Page 1

№. 1

październik 2013 egzemplarz bezpłatny

HUSH WARSAW 9.06’13 STadion narodowy


relacja

1

hush warsaw To nie tylko targi To platforma łącząca potrzeby i możliwości. To wydarzenie, które wyznacza trendy. To pionierskie działania na polskim rynku mody i bardzo konkretne wyniki. • Pierwszy dział kids fashion & design – 40 najlepszych marek dla dzieci • Pierwszy katalog polskich marek • Pierwsze targi oparte o konkretną selekcję • Pierwsze targi z tak szeroką promocją – 13 500 formatów reklamowych / 200 publikacji w mediach 9 czerwca 2013 roku na powierzchni 3500 m2 pokazaliśmy 180 marek i projektantów z Polski i zagranicy, których w ciągu 8 godzin odwiedziło 20 000 osób.


hush magazine

2


relacja

3

Czeskie hity z Debut Gallery Aktualnie czeskie ośrodki designu skupiają najciekawsze, w tej części Europy, projekty nowoczesnej biżuterii. Na specjalne zaproszenie HUSH Warsaw do Warszawy przyjechała praska DEBUT Gallery, a wraz z nią topowi czescy projektanci. Janja Prokic, Lucie Houdkova, Weronika Cerna, Zorya i Blueberries pokazali biżuterię z nylonu, szkła, porcelany a nawet soli.


hush magazine

4


opinie

„Siła i energia, której wcześniej brakowało w naszym środowisku.

5

„Wyróżnia

się tu selektywne oko – tak wrażliwe i czujne, że znalezienie się w gronie wystawców momentalnie staje się wizytówką marki/projektanta, stanowiącą o jakości i najwyższym poziomie działań związanych z obecnością na rynku.

Ściegi ręczne pokazały, że można mądrze, fajnie i na wysokim poziomie wybrać projektantów i zainteresować tym szerszą publikę. Teraz zmienia się skala działań, bo HUSH to Ściegi do nieskończonej potęgi – takie mam odczucie. Całość dopracowana w najmniejszym detalu, z konsekwencją organizatorek godną podziwu. Przygotowane tak dobrze, że czekam na nie z niecierpliwością, bo wiem, że to będzie wspaniały dzień zarówno dla nas – wystawców, jak i dla gości. To jest HUSH – tu nie ma przypadku”.

Skupienie w jednym miejscu tylu doskonałych rzemieślników, twórców i odbiorców młodej autorskiej mody stanowi wyjątkową okazję do czerpania inspiracji i nawiązywania kontaktów, a te są bezcenne”.

Karina Królak

Monika Zygmunt HI-END

Zdaniem projektantów

„To dowód

na to, że oddolnie i całkiem niezależnie, można stworzyć ogromny kanał promocji młodych, kreatywnych przedsięwzięć, należących do ludzi, którzy wzięli sprawy we własne ręce i dzielnie chcą zmieniać rzeczywistość rynku w Polsce. Energia, zapał, talent i dobry produkt mogą przebić nawet bardzo skostniałe struktury, ponieważ ludzie pragną zmian i chcą świadomie tworzyć swoje życie”. Puch . Karolina . Kinga


hush magazine

„Prosta,

przejrzysta estetyka świadczy o mocnym przekazie. Bierzemy udział w HUSH Warsaw, ponieważ uważamy, że to (przynajmniej dla naszej marki) najciekawsze wydarzenie tego typu w tym roku. To co nas przyciągnęło do Was to świetna i szeroko zakrojona promocja, estetyka targów i sięganie po odbiorców na poważnie zainteresowanych modą, nie tylko tą streetwearową, ale też tą bardziej ekskluzywną, dobrej jakości i sięgającą do doświadczeń największych i najlepszych światowych domów mody. HUSH wyróżnia z pewnością rozmach, estetyka i profesjonalne podejście do projektantów, mody i organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Podoba nam się identyfikacja graficzna targów. Podoba nam się Wasze podejście do mody, jest ono dokładnie takie, na jakie naszym zdaniem zasługuje ta ogromna branża”. MUMU

