Бюлетень 2

Page 1

Сільський туризм: партнерство заради сталого розвитку Полтавського району

Саме з цими словами сільського гол ови О м ел ь н и к а Ш е р е м ет ь є в о ї Олександри найбільше запам'ятається навчальний візит делегація Полтавського району, який відбувся в рамках проекту «Підтримка багатостороннього співробітництва для розробки і впровадження місцевих стратегій сталого розвитку в трьох сільських громадах Полтавського району». На території Омельницької сільської ради протягом трьох років працює фонд розвитку громади Омельника. Як зазначила пані Олександра - «Навчатися ніколи не пізно. І це перше, що повинен робити сільський голова. Село не вмре за тиждень, який ви пробудете на навчанні. Але якщо ви чогось не знатимете або не вмітимете, громада втратить більше!». Цей вислів якнайкраще характеризує мету візиту знайомство з досвітом роботи Фонду на розвиток громади. Саме таке завдання поставили собі учасники візиту, серед яких були депутати районної ради, сільські голови, представники місцевих громад Полтавського району. Про проекти, які згуртували місцевих жителів на вирішення місцевих проблем у громаді, докладно розповів директор Фонду — «Фонд, по суті, працює як фінансовий фільтр — спочатку акумулюючи кошти громади, а потім через проведення конкурсу, розподіляє їх на втілення конкретних ініціатив жителів села. Таким чином, більшість громадських ініціатив і реалізуються безпосередньо за участю самих мешканців».

4

Також учасники візиту познайомилися із практичним досвідом розвитку сільських населених пунктів. Мали змогу поспілкуватися з переможцями конкурсу соціальних проектів, які були втілені на території Омельницької сільської ради, та дізнатися про складнощі, які виникали під час роботи, та способи їх подолання. Без перебільшення можна сказати, що найбільше враження на учасників справив рівень взаєморозуміння і співпраці сільської громади і сільської влади. Як висловилась одна із учасниць, стримуючі свої враження «Та чого ж воно в нас все навпаки!?» Саме на встановлення тісного взаємозв'язку між громадою і владою спрямований проект «Підтримка багатостороннього співробітництва для розробки і впровадження місцевих стратегій сталого розвитку в трьох сільських громадах Полтавського району». І, сподіваємось, ця поїздка стане для багатьох її учасників дороговказом до реальних змін у своїх громадах.

Контакти: Полтавська РДА: (05322) 56-07-69, 56-97-58 Відділ економіки Полтавської РДА: (05322) 2-26-84, 2-26-79, resursRDA@gmail.com

№№ 1 2 ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ

Сільський голова має бути менеджером громади

В Україні існують усі передумови для розвитку відпочинку на селі, який можна розглядати як специфічну форму підсобної господарської діяльності у сільському середовищі з використанням природного та культурного потенціалу реґіону, або як форму малого підприємництва, що дає можливість певною мірою вирішити проблему зайнятості сільського населення, покращити його добробут, повніше використати природний та історико-культурний потенціал сільської місцевості.

Учасників «Organic Tour» вразила краса Семенівщини

стор. 2

Сектор зеленого туризму швидко розвивається в Україні, особливо останніх 10 років. І хоч садиб, які можуть прийняти вибагливого сучасного туриста небагато, все ж справа швидко і впевнено посувається вперед. Учасники органік-туру відвідали господарства Семенівського району Полтавській області, які розвиваються у напрямку створення органічної проукції, тим самим використовуючи природні багатства на благо здоров'я нації.

Досвід Західної України для розвитку сільського туризму

стор. 3

З метою обміну досвідом у реалізації проектів міжнародної технічної допомоги та навчання активістів районних сільських громад розвитку власної території, було організовано навчальний візит до Львівіської та Івано-франківської областей. Делегація Полтавського району ознайомилася із діяльністю садиб зеленого туризму та взяла активну участь у дискусіях, круглих столах і обговореннях досвіду західноукраїнських колег.

«Сільський голова — це менеджер громади»

стор. 4

Делегація Полтавського району завітала у Кременчуцький район, з метою вивчення досвіду сільської громади Омельника, де вже протягом трьох років успішно працює фонд розвитку. Сільська голова Олександра Шерємєтьєва поділилася досвідом налагодження тісної співпраці між громадою і сільською владою. Результатом побудови ефективно організованої громади є численні проекти, що реалізовані самими жителями села. Детальніше про що, читайте на сторінці 4.

Бюлетень видається в рамках проекту «Підтримка багатостороннього співробітництва для розробки і впровадження місцевих стратегій сталого розвитку в трьох сільських громадах Полтавського району», який впроваджується за ініціативи Полтавської районної державної адміністрації у співпраці з Полтавським обласним благодійним фондом «Ініціатива» за фінансової підтримки Європейського Союзу.


