Zadání stavby

Page 1

stavebníci

Ateliér

Zadání stavby cesta za ideálním bydlením


Stavebníci Jméno:

2/30

Telefon: E-mail: Další kontakt:


realizace

team

Ateliér k světu. Škroupova 1, Plzeň Jižní Předměstí, 301 00 Telefon: +420 603 300 580 E-mail: atelier@ksvetu.cz IČO: 04832094

3/30

adresa

Ateliér Ateliér Ateliér Ateliér Ateliér Ateliér AteliérAteliér AteliérAteliér AteliérAteliér

Ateliér

Ateliér Ateliér

Ateliér Ateliér

Ateliér

Ateliér Ateliér

AteliérAteliérAteliér AteliérAteliér AteliérAteliér AteliérAteliérAteliér Ateliér Ateliér

Ateliér

Kuba

Ateliér k světu

Honza

Kuba

Evča

Honza

Ateliér

Nikola

Evča

Dave

Nikola

Ivča

Dave

Maya

Ivča

Maya

Ateliér

Ateliér

Ateliér

Ateliér

Ateliér

Ateliér

Ateliér

Ateliér Ateliér

Ateliér


Od zadání k realizaci

4/30

Vlastní bydlení se většinou staví jednou a na celý život. Je zhmotněním niterných přání a lidé o něm sní ještě dlouho před tím, než jeho obrysy poprvé uvidí v jednoduché skice. Právě bydlení bývá největší investicí, proto se vždy vyplatí zvážit, na co Vaše finance půjdou. Tím, že jste se rozhodli pro návrh na míru od architekta, jste si vybrali cestu zpočátku o něco dražší, ale v průběhu se vám investice zhodnotí. Jedině individuální řešení dokáže splnit všechna Vaše specifická přání a požadavky. Právě návrh na míru, oproti katalogovému produktu, dokáže plně reflektovat Vás a zároveň situaci na pozemku a okolí. Prvotní myšlenka na nové bydlení odstartuje dlouhý proces, do kterého vstupuje řada akterů- specialistů. Vaším hlavním partnerem a průvodcem je architekt, který s Vámi bude řešit celkovou podobu domu a pomůže Vám ji udržet až ke zdárné realizaci. Ve fázi konzultace a dále pak ve fázi zpracování výkresové dokumentace vstupuje do procesu hlavní projektant, který je Vaší druhou odbornou oporou a zárukou kvalitního technického návrhu a provedení stavby.


realizace

investor stojí na začátku celého procesu, má své sny a specifické požadavky, které tvoří zadání návrhu, očekává řešení na míru, které bude reflektovat jeho identitu

partneři

stavba

aktéři procesu jasné zadání

architekt navrhuje hmotové, provozní a materiálové řešení domu, hlídá koordinaci technického a návrhu, na začátku pomáhá investorovi formulovat zadání

dokumentace

hlavní projektant má na starost zhotovení výkresové dokumentace, koordinaci profesí a dohled nad technickým řešením, vstupuje do procesu později než architekt

průzkumy

externí vlivy

profese

stavba

zadání

5/30

návrh


Zadání

6/30

Aby nové bydlení sloužilo co nejlépe a pořád splňovalo Vaše požadavky, je důležité věnovat náležitou dobu přípravě. Vložený čas se Vám vyplatí, protože cesta k návrhu je s konkrétním zadáním rychlejší a snazší pro všechny strany. S nejasným a v průběhu procesu měnícím se zadáním je společná cesta k ideálnímu návrhu náročnější na čas, finance i energii, ještě složitější je upravovat projekt poté, co je studie hotová. Sepište si své sny, pozorujte, jak a v jaké návaznosti se Vaše požadavky mění, nezanedbejte zdánlivě nedůležité detaily. Představujte si, jak se v novém domě chcete cítit, k čemu všemu by měl sloužit, jak by měl fungovat a jaká je jeho role na pozemku a vazba na okolí. Při formulování všech parametrů zavzpomínejte i na své předchozí zkušenosti s bydlením a právě na nich si uvědomujte, z čeho při stanovení současných nároků vycházíte a proč. Uvědomte si specifika vybrané lokality a představte si, jak byste je chtěli zhodnotit. Užijte si tu svobodu a možnost bavit se o všech představách a snech, které Vám umožňuje volba individuálního projektu od architekta.


