Page 1

iHTiSAS

MAKiNE Makine, Otomasyon, Hidrolik-Pnömatik ve Yan Sanayi Dergisi

Mart 2018 Yıl:14 Sayı: 144 Fiyat:10 TL

• ‘Yenilikçi’ Ermaksan lazer teknolojileri üretimiyle sektörün öncüsü olmayı sürdürüyor

• Hürsan Pres “Sektörün önemli oyuncularından biriyiz”

Dünya sanayi devleri WIN EURASIA için Istanbul’a geliyor


içindekiler Mart - Nisan 2018

www.makineihtisas.com

HABERLER

ÖzÇağ Yayıncılık ve Havuz Ürün.San.Tic. Ltd. Şti.

*“Sektörün önemli oyuncularından biriyiz”

4

* Strateji Yönetimi Direktörü Merih Özgen İmder Yönetim Kurulu Başkanlığına Seçildi

10

*SİF İş Makinaları Genel Müdürü Tolga Atmaca Oldu

14

*İthal Hammadde İle Üretime Rağmen Dış Ticaret Fazlası Var Henkel satışlarda ve karlılıkta en yüksek seviyeye ulaştı *“Kendi rekorumuzu kırıp, yüzde 40 büyüdük” *İKMİB Başkan Adayı Yavuz Eroğlu:“İhracatçıdan yapılan kesintiyi yarı yarıya düşüreceğiz”

Yönetim Merkezi Perpa Ticaret Merkezi, B Blok K-11 No: 1706, Okmeydanı Şişli 34384 İSTANBUL e-mail: mahmut@makineihtisas.com T: +90 212 222 53 23 F:+90 212 222 53 61

16

İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Yalçın

20

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Handan Yalçın

26

30

Editoryal Çalışma & Grafik Tasarım Handan Yalçın Reklam ve Halkla İlişkşle Nilgün Bulut Web Master

*‘Yenilikçi’ Ermaksan lazer teknolojileri üretimiyle sektörün öncüsü olmayı sürdürüyor 32 *Trio Mobil CEO’su Nevzat Ataklı: “Endüstri 4.0 için geliştirdiğimiz teknolojiler ile Türk firmalarının dünya ile yarışmasını sağlayacağız”

34

*Türkiye Robotbilim Konferansı ToRK 2018’de sunulacak bildiriler için son çağrı 36

Levent Dinçarslan İdari İşler Sorumlusu İnci Dinçarslan Muhasebe Nurhan Kağıt Baskı Yek Matbaacılık San.Tic. Ltd. Şti. 0 212 430 50 00 - 01 ISSN: 1305-8037 Yerel süreli yayın - Ayda bir yayımlanır.

*Dünya sanayi devleri WIN EURASIA için İstanbul’a geliyor

38

Mart - Nisan 2018 Sayı: 144

*Kompresörlerde etkin piyasa denetim ve gözetimi başlıyor!

42

*Geleceğin teknolojilerini 20 bin kişi inceledi

44

Makine İhtisas dergisindeki yazıların sorumluluğu yazarlarına, reklamların sorumluluğu reklam verenlere aittir. Dergide yer alan yazıların tamamı ya da bir bölümü hiçbir şekilde kullanılamaz, yeniden basılamaz. Yayınlanan yazı ve fotğrafların tüm hakkı ÖzÇağ Yayıcılık ve Havuz Ürün.San.Tic. Ltd.Şti. ne aittir.

*1 MW’ta 1 Numara olan LEITWIND Türkiye’de Hızla Büyüyor!

4


Yeni Fiber Lazerimiz 10-13 Mayıs 2018 Konmak Fuarı’nda! Global powerhouse local solution provider. baykal.com.tr

Kompakt Tasarım Düşük Maliyet Yüksek Hız

www.baykal.com.tr

: Organize Sanayi Bölgesi, Lacivert Cad. 2.Sk. 1/A 16140 Nilüfer, Bursa / TURKEY : +90 224 294 77 00 : +90 224 243 12 86 : baykal@baykal.com.tr /baykalmachine

/baykalmachine

/baykalmakine

/baykalmachinery


Haberler

www.makineihtisas.com

“Sektörün önemli oyuncularından biriyiz” 1976 yılında faaliyetlerine başlayan HÜRSAN PRES A.Ş. kuruluşunun 42.yılında 75 çalışanı ve sektöründe AR-GE merkezi öncülüğüne sahip olan 11 bin metrekarelik alanda üretim tesisleriyle 39 ülkeye ihracat yapıyor. devam ettiklerini söyledi. Sektörün önemli oyuncularından biri haline geldiklerini belirten BAĞCI, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “42. yılımızı kutladığımız bu sene, HÜRSAN PRES A.Ş. olarak Türkiye’nin ve dünyanın sektöründe bilinen kaliteli ve güven veren markaları arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. Otomotiv sektörü başta olmak üzere beyaz eşya, gemi inşa, sac şekillendirme sektörlerine hizmet vermekteyiz. Sanayinin her alanında kullanılmakta olan pres makinalarının geleceğinin servo preslerde olacağı tahmin edilmektedir. Her geçen gün artan üretim hızı ile paralellik göstermesi baSöyleşimizde sorularımıza samimi cevaplar veren HÜRSAN PRES A.Ş. Genel Müdürü Ali BAĞCI ile yeniliklerden ve HÜRSAN markasından bahsettik. “Sektörün önemli oyuncularından biriyiz” Markanın 1976 yılında küçük bir ekip tarafından imalata başladığını ifade eden HÜRSAN PRES A.Ş. genel müdürü Ali BAĞCI, kuruluşlarının 42. yılında 75 çalışanı ve yeni AR-GE merkezi projeleri ile 11 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisleriyle faaliyetlerine

6

MART 2018


Haberler

kımından hidrolik preslere göre daha seri üretim yapabilen mekanik preslerin gelecekte daha büyük bir kullanım alanı bulacağı düşünülmektedir. Bu konuya yönelik çalışmalarımız; firmamız bünyesinde bulunan Ar-Ge Merkezi’nde devam etmektedir. Hidrolik Pres makinaları imalatı sektöründe ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz.”

www.makineihtisas.com

Kenya gibi ülkelere hidrolik pres ihraç etmekteyiz. Her geçen gün verimliliğimizi artırarak büyüyen dış piyasa pazar payımızdaki en büyük etken hızla yenilenen teknolojimiz ve müşteri memnuniyetimizdir. HÜRSAN PRES A.Ş. olarak, müşterilerimizin üretimine katma değer sağlayacak, optimize edilmiş yüksek teknolojili çözümleri sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

“39 ülkeye ihracat yapıyoruz” Üretimlerinin yüzde 60’ lık kısmını dünyanın 39 ülkesine ihraç ettiklerinin bilgisini veren BAĞCI; ‘’Almanya, İtalya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İran, Rusya, Cezayir, Fas, Tunus, Mısır, Lübnan, İsveç, Brezilya, Vietnam, Güney Afrika Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Britanya, Belçika, Hollanda, Hindistan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Irak, Nijerya, Moritanya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Avusturya, Fransa, İsrail, Letonya, Litvanya,

8

MART 2018

“Otomotiv sektörü önemli bir pazar’’ Otomotiv sektörünün önemli bir pazar olduğunu belirten BAĞCI sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’HÜRSAN PRES ağırlıkla çalışmakta olduğu otomotiv sektörünün sürekli değişen, gelişen ihtiyaçlarına yönelik olarak üretmiş olduğu preslerinde bu ihtiyaçları karşılayacak gerek mekanik gerek yazılım çalışmaları var olan projelerle birlikte devam etmektedir. ‘’ “Kendimizi sürekli yeniliyoruz”

Kendilerini sürekli yenileyen yapılarıyla gelişmeye devam ettiklerinin altını çizen BAĞCI sözlerini şu şekilde tamamladı: “2018 yılı içinde Konya 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaatı devam etmekte olan yeni fabrikamıza geçiş yapmayı planlamaktayız. Yaklaşık 1 yıl önce Bursa Nilüfer’de satış ve servis odaklı açmış olduğumuz şubemiz sektördeki pazar payımıza önemli etkileri olmuştur. Ayrıca firmamızı ilk tercihlerden biri yapan özelliklerin başında titiz kalite süreçleri, imalatta kullanılan her bir parçanın özenle denetimden geçirilmesi ve dünyaca markalaşmış malzemelerin kullanılmasıyla birlikte, sipariş kabulden mâmul montajına kadar geçen tüm süreçlerde aynı yüksek kalite ve müşteri odaklı yaklaşımı sunmamız gelmektedir.”


Beşevler Küçük Sanayi Sitesi 75. Blok No.:69/70 Nilüfer / BURSA Tel:(0 224) 441 04 94 Faks:(0 224) 441 08 92 cvs@cvsmak.com.tr- www.cvsmak.com.tr


15 - 18 MART 2018 Tüyap - İstanbul Salon: 14 Stand: D240


Haberler

www.makineihtisas.com

Hidromek Strateji Yönetimi Direktörü Merih Özgen İmder Yönetim Kurulu Başkanlığına Seçildi İş ve inşaat makine ve ekipmanlarında sektörün en önemli aktörlerini bir araya getiren Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na HİDROMEK Strateji Yönetimi Direktörü Merih Özgen seçildi. Üyesi olan 40 firma ile sektörün yüzde 93’ünden fazlasını bünyesinde barındıran İMDER, iş makineleri sektörünü hem yurt içinde hem de yurt dışında çeşitli platformlarda temsil ediyor. Aynı zamanda sektörün karşılaştığı sorunların çözümünde de aktif rol oynayan İMDER, 21 Şubat’ta 9’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Yeni Yönetim ve Denetim Kurulu’nun seçimlerinin yapıldığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na HİDROMEK Strateji Yönetimi Direktörü Merih Özgen seçildi. Merih Özgen kimdir? 1953 Diyarbakır doğumlu olan Merih Özgen, Ankara Atatürk Lisesinden sonra ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümünden 1976 yılında mezun oldu. 1981–1995 yılları arasında çeşitli ABD, Japon ve Avrupa menşeili iş ve hafriyat makinası üreticilerinin Türkiye mümessillerinde yöneticilik görevlerini üstlenen Özgen, 1981 -1984 yılları arasında Makine Mühendisleri Odası Genel Sekreterliği görevinde bulundu. 1995 yılından itibaren HİDROMEK bünyesinde çalışan Özgen, halen Strateji Yönetimi Direktörlüğü görevini yürütüyor.

