#KalbaVaikai Pokalbių su vaikais rinktinė "Kalba vaikai". Sudarytoja Jolita Zykutė

Page 1

Kalba vaikai PokalbiĹł su vaikais rinktinÄ—

2020


Siekiant išsaugoti pokalbių autentiškumą kalba netaisyta. Pokalbiai užrašyti 2016-2020 m. Knygelę sudarė Jolita Zykutė. Daugiau informacijos www.jolitazykute.lt

#kalbavaikai

Viršelyje panaudota fotografės Aistės Jankevičiūtės www.de-light.lt nuotrauka.

2


Padėka Ką tik pavalgius mano keptų vafliukų. Keturmetis bando pakabinti man ant kaklo raudoną kaspiną, surištą mazgu. Aš priešinuosi, o jis: – Mama, čia bus papuošimas. Pasiduodu – ko gero vaikas taip už vaflius dėkoja. Klausiu: – Čia kas? Medalis? – Ne, antkaklis.

3


Ką blogai padarė Jėzus Kristus? Didysis Penktadienis. Rytas. Dar prieš aštuonias. Keturmetis pabunda ir klausia: – Mama, kodėl sėdi? – Rašau. – Ką rašai? Noriu atsakyti, bet jis nutraukia mane, pasakęs reikšmingu balsu: – Rytoj Jėzus Kristus nusileis. – Kas tau sakė? – Darželyje ryte per susirinkimą. – Džiaugiesi dėl to? – Nea… – Kodėl? Keturmetis susirūpinęs ir stipriai suraukta kakta: – Jėzus Kristus kažką blogai padarė. – !?? Ką padarė? 4


– Kada bus Kalėdos? – Žiemą. – Aij, žinau, kai bus daug sniego. Man taip įdomu, ką blogai padarė Jėzus Kristus, kad neleidžiu pabėgti nuo temos: – Ką Jėzus Kristus blogai padarė? – Jis turėjo nusileisti ir duoti dovanų. Bet nedavė. Vasilijui (darželio auklėtojui). – !?? O kodėl jis turėjo Vasilijui duoti dovanų? – Nes Kalėdų Senis dovanas duoda vaikams, o Jėzus Kristus suaugusiems.

5


Žodis Keturmetis: – Mama, tada tuos žmones reikės nužudyti. Aš: – Negalima žmonių žudyti, – ir ilgai aiškinu, kodėl negalima žudyti žmonių. Keturmetis: – O tai kodėl yra žodis "žudyti"? Aš tyliu.

6


Šuo Parke. Keturmečiui rodau ilgaplaukį šunį: – Žinai, koks čia šuo? – Taip! Mergaitė.

7


Kodėl Lietuva geresnė už Vokietiją? Keturmetis: – Mama, Vokietija didesnė už Lietuvą ir joje daugiau miestų, bet Lietuva geresnė. – Kodėl? – Todėl, kad Lietuvoje dešrelės skanesnės!

8


Kas domina keturmečius? Užvakar vakare sėdint ant sofos. – Mama, kas yra meilė? Vakar ryte dar su pižama. – Mama, kaip atrodo vilkų kakai?

9


Joši ir Jošua Kol mama matuojasi vestuvinę suknelę kalbuosi su jos vienuolikmečiu sūnumi Rajanu. Paklaustas, ar namie turi gyvūnėlių, Rajanas papasakoja apie žuvusį katiną Jošį, kai berniukui buvo šešeri metai: – Automobilis partrenkė. Jošis dar sugebėjo pareiti namo, atėjo pas mano mamą į lovą, gulėjo gulėjo ir numirė. Tada mama atėjo į mano kambarį, aš jau miegojau beveik. Ji paklausė, ar miegu, pažadino ir pasakė, kad katinas numirė. Aš labai verkiau ir negalėjau užmigti. Patyli. Tada taria: – Pasakysiu jums viena – katės neturi devynių gyvenimų. Pakalbame apie kažką kita, ir aš vėl klausiu: – Kai netekai katino, tikriausiai labai liūdėjai. Skausmas juk nedingo per vieną dieną. – Aš esu krikščionis, todėl nueidavau į lovą ir melsdavausi, prašydamas kad Dievas duotų man 10


