Page 1

BUGÜN

HAZİRAN 2013

8

SAYI 7

S AY FA

www.khas.edu.tr

“Güvenlik paylaşılması gereken bir sorumluluktur.” Polis, toplumun asayişinde halkın desteğini istiyor Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, Ben de Sorumluyum Projesi’ni 12 Nisan’da Sultanahmet’te tanıttı. Kadir Has Üniversitesi üç yıldır yürütmekte olduğu Cibali Cibali Mahallesi’nin halkı ile dayanışmayı öne çıkartan Komşuluk Hakkı Projesi Foto-Sakinleri kapsamında Ben de Sorumluyum Projesi’ne destek veriyor. Haber ve Fotoğraf: İlksen Yıldırım

Şoför Bey! Kadir Has Üniversitesi’nde İnecek Var.

Polis ile halkın sorunlara birlikte çözüm aradığı Ben de Sorumluyum Projesi güvenliğin yalnızca polis tarafından sağlandığı bir toplum modeli yerine, kişilerin ve kurumların sorumluluğu içşelleştirdiği bilinçli bir toplum oluşturulmasını amaçlıyor.

Haber: Khas Haber Merkezi

Tarihi yarımadayı Beyoğlu yakasına bağlayan Unkapanı Köprüsü (resmi adıyla Atatürk Köprüsü) bağlantı yolu orta refüjdeki otobüs durağı kaldırılarak Kadir Has Caddesi üzerindeki Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü önündeki ara otobüs durağıyla birleştirildi ve adı Unkapanı-Kadir Has Üniversitesi Durağı olarak değiştirildi.

Unkapanı-Kadir Has Üniversitesi Durağı

Yeni Atatürk Köşesi’nin açılışı, şehitlerimizi andığımız Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü olan 18 Mart’ta yapıldı. Khas Cibali Kampüsü A Blok Avlusu’nda bulunan Yeni Atatürk Köşesi’nin açılışını Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın gerçekleştirdi.

Haber: Elçin Yılmaz Fotoğraf: Fatih Emniyet Müdürlüğü Arşivi

Günümüzün güvenlik anlayışında halkın desteği olmadan başarılı olunamayacağı anlaşıldı. Polis-halk dayanışmasıyla yeni ve ortak projelerin üretilmesi zaruri hale geldi. 2006’da Türkiye’ye uyarlanan Toplum Destekli Polislik uygulamaları ile toplum ve polis arasındaki ilişki, güven, ortaklık, bilgi paylaşımı, işbirliği, destek ve karşılıklı saygının artacağı ve sosyal bütünleşmenin sağlanacağı öngörüldü. Türkiye’de bu

tür çalışmalarla çağa uygun olarak değişen güvenlik anlayışına ve güvenlik ihtiyaçlarına karşılık verebilecek tarzda projeler üretiliyor. Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği’nin başlattığı Ben de Sorumluyum Projesi, güvenlik anlayışını çok yönlü olarak ele alıyor, toplumla beraber çözüm arıyor, güvenlik anlayışında ortak sorumluluğun önemine vurgu yapıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Grundtvig Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları çerçevesinde Hayata Destek Derneği tarafından Cibali Bölgesi’nde yürütülen Kadir Has Üniversitesi’nin de desteklediği Zoom Projesi geçtiğimiz Şubat ayında başladı. Bu kapsamda Cibali bölgesinden fotoğrafçılığa ilgi duyan çeşitli meslek gruplarından 35 yaş ve üzeri çeşitli meslek gruplarından 8 kişi seçildi. Bunlar; Serpil Özdemir (aşçı), Ülker Topçu (aşçı), Solmaz Koç (yemek öğretmeni), Şaban Yılmaz (din görevlisi-Üskubi Çakırağa Cami), Nuh Kutlu (din görevlisi-Hacı Bayram Kaftani Cami), Kadir Yavuz (Cibali eski muhtarı) ve Elif Başer (öğretmen). Profesyonel fotoğrafçı Emrah Sakallıoğlu fotoğraf nasıl çekilir, ışık nasıl kullanılır, nesne kareye nasıl yerleştirilir gibi konularda ücretsiz fotoğrafçılık dersleri verdi.

Devamı sayfa 3’te

Devamı sayfa 4’te

Fenerli Kadınlara Sanat ile Terapi Haber: Özge Çoban Fotoğraf: Mavi Kalem Arşivi

Fener Mahallesi’nde 2000’den bu yana hizmet veren Mavi Kalem Sosyal Sayfa 5’de Çocuk gelinler

Sayfa 6’da Roman müzisyen çocuklar

Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kadınlar ve çocuklar için projeler üretmeye devam ediyor. Gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilen projeler

Sayfa 8’de Erasmus’dan Conrad Baumann

Fener Mahalesi’nde yaşayan kadınlar için; aile içi şiddet, kadın sağlığı, çocuk sağlığı ve kadın intiharları gibi konuları ele Devamı sayfa 4’te alıyor.


HAZİRAN 02 2013

Kadir Has Üniversitesi’nin kurucusu Kadir Has’ın vefatının 6. yıldönümü münasebetiyle 24 Mart pazar günü verilen öğlen yemeğine tüm semt sakinleri davetli idi.

Khas Fest 2013’de Sahne Alan Ajda Pekkan’ın Yeni Albümünde Müslüm Gürses’in Şarkısı Olacak Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

Her yıl öğrencilerin sınav stresini atmaları ve eğlenmeleri amacıyla düzenlenen Khas Bahar Şenliği’nin 13.sü bu yıl 18 Mayıs’ta Selimpaşa Kampüsü’nde yapıldı. Şenlikte öğrenciler Ajda Pekkan, Teoman, Gökcan Sanlıman ve DJ Orbay Aygenç’in performansları ile eğlendiler. Şenliğin gündüz bölümünde birbirinden eğlenceli oyunlar ve yarışmalarla güne başlayan gençler geceye Khas Dans

Grubu’nun gösterisi ile devam ettiler. DJ Orbay Aygenç’in Türkçe ve yabancı müziklerinin ardından sahneyi Gökcan Sanlıman aldı. Teoman’ın eşsiz sahne performansı sonrasında sonra sahneye ‘Süper Star’ Ajda Pekkan çıktı. Popüler ve unutulmaz şarkılarını seslendiren sanatçı yeni albümünde Müslüm Gürses’in bir şarkısının da yer alacağının müjdesini öğrencilerle paylaştı.