vlivy

,,S

ko ro !

ra va va r

ch vý ro sto ro

př ep ra co vá ní h

m

p va ra

ot

úp

úp

ian ty

ů

k ro

?

7/30

další změna zadání

rok práce navíc

´´

jasné zadání

externí

realizace

konzultace

nejasné zadá

nové zadání

zadání

konstrukce

,,Možná takhle...´´


Bydlení dosud Něco o mně

Pět věcí, které ke mně patří, mám je rád a vystihují mě:

Lokality

Kde jsem vyrůstal a kde všude jsem bydlel? (např. město, vesnice, metropole, centrum, okraj, sídliště, samota, hory, rovina, zahraničí)

Typy bydlení

Jaké typy bydlení jsem vyzkoušel?

8/30

(např. byt, řadový dům, rodinný dům, chalupa)

Pro a proti

Co mě na každém způsobu bydlení bavilo a co jsem naopak neměl rád:

Stávající bydlení

Jaká je velikost bytu/domu, počet a využití místností? Kdo u nás doma bydlí: Kde je těžiště domácnosti, kde se potkáváme, kde především a jak spolu trávíme čas: Kde má každý své oblíbené místo:


oblíbená místa co mám a co nemám rád výhledy, pohledy sousedů pocit soukromí rušnost lokality

9/30

panorama okolní zástavba

čistota prostředí

vnější vlivy plány rozvoje města/obce


Budoucí bydlení Pět hlavních parametrů nového bydlení - jak bych chtěl popsat svůj ideální dům:

Obyvatelé

Kdo v něm bude bydlet teď a za 30 let? Jak se budou nároky vyvíjet?

Hmota

Předpokládaná zastavěná plocha domu - do 80 m2/do 150 m2/nad 150 m2

10/30

Priority

Počet podlaží: Mám vyhraněný názor na tvar domu? (kompaktní, jednoduchý/členitý se zákoutími) Mám představu o typu střechy? (plochá, šikmá s malým/velkým sklonem, s přesahem/bez přesahu)

Standard

Bydlení má být jednodušší levnější/střední cesta/velkorysé nákladné? Co je při rozhodování stěžejní? Přemýšlím nad domem standardním/nízkoenergetickým/pasivním/nulovým?

Jádro domu

Co bude těžištěm domácnosti, kde se chceme potkávat a co všechno má tento prostor umožňovat?


uživatelský standard

nestandardní požadavky na prostor a na provoz

každodenní provoz hosté, návštěvy a oslavy zvířata doma a venku

11/30

centrum domu místo setkávání


Dispozice

Jaké místnosti doma chci a jak je budu využívat? Jaká je jejich ideální atmosféra, fungování, návaznosti, materiály, vybavení, orientace vůči světovým stranám S/J/V/Z? (děti, práce, rodiče, prarodiče, známí - místnosti soukromé vs. společné - každodenní provoz vs. nevšední události, návštěvy, akce)

Místnosti

- předsíň - hala (ano / ne) - kuchyň (S/V, s barem, ostrůvek, tvar linky) - jídelna (spolu s kuchyní součástí hl. obytné místnosti, kolik míst) - hlavní obytná místnost (J/Z, centrální prvek, krb, TV) - ložnice (S/V, vlastní šatna a koupelna) - koupelna (soukromá rodičů/dětí/v každém patře, společná, sprcha vs. vana) - dětský pokoj (kolik, společné, spaní a herna, jaké využití za 20 let) - pokoj pro hosty (dvojí využití místnosti) - pracovna (S, pracovní kout / místnost) - šatna (soukromá / společná)

