Page 1

07-08/08

Programový měsíčník pro všechny, co nechtějí sedět doma

Sharon Den Adel Within Tepmtation(NL)

10. - 13.7. 2008 Vizovice


inZlin>

obsah

3

str.

inZlin>rozhovor y

KAVÁRENŠTÍ POVALEČI

JINDŘICH A RUDOLF KOMENTUJÍ J: R: J: R: J: R: J:

R: J: R: J: R: J: R: J:

R: J:

Ahoj. Zdar! Co nového? Tady čtu: „Jsme stranou inteligentních lidí a inteligentních voličů.“ V překladu to znamená „Jsme stranou vychcaných lidí a totálně blbých voličů“. Ježíšmarjájozefe co zase máš? Jaký překlad? Politické prohlášení si vždy musíš přeložit. Ona je to vlastně řeč diplomatů. Vše je potřeba si překládat do lidové mluvy. Představ si, že by nějaký politik měl napsáno na bilboardu: „Potřebuju vydělat pár mega, nejlépe v dozorčí radě. Zvolte mě!“ To by ho mimo jeho starou asi nikdo nevolil. Ale přeloženo do řeči diplomatické by tam klidně mohlo být například: „Mám Vás rád“ , „Jsem na Vás občany hrdý“, „Společně proti korupci“ anebo dnes již legendární „Myslím to upřímně“, ale to už by asi neprošlo. A když napíšou, že budou bojovat proti korupci? To znamená „Daný stav nám vyhovuje, nic nemíníme měnit“. Anebo že si politik své povýšení odpracoval? To po mně proboha překládat nechtěj! Nebo když politik slíbí zdravotním sestrám zvýšit plat o pět tisíc. Přelož mi to! Zdravotní sestry by neměly na nic čekat a okamžitě si začat hledat práci zahraničí. Anebo když politik řekne: „Budeme podporovat vzdělávání na všech úrovních“. To znamená: „Zakonzervujeme daný stav, protože více dobře vzdělaných voličů by nás mohlo ohrozit v budoucích volbách!“ Přelož mi prosím Tě „Pravda vítězí“. „My se máme dobře. A jak se máte Vy?“ -RŠ-

MASTERS OF ROCK... HORKÝŽE SLÍŽE ZLÍNSKÝ WOODSTOCK HAZARD NOVÝ ZLÍNSKÝ SALÓN

8 12 22 24 26

inZlin>tipy

32

mapa Zlína adresář f ilmy v kinech kalendář akcí přehled výstav

60 61 62 64 65

poskytovatel internetového připojení

webdesign

Příjem inzerce:

tel.: 736 688 018 inzerce@inzlin.info Uzávěrka dalšího čísla AŽ 15. SRPNA 2008 !!! Vydává: Ing. Zbyněk Trvaj, reg. č. MK: ČR E 14351


4

inZlin>poradna

LÉČITELKA JOGÍNKA BOBINA v popelnici meditující radí

A.B. Mladcová: Jaké si myslíte, že bude počasí o prázdninách? inzerce

B: Myslím si, že o prázdninách bude stát počasí za prd. E.M. Březnice: Nemohu se zbavit škytavky. V novinách jsem četla, že pomáhají kliky. Zkusila jsem to, ale moc mi to nešlo, protože jsem v osmém měsíci těhotenství. Máte radu? B: Mám, zkuste sklapovačky. J.Č. Malenovice: V bulváru jsem četla, že modelka Naomi Campbellová plešatí. Co byste jí poradila? B: Když u mne byla Naomi naposledy, pochopila jsem, že má nervy v kýblu. Přesvědčila jsem ji, ať přestane do sebe cpát celer, tofu, plody moře a jiné blbosti a začne jíst plnohodnotnou stravu, třeba bůček nebo klobásy. Problém by se měl tím vyřešit. Z.V. Zlín: Kolik je Vám let? B: Co je Vám po tom! R. Z. Velíková: Co budete dělat o prázdninách? B: V tomto roce mám naplánovanou již druhou cestu do USA. Mám se setkat s uklizečkami z Bílého domu, od kterých pravidelně získávám ty nejlepší informace z politického dění ve Spojených státech. Ale chtěla bych se zmínit o té první návštěvě, na kterou pozval mne a Martina bývalý kandidát na prezidenta USA All Gore (jak všichni víme, je velkým bojovníkem proti emisím oxidů uhlíku v atmosféře). Naše setkání se odehrálo ve státě Texas, kde nám All hodlal předvést prototyp elektrického křesla, do kterého je přiváděn proud výhradně z čistých zdrojů (v našem případě to byla fotovoltaika a vítr). Bohužel bylo totální bezvětří a pod mrakem, takže experimentální poprava byla odložena na období tornád. J.S. Tečovice: Mám uhri. B: Zamyslela jsem se nad Vaším dotazem. V první řadě si dejte dohromady pravopis a až potom řešte věci profální. Jinak, co bych Vám mohla doporučit, mějte větší úctu k autoritám. Kolektiv studentů: Kam byste nám doporučila jet na prázdniny? B: Nikam nejezděte, všude dobře, ale doma je nejlépe! Dost jsem se po světě narajzovala, a když budu upřímná, z Indie jsem si přivezla sračku, z Afriky Malárii, u oceánu mě požahaly medúzy, při šlápnutí na mořského ježka jsem si způsobila otravu krve a mohla bych pokračovat dál. V Praze Vás maximálně okradou. S.M. Fryšták: Co si myslíte o kauze Čunek? B: !!!!!!! ????? §§§§§. -RŠ-


6

inZlin>festivalový tip

MASTERS OF ROCK 2008 Likérka Rudolf Jelínek VIZOVICE, 10. – 13.7.2008 Léto a letní prázdniny jsou zase tady a s nimi i množství hudebních festivalů. Mezi jeden z největších, nejuznávanějších a určitě nejvíc mezinárodních (jak na pódiu, tak v hledišti) se za 5 let své existence vypracoval ten Vizovický, pořádaný agenturou Pragokoncert v likérce Rudolf Jelínek - Festival MASTERS OF ROCK! Masters Of Rock se může pochlubit mnoha oceněními. Již 3x po sobě se stal „Hudební událostí roku v ČR“, v nezávislé anketě magazínu Spark a loňský ročník se stal také „Festivalem roku 2007“ v anketě slovenského magazínu Rock Planet!Letos se koná 6. ročník této velkolepé světové přehlídky rockové a metalové hudby! Program festivalu nabízí celé 4 plnohodnotné hrací dny a řadí se tak mezi jeden z nejdelších u nás! Celá velká „Masters“ rockparáda ve VIZOVICÍCH startuje ve čtvrtek 10.7. ve 14:45! Headlineři jednotlivých dní:

Neděle 13.7. WITHIN TEMPTATION (Nl)

Čtvrtek 10.7. DEF LEPPARD (UK)

Jediná, exklusivní festivalová show holandské gothic/metalové krásy pro Českou a Slovenskou Republiku.

Exklusivní koncert legendární rockové ikony a jednoznačně jedné z nejúspěšnějších kapel 80´a 90´let. V květnu letošního roku spatřilo světlasvěta jejich další skvělá

Půvabná Sharon Del Adel a spol. představí naživo svou famózní novinkovou desku „The Heart Of Everything“.

novinka nazvaná krásně „Songs From The Sparkle Lounge“, kterou představují na těch nevětších a nejprestižnějších letních hudebních festivalech jako jsou např. Sweden Rock, Rock Under Bridge, Arrow Classic Rock, Graspop festival…a pozor! Tentokrát si je konečně, po několika letech, vychutnáme i my v ČR, zcela exklusivně - na Masters Of Rock!

AVANTASIA (Int.) Exklusivní a bombastické představení slavného metalového projektu Tobiase Sammeta (Edguy) se speciálním hostem pouze pro festival Masters Of Rock - KAI HANSENEM (ex-Helloween, Gamma Ray)!

MINISTRY (USA) velké rozloučení unikátní americké industrial metalové legendy se svou hudební kariérou.

Pátek 11.7.

Kompletní program najdete na www.mastersofrock.cz!

Kompilační CD Masters Of Rock 2008 Tak jako každý rok, i letos chystá pořádající agentura Pragokoncert limitovanou edici kompilačního CD „Masters Of Rock 2008. Přijít včas do festivalového areálu se skutečně vyplatí, neboť prvních 10.000 návštěvníků dostane toto CD jako dárek u vstupu. Letošní kompilace bude opět nabitá skvělými skladbami účinkujících kapel! Práva pro zařazení písně poskytli: AVANTASIA, ANNIHILATOR, MINISTRY, SONATA ARCTICA, AMON AMARTH, KORPIKLAANI, GOTTHARD, DIE APOKALYPTISCHEN REITER, SABATON, MY DYING BRIDE, BRAINSTORM, COMMUNIC, SIRENIA, STORMWARRIOR, BLOODBOUND, THE SORROW a ARAKAIN.

ANNIHILATOR (Can) Jediná a exklusivní energická koncertní bomba legendární kanadské thrashmetalové kapely, v čele s jedním z nejvlivnějších světových kytaristů a hudebníků vůbec Jeffem Watersem pro celou Evropu!

Sobota 12.7. APOCALYPTICA (Fin) Návrat mladých, klasicky vzdělaných metalových čeločarodějů na pódium Masters Of Rock se svými hudebními novinkami!

Festivalový merchandising I letos bude k dispozici bohatý výběr nových festivalových produktů, které můžete již dnes objednávat na stránkách HYPERLINK "http://www.mastersofrock.cz" www.mastersofrock.cz v sekci Shop. Výrobky budou v prodeji rovněž ve festivalovém shopu v areálu. Klasická nabídka festivalového zboží se letos rozšiřuje o zcela nové produkty, jako jsou např. větrovky, potítka, placky, nebo pouzdra na mobil. V prodeji jsou jinak samozřejmě nová trička, tílka, mikiny, klíčenky, slivovice, šátky, kloboučky, kšiltovky…a další suvenýry.


inZlin> Autogramiády na Prosperita „Meet and Greet“ Stage Autogramiády hvězd jsou již nedílnou součástí programu festivalu! Na Prosperita „Meet and Greet“ Stage se tak můžete opět setkat tváří v tvář se svými hudebními idoly.

Program autogramiád: Čtvrtek 10.7. 16:20 – 16:50 Korpiklaani 17:00 – 17:30 Avantasia 18:00 – 18:30 Sirenia 18:45 – 19:15 Doga 20:00 – 20:15 Def Leppard 21:00 – 21:30 Ministry Pátek 11.7. 13:00 – 13:30 Jaksi Taksi 15:10 – 15:40 Haggard 15:50 – 16:20 Fourever 16:40 – 17:55 Sabaton 18:30 – 19:00 Annihilator 19:30 – 20:00 Engel 20:30 – 21:00Oomph! 21:10 – 21:40 Moonspell Sobota 12.7. 12:10 – 12:40 Horkýže Slíže 12:50 – 13:20 Stormwarrior 13:30 – 14:00 Alestorm 14:30 – 15:00 KJU: 15:30 – 16:00 Brainstorm 18:30 – 19:00 Amon Amarth 19:10 – 19:40 Tristania 20:30 – 21:00My Dying Bride 21:10 – 21:40 Arakain Neděle 13.7. 15:30 – 16:00 Bloodbound 17:00 – 17:30 Communic 17:45 – 18:15 Sonata Arctica 18:30 – 19:00 Volbeat 19:15 – 19:45 Within Temptation 19:50 – 20:20 D. Apokal. Reiter 20:30 – 21:00Gotthard Program autogramiád se může změnit!

Festivalový program – Brožura Na obou pokladnách u vstupu do festivalového areálu, v kempech i ve stánku s festivalovými produkty bude k dostání festivalový program, kde najdete časový rozpis celého festivalu, rozpis autogramiád, představení hlavních hvězd, mapky areálu i okolí s označenými campy a parkovišti, nabídku festivalového obchůdku, vlakový jízdní řád i s extra přidanými, posílenými spoji a kontakty na festivalové taxíky a mnoho dalších užitečných informací jako jsou např. info o chystaných podzimních a zimních koncertech.

Velkokapacitní stan DOMECZECH Druhá stage si v loňském roce odbyla na festivalu Masters Of Rock svou premiéru a shledala u vás fanoušků velmi positivní ohlasy. Budeme tedy v této tradici pokračovat i letos! DOMECZECH bude umístěn stejně jako v loňském roce, v relaxační zóně vedle hlavní hrací plochy. Každý den zde bude probíhat zajímavý koncertní program i reprodukovaná hudba a soutěže. Program najdete na www.mastersofrock.cz .

Campy a parkování Festival Masters Of Rock se rok od roku neustále rozrůstá. Roste počet účinkujících kapel, zvětšuje se plocha areálu, na které se festival koná a roste také divácká návštěvnost. Proto pro vás pořádající agentura

7

Pragokoncert ve spolupráci s místními firmami letos připravila nové stanovacé a parkovací plochy. Stanování – ZDARMA na označených loukách okolo likérky R. Jelínek. Campy se otevírají již ve středu 8.7. od 10:00 dopoledne a končí v úterý 15.7. v 10:00 dopoledne. Vjezd do těchto campů autem nebude možný!!! Festivalový areál s non-stop sprchami bude otevřen ve čtvrtek 10.7. ve 12:00 a uzavřen v pondělí 14.7. ve 12:00 hodin.

Další stanovací a parkovací možnosti: Parkoviště a Camp Dřevosklady - Jak již tradičně, bude v období festivalu Masters Of Rock v provozu hlídané parkoviště v areálu Dřevoskladů u vlakového nádraží Vizovice (v těsné blízkosti vstupu č. 2 do areálu Rudolf Jelínek). Letos nově bude tento prostor rozšířen i na travnatou plochu ke stanování a o sociální zařízení – sprchy a wc – zdarma! Areál je majetkem soukromé firmy, která po dobu festivalu přeruší činnost, proto je parkoviště zpoplatněno, ale pouze pro vjezd automobilu! Cena za vjezd automobilu: 110,-Kč! Osoby cestující v automobilu a stany k automobilu jsou ZDARMA. Zcela nový Camp vyroste v areálu firmy H+M Zlín a.s. Vizovice – Razov v areálu firmy H+M Zlín a.s. (300 metrů od vstupu do areálu festivalu). Je to velký, uzavřený, nepřetržitě hlídaný prostor s kapacitou 200 stanů (cca 100 aut) s kompletními službami (sprchy, WC a bohaté občerstvení), zpoplatněný. Již tradičně bude v provozu také hlídaný zpoplatněný camp s parkovištěm a kompletními službami na fotbalovém hřišti VIZOVICE. Pro všechny návštěvníky přijíždějící na festival autem jsou rovněž domluveny hlídaná, tedy placená, parkoviště. Kromě již tradičního parkoviště v areálu Dřevařských Závodů u vlakového nádraží, můžete své automobily v bezpečí zanechat na hlídaném parkovišti za městským úřadem v centru Vizovic a na hřišti u škol.

A co dál? - Firma Rudolf Jelínek bude opět pořádat exkurze po své slavné palírně spojené s ochutnávkami svých jedinečných výrobků. - Státní zámek Vizovice připravuje pro návštěvníky festivalu prohlídky zámku s výraznou slevou (vstup pouze 30,Kč/osoba s platnou páskou na ruce!). - V areálu bude k dispozici nepřeberné množství občerstvovacích stanovišť, hospůdky a velké zastřešené hospody, čajovny, kavárny. - Budete si moci vyzkoušet adrenalinové sporty, tetování, piercing, bodypainting a mnoho dalších festivalových atrakcí. - Dění na pódiu bude možné sledovat na velkoplošných LED stěnách v hlavním areálu i v občerstvovací zóně. Bude to opět nabitý prázdninový výlet za kvalitní zábavou a hvězdami světového rocku a metalu jako jsou DEF LEPPARD, AVANTASIA, APOCALYPTICA, WITHIN TEMPTATION, ANNIHILATOR, SONATA ARCTICA, MINISTRY a množství dalších v celých 4 dnech 10. – 13.7.2008 v krásném prostředí Vizovických vrchů. Prázdniny a dovolená jak má být, plná mezinárodních přátelství, dobrodružství a neopakovatelných zážitků! Poslední kusy vstupenek (4 denních permanentek) jsou k dostání v pořádající agentuře Pragokoncert, tel: 577 432 420, 777 701 591, na e-mailu: dupalova@pragokoncert.com na webu www.mastersofrock.cz na dobírku, dále v předprodejních sítích Ticket-Art, Ticketstream a Ticketportal (i na Slovensku) a ve všech obvyklých moravských předprodejích!

Více informací vždy na www.mastersofrock.cz


8

inZlin>festivalový tip

MASTERS OF ROCK 2008 a účast špičky domácí scény Letošní ročník vizovického festivalu nabízí kromě zahraničních hvězd a exkluzivních vystoupení také mnoho hvězd domácích. O co méně jsou tyto kapely vidět, o to větší hudební překvapení mnohdy nabízí. A to ať po muzikantské resp. skladatelské, tak po performerské stránce. Letošní zástupci jsou ve velké míře schopni křížit hned několik stylů ve fungující celek a vytvářet tak osobitý, specifický styl kapely. Jsou tak jasně rozpoznatelní s vysokým potenciálem zaujmout najednou posluchače více žánrů. Mezi takové kapely paří také RATTLE BUCKET, DARK GAMBALLE a DYING PASSION, kterých se otázky týkají především. Na otázky týkající se nejen těchto kapel odpovídal Ing. Jiří Daron, zástupce pořádající agentury Pragokoncert Bohemia, a.s. Masters of Rock 2008 je v jistém směru ve znamení mladých alternativních kapel z ČR, které doplňují spíše tradičnější kapely ze zahraničí. Mohl byste čtenářům přiblížit na základě jakého klíče domácí kapely vybíráte? Nemyslím si, že při tvorbě dramaturgie festivalu kladu důraz na mladé alternativní kapely. Kromě skupiny Kabát již účinkovaly na „Masters“ snad všechny velké kapely z oblasti rocku a metalu. DIVOKEJ BILL, CHINASKI, TŘI SESTRY, KRYŠTOF, SUPPORT LESBIENS atd.. Letos zde bude mít unikátní vystoupení legendární ARAKAIN, který doprovodí Plzeňská Filharmonie. Dále zde oslaví 20 let skupina DOGA, nebo se zde představí slovenští HORKÝŽE SLÍŽE, které také bereme do sekce domácí kapely. Dramaturgii festivalu sestavuji tak, že největší důraz je kladen na to, aby se zde představila světová i domácí hudební špička. „Masters“ je pak v České Republice výjimečný tím, že většinu velkých jmen na soupisce tvoří právě zahraniční kapely. To znamená, že jde o mezinárodní festival, který je rock-metalově vyhraněný. Letos se na „Masters“ mimo jiné objeví také RATTLE BUCKET, DARK GAMBALLE a DYING PASSION. Čím vás právě tyto kapely zaujaly? Mohl byste každou z nich stručně okomentovat? Rozhodli jsme se dát prostor i mladým kapelám, které začínají. Proto jsme se dohodli s organizátory soutěží Rock Maxova 12 a Česká rocková liga. Vítězové těchto soutěží si tedy každoročně zahrají na podiu Masters of Rock. RATTLE BUCKET je loňský vítěz Rock Maxovy 12, takže si hraní na „Masters“ vybojovali sami v soutěži. DARK GAMBALLE nejsou žádní nováčci. Ve svém žánru jsou jistě již pojmem. Mají novou desku, tak by se slušelo ji představit i na „Masters“. DYING PASSION je, stejně jako kapela NIL, skupina s krásným ženským vokálem a obě jsme měli v loňském roce na společném turné s DIE HAPPY. Ačkoliv jsou obě kapely žánrově odlišné a nelze je srovnávat, tak mě obě zaujaly, a to byl impuls pro to, abychom je vzali i na Masters of Rock. Plánujete podíl domácích kapel na soupisce nadále zvyšovat? Jaké jsou v tomto ohledu plány do budoucna? Máte již nyní určité favority, které byste mohli zveřejnit? Soupiska kapel pro rok 2008 na hlavní podium je konečná, program uzavřen. Jediné, na čem ještě v této chvíli pracuji, je program do velkokapacitního stanu Domeczech. Každý večer by zde měl být 1 živý koncert. Půjde tedy celkem o 4 domácí kapely, které doplní soupisku účinkujících. Jména však v této chvíli ještě nemůžu zveřejnit. A nyní obecnější otázky ohledně festivalu. Jaké změny chystáte pro letošní ročník a jak ovlivní jeho průběh a program?

