Page 1

HAZIRLAYANLAR MELEK KÖKSALAN ESİN ALPER AMELITA AKYAR

EDİTÖR ZEYNEP ENGİN

ARALIK 2012


YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN…


• •

MONTESSORI FELSEFESİ

KASIM AYINDA ÇALIŞTIĞIMIZ MONTESSORI MATERYALLERİNDEN ÖRNEKLER •

ARALIK AYI KÜLTÜREL KONULARI •

BRANŞ ETKİNLİKLERİ İngilizce Müzik Beden Eğitimi Görsel Sanatlar Satranç Bale /Modern Dans

ÖNEMLİ GÜN ve KUTLAMALAR • •

KİTAP ÖNERİLERİ •

AYIN SORUSU SEVGİ MENÜSÜ

DOĞUM GÜNLERİMİZ

FMV | Aralık 2012 |


EMİCİ ZİHİN Dünyaya gelen çocuğun yapması gereken bir iş vardır. Bu, kişiliğini kurma ve inşa etme işidir. Bu içsel bir etkinliktir. Bu etkinlik bilinçli irade tarafından yönlendirilemez. Çocuk bir hiçten bir şeyler yaratır. Yetişkinlikteki mükemmellik, çocuklukta “gizlice ve sakince” yapılan normal çalışmanın bir sonucudur. Yetişkin yaratan çocuktur. Çocuk çok önemli bir rehberlik görevi üstlenmiştir. Doğa ona bu görevinde yardımcı olacak her tür malzemeyi vermiştir. Bunlar:


1.Duyu Organları: (Duyularımızın fethi) Hayvanlar seçicidirler ve duyuları yoluyla kontrol edilirler. Örneğin: kedinin gözleri (diğer gece avcıları gibi) karanlığı uyum sağlar. Ancak karanlıkta sabit duran değil, hareket eden nesnelerle ilgilidir. Karanlıkta herhangi bir şey hareket ettiği zaman kedi, pençesini derhal ona doğru uzatır, ancak bunun dışındaki hiçbir şeye en ufak bir dikkat sarf etmez. Çevresine karşı genel bir ilgisi yoktur, çevrenin belli özelliklerine içgüdüsel bir tepki verir.

Çocuk ise,

çevredeki her şeyi toplu olarak ve tüm detaylarıyla görür. Hayvanlar içgüdüleri tarafından yönlendirilirler ve duyuları onların uygun davranışlarda bulunmalarına yardım eder. Çocuk söz konusu olduğunda ise, duyular vardır ve sahibinin hizmetindedir. Çocuk içgüdülerini değil, içsel rehberini izler.


Çocuk, çevresindeki her şeyi bir bütün olarak eşit şekilde gözlemler. Bunları daha sonra ayırt eder ve farklılaştırır. Çocuk izlenimleri mekanik bir şekilde değil fakat içinde meydana gelen psikoz – kimyasal reaksiyonlarla alır. Böylece bu izlenimler onun kişiliğinin tam bir parçası haline gelir. Duyusal yan da gene çevreden emilir.

2. Emici Zihin: (özel bir tip zihin) 7 yaşına gelinceye kadar sürer. Bu dönemde çocuk cevrede olan her şeyi ayırt etmeden, doğru veya yanlış, düzen veya düzensizlik aramaksızın emer. Aynı zamanda çevresindeki alışkanlık ve tutumları da emer, içine alır.

Zihin 3 yaşa kadar her şeyi en

küçük detayına kadar emer, alır. 3 yaştan sonra ise çocuk, almış olduğu temele göre izlenimlere kabul etmeye başlayabilir. 7 yaştan sonra kişilik tamamen oluşmuştur. Çocuklar bu dönemde öğrendikleri dili en küçük detayına kadar emerler.


Yetişkin Zihin ile Emici Zihnin Karşılaştırması Yetişkin

Çocuk

1. Temkinli olarak ve bilinçli bir zihinsel çaba ile yola çıkar.

1. Çevreden sadece onun içinde yaşayarak emer, alır.

