Page 1

Narodowy Sulejówek 2013 Podsumowanie pierwszego roku działalności

4 stycznia 2014 roku mija rok od powstania Narodowego Sulejówka. Wszystko zaczęło się od założenia przez młodego mieszkańca naszego miasta strony facebookowej, która błyskawicznie zyskała kilkuset fanów. Z każdym kolejnym miesiącem rosło zainteresowanie inicjatywą, dlatego też w czerwcu 2013 zostało zorganizowane pierwsze spotkanie patriotycznie nastawionej młodzieży z Sulejówka. W niewielkiej kilkuosobowej grupie uznaliśmy, że chcemy razem działać, kształcić się w duchu patriotycznym, poznawać i propagować historię Sulejówka oraz dbać o miejsca pamięci na terenie naszego miasta. Nasze akcje stawały się coraz lepiej zauważalne i z każdym miesiącem dołączali do nas nowi członkowie. Przez ostatnie pół roku intensywnej działalności zorganizowaliśmy ponad 20 różnych akcji od wyjazdów na patriotyczne manifestacje po zbiórki żywności dla kombatantów z Kresów. Dziś do Narodowego Sulejówka należy ponad 15 osób, a kilkadziesiąt kolejnych regularnie wspiera nas w naszych inicjatywach, m.in. kombatant NSZ Pan Ryszard Mikołajczuk. Współpracujemy z Miejskim Domem Kultury w Sulejówku, ZHP Sulejówek, Klubem Gazety Polskiej w Sulejówku, Urzędem Miasta, częścią radnych oraz Burmistrzem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą roczną działalnością. Czołem Wielkiej Polsce!


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Współpraca z Miejskim Domem Kultury w Sulejówku Razem z MDK Sulejówek prowadzimy wykłady oraz zajęcia z dietetyki, języka migowego oraz pierwszej pomocy. Szkolenie z pierwszej pomocy – zajęcia zastały przeprowadzone przez strażaka mającego stosowne uprawnienia do prowadzenia tego typu szkoleń. Była to nasza pierwsza tego typu akcja, pojawiło się na niej ponad 20 osób. Warsztaty z języka migowego – przeprowadzone dotychczas dwukrotnie przez absolwentkę APS zajęcia cieszyły się dosyć dużą popularnością. Uczestnicy już po pierwszych zajęciach wyrazili chęć cyklicznego powtarzania wykładów, co najmniej raz w miesiącu. Dietetyka – wykłady ze zdrowego żywienia poprowadził nasz działacz, absolwent SGGW. Zajęcia również cieszyły się zainteresowaniem i zgromadziły około 30 osób. W roku 2013 razem z MDK zorganizowaliśmy 4 zajęcia, ale już na początku 2014 roku, jako kontynuacja rozpoczętych cykli zajęć, mamy zaplanowane dwa kolejne wieczory: pierwszy z dietetyką, drugi z językiem migowym. W najbliższym czasie chcemy również wspólnie zorganizować spotkanie dotyczące historii podziemia niepodległościowego w naszym mieście i okolicach.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

2


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

RODACY – BOHATEROM Wzięliśmy udział w dwóch zbiórkach żywności dla kombatantów z Kresów organizowanych przez Stowarzyszenie Odra-Niemen. Na Wielkanoc 2013 oraz Boże Narodzenie 2013. Wielkanoc 2013 – pomógł nam Zespół Szkół nr 1 w Sulejówku, w którym darczyńcy zostawiali dary. Udało nam się skompletować pełne 32 paczki, które tuż po Wielkanocy zostały busem zawiezione na Kresy. Boże Narodzenie 2013 – skompletowaliśmy 80 paczek o łącznej wadze 1037,2 kg. Sukces ten zawdzięczamy pomocy wielu organizacji oraz wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców Sulejówka przynoszących dary do wyznaczonych punktów, których było aż pięć. Dziękujemy Hufcowi ZHP Sulejówek, Zespołowi Szkół nr 1, Zespołowi Szkół nr 2, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. I. J. Paderewskiego, Miejskiemu Domowi Kultury w Sulejówku oraz Narodowemu Mińskowi Mazowieckiemu.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