Joši dar kartą arba kitą katiną. Labai liūdėjau. Po trijų mėnesių mama nupirko katiną iš Ebay. Bet juk tai nesąmonė – katės yra gyvi padarai, kaip juos galima Ebay pardavinėti? Nuėjau į mokyklą, grįžau, mama sako: „Turiu tau siurprizą“ ir parodė kačiuką. – Rajano akys sužiba stipriau ir jis sako žiūrėdamas tiesiai į mane, – O žinote, aš kaip tik tą dieną ryte meldžiausi, kad turėčiau katiną. Ryte meldžiausi, o po pietų jau turėjau... Dabar turime katiną ir katę. Paskui berniukas papasakoja, kad turi brolį, kuriam dabar vieneri. – Kaip jauteisi, kai gimė broliukas? – klausiu. – Kai mama išvažiavo į ligoninę, mane pasiėmė pasaugoti močiutė. Pasakė, kad galiu pažaisti su Playstation. Vos paėmiau Playstation į rankas, mama parašė žinutę, kad gimė broliukas, ir turėjom važiuoti į ligoninę. Taip ir nepažaidžiau... Gaila dėl to,– pasako taip, kad tikrai suprantu, jog jam gaila, bet tada jis pažiūri į mane ir nuoširdžiai priduria, – kad gimė brolis, labai džiaugiausi. Tikrai. 11


– Nepavydi mamos, kad ji ko gero visą laiką su broliu, o tau mažiau laiko skiria? – Ji man visai laiko neturi. Bet nieko, aš tada galiu užsiimti dalykais, kuriais noriu. – O koks tavo brolio vardas? – Jošua.

12


Diskusija Evangeliško darželio vaikai dalyvauja bažnytinėje procesijoje. Penkiametis: – Mama, žiūrėk, Dievo žmogus nuėjo, – ir parodo į pastorių. 3,5 metų berniukas: – Ne, čia Jėzus Kristus buvo. Trimetis: – Ne, čia buvo Dievas.

13


Planas neįsimylėti Vakare penkiametis vonioje prieš valydamasis dantis dalinasi: – Orgentas (draugas iš darželio) nieko neįsimylės. Aš irgi neįsimylėsiu. – Kodėl? – Nes bij… – sustoja ir nepasako iki galo žodžio „bijau“. – Nes nenoriu. Mes būsime policininkai.

14


Martyno Liuterio tėtis Prieš porą dienų buvo 500-osios Reformacijos metinės. Tai aktyviai evangeliškame darželyje aptarinėta tema. Šiandien penkiametis nulipęs nuo dviračio klausia: – Mama, o Jėzus Kristus buvo Martyno Liuterio tėtis?

15


Kalbos niuansai Naujųjų metų išvakarės. Svečiuojamės pas giminaičius Lietuvos provincijoje. Penkiametis grįžta susijaudinęs ir pasakoja, kaip jį su pusbroliais parke išgąsdino paaugliai, svaidantys petardas: – Kai tie vaikai metė „bambioškes“, mes pabėgom. Mano teta: – Ir teisingai. Kai tik matai, kad taip vyksta, tai subinę į rankas ir nešk namo. Penkiametis: – Aš tai šakų parsinešiau!

16


Angelo sargo amžius Penkiametis: – Mama, o kiek metų tavo angelui sargui? Aš: – Mhm… Nežinau. Penkiametis: – O kiek metų mano angelui sargui? Aš tyliu ir dar labiau nežinau.

17


Kas domina penkiamečius? Vakare einant namo. Penkiametis: – Mama, kas yra nemirtingas? Aš: – Mhm… Dievas. Penkiametis džiaugsmingai: – Ir angelai! Po 10 sekundžių. – Mama, o kur gyvena Kalėdų Senis?

18


Bausmė už neatliktus namų darbus Pirmokas aiškina penkiamečiui: – Supranti, namų darbus būtina atlikti. Jeigu jų nepadarai, tai turėsi bėdos, ir blogą pažymį parašys. Penkiametis supratingai prideda: – Ir į mokyklą neįleis.

19


Ačiū Dievui Prieš užmiegant. Penkiametis: – Mama, nuo kiek metų galima vairuoti automobilį? – Nežinau… Gal nuo 18-iolikos? – Ačiū Dievui.

20


Per daug Penkiametis: – Mama, aš kai užaugsiu, norėsiu turėti 20 vaikų. – Mhm… Gal 20 per daug? – Na, gerai, 19.

21


Žinau, kodėl Vaikštom po pievą su kokių 9-10 metų mergaite. Staiga ji pažiūri į mane: – Man atrodo, aš žinau, kodėl mano tėvai išvažiavo iš Lietuvos į Vokietiją. – Kodėl? – Nes gyvenome bute, o jie norėjo gyventi name. – Aa... Tai dabar gyvenate name? – Ne, bute.

22


Mobilus telefonas Velykos. Šešiametis lauke ir rėkia man, stovinčiai balkone: – Mama, ar turi kiškio telefoną? – ??? – Noriu su Timu paklausti, kur jis paslėpė kiaušinius, kad galėtume ten eiti ieškoti.