2. Belli bir noktada yorgunluk hatta bıkkınlık hisseder.

2. Çalışmalar sırasında yorulmaz ve daima eşit oranda ilgilenir.

3. Öğrenir, ancak bazı ince noktaları kaçırabilir.

3. Mükemmel ve akıcı bir şekilde öğrenir.

4. Öğrendiklerini unutabilir.

4. Çocuk öğrendiklerini asla unutmaz.

5. İşini daima bir nedene bağlı olarak ve bilinçli iradesi ile yapar. Zorlukların üzerine uzun uzun düşünerek gider.

5. Sadece içsel, doğal emirlere uyar.

6. Yaptığı işten zevk almayabilir ancak bazı dış hedeflere ulaşmak için bu işe devam edebilir.

6. Kendiliğinden seçtiği etkinliği daima hoşlanarak ve içsel amaçları için yapar.


Yaşamı arzuları tarafından yönetilmeyen bir yetişkin kendisinde halen var olan, içsel rehberlik için gerekli manevi zenginliğe erişebilir ve ona cevap verebilir. Ancak arzularının esiri olmuş bir yetişkinin bu içsel yaşamına yön veremeyecek kadar zayıflamıştır. “Bizler çocuğa, onun bilinçlilik düzeyini sürekli artırarak bu içsel rehberi ile devamlı bir ilişki içinde kalmasında yardım etmeliyiz”. Emici Zihnin 2 alt düzeyi vardır: 1. Doğumdan 3 yaşa kadar çocuğun zihni bilinçsiz olarak çalışır, bilinçsizlikle dolu bir kütle halindedir. Büyük bir zihinsel güçle doludur. Bu güç, yönlendirilmeyi bekleyen bir potansiyeldir. Yönlendirme ise yaşam enerjisidir, yani hormédir. 2. 3 – 6 yaş arası zihinsel emme süreci daha bilinçli hale gelir. Yaşamın ilk döneminde çocuk görebilir ancak gerçek anlamda kavramaz. Yeni doğmuş bebeğin kulakları vardır ancak seslere tepki vermez. Zaman içinde bilinçsiz zihin bilinci oluşturur. Daha sonra bilinçaltı, zekanın gelişiminden sorumlu hale gelir.


Çocuğun zihni ile bir kamera ve yetişkinin zihni ile bir ressam arasında benzetme yağılabilir. Kamera birçok resmi aynı anda ve kısa sürede üretebilir, ancak bir ressam seçici olarak resmeder ve daha uzun zamana ihtiyaç duyar.

Çocuğun yaratıcı çalışması için çevreye ihtiyacı vardır. Çocuk için bu bir zihinsel uyarılma değil zihinsel yaratıcılıktır. Bu nedenle çevrenin rolü çok önemlidir.

Dr. Montessori der ki, “Çocuklara çok basit oyunlar ve etkinlikler sunmamalıyız. Çünkü çocuklar çok daha karışık olanlardan zevk alırlar. Çocuk çaba sarf etmekten çok hoşlanır ve bu çabalar sayesinde fethini gerçekleştirir. Aynı zamanda ilginin de en üst noktada tutulması önemlidir.


 Çocuğun zihninde insanları birbirinden farklı kılan ruhsal özellikler, alışkanlıklar, hisler, önyargılar vardır. Bu ruhsal özellikler o denli güçlüdürler ki ancak nadiren bir yetişkin tarafından değiştirilebilirler. Emici Zihin vasıtasıyla çocuk içinde bulunduğu grubun tüm özelliklerine sahip bir insan haline gelir. Çocuğu gözlemlemek, onda meydana gelen mucizeyi görmek ve ihtiyacı olanı ona sunmaktır. Tüm yaşamımız bizi dolaylı olarak gelecek için hazırlamaktadır. Tüm yaşam, yaşamın bu ilk dönemlerindeki normal gelişmeye bağlıdır. Çocuğun yaşamının her bir küçük ayrıntısı önemli kurallara bağlıdır ve her bir ayrıntı dikkatle çalışılmalı ve çok önemsiz görülseler dahi saygı gösterilmelidir. Çünkü bizler, yargılayan değiliz. Doğanın yardımcılarıyız.