Myslím, že po organizační stránce těch novinek není zas tolik. Vyrostly nové stanovací a parkovací zóny. Zde je důležité říci, že Dřevařské závody zvýšily kapacitu parkování z 1000 na 2000 automobilů a každý bude mít možnost ve stejné zóně parkovat. Bude zde sociální zařízení i občerstvení. Prostor bude hlídán. Doporučil bych návštěvníkům tento komfort. Od auta to budete mít jen pár set metrů ke vchodu do likérky Rudolf Jelínek od vlakového nádraží. Jsme festival mezinárodní a do Vizovic přijíždí každoročně fanoušci z 30 zemí světa! Většina z nich z okolních zemí. Likérka Rudolf Jelínek se rozhodla být službami ve svých „kádích“ blíže těmto návštěvníkům. Takže obsluhy v jednotlivých „kádích“ budou kromě češtiny vybaveni i různými jazyky. Poláci, Němci, Maďaři, atd... budou mít svou „káď“ ve svém rodném jazyce. Jinak myslím, že vše podstatné již bylo pro festival v daném prostředí již vymyšleno, takže opravdu žádné zásadní změny. Co vidíte jako hlavní tahoun MoR 2008? Co je podle Vás pro návštěvníka tím nejatraktivnějnějším důvodem festival letos navštívit? Dobrý festival není o jedné kapele. Dobrý festival je o pestrém souboru atraktivních kapel a exkluzivních vystoupení. A to je důvod, proč je festival Masters of Rock pravidelně divácky najnavštěvovanější letní hudební přehlídkou v České Republice. Za exkluzivní a výjimečné vystoupení považuji v tomto roce následující: - metalová opera AVANTASIA, po 3 albech poprvé k vidění „live“, v jediném vystoupení se speciálním hostem Kai Hansenem pro celou východní Evropu. - americká legenda MINISTRY končí svoji kariéru a odehraje ve Vizovicích jeden z posledních koncertů své bohaté kariéry - kanadská legenda ANNIHILATOR odehraje na „Masters“ své jediné exkluzivní festivalové vystoupení pro celou Evropu - česká legenda ARAKAIN odehraje ve Vizovicích jedinou letní show za doprovodu Plzeňské filharmonie Z hlediska hudební historie je největším jménem bezesporu DEF LEPPARD, jedna z nejzásadnějších kapel 80 a 90. let. Ta vydala tento měsíc nové album a vyrazila na světové turné. V létě účinkuje jen na těch nejprestižnějších evropských festivalech. Mezi další velká zahraniční jména lze zařadit finské smyčcové mágy APOCALYPTICA, gothic metalové Holanďany WITHIN TEMPTATION, Němce OOMPH!, a vůbec celou severskou výpravu (celkem 11 kapel!), z nichž bych alespoň zmínil jména AMON AMARTH, SONATA ARCTICA, KORPIKLAANI či TRISTANIA. Děkuji za rozhovor. -VH-


inZlin>

9

Druhá část rozhovoru je směřována na kapely, o kterých byla v úvodu zmínka. Všechny, ač se každá z nich věnuje přece jen jinému spektru rockové muziky, mají jeden prvek společný. Jsou svébytnými seskupeními muzikantů, kteří se nebojí obohacovat rockovou hudbu o často netypické postupy a posouvat svou muziku za vymezení zažitých konvencí. Jde o kapely, které jdou vlastní cestou a tvoří na ní nové odbočky, po kterých je často následují ostatní. Jsou to brněnští RATTLE BUCKET, vyškováci DARK GAMBALLE a do třetice brňáci - DYING PASSION. Jedni se nechávají strhnout živelností crossoveru, na který nabalují zajímavý mix alternativy, druzí se pohybují na nakloněné rovině mezi rockem a moderním industrialem a třetí kytarovým štětcem malují melancholické výjevy a působivé nálady. Za DARK GAMBALLE (DG) odpovídal klávesista Tom „Robotom“ Šlápota, za RATTLE BUCKET (RB) kytarista a zpěvák Radim Věžník a za DYING PASSION (DP) kytarista Standa Jelínek. Na následujících 10 společných otázek kapely odpovídaly ve výše uvedeném pořadí. Ahoj. Letos hrajete na festivalu Masters of Rock. Je to vaše první hraní na této mezinárodní rock/metalové události? DG: Ne, hrajeme tady po třetí. Máme za sebou ročník 2005 a 2006. Ještě jsme absolvovali Metalmanii 2005, která se později proměnila v zimní Masters of Rock. RB: Jako RATTLE BUCKET jsme na takhle velké akci ještě nehráli, takže bude to pro nás novinka ;-). DP: Ahoj, ve Vizovicích hrajem poprvé! Co vás na hraní na takovémto festu nejvíce přitahuje? Na co se nejvíce těšíte? DG: No takováhle akce je hlavně obrovský magnet na fanoušky všech metalových stylů všech věkových kategorií. Takže jedno z největších lákadel je pro nás zahrát si pro obrovský kotel fanoušků. Další plus, alespoň pro mne, je možnost setkat se s některými veterány ze zahraničí a okouknout, jak jim to hraje. Letos to jsou němečtí OOMPH! a američtí MINISTRY. RB: Těšíme se na velký prostor a na to, že se konečně budeme moct pořádně rozběhnout po podiu…tedy kromě bubeníka ;-) DP: Já se těším na jakoukoli hudební událost. Velké festivaly nevyjímaje. Master bude asi velký, nikdy jsem ho nenavštívil ani jako posluchač, takže jsem moc zvědavý. Rozhodně to pro nás bude další šance oslovit nové fanoušky. A letošní sestava kapel se mi navíc moc zamlouvá. Co vás naopak jako kapelu na gigu tohoto typu příliš netěší? Jaká největší úskalí pro vás takové turné představuje? DG: No někdy je to doopravdy trochu „mamutí“. Se všemi těmi VIP zónami, backstage pasy, příkazy co se smí nesmí a kdy. No prostě je to velká akce a my jsme jen jedno kolečko ve velkém stroji na zábavu. RB: Jelikož Master of Rock otvíráme, tak doufáme, že pod podiem už budou nějací diváci, ať máme pro koho hrát. To je jediná naše obava, jinak vyloženě špatné zkušenosti s nějakým festivalovým vystoupením nemáme, takže se opravdu těšíme ;-). DP: Turné to vlastně nebude, o víkendu hrajeme pouze na MoR a zbytek festivalu si chceme užít festivalové atmosféry a hlavně poslechnout dobrou muziku! Jediné, co je pro kapelu nepříznivé, je hrací čas. Můžu za kapelu říct, že k vlastnímu výkonu nemáme žádné přemrštěné požadavky. Kvalitní aparaturu většinou vozíme vlastní, potřebné zázemí je u dobrých festivalů standard. Stejně tak dobrý zvuk, ale máme vlastního zvukaře, který to má na starost. Kdybych to hodnotil jako jen návštěvník, tak mě vadí příliš mnoho lidí a bordel z odpadků. Pro muzikanta to bude určitě jen a jen příjemné ;-) Máte raději open-airy nebo halové koncerty a klubovky? DG: Nedá se říci jednoznačně, co je pro nás lepší. Kluby jsou dobré pro blízký kontakt s publikem, na open airech

DARK GAMBALLE

RATTLE BUCKET

DYING PASSION


10

inZlin>rozhovor

je zase většinou lepší zvuk. Kapela má také víc prostoru pro pódiové řádění a nesmím zapomenout na čistý vzduch, na který se po začouzené klubové sezóně těším asi nejvíc ;-). RB: Vše je pouze o atmosféře. Když je dobrá atmosféra, tak je nám úplně jedno jestli hrajeme v klubu pro třicet lidí, nebo na fesťáku pro tři tisíce. DP: Mám rád obojí. Ale v tom klubu jsme si přece jen jistější, bude to asi tím že 80% koncertů jsme hráli právě v klubech. A navíc v klubech je větší pohoda a intimita, kontakt s publikem. Na open-airu mě stresuje časový pres, rychle nazvučit, rychle odehrát a rychle zmizet. Člověk pak má rozpolcené pocity, ale zase to vyvažuje početné publikum. Přesto mám akce pod šírým nebem moc rád, má to zase jinou atmosféru. A navíc sluneční paprsky, déšť a vítr v klubu nepotkáš ;-). Jak bys co nejvýstižněji popsal váš styl? DG: Jeden fanoušek ze Slovenska kdysi prohlásil, že hrajeme Depeche Core ;-). Je to legrace, ale je na tom i něco pravdy. V naší muzice se potkávají podladěné zkreslené kytary s elektronikou a melodickou melancholií. Je to prostě Crossover! RB: Rock-crossover. Nicméně ani to naši hudbu nějak výrazně nevystihuje. Hudebně toho kombinujeme dohromady docela hodně a je opravdu nemožné to zařadit do nějaké škatulky, která by obsáhla celou naši tvorbu. Nejlépe je přijít na náš koncert a udělat si svůj osobní obrázek z celého setu – z jedné skladby se o nás vše nedozvíte ;-). DP: A jejda ;-). Jsme tak trochu alternativní metal nebo melancholický rock Říkejme tomu třeba x-over – od každého něco. Je tam těch vlivů spousta. Pro někoho hrajeme na metal moc měkce, pro rockery tvrdě. Čert to vem. Ať si to každej zaškatulkuje dle libosti. Jaká tematika je pro vás při tvorbě textů nejpřitažlivější? Jsou pro vás důležité texty obecně? DG: Nemůžu mluvit za zpěváka, ale pro naši kapelu jsou texty a vůbec možnost oslovit posluchače možná nejdůležitější věcí vůbec. Proto zpíváme česky. To nám umožňuje být fanouškům ještě blíž a komunikovat bezprostředně. Tématicky nejsme nějak vyhranění, většinou se jedná o reflexe našeho zpěváka Deseda na knihy, které četl, filmy, které viděl a chvíle, které prožil. RB: Určitě pro nás mají význam. V textech se věnujeme opravdu širokému spektru témat. Zakládáme si na tom, abychom se ve skladbách hudebně neopakovali a to samé se týká i textů. Každá skladba má jinou náladu a atmosféru a tudíž je i o něčem jiném. Vyloženě oblíbené téma asi není, ale rozhodně se věnujeme tomu, co nás zajímá a k čemu cítíme nějakou potřebu se vyjádřit nebo nějakým způsobem na něco poukázat. DP: Od počátku jsme se zabývali spíše niterními záležitostmi, hloubavými otázkami bytí, vlastními reflexemi pocitů a zážitků. Nová deska je více o každodenních problémech dnešní doby a lidech samotných. Člověk je určitým vývojem či směrem lidské civilizace pochopitelně dost znechucený a tak nejlepší terapie je se z toho vypsat a na pódiu se tak odreagovat a odpoutat od reality. Co od vás mohou fanoušci očekávat? Jakou přidanou hodnotu kapela „šílencům pod stage“ nabízí? DG: Snažíme se naše vystoupení zbavit šedivosti. Vymýšlíme pódiové dekorace a kostýmy, které nějak souvisí s materiálem, který hrajeme, již léta je naším velkým snem vlastní projekční plátno a grafické projekce, které by našim písničkám daly další rozměr. RB: „Šílencum pod stage“ nabízíme šílence na stage ;-). Zní to trochu jako fráze, ale opravdu žádný koncert nejedeme na půl plynu a ti, co se na nás přijdou podívat, mohou počítat s tím, že na podiu necháme všechno, tak se těšte ;). Jinak za posledních pár měsíců jsme si docela oblíbili bleskové soutěže mezi skladbami o naše CD, takže ti nej-

pohotovější fans možná i něco zdarma ukořistí. Na MoR toho ale chystáme víc, no nechte se překvapit ;-). DP: Nám je vlastní ryze civilní tvář, nemáme ve zvyku dělat speciální show s maskami a převleky, to není náš styl. Snažíme se za každé situace a na každém podiu přednést maximální výkon a užít si to naplno. Samozřejmě když publikum reaguje, tak je to o to silnější. Jste příznivci propagace aktuální desky nebo stavíte setlist na vašich koncertních klasikách? Či tvoříte spíše vyváženou kombinaci obojího? DG: Při pročítání posledního playlistu jsme zjistili, že přehráváme materiál ze 7 alb plus předělávky a to přitom hrajeme minimálně tři písničky z novinkového alba „Perpetuum Gamballe“! Takže je to tak, že se snažíme naši kapelu předvést ze všech stran a představit divákům takovou „cestu časem“ s DARK GAMBALLE ;-). RB: První album teprve připravujeme. A to tak, aby bylo do konce roku na světě a zatím se prezentujeme pětiskladbovým promem, k čemuž je jako bonus přiložen náš zatím jediný klip „Rattle Up the World“. Tudíž odpověd na otázku zatím neznáme. Zeptejte se nás za rok za dva ;-). DP: Na MoR bychom chtěli hlavně propagovat poslední album „Relief“. Každá deska je trochu jiná, my sázíme na aktuální věci v aktuální sestavě. Něco málo určitě zazní i z předešlých desek. Nemáme své koncertní klasiky, tak dlouho přece jenom nehrajeme, jsme pořád mládežníci ;). Přes klasiku tu jsou jiní veteráni. Kteří umělci jsou pro vás v muzice jako zdroj inspirace nejvýznamnější? DG: Jsme kapela složená z muzikantů různých chutí, takže na tuhle otázku není lehké odpovědět. Ale určitě byste v tom dlouhém seznamu našli ty výše zmiňované DEPECHE MODE vedle METALLICY, RAGE AGAINST THE MACHINE vedle J. Hendrixe a MACHINE HEAD vedle LED ZEPPELIN. RB: Určitě nás hodně inspirují kapely jako je METALLICA, ale inspiraci do naší hudby hledáme někde jinde než u jiných umělců. To by nebyl úplně zdravý přístup. DP: Dříve to byli PINK FLOYD, KING CRIMSON ale i DEAD CAN DANCE, ANATHEMA, THE GATHERING. Nyní to jsou třeba PORCUPINE TREE či BLACKFIELD. Pak OPETH, THE MARS VOLTA a teď mě dosti nadchli OCEANSIZE. Je toho fakt spousta. Hráli jste někdy ve zlínském regionu? Pokud ano, jak se vám hraje před zdejším publikem? Jakou pozvánku na vaše vystoupení byste do Zlína, resp. do Vizovic vzkázali? DG: Na Zlínsku hrajeme poměrně často ať už v Masters of Rock café nebo U Tetoura a samozřejmě se to týká i letních Masters of Rock. Publikum je tady pro nás skoro domácí (do Vyškova je to kousek) takže nás většinou zná buď z koncertů v okolí nebo z vln místních rockových rádií. Takže to bývá pokaždé takový „Domácí kotel“. Chceme všem metalistům vzkázat: přijďte si užít několik dní metalu do krásného areálu. Mezi lidi, kteří milují podobnou muziku jako Vy! RB: Do zlínského regionu už jsme párkrát nakoukli v rámci různých akcí a publikum je tu skvělé. A pokud bychom měli něco vzkázat, tak co jiného než: nenechte si ujít první kapelu na Master of Rock 2008!!! DP: Ve zlínském regionu jsme už párkrát hráli a to v klubu Master of Rock café jako support německých DIE HAPPY a pak na Redblack Female Voices tour. No myslím, že zdejší publikum je více zvyklé poslouchat, než se odvázat a pařit. Tak bych mohl zdejšímu publiku vzkázat (i když si myslím, že na MOR budou lidi ze všech koutů), že jim to naperem do hlav jak jen to půjde! Děkuji za rozhovor -VH-


12

inZlin>rozhovor

Horkýže slíže

OVICE, 12.07. VIZ Rock of rs Maste VICE 0 BUCHLO 15.08. 20.0

Mají na svém kontě nejeden hit, nejedno ocenění za svůj podíl v hudebním světě, nejeden videoklip a kolem desítky desek. Hrají všude možně, na domácí půdě – tedy Slovensku, za hranicemi i za oceánem – pokud jste je ještě neslyšeli, tak o nich určitě alespoň víte. Jsou to totiž nepřeslechnutelní Horkýže slíže. Frontmenem , zakladatelem kapely a zároveň autorem textů je Peter Hrivňák alias Kuko (baskytara, zpěv). Jedním ze zakládajících členů je i díky svému účesu nepřehlédnutelný Mário Sabo, též Sabotér ( sólová kytara). Dalším členem kapely je Juraj Stefánik – Doktor ( rytmická kytara). Marek Viršík - Jean Claude Vandel (bicí) je taktéž nezaměnitelným článkem skupiny. Kapela Horkýže slíže pochází z Nitry. Hudební styl seskupení je těžko popsatelný – snad grunge/punk. Jejich přesahy napříč jinými žánry, například hiphop, zaznamenaly obrovský úspěch. Stejně tak, jako jsou mnohdy až neskutečné jejich texty doprovázené skvělou hudbou, stejně tak neskuteční, hraví a překypující humorem jsou oni sami. Náš rozhovor s „šéfem“ byl takovou hrou a výsledkem je přesný odraz charakteru kapely, čtěte mezi řádky. Je tady festivalová sezóna, na kterou akci se nejvíc těšíte? Na všetky. Skor sa treba opýtat po fesťáku. Takto dopredu nikto něvie ako to dopadne. Důfam,že sa chápeme. Jste v těchto měsících ( na to jak máte nabitý program) poměrně často na Zlínsku, je pro vás tento region něčím blízký? ( zážitky, řvoucí publikum,..) Tento region sme navštívili ako prvý. Mám na mysli Vizovice a Bojkovice. A čo sa týka zážitkov, majů vo zvyku ubytovávat interpretov v bordeloch. Moulin Rouge na nás zanechal silný dojem. Bordelmama nad ranom lovila z bazena spermie sietkou na motýle. Inak bola sympaticka a dokonca to tam pred desiatimi rokmi otvárala. Je léto, takže otázka, která se sama nabízí – jak hodláte trávit dovolenou? Budete asi prekvapení, ale pri vodě, na slnku, sem tam v tieni, s chladenými nápojmi, do ktorých sa vlieva hudba potulných gitaristov, ktorí sa vám motajů okolo stolov..

