaisumisega. Päikeseküttesüsteemide temperatuurid kõiguvad suures ulatuses ja seepärast on ka vee maht muutuv. Eelnimetatud tegurite tõttu peab vee kogumaht olema teada. Selle põhjal saab lisada vette vajalikus koguses glükooli (antifriisi) ning valida õige suurusega paisupaak. Süsteemi kogumahu arvutamiseks on vaja teavet päikesepaneelide ja muude süsteemide veemahu kohta. Allolevas tabelis on esitatud erinevate komponentide veemahud. Antifriis

Komponent

Kogus

Kogumaht

Heliostar 218

1,26 liitrit/tk

X _____

=

Heliostar 252

1,46 liitrit/tk

X _____

=

Vasktoru 15 x 1

0,13 liitrit/m

X _____

=

Vasktoru 22 x 1

0,31 lliitrit/m

X _____

=

Vasktoru 28 x 1,5

0,50 liitrit/m

X _____

=

Vasktoru 32 x 1,5

0,80 liitrit/m

X _____

=

Rothi Flex-toru DN 15

0,28 liitrit/m

X _____

=

Rothi Flex-toru DN 20

0,43 liitrit/m

X _____

=

0,8 liitrit

X _____

=

Roth pumbagrupp Roth akupaak BW 300 l - alumine

8,9 liitrit

X _____

=

- ülemine

5,9 liitrit

X _____

=

Roth akupaak BW 400 l - alumine

11,5 liitrit

X _____

=

- ülemine

5,9 liitrit

X _____

=

Roth akupaak BW/H 750 l

16,7 liitrit

X _____

=

Roth akupaak BW/H 900 l

20,7 liitrit

X _____

=

3 liitrit

X _____

=

X 0,5

=

Minimaalne vee kogus paisupaagis

Päikeseküttesüsteem tuleb täita glükooli ja vee seguga, et süsteem toimiks ka miinuskraadidel. Soovitame kasutada propüleenglükooli segu mahus 40–50%.

Süsteemi maht

Vee maht kokku Vajaliku koguse glükooli ja vee maht kokku

liitrit

Vajalik kogus, mis lisatakse süsteemi veele, arvutatakse järgmiselt: vee mahu summa × 0,5

15


Paisupaak

Paisumismaht arvutatakse selle paisumise alusel, mis toimub ringlevas glükoolisegus ehk umbes 8% vee koguhulgast ning sellest aurust, mis võib tekkida päikesepaneelides kõige kiiremal ringlusajal jne. Auru teket võib eeldada päikesepaneelides ning selles torupüstiku osas, mis asub päikesepaneeli alumises osas. Paisumismaht sõltub ka päikeseküttesüsteemi lisarõhust ja kaitseventiili avanemisrõhust. Paigalduskõrgusel 15 m on lisarõhk 2 bar. Kaitseventiili avanemisrõhk on 6 bar. Selliste eelduste korral peab paisupaak olema suurusega 2 × paisumaht (vee paisumismaht). Paisupaagi maht 1. Süsteemi veemahu paisumine Kogumaht × 0,08“ 2. Aurumaht Maht päikesepaneelides Päikesepaneelide alaserva peal olevate torude maht Paisumismaht KOKKU 3. Paisupaagi maht Vee paisumismaht KOKKU × 2“

16

_____liitrit _____liitrit _____liitrit _____liitrit _____liitrit

Põhimõtteskeemid Roth Nordic tarnib täielikke päikeseküttesüsteeme, mida saab ühendada olemasoleva süsteemiga mitmel moel. Päikeseküttesüsteemi optimaalse soojussalvestuse tagamiseks on oluline hoolitseda selle eest, et akupaagi töö oleks hästi juhitud. Ökonoomse kasutamise huvides on Roth Solari süsteemi osad üksteisega hästi ühilduvad. Järgnevalt on toodud näiteid selle kohta, kuidas Solari süsteemi sobitada ja ühendada erinevate kasutusjuhtude korral.


Päikesepaneelid Roth Heliostar

Rothi juhtpult BW

Vee soojendamine sooja tarbevee saamiseks (BW)

Küttekatel Roth Solari pumbagrupp

Roth Solari süsteem BW ühendatuna olemasoleva soojusallikaga

Roth akupaak BW 300/400 L

Roth Solari süsteem BW ja bassein ühendatuna praeguse soojaallikaga Päikesepaneelid Roth Heliostar

Rothi juhtpult BW

Küttekatel

Roth Solari pumbagrupp Bassein

Vee soojendamine nii sooja tarbevee kui ka küttevee saamiseks (BW/H)

Rothi plaatsoojusvaheti

Roth akupaak BW 300/400 L

Roth Solari süsteem BW/H ühendatuna olemasoleva soojusallikaga

Päikesepaneelid Roth Heliostar

Rothi juhtpult BW/H Roth Solari pumbagrupp

Pragune katel

Roth akupaak BW/H 750/900 L või Kombi 500/800/1000 L

17


18


19


Roth EkoEnergia

Va

to

ra

inti

Tu o t

sto

an

ENERGIA

Jakelu

Energiantuotanto > Aurinkolämmitysjärjestelmä > Lämpöpumppujärjestelmä

Energian varastointi > Lämminvesisäiliöt > Sadevesisäiliöt > Öljysäiliöt

Energian jakelu > Lattialämmitys- ja jäähdytysjärjestelmät > Putki- ja asennusjärjestelmät > Säätötekniikka

VESI

Roth Nordic OY Sysimiehenkatu 12 10300 Karjaa Puh. +358 19 440 330 Faksi +358 (0) 19 233 193 E-mail: service@roth-nordic.fi roth-nordic.fi facebook.com/RothNordicFI

Roth Solar_Estonia_july2013

EkoEnergia

Roth Solar päikeseküttesüsteemi tutvustus  

Roth Solar päikeseküttesüsteem on toodetud Saksamaal. Tooted on laovalikust saadaval AS Vennad-Dahl'ist.