ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ

ΔΕΥΤΕΡA 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013

17

Παντ. Αθανασίου: «...Και πάλι ψηλά»! Ü

Ο Ρόδιος άσος του Πανναξιακού μιλάει για το περιφερειακό και τον Διαγόρα. Καλή εμφάνιση αλλά με ήττα για τον γηραιό στην Νάξο (3-0)

ΝΑΞΟΣ (Ανταπόκριση ΣΠ. ΜΑΚΑΡΗΣ) – Ένας από τους ποδοσφαιριστές που έδειχνε στο γήπεδο ιδιαίτερα χαρούμενος μετά την λήξη του αγώνα στη Νάξο ήταν ο Παντελής Αθανασίου. Κι αυτό γιατί αφ’ ενός η ομάδα στην οποία αγωνίζεται αυτή την περίοδο ο Πανναξιακός κέρδισε κι ανέβηκε κι άλλο βαθμολογικά κι αφ’ ετέρου γιατί για λίγες ώρες βρέθηκε μαζί με φίλους και γνωστούς από τον αγαπημένο του Διαγόρα. Ο λόγος για τον Παντελή Αθανασίου ο οποίος μίλησε μετά το τέλος του αγώνα και για τον Πανναξιακό αλλά και για την προσπάθεια που κάνει ο Διαγόρας τονίζοντας χαρακτηριστικά: « Εδώ που έχουμε φτάσει όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα και με νίκη στους αγώνες παίρνουμε τρίποντα. Εμείς από την μεριά μας θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι, έτσι ώστε να φτάσουμε στην κορυφή και πιστεύω ότι τελικά θα τα καταφέρουμε.» Αναφερόμενος στην προσπάθεια του Πανναξιακού αλλά περισσότερο στον Διαγόρα τόνισε χαρακτηριστικά: «Δεν πρέπει να υποτιμάμε καμιά ομάδα στο πρωτάθλημα. Είναι όλες αξιόλογες. Δείτε τον Διαγόρα, βρίσκεται τελευταίος στην βαθμολογία κι όπως βλέπουμε στα τελευταία ματς χάνει πολύ δύσκολα. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερο για μένα προσωπικά γιατί έχω περάσει όμορφα ποδοσφαιρικά χρόνια στον Διαγόρα. Λυπάμαι πολύ που η ομάδα βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους

ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

ποδοσφαιριστές, τους προπονητές και την Διοίκηση για την προσπάθεια που κάνουν κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, ο Διαγόρας να φτάσει μια μέρα και πάλι ψηλά» ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ο Διαγόρας δεν τα κατάφερε ούτε στην Νάξο να έχει κέρδος. Γνώρισε την ήττα το Σάββατο το απόγευμα από τον Πανναξιακό με 3-0 πραγματοποιώντας όμως αξιόλογη εμφάνιση για μια ακόμα φορά και κατά κοινή ομολογία. Ο Πανναξιακός δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα στο ματς. Παρόλα αυτά εκμεταλλευόμενος λάθη απειρίας των νεαρών παικτών του Διαγόρα έφτασε στην νίκη και στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Ο γηραιός βρέθηκε στο 20λεπτο να χάνει με 1-0 κι από κει κι ύστερα προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά χωρίς να τα καταφέρει. Έτσι δεχόμενος νωρίς στο β΄μέρος το δεύτερο γκολ γνώρισε την ήττα στις καθυστερήσεις με 3-0 τελικά.. Ο Διαγόρας έδειξε σίγουρα ότι δεν του αξίζει να είναι ουραγός ομάδα στον 9ο Ομιλο. Παρουσίασε ένα αξιόλογο και νεανικό σύνολο γεμάτο από ελπίδα και μέλλον. Ο γηραιός μπορεί να έπιασε καλή απόδοση για μια ακόμα φορά απέναντι σε ένα ανώτερο αντίπαλο , αφού τον κοίταξε κατάματα, αλλά λύγισε σε τρείς περιπτώσεις απέναντι σε ισάριθμες ατομικές ενέργειες έμπειρων παικτών του Πανναξιακού.

ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο Οι ομάδες: 19’ με τον Δερμιτζάκη, ενώ στη συνέχεια ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Γιώργος Βλαστός): Θέέπεσε ο ρυθμός του αγώνα. Στο δεύμελης, Κατσάνης, Τζωρμπατζάκης, τερο μέρος ο Αθανασίου στο 59’ σημείΣταυρόπουλος, Πετρόπουλος, Αριαωσε το 2-0, ενώ ο Δερμιτζάκης και πάλι νούτσος, Καρούσης (88’ Χαμηλοθώστο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ρης), Αθανασίου (79’ Μπαλακάκης), διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Γκεμαβόρ (75’ Μονιάκος), Δερμιτζάκης, Διακρίθηκαν από τον Πανναξιακό οι Τερόλι Δερμιτζάκης, Τζορμπατζάκης και Τερόλι. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): ΓιακούΑπό τον Διαγόρα άρεσαν περισσότερο μαρος, Κενενούνης, Χατζηπέτρος, Καοι Μαριεττάκης, Επιφάνης, Χατζηπέτρος ραγεωργίου, Κετσές, Πατούχος (70’ και ο Γιακούμαρος. Λάππας), Μπαούρης (90+5’ ΚωνστανΧωρίς κανένα πρόβλημα η διαιτησία τινίδης), Μαρκεττάκης, Ιμεραλιλάι, Επιτων κ.κ. Βλάχου, Χάϊκα και Τσέλιου. φάνης, Μπάρδης (82’ Καραγιάννης)