Vy jste kdysi v době svých počátků měli soutěžní ambice, je to tak? O co šlo? A co si o takových soutěžích myslíte. Dneska to je pro některé kapely (alespoň v Česku) jediná možnost jak si zahrát na velkém festu. Sůťaže sů jedinná cesta k úspechu. Najlepším príkladom je vokalnoinstrumentálna skupina Krídla, ktorá vyhrála Zoborsků Notu za rok 1981 a Košický zlatý poklad za rok 1982. Je těžké neopakovat se? V textech, v námětech, v koncertních šňůrách? Je to pravda, že človek sa nerad opaku..Je to pravda, že človek sa nerad opaku..Je to pravda, že človek sa nerad opaku..Je to pravda, že človek sa nerad opaku..Je to pravda............. Jste držiteli ceny Aurel za rok 2007 za nejlepší videoklip. Poodhalte jeho vznik, průběh i spolupráci s R. Štefanovem?


inZlin> Prišli sme k němu ako slepy k husliam. Rado Štefanov je profik. Spolupráca s ním je výborna. Všetci sme boli nadšení jeho výkonom. Preto sme sa rozhodli s ním spolupracovat aj na videoklipe Liza a Wendy. Vypadá skvele a uvidíme ho brzo. Je ještě něco, co vás na koncertě úpřekvapí? Ze strany organizátora, zvukařů, fanoušků? Že eště v našom veku lietajů na pódium podprsenky a bombarďáky starých mam a trička malych slečien. Máte za sebou koncerty v Irsku, Anglii, Itálii, USA. Jak se lišilo to koncertní prostředí, včetně fanoušků, zázemí atd? Jiný kraj, iný mrav - ale inak všetko úplně ako v Čechách a na Slovensku. Máte hranice? Tedy v tom, kam v textech jít? Nemáme. Naše texty sú neohraničené..a zo života. Teda v rámci našej zemegule. Byli byste schopni napsat text na objednávku? Řekněme pro nějakou ženskou organizaci? :-) Jak by začínala? My sme ženy a niesme v tieni, Máme svoju hrdost a mužsku blbost, Chlapi sů svině, a preto ženy pime Život je boj, za našim hnutím stoj a refren by bol: EMAAAAA ncipacia, EMAAAAA ncipacia !!! Ako vidíte, texty na objednávku mi absolutně nejdů. Dokazom čoho je fakt, že som na objednávku eště nič nenapísal. -JB-

www.horkyzeslize.sk inzerce

13


14

inZlin>připravuje se

0.00 h pá 22.8. 2 k, Doksy pláž Klůče

Mácháč 2008 Zažijte vyvrcholení léta na „české Ibize“

Vyvrcholení letní sezóny tanečních festivalů, světoví TOP Djs, letní plážová atmosféra, performance, originální rozložení podií a letos nově i podpora boje se zákeřnou nemocí AIDS, tak lze stručně charakterizovat festival Mácháč 2008. Letošní ročník nabídne více než 30 DJs na čtyřech pódiích: Main Stage, Red Zone, Mecca Numark Stage a Duplex Stanton VIP Stage. Hrát se budou všechny odnože trance, progressive a house. V pátek 22. srpna 2008 přivítá pláž Máchova jezera v Doksech známá jména elektronické taneční scény i nováčky, které publikum uslyší v ČR poprvé. Na festivalu si budete moci užít všechny odnože trance, house a někteří DJs jistě zabrousí také do electra či minimalu. Společným jmenovatelem všech pódií však bude pozitivní letní nálada, kterou se vystupující interpreti budou snažit přenést také na taneční parket.

Main Stage Hlavní pódium je tradičně umístěné přímo nad vodní hladinou. Zde vystoupí charismatický Holanďan a nejoblíbenější DJ světa – Tiësto. Horkým tipem pořadatelů festivalu bude producentská dvojice Filo & Pery či Švéd John Dahlbäck. Tiësto (NL), John Dahlback (SWE), Filo&Peri (USA) Tráva&Significant Others, Loutka, Laydee Jane Enrico, Michal Poliak

Red Zone Čeští klubeři již vědí, že když se někde na festivalovém plakátu objeví červený nápis Red Zone, tak se ti plnoletí můžou těšit na luxusní klimatizovaný mobilní klub, kde je po celý večer čeká super zábava. A ne jinak tomu bude i na Mácháči, kde přítomné bude bavit hned několik zahraničních hostů. Aktuální německý sound představí Joseph Armani. Z Británie dorazí oblíbený DJ Fake Sam a výbornou show slibuje performance projekt „divokých holek s drsnou image“ nazvaný Girlcore. Chrisse proslavil především projekt Quassar, je však zároveň považován za špičku maďarské taneční scény.

Joseph Armani (Malta/Německo), Girlcore (UK) Fake Sam (UK), Chriss (HU), David Bowles Kaisersoze, Skipworker, Formi

Mecca Numark stage Meccamix, Opera House či SoundCream, to jsou názvy nejoblíbenějších nocí v klubu Mecca, a právě atmosféru těchto večerů budou na Mácháči prezentovat jejich rezidentní DJs. Neo, Tripmain, Macio, Lafayette, Kuba Soulcheck Marco S, Fcuk

Duplex Stanton VIP Stage: Do pomyslného souboje dvou nejlepších pražských klubů nasazuje svá esa také Duplex. Party Dirty Dancing zde budou zastupovat její dva zakladatelé a rezidenti Tommy Rogers & Peet. Extravagantní večírek Moulin Rouge zase představí baviči Yaroush a Martin Frank. Looky, Marty Crow, Manio, Tommy Rogers, Peet, Yaroush, Martin Frank Vstupenky na festival Mácháč – 22.8.2008 na Máchově jezeře nejlevnější lístky máte možnost zakoupit i si je objednávat v síti TICKETPRO nebo na internetových shopech www.rave.cz/shop a www.shop.techno.cz „ VČASNÝ NÁKUP = VÝHODNÁ CENA !!! „

Aktuální informace hledejte na webu www.partyinfo.cz


inZlin>připravuje se

15

0.7. 17.7. - 2 e ic v o Bosk

Festival Boskovice 2008

Je tu léto a s ním i skvělá příležitost vydat se na výlet do Boskovic. 17.–20. července zde totiž proběhne již 16. ročník festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice 2008. Čtyři dny plné muziky, divadel, filmů, autorských čtení, výletů, výstav, nonstop Dj’s a spousty dalšího. Uvidíte tu a uslyšíte např. Hudbu Praha, Vlastu Třešňáka & Band, Neočekávaný Dýchánek, Krásné nové stroje, Midi Lidi, Ser un Peyjalero, Prouzu, Burana Orffchester, Oswald Schneider, Živé kvety, Boo, Hm…, Rudovouse, Děti deště, Mariána Vargu, Ještě jsme se nedohodli, Please The Trees, Pepu Lábuse a spol, Circus Ponorka, Kusumam, Lajky, Swordfishtrombones, Smädný kmet, Nikolu Braska, Folk3mail, Wrgha POWU orchestra, Robert Rovina Group, Infinite Quintet, Kullack (D), Lenu Summermeyer Band (D), L:UV – živou hudbu k filmu inzerce

Kabinet doktora Caligariho (D), „The Posers“ (D/Jap), Yellow Sisters, Martu Töpferovou, Game, Brikcius – 2 Cellos Tour, Skutr, Divadlo Letí, Loutky bez Hranic, Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka, Divadlo PoDiv, Mimotaurus, Líšeň, divadlo v 7 a půl, Divadlo Naboso, street performance Létajícího Rabína a mnoho dalších.

Permanentka na celé 4 dny jen za 350 Kč! (v sítích Ticketpro a Ticketportal). Studentská sleva!

Více na www.unijazz.cz. -PR-


16

inZlin>letní tipy

Kam v létě 2008 ČERVENEC 26. 6. - 7. 8.

FESTIVAL HUDBA V ZAHRADÁCH A ZÁMKU – Kroměříž

Festival bude i letos zahájen doprovodným cyklem koncertů v Podzámecké zahradě. Koncerty jsou volně přístupné. Vážná hudba oživí prostředí Podzámecké zahrady a zpříjemní pobyt i náhodných návštěvníků. www.hudba-kromeriz.cz

26. 6. - 2. 7.

Valašské kumštování Valašské klobouky

Valašské kumštování 2008 je další zajímavé setkání s malíři, řezbáři, keramiky, sochaři s ukázkami a dílnami, vše je doplněno hudební produkcí – AG Flek, CM Dúbrava, Symbióza. Letos je akce obohacena o několik vandrovacích výstav. www. klobucko.cz, www.sweb.cz/dubrava.folklor

Spirituál kvintet,.. Táboření v ceně vstupenky. Kyvadlová doprava z Olomouce a po koncertech zpět. www.folkcountry.cz

3. 7. - 5.7.

HRAnDĚNÍ08 setkání s amatérským divadlem a hudbou čtvrtek 3.7.2008

20:00 Mírné hluky /Zlín/ hudební poezie bez hranic a zábran | Zelenáčova Šopa 21:00 HUSO /Zlín/ Hubáček-Soldán jarmareční beat | Zelenáčova Šopa pátek 4.7.2008

19:00 divadlo SEMTAMFOR /Slavičín/ Orgasmus bez předsudků | Hrad 21:00 Music JAMM tradiční večer | U Tetoura 21:00 - 23:00 projekce studentských a amatérských filmů na zahrádce U Tetoura sobota 5.7.2008

28. 6. – 4. 7. v přírodní rezervaci Bílé Potoky - Val. Klobouky, 5. – 12. 7. v přírodní rezervaci Javovůrky Dobšena Láká vás možnost vyzkoušet si kosení kosou a pomoci tak unikátní přírodní rezervaci?

19:00 divadlo PRKNO /Vev. Bitýška/ Dva / komedie | Hrad 21:00 SHOWSTATION" SHOWSTATION /Brno/ groove, funk, trance | U Tetoura 22:30 ŠÍLENÍ PANICI /Brno/ progresivní rock | U Tetoura 21:00 - 23:00 projekce studentských a amatérských filmů na zahrádce U Tetoura

www.kosenka.cz

www.hrandeni.cz

1. 7.

3. 7., 18.00

předZahrada

Tanley's dixie street band Kopřivnice

28. 6. - 12. 7.

28. Kosení bělokarpatských

Náměšť na Hané u Olomouce

Jako předvoj největšího nejen folkového festivalu u nás budou uspořádány vystoupení kapel. První předfestiválek byl v červnu a na druhém uslyšíte B. G. Styl, Pupkáče, nebo Stráníky www.folkcountry.cz

1. 7., 18.00

Tip top Kroměříž, Velké náměstí

Koncert kapely ve složení: Milan Vaculík - kytara, zpěv , Leoš Plic - basová kytara, zpěv, René Blanarovič - bicí nástroje, zpěv 2. - 5. 7.

Zahrada Náměšť na Hané u Olomouce

Největší multižánrový festival u nás. Folk, world music, rock, country, bluegrass, jazz, tramp, blues, spirituály, ethno, folklór, tanec divadlo, výstavy, sessiony. Hrají: Fleret s Jarmilou Šulákovou, Jablkoň, Slávek Janoušek,

Kroměříž, Velké náměstí

Koncert kapely v sestavě: Standa Dětský - trumpeta, zpěv, Roman Volný -klarinet, Milan Rusnák - trombon, Jiří Zabystrzan - banjo, Láďa Mariáš - suzafon 4. 7., 20.00

Dan Bárta + Illustratosphere Buchlovice, zámecký amfiteátr

Koncert jednoho z nejlepších českých zpěváků v rámci Buchlovského hudebního léta. 4. 7., 20.00

TERNE ČHAVE zahrada Panského domu, Uh. Brod

Terne Čhave mísí tradiční romskou hudbu s latinou, rockem, jazzem, taneční a lidovou hudbou celého světa…Přijďte si zatančit do Zahrady Panského domu a naboso!!! od 22.00 - EXIL - „Jeden z nejdivočejších road movie, který byl kdy natočen. Film bez hranic, který stojí za vidění.“


18

inZlin>letní tipy

10.7. 20.00

18. 7. - 20.00

ONDŘEJ SMEYKAL SOLO

Olympic

zahrada Panského domu, Uh. Brod

Buchlovice, zámecký amfiteátr

Koncert jednoho z nejlepších hráčů na australské didgeridoo. Zvuk tohoto exotického hudebního nástroje vás unese tak daleko, jak jen dovolíte… 10. – 13. 7.

18. 7. - 20.00

MASTERS OF ROCK Vizovice, areál likérky R. Jelínka

Největší mezinárodní rockový open-air v ČR. Vedle české špičky vystoupí skutečné světové rock/metalové hvězdy. Sirenia (Nor), Horkýže Slíže (SK),Gotthard (Swi), Die Apokalyptischen Reiter (Ger), Arakain (CZ). Within Temptation (Nl), Volbeat (Den), My Dying Bride (UK), Moonspell (P), Oomph! (Ger), Engel (Swe), Annihilator (Can), Ministry (USA), ..

Rocková noc pod hvězdami Fotbalové hřiště Zádveřice

Vystoupí Fleret a Jarmila Šuláková, The Gwozdz, Kolík a Premier. Možnost parkování a stanování zdarma. 18. - 19. 7.

Festival Bažant POHODA Letisko Trenčín

www.mastersofrock.cz

Filmový, taneční, divadelní a hudební festival, který nabídne nepřebernou studnici všech možných vystoupení kvalitních umělců – zpěváků, tanečníků, autorů, workshopů a projekcí z celého světa. Mezi hudebníky vystoupí: Dorota Nvotová (SK), Ukulele Girls (F), Iva Bittová, Jana Kirschner, ..

11. 7.

www.pohodafestival.sk

9. Rožnovské hudební úlety

18.- 19. 7.

koupaliště v Rožnově

Rockový festival Holubník

Rožnovský open air festival opět potěší a pobaví. Uvidíte a hlavně uslyšíte slovenskou legendární kapelu Tublatanka, místní formaci Mňága a Žďorp, V. Mišík a ETC, Toxique Airfare Chiki liki tua, .. www.ulety.com

12.7. - 20:00

JIŘÍ BŘEZÍK PÁTÝ TRADIČNÍ KONCERT V DIVADLE - DIVADLO HVOZDNÁ - skladatel a hudebník z Prahy je Hvozdenským rodákem a držitelem pamětní medaile obce Hvozdná za rok 2006, zve Kroužek divadelních ochotníků Hvozdná a Valašský názor 12. 7. - 10.00

Oldřichovický žejdlík 2008 Amfiteátr Oldřichovice u Napajedel

Program folkového festivalu: Laďa Zítka, Cabriolet, Dobrá Poloha, Taurus, K.D.Band, Dostavník, Žalman & spol., Fukanec, Reserve, Courage (Kuráž), Ozvěna, Pedro 17. 7. + 20.7.

FOLKLORNÍ ODPOLEDNE VE SKANZENU Strážnice

Nejenom vrátit se do minulosti můžete prostřednictvím skanzenu ve Strážnici. Tentokrát vás osada láká i folklorem. I druhý prázdninový měsíc nabízí skanzen tento osvědčený program. www.nulk.cz

17. - 20. 7.

Boskovice 2008 Festival pro židovskou čtvrť

Holubice u Brna

Je to tu! Kdo že to letos zahraje na Holubníku v amfiteátru v areálu myslivecké střelnice? Jako headliner se představí kapela UDG a Imodium, dále se mužete těšít opět na brněnskou scénu Annie´s Trip, WooDoo, Final Fiction a také zahrají Zylwar, La Mancha, Collapse, Vyhoukana Sowa. www.holubnik.unas.cz

18. – 19. 7.

9. Černohorský Festival Slunce Strážnice, Zámecký park

Pátek: 16.00 - Soutěž amatérských hudebníků, 18.00 – Žalman a spol., Hop Trop, Wabi Daněk, Nezmaři, Kamelot, Pozdní sběr, .. Sobota: 13.00 - Do větru, Neomluvená absence, 17.00 Burana Orffchester, Pavol Hammel, Roman Dragoun & His Angels, Jana Kirschner, Robert Křesťan & Druhá tráva, November 2nd Jill & Steve Walsh, Jiří Zonyga a Taxi, Fleret, .. www.festival-slunce.cz

19. 7.

Břestecký pinkl 2008 Břestek

11. ročník jednoho z nejstarších folk & coutry festivalů v regionu. Setkání s tradičními bardy naší folkové scény i novými objevy. I letos si přijdou na své i příznivci balónového létání, na festivalu, který pinkl doprovodí. 21. 7. - 25. 7.

Janáček a Luhačovice 2008 Luhačovice - 17. ročník hudebního festivalu

Návštěvníci se mohou těšit na koncerty v amfiteátru letního kina (Hudba Praha, Vlastimil Třešňák Band), na další hudební scénu Za muzeem a na jazzovou scénu v zámeckém skleníku, odpolední divadla na hradě, výstavy v Muzeu Boskovicka, autorská čtení, výtvarné dílny. Opět bude možné projít si židovskou čtvrť s odborným výkladem průvodce.

24. 7. - 18.00

www.unijazz.cz, www.boskovice.cz

Hrachovka 2008

18. - 20. 7.

Hrachovec u Valašského Meziříčí, areál fotbal. hřiště

Horňácké slavnosti

Stanové městečko bude k dispozici už den před začátkem festivalu. Jednou z perel festivalu bude vystoupení skupiny ALL X z Brna. 25. 7. - 20.00

Velká nad Veličkou

Jedna z největších folklórních událostí na Slovácku. Na Strážné hůrce se už tradičně v různých pásmech představují největší osobnosti folklóru. Přehlídku cimbálových muzik a zpěváků doplňuje lidový jarmark, či další doprovodný program. www.obecvelka.cz

Schelinger revival Kroměříž, Velké náměstí

Koncert kapely ve složení: Ladislav Loucký - zpěv, Roman Bařinka - kytara, Ivan Strnad - kytara, Milan Švrčina - basa, Jiří Machyl - bicí 25. 7. - 26. 7. - od 16.00

Kamil Střihavka + Leaders Buchlovice, zámecký amfiteátr

Skvělý koncert nezapomenutelného zpěváka v rámci Buchlovského hudebního léta.


inZlin>letní tipy 19 25. 7. – 3. 8.

26. 7. - 10.00

34. Letní filmová škola

AMFOLKFEST

Uherské Hradiště

Pulčín okr. Vsetín

Letní filmová škola není školou ale ani filmovým festivalem v pravém slova smyslu. Je to kombinace obojího. Kdo chce, může si filmovku užít stejně jako kterýkoli jiný festival, zájemce o hlubší průnik do filmového umění si z Letní filmové školy odnese mnoho poznatků. A rozhodně si nenechte ujít i doprovodný program!

Folkový festival pro začínající hudebníky s hostem. Hraje: Bokomara, Martin Rous, Dobrá poloha, Ležérně a vleže akustik, Bobova dieta, Epy De Mye, Jasoň, Tereza Terčová, Arnošt Frauenberg a hosté, Karel Zich revial.

www.lfs.cz

Rock pod Hostýnem 2008

25. - 26. 7.

Sportovní areál Slavkov pod Hostýnem

11. LEBEDA

Festival, kde zazpívají i osobnosti české hudební scény: Pavlíček – Basiková, Kamil Střihavka a Leaders, Aleš brichta band, Citron a další

Festival Rudimov.

