Page 1


Grafika z okładki

Your Mind - fotomontaż z użyciem opcji Mieszania Warstw Karol Góreczny

8

Warsztaty

Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection 16 Krzysztof Kopciowski Typo w CS5 - czyli rozpoznanie Repoussé 24 Krzysztof Kopciowski Maski w Photoshopie Dorota Graczyk

42

Inspiracje dla grafika Czasem słońce, czasem deszcz. Luźne refleksje na temat funkcjonowania małej agencji reklamowej w Polsce Marcin Filipowicz

31

Sprzęt dla grafika

Wacom Cintiq 21UX. Nowy interaktywny tablet piórkowy Artur Obrzut Elegancja i styl w nowym ENVY17 Materiały od firmy HP

36

38

Rozmaitości

Przegląd zdjęć Royalty Free do pobrania ze strony www.psdmag.org/pl Premiera Autodesk 2011 Galeria Digart.pl Ogłoszenie konkursu Panasonic 3D Challenge

Magazyn .psd jest wydawany przez Software-Press Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą przy ul. Bokserska 1, 02-682 Warszawa Prezes: Paweł Marciniak Dyrektor Wydawniczy Ewa Łozowicka ewa.lozowicka@software.com.pl Redaktor Naczelny: Anna Adamczyk anna.adamczyk@software.com.pl

6 15 46 48

Kierownik Produkcji: Andrzej Kuca andrzej.kuca@software.com.pl Skład: Graphic & Design Eurodesign www.euro-design.info Grafika na okładce: Karol Góreczny Projekt graficzny okładki: Agnieszka Marchocka Dział reklamy: adv@software.com.pl, tel.: (22) 427 35 33

Asystent redakcji: Rafał Szymkiewicz rafal.szymkiewicz@software.com.pl

Strona magazynu: www.psdmag.org/pl

4

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl

Wydawca: Software-Press Sp. z o. o. Sp. K 02-682 Warszawa, ul. Bokserska 1 e-mail: psd@psdmag.org, www.psdmag.org tel. (22) 427 37 59, fax (22) 244 24 59 Wyprodukowano w Polsce .PSD ukazuje się w językach:polskim, francuskim, niemieckim, angielskim. Redakcja dokłada wszelkich starań, by publikowane w piśmie i na towarzyszących mu nośnikach informacje i programy były poprawne, jednakże nie bierze odpowiedzialności za efekty wykorzystania ich; nie gwarantuje także poprawnego działania programów shareware, freeware i public domain. Uszkodzone podczas wysyłki płyty wymienia redakcja. Wszystkie znaki firmowe zawarte w piśmie są własnością odpowiednich firm i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.


Zdjęcia royalty free Do wydania 07/2010 dołączamy zdjęcia od serwisu Fotolia.pl. Jest to 20 zdjęć Royalty Free z kolekcji ‘‘Rodzina’’ Są to zdjęcia w dużej rozdzielczości i możecie je wykorzystać w Waszych komercyjnych pracach graficznych. Pobierz zdjęcia klikając na button ‘‘Pliki źródłowe do pobrania’’ na stronie www.psdmag.org/pl. www.fotolia.pl Na stronie internetowej magazynu .PSD znajdziecie też materiały źródłowe do tutoriali.


grafika z okładki

Photoshop CS3 | średni | 90 min

8

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


grafika z okładki

your

Mind Fotomontaż z użyciem Opcji Mieszania Warstw

Autor: Karol Góreczny W tutorialu pokażę jak komponować ilustracje zawierające duże ilości kolorów oraz jak tworzyć efekty wypuklenia za pomocą Opcji mieszania. Dowiecie się również jak w łatwy sposób tworzyć schematy kolorów za pomocą aplikacji od Adobe.

1

1: Rozpoczęcie pracy

Tworzymy nowe płótno wielkości A4 300 dpi. Tło wypełniamy gradientem radialnym (G) z jasno szarym kolorem w centrum płótna. Otwieramy plik tło.jpg, przeciągamy zawartość do naszego płótna. Opcje mieszania tła ustawiamy na Ostre Światło (Hard light).

9

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl

Karol Góreczny Grafik – freelancer. Projektowaniem graficznym zajmuje się od 3 lat. Jest to jego największa pasja, której poświęca bardzo dużo czasu, nieustannie podnosząc swoje umiejętności. Swoje dotychczasowe doświadczenie zdobył, przede wszystkim, poprzez pracę jako grafik - freelancer dla wielu przedsiębiorstw, a także pracując w Agencjach Reklamowych. Kontakt: karol.goreczny@mailplus.pl


grafika z okładki

your mind 2

2: Modelka

Otwieramy plik lady.jpg i przystępujemy do szparowania. Wybieramy narzędzie Pióro (Pen Tool). Tworzymy obrys kobiety, szczególnie zwracając uwagę na włosy. Obrysowujemy tylko ogólny zarys włosów. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Utwórz zaznaczenie (Make Selection). Odwracamy zaznaczenie skrótem [Shift]+[Ctrl]+[I], po czym usuwamy tło. Za pomocą cienkiego pędzla usuwamy tło między włosami. Ten proces można znacznie ułatwić używając tabletu.

3

3: Kwiaty

Dodajemy kwiaty w tle za pomocą pędzli, które można pobrać ze strony. Pędzle należy rozpakować do katalogu …/Adobe/Photoshop CS3/Presets/Brushes. Tworzymy nową warstwę poniżej warstwy z modelką, następnie wybieramy Pędzel (Brush) klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Load Brushes. Odnajdujemy wcześniej wypakowany zestaw pędzli o nazwie Flowerfusionphotoshopbrushes. Z kolorem fioletowym dodajemy kwiaty starając się aby nie nachodziły na siebie poszczególne ich elementy.

4

4: Maskowanie

Zaznaczamy warstwę z modelką, następnie wybieramy polecenie Warstwa>Dodaj maskę warstwy>Odkryj wszystko (Layer>Add Layer Mask>Reveal All). Wybieramy dowolny pędzel z dołączonego zestawu o nazwie SG-Dry-Brush-Strokes. W opcjach Pędzle (Brushes) znajdujących się po prawej stronie zaznaczamy opcję Shape Dynamics, następnie Angle Jitter ustawiamy na ok. 30%. Tak przygotowanym pędzlem o niedużej wielkości maskujemy modelkę. Otwieramy plik mmm.png po czym umieszczamy zawartość pod warstwą z modelką. Tworzymy nową warstwę w celu dodania cieni padających od liter „M”. Używamy miękkiego pędzla o Kryciu (Opacity) ok. 30%. Tworzymy cienie jak na przestawionym obrazku.

10

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


grafika z okładki

your mind 5

5: Mind

Zawartość pliku mind2.png przerzucamy na sam szczyt warstw. Umieszczamy go w centrum ilustracji. Klikając z wciśniętym klawiszem [Ctrl] w miniaturkę znajdującą się przy warstwie, tworzymy zaznaczenie. Teraz możemy stworzyć nową warstwę poniżej napisu mind i wypełnić ją kolorem czarnym. Poleceniem Filtr>Rozmycie>Rozmycie gaussowskie (Filter>Blur>Gaussian Blur) rozmywamy nieco cienie. Krycie (Opacity) warstwy ustawiamy na ok. 15%. Gumką usuwamy cienie padające od liter „M” i „D”. Cienie te dodajemy na osobnej warstwie, ponieważ powinny znajdować się one bliżej liter. Do tego celu stosujemy miękki pędzel o niskim Kryciu.

6

6: Mind w tle.

Zawartość pliku mind3.png umieszczamy poniżej warstwy z modelką. Na osobnej warstwie dodajemy cienie, tworząc kolejną płaszczyznę ilustracji. Warto zadbać o to aby cienie padały pod innym kontem niż cienie od napisu znajdującego się nad modelką. Uzyskamy w ten sposób kolejną płaszczyznę ilustracji. Powyżej napisu tworzymy nową warstwę, na której dodajemy cienie powstałe od ręki modelki na literce „M”

7

7: Farba i cienie.

Na nowej warstwie znajdującej się tuż pod modelką dodajemy cienie po lewej stronie. Do tego celu używamy miękkiego pędzla o wielkości ok. 120px. Tak powstała nam kolejna płaszczyzna wzbogacająca ilustrację. W tle dodajemy fioletową smugę farby używając dowolnie wybranego pędzla z zestawu o nazwie painted-brushes. Pędzel możemy obracać w opcjach Brush Tip Shape.

11

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


grafika z okładki

your mind 8

8: Wzbogacamy ilustacje.

Otwieramy plik gwaizdki.png, po czym przenosimy jego zawartość poniżej warstwy z modelką. Rozwijamy polecenie Warstwa>Styl warstwy>Opcje mieszania (Layer>Layer style >Blending options), następnie zaznaczamy opcję Gradient Overlay, Blend mode ustawiamy na Color Dodge. Kolorystykę gradientu dobieramy w tonacji fioletu.

9

9: Samolot

Wycinamy samolot ze zdjęcia dołączonego do tutorialu, tak jak wycinaliśmy modelkę w pkt. 2. Pomniejszamy nieco obiekt skrótem [Ctrl]+[T]. Możemy teraz przystąpić do korekcji koloru. Rozpoczniemy od rozjaśnienia samolotu, aby to zrobić używamy skrótu [Ctrl]+[M], następnie krzywą ustawiamy w pozycji przedstawionej na zdjęciu. Teraz zwiększymy nasycenie kolorów za pomocą skrótu [Ctrl]+[U]. Nasycenie (Saturation) ustawiamy na ok. +50%

10

10: Balon

Otwieramy plik balon.jpg i usuwamy tło poleceniem Zaznacz (Select)>Zakres koloru (Color Rang). Fuzzines ustawiamy na ok. 20. Przeciągamy balon na sam szczyt warstw w ilustacji. Pomniejszamy go oraz przekrzywiamy skrótem [Ctrl]+[T]. Na osobnej warstwie za pomocą narzędzia Pióro (Pen Tool) rysujemy liny trzymające literę „M”. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Obrysuj Zaznaczenie (Stroke Path). Dodajemy cień pod balonem tak jak robiliśmy to w pkt. wyżej.

12

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


grafika z okładki

11

your mind

11: Tworzymy paluchy

W kroku tym przedstawię jak tworzyć i cieniować kolorowe „paluchy”. Na nowej warstwie narzędziem Pióro (Pen) tworzymy oś „palucha”, zaczynając w dowolnym punkcie, idąc w stronę modelki. Wybieramy twardy pędzel o grubości ok. 40px. W opcjach pędzli zaznaczmy Shape Dynamics, a opcję Minimum Diameter ustawiamy na ok. 10%. Tworzymy zaznaczenie klikając z wybranym narzędziem Pióro (Pen) według pkt. 10. Rozwijamy polecenie Warstwa >Styl warstwy>Opcje mieszania (Layer>Layer style>Blending options). Parametry takie jak Bevel and Embosse, Satin oraz Gradient Overlay ustawiamy tak jak na zrzutach ekranu.

12

12: Więcej kolorów

Postępując według powyższego punktu dodajemy więcej kolorowych „paluchów” o zróżnicowanych kształtach. Pamiętajmy aby kolory z poszczególnych opcji mieszania dobierać wg konkretnej tonacji. Aby w łatwy sposób dopasować światłą, cienie oraz tony średnie polecam do danego koloru użyć programu o nazwie Kuler od Adobe, który pozwala na szybkie tworzenie palet kolorystycznych do wykorzystania na stronach WWW lub w innych projektach.

13

13: Kolejny samolot

Duplikujemy warstwę z samolotem i umieszczamy ją w pobliżu kolorowych „paluchów”. Skrótem [Ctrl]+[U] zmieniamy kolor samolotu, aby to zrobić musimy zaznaczyć opcję Koloryzuj (Colorize). Kolor dobieramy według własnego uznania. Na warstwie poniżej dodajemy cienie wypełniając zaznaczenie samolotu, następnie rozmywając je poleceniem Filtr>Rozmycie>Rozmycie gaussowskie (Filter>Blur>Gaussian Blur).

