Page 1

Say覺: 34

TEMMUZ 2011

Fiyat覺 : 1 TL

life


G

üneşli günlerden merhaba, Beklediğimizden de fazla hissettiğimiz yaz sıcaklarının tam ortasında olduğumuz şu günlerde, tatil planları çoktan yapılmış veya tatile gidilip dönülmüştür bile.

Yaz aylarının vazgeçilmez durumlarından biri de yoğun çalışma ortamından birazda olsa sıyrılıp tatil yapma keyfidir. Tatilde dikkat edilmesi gereken kurallara uyulduğu sürece hem sizin için hem de çocuklarınız için keyifli birkaç hafta geçirmenizi sağlamış olursunuz. Tatilde deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarırken atlamamanız gereken birçok konu vardır. Bu konuları dergimizde “pratik bilgiler” başlığı altında işledik.

life Alışveriş ve Yaşam Kültürü Dergisi TEMMUZ 2011 YIL: 4 SAYI: 34 Kim Adına Sahibi Erol ERSAN Yönetim Yeri

Yaz aylarının bir önemli konularından biri de evliliktir. Bu aylarda oldukça fazla katıldığımız düğünler olmaktadır. Biz bu durumu evlenen çiftler gözünden bakarak onlar için “düğün hazırlıkları” köşemizde geniş bilgilere yer verdik. Evlenecek çiftlere yardımcı olmasını dileriz. Tüketici köşemizde mesafeli satışla ilgili notları ‘Bilginize’ sunuyoruz. Esra İnan Midilli’nin hazırladığı sayfa her ay devam edecek. Sorularınız olursa lütfen kimlife@kimgrup. com.tr adresine yazmaktan çekinmeyin. Şehir sayfasında “Göz alıcı renkleriyle Aydın” huzurlarınızda. Muhteşem koyları, ören yerleri, müzeleri ve kaplıcalar kenti Aydın’ı biraz daha tanıyalım istedik. Sağlığınıza sayfamızda güneşli ve içimizi ısıtan yaz aylarında başımıza sık gelen rahatsızlıkları inceledik. Yaz aylarında özellikle hanımların en çok dert yandığı konu ince görünmek ve bronzlaşmak, sayımızda hanımlara bu konularla ilgili ufak ipucları verelim dedik. Spor sayfasında kano, güzellik sayfamızda kalıcı bronzluk bilgileri sizleri bekliyor. Çocuklarla ilgili eğlenceli sayfalar, ödüllü su doku bulmacamız ve diğer bulmacalar ve daha onlarca sayfa, okunmak için sizi bekliyor. Bir sonraki sayıda farklı konularda bir araya gelmek dileğiyle, Keyifli okumalar. kimlife@kimgrup.com.tr

KİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Evren Caddesi Barış Sokak No: 6 Güneşli/İSTANBUL Tel: (0212) 489 21 21 www.kimgrup.com.tr Grafik Tasarım Gülşah ŞENEL Katkıda Bulunanlar Esra İNAN MİDİLLİ Selçuk YETGİN Okur Hizmetleri Hattı Sema GÜR Baskı ve Cilt Star Medya Yayıncılık Kimlife Kimgrup reklam departmanı tarafından hazırlanmaktadır. Yerel süreli yayındır, ayda bir hazırlanır.

Dergimizde ilanlarınızın yer almasını istiyorsanız; 0212 489 21 21 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

twitter.com/kimmarket facebook.com/kimduyuru


Kim Haberler

12

7

AYDIN Göz Alıcı Renkleriyle

14

Ayakkabı Modası

Tüketici Konu: Mesafeli Satış

20 İnce Görünmek

28 24

Aile ile Tatil Planları

32

Etkinlikler Konserler,festival

39

Yaz Hastalıkları

46

Kano Sporu

52 Çocuklarda Uyku Sorunu

58

Ünlü Röportajı

36 Düğüne Hazırlık

44 Abant Gölü

50 Püf Noktalar

54 Hayvanlar Alemi

64 Ödüllü Bulmaca

içindekiler


5 kimlife


En Verimli Kim

Arnavutköy Subesi . M

olmuştur.

ağazamız 22.02.2008 tarihinde hizmet vermeye başlamış olup, hizmete başladığı günden bu yana kalite ve indirimin Arnavutköy'deki merkezi

Tüm sorulara cevap verebilecek kadar alanında eğitimli aynı zamanda güler yüzlü ve yardımsever personeli ile hizmete aç bir kadroya sahibiz. 600 m2 alan üzerine kurulu arnavutköy mağazamız 16 personel ve 3 yazar kasa ile hizmet vermektedir. Müşteri odaklı hizmet anlayışımız, müşteri memnuniyetini daima üst düzeyde tutan, kaliteli ve zengin ürünleri en uygun fiyatlarla müşterilerimize sunan, müşterilerimize karşı saygıyı ve güvenilirliği ilke edinen, müşterilerimize hizmeti görev bilen eğitimli ve güler yüzlü personeliyle bölge halkının güvenini ve sevgisini kazanmaktan mutluyuz.

KİM-LİK KART

Adı: Arnavutköy Mağazası Açılış Tarihi: 22.02.2008 Çalışanlar: Yunus YILDIZ, Ahmet GÜL, Simge DİLER, Semra YOLAL, Soner ŞENTÜRK, Abdurrahman MENDEŞAĞU, Mekin KUMBAY, Yüksel ÇAĞLAR, Hüseyin ÇADIRÇI, Ayhan YAVUZ, Zafer ŞAHİN, Sadi AYDOĞAN, Abdulkerim GENÇ, Havva YILMAZ, Mehmet Sebil ATAY, Kenan AKSOY. Kasa Sayısı: 3 Mağaza Büyüklüğü: 600 m2 Adres: Yavuzselim Mah.Fatih Cad.No:175 Arnavutköy/Sultançiftliği Telefon: 0212 597 56 10

6 kimlife


Kalite ve İndirimde M

arka

Çocuklar

Okusun Diye El Ele Kim Marketler Zinciri, ilerleyen dönemlerde de çeşitli sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde olacaklarının sinyallerini verdi.

K

im Marketler Zinciri olarak bir sosyal sorumluluk projesinin daha altına imzasını atmanın mutluğunu yaşıyoruz. Bitlis Eşrefpaşa İlköğretim Okulu'na kütüphane kurma çalışmasında Kim ailesi çalışanları ve müşterilerin işbirliği ile gereken kitaplar toplandı. İnternetin ve diğer dış etkenlerin insanları giderek yalnızlaştırdığı, çevresinden kopardığı bu günlerde çocuklarımız için bundan daha değerli bir hediye olmazdı. 15 Nisan - 15 Mayıs tarihleri arasında Kim çalışanları ve müşterilerinin desteği ile Kim Grup Genel Merkez binasında yüzlerce kitap toplandı. Toplanan bu kitaplar Kim'in merkez binasında yönetim ve çalışanlarının katılımıyla Bitlis Eşrefpaşa İlköğretim Okulu'na gönderilmek üzere hazırlanarak, gönderildi. Kim Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin ERSAN ve Kim Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ercan ERSAN, müşterilerin projeye gösterdikleri önem ve desteği beklenilenin üzerinde bulduklarını belirterek "Çalışanlarımızın dışında müşterilerimizin de bu önemli projede bizleri yalnız bırakmamaları hepimizi çok mutlu etti." dedi. Kim ailesinin gerçekleştirdiği bu sosyal sorumluluk projesi sayesinde Bitlis Eşrefpaşa İlköğretim Okulu'nda çocuklarımız için yepyeni bir kütüphane kuruldu. Bitlis Eşrefpaşa İlköğretim Okul'un da gerçekleşen açılışa katılan Kim Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin ERSAN ve Kim Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ercan ERSAN açılış konuşmasında," Böyle hayırlı bir projenin içerisinde yer alıyor olmak Kim ailesi için mutluluk ve onur verici. Çocuklarımız bizim geleceklerimiz, ufakta olsa geleceklerimiz için katlı sağlayabildiysek ne mutlu bize" dedi.olacaklarının sinyallerini verdi.

7 kimlife


Kalite ve İndirimde M

arka

Kim Market pratik

Gıda Güvenligi Projesi G

ünümüzde çeşitli gıdalarla insanlara geçen yüzlerce çeşit hastalık, zehirlenmelere neden olan bakteriler ve toksinler tüketici sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Her konuda müşterilerinin yanında olan Kim Marketler tüketici sağlığı gibi çok ciddi bir konuda da gerekli hassasiyeti göstermiş ve Kim Marketlerde Gıda Güvenliği Projesini başlatmıştır. Bu bağlamda tüm şubelerde periyodik olarak hijyen kontrolleri ve laboratuar analizleri yapılacak, ayrıca tüm personele hijyen ile ilgili çeşitli konularda eğitimler verilecektir. Hijyenik koşullarda gıda işlenmesini ve satışını sağlayarak bu alandaki müşteri memnuniyetini arttırmayı amaçlayan projede ki çözüm ortağı konusunda uzman, akademisyenlerin bulunduğu, profesyonel bir şirket olan Akademik Hijyen Eğitim Denetim ve Danışmanlık Hizmetleri. Uzmanlar tüm şubeleri mal kabul bölümünden, vitrinlere, tavanlardan, zeminlere, aydınlatmalardan havalandırmalara kısacası tepeden tırnağa kontrol ediyor, raporlandırılıyorlar. Aynı şubelerde çalışan tüm personelin kılık/kıyafeti, sağlık muayeneleri gibi önem arz eden noktalar tek tek gözden geçiriliyor. Personel ellerinden, alet/ekipman yüzeylerinden ve ortam havasından mikrobiyolojik örnekler alınarak laboratuarlarda işlemlerden geçirdikten sonra değerlendiriliyor ve raporlandırılıyor. Bunlara ek olarak ATP hijyen izleme cihazıyla ekipman ve yüzeylerin temizlikleri yerinde kontrol ediliyor. Şubelerde buzdolabı, soğuk depo, derin dondurucu ve ürün sıcaklıklarının ölçümleri yapılıyor. Her şeyin temeli eğitimdir ilkesinden yola çıkarak tüm şubelerde çalışan market personeline, gıda hijyeni ve teknolojisi alanında kariyer sahibi uzmanlar tarafından verilen Gıda Hijyeni, Personel Hijyeni, İşletne Hijyeni vb. konu başlıklı eğitimler de bu önemli ve sorumluluk sahibi projede yerini almıştır.

8 kimlife


Kim Geleneksel

9 kimlife


Kalite ve İndirimde M

arka

Kim Çalısanları . . Isaret Dili Ögreniyor . P

erakende sektörünün öncü firmalarından KİM Marketler Zinciri, Türkiye'de ilk defa uygulamaya soktuğu projeyle mağazalarında çalışan tüm personele işaret dili bilme zorunluluğu getiriyor. İlk etapta 50 çalışana öğretilen işaret dili yeni işe alımlarda ise şart olarak koşulacak. Yıl sonuna kadar mağazalarda çalışan 1500 personele işaret dili eğitimi verecektir.

10 kimlife


11 kimlife


Bilginize...

Mesafeli Satıs: . Uzaktan Alıs-Veris . .

Mesafeli satış yaptığınızda da almış olduğunuz ürünü inceleyemediğiniz için kusurlarını göremezsiniz. İşte bu yüzden de sebepsiz iade süreniz 7 gündür.

T

eknolojinin gelişmesiyle beraber birçoğumuz işlerini internet ya da telefon üzerinden halletmeye başladı. Teknolojiyi artık bizim olduğumuz her yerde. İşimizde, evimizde hatta cebimizde taşıyoruz. Öğrenciler ödevlerini, çalışanlar ise işlerini internet üzerinden hallediyor. Hatta birçoğumuzun hobisi oldu internet. Önce bankaya gitmeden internet üzerinden işlemlerimizi hallettik şimdi ise yaptığımız alışverişlerde mağazaları değil interneti tercih ediyoruz. Öncelerde tek tük olan sanal mağazalar şu günlerde

sayamayacağımız kadar çoğaldı. Hem alışverişi bulunduğumuz yere getirirken hem de daha uygun fiyatlar sunarak alışverişi cazip hale getiriyor. Fakat almış olduğumuz ürünü görmeden daha doğrusu bizzat kontrol ederek almadığımız için internet üzerinden yapılan alışverişlerde sıkıntı çıkabiliyor. İşte bu yüzden de haklarımızın neler olduğunu bilmemizde fayda var. Bu tarz alışverişleri uzaktan yaptığımız için, 4077 Sayılı TÜKETİCİNIN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN'da MESAFELİ SATIŞ olarak

adlandırılır. MESAFELİ SATIŞLAR'da ürünü sebepsiz 7 gün içersinde geri iade etme hakkınız vardır. Hatırlarsanız geçen ay ki sayımızda Kapıdan Satış konusunu işlemiştik. Orada da aynı madde yer alıyordu. Arasında ki benzerliğin sebebi tercih hakkınızın olmamasıdır. MESAFELİ SATIŞ yaptığınızda da almış olduğunuz ürünü inceleyemediğiniz için kusurlarını göremezsiniz. İşte bu yüzden de sebepsiz iade süreniz 7 gündür. Sadece internet üzerinden değil, telefonla ya da bir şekilde uzaktan yaptığınız tüm alışverişlerde aynı şey geçerlidir. Firmalar ürün gelmeden sizden ödemesini alırlar ve ürünü o şekilde kargoya verirler. İşte bu yüzden de mutlaka yapmış olduğumuz alışverişlerde güvenilir siteleri tercih etmemiz gerekmektedir. Ürün aldınız ama memnun kalmadınız, 7 gün içersinde geri gönderdiniz fakat hala ücretiniz geri ödenmediyse o zaman Kaymakamlık binalarında bulunan TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ'ne ve dolandırıcılıktan Savcılıklara suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Hepinize bilinçli ve keyifli alışverişler. Hoşçakalın...

Mesafeli satış yaptığınızda da almış olduğunuz ürünü inceleyemediğiniz için kusurlarını göremezsiniz. İşte bu yüzden de sebepsiz iade süreniz 7 gündür. Sadece internet üzerinden değil, telefonla ya da bir şekilde uzaktan yaptığınız tüm alışverişlerde aynı şey geçerlidir.

12 kimlife

Esra İNAN MİDİLLİ


Kim Haber

Kalite ve İndirimde M

arka

Ricky MARTIN Kim’e Geldi

D

ünyaca ünlü Ricky Martin İstanbul'a geldi ve Turkcell Kuruçeşme Arena'da hayranlarıyla buluştu.

Perakende sektörünün öncü isimlerinden Kim Marketler Zinciri yeni kampanyasıyla müşterilerine Ricky Martin'i dinleme fırsatı sundu. Konsere katılabilmek için Kim Market şubelerine giderek 50 TL ve üzeri alışveriş yapan müşterilerimiz bu alışveriş sayesinde Kim Market, müşterilerinin aldıkları Ricky Martin konser biletinin %20'sini ödediler. MUSIC ALMA SEXO adlı yeni albümün Dünya Turnesinin Avrupa ayağını İstanbul'dan başlatan Ricky Martin Ahmet San ve Fun Org yapımı ile hayranları ile buluştu.Ünlü sanatçının yeni çıkan albümü Amazon'un satışlarında 1 numaraya oturdu. Sanatçının Sony müzik etiketiyle çıkan albümü Türkiye'de de raflarda yerini aldı. Kim Marketler Zinciri Ricky Martin'in eski ve yeni şarkılarıyla Latin esintili bir konser yaşamak isteyen müşterileri için tüm Kim şubelerinde konserin biletlerini %20 indirimli olarak satışa sundu.

13 kimlife


Ayd覺n

14 kimlife


AnnelerGörelim Günü Gezelim

Göz Alıcı Renkleriyle

Aydın

Coğrafi konumu nedeniyle ilk çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezi olan Aydın'ın kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli, Güneyinde Muğla yer alır.

A

ydın, Tralles antik kentinin üzerine kurulmuştur. Eski çağlarda Ege Bölgesi'nin en önemli kentlerinden birisidir. Antik dönemin birçok bilgin, mimar, heykeltıraşı Aydın'da yetişmiştir. Bunlar arasında Antemiyus, Thales, Anaximandros, Anaximenes, Hekotaios, Hippodamos, İsodor sayılabilir. İlçeler Bozdoğan: Büyük Menderes havzasının güneyinde Akçay'ın suladığı ovanın yanında yükselen Madran dağı eteklerindeki iki tepe üzerine kurulmuştur. Aydın'a 76 km. uzaklıktadır. İlçedeki tarihsel yapı kalıntıları ve buluntuları çok eski çağlara aittir. Roma, Bizans ve Selçuklu kültürlerinin izlerini taşıyan eserler de vardır. Koyuncular köyü yakınında bulunan Neopolis Kavaklı köyü, Körteke kalesi, Örtülü ve Konaklı köylerindeki Sarnıçlar ve Kemer Köprüsü bunların başlıca örnekleridir. Buharkent: İl merkezine 86 km. mesafedeki İlçede Kızıldere kaplıcaları bulunmaktadır. Çine: Aydın il merkezine 38 km. uzaklıktadır. Çine, Antik, Karya ve Onya bölgelerini birbirine bağlayan geçit üzerinde olması nedeniyle Aydın'ın eski ve önemli yerleşim yerlerinden biridir. Gerga: Eski Çine'nin 6 km. güneydoğusundaki ovacık köyünün kuzeyinden bir saat süren yaya tırmanma ile ulaşılabilen Gerga ören yeri, ulaşım güçlüğüne rağmen görülmeye değer bir karya kentidir.

15 kimlife


Bilginize... Gezelim Görelim

Plajlar Turistlerin turizm çekiciliği açısından rağbet ettikleri plajlar; Pigale Plajı (Kuşadası), Kadınlar Denizi Plajı (Kuşadası), Güvercinada Plajı (Kuşadası), Yavansu ve Aslanburnu Plajı (Kuşadası), Güzelçamlı Plajı (Kuşadası), Altınkum Plajı (Didim), Tavşanburnu Plajı (Didim), Gevrek ve Akbük (Didim) plajlarıdır.

Koçarlı: Aydın il merkezine 22 km. uzaklıktadır. Büyük Menderes vadisinin ortasında ve Koçarlı çayının iki yakasındaki yamaçlarda kurulmuştur. Amyzon antik kenti ve Cihanzade Mustafa Camii önemli eserlerdendir. Kuşadası Nazilli: Aydın'a 45 km uzaklıktadır. Nazilli ilçesine 3 km. uzaklıkta, Bozkurt ve Eyeli yaylaları arasında kurulmuş olan Mastavra Antik Kenti, zamanında menderes havzasının ticaret merkezlerinden biriydi. Söke: Aydın'ın 59 km. batısında olup, Büyük Menderes akarsuyunun yakınında kurulmuştur. Didyma, Miletos, Priene gibi ünlü kentler, ilçe yakınındadır. İlçenin 12 km uzaklıkta Güllübahçe kasabasının yakınında yer alan Priene antik kenti, Mykale Dağı yamacında güneye bakan doğal bir platform ve çevresine kurulmuştur. Sultanhisar: Aydın iline 25 km uzaklıktadır. Kuzeyinde Aydın dağları uzanmaktadır. Nisa (Nyssa) Sultanhisar ilçesinin kuzeyinde yükselen Malgaç dağı eteklerinde, doğal güzelliklerle dolu yamaçlara kurulmuştur. İlçeden kıvrılarak yükselen 3 km asfalt yol ile ören yerine ulaşılır. Akaraka (Acharake): Kutsal sırlarını saklayan bir sağlık merkezi

16 kimlife

olarak nitelenebilir. Salavatlı köyü yakınında olup eski kaynaklara göre Pluton ve Charo adlı iki tanrılı dinin de kutsal merkeziydi. Gezilecek Yerler Müzeler Aydın Müzesi: Aydın Müzesi 1959 yılında kurulmuştur. Müze bahçesinde Aydın çevresinden derlenmiş lahitler, mezar taşları, sütun başlıkları, yazıtlı steller ve çeşitli mimari parçalar sergilenmektedir. Müze içerisinde bir Arkeoloji salonu, bir sikke salonu ve bir etnografya salonu mevcuttur. Milet Müzesi: Milet antik kenti içinde yer alır. 1973 yılında hizmete açılan Milet Müzesi'nde mavi salon, küçük salon ve orta salon olmak üzere üç teşhir salonu vardır. Mavi salonda; kronolojik sırayla eserler teşhir edilmiştir. Bunlar, fosiller, keramikler, geometrik eserler, taban mozaikler ile amphoralardır. Küçük salonda; tiyatro maskeleri, kandiller, maden eserler, cam eserler, heykelcikler, altın eserler ve küçük madeni eşyalar ile sikkeler bulunmaktadır. Orta salonda; heykeller ve mezar taşları yer alır. Afrodisyas Müzesi: Karacasu ilçesi, Afrodisyas antik kenti içinde bulunmaktadır. 1979'da ziyarete açılan Müzede Afrodisyas kazılarından elde edilen arkeolojik buluntular sergilenmektedir. M.Ö.


