Page 1

15 Mart-01 Nisan 2013 / Sayı 30

Yeni Atatürk Köşesi Açıldı

9. Kadir Has Ödülleri Sahiplerini Buldu

K

has Cibali Kampüsü A Blok Avlu’da bulunan yeni Atatürk Köşesi’nin açılışı ve Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde şehitlerimizi anmak için 18 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde tören düzenlendi. Yeni Atatürk Köşesi’nin açılışını Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın gerçekleştirdi. Açılışa üniversitenin akademik ve idari kadrosu ile öğrenciler katıldı.

K

adir Has Üniversitesi’nin kurucusu Kadir Has’ın vefatının 6. yıl dönümü olan 22 Mart’ta üniversitede düzenlenen törende 9. Kadir Has Ödülleri sahiplerini buldu. ‘Üstün Başarı Ödülü’ Massachusettes Institute of Technogy Ekonomi Bölümü’nden dünya çapında tanınan ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu’na, ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ ise Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Koşar’a verildi. Prof. Dr. Acemoğlu; ekonomi, siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret dengesi eşitsizliği ile kurumların ekonomideki rolü üzerine bugüne kadar yapmış olduğu uluslararası düzeydeki çalışmalar ile dünya çapında tanınıyor. Dünyada görüşlerine en çok atıfta bulunulan 20 ekonomist arasında sıralanan Acemoğlu, ‘Why Nations Fail’ isimli son kitabıyla da ekonomi çevresinin ‘star’ı (yıldız) olarak

görülüyor. Akışkanlar mekaniği, iki fazlı akış, kaynama ısı transferi, konvektif ısı transferi, elektronik soğutma, mikrosistemler, mikro/ nano ölçekte ısı transferi, nanoakışkanlar, mikroakışkanlar ve kavistasyon alanlarında yaptığı başarılı ulusal ve uluslararası çalışmaları ile tanınan Doç.Dr. Koşar ise bu ödüle, kariyerinin erken bir evresinde alanındaki en saygın bilimsel dergilerdeki ‘olağanüstü yayın başarısı’ ve yükselen bilimsel grafiği sebebiyle layık görüldü. Tören’de Kadir Has Vakfı Başkanı Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Fener Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos ile üniversitenin öğretim üyeleri, öğrenciler, Has ailesi ile iş dünyasının önemli isimleri hazır bulundu. Tören’de Bartholomeos’ya da Kadir Has Üniversitesi’ne verdiği destekten dolayı ‘Kadir Has Üniversitesi Dostluk ve Komşuluk Şükran plaketi’ verildi. 15 MART - 01 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS | 1


Haberler / Etkinlikler

Profesör Ünvanı ile İlk Konuşmasını Yaptı

K

has Profesörlük Konuşma Serileri’nin konuşmacısı profesörlük ünvanını yakında almış olan Khas Sanat ve Tasarım Fakültesi Tiyatro Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çetin Sarıkartal idi. ‘Varsayılan Kullanıcıyı Bir Kenara Bırakmak: Neoliberalizm, Sinirbilim ve Oyuncu Eğitimi” (Putting One’s Default User Aside: Neoliberalism, Neuroscience and Actor Training) adlı çarpıcı bir başlığa sahip olan konuşmasında Prof. Dr. Sarıkartal, sinirbilimin son dönemlerdeki bulguları ışığında oyuncu eğitiminde bir engel olan gündelik hayatta kendini oynama olgusuna çözüm aramayı anlattı.

Prof. Dr. Sarıkartal’ın 28 Mart’ta Cibali Salonu’nda gerçekleştirdiği konuşması ilgiyle dinlendi.

Prof. Dr. Çetin Sarıkartal, 2011-2012 Eğitim-Öğretim döneminde Kadir Has Akademik Ödülleri’nden yöneticisi olduğu Tiyatro Bölümü ile Film ve Drama Yüksek Lisans programını Türkiye çapında ayrıcalıklı bir konuma getirmekteki özverili akademik çalışmaları, mesleki uygulamaları ve eğitim faaliyetlerini büyük bir başarıyla birleştirmesi; bunu bir yaşam biçimi haline getirmesi ve öğrencileriyle kurmuş olduğu yakın ve etkin diyalog çerçevesinde ‘Eğitim Ödülü’ne layık görülmüştü.