13

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


grafika z okładki

your mind 14

14: Ogonek samolotu

Warto dodać drobne szczegóły aby wzbogacić kompozycję. Dodajemy w tym kroku sznur z napisem „mind”, który będzie doczepiony do żółtego samolotu. Na nowej warstwie narzędziem Pióro (Pen) rysujemy sznur, następnie klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Obrysuj Zaznaczenie (Stroke Path). Pamiętajmy aby przed obrysowaniem zmienić wielkość pędzla na ok. 7px. Otwieramy plik mind.png i umieszczamy go na końcu dodanego sznurka. Na warstwie poniżej dodajemy cienie tak jak robiliśmy to w pkt. powyżej.

15

15: Stożki

Kolejnym ciekawym elementem, który wzbogaci ilustrację są stożki. Aby je dodać wybieramy narzędzie Zaznaczenie eliptyczne [M], po czym rysujemy zaznaczenie z wciśniętym klawiszem [Shift] aby powstał idealny okrąg. Tworzymy nową warstwę i wypełniamy ją Gradientem stożkowym (Angle Gradient). Kolory wybieramy wg własnego uznania. Powielamy powstałą warstwę i umieszczamy na górze ilustracji.

16

16: Kolorystyka

Jeżeli chcemy zachować kolorystykę pracy dokładnie taką jaka powstała w cały procesie tworzenia ilustracji, ten krok możemy pominąć. Ja uznałem, że warto będzie stonować kolorystycznie pracę kładąc na całą pracę gradient radialny. Tworzymy nową warstwę na samej górze i wypełniamy Gradientem radialnym o kolorach przedstawionych na zdjęciu. Tryb mieszania warstwy ustawiamy na Barwa (Hue). Pozbywamy się nałożonego koloru na samolocie, balonie oraz innych elementach za pomocą Gumki (Eraser Tool).

17

17: Ostatni szlif

Zapisujemy pracę w formacie JPG i otwieramy go ponownie. Powielamy warstwę „Background”. Rozwijamy polecenie Filtr>Inne>Górnoprzepustowy (Filter>Other>High Pass). Następnie Radius ustawiamy na 12 px. Tryb mieszania warstwy ustawiamy na Nakładka (Overlay). Mając zaznaczoną warstwę „Background” rozwijamy polecenie Filtr> Wyostrzenie>Wyostrz (Filter>Sharpen>Sharpen). Akceptujemy ustawienia. Gotowe! Karol Góreczny

14

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Informacje z branży

27 maja w warszawskim Multikinie odbyła się prezentacja najnowszych produktów – oprogramowania firmy Autodesk. Producent 3ds Max, 3ds Max Design, Maya, MotionBuilder, Mudbox, Smoke, Flame przygotował dla użytkowników nowe zestawy oprogramowania Entertaiment Creative Suite 2011, które dają architektom i grupom technicznym, grafikom 3D pełne rozwiązania. Nowe zestawy mają zapewnić większy komfort i przepływ informacji w pracy. Jest też duża ilość nowości w samych programach. W 3 ds Max 2011 możemy znaleźć pełne dostosowanie interface do własnych potrzeb – użytkownicy mogą tworzyć własne palety narzędzi, co na pewno pozwoli zaoszczędzić czas pracy nad projektem. Ponadto jest nowe narzędzie klonowania, nowa paleta warstw, nowa funkcja Brush Image i ulepszony Material Editor.

3 ds Max 2011 – własna paleta narzędzi Autodesk przygotował również nową wersję Maxa przeznaczoną dla projektantów i specjalistów w dziedzinie wizualizacj - Autodesk 3ds Max Design. Inne rozwiązania, które nas zaintersowały znalazły się w aplikacji Mudbox 2011. Mudbox jest programem do trójwymiarowego rzeźbienia w wysokiej rozdzielczości. Praca w nim opiera się o technikę pędzla. Nowe narzędzie Vector Displacement Brushes pozwala modelować poprzez malowanie bezpośrednio na figurze. Ponad to zmiany możemy odnaleźć w Paint Tool i Sculp Tool. Usprawniono też współpracę między różnymi aplikacjami. Teraz można jednym kliknięciem przenieść się np.: z Mud Box do Photoshopa. Więcej informacji o nowościach na stronie producenta www. autodesk.pl

3ds Max Design 2011 – wtyczka Dynamite

Reklama

autodesk 2011


warsztaty

Krzysztof Kopciowski Abslowent Filmoznawstwa. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się możliwości łączenia grafiki 2D z 3D. Szczery psjonat digital paintingu i innych form wizualizacji cyfrowej. Strona domowa: http://keylight.com.pl

Nowy pakiet, nowy design

Mega przegląd

Adobe Creative Suite 5 Master Collection Premiera nowego pakietu Adobe już za nami. Rozpoczyna się okres opadania kurzu po intensywnym marketingu i czas na rzeczowe podsumowanie tego, co nowa odsłona CS ma nam do zaoferowania. W poprzednim numerze opisaliśmy Photoshopa, teraz omówimy też inne programy z pakietu.

Pakiety Creative Suite to pięć produktów po kilka, kilkanaście aplikacji. Na stronach Adobe możemy znaleźć szczegółowe informacje dotyczące tego, które programy powiązane są z poszczególnymi pakietami. My skupimy się na najszerszym pakiecie Master Collection. W tym artykule spojrzymy na pakiet całościowo wskazując najważniejsze zmiany oraz wypunktujemy konkretne nowości i interesujące innowacje zaimplementowane w poszczególnych programach.

16

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection

warsztaty

Z lotu ptaka 64-bity

Pakiet CS5 to już kolejna odsłona flagowych produktów Adobe, pamiętajmy jednak, że przed pakietami każdy produkt rozwijał się niezależnie i miał za sobą już kilka odsłon. Jednak dopiero teraz możemy uświadczyć poważnego 64-bitowego wsparcia dla wybranych programów pakietu. Dla mnie osobiście jest to najważniejsza zmiana. Procesory oraz systemy operacyjne obsługujące 64-bity są obecne na rynku od kilku lat. Obecnie jesteśmy na etapie przejściowym, w fazie rozdwojenia. Na komputerze często mamy zainstalowane aplikacje 32-bitowe, trudno zakupić nową licencję na wersję 64-bitową (względy ekonomiczne, dostępność), a od pewnego czasu dysponujemy takim procesorem i OS’em. Powoli będzie się to zmieniać i CS5 jest wg mnie wyraźnym krokiem ku tych zmian. Co nam daje wykorzystanie 64-bitowego OS’a? Po pierwsze: obsługa większej ilości pamięci RAM, co w przypadku programów Adobe Premiere Pro, After Effects i Photoshop jest kluczowe. Po drugie zoptymalizowane wykorzystanie najnowszych procesorów. W przypadku dwóch pierwszych programów mamy do dyspozycji natywne wsparcie dla 64-bitów, co oznacza, że oba wymagają do zainstalowania systemu 64-bitowego, co może wielu użytkowników nieprzyjemnie zaskoczyć. Dziwi to trochę szczególnie w obliczu tego, że w przypadku Photoshopa mamy wybór instalacji 32- lub 64-bitowej wersji programu. Cóż, świat nie jest doskonały.

Wykorzystanie 64-bitów jest kluczowe szczególnie dla pracy z wideo. Oznacza to po prostu sprawniejszą edycję materiału HD, co szczególnie zadowoli użytkowników Production Premium. Pozostając przy PP warto podkreślić rozszerzone wsparcie dla wielu formatów: RED R3D (2K, 3K, 4K, 4K HD, 16x9, 2x1), XDCAM HD 50, AVCCAM, DPX, AVC-Intra. Cieszy wsparcie dla RED, szczególnie że możemy nie destruktywnie edytować pliki z tej dosyć drogiej kamery. Aczkolwiek dla większości użytkowników posiadających mniej pękaty portfel zapewniono równie atrakcyjną alternatywę, która wiąże się z nową tendencją kręcenie wideo za pomocą lustrzanek. PP wspiera wiele formatów związanych z wiodącymi producentami lustrzanek cyfrowych: Canon EOS-1D Mark IV, EOS-5D Mark II, EOS 7D, Nikon D90, D300S, D3S, D5000, Panasonic Lumix GH1. Dodajmy do tego wsparcie dla projektów Final Cut Pro oraz Avida i właściwie mamy wszystko czego możemy potrzebować. Wsparcie dla 64-bitowej architektury przekłada się właściwie na każdy aspekt pracy z wideo od pozyskiwania materiału, poprzez kluczowanie (Adobe Ultra), edycję i kodowanie (Adobe Media Encoder). Co więcej, Adobe przedstawiło nam swój nowy silnik Mercury Playback, który znacznie przyśpiesza pracę z wieloma ścieżkami wideo w wysokiej rozdzielczości. Cieszy także implementacja wspólnego zarządzania pamięcią dla Premiere Pro, After Effects, Encore, Media Encoder – w jednym okienku możemy rozdysponować odpowiednio zasoby.

Instalator oddaje nam do wyboru instalację 32- lub 64-bitowego Photoshopa

Rzecz o Production Premium Przydzielanie pamięci dla aplikacji Premiere Pro, After Effects, Encore, Media Encoder Ciekawym rozwiązaniem pracy z profesjonalnym wideo jest Adobe Story (część CS Live online, oddzielny produkt) pozwala zarządzać scenariuszem wielu osobom na rożnych etapach i z różnymi uprawnieniami oraz importować odpowiedni materiał z Final Draft, Movie Magic Screenwriter i MS Word. Możemy także importować materiał do Adobe OnLocation i w drodze zrzucania materiału z kamery na dysk, połączyć projekt ze scenariuszem i metadanymi, które wygenerował Adobe Story, następnie skorzystać z nich w Adobe Premiere Pro podczas wstępnego montażu.

Premiere Pro, After Effects, Encore, Sounbooth

Pakiet Production Premium, zasługuje na szczególne zainteresowanie

17

Wymienione w śródtytule programy stanowią oś pracy z wideo i dźwiękiem – serce pakietu Production Premium. Oprócz 64-bitowej architektury możemy zdecydowanie powiedzieć, że After Effects doczekał się najszerszej gamy zmian, które rozkładają się na duże, jak i wiele małych nowości i innowacji, jest to właściwie prawie 8 stron zmian wypunktowanych w dokumentacji. Wymieńmy tylko te najbardziej znaczące.

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection Adobe Premiere Pro

Adobe After Effects

Adobe Premiere Pro

W After Effectsie, podobnie jak w przypadku InDesign, znajdziemy wiele innowacji, którym należałoby poświęcić osobny artykuł. Te drobne, acz trafne i pomocne udoskonalenia dotyczą pracy z tekstem, kompozycjami, warstwami, podglądem, efektami, markerami, klatkami kluczowymi, renderingiem, eksportowaniem, a nawet ze skrótami klawiaturowymi. W tym też przypadku ilość przekłada się na jakość. Jak już wspomnieliśmy najbardziej cieszy to co jest najważniejsze, wsparcie dla wielu rdzeni i obsługa dużej ilości pamięci RAM. Oprócz tego, możemy jednak wymieniać kilka ciekawych nowości i innowacji, które zasługują na osobne wyróżnienie. Szczególnie Roto Brush, narzędzie które pozwoli nam w czasie rzeczywistym przeprowadzić rotoskopię bez konieczności pracy na poszczególnych ramkach wideo. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • Nowe narzędzie Roto Brush • Nowy tryb Auto-keyframe • Wsparcie dla 32-bitowego trybu obrazu w Color Finesse 3 • Wsparcie dla AVC i materiałów RED • Odświeżony plugin Mocha wraz z narzędziami do rotoskopii i śledzenia ruchu • Nowości w ramach zarządzania zasobami komputera: wsparcie dla wielu logicznych rdzeni

Premiere Pro otrzymał nowy silnik renderujący o nazwie Mercury Playback. Nowy Premiere Pro jest obecnie 64-bitową aplikacją. Można więc z czystym sercem powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z największą nowością w ramach pakietu Creative Suite. Razem z After Effectsem stanowią najatrakcyjniejszy element i główny powód dla którego warto przeprowadzić aktualizację pakietu. Można z całą pewnością powiedzieć, iż obecnie wraz z coraz silniejszymi komputerami, każdy użytkownik z powodzeniem jest w stanie przeprowadzić zaawansowaną edycję wideo wysokiej rozdzielczości. Jest to możliwe właśnie dzięki wzrastającej mocy obliczeniowej komputerów i powolnemu przechodzeniu do środowiska 64-bitowego. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • 64-bitowe wsparcie i silnik Mercury Playback • Synchronizacja scenariusza z materiałem wideo • Konwersja linii dialogowych do tekstu • Detekcja twarzy w klipach • CS Review – recenzja materiału online • Detekcja klipów z HDV • Wyszukiwanie i zamykanie przerw między klipami • Ultra Key – nowe narzędzie do kluczowania w czasie rzeczywistym • Importowanie wielu nowych formatów w tym materiałów z cyfrowych lustrzanek

warsztaty

Adobe After Effects

Zaawansowana praca nad scenariuszem z Adobe Story Praca z Mocha, śledzenie ruchu za pomocą wektorowych kształtów