GezelimBilginize... Görelim

4000'den itibaren yapıldığı anlaşılan eserler sekiz ayrı salonda yer almakta olup, bu salonlar; Afrodit salonu, Panthesilaia salonu, küçük eserler salonu, bitmemiş eserler salonu, odeon salonu, Melpomene salonu( iç avlu ve bahçe açık salonu)'dur. Örenyerleri Nysxa: Sultanhisar ilçesinin kuzeyindeki Malgaç Dağı eteklerinde zeytin bahçeleriyle dolu yamaçlara kurulmuş Nysxa (Nisa) antik kentinin tarihinin kaynağı, coğrafyacı Strabon'dur. Sel yatağından dolayı iki kısımdan oluşan kent Atymbra isimli eski bir; yerleşmenin üzerine Selekvos Kralı I. Antiochus tarafından kurulmuş ve kralın eşinin adını almıştır. Priene: Çağının önemli piskoposluk merkezi olan antik kentidir. En önemli yapısı kentin tepesine kurulmuş olan Athena Tapınağıdır. Bundan başka kentin; kuzeydoğusunda bulunan ve Helenistik devirde yapıldığı belirtilen tiyatroda görülmeye değerdir. Milet: Yenihisar ilçesi, Balat köyü yakınlarındadır. Milet, Atina Kralı Kodros'un oğlu Nekus önderliğindeki İonialılar tarafından tekrar kurulmuştur. İonia'nın en önemli şehir limanlarından birisidir. Dört limanı vardır. Ören yerinde bu dönemlerden kalma; Milet Tiyatrosu, Faustina Hamamı, agora, tören caddesi, anıtsal çeşme, gymnasium, Virgilius Capito, hamam, Türk hamamı, Athena Tapınağı stadium, delphinion, liman anıtı, agora, Zeus Olympios Temenosu kalıntıları bulunmaktadır. Afrodisyas: Bu kent Antik Çağın önde gelen mimarlık, sanat, heykeltıraşlık ve tapınma merkezlerindendir Yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda kentte mimarlık ve heykeltıraşlığın yanı sıra tıp ve astronomi alanlarında da çalışmalar yapıldığı belirlenmiştir. Kentte görülebilecek başlıca yapı kalıntıları,

MS 12. yy.da İmparator Hadrianus zamanında; yapılan hamam, büyük havuzlu agora, MÖ. 100 yıllarında tanrıça Afrodit için yapılan tapınak, stadyum, tiyatro, hamam, odeon, psikopos sarayı, felsefe okuludur. Didyma: Miletos'un 18 km. güneyindedir. Antik çağın kehanet merkezidir. Apollon tapınağı en önemli eserlerindendir. Tapınak dipteros planlı (çift sıra sütun) olup, hiçbir zaman bitirilememiştir. Iassos: Didim ilçesi yakınlarında bulunmaktadır. Bu antik kent, Dionysos şarap tanrısı adına inşa edilmiş tiyatro ve burada yapılan festivaller ile bir müzik ve tiyatro kenti olarak ün kazanmıştır. Alinda: Karpuzlu ilçesi yakınındadır. Kraliçe Ada'nın granit kentidir. 35 sıralı bir tiyatro, iki katlı kule, agora ve surlar önemli kalıntılardır. Mastaura (Mastavra): Nazilli ilçesi

yakınındadır. Eskiden para basılan ticaret merkezlerinden biriydi. Ören yerinde sur, tiyatro, su kemeri ve bazı yapı kalıntıları vardır. Magnesia: Germencik ilçesi, Ortaklar beldesi yakınındadır. Önemli olaylara sahne olduğu için olaylar kenti olarak tanımlanır. M.Ö.3 yy.a ait Artemis ve Zeus tapınakları, agora, hamam, tiyatro, gymnasium, stadium ve Bizans surlarına ait kalıntılar mevcuttur. Orthasıa (Ortosı): Yenipazar ilçesi yakınındadır. Menderes vadisine bakan bir tepede Akropolü mevcuttur. Acharaka (Akaraka): Sultanhisar ilçesi, Salavatlı köyü yakınındadır. Sağlık merkezi olarak bahsedilir. Plutonium tapınağı ve içindeki şifalı su ve gazlar bulunan Charonium mağarasından bahsedilir.

Panionon: Kuşadası Davutlar beldesindedir. Antik Dönemde, İon kentleri birliğinin merkeziydi. İonlar burada toplanıp, kararlar alırlardı. Neopolis: Kuşadası'nın hemen yakınında, Yılancı Burun denilen yerdedir. İlçenin ilk antik yerleşimi olarak bilinir.

17 kimlife


Bilginize... Gezelim Görelim Kaleler Küçük Ada Kalesi: Kuşadası ilçesi, Güvercin Adası'ndadır. Çok eski bir yapı olup, 19. yüzyılda meydana gelen Mora ayaklanması sırasında, adalardan saldırılara karşı ileri karakol olarak Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. Arpaz Kalesi: Nazilli ilçesinde bulunan kale, 18. yüzyıl Osmanlı dönemi yapıtıdır. Körteke Kalesi: Bozdoğan ilçesine bağlı Körteke köyü ile Örencik köyü arasında doğal tepenin üzerindedir. Cin Cin Kalesi: Koçarlı ilçesinin aynı adı taşıyan köyündedir. 18. yüzyılda Cin Bey tarafından yaptırılmıştır. Camiler Bey Camii: İstasyon binası yakınında bulunan ve Süleyman Bey Camii olarak da bilinen bu büyük yapı, 1683 yılında Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı ve kesme taştan inşa edilmiş olan cami, 16 kenarlı kasnağında 16 pencere bulunan bir kubbe ile örtülüdür. Kubbe içi, kalem işleri ile süslenmiştir. Kesme taştan yapılmış mihrabı sade olup, mermerden yapılmış minberin merdiven altı işlemelidir. Tek şerefeli minaresinin gövdesi çok kenarlıdır. Ramazan Paşa Camii: Üveys Paşa'nın kardeşi Ramazan Paşa tarafından 1595 yılında yaptırılmıştır. Kare planlı olup, kesme taştan yapılmıştır. Ahşap giriş kapısı, oyma işleri ile bezenmiştir. Yapının üzeri büyük bir kubbe ile örtülmüştür. İçerisini 10 uzun pencere ve su damlacığı şeklindeki küçük pencereler

aydınlatmaktadır. Alçı kabartmalar, renkli cam işçiliği ve ağaç oymacılığı bakımından süslemeleri önemlidir. Üveys Paşa Camii: Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa tarafından 1568 yılında yaptırılmıştır. Kare planlı olan yapıyı yüksek kasnak üzerindeki kubbe örtmektedir. Mermer giriş kapısı üzerinde bir yapım yazıtı bulunmaktadır. Mihrabı ve minberi az süslemelidir. Mağaralar Sırtlan ini ve Karaca Mağaraları ilin önemli mağaralarıdır.

Ne Yenir? Aydın'da yapılan yemeklerden bazıları; kulak çorbası,

patlıcan-biber taratorlu turşu, kuyu tandırı, etli kereviz, etli enginar, pelvize tatlısı, paşa böreği, yuvarlama, ısırgan otu böreği, ebegümeci kavurması ve arapsaçıdır.

Tralles (Tiral): Aydın il merkezine 1 km. kadar uzaklıktadır. Kentten günümüze halk arasında "üç göz" olarak bilinen yapı ve kuzeydeki tiyatroya ait bir kalıntı olan cavea gibi az sayıda eser kalmıştır. 1997 yılından itibaren burada arkeolojik kazılara başlanmış olup, Roma dönemine ait bir hamam, Hellenistik. Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılmış bir Arsenal yapısı ve bir Bizans dini yapısı açığa çıkarılmıştır. Kaplıcalar Menderes Havzası 900'lü rakımlardan başlayarak Ege denizine kadar sağ ve sol yamaçlardan kaynaklanan zengin su akışlarıyla binlerce yıl içersinde oluşturduğu tekne biçimindeki bu zengin vadi zengin yer altı su kaynaklarına da sahiptir. Germencik; ilçesi; Bozköy ve Gümüşköy mevkilerindeki kaplıcalar bölgenin önemli kaplıcalarıdır. Davutlar ilçesindeki sıcak su kaplıcası ve Sultanhisar'ın batısında yer alan Salavatlı Kaplıcası yöre halkı tarafından kullanılmaktadır.

18 kimlife


GezelimBilginize... Gรถrelim

19 kimlife


İnce Bilgiler

.

Ince Görülmenin .

Incelikleri

Yaz aylarında olduğumuz şu günlerde bayanların en büyük sorunlarından biri ince gözükmektir. Bunun için yazımızda birazda olsun sizlere yardımcı olmak için ipuclarını verdik.

İ

şte tepeden tırnağa zayıf görünme formülleri! Saçların kesimine dikkat *Katlı kesilmiş saçlar, yanakları iki taraftan kısmen kapatarak toplu yüzlerin daha ince görünmesini sağlar. *Perçem şeklinde alına düşen kakül, yüzü boy olarak kısalttığı için daha toplu gözükmesine neden olur. Oysa ki kaküllerinizi iki yandan geriye doğru fönlediğinizde, yüzünüzü enlemesine dar ve ince gösterirsiniz. *Unutmayın ki saç ne kadar kabarıksa etrafını sardığı yüz o kadar küçük görünecektir. İyisi mi dolgunlaştırıcı şampuanları yazın banyonuzdan eksik etmeyin. *Saçta değişik renk tonlarının yaratacağı hareket, yüzlerin yuvarlaklığını, yanakların tombulluğunu kamufle edecektir. Tatile çıkmadan önce iyi bir kuaföre uğrayıp, saçınızın açık tonlarından hareketli dokunuşlar kazandırın. DİKKAT! Uzun uzun salınan saçlar havalı görünebilir ama unutmayın ki uzun saç ağır olacağı için kendini sönük bir şekilde aşağı bırakacaktır. Saçınızın hacimli durmasını sağlamak için, özellikle kesimi katsızsa, boynu omuz hizasından daha uzun tutmamalısınız. Makyajla yüz hatlarınızı belirginleştirin *İnce yüz demek kemikli yüz demektir. Dolayısıyla birkaç makyaj hilesiyle yüzün kemiklerini vurgulamak gerekiyor. Bunun için elmacık kemiklerinin alt kısmına koyu

20 kimlife


İnce Bilgiler bir fondötenle gölge düşürebilirsiniz. Tam kemiklerin üzerine de açık renk bir allık uygulayıp iyice belirginleşmesini sağlayın. * Makyaj yapmadan yarım saat önce yüzünüze uygulayacağınız buz kopresi, yüzünüzdeki şişkinlikleri indirmeye yardımcı olacaktır. DİKKAT! Gözün içine çekilen siyah kalem gözleri küçük gösterdiği için yüzün geri kalan kısmını daha da ortaya çıkartır. Gözün etkisini artırmak için gözün içine beyaz renk uygulamalısınız. Kalçalara etek kamuflajı * Kıyafet seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk nokta güvendiğiniz yerinizi ön planda tutmaktır. İnce bacaklarınız varsa mini etek giyebilir, göğüs dekolteniz güzelse derin v yakalı üstler giyip dikkati oraya doğru çekebilirsiniz. Böylelikle kusurlu bölgeleriniz ister istemez göze batmayacaktır. *Geniş kalçaların gizli silahı eteklerdir. Kalkıp da mini etek giyin demiyoruz elbette ama uzun ya da diz hizasındaki etekler basenlerdeki fazlalıkları belirsizleştirip bilakis J.Lo. havasında seksi bir kalça görüntüsü yaratacaktır. * Basen problemi olup "yok ben pantolon rahatlığından vazgeçmem" diyorsanız da size uzun boru paça pantolonları tavsiye ediyoruz. Kalçayı sımsıkı saran pantolonlar yerine kalçanın şeklini ele vermeyen boru paçalar sizin için ideal olacaktır. *İri desenli, beyaz renk, jarse kumaş üst bölgesi kalın olanlar için gerçek birer düşman. Göbekli vücutlar koyu renk ve çok dar ve ince kumaşlı olmayan üstlerle kamufle edilmeli. Ama boyuna çizgili bir elbisenin sizi olduğunuzdandaha ince göstereceğinizden emin olabilirsiniz. * Yüksek belli pantolonlar göbekli vücutlarda göbeği daha da ortaya çıkartır. Düşük beller zaten göbeği

Koyu rengin ince gösterdiği gerçeğinin yüzünüz için de geçerli olduğunu unutmayın ve her şeyden önce teninizi bir şekilde brozlaştırın. Bu sıcak yaz günlerinde pek zor olmasa gerek!

Duruşunuz 3 kilo fark ettiriyor *Her şeyden önce dik durmayı bedeninize öğretin. Başınızdan bir iple yukarı doğru çekildiğinizi hissedin ve yürüyüşünüze bu duyguyu adapte edin. *Karnınızı içeri çekip omuzlarınızı geride tutarak yürüyün. İnanın bu yeni yürüyüşün etkisi vereceğiniz üç kiloya bedel. DİKKAT! Fotoğraf çektirirken başınızı yukarı kaldırmak yerine aşağı doğru eğin. Yüzünüzün daha ince çıktığını göreceksiniz. Ayrıca kolları vücudunuza yapıştırarak daha tıknaz resim vereceğinizi unutmayın.

21 kimlife

kapatamaz bile. Bu durumda tercih etmeniz gereken ikisinin ortasında bir bel kesimi olacaktır. Bunu da pantolonun ağ dikişinden itibaren karışınızla ölçebilirsiniz. Ağdan belin bittiği yere kadar bir tam karış mesafesi varsa beli uygundur! *Etek olarak pilili değil kloş ya da dar etekleri seçmelisiniz. Pilili etekler olduğunuzdan kilolu gösterecektir. *Beliniz kalınsa kemerinizi belin çok az altında biraz da bol bir şekilde tutmanızda yarar var. Bu şekilde göbeğinizi kemerin üstünden ya da altından çıkartmak yerine tam altında gizleyecek şekilde kamufle etmiş olursunuz. *Dolgu topuklar çok moda olmasına rağmen tıknaz bir görüntüye neden oluyor. İnce topuklu ayakkabılar her zaman daha zarif ve ince bir duruşa sahip olmanızı sağlar.


Püf Noktalar Cildiniz İçin

Bitkisel Yaglarla

Kalıcı Bronzluk

Yaza girdiğimiz şu günlerde bronzlaşma fikrini aklından geçirmeyen yoktur herhalde. Ama güzellik tutkunları için aynı zamanda en kritik kelime!

B

ir kere genç kalma iddiasında olan herkes, güneşle olan ilişkisinde çok dikkatli olmalı. Çünkü tenimizde o kadar olumsuzluklara neden oluyor ki... Cildi sertleştiren ve kırışıklıkların daha derin hale gelmesine neden olan ultraviyole ışınları güzelliğe en büyük darbeyi vuruyor. Doğal Ürün Uzmanı Volkan Kurt, hem güneşin zararlı etkileri ve de bitkisel kalıcı bronzlaşma hakkında özel bilgiler veriyor. Kaç yaşında olursa olsun her kadının idealinde yazın kahverengimsi bir ten

ve güneş ışığı ile rengi açılmış saçlar yatar. "çikolata renkli güzelliğin" çekicilik kattığı doğru ama risklerini hesaba katmak lazım. Öncelikle şunu unutmayalım. Direk olarak güneşin altında kavrulmak yapılacak en büyük hata. Kendinizi güneşe korunmasız teslim ettiğinizde, cilt ilk önce gerilir. O canlı görüntüsü yok olur. Aniden bir sürü leke belirir. Alınacak çok sayıda başka tedbirler var: Bronzlaşırken olmazsa olmaz kuralları ihlal etmeyin. Öncelikle zaman kavramı önemli. 15 veya

Güneş yanıkları herkesin başına gelen konu. Bunun için doğal bir meyve maskesini verelim: Bir avuç taze çileği iyice ezin. Güneşten yanmış cildinize suyunu sürün. "20 dakika veya yarım saat kalsın.. Ilık su ile yıkayın ve kağıt havlu ile çok hafif bastırarak ıslaklığı alın.

30 dakikadan fazla güneşin altında yatmamanız gerekir. Saat 11.00 ile 16.00 arası güneşte kalmamanız yararınızadır. Yaz boyunca güneş gözlüğünü ve şapkayı yanınızdan asla ayırmayın. Açık renk tenliler bu kurallara harfi harfine uymalı. Diğer taraftan, bronz ten tutkunları bir hata daha yapıyor: Koruma krem ya da losyon sürüp, akşama kadar güneşin altında kalıyor. Unutmayın dünyanın en donanımlı uzmanları tarafından üretilmiş bir krem bile sizi Ultraviyole ışınlarından saatlerce koruyamaz. Siz hem koruyucu sürün ama yine de güneşin altında çok fazla kalmayın. Yazın güneşlenme sonrası duş alırken, suyun ısısı da önemli. Sıcak su kullanmayın sakın. Ilık suyu tercih edin.

Bitkisel Bronzlaşma Güzellik ve bakımla ilgili nasıl doğal çareler varsa bronzlaşma ile ilgili de doğal seçenekler söz konusu. Ancak bitkisel bronzlaşmayı güneşten korunmak için değil, sadece doğal çikolata bir tene kavuşmak için uygulamalısınız. Güneşten koruma faktörlü başka bir krem veya losyonu ayrıca vücudunuza uygulamalısınız. Çünkü güneşin, tuzlu suyun ve rüzgarın ciltteki yıpratıcı ve yaşlandırıcı etkisine karşı savaşmak için koruma bazlı ürün şart.

22 kimlife


Bilmekte Fayda Var

B Vitamin Deposu

Erik

Can eriği tatlı olur. dalından kopartılıp bekletildiği zaman yeşilliğini kaybetmez,biraz daha uzun bekletilirse sararır. tatlıdır. genellikle papaz eriği ile karıştırılır ve ancak tadına bakarak anlaşılır.

M

arket, manav ve pazarlarda tezgahları süslemeye başlayan eriğin, bol miktarda B vitamini içerdiği ve karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarına, sindirim rahatsızlığı çekenlere, tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlara iyi geldiği belirtildi.

Erik’in Faydaları *Alzhimer e karşı güçlü bir önleyicidir. *Zihin açar. *Çocukların mutlaka tüketmesi gerekir. *Beyin için müthiş bir dopingtir. *Vücuttan su atıcı özelliği vardır.