Beyaz Perde ile Psikiyatrinin Patolojik İlişkisi Konuşuldu

T

ürkiye Psikiyatri Derneği’nin desteğiyle düzenlenen Psikeart Dergisi ile ortaklaşa düzenlenen Sinema ve Psikiyatri konulu 2. Psikeart Günleri Sempozyumu 28-30 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde yapıldı. Üç gün süren sempozyumda paneller arasında Oturumlardan biri de ‘Psikanaliz ve Üç Yönetmen Üç Delilik’ adını taşıyordu. Çocuk psikiyatristi Prof. Dr. Emine Kılıç tarih öncesi çağlardan 20. yüzyılda Freud’a kadar gelen bir süreçte delilik kavramının tarihini, delilik ile akıllılık arasındaki ilişkiyi anlatan bir sunum yaptı. Korku türündeki kısa filmleriyle tanınan yönetmen Can Evrenol, ‘Zincir’ ve ‘Fıratın Cinleri’ filmlerinin yönetmeni Korhan Yurtsever ve Ezel Akay kariyerlerini anlattılar. ‘Sinemada Tutku: İmkansız Aşklar’ adlı panelde ise psikiyatr Prof. Dr. Emin Önder başkanlığında oyuncu Nurgül Yeşilçay, yönetmen Leyla Yılmaz, akademisyen Levent Mete konuştular. Sinema ile psikiyatrinin kesiştiği yolların da anlatıldığı sempozyumda Kadir Has Üniversitesi’nden Yeni Medya Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Akser ve Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Dr. Melis Behlil ve öğretim üyesi Dr. Defne Tüzün konuşmacı olarak katıldılar

2 | 15 MART - 01 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

Dünya Tiyatrolar Günü

27

Mart Dünya Tiyatrolar Günü sebebiyle Kadir Has Sahne’de Hamlet, Saatler, Bildiğiniz Şeyler, Çin Kelebeği, Bir Bebek Evi (Nora), Erkekler Tuvaleti, Elveda Saraybosna oyunları oynandı. 12’de başlayan oyunlar 16’da bitti.


Afrika Yükseliyor

L

ondra Üniversitesi Geliştirme Çalışmaları Bölümü’nde Politik Ekonomi uzmanı Thomas Marois; İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü Ekonomi Seminerleri kapsamında üniversiteye geliyor. Marois, ‘Finansallaştırmaya Karşı Finans Baskın Kapitalizm’ başlıklı konuşmayı 3 Nisan saat 14:30’da Galata Salonu’nda yapacak. Marois’in Türkiye’yi de içeren ‘Devletler, Bankalar ve Krizler: Meksika ve Türkiye’de

K Yükselen Finans Kapitalizmi’ adlı kitabı 2012’de Edward Elgar yayınevi tarafından yayınlanmıştı.

has İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Ortadoğu ve Afrika Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin 27 Mart’ta Galata Salonu’nda düzenlediği seminerde Berliner Afrikakreis mensubu Dr. Rene Gradwohl ‘Africa Rising? Development Politics in Sub-Saharan Africa’ (Yükselen Afrika? Sahara Altı Afrika’da Gelişme Politikaları’ başlıklı sunumunu gerçekleştirecektirdi.

mu?

Haberler / Etkinlikler

Türkiye’de Yükselen Finans Kapitalizm’in Yazarı Ekonomist Marois Konuşma Yapacak

Demokratik Tasarım Dersi’ni Henry Sanoff Verdi

F

arklı dünya dillerine çevrilmiş birçok kitap ve sıklıkla referans verilen makaleleri ve birçok prestijli akademik ödülün yanı sıra, danışmanlığı çerçevesinde tasarlanarak ödül almış birçok eğitim yapısı ile inandıklarını gerçekle buluşturan bir mimar olan Prof. Henry Sanoff; Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün davetlisi olarak ‘Demokratik Tasarım’ dersi için İstanbul’a geldi.

25 Mart’ta Galata Salonu'nda düzenlenen etkinlikte Henry Sanoff İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencileri ile beraber katılımcı çalıştayı gerçekleştirdi ve stüdyo kritiğine katıldı.