12

MART 2018


Haberler

www.makineihtisas.com

SİF İş Makinaları Genel Müdürü Tolga Atmaca Oldu SİF İş Makinaları Genel Müdürlük görevine atanan Tolga Atmaca, 19 Şubat 2018 tarihi itibariyle görevine başladı. Mahle Doğu ve Orta Asya organizasyonundan sorumlu Genel Müdür olarak çalıştı. Tolga Atmaca; Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya, Doğu ve Orta Avrupa ve Rusya gibi bölgelerde, otomotiv, taşıt ve yedek parça sektöründe, satış, iş geliştirme, pazarlama, satış sonrası hizmetler, marka ve strateji ve bölgesel yapılandırmalar gibi birçok alanda deneyime sahip.

STFA Grubu tarafından yapılan açıklamaya göre: 1956 yılından bu yana Türkiye’de iş makinaları sektöründe faaliyet gösteren, 1974 yılından beri de dünyanın önde gelen iş makinası üreticilerinden JCB’nin distribütörlüğünü yürüten SİF İş Makinaları’nın Genel Müdürlük görevine, 19 Şubat 2018 tarihi itibariyle Tolga Atmaca atandı.

16

MART 2018

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Tolga Atmaca, çalışma hayatına 1997 yılında Polinas’ta Üretim Mühendisi olarak başladı. Ardından 1998-2002 yılları arasında Opel Türkiye’de Müşteri İlişkileri, Pazarlama ve Satış’tan sorumlu Müdür olarak çalışan Atmaca, 2002-2011 yılları arasında General Motors Merkez Doğu Avrupa ve Rusya operasyonlarında Satış ve Pazarlama Müdürlüğü ve Satış Sonrası Hizmetler Direktörlüğü pozisyonlarında bulundu. 2011-2014 yılları arasında Chevrolet Türkiye Genel Müdürü, 2016’dan bugüne kadar

STFA Grubu CEO’su Yetik Kadri Mert, konuyla ilgili şunları söyledi: STFA grubu olarak kurumsal yapımızı doğru yetenek yönetimi ile güçlendirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda SİF İş Makinaları Genel Müdürlüğünü üstlenen Sayın Tolga Atmaca’nın sektördeki uzmanlık ve deneyimi ile grubumuza önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.”


Haberler

www.makineihtisas.com

İthal Hammadde İle Üretime Rağmen Dış Ticaret Fazlası Var 2017’de yüzde 9 büyüyen plastik sektörü 36,8 milyar dolarlık üretim yaptı

Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden plastikte 2017 yılı büyüme rakamları yüzleri güldürdü. Sektör geçtiğimiz yıl beklentilerin üzerinde yüzde 9’luk bir büyümeye ulaştı. Otomotiv, beyaz eşya, inşaat ve ambalaj gibi sanayi kollarından gelen talep sektörün büyüme rakamlarına da olumlu yansıdı.

18

MART 2018

PAGEV’in açıkladığı verilere göre plastik mamul üretimi 2017 yılında yüzde 9 artarak 36,8 milyar dolara yükseldi. Plastik sektörü 2017 yılı rakamları ile dünyanın en büyük 6., Avrupa’nın ikinci büyük üreticisi olmayı sürdürdü. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma,

Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektöründeki gelişimi ortaya koyan 2017 yılı sektör raporunu açıkladı. Buna göre plastik mamul üretimi 2017 yılında miktar bazında yüzde 8,5’lik artışla 9,6 milyon tona, değerde ise yüzde 9 artışla 36,8 milyar dolara yükseldi. Plastik ambalajlar üretimde ilk


Haberler

sırada yer alırken ambalajı plastik inşaat malzemeleri izledi. Büyüme ile birlikte sektördeki makine ve teçhizat yatırımları da artarak 932 milyon dolara ulaştı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 150 ülkeye plastik ihracatı gerçekleştirildi. Plastik sektörünün direkt ihracatı 2017 yılında yüzde 5,6 artışla 4 milyar 340 milyon dolara yükseldi. İhracat yapılan ülkelerde Irak, Almanya, İngiltere, İsrail ve Fransa başı çekti. 2017’de 35,6 milyar dolarlık plastik tükettik… 2017 yılında Türkiye pazarında plastik ürünlere olan talep yüksek seyretti. Geride bıraktığımız yılda iç pazarda 35,6 milyar dolar değerinde 8,6 milyon tonluk plastik mamul tüketildi. Tüketim 2016 yılına kıyasla miktar bazında yüzde 8,9; değer bazında yüzde 9,2 artış gösterdi. Geçen yılki 8,6 milyon tonluk plastik mamul iç tüketiminin yaklaşık 4 milyon 300 bin tonu otomotiv, ambalaj, inşaat ve elektronik gibi ihracatçı sektörler kanalı ile yarı mamul ve mamul şeklinde dolaylı olarak ihraç edildi. Plastik sektörü yeni petrokimya yatırımları bekliyor… Plastik hammadde ithalatı 2017 yılında önceki yıla kıyasla miktar bazında yüzde 9,9 artışla 7,2 milyon ton, değer bazında yüzde 16,8 artışla 10,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde yerli hammadde üretimi ise 1 milyon ton seviyesinde kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ile Rönesans ve Bayegan arasında Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı konusunda anlaşmaya varıldığını açıklaması hammaddede yük-

20

MART 2018

www.makineihtisas.com

sek oranda ithalata bağımlı olan sektörde sevinçle karşılandı. 2017 yılında 2,1 milyon tonluk Polipropilen ithalatı gerçekleştirdiği göz önüne alındığında Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde yapılacak petrokimya yatırımı PP ithalatının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturması bakımından önem taşıyor. Hammaddede açık büyürken plastik mamulde dış ticaret fazlası 1,24 milyar dolara yükseldi… Yerli üretimin yeterli olmamasından dolayı 2017 yılı sonu itibariyle hammaddede yüzde 88 ithalata bağımlı olan Türkiye plastik sektörü, plastik mamul dış ticaretinde ise dış ticaret fazlası veren bir sektör görünümünde. 2017 yılında yüzde 4,7 artışla 1,24 milyar dolar dış ticaret fazlası verildi. TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, sektörün 2017 yılına ilişkin yaptığı değerlendirmede sektörün tüm zorluklara rağmen yılı yüzde 9 büyüme ile kapatmayı başardığını belirterek 2018 yılı için de iyimser olduklarını kaydetti. Geçtiğimiz yıl direkt ve dolaylı ihracattaki artışlara karşın ihracattaki katma değerde sektörün potansiyelinin altında kaldığına da işaret eden Yavuz Eroğlu, “Plastik sektörümüz 2017’de 4,3 milyar dolarlık direkt ihracat gerçekleştirdi. Sektörümüzün önemli pazarları arasında olan yakın coğrafyamızdaki istikrarsızlıklar ihracatımızı olumsuz etkilese de Avrupa pazarı ile bunu telafi ettik. Bölgemizdeki toparlanma sektörün üretim ve ihracatına da olumlu yansıyacaktır. Plastik sektörü; otomotiv, beyaz eşya gibi ihracatçı sektörler kanalıyla da önemli miktarda dolaylı ihracat gerçekleştiriyor. Direkt ve dolaylı

ihracatımız 12 milyar doları buldu. Oysa katma değeri yüksek ürünler ile bu rakamların çok daha üzerine çıkabilecek bir sektörüz. 4,99 dolarlık plastik ürün ithal edip 2,66 dolara ihraç ediyoruz. Geçen yıl plastik mamul sektörü ihracatında kilogram başına 1,2 dolar katma değer yaratabilmişiz. Üretimdeki başarıyı katma değerde göstermekte zorlanıyoruz” dedi. PAGEV Başkanı, açıklamasında hammadde ithalatının 2017 yılındaki artışına da değindi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cezayir’de açıkladığı petrokimya yatırımının çok önemli olduğunu belirterek, “Sektörümüz açısından bu yatırımı son derece olumlu buluyor ve yeni yatırımlar için teşvik edici olmasını bekliyoruz. Geçen yıl ithal ettiğimiz 7,2 milyon tonluk hammaddeye 10,2 milyar dolar ödedik. Yerli petrokimya yatırımlarının artması bu değerin ülkemizde kalmasını sağlar. Ayrıca yerli Polipropilen yatırımı sadece dış ticaret açığını azaltmakla kalmaz, katma değerli mühendislik plastiklerine geçiş için de bir know-how ve insan kaynağı oluşturacaktır” diye konuştu. Sektörün üretim ve ihracatında 2018 yılında artış beklediklerini de kaydeden Yavuz Eroğlu, plastik sektörü için büyüme tahminlerinin yüzde 5 olduğunu ancak Türkiye ekonomisi ve küresel piyasalardaki gelişmeler paralelinde büyümenin bu rakamın da üzerinde gerçekleşebileceğini söyledi.


Haberler

www.makineihtisas.com

Henkel satışlarda ve karlılıkta en yüksek seviyeye ulaştı Satışlar, 20 milyar 29 milyon Euro’ya kadar artış göstererek ilk kez 20 milyar Euro’nun üzerine çıktı: Nominal büyüme %7,0 oranında, organik büyüme ise %3,1 oranında gerçekleşti.