Suya Uzanamayan Kedi Ciğere Mundar Dermiş Haber: Khas Haber Merkezi

Bu yıl 10.su düzenlenen ‘Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri’nin ‘Genç Kırmızı’ kategorisinde yarışan Khas Reklamcılık Bölümü öğrencileri Semih Türkmen ve Eray Cankır 147 proje arasından sıyrılarak birinci oldu. Türkiye’deki üniversitelerin İletişim Fakülteleri’ndeki Reklamcılık Bölümleri ve Görsel İletişim Tasarımı ile Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerin katılabildiği Genç Kırmızı kategorisinin bu yılki teması “1 Kap Su Ver” olarak belirlendi. Sokak Hayvanları’nın yemek verilmesinin yanında su verilmediğinin altını çizmek ve sokak hayvanlarına duyarlılığı arttırmak amacıyla belirlenen konseptteki yarışmada, Türkiye genelinden 147 eser arasından Reklamcılık öğrencilerinden Semih Türkmen ve Eray Cankır ‘Sucu-Ciğerci’ adlı eserleri ile birincilik ödülünü kazandılar. Eray Cankır, Genç Kırmızı kategorisinde aldığı birinciliğe ek olarak ‘Canlı Kırmızı’ kategorisinde ikincilik ödülünü de kazandı.

Patrik’e Dostluk ve Komşuluk Şükran Plaketi

ISSN: 2146-8125

Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

Kadir Has Üniversitesi’nin kurucusu Kadir Has’ın vefatının 6. yıl dönümü olan 22 Mart’ta üniversitede düzenlenen törende 9. Kadir Has Ödülleri sahiplerini buldu. ‘Üstün Başarı Ödülü’ Massachusettes Institute of Technogy (MİT) Ekonomi Bölümü’nden dünya çapında tanınmış ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na, ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ ise Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Koşar’a verildi. Tören’de Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Fener Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos ile üniversitenin öğretim üyeleri, öğrenciler, Has ailesi ile iş dünyasının önemli isimleri hazır bulundu.

Haziran 2013, Sayı 7 Kadir Has Üniversitesi adına Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Aydın Sorumlu Yazı işleri Müdürü Ayten Görgün Smith Haber Merkezi Elçin Yılmaz, Ertuğrul Akayer, İlksen Yıldırım, Özge Çoban, Seda Yumuş, Sevim Kökdemir Fotoğraf Barış Dönmez, Özge Çoban, Sevim Kökdemir, Ulaş Tosun Grafik Tasarım Birsen Duyar Akdemir Baskı İMAK Ofset Basım Yayın Atatürk Cad. Göl Sok. (İtfaiye Karşısı) No.1 Yenibosna İstanbul Yönetim Yeri Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Kampüsü 34083 Cibali İstanbul İletişim 0 212 533 65 32 gazete@khas.edu.tr www.khas.edu.tr Yayın Türü Ulusal-Süreli Bu gazetede yayınlanan yazı ve fotoğrafların tüm hakları Cibali Postası’na aittir. Önceden yazılı izin alınmaksızın hiçbir iletişim, kopyalama ve yayın aracı kullanılarak yeniden yayınlanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, satılamaz veya herhangi bir şekilde kamunun ücretli/ücretsiz kullanımına sunulamaz. Akademik yayın ve haber amaçlı alıntılar bu kuralın dışındadır. Bu gazetede yayınlanan yazılarda belirtilen fikirler yalnızca yazar/yazarlarına aittir.

Tören’de Bartholomeos’ya Kadir Has Üniversitesi’ne verdiği destekten dolayı ‘Kadir Has Üniversitesi Dostluk ve Komşuluk Şükran plaketi’ verildi.


Mart 2013’te tadilatı biten İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Haliç Sosyal Tesisleri’nde Kadir Has Üniversitesi Mensupları’na yüzde 20 indirim yapılıyor.

Deneme seferleri 29 Ekim’e kaldı Haber-Fotoğraf: Özge Çoban

Sözleşmesi’nde işin bitim süresinin 1 Ocak 2013 olarak belirtildiği, en son 14 Mayıs’da açılacağı açıklanan Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatı gece gündüz sürüyor. Mayıs ayı sonuna kadar kaba inşaasının tamamlanacağı köprünün ardından 29 Ekim’de Şişhane-Yenikapı Metro hattı deneme seferleri gerçekleşecek. Mayıs ayının sonuna kadar kaba inşaa tamamlanacak, 29 Ekim’de Şişhane-Yenikapı Metro hattı deneme seferleri gerçekleşecek. Çalışan işçi sayısı: 400 işçi. Maliyeti: 180 milyon TL Yükseklik: Denizden 13 metre Köprü uzunluğu: 936 metre Köprünün deniz üzerindeki uzunluğu: 460 metre 47 metre uzunlukta iki taşıyıcı kule üzerine inşa edildi Köprü üzerindeki istasyon uzunluğu: 180 metre Kullanılan çelik: 10 bin 600 ton Deniz tabanından 110 metre altta Tasarım: Mimar Dr. Kadir Topbaş Güzergah: Azapkapı Viyadüğü-Çelik Köprü-Mobil (Açılır-Kapanır) Köprü-Unkapanı Viyadüğü

Deniz Uçağı Bursa’ya Haliç’ten Kalkıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa-İstanbul (Haliç) arası deniz uçağı seferini geçtiğimiz 1 Nisan’da saat 8:30-18:00’da gerçekleştirdi. Kadir Has Üniversitesi Caddesi İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Spor Tesisleri’nin yanında bulunan iskeleden kalkan deniz uçağı 18 yolcusunu Gemlik Limanı’ndaki deniz uçağı için özel yapılmış iskeleye getirdi. Haftanın her günü karşılıklı 2 sefer olarak düzenlenen uçuşlar ile ilgili olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “halkın ilgisi ve isteği üzerine uçuşların artırılabileceğiz. Hedefimiz her saat başı İstanbul’a uçak kaldırmak” diye konuştu. Bursa-İstanbul arası seyahatlerin fiyatı 100 TL olup biletler ulaşım imkanından yaralanmak için www.burulas.com.t adresli internet sitesinden ya da 444 99 16 numaralı telefondan satın alınabilir.