12/30

- technická místnost (S, součástí jiné místnosti) - prádelna (zvlášť, sdružený provoz, kde je pračka, sušička) - sklad / úložné prostory / půda / sklep / suterén (kolik mám věcí k uskladnění, jaký k nim potřebuji přístup) - terasa / lodžie / balkon ( J/V/Z, v návaznosti na jaké místnosti) - kryté stání / garáž / dílna (přístupné zvenku nebo spojené s domem) - jiné

Materiály

Jakou mám představu o materiálech pro nosnou konstrukci domu, fasádu, střechu, podlahy a detaily? (bydlení v cihlovém domě/dřevostavbě/ v domě z betonu)

Seznam přání

Mám o něčem konkrétní představu? Mám už něco vybraného? Co ještě nebylo zmíněné a nesmí chybět?


orientace domu světové strany materiál lokální zdroje specifické zvyky osobitost majitelů

obytné podkroví skladovací prostory

+ dílna, sklad, technické zázemí práce venku a uvnitř psí bouda

13/30

+ + +

požadavky na zahradu skleník, bazén gril suterén sklep a sklad potravin


Pozemek Údaje

Adresa: Číslo parcely: Velikost parcely (rozměry, zhruba):

Regulativy

Podléhá pozemek závazným regulativům? Je dán tvar a orientace střechy, max. výška domu, odstupové vzdálenosti, ochranná pásma, zastavitel-

14/30

nost pozemku? Co říká Územní plán obce?

Charakteristika

Jaká byla kritéria pro výběr pozemku? Jak je tento pozemek splňuje? Je něčím specifický? Je svažitý?

Současný stav

K čemu slouží pozemek nyní? Jsou na pozemku nějaké stavby a jaký s nimi mám záměr?

Okolí

K čemu slouží a jak jsou využívané okolní pozemky? Co je zde plánováno v budoucnu?

Zahrada

Jak chci využívat plochy kolem domu? (např. užitná a okrasná zahrada, zpevněné plochy, odpočinek, práce, sport, setkávání)

Další objekty

Plánuji stavbu dalších objektů na pozemku? K čemu mají sloužit? Chci je stavět zároveň s domem?


vyjímečnost dědictví nebo dlouhé hledání sportovní plochy uskladnění potřeb kvalita komfort stín hranice

15/30

regulativy pozemku omezení, doporučení

úrodná zemědělská půda okrasná zahrada voda na pozemku podzemní a dešťová


Aktéři procesu

16/30

Po celou dobu do projektu vstupují další osoby a subjekty. Vedle investora a architekta jsou to specialisté, kteří mohou do návrhu zasahovat formou konzultací už ve fázi architektonické studie. Po dokončení studie projekt přebírá projektant a specialisté, architekt se stává koordinátorem jednotlivých profesí (specialistů), ručí za dodržování svého návrhu a během realizace projektu vykonává autorský dozor na stavbě. Podle rozsahu návrhu a komplikovanosti okolních podmínek do procesu schvalování dokumentace vstupují dotčené orgány státní správy (DOSS). Subjektem ve fázi realizace je dodavatel - stavební firma, která zároveň dává záruku na stavbu. V případě stavby svépomocí je jím sám investor, ale tehdy je povinen zajistit navíc stavební dozor, který spolu s architektem hlídá kvalitu provedených prací. Zároveň si sám investor musí pohlídat záruku stavby od jednotlivých firem či řemeslníků. Jednotlivé profese, obcházení úřadů a jednání na stavbě si může investor zařídit sám nebo se o to za něj formou inženýringu postarají architekt s projektantem, kteří mají o povolovacím procesu kompletní přehled a mají s touto činností zkušenosti.


