Page 1

gogiukas.lt

Gegužė 2009

GOGIUKAS

Gogiukas Nr3


Turinys

2-3 Įžanga Redakcijos žodis 4-6 Turnyrai ir renginiai Vilniaus Taurė 2009 GO Kauno dienose 7 Prisiminimai EGC 2007,Villach, Austrija II 8-10 GO žmogus Olaf Martens 11

Pieštas GO

12-13 GO kitu kampu 3D GO 14-15 GO istorija Weiqi istorija. Senovės Kinija

G o g i u k o Redakcija

16-17 GO uždaviniai 18 kyu - 25 kyu 9 kyu - 17 kyu 1 kyu - 8 kyu 1 dan - 4 dan

Tiražas: 1131

Marija Šironaitė

Projekto vadovai ir redaktoriai: Vytautas Šmitas Marija Šironaitė

Autoriai: Marija Šironaitė Simona Gluškevičiūtė Vytautas Šmitas Ignas Traškevičius

Fotografai: Vytautas Šmitas

2 GOGIUKAS


Redakcijos žodis

Sveiki Štai ir trečiasis Gogiuko numeris. Šį kartą dar šviesesnis ir arčiau gamtos. Taip jau išėjo, kad šitas numeriukas išeina gerokai vėluodamas. Ir kas gi sugalvojo užkrauti Gogiuko kūrėjus įvairiais projektais, kontroliniais, sesijomis ir egzaminais? Gogiukas po truputį bando keistis. Stengiamės gerinti kokybę ir dėti kuo įdomesnę informaciją. Gaila, kad sulaukiame nedaug pasiūlymų. Be patarimų, pageidavimų ar komentarų kūrimas vyksta iš ties lėčiau. :) Kadangi praeitą Gogiuko daryta apklausa nepasisekė, tai tikimės, kad naujoji bus paprastesnė. Gero skaitymo ir sveikiname su artėjančia vasara. ^__^

Redakcijos būstinė: www.gogiukas.lt Nori prisidėti prie šio projekto vystymo? Prisijunk prie komandos. Rašyk mums el. paštu: gogiukai@gmail.com

Už nuotraukas dėkojame: Vilmai Šmitaitei Už GO uždavinius dėkojame: www.GoProblems.com

GOGIUKAS 3


Turnyrai ir Renginiai

V

isi sako, kad žaibas du kartus į tą patį medį netrenkia. Tačiau du vienodi stebuklai gali įvykti. Andrius P. jau antrą kartą (iš eilės) nelaimi Vilniaus GO taurės. Šįkart iškovojus pergalę norime pasveikinti Olaf Martens. Bet tai nėra vienintelė naujiena šiame turnyre. Alberto dėka, Vilniaus GO taurė vyko Gedimino 9. Tai buvo ne tik nuostabi proga populiarinti GO, bet ir galimybė išbandyti naujoves. Todėl nuoširdžiai dėkojame vieno iš gogistų, kuris net ir savo gimtadienio Albertui už gražią idėją ir jos įgyvendinimą. Juk dieną vyko žaisti GO. Tai yra Andrius Šilinskas, žaidžiant tokioje viešoje vietoje susilaukėme kuriam balandžio 19 d. suėjo 17 metų. Žinoma, daug daugiau praeivių dėmesio nei per įprastą tokia proga buvo paminėta kalnu balionų. turnyrą. Gaila, bet nė vienas iš praeivių „neužsikabino“ už GO. Neverta dėl to sielotis, verčiau pasveikinti kitus prizininkus. Antrą vietą iškovojo Giedrius Tumelis, o trečiąją – Simonas Šatkus. Taip pat jau tapo įprasta per turnyrą įteikti nominacijas: kovingiausia žaidėja - Janina Ličytė, turnyro debiutantas – Kimas Germanas, jauniausia žaidėja - Andrė Treinytė. Negalime nepaminėti

Po šio turnyro tarp jaunimo jau sklando juokeliai ir klausimai, kokiame prekybos centre vyks sekantis turnyras...