03

Sanat Terapileri Oldu Haber: Özge Çoban Fotoğraf: Mavi Kalem Arşivi

Kadın Dayanışma Noktası’nı kurmuşlar. Burada kadınlar çaylarını demleyip birlikte zaman geçirebilirken; sağlık sorunlarından, hastaneye gitmek için binmeleri gereken otobüsün numarasına kadar her Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği konuda destek de alabiliyorlar. yurtiçi ve yurtdışından öğrencilere staj olanağı da sağlıyor. Derneğin şu an aktif olarak devam eden projelerinden Mahalle’deki kadınlarla biri ‘Sanat Terapisi’. Üç sürekli iletişim halinde kişiden oluşan gönüllü ekibin olan derneğin yaptığı bir geçtiğimiz şubat ayından beri araştırma sonucu ortaya yürüttüğü projenin amacı Fenerli kadınların sosyal hayatlarının olmadığı ve gelecek kadınların kendilerine olan özgüvenlerini arttırmak, hayallerinin hep aileleri ile sosyalleşme yeteneklerini ilgili olduğu ortaya çıkmış. güçlendirmek ve beceri Bunun üzerine 2009’da Fener

Güvenliğimden Ben de Sorumluyum Haber: Elçin Yılmaz Fotoğraf: Fatih Emniyet Müdürlüğü Arşivi

geliştirmelerini sağlamak. 8-10 kadından oluşan bir grubun katıldığı terapilerde drama çalışmaları, beden egzersizleri ve hikaye yazma-okuma gibi etkinlikler yer alıyor. İnteraktif olarak yürütülen çalışmalarda kadınların çocukluklarında yaşamış oldukları hikayeler de anlatılıyor ve canlandırılıyor. Proje’nin önümüzdeki birkaç ay daha devam edeceği düşünülüyor. Mavi Kalem’de isteyen herkes gerek kendi projelerini götürerek gerekse mevcut projelerde gönüllü olarak çalışabiliyor. (Mavi Kalem-Fener Kadın Dayanışma Noktası, Tahtaminare Mahallesi Yıldırım Caddesi No.26/A Fener Fatih 0 212 521 55 35)

Ben de Sorumluyum’dan Örnekler Aracımdan Ben de Sorumluyum: Aracınızın içinde ev ve iş yeri adresinizin yazılı olduğu herhangi bir belge bırakmayınız. Bilgisayarımdan Ben de Sorumluyum: Tanımadığınız kişilerle web kamera kullanarak konuşmayınız, evinizin ve odanızın görüntülerini paylaşmayınız. Evimden Ben de Sorumluyum: Evinizin etrafında dolaşan şüpheli şahısları 155 Polis İmdat’a bildiriniz. İş Yerimden Ben de Sorumluyum: İş yerinizde kamera ve alarm sistemi kullanız.

Ben de Sorumluyum Projesi geçtiğimiz 12 Nisan’da Sultanahmet Meydanı’nda yapılan tanıtımla halka tanıtıldı. Tanıtım günü halka aracımdan, bilgisayarımdan, evimden, iş yerimden, sağlığımdan, telefonumdan ben de sorumluyum olmak üzere bilgilendirici 6 ayrı broşür dağıtıldı. Ben de Sorumluyum Projesi güvenlik konusunda toplumun tüm kesimlerine üzerilerine düşen görev ve sorumluluklarının hatırlatılması, bu konuda farkındalık sağlanarak suçla mücadelede etkinliğin artırılması, güvenlik konusunda farkındalığı artmış, kendi sorumluluklarının bilincinde, suç meydana gelmeden önce önleyici tedbirlerin alınmasında destek olan, meydana gelen suçların aydınlatılmasında güvenlik güçlerine ve ilgili kurumlara yardımdan kaçınmayan, diğer kişi ve kurumların da sorumluluğunu üzerinde hisseden bir toplum oluşturmayı amaçlıyor. Ben de Sorumluyum Projesi’ni yürüten Fatih İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları “Güvenlik artık paylaşılması gereken bir sorumluluk. Tüm çalışmalarımız kişi/ kurumların kendi güvenliklerini sağlama konusunda üzerilerine düşen sorumluluğun farkında olmalarını sağlamaya yönelik. Bu mücadelemizde kişi/kurum olarak herkesin desteğini arkamızda görmek istiyoruz” diyor.

Sağlığımdan Ben de Sorumluyum: Sigara, alkollü içecekler de bağımlılık yapıcı maddeler içerir. Telefonumdan Ben de Sorumluyum: Kendilerine kamu görevlisi olarak tanıtıp sizden para veya kontür isteyen şahıslara itibar etmeyiniz.

FATOŞ ABLA EV YEMEKLERİ & CAFE

Sanki Mutfakta Annem Var Koca Mustafa Paşa Caddesi Mustantik Sokak No:23 (PTT Yanı) Fatih/İstanbul

0 212 635 19 38  Özel günlerinizde kek, börek, kurabiye, tatlı, pasta siparişleri alınır.  Her gün 14:00-15:30 arası günlük menülerimizde indirim uygulanmaktadır.


Saat 15:00-Khas öğrencileri için Pigastro’da jambonlu-mantarlı-kremalı makarna vakti.

HAZİRAN 04 2013

Yavuz Sultan Selim’in Kızı Şah Sultan’ın Kabri Bulundu Haber: İlksenYıldırım Fotoğraf: Fatih Belediyesi arşivi

Şubat ayında Fatih Belediyesi ve İl Özel Dairesi, Yavuz Selim Camii avlu içerisinde bulunan Ayşe Safha Sultan’ın türbesinde restorasyon çalışmaları başlattı. Çalışmalar sırasında türbede daha önceden bilinmeyen bir mezar ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda mezarın Yavuz Sultan Selim’in kızı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan’a ait olduğu belirlendi. 400 yıl sonra bulunan Şah Sultan’ın kabri, Ayşe Safha Sultan’ın türbesi ile restore edilecek.

Konuyla ilgili olarak “Kanuni’nin annesinin, babasının kız kardeşinin yani adeta atasının bulunduğu yer. Orası gerçekten ziyaret edilmesi gereken İstanbul’un en önemli yerlerinden biri” diyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir kabrin restorasyon çalışmalarından sonra vatandaşların ziyaretine açılacağını belirtti. Şah Sultan, 2003 yapımlı Hürrem Sultan adlı televizyon dizisinde Yeliz Doğramacılar tarafından, 2011 yapımlı Muhteşem Yüzyıl adlı dizide ise Deniz Çakır tarafından canlandırılmıştı.