Henkel CEO’su Hans Van Bylen: “2017 Henkel için başarılı bir yıl oldu. Zorlu ve istikrarsız piyasa koşullarına rağmen, satış ve kazanç bakımından en yüksek seviyelere gelerek yılın mali hedeflerine ulaştık. Bu güçlü performans, işine bağlı ve tutkulu tüm global ekibimizin başarısıdır. İlk kez, yıllık satışımız 20 milyar Euro’yu aştı. Sürdürülebilir karlı büyümedeki kararlılığımıza paralel olarak, hisse başına karlılıkta rekor marjlar elde ettik ve en yüksek seviyelere ulaştık.” dedi. Hans Van Bylen “Stratejik önceliklerimizin uygulanmasına odaklanarak, birçok kilit girişim ve projede önemli ilerlemeler kaydettik. Ayrıca yıl boyunca, portföyümüzü tamamlayacak ve daha da güçlendirecek etkili satın almalar da gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu. 2018 Yılı İçin Öngörüler Henkel, 2017 yılında gösterdiği güçlü performans ve stratejik önceliklerin uygulanmasıyla elde ettiği önemli ilerlemeyi baz alarak; 2020 yılı mali hedefini yeniden teyit etti (organik satış büyümesi %2 ile %4 aralığında, faiz ve vergi öncesi kar (EBIT)

22

MART 2018


Haberler

marjında devam eden artış ve hisse başına karlılık (EPS) %7 ile %9 aralığında bir seviyede gerçekleşeceği) ve 2018 yılı öngörüsünü oluşturdu. 2018 yılında Henkel, her bir iş biriminde %2 ile %4 aralığında organik satış büyümesi hedefliyor. Düzeltilmiş satış kazancı (EBIT) için Henkel, üç iş biriminin de katkısıyla %17,5’in üzerinde bir seviyede gerçekleşeceğini öngörüyor. Döviz piyasalarındaki belirsizliği ve özellikle piyasalardaki ABD dolarına eğilimi vurgulayan Henkel, imtiyazlı hisse senedi başına karlılık için ise Euro bazında %5 ile %8 aralığında bir artış öngörüyor. Hans Van Bylen sözlerini “Cazip kazançlarla sürdürülebilir karlı büyümeye odaklanmayı sürdüreceğiz. 2020 mali hedefimize ulaşma konusunda kararlıyız.” şeklinde sürdürdü. 2017 Yılı Satış ve Kazanç Performansı 2017 mali yılında, satışlar ilk kez 20 milyar Euro’yu aştı ve %7,0 oranında artış göstererek 20 milyar 29 milyon Euro’ya ulaştı. Döviz hareketlerinin satışlara genel olarak %2,0’lik olumsuz bir etkisi oldu. Satın alma ve elden çıkarmalar, satış büyümesinin %5,9’unu oluşturdu. Döviz, satın alma ve elden çıkarmaların etkisinden arındırılmış organik satışlar, %3,1 oranında güçlü bir artış gösterdi. Bu gelişme ile, %2 ile %4 aralığındaki organik satış büyümesi tüm yıl hedefiyle paralellik gösterdi. Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi %5,0’lik çok güçlü bir organik satış büyümesi elde etti. Beauty Care İş Birimi ise %0,5 oranında pozitif bir organik satış büyümesi gösterdi. Çamaşır ve Ev Bakım İş Birimi %2,0’lik iyi bir organik satış büyümesi kaydetti. Gelişmekte olan piyasalar, organik

24

MART 2018

www.makineihtisas.com

satışlardaki %5,3 değerindeki artışla, Grup’un organik büyümesine ortalamanın üzerinde katkı sağladı. Gelişmiş piyasalar %1,5’lik pozitif bir organik satış büyümesi kaydetti. Satışlar tüm bölgelerde organik olarak arttı. Batı Avrupa bölgesi satışları pozitif organik gelişme gösterdi. Doğu Avrupa’da satışlar organik olarak %6,0 büyüdü. Afrika/Orta Doğu’da %1,7 oranında organik satış büyümesi kaydedildi. Kuzey Amerika bölgesindeki satışlar organik şekilde %3,0 oranında artış gösterdi. Latin Amerika, satışlarda %4,4 oranında organik büyüme sağladı ve Asya-Pasifik bölgesi satışları organik olarak %5,9 oranında arttı. Düzeltilmiş faaliyet karı (EBIT), %9,1 oranında artarak, 3 milyar 172 milyon Euro’dan 3 milyar 461 milyon Euro’ya ulaştı. Üç iş biriminin tamamı bu olumlu gelişmeye katkıda bulundu. Düzeltilmiş satış kazancı (EBIT), %0,4 oranında artışla %17,3’e yükselerek, %17’nin üzeri olarak öngörülen yıllık hedefi gerçekleştirmiş oldu. Mali sonuç, 2016 ve 2017 mali yıllarında sonlanan satın almaların finansman maliyeti nedeniyle, 2016 mali yılındaki -33 milyon Euro’nun ardından, 2017 mali yılında -51 milyon Euro olarak gerçekleşti. Düzeltilmiş net gelir, kontrol gücü olmayan paylar sonrası, %9,1 artarak, 2 milyar 534 milyon Euro’ ya yükseldi (2016: 2 milyar 323 milyon Euro). İmtiyazlı hisse senedi başına karlılık (EPS) %9,1 oranında artarak, 5,36 Euro’dan 5,85 Euro’ya yükseldi. Bu gelişme, EPS artışının %9 civarında olacağını öngören 2017 yılı hedefiyle uyum göstermektedir.

Yönetim Kurulu, Danışma Kurulu ve Hissedarlar Komisyonu, 9 Nisan 2018’de yapılacak Yıllık Genel Kurul’a, hisse başına temettülerin %10,5 oranında artışla, 1,79 Euro (önceki yıl: 1,62 Euro) olarak gerçekleşmesini önerecektir. Hisse başına önerilen temettü önceki yılla (1,60 Euro) karşılaştırıldığında %10,6 artarak 1,77 Euro oldu. %30,7’lik ödeme oranına karşılık gelen bu rakam, şirket tarihindeki en yüksek temettü olmakla birlikte, Henkel’in %25 ile %35 arasındaki hedef ödeme oranıyla da örtüşüyor. Net işletme sermayesi geçen yılın aynı dönemine oranla satış yüzdesi olarak %1,3 puan artış ile %4,8’e ulaştı. Net mali durum, yılı -3 milyar 225 milyon Euro ile kapattı (31 Aralık 2016: -2 milyar 301 milyon Euro). Önceki yılın sonuyla kıyaslandığında, bu değişim öncelikle satın almalar için yapılan ödemelerden kaynaklandı. İş Birimi Performansları Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi, 2017 mali yılında %5,0’lik çok güçlü organik satış büyümesi gösterdi. Nominal olarak, satışlar %4,8 oranında artarak 9 milyar 387 milyon Euro’ya yükseldi. Düzeltilmiş faaliyet karı %6,4 artarak 1 milyar 734 milyon Euro’ya ulaştı. Düzeltilmiş satış kazancı, önemli bir artış kaydetti ve %18,5 ile en yüksek değerine ulaştı. Beauty Care İş Birimi, 2017 mali yılında %0,5 artışla önemli bir organik satış büyümesi kaydetti. Nominal olarak satışlar %0,8 oranında artarak 3 milyar 868 milyon Euro’ya yükseldi. Düzeltilmiş faaliyet karı %2,7 artarak 665 milyon Euro oldu. Düzeltilmiş satış kazancı, güçlü bir artış göstererek %17,2 ile en yüksek değerine


www.erkekoglu.com.tr

GÜCÜN

SINIRLARINI ZORLAYIN

ISO 9001:2008

İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi 6.Sokak No:5 34953 Tuzla - İstanbul / Türkiye

SUDE YAYINCILIK • 2016

ERKEKOĞLU PRES MAK. SAN. VE PAZ. TİC. LTD. ŞTİ.

© 0212 612 09 48

Push to the limits of power

P. +90 216 593 33 90 (3 Hat) F. +90 216 593 33 93 E. erkekoglu@erkekoglu.com.tr MART 2018

25


Haberler

ulaştı. Çamaşır ve Ev Bakım İş Birimi, 2017 mali yılında %2,0’lik önemli organik satış büyümesi gösterdi. Nominal olarak satışlar %14,8 oranında artarak 6 milyar 651 milyon Euro’ ya yükseldi. Düzeltilmiş faaliyet karı %17,0 artarak 1 milyar 170 milyon Euro oldu. Düzeltilmiş satış kazancı önemli bir artış kaydetti ve en yüksek seviye olan %17,6’ya ulaştı. Sun Products Corporation’ın alımı, satışlara ve faaliyet karına önemli oranda katkı sağladı. Henkel 2020+ Hedefleri İçin 2017 Yılında Önemli Gelişme Kaydetti Henkel’in CEO’su Hans Van Bylen “Henkel olarak, 2020 yılı ve sonrası için zorlayıcı bir hedefi izlemekte kararlıyız. Şirketimizin sürdürülebilir karlı büyüme elde etmesini ve daha müşteri-odaklı, inovatif, çevik ve dijital bir hale gelmesini istiyoruz.” dedi. Bu hedeflere ulaşmak için, Henkel dört stratejik öncelik belirledi: Büyümeyi yönetmek, dijitalleşmeyi hızlandırmak, çevikliği artırmak ve büyümeye yatırım. Henkel, 2017 mali yılında da söz konusu stratejik öncelikleri uygulamada önemli gelişmeler kaydetti. Büyümeyi yönetmek için, Henkel tüm aşamalarda müşterileriyle ve tüketicileriyle olan ilişkisini güçlendirdi. Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde Henkel, büyümeyi hızlandırmak için özel hazırlanmış çözümlerle en iyi 100 müşterisi için iddialı yol haritaları uyguluyor. Henkel, tüketiciler için ise içgörüyle yönetilen inovasyon ve hizmetler ortaya koymak için dijital “Connect2Consumer” programını geliştirdi. Henkel aynı zamanda lider markalarını ve inovatif teknolojilerini geliştirmeye devam etti. Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde gösterdiği güçlü performansı; genel endüstride oldu-

26

MART 2018

www.makineihtisas.com

ğu gibi, tüketici elektroniği ve otomotiv endüstrisi gibi dinamik büyüyen sektörler için geliştirdiği üstün, etkili çözümler sunarak sağladı. Beauty Care İş Birimi’nde, renklendirme ve şekillendirmedeki yenilikler, büyüme ve piyasa payı kazanımlarını sağladı. ABD’de Hair Professional iş alanında Henkel, ilk influencer markası olan #mydentity’yi başarıyla lanse etti. Çamaşır ve Ev Bakım İş Birimi, özel deterjanlar ve tuvalet bakımı gibi çekici kategorilerdeki geliştirdiği inovasyonlarla portföyünü genişletti. Sun Products’ın alımıyla Kuzey Amerika’daki Çamaşır ve Ev Bakım İş Birimi 2017 yılında çok iyi performans kaydetti. Henkel aynı zamanda 2017 yılında; portföyünü tamamlamak, endüstriyel ve tüketici iş alanlarındaki rekabette güçlenmek üzere toplam 2 milyar Euro değerinde cazip satın almalar gerçekleştirdi. Henkel ayrıca, 3D baskı ve inovatif tüketici iş modelleri ile örneklendirilebilecek dijital hizmetlere ve teknolojilere, yatırım ve işbirliği yoluyla yeni büyüme kaynakları elde etmektedir. Henkel bir diğer stratejik önceliği olan “dijitalleşmeyi hızlandırmak” için de tüm değer zincirinin kapsadığı müşterileri, tüketicileri, iş ortakları ve tedarikçileriyle etkileşimlerini dijitalleştirdi. Tüm iş birimlerinde, dijital olarak yönetilen satışlarda iki haneli rakamlarda artış elde edildi. Henkel Endüstri 4.0’a yatırım yaptı, akıllı fabrika konseptlerini uyguladı ve entegre Küresel Tedarik Zinciri’ndeki dijitalleştirmeyi arttırdı. Çalışanların dijital yetkinliklerini güçlendirmek için, belirli eğitim ve gelişim programları yürütüldü. Yeni atanan Dijitalden Sorumlu Yönetici (Chief