İlkbaharda çıkan eriğin yeşil, kırmızı ve sarı meyvesi sonbahara kadar, kurutulmuşu da yıl boyunca tüketilebiliyor. Latince adı ´Prunus domestica´ olan erik, en eski yazılı belgelere göre 2000 yıldır biliniyor. Kafkasya ve Hazar Deniz´i çevresinden dünyaya yayıldığı sanılan eriğin, erkenci döneminde çıkanına ´can eriği´, yaz ortalarında olgunlaşanına ´Japon ya da İtalyan eriği´ deniyor. Ağustos´ta olgunlaşmaya başlayan ´Avrupa eriği´ ise ekim ayına kadar yenebiliyor. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renkler alıyor. Türkiye´deki en tanınmış erik çeşitleri can eriği, papaz

23 kimlife

eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriği olarak biliniyor. Türkiye´nin hemen her yöresinde yetiştirilen erik, daha çok taze meyve olarak tüketildiği gibi komposto, hoşaf, şurup, pekmez, reçel, marmelat veya kurutularak saklanıyor. Satın alırken, canlı yeşil, sert, sulu ve lekesiz olan eriklerin seçilmesi tavsiye edilirken erik, bol miktarda B vitaminleri içeriyor. Uzmanlar, eriğin bağırsakları yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu ifade ederken, ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve olduğunun altını çiziyor. Uzmanlar, eriği karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarına, sindirim rahatsızlığı çekenlere, tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlara da öneriyor.

Kim Marketlerinde yaz ayı boyunca istemiş olduğunuz erik çeşitlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Manav reyonumuzda günlük taze ürünler yer almaktadır.


Güle Güle Kullanın

2012 Ayakkabı

Modası

Hemen hemen her kadın muhteşem bir çift ayakkabı için cüzdanını boşaltmakta bir an tereddüt etmez! İşte, kadınların bu ayakkabı tutkusu açıklanamaz ve durdurulamaz olunca tasarımcılar da her sezon baştan çıkarıcı modeller ile yeni trendler yaratıyorlar.

2

011 yaz modası ayakkabı modelleri arasında çok yüksek ve sivri topuklu tasarımlar gözde oluyor. Topuklu olmasının yanı sıra bileği sarıp sarmalayan 2000lerin modası ipli ayakkabılar da 2011 yaz modası ayakkabı modelleri arasında yer alıyor. Stilettolar ve yüksek topuklular Ayak sağlığı açısından tartışmalı bir konu olsa da, ince topuklu yüksek ayakkabılar kadınların her zaman vazgeçilmezi olacak. Güzellik ve zarafet için ne kadar çok şeyi feda etmeye hazırız, değil mi? Bu nedenle, bu tür ayakkabıların modası hiçbir zaman geçmeyecek. Yeni sezondaki stilettolar çılgın renkleri ve modelleri ile büyük çeşitlilik gösteriyor. Düz ayakkabılar Düz ayakkabılar genelde seksi bulunmaz. Seksilikten önce konfor ön plandadır. Ancak, yeni sezon için tasarımcıların koleksiyonlarına bakılırsa düz ayakkabılar daha alımlı ve çekici hale getirilmiş diyebiliriz. Bu da, ayakkabıları çok yönlü yapıyor. Örneğin, sevimli bir elbise ya da şık bir pantolon altına düz bir çift ayakkabıyı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. İlkbahar Yaz 2011'de düz ayakkabı stilleri çok çeşitli: Balerin babetler, oxford'lar, spor sandaletler, bandajlı sandaletler, vintage sandaletler ve neler neler... Böyle geniş bir yelpazede en iyisi, kişisel tarzınızı yansıtacak bir çifti bulmaktır.

24 kimlife


Güle Güle Kullanın 2011 yaz modası ayakkabılarının en belirgin özelliği yüksek topuklu olması. Çok yüksek ve sivri topuklu tasarımlar ön planda. Aynı zamanda 2000ler de moda olan ipli ayakkabılar da 2011 yaz modası ayakkabıları arasında yer alıyor. Her ilkbahar yaz döneminde olduğu gibi vazgeçilmez bir trend olan sandaletler yine 2011'de de geniş yelpazeli seçenekleri ve her zevke hitap edecek tasarımları ile vitrinlerdeki yerini aldı.

Tahta topuklar Karl Lagerfeld tarafından tasarlanan takunyalar, ilk olarak Chanel'in 2010 İlkbahar Yaz koleksiyonunda görüldüğünden bu yana popülerliklerini hiç kaybetmediler. Modernize edilen bu tahta ayakkabılar, şimdi daha trendi ve lüks bir görünüme sahipler.

Platformlar Platformlar, İlkbahar Yaz 2011 moda sezonunda her zamankinden daha sıcak ve sevimliler. Üstelik fazlaca şıklar. Erkeklere müjde: Kaba tasarımların yerine zarif tasarımlı platform ayakkabılar göreceğiz her yerde!

Desenli ve baskılı ayakkabılar Ayakkabıların üzerinde desen ya da baskı olması, görünümü daha neşeli ve canlı yapar. Özellikle tek renk ve sade giyindiğinizde, desenli ayakkabıları tercih etmek ideal olur. Sezonun en favori görünümlerinden biri.Yeni sezon için ayakkabılarda en trendi baskılar; çiçekler, geometrik desenler ve hayvan tasarımları.

"Flatform" topuklar Bu yeni bir terim. Yüksek ve düz bir platform üzerinde, bilekten bağlanan ayakkabılar yani "flatform"lar yazın en yeni akımı olacak. Espadrilleri anımsatsa da, bunlar biraz daha yüksekler. Çok zarif ve sofistike bir görünüm değil ama giyene büyük rahatlık sağladığı söyleniyor. Deneyip, göreceğiz artık!

Gladyatör ve bilekten bağlı topuklular Gladyatörler, bu sezon yine çok moda. Özellikle topuklu modelleri. Ayrıca gladyatör ve sandalet karışımı topuklu ayakkabılar sezonun yeni trendi gibi gözüküyor. Bilekten bağlanan bu ayakkabılar hem seksi hem çok şık. Fakat bu tarz ayakkabılar biraz sınırlayıcı. Çünkü ince bilekli kadınların bu modelleri denemesi gerekiyor.

Dolgu topuk ayakkabıların en önemli özelliği platformların ahşap ağırlıklı malzemeler ile tamamlanmış olması.

25 kimlife


Tarihte Bugün

Dünya

Nüfus Günü

Dünya Nüfus Günü 1987'den bu yana her yıl 11 Temmuz tarihinde kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, bugünü bir kutlamadan çok nüfus artışından kaynaklanan sorunların gündeme gelmesi, tartışılması ve çalışmaların hızlandırılması için bir fırsat olarak değerlendirmektedir.

B

u yıl tüm dünyada işlenen ana temalar "yoksulluğun azaltılması ve üreme sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi" olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar yoksulluk içindeki annelerin ölüm riskinin yüksek gelirli olanlardan daha fazla olduğunu göstermektedir. Gayri Safi Milli Gelir düzeyi azaldıkça gebelik, doğum ve doğum sonu problemlerden kaynaklanan anne ve bebek ölümleri artmaktadır. Her yıl hemen hemen tamamı gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere 514,000 kadın gebeliğe bağlı nedenlerden hayatını kaybetmektedir. Yani her dakika bir

kadın; gebelik ya da doğum sırasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Ayrıca her yıl 50 milyondan fazla kadın da gebelik ve doğuma bağlı kalıcı sağlık sorunları yaşamaktadır. Kadın, kalkınmanın vazgeçilmez ve temel unsurlarından biridir. Daha yüksek gelir ve daha iyi eğitimin anlamı sağlıklı gebelik ve güvenli doğumdur. Kadınlar eğitimli ve sağlıklı bireyler olarak kalkınmanın bir parçası oldukları taktirde ülkeler ekonomik, sosyal ve kültürel olarak daha sağlam bir yapıya sahip olacaklardır. Ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde kız çocukları

26 kimlife

daha az eğitim almakta, daha kötü beslenmekte, sağlık hizmetlerinden daha az yararlanmakta ve daha düşük ücretlerle çalışmaktadır. Kadınların hala erkekler kadar iş olanaklarına ve aynı derecede ekonomik güvenceye sahip olmaları istenen düzeyde değildir. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, bu gerçeklerin ışığında nüfus ve kalkınmayla ilgili 2001-2008 yılları arasında Türkiye'de uygulanacak projeler için 3. Ülke Programı çerçevesinde 5 milyon doların üzerinde bir kaynak sağlamaktadır. Bu program kapsamında; *Kadın, erkek ve ergenlerin üreme sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, *Üreme sağlığı hizmetlerinin yönetimi ve uygulamalarının güçlendirilmesi, *Nüfus ve kalkınma konularında ihtiyaç duyulan veri ve bilginin sağlanması çalışmalarında destek verilmesi, *Nüfusun genç, yaşlı, engelli gibi öncelikli gruplarıyla ilgili aktivitelerinin desteklenmesi gibi çalışmalar devam etmektedir. Özellikle yürütülmekte olan savunuculuk alt programı ile de kadının eşitlik hakkının ve temel sorunlarının gündemde tutulması ve karar süreçlerinde daha güçlü temsil edilmesi için dernekler, vakıflar ve medya işbirliğinde çalışmalar yapılmaktadır.


Ünlü Röportajı

?

27 kimlife


Gizem GĂœVEN

28 kimlife


Gizem GÜVEN

Genç ve Yetenekli Oyuncu

Gizem GÜVEN

Yetenekli oyuncumuz "Gizem Güven" ile keyifli bir röportaj yaptık. Şimdilerde "Sinirli Annem" dizisinde rol aldığı Ceren karakteri ile ekranlarda görme fırsatına kavuşuyoruz. Gizem Güven oyunculuğun yanı sıra reklam filmleri ve katalog çekimlerinde de bulunmaktadır. Oyunculuğa başlaman nasıl oldu? Veya oyunculuğa başlamanın ilginç bir hikâyesi oldu mu? Oyunculuğa 3 yaşındayken ajansa kaydolmamla başladım.. Çeşitli reklam, dublaj, katalog çalışmalarım oldu ve İki Arada dizisinde rol aldım devamında Sihirli Annem ve Selena dizisinde oynadım ve şimdi yine Sihirli Annem dizisinde oynuyorum.. Dizide canlandırdığın karakterden biraz bahseder misiniz? Ceren karakteriinatçı,tutarlı,sevdikl erine bağlı,haksızlığa gelemeyen ve zeki bir genç kız..Dizide kardeşleriyle tartışıyor normal hayatta da kardeşlerin yaşadığı gibi..Mesela ben tek çocuğum ama Ceren'i oynarken bunun eksikliğini yaşamamış oluyorum. Sihirli Annem dizisinin yepyeni maceralarla tekrar başlamasının sende ne gibi etkisi oldu? Öncelikle dizide ki Cem karakterini oynayan Buğra( Özmüldür) ile görüşüyorduk bir gün buluştuğumuzda konusu açıldı ekranda tekrarları oynuyordu...Keşke tekrar başlasa hepimiz bir araya gelsek dedik ve bir kaç gün sonra haber alınca gerçekten havalara uçtuk mucizeymiş gibi geldi bize daha heyecanlı daha hevesle başladık çekimlere :)

Ceren karakterini yıllar sonra tekrar oynamayı hiç düşünmüş müydün? Evet ekranda izledikçe eski hallerimizi ne kadar küçükmüşüm diyordum ve şimdi Ceren karakteri de ben de genç kız oldum yani aklımda ki gerçekleşti. Oynadığın Ceren karakterlerinizle benzer yönleriniz var mı peki? Evet..Ben de oğlak burcuyum ve gerçekten inatçıyım ve sevdiklerime bağlıyım, haksızlığa uğramaktan hoşlanmam ve kardeşlerim olsa kavgalarımızda benzerdi herhalde. Sette zorlandığın sahneler oluyor mu? Olmuyor diyebilirim...Sadece birbirimize kızmamız kavga etmemiz gereken sahnelerde gülme krizine girebiliyoruz ama o da eğlenceli yanı. Sihirli Annem setinde garip olaylar yaşanıyor mu? Eski bölümlerde daha çok yaşanıyordu.Özellikle efektli sahnelerde komik anlar oluyordu. Şimdi de set çok eğlenceli artık aile gibi olduk, beraber büyüdük zaten.. Sanki araya hiç zaman girmemiş gibi devam ediyoruz..

29 kimlife


Gizem GÜVEN oyuncuları kendime örnek alıyorum her yönden..hepsi mükemmeller.. yabancı film izlemeyi çok seviyorum ve Angelina Jolie ve Will Smith hayranıyım diyebilirim :) Günlük hayatında en çok neler yapmaktan hoşlanırsın? Dizi dışında vaktini nasıl geçiriyorsun? Ailemle arkadaşlarımla vakit geçirmek,gezmekten çok hoşlanırım.. Josh (köpeğimle) oynamaktan da keyif alıyorum..kitap okumayı müzik dinlemeyi film izlemeyi de çok seviyorum :)

İnsanlar tarafından sevilmek,takip edilmek çok güzel.. Çevremden gelen iyi ya da kötü şeyleri dinlemeyi seviyorum çünkü kendimde göremediğim eksikliklerim olabilir,hoş tepkiler almakta bizi çok sevindiriyor. Gizem, özellikle gençlerin ve çocukların çok sevdiği bir dizide oynuyorsun. Bunu nasıl başardın? Teklif geldikten sonra görüşmeler oldu ve kendimi okuma provasında buldum.. Bir yandan bizim şansımıza bağlı olduğunu düşünüyorum...İyi ki de başarmışız.

Herhalde insanlar seni izlerken okul ve oyunculuğun bir arada nasıl devam ettirdiğini merak ediyorlardır. Nasıl başarıyorsun? Küçük yaşta ikisini bir arada yürütmeye alıştık..Setteyken bile ödev yaptığımız sınava çalıştığımız zamanlar oluyor eğitim her zaman devam etmeli ve ön planda olmalı bunun yanı sıra oyunculuk konusunda da hep kendimize bir şeyler eklemeli geliştirmeliyiz..çabalayıp gayret ederek her iki alanda da iyi yerlere gelmek istiyorum.. Okuldaki arkadaşlarınızdan nasıl tepkiler alıyorsunuz, derslerinizin aksadığı oluyor mu dizi yüzünden? Aksatmamaya özen gösteriyoruz.. set aralarında da ders çalışabilyoruz.. Arkadaşlarımda da gayet güzel tepkiler alıyorum ve onlardan güzel şeyler duymak beni mutlu ediyor..

Sence sektördeki gençlerin çektiği en büyük sıkıntı ne? Bizim gibi okulla beraber yürüten gençlerin bu konuda sorumluluk sahibi olması gerekiyor çünkü ne istediğini bilmek ve ona göre zaman zaman fedakarlık yapmak gerekiyor. Örneğin, arkadaşların dışarıda bir yerde buluşmuş eğleniyorken sen sette çekim yapıyorsun ama bunu sevmek ve tam olarak geleceği de düşünerek nerede olmayı istemekle ilgili..

Sihirli Annem dizisindeki güzel ve sempatik oyuncumuz Gizem GÜVEN sorularımızı içtenlikle cevapladı.

Bu aralar takip ettiğin diziler var mı? Öyle bir geçer zaman ki dizisini takip ediyorum.. Dizilerde beğendiğin genç oyuncular var mı? Varsa kimlerdir? Genç oyunculardan Aras Bulut İğnemli ve Farah Zeynep Abdullah'ı son derece başarılı buluyorum. Kendine örnek aldığın oyuncu ya da oyuncular var mı? Öncelikle oynadığım dizilerde ki

30 kimlife


Gizem GÜVEN

Ailemle arkadaşlarımla vakit geçirmek ve gezmekten çok hoşlanırım..Josh (köpeğimle) oynamaktan da keyif alıyorum.. Kitap okumayı, müzik dinlemeyi ve film izlemeyi de çok seviyorum :)

Boş zamanın oluyor mu? Çünkü hafta içi okuldasın ve hafta sonu çekimlerin oluyordur. Gerçi bu ara okul açısından tatil dönemindesiniz ...Arkadaşlarınla bir araya geldiğinizde nasıl vaktin geçirirsin? Okullar tatile girdi ama şuan çekimler yoğun tempoda devam ediyor..Tatile az kaldı, yeni bölümler televizyonda oynamaya devam edecek..Arkadaşlarımla bir arada olduktan sonra ne yaptığımız pek fark etmiyor :) ama gezmeyi çok seviyoruz planlarımız o yönde oluyor..bu yoğunluğun arasında da mutlu olacağım şeyler yapmak motive ediyor. Okul ve oyunculuk dışında başka uğraşlara vakit kalıyor mu? Dublaj çalışmalarım oluyor.Geçen seneye kadar katalog çekimlerinde yer alıyordum..keman dersleri alıyordum dizi başlamadan önce şimdi ara verdim..ama önümüzdeki senede çeşitli aktivitelere yer vermek istiyorum..

Sürekli göz önünde olmaktan Sihirli Annem'deki ve insanların ilgisinden rahatsız olduğun Ceren zamanlar oluyor mu? karakteri; İnsanlar tarafından sevilmek,takip inatçı,tutarlı,sevdiklerine edilmek çok güzel..Çevremden bağlı,haksızlığa gelen iyi ya da kötü şeyleri gelemeyen ve zeki dinlemeyi seviyorum çünkü kendimde bir genç kız..Dizide göremediğim eksikliklerim olabilir,hoş tepkilerkardeşleriyle almakta bizi çok sevindiriyor tartışıyor ..Tabi normal ki bir hayatta alışveriş da merkezine gidince kısıtlı zamanım varsa ve bir yaşadığıaceleci şeyler kardeşlerin almam gerekiyorsa gibi..Mesela davranabiliyorum amaben hiçbirtek zaman insanlardan gelen istekleri çocuğum ama Ceren'i geri çevirmek oynarken istemem kısacası bunun kendime yapılmasından hoşlanmadığım bir eksikliğini yaşamamış şeyi başkasına yapmamaya özen gösteriyorum.oluyorum.

Gelecekte de oyunculuk mu yapmak istiyorsun yoksa başka bir hayalin var mıdır? Oyunculuğa devam etmek istiyorum bu alanda kendimi geliştirip ilerde de iyi yerlere gelmeyi çok istiyorum. Küçük yaştan beri de iç mimar olmak istiyordum hala da öyle ama bu zamanlarda fikirler kolay değişebiliyor.

31 kimlife

Yoğun çalışma temposunda bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz. Eklemek istediğin bir şey var mıdır? Hayır yok her şey çok güzel..ben de size teşekkür ederim benim için keyifliydi umarım sizler için de öyle idi :) Röportaj:Gülşah ŞENEL - Sema GÜR


Pratik Bilgi

Bebek ve Çocuklarla . Tatil Hazırlıkları Için

Pratik Bilgiler Bebeğinizle ya da çocuğunuzla tatil yapmak oldukça eğlencelidir; ancak bu her zaman, gecikmeler, aksilikler olmayacağı anlamına gelmez, Sizin için pratik bilgiler ürettik.

B

ebeğinizle ya da çocuğunuzla tatil yapmak oldukça eğlencelidir; ancak bu her zaman, gecikmeler, aksilikler olmayacağı anlamına gelmez, bazı ön hazırlıklarla çocuğunuzla birlikte tatil yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz ve bambaşka bir deneyim kazanabilirsiniz. Seyahat Öncesi Ön Hazırlıklar Hazırlıklara çok zaman ayırın ki aceleye gelmesin. Her şey, bebekle ve küçük çocuklarla birlikteyken normalde olduğundan daha uzun sürer. Tatil boyunca çocuğunuzun günlük programına olabildiğince yakın davranmaya çalışın Seyahati ve öğün vakitlerini, bebeğinizin normal günlük yaşantısına uyan bir zaman diliminde yapmaya çalışın. Seyahat ederken bebeğinizin yeterli sıvı aldığından emin olun (Sıcak havalarda sıvılar yemeklerden daha önemlidir ) Meyve suyu ya da su bulundurun, bebeğinizin sık sık içebilmesini sağlayın. Hayatınızı kolaylaştıracak her malzemeyi ya da gıdayı alın. Yararlı malzemeler arasında, bir soğutma çantası, önlükler, kaşıklar, plastik tabaklar, bardaklar ve hazır bebek gıdası içeren kavanozlar. Gideceğiniz yerde mama sandalyesi yoksa, bir masaya vidalanan yada tutturulan farklı taşınabilir yüksek sandalye çeşitleri ve sandalyenin arkasına asılabilen kumaş seyahat koltuklarından faydalanabilirsiniz.