GİYSİ ÇERÇEVELERİ: ( 2,5 – 3,5 yaş ) Direk Amaç: Kendi işini yapmayı öğrenme. Dolaylı Amaç: El göz koordinasyonu sağlama


PRATİK YAŞAM DOLABI Çevrenin temizliği ve düzenini sağlama.


RENK TABLETLERİ - Eşleştirme


3.Renk Kutu – Renk tonlama


Yaratıcı Üçgenler ( 3,5 yaş üstü ) Farklı boyut ve şekillerdeki üçgenleri birleştirerek farklı geometrik yüzeyler yaratma.


Direk Amaç: Küpler inşa etme Dolaylı Amaç: Cebire ve formül kanıtlamaya giriş (a +b)³ ve (a +b + c)³ . Küp kök bulmaya dolaylı hazırlık. Katları inşa edip biraraya getirerek formül kanıtlamaya hazırlık Yaş: 3,5 yaş üstü

Binomik Küp

Trinomik küp


Seguin’in Sayı Tablaları İle Çalışmalar - 2 Tabla: 11’den- 99’a Kadar Sayılarla İleri Doğru Saymaya Hazırlık


Altın Boncuk Materyalleri – Grup Çalışması (toplama, çarpma, çıkarma ve bölmeyi kavrama çalışması)


Marka Oyun - Bireysel Çalışma (toplama, çarpma, çıkarma ve bölme bireysel çalışma)


Z覺mpara Ses Alfabe


4.Grup ses çalışması (ö b ü ş ç z)


Coğrafya - Afrika Kıtası


AFRİKA HASAT FESTİVALİ


D羹nya Hayvanlar覺


Tarih – Yaş Şeridi


Yaş Şeridi


Zooloji – Sürüngenler ve Amfibiler


ATATÜRK’ÜN TARİH ŞERİDİ ( 5-7 YAŞ) Amaç: Çocuklara Atatürk’ ün hayatıyla ilgili önemli olayları resimlerden oluşan bir grafik dizisiyle açıklamak. Tarih şeridinin bir süre içerisinde meydana gelen olayları gösteren grafiksel bir araç olduğu kavramını pekiştirmek.


During the month of December we will study the following topics;

-We will continue to familiarize our children with house and prepositions of place. -Review previous topics from the beginning of the year. -New Years celebrations involving crafts, songs and short dramas.


This month the children really enjoyed learning the following songs (Bu ay çocuklar aşağıdaki şarkilari öğrenirken çok eğlendiler) Where is Herbie? Where is Herbie? I don’t know, Look in the Kitchen, No, no, no, Everybody... Jump!

Up, up, up the stairs Up, up, up the stairs, What’s here? A bedroom, a bedroom, a bedroom Down, down, down the stairs, What’s here? A kitchen, a kitchen, a kitchen... Up, up, up the stairs, What’s here? A bathroom, a bathroom, a bathroom Down, down, down the stairs, What’s here? A living room, a living room, a living room.

Where is Herbie? I don’t know, Look in the bathroom, No, no, no, Everybody... Swim! Where is Herbie? I don’t know, Look in the livingroom, No, no, no, Everybody... Dance!

.

Happy House It’s a house, it’s a happy house, It’s a happy house can you see, Here is the window, here’s the door, Here is the roof and here’s the floor.

Where is Herbie? I don’t know, Look in the bedroom, No, no, no, Everybody... Sleep!


This month the children really enjoyed learning the following stories (Bu ay çocuklar aşağıdaki hikayeleri öğrenirken çok eğlendiler)

Mini Magic: Elephant is late Little Elephant is going to school. Hurry up! Hurry up! It’s late, Little Elephant. It’s time for school! Goodbye, Mummy! Goodbye, Daddy! Goodbye, little sister! Goodbye, baby brother! (Mummy) Little Elephant have you got your bag? (Little Elephant) Oh My bag! My bag! My bag! (Mummy) Look, it’s under the table! Hurry up! (Little Elephant) Oh, yes. Thank you, mummy! Goodbye!