Turnyro rezultatai: http://lga.w3.lt/pmwiki/ p m w i k i . p h p ? p a g e n a m e = G o L i e t u vo j e . VilniausTaure2009

Gintautas (1k) ir Simonas (2k)

4 GOGIUKAS


Turnyrai ir Renginiai

Vidas (5k) ir Laurynas (4k)

Andrius (3d) ir Albertas (1d)

Olaf (1d) ir Jonas (2k)

Marija (1k) ir Paulius (1d)

GOGIUKAS 5


Turnyrai ir Renginiai

GO Kauno dienose

P

avasaris jau baigiasi. O išlydint jį, Kaune gegužės mėnesį vyksta miesto dienos. Daug šurmulio, koncertų, pasirodymų ir kitų renginių šiuo metu vyksta šalies centre. Jei kas šį savaitgalį (22- 24d.) ypatingų žygių nesuplanavote, o šeimyna teigiamai nusiteikusi, traukiame į Kauną, kur judesys vyksta ne mažesnis nei Vilniuje.

Pranešimas svarbus kiekvienam GO žaidėjui, nes į Kauno dienų renginį įmaišytas mūsų mylimas žaidimas. Taigi, jei norite gero ir linksmo sekmadienio, imkite draugus už parankių, atkeliaukite į Kauno centrą ir sudalyvaukite japonų kultūros centro organizuojamame renginyje. Atsiveskit tuos, kurie moka žaisti ir tuos kurie nemoka, galėsite išmokyti, o Giedrius Tumelis (Kauno GO klubo organizatorius) ir Laurynas Byla (GO žaidėjas, architektas) pristatinės žaidimą 12 val. „Yakatos“ restorane, M. Valančiaus g. 14. Pasiimkite gerą nuotaiką ir praleiskite dieną su įspūdžiais. Iki susitikimo prie GO lentos ;)

Japonų kultūros centro organizuojami renginiai 23d. šeštadienio programa 12:00-18:00

Arbatos gėrimo ritualas. Pertrauka, kai vyksta Kendo pristatymas. Vyktų keli bendri pristatymai apie arbatos ceremoniją ir trumpos (iki 20 min.) arbatos gėrimo ceremonijos norintiesiems. Bus demonstruojamas arbatos ruošimas, reikmenų išvalymo ceremonija, parodoma, kaip priimti kiekvienam individualiai pagamintą arbatą, kaip laikyti pialą, kaip gerti arbatą, kada valgyti saldumynus, kaip padėkoti už arbatą, kaip apžiūrėti pialą.

12:00-18:00

Visą laiką, išskyrus pertraukas, vyks origami lankstymo užsiėmimai, o 3 kartus bus organizuojami trumpi lankstymo konkursai. Jeigu rašant reklamoje galėtų skambėti taip: Kviečiame visus šventės dalyvius pasimokyti popieriaus lankstymo meno - origami ir dalyvauti trumpuose lankstymo konkursuose, kurie vyks: 13:00-13:30, 15:00-15:30 ir 17:00-17:30. Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti Yakatos restorano ir japonų kultūros centro TSURU įsteigtais prizais.

24d. sekmadienio programa 12:00-16:00

Kaligrafija (Šiodo), Origami, GO žaidimas Trumpi pristatymai apie kaligrafiją (japoniškų hieroglifų rašymo meną), stilius, popieriaus ir hieroglifų kelią į Japoniją, Japonų raštą ir kalbą. Demonstruojamas hieroglifų rašymas. Už simbolinę kainą galima bus įsigyti dovanų savo vardą ar hieroglifą užrašytą ant ryžių popieriaus. Trumpi pristatymai apie GO žaidimo atsiradimą, taisykles ir žaidimo subtilumus. GO žaidimo taisyklės yra labai paprastos, ir nors, kaip ir šachmatų atveju, tai yra žaidėjo analitinių įgūdžių išbandymas, GO suteikia žymiai daugiau galimybių intuicijai. Praktinėje dalyje dalyviai patys išbandys šio žaidimo teikiamą malonumą. „Šaškės – prastuomenei, šachmatai – didvyriams, GO – dievams“ – senovinė japonų patarlė Visą laiką, išskyrus pertraukas, vyks origami lankstymo užsiėmimai, o 1-2 kartus bus organizuojami trumpi lankstymo konkursai.

6 GOGIUKAS


Prisiminimai

T

aigi tęsiame prisiminimus iš Austrijos GO kongreso. Praeitą kartą pabaigėme Olaf ’o gimtadieniu. Šį kartą pateikiame likusius pranešimus iš dienoraščio, kuriuos dviem smalsuolėms pavyko užfiksuoti, ir krūvą nuotaikingų frazių. GO narsuoliai ne tik žaidžia, bet ir iškalbumu nesiskundžia. ^__^

Pasirodo lietuviai kultūringesni nei čekai. Buvo pasikėsinta į lietuvaitę Ingą. Tačiau aukų buvo išvengta. Aršusis čekas (lietuvių pramintas „isteriku“) buvo sutramdytas.

