Page 1

TWOJA GAZETA

Kasia Kołaczek 2 0 1 2

Stanisław Wokulski Stanisław Wokulski urodził sie w dosc specyficznej rodzinieszklacheckiej. Za młodu pracował jako subiekt w sklepie u Hopfera.Pewnego dnia postanowił zacząć się krztałcić,dlatego wstąpił do szkołyprzygotowawczej,a następnie do Głównej.Dniami pracował w sklepie i restauracji,a w nocy uczył się. Jego krztałcenie przerwało się kiedy Wokulski wziął udział w Powstaniu Styczniowym,co pokazało jak bardzo był oddany gorączce patriotycznej tamtego okresu.

Kiedy wrócił do Polski,ze względu na jego stan materialny,ożenił się

Stanisław Wokulski

ze starszą kobietą od siebie Małgorzatą Pfeifer.Po pewnym czasie jego żona zmarła,a on odziedziczył po żonie pokaźny majątek.

Następnie Wokulski udał się do teatru,gdzie ujrzał Izabelę , i uznał że to najpiękniejsza kobieta na świecie i zakochał się w niej na zabój.Od tego jednego spojrzenia,życie Wokulskiego zmieniło się całkowicie. Wyjechał do Bułgarii,aby zdobyc majątek na wojnie, by zainponować swojej wybrance.

Dalsze życie Wokulskiego Postanawia ze względu na Izabelę wkraść się w łaski arystokracji,zwłaszcza Łęckiego-ojca Izabeli.Jego ślepa miłość do Izabeli nie umożliwiała dostrzezenie jak

okrutnie dziewczyna traktuje Wokulskiego.Jej zmiany nastrojów i odpychanie nie zniechęcały go do niej.Wokulski był dobrym handlowcem i gospodarzem, potrafił podchodzić do

życia racjonalnie.


STR.

2

Handlowiec Wokulski był dobrym handlowcem i gospodarzem, potrafił podchodzić do życia racjonalnie, miał projekty przebudowy Powiśla, organizował spółkę do handlu ze wschodem. Jednak miłość do Izabeli sprawiała,

zachowywał się w sposób nieracjonalny - zaryzykował utratę majątku handlując na wojnie, był na każde skinienie panny, przepłacił za kamienicę Łęckich, aby pomóc im w wydźwignięciu się z bankructwa.

że

Jego pracowitość,ambicja i stawianie sobie wysokich celów sprawiają, że przy odrobinie szczęścia udaję się mu w ciągu roku potroić majątek.Jest genialnym kapitali-

KASIA

KOŁACZEK

stą-świetnie odnajduje się na rynku i wie kiedy zainwestowac.W interesach nie postępuje pochopnie ,zawsze zastanawia sie przed dokonaniem decyzji.

Z kolei nie można nie dostrzec pozytywistycznych cech osobowości bohatera. Można dostrzec jaką odważną osobą jest. Jego decyzja podjęcia się nauki. Jego pogłębienie się w wiedzę .


2012

STR.

Wiara poły z prezesową Zasławską) wciela w życie ideał pracy u podstaw i pracy

Również jego wiara w postęp naukowy i techniczny nie znika, mimo że sam porzuca eksperymenty - chętnie wspiera i interesuje się planami Geista i Ochockiego. Wokulski najpełniej z postaci w Lalce (na

organicznej. Pomaga potrzebującym, a jego sklep zatrudnia kilkuset ludzi, polepszając ogólne, społeczne, narodowe dobro. Na wskroś pozytywistyczne są poglądy Wokulskiego w kwestii asymilacji Żydów.

Wszystkich zresztą ludzi mierzy tą samą miarą, nie zważając na urodzenie, lecz na pracowitość i sumienność. Wokulski jest postacią niejednoznaczną. Nie jest to człowiek, któremu można by przypiąć jakąkolwiek łatkę.

3


Kasia Kołaczek

PSP5

Podstawowy adres służbowy

GAZETA CODZIENNA

2. wiersz adresu 3. wiersz adresu 4. wiersz adresu Tel.: 555 55 55 Faks: 555 55 55 E-mail: osoba@example.com

Dewiza firmy. Jesteśmy w sieci Web! example.com

wokulski  

praca domowa z polskiego

wokulski  

praca domowa z polskiego

Advertisement