Roto Brush w działaniu – przeciągamy narzędziem po obszarze, który ma być zachowany i ukryty

18

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl

Rozbudowana kontrola kluczowania za pośrednictwem Ultra


Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection

warsztaty

Adobe Encore

Interfejs OnLocation

Adobe Soundbooth

Adobe Encore W przypadku Encore wielostronicowe menu wydaje się najistotniejszą zmianą w programie, gdyż pozwala zwiększyć doświadczenie odbiorcy z treścią wideo. Generalnie Encore jest dzisiaj na etapie pełnego oswajania się z wideo wysokiej rozdzielczości. W przypadku programów do authoringu wideo trudno jednak wprowadzić coś czego standardy wideo oraz urządzenia docelowe nie obsługują. Z perspektywy samej pracy wideo bardzo dużym usprawnieniem będzie możliwość zarządzania w ramach pojedynczego projektu wideo o różnych parametrach, nie obejdzie się oczywiście bez transkodowania. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • Wielostronicowe menu dla Blu-ray • Wyszukiwanie tekstu w Flash DVD • Eksportowanie obrazków DDP bezpośrednio na dysk twardy • Synchronizacja zawartości linii czasu pod katem prędkości ramek i wymiarów • Wykorzystywanie zawartości o różnych parametrach w różnych liniach czasu • Osobny proces kodowania DVD za pośrednictwem Adobe Media Encoder

Adobe OnLocation

Adobe Soundbooth Soundbooth miał zawsze – i właściwie dalej ma – dosyć niewdzięczne zadnie, mianowicie zastąpić do pewnego stopnia Adobe Audition. Z jednej strony program nie jest dedykowany do profesjonalnych zastosowań z drugiej występuje on obok jak najbardziej profesjonalnych aplikacji. Chociaż zaawansowana kontrola ścieżek za pomocą rozbudowanych efektów i presetów może przysporzyć nowicjusza o ból głowy. W nowej odsłonie interesująca jest integracja programu z zasobami online, błyskawiczny dostęp do pożądanych efektów dźwiękowych i szybkie stosowanie na materiale. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • 9 tyś. efektów dźwiękowych • automatyczne tworzenie 3 ścieżkowego projektu • bezpośrednie umieszczanie sampli w Edytorze

Pozostałe pakiety

Adobe OnLocation OnLocation tworzy wraz z pozostałymi flagowymi aplikacjami Production Premium integralny beztaśmowy obieg wideo. Za pomocą Media Browser możemy powiązać ujęcie z listą ujęć i przypisanymi jej metadanymi. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • importowanie scenariusza z Adobe Story z zachowaniem metadanych • dodawanie komentarzy za pomocą markerów podczas nagrywania i podglądu wideo • kopiowanie mediów z zewnętrznych urządzeń i pamięci

19

Design Premium, Web Premium, Standard Premium można spokojnie rozpatrywać z perspektywy pojedynczych aplikacji – pomimo pewnych różnic w liście programów ze względu na tworzone treści Web. Wsparcie dla 64-bitów dla Production Premium oraz Master Collection daje najwięcej. Praca z treściami Web, grafiką wektorową i rastrową nie wymaga od nas aż tak ścisłej integracji środowiska w 64-bitach. Można powiedzieć, że 64-bity są najbardziej rewolucyjne właśnie dla całego pakietu PP i MC, zaś w przypadku pozostałych o zmianach decydują pojedyncze aplikacje. Z perspektywy całych pakietów DP, WP i SP możemy wskazać kilka technologii, które zdecydowanie pozytywnie wpływają na pracę z obrazami. Mamy tutaj na myśli wsparcie jednopikselowej precyzji, która jest obecna w Illustratorze, Fireworskie i InDesign. Jest ona szczególnie przydatna podczas tworzenia projektów dla Web. Programy mogą teraz dopasować grafikę wraz z wygładzaniem krawędzi do szerokości jednego piksela, dzięki czemu nie będziemy uzyskiwać niespodzianek po konwersji wektorów do pikseli. Znakomitym posunięciem było także odświeżenie pędzli. Szczególnie w przypadku Photoshopa, który od kilku edycji nie uświadczył żadnych znaczących nowości w tej dziedzinie. Nowe pędzle – Bristle Brush – pomogą użytkownikom uzyskać efekt malowania

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection analogowymi mediami – farby wodne, olejne, mieszanie kolorów, etc. W przypadku Illustratora także uzyskujemy nowe pędzle, co powoduje, że program potrafi skutecznie zakamuflować pochodzenie grafiki. Oczywiście w jego przypadku malowanie realizowane jest na ścieżkach.

Content Aware w działaniu

Adobe Illustrator Adobe Illustrator Nowe pędzle w akcji

Photoshop Extended

Photoshop Extended Photoshop jest docelowym programem wielu klientów Adobe – dlatego od niego wymaga się więcej. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku Photoshopa brak rewolucji na miarę stylów warstw, obsługi 3d, etc. Tak, możemy teraz o wiele łatwiej i szybciej tworzyć proste obiekty 3d (wcześniej też mogliśmy), dysponujemy większą paletą materiałów i kontrolą nad wyglądem obiektów. Cieszy również unowocześnienie pędzli, które już od kilku edycji prosiły się o świeże spojrzenie. Photoshop zmierza ku koncepcji programu all-in-one (w pewnym sensie jest takim programem od dawna) szukając coraz nowszych zastosowań. Z jednej strony to dobrze, jednak z drugiej cierpi na tym pomysł na program. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • Mini Bridge • Wytłaczanie obiektów 3d z zaznaczeń, tekstu i innych elementów (Repousse) • Wypełnianie kontekstowe • Nowe funkcje zaznaczenia – detekcja krawędzi • Nowy model transformacji z wykorzystaniem marionetki (Puppet Warp) • Nowe funkcje i narzędzia pracy z obrazem o poszerzonym zakresie • Nowe funkcje Lens Correction • Nowe funkcje w module Camera Raw Presety popularnych • Jednoczesna zmiana nieprzezrolustrzanek w Lens czystości na wielu warstwach Correction • Automatyczne prostowanie warstw • Poprawiony silnik renderujący – Adobe Ray Tracer i wsparcie dla nowych funkcji GPU • Ochrona detali podczas wyostrzania

20

Nowy Illustrator to przykład trafionych innowacji i usprawnień. Adobe podkreśla siłę nowych narzędzi, takich jak rysowanie w perspektywie czy dynamiczna zmiana grubości obrysu. Pamiętajmy jednak, że podobne możliwości mieliśmy we wcześniejszej odsłonie Fireworks’a, gdzie kontrola obrysu za pomocą tabletu sprawia się znakomicie. W każdym bądź razie jest to jedna z tych aplikacji pakietu, która prezentuje się w nowej odsłonie jak najlepiej: • Bezpośrednie rysowanie w perspektywie • Nowe tryby rysowania w obiektach i za obiektami bez konieczności tworzenia masek odcinania • Dynamiczne łączenie wielu kształtów za pomocą narzędzia Shape Builder • Inteligentne operacje na ścieżkach • Efekty niezależne od rozdzielczości • Świetny model dopasowania przerywanych linii do zakrzywień ścieżki • Interaktywne budowanie grotów strzałek • Interaktywna zmiana szerokości obrysu za pomocą narzędziach Width Tool • Udoskonalony model zarządzania artboardami Trzy punktowa perspektywa – siatka gotowa do rysowania

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection

Nowa organizacja warstw z uwzględnieniem nazw obiektów tworzonych za pomocą standardowych narzędzi Nowe pędzle w akcji

Adobe InDesign

Gap Tool – narzędzie pozwala przekształcać obiekty wykorzystując ich wzajemną odległość

Adobe Fireworks

Adobe InDesign InDesign obok After Effectsa odsłania przed użytkownikiem duży zakres innowacji. Program oferuje teraz podobny model pracy z obiektami, jaki mamy możliwość wykorzystywać w Illustratorze i Fireworksie – przykł. podświetlanie istotnych elementów obiektów po ich wskazaniu. Zmianie ulegają także narzędzia przekształcające i mają one teraz bardziej otwarty charakter, co pozwala bardzo szybko wykonywać transformacje. Pojawiają się także błyskotliwe nowości, chociażby tworzenie kilku kształtów jednym kliknięciem – wystarczy skorzystać ze strzałek i dodatkowy kształt pojawi się na stronie. Cieszy również fakt, iż InDesign rozszerza zakres działań, które możemy podjąć w celu utworzenia interaktywnych dokumentów, jak i projektów, które ściślej integrują się z Flash Professional i Dreamweaver. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • Różne wielkości stron w ramach pojedynczego projektu/pliku • Zmiana organizacji warstw w panelu Warstwy • Panele: Media i Mini Bridge • Rozszerzone możliwości tworzenia animacji i synchronizacja z szablonami animacji z Flash Professional • Importowanie plików .flv • Interaktywne tworzenie zaokrągleń • Ładowanie dodatkowych fontów powiązanych z plikiem projektu • Eksportowanie wielu projektów

Interaktywne zaokrąglanie narożników

21

Adobe Fireworks W przypadku Fireworksa mamy pewien problem. Brak tutaj wyraźnych nowości, jest za to kilka udogodnień. Może z czasem użytkownik znajdzie kilka detali jednak nie uświadczymy tutaj niczego na skalę WHOA! Zresztą po otwarciu samego programu trudno poza drobnymi zmianami w interfejsie odczuć jakąkolwiek różnicę w odniesieniu do poprzedniej edycji Fireworksa. Aczkolwiek Adobe podkreśla, podobnie jak przy okazji Illustratora, większą stabilność, wydajność, precyzję rysowania (Pixel Precision) oraz ściślejszą integrację z Adobe Device Central, Flash Catalyst i Flash Builder.

„Stary”, poczciwy Fireworks

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection Flash Catalyst i Flash Builder

warsztaty

Adobe Flash Professional

Adobe Flash Professional Flash Professional oraz obecność Flash Catalyst wyraźnie wskazuje, iż Adobe stara się skierować swoje produkty do coraz szerszego grona odbiorców, dla których kodowanie nie jest życiowym posłannictwem. W przypadku Adobe Flash Professional znajdziemy wiele udogodnień usprawniających budowanie prostych treści internetowych bez znajomości kodu. Zaś Catalyst to całkowite przejście w stronę nieprogramistycznego budowania dynamicznych treści. Oprócz drobnych zmian i nowości znajdziemy w przypadku Flash zmianę architektury plików XFL, które teraz umożliwiają nam zapisanie całego projektu wraz z zewnętrznymi plikami i w odpowiedniej strukturze katalogów. Widać również postępującą tendencję odchodzenia od ActionScript 2.0. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • Nowy silnik formatowania tekstu zbliża pracę z tekstem do tego, co znamy m. in. z Adobe InDesign • Nowy panel – Code Snippets – pozwala upuszczać fragmenty kodu bezpośrednio do projektu (Movie Clip), znajdziemy tam kilka klas skryptów AS 3.0, głównie powiązanych z multimediami • Tworzenie aplikacji z myślą o platformie iPhone • Bezpośredni podgląd wideo na scenie oraz nowe skórki dla komponentu FLVPlayback • Oparty na XML format XFL wspomagający wymianę danych pomiędzy aplikacjami • FXG format umożliwiający lepszą wymianę obrazków pomiędzy aplikacjami • Nowe efekty dla Decorative Drawing Tool • Nowe parametry szkieletu IK • Nowe szablony i skrypty JavaScript API

Gotowe fragmenty kodu, które możemy błyskawicznie powiązać z wybranym obiektem

22

Flash Catalyst Flash Catalyst to całkiem nowa aplikacja zorientowana na odbiorcę, który nie chce zajmować się stroną programistyczną tworzenia dynamicznych treści. Flash Catalyst to swoiste rozwinięcie dynamicznych możliwości Photoshopa, InDesigna i Fireworksa w połączeniu z regularnym środowiskiem Flash. Możemy w bardzo szybki sposób wprowadzić odpowiednią strukturę warstw chociażby z Photoshopa, a następnie zaprojektować kolejne podstrony oraz elementy dynamiczne z uwzględnieniem przycisków i animacji oraz zapisać projekt i przesłać do dewelopera lub opracować szczegóły w Flash Builder. Ten drugi program jest znakomicie zintegrowany z Catalystem oraz Flash Professional. Umożliwia podgląd kodu w zależności od wybranego kontekstu (podstrony), wprowadzanie zmian jak i debugowanie. Oba programy tworzą razem bardzo silny tandem.