Nuotaikingi pranešimai:

uper moteris – Audronė. Ji narsi, ji drąsi, ji nebijo ugnies ir ji turi mineralinio vandens. Vakar ji viena pati užgesino gaisrą. Gaisras buvo užsiliepsnojęs šiukšlių dėžėje, greičiausiai būtų nusinešęs net kelių šiukšlių gyvybes, bet Audronei pavyko jas išgelbėti. Žinoma. Į įvykio vietą atskubėjo ir tikri gaisrininkai, tačiau jie pavėlavo. Audronė jau buvo viską užgesinusi su keliais šaukštais mineralinio. Dėkojame Audronei už Willach miesto išgelbėjimą.

L

ietuviai tikrai daininga tauta. Tai įrodom ir mes... Greičiausiai dėl retai atsirandančio šilto vandens (ir šiaip įdomumo), vaikinai duše pradėjo traukt arijas. Dainuškos taip gerai girdisi, kad jų klausytis galima net merginų duše. Didžiausi mūsų dainorėliai yra Gytis, Gytis ir Paulius. Tikimės, kad grįžus į Lietuvą jie apsvarstys solistų karjeros galimybes.

Lietuvaitės pradėjo teikti masažo paslaugas. Pasirodo tai ne tik malonumas klientams, bet ir nauda masažuotojoms. Onutė ir Greta R. už paslaugas ima mokestį. Vaikinai joms atsilygina ledais, arba dar kažkuo, ko mes dar neišsiaiškinome. O šiandien masažo paslaugas pradėjo teikti ir Agnė. Jos paslaugomis pasinaudojo kelto šturmanas. Tai ką....? Darykit išvadas, pasirodo apsimoka.

S

Garsiausios garsiausių žmonių frazės: • Evaldai, aš tave tikrai pažadu nuleist nuo kalno (pasakė Jonas, kai buvome Alpėse) • Lai skamba skamba karvės (Valentas) • Nešam kūnus į muziejų (Jonas) • Albertas: “Reikėjo pietus pasiimt... Kur galėtų būti geriau pavalgyti, jei ne kalnuose...” • Simas P.: “Autobuse. Aš jau pavalgiau.” • Parduotuvės nedirba, ežeras nedirba, gerai, kad bent oro nakčiai neatjungia (Greta K.) • Naktibalda, kada bus naktipiečiai? (Greta K.) • Kaip aš būsiu voverė be riešuto. Ledynmetis ateina (Gintarė) • Kažkas maudosi tualete (Rokas) • Daug lavonų ant lentos (Olaf) • Pamylėk švelniai (Gytis Va.) • Myžamas vanduo (Audronė) • Koks aš dėjau (Valentas) • Paimk salotas. Jos tikrai švarios. Aš joms nieko nedariau (Jonas) • Atbėgo užsieniečiai su krūva šikpopierio ir nosinaičių, grindi plovė (Albertas) • Aš netgi prausiuosi kiekvieną dieną (Evaldas) • Tipiškas anglas, netgi ligonis sakyčiau (Albertas) • Tu jį išskėsk (Dovilė) • Čia ta gatvelė, kur neplatu pravažiuot (Albertas) • Išsišiepę kaip triušiai (Albertas)

Nuotraukas iš kelionės galima peržiūrėti čia.

GOGIUKAS 7


GO Žmogus

Olaf Martens Labai daug tikėjomės iš naujos kartos, kuri atėjo. Tačiau beveik visi dingo. Netgi turnyruose dabar dalyvauja mažiau žmonių nei anksčiau. Suprantu to priežastis. Todėl niekam neturiu jokių priekaištų. Bet vis tiek gaila. Naujai valdybai bus sunku, gal netgi sunkiau nei mums.

Gimtinė: Vokietija Gyvenamoji vieta: Vilnius Reitingas: 1 danas

P

rieš atsakydamas į šiuos klausimus aš ilgai galvojau: ar atsakyti taip, kaip manau ir galbūt nuliūdinti vieną kitą žmogų, ar atsakyti kitaip ir išvengti nemalonumų. Galų gale nusprendžiau parašyti savo mintis. Geriau suprasite mane. Kaip visada, daugiau rašiau apie problemas nei apie gerus dalykus (mūsų pasiekimus ir pan.). Skaitykite ir nepamirškite, kad prieš 10 metų GO faktiškai buvo numiręs Lietuvoje, nebuvo turnyrų, renginių, stovyklų, svečių, kelionių. Mes per tą laiką daug pasiekėme. Ir kai rašau „mes“, aš ir turiu omenyje „mes“.