3


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Lokalne inicjatywy

Sprzątanie grobów z czasów II Wojny Światowej Postanowiliśmy posprzątać mogiły żołnierzy walczących w II Wojnie Światowej oraz ofiar cywilnych. Udało nam się oczyścić około 50 grobów, na których zapaliliśmy znicze. Natrafiliśmy również na dwa groby zarośnięte krzakami i zasypane śmieciami, na których po zrobieniu porządku ustawiliśmy zrobione przez nas krzyże.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

4


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Spotkanie z wnuczką Powstańca Styczniowego 22-go stycznia 1863 roku zaczęło się największe polskie narodowe powstanie, pochłaniające żywoty wielu wielkich patriotów zarówno wojskowych jak i zwykłych mieszkańców wsi, którzy byli mordowani za pomoc żołnierzom polskim. Walki trwały również w lasach pod Warszawą, gdzie szczególną odwagą i męstwem wykazał się Ludwik Walesiak z Chobotu. Młody Ludwik złapany przez Moskali z ważnymi informacjami i rozkazami powstańczymi mimo tortur nie wydał pozycji polskich wojsk. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie z prawnuczką Ludwika Panią Małgorzatą Kettle, która opowiedziała nam fascynującą historię swojego pradziadka. Mieliśmy również możliwość obejrzenia dokumentu z 1863 roku przyznanego Walesiakowi przez rząd tymczasowy za męstwo. Na spotkanie w naszym lokalu przyszło prawie 20 osób z zainteresowaniem słuchających opowieści Pani Małgorzaty.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

5


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Symboliczne 100 zniczy dla ofiar przemocy hitlerowskiej na mieszkańcach Sulejówka i okolic Uczciliśmy pamięć mieszkańców Cechówki, Miłosny oraz Długiej Szlacheckiej pomordowanych przez Niemców w latach 1939-44. Nasz hołd ofiarom oddaliśmy poprzez zapalenie symbolicznych 100 zniczy pod pomnikiem, po jednym dla każdej osoby, oraz przez złożenie wieńca.

Odnalezienie oraz posprzątanie trzech grobów na poligonie Odnaleźliśmy oraz posprzątaliśmy trzy zapomniane groby na poligonie wojskowym w naszej okolicy. Były to groby: nieznanego żołnierza (Sulejówek), trzech węgierskich żołnierzy (Wola Grzybowska), oraz żołnierza AK (Rembertów).

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

6


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Próby dekomunizacji ulic W Sulejówku są jeszcze trzy ulice, którym patronują komunistyczni działacze: Janka Krasickiego, Marcelego Nowotki, oraz Zygmunta Berlinga. Staraliśmy się poprzez ulotki i nagłaśnianie sprawy nakłonić mieszkańców do poparcia zmiany nazw ulic – niestety póki co bezskutecznie. Na pewno nie poddamy się i będziemy próbować dalej!

Banery z okazji 69 rocznicy Powstania Warszawskiego Z okazji 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiliśmy zrobić trzy banery, które umieściliśmy w dwóch miejscach w Sulejówku. Dwa zostały umieszczone na ogrodzeniu stadionu ,,Victorii Sulejówek”. Pierwszy z kotwicą Polski Walczącej i napisem: ,,CHWAŁA BOHATEROM” oraz drugi: ,,JEŚLI MY ZAPOMNIMY O NICH, TY BOŻE ZAPOMNIJ O NAS”. Trzeci baner znalazł się przy skwerku Powstania Warszawskiego. Był to napis: ,,CHCIELIŚMY BYĆ WOLNI I WOLNOŚĆ SOBIE ZAWDZIĘCZAĆ”.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

7


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Spotkanie prawicy z Sulejówka W naszym lokalu odbyło się spotkanie prawicy z Sulejówka gromadzące prawie 30 osób. Wszystkie zaproszone środowiska wyraziły chęć współpracy. Byli na nim przedstawiciele Urzędu Miasta, Gazety Polskiej, Domu Kultury i innych organizacji działających w naszym mieście.