Tworzenie dynamicznych treści jest teraz kwestią „przeciągnij i upuść”

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Mega przegląd Adobe Creative Suite 5 Master Collection

warsztaty

Adobe Dreamweaver

Dynamiczny podgląd CMS’u

Adobe Contribute

Adobe Dreamweaver Dreamweaver zmierza w stronę wielofunkcyjnego kombajnu, który ma być odpowiedzialny za wszystkie etapy wdrażania usług, witryn i sklepów internetowych. Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wachlarz narzędzi pozwalających wykonać inspekcję treści na wiele różnych sposobów (działają podobnie jak pluginy pozwalające zobaczyć szkielet strony z poziomu przeglądarki). Świetne posunięcie to wsparcie dla stron budowanych przy pomocy modelu CMS, czyli zarządzanie treścią. Możemy zebrać wszystkie informację i pliki o naszej witrynie stworzonej w CMSie, dostać się do wybranej części kodu od strony wizualnej witryny, jak i udać się do wybranej części strony po wskazaniu fragmentu kodu. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • Adobe BrowserLab (usługa online: CS Live) – renderowanie stron na różnych platformach; usługa pozwala porównać witrynę w dwóch oknach, jak i wykonać wzajemne przenikanie stron, które to pozwala zobaczyć szczegółowe różnice • CSS Starter Layouts – gotowe szablony CSS uwzględniające sztywny i dynamiczny podział na kolumny • Bezpośrednie podpowiedzi w podglądzie kodu i projekcie • Inspekcja szablonów CSS (CSS Inspection) – bezpośrednie powiązanie dynamicznego podglądu strony z inspekcją CSS, dynamiczna zmiana parametrów za pomocą CSS Styles; kliknięcie na wybranym fragmencie strony odsyła do właściwego kodu • Dynamiczna inspekcja stron CMS (Wordpress, Drupal i Joomla!), dostęp do wszystkich plików składowych, powiązany podgląd kodu i elementów strony (Live Code i Live View) • Podpowiedzi wyrażeń PHP wraz z odsyłaczami do dokumentacji PHP

Podpowiedzi umieszczone w komentarzach strony i na szablonie – znakomity wątek edukacyjny

23

Adobe Contribute Contribute to jedno z narzędzi, po które rzadko sięgają regularni użytkownicy pakietu CS. Jest ono głównie wykorzystywane w przedsięwzięciach, w których możemy kontrolować poczynania twórców i autorów związanych w tworzeniem serwisów internetowych, pamiętajmy jednak, że możemy za pomocą Contribute edytować online treść naszego bloga. Ciekawe nowości, ulepszenia i usługi: • Podgląd i porównanie tworzonej i edytowanej treści w wielu przeglądarkach • Zwiększona funkcjonalność wyszukiwania i zastępowania treści • Dodawanie interaktywnych odnośników do zdefiniowanych obszarów obrazków • Edycja XML

Krótkie podsumowanie

Ocena całego pakietu Master Collection CS5 nie jest jednoznaczna. Pakiet jest pełen kontrastów. Są programy, które przeszły gruntowną przebudowę, jak i programy z drobnym liftingiem. Z pewnością najwięcej zyskają osoby zajmujące się wideo i inwestujące w Master Colection lub Production Premium. Nowa odsłona Premiere Pro i After Effects zachwycają. Również Photoshop zyskuje dzięki 64-bitowemu wsparciu. Pozytywne są także drobne zmiany, które wpływają na całokształt pracy z programami. Szczególnie w przypadku InDesign, który od kilku wersji pokazuje nam, jak prosta i genialna może być aplikacja DTP. Jednocześnie do wersji CS5 nosiła w sobie relikty pracy z obiektami. Jednym z większych atutów są usługi online, szczególnie CS Review. Są one skierowane szczególnie do klientów korporacyjnych, jak i małych firm. Rosnąca pula usług zwiększa możliwości pakietu i sprawia że staje się on coraz bardziej wszechstronny, co oczywiście działa na korzyść użytkownika. Jednak CS5 zostanie zapamiętany jako wersja, która rozpoczęła na poważnie wsparcie dla architektury 64-bitowej. I tego powinniśmy się trzymać. Krzysztof Kopciowski

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Photoshop CS5 | średni

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Typo

w CS5 czyli rozpoznanie Repoussé

Wraz z nową edycją Photoshopa otrzymaliśmy odświeżony i wzbogacony o nowe funkcje moduł tworzenia obiektów 3d. W tym tutorialu zobaczymy jak utworzyć obiekt z warstwy tekstowej, jak pracować z teksturami i kontrolować przezroczystość obiektu 3d za ich pomocą.

Krzysztof Kopciowski Abslowent Filmoznawstwa. Jego szczególnym zainteresowaniem cieszą się możliwości łączenia grafiki 2D z 3D. Szczery psjonat digital paintingu i innych form wizualizacji cyfrowej. Strona domowa: http://keylight.com.pl

1

1: baza

Na początku utwórzmy nowy dokument w formacie A4, to będzie nasze tło, które wypełnimy odpowiednim soczystym gradientem. Klikamy dwukrotnie na warstwie i przechodzimy do sekcji Gradient Overlay. Wybieramy gradient radialny, odwracamy do i przechodzimy do edytora gradientu, gdzie definiujemy 2 kolory (dwukrotnie klikamy na poszczególnych markerach i wprowadzamy następujący wartości w polu poniżej: 057d05, 99ff33). Zwiększamy gradient do 150%.

2 2: bazowy tekst

Tworzymy nowy dokument o wymiarach 640 x 480 px. Wewnątrz niego utworzymy nowy obiekt 3d, zaś niewielkie wymiary dokumentu pomogą nam szybciej opracować obiekt. Zacznijmy od wprowadzenia tekstu: „Typo” – w moim przypadku użyłem fontu Hobo Std i zwiększyłem stopień pisma do ok. 150 pt. Upewniamy się, że warstwa jest zaznaczona, wybieramy Window>3d i w oknie dialogowym zaznaczamy: 3d Repoussé Object i klikamy na Create. Pojawia się informacja o konieczności rasteryzacji tekstu, zatwierdzamy i analizujemy nowe okno dialogowe.

25

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Typo w cs5 3

3: 3d Repoussé Object

Domyślnie mamy aktywne narzędzie obracanie [Rotate the Mesh], skorzystajmy z niego i zmieńmy orientację obiektu w taki sposób, aby przód był lekko skierowany do góry i w prawo. Zwracamy uwagę na sekcję Materials i ikonę Front, wybierzmy jakikolwiek materiał, abyśmy mogli odróżnić przód od reszty obiektu, to samo możemy wykonać w odniesieniu do slides.

4

4: dalsze dopasowanie obiektu

Przejdźmy do sekcji Extrude. Tutaj możemy wpływać na kształt obiektu. My skorzystamy z parametru Scale i nieznacznie go obniżymy do ok 0,8. Warto jeszcze poeksperymentować, aczkolwiek na tym etapie proponuje zatwierdzić zmiany. Klikając prawym przyciskiem na warstwie z obiektem zawsze możemy wybrać Edit in Repoussé... i powrócić do edycji. Dla nas najważniejsze jest to, że uzyskaliśmy obiekt i kilka map (tekstur). Możemy teraz swobodnie przenieść obiekt do wcześniejszego dokumentu. Wystarczy od dokować dokument, kliknąć na warstwie i przeciągnąć.

5

5: dopasowanie obiektu do tła

Zwróćmy uwagę na warstwy naszego obiektu i kliknijmy na ikonie oczka obok pozycji Texture. To umożliwi nam wyświetlenie bazowego cieniowania (szary ocieniowany kolor). Wybierzmy polecenie Edit in Repoussé... i poszukajmy narzędzia Scale the Mesh, zwiększmy obiekt i dopasujmy jego położenie za pomocą Pan the Mesh.

26

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Typo w cs5 6

6: planowanie tekstur

Nasz obiekt składa się z 3 elementów: przód (front), wytłoczenie (slides) i tył (back). Każdy z tych elementów może dysponować własną teksturą. W sekcji Materials okna Edit in Repoussé... możemy przypisać odpowiedni materiał i dołączoną teksturę. Skomplikuje to jednak nam sprawę dlatego najlepiej na początku przypisać wymienionym 3 elementów bazowe cieniowanie, szary kolor kuli no textures. Takie ustawienie spowoduje, że na liście tekstur obiektu nie powinno być tekstur. Aczkolwiek wcześniej dodaliśmy orientacyjnie materiał więc pewne pozostałości mogą się znaleźć. W kolejnym kroku zobaczymy jak zmienić ten stan rzeczy.

7: zerowanie i dodawanie tekstur

7

Z menu Window wybieramy 3D, przechodzimy do sekcji Materials (3 ikona od lewej) i dokonujemy inspekcji poszczególnych pozycji, wskazujemy po prostu nazwę obiektu powiązaną z częścią obiektu, przykł. Typo Front Bevel Material. Jeśli na ikonce kuli pojawi się materiał to klikamy i wybieramy szarą kulę bez tekstury tym samym zerujemy wszystkie tekstury i na obiekcie pozostaje tylko cieniowanie. Tekstury znikają również z naszych warstw. W kolejnych krokach będziemy dodawać i edytować tekstury do wybranej części obiektu czyli Front Inflation Material, Back Inflation Material i Extrusion Material.

8

8: pierwsza tekstura – przód

Pozostajemy w panelu 3D i zaznaczamy Front Inflation Material. Przenosimy wzrok poniżej i szukamy pozycji Diffuse, klikamy na ikonie folderu i wybieramy New Texture... Pojawia się okno tworzenia nowego dokumentu, wpisujemy wymiary 2000 x 2000 px (duży obiekt = duża tekstura). Photoshop automatycznie nazwie dokument: „Typo Front Inflation Material – Diffuse” i będzie to też nazwa naszej tekstury na warstwach, dlatego warto uprościć tą nazwę i wpisać przykł. „Przód - kolor” w polu nazwy dokumentu. Następnie klikamy OK. Nowa tekstura została podpięta pod kanał Diffuse i pojawiła się na stosie warstw pod obiektem. Klikając na niej dwukrotnie na stosie warstw, lub klikając na folderze obok Diffuse i wybierając Open... Photosop otworzy teksturę i będziemy mogli malować, co będzie miało swoje przełożenie na wygląd przodu obiektu.

27

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Typo w cs5 9: edycja tekstury – przód

Otwieramy teksturę (patrz ostatni krok), Photoshop wyświetli dokument z jedną białą warstwą tło. Utwórzmy nową warstwę. Wybieramy Pędzel i malujmy okrągłą końcówką falistą linię z lewej do prawej, starając się aby linia schodziła w dół czym bliżej prawej strony. Klikamy dwukrotnie na warstwie i przechodzimy do stylu Gradient Overlay, edytujemy gradient dodając 2 kolory do markerów: (od lewej) 9cff00, 143408, lewy marker przesunąłem ku środkowi następnie zmieniłem kąt gradientu na 75 stopni.

9

10

10: edycja tekstury 2 – przód

Pozostajemy na tej samej warstwie i dodajemy kolejny styl czyli Faza i płaskorzeźba. Staramy się uzyskać wrażenie wznoszenia krawędzi koloru. Następnie zatwierdzamy wszystkie zmiany i powracamy do bazowego dokumentu. Photoshop zaktualizuje informacje i wyświetli na obiekcie. W każdej chwili możemy powrócić do naszej otwartej tekstury i ją aktualizować. Jeśli z jakiegoś powodu Photoshop przestanie odzwierciedlać zmiany to zamykamy dokument z teksturą i otwieramy jeszcze raz.