Pozn: oslovené profese (specialisté) jsou závislé na požadavcích stavebního zákona (Zákon č. 183/2006 Sb.), na požadavcích stavebního úřadu, na specifikaci klienta a na podrobnosti zpracovávané dokumentace. 17/30

dodavatelé dodávají stavbu jako celek nebo její části

řemeslníci provádí stavbu dle výkresové dokumentace

profese dozor na stavbě technický/stavební/autorský hlídá dodržení návrhu a kvalitu provedení

energetický specialista dělá energetický audit a vydává průkaz energetické náročnosti budovy rozpočtář dle DSP zpracovává rozpočet stavby

dopravní inženýr řeší dopravní napojení pozemku

vzduchotechnik navrhuje vzduchotechnická zařízení

elektrotechnik zpracovává projekt elektroinstalace

průzkumy, zaměření zdravotechnik zpracovává projekt vody a kanalizace

projektant plynovodu navrhuje systém rozvodu plynu

projektant vytápění navrhuje systém vytápění domu

požární specialista navrhuje požárně bezpečnostní řešení

statik navrhuje stavebně konstrukční řešení

hydrogeolog zpracovává hydrogeologický průzkum geolog zpracovává inženýrsko geologický průzkum

geodet přesně zaměřuje pozemek a vytyčí stavbu

externí vlivy

radonový specialista zpracovává radonový průzkum

stavební úřad posuzuje návrh a dokumentaci, vydává kladné nebo záporné rozhodnutí dotčené orgány státní správy dodávají závazná stanoviska k rozhodnutí (např. životní prostředí, hygiena, hasiči)

sousedé mohou se vyjadřovat k návrhu stavby kontakt prospívá vztahům a bezpečnosti vysoké ploty činí lokalitu nepříjemnou

hlavní projektant zpracovává a dohlíží na technickou část

architekt zpracovává návrh

investor formuluje zadání

partneři stavba


Proces Zadání a představy Vám pomůže formulovat architekt. Spolu s ním projdete procesem navrhování od první myšlenky až po finální podobu domu. Výstupem této spolupráce je architektonická studie, která zahrnuje koncept, prostorové řešení a vizuální podobu domu včetně stanovení základních materiálů.

18/30

K povolení a samotné stavbě domu budete potřebovat výkresovou dokumentaci, na které se podílí soubor profesí. Zastřešující osobou je hlavní projektant stavby. Ve spolupráci s dalšími stavebními inženýry a odborníky zpracuje nejprve výkresy pro příslušná řízení. Podmínky provedení stavby a její a umístění na pozemku řeší územní řízení. Ve stavebním řízení se pak povoluje vizuální a technický návrh stavby, který je představen v kompletních plánech s popisem materiálů a skladeb. K samotnému provedení stavby je dále potřeba stavební manuál s rozkreslenými detaily a návaznostmi, podle kterého pracují řemeslníci a stavební firmy na stavbě. Pokud v průběhu stavby dojde k markantním změnám, musí být skutečné provedení stavby zaneseno do původní dokumentace.


realizace

architektonická (stavebně technická) studie udává budoucí podobu domu, koncept a návrh vzhledu, dispozice, materiálů a situace na pozemku

výkresová dokumentace k povolení a stavbě domu dokumentace pro územní rozhodnutí /územní souhlas prokazuje způsobilost umístění domu na pozemku a soulad s územním plánem, předkládá situaci pozemku

dokumentace pro stavební povolení /ohlášení stavby dokazuje proveditelnost návrhu kompletními stavebními výkresy s popisem materiálů a řešení profesí

zadání

dokumentace pro provedení stavby upřesňuje provedení stavby, zahrnuje podrobné stavební výkresy se specifickými detaily

po stavbě dokumentace skutečného provedení stavby pokud vznikly velké změny při stavbě oproti původnímu projektu, jsou do dokumentace zaneseny