32 kimlife


Pratik Bilgi

Gezi için, oyuncak, kitap ve benzeri dikkat çekici nesnelerden fazla miktarda alın Birkaç yeni oyuncağı ya da bebeğinizin görmemiş olduğu eski oyuncakları bir süre için saklayın ve zamanı gelince ortaya çıkarın. Yurtdışına seyahat ediyorsanız, çocuğunuzun, zamanında tüm aşıları olduğundan emin olun. Bebekle Tatilde İhtiyaç Listesi Bebeğiniz İçin Gerekenler *Bebeğinizi taşımak için puset, çocuğunuz için baston puset, *Islak mendil, *Altını açmak için alt açma minderi, *Bebek bezi, *Mama önlüğü (plastik olanlar yada tek kullanımlık olanlar tercih edilebilir) *Kağıt havlu, *Bebek için içecek çeşitleri *Biberon, *Mama kaşıkları, tabakları *Bebeğinize yedirmeyi düşündüğünü gıdaları önceden temin edebilirsiniz. (Örneğin hazır olarak satın alabileceğiniz kavanoz mamaları, meyve püreleri, meyveli yoğurt, bebek bisküvi ve ekmekleri vs) *Oyuncak (her zaman oynadığı bir oyuncak ve daha önce görmediği yeni alınmış bir oyuncak) *Muşamba (Bebeğinize yemek yedirme sırasında ortalık kirlenmemesi için yere serebilirsiniz) *Yedek çöp poşeti, buzdolabı poşeti, *Bebek giysileri (uzun kollu penyeler ve paçalı giysiler bulundurmayı unutmayın güneşten ve sinekten korunması için)

Bir yaşından küçük bebekler değişimi sevmez. Gıdaları siz hazırlamaya çalışın, ancak konakladığınız çocuk dostu diye adlandırılan otellerin çocuk menüleri ve çocuklar için erken öğünler gibi kolaylıklarından faydalanabilirsiniz.

*Sinek kovucu sprey, tabletler *Küçük bir omuz yada bel çantası (içinde her an ihtiyacınız olabilecek cüzdan, sağlık sigorta kartı, güneş gözlüğü, cep telefonu, yolculuk biletleri bulunan) *Pişik kremi *Bebekler için güneş kremi, *Bebeğiniz için mayo bebek bezi, ya da mayo, *Bebeğiniz-çocuğunuz kumda oynayabilir, kum oyuncaklarını yanınıza alabilirsiniz. *Bebeğinizin havuzda ve denizde eğlenmesi için şişme simit (Bunu gittiğiniz yerde de temin edebilirsiniz) *Tırnak makası, *Bebek şampuanı, sabunu, banyo kesesi, *Bebeğiniz için şapka, şapka takmayı reddederse, çocuklar için kullanılan başörtülerden kullanabilirsiniz *Bir takım temiz çarşaf (Havuz yada denizde bebeğiniz uyurken üzerini örtmemize bebeğinizi sarmanıza da yarayacaktır.) *Sabun, bebeğinizin ufak tefek elde yıkamanız gereken eşyaları olabilir (Otellerde bulunan sabunlar yeterli olmayabilir.) *Ayrıca hijyen açısından, minik boylarda sıvı sabun, yüzey temizleyici, küçük bir lavabo fırçasını yanında bulundurmanız tatilde işinizi kolaylaştıracaktır. İlaçlar *Sivrisinek sokmalarına karşı kaşıntı giderici krem. *Bebeğinizin her zaman kullandığı ilaçlar (ilaçları sıcaktan

33 kimlife


Pratik Bilgi

Yürümeye başlayan çocuğunuzu oyalamak oldukça güç olabilir Onun için oyuncaklar, kitaplar ve oyunlar bulundurun, pek çoğu, etrafta koşacak yeri olmayan küçük bir alanda sıkışıp kalmayı sevmez

Hayatınızı kolaylaştıracak her malzemeyi ya da gıdayı alın. Yararlı malzemeler arasında, bir soğutma çantası, önlükler, kaşıklar, plastik tabaklar, bardaklar ve hazır bebek gıdası içeren kavanozlar. etkilendiklerinden mutlaka buzdolabında bulundurun) *Ateş düşürücü şurup ya da fitiller, *İsilik için bebek yağı, *Taşıt tutması için ilaçlar. Bebekle ya da Çocuklu Tatilde Dikkat Edilmesi Gerekenler *Sıcak havalardan gıda zehirlenmesi riski fazla olduğundan, güvenlik ve hijyene dikkat etmek önemlidir. *Bir yaşından küçük bebekler değişimi sevmez. Gıdaları siz hazırlamaya çalışın, ancak konakladığınız çocuk dostu diye adlandırılan otellerin çocuk menüleri ve çocuklar için erken öğünler gibi kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. *İçme suyunuza dikkat edin bebek için uygun olduğunu denetleyin *Sokakta satılan gıdalardan ve atıştırmalıklardan kaçının. *Mamayı ve açık olan bebek gıdasını kavanozlarını, yalıtılmış bir çantada soğuk olarak tutun. *Bebeğinizi ılık olarak bekletilmiş sütle beslemeyin. *Lokantalarda yemek yiyorsanız,

temiz ve hijyenik olduklarından emin olun . *Her tür çiğ meyve ve sebzeyi her zam an yıkayın ve soyun. *Süt ve süt ürünlerine, özellikle dondurmaya dikkat edin Hava Yoluyla Seyahat Önceden yapılmış küçük bir planla genelde sorunsuz bir yolculuk geçirebilirsiniz Basınçlı kabinler su kaybına neden olduğundan bebeğinizin yeteri kadar su içtiğinden emin olun, uçağın kalkış ve inişinde çiğnemesi için bir şeyler verin (Biberonla su içirmek, meyve suyu içirmek, mümkünse emzirmek) Uçakta verilen bazı yemekler büyük bebekler ve yürümeye başlayan çocuklar için uygundur her ihtimale karşı meyve, peynir, kepekli ekmek, sandviç, krakerler, meyve suyu, bir şişe su gibi yenmesi kolay gıdalardan oluşan bir poşet hazırlayın Bebeğiniz kucağınızdayken sıcak gıdalar yemeyin ya da içmeyiniz Uçaklarda biberon ve mama hazırlamak için uçak personelinden yardım alabilirsiniz

34 kimlife

Karayoluyla Seyahat Bebeğiniz için araba koltuğuna oyuncaklar asın Çocuğunuz için kitap, dergi, oyuncak...vs dikkatini dağıtabilecek malzemeler bulundurun Molaların aralığını kısa tutun Bebeğinizi sık sık emzirin Yanınızda atıştırmalık gıdalar ve içecekler alın Yolculuk boyunca güneşten korunmak için , pencerelere güneşlik takın ve arabanızın havasını taze tutmaya çalışın.

Bebeğiniz İçin İhtiyaç Listesi *Bebeğinizi taşımak için puset, çocuğunuz için baston puset, *Islak mendil, *Altını açmak için alt açma minderi, *Bebek bezi, *Mama önlüğü (plastik olanlar yada tek kullanımlık olanlar tercih edilebilir) *Kağıt havlu, *Bebek için içecek çeşitleri *Biberon, *Mama kaşıkları, tabakları vs...


KaĹ&#x;if

35 kimlife


Hazırlıklar

Dügün

Hazırlıkları Evleneceğiniz tarihe karar verdikten sonra yapmanız gereken isteklerinizi belirleyip, nikah gününe kadar önümüzdeki zamanı planlı kullanmak.

E

vlenmeye karar verdiğinizde yapılacaklar listesinin aslında ne kadar uzun olduğunu tahmin edemezsiniz. Siz tatlı tatlı balayı hayalleri kurarken, düğün günü yaklaşıverir. Evleneceğiniz tarihe karar verdikten sonra yapmanız gereken isteklerinizi belirleyip, nikah gününe kadar önümüzdeki zamanı planlı kullanmak. İşte size yardımcı olabilecek bir hazırlık listesi. Planlamayı kolaylaştırmak için *Yapacaklarınızın bir listesini çıkartıp iş bölümü yapın. Her şeye tek başınıza yetişmeniz çok zor olacağı için yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin. *Son anda sorun çıkmaması için, yapılmasını isteyip istemediklerinizi ailenizle konuşup organize edin. *Aileniz ve eşinizle bir bütçe çıkarıp, neyi ne zaman alabileceğinizi belirleyin. *Evlilik listesi hazırlayarak bunu yakın arkadaşlarınıza dağıtın. Ev Hazırlığı *Neyiniz var ve neler gelebilir diye bir liste yapın. *Eksikleri önem sırasına koyarak alışverişe başlayın. *Bu arada evdeki dolapları karıştırmayı ihmal etmeyin. Birçok eski ve kullanılmayan eşyayı tamir ederek yeniden kullanabilirsiniz. Örneğin eski bir bavul ya da sandık çok hoş bir sehpa olabilir. *İlk önce çok pahalı şeyleri alıp paranızı bitirmek yerine daha ucuz ama gerekli şeylere önem verin.

36 kimlife


Hazırlıklar Düğün Hazırlık Önerileri Nikah Şekerleri Nikahtan sonra davetlilere dağıtılmak üzere hazırlanan şekerler şimdi çok çeşitli. Klasik badem şekerlerinin yanı sıra kitap aralıkları, kuru çiçek ya da lavanta torbaları, midye kabukları, minik kutuların yanı sıra büyük tepsilerde çikolata da dağıtabilirsiniz. Davetiyeler Davetiye seçimini sakın son ana bırakmayın. Bazen davetiye seçmek bastırmaktan daha uzun zaman alabilir. Davetiyelerin basım süresi, sayısına bağlı olarak ve basımevinin yoğunluğuna göre değişir. En iyisi nikah gününüz belli olur olmaz davetiyelerinizi bastırın ve en az birkaç hafta önce yollayın. Fotoğraf ve Video Çekimleri Düğününüze çağıracağınız fotoğrafçı, sizin yakın arkadaşlarınızı tanımayacağı için fotoğraflarda istediğiniz herkesi görüntüleyemez. bu yüzden hem arkadaşlarınızı hem aile büyüklerinizi tanıyan biri düğün boyunca fotoğrafçıya yardımcı olursa istediğiniz resimlere daha kolay ulaşabilirsiniz. Gelinlik ve diğer ihtiyaçlarınız *Gelinliğinizin seçimini düğün tarihinden birkaç ay önce yapın. *Ayakkabılarınızın düğünden önce bir iki kere giyip alışmaya çalışın. Yüksek topuklu ve dar ayakkabılar düğün gününüzü acılar içinde geçirmenize neden olabilir. *Saç modelinizin ve makyajınızın kararını son güne bırakmayın. *Kuaförünüzden size birkaç örnek yapmasını rica edebilirsiniz. Son dakikada uzun uzun hazırlanmış bir saçı beğenmezseniz değiştirecek vaktiniz kalmayabilir. *Ayrıca ağır bir makyajdan da mutlaka kaçının. *Gelin buketiniz için çiçekçi ile en az bir hafta önceden görüşün. İstediğiniz çiçekler hemen bulunamayabilir. Düşündüğünüz modeli de önceden anlatın. Aynı çiçeklerden salonda ve nikah masasında da olursa çok hoş görünebilir.

Düğün günü: *Sabah uzun ve ılık bir banyo ile kendinizi rahatlatın. *Saçınızı yaptırın ve giyinmek, hazırlanmak için kendinize bolca vakit bırakın. *Muhteşem bir düğün günü yaşayın ve her dakikasının zevkine ayrı ayrı varın.

Gelinliğinizin altına giyeceğiniz ayakkabıyı, ayağınızın alışması için evde biraz kullanın. bunu eşinize de tavsiye edin. yeni ayakkabılar düğün günü ayağınızı sıkabilir.

Küçük Ayrıntılar *Bahşişler nikah günü başınıza dert açabilir. Bu yüzden küçük zarflara biraz bozuk para koyup, bir arkadaşınızın bununla ilgilenmesini sağlayın. Eğer otel gibi bir mekanda

evlenecekseniz, yöneticilerden biriyle görüşüp, o gece hizmet verecek personel için toplu bir bahşiş bırakabilirsiniz. *Düğün günü yanınıza mutlaka yedek bir çorap alın. kaçmış bir çorap, kıyafetinizin tüm güzelliğini yok eder. *O gece kullandığınız makyaj malzemelerini yanınızda bulundurun. İlerleyen saatlerde ihtiyacınız olabilir. *Gelecek kutlama telgrafları ve çiçeklerle ilgilenecek birini organize edin. Böylece hem telgrafların kaybolmalarını önlemiş olursunuz hem de düğün sonrası teşekkür cevabı vermeniz gereken kişileri unutmazsınız . Düğüne Hazırlık Evlenmeye karar verip, iki üç ay içinde tüm formaliteleri ve hazırlıkları tamamlayanlar da olmuyor değil ama pek çok çift, nişanlık dönemini uzun tutup, evliliğe yavaş, hiçbir detayı atlamadan hazırlanmayı uygun buluyor. İşte size 8 aylık süreyi kapsayan bir hazırlık programı. Düğüne 8 ay kala *Müstakbel eşinizle ayrıntılı bir bütçe ayarlayın. *Ne türde ve büyüklükte bir düğün istediğinize karar verin.

37 kimlife


Hazırlıklar

Kuaförünüzden size birkaç örnek yapmasını rica edebilirsiniz. Son dakikada uzun uzun hazırlanmış bir saçı beğenmezseniz değiştirecek vaktiniz kalmayabilir. Ayrıca ağır bir makyajdan da mutlaka kaçının.

*Parti organizasyonlarında tecrübeli yakınlarınız ve danışmanlarla görüşün. *Davetli listesini hazırlayın *Evde düğün yapmayı düşünüyorsanız, ikram listesini hazırlayın *Çiçekçi, fotoğrafçı, müzisyen gibi düğünde ihtiyacınız olacak kişilerle konuşup fiyat almaya başlayın. *Eviniz için alışverişe çıkın. Örneğin beyaz eşya kampanyalarına şimdiden katılabilirsiniz. Düğüne 4 ay kala *Kesin düğün tarihinizi saptayın. Nikah gününüzü alın. *Davetiyelerinizi alın ve neler yazacağınızı belirleyin. *Düğün pastanızı seçin *Düğüne şehir dışından katılacaklar için kalacak yer ayarlayın. *Balayınızda ne yapmak istediğinizi saptayın. Hatta ön reservasyon yaptırın. *Gelinlik provalarına başlayın. Düğüne 2 ay kala *Davetiyelerinizi bastırmaya başlayın. Özellikle uzak yerlerde oturanlara şimdiden postalayın. *Son olarak misafir listenizi kontrol edin. *Size ulaştırılan hediyeleri bir yere not alın ve teşekkür mesajları iletmeyi unutmayın. *Gelinliğiniz hazırlanırken iç çamaşırı, balayı giysileri gibi küçük ayrıntıları da unutmayın. Gelinlik provalarınızı gelinliğin içine giyebileceğiniz iç çamaşırı ile ya da kirlenmesini istemiyorsanız bir eşi ile yaptırın. *Mutlaka bir jinekoloğa gidin.

38 kimlife

Hem genel bir muayene olun, hem de doğum kontrolü hakkında bilgi alın. Doğum kontrolüne nikahtan daha önce başlamanız gerekebilir. *Eşinizin de sağlık kontrolünden geçmesini saylayın. Düğüne 2 hafta kala *Yeni evinize artık iyice yerleşin. *O güne kadar hiç haber almadığınız davetlilerinizi arayarak, onları bulmaya çalışın. *Bir güzellik salonuna gidip, cilt ve vücut bakımı yaptırın. *Çiçekçiniz ile görüşüp, gelin çiçeğinin siparişini verin. Düğüne 1 hafta kala *Detaylarla ilgili son kontrollerinizi yapın. *Yeni evinize tüm eşyalarınızın taşınmasını sağlayın ve artık evinize yerleşin. *Balayı rezervasyonunuzu kesinleştirin ve bavulunuzu hazırlayın. Düğüne 1 gün kala *Manikür, pedikür, ağda gibi kendi bakımınıza ait olan son işlemleri gerçekleştirin. Hatta rahatlamak için masaj yaptırın.


Haberiniz Olsun

Etkinlikler Festivaller

18. Istanbul Caz Festivali 01 Temmuz - 28 Temmuz İstanbul.

2.Uluslararası Opera Festivali

1-28 Temmuz 2011 tarihleri arasında İstanbul'un kalbi cazla atacak.

01 - 21 Temmuz Harbiye Cemil Topuzlu Sahnesi, Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı / İstanbul

Kentin tarihi, kültürel ve doğal dokusu eşliğinde birbirinden etkileyici konser mekânlarında, klasik ve modern cazdan pop, rock, dünya müziği ve folka varan geniş bir yelpazede merakla beklenen konserler 18. İstanbul Caz Festivali'nde.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Türkiye'nin ilk ve tek opera festivali, bu sene 1- 21 Temmuz 2011 tarihlerinde, 8 farklı opera prodüksiyonu ve 1 Gala Konseri ile toplam 19 gösteri ile sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak. Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra Münih Gartnerplatztheater ve Badisches Staatstheater Karlsruhe gibi dünyanın en önemli ve prestijli sanat kurumları festivalde konuk topluluk olarak operanın en güzel örneklerini sahneleyecekler.

Rock’n Coke 2011 16 Temmuz 17 Temmuz Hezarfen Havalimanı, İstanbul Coca-Cola ve Pozitif tarafından düzenlenen Rock2n Coke Festivali 16 ve 17 Temmuz 2011 tarihlerinde Hezarfen Havaalanı'nda müzikseverlerle buluşuyor. Bu sene birden fazla sahnesi ve zengin programıyla müzikseverlere dolu dolu bir hafta sonu yaşatacak Rock'n Coke festivalinin bu seneki sanatçı programı açıklandı.. Türkiye'nin en büyük açık hava etkinliği Rock'n Coke aynı zamanda eğlenceli etkinlik alanı aktiviteleri, yenilikleri ve 10.000 kişi kapasiteli kamp alanıyla bu yaz müzikseverler için unutulmaz bir festival deneyimi sunmaya hazırlanıyor. 16 Temmuz Cumartesi Ana Sahne: Limp Bizkit, Motörhead, The Kooks, Duman 2manydjs, Kurban, Çilekeş. 17 Temmuz Pazar Ana Sahne: Travis, Moby, Paolo Nutini, Skunk Anansie, Athena, Friendly Fires, Gripin.

Efes Pilsen One Love Festival

02 Temmuz - 03 Temmuz Santralistanbul'da. Efes Pilsen tarafından düzenlenen ve 9 yıldır dünyaca ünlü grup ve sanatçıları müzikseverlerle buluşturan Efes Pilsen One Love Festival, 10. yılında da müziğin efsanelerini ağırlamaya hazırlanıyor. Efes Pilsen One Love Festival'de bu yıl Manic Street Preachers, Suede, Happy Mondays, Editors, Cake ve Nneka'nın yanı sıra Büyük Ev Ablukada ve Sade de ana sahnede performans gösterecek. Efes Pilsen One Love Festival, 2-3 Temmuz 2011 tarihlerinde 18 yaş ve üzeri katılımcılara yönelik gerçekleştirilecektir. Ana Sahne: Suede, Manic Street Preachers, Happy Mondays, Editors, Cake, Nneka, Büyük Ev Ablukada 123, Neşeli Milis, Sade, Radyo Babylon Soundsystem.