Kokią svarbą Jūsų gyvenime užima šis stalo žaidimas? Ar daug laiko skiriate GO?

Ankščiau GO buvo beveik pats svarbiausias dalykas. Daug laiko praleisdavau internete žaisdamas NNGS, o vėliau KGS. Žaidžiau Kauno GO klube ir beveik kiekvieną savaitę važiuodavau į Vilniaus GO klubą, skaičiau knygas apie GO. Keletą kartų buvau išvykęs žaisti GO į Ameriką ir Japoniją. Labai patiko ne tik žaisti, bet ir organizuoti GO renginius. 5 metus dirbau KGS serverio administratoriumi. Iš viso į šį gražų žaidimą investavau apie 10 metų. Tai buvo geras laikas, išsipildė daug svajonių ir man ne gaila ne vienos minutės.

Kada ir kaip susidomėjote GO žaidimu?

Kažkada vaikystėje skaičiau knygą (kažkoks detektyvas), kurioje buvo paminėtas GO žaidimas. Kartu su draugu bandėme žaisti. Lenta buvo kartoninė, vietoj akmenų – juodai ir baltai nudažytos monetos. Buvo įdomu, tačiau mes nelabai supratome, ką žaidžiame. Negalėjome surasti klubų, kuriuose galėtume žaisti ar kitų žaidėjų. Po kelių savaičių „pasidavėme“. Maždaug po 12 metų (1995m.) prisiminiau apie GO ir pradėjau ieškoti informacijos internete. Radau IGS ir pradėjau ten žaisti... Man atrodo, aš netgi turiu savo pirmos internetinės partijos įrašą...

Kaip vertinate dabartinę Lietuvos GO Asociacijos veiklą?

Jeigu kalbame apie tuos žmones, kurie iki šiol organizavo GO gyvenimą Lietuvoje, tai man atrodo, kad mes pavargome. Per ilgai siauras žmonių ratas organizuodavo renginius, klubus ir turnyrus. 3-4 žmonės yra per mažai tokiems darbams. Turėjome atiduoti labai daug laiko, ir mūsų gyvenime GO turėjo būti prioritetinis dalykas. Bet taip negalima visą gyvenimą...

Tačiau dabar daug kas pasikeitė mano gyvenime atėjo laikas kitiems dalykams. Mano asmeniniame gyvenime buvo trys labai sunkūs metai. Kad ir kaip keista, man krizė atnešė laimės, ir mano sunkmetis baigėsi. Gavau šansą ir noriu jį išnaudoti. Todėl dabar į Vilniaus GO klubą ateinu tik 3-4 kartus per mėnesį, faktiškai nežaidžiu ir neduodu pamokų.

O jeigu kalbame apie GO žaidėjus Lietuvoje, tai matau, kad dabar yra mažiau aktyviai žaidžiančių.

8 GOGIUKAS


GO Žmogus Kaip manote, kodėl verta pradėti žaisti Ką galėtumėte patarti GO? norintiems greitai tobulėti?

žaidėjams,

Verta pradėti, jeigu nori pamankštinti savo smegenis, jeigu nori patobulinti savo strateginį mąstymą, jeigu nori praleisti laiką su gerais žmonėmis, draugais, jeigu mėgsti iššūkius, stalo žaidimus, jeigu nori susipažinti su kita kultūra ir t.t. Svarbu, kad patiktų.

