1 minute read

Legalizacja hazardu na ukrainie - konieczność czy potrzeba?

Legalizacja hazardu na Ukrainie – konieczność czy potrzeba?

W 2009 roku, po incydencie związanym z pożarem w hali gier w Dniepropietrowsku, hazard został zakazany na Ukrainie. Zakaz miał jednak stanowić pośredni „etap” rozwoju rynku gier hazardowych: założono, że hazard zostanie zakazany na pewien okres i zostanie zalegalizowany wraz z przyjęciem nowych przepisów. Celem opracowania nowych przepisów było stworzenie „cywilizowanego” rynku gier hazardowych, który zapewni bezpieczeństwo graczy, ochronę przed oszustwami i zakaz korupcji.

Po 10 latach bez takich przepisów, teraz jest prawdziwa próba zmiany sytuacji i stworzenia regulowanego rynku gier hazardowych na Ukrainie. Nowy projekt ustawy o legalizacji gier hazardowych na Ukrainie (projekt ustawy nr 2285) został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej parlamentu 23 października.

Ustawa została opracowana po tym, jak prezydent Vlodymyr Zelenskyi obiecał zalegalizować zakłady sportowe w ramach swojego programu liberalizacji gospodarki.

Jak stwierdził premier Ukrainy Oleksiy Honcharuk, rozporządzenie ma na celu rozwój uczciwego i regulowanego rynku, który eliminuje rów

nież nielegalne i skorumpowane punkty i hale bukmacherskie, które są obecnie w stanie działać w różnych miastach. Minister finansów Oksana Markarova powiedziała również, że szacuje, iż regulowany rynek zakładów wniesie dodatkowe 5-9 mld UAH potencjalnych dochodów podatkowych do budżetu państwa.