Tento festival si stihl za dobu svého fungování vybudovat bezmála kultovní status, o což se zasadila v první řadě pohodová atmosféra lidí, kteří se zde přišli bavit. Už jsme doma, Pepa Nos, Senzace příštího léta, he Mood, Six Degrees of Separation, brněnští Don Juan se svým discem a DJ Click Joe.

www.amfolkfest.cz

26. 7. - 14.00

www.rockph.com

31. 7. - 18.00

Ten sticks Kroměříž, Velké náměstí

www.festivalek.cz

SRPEN 1. - 2. 8.

2. 8. - 14.30

STARÝ DOBRÝ WESTERN

10. Zlínský Woodstock 2008

Přehrada Bystřička ( okres Vsetín)

Areál firmy WLV v malenovickém podhradí Vystoupí: FLERET s Jarmilou Šulákovou, HRADIŠŤAN s Jurou Pavlicou, NEZMAŘI, JAMES EVANS BAND (UK/SK), GRASSCOUNTRY DRIVE (SK/CZ), ODPOLEDNÍ SMĚNA

Country festival slaví desátý jubilejní ročník. Návštěvníci se mohou již tradičně těšit na kapely z České i Slovenské republiky, ale také na účinkující hvězdných jmen. na dvou scénách. Ze známých jmen se těšte na BG styl či Modrotisk. Vystoupí Věra Martinová, Wabi Daněk, Nezmaři, Naďa Urbánková a Bokomara, Reliéf Praha, či pořádající kapela Gympleři Vsetín

www.vlw.cz

9. 8.

Hradhouse

www.starydobryvestern.cz

Boskovice u Brna, hrad Boskovice

1. - 2. 8.

Boskovický hrad již tradičně 2. srpnový víkend ovládnou elektronické zvuky a tisíce partypeople. Festival Sony Ericsson HradHouse má za sebou 1O roků existence, silnou pozici mezi domácími elektronickými festivaly a mezinárodní uznání. Hlavní důraz je opět kladen na promyšlenou hudební dramaturgii jednotlivých stage-ích a kvalitní audiovizuální zážitek.

16. Letní beseda u bigbítu Tasov u Veselí nad Moravou – Topolový hájek

Vystoupí: Erik Truffaz a jeho 4TET, budapešťské Erik Sumo Band Feat. Erzsi Kiss a Másfél a z rakouského Bregenzu přijedou Tres Hombres. Z Československa nebudou chybět Chiki Liki Tu-a, Longital, Insania, David Kollár Band, Vypsaná fixa,.. www.zebrinak.org

inzerce

www.hradhouse.cz


20

inZlin>letní tipy

14. 8. - 18.00

22. 8. - 20.00

Academis Jazz Band

Tři sestry + Jaroslav Uhlíř

Kroměříž, Velké náměstí

Buchlovice, zámecký amfiteátr

15. 8. - 20.00

23. 8.

Vypsaná fixa + Horkýže slíže

Ozvěny Horňácka

Buchlovice, zámecký amfiteátr

Velká nad Veličkou

Koncert v rámci Buchlovského hudebního léta. 15. – 17. 8.

Navazující akce Horňáckých slavností. Vesnice ožije folklórem několika zemí jak v samotném centru, tak na prostranstvím nad obcí Strážné hůrce ve večerním programu. Nachystán je i doprovodný program a jarmark.

41. Trnkobraní Areál likérky R. Jelínek ve Vizovicích

Jedna z největších hudebních událostí festivalové sezóny - multižánrový festival Trnkobraní. Letošní ročník nabídne bohatý program a to i doprovodný. Uslyšíte: Anetu Langerovou, Fleret a Jarmilu Šulákovou, Robert Křesťan a Druhá tráva, Remorse, Second end, Argema, David Koller, Jet fever reorder, Breeth, Orla Feeney (irl) www.trnkobrani.cz

15. 8., 20.00

Cigánski diabli, Lucie Bílá a Filharmonie BM areál Likérky R. Jelínek Vizovice

Jedinečný projekt romské cimbálové kapely Ciganski diabli a Filharmonie Bohuslava Martinů, které pro toto vystoupení obohatí hlas Lucie Bílé. Koncert nabídne skladby inspirované slovenským, maďarským, ruským, řeckým foklórem, ale rovněž skladby klasické, operetní, muzikálové, filmové a jazzové. www.filharmonie-zlin.cz

16. 8. - 16. 30

VALAŠSKÉ FOLKROCKOVÁNÍ amfiteátr Na Stráni Val. muzeu v přírodě Rožnov p. R. Multižánrový festival. Vystoupí: The Tap Tap, AG Flek, Yellow Sisters, G8 Transglobal, Skrznaskrz, LETY MIMO, The Prostitutes www.tka.cz

17.–23. 8.

Divadelní Luhačovice Luhačovice, Lázeňské divadlo a kolonáda

Jubilejní desátý ročník přehlídky komorní divadelní tvorby,Prezidentem festivalu bude jako každoročně herec pan Miloslav Mejzlík. www.luhacovice.cz

www.obecvelka.cz

23.8. - 19:08

JIŘÍ BŘEZÍK a HOSTÉ NA RYBNÍKU MYSLIVECKÝ AREÁL "LOVKA" HVOZDNÁ

teplé oblečení s sebou, občerstvení zajištěno, (mokrá varianta - divadlo HVOZDNÁ) 23. 8.

Dolnohotský buben Dolní Lhota “Mokřinka” u Ostravy

Vystoupí: Černá kočka, Song of Satori, 4 dohody, Šajtar, Toxique, Mango Molas, Lenka Filipová, Dubioza Kolektiv, Evolution Dejavu. workshopová scéna a další program brazilský bojový tanec, orientální tance a flamenco. www.buben.zulu.cz

26. 8. - 18.00

Big band Zlín Kroměříž, Velké náměstí

30. 8.

V. Valašské rockování Valašská Polanka, sportovní areál

Na festivalu zahrají: Aparty, Tabáskova partyja, Segment, Vanilla Club, Gentlemen´s club, Charlie Straight, Memoria, Street 69 www.valasskerockovani.com

29. – 30. 8.

VIII. Fryštácký malý svět Fryšták

Hudební festival představuje směsici nejrůznějších žánrů a stylů. Vystoupující kapely a divadla jsou z nejrůznějších koutů ČR, ale i jiných zemí. Snahou festivalu je podpora umělecké scény regionu. www.frystak.cz

inzerce


22

inZlin>rozhovor

ZLÍNSKÝ WOODSTOCK

novice n - Male 2.8. Zlí W L areál W

Rozhovor s pořadatelem Radimem Hrubým a dramaturgem Davidem Němečkem, nejen o osmém ročníku Zlínského Woodstocku, ale i o tom, jak náročné je pořádámí kulturní akce, její organizace, dramaturgie, ale také o budoucnosti kultury v malenovickém podhradí, o pozici a práci manažerů kapel na české hudební scéně i v zahraničí. FLERET s Jarmilou Šulákovou, HRADIŠŤAN s Jurou Pavlicou, NEZMAŘI, JAMES EVANS BAND (UK/SK), GRASSCOUNTRY DRIVE (SK/CZ), ODPOLEDNÍ SMĚNA Jste pořadatelem akce, která loni přilákala velké množství návštěvníků. Jak náročná je příprava Woodstocku, co všechno obnáší a jak dlouho trvá? RH: Po osmi letech už organizace není tak časově náročná. Dramaturgii a veškeré smlouvy se snažím přenést na profesionály. Je výborná spolupráce s Davidem Němečkem. Pro catering máme jednu firmu na celou sezonu. Výhodou je, že kromě občerstvení zajišťuje též velkokapacitní pivní stan, kam se v případě nepříznivého počasí může schovat několik set diváků. Propagaci v nejrůznějších médiích už též zvládáme poměrně bez velkých časových nároků, zejména díky naší nové spolupracovnici paní Trávníčkové, která je skutečným profesionálem. Jediným úkolem, který ještě musíme vyřešit, je mediální partnerství a okruh sponzorů, aby finanční náročnost nebyla tak vysoká. Co by podle Tebe měli letos návštěvníci z účinkujících kapel opravdu slyšet a proč? DN: To si musí každý rozhodnout sám. Ale opravdu je z čeho vybírat. Letošní program je dle mého názoru velmi kvalitní. Kromě osvědčených taháků jako je Hradišťan, Fleret s Jarmilou Šulákovou či Nezmaři, doporučuji britského houslistu Jamese Evanse s kapelou tvořenou jak ostrovními hudebníky tak slovenskými hosty. A také si dovolím upozornit na slovensko–český bluegrassový projekt GrassCountry Drive. Co z dramaturgického hlediska na Zlínském Woodstocku nesmí chybět? DN: Určitě nesmí chybět kapela, která je v podstatě domácí a to Odpolední směna zlínského zpěváka, skladatele a kytaristy Karla Markytána. Pořadatelem je považována za inventář festivalu. Má mít Zlínský Woodstock nějakou tvář, podle které vybíráš i kapely? DN: Především to má být zajímavý a nadžánrový hudební program pro obyvatele Zlína a okolí.

Co všechno zohledňuješ při dramaturgii takového festivalu? DN: Beru v potaz pestrost účinkujících interpretů. Letos je program hlavně ve znamení world music, navíc s mezinárodním obsazením. Výrazným nástrojem budou ve druhé polovině večera housle v různých podobách a polohách (Hradišťan, James Evand Band, Fleret). Nejedná se o první ročník festivalu, ani o jedinou akci, kterou v areálu pořádáte, jak zpětně pohlížíte na tyto počiny? Je něco, čeho litujete, nebo naopak, za co jste vděčný? Jaké jsou ohlasy přátel a návštěvníků? RH: Rozhodně této aktivity nelituji. Jsem rád, že pomalinku se prostor v malenovickém podhradí začíná vžívat jako místo vhodné pro pořádání kulturních akcí. Je mnoho organizátorů, kteří si areál půjčují a pořádají si zde své akce, které mají již několikaletou tradici: Zkřížené meče, Zlínské besedování, Hrandění, koncerty pořádané agenturou Fotoň a další. Ohlasy jsou smíšené, ale doufám, že převažují pozitivní. Přestože naše hudební produkce nejsou moc časté, někteří nejbližší sousedé projevují nevoli se zvýšenou hladinou hluku. Smutnější je, že někteří lidé se podivují, že někdo vyvíjí neziskové aktivity v době, která je charakterizována hrabivostí a individuálním prospěchem. Kde vznikla prvotní myšlenka takovéto akce? A nejenom této, ale i dalších, které pořádáte? RH: Pořádáním koncertů jsem se bavil už dávno jako gymnazista okolo roku 73-74 minulého století. Bylo strašně romantické organizovat pod hlavičkou SSM vystoupení Jardy Hutky, Vlasty Třešňáka, Ládi Merty a ostatních členů tehdejšího Šafránu. Akce Asanace pak tuto romantiku přerušila. Důvodem pořádání dnešních koncertů není negace společenského zřízení jako před 35 lety, ale snaha upozornit na malinkatý kousek našeho města - na malenovické podhradí.


inZlin> Festival Woodstock má žánrově opravdu rozmanité působení – kapely folkové, rockové, folklorní, bluegrassové. Jaký žánr je Vám osobně blízký a proč? RH: Jednoznačně folkrock. Marsyas, ETC a další byla hudba mého dětství a jinošství. Máte metu či cíl, kterého byste v rámci tohoto festivalu chtěl dosáhnout a proč? RH: Tradice je zavazující. Snahou nás všech je, aby každý rok vystupovaly lepší a lepší kapely a každý rok byl festival pořádán v lepším a lepším prostředí. Je nějaká myšlenka, kterou byste rád uvedl do života v budoucnu, co se týče dalších akcí? RH: Malenovické podhradí je svou historií a atmosférou přímo předurčeno k vybudování rekreačně kulturního celku. Pořádání akcí pod otevřeným nebem je trochu riskantní a sezonně omezené, přitom půdorys původního selského dvora přímo nabízí stavbu koncertního sálu s kapacitou, která ve Zlíně chybí. Davide, jsi manažerem a dramaturgem v jedné osobě – vracíš se do Zlína rád? Jak vnímáš hudební klubové a festivalové zázemí v krajském městě? DN: Já osobně jsem nadšený z možnosti se podílet na konání této akce ve Zlíně, jezdím sem už pravidelně nejen jako manažer a dramaturg, ale také jako muzikant. Skvěle se mi spolupracuje nejen s „majitelem“ Zlínského Woodstocku Radimem Hrubým, ale výbornou zkušenost mám i s Martinem Juříkem ze Zelenáčovy šopy a také s Pavlem Jurutkou a jeho agenturou. Jak dlouho trvá Tvá práce na přípravě jediného festivalu? DN: Festivalů připravuji během roku několik a pokaždé je to jiné. Někdy je to, co si namyslím, během pár dnů

inzerce

23

v základu hotové a pak se jen dolaďují detaily. Záleží hodně na velikosti a typu akce. Většinou je to ale několikaměsíční proces, při kterém se musí stále reagovat na finanční možnosti festivalu v závislosti na vhodnosti a možnosti časů vystoupení jednotlivých interpretů. Pojďme všeobecně – máš zkušenosti s pořadateli v Česku, na Moravě i na Slovensku – liší se jejich možnosti a přístup? DN: Liší, a to často diametrálně! Co je ale potěšitelné jsou už i u nás festivaly, které jsou svým programem, zajištěním zázemí jak pro návštěvníky, tak pro hudebníky, na profesionální úrovni srovnatelné s nejuznávanějšími akcemi v zahraničí. Setkáváš se i s jinými manažery a jako manažer Druhé trávy, která jezdí hrávat do USA, máš i představu, jak funguje člověk v téže funkci tam. Jak velký je rozdíl mezi českými a zámořskými manažery? DN: Osobní zkušenost s těmito lidmi mám spíše letmou, a to hlavně přes e-maily, když s Druhou trávou připravujeme koncerty s jejich hosty z USA u nás. Práce to je zhruba stejně náročná a tak jako jsou rozdíly v této profesi i u nás, jsou rozdíly i za velkou louží. Je ovšem často zavádějící, co si kdo představuje pod označením manažer. On je to rozdíl, pokud někdo má na starosti „jen“ sjednávání vystoupení (tzv. booking), či se stará o public relations nebo svěřenému interpretovi zásadně udává směr jeho kariéry. Někdy to bývá stejná osoba, ale často je to více lidí či agentur. -JB-

www.vlw.cz


24

inZlin>rozhovor

HAZARD

avčice 19.30 Pr 26. 7. - Velký tradiční a) (u Hulín l bá Countr y nč Kostelany Ra 19. 7. -

HAZARD je bluegrassová a country kapela ze Zlína, o které všichni, kdo se v této hudbě jen trochu orientujete jistě víte. Nejenom, že už na svém kontě mají páni muzikanti bezpočet vystoupení, ale vydali i povedenou desku a jsou zakladateli hudební přehlídky Napajedelská podkova. Partu muzikantů už roky neopouští humor, ani zapálení pro hudbu. Vyprávět by mohli všichni, kdo je už slyšeli. Přes dvacet let Hazard naprosto bezpečně brázdí festivaly, country bály a další akce. Už roky můžete kapelu vídat ve složení: Jirka Novotný – zpěv, kytara, Ladislav Kozel – banjo, zpěv, Vítězslav Karásek – housle, zpěv, Libor Nábělek – kontrabas, zpěv, Ivo Svozil – kytara, dobro a Jaroslav Mikl – mandolína, zpěv. A právě poslední jmenovaný byl mluvčím kapely pro následující rozhovor. Jak se za dobu působení kapely posunul její repertoár? V době, kdy se začínala kapela pomalu formovat, někdy kolem roku 1985 jsme hráli Zelenáče, Greenhorns, či nějaký, dá se říct, trampgrass. Pak jsme se postupně dostávali víc a víc k jiným nahrávkám a proto jsme se začali věnovat i repertoáru jiných kapel a interpretů. Postupem času přišly taky různé změny v obsazení naší kapely. Přišli hráči, kteří před tím hrávali v Touze a přinesli s sebou newgrass, následovala éra repertoáru Newgrass Revival. Dneska už je ten záběr opravdu široký, už se nepouštíme jen do repertoáru jedné kapely. Pokud vím, tak máte i autorské věci. Kdo je píše? Autorské jsou jenom texty. Spoustu jich napsal Brambor (Ladislav Kozel), jeden já, taky Křivas (Jirka Novotný), povětšinou nás ale zásobuje Viktor Šiška, basák z Podjezdu. Tahá texty ze šuplíku, takové, které oni hrát nebudou. Byla by škoda je nevyužít. Kolik věcí vlastně máte v repertoáru? To se nedá říct. To co jsme schopní z fleku zahrát, může být tak 170 písniček. Hráli bychom dva dny a dvě noci, kdybychom měli přehrát opravdu všechno ( smích). Když hrajeme na nějaké akci a někdo přijde, že chce zahrát písničku, kterou od nás už léta neslyšel, tak to zahrajeme. Jen se těžko se sice vzpomíná na slova, ale protože už jsme zvyklí i improvizovat, tak to není problém. No a kolikrát jsme hráli věci, které jsme ani neznali a taky to šlo. Co soutěže? Žádných soutěží se neúčastníte? Ne, soutěží se neúčastníme. V těch osmdesátých letech jsme, s malou výjimkou, nechtěli na takové akce.