Haliç’te Heykel Bahçesi Haber: İlksenYıldırım

Haliç Kongre Merkezi’nde Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı’nın altıncısı 4-7 Nisan’da düzenlendi. Fuar’da bu yıl yurtiçi ve yurtdışından 25 galeri ve sanat kurumu ile 107 sanatçı ağırlandı. ‘Paralel Hikâyeler, Kurgular, Bilinmeyenler’ konseptiyle gerçekleşen fuar, sanatçıların, hayatla hesaplaşmalarının sonucunda ürettikleri yapıtlarına yer vererek izleyicileri, düş ile gerçek arasında bir yolculuğa çıkarttı. Fuar’ın sanat direktörü Denizhan Özer Artbosphorus’u, geleneksel sanat fuar konseptinin odak noktasındaki görsel sanatların

dışına taşan, farklı sanat disiplinlerinden çalışmaların deneyimlenmesine fırsat yaratan bir fuar olarak tanımlıyor. Fuar’a bu yıl yurtiçinden katılan galerilerin yan sıra İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Belçika, Güney Kore ve Gürcistan’dan da sanat galerileri katıldı.

Dikkat! Bu Garaj’dan Çin Giysileri Çıkabilir

Haber:Elçin Yılmaz Fotoğraf: Özge Çoban

Geçtiğimiz 25 Aralık’ta Aralık Sokak’ta (Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü misafir otaparkının karşısındaki sokak) açılan ‘3E Garaj Mağazası’nda yelpazeden çoraba, bozuk para cüzdanınından kimonaya kadar Çin giysi ve takıları satılıyor. İş nedeniyle Çin’de yedi yıl yaşadıktan sonra, altı ay önce Çin’den kesin dönüş yapan Esra Sevinç, memlekete döner dönmez dükkanı açmış. Ailesinin Cibali’de yaşaması nedeniyle dükkanı bu

semtte açtığını belirten Sevinç “dükkanın iç dekorasyonundan mağazanın tabelasına kadar her şeyi ben tasarladım. Semt sakinlerinin ve öğrencilerin mağazaya ilgisi büyük. Mahallenin çocukları en çok sinemada kullanılan maske satın almaya geliyorlar” diyor. Dükkanın sloganının “hayata dair gerekli her şey için önce bize uğrayın” olduğunu söyleyen Sevinç, yakında otomatik tırnak boyama makinesi getireceğini de belirtiyor.

Cibali’yi aşçı, imam, öğretmen, muhtarlar fotoğrafladı Haber: İlksenYıldırım

AB Grundvig Programı Hayata Destek Derneği’nin yürüttüğü Kadir Has Üniversitesi’nin desteklediği Zoom Projesi’nin detaylarını Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Mustantik Sokak numara 12’deki Nar Cafe’nin sahibi Lale Arı, Cibali Postası’na anlattı: Zoom Projesi’nin amacı nedir? Fotoğraf aracılığıyla yetişkinlerin öğrenmesini teşvik etmeyi amaçlayan ve sosyal olarak dezavantajlı olan bölgelere seslenmeyi tercih etmiş bir psikososyal destek projesi. Amacı, Cibaliler’in gözünden resmedilen fotoğraflar ile Cibali’yi Cibaliler’e tanıtmak. Eğitimlerden sonra ne tür fotoğraflar çektiniz? 3 hafta süren teori derslerinden ardından 4 hafta sonu (Pazar günleri) gruplar halinde Cibali Mahallesi’ne fotoğraf çekmeye gittik. Proje kapsamında herkese ait fotoğraf makinası verildi ve gezilerden sonra geri teslim ettik. Cibali Mahallesi’nde bulunan eski binaları, mahallenin manavı, simitçisi gibi Cibali’yi tanıtıcı fotoğraflar çektik. Bir Cibali’nin gözünden Cibali’yi resmetmeye çalıştık. Kadir Has Üniversitesi’nden iki gönüllü öğrenci Beyza Boztınaztepe ve İrem Akdeniz de gezilerde fotoğraf çekerken bize yardımcı oldular. Çektiğimiz fotoğraflar ise hocamız tarafından değerlendirildi ve o fotoğraflarla ilgili geri bildirim aldık. Fotoğraf nasıl çekilir, nesne kareye nasıl

oturtulur, ışık nasıl kullanılır öğrendik. Zoom Projesi kapsamında Liverpool’a gittiniz. Neler yaptınız, anlatır mısınız? Proje kapsamında Hayata Destek Derneği 8 kişiyi 8-11 Nisan tarihlerinde Liverpool’a götürdü ve masraflar proje tarafından karşılandı. Proje’nin beş partnerinden birisi olan İngiliz Speke C.A.B. ev sahipliğinde Liverpool’un Speke Bölgesi’ni gezdik. Sosyal konutlar üzerine çeşitli organizasyonlardan bilgi aldık ve orada farklı kültürlerden katılımcılarla biraraya geldik. Liverpool’da da fotoğraflar çektik ayrıca Cibali’de çektiğimiz fotoğrafları da orada aktarabildik. 15-18 Haziran’da ise Proje’nin ikinci seyahatinde Almanya, Danimarka, İtalya ve İngiltere’den katılımcılar İstanbul’a gelecek.

Nev-i Cafe, II. Mahmut döneminde bir karakoldu Haber: Elçin Yılmaz Fotoğraf: CP Foto Arşivi

Balat Ayakapı semtinde Abdülezelpaşa Caddesi, Haraççıbaşı Sokak’ta II. Mahmut döneminde (1785-1839) bir sur karakolu olan eski bina, iki buçuk yıl süren restorasyon çalışmaları sonucunca 2005’te kafe haline getirildi. Sahibi tarafından “Antik Bir Keyif” olarak adlandırılan Nev-i Cafe dekorasyon ve ışıklandırmasıyla tarihi motiflerini ve güzelliğini hala korumakla birlikte yok olmak üzere olan tarihi değerleri de günümüze kazandırdı. Mekanın tarihinden gelen atmosferi ve de sınırsız interneti de göz önünde bulundurursak Nev-i Cafe‘nin Cumartesi ya da Pazar günü saat 10:00-13:00 arası terasta uzun bir kahvaltı rezervasyonu için 0 212 531 86 02 numaralı telefonu şimdiden aramakta yarar var.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un 555. Yıldönümü kutlamalarını kullandığı ışık, su, ses ve görüntü teknikleriyle Balat Haliç’te 29 Mayıs’da kutladı görkemli bir şekilde kutladı.