19/30

návrh


Stupně dokumentace

20/30

Spolu s architektem vytvoříte studii, kde bude zpracovaný koncept a celková podoba domu. Návrh pak musí projít náležitými výkonovými, tj. dokumentačními fázemi. Ne vždy je potřeba absolvovat všechny - dle rozsahu stavby a složitosti okolních podmínek se volí stupeň dokumentace a způsob provádění. U malých a jednoduchých staveb je možné některé stupně dokumentace vynechat či sdružit, zkrátí se tak čas schvalovacího procesu úřadu a výsledně se mohou i snížit náklady na projekt. Důležité je informativně zkonzultovat záměr na příslušném stavebním úřadě, protože jejich požadavky se liší. Architekt na základě výsledků této konzultace a Vaší představy o projektu a jeho rozsahu dokáže sdělit postup zpracování dokumentace, návaznosti profesí, náležitosti a způsob provádění. Pokud je dům do 150 m2 zastavěné plochy, stavba se podává na ohlášku a schválení na stavebním úřadě je rychlejší, musíte si však sami zajistit souhlasy sousedů se stavbou a návrhem. Jestli je rodinný dům nad 150 m2, podává se klasicky na územní řízení a stavební povolení, což trvá mnohem déle, souhlasy sousedů si v tomto případě zajistí sám stavební úřad v rámci řízení. Pokud je vše v pořádku, vydá Vám stavební úřad kladné stanovisko – souhlas s provedením stavby nebo stavební povolení a můžete začít stavět.


výkresová dokumentace k povolení a stavbě domu

po stavbě

architektonická (stavebně technická) studie

dokumentace pro územní rozhodnutí /územní souhlas

dokumentace pro stavební povolení /ohlášení stavby

dokumentace pro provedení stavby

dokumentace skutečného provedení stavby

STS

DÚR

DSP

DPS

DSPS

- rešerše, inspirace - koncept řešení, skicy - situace, širší vztahy pozemku - zákresy do fotky dle domluvy - řezopohledy všech podlaží - vizualizace exteriéru (min. 3) - vizualizace interiéru (min. 3) - technické výkresy: půdorysy, řezy, pohledy - použité materiály - hrubé nacenění navrhovaného domu (podle plochy, objemu, přípojek)

- doklady prokazující vlastnictví pozemku - závazná stanoviska dotčených orgánů - souhlasy sousedů - výkres situace pozemku - souhlasy od poskytovatelů dopravní a technické infrastruktury

- stavební výkresová dokumentace se situací a technickými zprávami - stavebně konstrukční řešení (statický posudek) - požárně bezpečnostní řešení (PBŘ) - průkaz energetické náročnosti budovy (energetický posudek - PENB) - zdravotně technické instalace (ZTI) - plynová a odběrná zařízení - vytápění a chlazení - silnoproudá elektrotechnika - dopravní řešení - měření a regulace (MER) - vzduchotechnika (VZT) - elektronické komunikace a další - průzkumy: radonový, geologický, hydrogeologický - přesnější položkové nacenění stavby

- soupis stavebních prací, dodávek a služeb - výkaz výměr, slepé výkresy - technické charakteristiky výrobků - popisy a podmínky provádění stavebních prací - podrobnější stavební výkresy a hlavně rozkreslené charakteristické detaily - kontrolní rozpočet stavby

- stavební výkresy DSP doplněné o výkresy odchylek od původní DSP dokumentace - týká se projekční práce i práce specialistů - situační výkres skutečného stavu - technický popis stavby shrnující současný stav a změny oproti DSP

21/30

návrh


Spolupráce na projektu Rozsah

Jaký si představuji rozsah spolupráce? (STS - DÚR - DSP - DPS - DSPS - AD - TDI) Už jsem byl na úřadě? (seznámit se s procesem)

Architekt

Jakou mám představu o spolupráci s architektem? Chci osobně konzultovat návrh konceptu a studie? Chci být při jednání s úřady a dotčenými stranami?