6

„HUSH

to najbardziej profesjonalny i fajowy event w swojej kategorii. Wyróżnia się skalą, profesjonalą organizacją, fajną promocją (sponsorzy, partnerzy). Komu mgłoby nie podobać się HUSH?”. Dominika Naziębły


relacja

7

Hush Warsaw to ludzie To dla nich HUSH chce się rozwijać


hush magazine

8


relacja

9


hush magazine

HUSH WARSAW to miejsca Strefa PRESS

Strefa zabaw

Strefa ZEN

W holu głównym stadionu powstała strefa prasowa gdzie znalazły się wszystkie tytuły prasowe, które wsparły HUSH Warsaw. W punkcie informacyjnym można było zapoznać się z pełnym programem i listą wystawców.

Na czas zakupów rodzice mogli zostawić maluchy pod troskliwą opieką pomysłowych i profesjonalnych niań z Nanny Bell.

Miejsce dedykowane przyjemności przygotowane przez Tassimo I John Lemon.

T-MOBILE – główny partner targów HUSH WARSAW Bezpośrednim wsparciem HUSH Warsaw był modowy koncept T- Mobile Fashion. Trzon projektu stanowi zespół najbardziej ekskluzywnych polskich projektantów: Gosia Baczyńska, Paprocki & Brzozowski, Maciej Zień.

Strefa Personal Shopping Stylistki Szkoły Stylu doradzały co kupić, jak to nosić i w jaki sposób poprawić ubraniem swoją sylwetkę. Dodatkową atrakcją strefy była obecność MAC Cosmetics. Tutaj najlepsi wizażyści marki udzielali porad i dotyczących poprawnego makijażu.

Strefa SPA Przestrzeń przygotowana specjalnie przez markę Pat & Rub by Kinga Rusin. Po zakupowym szaleństwie każdy mógł skorzystać z masażu dłoni i karku oraz przetestować naturalne kosmetyki o niezwykłych zapachach.

10


impossible project for hush

11

impossible HUSH Kto z Was się załapał?

Częścią HUSH Warsaw była blogosfera zorganizowana wspólnie z projektem IMPOSSIBLE. Agnieszka Adamczak (Podszewka), Olivia Kijo (Viariacje) i Tobiasz Kujawa (Freestyle Voguing) uwiecznili kilkadziesiąt „burzliwych“ momentów HUSH Warsaw.


hush magazine

12


konkurs

lESS iS MORE 13

Moderna – konkurs dla projektantów Hush Warsaw

Czym jest moderna w modzie? To pytanie zadaliśmy projektantom HUSH Warsaw. W odpowiedzi otrzymaliśmy ponad pięćdziesiąt zgłoszeń użytkowych projektów, które formą i funkcją nawiązywały do tematu. Do pierwszego etapu jury w składzie: Gosia Baczyńska, Mariusz Brzozowski, Marcin Paprocki, Maciej Zień, Piotr Zachara, Basia Metelska, Gabriela Czerkiewicz, zakwalifikowało dziesięć marek:  ALE. ALEKSANDRA PRZYBYSZ / ID.FOR.FUN / JOANNA JACHOWICZ /KOKOSHE – BOGNA RZĄD / PAULINA PTASHNIK / PINIAK / REFORMY – EWELINA ROSŁANIEC / SLAVA / WZÓR – NINA WÓJCICKA / 6th EDGE – AGATA KRAWCZYK

W drugim etapie konkurs wygrali REFORMY –  EWELINA ROSŁANIEC  / pierwsza nagroda – iPad firmy Apple PINIAK - PRZEMYSŁAW PINIAK  / druga nagroda – udział w 7. edycji Art& Fashion Workshops w Starym Browarze w Poznaniu, voucher na publikacje o modzie. PAULINA PTASHNIK / nagroda specjalna


hush magazine

14


wywiad

15

MODERN TALKS

Wywiady z laureatami konkursu Moderna Rozmawiała Katarzyna Zbrojkiewicz


hush magazine

16


wywiad

17

„BLIND jest kolekcją konceptualną, w której najważniejszy jest przekaz”