Digital Officer), tüm iş birimlerinde dijital dönüşümü gerçekleştirecek bir organizasyon kurdu. Henkelx , yeni çalışma yollarını olduğu kadar, iç ve dış ağlar ve iş birliği etkinlikleri ile dijital erişim formatlarını buluşturan yeni bir platform olacak. Henkel, daha çevik bir organizasyon yaratmak için de çalışanlarının girişimcilik ruhunu geliştirdi ve dinamik pazarlara daha iyi uyum sağlamak üzere daha esnek iş modelleri getirdi. Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nde oluşturulan 28 adet, “doğrudan müşteri ilişkileri yönetimi birimi” sayesinde, müşteriler ile daha yakın iş birliği sağlandı. Henkel daha hızlı ve esnek olmak amacıyla iş akışı ve süreçlerini optimize etti. Fastest-Time-to-Market girişiminin bir parçası olarak, inovasyon süresi kısaltıldı ve yeni pazarlara giriş hızlandırıldı. Henkel’in, hedeflerini gerçekleştirmek için büyümeye yatırım amaçlı tüm girişimleri planlandığı üzere sürüyor: Bu girişimlerin, 2020 yılına kadar, yıllık 500 milyon Euro’nun üstünde verimlilik kazancı sağlaması öngörülüyor. ONE!ViEW platformu, küresel ölçüde optimize maliyet yönetimi ve artan şeffaflık sayesinde daha yüksek verimliliği beraberinde getirmektedir. ONE!GSC ile tüm iş birimleri, Henkel’in küresel tedarik zinciri organizasyonunda biraraya getirildi. İş birimlerinin tamamında net gelir yönetimini uygulamaya başlayan Henkel, bununla birlikte örneğin otomasyon ve robotiğe odaklanan ortak hizmet alanlarında yeni yaklaşımlarla yapısındaki verimliliği daha da artırdı.


Haberler

www.makineihtisas.com

“Kendi rekorumuzu kırıp, yüzde 40 büyüdük” İklimlendirme sektörünün öncü markalarından DemirDöküm, 2017 yılı finansal sonuçlarını ve 2018 hedeflerini açıkladı. DemirDöküm CEO’su Alper Avdel; “2017’de üretim, satış ve büyümede kendi rekorumuzu kırdık. Hedeflerimizin üzerinde yılı yüzde 40 büyüme ile kapadık” dedi. DemirDöküm’ün ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısını 50’ye çıkardıklarını kaydeden Avdel; “İhracatımız 2017 yılında yüzde 18 oranında büyüyerek, 78 milyon dolara ulaştı. 2018’de ise faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde satışlarımızı artırıp, ihracatta 100 milyon dolar barajını aşmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı. Türkiye iklimlendirme sektörüne 64 yılda birçok ilki kazandıran DemirDöküm, 2017 yılında rekora koştu. Son 2 yılda üst üste yüzde 20’nin üzerinde büyüyen şirket, üretimden satışa, Ar-Ge’den ihracata ve yatırıma kadar elde ettiği 2017 yılı sonuçlarını ve 2018 yılı hedeflerini açıkladı. Yatırımın ve büyümenin yılı olarak ilan ettikleri 2017’de hedeflenenin üzerinde bir büyüme yakaladıklarını belirten DemirDöküm CEO’su Alper Avdel; “Yatırımda, üretimde, yetkili satıcı yapılanmasında, ihracatta, satış sonrası hizmetlerde, yeni ürün ve dijital dönüşüm çalışmalarında verimli bir yılı geride bıraktık. Üretimden satışa, pazarlamadan Türkiye’nin dört bir yanındaki yetkili satıcılarımıza kadar tüm mesai

28

MART 2018


arkadaşlarımın özverili çalışması ile hedeflerimizin hepsinin üzerine çıkarak yeni rekorlar kırdık” dedi. “2017’DE YÜZDE 40 BÜYÜME ELDE ETTİK” DemirDöküm’ün 2017’de Ar-Ge başta olmak üzere fabrika, üretim, marka ve dijital dönüşüm çalışmaları için toplamda 40 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiğini belirten Avdel şöyle konuştu; “Geçen yıl var gücümüzle çalıştık. 2017’deki 15 milyon TL’lik ek yatırımla, Ar-Ge’ye son 5 yılda 63 milyon TL ayırdık. Kombi, termosifon ve su ısıtıcılarında toplamda 900 bine yakın üretim gerçekleştirdik. 2017’de, yüzde 40 büyüme elde ettik” dedi. “İHRACATTA YÜZDE 18 BÜYÜDÜK” DemirDöküm’ün son 2 yılda ihracatta önemli bir çıkış yakaladığını, başarının 2017’de de sürdürüldüğünü kaydeden DemirDöküm Yö-

netim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna ise, “Değişen tüketici ihtiyaçlarını, mükemmeliyetçilik felsefesiyle ürettiğimiz ürünlerimizle karşılıyoruz. Türkiye’de olduğu gibi dünyanın 50 ülkesinde de on binlerce aile mutlu yuvalarında bizimle ısınıyor. Geçen yıl, son 3 yıldır olduğu gibi ihracatta büyümemizi sürdürdük. İhracatımız 2017 yılında yüzde 18 oranında büyüyerek, 78 milyon dolara ulaştı” açıklamasını yaptı.

fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler İtalya, Çin, Rusya ve İspanya oldu. Bu yıl da başta İtalya, İspanya ve Hollanda olmak üzere faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde satışlarımızı artırmayı, ihracatta yüzde 25’lik büyüme gerçekleştirerek 100 milyon dolar barajını aşmayı hedefliyoruz.”

“2018’E İHRACATTA YÜZDE 25 BÜYÜME HEDEFİ İLE BAŞLADIK”

Şirketin Türkiye satışları ve yapılanması hakkında da bilgi paylaşan Ertuna; “2017’de yeni doğal gaz verilen il ve ilçeler, kentsel dönüşüm çalışmaları, eski cihazların yenilenme sürecine girmesi satışlarımızı olumlu etkiledi. Kombi, şofben ve termosifonda liderliğimizi sürdürüyoruz. Ayrıca yeni ürünlerimizi de tüketicilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Salon tipi klimalardan sonra ticari klima segmentine (VRF) DVS5 ismini verdiğimiz yeni seri ürün gamımızla iddialı bir giriş yaptık. Serinin 18 farklı tipte

DemirDöküm’ün panel radyatörde Şili’deki liderliğini, Yunanistan’da pazar ikinciliğini, Çin’de ise ilk 3’te yer aldıklarını vurgulayan Erdem Ertuna şunları kaydetti; “Hedefimiz termosifondan şofbene, panel radyatörden kombiye kadar ihracatta yakaladığımız başarıyı yeni pazarlarda da devam ettirmek. Latin Amerika’daki varlığımızı geliştirmeye başladık. Geçen yıl en

“MARKAMIZA 8 MİLYON TL’LİK İLETİŞİM YATIRIMI YAPTIK”

MART 2018

29


Haberler

dış ünite, 67 farklı tipte iç ünite seçeneği bulunuyor. Son 2 yılda olduğu gibi iş ortaklarımızı desteklemeye devam ediyoruz. Türkiye genelindeki yetkili satıcı adedimizi 200’den 229’a, yetkili servis adedimiz ise 195’e çıkararak ailemizi büyüttük. Markamıza 8 milyon TL’lik iletişim yatırım yaptık” dedi. “ErP YÖNETMELİĞİ SONRASINDA DA LİDERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRECEĞİZ” İklimlendirme sektörünün 2018’de önemli gündemlerinden birinin ‘ErP Yönetmeliği’ olacağını söyleyen DemirDöküm CEO’su Alper Avdel, AB ülkelerinde aşamalı olarak uygulanan yönetmeliğin Nisan 2018’de Türkiye’de devreye alınmasıyla birlikte konvansiyonel kombiler yerine yoğuşmalı kombilerin zorunlu hale geleceğini

30

MART 2018

www.makineihtisas.com

söyledi. DemirDöküm’ün 5 yıldır bu alanda önemli çalışmalar yaptığını söyleyen Avdel; “Yönetmeliğin Türkiye’ye, tüketiciye, iklimlendirme sektörüne büyük katkısı olacak. Tüketiciler ve ülkemiz büyük tasarruf sağlarken, yönetmelik sektörde satışları canlandıracak. Türkiye’yi yoğuşmalı kombi teknolojisiyle tanıştıran DemirDöküm olarak, yeni sürece hazırız. Uluslararası arenada kendini kanıtlayan ve birçok açıdan değerlendirilerek Good Design ödülünü alan yoğuşmalı kombilerimizin yanı sıra bu yıl satışa sunacağımız yeni ürün ailemiz ile ErP yönetmeliği sonrasında da liderliğimizi pekiştireceğiz” dedi. “GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYORUZ” Kentsel dönüşüm çalışmaları, yeni

doğal gaz gelecek şehirler, eski cihazların değiştirilmesi ve beklenen ErP yönetmeliğinin satışlara olumlu yansıyacağını söyleyen Alper Avdel, “DemirDöküm, 64 yıllık bir sözün başarı hikayesi. Öncülüğünü Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda devam ettiren DemirDöküm, 2018 yılında gelenekselin dışına çıkacak. 8 milyon ailenin ilk tercihi olan DemirDöküm için 2018 ‘Dönüşüm yılı’ olacak. Önümüzdeki aylarda ‘Kaskad’ pazarı için MaxiCondense adında yeni ürünlerimizi satışa sunacağız. Bu alanda ciddi yatırım planımız var. 2019 yılında yerli üretim ile kaskad alanında hedefimiz liderlik. İkinci yeni ürün grubumuz MaxiAir ‘Isı pompaları’ olacak. Grubumuzun bu alanda 50 milyon euro’luk yatırımı bulunuyor. Bu yatırım her yıl katlanarak devam ediyor. Bozüyük’te ısı pompası


üretimini de gündeme getireceğiz. Üçüncüsü ise yeni yoğuşmalı kombimiz Atromix olacak. Yeni ürünlerimiz, yatırımlarımız, Türkiye’de ve dünya genelinde gerçekleştireceğimiz tanıtım çalışmalarıyla tabiri yerindeyse gümbür gümbür geliyoruz. Hedefimiz 2018 yılında da yüzde 20’nin üzerinde büyümek” açıklamasını yaptı. “TÜRKİYE’NİN YENİ KOMBİSİ ATROMIX OLACAK” DemirDöküm’ün EPDK’nın kurulduğu ve doğalgazın Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığı 2003 yılında ADEN kombisini satışa sunduğunu belirten Erdem Ertuna sözlerini şöyle sürdürdü; “ADEN, sahip olduğu özelliklerle 2003 yılında DemirDöküm’e Türkiye’nin en çok tercih edilen kombi markası unvanını kazandırdı. 2009 yılında binalarda enerji performansı yönetmeliğinin gelmesiyle ATRON kombimizi tüketicilerimizin beğenisine sunduk. ATRON da kısa sürede çok sevildi ve Türkiye’nin her yerine yayıldı. Bu yıl, yeni bir tarih yazmaya hazırlanıyoruz. 21 Nisan’da ErP yönetmeliği devreye girmeden ATROMIX’i tüketicilerimiz ile buluşturacağız. Üstün teknolojiye sahip yoğuşmalı kombimiz, küçük boyutları, yüksek verimliliği, yüksek tasarruf sağlaması, sessiz çalışmasıyla Türkiye’nin yeni kombisi olacak.”

