Anna Simińska

Page 1

Anna Siminska – sopran koloraturowy Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Jolanty Janucik. Swoją edukację kontynuowała w Kunstuniversität Graz (Austria) w klasie Joanny Borowskiej. Stypendystka Instytutu Austriackiego w Warszawie, Keimyung Research Foundation oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Była laureatką m.in. I nagrody oraz nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2007) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ferruccio Tagliavini w Deutschlandsberg (2008). Za swoje wybitne osiągnięcia artystyczne została uhonorowana Medalem Magna cum Laude. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie partią Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta oraz wcieliła się w rolę Paminy, występując na otwarciu Teatru Mumuth w Graz. W 2007 roku zadebiutowała w Wiedniu w Schönbrunn Musiktheater w roli Adeli z operetki Zemsta nietoperza J. Straussa, co było początkiem jej międzynarodowej kariery. Rok później była uczestnikiem Young Singers Project na Salzburger Festspiele. Ponadto wystąpiła na Brucknerfestpiele w Linzu w roli Flaminii w operze Il mondo della luna J. Haydna oraz zadebiutowała na festiwalach Aix-en-Provence oraz Salzburger Osterfestspiele jako Woglinde w Zmierzchu bogów Wagnera z towarzyszeniem Berliner Filharmoniker pod batutą sir Simona Rattle. W 2009 roku zadebiutowała w Wiener Staatsoper partią Adeli w Zemście nietoperza pod kierownictwem Bertranda de Billy z towarzyszeniem Wiener Filharmoniker. Następnie wystąpiła tam jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie. Po tym znaczącym debiucie wykonywała tę partię w najbardziej prestiżowych teatrach świata, m.in. Royal Opera House w Londynie, Opéra Bastille w Paryżu, Washington National Opera, Staatsoper Berlin, Opera w Tokio, Semperoper Dresden, Oper Frankfurt, Staatsoper Hamburg i wielu innych.


Z dużym uznaniem spotkały się również jej debiuty w takich rolach jak: Amina w operze Sonnambula i Giulietta w Capuleti i Montecchi Belliniego w Oper Graz, Clorinde w La Cenerentola Rossiniego na Festiwalu w Glyndebourne, Ilia w Idomeneo Mozarta w Komische Oper w Berlinie, Taumann w Hänsel und Gretel Humperdincka w Royal Opera House, Gilda w Rigoletto Verdiego w Opéra de Limoges, Sandrina w La finta giardiniera Mozarta w Berliner Staatsoper oraz Oper Bonn, Słowik w operze Le rossignol Strawińskiego w Operze Narodowej w Warszawie, Zerbinetta w Ariadnie na Naksos Straussa w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Blumenmaedchen w Parsifalu Wagnera na Bayreuther Festspiele. Brała także udział w wielu koncertach. Do najważniejszych należą: AIDS Gala w Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, Carmina Burana Orffa w Musikverein w Wiedniu (partia sopranu), gale operowe w KKL Luzern, Alte Oper we Frankfurcie czy Konzerthaus w Baden Baden. W 2015 roku wystąpiła z Brynem Terfel i Sonyą Yonchevą na gali koncertowej Life Reimagined w Royal Opera House. Na zaproszenie maestro Antonio Pappano wzięła udział w filmie dokumentalnym Pappano’s Classical Voices wyprodukowanym przez telewizję BBC u boku Anny Netrebko, Joyce DiDonato, Jonasa Kaufmanna i Diany Damrau. (Biogram Artystki ze strony Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie)


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.