Projektant

Jakou mám představu o spolupráci s projektantem? (projektant řeší návaznosti profesí a jejich koordinaci, jedná s úřady, vykonává kompletní inženýring)

Profese

Jaké požadavky mám na konkrétní profese?

22/30

statika (výběr materiálu konstrukcí, přiznané pohledové/opláštěné a skryté nosné konstrukce) vytápění (elektřina/plyn/dřevo (nižší počáteční investice) vs. tepelné čerpadlo voda/země/vzduch (vyšší počáteční investice)) energie (zdroje standardní / alternativní) zdravotechnika (nakládání s vodami pitná/dešťová, znát místo pro studnu před započetím studie, nakládání s odpady) ostatní

Měření a průzkumy Mám geodetické zaměření pozemku? (je potřeba před započetím studie) Mám k dispozici průzkumy inženýrsko-geologický, hydrogeologický, radonový ? (jsou potřebné pro zpracování DSP) Mám podklady a dokumentace? (archivní plány a fotky pro započetí studie)

Výpomoc

Mohou mi s něčím pomoci známí / kamarádi? Mám nějaké dobré reference?


externí vlivy

externí vlivy

průzkumy, profese, stavba

návrh

průzkumy, profese, stavba

externí vlivy

externí vlivy

průzkumy, profese, stavba

průzkumy, profese, stavba

výkresová dokumentace k povolení a stavbě domu dokumentace pro územní rozhodnutí /územní souhlas

dokumentace pro stavební povolení /ohlášení stavby

dokumentace skutečného provedení stavby

dokumentace pro provedení stavby

23/30

architektonická (stavebně technická) studie

po stavbě

připravený podklad pro budoucí stavbu nevýhodou je nemožnost záruky dodržení kvality návrhu během budoucího procesu, nebude-li na práci pokračovat stejný architekt

rozhodnutí úřadu úp

rav as tud

ie

záporné

hotová studie ukončení

zadání

úprava zadání prodloužení procesu

kladné

rozhodnutí úřadu

kladné

zahájení stavby

realizace

kolaudace

é

orn

záp

stavba svépomocí, investor koordinující stavbu

stavba na klíč nebo libovolní dodavatelé

+ AD (autorský dozor) + SD (stavební dozor) + záruka rozdílná dle jednotlivých firem a řemeslníků

+ AD (autorský dozor) + TDI (tech. dozor investora nad stavební firmou) + kompletní záruka na stavbu

Pozn.: Stavební dozor je osoba, která odpovídá spolu s investorem za správné provedení stavby v souladu s právními předpisy u staveb prováděných svépomocí. Autorský dozor vykonává autor projektové dokumentace. Technický dozor je poradce a zástupce investora ve věcech smluvních (při jednáních se stavební firmou).


Běžný časový průběh a realizace Časový plán

Jaká je moje časová představa? termín /doba provedení architektonické studie stavební povolení termín zahájení stavby termín kolaudace Mám nějaké limity a omezení ? (časové, finanční nebo jiné) Jaké jsou moje dvě priority v triádě rychle - levně - kvalitně ? (volbou dvou atributů vždy vylučuji třetí z nich)

Finance

Jaká je moje představa o ceně domu? ( speciálně ve stavebnictví platí příměr nejlevnější = nejméně kvalitní)

Úspory

Počítám s dalšími výdaji na návrh, projekční práce a inženýring?