15 MART - 01 NİSAN | NEWSLETTER KHAS | 3


Haberler / Etkinlikler

IEEE’nin Yeni Başkanı Prof. de Marca, Misafirimiz Institute for Electrical and Electronics Engineers’in (IEEE-Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) yeni seçilen başkanı Prof. Dr. Jose Roberto Boisson de Marca, 5 Nisan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin davetlisi olarak Cuma seminerlerinde konuşma yapmaya Kadir Has Üniversitesi’ne geliyor. Prof. de Marca konuşmasında,

IEEE’nin ve IEEE’nin Türkiye’de ve bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra yeniliklerden, teknolojilerin gelişim yönlerinden ve önündeki zorluklardan, fırsatlardan söz edecek.

Dünyanın en büyük meslek odası olup 160 ülkede 400.000’den çok üyeye sahip olan IEEE, temel bilimden uygulamaya kadar tüm ilgili alanlarda araştırma-geliştirmeyi, eğitimi, standartları ve diğer çalışmaları destekleyen yayınlar ve etkinlikler IEEE logosunu taşıyor. Prof. de Marca, 1884’te kurulmuş olan IEEE’nin ilk Kuzey Amerika dışından seçilmiş başkanı olup enstitüye Türkiye, 10 IEEE bölgesinden 8. Bölge ülkeler grubuna dahildir.

Teknoloji’nin En İyileri Seçilecek

K

has Mühendislik Kulübü Türkiye’nin teknoloji alanında en iyilerini seçmek için ‘Mühendislik Kulübü Teknoloji Ödülleri Oylaması’nı başlattı. Pek çok teknoloji markasının yer aldığı oylamada Khas öğrencileri oyları ile teknoloji alanında en iyilerini seçecek. 30 Mart’ta sona eren oylamada, seçilen adaylar ise 17 Nisan’da üniversitede düzenlenecek tören ile ödüllerine kavuşacak.

Doçentlik tezine Almanya’da başladı, Kadir Has Üniversitesi’nde biterecek

2

006’dan beri Khas İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Asker Kartarı’nın danışmanlığında doçentlik çalışmasını yapan Dr. Karin Falkenberg, bir Alman akademisyen olarak ilk kez ‘Habilitation’ adı verilen doçentlik çalışmasını Kadir Has Üniversitesi’nde tamamlayacak. Dr. Karin Falkenberg’in deneme dersi 2 Nisan’da Khas Galata Salonu’nda gerçekleşecek. Falkenberg’in deneme dersi öğretim üyeleri ve öğrencilere ise açık olacak.

Geleneksellik Yeniye Dönüşürken Reklamcılık da Dönüştü

K

has Khas Yeni Medya Kulübü’nün düzenlediği ‘Gelenekselden Yeniye Reklamcılık Sektörünün Dönüşümü’ konulu panel 20 Mart’ta Khas’ta yapıldı. Panele konuk olarak katılan Ogilvy Türkiye Ülke Başkanı Aytül Özkan ve Khas Yeni Medya öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat söyleşi gerçekleştirdi. Özkan panelde Türkiye’dijital mecranın her yıl yüzde 30 oranda büyüdüğünü söyledi.

4 | 15 MART - 01 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

Mobil, İnovasyon ve Teknoloji Konuşuldu

2

010 Haziran ayında kurulan öğrenci kulübü Girişimci İnovatif Liderler Takımı, 29 Mart’ta Cibali Kampüsü’nde düzenledikleri ‘MİT Zirvesi13’etkinlikte mobil, inovasyon ve teknoloji hakkında son gelişmeler alanında uzman konukları ile konuşuldu


M

ühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Cuma Seminerleri dizisinin 29 Mart’ta gerçekleştirilenin ÜniversiteSanayi İşbirliği Semineri’nin konusu ‘Netaş’ta ArGe ve Bilgi İletişim Teknolojilerinde Yeni Trendler’ idi. Seminere Netaş Telco ve Enterprise Teknolojileri Direktörü Öner Tekin ile Netaş Multimedya İletişim Teknolojileri Araştırma Geliştirme Lideri Burak Şalk konuk oldu. Öner Tekin; İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinden 1998’de mezun oldu. Aynı yıl donanım tasarım mühendisi olarak Netaş ArGe de çalışmaya başladı. Paralelinde Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yüksek lisansını tamamladı. Halen doktora öğrencisi olan Tekin, Yeditepe Üniversitesi’nde de misafir öğretim görevlisi olarak teknoloji dersleri veriyor.