Gelin Duvağının Düşeceği Yer Bir Çocuğun Perçemi Değildir! Haber: Khas Haber Merkezi Khas Hukuk Fakültesi ile öğrenciler tarafından kurulan yardım organizasyonu The Helping Trooper, toplumun bilinçlendirilmesine yardım etmek ve Türkiye’nin ‘çocuk gelin’e sahip ülkeler sıralamasında Avrupa ikincisi olduğuna dikkat çekmek ve çocukta yaşta kızların çocuk gelin olmasını engellemek

amacıyla, ‘Hukuki ve Toplumsal Açıdan Çocuk Gelinler Olgusu Semineri’ 26 Şubat’ta düzenlendi. Seminere Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Başkanı İstanbul Barosu Avukatı Av. Nazan Moroğlu ve Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serap Ören konuşmacı olarak katıldı.

Khas Amfileri Liselilere Açıldı Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

Khas Kurumsal İletişim Merkezi Lisans Tanıtım çalışmaları kapsamında lise öğrencilerine yönelik olarak yapılan ‘Üniversitede Derse Girmek İster misin?’ etkinliği düzenledi. Kariyer planlamalarına katkı sağlamak, ilgi ve yeteneklerini deneyimlemek, meslek seçiminde doğru kararlar almak isteyen 10-11-12. sınıf lise öğrencilerine yönelik dersler belirlenen İktisadi-

İdari ve Sosyal Bilimler; Doğa ve Mühendislik ile İletişim Fakülteleri kapsamında yapıldı. Ücretsiz olarak düzenlenen programın sonunda ise öğrencilere katılım sertifikaları verildi. Temmuz ayının ikinci haftasından itibaren yapılacak Khas Üniversite Tanıtım Günleri’nde lise mezunları fakülte, bölüm ve meslekler hakkında bilgi almak için Cibali Kampüsü’ne uğrayabilirler.

Bilim adamları ay ile yıldızların yaydığı doğal gece ışığının yapay ışıklarla baskılanmasını ‘ışık kirlenmesi’ olarak tanımlayan ışık kirlenmesinin olumsuz etkileri olduğu konusunda uyardığı için böyle bir kampanya yapılıyor.

Ay ve Yıldızlar için Cibali Kampüsü 1 Saatliğine Karanlığa Büründü Dünya genelinde Amerika’nın Empire State’inden Çin’in Çin Seddi’ne, Paris’in Eyfel Kulesi’nden İstanbul’un Boğaziçi Köprüsü’ne

Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

150 ülkeden 7 şehrin ışıklarının 1 saat kapatıldığı mücadeleye Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü ile katıldı. Türkiye’de su kaynakları,

05

300 Khas Öğrencisi de Onlar İçin “Engelsiz Bir Yaşam” diledi Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin kurmuş olduğu The Helping Trooper sosyal yardımlaşma girişiminin organizasyonu ile Tomurcuk Vakfı’nda rehabilitasyon gören 65 bedensel ve/veya zihinsel engelli, Down sendromlu ve otizmli çocuğun birer dileklerini gerçekleştirildi. Cibali Kampüsü’nde 20 Nisan’da yapılan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Has Imperium-Onlar Birer Dilek Tuttu, Biz Gerçekleştiriyoruz Projesi’yle üniversitenin gönüllü öğrencileri şimdiye kadar 300 engelli çocuğa oyuncak bebek, kalp şeklinde balonlar, top, kitap, alfabeden oluşan eğitim halısı vb. dağıttı.

Televizyonculuğun ABC’si Öğretiliyor Haber: Khas Haber Merkezi

Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Dipnot TV iş birliği ile gerçekleşen Dipnot Akademi-Televizyonculuğun 5N1K’sı Sertifika Programı, televizyon dünyasında muhabir, kameraman, yapımcı, belgesel olmak isteyen ve televizyonculuğa merak duyanlara eğitim veriyor. Televizyonculuğun ABC’si olan 5N1K’sının (Nerede-Nasıl-Neden-Ne zaman-Ne-Kim sorularının cevabı) öğretildiği programda, program koordinatörü Cüneyt Özdemir’in yanı sıra Serdar ormanlar, denizler ve kıyıların korunması ile ilgili programlar uygulayan, doğanın zarar görmesini ve verilen zararları onarmayı amaçlayan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye (World Wide Fund for Nature ya da kısacası WWF) tarafından gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük çevre hareketi olan ‘Dünya Saati Kampanyası’, başta iklim değişikliği ve

Akinan, Serdar Cebe, Emiyra Yılmaz, Cihan Yavuz, Aslı Göknar ve Sabri Kuşkonmaz gibi deneyimli isimler ders veriyor. küresel ısınma olmak üzere çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla yapılıyor. Geçtiğimiz 23 Mart’ta yedincisi gerçekleştirilen kampanyada Kadir Has Üniversitesi de bu küresel hareketin bir parçası olarak WWF Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele çalışmasına destek oldu ve Cibali Kampüsü’nün tüm ışıkları 20:30-21:30 arası kapatıldı.