11 11: tekstura przezroczystoŚci dla wytłaczania

Kolejna tekstura będzie powiązana ze środkowym elementem napisu czyli w sekcji Materials wybieramy Extrusion Material i tworzymy 2 tekstury, pierwszą dla Diffuse, drugą dla kanału Opacity. Drugi kanał odpowiada za przezroczystość materiału, czyli obiektu. Standardowo czerń powoduje, że materiał jest przezroczysty. Opacity dodatkowo jest kontrolowany przez wartości procentowe podobnie, jak przezroczystość warstwy. Obie tekstury warto w miarę czytelnie nazwać podczas ich tworzenia: „Wytłaczanie – kolor” i „Wytłaczanie – przezroczystość”. Na stosie warstw pojawią się teraz 2 nowe tekstury, nas będzie teraz interesowała ta znajdująca się pod informacją Opacity.

12 12: edycja przezroczystości wytłaczania za pomocą tekstury

Przejdźmy do edycji tekstury odpowiedzialnej za przezroczystość wytłoczenia. Wypełnijmy całą warstwę z tłem czernią co spowoduje całkowite ukrycie wytłoczenia. Następnie dobierzmy końcówkę pędzla, biel i zacznijmy rysować siatkę różnych chaotycznych pociągnięć. Białe pociągnięcia odkryją materiał, którego kolor jest kontrolowany przez teksturę „Wytłaczanie – kolor”. Samo odkrywanie przybierze oczywiście kształt pociągnięć. Jeśli teraz wprowadzimy jakieś kolory lub zmiany w teksturze „Wytłaczanie – kolory” to będą one kontrolowane przez czerń i biel tekstury „Wytłaczanie – przezroczystość”. Ostateczny wygląd tekstur ma też związek ze światłami będącymi na scenie.

28

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Typo w cs5 13: dodawanie koloru do tekstury wytłaczania

13

Skorzystajmy z okazji i przejdźmy do tekstury koloru wtłaczania („Wytłaczanie – kolory”) i wprowadźmy po prostu gradient oparty na jasnym i ciemniejszym odcieniu zieleni. Dzięki temu linie będą lepiej odcinały się od tła.

14

14: nitki

Pędzlem i białym kolorem możemy namalować kilka pociągnięć. Wykorzystując tablet i jesteśmy w stanie kontrolować grubość pociągnięć, co pozwoli uzyskać wrażenie głębi. Skopiujmy warstwę z nitkami, przesuńmy w dół i rozmyjmy – dzięki temu uzyskamy efekt halo. Na osobnej warstwie możemy umieścić drobne jasne punkty.

15: światło

Zróżnicowane światło zostało wybudowane za pomocą 4 warstw. Jest na to właściwie kilka sposób. Po pierwsze na osobnej warstwie możemy wprowadzić miękkim pędzlem o dużej średnicy pojedynczy punkt, a następnie zdeformować w trybie Warp, przeciągając środek poza skrzynkę przekształcającą tworzymy specyficzne odcięcie światła, które wygląda, jakby było utworzone na bazie zaznaczenia i gumki. Do tego warto dodać kolejną warstwę z takim samym punktem, ale przesunąć w prawo. Wreszcie dolnej odcięcie zostało utworzone na bazie zaznaczenia i przesunięcia dużego pędzla po granicy zaznaczenia, a następnie zmiany przezroczystości. Warto także utworzyć flarę na osobnej czarnej warstwie, przenieść na szczyt stosu warstw i zmienić mieszanie warstw na Screen.

15

16

16: ziemia i trawa

Czas na detale. W przypadku obu elementów pracujemy standardowymi pędzlami. Do zbudowania trawy wykorzystujemy końcówkę trawy. Staramy się nanosić kolejne pociągnięcie ze zmienną jasnością zieleni. Następnie maskujemy obszary i formujemy bryłę. Ziemię możemy zbudować w podobny sposób nakładając kilka pociągnięć standardowymi pędzlami o zmiennej jasności brązowego koloru. Możemy także dodać do warstwy szum, rozmazać piksele Smużeniem oraz dodać jaśniejsze obszary przy styku z trawą i ciemniejsze na dole bryły, jak i drobinki ziemi.

29

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

REKLAMA

17: ptaszki

Kolejne detale to ptactwo. Odpowiednie materiały możemy zdobyć na stronie morguefile.com. Wpisujemy odpowiednie hasło „bird”, sprawdzamy licencję i możemy wykorzystać wybrane motywy. Wprowadzamy zdjęcia do pracy, szparujemy i dopasowujemy obiekty do obiektu.

17

18: ostatnie detale

Na tym etapie możemy dodawać kolejne detale. W moim przypadku jest to ramka o zaokrąglonych rogach. Do warstwy z ramką dodałem kilka stylów warstw. Standardowy blask wewnętrzny i zewnętrzny, cień zewnętrzny oraz gradient pod kątem 45 stopni w trybie Soft Light i obniżonym poziomem krycia. Krzysztof Kopciowski

18


Inspiracje dla grafika

Marcin Filipowicz Gdy zdał sobie sprawę, że nie zostanie ani Kubicą lub Rossim zaczął pracę w agencji reklamowej DMB&B, by następnie przenieść się do LOWE GGK. Związany z działami produkcji i obsługi klienta, a „ostatnio z musu” trochę z kreacją. Od 10 lat właściciel warszawskiej agencji ID Advertising. www.aidi.pl

Czasem słońce, czasem deszcz Luźne refleksje na temat funkcjonowania małej agencji reklamowej w Polsce Zastanawiam się, jaki ton nadać temu tekstowi, by nie był ani artykułem reklamowym, ani wypowiedzią „kombatanta”. Cały tekst, grafika do niego powstały na komputerach z charakterystycznym jabłuszkiem na obudowie. Na szczęście ostatni szlif to wydruk i kawałek ołówka. Pewne rzeczy się nie zmieniają i mimo oszalałego postępu są nadal najwygodniejsze.

Życiem rządzi przypadek. Pewnie każdy z nas kiedyś się o tym przekonał. Szczególnie, gdy oglądamy się po kilku latach wstecz i widzimy jakiś ciąg zdarzeń, który na początku wydawał się nam zupełnie przypadkowy, a doprowadził nas do obecnego punktu życia. Tak też było z ID. Praca w jednej z warszawskich agencji sieciowych w dziale produkcji, potem obsłudze klienta. Obie te funkcje nie powstrzymywały mnie by trochę „tworzyć” i po 17:00 siadać przed stacją graficzną by coś „zaprojektować”. Szybko, na skróty by pokazać zarys czegoś lub by na szybko przeformatować jakieś ogłoszenie. Oczywiście powodowało to wiele niewybrednych komentarzy i konfliktów. I to chyba były główne motywy powstania ID – agencji nastawionej na dobry serwis (cokolwiek to znaczy) w połączeniu z porządną kreacją. Trochę więc przypadku, szansy, trochę niezbyt przyjemnych wspomnień i ... w tym roku mija 10 lat jak ID Advertising funkcjonuje na naszym rynku.

31

Praca nad wizerunkiem hotelu Rialto. Nasze początki

Mój ojciec był architektem i chociaż nie odziedziczyłem po nim talentu do rysowania, to jakiś czynnik „A jak Architektura” gdzieś we mnie pozostał. Bywając od czasu do czasu w Centrum Warszawy, lubię spojrzeć w górę na budynki i zobaczyć co pozostało z miasta zwanego przed wojną „Paryżem wschodu”. Niestety niewiele... Poza Alejami Ujazdowskimi, które zawsze były najbardziej reprezentacyjną częścią stolicy, z urokliwych zakątków mamy jeszcze zaplecze Nowego Światu, rejon Kruczej, Wilczej, Politechniki. W tym właśnie miejscu szkoła, moje zamiłowanie oraz praca połączyły się w jedno przy jednym ze zleceń. Róg Emilii Plater oraz Wilczej to miejsce, gdzie znajduje się piękna kamienica. Z lat szkolnych pamiętam, że mieścił się w niej zakład zegarmistrzowski, do którego zaglądałem. Wielki neon na

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Inspiracje dla grafika

Czasem słońce, czasem deszcz

Od początku ID bliska współpraca z Mercedesem.

witrynie, w środku „kolorowe ulotki” i „reklamy na ścianach” – w końcu były to lata osiemdziesiąte i tego rodzaju kolorowe materiały były rzadkością. Lubiłem tam zaglądać w drodze po Colę na „Koszyki”. Wizerunek kamienicy zmienił się dopiero na początku 2000 roku. A wszystko to dzięki pomysłowi przebudowy kamienicy na hotel. Plan inwestycji zakładał całkowity remont. Praktycznie budowę od nowa. Wymianę fundamentów, stropów, dobudowanie jednego piętra, całkowicie nowy dach. Nienaruszona architektonicznie pozostała jedynie klasycystyczna elewacja – pięknie podświetlona w nocy. W kamienicy tej powstał hotel Rialto, do którego to stworzenia wizerunku zostaliśmy zaproszeni, oczywiście w drodze przetargu. Pierwszym zadaniem było zaproponowanie logo dla ustalonej wcześniej nazwy Rialto. Od razu skojarzenia: Wenecja, Most Rialto, barok, renesans, przepiękne gondole pływające po kanałach o bardzo charakterystycznym kształcie. Inspiracji było wiele. Na szczęście zostaliśmy wtajemniczeni w fakt zamiłowania właściciela do epoki Art Deco. Takie właśnie miały być wnętrza. Pełne grafik Tamary Łempickiej, oryginalnych mebli z epoki i wielu charakterystycznych elementów tego właśnie stylu. Prezentacja. Kilka propozycji, w końcu któraś wywołuje uśmiech aprobaty na „marmurowych” twarzach. Coś się spodobało! Po kilku dniach pomyślny mail: „ gratulujemy wygranej i zapraszamy do dalszych prac”. Na spotkaniu wyjaśniła się co było przyczyną wygranej w przetargu. Charakterystyczna rozeta z logo okazała się być wiernym elementem oryginalnej lampy z epoki, która to miała zawisnąć w centralnym punkcie przyszłego hotelu. Zupełnie przypadkowo zgraliśmy się z czymś, co zostało zaplanowane przez biuro architektoniczne zajmujące się projektem wnętrz. Potem było

32

już z górki. Identyfikacja wizualna, kampania prasowa, strona internetowa. Przepiękne zdjęcia wykonane przez Feko, które doskonale komponowały się w broszurach i innych materiałach promocyjnych. Temat „samograj”, o którym marzy każda agencja. Wykonaliśmy dla hotelu bardzo dużo zróżnicowana prac o różnej tematyce. Od rzeczy dużych po mnóstwo tych drobnych. Katalogi, ulotki, druki, druczki, kwity do pralni, nawet wyprodukowaliśmy specjalny papier ze znakiem wodnym. Nowy brief klienta z zeszłego tygodnia przypomniał mi całą historię... Doświadczenia te zaowocowały przy przetargu na premierę Hotelu Hilton, ale to już inna historia...

Łatwo nie ma

„Jak jest? No ciężko...” – Odpowiedź charakterystyczna dla typowego Polaka. Pewnie w każdym innym kraju o bardziej ustabilizowanej ekonomii było by łatwiej. Przetargi, w których uczestniczy 10 firm, przygotowywane są przez kilka tygodni, a realizowane są bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Niezapłacone faktury lub płacone z opóźnieniami... Ostatnio otrzymałem informację, iż w związku z integracją systemów księgowych termin płatności zostanie wydłużony do ... 60 dni !!! Czy możemy doliczyć odsetki? Pewnie trochę sami jesteśmy sobie winni godząc się na takie warunki. Lekką irytację spowodować może również otworzenie kosztorysu sprzed 4-5 lat... i porównywanie stawek. Niestety ostatni rok i „kryzys” tę tendencję jeszcze potwierdził. Obcinanie budżetów oraz przetargi, gdzie jedynym lub głównym punktem oceny jest cena powodują, iż - zawsze znajdzie się ktoś tańszy, kto zrobi to taniej.

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Inspiracje dla grafika

Czasem słońce, czasem deszcz

Kilka przykładowych ogłoszeń autorstwa ID.