Negalvokite apie reitingus, apie pergales ir pralaimėjimus. Visada jūsų gyvenime bus stipresnių varžovų, su aukštesniais reitingais. GO yra gražus žaidimas. Atraskite tą grožį ir tada geriau žaisite. Atsiminsite tik tas partijas, kuriose padarėte kažkokį ypatingą ar gražų ėjimą. Pergales greit pamiršite. (Beje, vis Kaip jaučiatės neseniai laimėjęs Vilniaus dar negaliu pamiršti tos „zašolkės“, kurios Giedrius GO taurės turnyrą? nepamatė. Negražu buvo... ;-))) Galėčiau sakyti, jog mano pergalė yra tipiško japoniško požiūrio į gyvenimą pavyzdys (nors aš ne japonas). Tik tada, kai nenori laimėti, kai toks noras netrukdo žaisti, tik tada gali laimėti. Bet iš tikrųjų žaidžiau blogai ir eilinį kartą partijas laimėjau per apgaulę. Giedrius tikrai turėjo laimėti mūsų partiją, bet apgavau jį. Žaidžiant su Simonu persvarą įgijau greit, bet vos visko nepraradau. Teko daug nervų paaukoti. Pergalę iškovojau labai sunkiai ... vos vos. Tikiuosi, kad Giedrius ir Simonas nebepyksta ant manęs. ;-) Andrius nedalyvavo ir todėl laimėti buvo daug lengviau. Kažkaip nesijaučiu stipriu žaidėju, nes stipriausio žaidėjo nenugalėjau. Praeitų metų Graikų filosofas Platonas sakė: „Beauty is in the eye Kauno taurėje ir Čempionato finale mačiau, kad of the beholder.“ Tai apytiksliai reiškia, kad grožis skirtumas tarp Andriaus ir manęs tik didėja. Tikrai atsiranda žmogaus mintyse. GO žaidime turėsite neturėčiau jokių šansų laimėti prieš jį (be stebuklo, sugebėti kuo daugiau akmenų padėti ant lentos žr. apačioje). savo mintyse. Tai gali išmokti bet kas. Talento čia nereikia. Kiekvieną dieną spręskite 12 uždavinių, apie 30 min. per dieną. Po 2 metų busite tikras pirmas danas.

Ar mėginote už GO pamokas užsidirbti pinigų? (jei - taip, tai kaip sekėsi užsidirbti, jei – ne, tai kodėl?)

Ne. Niekada. Tik labai geras žaidėjas turėdamas pakankamai žinių gali dirbti mokytoju. Mokytojas yra ne tik geras žaidėjas. Tam reikia daug daugiau: labai gilaus teorijos supratimo, daug žinių, sugebėjimo mokyti kitus, sukurti mokymo planus ir t.t. Pas mus Lietuvoje tokių žaidėjų nėra, netgi Europoje tokių žmonių yra labai mažai – gal 5-6, nedaugiau.

Kaip randate laiko organizuoti keliones Bet tiesą sakant, būtent tą savaitę atsitiko daug svar- į Europos GO Kongresus ir vasaros besnis įvykis mano gyvenime: gavau darbą, apie kurį stovyklas?

ilgai svajojau. Per visą turnyrą tik ir galvojau apie Jeigu turi svajonę ir labai nori kažką daryti, tada ir jį, netgi partijos metu. Po turnyro nuvariau namo ir randi viską, ko reikia. Reikia tik norėti. Sunkiausia pamiršau apie pergalę. Net taurę pamiršau mašinoje. surasti pinigų, nes kelionės ir stovyklos yra brangūs malonumai.

GOGIUKAS 9


GO Žmogus

Ar galėtumėte, ką nors pasakyti apie nenorite, kad išnyktų geras dalykas. šios vasaros GO stovyklą? Mes planuojame, kad ji įvyks liepos 18 – 25 d. Kaip manote, ką reiktų keiti ar Lietuvoje, kad GO Apie vietą ir programą paskelbsime vėliau. Šįkart įgyvendinti stovykla bus maža, be užsieniečių. Paprastai susidomėtų daugiau žmonių, tiek neturime laiko ar resursų organizuoti didesnį jaunimo-vaikų, tiek suaugusiųjų?