rozmowa z laureatką konkursu Moderna, Pauliną Ptasznik

hush magazine

ptasznik Twoja ostatnia kolekcja jest nie tylko zbiorem ciekawych ubrań, ale także manifestem społecznym. Myślisz, że moda to odpowiednie medium do zwracania uwagi na współczesne problemy? Na uczelni artystycznej uczono mnie, że moda to medium do wyrażania swoich poglądów oraz estetyki. Moda, tak samo jak malarstwo, rzeźba czy inne dziedziny sztuki, może być sposobem na wyrażenie siebie. Klienci doceniają estetykę ubrań, czy zwracają uwagę na przekaz? W każdej sztuce wizualnej najpierw zwracamy uwagę na stylistykę i formę, co nakierowuje nas na idee, przekaz. Kolekcja BLIND była tego idealnym dowodem. Na pozór to proste, białe sylwetki, ale kiedy odbiorca dotykał zróżnicowanej faktury, natrafiał na teksty pisane alfabetem Braille’a, a to wzbudzało zaciekawienie.

Bezpośrednie spotkanie z klientami ułatwia im zrozumienie Twojej koncepcji? Co cieszy się większą popularnością – Twoja podstawowa linia, czy właśnie BLIND? Kolekcja BLIND jest kolekcją konceptualną, w której najważniejszy jest przekaz. W sprzedaży znalazło się tylko kilka pojedynczych egzemplarzy. BLIND odniósł sukces w konkursach, został też wyróżniony podczas Moderny na HUSH Warsaw. Jednak największym sukcesem było dla mnie zainteresowanie ludzi oraz to, że kolekcja stała się inspiracją dla innych artystów działających w innych dziedzinach sztuki. Natomiast na targach sprzedażowych prezentuję kolekcję Basic by PTASHNIK, która jest uniwersalną, wygodną bazą dla różnych stylizacji. Jak radzisz sobie wśród tylu nowych marek, które dostępne są na polskim rynku? W linii Basic by PTASHNIK stawiam na funkcjonalność i prostotę. Minimalizm i  dbałość o detal sprawiają, że ubrania stają się wyjątkowe. Staram się również, aby kolekcja była ponadczasowa, pasowała do różnych typów sylwetek – stąd modele unisex. W kolekcjach konceptualnych najważniejszy jest przekaz poparty estetyką.

Studiowałaś na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych – nauka w takim miejscu potwierdza „artystyczny stereotyp” edukacji, czy raczej go łamie i przygotowuje studentów do pracy w branży? Zajęcia na ASP z malarstwa, rysunku i rzeźby mogą tylko pomóc w późniejszym projektowaniu. Jeśli chodzi o przygotowanie młodych adeptów do pracy w firmach lub prowadzenia własnej działalności, poziom pozostawia wiele do życzenia. Nie mogę jednak narzekać, ponieważ należałam do programu Centrum Promocji Mody, dzięki któremu uczestniczyłam w wielu warsztatach oraz szkoleniach związanych z branżą.

18


wywiad

19

rozmowa z laureatem konkursu Moderna, Przemysławem Piniakiem

piniak Zająłeś drugie miejsce w konkursie Moderna, organizowanym podczas ostatniej edycji HUSH Warsaw. Takie wyróżnienia otwierają nowe drogi, motywują do działania? Tak, oczywiście. Przekłada się to na dalsze publikacje, a dzięki wyróżnieniu nazwa Piniak trafiła do większej liczby odbiorców. Takich bodźców pod tytułem „zostałem dostrzeżony i nagrodzony” nigdy nie jest za wiele. Trzeba podkreślić, że HUSH jest bardzo mocno ukierunkowany na promocję. Wydawany jest katalog, informacja o targach dociera do mediów, przygotowana jest świetna komunikacja wizualna. Patrzenie na organizatorki to prawdziwa lekcja rzetelności. Wyróżnienie jest w tym przypadku tylko (albo aż) wisienką na torcie.