Przytoczę mail z tego tygodnia. Nie wiem czy mam płakać czy się śmiać. „Proszę o wycenę kreacji, produkcji..... oraz informacje o planowanym rabacie”. Zaraz, zaraz, stop. Jaki rabat? Przecież jeszcze w ogóle tego nie wyceniliśmy, a już mam udzielać rabatu? Czasem z niczego udaje się wykonać coś. Zostaliśmy zbriefowani na wykonanie adaptacji reklamy telewizyjnej Tele2. Miał być wymieniony jedynie v/o, a udało nam się namówić klienta do całkowitej zmiany komunikacji. Wykonaliśmy dwuetapową kampanię „teaser/solution”. W pierwszej części posługiwaliśmy się charakterystycznym symbolem pięści i hasłem „Nie przejdzie”. W drugim etapie rozwiązanie informowało o obniżeniu kosztów abonamentu w Tele2. Kampania była prosta - czerwona i bardzo widoczna. Wywołała również trochę skandalu, bo pisano do nas o bezprawnym „używaniu symboli charakterystycznych dla ruchu robotniczego”.

Jak to było kiedyś?

Robimy więcej szybciej, ale.za mniejsze pieniądze. Może to poprzez postęp technologii, która umożliwia wykonania więcej w tym samym czasie? Kiedyś dobrą wymówką każdego szanującego się operatora było hasło: „Postscript robię”. Wiadomo. Postscript mógł się zwalić, robił się 2 godziny i w końcu mógł się nie udać na przykład przez ilość węzłów w grafice wektorowej. Niska wydajność komputerów powodowała, iż nie tak dawno, bo 14 lat temu montaż zdjęcia do kampanii operatora komórkowego wykonywaliśmy w Holandii na stacjach roboczych Silicon Graphics. Tu się nie dało. (Przed chwilą przez ciekawość wrzuciłem ich nazwę, do Google, ups, nie miły koniec).

33

Gdy wspomniany postscript już udało się wykonać był on wysyłana na nośniku kurierem do naświetlarni, a przygotowanie analogowego cromalinu z filmów trwało około 1,5 godziny. Pamiętacie ten zapach chemii w oczekiwaniu na rezultat i miłe wieczory po pracy w oczekiwaniu na rezultaty? Chyba trudno wyobrazić sobie dziś fakt, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ogłoszenia prasowe wysyłane były, jako zestaw filmów kromalinu oaz nośnika elektronicznego. Nie trudno domyśleć się ile czasu to zajmowało. Pół biedy jak udało się zakończyć pracę do 17:00. A co jeśli powstało opóźnienie, a materiał miał być na rano w redakcji? O 20:00 zbiórka kurierów pod agencją, dyski magneto-optyczne o nazwie Syqest pod pachę, w samochód i trasa Warszawa – Gdańsk z materiałami do redakcji. Po drodze wizyta w Toruniu, Bydgoszczy. O awariach dysków magneto-optycznych nie chcę nawet wspominać. Dopiero później nadeszła era 100 MB Zip’a, a zaraz potem pierwsza nagrywarka CD z podwójną prędkością. Płyt nie kupowało się na „szpingle”, ale na sztuki. Kolorowe wydruki wykonywało się praktycznie w jednym punkcie u Pana Mikołaja, przy nieistniejącym już kinie Skarpa. Dziś przeciętna agencja to własny proof, drukarka laserowa. Jeszcze 12 lat temu chyba pierwsza warszawska drukarnia cyfrowa „trzymała” urządzenie w garażu, ze względu na rozmiar równy rozmiarowi samochodu osobowego. Godziny zajmowało kartkowanie stoków ze zdjęciami, internet raczkował. Luksusem był CD z katalogiem załączonym do wersji drukowanej. Jedna z historii wspominanych z łezką to opowieść jak w pewien pracowity weekend zabrakło nam zdjęcia „kawałka krzaczka”.

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Inspiracje dla grafika

Czasem słońce, czasem deszcz

Opakowanie - satysfakcja na długo.

Skąd go wziąć? Nie było przecież banku zdjęć, w którym płacę kartą i kupuję zdjęcie. Aparat cyfrowy? Marzenie... Pozostał skaner i wydrukowany katalog zdjęć.

Praca nad pigułką na ból głowy

Jutro staruje kampania telewizyjna preparatu MIG. Adaptacja jest naszego autorstwa. Ponad rok temu zaczęło się od przetargu na projekt opakowania. Zadanie o tyle ważne i specyficzne, iż opakowanie miało być w aptekach całej Europy. Skojarzenia były oczywiste: samolot Mig, czyli myśliwiec z dzieciństwa stojący obecnie w muzeach i pamiętany z polskich plaż lat 70, kiedy to aż za często przecinał niebo. Lek przeciwbólowy, mający wyróżniać się w aptece w grupie opakowań preparatów przeciwbólowych. Kolejna sprawa to pokazanie jego spektrum działania, czyli szerokiego działania przeciw bólowego. Kolejna unikalna cecha to szybkość działania sugerowana przez nazwę, ale może nie tak oczywiste poza Polską. Mamy, więc czerwone opakowanie, nie tak popularne w grupie takich produktów, ikonografie pokazujące spektrum działania - symbol człowieka wraz zarysem przelatującego samolotu. Super ! Mamy to. Sprawa wydarzyła się jakiś czas temu. Ponieważ była realizowana na zlecenie niemieckiej część koncernu trochę o tym zapomnieliśmy. W tym roku powrócił temat i Mig pochłonął nas na długi czas . Adaptacja reklamy telewizyjnej, film szkoleniowy dla przedstawicieli handlowych, materiały POS do aptek - te zwykle i te specjalne. Założenia, odłożonego już w naszych myślach opakowania na półkę, powróciły przy pracy przy reszcie materiałów. Niestety spot telewizyjny to adaptacja. Pewnym wyzwaniem było jak

34

zwykle wymyślenie czegoś oryginalnego do aptek – przecież tam już jest wszystko, to chyba chyba najbardziej przeładowane miejsca w naszym kraju wszelkimi materiałami POS. Wszystko było, części rzeczy nie można wykonać „ jak to na podłodze, nie przy suficie to nikt nie patrzy, nie to za bardzo skomplikowane, lub za drogie”. Zna to pewnie każda z osób zajmująca się projektowaniem materiałów medycznych. Opakowanie zrobiliśmy w całości wektorowe, idealne do powiększania i zmniejszania, ale ilość paseczków, wektorowe gradienty gotowały procesory przy przygotowywaniu kolejnych wersji. „Rasteryzować czy nie? o to jest pytanie!”. W końcu powstała seria POS zaczynającą się od jumbo boxu – czyli wielkiego pudła, najbardziej chyba obecnie estetycznego standu na rynku, czyli Lamy - standu na półkę wraz z ulotkami, no i w tym towarzystwie nie mogło zabraknąć oczywiście... bilonownicy. Wiem, banalne, ale wejście do apteki z porannym bólem głowy przed dniem pracy wywołuje uśmiech. Tak, to nasza praca.

Anegdota z agencji

Warto mieć rozgarniętą sekretarkę. Przekonałem się o tym, gdy odebrałem telefon dzwoniący do biura. Byłem przeświadczony, że odbieram kolejny namolny telefon od handlowca oferującego mi coś „unikalnego”. Tak to właśnie wyglądało, gdy osoba przedstawiła się, że dzwoni z firmy ‘X” operatora komórkowego. Odpowiedziałem schematycznie: „Nie dziękuję mamy już telefony i nie interesuje mnie dalsza rozmowa”. Na to odpowiedź pani: „To nie jest Pan zainteresowany przetargiem na obsługę naszej firmy?”. Ups... zdarza się.

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Inspiracje dla grafika

Czasem słońce, czasem deszcz

Współpraca przy hotelu Rialto zaowocowała współpracą z Hiltonem

Co to będzie?

Jak długo będziemy pamiętać jeszcze o 300 dpi? Kiedy wyświetlacz zastąpi papier? I czy zastąpi w ogóle? Stały wzrost użytkowników internetu , coraz więcej klientów zainteresowanych tworzeniem takiej właśnie formy reklamy... Myślę, że czekają nas tutaj podobne analogie jak w mediach. Wciąż czytamy gazety drukowane, ale też szukamy podręcznej informacji w internecie. Kiedyś przysłuchiwałem się dyskusji, która rzeczywiście ma w sobie wiele prawdy. Newsy z internetu często bywają wtórne względem gazet. To dzienniki wciąż mają rozbudowane redakcje wyszukujące i opracowujące informacje. Często informacje w internecie biorą się właśnie z porannego wydania dziennika. Na moim biurku w biurze pojawiła się nowa „zabawka” iPad. Duży czytelny wyświetlacz, dotykowy ekran, bateria podobno starczająca na 60 godzin pracy. Czy da to się wykorzystać komercyjnie? Czy jest na to rynek? Czy to nowa forma gazety, komputera? Czy kolejny gadżet. Gdzie miejsce na pomysł, na projektowanie? Gdzie miejsce na kartkę papieru i ołówek. Prześcigamy się w coraz bogatszych egzekucjach... efektach. Gdy czytam brief zawiera on po kilkanaście „unikatowych” cech produktu, które trzeba zakomunikować. Jak to pogodzić? Czy szukać pomysłu w Google, czy zamknąć komputer odsunąć tablet i pomazać sobie po czystej kartce z ołówkiem wspomnianym na początku tekstu? Ja wybieram ołówek i kartkę – przez lata sprawdzone rozwiązanie. Marcin Filipowicz

35

ID Advertising jest warszawską agencją reklamową specjalizującą się w kampaniach ATL, produkcją i projektowaniem materiałów BTL, logo oraz opakowań. W tym roku mija 10 lat działalności. www.aidi.pl

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Sprzęt dla grafika

Wacom Cintiq 21UX Nowy interaktywny tablet piórkowy Produkty Wacom od lat kojarzone są przez grafików z najwyższą jakością, praktycznymi, solidnymi i trwałymi rozwiązaniami, które z generacji na generację usprawniają pracę i stają się nieodłącznymi przyjaciółmi. Tablety Wacom są ulubieńcami nie tylko osób, które używają ich do rysowania, ale i tych którzy poznali już zespół chronicznego zmęczenia nadgarstka i odczuwają obrzydzenie na samą myśl o myszce. Artur Obrzut Grafik, właściciel Gemini Design, Senior Power Designer Trainer. Od lat uważnie śledzi tendencje rozwoju oprogramowania graficznego, w szczególności produktów Adobe. Informacje na temat nowości w tej tematyce, opinie, recenzje można znaleźć na jego blogu: http://www.adobeblog.net

36

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Wacom Cintiq 21UX Nowy interaktywny tablet piórkowy

Sprzęt dla grafika

Czym jest Cintiq 21UX?

Jest to model należący do wąskiej i prestiżowej grupy tabletów interaktywnych, czyli zintegrowanych z wyświetlaczami – dzięki temu efekty naszej pracy są widoczne bezpośrednio na tablecie. Sprawia to że używanie tabletu jest tak samo intuicyjne i naturalne jak praca z kartką i ołówkiem.

Co w nim niesamowitego?