renginį. Gal kitais metais darysime vėl didesnę Reikia pagaliau pradėti intensyviai dirbti su studentais. Ten yra didžiausias potencialas sudominti stovyklą. žmones. Reikia „eiti pas juos“ ir žaisti ten, kur Kuris organizuojamas Lietuvos GO jie yra. Visose kitose Europos ir Amerikos šalyse turnyras Jums patinka labiausiai? Kodėl? didžiausi, stabiliausi ir ilgiausiai veikiantys GO Man patinka visi turnyrai ir renginiai, kuriuose klubai yra universitetuose. Neišradinėkime dėmesio centre yra GO ir visa (be išimčių) mūsų dviračio iš naujo. Kopijuokime gerą patirtį! GO bendruomenė. Kartais būna, kad renginys Dėl kokios priežasties nepasiseka, nepavyksta organiliautumėtės žaisti GO? zuoti taip, kad visiems patiktų. Buvo keletas kartų, kai pamečiau Jeigu nori kažką patobulinti, GO. Atsibodo, buvau pavargęs, tada reikia žinoti, kas buvo nusivylęs dėl tam tikrų įvykių, ne taip. Bet tam reikia atviros pasikeitė prioritetai. Negalima diskusijos, kritikos. Deja tokios sakyti, kad dabar nežaidžiu, pas mus nėra. bet žaidžiu labai mažai, neKo norėtumėte palinkėti organizuoju jokių renginių. naujam LGA valdybos Turiu dabar kitų prioritetų savo gyvenime. Tikiuosi, kad dėl to prezidentui ir visai niekas nepyksta ant manęs. Yra komandai? tokių dalykų gyvenime, kurių Labai gerai, kad atėjo nauja GO negali duoti žmogui (arba karta. Aš labai tikiuosi, kad jie tik laikinai). Dabar turiu labai nepakartos mūsų klaidų, kad įdomų ir labai svarbų darbą... nepavargs. Buvo dalykų, kurie mums labai daug kainavo ir Kaip manote, kokia spalva nedavė rezultatų. Kiek kartų darydavome įvairius pristatymus ir kursus vaikams mokyklose! Iš jų būtų galima perdažyti gogiukus, kad jie atsirado tik 7 žaidėjai, iš kurių šiandien niekas nebūtų vien juodi ir balti? nežaidžia klubuose. Ir kai aš vėl girdžiu apie Raudona. Visada svajojau apie tai, kad surasčiau dėžutėje raudoną akmenį su ta ypatinga savybe, tokius planus, aš bijau... kai su juo vienu ėjimu būtų galima užmušti bet Taip pat nerimauju, kai matau, jog atsiranda nauji kokią grupę ir nesvarbu kiek akių ar laisvių ji turi. planai. Žmonės nori daryti „savo projektus“, nors :-) Gal tada ir galėčiau laimėti prieš Andrių... galėtų pratęsti, perimti, patobulinti egzistuojančius. Taip miršta seni geri dalykai, o į naujus reikia daug investuoti. Tam taip pat reikia sėkmės. Labai reikia, kad jaunimas pagaliau aktyviai dalyvautų. Gavote labai daug iš mūsų per paskutinius 10 m. Laikas ir jums duoti ką nors sekančiai kartai. Suprantu, kad tai skamba truputėli žiauriai. Supraskite, mes nereikalaujame. Bet negalima visą gyvenimą tik imti. Reikia kartais ir duoti, jei

10 GOGIUKAS


Pieštas GO

Įdomu, kai dviems pomėgiams susijungus į vieną gimsta naujas kūrinys. Tikriausiai daugelis GO žaidėjų žino tinklapį www.EmptyTriangle.com, o tie, kas buvote Švedijoj tikriausiai matėte mergina, kuri šauniai sujungė GO žaidimą ir piešimą. Pateiksime pora jos pieštų komiksų ir lauksime lietuvių žaidėjų piešinių GO tema. Galite drąsiai siųsti savo kūrinius mums, juk visi savi ;) gogiukai@gmail.com

GOGIUKAS 11


GO Kitu kampu

GO 3 Akmenys lentoje:

P

irmą kartą tokią GO versiją teko matyti Europos GO kongrese Austrijoje. Dėmesį patraukė dideli rutuliukai ir įdomus dizainas. Supratau, kad tai GO, bet neatrodė panašu į tą žaidimą kurį gan ilgai žaidžiu. Manau, kad dar susidursiu su šiuo 3D GO žaidimu ir pati galėsiu sužaisti bent vieną partiją erdvėje. Gal ir “Gogiuko” skaitytojai, susidomės šia versija. Iš tiesų, sunku įsivaizduoti partiją ir visą jos eigą. Už šią idėją ir jos realizavimą dabar galime būti dėkingi vokiečiui Laurin Raumschach. Jo projektuose buvo ne vienas 3D žaidimas (kryžiukai nuliukai, šaškės ir kt.). Nutariau pasidomėti plačiau apie šį GO projektą.

A: kampe: B: prie sienos: C: centre:

2 laisvės 3 laisvės 4 laisvės

Akmenys erdvėje:

A: kampe: B: ant briaunos: C: ant sienos: D: centre:

3 laisvės 4 laisvės 5 laisvės 6 laisvės

Žaidimo tikslas lentoje, paimti kuo daugiau teritorijos, pasistatyti uždarus “namus”. Taip pat ir erdvėje, viskas turi būti uždara, tik šiuo atveju imama erdvė. Gale žaidimo nustatomas laimėtojas, suskaičiavus taškus. Tai tarsi naujas GO variantas, bet su tomis pačiomis taisyklėmis. Viskas ko reikia žaidžiant 3D GO, tai vaizduotė. Iš paprastos lentos ją reikia įvesti į erdvinį žaidimo matymą.