24/30

Priority

Mám finanční rezervu? Jsem ochoten zmenšit podlahovou plochu? ( zmenšení pokojů, omezení počtu koupelen, sdružení provozů (např. pracovna + pokoj pro hosty), kryté stání místo garáže) Uvažuji nad stavbou svépomocí? (Úspora cca 10%) Nevadí mi, že na celou stavbu nebudu mít záruku, mám čas a kapacitu se opravdu naplno věnovat stavbě? Na práci, kterou nezvládnu sám, budu poptávat řemeslníky, úkolovat dělníky a sám budu dohlížet na kvalitu práce? Chci stavět na etapy? ( pokud nafázuji realizaci stavebních objektů, počítám s nárůstem ceny za celek kvůli zdvojení nepřímých nákladů (např. lešení, oplocení, odpady)


zpracování ~ 2 měsíce

zpracování ~ 1 měsíce rozhodnutí SÚ ~ 7 měsíců

návrh

zpracování ~ 1-2 měsíce

zpracování ~ 1 měsíc

výkresová dokumentace k povolení a stavbě domu dokumentace pro územní rozhodnutí /územní souhlas

dokumentace pro stavební povolení /ohlášení stavby

po stavbě dokumentace skutečného provedení stavby

dokumentace pro provedení stavby

25/30

architektonická (stavebně technická) studie

zpracování ~ 2-3 měsíce rozhodnutí SÚ ~ 7 měsíců

zadání

hotová studie územní rozhodnutí vyjádření nutná k ÚŘ zahájení územního řízení ústní jednání vydání rozhodnutí SÚ nabytí právní moci odvolací lhůta platnost

rozhodnutí úřadu ~ 210 dnů ~ 60 dnů ~ 30 dnů ~ 30 dnů ~ 60 dnů ~ 15 dnů ~ 15 dnů 2 roky

územní souhlas ~ 105 dnů vyjádření nutná k ÚŘ ~ 60 dnů vydání územního souhlasu ~ 30 dnů nabytí právní moci ~ 15 dnů platnost 2 roky

rozhodnutí úřadu

zahájení stavby

kolaudace

stavební povolení ~ 205 dnů vyjádření nutná k SŘ ~ 60 dnů zahájení stavebního řízení ~ 30 dnů ústní jednání ~ 30 dnů vydání rozhodnutí SÚ ~ 60 dnů nabytí právní moci ~ 15 dnů odvolací lhůta ~ 15 dnů platnost 2 roky ohlášení stavby vyjádření nutná k SŘ vydání ohlášení stavby nabytí právní moci platnost

~ 105 dnů ~ 60 dnů ~ 30 dnů ~ 15 dnů 2 roky

Pozn.: Všechny časové lhůty jsou orientační a typické pro rodinný dům běžného rozsahu. Záleží na velikosti a složitosti domu - na nich závisí náročnost jednotlivých profesí. Prodlevy během řízení mohou vznikat odvoláním dotčených stran nebo požadavkem úřadu o doplnění částí, které nebyly stanoveny předem. Jsou uvedeny vždy nejdelší možné lhůty.


Zkrácení časového průběhu ze strany úřadu Ne vždy je potřeba absolvovat všechny stupně dokumentace - dle rozsahu stavby a složitosti okolních podmínek se přirozeně volí stupeň dokumentace a způsob provádění. U některých staveb je možné spojit dokumentaci pro územní rozhodnutí a pro stavební povolení, zkrátí se tak čas schvalovacího procesu úřadu a výsledně se mohou i snížit náklady na samotný projekt a na inženýring.

26/30

Samotné sdružení může nastat i v případě počtu staveb, např. když k projektu domu zpracovávám projekt na garáž, studnu, dílnu apod., je možné všechny stavby povolit naráz v jednom řízení. Důležité je se ale předem informovat na příslušném stavebním úřadě. Ten Vám podá informaci, zda je řízení možné spojit. Architekt na základě výsledků konzultace a potvrzení ze strany úřadu může postupovat ve zpracování sdružené dokumentace. Na závěr je nutné doplnit, že na sdružení dokumentace ze strany úřadu není garance, úřad ke sdružení nemusí přistoupit z hlediska složitých okolních podmínek či dalších okolností vyplývajících ze stavebního zákona a prováděcích vyhlášek.