23


Ginčas Karšta vasara. Diedukas: – Vaikui reikia baseino. Močiutė: – Tai vandens į vonią pripilti ir bus baseinas. Diedukas: – Nesąmonė. Mažas. Šešiametis, dėl kurio gerovės vyksta debatai: – Mažas. Man reikia didelio. Ir su delfinais.

24


Būsimas pirkinys Šešiametis gavo dovanų 10 Eurų. Išėjęs į lauką pirmiausiai paklausia: – Mama, kiek Smartas kainuoja?

Smartas – “Smart” markės automobilis.

25


Agentas Motyvuoju sūnų: – Kai gerai mokėsi vokiečių ir lietuvių kalbą, niekas nesupras iš kur tu, tad būsi kaip superagentas. Na, kaip Džeimsas Bondas. Šešiametis man: – Ne Džeimsas Bondas, o Madagaskaro pingvinas.

26


Išmintingas sprendimas Šešiametis: – Šiandien darželyje Šarlotė (6 m.) manęs paklausė: „Ar nori mane vesti?“ – O tu? – Pasakiau, kad ne. Kai užaugsiu, tada nuspręsiu.

27


Mylimiausias gyvūnas Pamoka užsienio lietuvių mokykloje. Mokytoja: – Koks tavo mylimiausias gyvūnas? Pirmokas: – Drakonas. Tik jie seniai išnyko.

28


Gyvūnai Lietuvoje ir Afrikoje Pamoka užsienio lietuvių mokykloje. Mokytoja: – Ar Lietuvoje gyvena liūtai? Pirmokas: – Ne. Mokytoja: – O kur jie gyvena? Pirmokas: – Afrikoje, – tada patenkintas, kad prisiminė, prideda: – ir Australijoje. Mokytoja klausia kitos mokinės: – Ar Lietuvoje gyvena katės? Pirmokė: – Taip. Mokytoja: – O Afrikoje ar katės gyvena? Pirmokė: 29


– Ne!, – ir jai džiaugsmingai pritaria visa klasė.

30


Užuomina Septynmetis su močiute Skype žaidžia "Taip ir ne", spėliodami gyvūnus. Septynmetis: – Gerai. Duosiu užuominą. Jų kakučių būna daug. Visame pasaulyje. Gal tik Antarktidoje nebūna. Močiutė Skype, o aš virtuvėje: – ??? Septynmetis: – Taigi, balandis!

31


Pagyrė Giriu septynmetį: – Kaip protingai padarei. Jis pažiūri į mane: – Nes iš protingo pilviuko išlindau.

32


Įvertino Šįryt apsivilkau naują sijoną iki kelių. Septynmetis: – Pirkai? Kiek mokėjai? Eurą? – Kodėl eurą? Daugiau... – Nes toks trumpas.

33


Klausimas Septynmetis: – Mama, nesuprantu: kai būna ne pilnatis ir astronautai – mėnulyje, tai jie nukrenta?

34


Smėlis Prieš savaitę. Smėliadėžėn atvežė naujo smėlio. Septynmetis: – Kur mano kastuvas? Einu pasikasysiu. "Pasikasė" iškąsęs duobę iki kelių. Man siūlė joje atsisėsti, kas nezirzčiau, jog šalta. Tada atėjo krūva vaikų, ir pasakiau, kad turim eiti namo. Visgi karantinas. Kilo ašarų audra. Kad reikia eiti namo, o paskui, kai per langą pamatė, kad kažkoks atėjūnas sunaikino jo duobę. Pratęsimas buvo šįryt. – Kaip gerai, kad anąkart smėliadėžėje tokią duobę iškasei. Ją jau užkasė kiti vaikai, bet matau, kad kasdien toje vietoje sėdi vis kitas vaikas. Kaip jaukiai iškasei! Neina jie niekur kitur, būtent ten kasinėja. Gerą darbą padarei, – sakau taip, kad septynmetis pamatytų buvusią situaciją šviesia spalva. – Tai gerai, – taria jis ir priduria, – kitą kartą reikės pastatyti tuščią dėžutę. 35


– O kam? – Kad po eurą įmestų, – paaiškina rimtu balsu.

36


O ką kalba tavo vaikas? Pasikalbėk. Pažaisk. Paskaityk jam. Tiesiog pabūk kartu. Nes vaikai auga labai greitai.

Jeigu nori pasidalinti, ką kalba tavo vaikas, parašyk man laišką el.pašto adresu kalbavaikai@gmail.com

#kalbavaikai

37


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.