Internet Türkiye’de 20. yaşında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından her hafta düzenlenen ‘Cuma Seminerleri’ internet’in Türkiye’ye gelişinin 20. yılını kutlarken, 12 Nisan’da yapılacak olan Cuma Semineri’ne Avrupa Komisyonu’nda Internet’in geleceği ile ilgili çok disiplinli programı yürütmekte olan Dr. Jorge Perreira katılacak

Mahallenin Futbolcu, Yazar ve Karikatüristleri Anlatıyor

K

adir Has Üniversiteleir öğrencileri tarafından çıkartılan semt gazetesi Cibali Postası’nın 6. sayısı çıktı. Gazete 2012’de 33 ülkede 125 üniversiteyle Erasmus, Uluslararası Değişim ve Çift Diploma Anlaşmaları çerçevesinde 100’e yakın öğrencisini yurtdışında eğitime gönderdiği haberini manşete taşıdı. Bu haberde, ABD’den Avrupa’ya dünyanın birçok yerine yurtdışına eğitime giden öğrenciler eğitimlerini gazete okurlarıyla paylaştı. Cibali Spor Kulübü’nde top koşturan Korsan Kemal’in futbol anılarını, zamanla kekemeliği düzelen şimdi ise utana sıkıla konuşarak 50 yılın acısını çıkardığını söyleyen espirili karikatürist Fethi Develioğlu’nun mahalle anılarını ve karikatür serüvenini ile yazar Mustafa Yoker’in anılarından oluşan ‘Kalimera Fener, Şalom Balat’ adlı kitabının öyküsünü ise okumanızı tavsiye ederiz.

Salı Seminerleri

Haberler / Etkinlikler

Cuma Seminerleri

Benim Çocuğum’u İzleyiniz

K

has Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Film Screening Araştırma Merkezi’nin Türkiye’deki lezbiyen, eşcinsel, biseksüel ve trans bireylerin kişisel By Can Candan deneyimlerini anlatan My Child (Benim Çocuğum) adlı belgesel filmi 3 Nisan saat 14’te Fener Salonu’nda gösterilecek. Sonunda yönetmen Can Candan ile soru cevap bölümü gerçekleştirileceği film Türkçe olup İngilizce alt yazılı olarak verilecek.

Benim Çoçuğum My Child

İ

stanbul Çalışmaları Merkezi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi’nin katkılarıyla Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün düzenlediği Salı Seminerleri ‘Kent, Kentlilik, Kalıtım’ dizisi devam ediyor. 19 Mart’ta dördüncüsü yapılan ‘Cami Meselesi’ başlıklı seminere Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri’nden Nevzat Sayın konuk oldu.

April 3 at 2:00 in Fener Salon

My Child is a feature documentary about parents of lesbian, gay, bisexual and trans individuals in Turkey, intimately relating their personal experiences.

• There will be a question and answer session with the director Can Candan following the film. • The film is in Turkish with English Subtitles

www.khas.edu.tr

15 MART - 01 NİSAN | NEWSLETTER KHAS | 5


Haberler / Etkinlikler

5N1K’da Yeni Dönem Başladı Khas Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Dipnot TV iş birliği ile Dipnot Akademi’nin içerisinde yer alan, Televizyonculuğun 5N1K’sı Sertifika Programı’nın yeni dönemi 30 Mart’ta başladı. TV dünyasının herhangi bir bölümünde muhabir, yapımcı ya da belgeselci olmak isteyen ve televizyonculuğa merak duyan herkesin katılabildiği programda televizyonculuğun ABC’si 5n1k’sı öğretiliyor. Program koordinatörü Cüneyt Özdemir’in yanı sıra Serdar Akinan, Serdar Cebe, Emiyra Yılmaz, Cihan Yavuz, Aslı Göknar ve Sabri Kuşkonmaz eğitmenler ders veriyor. 7 hafta süren eğitim programı 11 Mayıs’ta sona erecek.

Kazakistan’da Khas Tanıtıldı

295 Lise Öğrencisi Üniversiteyi Ziyaret Etti

K

has Uluslararası İşbirlikleri ve Eğitim Ofisi Kazakistan Almaty’de düzenlenen eğitim fuarında öğrencilerle buluştu. Fuarda Khas’ın tanıtımında yapıldığı standa Kazak öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Ayrıca İktisadi, İdari ve

Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sinem Akgül Açıkmeşe, Nurorda TürkKazak Lisesi’ni ziyaret ederek lise öğrencilerine üniversitenin yurtdışı bağlantıları ve çift diploma anlaşmaları konularında bilgi verdi.