Nawet nie będę próbował zmieścić odpowiedzi w jednym zdaniu – powodów do zachwytu jest na to zbyt wiele. Duże wrażenie, już na pierwszy rzut oka robi rozmiar tabletu – 21.3” to przekątna samego wyświetlacza, a jest on dodatkowo otoczony obudową z przyciskami funkcyjnymi i koniecznym podparciem dla nadgarstków. Od razu widać że to sprzęt który nie zadowoli się niewielkim biurkiem. Obraz na wyświetlaczu jest ostry, przyjemny dla oka w nieokreślony, naturalny sposób, który pozwala na pracę nawet z niewielkiej odległości bez zmęczenia oczu. 2010 rok to czas technologii dotykowych – w telefonach, terminalach informacyjnych, komputerach z wyświetlaczami dotykowymi. Sama idea, więc interakcji z komputerem za pomocą dotyku jest już powszechna i nikogo dziwi. Jednak mało kto przy pierwszym kontakcie z Cintiq’iem jest przygotowany na ten poziom precyzji który oferuje tablet. 2048 poziomów nacisku to gęstość przy której nie ma już mowy o przeskokach pomiędzy kolejnymi poziomami – ich zmiana następuje płynnie, co jest obowiązkowym atrybutem tabletu który ma służyć do malowania. Piórko zastosowane w nowym Cintiq posiada tę samą końcówkę drugiej generacji, którą poznaliśmy w tabletach serii Intuos4. Pozwala ona na bardzo precyzyjne śledzenie nacisku przy najlżejszych dotknięciach tabletu (w zakresie 1-10g). Czyni go to najczulszym urządzeniem tego typu na rynku. Piórko dobrze odwzorowuje nie tylko nacisk na tablet, ale i kąty nachylenia, pozwalając na malarzom i rysownikom na niespotykaną dotąd kontrolę, łącząc jednocześnie zalety cyfrowego warsztatu i tradycyjnych metod pracy. Oprogramowanie dołączone do Cintiq dobrze współpracuje z najpopularniejszym oprogramowaniem, wspierając nawet najnowocześniejsze pędzle w programach takich jak Corel Painter oraz Adobe Photoshop. Nie sposób nie zachwycić się systemem mocowania tabletu. Wprawdzie trudno go uznać za przenośny, ale posiada on dwie zalety które z łatwością niwelują wadę stacjonarnego charakteru tabletu. Jedną z zalet jest precyzyjny, płynny mechanizm regulacji nachylenia tabletu za pomocą dwóch „motylków”, a drugą mocowanie tabletu które pozwala na w zasadzie dowolne obracanie go w płaszczyźnie pochylenia. Duża waga tabletu, prawie 10kg, staje się dzięki niemu zaletą umożliwiającą precyzyjny obrót, tylko wtedy kiedy rzeczywiście tego chcemy. 8 programowalnych przycisków i okrągły przełącznik po obydwóch stronach tabletu sprawiają że podczas pracy rzadko odczuwa się potrzebę sięgania do klawiatury – oczywiście po konfiguracji przycisków odpowiedniej do swoich potrzeb. Nietypowe jest korzystanie z pasków TouchStrip, które zostały umieszczone... pod tabletem. Może się to wydawać dziwne użytkownikom tradycyjnych tabletów, przyzwyczajonych do tego, że tablet najczęściej leży płasko na biurku. Cintiq jednak prawie zawsze spoczywa na dedykowanej podstawie, dzięki czemu korzystanie z pasków leżących po odwrotnej stronie okazuje się nad wyraz praktyczne i naturalne – zwłaszcza gdy połączymy to z faktem że domyślnie okrągły przycisk na wierzchniej części (Touch Strip Toggle) definiuje działanie paska. Zrównoważone i eleganckie wzornictwo tabletu sprawia że miło jest nie tylko go używać, ale i patrzeć na niego. Ma w sobie coś wyczekującego i pociągającego. Coś co sprawia że chce się do niego podejść i tworzyć.

37

Wady

Nie ma produktów bez wad – Cintiq 21UX nie jest wyjątkiem. Jedną z nich jest oczywiście cena, która jest wadą większości urządzeń do profesjonalnych zastosowań. Wynosi ona ok. 8 tys. PLN brutto, co jest kwotą kilkakrotnie wyższą niż tablety serii Intuos4. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę to, że starsze generacje Cintiq kosztowały kilkanaście tysięcy złotych, to kwota przestaje być wygórowana. Drugą wadą są tłuste ślady na powierzchni tabletu – tworzą się w tempie zastraszającym i do stopnia który utrudnia korzystanie z Cintiq. Można temu zaradzić poprzez stosowanie specjalnych rękawic na dolną część dłoni. Wada ta jest usprawiedliwiona i zrozumiała, mimo wszystko jednak uciążliwa. Trzecią wadą jest duża waga urządzenia, ale z założenia nie jest to tablet mobilny, trudno więc mieć to Cintiq’owi za złe. Zwłaszcza że ciężar ten pozytywnie wpływa na stabilność.

Podsumowanie

Cintiq to niesamowite urządzenie które pozwala na pracę w cyfrowym świecie w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego. Nie jest to tablet dla każdego – w szczególności nadaje się dla malarzy i rysowników. Wysoka jakość oraz fantastyczna ergonomia sprawia że praca z nim jest czystą przyjemnością i przestaje przeszkadzać nawet wysoka cena. Artur Obrzut

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Sprzęt dla grafika

Elegancja i styl w nowym ENVY17 W maju HP zaprezentowało odświeżoną ofertę notebooków dla klientów indywidualnych, cechujących się ciekawą stylistyką, nowymi materiałami, większą wydajnością, a także łatwiejszą obsługą. Zaktualizowane zostały serie HP ENVY, HP Pavilion i HP G. HP połączyło styl i wydajność, aby zaoferować modne notebooki, które swą mocą obliczeniową spełnią potrzeby każdego klienta. Nowe modele odzwierciedlają filozofię projektowania HP „MUSE” (materials, usability, sensory appeal and

experience — materiały, użyteczność, elegancki wygląd i łatwa obsługa). Zgodnie z tym podejściem HP umiejętnie łączy jakość użytych elementów, ich wygląd oraz intuicyjną obsługę. Wyszukane wykończenia, przyjemne w dotyku tekstury i wysokiej jakości materiały użyte w produkcji tworzą prostą, zgrabną konstrukcję, która idealnie pasuje do stylu życia nowoczesnych klientów. Ponadto wygląd nowych notebooków można dostosować do własnych upodobań, korzystając z 12 tapet, które zostały specjalnie zaprojektowane przez znanych artystów z całego świata.

38

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Elegancja i styl w nowym ENVY17

Sprzęt dla grafika

ENVY17

Nowy notebook Envy17 to doskonałe połączenie pomiędzy wyglądem a technologią — obrazuje najnowsze osiągnięcia techniczne, a także artystyczną fantazję. Notebooki z serii ENVY są wyposażone w najwydajniejsze procesory Intel 7 i karty graficzne ATI Mobility Radeon™ 5830 z 4 GB RAM, umożliwiające granie w gry, oglądanie filmów wideo i obróbkę obrazów 3D. Komputery mają optyczny napęd szczelinowy Blu–Ray combo, kamerę internetową HP HD z funkcją low light, podświetlaną klawiaturę, najnowsze technologie łączności bezprzewodowej i zoptymalizowane oprogramowanie. Są to między innymi programy do przetwarzania obrazów oraz filmów wideo przeznaczone wyłącznie do notebooków Envy i skierowane do kreatywnych użytkowników wymagających wysokiej wydajności. Ponadto urządzenia są wyposażone w oprogramowanie Beats™ Audio. To wyjątkowe rozwiązanie opracowane przez firmy HP i Dr. Dre Beats, zapewnia optymalną jakość dźwięku, zgodną z wymaganiami artystów. Dolna część obudowy notebooków HP z serii Envy została wykonana ze stopu magnezu, aby zredukować wagę oraz zmniejszyć jego rozmiary. Ponadto obudowa komputera jest wykonana z obrabianego laserem aluminium zwiększając tym samym wytrzymałość oraz trwałość urządzenia. Dzięki dyskowi o pojemności 640 GB notebook ENVY17 zapewnia wydajność i elastyczność umożliwiającą realizację nawet najbardziej wymagających zadań. Model ENVY17 oferuje najwyższą wydajność — jest wyposażony w kartę graficzną ATI Mobility Radeon™ HD 5830 z 1024 MB pamięci GDDR5 VRAM, ekran Full HD o przekątnej 43,9 cm (17,3”) z technologią HP UltraBrightView Infinity oraz rozwiązanie Beats™ Audio z subwooferem HP Triple Bass Reflex, które zapewnia doskonałe brzmienie i umożliwia odtwarzanie muzyki zgodnie z wymaganiami artystów.

Envy17

7

vy1

En

39

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Sprzęt dla grafika

Elegancja i styl w nowym ENVY17 Notebooki HP Pavilion – wydajność i rozrywka

Wydajne komputery HP Pavilion dv6 i dv7 są doskonałe do zastosowań multimedialnych oraz oferują najnowsze rozwiązania graficzne, audio i wideo. Dzięki modnym wykończeniom i eleganckim teksturom notebooki HP Pavilion dv6 i dv7 będą pasować do osobistego stylu każdego klienta. Modele te dostępne będą w wersji z metalowym wykończeniem. dv6 dostępny będzie z nowym ekranem HD o przekątnej 39,6 cm (15,6”). Idealnie nadaje się zarówno do zabawy jak i wymagającej pracy. Komputery Pavilion dv6 i dv7 z metalowym wykończeniem są wyposażone w czytnik linii papilarnych i oprogramowanie HP SimplePass. Dzięki nim klienci zyskują wyższy poziom bezpieczeństwa haseł, do których można uzyskać dostęp za pomocą jednego ruchu palca. Dodatkowo, w modelu dv7 z metalowym wykończeniem uzupełniono funkcje rozrywkowe o doskonałe brzmienie subwoofera HP Triple Bass i oprogramowanie HP Beats Audio. W modelach dv6 dostępne będą głośniki Altec Lansing z systemem Dolby Advanced Audio, natomiast linię dv7 wyposażono w system Beats i wzbogacono o zintegrowany subwoofer. Wszystkie nowe notebooki z serii HP Pavilion są wyposażone w wyjątkowe rozwiązania techniczne, między innymi kamerę internetową HP TrueVision, która optymalizuje obraz wideo w dowolnych warunkach oświetlenia, a także funkcję HP QuickWeb, zapewniającą użytkownikom dostęp do sieci po naciśnięciu jednego przycisku, bez konieczności ładowania systemu operacyjnego notebooka.

2

G7

G6

2

2

G6

40

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Elegancja i styl w nowym ENVY17

Sprzęt dla grafika

Notebooki HP Mini

HP rozszerzył także linię notebooków HP Mini 110 o opcjonalny 6-komorowy akumulator, który umożliwia pracę nawet przez 8 godzin.

Notebooki HP serii G

HP wprowadza dodatkowy kolor podstawowych modeli notebooków - G62 i G72 dostępne będą w ofercie HP w kolorze biszkoptowym i czrnym. Dodatkowo, HP G62 będzie także wyposażony w najnowsze procesory AMD Phenom II, Turion II oraz Athlon II.

Ceny i dostępność

• Notebook HP ENVY17 będzie dostępny w sprzedaży od czerwca, a cena najtańszej wersji będzie wynosić około 6000 zł. • Notebooki HP Pavilion dv6 i dv7 będą dostępne w sprzedaży pod koniec maja, a cena najtańszych wersji będzie wynosić odpowiednio 2600 zł i 3200 zł. • Nowe notebooki HP Mini 110 będą dostępne w sprzedaży w drugiej połowie czerwca, a cena najtańszych wersji będzie wynosić około 1500 zł. Envy17

17

Envy

41

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Photoshop CS3 | Łatwy

Maski w Photoshopie

Każdy, kto korzysta z Photoshopa, powinien używać również masek warstw, ponieważ bardzo ułatwiają one pracę obrazem. Maski służą do ukrywania części obrazu znajdującego się na danej, dowolnej warstwie. Aby dodać maskę do warstwy, wybieramy z menu Warstwa (Layer)>Dodaj Maskę (Add Layer)>Odkryj Wszystko (Reveal All) lub Ukryj Wszystko (Hide All).

Najczęściej używamy masek białych, czyli odkrywających, którą możemy również dodać, klikając mała ikonkę w panelu z warstwami. Jeżeli jednak większa część naszego zdjęcia jest do usunięcia warto uaktywnić maskę czarna (zakrywającą). Najważniejsze co musimy wiedzieć o maskach to, to że kolor czarny służy do zakrywania części obrazu a kolor biały do jego odkrywania i najlepszym narzędziem do maskowania jest pędzel. Na początku warto poćwiczyć na zwykłej okrągłej końcówce, jednak możemy również zmieniać jego kształt, miękkość krycie oraz przepływ. Zmniejszenie miękkości pędzla spowoduje uzyskanie gładkiego przejścia pomiędzy interesującym nas elementem a jego tłem. Jeżeli myślisz, że taki sam efekt można uzyskać korzystając z narzędzia Gumka, to owszem masz racje, jednak gdy efekt nie będzie Ci się podobał, możesz tylko cofnąć całą edycję i zacząć od nowa, a przy pracy na maskach cały czas możesz zakrywać lub odkrywać część obrazu zmieniając tylko kolor pędzla z czarnego (maskującego) na biały (odkrywający) lub na odwrót. Możemy również używać rożnych odcieni szarości dla uzyskania efektu przezroczystości. Szary kolor pędzla działa tak samo, jak czarny z różnymi ustawieniami krycia. Jasny szary równa się czarnemu z małym ustawieniem krycia co oznacza, że maskowany obiekt będzie miał dużą przezroczystość. Ciemny szary równa się czarnemu z dużym ustawieniem krycia co oznacza małą przezroczystość maskowanego obszaru zdjęcia. To czy będziemy używać odcieni szarości, czy zmieniać krycie pędzla zależy już tylko od naszych preferencji i przyzwyczajenia. Umiejętność korzystania z tych ustawień bardzo się przydaje przy szparowaniu np. włosów

Przykłady zastosowania masek

Wycinanie obiektu z tła Otwieramy obraz „miś”, powielamy nasza warstwę [Ctrl]+[J] i klikając małą ikonkę, znajdującą się w panelu z warstwami, dodajemy maskę warstwy. Jednak gdybyśmy teraz zaczęli maskować tło znajdujące

42

się za misiem, nie widzielibyśmy żadnej różnicy, dlatego tworząc nową czystą warstwę wypełnioną np. kolorem zielonym, bardzo sobie ułatwimy pracę. Kolor zielony nie jest też tak do końca przypadkowy, ponieważ maskując zdjęcie najlepiej wybrać kolor na tym zdjęciu niewystępujący. Umieszczamy tę warstwę pod warstwa z misiem, na której dodaliśmy maskę (wystarczy ją złapać i przesunąć pod warstwę z maska na panelu z warstwami).