NOVA TESTERE MAKİNA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. İ.O.S.B. DEMİRCİLER Sanay� S�tes� C3. Blok No:226B İk�tell� / İSTANBUL Telefon:+90 (212) 485 66 16-17 Ema�l: �nfo@novatestere.com


Haberler

www.makineihtisas.com

İKMİB Başkan Adayı Yavuz Eroğlu: “İhracatçıdan yapılan kesintiyi yarı yarıya düşüreceğiz” Türkiye ekonomisi ve ihracatının kilit sektörlerinden kimyada Nisan ayında yapılacak seçim yarışı hızlandı. İKMİB Başkanlığına adaylığını koyan SEM Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, ihracatçılardan yapılan kesinti ve aidatların yüksekliğine dikkat çekerek Başkan seçilmesi halinde bu kesintileri yarı yarıya azaltacaklarını söyledi. Birliğe gelir getirecek projeleri hayata geçirerek İKMİB’in ihracatçının cebinden değil kendi cebinden harcayan verimli bir yapıya kavuşacağını ifade etti.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), kimya sanayinin farklı alt kollarından 6 bin ihracatçı üyeyi temsil ediyor. Türkiye’nin en ihracatçı sektörlerinden birinin temsilcisi konumunda bulunan İKMİB’in daha iyi yönetilmesi ge-

32

MART 2018

rektiğini belirten Yavuz Eroğlu, “Türkiye’nin ihracattaki hedefleri büyük. Kimya ihracatının da bu hedefleri destekleyecek bir yapıya ve stratejilere sahip olması lazım. İhracatçılarımızın ise sorunları çok. Rekabetin arttığı, kâr marjlarının yüzde 5’lere düştüğü bir

ortamda iş yapmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla kimya ihracatını temsil eden İKMİB’in sorun çözen ve sektöre liderlik eden, dinamik bir yönetime ihtiyacı var. Göreve gelmemiz halinde 5 Yıldızlı Stratejik Plan hazırladık. Bu planda en önem verdiğimiz konulardan biri ise ihracatçılarımızdan yapılan yüksek kesinti ve aidatların düşürülmesi, bütçenin efektif kullanımı, gereksiz harcamaların kesilmesi ve İKMİB’e gAelir sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi. İKMİB yaptığımız her ihracattan onbinde 5 zorunlu kesinti yapıyor. Daha ihraç ettiğimiz malın parasını almadan bu kesinti yapılıyor. 2017 yılındaki kimya ihracatından yapılan onbinde 5 kesinti ile 30 milyon TL civarında bir bütçeden söz ediyoruz. Bu çok büyük bir rakamdır ve bu paraya gerek yok. Oysa kanunen kesinti onbinde 2’ye kadar düşebiliyor. Yönetime geldiğimizde ilk iş zorunlu kesinti ve aidatları yarı yarıya azaltacağız” dedi.


İKMİB Başkan Adayı Yavuz Eroğlu, Birliklerin ihracatçıdan yapılan kesintiye güvenmeden kendi gelirini elde edebileceğini de ifade ederek şunları söyledi: “İhracatçıdan yapılan zorunlu kesintiyle yaratılan bütçenin rahatlığına güvenerek iş yapılmıyor. 30 milyon TL’ye ulaşan paranın hakkını tam anlamıyla verecek hizmet üretilmiyor. Peki, İhracatçı Birliği neden gelir elde etmeye çalışmıyor? Hâlbuki birlikler kendileri de gelir elde edebilir. Bu kadar büyük bir ihracat gücünü elinde tutan İKMİB’i kendi gelirini kendi elde eden bir Birlik haline getirmek istiyoruz. 4 yıldır Başkanlığını yaptığım Plastik Sanayicileri Vakfı (PAGEV)’de bunun örneğini hayata geçirdik ve üyelerimizden aidat almadan kendi gelirimizi elde etmeyi başardık. İKMİB için de aynı formül uygulanabilir. Elimizde doğru kullanılması halinde ticari açıdan gelir getirecek enstrümanlar var. İlk işimiz de aidat ve nispi kesintileri düşürmek olacak. Mevcut yönetimin aidatlar kanunen indirilemez söyleminin aksine kanunen de bu mümkündür. 03 Eylül 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan TİM ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmelik açık ve net. Yönetmelik gereği Genel Kurul kararı ile onbinde 2’ye kadar düşebilir. İhracatçılarımız bu kadar zor koşullarda çalışır, didinirken İKMİB bütçesinin de aynı sorumluluk ve hassasiyetle kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Öncelikle ihracatçıya fayda sağlamayacak, gereksiz harcama kalemlerini ortadan kaldıracağız. Çözüm odaklı projeleri hayata geçirecek ve firmalarımıza gerçek anlamda hizmet üreteceğiz”.


Haberler

www.makineihtisas.com

‘Yenilikçi’ Ermaksan lazer teknolojileri üretimiyle sektörün öncüsü olmayı sürdürüyor Fizik tabanlı, bilime dayalı teknoloji geliştiren Ermaksan, AR-GE ve inovasyon çalışmaları sonucu geliştirdiği yeni nesil, verimlilik esaslı ve inovatif lazer kesim makineleriyle, sektörün geleceğine ışık tutmaya devam ediyor. Türkiye’nin ilk 3D makinesi ve titanyum tozunu üretti Yeni ürünü olan 6kW hızındaki rezonatörü (lazer ışın kaynağı) kısa süre önce vitrine çıkararak, küresel piyasalara ihraç etmeye başlayan Ermaksan, Türkiye’nin ilk 3D lazer makinesini ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu da tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirmeyi başardı.

Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan

‘Yenilikçi teknolojiler’ sloganıyla, bilime dayalı teknoloji geliştiren Ermaksan, ileri teknolojiye sahip, verimlilik esaslı ve çevreci ürünlerle, sektörün gelişimine yön verirken, ‘milli üretim’ anlayışıyla da ülkemize ve sektöre ciddi katma değer sağlamaya devam ediyor. Birçok prosesin ve zaman kaybının ortadan kaldırıldığı, yeni nesil la-

34

MART 2018

zer makineler geliştiren Ermaksan, bugün itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya, AB ülkelerinden Yeni Zelanda’ya kadar, dünyanın hemen her noktasına yenilikçi ürünlerini Bursa’dan ihraç ediyor. Bilgiye ve teknolojiye sürekli yatırımlar yaparak, üretimde verimlilik ve katma değere odaklanan Ermaksan; işlevselliği yüksek, verimlilik esaslı ve inovatif lazer kesim makineleriyle, sektörün gelişimine yön vermeyi sürdürüyor.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan, 96.000 m2’lik modern ve yüksek teknolojiyle donatılmış üretim tesislerindeki AR-GE Merkezi ile bu alanda çalışmalarını sürdüren Ermaksan; Optoelektronik AR-GE Merkezi’nde, tamamen yerli mühendislerden oluşan 120 kişilik personeli (5’i doktoralı) istihdam ediyor. Tamamen kendi mühendislik tecrübesi ile kurduğu AR-GE Merkezi’nde, Türkiye’nin ilk milli lazer çipini üreten Ermaksan’ın, büyük önem verdiği lazer çip üretiminin mevcut alt yapısı sayesinde; lazer ışın kaynağı, aydınlatma teknolojileri (LED), elektronik, savunma sanayi, uzay teknolojileri, sağlık, tıp gibi hayatın pek çok alanında kullanılan teknolojiler üretilebiliyor. Dünya ölçeğinde güçlü yapılanma


‘Yenilikçi’ Ermaksan, ‘Türk makine sektörünün lokomotifi’ rolünü, etkin ve sürdürülebilirliği olan başarılarla destekleyerek, ‘hızlı teslimat’ ve ‘kaliteli ürün’ öncelikleriyle, ülkemiz ve tüm insanlık adına yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Dünya ölçeğinde geniş servis hizmeti ve bayi ağı bulunan Ermaksan, global düzeyde güçlü yapılanmasının da etkisiyle, ürettiği makineleri doğrudan dünya piyasalarına sunarken, satış sonrası teknik destek ve danışmanlık anlamında da pazara hizmet veriyor. Dünyanın önde gelen lazer çip üreticileri arasında İleri teknolojiye yatırım kararının ardından, hızlı bir şekilde çalışmalara başladıklarını aktaran Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, “Optoelektronik Ar-Ge Merkezi’mizin de katkıları ile bugün, dünyanın en önemli lazer çip üreticileri arasında, Türkiye’nin de yer almasını sağladığımız için büyük gurur yaşamaktayız. Çipten sonraki en önemli teknolojik üretimimiz de lazer ışın kaynağı (Rezonatör) oldu. Geçmişte, ülkemizden büyük döviz çıkışına neden olan ve ithal olarak kullanılan bu ürünü, tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirdik. Dünyada bu teknolojiyi üreten dördüncü ülke, Türkiye oldu. Milli bir gururu ülkemize yaşatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Son olarak hayata geçirdiğimiz, 3 boyutlu metal yazıcı ve bu yazıcının ihtiyacı olan titanyum tozunu da Türkiye’de ilk defa biz ürettik. Bu da şirketimiz adına ayrı bir gurur kaynağı” diye konuştu. Ürün geliştirme ve yazılım teknolojilerine odaklandı Ürün geliştirme, yazılım teknolojileri ve know-how’ı Ermaksan’a ait olan ürünlerin üretimi konusunda, sürdürülebilir gelişim ve üretim stratejileri benimsediklerini aktaran Özkayan, “Ürettiğimiz makinelerin yeteneklerini geliştirmek, küresel piyasa taleplerini en iyi şekilde karşılamak, müşteri memnuniyetini sürekli artırmak ve ülkemizin makine üretimindeki dışa bağımlığını azaltmak hedefiyle, AR-GE ve inovasyon faaliyetlerine büyük önem veriyoruz. Makine tasarımlarında enerji verimliliğini ön planda tutarken, robotik uygulamalar ile üretim hatalarını minimize ederek, makinelerin verimliliğini artıracak opsiyonları müşterilerimize sunma gayretindeyiz. Tüm çalışmalarımız, üreticilerimizin daha az maliyetle, daha verimli sonuçlar alabilmesi için yapılıyor” ifadelerini kullandı.