K

has Lisans Tanıtım ekibinin çalışmalarıyla gerçekleşen lise öğrencilerinin üniversite ziyaretleri Mart ayında da devam etti. Üniversite tanıtımının yanı sıra akademisyenlerin uzmanlık alanlarında mesleki bilgiler verdiği gezilerde 19 Mart’ta Selimpaşa Kampüsü’nü Eyüp İMKB Ticaret Meslek Lisesi (90 öğrenci) ve Cibali Kampüsü’nü Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi (70 öğrenci), 20 Mart’ta İzmir Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi (90 öğrenci) ve 29 Mart’ta Eskişehir Yunus Emre Anadolu Lisesi (45 öğrenci) Khas’ı ziyaret etti.

WWF Türkiye’ye Khas da Destek Oldu WWF Türkiye (World Wildlife Fund) tarafından gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük çevre hareketi olan Dünya Saati Kampanyası, başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla başlatılmıştır. 23 Mart’ta 7. gerçekleştirilen kampanyada Kadir Has Üniversitesi de bu küresel hareketin bir parçası olarak WWF Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadele çalışmasına destek oldu.

6 | 15 MART - 01 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS


Khas Bisikletçilerin Başlangıç Noktası Oldu

K

has Spor Çalışmaları Merkezi’nin uluslararası etkinlikleri çerçevesinde İngiltere’den iki spor yönetimi uzmanını üniversiteye getiriyor. ‘Avrupa’da Spor Yönetimi Modelleri’ başlıklı seminerde Londra Üniversitesi’nde Spor Yönetimi Araştırma Merkezi Müdürü olarak görev yapan Sean Hamil ve Loughborough Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olan Borja Garcia Garcia Avrupa’da ülkeler bazında ve Avrupa Birliği çapında spor yönetimi modellerini ve uygulamalarını bizlerle paylaşacaklar. Son yıllarda özellikle UEFA’nın kulüplerin ve federasyonların profesyonelce yönetilmesini sağlamak için başlattığı uygulamalar giderek önem kazanıyor. 20142015 sezonundan itibaren Avrupa çapında tam kapasite olarak uygulanmaya başlanacak olan ‘UEFA Kriterleri’ ve ‘Finansal Fair Play’ uygulamaları Türk futbolunu da yakından ilgilendiriyor. Finansal ve idari yönetimde Avrupa’nın zirvesinde bulunan İngiliz futbolu diğer ülkelere örnek teşkil ediyor. İngiltere’de spor yönetimi alanında hem akademik hem de idari anlamda çalışmaları bulunan Sean Hamil ve Borja Garcia Garcia’nın konuşmacı olacakları seminer 30 Mart cumartesi 10:00-14:00’te Cibali Kampüsü’nde yapılacak.

H

ollandalı The Study Road ekibinin bisikletle yapacakları İstanbul’dan Beijing’e uzanan yolculukları, 14 Mart’ta Khas’ın önünden başladı. 8 katılımcıdan oluşan ekip, bisiklet üzerinde 5,5 ay sürecek bu yolculukla yeni bir eğitim modelinin öncüsü olmayı hedefliyor. The Study Road’un yıllık gelişim programı, katılımcıların bu macera dolu süreçteki deneyimlerle yeteneklerinin geliştirmesinden oluşuyor. Toplam 12 bin kilometre sürecek bu yolculukta takım olarak bir arada olarak bilgi sahibi olmayı, yeni kültürlerle buluşmayı amaçlıyor.

Haberler / Etkinlikler

İngiltere’den 2 Spor Yönetimi Uzmanı Geliyor

Yapay Duvar Tırmanışı Kadir Has Üniversitesi’nin Cibali Sahili’ndeki spor sahasında bulunan açık alan yapay tırmanma duvarı üniversitenin Kapalı Spor Salonu’na taşınmıştı. Basketbol sahasının arka tarafına konan duvarda farklı renklerle tutamaklardan rota açıldığından zorluk dereceleri farklı rotalarda çalışmak da mümkün.