Nagrodą w konkursie był udział w warsztatach organizowanych podczas tegorocznej edycji Art&Fashion Festival. Nie jesteś już początkującym projektantem, czego więc spodziewasz się po uczestnictwie w AFF? Myślę że inni uczestnicy też nie muszą być początkującymi projektantami. W świecie mody i sztuki nie ma granic wieku ani doświadczenia. Warsztaty również przyjmują formułę konkursu. Po prostu pojadę tam i postaram się wykazać i zrobić jakiś odjechany projekt. Jak myślisz – takie doświadczenie mocno odbiega od tego, jak wyglądają zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych? Uczelnie stają się coraz bardziej otwarte, tam też odbywają się zajęcia, które prowadzi ktoś znany w branży mody. Wiadomo, że w porównaniu z warsztatami, uczelnia zawsze wygląda na bardziej konserwatywną, ale myślę, że w każdej szkole można się bardzo wiele nauczyć.

Piniak to obuwie wyjątkowe – wysmakowane, ciekawe, charakterystyczne. Marka jest pielęgnacją tradycji i rzemiosła, czy początkiem rozwoju obuwniczego giganta takiego jak Louboutin? Życzę sobie takiego sukcesu, jak Louboutin. Na razie jestem na początku drogi. Piniak to obuwie wyjątkowe, robione na miarę, wygodne, praktyczne, wykonane w całości ze skóry, z możliwością dopasowania pary butów do indywidualnego klienta. Buty są robione ręcznie, metodą, która nie zmieniła się od wielu lat. Projektowane są za to tu i teraz, przez współczesnego projektanta. To połączenie tradycji z nowoczesnością. Zawsze miałem zamiłowanie do klasyki, ale lubię też szaleństwo. Piniak to ja.


hush magazine

„To obuwie wyjątkowe, robione na miarę, wygodne, praktyczne, wykonane w całości ze skóry”

20


wywiad

21

„Wiele zamówień szyję na wymiar, dlatego znam swoje klientki”


hush magazine

rozmowa z laureatką konkursu Moderna, Eweliną Rosłaniec

reformy Reformy powstały dopiero sześć miesięcy temu i są jednym z najciekawszych debiutów tego roku. Jak dojść do takiego sukcesu w tak krótkim czasie? Myślę, że nie mogę jeszcze mówić o sukcesie, bo tak naprawdę jestem na początku drogi. Marka cały czas się rozwija. Pomysł to nie wszystko. Udało mi się trafić w niszę na polskim rynku. To, co osiągnęłam do tej pory, to ciężka praca – starannie zaplanowany plan rozwoju i promocji marki. Od początku wiedziałam z czym chcę, by REFORMY były kojarzone. Starannie selekcjonuję otrzymane propozycje współpracy, żebym nie musiała się wstydzić swoich decyzji, a wizerunek marki nigdy się nie zachwiał. Co było najważniejszym wydarzeniem dla rozwoju Twojej marki? HUSH Warsaw oraz zdobycie nagrody w konkursie Moderna były zdecydowanie przełomowym momentem. Po targach machina ruszyła i nie mam zamiaru jej zatrzymywać.

Zostałaś laureatką konkursu Moderna, magazyny zachwalają Twoje kostiumy... Tak udany start to także ogromne wymagania wobec kolejnych projektów. Świadomość sukcesu działa motywująco? Zdobycie nagrody było dla mnie ogromnym wyróżnieniem i jednocześnie motywacją do dalszych działań. Świadomość tego, co do tej pory osiągnęłam, jest dla mnie bardzo motywująca, ale nie będę ukrywać, że jest to też stresujące. Na szczęście stres działa na mnie jak katalizator, jestem bardzo ambitna i nie mam zamiaru spocząć na laurach. Nie mogę pozwolić sobie na bylejakość. Kto wybiera REFORMY? Dialog z klientkami pomaga w projektowaniu kolekcji? REFORMY kupują kobiety w różnym wieku – te bardzo młode, jak i te dojrzałe. Z tego najbardziej się cieszę, bo nie chciałam aby marka została wrzucona do worka marek dla młodych dziewczyn. Wiele zamówień szyję na wymiar, dlatego znam swoje klientki. Takie spotkania są dla mnie ogromną radością, bo mogę przekonać się, jaki zachwyt wzbudzają moje projekty. Uśmiech, radość kobiety zakładającej REFORMY są dla mnie bezcenne.