Nelíbil se vám ten systém a atmosféra těchto soutěží? Dá se to tak říct. Neviděli jsme v tom nic „našeho“. Chtěli jsme si zahrát, ale v pohodě. Co byl nejvýraznější, nebo zlomový okamžik v Hazardu? To asi bylo, když jsme točili naše CD Písně zůstanou v roce 2004. Tam se totiž ukázalo co kdo umí a neumí, v čem jsme kdo méně zběhlý a na co všechno si dát pozor. Do té doby se zdálo být všechno v pořádku, ale ve studiu se najednou nemá člověk za co schovat. Co z prožitých akcí patří mezi vaše nejlepší hraní? Když zavzpomínám, tak dobré akce bývaly Rodeo v Jankovicích, také to jsou countrybály v Hulíně a Pravčicích, nebo Napajedelská podkova. A právě na tu jsem se chtěla zeptat. Kapela stojí za jejím vznikem, pokud se nepletu. Jak tahle přehlídka vznikla? Myslím, že to vzešlo na popud tehdejšího Kulturního klubu v Napajedlích. Chtěli nějakou takovou pravidelnou akci zavést. Oslovili nás, protože v té době jsme zkoušeli v Napajedlích na zámku. A tak jsme uspořádali přehlídku, která úspěšně pokračuje až do dneška. Jste dlouholetá sestava, jaký je recept na stabilitu? V této sestavě hraje od roku 1995 s výjimkou mé osoby, přidal jsem se ke stálé sestavě znovu v roce 1999. ( poz. čtyři roky působil jinde) Dneska už nejsme takoví jako někteří mladí muzikanti bez závazků, kteří chtějí dosáhnout úspěchu za každou cenu. Pro ně je muzika na prvním místě. Z pohledu hudby je to sice dobře, ale pak se může stát, že je skvělá kapela plná dobrých muzikantů, kteří si ale lidsky nerozumí. Proto jsme u nás zvolili všechno na pohodu a děláme pro kapelu maximum, ale to maximum, které nám dovolí rodina a práce. Vážíme si vztahů, co mezi sebou máme a ona se ta pohoda projevuje i na naší muzice. Posloucháte každý stejný hudební styl? To se nedá říct. Bluegrass posloucháme všichni, ale protože dostupných nahrávek je dnes už tolik, každý individuálně posloucháme i jiný styl tohoto žánru. Když pak vybíráme něco do kapely, tak každý, koho něco zaujme, to přinese a ono se to vykrystalizuje. Jak dlouhá potom uplyne doba než dáte písničku dohromady? Nejdřív ji posloucháme všichni, jestli nás chytne. Pak taky posoudíme, jestli to není nad naše síly. Vybíráme z repertoáru Rhondy Vincent, Blue Highway, Alison Krauss. A pak uplyne dlouhá doba, nez dá někdo do kupy text. Všichni jste nesmírně vytrvalí z mého pohledu, tak protože pravidelně zkoušíte každý patek. Je to tak? Ano. To už je rituál týdne. Skončí pracovní tempo a je zkouška. Dřív jsme zkoušeli uprostřed týdne, ale přirozenou cestou se to posunulo až na závěr posledního pracovního dne. Je to dobré taky v tom, že když je pak v sobotu akce, jsme rozehraní. Máte pořád co zkoušet? Většinou pracujeme na těch nejnovějších písničkách. Ale občas se stane, že dirigent zapátrá v paměti a vytáhne něco z paty, nějakou naši starou věc. První šok je s textem. Často pak ale přijdeme na to, že před deseti, patnácti lety to byl blivajz a teď je to krásná písnička. Už jsi to naznačil, máte i kapelní akce? Pravidelně v září míváme kapelní dovolenou. Přibližně pět dní až celý týden. Jezdíme jen sami, bez rodin. Částečně je to dovolená, částečně soustředění. Užijeme si volna a přijdou i nápady. -JB-


inZlin>letní tipy

25

Westernové městečko Boskovice Vás vítá! Chcete vypadnout ze všedních dní života, každodenního ruchu? Strávit Váš volný čas tak, aby jste na něj mohli příjemně dlouho vzpomínat, aby Vás povzbudil k dalším činnostem? Pak pro Vás máme tip! Atmosféra Westernového městečka Sand City v Boskovicích Vás zajisté dokáže pohltit natolik, aby jste si na chvíli mysleli, že jste pravý COWBOY či COWGIRL nebo nespoutaný INDIÁN. I přes případné Vaše námitky, že chcete stále myslet na práci, problémy nebo něco tomu podobné, Vás budeme bez přestání bavit! Autentické prostředí jako na divokém západě zajištěno! Starý pískovcový lom v barvě zlata je ideální podklad. Dokreslení má na starosti krásná příroda, dřevěné sruby, domky, hotýlky a saloony ve westernovém duchu. Nedílnou součástí toho všeho jsou koně, kozy, psi a další zvířata, která se prochází po této scenérii. Hlavou všeho jsou pak obyvatelé Sand City, kterým upřímnost, dobré srdce a dobrá nálada nechybí. Během jednoho dne můžete chodit z jednoho představení na další, kde mimochodem je v hlavních rolích herec a moderátor Mario Kubec, režie představení Vlastimil Peška. Koně dary bohů – show na hřbetech koní ve Velkém amfiteátru si Vás získá krásou, romantikou a dojemnou atmosférou. Indiánské krocení koní ve volnosti chytá za srdce a na dlouho se v něm zakotví.

Celodenní program: Dvě divadelní představení - Vinetou I. a II. díl Show na koních v amfiteátru - Koně dary bohů Indiánská pohádka – Wahurka a pět Čučudejů Show na Main street Atrakce – indiánské a cowboyské Noční představení každou sobotu v termínu 1.7. – 31.8.2008 po setmění hrajeme v amfiteátru Koně dary bohů Country bál každou sobotu o prázdninách - 20:00 - 02:00 Vstup zdarma! Navíc páteční country bály v termínech : 4.7. , 11.7., 18.7., 25.7. (první 4 pátky o prázdninách)

Speciální akce sezony 2008 5.7. 12.7. 23.8. 19.9 21.9.

I. POW WOW největší indiánská taneční slavnost v ČR IV. Laso, biče, colty show V. Tenkrát na východě orient zavítal na západ IV. Motorcycle weekend mez.í sraz motorek všech druhů

Vstup do areálu je zdarma. Platí se pouze jednotlivá představení. Otevřeno denně do 31.8.2008(kromě pondělí). -PR-


inZlin>rozhovor

foto_Novotný Dalibor

26

08 do 7. 9. 20 umění ve ům Expozice: D schodí zlín Zlíně, 2. po va do bu 2. ,1 ku ského zám ín Zl lu eá ar továrního

TRIENÁLE V. NOVÝ ZLÍNSKÝ SALON 2008

Třetí společná prezentace českého a slovenského soudobého umění Dobrý den a zdravím na kopec krajskou galerii výtvarného umění, rád bych se zeptal, jak se vám dařilo, či jaké úskalí skýtala příprava V. Nového zlínského salonu? Já zdravím všechny čtenáře In Zlín. Protože jde již o V. Nový zlínský salon a trienálně se opakuje vždy v následujícím roce i Zlínský salon mladých, probíhala jeho příprava na základě řady zkušeností z předchozích ročníků. Každý salon připravujeme od podzimu předcházejícího roku a je to odborně i organizačně náročná akce. Výtvarníci, vyzvaní k účasti na salonu, jsou nominováni odbornou českou a slovenskou jury, která měla tentokrát 14 členů. Následně je oslovíme zvacím dopisem s přihláškou. S přihlášenými autory se dohodneme o odvozech jejich děl do Zlína. Svozy často rozměrově velkých výtvarných děl vystavujících autorů ze všech koutů naší republiky a po třetí i ze Slovenska v poměrně krátkém časovém období bývají dost komplikované. Jako příklad takového rozměrného díla uvedu plastiku Čestmíra Sušky Ocelot (400 x 170 x 170 cm), která je nyní umístěna před Domem umění. Stejné je to i s následnou instalací výtvarných děl ve třech rozdílných výstavních prostorách v časově omezeném termínu a s malým počtem pracovníků. Snažíme se, aby každý z výtvarníků měl pro svou prezentaci adekvátní i reprezentativní místo a vystavená díla, vycházející často ze zcela odlišných názorových rovin, si nekonkurovala, ale spíše se vzájemně doplňovala. Všechny přípravné práce i instalace jsme nakonec do vernisáže zvládli. Letos vystavuje dohromady 100 umělců z české a slovenské republiky, to je velká přehlídka, ne? Jde o poměrně rozsáhlou přehlídku 65. českých a 35. slovenských výtvarných umělců, i když na prvních obnovených zlínských salonech bylo účastníků víc. Nemáme již ale vzhledem k neustále se zvyšujícím finančním nákladům k dispozici všechny původní výstavní prostory. I při určité redukci počtu vystavujících není dosud v naší

republice podobná akce, která představuje soudobé české a slovenské umění v takovém rozsahu. Čím je tato přehlídka pro Zlín významná, popřípadě na co navazuje? I.Nový zlínský salon byl slavnostně otevřen 25. dubna 1996. Všechny ročníky nových salonů představily zlínské veřejnosti společně celou řadu umělců, kteří se aktivně podílejí na současné výtvarné scéně a jejichž tvorba se stále rozvíjí i ukázaly i směřování výtvarného umění. Galerijní pracovníci jejich prostřednictvím získávají soustavně přehled o současné tvorbě zúčastněných výtvarníků při návštěvě jejich ateliérů a navazují užší kontakty, které usnadňují vzájemnou komunikaci. Salony tak značně rozšiřují výstavní a akviziční možnosti instituce. Nové zlínské salony navázaly na tradice ojedinělých uměleckých přehlídek - zlínských salonů soudobého československého umění, pořádaných firmou Baťa od roku 1936. Od tohoto roku byla započata soustavná výstavní a sbírková činnost firmy. Vzniklá sbírka se stala základem pro naši instituci, tedy Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně. Vystavují také zlínští výtvarníci? Vystavují a možnost jejich zařazení do celorepublikového kontextu je jedním z významných přínosů zlínských Salonů. Myslím si, že v tomto srovnání vždy úspěšně obstojí. Letos jsou to Patrik Hábl, René Hábl, Radim Hanke, Lubomír Jarcovják, Zdeněk Macháček, Pavel Preisner, Ivo Sedláček a Zdeněk Šmíd. Prezentováni jsou také autoři, kteří se ve Zlíně narodili a působili, jako Petr Nikl a Oldřich Tichý nebo výtvarníci z blízkého okolí, například Jan Pospíšil nebo Márius Kotrba. V.Nový zlínský salon je otevřen již od poloviny května, jistě jej zhlédlo doposud spousta návštěvníků, jaké máte ohlasy? A co akademikové? Do poloviny června shlédlo přehlídku 136 návštěvníků. Týden po zahájení začal ve Zlíně Filmový festival a tak mu dala řada studentů, ale nyní již se návštěvnost opět zvyšuje. Ohlasy jsou zatím


inZlin>

27

foto_Červenka Rudolf

foto_Červenka Rudolf

pozitivní pokud se dá usuzovat ze zápisů v návštěvní knize, kladně je hodnocena i instalace Salonu, což nás také těší, protože jsme se skutečně snažily, aby mělo každé dílo i při složitých instalačních a prostorových podmínkách své důstojné místo a patřičné vyznění. Ústní ohlasy od naši galerijních kolegů i odborné veřejnosti byly dosud také vesměs kladné, obsáhlejší recenze by měly podle našich informací vyjít v červenci. A které práce jsou vám nejbližší – koupí galerie nějaké dílo? Galerie nakupuje díla oceněných autorů ze Salonu mladých a snaží se podpořit jejich dalších tvůrčí snahy. Z Nových zlínských salonů díla již renomovaných autorů přímo nenakupujeme, nejsou k tomu ani určeny finanční prostředky vyčleněné pro salon. Získáváme ale přehled o tvorbě všech vystavujících i možnostech případných nákupů do galerijních sbírek v rámci dlouhodobé sbírkotvorné koncepce. Takže nejde ani tak o to, která díla jsou nám nejbližší, ale aby byla ve sbírce v rámci finančních možností zastoupena významnými a výraznými představiteli jednotlivá období i tvůrčí směry. Naznačuje tato přehlídka jakým směrem se současné výtvarné umění ubírá? Vystavujícím je nad 30 let, a když vzpomenu na minulý zlínský salon mladých (do 30 let), hemžilo se to novými technologiemi a medii a teď – převažuje forma, která ctí „klasický“ obraz a objekt. Tak se ptám jestli to něco znamená? Salon už díky velké koncentraci výtvarníků naznačuje, jakým směrem se u nás ubírá výtvarné umění. Sami jsme byli překvapeni, že i autoři, u nichž jsme předpokládali, že budou požadovat videa, dataprojektory, počítače apod. přihlásili „klasické“ dílo. Návrat ke klasickým technikám je dnes patrný i u mladších ročníků. Svědčí to asi o určitém přesycení novými technologiemi nejen ve výtvarném umění. Možná, že lidé potřebují v přetechnizované době i určité oázy klidu a místa pro koncentraci a odpočinek a začínají je hledat i v galeriích. Svoji roli určitě hraje i trh s uměním a poptávka po klasickém závěsném obrazu a plastice. Těmito otázkami se teď zabývá spousta teoretiků výtvarného umění a to nejen u nás a nelze odpovědět jednoznačně. Slováci zanedlouho přijmou euro, neuvažovali jste náhodou v budoucnu o rozšíření vystavujících o další evropské země? Samozřejmě, že jsme o rozšíření o okolní země uvažovali, ale nemáme na mezinárodně koncipovanou akci dostatek finančních prostředků. Souběžně se salonem probíhá teď v prostorách Národní galerie v Praze Mezinárodní trienále současného umění 2008 (dříve bienále), které na ploše více než devět tisíc metrů představuje ve Veletržním paláci díla dvou set autorů. Samozřejmě nemáme šanci získat

stejný objem prostředků a také by dvě mezinárodní přehlídky v téměř stejném termínu neměly smysl. Zůstaneme zatím na česko-slovenském území. Jak, jestli se můžu zeptat, je tahle přehlídka financována? Je financována z několika zdrojů, především ze stálého rozpočtu galerie, protože jak Zlínské salony mladých tak Nové zlínské salony jsou v zahrnuty v dlouhodobém výstavním programu galerie. O tom, že jsou zlínské salony ceněny v i celorepublikovém měřítku svědčí, že jsme zatím vždy získali grant Ministerstva kultury ČR. K realizace přehlídky přispěl i Kulturní fond města Zlína a Nadace Tomáše Bati. Přehlídku doprovází dvě výstavy Pocta Adrieně Šimotové ve II. patře zlínského zámku a Pocta Juraji Bartuszovi ve 12. budově bývalých Baťových závodů, proč zrovna oni? Pozornost je při výběru účastníků Nových salonů orientována na mladší autory, jejichž tvorba se dynamicky rozvíjí a je v kontaktu s aktuálním děním na výtvarné scéně. Dílo již dlouhodobě známých nesporných klasiků českého výtvarného umění je představováno formou doprovodných výstav, které se staly samostatnou součástí Nových salonů. Dosud proběhly výstavy Pocta Jitce a Květě Válovým, Karlu Valtrovi, Vladimíru Vašíčkovi a slovenskému výtvarnému umělci Ivanu Štěpánovi. Mezi velké osobnosti české výtvarné scény nesporně patří i Adriena Šamotová a na Slovensku Juraj Bartusz. A jaká byla vlastně vernisáž? Byly chlebíčky? Vernisáž byla opravdu slavnostní a zúčastnilo se jí přes 350 lidí, přijela i řada vystavujících autorů. V první oficiální části byl salon slavnostně zahájen za účasti představitelů kraje a města, v druhé neoficiální bylo neformální setkání výtvarníků se členy odborné jury a s pracovníky galerie. A byl i symbolický přípitek, víno a malé občerstvení, jak to k zahájení významné události patří. Nevím, jestli byly i chlebíčky, nějak jsem si nestihla všimnout.

Děkuji za zájem redakce a propagaci V. Nového zlínského salonu a chtěla bych všechny zájemce pozvat do výstavních prostor v Domě umění, ve zlínském zámku a ve 12. budově továrního areálu. Laislava Horňáková

……………………………………………………………………………………. ..jistě bude pro všechny návštěva V. Nového zlínského salonu příjemným zpestřením letních prázdninových dnů..

..vřele doporučuji a výtvarnu zdar! -redx-


28

inZlin>letní tip

08 3. 8. 20 25. 7. – radiště éH Uhersk

Letní filmová škola Uherské Hradiště www.lfs.cz V půli prázdnin si rozhodně nenechte ujít výlet do Uherského Hradiště na již 34. ročník Letní filmové školy. Nemusíte se bát nezáživného vyučování, LFŠ vám nabídne přes deset zajímavých cyklů, bohatý doprovodný program zahrne koncerty, divadelní představení, velkou výstavu o díle Jana Švankmajera a také literárně-hudební setkání.

FILMOVÉ CYKLY Bratři v triku (film a magie) Černá magie, mysticismus, okultismus, alchymie minulosti i současnosti, transcendentní fenomény, fantaskní krajiny. Moc přízraků, bezmoc kouzelníků, zaklínadla, čarodějnice a jejich vymítání. Retrospektiva: Julio Medem Kompletní retrospektiva za osobní účasti baskického filmového režiséra (Zrzavá veverka, Milenci z polárního kruhu, Sex a Lucía), jednoho z předních představitelů magického realismu v současném světovém filmu. Retrospektiva: Juraj Jakubisko Výběrová retrospektiva nejvýznamnějšího slovenského režiséra představí divákům především Jakubiskovy „magické“ snímky (Tisícročná včela) a dále pak raritní snímky z počátku jeho režisérské dráhy. Retrospektiva proběhne za osobní účasti Juraje Jakubiska, který převezme výroční cenu AČFK. Retrospektiva: Jan Švankmajer Kompletní retrospektiva krátkých i celovečerních filmů doyena surrealistického filmu Jana Švankmajera. Osobní účast režiséra. Helmer. Tuvalu. Absurdistán. Německý režisér Veit Helmer uvede mimo svého klíčového filmu Tuvalu i svou krátkometrážní a celovečerní tvorbu v čele s posledním snímkem Absurdistán. Alejandro Jodorowsky: mystik a guru Kompletní retrospektiva legendy bizarních mystických filmů bude zahrnovat uvedení všech osmi celovečerních snímků Alejandra Jodorowského (Svatá hora, Krtek), které specifickým způsobem pracují s náboženskou symbolikou, surrealistickou provokací a podvratným uměleckým postojem. Možnosti dialogu: Izrael/Palestina

Program LFŠ se bude věnovat zejména filmům, které se zabývají dlouholetým konfliktem a možnostem jeho výsledného řešení, stejně jako problematice nesourodých kultur – židovské a arabské. Součástí sekce bude i hudební program, panelové diskuze a retrospektivy s osobní účastí režisérů Amose Gitaie (Kadosh, Kedma, Free Zone), Rashida Masharawiho a Michela Khleifiho. Živá hudba & film Mezi potvrzenými hudebníky je i legenda světového nujazzu Erik Truffaz, dále pak DVA, Jiří Hradil nebo Vladimír Václavek. Současný český a slovenský film Tradiční kolekce toho nejlepšího, co bylo v českých a slovenských kinosálech uvedeno za uplynulý rok, doplněná výraznými dokumentárními, krátkými, animovanými a experimentálními filmy a výběrem filmů z českých filmových škol. Přepisování minulosti (roky 1948 a 1968 pohledem normalizace) Novým pravidelným cyklem LFŠ Přepisování minulosti obracíme pozornost k pozapomenutým českým a československým filmům minulosti, které zásadně přehodnocovaly historické události. Hranice a perspektivy „Osudové osmičky“, konkrétně rok 1968, nebyly pouze podnětem k reflexi domácím novinářům, tvůrcům a umělcům, ale měly dalekosáhlý dosah i v zahraničí. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Českou televizí pootevřeme možnost rozhlédnout se po nových pohledech na klíčové události pražského jara a sovětské okupace. Pavel Kohout (a film) Jeden z hlavních hostů LFŠ bude Pavel Kohout, který vytvořil řadu scénářů k zaníceným socialistickým filmům


inZlin> a zároveň i několik výrazných děl v českém i evropském kontextu. Některé filmy vznikly za základě jeho divadelních her (Zářijové noci, Taková láska), v šedesátých letech dva z nich podle vlastního scénáře režíroval: Sedm zabitých, Svatba s podmínkou. Panorama filmové kritiky Požádali jsme filmová periodika zemí Visegradu (Film a doba, film.sk, Metropolis, Kwartalnik filmowy, KINO/IKON, Cinema), aby připravila redakční výběr filmů bez žánrových a historických omezení, který by měl průběžně a každoročně zpřehledňovat tvorbu našich sousedů. Film aktivně! Výchovně-vzdělávací rozměr Letní filmové školy, zaměřený především na studenty středních škol, bude rozšířen o cyklus přednášek, seminářů a workshopů, které budou rozšiřovat odborný přístup k historii filmu a jeho uměleckým i produkčním složkám. Cyklus bude doprovázen projekcemi k hlavním tématům LFŠ. Totalita ve filmu a ve skutečnosti Cyklus připravovaný Ministerstvem obrany společně s Člověkem v tísni a Českou televizí bude otevřený bezplatně i pro veřejnost a představí unikátní snímky Československého armádního filmu z 50. a 60. let minulého století a polistopadových dokumentů o nacistické a komunistické totalitě.