{ { Spor’da Galibiyet Yine Khas’ın

Mart ayında üniversite takımlarıyla karşı karşıya gelen Khas Spor Takımları galibiyete yürümeye devam ediyor.

• 18 Mart: Boğaziçi Üniversitesi ile karşı karşıya gelen Khas Erkek Basketbol takımı Boğaziçi

Üniversitesi’ni 73-90, • 19 Mart: Koç Üniversitesi ile müsabaka yapan Khas Bayan Voleybol Takımı Koç Üniversitesi’ni 3-0, • 22 Mart: Yıldız Teknik Üniversitesi ile maç yapan Khas Bayan Voleybol Takımı Yıldız Teknik Üniversitesi’ni 3-2 • 23 Mart: Khas Erkek Tenis Takımı Afyon Kocatepe Üniversitesi’ni 2-0, Khas Bayan Tenis Takımı ise İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni 2-1 yendi. • Khas Futbol Takımı ise geçtiğimiz ay Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun düzenlediği Türkiye Şampiyonası’nda 1. Lig’e yükseldi.

15 MART - 01 NİSAN | NEWSLETTER KHAS | 7


Haberler / Etkinlikler

Ertuğrul Çimen, IFLA’nın Komite Üyeliğine Seçildi

K

has Bilgi Merkezi Müdürü Ertuğrul Çimen, küresel anlamda kütüphaneciliğin saygın ve önemli organizasyonlarından biri olan IFLA (International Federation Library Association)’ın komite üyeliğine seçildi. 20132017 yılları arasında üç farklı kıtadan sekiz farklı ülkeden gelen temsilcilerden biri olacak ve görevi bu Ağustos ayında başlayacak olan Ertuğrul Çimen’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Tübitak’ta Kitap, Çeviri ve Editörlük TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı Kitaplar Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan popüler bilim kitaplarının yayıma hazırlık sürecinde yer alan ‘çeviri, redaksiyon, bilimsel kontrol’ aşamalarından herhangi birinde veya tamamında yer almak isteyenler http://www.tubitak.gov. tr sitesindeki duyuru bölümünde genel bilgiyi elde edebilirler.

Genç Caz’a Nasıl Başvurulur? İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 11. kez gerçekleştirilecek, genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz konserleri için başvurular başladı. 21 Mart’ta Fener Salonu’nda düzenlenen etkinliğe katılan Genç Caz Koordinatörü Ezgi Ayçe Kızıldere, Genç Caz’ın başvuru ve değerlendirme sürecini Khas öğrencileriyle paylaştı.

Tablolardan Hissettiklerini Doğaçlama Notaya Dökecekler

H Richard Smeets’in eserlerinden ilham alan bu 4 müzisyen (piyanoda Hollandalı Philip Rüttgers, gitarda Hollandalı BartJan Baartmans, çelloda Yelda Özgen ve kemençede Neva Özgen) hissettikleri duyguları doğaçlama olarak notalara dökecekler.

ollandalı çağdaş sanatçı Richard Smeets’in ‘Yüzleşmeler: Birey ve Hayat’ adlı sergisi şimdi notalarla yorumlanacak. Sanatçının sergide yer alan ‘Table Talk ve The Music Project’ dönemlerine ait eserlerinden ilham alınarak bestelenmiş müzikler, tanınmış Türk ve Hollandalı müzisyenler tarafından 4 Nisan Perşembe günü saat 19:30’da Rezan Has Müzesi’nde etkileyici bir konser ile sanatseverlerle buluşacak. Sergi 10 Mayıs 2013’e kadar devam edecek. Ev sahipliğini Hollanda Konsolosluğu ile birlikte yapacak olan Rezan Has Müzesi’nde konserin kokteyli ise 19:00’da başlayacak

Haber : İlksen Yıldırım Adres : Kadir Has Caddesi Cibali 34083 İstanbul Fotoğraf : Ulaş Tosun Tel : 212 533 65 32 Tasarım : Birsen Duyar Faks : 212 531 38 53 Yöneten : Ayten Görgün Smith E-mail : newsletter@khas.edu.tr Web

8 | 15 MART - 01 NİSAN 2013 | NEWSLETTER KHAS

: http://www.khas.edu.tr

30. Sayı - Newsletter Khas  
30. Sayı - Newsletter Khas  
Advertisement