Pół roku, dwie kolekcje, rzesza fanek. Gdzie widzisz swoje miejsce w polskiej modzie? W perspektywie kilku najbliższych lat chciałabym stworzyć markę, w której wszystkie modele odszywane są przez polskie krawcowe, która byłaby konkurencją dla zagranicznych sieciówek. Pomysłów na następne kolekcje mi nie brakuje, pojawia się niestety tylko problem z inwestowaniem. Pracuję na trzech etatach i na razie jestem swoim własnym inwestorem. Marzy mi się niezależność finansowa, wspaniały pokaz mody oraz rozpoznawalność marki na całym świecie.

22


AFF

23

ART&FASHION FESTIVAL Związki to zawsze trudny temat, nawet jeśli chodzi o te między modą a sztuką. W tym roku poznański Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk już siódmy raz pokazuje, że te dwie dziedziny stanowią udaną parę, którą warto bliżej poznać. Jednych do mody przyciąga wizja sławy i pieniędzy, innych – pasja. Wydarzeń ze ścianką sponsorską w tle jest w Polsce naprawdę sporo, ale tych, gdzie dba się o odpowiedni poziom, zaledwie kilka. Art&Fashion Festival by Grażyna Kulczyk to miejsce do chwalenia się nie ubraniami, a wiedzą. AFF to kreatywne podejście do edukacji. W programie, obok otwartych wykładów i projekcji filmów, znajdują się też warsztaty, w których tkwi siła festiwalu. Przeglądam listę absolwentów warsztatów AFF i jestem miło zaskoczona – zdecydowana większość nazwisk jest mi znajoma. Ktoś pokazywał kolekcję w Łodzi, ktoś inny udzielał wywiadu dla magazynu. Projektanci rozwijają się i nie kryją, że uczestnictwo w AFF było dla nich naprawdę ważne. Marta Adamiec przyznała, że to właśnie festiwal skierował ją ku modzie - W Poznaniu byłam na warsztatach ilustracji. Zaraziłam się tam kreatywnością. Po powrocie z warsztatów zmieniłam kierunek studiów i poczułam

się pewniej w tym, co robię. Teraz młoda projektantka pracuje nad swoją marką MART i odnosi pierwsze sukcesy. Ten festiwal działa niczym bajkowa dobra wróżka, bo nie tylko Marta przypisuje mu sporą rolę w zbudowaniu marki. - Na warsztatach odkryłam moją pasję, wcześniej nie miałam zielonego pojęcia o projektowaniu i modzie. Rok po warsztatach założyłam firmę. Nazwałam ją XOOXOO i teraz nazywa mnie tak połowa znajomych, a marka cały czas się rozwija. Przed AFF moda wydawała mi się tylko zimnym konstruktem stworzonym przez marketingowców. Teraz, kiedy poznałam tylu cudownych ludzi, widzę, jak bardzo się myliłam! - wyznaje Julia Jasiczak, absolwentka warsztatów projektowania biżuterii. Brzmi trochę jak american dream? Przecież w Polsce też można spełniać marzenia. A co, jeśli mamy za sobą trochę więcej doświadczenia? Aleksandra Bąkowska, absolwentka łódzkiej ASP, która szlifowała umiejętności projektowania pod okiem