DOPROVODNÝ PROGRAM Doprovodný program LFŠ opět nabídne přehršel koncertů, divadel, workshopů, představení pro děti a projekcí na náměstí i v parku. Zde přinášíme pouze výběr nejzajímavějších akcí, více se dočtete na webových stránkách LFŠ.

Salamandr Unikátní výstava obrazů, objektů a instalací Evy a Jana Švankmajerových s názvem Salamandr proběhne ve spolupráci s Galerií Slováckého muzea Československý filmový plakát 1960 – 1989 K vidění bude padesátka vysoce ceněných filmových plakátů stěžejních představitelů československého filmového plakátu: Jiřího Balcara, Bedřicha Dlouhého, Milana Grygara, Zdeňka Kaplana, Karla Machálka, Karla Teissiga, Karla Vacy, Josefa Vyleťala a Zdeňka Zieglera. Paměť krajiny – Krajina paměti Česko-polská divadelní road-movie - dvě inscenace, které existují samy o sobě, ale přitom se navzájem doplňují.

29

Můžete vidět jen jednu, ale když uvidíte i tu druhou, vše pochopíte. Nechápete? Přijďte! Rozumíte? Masala Sound System Fúzování mezi world music, drum´n´bassem, dubem a hip hopem snese srovnání se slavnějšími kolegy Asian Dub Foundation. MSS jsou stejně jako ADF politickou kapelou, která rapuje na velmi ožehavá a aktuální témata. Please the Trees Charakteristicky podmanivý hlas Václava Havelky a jeho písničkářské cítění dokonale komunikuje s kapelou, která mu poskytuje potřebnou instrumentální sílu i výbušnost. Wotienke Písně charismatické, obstojně česky hovořící Holanďanky (psané původně pouze pro klavír a zpěv) doprovází mladí hudebníci z okolí Valašského Meziříčí. I díky přesahům do jazzu, rocku a dalších žánrů slibuje návštěva koncertu pestrý a příjemný hudební zážitek. Longital Atmosféra místa na křižovatce kultur a vlivů formovala osobitý, nadžánrový zvuk skupiny, prolínání písně a experimentu, elektroniky a akustiky, vyvolávající obrazy a probouzející představivost. Erik Truffaz Erik Truffaz je přední francouzský trumpetista, mistr fúzí a kombinací žánrů. Směle a skvěle mísí free-jazzové improvizace, drum’n’bassové, nu-jazzové, hip-hopové a funky postupy a techniky, které vytvářejí rozmanitý celek na hranici taneční, expresivní a jazzové hudby. Na LFŠ vystoupí dvakrát, kromě koncertu ještě doprovodí němý film Děti z Tokia. DUB L. F. O. Hudba izraelských DUB L. F. O. v sobě nese prvky reggae, dubu, drum’n’bass či rocku a nejsilněji působí právě na koncertech. Di Grine Kuzine Skupina vznikla roku 1993 v době boomu berlínské klezmer scény, v současnosti v jejím repertoáru převládají skladby z jihu Balkánského poloostrova. Vlnící se rytmus, dechy ostré jako břitva a ohromující vokál Alexandry Dimitroff překypují vnitřní jiskrou. Inspirace a zanícení, radost a euforie, úzkost a touha, to všechno je smícháno dohromady.

www.lfs.cz -PR-

inzerce


30

inZlin>gastro tip

TamTam restaurant Tam to znám, Tam to mám rád Kdo procházel v horkých dnech přes zlínské náměstí Míru, jistě obracel toužebně zraky k terase se slunečníky, umístěné ve druhém patře OZC Zlaté jablko. Tato oáza s jedinečným výhledem je součástí stylové české restaurace TamTam. Svěží a moderní klimatizovaný interiér nabízí nejen odpočinek u šálku vynikající kávy Masini Essse nebo sklenky kvalitního vína. Jediný pohled do jídelního lístku napoví, že se TamTam restaurant vymyká konvencím i co se týká nabídky jídel – převážně světová kuchyně je zastoupena desítkami delikates zvučných jmen a skvělých chutí. Nechybí dezerty, saláty, česká kuchyně, pizza či dětská jídla. V pracovní dny je pro návštěvníky připraven výběr ze dvou poledních menu. Večerní posezení si zde můžete zpestřit točeným pivem nebo míchanými alko i nealko koktejly. Pro rodinné či firemní oslavy je k dispozici nekuřácký salonek s kapacitou padesáti míst. TamTam má pro své hosty samostatný vchod z Rašínovy ulice, odkud jezdí výtah přímo do prostor restaurace. Samozřejmostí je i vstup přímo z nákupního centra, jehož ruch však díky umístění restaurace zůstává za jejími dveřmi. Profesionální a příjemný personál Vás rád uvítá v TamTam restaurantu denně od 9 do 24 hodin.

www.tamtam-restaurant.cz


32

inZlin>gastro tip

Aisa new Steak house

Rádi bychom Vás pozvali do restaurace Aisa new Steak house, která se nachází v 6 patře budovy České spořitelny, Zarámí 4463, Zín. V klimatizované restauraci jejíž kapacita je cca. 60 míst se nachází velký dřevěný bar s vestavěvými grily, kde probíhá příprava pokrmů přímo před hosty. Specifické pro naši restauraci je široká nabídlka hovězích, vepřových a kuřecí steaků, které jsou připravovány podle moderních trendů gastronomie. Na své si přijdou i příznivci bezmasých pokrmů, salátů a rovněž ryb, které jsou připravovány také na grilu. V nabídce denního MENU si

můžete vybrat z několika jídel od 60,- Kč. Součástí restaurace je nekuřácký salonek, který je vhodný pro menší oslavy aj. a jeho kapacita je cca. 30 míst. Dále Vám naše restaurace nabízí terasu s výhledem na Zlín. Tato terasa je zastřešená a nabízí příjemné posezení při kterém je možno sledovat na našich 2 LCD televizorech sportovní přenosy. Kapacita terasy je cca. 40 míst. Naše restaurace Vám nabízí příjemné posezení v centru Zlína a kvalitní služby za přijatelné ceny, neboť naším cílem je především spokojenost našich hostů. Příjemnou tečkou našich služeb je velká nabídka alkoholických, nealkoholických nápojů, kávy a ovocných pohárů. Věříme, že budete s našimi službami spokojeni a rádi se k nám opět vrátíte.


36 inZlin>tip Jubilejní 20. VELETRH HRAČEK, HER A POTŘEB PRO DĚTI – ITEA 2008 se koná již podesáté v prostorách Pražského veletržního areálu Letňany v termínu 2. – 5. 10. 2008 a podesáté společně se 17. modelářským a hobby veletrhem MODEL HOBBY.

ITEA 2008

Tento kontraktační a prodejní veletrh je největším a také nejnavštěvovanějším veletrhem tohoto zaměření v ČR. Letos se představí na celkové ploše větší než 9.000 m2. K vidění budou hračky, kočárky pro děti i panenky, stolní a společenské hry, stavebnice, sportovní hračky, exponáty vhodné pro vybavení mateřských škol a dětských hřišť a také bohatý doprovodný program. Velmi oblíbený je doprovodný program, který probíhá především na předváděcích plochách jednotlivých vystavovatelů, kde je možnost vyzkoušet si veletržní novinky v praxi. Součástí veletrhu je již tradičně dětské dopravní hřiště Městské policie Praha a program v Dětském klubu PINOCCHIO. V průběhu celé akce je možné získat zajímavé ceny v probíhajících soutěžích. Výstavy jsou otevřeny denně 10.00 – 18.00 hod., v neděli 5. 10. 2008 jen do 16.00 hod.! Na obě akce je jednotné vstupné! Letos poprvé je možno dojet metrem až k výstavnímu areálu – trasa C, stanice Letňany! Záštitu nad Veletrhem má od prvního ročníku Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

www.veletrh-hracek.cz -PR-

inzerce


38

inZlin>tip

JAK VYBRAT DOBROU JAZYKOVKU? Na trhu je nepřeberné množství nabídek jazykových škol, ale jak si mezi nimi vybrat tu pravou? Pokud se opravdu potřebujete naučit cizí jazyk a nechcete plýtvat svými penězi, postupujte při výběru kvalitní jazykové školy podle následujících rad :

Kvalitní jazyková škola neslibuje nenáročné metody výuky! Současný kvalitní jazykový kurz může být zábavný a velmi efektivní, příprava do něj se může stát vaším koníčkem, ale ještě stále platí: „Bez práce nejsou koláče“. Pokud chcete dostat za své peníze maximum, budete se muset pravidelně učit.

Kvalitní jazyková škola vám garantuje maximální počet studentů ve skupině! Než zaplatíte kursovné, máte právo vědět, kolik dalších lidí se s vámi bude dělit o pozornost učitele. Počet studentů totiž velmi výrazně ovlivňuje efektivitu výuky a proto by měl také velmi výrazně ovlivňovat cenu kurzu. Pokud se zapíšete do kurzu, který vám slibuje pouze orientační počet spolužáků, nemůžete si stěžovat, bude-li

inzerce

jich ve finále dvakrát více. Takový kurz bude mít zákonitě úplně jinou kvalitu než za jakou si platíte.

Kvalitní jazykové školy dělí studenty do osmi a více úrovní podle znalostí! Rozdílná úroveň znalostí frekventantů Vašeho kurzu může mít rozhodující vliv na váš pokrok. Proto si vyberte školu, která zařazuje studenty podle vlastního testu a má k dispozici nejméně osm úrovní kurzů.

Kvalitní jazykové školy spolupracují s kvalitními učiteli! Vysokoškolský titul či dlouholetá praxe ovšem nemusí znamenat, že je to učitel, který zaujme, motivuje a hodně naučí. Pokud chcete takového mít a nemáte možnost získat reference od bývalých studentů, vyberte si jazykovou školu, která má detailně propracovanou filosofii a metody výuky. Taková škola určitě dohlíží na to, aby její učitelé dodržovali společný styl a tedy i kvalitu. Vždy ovšem platí, že i ten nejkvalitnější a nejtalentovanější učitel vám může dát své maximum pouze pokud se vám může dostatečně věnovat. Proto čím menší skupinku bude učit, tím více kvality obdrží jeho studenti. Mgr.Alžběta Mrnuštíková -PR-


40

inZlin>knižní tipy

Ze života Jejího Veličenstva

Forrestův příběh

Televizní pátrání

Bezpochyby jste viděli skvělý film s Tomem Hanksem v hlavní roli. Autor Winston Groom v příběhu Forresta Gumpa vylíčil s humorem obraz Ameriky druhé poloviny dvacátého století. Hlavní protagonista byl tak trochu opožděné dítě, ale vedl neuvěřitelný život. Dostal se na univerzitu, jako voják bojoval ve Vietnamu, stal se nakonec podnikatelem a milionářem… Gump s nepředstíranou bezelstností popisuje svoji životní cestu i situace, s nimiž se potýkal a ze kterých se mu podařilo šťastně vyváznout. Pokud si chcete příběh sami přečíst, kupte si čerstvé knižní vydání z nakladatelství XYZ za 289,- korun.

Jméno Arthura Haileyho není třeba milovníkům knižních trháků představovat. Vrcholný autorův román Večerní zprávy se odehrává v centru televizního kolosu americké zpravodajské stanice CBA. Děj knihy nabírá závratné obrátky: vše začíná únosem rodiny renomovaného televizního moderátora Crawforda Sloana levičáckou teroristickou organizací. Kdo bude v pátrání úspěšnější? Oficiální vyšetřovatelé z americké FBI – nebo tým profesionálních novinářů z televize? Knihu vydává nakladatelství Anagram a koupíte ji za 299,- korun.

Zhubnout je prý snadné

Prázdninoví kamarádi

O mateřské lásce

Nakupujte u odborníků! Určitě to heslo znáte. Pokud chcete shodit přebytečná kila, ideální je sáhnout po knize Hubnout musíš od hlavy. Napsala ji Aliena de Longhe na pozadí svého vlastního životního příběhu. Sama se totiž v minulosti potýkala se stejnými problémy s váhou a vyzkoušela všechny možné i nemožné zaručené návody. Narážela i na nepochopení svého okolí, ale dosáhla vytouženého cíle. Na prahu padesátky se opět stala štíhlou elegantní ženou, jakou bývala v mládí. Kromě rady, jak na to najdete v knize vydané Mladou frontu také spoustu receptů na zdravá jídla. A to vše jen za 299,korun.

Byl jednou jeden kluk, jmenoval se Lukáš. A byl ještě druhý kluk, který vypadal úplně stejně jako Lukáš, jenže… byl namalovaný na plakátu. A tihle dva se skamarádili. Pokud jste rodiče, určitě si na příběhy z oblíbeného televizního večerníčku vzpomínáte. Každopádně jimi nakladatelství Mladá fronta, které znovu knížku Květy Kuršové vydalo, určitě udělá radost právě teď, o prázdninách. Stojí jen 249,- korun.

Královna Alžběta II. vládne Velké Británii už déle než půl století. Její říši zahrnující země Commonwealthu obývají dvě miliardy lidí. Její životopis tedy vlastně představuje čítanku britských dějin druhé poloviny minulého století. Pokud vás zajímá, jaký je skutečný vliv královny na chod impéria či na koho z členů vládnoucí dynastie se panovnice spoléhá, neváhejte a sáhněte po knize Alžběta II. – poslední královna. Její autor Marc Roche využívá nejen osobního kontaktu s královnou, ale pátral také v zákulisí Buckinghamského paláce, mezi bývalými zaměstnanci královského dvora. Novinku vydalo nakladatelství Práh a k dostání je za 379,- korun.

Populární brněnská autorka Simona Monyová má na svém kontě už pěknou řádku knih. Ta nejčerstvější se jmenuje Matka v krizi. Autorka v ní se svým typickým humorem líčí, co všechno jsou ženy ochotné pro děti udělat, obětovat i vydržet. Novinku vydává nakladatelství Mony a k mání je za pouhých 159,- korun.

Knihy Kanzelsberger | Zlín

Knihy Kanzelsberger | Kroměříž

nám. Míru 2/488 | 760 01 | Zlín tel.: 577 213 474 e-mail: zlin@kanzelsberger.cz otevřeno: po-pá: 8-18 h., so: 9-13 h.

Vodní 61 | 767 01 | Kroměříž tel.: 573 339 286 e-mail: kromeriz@kanzelsberger.cz otevřeno: po-pá: 8-18 h., so: 8-12 h.


42

inZlin>CD+DVD tipy cepci inspirovanou slavným věštcem a dobou, ve které žil. Album vychází v několika fanouškovských edicích, včetně luxusního balení obsahujícího 2CD a zároveň zde najdete album na 3 vinylových deskách. Judas Priest se objeví v našich končinách i koncertně, a to v den vydání 16. 6. v Bratislavě, následující den 17. 6. v ostravské ČEZ Aréně a 3. 7. v Liberci v Tipsport aréně.

Coldplay

Dan Bárta

Viva La Vida

Animage

Právě vychází čtvrté studiové album skupiny Coldplay. CD Viva La Vida je nejlépe hodnocenou nahrávkou kapely napříč světovými médii. Coldplay ji točili s producentem Brianem Enem a posunuli se na ni k sofistikovanějším hudebním horizontům. Singl Violet Hill boduje nejen ve světě, například v Americe je vůbec nejúspěšnějším singlem v karieře skupiny, tak v Čechách a na Slovensku.

Třetí studiové album DANA BÁRTY ANIMAGE navazuje na předchozí zpěvákovu tvorbu s kapelou Illustratosphere. 14 nových skladeb z dílny Filipa Jelínka, Dana Bárty a Roberta Balzara je pro vstup do uší, myslí a srdcí posluchačů opět vybaveno neobyčejně barevnými texty z pera Dana Bárty, kterému v případě anglických textů vypomohli Alex Limburg a Tim GillmanŠevčík.

Genesis When In Rome 2007

Bratři Ebenové

Gipsy.cz

Chlebíčky

Reprezent

Nové CD kapely Bratří Ebenů nese název Chlebíčky po titulní skladbě. Vychází po 6 letech od posledního alba Já na tom dělám (které získalo ocenění Anděl 2002 v kategorii folk&country a platinovou desku za prodej). Album obsahuje 12 skladeb - pojednává o věcech všedních (Chlebíčky), jakož i zcela absurdních (Houston), vždy však důvěrně známých. Autorem veškeré hudby i textů je Marek Eben. Album Chlebíčky však tentokrát vznikalo za hudebního přispění celého souboru - do písní vnesl každý kus svého. Kromě tří bratrů Ebenových (David - saxofony, klarinet; Kryštof piana, klávesy, flétny; Marek - zpěv, kytara, piana) v kapele působí Pavel Skála (kytary, zpěv), Jaromír Honzák (kontrabas), Jiří Veselý (baskytara, harmonika) a Jiří Zelenka (bicí, zpěv). Jako host se na albu podílela herečka Jaroslava KRETSCHMEROVÁ v písni Houston.

Gipsy.cz mají nové album a to s názvem Reprezent. Rok a půl po vydání „zlaté“ desky Romano Hip Hop nyní CD Reprezent navazuje na debutovou nahrávku a přináší s sebou rozvinutý "romano hip-hop style", kombinující hip hop, rap romskou tradiční hudbu i popové a R´n´B prvky.

Skupina Genesis, která dosud celosvětově prodala přes 130 milionů hudebních nosičů, zakončila své comebackové evropské turné 14. července 2007 bezplatným vystoupením v Římě, na kterém bylo přítomno půl milionů diváků. Právě z tohoto mega-koncertu bude vydáno DVD "Genesis Live In Rome". Nyní vydávají své 3DVD When In Rome 2007, které jisto jistě uspokojí každého fanouška této kapely.