(Daddy) Stop little Elephant. Have you got your book? (Little Elephant) Oh! My book! My book! My book! (Daddy) Look, it’s on the chair! Hurry up! (Little Elephant) Oh, yes! Thank you, daddy! Goodbye! (Sister) Stop, little Elephant. Have you got your pen? (Little Elephant) Oh! My pen! My pen! My pen! (Sister) Look, it’s in the cupboard! Hurry up! (Little Elephant) Oh, yes. Thank you sister! Goodbye! (Baby Brother) Stop, little Elephant. Have you got your glasses? (Little Elephant) Oh, no! My glasses! My glasses! My truck! my trunk!


We have learned lots of new vocabulary (Pek çok yeni kelime öğrendik.)

• • • •

Rooms of the house • • • •

Bedroom Bathroom Kitchen Living Room

Actions

Prepositions • • •

In On Under

Jump Swim Dance Sleep


BEDEN EĞİTİMİ  Farklı yönlere yuvarlanmalar  Atlamalar (durarak ve hız alarak tek ayak ve çift ayak

MÜZİK & ORFF  «Telefonun Delikleri» isimli şarkı  Nefesli Çalgılar  Ritim çalışması  Evimizde ve okulumuzda

serbest olarak atlayışlar)

neler ses çıkarıyor?

 Temel jimnastik duruşları

 «Sağlık» isimli şarkı

(köprü duruşu, kartal oturuşu, mum duruşu)  Don-ateş oyunu

 Şarkıyı doğru ve güzel nasıl söyleyebiliriz?  Sesli – sessiz kavramına yönelik çalışmalar  «Her Yeni Yıl» isimli şarkı


BALE & MODERN DANS

GÖRSEL SANATLAR

 Partnerli dansta tutuşlar

 Renkli Çalışmalar (Dünyamız ve Gökyüzü)

 Vals’ de eşli figür oluşturma

 Renkli Çalışmalar

 Mekan algısı oluşturma  Gösteri, sahne ve seyirci kavramları

(Oyun Oynayan Çocuklar)  3 Boyutlu Çalışmalar  Renkli Çalışmalar

SATRANÇ  Atın hareketini örneklerle pekiştirme  Şahın hareketi  Taşların puanları ve önemi  Şahın özellikleri, istenmesi ve korunması

(Yeni Yıl Süsleri)


FMV IŞIK OKULLARI KURULUŞ YILDÖNÜMÜ 14 ARALIK

İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ HAFTASI ( 10 ARALIK GÜNÜNÜ İÇİNE ALAN HAFTA)

TUTUM - YATIRIM VE TÜRK MALLARI HAFTASI (12-18 ARALIK)

YENİ YIL ( 31 ARALIK- 1 OCAK )


P SINIFI BADE YAĞMUR GÜLER; Atatürk gel evime gidelim. BERK ÇAPÇI; Ona sarılmak isterdim. DORUK EMİR; Söylerdim işte bir şeyler… DEFNE KURT; Onun yanına gitmek isterdim. ZEYNEP TOMRUK; Seni çok seviyorum derdim. EMRE BOZKURT; Sen bizi savaştan korudun. Cumhuriyeti kurdun. DOĞA KAPLAN; Ona hediye verirdim. TALYA İRİS TOKBAŞ; Dünyayı nasıl güzelleştirdiğini sorardım. CELAL EFE DURMUŞOĞLU; Keşke bana altın verseydi derdim. CEMİL GÜZEL; Atatürk niye öldün diye sorardım. ÖMER NAMYETER; Onu çok seviyorum çünkü 23 Nisan’ ı kurdu. AKSEL YÜCEL; Atatürk’ü seviyorum. CAN ŞAHİN; Hazine alacağım sana derdim. İREM AKKUŞ; Ölmeseydin derdim. BAHAR ŞEN; Bizim ülkemizi koru, biz seni çok seviyoruz derdim. İyi ki bizim ülkemizi korumuşsun. JİZEL YUHAY; Seni seviyorum Atatürk ZEYNEP PELİN ALPCAN; Ona bir hediye sandığı verirdim. KEREM ALPMEN; Keşke ona teşekkür etseydim. MEHMET ÖZGÜR PARLU; Atatürk bizi düşmanlardan kötüden koruduğun için sana teşekkür ederim. YİĞİT ÖZTÜRK; Onunla uçurtma uçurmak istediğimi ve uçakla gezmek istediğimi söylerdim.