Haberler

www.makineihtisas.com

Trio Mobil CEO’su Nevzat Ataklı:

“Endüstri 4.0 için geliştirdiğimiz teknolojiler ile Türk firmalarının dünya ile yarışmasını sağlayacağız” IoT çözümlerinin KOBİ’ler için bir büyüme kaldıracı niteliği taşıdığını söyleyen Trio Mobil CEO’su Nevzat Ataklı, işletme ve üretim teknolojilerinde yeni bir dijital dönüşüm devri başladığını, bu dönüşümün ülke ekonomisine de olumlu etkileri olacağını aktardı. tal dönüşüm ekonomisi oluşacak hem de Endüstri 4.0’a uyum sağlayan işletmeler hız, verimlilik ve kazançlarını artıracaktır.”

IoT ve araç takip çözümleri alanında hizmet veren Trio Mobil’in CEO’su Nevzat Ataklı, Endüstri 4.0 dönüşüm sürecinde yerli donanım ve yerli yazılımın desteklenmesi halinde ülke ekonomisine büyük katkısı olacağını söyledi. Ülkemizde Endüstri 4.0 ile birlikte dijital ekonomi döneminin de başlayacağını belirten Ataklı, Türkiye’de dünya ile yarışacak nitelikte projeler üretildiğini, yerli teknoloji kullanan

36

MART 2018

bir firma olarak da bununla gurur duyduklarını dile getirdi. Ataklı, şu bilgileri verdi: “Yerli yazılım ve donanımın devlet tarafından da teşvik edilmesi ile geliştirilecek IoT çözümleri, sanayi ve üretim sektöründe firmaların dijitalleşmesini, dolayısıyla paranın yine ülke içinde kalmasını sağlayacaktır. Bu teşvikler ile geliştirilecek IoT çözümleri sayesinde hem diji-

“Dijital dönüşümün öncülerinden olacağız” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından oluşturulan Dijital Dönüşüm Platformu’nun da Endüstri 4.0 dönüşüm süreçlerinde önemli bir kaldıraç etkisi yaratacağını aktaran Nevzat Ataklı, “Trio Mobil olarak Türkiye’de Endüstri 4.0 için donanım ve yazılımlar geliştiriyoruz. Yerli teknoloji tercih edilmesi, yatırım bedellerinin ülke ekonomisinde kalmasını ve ciddi boyutlarda kazanç sağlayacaktır. Dijital dönüşüm ile Türk KOBİ’leri dünya standartlarıyla yarışacak kalite ve maliyet avantajını yakalayacaktır.” dedi. Ataklı, geliştirdikleri yerli ArGe, donanım ve yazılımlar ile, tamamen yerli teknoloji kullanımıyla tüm sektöre örnek olmayı ve dijital dönüşümün öncüleri arasında yer almayı hedeflediklerini de belirtti.


EKİZLER MAKİNE BORU VE PROFİL BÜKME MAKİNELERİ

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Mor Leylak SK. No:6 Arnavutköy - İstanbul - Türkiye Tel: +90 212 683 04 89 - Faks: +90 212 612 61 80 E-mail: ekizlerbukum@hotmail.com WEB: www.ekizlermakine.com


Haberler

www.makineihtisas.com

Türkiye Robotbilim Konferansı ToRK 2018’de sunulacak bildiriler için son çağrı Türkiye’nin robotik yol haritasını çıkarmak, robotbilim alanındaki en yeni teknolojileri paylaşmak ve bu alanda iş birliklerini artırmak amacıyla Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek konferansa bildiri gönderimleri 31 Ocak’a kadar yapılabilecek.

Boğaziçi Üniversitesi, robotbilim alanında faaliyet gösteren araştırmacıları ve endüstri çalışanlarını bir araya getirmek, robotiğin farklı alt alanlarındaki son bilimsel ve teknolojik gelişmeleri Türkiye robotbilim topluluğuyla paylaşmak, ülkemiz ihtiyaçlarının ve kabiliyetlerinin uluslararası rekabeti de göz önüne alarak nasıl eşleşebileceğini endüstriyel katılımcılar ve bilim insanları ile tartışmak ve Türkiye’nin robot bilimlerinde yol haritasını çıkarmak amacıyla 4. Türkiye Robotbilim Konferansı’na (ToRK 2018) ev sahipliği yapacak. 12-14 Nisan 2018 tarihleri arasın-

38

MART 2018

da Güney Kampüs Albert Long Hall’de düzenlenecek olan ToRK 2018’de sunulacak bildiriler için gönderim tarihi 31 Ocak’a kadar uzatıldı. Konferansta bildiri sunmak isteyenlerin, bildirilerini Türkçe olarak göndermeleri gerekiyor. ToRK 2018 için özgün bildiri, derleme bildiri ve kısa bildiri olmak üzere üç farklı türde bildiri gönderilebilecek. Gönderilen tüm bildiriler en az iki hakem tarafından önce kör hakem değerlendirme sürecinden geçecek. Kabul edilen özgün bildirilere etkinlik kapsamında sözlü sunum imkânı sağlanacak. Kabul edilen derleme bil-

diriler ve kısa bildiriler de etkinlik sırasında poster ile sunulacak. Ayrıntılı bilgi için http://tork2018. boun.edu.tr/#page-top adresini ziyaret edebilirsiniz.


Haberler

www.makineihtisas.com

Dünya sanayi devleri WIN EURASIA için İstanbul’a geliyor Dünyanın en büyük fuar organizasyonu şirketlerinden Deutsche Messe tarafından organize edilen Avrasya bölgesinin en büyük imalat sanayi fuarı 25. Uluslararası WIN EURASIA 2018, tüm endüstri bileşenlerini 15-18 Mart tarihleri arasında TÜYAP İstanbul Kongre Merkezinde bir araya getirecek.

Fuar için düzenlenen basın toplantısına Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, Hannover Fairs Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın, Türkiye’nin Makinecileri Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu, ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı, MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır, AKDER Yönetim Kurulu Üyesi Osman Türüdü, ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu katıldı. Sektörün de taleplerini göz önün-

40

MART 2018

de bulundurarak, Avrupa bölgesinin iki önemli ticari fuarı WIN Automation ve WIN Metalworking’i birleştirdiklerini belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, dünya sanayi devlerini İstanbul’da bir araya getirerek uluslararası ölçekte yeni iş fırsatları sunacaklarını söyledi. İmalat sanayiinin en büyük ve öncü fuarı olan WIN Eurasia ile 360 derece tüm sektörleri bir çatı altında toplayacaklarını belirten Kühnel, “Fuarımız 25. yılında, sanayiinin tüm kaynak ihtiyaçlarını karşılamak üzere a’dan z’ye tüm endüstriyrl ürünleri ve hizmetleri bir araya getirirken, başarılı konferans ve seminer programlarının yanı sıra Endüstri 4.0 Festival Alanı ile eşsiz bir platform sunacak” dedi. Dünya genelinden binlerce katılımcı ve ziyaretçi 15-18 Mart tarihleri arasında WIN EURASIA fuarı için İstanbul’da olacak. WIN EURASIA bu yıl, Metalworking EURASIA, SurfaceTechnology EURASIA, Welding EURASIA, IAMD EURASIA, Electrotech EURASIA ve CeMAT EURASIA fuarlarının katılımcı ve ziyaretçilerini tek çatı altında buluşturacak. Yerli katılım-

cıların yanı sıra, Hindistan, Rusya, Polonya, İspanya, Japonya, Fransa ve Kanada’dan da uluslararası katılımcılar fuarda yeniliklerini sergileyecekler. Almanya, İtalya, Güney Kore, Çin ve Tayvan ise ülke pavilyonları ile fuarda yer alacak. Türkiye’yi dünyanın en stratejik fuar merkezlerinden biri yapmak için çalıştıklarını söyleyen Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdürü Alexander Kühnel, dünya genelinde Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Kuzey Amerika’dan Kuzey ve Güney Afrika’ya, CIS ülkelerinden Asya ülkelerine kadar dünya sanayi profesyonelleri için bir buluşma noktası olacağını belirterek şunları söyledi: “WIN EURASIA hem katılımcı hem ziyaretçi tarafında uluslararası potansiyeli en yüksek fuarlardan biri. Sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine; otomasyon hizmetlerinden elektrik ve elektronik ekipmanlara; hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm eko-sistem bu fuarda bir araya gelecek. Türkiye sanayii WIN EURASIA ile son teknoloji ürünlerini dünyaya tanıtma fırsatı bulacak.”