Krzysztofa Stróżyny opowiada: Nie mam wątpliwości, że warto wziąć udział w festiwalu dla samej przyjemności robienia czegoś nowego. Podczas warsztatów panuje kreatywna, bezstresowa atmosfera, która sprzyja i nauce, i nawiązywaniu znajomości. To profesjonalnie przygotowana impreza. Kilka dni w roku może całkowicie zmienić czyjeś spojrzenie na modę, własny biznes. Odpowiednie towarzystwo, wsparcie i kreatywna atmosfera potrafią dużo zdziałać. Oczywiście dobrze mieć pomysł na siebie, ale to nie wszystko. Wiedza, zdolności, edukacja? Tak, są ważne. Ale pomagają też odpowiednie znajomości, trochę szczęścia. Często najważniejsze jest to, żeby znaleźć się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Nie mam wątpliwości, że jesienią to kilka październikowych dniu w Poznaniu. Kasia Zbrojkiewicz prowadząca bloga efektyuboczne.blogspot.com

Za inspirujące rozmowy dziękuję Marcie Adamiec (MART), Aleksandrze Bąkowskiej oraz Julii Jasiczak (XOO XOO).


hush magazine

24


AFF

25


hush magazine

Dlaczego HUSH Warsaw pojawi się w Poznaniu? Podczas sześciu edycji Art & Fashion Festival uczestniczyło w nim blisko 2 500 000 osób odwiedzających Stary Browar, w wykładach AF Open University udział wzięło ponad 5000 słuchaczy. Ostatnią edycję HUSH Warsaw w ciągu 8 godzin odwiedziło 20 000 gości. A co poza przyciąganiem tłumów łączy oba wydarzenia?

Kluczowym pojęciem jest platforma, potrzeb i możliwości. Przestrzeń, w której spotykają się konkretne osoby, daje narzędzia do wymiany wiedzy i doświadczeń. Hush Warsaw i Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk również znalazły obszar wspólnych możliwości.

Oba wydarzenia skupione na modzie świadomie nie włączają w swój program pokazów mody. Nie sprowadzają tego, co dzieje się wokół kreowania marki – produktu do wybiegowego efektu. Traktują modę jako zjawisko społeczne i ważną gałąź przemysłu, o co raz większym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego. Pokazują modę od zaplecza i  podpowiadają kierunki działania. Art & Fashion Workshops to pierwszy etap projektowej drogi, z którego korzysta coraz więcej marek obecnych na HUSH Warsaw. AFF by Grażyna Kluczyk co roku odbywa się w centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar gdzie swoje sklepy mają odzieżowi giganci, ale także mniejsze – autorskie marki. Dzięki wspólnym celom i kuratorskiej wizji Basi Metelskiej do udziału w tegorocznym festiwalu udało się włączyć wybrane marki HUSH Warsaw.

Temat 7. edycji to Industry. AFF pyta o przemysł na wielu poziomach a HUSH Warsaw odpowiada projektem Zoom into Industry – przegląd najsilniejszych nurtów w projektowaniu polskich marek. Zaproszenie projektantów do komercyjnej przestrzeni to dowód na to, że wszyscy jesteśmy częścią przemysłu odzieżowego. Wpływamy na jego rozwój dokonując codziennych zakupowych decyzji. Podczas finałowego weekendu (19-20 października) główny hol Starego Browaru wypełniło 30 marek HUSH Warsaw. Dla wielu z nich to jedyna okazja dotarcia do tak ogromnej ilości nowych Odbiorców. Klienci z kolei mieli możliwość zakupu oryginalnych ubrań i dodatków, tworzonych na lokalnych rynkach z zachowaniem zasad solidnego rzemiosła.

26


sesja

27

KIDS elements Zdjęcia: apasz / Modelki: Ninel & Pola & Mila Sesja zrealizowana na zlecenie Hush Warsaw dla magazynu Gaga nr 33 | maj 2013


hush magazine

28


sesja

29


hush magazine

30


sesja

31


hush magazine

32

Do zdjęć wykorzystano ubrania marek: dream nation/ dobranocpchłynanoc/ patkas/ kids on the moon.


HUSH Magazine

www.hushwarsaw.com facebook.com/hush.warsaw wydawca

Fundacja HUSH WARSAW kontakt

hush@hushwarsaw.com

projekt graficzny

Magdalena Heliasz/txt Dziękujemy projektantom i markom za udostępnienie zdjęć.

Hush Magazine no1  

Pierwszy magazyn poświęcony polskiej modzie niezależnej.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you