FORTE MUSIC Zlín U PODCHODU SVIT

Judas Priest

tel.: 577 431 062

Nostradamus

Po-Pá: 9 - 18 h So: 9 - 12 h

Legendární rocková formace Judas Priest přichází po dlouhém čekání s novým albem, které dostalo název Nostradamus. Jedná se o 2CD kon-


inZlin>adresář 61 KINA

KULTURNÍ DOMY

MUZEUM REGIONU VALAŠSKO tel. 571 411 690, www.muzeumvalassko.cz

VELKÉ KINO Zlín

KD ELEKTRA Luhačovice

tel.: 577 432 936 , www.velkekino.cz

tel.: 577 131 104

KINO KVĚTEN Zlín - Malenovice

DŮM KULTURY Uh. Brod

tel.: 577 10 32 84

tel.: 572 633 460, www.ub.cz/dk

FIL. CLUB CHARLIE Malá scéna Zlín

OTROKOVICKÁ BESEDA

tel.: 577 432 079, www.malascenazlin.cz

tel.: 577 934 441, www.besedaotrokovice.cz

KINO HVĚZDA Uherské Hradiště

DŮM KULTURY Kroměříž

tel.: 572 553 617, www.mkuh.cz

tel.: 573 337 422, www.dk-kromeriz.cz

KINO BESEDA Otrokovice

KLUB KULTURY Uh. Hradiště

tel. : 577934441, www.besedaotrokovice.cz

Tel.: 572 551 249, www.kkuh.cz

KINO MÁJ - Uherský Brod

DŮM KULTURY Vsetín

tel.: 572 633 785, www.ub.cz/kino

tel.: 571 417 993, www.dkvsetin.cz

MUZEUM J. A. K. - Uh.Brod tel. 572 632 288,wwww.mjakub.cz

Valašské muzeum v přírodě tel.: 571 757 149, Rožnov p.R., www.vmp.cz

DALŠÍ POŘADATELÉ

KINO VATRA Vsetín

ZOO Lešná

tel.: 571 417 994, www.dkvsetin.cz

Tel.: 577 914 180, www.zoozlin.eu

KINO SVĚT Holešov

HVĚZDÁRNA Zlín

tel.: 573 397 701, www.mks.holesov.cz

tel.: 732 804 937, www. zas.cz

KINO Napajedla tel. 577 944 247, www.napajedla.cz

tel: 577 210 662, www.kgvu.zlin.cz

MINIGALERIE 6.15, Zlín Filmová 174, Zlín, tel.: 577 592 376

FOTOGALERIE DIOS, Zlín

KINO ELEKTRA Luhačovice tel.: 577 131 104, www.mdkelektra.cz

GALERIE

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ

Čajovna Pohoda na Sadové Zlín Sadová ul.3049

Na výsluní 252, Tel.: 577 210 375

HOLEŠOVSKÁ GALERIE tel.:573395344, www.mksholesov.cz PRODEJNÍ GALERIE

GALERIE POD RADNICÍ GALERIE KAFÍRNA, Zlín

KINO KLUB SUŠIL Bystřice p. H.

ČAJCHÁNA GATO Zlín

Bartošova, www.galerieatelier.cz

tel.: 573 380 566, www.mubph.cz

Podlesí IV/5348, JS, tel. 777 153551

GALERIE ATELIÉR, Zlín

KINO NADSKLEPÍ Kroměříž

ALTERNATIVA Zlín

Santražiny 3061, www.galerieatelier.cz

tel.:573 339 280, mujweb.cz/www/kinoatheny

tel.: 577 018 162, www.mestozlin.cz

GALERIE KINCOVÁ, Zlín

CHARITA Zlín

tel.: 577 221 708, www.galeriekincova.cz

Podlesí IV/5302, tel. 577 240 036

GALERIE K +P ŠKŘIVÁNKOVI, Zlín

ANGEL Březolupy

KRAJSKÁ KNIHOVNA F.B. Zlín

tel: 577 437 651,mob: 603 463 673

tel.: 608 123 455, www.angelbrezolupy.cz

tel.: 577 210 018, www.kfbz.cz

Valašský šenk Ogar, Pozlovice

IZAP

tel.: (+420) 577 131 650, www.ogar.cz

II. Morysůvdům, tel.:577 434602

CLUBING, KONCERTY ...

PLAVÁNÍ & RELAX

Lázně Zlín tel.: 577 599 911, www.laznezlin.cz,

DRIVE CLUB Holešov M-KLUB Valašské Meziříčí

MĚSTSKÉ DIVADLO Zlín

Centrum pohybových aktivit Delfín - Uh. Brod

www.kzvalmez.cz/mklub , tel. 571 684 222

tel.: 577 636 207, divadlo.zlin.cz

tel.: 572 630 710, www.delfinub.cz

ČAJOVNA MÚZICKY KLUB Fryšták

SLOVÁCKÉ DIVADLO UH

Krytý bazén Uherské Hradiště

tel.: 572 557 720, www.slovackedivadlo.cz

tel.572551332,www.sportoviste-uh.cz

tel. 577 912 269, muzickyklub.zde.cz

MALÁ SCÉNA ZLín

Sport centrum Holešov

GOLEM GAMBRINUS KLUB Zlín

tel: 776 575 307, www.malascenazlin.cz

tel.:573398434,www.sport-centrum.info

tel.: 577 596 111, www.golemclub.info

DIVADLO MANDRAGORA Zlín

MASTERS OF ROCK CAFÉ Zlín

tel: 777 198 400, www.skolaumeni.cz

Aqua Centrum a posilovna Hotel Synot - Staré město u UH

Tel.: 573 397 701, www.mks.holesov.cz

Čepkov, tel.: 577 001 122

DIVADLO

Nad Hřištem 1891, tel.: 572 471 745 AGENTURY

ZELENÁČOVA ŠOPA Zlín tel.:603 240 882, ww.sopa.cz

AGENTURA PRAGOKONCERT Zlín

VIPER Zlín

tel.: 577 432 420, www.pragokoncert.com

Vodní ulice

AGENTURA VELRYBA Zlín

MUSICLAND Zlín

tel.: 577 218 849, www.velryba.cz

www.music-land.cz

AGENTURA SEPTEMBER Zlín

U TETOURA Zlín - Malenovice

tel.: 577 042 214, www.september.cz

tel.: 739 032 883, www.utetoura.com

AGENTURA MALÁ SCÉNA Zlín

ADMIRAL CLUB Zlín - Malenovice

tel.: 776 575 307, www.malascenazlin.cz

www.admiral-club.cz

AGENTURA VICHR UH

KLUB MÍR Uherské Hradiště

tel.: 572 551 851, www.vichr.cz

tel.: 572 553 617, www.mir.uh.cz

AGENTURA ATLANTIC UH

MUSIC CLUB SLADY Kroměříž

tel.: 608 123 455, www.angelbrezolupy.cz

www.mcslady.cz

TKA Rožnov p. Radhoštěm

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ

tel. 571 651 233, www.tka.cz

tel. 577 004 635, www.muzeum-zlin.cz

MUSIC BAR TŘI OPICE Vsetín

OBUVNICKÉ MUZEUM Zlín

www.triopice.cz

průmyslový areál Svit , tel. 577 522 225

U SUCH MUSIC BAR Luhačovice

HRAD MALENOVICE

www.e-hospoda.cz

tel.: 577 103 379

Zlín Vršava, tel.: 577 215 496

Tenisová hala Zlín - Mladcová tel.: 577 240 179

Tenis. hala - Otrokovice Kvítkovice (u penzionu Lípa), tel.: 577 591 111

Tenis a squash centrum Hvozdná tel.: 577 901 575 Růmy, tel.: 604 770 770

Squash Kvítková, Zlín Kvítková 5279, tel.: 577 434 112

Squash Club Malenovice Masarykova, tel.: 571 117 633

Sport centrum Morava - UH tel.: 572 540 408

Tenis. hala Mařatice Východ - UH tel.: 572577 312, 607 561 856

SLOVÁCKÉ MUZEUM UH VÁŽNÁ HUDBA

TENIS & SQUASH

Tenis Vršava

Tenis + badminton, Zlín MUZEA

JAZZ KLUB Kroměříž tel.: 773 616 363, jazzkm.blog.cz

Aerobik Janezs Komerční hodiny, pobyty se cvičením... janezs@seznam.cz, tel.: 731 187 175 janezs.blogspot.com, ICQ 425 777 946

tel.: 572 556 556, www.slovackemuzeum.cz

Nafukovací tenisová hala - UH Města Mayen 1525, tel.: 774 525 354

FILHARMONIE B.M., Zlín

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA

tel. 577 005 742, www.fbmzlin.cz

KM tel. 573 338 388 www.muzeum-km.cz

Městská sportovní hala - UH tel.: 572 540 492, 731 064 422


62 inZlin>ČERVENEC - f ilmy v kinech HOL Kino Svět St 2 Winx Club Výprava do ztraceného Království Út 8 Indiana Jones a Království křišťálové lebky St 9 Indiana Jones a Království křišťálové lebky So 12 U mě dobrý Ne 13 U mě dobrý Út 15 Sex ve městě St 16 Sex ve městě So 19 Paříži, miluji tě Ne 20 Paříži, miluji tě So 26 Smutek paní Šnajderové Ne 27 Smutek paní Šnajderové Po 28 Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

17:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00 20:00

LU kino Elektra St Čt Pá So

2 3 4 5

Ne 6 St 9 Čt 10 Pá 11 So 12 Ne 13 St 16 Čt 17 Pá 18 So 19 So 19 Ne 20 Ne 20 Út 22 St 23 Čt 24 Pá 25 Pá 25 So 26 Ne 27 St 30 Čt 31

Úhel pohledu 19:30 Taková normální rodinka 19:30 Švec a čert - filmásek 16:00 Indiana Jones 19:30 a Království křišťálové lebky Indiana Jones a Království křišťálové lebky 19:30 Smrt on-line 19:30 Amorův úlet 19:30 Amorův úlet 19:30 Smutek paní Šnajderové 19:30 Smutek paní Šnajderové 19:30 Až na krev 19:30 V Bruggách 19:30 V Bruggách 19:30 Winx Club - Výprava do ztraceného Království 17:00 Penelope 19:30 Winx Club - Výprava do ztraceného Království 17:00 Penelope 19:30 František je děvkař 19:30 František je děvkař 19:30 Sex ve městě 19:30 Pták Ohnivák - filmásek 16:00 Sex ve městě 19:30 Paříži, miluji tě 19:30 Paříži, miluji tě 19:30 Moje borůvkové noci 19:30 Moje borůvkové noci 19:30

NA kino Pá So Pá So

4 5 25 26

Iron Man Mejdan v Las Vegas Horton Indiana Jones a Království křišťálové lebky So 26 František je děvkař

19:30 19:30 16:00 17:00 19:30

NA Letní kino Pá 11 So 12 Ne 13 Po 14 Út 15 St 16

Once Bobule Letopisy Narnie: Princ Kaspian U mě dobrý Horton Indiana Jones a Království křišťálové lebky Čt 17 Sex ve městě

21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00

UB Letní kino Panský dům Pá 4 So 5 Ne 6 Pá 11 So 12 Ne 13 Pá 18 So 19 Ne 20 Pá 25 So 26 Ne 27

Exil Clona Soudný den U mě dobrý U mě dobrý Paříži, miluji tě Sex ve městě Sex ve městě Až na krev Hranice smrti Superhrdina Kuličky

22:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00

UH kino Hvězda Út Út St St Čt Čt Čt Pá Pá Pá So So So

1 1 2 2 3 3 3 4 4 4 5 5 5

František je děvkař Skafandr a motýl František je děvkař Control Letopisy Narnie: Princ Kaspian Moje borůvkové noci O rodičích a dětech Letopisy Narnie: Princ Kaspian O rodičích a dětech Moje borůvkové noci Letopisy Narnie: Princ Kaspian Moje borůvkové noci Taková normální rodinka

18:00 20:30 18:00 20:30 16:00 18:30 20:30 16:00 18:30 20:30 16:00 18:30 20:30

Ne 6 Ne 6 Ne 6 Po 7 Po 7 Út 8 Út 8 Út 8 St 9 St 9 St 9 Čt 10 Čt 10 Čt 10 Pá 11 Pá 11 So 12 So 12 Ne 13 Ne 13 Po 14 Po 14 Út 15 Út 15 St 16 St 16 Čt 17 Čt 17 Pá 18 Pá 18 So 19 So 19 Ne 20 Ne 20 Po 21 Po 21 Út 22 Út 22 St 23 St 23

Letopisy Narnie: Princ Kaspian Taková normální rodinka Moje borůvkové noci Letopisy Narnie: Princ Kaspian Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street Letopisy Narnie: Princ Kaspian Smutek paní Šnajderové Tahle země není pro starý Letopisy Narnie: Princ Kaspian Karamazovi Smutek paní Šnajderové Penelope Oko bere Karamazovi Penelope Oko bere Oko bere Penelope Penelope Oko bere Penelope Smrt on-line Smrt on-line Penelope Penelope Paříži, miluji tě Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory

16:00 18:30 20:30 18:00 20:30 16:00 18:30 20:30 16:00 18:30 20:30 16:00 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30 18:00 20:30

UH Letní kino Smetanovy sady Pá So Pá So

11 12 18 19

Kulový blesk Dvojí život Veroniky Ratatouille Edith Piaf

21:00 21:00 21:00 21:00

ZL kino Květen Pá 4 So 5 Ne 6 Pá 11 So 12 Ne 13 Pá 18 So 19 Ne 20 Pá 25 So 26 Ne 27

Iron Man Sex ve městě Iron Man Sex ve městě Iron Man Sex ve městě Iron Man Sex ve městě Sex ve městě Sex ve městě Sex ve městě Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Horton František je děvkař Horton František je děvkař Horton Letopisy Narnie: Princ Kaspian František je děvkař Horton František je děvkař František je děvkař František je děvkař František je děvkař Smutek paní Šnajderové Stalo se Smutek paní Šnajderové Stalo se Smutek paní Šnajderové Stalo se Smutek paní Šnajderové Stalo se Mejdan v Las Vegas Mejdan v Las Vegas Mejdan v Las Vegas Kung Fu Panda Kung Fu Panda

17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30

19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30

ZL Velké kino Út 1 Út 1 St 2 St 2 Čt 3 Čt 3 Pá 4 Pá 4 So 5 So 5 Ne 6 Ne 6 Po 7 Po 7 Po 7 Út 8 Út 8 St 9 St 9 Čt 10 Čt 10 Pá 11 Pá 11 So 12 So 12 Ne 13 Ne 13 Po 14

VS kino Vatra Čt 3 Čt 3 Pá 4 Pá 4 So 5 So 5 Ne 6 Ne 6 Po 7 Út 8 St 9 Čt 10 Čt 10 Pá 11 Pá 11 So 12 So 12 Ne 13 Ne 13 Po 14 St 16 Čt 17 Čt 17 Pá 18 Pá 18 So 19 So 19 So 19 Ne 20 Ne 20 Po 21 Út 22 St 23 Čt 24 Čt 24 Pá 25 Pá 25 So 26 So 26 Ne 27 Ne 27 Po 28 Út 29 St 30 Čt 31 Čt 31

Vratné láhve Vratné láhve Vratné láhve Václav Václav Václav Bobule Bobule Bobule Venkovský učitel Venkovský učitel Venkovský učitel

Po 14 Út 15 Út 15 St 16 St 16 St 16 Čt 17 Čt 17 Pá 18 Pá 18 So 19 So 19 Ne 20 Ne 20 Po 21 Po 21 Út 22 Út 22 St 23 St 23 Čt 24 Čt 24 Pá 25 Pá 25 So 26 So 26 Ne 27 Ne 27 Po 28 Po 28 Út 29 Út 29 St 30 St 30 Čt 31 Čt 31

ZL

Superhrdina 17:00 Úhel pohledu 19:30 Superhrdina 17:00 Úhel pohledu 19:30 František je děvkař 17:00 Sex ve městě 19:30 František je děvkař 17:00 Sex ve městě 19:30 František je děvkař 17:00 Sex ve městě 19:30 František je děvkař 17:00 Sex ve městě 19:30 Venkovský učitel 10:00 Sex ve městě 17:00 František je děvkař 19:45 Sex ve městě 17:00 František je děvkař 19:45 Sex ve městě 17:00 František je děvkař 19:45 Moje borůvkové noci 17:00 Indiana Jones 19:30 a Království křišťálové lebky Moje borůvkové noci 17:00 Indiana Jones a Království křišťálové lebky 19:30 Moje borůvkové noci 17:00 Indiana Jones a Království křišťálové lebky 19:30 Moje borůvkové noci 17:00 Indiana Jones a Království křišťálové lebky 19:30 Indiana Jones a Království křišťálové lebky 17:00 Moje borůvkové noci 19:30 Indiana Jones a Království křišťálové lebky 17:00 Moje borůvkové noci 19:30 Ďáblova dílna 14:00 Indiana Jones a Království křišťálové lebky 17:00 Moje borůvkové noci 19:30 Let’s Dance 2 Street Dance 17:00 Mejdan v Las Vegas 19:30 Let’s Dance 2 Street Dance 17:00 Mejdan v Las Vegas 19:30 Let’s Dance 2 Street Dance 17:00 Mejdan v Las Vegas 19:30 Let’s Dance 2 Street Dance 17:00 Mejdan v Las Vegas 19:30 Mejdan v Las Vegas 17:00 Let’s Dance 2 Street Dance 19:30 Mejdan v Las Vegas 17:00 Let’s Dance 2 Street Dance 19:30 Mejdan v Las Vegas 17:00 Let’s Dance 2 Street Dance 19:30 Winx Club - Výprava do ztraceného Království 17:00 Stalo se 19:30 Winx Club - Výprava do ztraceného Království 17:00 Stalo se 19:30 Winx Club - Výprava do ztraceného Království 17:00 Stalo se 19:30 Winx Club - Výprava do ztraceného Království 17:00 Stalo se 19:30 Stalo se 17:00 Stalo se 19:30 Stalo se 17:00 Stalo se 19:30 Stalo se 17:00 Stalo se 19:30 Letopisy Narnie: Princ Kaspian 17:00 Letopisy Narnie: Princ Kaspian 19:45

Golden Apple Cinema aktualní program viz. www.gacinema.cz

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž


inZlin>SRPEN - f ilmy v kinech

63

HOL Kino Svět So 2 Horton Po 18 František je děvkař Út 19 František je děvkař

17:00 20:00 20:00

NA kino Pá So Pá So Pá So Pá So Pá So

1 2 8 9 15 16 22 23 29 30

Rambo: Do pekla a zpět Hranice smrti O rodičích a dětech Oko bere Letopisy Narnie: Princ Kaspian Letopisy Narnie: Princ Kaspian Hancock Hancock Dostaňte agenta Smarta Temný rytíř

19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30

Letopisy Narnie: Princ Kaspian Všechno, co jste dosud znali, se navždy změnilo. Skříň je pryč, Bílá čarodějnice je mrtvá a Aslana přes tisíc let nikdo neviděl. Letopisy Narnie: Princ Kaspian je druhým pokračováním ságy, která započala v roce 2005 uvedením obrovsky úspěšného filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. V tomto novém filmu se ale sourozenci Pevensieovi – Peter, Zuzana, Edmund a Lucie – vracejí do velmi odlišné země, než jakou na konci jejich minulého dobrodružství opustili. Zemi vládne železnou rukou zlý král Miraz a narnijská bájná stvoření a mluvící zvířata se ukrývají. Sourozenci, povolaní zpět z válkou sužované Anglie, se musejí pokusit o záchranu mírumilovných narnijských obyvatel a pomoci zpátky na trůn jeho náležitému dědici, mladému princi Kaspianovi. USA 2008 / 144 min. / přístupný / dabing / Režie: ANDREW ADAMSON

Elizabeth (Norah Jones), zklamaná mladá žena, se vydává na pouť ve snaze vyléčit zlomené srdce. Zatímco se její emocionální jizvy zacelují, prožívá s těmi, které při svých toulkách potkává, nové a zcela nečekané situace. Ať už jde o poetické filozofování s majitelem noční kavárny (Jude Law), zoufalé plány smolné hazardní hráčky, (Natalie Portman), či o zničený vztah mezi policistou (David Strathairn) a jeho manželkou (Rachel Weisz)... Všechny tyto zážitky mění Elizabethin přístup k životu, vztahům a nakonec i k sobě samé. Zvolna se osvobozuje z pout minulosti a objevuje novou cestu na jejímž konci čeká láska. Film v režii světově uznávaného režiséra Wong Kar Waie je působivým příběhem, který diváka provede dálavami, rozprostírajícími se mezi bolestí ze ztracené lásky a radostným znovuobjevením sebe samého. Hong Kong, Čína, Francie 2007 / 111 min./ od 12 let / titulky / Režie: KAR-WAI WONG