Ekonomi Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB desteği ile organize edilen WIN EURASIA fuarı, MAKFED, İSDER, ENOSAD, AKDER, ETMD gibi sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının işbirliğinde düzenleniyor. Devlet destekli Alım Heyeti Programları çerçevesinde birçok ülkeden uluslararası delegasyonların ağırlanacağı fuarda, ikili iş görüşmeleri programı yeni iş bağlantılarının önünü açacak. Sanayiciler, dijital dönüşümün yol haritasını belirleyecek Uluslararası firmaların; robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarını de sergileyebileceği WIN EURASIA, 360 derece imalat sanayinin tüm bileşenlerini bir araya getirecek. Bu yıl fuarda Endüstri 4.0 için özel bir deneyim alanı oluşturduklarını ve özel sunum alanlarıyla katılımcı ve ziyaretçilerine interaktif bir ortam sunacaklarını belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Belkıs Ertaşkın şunları ifade etti: “Endüstri 4.0 odaklı özel konseptiyle hayata geçirilen özel alanları ve yeni uygulamalarıyla dünya sanayi devleri son teknolojilerini göstermek için bu fuarda yarışacak. WIN EURASIA ziyaretçileri otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti, arttırılmış gerçeklik ve katmanlı üretim gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı bulacak.” 14. Salonda yer alacak olan Endüstri 4.0 Festival Alanında, BOSCH REXROTH, DASSAULT SYSTEMS, ENTEK OTOMASYON, TRİO MOBİL, IFS, PİLZ, SMC, HİDTEK, HYDAC, DURMAZLAR, ADVANTECH, EOS GMBH, PRIMA POWER ve HUGO BOSS gibi

önemli firmalar Endüstri 4.0 kapsamındaki yeniliklerini ziyaretçilerine sunacaklar. Yine özel alanlar kapsamında Dijital Factory ve Katmanlı Üretim konularına da yer verilecek. Dijital Fabrika Çözümlerinden Endüstri 4.0 Demo uygulamalarına, Endüstriyel Nesnelerin İnternetinden Dijital Üretim Hattı uygulamaları ve 3D Printing Katmanlı Üretim Teknolojisine kadar son trend teknolojik yenilikler ilk kez WIN Eurasia’da sahne alacak. Ayrıca Forum Alanı’nda sektörün uzmanları Endüstri 4.0’ın etkilerini ve uygulama alanlarını tartışacak. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan Katmanlı Üretim Konferansı’da ise 3D baskıdaki en yeni endüstriyel uygulamalar masaya yatırılacak. WIN Eurasia’da yenilikler bunlarla da sınırlı değil. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Rulman Semineri’nde dünyaca ünlü rulman uzmanları, yılların getirdiği bilgi birikimlerini ve deneyimlerini SDT sponsorluğunda ziyaretçilerle paylaşacak. İmalatta İnovasyon ve Eğitim için Akademi, Sanayi ve İş Dünyası Bir Arada!

Bu yılın öne çıkan bir diğer etkinliği ise 1. Salonda yer alacak olan Startup Özel alanı ve WIN Eurasia Kariyer Günleri olacak. Üniversitelerin, kuluçka merkezlerinin ve startup projelerinin desteklenmesi amacıyla oluşturulan özel alan 1.000 m2 alanda İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Bilgiyi Ticarileştime Merkezi, Gebze Teknik Üniversitesi, Atılım Üniversitesi gibi seçkin kurumları ağırlayacak. Startup Özel Alanında yer alan kurumlar; fikirlerini ve girişimcilik faaliyetlerini sergilerken, yapacakları sunumlarla potansiyel iş birlikleri de geliştirmeye imkan bulacaklar. Bu kapsamda 16 Mart Cuma düzenlenecek “Başarı Öyküsü Forum Programı”nda kuvvetli bir firma başlangıcının nasıl yapıldığının anahtarları ziyaretçilerle paylaşılacak. 17 Mart Cumartesi gerçekleşecek “İş ve Kariyer” etkinliğinde ise, geleceğin 4.0 Mühendisliği konuşulacak ve Endüstri 4.0 konsepti ilk kez bir kariyer etkinliğinde gündeme getirilecek. Toplamda 8 oturumun olacağı kariyer etkinliğinde

MART 2018

41


Haberler

www.makineihtisas.com

firmalar; üniversite öğrencileri, yeni mezun ve sektör yetkilileri ile sunum platformunda buluşarak firmaların çalışma ve uygulama alanları, kariyer sohbetleri, yetenek yönetimi, robotların iş hayatındaki yeri gibi konularda sohbetler gerçekleştirecek. Türk sanayiinin kalbi EURASIA’da atacak

WIN

Uluslararası sektörel fuarların küresel iş ortaklarını bir araya getirerek yeni ticaret hacimleri oluşturduğuna dikkat çeken Türkiye’nin Makinecileri Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi: “Makine imalatı, teknolojinin beşiği olması bakımından en ileri düzeyde ihtisas gerektiren özel bir faaliyet alanıdır. Tanıtımı ve fuarları da bu yüksek uzmanlığın sonuna kadar sergilenmesi gereken rekabet alanlarıdır. Bu görevleri ancak alt sektörlerde yetişmiş, ürün seviyesinde bilgiye sahip kişilerin katkılarıyla başarabiliriz. O yüzden, makine imalatında ileri seviye ülkelerin sektörel kuruluşları da çok güçlü oluyor. Deutsche Messe bu anlayışı hem dünyada hem

42

MART 2018

Türkiye’de de başarıyla uyguluyor. Düzenledikleri fuarlar bu sayede daha başarılı olurken, ihtisas derneklerimiz de bilgi ve tecrübeleriyle öne çıkıyor. Sergilenen ürün veya teknolojiler arasında esasen kendileri de birer küçük sistem olan makinelerle birlikte; büyük sistemler, tesisler halinde iş görmelerini sağlayan unsurlar çoğunlukta. Dijitalleşme yarışı içindeyiz ve WIN EURASIA çatısı altındaki her şeyi sektörümüz için ilgi çekici kılmalıyız.” ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı sanayide dijital dönüşümün adının Endüstri 4.0 olduğunu belirterek şunları söyledi: “Endüstri 4.0 sadece üretim anlayışını değil, yaşam biçimimizi değiştiriyor. Yapay zeka uygulamaları, akıllı makineler ve fabrikalardaki dijitalleşmeyi anlatan sunumlarımızla WIN EURASIA’da düzenlenen Endüstri 4.0 alanında olacağız. Çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan Türk sanayi bu fuardan büyük katkı göreceğine inanıyoruz.” AKDER Yönetim Kurulu Üyesi Osman Türüdü, hidrolik ve pnömatik sektörü olarak Hannover Messe’nin düzenlediği fuarlardan

önemli ölçüde yararlandıklarını belirterek şunları belirtti: “Uluslararası fuarlar yeni işbirlikleri geliştirmek konusunda, özellikle KOBİ segmentindeki firmalar için büyük önem taşıyor. AKDER’e bağlı 18 üye firmamızla biz de WIN EURASIA’da olacağız ve 2 bin metrekare stand alanımızda sektörümüzü temsil edeceğiz. Endüstri 4.0 kavramı hidrolik ve pnömatik sektörü için çok büyük önem taşıyor, bu alandaki son gelişmeleri yakından takip edeceğiz.” WIN EURASIA’nın farklı sektörlerde görev alan tüm paydaşları bir araya getirmesinin önemine dikkat çeken ETMD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cemaloğlu, şunları söyledi: “Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği olarak başta makine ve bilişim sektörleri olarak tüm paydaşlarımızla beraber WIN EURASIA’da bir araya geleceğiz. Fuarda bizlere tahsis edilen kongre salonları ve alanlarda sektörümüzü temsil edeceğiz.” Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu olarak tüm alt sektör dernekleriyle uluslararası sektörel örgütlerde çalışmalar yaptıklarını belirten MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır, yeni iş bağlantıları açısından fuarcılık önemine dikkat çekerek şunları ifade etti: “Fuarlar merkezinde insanların olduğu önemli etkinlikler ve sektörlerin de buluşma noktası. WIN EURASIA sektörümüz için marka bir fuar, Endüstri 4.0 gibi önemli bir konunun ele alınacağı bu fuarın Türkiye için hayırlı olmasını diliyoruz.”


5. – 8. 4. 2018 Türkiye’nin Lider Uluslararası Otomotiv Endüstrisi Fuarı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul / Türkiye

www.automechanika.com.tr

Tü r k i y e Cumhu r i y e t i

EKONOMİ BAKANLIĞI

İŞ ORTAKLARI

DESTEKLEYENLER /automechanikatr

/automechanikaistanbul

/automechanikatr

Automechanika Istanbul

Automechanika Istanbul

BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.


Haberler

www.makineihtisas.com

Kompresörlerde etkin piyasa denetim ve gözetimi başlıyor! Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) sektörde haksız rekabetin engellenmesi ve merdiven altı üretime karşı ortak bir çalışma başlattı.

şad Bayram ve Makina İmalatçıları Birliği üyelerinin hazır bulunduğu toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve İstanbul Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü temsilcileri de katıldı. Bakanlık tarafından görevlendirilen denetçiler, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nce ürüne yönelik özel hazırlanan kontrol listeleri doğrultusunda denetimleri başlatacak. Yıl sonuna kadar devam edecek bu denetimlerde elde edilen sonuçlar yapılacak bir toplantıda kamuoyu ile paylaşılacak.

44

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde kompresör konusunda eğitilen denetçiler sahaya inerek, ürünleri teknik mevzuatına uygunluğu bakımından denetime tabi tutacak.

resörlerinin piyasa gözetimi ve denetiminde karşılaşılan sorunların ele alınarak çözüm önerilerine yönelik değerlendirmelerin yapıldığı bu Çalıştay’da denetimlerin daha etkin ve verimli hale getirilmesi için yapılması gereken düzenlemeler görüşüldü.

İstanbul’da düzenlenen “Hava Kompresörleri Çalıştayı” Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü’nün başkanlığında gerçekleştirildi. Hava komp-

Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şakir Karakaya, Makina Denetim Şubesi sorumlusu Alpaslan Bulut ve Bakanlık Müşaviri Dil-

MART 2018

Belirlenen yol haritası sonrasında ise, Bakanlık yetkilileri ve MİB üyeleri belirlenen görev dağılımları çerçevesinde çalışmalarını sürdürerek 2018 yılında yapılacak etkin denetim için gerekli çalışmalara altyapı oluşturdu.


DESTEKLİDİR...