39 kimlife


Haberiniz Olsun

Etkinlikler

Konserler

Kitaplar

Elton JOHN

05 Temmuz 2011 21:00 Küçükçiftlik Park, İstanbul Bilet Fiyatları: Oturmalı 1. kategori - 415.00 TL Oturmalı 2. kategori - 365.00 TL Vip Ayakta - 315.00 TL Ayakta - 140.00 TL Dünya turnesi kapsamında Türkiye'ye gelecek olan "Sır" ünvanlı Elton John, 5 Temmuz Salı günü İstanbul'da vereceği konserle hayranlarına muhteşem bir gece yaşatacak.

. Gıda Perakendeciliginde Is. . Yeri ve Is. Gücü Verimliligi Yazan: Hamit AKÇAY

Sezen AKSU 16 - 17 Temmuz 2011 21:00 Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi, İstanbul Bilet Fiyatları: 4. Kateg: 89.50 TL 5. Kateg: 67.00 TL / 6. Kateg: 56.00 TL Sezen Aksu 16 - 17 Temmuz 2011 tarihlerinde, "Hayatımın neşeli ve tadı yerinde bir dönemine ait şarkılar..." diye tanımladığı "Öptüm" albümünden yeni eserleriyle ve 35 yıldır kalplerimize değip dokunan bilinen ve sevilen şarkılarıyla İstanbul Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde.

Bon JOVI

08 Temmuz 2011 21:00 Türk Telekom Arena, İstanbul Bilet Fiyatları: Kategori 2 : 125.00 TL Saha içi Ayakta : 90.00 TL Kategori 3 : 75.00 TL Bon Jovi 18 Yıl Sonra Tekrar İstanbul'da! Dünya çapında 125 milyon albüm satışına ulaşarak, 50 ülkeden fazla yerde 2,700 konser vererek, 35 milyonun üzerinde seyirciye ulaşan Grammy® ödüllü Bon Jovi İstanbul konserinin biletleri Biletix'te!

Bir bütün halinde perakende sektörü verimlilik bağlamında ele alınmış, gıda perakendeciliğinde verimlilik arttırıcı yöntem ve teknikler ortaya konulmuştur. Neticede verimliliğe geniş bir perspektifle bakılmadan, verimliliğin bir yaşam biçimi, yaşama bakış biçimi, paradigma olduğu ihmal edilerek varılacak mesafe sınırlı olacaktır. Tüm teknolojik gelişim ve imkanlara rağmen, emek yoğun bir sektör olan perakendecilikte verimlilikte kilit unsur, insandır. İlerleyen yıllarda sektörde gelişim ve değişimlerin bu doğrultu da olacağını söylemek mümkündür.

Aklından Bir Sayı Tut Yazan: John Verdon Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: "Aklından herhangi bir sayı tut " 1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı. Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: "Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin... küçük zarfı aç."

40 kimlife


Haberiniz Olsun

Sinema Vizyon

dvd

Transformens 3 Tür:3 Boyutlu, Aksiyon, Bilim Kurgu. Yönetmen: Michael Bay Oyuncular: Shia LaBeouf, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Malkovich, Patrick Dempsey, John Turturro, Rosie Huntington Whiteley, Senaryo: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Ehren Kruger Gösterim Tarihi :01 Temmuz 2011

Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi

Aya giden bir füzenin yanlış yere inmeleri sonucu,ayın farklı bir yerine gelmeleri,orada yaşayan bir robotu uyandıracaktır...

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Yönetmen: David Yates Tür: 3 Boyutlu, Fantastik, Macera Senaryo: J.K. Rowling Oyuncular :Emma Watson, Helena Bonham Carter, Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Gary Oldman, Alan Rickman, Ralph Fiennes. Harry, Ron ve Hermione'nin Voldemort'un ölümsüzlük sırrını barındıran Hortkuluklar'ın izini sürmek ve yok etmek görevini üstlenerek yola çıkmaları ile başlıyor.

Zwart Water

Yönetmen: David Fincher Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton, Chandler Canterbury, Elle Fanning. Film, seksenli yaşlarında doğup, geriye doğru yaşlanan bir adamın hayatını konu alıyor. Benjamin Button hepimiz gibi zamanı durduramayan bir adamdır. Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda, 1918'de, New Orleans'tan başlayıp 21. yüzyıla uzanan serüveniyle, onun hikayesi herhangi birininkinden daha sıradışı bir hayatı içerir.

Digerleri / The Ohters

Yönetmen: Alejandro Amenábar Oyuncular: Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan, Elaine Cassidy, Keith Allen, James Bentley. İkinci dünya savaşı sonrası new jersey... Kocasını savaşta kaybetmiş olan grace, güneş ışığına hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte, büyük bir konakta yaşamaktadır. Perdelerin hep sımsıkı kapalı tutulduğu eve, üç kişi uğrar: ihtiyar bir kadın ve adam, bir de dilsiz genç kız.

Beter Böcek / Beetle Juice

Tür: Gerilim Oyuncular: Charlotte Arnoldy , Hadewych Minis , Barry Atsma , Els Dottermans , Isabelle Stokkel Yönetmen: Elbert Van Strien Senaryo: Paulo Van Vliet , Elbert Van Strien Dokuz yaşındaki Lisa yeni tanıştığı arkadaşının aslında annesinin daha önce ölen ikiz kız kardeşinin hayaleti olduğunu keşfeder.

Yönetmen: Tim Burton Oyuncular: Winona Ryder, Alec Baldwin, Michael Keaton, Geena Davis, Catherine O'Hara, Tony Cox. Genç ve mutlu bir çift olan Adam ve Barbara Maitland geçirdikleri trafik kazası sonrasında ölürler. Bu arada Charles ve Delia, kız kardeşleriyle birlikte New York'a gelerek Maitland'ların evlerini satın alırlar. Fakat Adam ve Barbara Maitland bu durumdan hiç hoşnut değildirler.

41 kimlife


Afiyet Olsun

Yemek Tariflerimiz

Bu ayki yemek tarifi bölümümüzde ana yemekler, tatlılar, hamur işleri ve börek tariflerine yer verdik. Farklı lezzetler tatmanıza bir nebze de olsa katkımızın olmasını istedik. Şimdiden Afiyetler olsun...

Pelmeni

Kirazlı

Brownie

Malzemelerimiz

* 1 yumurta * Göz kararı un * Su * Tuz

İç Harcı İçin * 300 gr Kıyma * 1 orta boy soğan * Tuz

Malzemelerimiz *4 Yumurta *1 Su B. Toz Şeker *150 Gr. Tereyağı *150 Gr. Bitter Çikolata *1 Çorba Kaşığı Kakao *1 Paket Vanilya *1 Paket Kabartma Tozu *4 Tepeleme Çorba K. Söke Un

Karabiber Sosu İçin *Smetana (kaymak, yoğurt, mayonez veya sevdiğiniz diğer soslar da olabilir.)

Üzeri İçin: *Kiraz

Tarifi

Tarifi

Karıştırma kabına yumurtaları kırın ve şekeri ilave edip, şeker eriyene dek çırpın. Tereyağını ve çikolatayı buhar üstünde ben mari usülü eritin. Eriyen çikolata-tereyağı karışımını da ilave edin. Kakaosunu da koyup karıştırın. En son unu, vanilyayı ve kabartma tozunu ekleyin. Hepsini karıştırın. Fırın kabına yağlı kağıt serin. Üzerine karışımı dökün. Yıkanıp çekirdekleri çıkarılmış kirazları üzerine dizin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15 dakika kadar pişirin.

Hamur malzemelerinden hafif yumuşak bir hamur açın ve dinlenmeye bırakın. İç malzemelerinden çiğden bir harç hazırlayın. Açtığınız hamurdan kesme kalıpları veya bir su bardağı yardımıyla yuvarlaklar elde edin. Harcı yuvarlağın ortasına yerleştirin ve yarım ay şeklinde kapatın. Yarım ayın iki ucunu birleştirin ve Pelmenileri hazır hale getirin. Pelmenileri sadece tuzlu suda pişirebileceğiniz gibi, et, tavuk suyu veya soğan ya da diğer sebzeler katılmış kaynar suda da pişirilebilirsiniz. Pişen Pelmenileri servis tabağına alarak seçtiğiniz sosla servis yapın.

42 kimlife


43 kimlife


İyi Gezmeler

Doganın Bütün Güzelligi

Abant Gölü

Abant dört mevsim ayrı güzellikleri taşıyan temiz havası ile özellikle doğa tutkunları tarafından bilinen bir doğa harikası...Abant özellikle şehirlerin karmaşasından sıkılıp kaçmak isteyenler için muhteşem bir tatil yöresi..

A

yöresi.

bant özellikle şehirlerin karmaşasından sıkılıp kaçmak isteyenler için muhteşem bir tatil

1.28 km2 bir alanı kaplıyor. En derin yeri 18 metre. Gölün etrafı çam, köknar, kayın ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplı. Abant gölünün çevresi 6.5 km. Göl çevresinde tur atmanın keyfi bambaşka. Lezzetli alabalıkların bulunduğu ve olta balıkçılığı zevkinin tadıldığı Abant'ın çevresi, bitki ve hayvan türleri açısından oldukça zengin. Kışın gölün donduğu zamanların dışında, gölde su bisikleti ve sandalla gezmek mümkün... Abant, her mevsim farklı güzel. Kış aylarında doyumsuz bir kar manzarasıyla karşılıyor sizi. Kışın hemen hemen dört ayı her taraf karla örtülüyor ve gölün yüzeyi buzla kaplanıyor. Gölün etrafında at, fayton veya kızaklarla dolaşmanız mümkün. İlkbaharın gelmesiyle birlikte gölün yüzeyi nilüferlerle kaplanıyor. Göl çevredeki dağların yeşiliyle renkleniyor. Gölde olta balıkçılığına da izin veriliyor. Ücret karşılığı benekli mercan ve alabalık avlanabiliyorsunuz. Abant bir doğa harikası Kuş sesleri içinde muhteşem bir göl manzarası ve çam ağaçları arasında kalmış bir doğa, son derece dinlendirici ve eğlenceli, Abant gölü etrafında faytonla gezilebilir mevsimine göre farklı aktivitelerde

44 kimlife


İyi Gezmeler mola yerleri bir başka alternatifiniz olabilir. Gölün üzerinde mangalda sucuk ve kırmızı şarap oldukça keyifli. Kır kahvelerinde sürekli sıcacık demli çay içebilir ve mis kokulu kahve keyfi de yapabilirsiniz. Dönüş yolunda, yöre halkından, yörenin kendine özgü tarhana, erişte, yağlı peynir, tereyağı, çam balı ve çeşitli meyvesebzelerinden satın alabilirsiniz.

bulunabilirsiniz. Abant 4 mevsim ayrı bir güzel Abant otelleri de son derece kaliteli ve rahat. Ulaşım Abant, Bolu iline 32 kilometre uzaklıkta olup E-5 üzerinden Bolu dağına çıkmadan İstanbul yolu üzerindedir. Aracınız ile İstanbul'dan geliyorsanız Kaynaşlı yol ayrımından Bolu dağına çıkabilir oradan Abant kavşağına sapabilirsiniz. Sonrasında her tarafı ağaçlarla çevrili 21 kilometrelik bir yol sonunda Abant Gölüne ulaşabilirsiniz. Yol boyunca oldukça güzel mekanlar ve restoranlar görebilirsiniz. Yol üzerinde lezzetli bir sabah kahvaltısı yapabilir ya da balık restorantlarında oldukça lezzetli taze tutulmuş balık çeşitleri yiyebilirsiniz. Bu yerler hakkında daha detaylı bilgiyi mekanlar ve oteller bölümümüzden alabilirsiniz. Aracınız ile giriş yapacaksınız. 6 TL giriş ücreti ödedikten sonra göl etrafında aracınızla dolaşabileceğiniz gibi park yerlerini kullanıp yayanda gezebilirsiniz. Ya da isterseniz at arabaları ile ucuz bir şekilde göl etrafında gezebilir, temiz oksijeni ile doğanın ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Yeme - İçme Bolu Dağı yol boyunca, et ızgara türü lokantalar ve restoranlarla dolu, adım başı ocakbaşı keyfi yaşanıyor. Yol üzerindeki yoğun trafiğin getirdiği bereket Bolu tüneli hizmete girene dek devam edeceğe benziyor. Abant yolunda işporta satıcıları, sucukçulara sıkça rastlanıyor. Bolu Dağı mevkii

İlkbaharın gelmesiyle birlikte gölün yüzeyi nilüferlerle kaplanıyor. Göl çevredeki dağların yeşiliyle renkleniyor. Gölde olta balıkçılığına da izin veriliyor. Ücret karşılığı benekli mercan ve alabalık avlanabiliyorsunuz. Yürüyüş parkuru son derece Koru restoranında kolayOtelin ve doğası kusursuz. özel

special koru kebap, şiş veya tavuk ile yapılıp üzerine kaşar eritiliyor ve bakır kapaklı sahanda üstü kapalı sunuluyor. Bıldırcın ızgara, kaşar peynirli domates çorbası, kaymaklı ekmek kadayıfı en çok siparişi verilenler. Açık büfe kahvaltı çok zengin çeşitler içeriyor. Otobüs şirketlerinin

45 kimlife

Abantta Kısa Bir Tur Abant her mevsim güzeldir. Abant'ta günü geçirmenin en keyifli yolu ise göl ve yayla etrafında bir yürüyüş yapmak, faytonla atla dolaşmak ya da yollar buz tuttuysa kızakla bir tur atmaktır. Yaptığımız günübirlik gezilerde bunların hepsini gerçekleştiriyoruz. Yürüyüşümüz bittikten sonra gölün yanında mangalda sucuk keyfi yapıyoruz. Bölge özellikle orman bakımından oldukça zengin. Tertemiz havasına doyum olmuyor. Hafta sonlarında fazla yorulmadan yürüyüş yapmak isteyenler ya da sakin bir gün geçirerek şehir hayatından biraz olsun uzaklaşmak için en ideal yerlerden biri Abant. Yürüyüş parkuru son derece kolay ve doğası kusursuz.

Batı karadeniz bölgesinin incisi olan Bolu ilinin sınırları içerisindedir abant gölü. Aslında boluya 34 km. uzaklık olan, Çevresi çam ve köknar ağaçları ile dolu, 1200 metre yüksekliğinde olan bir krater gölüdür abant.


Sağlığınıza Dikkat

En Sık Görülen

Yaz Hastalıkları

Yaz aylarında sıcaklık artısı nedeniyle insan, gerek buharlaşma gerek terleme şeklinde çok miktarda sıvı kaybeder. Bu kaybedilen sıvıyı yerine koymak, susuzluğu gidermek için alınan sıvılar, yaz hastalıklarının bir diğer nedenidir.

Y

az aylarında havanın sıcaklığı nedeniyle zamanın büyük bölümü ev dışında, açık havada geçirilir. Bu yüzden, yaz aylarında sıklığı artan bazı sağlık sorunları doğrudan doğruya açık havada bulunmakla ilgilidir: Böcek ısırması, yılan sokması, güneş veya sıcak çarpması gibi. Örneğin; Güneydoğu Anadolu illerimizde, yöreye özgü sayılabilecek bir "yaz hastalığı" bile vardır: Gece sıcak nedeniyle damda uyuyanlar ve damdan düşenler, yaz aylarında travmaların sayıca artmasına sebep olurlar. Yaz aylarında suda boğulma sayısının da arttığını biliyoruz. Demekki, bazı "tıbbi olayların artısı doğrudan doğruya çevre faktörlerine bağlıdır. Bunlara "yaz hastalıkları" yerine "yaz kazaları" da diyebiliriz.

*Sıcak havada dışarda kalan yiyecekler daha hızlı mikroorganizma oluşturacağı için hızlı bir şekilde mide bozuklukları, ishaller ve karın ağrılarına yol açabiliyor. *Serinlemek için kullanılan havuzların ise özenle seçilmesi gerekiyor. Çok kalabalık havuzlardan uzak durmak en başta gelen önlem olmalı.

46 kimlife

Yaz aylarında sıcaklık nedeniyle vücudun büyük kısmının açıkta kalması, kısa kollu ve şort biçiminde giysilerin tercih edilmesi tatarcık, arı, sivrisinek gibi eklem bacaklıların sokmasını ve bunlar aracılığı ile bulaşan hastalıkların artmasını kolaylaştırır. Bu hastalıkların bir kısmı sadece böcek ısırığına karsı alerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkabilir ve lokal tedavi ile kısa sürede düzelebilir. Ama sıtma, tatarcık humması gibi hastalıklar özgün tedavi gerektirir. Bu hastalıklar da, yine, yöreye özgüdür. Yani herhangi bir sivrisinek sokması sıtmaya yol açmaz. Sıtma, ancak bir bölgede yerleşik ise, yaz aylarında görülme sıklığı artabilir. Yaz aylarında sıcaklık artısı nedeniyle insan, gerek buharlaşma gerek terleme


Sağlığınıza Dikkat şekilde çoğalmasından başka bir şey değildir. Sütlü ve mayonezli yiyecekler, et, krema bu açıdan oldukça fazla risk taşır. Bu şekilde kirlenmiş suların ve bu sularla hazırlanmış içeceklerin içilmesi; bu sularla yıkanmış salata gibi yiyeceklerin çiğ olarak yenmesi, açıkta satılan veya otel-tatil köyü gibi yerlerde açık büfe'lerde sergilenen uzun süre açıkta bekletilmiş yiyeceklerin yenmesi bu besinler üzerindeki mikropların bağırsaklara geçerek hastalık yapmasına neden olur. Aslında, midenin asit yapısı bu mikroplara karsı önleyici bir engel oluşturur.

*Güneş ışınların en zararlı olduğu saat 10.00-16.00 dışarı çıkmayın. *Deri yüzeyini kapatacak kıyafetler giyin. *Güneş koruyucuları dışarı çıkılmadan en az 15-20 dakika önce uygulayın, *Ve en önemlisi, yaz hastalıklarına karşı bol bol su için! şeklinde çok miktarda sıvı kaybeder. Bu kaybedilen sıvıyı yerine koymak, susuzluğu gidermek için alınan sıvılar, yaz hastalıklarının bir diğer nedenidir. Özellikle kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmış sebze ve meyveler, "yaz hastalığı" deyince aklımıza ilk gelen hastalıkların baslıca sebebidir. Bu hastalıklar arasında ilk sırayı besin zehirlenmeleri alır. Tifo, para tifo, viral hepatit ve yaz ishalleri de bu şekilde bulaşırlar. Bağırsak enfeksiyonları neden yaz aylarında daha sık görülür? Bağırsak enfeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin bir nedeni, su kaybının artmasına bağlı olarak susama hissinin artması ve bu gereksinimi karşılamak için de temiz olup olmadığına aldırmadan her türlü içeceğin daha fazla tüketilmesidir. Bir diğer nedeni de artan sıcaklık nedeniyle yiyeceklerin daha çabuk bozulmasıdır. Yaz aylarında kırda piknik yapanlar, çoğunlukla yörede bulunan pınar veya çeşme sularını içme suyu olarak kullanmayı tercih ederler. Oysa bu sulara insan veya hayvan dışkısının ya da atıklarının karışmış olması, suyu kirletir. Bu kir

gözle görülen bir şey değildir. Suda bulunan ve barsak enfeksiyonları gibi hastalıklara sebep olan mikroplar gözle görülmez. içme suyu olarak kullanılmasa bile, kirli su ile yıkanmış meyvelere da mikrop bulaşır. Özellikle çiğ olarak ve kabuğu soyulmadan yenilen yiyecekler daha çok risk taşır. Bu suları kullanarak hazırlanan ve içeceklerin içine atılan buz, daha da tehlikelidir. Yaz aylarında yiyecekler, pişirilmiş olsalar bile, mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Sıcakta kalan ve özellikle açıkta satılan yiyecekler, üzerlerine konan sineklerin mikrop taşıması yanında, mikropların proteinli gıdalar üzerinde daha kolay üremesi yüzünden adeta "zehirli" hale gelir. Bu durumda "yemeğin kokması" aslında o yiyecek üzerinde mikropların aşırı Pazarlanan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Elektrik kesintisi nedeniyle, soğukta saklanması gereken yiyeceklerin bir süre "ısınması" içlerinde bulunan ve sayıca az olduğu için sağlığa zarar vermeyecek olan mikropların çoğalmasına ve hastalık yapmasına yol açacaktır.