Знайомтесь – органічне виробництво Останнім часом ринок органічної продукції в світі і в Україні стрімко розвивається, що пов'язано зі зростанням зацікавленості споживачів у якісних та б е з п е ч н и х п р о д о в о л ьч и х т о в а р а х . Органічне виробництво — це цілісна система господарювання та виробництва харчових продуктів, яка поєднує в собі найкращі практики з огляд у на збереження довкілля, рівень біологічного розмаїття, збереження природних ресурсів, застосування високих с т а н д а рт і в н а л е ж н о го у т р и ма н н я (добробуту) тварин та метод виробництва, який відповідає визначеним вимогам до продуктів, виготовлених з використанням речовин та процесів природного походження. У Полтавській області реалізується проект: «Створення ініціативи Полтавської області з виробництва, просування та споживання органічної продукції», у межах втілення в Україні проекту «Сприяння економічному розвитку та зайнятості» за підтримки німецького товариства міжнародного співробітництва «GIZ», за дорученням Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку. Координує реалізацію проекту в області заступник голови обласної державної адміністрації Олена Адамович. В червні в рамках проекту у Семенівському районі в і д бу в с я п р е с - т у р « O r g a n i c To u r » , учасниками якого стали і представники

2

Полтавського району. Учасники Organic Tour взяли участь у засіданні кругл ого столу Органічне виробництво як фактор розвитку території», де спільно з представниками влади, сільських господарств області, та за участі експертів органічної справи з України та Чехії були розглянуті важливі питання розвитку органіки на Полтавщині та в Україні. Основна ж програма туру передбачала відвідання сіл Семенівського району - Біляки, Худоліївка та Веселий Поділ, які розвивають напрямок органічного сільського господарства. Саме цей маршрут учасникам довелося долали на велосипеді. Протягом двох днів веломаршруту учасники побували і в садибі «Мисливське угіддя», власники якої за рік зі сміттєзвалища зробили місце для відпочинку, риболовлі та м и с л и вс т ва н а бе р ез і м а л ь о в н и ч о го Біляківського водосховища, і на безлюдному острові посеред водосховища, де вирощують кабанів та фазанів, а також оглянули фермерське господарство сімейного типу ПП «Когород», де спеціально вирощують курей для отримання органічних яєць та відпочити у відновленій сторічній хаті роду Когород. Завдяки веломаршруту представники влади, керівники різних зацікавлених організацій і громадських об'єднань мали змогу переконатися, що саме в таких поїздках розширюється кругозір і народжуються ідеї розвитку своїх територій.

І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь… Ці рядки Тараса Шевченка з поеми "І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм..." і сьогодні є дороговказом для справжніх патріотів своєї Батьківщини. Представники Центральної та Західної Україна на ділі довели, що спільні справи – це найкращий шлях для розвитку громад та взаєморозуміння між ними. Саме на цьому робили акцент учасники навчальної поїздки делегації Полтавського району до Західної України. Програма поїздки передбачала знайомство з роботою садиб та підприємств зеленого туризму у Львівської та Івано-Франківської областей. Візит розпочався з офіційної зустрічі у Львові, де представники громадських організацій, власники зелених садиб та викладачами ВУЗів Львівської та Полтавської областей мали змогу обмінятись досвідом роботи у справі просування зеленого туризму та с та л о го р оз в и т к у те р и то р і й . За результатами зустрічі, організатори навіть дещо змінили маршрут подальшої подорожі, щоб познайомитись з досвідом розвитку ЧЕГО у с. Мшана Городоцького району. Палкі дискусії та гострі питання, які учасники задавали Мшанському сільському голові Віктору Миндику та активістам громади дали змогу переконатись, що потрібно враховувати інтереси громадян, проте не забувати про особливості регіону та менталітету конкретних людей. Наступним місцем, де вже з нетерпінням чек али на гостей, було с. Вовків Пустомитівського району. Директор музею Устияновича Наталя Смоляна — активна громадська діячка організації «Калиновий р а й » . Ц я о р га н і з а ц і я з а п оч ат к у в а л а туристичний маршрут для розвитку індивідуального бізнесу місцевої громади та є учасником багатьох проектів, що спрямовані на вдосконалення інфраструктури музею та розвитку громади. Саме за безпосередньої участі пані Наталі музей перетворився на туристично привабливе місце. Це яскравий приклад того, як треба працювати для залучення додаткових коштів в село і об'єднати сільську громаду. Тат найбільш яскравим прикладом того, як успіх справи залежить від організатора чи

власника, є садиба «Пані Уршуля». Її власник колоритний пан Іван Пономаренко є справжнім патріотом та заряджає своїх гостей позитивною енергетикою Він перетворив свою оселю на справжній музей, зібравши раритетні речі під одним дахом. Оселя пана Івана – це не просто житло, вона пронизана духом історії самого будинку та поєднана з неймовірною енергетикою господаря. Це вражаюча суміш, що дає в результаті постійну зацікавленість відвідувачів, а відповідно і економічний зиск. Незважаючи на те, що він почав займатися туристичною справою у 60 років, він фанатично їй відданий. У свої 70 років він має грандіозні плани розвитку – придбав старий будинок та планує в ньому обладнати садибу зеленого туризму.. Та найцікавіше, що він є вправним кравцем — моделює та шиє старовинний одяг (ж упани, киреї та куртасики), який йому замовляють його друзі козаки. Особливо під час подорожі Львівщиною вразило те, що розвивати сільський туризм громадам вдається навіть попри жахливий стан доріг. І перевізники, і власники садиб вважають це загрозою для розвитку цієї справи і намагаються спільно відстоювати вирішення важливих для усіх питань. Такий же підхід щодо просування своїх інтересів ми побачили і на Івано-франківщині, де п р ед с та в н и к и г р о м а д та п і д п р и є м ц і об'єднались заради розробки стратегічного плану розвитку Яремчі.

3


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.