HAZİRAN 06 2013

2013-2014 akademik yılında eğitime başlayacak Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü, ‘Mimarlık ve Eğitiminde Güncel Konular’ başlıklı bir panelle açıldı

Roman çocuklar nota öğrensin, konservatuarda da okuyabilsinler diye Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Reyan Tuvi

Cibali’nin Bilinmeyenlerini Fotoğrafladılar Haber: İlksen Yıldırım

Geleceğin Kibariye, Hüsnü Şenlendirici, Ümmiye ve Kobra Muratları Ayvansaray’dan yetişiyor. Yaşları 5-18 arası değişen 110 çocuğa Roman Müzisyen Sanatçılar Yetiştirme ve Geliştirme Derneği tarafından ücretsiz müzik eğitimi veriliyor. Çanakkale’den Bursa’dan gelip Ayvansaray’a yerleşmişler. Yaşları 5-18 arası değişen 110 çocuk. Doğuştan da yetenekliler. Müzik onlara dedelerinden, babalarından miras. Babaları müzikten kazandıklarıyla eve ekmek getirmiş. Çocuk yaştalar ama darbuka, keman çalıyorlar. İlk oyuncakları keman, klarnet, kanun, darbuka olmuş çünkü. Klarnet ve keman ise en sevdikleri. Geçtiğimiz 10 Şubat’ta açılan

Roman Müzisyen Sanatçılar Yetiştirme ve Geliştirme Derneği sayesinde bugüne dek kulaktan çalıp söyleyen bu çocuklar artık notalı eğitim alıyorlar, müziğin teorisini öğreniyorlar. Ücretsiz eğitim alıyorlar, enstrümanları ise kendilerine ait. Gündüzleri okullarına gidiyorlar, 110 öğrencinin okuldaki performansları da yakından takip ediliyor. Aralarında üniversitelerin lise bölümündeki konservatuara hazırlanan öğrenci de var Kadir Has Üniversitesi’nden okumak isteyen de. Dernek Başkanı Tahsin Kurt “Bir kişi de olsa konservatuvara yollamak istiyoruz. Üç öğrenci üzerinde yoğunlaştık. Özel dersler aldırıyoruz. Gelecekte orkestralaşmak istiyoruz” diyor.

Khas Öğrenci Konseyi tarafından üniversite sınırlarını Mühendislik ve Doğa Fakültesi Elektronik aşıp Cibali’nin keşfedilmemişlerini BİRİNCİ: Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Alper Çelik. ortaya çıkarmak amacıyla İKİNCİ: İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi ‘Cibali’nin Bilinmeyenleri’ adlı Ekonomi Bölümü 4.sınıf öğrencisi Burak Gencer. fotoğraf yarışması düzenlendi. ÜÇÜNCÜ: İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve 27 Nisan’da katılımların sona Sinema Bölümü 3. sınıf öğrencisi Sevim Kökdemir oldu. erdiği yarışmada; Khas İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. üniversitenin fotoğrafçısı Ulaş Doç. Dr. Eser Selen, Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Tosun katılımcıların fotoğrafları değerlendirdi. Bölümü Öğr. Gör. Aslı Narin ve

ülkelerde ilgililerle paylaşılıyor. Başkanlık Madalyaları halen mimarlık eğitiminde dünyada öğrencilere verilen en prestijli ödül olarak kabul ediliyor. 1836’da mimarlık alanında başarılı metinlere verilen RIBA Gümüş Madalyası

olarak başlayan (1855’den itibaren de yetenekli mezunlar tarafından çizilmiş rölövelere verilen) ödüller ilk kez 1848’de takdim edilen Kraliyet Altın Madalyası’ndan daha eski olup, RIBA’nın en uzun ömürlü ödülüleridir.

İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü’nün Ödüllü 98 Eseri Kadir Has Üniversitesi’nde Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Reyan Tuvi

İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü tarafından Başkanlık Madalyası’na layık görülen 98 proje ve bu projelerle ilgili film çalışmaları Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün ev sahipliğinde 18 Mayıs-12 Temmuz tarihleri arasında Khas Rezan Has Müzesi’nde sergileniyor. Sergi her gün saat 9:00-18:00 arası ziyaret edilebilir. İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Başkanlık Madalyası, mimarlık

eğitimi alan öğrencilere, mimarlık eğitiminde mükemmelliği desteklemek, yeteneklerini ödüllendirmek ve dünya çapında mimarlık tartışmalarını teşvik etmek amacı ile 1836’dan bu yana her yıl veriliyor. Seçilen projeler Londra, Belfast, Bournemouth, Canterbury, Edinburgh, Glasgow, Leicester, Liverpool, Newcastle, ve Plymouth’da sergilenmelerinin ardından Avustralya, İrlanda, Romanya, Singapur, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri

REZAN HAS MÜZESİ 7 Mart-10 Mayıs tarihleri arasında Hollandalı sanatçı Richard Smeets’in ‘Yüzleşmeler: Birey ve Hayat’ adlı sergisine ev sahipliği yaptı. Smeets’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan Yüzleşmeler’de sanatçının Table Talk (Masa Konuşması) ve The Music Project (Müzik Projeleri) adlı serilerinden işler yer aldı. 120 tablo, 5 heykel ve bu eserlerin yaratım sürecinden ilham alarak bestelenmiş müziklerden oluşan sergide Smeets, sanatseverleri mükemmelliğin kusurlarını keşfetmeye hatta daha da iyisi, kusurların mükemmelliğinden tat çıkartmaya çağırıyordu.


Türkiye’de üniversite liglerinde erkek basketbol takımı çalıştıran tek bayan antrenör Aysel Damar, Kadir Has Üniversitesi’nde çalışmaktadır.

Bağışlar Cibali’ye Gidiyor Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

07

Altınboynuz Koşusu’nda Genç Atletler Yarıştı

Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

Kadir Has Üniversitesi tarafından Cibali Bölgesi’ne yardım için düzenlenen ‘İyiliğe Koşu Sosyal Sorumluluk Maratonu’ 5 Mayıs’ta gerçekleşti. Çocukların ve yetişkinlerin zaman zaman koşup zaman zaman da yürüyerek katıldığı yarışta 20.000 TL bağış toplandı. Toplanan bağış, 6-12 yaş arası dezavantajlı 270 çocuğa bilimsel becerilerinin gelişimine, eğlenerek öğrenme ve sorgulamaya dayalı kurs düzenlenmesi, Zihinsel Engelliler Okulu’nda okuyan bir öğrencinin bir yıllık eğitim ve servis bedeli, 1015 yaş arası 12 gence 8 hafta süre ile fotoğrafçılık kursu düzenlenmesi, Şereflikoz Camii’nin teknik ihtiyaçlarının karşılanması ve tadilatı, Yavuz Sultan Selim Spor Kulübü’nün ve sporcularının malzeme