47 kimlife

Ama mide hastası olduğu için mide asidini azaltıcı ilaç kullananlarda bu koruyucu engel ortadan kalkar ve onlar barsak enfeksiyonlarına daha kolay yakalanırlar. Bağırsak enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir? Bağırsak enfeksiyonlarının çoğunda en önemli belirti ishaldir. Çünkü bağırsaklar, bu "beklenmeyen misafiri", yani yiyecek-içeceklerle gelen mikropları dışarı atmaya çalışırlar. Bazen ishalden önce, hastalık bulantı ve kusma ile başlar. Eğer mikroplar bağırsak duvarını istila etmezse, sadece toksinleri aracılığı ile hastalığa sebep olursa, ishal çok sayıda, bol ve sulu dışkılama şeklindedir. Kaybedilen tuzlar ve sıvı yerine konulmazsa hastanın tansiyonu düşer, bitkinleşir. Kolera örneğinde olduğu gibi, kaybedilen sıvıyı yerine koymakta yetersiz kalınırsa, böbrek


Sağlığınıza Dikkat yetmezliği gelişebilir, hasta da kaybedilebilir. Sıvı kaybı, çocuklarda ve yaslılarda daha tehlikelidir. İshalde kahve ve kola içmek yararlı mıdır? Yapılması gereken ilk müdahaleler nelerdir? İshalin tek tedavisi vardır: Kaybedilen sıvıyı yerine koymak. Kaybedilen sıvı sadece sudan ibaret değildir. Su ile birlikte sodyum, potasyum, klor, bikarbonat gibi yaşamsal önemi olan, "elektrolit" dediğimiz tuzlar da kaybedilir. Bu nedenle, sadece su içmek, ishalle kaybedilen sıvı gereksinimini karşılamaz.Çilen sıvının içinde bu elektrolitlerin de olması gerekir. Çay ve kahvede bu elektrolitler yoktur ama, kolalı içecekler hem elektrolit içerdikleri, hem de sekerli oldukları için ishal tedavisinde tavsiye edilebilir. Kaybedilen sıvı ve tuzları yerine koymak için içine şeker ve biraz tuz katılmış portakal suyu, içine biraz muz katılmış tuzlu ayran gibi içecekler ile farklı seçenekler yaratılabilir. Eczanelerde satılan "oral rehidratasyon paketleri" her yastaki hasta için önerilir. Bu paketlerden bir tanesi bir litre suya katılarak hastaya içebildiği kadar içirilmelidir. Her dışkılamadan sonra 1-2 bardak içirilerek kaybedilen sıvının yerine koyulması önerilebilir. Bulantı veya kusma nedeniyle ağız yolundan sıvı alamayan hastalara, vakit geçirilmeden, damar yoluyla serum verilmelidir. Sadece tuzlu veya sadece sekerli olan serumlar, tedavide yetersiz kalır. Verilecek serumlar, tıpkı ağızdan alınanlarda olduğu gibi, yeterince elektrolit ve özellikle bikarbonat içermelidir.

Bağırsak enfeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin bir nedeni, su kaybının artmasına bağlı olarak susama hissinin artması ve bu gereksinimi karşılamak için de temiz olup olmadığına aldırmadan her türlü içeceğin daha fazla tüketilmesidir. Bir diğer nedeni de artan sıcaklık nedeniyle yiyeceklerin daha çabuk bozulmasıdır. Ne zaman hastaneye başvurulmalıdır? Sıvı kaybı ağız yolundan karşılanamıyorsa, hasta bulantı veya kusma, aşırı iştahsızlık nedeniyle ağızdan sıvı alamıyorsa mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. Çünkü bu durumda, hastaya serum vermek gerekecektir. Ayrıca ağızdan sıvı verilmesine rağmen ağız ve dil kuruluğu devam eden, karın derisinin esnekliği ve gerginliği kaybolan, tansiyonu düsen hastalar da hastaneye götürülmelidir.

Tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ishali kesmeye Ateş, karın ağrısı ve kramplar, çalışmamaktır. Daha önce de değindiğimiz gibi, ishal, bir hastanın hastaneye götürülmesini korunma, bağırsağa girmiş olan ve dışkıda etken mikrobun ne mikropları bağırsaktan uzaklaştırma olduğunun anlaşılması için "dışkı yoludur. Hele kanlı ve cerahatli kültürü" dediğimiz tahlilin yapılmasını ishal varlığında asla ishal kesici ilaç gerektiren belirtilerdir. kullanılmamalıdır. Aşırı su kaybına Okul, otel, işyeri yemekhanesi gibi yol açan, kan ve cerahat içermeyen bol sulu ishallerde, daha fazla su yerlerde ortaya çıkabilecek "toplu Böcek sokmalarında ortaya belirtiler durumunda genellikle da besinalerjik zehirlenmesi" kaybına engel olmak için ishal kesici çıkan belirtilerin ağırlaşmasını ve herkesin kasınma, ağrı, lokal sislik gibi belirtilerdir. Sistemik belirtiler ilaçlar verilebilir ama, bu konuda ishal olmasını beklemeden, kararı hekim vermelidir. pek görülmez. Yurdumuzda öldürücü zahiri olan zehirli aynı yemekten olan herkesin örümcekler yoktur ama, zehirli akrepler yemiş bulunmaktadır.

48 kimlife

hastaneye gitmesi gerekir. Toplu besin zehirlenmelerinin en sık sebebi "stafilokok" dediğimiz mikroplardır. Bunların ürettiği toksin, aynı yemekten yiyen kişilerin bir kısmında ilk saatlerde kusma ve ishale yol açar; bazı kişiler durumu daha kolay ve çabuk, hatta ishal bile olmadan atlatırken bazıları kusma ve ishal nedeniyle soka girebilir. Benzer şekilde, bir tatil yöresinde ishal vakalarının görülme sıklığının artması, bir salgını akla getirir. Bu durumda da ishal olan herkesin, durumu çok ağır olmasa bile, etkenin saptanması amacıyla sağlık kuruluşlarına başvurması gerekir. Böylece ishal salgınının nereden kaynaklandığı bulunacak ve başkalarının hastalanması önlenebilecektir. Yaz aylarında en çok hangi yiyeceklerin tüketimine dikkat etmeliyiz? En çok dikkat edilmesi gereken yiyecekler açıkta sergilenen, buzdolabında saklanmayan yiyeceklerdir. Açıkta satılan lahmacun, buzdolabında saklanmayan kıyma, süt, yoğurt, kaymak, krema gibi yiyecekler tehlikelidir. Her şeyden önce yiyeceklerin taze olmasına, paketlenmiş olarak pazarlanan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da elektrik kesintileridir. Elektrik kesintisi nedeniyle, soğukta saklanması gereken yiyeceklerin bir süre "ısınması" içlerinde bulunan ve sayıca az olduğu için sağlığa zarar vermeyecek olan mikropların çoğalmasına ve hastalık yapmasına yol açacaktır. Özellikle hazır dondurmalarda bu noktaya çok dikkat edilmelidir. Açıkta satılan dondurmalar da, mutlaka denetimli


Sağlığınıza Dikkat ve güvenli alınmalıdır.

kuruluşlardan

satın

zaman yanlarında alerjik belirtileri önleyecek adrenalin, kortizon gibi ilaçlar bulundurmalıdırlar. Arıların bulunabileceği ormanlık alanlara giderken kapalı giyinmeli ve tek baslarına gitmemelidirler.

Açıkta satılan veya sergilenen yiyeceklerin en önemli tehlikelerinden birisi de, yiyeceği hazırlayan kişilerin elleridir. Eller, mikropların bulaşmasında ve yayılmasında en önemli araçlardır. Bu nedenle personelin temizliğinden emin olmadığımız yerlerde, sırf "tatmak" amacıyla bir şeyler yemek, ishale davetiye çıkarmak olabilir. Buzdolabında saklanan, ama çok tehlikeli olan bir şey daha var: Buz. içeceklerin içine atılan buzun hangi sudan yapıldığını bilmek mümkün değildir. Bu nedenle, yaz aylarında serinletici bir şeyler içmek istediğimizde, içine buz atmak yerine, ağzı kapalı olarak soğutulmuş içecekleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Yaz aylarında besinlerle zehirlenen kişi nasıl beslenmeli? Her şeyden önce, bol sıvı almalı. Sadece su yeterli olmadığından, çay, meyve suları, maden suyu, ayran gibi içecekler verilebilir. İshal tamamen kesilinceye kadar süt içmemek ve sütlü besinlerden uzak durmak doğru olur. Bazı ishalli hastalarda, geçici bir enzim eksikliği nedeniyle, ishal kesilse bile süte tahammülsüzlük görülebilir. Çiğ sebze ve meyva gibi posalı gıdaları yememek, bunun yerine haşlanmış sebze pürelerini, meyva sularını tercih etmek gerekir. Pirinç çorbası, çay, kızarmış ekmek ve beyaz peynir halkın çok iyi bildiği ve genellikle ishal durumunda hemen uygulamaya başladığı bir yemek listesidir. Buna ızgara et veya köfte, haşlanmış patates, az yağlı makarna eklenebilir. Salçalı ve soslu yiyeceklerden, kızartmalardan kaçınmak gerekir.

Sıcak günlerde dışarıda oynamak çocukların sıvı gereksinimini artırmaktadır. Bu nedenle çocuklara zaman zaman su içmeyi hatırlatmak gerekir. Özellikle fiziksel aktivitesi çok yoğun çocuklarda daha da dikkatli olmak gerekir. Ancak çocukların her zaman su içmesi yeterli olmayabilir. Çünkü terleme ile birlikte sadece su değil aynı zamanda bazı mineraller de kaybolur. Bu yüzden çocuklara hem su hem de mineral ihtiyaçlarını karşılayabilmek için oyun aralarında ayran, taze sıkılmış meyve suları gibi içecekler ve taze meyve verilebilir.

Böcek-arı sokması ile oluşan alerjik belirtiler nelerdir? Bazı insanlar, arı sokmasına karsı doğuştan alerjiktir. Bu kişilerde arı sokması "Anafilaktik sok" ve ölümle sonuçlanabilir. Arı sokması yüzünden tansiyonu düşmüş veya soka girmiş, ya da yüzü-gözü şişmiş, kızarmış, soluk alamaz olmuş bir hastada, aynı olayın tekrarlaması yaşamsal tehlike yaratır. Bu kişiler, arılara karsı daha dikkatli olmalı ve her

Diğer böcek sokmalarında ortaya çıkan alerjik belirtiler genellikle kasınma, ağrı, lokal sislik gibi belirtilerdir. Sistemik belirtiler pek görülmez. Yurdumuzda öldürücü zahiri olan zehirli örümcekler yoktur ama, zehirli akrepler bulunmaktadır. Özellikle açık havada ve yerde yatarken veya çıplak ayakla dolaşırken meydana gelen böcek sokmalarında, ağrı ve sislik artıyorsa hemen bir sağlık kurulusuna başvurmak gerekir. Yörenin özelliğine göre, yöresel akrep ve yılan zehirlenmelerinin sık görüldüğü bölgelerdeki sağlık ocaklarında, zehirin yayılmasını önleyecek bağışık serumlar bulunmaktadır. Ehec Mikrobu Uyarısı HEC'in hayvan ve insan dışkısıyla kirlenmiş su ve gıda ile bulaşan bir bakteri olduğu, kanlı ishal ile seyreden bir hastalığa sebep olduğu belirtildi. Hastalığın bir hafta içinde tedavi edilebildiğini ancak böbrek yetmezliği olan hastalarda ölüme yol açabilir. Bilim Kurulu, EHEC dahil su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi: *Yemeklerden önce eller bol su ve sabunla yıkanmalıdır. *Çiğ sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. *Süt ve et gibi hayvansal ürünler yeterince pişirildikten sonra tüketilmelidir. *Son iki hafta içerisinde EHEC'in görüldüğü ülkelere seyahat eden kişilerden kanlı ishal görülenler ve hastalıktan şüphe duyanlar, en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.

E

Ehec mikrobundan korunmak için; Çiğ sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Sebze ve meyvelerin üzerindeki ilaçlardan arındırdıktan sonra tüketiniz.

49 kimlife


Bilginiz Olsun

Musluk

Temizligi ve Seçiminin Püf Noktaları Ü rün Temizliği 1.Bataryaların (ürünlerin) dış yüzeylerini sabunla ıslatılmış yumuşak bir bez ile temizleyiniz 2.Temizlik sonrası yumuşak bir bez ile kurulayınız 3.Ürün temizliği sırasında parçacık içeren temizlik malzemeleri, deterjan, asit ve/veya asitli çözeltiler kullanmayınız 4.Ürünlerin temizliği sırasında sert malzemelerden yapılmış temizlik elemanları kullanmayınız. (scotch bright, fırça, bulaşık teli gibi) 5.Seramik Sağlık gereçleri ile Krom kaplı armatürleri ayni bez ile silip kurulamayınız 6.Krom kaplı armatürleri parlatmak için 6 aylık (ev için) periyotlarda Gaz Yağı ile ıslatılmış yumuşak bir bez ile siliniz. Sildikten sonra bol su ile durulayarak kurulayınız. 7.Akış düzenleyici görevi olan ve ürünlerin su çıkış ağzında bulunan aeratörleri (hava karıştırıcıları) belirli aralıklarda sökerek bol su ile temizleyiniz. Kireçten kaynaklanan tıkanıklık var ise süzgeç kısmını 30 dakika kadar ılık sirkeli suda bekleterek temizlenmesini sağlayınız. Tekrar su ile yıkadıktan sonra yerine montajı yapınız. Söküp takarken uygun anahtar kullanınız. Pense ve karga burnu gibi elemanları lütfen kullanmayınız. 8.Döner borulu lavabo ve evyelerin boruları kullanım sırasında zamanla gevşer. Lütfen uygun anahtar ile gevşekliği alınız. Sızdırmazlık sağlayan Conta ve O-Ringlerin

ömrünü uzatırsınız. 9.Ürünlerin hareketli parçalarında sızdırmazlık sağlayan Conta ve O-Ring gibi parçalar orijinal yağları zamanla su ile kaybolur. Belirli aralıklarda hijyenik yağlarla yağlayınız. 10.Yüksek basınca (5 bardan yüksek) maruz kalan armatürlerin ömürleri düşük olur. Konut girişlerine basınç düşürücü kullanarak çalışma basıncını 3 bar civarına düşürürseniz tüm armatürlerin ömürleri % 50 daha uzun olacaktır. 11.Suyu yüksek kireç içeren bölgelerde Termostatik kontrollu ürünlerin termostat grubu zamanla kireç ile kaplanabilir. Bu sorun ürünün tam çalışmamasına ve/veya özelliklerinin bir kısmını kaybetmesine neden olabilir. Bu durumlarda yetkili servislere başvurulması uygun olur. Ürünlerden Su Kaçağı Varsa 1.Çift kumandalı klasik armatürlerde damlayan ürünü 2-3 defa açıp kapatınız. Kaçak devam ediyorsa: 1.1.Lavabo, Evye, Bide gibi tezgah üstü ise ara muslukları kapatarak

50 kimlife

açma kapama grubunu sökünüz. 1.2.Banyo, duvardan evye gibi duvardan ürünler için ana girişte bulunan suyu kapatarak açma kapama gurubunu sökünüz. İşlemi yaparken uygun anahtarlar kullanınız 1.3.Grup üzerinde herhangi bir sorun yok ise gövdedeki sızdırmazlık yüzeylerini kontrol ediniz. 1.4.Yüzeylerde hafif bir bozulma, Armatür Seçerken karıncalanma var zımparası 1.Türk Standartlarıise (TSE) yanında,ile hafifçe ama eşit şekilde siliniz. EN (Europeane Norm) belgeli 1.5.Söktüğünüz grubu yerine olmasına, monte ediniz. Tüm parçaları sıra ile 2.Kullanılacak mekan ve lavabo bağlayınız. Bir süre sorunsuz büyüklüğüne bağlı olarak,şekilde kullanabileceksiniz. 3.Bilinir ve güvenilir bir markanın 2.Ürün kumandalı 90° Açürünü tek olması yanındaveya Garanti Kapa ise: belgeli ve servis hizmetleri veren 1.1.Yetkili servislere bir kuruluşun ürünübaşvurunuz. olmasına, 4.Tasarrufa önem veren ve tasarruflu çıkış ucu takıları kullanılmış olmasına, 5.Ürünün görünüş ve estetiği yanında fonksiyonuna. 6.Armatürlerde kullanılan ekipmanların insan sağlığına olumsuz etki yapmayan malzemeden olmasına, ekipmanların uzun ömürlü olması için kullanılan yağların hijyenik olmasına 7.Armatürlerde kullanılan lastik, plastik gibi sızdırmazlık malzemelerinin kokusuz olmasına. Kim Marketlerinde temizlik ürünlerimizde ürün çeşitliği ve kalitesinden memnun kalacaksınız.


Anı

Hüseyin Nihal Atsız

T

ürk yazar, şair, tarihçi ve ideologdur. (12 Ocak 1905; Kasımpaşa 11 Aralık 1975; İstanbul), Nejdet Sançar'ın ağabeyidir.Yağmur Atsız ve Buğra Atsız'ın babasıdır. Rıza Nur'un mânevî oğludur. Kendini Türkçü ve Turancı olarak tanımlar. Türkçülüğün öncülerinden olan Nihâl Atsız, Turancı çevreler tarafından aynı zamanda güçlü bir Türkolog olarak kabul edilir. Bu çevrelere göre Türk dilini, tarihini ve edebiyatını gayet iyi bilen Atsız, özellikle Türk tarihinin Göktürk kısmında uzmanlaşmıştı. Çok sevdiği bu devreyi Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı iki eser ile romanlaştırmıştır. Deli Kurt adlı romanı Osmanlı tarihinin ilk devrelerinin romanlaştırılmış şeklidir. Ruh Adam 'daki Selim Pusat'ın şahsiyetinde Atsız'ı görürüz. Ruh Adam 'ın devamı olarak Yalnız Adam 'ı yazacağını söylüyordu. Yine yazacağını bildirdiği bir eseri de Bozkurtlar serisi'nin 3. cildi idi. Yayınlanmamış eserlerinin içerisinde

II. Mahmut'tan Günümüze Kadar Osmanlı Hanedanı Tarihi adlı bir eseri de vardır. Nihâl Atsız'ın şiirleri Yolların Sonu adı ile kitap halinde basılmıştır. Romanları *Dalkavuklar Gecesi, İstanbul 1941. *Bozkurtların Ölümü, İstanbul 1946. *Bozkurtlar Diriliyor, İstanbul 1949. *Deli Kurt, İstanbul 1958. *Z Vitamini, İstanbul 1959. *Ruh Adam, İstanbul 1972. Öyküleri *'Dönüş', Atsız Mecmua, sayı.2 (1931), Orhun, sayı.10 (1943) *'Şehidlerin duası', Atsız Mecmua, sayı.3 (1931), Orhun, sayı.12 (1943) *'Erkek kız', Atsız Mecmua, sayı.4 (1931) *'İki Onbaşı, Galiçiya...1917...', Atsız Mecmua, sayı.6 (1931), Çınaraltı, sayı.67 (1942), Ötüken, sayı.30 (1966) *'Her çağın masalı: Boz oğlanla Sarı

yılan', Ötüken, sayı.28 (1966) Şiirleri *Yolların Sonu, (Bütün şiirlerinin toplandığı kitap) İstanbul 1946. *Ay Yüzlü Güzel Konçuy *'Ayrılık', Atsız Mecmua, sayı.17 (1932) *'Bahtiyarlık', Kopuz, sayı.10 (1944) *'Bugünün gençlerine' (başlıksız), Atsız Mecmua, sayı.16 (1932) *Davetiye *'Dünden sesler: Yarın türküsü', Orkun, sayı.53 (1951) *'Dünden sesler: Koşma', Orkun, sayı.58 (1951) *'Dün gece', Orhun, sayı.1 (1933) *'Geri gelen mektup', Orkun, sayı.44 (1951) *'Yolların sonu', Atsız Mecmua, sayı.17 (1932)

Yakarış - 1 Anlamayız hayatı felsefeyle, ilimle; Hayat çelik ellerle atılan zar olmalı. Rahat yatakta ölmek acep olmaz mı çile? Kanlı sınır boyları bize mezar olmalı. Aşık nasıl bulursa iç açan bir serin su Sevdiği bir güzelin som yalaz dudağında, Sönecektir bizim de gönlümüzün tamusu Tanrıların gezdiği yüce Tanrı Dağında.