Bathory

Control

Historický velkofilm k životu legendu o Čachtické paní. Ta se podle pověstí koupala v krvi panen a na svých panstvích po léta vraždila a mučila své poddané. Kruté skutky dovedly hraběnku Erzsébet Báthory až do Guinnessovy knihy rekordů, v níž je vedena jako největší vražedkyně všech dob. Pojetí její osoby coby vraždícího monstra zpochybňují nové důkazy. Svědecké výpovědi jsou konfrontovány s faktem, že ve svém čachtickém sídle byla uvězněna bez procesu a soudu. Manžel Alžběty Báthoryové bojuje ve válkách s Turky. Pošle jí dárek v podobě italského malíře Merisiho Caravaggia. Mezi ním a osamělou ženou vznikne zvláštní pouto. Tou dobou se už ale nad její hlavou začnou stahovat mračna, které ještě víc potemní po smrti jejího manžela. Hrají: Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Jiří Mádl, Lucie Vondráčková, Andrej Hryc, Boleslav Polívka, Jiří Korn ad. ČR, SR, Maďarsko 2008 / 135 min. / od 12 let / Režie: JURAJ JAKUBISKO

Nejlepší britský nezávislý film roku 2007, získal tři ocenění z Cannes 2007, Cenu londýnských kritiků ad. Příběh posledních sedmi let života Iana Curtise, zpěváka legendárních britských Joy Division. Černobílá kamera sleduje Curtise od jeho prvních experimentů s drogami, založení Joy Division a seznámení se s manželkou Debbie, aby se posléze stala němým svědkem jeho nejniternějších vnitřních bojů, epileptických záchvatů, rozpadu manželství a v závěru i Curtisovy sebevraždy v květnu 1980. Před očima diváků se Curtis postupně proměňuje z energického básníka v unaveného zpěváka populární skupiny, který si čím dál víc uvědomuje, že v životě se dostal přesně tam, kam se dostat nikdy nechtěl. Film je natočen podle vzpomínkové knihy Curtisovy manželky. Velká Británie, USA 2007 / 121 min. /od 12 let / titulky / Režie: ANTON CORBIJN

UB kino Máj So 9 Horton Ne 10 Horton Pá 15 Stalo se

17:00 17:00 21:00

UB Letní kino Panský dům Pá 1 So 2 Ne 3 Pá 8 So 9 Ne 10 So 16 Ne 17 Čt 21 Pá 22 So 23 Ne 24 Čt 28 Pá 29 So 30 Ne 31

Oko bere Útěk do divočiny Smutek paní Šnajderové Indiana Jones a Království křišťálové lebky V Bruggách Mejdan v Las Vegas Iron Man František je děvkař Žert Temný rytíř Kopačky Penelope Hancock Amorův úlet Dostaňte agenta Smarta Wanted

VS

kino Vatra

Pá 1 Pá 1 So 2 So 2 Ne 3 Ne 3 Po 4 Út 5 St 6 Čt 7 Čt 7 Pá 8 Pá 8 So 9 So 9 Ne 10 Ne 10 Po 11 Út 12 St 13 Čt 14 Čt 14

Kung Fu Panda Kung Fu Panda Kung Fu Panda Kung Fu Panda Kung Fu Panda Kung Fu Panda Clona Clona Clona Nejkrásnější hádanka Kopačky Nejkrásnější hádanka Kopačky Nejkrásnější hádanka Kopačky Nejkrásnější hádanka Kopačky Hancock Hancock Hancock Penelope Indiana Jones a Království křišťálové lebky Penelope Indiana Jones a Království křišťálové lebky Penelope Indiana Jones a Království křišťálové lebky Penelope Indiana Jones a Království křišťálové lebky Indiana Jones a Království křišťálové lebky Indiana Jones a Království křišťálové lebky Indiana Jones a Království křišťálové lebky Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Bathory Sissi a Yetti Neuvěřitelný Hulk Sissi a Yetti Neuvěřitelný Hulk Sissi a Yetti Neuvěřitelný Hulk Sissi a Yetti Neuvěřitelný Hulk

Pá 15 Pá 15 So 16 So 16 Ne 17 Ne 17 Po 18 Út 19 St 20 Čt 21 Čt 21 Pá 22 Pá 22 So 23 So 23 Ne 24 Ne 24 Po 25 Út 26 St 27 Čt 28 Čt 28 Pá 29 Pá 29 So 30 So 30 Ne 31 Ne 31

21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 19:30 19:30 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30 17:00 19:30

Moje borůvkové noci

NA - Napajedla, OTR - Otrokovice, RPR - Rožnov p. Radhoštěm, VALMEZ - Valašské Meziřící, VIZ - Vizovice, FR - Fryšták, BŘE- Březolupy


64

inZlin>přehled akcí

SRPEN

ČERVENEC 3

Čtvrtek

1

Pátek

19:00 19:30 20:00 20:00

LU KD Elektra:Vlčnovjané UH Reduta:Věra Wajsarová a skupina Minimum ZL MAL U Tetoura:DRUMīNīBASS ZL Zelenáčova Šopa:Mírné hluky (Zlín) + HUSO (Zlín)

4

Pátek

00:00 10:30 18:00 20:00 21:00

Bystřička přehrada:Starý dobrý western - zahájení country festivalu UB Hvězdárna:Pozorování částečného zatmění slunce UH MKZ Mařatice:Folkrockový písničkář Jiří Černíček ZL MAL U Tetoura:MUSIC JAM ZL Golem Gambrinus klub:NIGHT TIME # 1-3

2

Sobota

18:00 UH MKZ Mařatice:Hudební podvečer se skupinou Telegraf 18:00 UB Muzeum J.A.Komenského:Jahodná - východoslov. folklorní soubor z Košic 19:00 ZL MAL hrad:Divadlo SEMTAMFOR: Orgasmus bez předsudků 20:00 ZL MAL U Tetoura:MUSIC JAM 20:00 Buchlovice:Dan Bárta + Illustratosphere 20:00 UB Panský dům:Terne Čhave - koncert romské skupiny 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:NO KOMPROMIS PARTY

5 Sobota 10:00 19:00 20:00 21:00

Ranč Kostelany:Americký den nezávislosti RPR Valašské muzeum:Slovanské dny RPR Valašské muzeum:Kostel sv. Anny - Pravoslavná liturgie ZL MAL hrad:Divadlo PRKNO: Dva (komedie) ZL MAL U Tetoura:HRAnDĚNÍ - Showstation, Šílení panici ZL Golem Gambrinus klub:BIG ROCK DANCE

8

Úterý

00:00 Archeoskanzen Modrá:Cikáni jdou do nebe - Divadlo Hvozdná 00:00 ZL MAL areál VLW:Zlínský Woodstock 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:NOC S PANDĚREM - rockový večírek

6 Středa 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:DNB Night

7

Čtvrtek

17:00 VALMEZ Zámek Kinských:Jitka Petřeková: Levitace - vernisáž výstavy 18:00 KM Velké náměstí:CM Dubina

8

Pátek

17:00 UB Panský dům:Zdeněk Červenka - vernisáž výstavy obrazů 18:00 UH Smet. sady:Večer u Slovácké búdy s CM Harafica 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:BIG ROCK DANCE

9

Sobota

19:30 UB Panský dům:Domino - folkový koncert

21:00 ZL Golem Gambrinus klub:NO KOMPROMIS PARTY 21:00 Ranč Kostelany:Noční koňská SHOW

9

12

Středa

21:00 ZL Golem Gambrinus klub:URBAN LESSONS

10

Čtvrtek

Úterý

20:30 UB Hvězdárna:Pozorování meteorického roje perseid s přednáškou

14

Čtvrtek

18:00 KM Velké náměstí:TIP TOP - rocková kapela 19:00 LU KD Elektra:Lhoťanka - zábava 20:00 UB Panský dům:Ondřej Smeykal - koncert hráče na didgeridoo

18:00 KM Velké náměstí:ACADEMIC JAZZ BAND Přerov 19:00 RPR Amfiteátr Na Stráni:Eva a Vašek

15

Pátek

11

18:00 20:00 20:00 20:00 21:00

UH Smet. sady:Večer u Slovácké búdy se skupinou Telegraf BZENEC - zámecký park:PEHA + Mandrage + Premier Buchlovice:Vypsaná Fixa + Horkýže Slíže ZL MAL U Tetoura:DRUM DIRECT # 3 ZL Golem Gambrinus klub:POHON.CZ DJīs ON TOUR

Pátek

18:00 UH MKZ Mařatice:CM Mladí Burčáci 20:00 ZL MAL U Tetoura:DRUM DIRECT # 1 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Psychadelic party

12

Sobota

19:00 LU KD Elektra:Eva a Vašek 20:00 ZL MAL U Tetoura:Fotbálek - turnaj 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:ROCK & SKA NIGHT

13

Neděle

LU KD Elektra:Luhačovická pouť s jarmarkem 17:00 UH Reduta:Koncert dechové hudby Šarovec

17

Čtvrtek

19:00 LU KD Elektra:Doubravěnka 20:00 RPR Valašské muzeum:Miroslav Donutil

18

Pátek

20:00 20:00 20:30 21:00

ZL MAL U Tetoura:ROCK SHOW - GAMBROSIUS, THUNDERHAWK ... Buchlovice:Olympic UB Hvězdárna:Hra o hřbitově - Divadlo Brod ZL Golem Gambrinus klub:BIG ROCK DANCE

19

Sobota

RPR Valašské muzeum:Pekařská sobota 20:00 ZL MAL U Tetoura:HOLYDAY BreakTEK 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:HIGH TIME # 1-3

21

Pondělí

16

Sobota

00:00 16:30 20:00 20:00 21:00

Archeoskanzen Modrá:Den medu a medoviny RPR koupaliště:19. Valašské folkrockování UB Hvězdárna:Pozorování částečného zatmění Měsíce s přednáškou BZENEC - zámecký park:TUBLATANKA + REACH + V.S.P. ZL Golem Gambrinus klub:BIG ROCK DANCE

17

Neděle

15:00 UB Panský dům:Koncert dechové hudby 20:00 BZENEC - zámecký park:ARGEMA + Darkil

20 Středa 16:00 UB Hvězdárna:Tečka za prázdninami - beseda s astronomem

21

Čtvrtek

19:30 UB Panský dům:Jan Kryl - recitál písní K. Kryla

22 Pátek 19:30 UB DK:Country mix 20:00 Buchlovice:Jaroslav Uhlíř + Tři sestry 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:ELECTRO PARTY

23 Sobota

23 Středa

17:00 UB Muzeum J. A. Komenského:Dětský pěvecký sbor Řetízek 20:00 TOPOLNÁ Bůrovce:SONNE EDITION 5 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:BIG ROCK DANCE

21:00 ZL Golem Gambrinus klub:NOC S PANDĚREM

26 Úterý

24

18:00 RPR Valašské muzeum:Mše svatá - k výročí posvěcení kostela sv. Anny 20:30 UB Panský dům:Tonka Šibenice aneb ... -tragikomedie Divadla Brod

19:30 LU KD Elektra:Koncert Filharmonie BM

Čtvrtek

19:00 LU KD Elektra:Straňanka - zábava

25 Pátek Hrachovec u Val. Meziříčí:Hrachovka - zahájení festivalu 18:00 UH MKZ Mařatice:Hudební podvečer s CM Harafica 20:00 Buchlovice:Kamil Střihavka & skupina Leaders 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Music Night No.8

26 Sobota 18:00 19:00 19:30 20:00 21:00

UH MKZ Jarošov:Lafatia & Your Choice RPR Valašské muzeum:Kostel sv. Anny - mše k poctě sv. Anny Pravčice u Hulína:Velký tradiční Country bál - Hazard ZL MAL U Tetoura:DRUM DIRECT # 2 ZL Golem Gambrinus klub:NOC S PANDĚREM - rockový večírek

27

Neděle

27

Středa

21:00 ZL Golem Gambrinus klub:URBAN LESSONS

29 Pátek 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:Music Night No. 9

30 Sobota 20:00 ZL MAL U Tetoura:PUNK ROCK 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:ROCK & SKA NIGHT

31

Neděle

20:00 ZL MAL U Tetoura:DRUM DIRECT # 4

RPR Valašské muzeum:Anenská pouť Velká Javorina:Slavnosti bratrství Čechů a Slováků 15:00 VS zámek:Antonín Kaderka - vernisáž výstavy

30 Středa 20:00 ZL MAL U Tetoura:TRASH MOSH 20:00 RPR Valašské muzeum:Vladimír Hron - Abeceda hvězd 21:00 ZL Golem Gambrinus klub:LOS POHODÉROS

31Čtvrtek 19:00 LU KD Elektra:Zálesanka - zábava 20:00 ZL MAL U Tetoura:GRAMCE

INZERCI ŘEŠÍ HONZA HOREK

Uzávěrka dalšího čísla je 15.8.2008

tel.: 736 688 018, inzerce@inzlin.info

ZL -Zlín, ZL MAL -Zlín Malenovice, UH - Uherské Hradiště, UB - Uherský Brod, VS - Vsetín, LU - Luhačovice, KU - Kunovice, KM - Kroměříž


inZlin>výstavy

65

MUZEA, GALERIE A DALŠÍ MÍSTA MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ TAJEMNÝ JEDNOROŽEC - do 31.8. TAKOVÝ JSME BYLI - do 25.8.

SLOVÁCKÉ MUZEUM, UH Hlavní budova UHERSKÉ HRADIŠTĚ - MĚSTO KRÁLOVSKÉ

do 14. 9.

TAKOVÍ JSME BYLI

ANTONÍN HÁJEK - práce se dřevem, cínem, intarzie - do 14.9.

aneb … muzika let minulých na báječných gramofonech, rádiích, magnetofonech a elpíčkách … Vernisáž se koná v přednáškovém sále ZLÍNSKÉHO ZÁMKU ve čt 19. 6. v 19 h s pořadem legendárního publicisty Jiřího Černého - Hudební 60. léta a pro hudební nadšence z různých žánrů – rocku, jazzu, blues, folku… připravujeme sběratelské a archívní hudební čtvrtky. Zveme všechny příznivce, kteří vyrůstali s hudbou od 50., 60.,70., … let, nejen pamětníky, ale i fanoušky současné hudby, která vyrostla na těchto základech. Doprovodná akce – klub GOLEM 20.6. ve 20 h. Staří psi , Orange, Red Baron info "www.cdklub.net

Galerie Slováckého muzea Stáláexpozice - obrazy, sochy, kresby grafika 19. a 20 .století KOMUNIKACE - výstava žáků ZUŠ z krajské přehlídky

Buchlovice státní zámek, bývalé konírny NA POČÁTKU BYLA HLÍNA

- archeologická expozice keramiky BAREVNÉ SLOVÁCKO

- fotografie P. Bezděčky

MUZEUM J. A. K. , UH. BROD ODĚVY, CHLADNÉ ZBRANĚ A ZBROJE OD DOB STŘEDOVĚKÝCH A REMESANČNÍCH

do 24.8. 80 LET FOTO - KASTNER V UH. BRODĚ

fotografie a histro. materiály fotoateliéru Kastner 1928 - 2008 - do 31.8.

MUZEUM JVM Zlín 19. 6. – 25. 8. 2008

V. Nový zlínský salon 2008 Už pátý ročník Nového zlínského salonu letos pořádá Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Přehlídku stovky předních českých a slovenských umělců mohou ti, kdo se nebojí otázek, které současné umění klade, shlédnout v Domě umění, v druhém patře zlínského zámku a ve výstavních prostorách 12. budovy továrního areálu. Jako tradiční součást tohoto trienále, které navazuje na historické salony baťovské éry, je uspořádána tzv. Pocta, tentokrát Adrieně Šimotové a Juraji Bartuszovi. Dům umění, 2. patro zlínského zámku, 12. budova tov. areálu do 7.9.2008

MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA, KM O HRAČKÁCH, HRÁCH A HRANÍ - do 14.9.

hist. hračky, panenky, plyšáci, stavebnice ... KROMĚŘÍŽ OČIMA DVOU FOTOGRAFŮ

- do 31.8. Zámek Chropyně SVĚT DUTOROHÝCH - do 28.10.

exempláře dutorohé zvěře

MUZEUM REGIONU VALAŠSKO Zámek Vsetín DOTEKY ORIENTU - do 7.9.

užitné umění ze sbírek muzeí Zl. kraje ANTONÍN KADERKA - do 28.9.

pedagog a výtvarník VSETÍN A VSETÍNANÉ MUZEJNÍM OBJEKTIVEM - do 14.9.

historické fotografie a pohlednice Zámek Kinských Val. Meziříčí OD KOLÉBKY PO RAKEV - do 31.8.

- etnograf. výstava POHLEDNICE, BLAHOPŘÁNÍ A POZDRAVY Z DÁVNÉ MINULOSTI

z přelomu 19. a začátku 20. stol. - do 3.8. LEVITACE - J. PETŘEKOVÁ

autor. šperk, ver. 7.8. 17.00, do 21.9.

GALERIE POD RADNICÍ A KAFÍRNA, ZL Bob Boček - Fotografická zastavení

18.7-30.7. Zuzana Honsová- Art naive,

výstava obrazů 1.8.-15.8. A.Vojtek- Malíř Jižní Moravy

16.8.-31.8.2008

GALERIE ATELIÉR, ZL Prázdninový salon

Smíšená výstava spolupracujících autorů

HVĚZDÁRNA, ZL IVO SUMEC - MALIČKOSTI

do 31.8.

GALERIE DK-PANSKÝ DVůR, UB FRANTIŠEK CHRÁSTEK - AUTOPORTRÉT

VER. 13.6. V 17.00 h

TAJEMNÝ JEDNOROŽEC Výstava je putovní, tvůrci jsou z Moravského zemského muzea Brno. Na této výstavě je zachycen vývoj vědy a lidského vnímání přírody a tajemna, které nás obklopuje čím dál méně. Lidé dříve vnímali zkameněliny jinak než v současnosti. Neměli tolik zkušeností a poznatků a zdálo se jim, že jsou to věci spojené s mytologií a tajemnem. Řady předmětů se báli, řadu z nich uctívali. Setkáme se tu s kostmi Kyklopů a různých obrů (věda došla časem k poznání, že se jedná o kosti mamutů, lebky slonů), rohy boha Amona (amoniti), Petrovy jazyky (žraločí zuby), jednorožcem, bazilišky, dráčky a spoustou jiných zajímavostí, které možná bohužel už současná věda odhalila a racionálně pojmenovala a vysvětlila. MUZEUM JVM Zlín do 31.8.

Dagmar Brichcínová MEMORY Instalace, obrazy… V sérii MEMORY autorka vytváří obrazy různého formátu tak, že na různé odstíny šedého monochromního pozadí otiskuje starými, z dětství schovanými písmenkovými razítky mnohokrát určité slovo, serielně, jako jasný koncept i přiznání určité subjektivnosti volby slova i jeho artikulace „v detailu“. Minigalerie 6.15 do 30. 9. 2008


inzlin12_05  

MASTERS OF ROCK... 8 HORKÝŽE SLÍŽE 12 ZLÍNSKÝ WOODSTOCK 22 HAZARD 24 NOVÝ ZLÍNSKÝ SALÓN 26 Návrat mladých, klasicky vzdělaných metalových č...