R SINIFI AYŞE ELİF PARLU: Seni seviyorum derdim. Ülkemizi korudun derdim. Onunla oyun oynardım. ARAT YILMAZ DEMİREL: Evin çok güzel. Orda yatağın vardı. Sen çok iyisin. Ülkemiz için savaştın. MAYA DEVRİM TANYILMAZ: Seninle çok güzel eğlenmek isterim derdim. Bu ülke için savaştın, ülkemizi kurtardın, çok savaşlar yaptın. Seni çok seviyorum. CAN MARTANDA ÖZKAYA: Atatürk güzel olsun. Senin adın Mustafa Kemal Atatürk derdim. SUDE NAZ GÜLAKDENİZ: Onu çok sevdiğimi söylemek isterdim. Ona onunla ve annemle lunaparka gitmek istediğimi söylerdim. POYRAZ TAŞKIRAN: Benim evimi korur musun? Resimlerimi korur musun derdim. EREN UZUN: Teşekkür ederim derdim. Çünkü o dünyamızı koruduğu için. Savaşlarda bütün askerlerimizi o yönetti. KEREM TOHMA: Seni çok özlemiştim demek isterdim. Sonra ona sarılırdım. Ona resimler çizerdim. ÇAĞAN OKAT: Seni seviyorum derdim. Düşmanlardan ülkemizi korudun derdim. DURU EMİR: Pembe küçük ineğimi ona anlatmak isterdim, sonra gösterirdim. İneğim daha küçük, bebek. O biz okuldayken evde korkuyor, bizi özlüyor. CAN KURT: Atatürk seni seviyorum derdim. Atatürk seni seviyorum derdim. Atatürk düşmanlarla döğüştü, sonra da ülkemizi kurtardı. EFE AKSOY: Çok güzel olurdu onunla olmak. Bizi savaştan kurtardığı için çok seviyorum Atatürk’ü. ELİF OLGUN: Seni seviyorum derdim. Bizim için savaştı, Ülkemizi kurtardı. Cumhuriyeti yaptı. Harfleri değiştirdi. Okullar açtırdı. MEHMET GÜZEL: Kaç yaşındasın derdim. Her şeyi sen mi yaptın? Onunla havuza gitmek isterdim. OZAN EGE KAYA: İp atlıyorum diye söylerdim. Onunla oyun oynamak isterdim. O bizleri korudu. YAVUZ EFE KÖSE: Onu çok sevdiğimi söylerdim. Onunla oyun oynamak isterdim. O ülkemiz için savaştı ve bizi, ülkemizi korudu. NİL SARPER: Evinde nasıl bir yatağı olduğunu sorardım. Evin nasıl derdim. O bizi kurtardı. Ona çok sevdiğimi söylerdim. YAĞIZ NOYAN BİNGÖL: Seni çok seviyorum derdim. Onunla oyun oynardım. Arabacılık oynardım. EMRE ALP SARAÇOĞLU: Atatürk ülkemizi korudu. Onu görseydim onu çok sevdiğimi söylerdim. MUSTAFA KEMAL TAPLAMACI: Yanımda olmasını istediğimi söylerdim. ARAS SABUNCU: Atatürk’ü çok seviyorum. Onunla bahçelere çıkardık, evimizde oyun oynardık. O savaşlara katıldı ve savaştı. Savaşlarda çok yoruldu ve karlara bir şey serip, üstüne yattı, dinlendi.