zpracování ~ 2 měsíce

zpracování ~ 3-4 měsíce rozhodnutí SÚ ~ 7 měsíců

návrh

zpracování ~ 1-2 měsíce

zpracování ~ 1 měsíc

výkresová dokumentace k povolení a stavbě domu

architektonická (stavebně technická) studie

dokumentace pro provedení stavby

dokumentace skutečného provedení stavby 27/30

společná dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení

po stavbě

zadání

spojené řízení*

hotová studie

rozhodnutí úřadu

úp

rav as tud

kladné

zahájení stavby

realizace

kolaudace

é

orn

záp

ie

úprava zadání prodloužení procesu

* Spojené řízení (územní řízení a stavební řízení) povoluje úřad, lhůta se může zkrátit o několik měsíců.

stavba svépomocí, investor koordinující stavbu

stavba na klíč nebo libovolní dodavatelé

+ AD (autorský dozor) + SD (stavební dozor) + záruka rozdílná dle jednotlivých firem a řemeslníků

+ AD (autorský dozor) + TDI (tech. dozor investora nad stavební firmou) + kompletní záruka na stavbu


Zkrácení časového průběhu ze strany projektanta Další variantou zkrácení časového průběhu může být sjednocení dokumentace pro stavební povolení a pro provedení stavby, tzn. zpracování rozšířené jednostupňové dokumentace. O takovém zkrácení rozhoduje projektant na základě rozsahu a složitosti stavby.

28/30

Standardním postupem je dvoustupňová dokumentace, kde první stupeň tvoří dokumentace pro územní rozhodnutí se stavebním povolením a druhým stupněm je poté dokumentace provedení stavby. Zpracování rozšířené jednostupňové dokumentace zejména záleží na budoucím postupu realizace samotné stavby. Mělo by být splněno několik kritérií, kdy je možné přistoupit ke sjednocení. Prvním je jednoduchost stavby s typizovanými detaily. Druhou cestou ke zkrácení je případ úzké spolupráce s generálním dodavatelem stavby (zhotovitelem stavby) při stavbě domu na klíč. Při této cestě architekt s projektantem společně konzultují a koordinují projekt přímo se zhotovitelem stavby. Cesta zkrácení a zjednodušení vždy snižuje kontrolu nad projektem, přesným rozpočtem a detaily stavby. Proto je nezbytné celou následnou realizaci doprovázet intenzivním technickým a autorským dozorem přímo na stavbě.


zpracování ~ 2 měsíce

zpracování ~ 1 měsíc rozhodnutí SÚ ~ 7 měsíců

návrh

zpracování ~ 1 měsíc

výkresová dokumentace k povolení a stavbě domu dokumentace pro územní rozhodnutí /územní souhlas

po stavbě

sjednocení dokumentace pro stavební povolení a pro provedení stavby /jednostupňová dokumentace

dokumentace skutečného provedení stavby 29/30

architektonická (stavebně technická) studie

zpracování ~ 3-4 měsíce rozhodnutí SÚ ~ 7 měsíců

hotová studie

zkrácení práce*

rozhodnutí úřadu úp

rav as tud

ie

záporné

zadání

rozhodnutí úřadu

kladné

+ zahájení stavby

realizace

kolaudace

r zápo

úprava zadání prodloužení procesu

*Proces je možné zkrátit ze strany projektanta a to zpracováním rozšířené dokumentace pro stavební povolení.

stavba svépomocí, investor koordinující stavbu

stavba na klíč nebo libovolní dodavatelé

+ AD (autorský dozor) + SD (stavební dozor) + záruka rozdílná dle jednotlivých firem a řemeslníků

+ AD (autorský dozor) + TDI (tech. dozor investora nad stavební firmou) + kompletní záruka na stavbu


www.atelier.ksvetu.cz

Ateliér

HRA NA ARCHITEKTURY


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.