Žaidimas

Projektas- teorija

Taigi, pasikeitimas- iš GO lentos 19x19 plokštumos, kurioje yra 361 susikirtimo taškas, į trimatę erdvę 7x7x7 su 343 taškais erdvėje. Lęšio formos GO akmenys erdvėje virsta į kamuoliukų formos figūras. GO lentoje akmenį statome, kad jo centras sutaptų su sankirta, o erdvėje, kamuoliuko centras turi sutapti su trijų dimensijų susikirtimo tašku. Visos taisyklės lieka tos pačios, pasikeičia tik laisvės laipsnių skaičius aplink padėtąjį akmenį.

Šis variantas tampa žaidžiamu per tam tikrą suvokimą. Kad žaidėjui būtų lengviau susigaudyti, visi erdvės aukštai išskirstomi į septynias lentas kurios yra 7x7. Kiekviena lenta atspindi tam tikro aukšto akmenų padėtį. Šis GO žaidžiamas vyksta ir erdvėje ir išskirstytuose aukštuose tuo pat metu. Taip daroma todėl, kad eigoje formos tampa vis painesnės, o išskleisti aukštai padeda kontroliuoti žaidimą.

Informacijos šaltinis: www.go3d.eu

12 GOGIUKAS


GO Kitu kampu

Laurin Raumschach su savo k큰riniu

GOGIUKAS 13


GO Istorija

n e o S v . ės Kinija a j i r o t s i i q i e W

N

iekas tiksliai negali pasakyti kada buvo sugalvotas GO. Tačiau legenda byloja, kad prieš beveik pus penkto tūkstančio metų šį žaidimą sukūrė kinų imperatoriaus Yao Di. Jis dažnai keliaudavo po visą karalystę, stebėdamas jos žmonių įpročius ir reikmes. Vieną varginančią dieną, šitaip bekeliaudamas atvyko ant Xuan Yuan kalno. Šis kalnas buvo supiltas pirmojo dinastijos valdovo Huang Di garbei ir buvo pavadintas jo valdytos karalystės vardu. Kadangi Yao Di buvo labai pavargęs, nusprendė ant šio kalno snūstelėti ir susapnavo pranašišką sapną.

vis kylantį GO įvaizdį visuomenės akyse formavo viešinama nuostata, kad GO – tai karo gudrybių žaidimas. Tuomet prasidėjo Weiqi aukso amžius. Pakeistas įvaizdis visuomenėje lėmė nestabdomą žaidimo populiarėjimą, o valdžios atstovams bei karvedžiams GO tapo pagrindiniu įrankiu lavinti protą bei ruošti mūšių strategijas. Apie tuometinį Weiqi populiarumą byloja gausybė išlikusių to laikotarpio raštų, pasakojimų ir analizių. Išlikę šaltiniai pasakoja apie didžius žmones, jų problemas bei sprendimus, kuriuose šis žaidimas atlieka pagrindinį vaidmenį. Šiais laikais ir internete gausu į anglų kalbą išverstų minėtų senovės raštų, o vieną jų pateikiu ir šiame straipsnyje.