51 kimlife


Spor

Kano Sporu

Kano Sporu genellikle göllerde ve debisi çok yüksek olmayan akarsularda yapılan bir doğa sporu çeşididir. Ülkemizde birçok yerde bu sporu yapma şansınız vardır. Yazımızı okuyarak gerekli bilgilere erişmiş olacaksınız.

A

karsularda zamanla olduğu gibi, güç doğa koşularıyla da mücadele etmeye dayanan ve küçük bir tekneyi tek kürek yardımıyla hedefe ulaştırma prensibi üzerine kurulu spor dalı Kano, bir olimpiyat sporu olarak çok çeşitli teknelerle yapılır Bu sınıflar kano ve kayak olmak üzere iki kategoriye ayrılmış olup, kanolara "Canadians" da denir Kanolar Kızılderililerin teknelerinden doğmuştur Kano, her iki ucu sivri, düz dipli, hafif ve elde taşınabilen tekne Ağaç kütüğünün oyulmasıyla yapılan "oyma kayıklar" da bu adla anılır. Günümüzde spor ve eğlence maksadıyla kullanılan kanolar, çoğunlukla sert ağaçtan, kalıplanmış plastikten, alüminyumdan, cam elyaftan veya ahşap üzerine gerilmiş çadır bezinden yapılır Kano sporu adıyla, hızlı akıntı ve azgın dalgalı ırmaklarda tabii ve sun'i engelleri aşmada kullanılır Tek kişilik kano; 16 kg ağırlık, 5,2 metre uzunluk, 75 cm genişliktedir İki kişilik ise, 20 kg ağırlık, 6,5 metre uzunluk ve 75 cm genişlikte olup, kano derinlikleri 3035 cm arasında değişir Kanoda bulunan her yarışçı, kısa saplı basit yapılı tek bir kürek kullanır Kürek, teknenin herhangi bir noktasına sabitleştirilmemiştir Kanoda dümen tertibatı yoktur Yön verme, kürekle ve ağırlığın değiştirilmesiyle gerçekleştirilir Yedek kürek bulundurulur Baş muhafazası ve yüzme yeleğinin giyilmesi mecburidir

52 kimlife


Spor Zamantı Irmağı (Kayseri): HaziranEkim arası Göksu Nehri (Mersin): Nisan-Ekim arası Göksu Çayı (Adana): Haziran-Ekim arası Sarısu (Kandıra): Aralık-Mayıs arası Melen Çayı (Bolu): Aralık-Mayıs arası Fırtına Deresi (Rize): Haziran-Eylül arası Berta Çayı (Artvin): Haziran-Ekim arası Barhal Deresi (Rize): Haziran-Eylül arası Oltu Çayı (Erzurum): Haziran-Ekim arası Harşit Çayı (Gümüşhane): HaziranEkim arası.

Can yeleklerinizi mutlaka takın ve verilen talimatlar doğrultusunda vücudunuza göre ayarlayın. İyi yüzme bilmeniz ya da kendinize güvenmeniz can yeleğinizi takmamanız için geçerli bir neden olmamalı.Giysileriniz varken yüzmek tahmininizden daha zor olabilir. Kano Tarihçesi Kayıkla ilgili sporların en eskisi olan kanonun geçmişi, tarih öncesi çağlara kadar inmektedir. İlk çağlarda, ağaç kütüklerinin oyulması ile elde edilen tekneler, daha sonra Kızılderililer tarafından kayın kabuklarından yapılmaya başlandı. Kızılderililerin hızlı ve çalkantılı sularda kullanmış oldukları bu tekneler, zaman içinde gelişerek kano sporunun aracı oldu.

Kano Yapılacak Parkurlar: Rafting yapılabilen bölgelerin hemen hemen tümü kano sporuna da elverişli bölgelerdir. Türkiye genelinde kano yapılabilecek sahaları ve dönemleri kısaca hatırlatacak olursak: Çoruh Nehri (Artvin): Haziran-Ekim arası Köprüçay (Antalya): Nisan-Ekim arası Dalaman Çayı (Antalya): Nisan-Ekim arası

Kano içindeyken ayağa kalkmayın. Ağırlık merkezinin yukarıya doğru çıkması kanonun dengesini daha kolay bozacaktır. Ağırlık merkezi aşağıdayken kanonun dengesi kolay kolay bozulmaz. - Yanınıza orta boy bir çanta, çorap ve ayakkabı alın. Çantanızda suyunuzu ve size verilen yiyecekleri taşıyacaksınız. Yedek giyisilerinizi yanınıza alarak kanoya binmeyin. Yolculuk sırasında ıslanabilirsiniz. Yedek giyisilerinizin kuru kalması için onları arabada bırakın. - Yanınıza kullanmayacağınız malzeme almayın. Aşırı yükten kaçının. -Yanınıza fotoğraf makinesiKanoing (Kano) Nedir? Kano Sporu kamera vb. şeyler aldığınızda bunların ıslanarak kullanılamaz hale gelebileceğini unutmayın.

53 kimlife


Hayvanlar Alemi

Sansargillerden

Su Samuru

Sansargillerden, tüyleri koyu kahverengi, iyi yüzen, kürkü beğenilen, küçük bir tür hayvan türüdür. Güneybatı Anadolu'da ve Kızılırmak dolaylarında yaşayan bir yaban hayvandır.

F

amilyası: Sansargillerdir.

Yaşadığı yerler: Avrasya ve Kuzey Afrika'da ağaçlı su kenarlarında. Amerika'ya mahsus türler de vardır. Özellikleri: Boyu 80, kuyruğu 45 cm'dir. Postu koyu kahverengidir. Parmak araları perdelidir. İyi yüzer. Ömrü: 12 yıl kadar. Çeşitleri: Avrupa su samuru, Kanada su samuru, Brezilya su samuru, Hint su samuru, tırnaksı su samuru, küçük tırnaklı su samuru, deniz samuru. Sansargiller familyasından, nehir ve göl kıyılarında yaşayan etçil bir memeli. Su kenarlarında kazdığı çukurlarda yaşar. Yuvası karada olmakla beraber girişi su altındandır. İçini kuru yaprak ve yosunlarla döşer. Ayrıca havalandırma deliği de bırakır. Uzun silindirik gövdeli, yassı kafalı, uzun bıyıklı, küçük kulaklıdır. Ayakları kısa, beş parmaklı ve kısmen perdelidir. Çoğunun rengi koyu kahverengidir. Su geçirmeyen sık tüylü postları kürkçülükte kıymetlidir. Suda ustalıkla yüzer. Balık, kurbağa avlar. Kuş, yumurta ve fare de yerler. Özel eğitilmiş köpeklerle avlanır. Suya dalarken burun ve kulak deliklerini kapatır. Yassı kuyruğunu dümen olarak kullanır. Kuyrukla beraber 1,5 metre boy ve 15 kg ağırlıkta olanları vardır. Kuyruk altı bezlerinde yağlı ve kokulu bir madde ifraz eder.

54 kimlife


Hayvanlar Alemi

Su samurlarının çok çeşitleri varsa da aralarındaki fark çok azdır. Bazı ülkelerde balıkçılar tarafından ehlileştirilerek balık avında kullanılır. Çoğunlukla yalnız dolaşır ve gece avlanır. Oynamayı ve suda sırt üstü yüzmeyi çok sever. Amerika'nın kuzey okyanus kıyılarında yaşayan deniz samurunun (Lutax lutris) derisi gayet makbul ve kıymetlidir. Çok avlandığından nesli tükenme tehlikesi geçirmektedir. Kanunlarla korunmaya çalışılmaktadır. Gerçek bir su hayvanıdır. Suda yavrular, suda uyur ve suda beslenir. Karaya seyrek çıkar. Uzunluğu 120 ve kuyruğu 30 cm'dir. Ağırlığı 40 kg'ı bulur. Kıymetli kürkü koyu boz renktedir. Çoğunlukla deniz kestanesi,

midye, istiridye, mürekkepbalığı ve salyangozlarla beslenir. Rahatça 30 metre derine dalar. Suyun yüzüne çıkınca sırtüstü yatarak avını midesinin üstüne koyar. Göğsüne yerleştirdiği yassı bir taşa vurarak kabuklarını kırar. Araç kullanabilen nadir hayvanlardandır. Her yıl tek bir yavru yavrular. Sırt üstü yüzerken yavrusunu emzirir. Avlanacağı zaman yavruyu yosunlar arasında gizler. Günümüzde neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Otlar arasında oynaşır,ırmağa inen yamaçlarda ve karda kayar,suya attıkları taşları yakalamak için dalarlar. Susamurları zeki sokulgan ve çok meraklı hayvanlardır. Yavruyken bakım altına alınırsa kolayca eğitilebilirler.

55 kimlife

Deniz susamuru balık yerine midye,istiridye ve yengeç gibi deniz hayvanlarıyla beslenir.Sık sık göğsünün üstüne yassı bir taş koyarak sırtüstü yüzer ve kabuklu hayvanları bu taşa vurup kırarak yer. Dev susamuru kuyruğuyla birlikte ikimetre yirmi santim metre uzunluğa erişir.


Astroloji

Gezegenler ve

Burçlarınız Her gezegenin yönettiği, güçlü ve güçsüz olduğu burçlar vardır. Güneş, Merkür, Jüpiter, Saturn, Ay, Mars, Venüs, Neptün, Pluto ve Uranüs gezegenlerinin burçlarını ve özelliklerini aşağıda belirttik.

G

üneş Yönettiği burç: Aslan Güçlü olduğu burç: Koç Güçsüz olduğu burç: Kova Kişinin enerji birikimini ve yaratıcılığını nasıl kullanıp geliştirdiğini belirler.Güneş doğum haritasındaki hareket ve yaratıcı enerjinin kişi tarafından nasıl ortaya konduğunu bulunduğu burç belirler.Oluşturduğu bakış açıları bu enerjinin hangi alanlarda olumlu çıkışlar yapabileceğini,hangi alanlarda uyumsuzluk ve engellerle karşılaşacağını gösterir.Güçsüz konumda olması ya da bakış açısı oluşturmaması yerine sert etkiler alması daha iyidir,çünkü böyle bir güneş yanlışlarından alacağı derslerle kişinin olgunlaşmasına yardım eder. Ay Yönettiği burç: Yengeç Güçlü olduğu burç: Boğa Güçsüz olduğu burç: Akrep Ay soğuk ve sisli bir etkiye sahiptir. Dişi özellikler gösterir. Ay geçmişi belirler. Bedenimizin yaşamasını sağlayan besleyici ve kuvvetlendirici sıvıları yönetir. Kişilerin geçmişlerindeki anıları biriktirir ve yeri geldiğinde anımsatır. Ay kişiliğin bilinçsiz yönüdür. Bir erkeğin haritasında annesini ve eşini gösterir. Annelik içgüdüsü ile birlikte içimizde barınan aile baskısını gösterir. İnsan ruhunu yavaş yavaş geliştiren bir güce sahiptir. Nerede bir yaşam kıvılcımı varsa onu en iyi biçimde besler, büyütür ve korur. Duygu ve heyecanların bugünden geçmişe, geçmişten bugüne akışını yönetir.

56 kimlife


Astroloji Merkür Yönettiği burç: İkizler, Başak Güçlü olduğu burç: Başak Güçsüz olduğu burç: Balık Merkür, zihinsel gücü ve iletişimi simgeler. Aynı zamanda el, ayak ve sinir sistemimizin yöneticisidir. Onu sorumluluk duygusu taşımayan yaramaz bir erkek çocuğuna benzetebiliriz, fakat bu sorumsuzlukla birlikte zekayı da gösterir. İçgüdülerimizin tutsağı olmamıza izin verir.Mantığımızı kullanma yeteneğimizi,kendimizi ifade etme gücümüzü gösterir.İnsanların gelişmeleri ve ilerlemeleri için Merkür'e ihtiyaçları vardır.. Venüs Yönettiği burç: Boğa, Terazi Güçlü olduğu burç: Balık Güçsüz olduğu burç: Başak Venüs, kişilerin sevinçlerini, beğendiği lüks şeyleri, sosyal yaşamlarını ve sanat yeteneklerini yönetir. Aynı zamanda huzuru, güzelliği, tembelliği ve bohem alışkanlıkları simgeler. Venüs çok güçlü bir konumda ise fazla zevke düşkün, yüzeysel ve basit düşünen bir kişiliği gösterir. İnsanların en güzel ve ince duygularını yönetir. Mars Yönettiği burç: Koç, Akrep Güçlü olduğu burç: Oğlak Güçsüz olduğu burç: Yengeç Mars, cana yakın ve dost tutumlu fiziksel gücü simgeler. Hem yapıcı ve hem yıkıcı enerjiler taşır. Tutku ve insanlardaki hayvansal içgüdüler gibi güçlü duyguların yöneticisidir. İyi dengelenir ve kendisini olumlu bir biçimde göstermesine olanak sağlanırsa, cesaret, sabır, kendi ne güven gibi güçlerin filizlenmesine neden olur. Mars, olağanüstü bir kas gücü, uygulama yeteneği, çalışma ve yöneticilik yeteneği verir. Fiziksel hazları mutlulukla bir araya getirebilir. Jüpiter Yönettiği burç: Yay, Balık Güçlü olduğu burç: Yengeç Güçsüz olduğu burç: Oğlak Jüpiter şansların en büyüğüdür. Tüm umutların yitirildiği bir anda bir kurtuluşu bulmayı simgeler. Kişinin din, felsefe ve eğitimle ilgili konularda yaşamın hangi alanlarında kendisini ortaya koyduğunu gösterir. Bu alanlar maddesel ve ruhsal zenginliklerinin hangi sosyal düzenlerde gelişebileceğini, karşılığında nasıl bir şans elde edilebileceğini gösterir.

Uranüs Yönettiği burç: Kova Güçlü olduğu burç: Akrep Güçsüz olduğu burç: Boğa Uranüs değiştirme, özgünlük, yaratıcılık, başkaldırma, özgürlük, şok ve koparmadır. Bağımsız, klasik olmayan, önceden belirlenemeyen, doyurulamayan, keskin ve moderndir. Yenilik, yaratıcılık ruhu, anarşi, serbest ve yasadışı cinsel davranışlardır. Doğruluğun arı bir biçimi olan Uranüs ödün vermez. Ona karşı olan düşünce ya tümüyle yok edilmeli ya da kendisi yok olmalıdır. Uranüs'ün kötü etkisi altında kalanlar aşırı tutkulu, sosyal yönden uyumsuz ya da her iki niteliği de kapsayan kişiler olduğu görülür. Güçlü bir Uranüs'ü olanlar disiplinle öz denetimi öğrenmelidirler.

Satürn Yönettiği burç: Oğlak, Kova Güçlü olduğu burç: Terazi Güçsüz olduğu burç: Koç Satürn'ün etkisi ağır, sınırlayıcı ve uzun sürelidir, tıpkı zaman gibi.İnsanın kendini geliştirip yücelteceği sorumluluğunu,görev duygusunu,kişisel disiplinini, sabır, direnç ve kararlılığını arttıracak bir güce sahiptir. Satürn kısıtlayıcı bir gezegendir. Bu sınırlama insanlara sorumluluklarını sürekli hatırlatmasından ötürü ortaya çıkar. İnsanın karakterinde henüz tamamlanmamış eksikliklerini karşısına çıkarır ve onları cesaretle ele alıp düzeltmesini sağlar.

57 kimlife

Neptün Yönettiği burç: Balık Güçlü olduğu burç: Yengeç Güçsüz olduğu burç: Oğlak Neptün soyut şeylerle ilgilenir. Madde ile ilgili olmayan düşünceler, kurnazlıklar ve arınma. Neyin anlamlı neyin anlamsız olduğunu açıklayan çok kişisel bir denem taşıdır. Neptün tanımlanamayan duygular oluşturur. Neptün'ü iyi konumda olan kişiler ince, alçakgönüllü ve çok duygusal olurlar. Böyle olunca da kolayca kırılıp gücenebilirler. Sık sık yalnızlığa çekilip ruhsal yönden kendini dengelemek isterler. Çok çabuk kavrama yeteneği sağlar. Kötü konumda Neptün'e sahip olanlar kendi iç dünyalarına kapanan kişiler haline gelirler. Pluto Yönettiği burç: Akrep Güçlü olduğu burç: Aslan Güçsüz olduğu burç: Kova Pluto fiziksel ruhsal yenilenme gücüdür. Bilinçaltındaki düşünceleri yüzeye çıkarır. Fiziksel olarak pluto cinsel organlar ve bilinçli cinsel isteklerle ilgilidir. Kötü konumda pluto kişiyi aşırılıklarının kurbanı ederek, ruhsal bozukluğa neden olabilir. Ölüme yakın bir olay yaşayabilirsiniz veya bir ölüm haberi sizin bütün hayat görüşünüzü değiştirebilir. Pluto evrensel gelişme, değişim, dönüşüm, bitişler ve yeniden yapılanmanın yöneticisi konumundadır.


Çocuklarımıza Dikkat

Çocuklarda Uyku Sorunları Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde uyuma ve uyku ile ilgili sorunların başında yatağa gidip uyuma konusunda direnme gelmektedir. Çocuk ağlar, yatırıldıktan sonra kalkar, anne baba ile uzun çekişmeler yaşar.