eksikliklerini karşılanması, 25 çocuk ve gence Grafiti Kursu sağlanması, Cibali Bölgesi gençlerinin müzik konusunda detaylı eğitim alması, DJ cihazlarını kullanım becerileri kazanmaları ve meslek edinmesi projelerinde kullanılacak. Cibali’nin İyiliğine Koştular Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has’ın bireysel olarak katıldığı yarışta, Viko Elektrik, Abdi İbrahim İlaç, İstanbul Culinary ve Coca-Cola kurumsal olarak çalışanları ile Khas öğretim üyeleri, öğrencileri, çalışanları yarışta yer aldı. Toplanan bağışlarla ilk üçün belirlendi. Yarış bireysel ve kurumsal olmak üzere 2 farklı kategoride gerçekleşti. Bireysel Kategori: Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Can Has en çok bağışı toplayan kişi olarak birinciliği kazandı. Bireysel kategoride en çok bağış toplayan ikinci ve üçüncü ise Khas Hazırlık Okulu okutmanları ile Khas İngilizce Destek Birimi oldu. Kurumsal Kategori: Cibali bölgesi için en yüksek bağışı Viko topladı. Viko’yu Abdi İbrahim İlaç ikinci ve İstanbul Culinary üçüncülükle takip etti. Yarışın en renkli görüntülerini veren ve Cibali Bölgesi için yarışta yer alan en genç katılımcılar da kendi kategorilerinde ödüle hak kazandı

Üniversite bayan kategorisi Birinci: Özlem Kaya (Anadolu Üniversitesi) İkinci: Burcu Büyükbezgin (Afyon Kocatepe Üniversitesi) Üçüncü: Yasemin Can (Gazi Üniversitesi) Üniversite erkek kategorisi Birinci: Muzaffer Bayram (Niğde Üniversitesi) İkinci: Yusuf Alıcı (Atatürk Üniversitesi) Üçüncü: Yasin Ceylan (Mehmet Üniversitesi) Lise bayan kategorisi Birinci: Ayşe Argun (Aksaray Kamber Demir Lisesi) İkinci: Hatice Ünzir (Hatay Kırıkhan Lisesi) Üçüncü: Ekin Esra Kalır (Kırıkhan Lisesi) Lise erkek kategorisi Birinci: Mestan Turhan (İstanbul Çengelköy Lisesi) İkinci: İsmail Tilaver (Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi) Üçüncü: Ramazan Beki (Sultanbeyli Hüsnü M. Özyeğin Lisesi)

Bir Bahar Sabahı, 200 Kürek Haliç’e İndi

Haber: Khas Haber Merkezi Fotoğraf: Ulaş Tosun

En Genç Yarışcılar: Birinciliği Beyza Eda Aydın (7), ikinciliği Emily (5) ve Richard Smith (3) kardeşler paylaşırken, üçüncülük ödülünü Kerem Şerbetçi (1) bebek arabasında babası aldı.

Khas Bisikletçilerin Başlangıç Noktası Oldu Haber: İlksen Yıldırım

Hollandalı The Study Road adlı ekibin İstanbul’dan Beijing’e uzanan bisiklet yolculukları, 14 Mart’ta Khas’ın önünden başladı. 8 katılımcıdan oluşan ekip, bisiklet üzerinde 5,5 ay sürecek bu yolculukla yeni bir eğitim modelinin de öncüsü olmayı hedefliyor. The Study Road’un amacı

Kadir Has Üniversitesi’nin gençlerin atletizm sporuna katılımını desteklemek üzere geleneksel olarak düzenlediği ‘Liseler ve Üniversitelerarası Altın Boynuz Ödüllü Yol Koşusu’ 5 Mayıs’da yapıldı. Bayanlar 2.500 metrede, erkekler 5.000 metrelik parkurda yarıştı. Araç trafiğine kapatılan Haliç’te lise ve üniversite öğrencileri bay-bayan olarak 4 farklı kategoride yarıştı.

katılımcılarının yeteneklerini bu macera dolu süreçteki edinecekleri deneyimlerle geliştirmesine katkıda bulunmak. 7 Ağustos’da bitirilmesi planlanan ve toplam 12 bin kilometre sürecek bu yolculukta takım geçtikleri mekanlar hakkında bilgi sahibi olacak ve yeni kültürlerle buluşacak.

Üniversiteler ve kulüpler arasında gerçekleştirilen tek kürek yarışı olan Kadir Has Üniversitesi Kürek Yarışları’nın 11.si 12 kulüp ve 200 sporcu ile Haliç’te gerçekleşti. 28 Nisan’da Haliç’te Balat Karakolu önünden start alan ve Kadir Has Üniversitesi önünde biten 6 kulvarlı 1000 metrelik parkurda yapılan yarışta takımlar 21 kategoride yarıştı.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, üniversite olarak Haliç’te bu yıl 11. kez düzenlenen kürek yarışlarının spora verdikleri büyük önemin bir göstergesi olduğunu söyledi. Bu yarışların yanı sıra yol koşusu yarışı da düzenlediklerini belirten Rektör Aydın, “Birçok alanda spora yatırım yapıyoruz. Bizim için spor ve sporcu çok önemli” diye konuştu.

Üniversiteler sıralaması

Kulüpler sıralaması

Birinci: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (34 puan)

Birinci: Fenerbahçe Kürek Takımı (42 puan)

İkinci: Kadir Has Üniversitesi (32 puan) Üçüncü: Koç Üniversitesi (25 puan)

İkinci: Galatasaray Kürek Takımı (35 puan) Üçüncü: Hereke Nuh Çimento Kürek Takımı (22 puan)


HAZİRAN

2013

Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim üyelerinden sinema-televizyon-seslendirme ve tiyatro sanatçısı Cüneyt Türel ölümünün birinci yıldönümünde anıldı.