Wigilia Narodowego Sulejówka Zorganizowaliśmy Wigilię w naszym lokalu, na którą zaprosiliśmy przedstawicieli prawicowych środowisk z Sulejówka. Łącznie z nami pojawiło się około 30 osób.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

8


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Wyjazdy na manifestacje Marsz Pamięci Męczeństwa Kresowian 11-go lipca wyruszyliśmy kilkuosobową grupą do Warszawy, na Marsz Pamięci Kresów. Postanowiliśmy w ten sposób uczcić pamięć Polaków pomordowanych przed siedemdziesięcioma laty na Wołyniu. Mieliśmy ze sobą baner ze znakiem graficznym „Narodowy Sulejówek”, który można było dostrzec w relacjach medialnych z tego wydarzenia. Otrzymaliśmy wiele spontanicznych wyrazów sympatii ze strony starszych ludzi, co było bardzo miłe.

Marsz Powstania Warszawskiego Wraz z kibicami ,,Victorii Sulejówek” 1 sierpnia pojechaliśmy na Marsz Powstania Warszawskiego, który jak co roku wyruszał w godzinę „W” spod ratusza na warszawskim Bemowie. Inicjatywa okazała się wielkim sukcesem frekwencyjnym, ponieważ udało się zmobilizować niemal 20 osób, co bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Był to pierwszy tak duży wyjazd zorganizowany przez nas.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

9


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Marsz 71-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych 6 osobowa grupa z Sulejówka wyruszyła 21-go września,aby wspólnie z Kombatantami oraz innymi narodowcami uczcić 71 rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Pomimo niewielkiej liczby uczestników marsz był bardzo udany, a my pełni ambicji i natchnienia wróciliśmy do domów zmotywowani by dalej pracować ku Chwale Wielkiej Polski.

Marsz Niepodległości Z racji tego, że ,,Marsz Niepodległości” jest największą manifestacją narodową w Polsce, która każdego roku przyciąga do Warszawy dziesiątki tysięcy osób z całego kraju, postanowiliśmy zmobilizować jak największą liczbę ludzi. Powieszenie ponad 300 plakatów oraz promowanie wydarzenia w sieci i wśród znajomych przyniosło oczekiwany efekt. Z Sulejówka na marsz wyruszyła grupa ponad 40 osób z białoczerwonymi flagami. Niestety na skutek niezrozumiałych działań policji i próby rozbicia pochodu, zostaliśmy podzieleni na 4 grupy, które później wracały oddzielnie. Na szczęście nikomu z nas nic się nie stało i wróciliśmy do domów pełni zapału do dalszej pracy u podstaw.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

10


Narodowy Sulejówek 2013 – podsumowanie działalności

Inne akcje Udział w kweście Jako Narodowy Sulejówek nie ograniczamy się tylko do prowadzenia własnych akcji. Staramy się brać udział w inicjatywach innych organizacji i zaprzyjaźnionych grup. Takim wydarzeniem była kwesta na rzecz renowacji starych, zaniedbanych grobów na cmentarzu w Miłosnej. Pierwszego listopada w dyżurach z puszkami datki zbierało dwadzieścia osób, z czego aż sześć byli to nasi działacze. Byliśmy jedną z dwóch najliczniejszych grup pomagających przy tym ważnym wydarzeniu.

Chwasty na grobie bolszewików w Ossowie Zniesmaczeni i oburzeni postawą polityków z Siedlec, którzy składali kwiaty okupantom z Armii Czerwonej postanowiliśmy odpowiedzieć na ten haniebny czyn. Z uwagi na to, że w Ossowie został postawiony pomnik ku czci bolszewików, którzy w 1920 roku jako wyznawcy zbrodniczej ideologii chcieli podbić nie tylko nowo odrodzoną Polskę, ale i świat, niosąc przy tym niespotykany dotąd terror i brutalność, jako młodzież z Sulejówka wyraziliśmy swój sprzeciw poprzez złożenie pod pomnikiem wiązanki z chwastów oraz tabliczki z napisem „Cześć i chwała bohaterom, którzy wyrwali czerwone chwasty”. Uważamy, że jest to stosowna i uprawniona forma protestu wobec składania hołdu okupantowi.

Wyjazdy rowerowe Nawiązaliśmy współpracę z organizatorem wyjazdów rowerowych z Sulejówka między innymi na doroczne uroczystości do Ossowa oraz do Krubek. Podróże mają charakter patriotyczny i gromadzą po kilkadziesiąt osób. Od wiosny staramy się w nich brać udział systematycznie i nawiązywać dobre relacje z mieszkańcami naszego miasta poruszającymi się na dwóch kółkach.

www.facebook.com/PatriotycznySulejowek

11

Narodowy Sulejówek 2013  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you