Teraz maskując naszego misia w miejscach, w których będziemy malowali czarnym kolorem, będzie nam się pojawiał kolor zielony, może brzmi to skomplikowanie, ale na pewno takie nie jest i postaram się to bardziej jasno wyjaśnić. Malując czarnym kolorem pędzla na masce, sprawiamy, że część obrazu jest niewidoczna, dlatego w tych miejscach widzimy warstwę znajdującą się pod spodem, a w naszym przypadku jest to warstwa wypełniona kolorem zielonym, którą po satysfakcjonującym nas wycięciu misia usuniemy. Pamiętajmy, że miś nie może zostać obrysowany pędzlem o twardej końcówce, ponieważ będzie wyglądał nienaturalnie, warto tu również poeksperymentować z różnymi ustawieniami krycia pędzla lub odcieniami szarości. Gdy nasz miś zostanie już ładnie wycięty tworzymy nową warstwę [Ctrl + Shift + N] i łączymy ją z naszą warstwą [Ctrl + E] dzięki temu pozbyliśmy się maski i mamy czystą warstwę, na której znajduje się miś.

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Maski w Photoshopie

warsztaty

Umieszczamy kursor na dole naszego zdjęcia i trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy, przeciągamy ku górze, mniej więcej do połowy naszego zdjęcia. Po takim zastosowaniu gradientu dolna część będzie ostra a górna rozmyta.

Teraz tworzymy nową warstwę i wypełniamy ją kolorem białym, zmniejszamy krycie warstwy na 70% (im większe krycie tym gęstsza mgła) dodajemy maskę warstwy i w taki sam sposób jak w kroku powyżej tworzymy gradient na masce. W ten oto szybki sposób uzyskaliśmy mgłę.

Maska gradientowa Ten rodzaj maski tworzymy, gdy chcemy uzyskać efekt mgły, zmiany głębi ostrości, łączenia ze sobą dwóch zdjęć lub przenikania zdjęcia w skale szarości. Możemy również używać gradientu do uzyskania innych efektów, jednak w tym artykule zajmiemy się tylko tymi najciekawszymi. Efekt mgły Otwieramy zdjęcie „jezioro”, powielamy warstwę tła [Ctrl]+[]] i za pomocą narzędzia Rozmycie Gaussowskie (Gaussian Blur) z ustawieniem na około 10 pikseli rozmywamy nasze zdjęcie.

Teraz tworzymy maskę warstwy (Add layer mask) uaktywniamy narzędzie Gradient i wybieramy końcówkę o nazwie Czarny, Biały (Black,White), ustawiamy Gradient Liniowy (Linear Gradient) i upewniamy się, że nie mamy włączonej opcji Odwrotność (Reverse).

43

Zmiana głębi ostrości Otwieramy zdjęcie „krzyż”, tworzymy kopię warstwy [Ctrl]+[]] i otwieramy dla niej maskę w kolorze białym. Uaktywniamy narzędzie Gradient, ustawiamy Liniowy o nazwie Czarny, Biały (Black, White)za jego pomocą uzyskamy efekt stopniowego przenikania ostrości z ostrej dolnej części obrazu w górną rozmytą. Teraz klikamy ikonkę warstwy (bo do tej pory aktywna była maska) wybieramy polecenie Filtr>Rozmycie>Rozmycie Soczewkowe (Filter>Blur>Lens Blur), otworzy nam się okno rozmycia soczewkowego, gdzie na początek zaznaczamy opcję Podgląd (Preview) oraz Szybciej (Faster) W polu Źródło (Source) wybieramy opcję Maska Warstwy (Layers Mask) musimy się jeszcze upewnić, że jest odznaczona funkcja Odwróć (Invert). W tabelce Przesłona (Iris) przy użyciu suwaka zmieniamy intensywność naszego rozmycia na 65 (im większy promień tym bardziej nasze zdjęcie będzie rozmyte) klikamy ok.

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Maski w Photoshopie

najechali na pojemnik, to by na się w całości nie zaznaczył, ponieważ ma różne odcienie, a tło mamy jednokolorowe, dlatego takie zaznaczenie będzie w naszym przypadku łatwiejsze. Powielamy warstwę i uzyskaliśmy nasz pojemnik na czystej warstwie. Teraz otwieramy zdjęcie „rybki”, które będzie naszą etykietą i zmieniamy tą warstwę w maskę odcinania. Warstwa>Utwórz Maskę Odcinającą (Layer>Create Clipping Mask).dzięki temu nasza etykieta jest widoczna tylko na

i w ten właśnie sposób uzyskaliśmy zdjęcie ostre na dole i rozmyte na górze, jednak rozmyte powinno być tylko tło, a nie obszar w pierwszym kadrze. Dlatego wybieramy narzędzie pędzel, ustawiamy czarny kolor i na masce warstwy zamalowujemy krzyż, dzięki czemu obraz w pierwszym planie będzie ostry. Maskę gradientu możemy używać w każdym przypadku, gdy zdjęcie powinno być w części przenikające. Np. otwieramy dowolne zdjęcie, powielamy warstwę, tworzymy z niej warstwę czarnobiałą i dodajemy na nią maskę gradientu. W ten oto proste sposób uzyskaliśmy zdjęcie przenikające z kolorowego w czarno białe. Maska odcinająca Tego rodzaju maski najczęściej używamy, gdy chcemy dodać etykietę do dowolnego obiektu. W naszym przypadku dodamy etykietę do pojemnika na mydło. Otwieramy zdjęcie „pojemnik”, za pomocą różdżki zaznaczamy czarne tło i teraz wybieramy zaznacz odwrotność. Gdybyśmy różdżka

44

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


warsztaty

Maski w Photoshopie naszym pojemniczku. Za pomocą narzędzia swobodnie przekształć, perspektywa i wypaczenie dopasowujemy nasza etykietę do pojemnika. Jeżeli efekt Cie już zadowala, jednak w niektórych miejscach etykieta nie powinna być widoczna, do naszej warstwy z etykietą możemy jeszcze dodać zwykłą maskę odkrywającą i czarnym kolorem pędzla możemy zamaskować cześć etykiety. Maska wyostrzająca Teraz zajmiemy się wyostrzeniem spojrzenia aby zdjęcie nabrało większej wyrazistości. Otwieramy „portret”, powielamy nasza warstwę [Ctrl]+[J] i przekształcamy je w inteligentny obiekt, wybierając z menu Filtr>Konwertuj Na Inteligentne Filtry (Filter>Convert

REKLAMA

For Smart Filters) następnie wybieramy Filtr>Wyostrzenie>Maska Wyostrzająca (Filter>Sharpen>Unsharp Mask) i określamy stopień wyostrzenia oczu wartość ok. 120% i promień na 5 pikseli, następnie klikamy OK. W palecie z warstwami automatycznie utworzyła nam się maska, która musimy wypełnić kolorem czarnym [Alt]+[Del] i białym kolorem pędzla odkrywamy nasze oczy, możemy również wyostrzyć troszeczkę brwi i kontur ust, pamiętajmy, że jeżeli nasze oczy staną się zbyt wyraziste, możemy zmienić ustawienia krycia pędzla lub wybrać kolor jasnoszary zamiast białego. To tylko kilka zastosowania masek, jednak mam nadzieje, że się do nich przekonacie i wymyślicie kilka nowych efektów, do których ich używanie się przyda. Podczas pracy z maskami musimy pamiętać tylko o jednej rzeczy, a mianowicie o tym aby malować na nich, a nie przypadkiem na samej warstwie, do której jest dodana. Aby malować po masce, wystarczy tylko kliknąć jej miniaturkę w panelu z warstwami. Dorota Graczyk dodusg@gmail.com


46

47


Informacje z branży

Rusza konkurs Panasonic 3D Challenge!

Rozpoczyna się ogólnopolski konkurs Panasonic 3D Challenge skierowany do młodych osób, w szczególności studentów i absolwentów szkół artystycznych, którzy chcą zaistnieć w świecie grafiki komputerowej. Firma Panasonic postanowiła wesprzeć utalentowanych grafików, tworzących dzieła na światowym poziomie, nowoczesne i z wyobraźnią. Wierząc w to lider konsumenckiej technologii 3D Panasonic, uruchamia konkurs Panasonic 3D Challenge. Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na stronie www.panasonic3dchallenge.pl i umieścić tam swoje prace, statyczne grafiki stworzone w technice stereo3D.

Jury

Przewodniczącym jury konkursowego jest Tomasz Bagiński, ceniony specjalista w zakresie animacji komputerowej 3D. Stereo3D to coraz popularniejszy trend w filmach i grafice. Próby tworzenia stereoskopowych zdjęć i prac plastycznych trwają od początku XX wieku, ale dopiero gwałtowny rozwój grafiki komputerowej, technologii wyświetlania sprawił, że praca w stereo3D stała się dostępna niemal dla każdego. Jedynym ograniczeniem jest teraz jedynie wyobraźnia twórcy. Grafika komputerowa, a szczególnie stereo3D jest jeszcze ciągle za mało widoczna w Polsce. Cieszę się zatem, że startuje konkurs Panasonic 3D Challenge – powiedział Tomasz Bagiński.

Warunki konkursu

Warunkiem przyjęcia prac jest wykonanie projektów w technice stereo3D na temat Ideas for life i umieszczenie ich w terminie do 31 lipca 2010 roku na stronie konkursowej. Organizatorem konkursu oraz fundatorem nagród jest firma Panasonic, pionier technologii 3D w Polsce, któremu przewodzi hasło Ideas for life, prezentujące zaangażowanie firmy w tworzenie innowacyjnych produktów, oraz najlepszych rozwiązań dla ich klientów. Jesteśmy przekonani, że konkurs zachęci młodych ludzi do kreatywnego zaprezentowania tematu Ideas for life w technice 3D. Wiemy, że to niepowtarzalna szansa do zaistnienie na polskim rynku grafiki komputerowej i odkrycie nowych talentów, z których będziemy mogli być również dumni na arenie międzynarodowej – powiedziała Klaudia Głowacka, Dyrektor Marketingu Panasonic Polska. Dla twórców najlepszych prac, które zostaną wyłonione przez członków jury, przewidziana została nagroda główna - zestaw kina domowego 3D marki Panasonic (telewizor Panasonic Viera TX-P50VT20 oraz odtwarzacz Blu – Ray DMP-BDT300) oraz wyróżnienie (zestaw kina domowego Blu-Ray SC-BT205). Dodatkowo organizator ufundował nagrodę społeczności, przyznaną przez internautów, którzy w trakcie trwania konkursu oddadzą swój głos na najlepszą ich zdaniem pracę oraz 5 aparatów cyfrowych (Lumix DMC-F3) za najciekawsze komentarze do zgłoszonych prac dla głosujących. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.panasonic3dchallenge.pl. Patronami medialnymi wydarzenia są: max3d.pl, nasz .PSD Magazyn, Magazyn Semestr, Magazyn Hiro, portal komputerswiat.pl oraz hdtvmania.pl.

48

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


Informacje z branĹźy 49

.psd 07/2010 | www.psdmag.org/pl


http://download.psdmag.org/pl/PSD_07_2010_PL  

http://download.psdmag.org/pl/PSD_07_2010_PL.pdf

Advertisement