08

Türk öğrenciler diğer Erasmuslular’a göre daha cesur Haber-Fotoğraf: Seda Yumuş

En İyi Film Oscarı’nı Alan Unutulmaz Filmler Derleyen: Sevim Kökdemir

Khas Sinema Kulübü Sinehas bu sayıda sizlere Khas Bilgi Merkezi’nin film koleksiyonlarından en iyi film Oscarı’nı almış unutulmaz üç Amerikan filmini öneriyor. Birinci film cezaevinde, ikincisi manastırda, üçüncü film ise ormanda geçer. GUGUK KUŞU Oyuncular: Jack

Her yıl yüzlerce öğrenci Erasmus programı ile birçok Avrupa ülkesinde eğitim alıyor ve ülkelerine aldıkları eğitimlerin yanı sıra buralardaki anıları ile geri dönüyorlar. Avusturya Graz’a gelmiş bir Erasmus öğrencisi olarak FH Joanneum Üniversitesi Information Design Bölümü hocalarından Kondrad Baumann’la yaptığım görüşmeyle bu geri dönüşe bir de akademisyen gözüyle bakmak istedim. Baumman: “Kadir Has Üniversitesi öğrencileri İstanbul gibi büyük bir şehirden geldikleri için halihazırda pek çok farklı kültürü bir arada görmüş ve yaşamış oluyorlar. Türk öğrenciler diğer Erasmuslular’a göre daha cesur, azimli, çalışkanlar denebilir” diyor. 13 yıldır aktif olarak akademisyenlik yapan Baumann, 2006-2007 yıllarında, workshop ve toplantılar için dört kez İstanbul’a, Kadir Has Üniversitesi’ne gelmiş ve bir aydan fazla zamanını burada geçirmiş. Bu süreçte katıldığı projenin yöneticisi Oğuzhan Özcan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Bayrakdar ve araştırma görevlileri rehberlik etmiş ona. Zamanının çoğunu tarihi yarımadada, Cibali Kampüsü ile kaldığı otel ve çevredeki restorantlar arasında geçirdiğinden büyük bir keyifle bahseden Baumann, merkeze

çok yakın olmakla beraber turist akımına uğramadığından Cibali Bölgesi’nde ve Haliç’te yaşamayı ilginç bulmuş: “Bu semtin sokaklarında yürürken 15 milyonluk şehirde yaşadığını unutuyor insan” diyen Baumman’ın Balat tarafındaki tarihi evler, onların ve sahiplerinin kentsel dönüşüm sürecindeki durumları dikkatini çekmiş. Kadir Has Üniversitesi’yle alakalı en çok dikkatini çeken iki nokta ise; Rezan Has müzesinde sergilenen sarnıç kalıntısı ve bir de Kadir Has Üniversitesi’nin bir aile üniversitesi olması. Bu durumu Amerika’daki üniversitelere benzeten Baumann, Avrupa’da böyle üniversitelere pek rastlanılmadığını söylüyor. İstanbul’da gezdiği, tattığı her şeyden son derece memnun kaldığını anlatan Baumann’a esas merak ettiğim Kadir Has Üniversitesi’nden FH Joanneum’a gelen öğrenciler hakkında izlenimini soruyorum. “Özellikle Kadir Has Üniversitesi öğrencileri İstanbul gibi büyük bir şehirden, metropolden geldikleri için, halihazırda pek çok farklı kültürü bir arada görmüş ve yaşamış oluyorlar, ülkeleriyle de çokça gurur duyuyorlar. Bir de; Avrupa’da yurt dışına gitmek Türkiye’ye göre daha yaygın bir şey. Bu nedenle Türk öğrenciler diğer Erasmuslular’a göre daha cesur, azimli, çalışkanlar denebilir. Bu çok değerli bir durum benim açımdan. Son olarak 5-6 yıl içinde gözlemim; her yıl gelen öğrenci sayısının da, öğrenci kalitesinin de iyileştiği şeklinde.”

Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman Yönetmen: Milos Forman Senaryo: Lawrence Hauben ve Bo Goldman Süre: 133 Dakika Yıl: 1975-ABD Tür: Dram Özet: Randle P. McMurphy,

İNGİLİZ HASTA

tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapar. Bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve akıl hastası olduğuna kanaat getirilir. Artık yeni meskeni, tımarhanedir. Randle, hastanede kurallara uymaması ve arkadaşlarıyla olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çekmeye başlar.

Özet: Laszlo Almasy bir harita yapımcısıdır ve Sahra Çölü’nün bazı bölgelerinde harita çıkarmakla görevlidir. II. Dünya Savaşı’nda geçen hikayede bir uçak kazasında Almasy’ın vücudunda yanıklar oluşur ve yatağa düşer. Ona bakacak kişi Hana adında bir hemşiredir. Eski bir İtalyan manastırında kalmaya başlayan Almasy zamanla gizemli geçmişini hatırlamaya başlar.

Oyuncular: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe Yönetmen: Anthony Minghella Senaryo: Anthony Minghella Süre: 162 Dakika Yıl: 1996-ABD Tür: Dram, Romantik, Savaş

İHTİYARLARA YER YOK Oyuncular: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson Yönetmen: Ethan Coen ve Joel Coen Senaryo: Ethan Coen ve Joel Coen Süre: 122 Dakika Yıl: 2008-ABD Tür: Suç, Dram, Gerilim

Özet: Llewellyn Moss (Josh Brolin) geyik avında olduğu bir gün, Meksika yakınlarında bir uyuşturucu pazarlığının bol kanlı sonuyla karşılaşır. Sadece parayı alıp giden Moss yaralı olan birine su vermek amacıyla gece yarısı olay yerine döner, ancak bu niyeti başını derde sokacak ve Anton Chigurh (Javier Bardem) ile tanışmasına neden olacaktır.

Fotoğraf: Barış Dönmez

CİBALİ POSTASI’NI BULABİLECEĞİNİZ NOKTALAR Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü Kadir Has Caddesi, Cibali Kadir Has Üniversitesi Selimpaşa Kampüsü E-5 Karayolu Üzeri, Selimpaşa Kadir Has Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Kadir Has Center Mehmetcik Sok. No:1 Bahçelievler

Albayın Yeri Kıraathanesi Odun İskelesi Sok. No:35 Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Cibali

Dostlar Kıraathanesi Odun İskelesi Sok. No:1 Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Cibali

Camhane Fener-Balat Mah. Mürsel Paşa Cad. (Bulgar Kilisesi yanı), Fener

Fatoş Abla Kafe Müstantik Sok. No:23 Küçük Mustafa Paşa Mahallesi, Cibali

Cibali İlköğretim Okulu Şair Baki Sok. No:26, Cibali

Hotel Daphins Dr. Sadık Ahmet Cad. No:12, Fener

Görüş, öneri ve haberleriniz için gazete@khas.edu.tr

İstanbul Ticaret Odası Reşadiye Cad., Eminönü Nar Cafe Müstantik Sok. No:12 Küçük Mustafa Paşa Mahallesi, Cibali Yılmazlar Restaurant Karasarıklı Sok. No:8 Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Cibali

7. Sayı - Cibali Postası  
7. Sayı - Cibali Postası  
Advertisement