U

yku karmaşık, beyin işlevi ve psikoloji ile ilgili yaşamsal bir durumdur. Dış etkenlere açık, bireyin duygusal ve içgüdüsel yaşamıyla ilgili gelişimsel bir işlevdir. Şu üç dönemi içermektedir: Bunlar uykuya dalma, rüyasız uyku ve rüyalı uyku dönemleridir. Uykuya dalma döneminde yavaş yavaş çevre ve beden ile ilgili algılar azalarak kişi uyku dönemine geçmektedir. Rüyasız uyku dönemi bedenin temel yapı taşları olan proteinlerin yeniden oluşturulduğu ve kişinin fiziksel yorgunluğunu atarak dinlenmeyi sağlayan dönemdir. Ayrıca bu dönemde büyüme hormonu salgılanır. Rüyalı uyku dönemi, uyuyan kişide göz kapaklarında ve gözlerinde hareketlerin başlaması ile fark edilir. Rüyalar başlar, bu dönemde görülen rüya ile uyumlu olarak beden hareketlerinin ortaya çıkmaması için kasların gerginliği kaybolmuştur. Eğer böyle bir düzenleme olmasaydı gördüğümüz rüya ile hareket edecek, hatta yataktan kalkıp dolaşacaktık. Bu özellik yeni doğan bebeklerde tam oluşmadığından el ve ayaklarda ya da yüzde, bazen gövde de küçük hareketler olabilmektedir. Bu dönem doğumda yaklaşık uykunun yarısını oluşturmakta, bir yaşından sonra ise erişkindeki gibi yaklaşık uykunun beşte birine düşmektedir. Uykunun rüya döneminde bir çok ruhsal olay gerçekleşmektedir. Bu dönemde gerilimler boşalmakta ya da serbestleşmekte, hatırlanan her şey

58 kimlife


Eğlen - ÖğrenDikkat Çocuklarımıza ve gündüz yaşananlar birbirine bağlanarak, programlanmaktadır. Gündüz uyanık iken algılanan duyumlar rüya aracılığıyla yapılanırlar. Yeni doğanlarda ve bebeklerde rüyalar, uykuya daldıktan 30-45 dakika sonra, büyük çocuklarda ise 120 dakika sonra ortaya çıkmaktadır. Yeni doğan döneminden başlayarak bebeklerin ya da çocukların uyku özelliklerine bakıldığında birçok değişiklikler görülmektedir. Bunlar bireyseldir ya da dönemlere bağlıdır. Bebekler içinde çok uyuyanlar olduğu gibi az uyuyanlar da vardır. İlk aylarda uykusuzluk sıradan bir durumdur, ancak sonuçları nedeni ile aile için önemlidir. Ortaya çıkan gerginlik ve sinirlilik durumu yalnız çocuğun uykusuzluğunu artırmaz, yeni çatışmaları da ortaya çıkarır. Uykusuzluğun önemi ve ağırlığı bebeğin yaşı, gelişim düzeyi ve kişisel özelliklerine bağlı olarak belirlenir. Yeni doğan 19-23 saat uyur. Başlangıçta aralıklı ve parçalara bölünmüş bir uyku biçimindedir. Yavaş yavaş gece ağırlıklı olarak gelişir, üçüncü yıla doğru derinliğine kavuşur. Uykusuzluk nedenlerine bakacak olursak; bedensel bir hastalık sırasında çekilen sıkıntı ve acı uyku işlevinin bozulmasına yol açmaktadır. Ayrıca odanın sıcak-soğuk ya da gürültülü olması gibi dış etkenler de uykuyu bozacaktır. 2-3 aylık bebekler çığırtkandır, kolay uyarılabilir, sinirlidir. Bu özellikler ise annede sabırsızlık, yetersizlik gibi ilişkiden kaynaklanan zorlukları yaratabilir. İlk aylardaki bakımın niteliği, sürekliliği ve yumuşaklığı çok önemlidir.

Doğumdan sonraki dönemde süt çocuğu için bedensel gereksinimler uykuyu etkilemektedir. Açlık uyandırmakta, tokluk ise uykuya dalmayı kolaylaştırmaktadır. Bu dönemdeki uykusuzluklarda anne tarafından bebeğin beslenmesi ya da duygusal desteklenmesinin yetersiz, ters ya da aşırı bir biçimde karşılandığı görülmektedir. Uyku bebek için ritmik ve temel bir gereksinimdir.

Çocukların uyku için yatağa gitmeden önce geliştirdikleri kendilerine özel yatma törenleri olabilmektedir. Bu törenler 3-6 yaşları arasında sıktır. Yastık, oyuncak gibi bir eşya olmalıdır.

Uyku bozukluklarının önemli bir kısmı ikinci yılda ortaya çıkar. Bebek bu yaşta kolay uyarılır bir durumdadır. Uykuya dalma sıklıkla zordur. Otoerotik tutumlar, geçiş nesnelerine bağlanma, uyuma ritüelleri (törenleri) sıktır. Yaklaşık 12 saat süren gece uykusu ve 3-4 yaşına kadar sürecek gündüz uykuları vardır. Uyku sakindir, sessizlik, karanlık ve uygun koşullar ister. Bebekler ve çocuklar genellikle emme ve yemek yeme ile karnının doyması ya da anne babasıyla geçirdiği doyurucu bir ilişki sonrasında uykuya dalmakta, bazen de ağlama, inatlaşma gibi bir gerginlikten sonra uyumaktadırlar. Bu dönemde uykunun niteliği bebeğin anne tarafından ele alınma biçimine bağlıdır. Eğer bedensel ve psikolojik gereksinimleri karşılanmamışsa bebek uyanır ve doyurulmasını bekler. Uykunun korunması annenin işlevidir, daha sonra rüyalar aracılığıyla gelişir. Rüyalar psikolojik açıdan isteklerin gerçekleşmesine yardımcı olan bir araç gibidir. Yaşamın ilk döneminde ise bu işlev ancak emme amaçlıdır. Çocuklarda uykuya dalma zorlukları İkinci ile altıncı yaşlar arasında aşırı hareketli olan çocuk uykuya dalma konusunda direnebilir. Kaynak: Doç. Dr. Selahattin ŞENOL

59 kimlife


Oku - Öğren

Çocuk ?

Kitapları Clarice Bean, Çaktırma

Mecit’in Maceraları 1

Yazan: Lauren Child Bu yepyeni macerasında Clarice Bean'ın hayatında beklenmedik değişiklikler oluyor. Clarice bir yandan casusluğun inceliklerini öğrenirken bir yandan da kendine bir " en kötü defteri" hazırlıyor ve hayattaki kaygılarını listeliyor; örneğin değişim, taşınmak, sonsuzluk. En sevdiği roman kahramanı süper dedektif Ruby Redfort kitabında diyor ki; "İnsanın en büyük kaygısı, hakkında kaygılanmayı bile düşünmediği kaygıdır." Yoksa Clarice'in hakkında kaygılanmadığı bile düşürmediği en büyük kaygısı, en yakın arkadaşı Betty Moody'den ayrılmak olabilir mi? Ya da sınıflarına yeni gelen sarışın, soğuk bir kızla arkadaş olmak zorunda kalması?

Fırtına Mucitleri Yazan: Alex Williams Hiç durmayan kar fırtınasının hüküm sürdüğü bir şehirde yaşayan Madeline ve Rufus Breeze çok yetenekli iki kardeştir. Nesillerdir mühendislik yapan bir aileye mensup bu akıllı gençler, aynı babaları ve dedeleri gibi kendi fanlarını icat etme konusunda uzmanlaşmışlardır. Ancak havanın sürekli buz gibi olduğu bir yerde, kimse fan almak istemez. Kar fırtınası yüzünden, bir aile hariç kentteki herkes fakirleşir ve zorlu bir yaşam sürmeye başlar. Evlerini kaybetmek üzere olan Breeze ailesinin babası, pek güvenilir biri olmayan Sebastian'ın teklifiyle, fanları toplayıp sıcak bir kente giderek para kazanmayı planlar. Madeline babası ve Sebastian ile birlikte yola koyulur. Rufus'un ise annesini ve evlerini koruması gerekmektedir. Ancak olaylar planlandığı gibi yürümeyecektir.

Yazan:Houshang Moradi Kermani "Kimseden gizli saklım yok. Hayatta çektirdiğim ilk fotoğraf, ilköğretim altıncı sınıfa giderken kayıt dosyama koyulması için çektirdiğim fotoğraftı." Bu sözler; afacan, akıllı mı akıllı, bir o kadar da iyi niyetli Mecit'e ait "Ramazan davulu, vesikalık fotoğraf, saç tıraşı, yolculuk, bisiklet, semaver" Bütün bunlar yetişkinlere çok sıradan gelse de, Mecit için hepsi birer macera adeta.

Billie’nin Yaramazlıkları Yazan: Ann Bryant 8-13 yaş çocuklarına; Billie aslında çok iyi niyetli, cici bir kız. Ama ne zaman birine yardım etmeye kalkışsa, her şey felakete dönüşüyor. Arkadaşının kız kardeşinin saçını mahvediyor, kapıları açık bıraktığı için köpekler evden kaçıyor. Üstelik bu aralar ailesinde de ciddi değişiklikler oluyor. Zavallı kızcağız bütün bunlarla nasıl baş edeceğini şaşırmış durumda.

Ottoline ve Sarı Kedi Yazan: Chris Riddell Ottoline Brown ve onun en iyi arkadaşı Bay Munroe'yla tanışın. İkisinin çözemeyecekleri suç dosyası yok.

60 kimlife


61 kimlife


Tekno Haber

Tekno Yenilikler Google Earth ile okyanusların derinliklerine iniyoruz

Yarı otomobil yarı hovercraft: Aqua Volkswagen Fotoğraflarını gördüğünüz bu konsept aracı yakın bir zamanda yollarda (veya sularda) görebileceğimizi sanmıyoruz ama göz alıcı tasarımından ötürü de haber olmayı hak ediyor. Aqua Volkswagen adını taşıyan konseptin tasarımı Çin'deki Xihua Üniversitesi'nin endüstriyel tasarım bölümünden mezun olan 21 yaşındaki Zhang Yuhan tarafından yapıldı.

Denizler altında 20 bin fersaha inecek kadar yeterli paraya veya tam techizatlı bir denizaltıya sahip değilsiniz belki ama üzülmeyin, Google yine bizi düşünüyor. Yıllardır dünyanın türlü türlü güzelliğini bilgisayar ekranımıza taşıyan Google Earth, şimdi de bizi okyanusların derin ve karanlık dünyasına götürüyor.

Beğendiğiniz Instagram fotoğrafları artık albümde

iPhone'a özel en popüler fotoğraf uygulamasının Instagram olduğu malum. Bu kadar çok tutan bir uygulama olmasından ötürü de sıklıkla güncelleniyor tabii ki. Uygulamaya gelen son güncelleme, önceden "Beğen'ilen fotoğrafların size özel albümde profil sayfanız altında görüntülenmesini sağlıyor.

Asabi kuşlar şimdi de hoparlör oldu İflah olmaz bir Angry Birds hayranıysanız, oyunundan oyuncağına her şeye sahipseniz Gear4'un Rovio ile vardığı anlaşma neticesinde lisanslı olarak ürettiği Angry Birds hoparlörlerini ve dock istasyonlarını çok beğeneceksiniz. Firmanın ürettiği cihazlar arasında siyah kuş, kırmızı kuş ve miğferli domuzcuk karakterlerinden oluşan hoparlörlerler dışında 3,5 mm'lik standart girişi bulunan iPhone, iPad ve iPod touch'a özel dock istasyonları da bulunuyor. Eylül ayında piyasaya çıkacak olan hoparlör ve dock'ların

62 kimlife

fiyatları 49 ile 69 euro arasında değişiyor.

Turkcell ve Garanti’den Cep-T Paracard Turkcell'in mobil ödeme sistemlerine olan ilgisi devam ediyor. GSM operatörünün Cep-T Cüzdan uygulamasından sonraki yeniliği Cep-T Paracard oldu. Garanti Bankası ile iş birliği içinde geliştirilen hizmet, Turkcell müşterilerine banka kartı kullanımı alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Herhangi bir Turkcell İletişim Merkezi'nde kısa bir form doldurup, 5 TL'lik ücret ödeyerek satın alınabilen Cep-T Paracard ile kullanıcılar, Garanti Bankası Bonus, Shop&Miles kredi kartına; ParaCard'a veya herhangi bir cep telefonu numarasına günün her saatinde para gönderimi yapabiliyor. Cep telefonlarına gönderilen paralar, kart ihtiyacı olmadan ATM'lerden çekilebiliyor. TİM'lerden veya ATM'lerden para aktarılan kartlarla, Turkcell hatlarına para yüklemesi de yapılabiliyor. Cep-T Paracard'la MasterCard kabul eden tüm iş yerlerinde alışveriş yapılabiliyor.


Kim Çocukça

Çocukça Bulmaca

Noktaları Birleştirelim mi?

Aşağıdaki çarpma işlemlerini yaparak sonucunu örnekteki gibi yazı ile yazınız. Daha sonra onu bulmacadaki yerine yerleştirin.

Karikatürler

63 kimlife


Çözün - Kazanın

ÖDÜLLÜ SUDOKU ÇÖZÜN KAZANIN! Bulmacayı doğru çözüp gönderen ilk 5 Kişi Hediye kazanacak. Çözdüğünüz bulmacayı aşağıdaki formu doldurarak adresimize göndermeniz yeterli olacaktır. Temmuz Sayımızın Hediyeleri

Ad - Soyad:............................................. Doğum Tarihi:.......................................... Meslek:................................................. Adres:.................................................. .......................................................... Telefon:................................................

Gönderi Adresi: Güneşli Mah. Evren Cad. Barış Sk. No: 6 Güneşli / İSTANBUL Tel: 0212 444 1 546 DİKKAT!: Aynı haneden birden fazla kişi katılamaz. Her ayın 20'sinden sonra gönderilen cevaplar kabul edilmeyecektir.

64 kimlife

Haziran Ayı Sudoku Çözümü


65 kimlife


Şubelerimiz

Kalite ve İndirimde M

arka

İstanbul Acıbadem Acıbadem Mah. Günal Sok. Gülevler Konutları 12. Blok No:1 Tel:0216 327 13 60 - 62 - 63 - 65 Alibeyköy Karadolap Mah. Sayayolu Cad. No: 19 K:3-4 Eyüp Tel: 0212 626 73 72 Altıntepe Altıntepe Mah. Bağdat Cad. No:87 Maltepe Tel: 0216 518 01 07 - 08 - 09 Arnavutköy Yavuz Selim Mah. Fatih Cad. No:175 G.O.Paşa Tel: 0212 597 56 10 - 11 Ataşehir Yenişehir Mah. Viyana Sok. No:21 Ümraniye / İstanbul Tel: 0216 455 80 76 - 455 80 87 Ayazağa Ayazağa Mah. Atatürk Cad. No: 27 Şişli Tel: 0212 332 21 11 Bağcılar 1 Yavuzselim Mahallesi Mahmutbey Yolu Caddesi No:1 Tel: 0212 434 19 79 Bağcılar 2 Çınar Mah. Dağyolu Cad. 5/2 Sok. No:3 Bağcılar Tel: 0212 461 01 11 Bahçeköy Adnan Menderes Cad. No:9 Bahçeköy / Sarıyer Tel: 0212 226 48 20 Büyükçekmece Cumhuriyet Mah. Turgut Özal Bulvarı Kardeş Sok. Adakent Apt. No:1 Büyükçekmece Tel: 0212 883 48 16 Çobançeşme Çobançeşme Mah. Mithatpaşa Cad. No:14 Yenibosna Tel: 0212 652 88 42 - 57 0212 652 87 74 Erenköy Feritbey Sok. No:14 Erenköy Tel: 0216 411 09 21

Esenler 1 Atışalanı Caddesi No:25 Esenler Tel: 0212 611 20 85

Hadımköy İstasyon Mah. Namık Kemal Cad. No:45 Kiptaş 1. Etap Tic. Merkezi Giriş Kat. Hadımköy/Arnavutköy Tel: 0.212.780 10 51

Esenler 2 Namık Kemal Cad. No:2 Tel: 0212 483 51 95 Esenyurt Saadet Dere Mah. Doğan Araslı Cad. No:14 Esenyurt Tel: 0212 428 41 33 Etiler Nispetiye Mah. Aytar sok. Murat Dağlı Apt. No:18 Levent Tel: 0212 269 31 44 Ferahevler Ferahevler Mah. Adnan Kahveci Cad. No:66 Sarıyer Tel: 0212 299 96 14 Fındıkzade Millet Cad. No:27/D Fındıkzade Tel: 0212 529 85 48

İkitelli Atatürk Mah. İkitelli Cad. No: 174/A İkitelli Tel: 0212 495 23 44 Kartal Çavuşoğlu Çavuşoğlu Mah. Portakal Sk. No: 20/1-2 Kartal Tel: 0216 306 68 13 Kasımpaşa Camii Kebir Mah. 4 Kuyu Cad. No:13 Kasımpaşa / Beyoğlu Tel: 0212 250 32 55 - 250 54 51 Mecidiyeköy 1 Selehattin Pınar Cad. No:31 Şişli Tel: 0212 216 94 61 Mecidiyeköy 2 Naci Kasım Sok. No:7 Şişli Tel: 0212 212 98 15

Florya Şenlik Mah. Efeler Sok. No:3 Florya Tel: 0212 662 66 94 Göktürk Göktürk Mah. Cumhuriyet Cad. No:4/1 Eyüp / İstanbul Tel: 0212 322 68 93 - 94 Güneşli Güneşli Mah. Barış Sok. No:2/A Bağcılar Tel: 0212 657 83 71 Gültepe 1 Ortabayır Mah. Talatpaşa Cad. No:71 Tel: 0212 279 34 19 Gültepe 2 Telsizler Mah. Talatpaşa Cad. No:153 Tel: 0212 281 83 90 Halkalı Merkez Mah. Mahmutbey Cad. No: 17 Halkalı Tel: 0212 693 27 19 Halkalı 2 Atakent Mah. 213 Sok. No:5 Bodrum Kat. Güneş Park Çarşısı Halkalı –K.Çekmece / İstanbul Tel: 0212 472 80 94 - 95 - 96

Okmeydanı Mithat Paşa Cad. Keser Sok. No:3 Şişli Tel: 0212 361 13 52 Pendik Batı Mah. Sabri Taşkın Cad. No: 4 Tel: 0216 491 75 72

Uğur Mumcu Uğur Mumcu Mah. Akşemsettin Cad. No:56 Yakacık Tel: 0216 476 26 33 Ünalan Ünalan Mah. Ayazma Cad. No: 20 Üsküdar Tel: 0216 317 10 91 Üsküdar Mimarsinan Mah. Otopark Arkası Sok. No:1 Üsküdar Tel:0216 492 62 16 - 17 - 18 - 20 Yakacık Yakacık Mah. Samandıra Cad. No:7 Tel: 0216 451 03 07 Yenibosna Yıldırım Beyazıt Cad. No: 278/212 Tel: 0212 452 28 19 - 20 Yüzyıl Fevzi Çakmak Mah. Osmangazi Cad. 2/17-C Sok. No:27/D Bağcılar Tel: 0212 430 38 91 Zeytinburnu Balıklı Yolu Cad. 85/5 Sok. No:30/4 Tel: 0212 416 08 28 Zeytinburnu Çırpıcı Çırpıcı Mah. 75/2 Sok. No:109 Zeytinburnu Tel: 0212 547 45 00 - 82

Sarıyer Kilyos Yolu Nalbant Çeşme No:95 Sarıyer Tel: 0212 342 35 53 Sultançiftliği Atatürk Bulvarı No:46 Gaziosmanpaşa Tel: 0212 475 46 99 Şirinevler Mithatpaşa Cad. No:1/3 Şirinevler Tel: 0212 653 72 28 Tarabya Cumhuriyet Mah. Arabayolu Cad. No:11 Sarıyer Tel: 0212 299 83 75 Tarabya Sahil Tarabya Mah. Yeniköy Cad. Dere Sok No:1 Tarabya / Sarıyer Tel: 0212 262 25 55 262 15 05

Kocaeli Derince Çenedağ Mah. İstiklal Cad. No:180 Derince / Kocaeli Tel: 0262 223 33 72 - 223 24 48

İzmit Cedit Mah. Atatürk Bulvarı No:3 Kocaeli / İzmit Tel: 0262 332 52 56 - 68

Tütünçiftlik Güney Mah. Albay Sok. No:6 Körfez - Kocaeli Tel:0 262 527 26 03 - 04

Derince - 60 Evler Yavuz Sultan Mah. Körfez Cad. İtimat Sok. No:5 60 Evler - Derince / Kocaeli Tel: 0.262. 239 33 20 - 22

Kozluk Akçakoca Mah. İnönü Cd. No:33 İzmit / Kocaeli Tel:0 262 291 00 28 / 0 262 325 84 48

Yarımca Mimar Sinan Mh. Mehmet Akif Ersoy Cd. No:166 Körfez- Kocaeli Tel:0 262 558 00 15

66 kimlife

Müşteri Danışma Hattı:

444 1 546


67 kimlife


68 kimlife

book  

book,edergi,catalog

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you