Bu macerada Russell'ın sürüsündeki bütün koyunlar horul horul uyurken, o bir türlü gözlerini kırpamaz. Peki ya koyunlar uyuyamadıklarında ne yaparlar? Russell her yolu tek tek dener. Ayaklarını sayar, yıldızları sayar, yıldızları tekrar sayar. Yine de uyuyamaz. Sonra aklına müthiş bir fikir gelir. Russell tek tek koyunları sayar. Sonunda, yeni bir gün başlarken bütün koyunlar teker teker uyanır. Tabii bir tanesi hariç!


Düşman onlardan çok daha üstün, ertesi sabah saldırıya geçecekti. Halkın çoğunluğu, yenileceklerini bildiği halde, şehirde kalmayı seçti. O akşam, her yaştan kadınlı erkekli bir grup, Kıpti dedikleri Yunanlı'yı dinlemek için meydanda toplandı. Kıpti, hiçbir dine mensup değildi; sadece bütün duyduklarını, yarına aktarabilmek için aklında tutmuştu. Kıpti, yalnızca içinde bulunduğu âna ve Moira denen varlığa inanırdı. Yarından itibaren şu anda ahenk olarak gördüğümüz şey ahenksizliğe dönüşecek. Mutluluğun yerini matem alacak," dedi Kıpti. "Şehrimizi talan edebilirler, ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin veremeyiz… Peki ilim derken neyi kastediyorum? İlimle, gündelik yaşamın karşımıza çıkardığı zorlukların üstesinden gelerek hayatta kalmamızı sağlayan şeyi kastediyorum. Yarın bize neler olacağını kimse bilemez... Çünkü her günün iyisi ve kötüsü aynı gün içinde olup biter. Öyleyse dışarıdaki askerleri ve içinizdeki korkuyu unutun... Bizler şimdi, gündelik yaşamımızdan, yüzleşmek zorunda kaldığımız güçlüklerden bahsedeceğiz," dedi Kıpti. Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları binyıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona. Düşmanları beklerken, halk bir meydanda toplandı ve sordu. Ve Kıpti, onlara cevap verdi.


Gülmek kadar ağlamakta doğaldır. Ağladığında bunu bebeklikle, mızmızlıkla ya da kız vb. olmakla ilişkilendirmeyin, üzüntüsünü anlamaya çalışın.

Yeni yıl için evinizdeki bir kapı ya da camı çocuğunuzun eserleri ve zevki ile süsleyin.

Rakamları, sayıları nerelerde görebiliriz? Bunu ailece tartışın, listeleyin ve ay sonunda bize gönderin.

Eşinize ve çocuğunuza 2013 yılıyla ilgili dileklerinizi ifade eden bir yeni yıl kartı hediye edin.

Bakalım ne kadar yaratıcısınız. Bir kutudan neler yapabileceğinizi görmek istiyoruz. “Yaratıcı Kutular” sergimize gönderin.

2012 yılında çekilmiş olan bir fotoğrafınızı 2012 yılı hatırası olarak seçin. Resim hakkında çocuğunuza bilgi verin ve bize gönderin.

Çocuğunuz ya da eşiniz size bir şey anlatırken onu gerçekten dinleyin, başka bir şeyle uğraşmayın, gözünün içine bakın.

Beraber dans edin. Sen zaten her zaman .......... yaparsın vb. diye başlayan suçlamalar ve etiketlemeler çocuğunuzun kendisini değersiz hissetmesine neden olur. Bundan kaçının.

Gerektiğinde samimiyetle özür dilemekten çekinmeyin.

Peçeteleri kaç şekilde katlayabilirsiniz? DENEYİN...

Aile bireylerine ait özel günleri takvimde işaretleyin. Çocuğunuz henüz okuma bilmediği için anlayabileceği işaretler kullanın.

Eşiniz ve çocuğunuzla beraber “hayatta nelerden vazgeçemeyeceğinizi” konuşun. Beraberce krem karamel yapın. Karışımın nasıl değişime uğradığına dikkat çekin.


ARALIK AYINDA DOĞANLAR

SUDE NAZ GÜLAKDENİZ

IŞIKLI GÜNLER BÜLTENİ - ARALIK 2012 / P & R SINIFLARI  

isikli-gunler-bulteni-aralik2012-prsiniflari

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you