Dong Han dinastijos imperatorius Cao Cao būdamas nenugalimas karvedys, nukariavęs ir suvienijęs visą Jis regėjo pirmąjį „Penkių karalių“ dinastijos impera- šiaurinės karalystės armiją, nusprendžia pulti pietus. torių Huang Di žaidžiantį GO prieš angelą. Huang Di Keturis mėnesius vykusi ekspedicija galiausiai atveda papasakojo esą jis išradęs šį žaidimą karo tikslais ir į Chibi mūšį, kurį Cao Cao triuškinančiai, išdavus sąkad tai pasiteisino su kaupu. Žaidimo įgūdžiai padėjo jungininkams, pralaimi. jam nugalėti nuožmiausią giminės lyderį. Yao Di susižavėjo žaidimo galia ir paprašė išmokyti žaisti ir jį. Šios kovos baigtis imperatorių nuvarė į visišką neviltį. Dienų dienas jis tūnojo nenorėdamas nieko matyti. Kartą žmona įėjo į Cao Cao kambarį nešina kristalo Tik pabudęs Yao iš atminties atkūrė sapne matyto dėžute, sakydama, kad jį nori aplankyti senas draugas, žaidimo taisykles ir buvo paskelbtas Weiqi (GO) kuris esą turi padėsiantį išgyti vaistą. Jau norėdamas kūrėju. Tiesa, Weiqi atitikmuo senovės rankraš- atsisakyti imperatorius atvėrė atneštą dėžutę, kurios čiuose buvo „Yi“ („kiniški šachmatai“). Naują pava- viduje pamatė WeiQi komplektą. Cao suprato, kas yra dinimą žaidimas įgijo gerokai vėliau, tačiau „Wei Qi“ jo svečias, todėl sutiko jį priimti. („apsupantys šachmatai“) gerokai tiksliau nusako žaidimo principą, todėl prigijo visoje Kinijoje. Du tūkstantmečius nuo atsiradimo GO lydėjo vienos negandos. Aukštų luomų atstovai jį kritikavo kaip paviršutinišką ir azartinį žaidimą. Galiausiai nuomonėms, metų metus dariusioms neigiamą įtaką žaidimo įvaizdžiui, buvo priešpastatyta nauja – mūsų eros pradžioje atėjusių į valdžią Dong Huan dinastijos šalininkų nuomonė. Jie atskleidė išskirtinę Weiqi filosofiją, strategijų gausą bei išryškino žaidimo ir Konfucijaus mokymų atitikimus, šitaip ne tik išskirdami GO iš niekam vertų tuometinių žaidimų tarpo, bet ir jį išaukštindami. O labiausiai

14 GOGIUKAS


GO Istorija

Tai buvo Shan Zi Dao, vienas geriausių visos dinastijos žaidėjų. Jis sakėsi atėjęs atsisveikinti, nes ketina tapti vienuoliu. Cao pasidomėjo, kodėl Shan Zi Dao padarė tokį sprendimą. „Aš jaučiuosi prislėgtas, nes pralaimėjau vieną WeiQi partiją“ atsakė svečias. Imperatorius tuoj pat jį paguodė esą žaidžiant GO, neįmanoma apseiti be pralaimejimų, bet sulaukė netikėto atsakymo: „Weiqi labai panašus į mūšį, negalima atsiriboti nuo pasaulio vien dėl to, kad pralaimėjai vieną kovą“. Tik suvokęs kurlink suka Shan Zi, Cao iškart nukreipė kalbą kita linkme.

Pasaulis – tai Weiqi žaidimas, čia nėra jokių taisyklių, viskas padrika ir netvarkinga. Lentos jau prireikė sužaisti begalei partijų, kurių kiekvieną pažymėjo istorija. Senovės išmintis Po trijų sužaistų žaidimų išeidamas Shan Zi Dao pasakė: „Pirmus du žaidimus aš laimėjau vedamas sėkmės, o trečias buvo visiškai kitoks, tu laimėjai jį vien savo įgūdžiais ir protu, ar matai dar vieną panašumą tarp katik sužaistų partijų ir Chibi mūšio?“. Imperatoriui visiškai atsivėrė akys, jis akimirksniu išgijo iš depresijos ir toliau sėkmingai siekė didžiulių tikslų.

Informacijos šaltinis: http://www.yutopian.com

GOGIUKAS 15


GO Uždaviniai

Už uždavinius dėkojame: www.GOProblems.com

18 kyu - 25 kyu Pradeda: Juodieji Užduotis: Surasti geriausią juodųjų ėjimą

Pradeda: Juodieji Užduotis: Nukirsti 5 baltųjų akmenis

9 kyu - 17 kyu Pradeda: Juodieji Užduotis: Išgyventi su juodaisiais

Pradeda: Juodieji Užduotis: Išgyventi su juodaisiais

16 GOGIUKAS


GO Uždaviniai

1 kyu - 8 kyu Pradeda: Juodieji Užduotis: Išgyventi su juodaisiais

Pradeda: Juodieji Užduotis: Baltieji katik sužaidė dvigubą hane. Koks yra geriausias atsakymas?

n - 4 dan a d 1

Pradeda: Juodieji Užduotis: Nukirsti baltųjų akmenis be KO

Pradeda: Juodieji Užduotis: Laimėti su juodaisias

GOGIUKAS 17

Gogiukas Nr. 3  
Gogiukas Nr. 3  

2009 Gegužė

Advertisement