Haberler

www.makineihtisas.com

Geleceğin teknolojilerini 20 bin kişi inceledi FIT’18, fuarcılık dünyasında organizasyon biçimiyle de bir ilke imza attı : Dileyen ziyaretçiler, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden katılımcılarla önceden randevulaştı. malarını ve inovatif yaklaşımlarıyla yarının teknoloji devleri olmaya aday startup’ları bir araya getirdik. Ziyaretçilerimizin gösterdiği yoğun ilgi, fuarımızın bu alanda önemli bir açığı doldurduğunu ortaya koydu. Umuyoruz ki, FIT’18, Türkiye’nin Endüstri 4.0 yolculuğunda yeni bir dönemin kapılarını aralamış olur. Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’nı önümüzdeki dönemde ülkenin farklı noktalarına taşımayı ve kısa vadede uluslararası hale getirmeyi hedefliyor, bu fuarı Türkiye’ye kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin endüstriyel teknolojiler alanında en kapsamlı fuarı olan FIT’18-Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’nı toplam 20 bin kişi ziyaret etti. Fuarda; otomasyondan elektrik-elektronik ve enerjiye, hidrolikten bina otomasyonu ve metal işlemeye kadar pek çok sektörde en ileri teknolojiler ile üretilen çözümler sergilendi. 22-25 Şubat tarihleri arasında Fuar İzmir’de gerçekleştirilen FIT’18’e farklı illerden yerli ve yabancı 152 firma katıldı. “Yeni sanayi devrimini kaçırmamak için…”

46

MART 2018

FIT’18-Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı’nı düzenleyen Bileşim Fuarcılık ve Yayıncılık Genel Müdürü Melis Üstün Hanay, fuara yönelik ilgiyi şu sözlerle açıkladı: “Endüstriyel teknolojiler artık üretime dayalı tüm iş kollarının iş yapış biçimlerini değiştirdi ve firmaların rekabet gücünü belirler hale geldi. Türkiye, Endüstri 4.0 adı verilen yeni sanayi devrimini kaçırmamak için bu teknolojilerin hem alıcısı hem de üreticisi olmak zorunda. Bileşim Fuarcılık olarak böyle kapsamlı bir fuarı kurgularken, Türkiye’nin çok farklı sektörlere hizmet veren en yetkin endüstriyel teknoloji fir-

Fuar ziyareti “çatkapı” olmaz! FIT Fuar’ı farklı kılan yalnızca Türkiye’nin en kapsamlı endüstriyel teknolojiler fuarı olması değil aynı zamanda organizasyon biçimi oldu. Bileşim Fuarcılık organizasyonunda Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir sistem ile katılımcı ve ziyaretçilerin fuardan önce eşleştirilmesi sağlandı. Web sitesi ve mobil uygulama üzerinden firma ile randevulaşan ziyaretçi, böylelikle aradığı çözüme planlı, hızlı ve zahmetsizce ulaşabildi. Genç girişimciler ustalardan geçer not aldı FIT’18 kapsamında, yenilikçi çö-


ta geçirdiği, üniversite öğrencilerini birer satış temsilcisi olarak konumlayan Aracı.kim adlı projenin oldu. Üçüncü sırayı alan yukumyolda. com projesi lojistik sektörünün kurumsal paydaşlarını tek bir online pazaryerinde bir araya getiriyor. Diğer finalist girişimlerimiz de jürimizden olumlu geri bildirimler alarak güzel bir deneyim yaşadılar. Bileşim Fuarcılık ve TEKGİAD desteğiyle organize ettiğimiz FIT Zirvesi ve Girişim Yarışmasının önümüzdeki yıllarda da tekrarlayarak markalaşması en büyük dileğimiz ve katkı veren herkese TEKGİAD olarak bir kez daha teşekkür ediyoruz.

zümler üreten teknoloji startup’ları da FIT’18 Girişim Pazaryeri adıyla kendilerine ayrılan alanda potansiyel müşteri, iş ortağı ve yatırımcılar ile tanışma olanağı buldu. Girişim Pazaryeri’nde yer alan 40 girişim içerisinden seçilen 10 girişim ise, FIT Zirvesi Girişim Yarışması’nda sahneye çıkarak ilk 3’e girmek için TEKGİAD (Teknoloji Girişimcileri ve İş Adamları Derneği) tarafından oluşturulan jüriye sunum yaptı. TEKGİAD Başkanı Çağlar Türkal, yarışmaya ve fuara ilişkin şunları söyledi: “FIT Zirvesi’nin kapanışında birbirinden değerli 10 girişimimiz yarışma jürisine ve izleyicilere sunumlarını yaptılar. Veri biliminden lojistiğe, endüstriyel makinalardan toplanan verilerin analizinden mağazacılığa kadar farklı alanlardan iş fikirleri ve ürünleriyle girişimcilerimiz, FIT’18’de harika bir performans sergilediler. Yarışma sonucunda, iş süreçleri yönetimi için tasarladığı CheckUP BPM projesiyle jüriden en yüksek puanı toplayan Oktay Erbey birinciliği elde etti. İkincilik ise, bir grup İYTE öğrencisinin haya-

MART 2018

47


Haberler

www.makineihtisas.com

1 MW’ta 1 Numara olan LEITWIND Türkiye’de Hızla Büyüyor! Bu sene 130. faaliyet yılını kutlayan LEITNER Grubu’nun altında yer alan LEITWIND için öncelikli olan müşteri memnuniyeti. LEITNER’in tecrübesinin gücüyle kullanıcılara, rüzgar türbini pazarındaki mevcut en yüksek standartları takip ederek mükemmel kalite ve teknik performans sağlayan LEITWIND, kullandığı ‘direct drive’ teknolojisi sayesinde daha uzun süreli kullanımı da garanti ediyor. Bu teknoloji sayesinde sistem döner parçası ve sürtünme azaltılırken hem eskime ve bakım ücretlerinden tasarruf sağlıyor, hem de daha az rüzgarlı alanlarda dahi enerji üretim imkanı sunuyor.

Sürdürülebilir bir doğa için rüzgar enerjisini akıllı enerjiye dönüştüren LEITWIND Türkiye’deki pazarlama aktivitelerini hızlandırıyor. Sağladığı kârlı yatırım seçenekleriyle lisanssız segmentin lider markası, “1 MW’ta 1 numara” olarak biliniyor. Müşterilerine göre, yüksek yatırım getirisi, üstün kalite ve performans sunan LEITWIND, satış öncesi ve sonrası sağladığı teknik destekle de güvenilirlik sağlıyor. 80, 86 ve en son 90 metrekarelik kanat (rotor) çaplarıyla çok daha fazla süpürme alanına sahip LEITWIND, alandaki rüzgar hızına bağlı olarak benzer türbinlerden %30 ila %50 arasında daha fazla enerji üretim kapasitesine sahip. Başlangıç yatırımının geri ödemesinden sonra bu oran müşteriler için daha fazla enerji

48

MART 2018

üretmek ve daha fazla kâr sağlamak anlamına geliyor.

LEITWIND bugüne kadar Türkiye’de lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmelikle düzenlenen birçok proje gerçekleştirdi. Son olarak, Çorum Belediyesi’nin 4 adet LTW 80 / 1.0 MW türbinlerini devreye alarak yılda 16.000.000 kW enerji üretimi sağlamayı planlıyor.

LEITWIND Hakkında Teleferiklerde, kar traktörlerinde, paletli taşıtlarda, kentsel ulaşımda, rüzgar türbinlerinde ve yapay kar makinelerinde uzmanlaşmış ve teknolojik olarak yenilikçi şirketler grubu olan HTI’ın (Yüksek Teknoloji Endüstrileri) bir parçasıdır. Türkiye’de de şubesi bulunan grup; İtalya, Avusturya, Fransa, Slovakya, İsveç, ABD, Kanada, Hindistan ve Çin’deki üretim alanları ve 90’dan fazla uluslararası satış ve servis lokasyonları ile dünya genelinde güvenilir ve kaliteli hizmet sunmaktadır.


Haberler

www.makineihtisas.com

EXPOTİM ULUSLARARASI FUAR ORGANİZASYONLARI A.Ş.

50

MART 2018

info@expotim.com

+90 212 356 00 56

+90 212 356 00 96

www.expotim.com


MART 2018

51


Makine Otomasyon Hidrolik Pnömatik ve Yan Sanayi Dergisi

12 yıldır güvenle ... En iyilerin buluşma adresi MAKİNE İHTİSAS DERGİSİ www.makineihtisas.com yenilendi +90 212 222 53 23


Himayelerinde

3. ULUSLARARASI KARAYOLLARI KÖPRÜLER VE TÜNELLER İHTİSAS FUARI

3rd INTERNATIONAL ROADS, BRIDGES AND TUNNELS FAIR

2023 VİZYONU MEGA PROJELERDEN GEÇİYOR MEGA PROJELER KAHRAMANLARINI ÇAĞIRIYOR DETAYLI BİLGİ İÇİN; 0 312 440 41 55 iletisim@road2tunnel.com

K ER

İ EZ

/

/

2018 R E B O O CT

AN IST

BU

ENTER RESS C G N L CO

MÜTEAHHİTLER LOCASINDA B2B GÖRÜŞMELER VE ÇALIŞTAY ALANINDA SUNUM İMKANLARI

İSTA

NB UL KO NG RE

M

3-

6

İM K E

www.r2t.com.tr

BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ (TOBB) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.

TOBB


WIN EURASIA 2018 360 Derece İmalat Sanayi 15 - 18 Mart 2018 Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece İstanbul

win-eurasia.com

YI

L

tek r a u f 6 ında t l a ı t ça

Organizatör

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. www.hfturkey.com

Destekleyenler

Resmi Havayolu

Resmi Seyahat Acentesi

BU FUARLAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.

MART 2018

55


Renklerin büyüsünü keşfet...

7. Uluslararası Boya, Boya Hammaddeleri, Yapı Kimyasalları, Yapıştırıcı ve Hammaddeleri, Laboratuvar ve Üretim Ekipmanları Fuarı ve Kongresi

KONGRE

FUAR

20-21 Mart 2018

22-24 Mart 2018 İstanbul Fuar Merkezi Hall 9-10-11-FOYER

Medya Partnerleri

Destekleyen

BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.


8 11. ULUSLARARASI ISITMA, SOĞUTMA, HAVALANDIRMA TEKNOLOJİLERİ VE SU VE KANALİZASYON SİSTEMLERİ FUARI

23 - 26 Nisan 2018 Poznan - Polonya

Rakamlarla 2016 Yılı: Katılımcı:

Toplam ziyaretçi:

285

GERMANY

ITALY BULGARIA

SOUTH KOREA

CHINA

TURKEY

Katılımcı Ülke:

15

MOROCCO

BHUTAN

EGYPT

SAUDI ARABIA

UNITED ARAB EMIRATES

INDIA

ETHIOPIA

30,000

SQM

Fuar Alanı:

9,683 m2

Fulya Mah. Vefa Deresi Sok. No: 9 Şişli - İstanbul +90 212 356 00 56

+90 212 356 00 96

info@expotim.com

www.expotim.com

EXPOTİM ULUSLARARASI FUAR ORGANİZASYONLARI A.Ş.


Makine mart 2018 web (1)  
Makine mart 2018 web (1)  
Advertisement