Електронний журнал "МИ" №2

Page 1

МИ ВИРІШУЄМО

СЬКА М АЇН Е КР

ГЕ

ІВ

РІ

В

НО

ЦЕНТ

СТІ

ЖА РЕ

ВСЕ У

МИ Н ДЕР Н ОЇ

Р

Електронний гендерний журнал

2’2012

1


ОТ РЕДАКЦИИ

C

• Хто приймає закони в Україні? • Скільки жінок у Верховній Раді? • Чому українська сім’я все частіше виглядає яка мама та дитина? • Яким є населення України за складом (кількість жінок та кількість чоловіків)? • Якою є середня тривалість життя українських чоловіків (у порівнянні із середньою тривалістю життя, наприклад, шведських чоловіків)? • Скільки часу витрачає на хатню роботу українська жінка, а скільки чоловік? • Хто найчастіше страждає від домашнього насильства? • Якою є середня заробітна плата жінок у зрівнянні із середньою чоловічою зарплатнею? • На чиї плечі лягає більша відповідальність за дітей після розлучення батьків? • Чим «жіноче» щастя відрізняється від звичайного людського щастя? Якщо Ви відповіли на всі ці запитання, і відповіді здалися Вам несправедливими по відношенню до будь-якої статі, то знайте, ґендерну політику і направлено усунення будь-якої несправедливості.

тавлення до ґендерної тематики, так само, як і до самого слова «ґендер» в українському суспільстві дуже різне. Деякі вважають цю тематику дуже важливою, ґендерні підходи необхідними до впровадження у всі сфери життєдіяльності українського суспільства, зокрема в систему освіти. Деякі, навіть, і не чули слова «ґендер». Деякі називають цю тематику «маячнею», а деякі навіть вважають ґендерну політику шкідливою для українського суспільства і дуже агресивно сприймають будь-яку інформацію щодо цієї тематики. «Ми» не ставимо на меті сперечатися будь с ким з цього приводу, а просто пропонуємо відповісти на наступні запитання: Читайте більше на www.gender.at.ua 2

Хочете «відкрити» для себе двері у маловідому область знань про суспільство? Завітайте до Музею історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху www.gendermuseum. com


НАШІ АКЦІЇ

Ми підтримуємо GENDERMUSEUM! Якщо ви не любите проводити свій час у музеї, то, швидше за все, тому що вам не траплявся насправді цікавий музей. А як щодо музею, який стосувався би безпосередньо вас? Вас, а також вашої мами, бабусі, прабабусі, пра-прабабусі?.. Такий Музей є – це Музей історії жіноцтва або, як його ще називають, Ґендерний музей. В цьому музеї можна побачити, як жили і що вміли українки кілька століть тому, чим вони були славні і як рухали суспільство уперед. Часто здається, що історія знає лише чоловічі імена, а насправді жінки зробили значно більше, аніж прийнято вважати. Жінки були і винахідницями, і вченими, політиками, і навіть воїнами.

Це Музей, що був створений жінками і для жінок, хоча чоловіки так само охоче відвідують експозиції Музею. Музей має чималу колекцію, кілька десятків експозицій, які неодноразово виставлялись в усіх куточках України і були відзначені навіть за її межами. Втім Музей не має постійного приміщення, а колекції доводиться зберігати в різних місцях, що має негативний вплив на їх цілість. Наразі знайдено приміщення на першому поверсі площею 50 м² у центрі Харкова для розміщення постійних та змінних інтерактивних виставок, в якому музей зможе гарантовано знаходитись щонайменше 3 роки. Але це приміщення потребує ремонту, загальна вартість якого становить 60 тисяч гривень.

тий рахунок. Збір коштів триватиме до 25 грудня 2012 року.

Банківські реквізити для перерахування внеску: Отримувач: МБФ «Український жіночий фонд» Код ЄДРПОУ: 25916711 Р/рахунок: 260003216303 Назва банку: ПАТ «Енергобанк» МФО 300272 Призначення платежу : «Добровільна пожертва на акцію «Жінки підтримують жінок», без ПДВ Український Жіночий Фонд, в свою чергу, бере на себе зобов’язання збільшити розмір зібраних коштів на 25% та передати їх на рахунок Музею.

Інформація щодо збору та використання коУкраїнський Жіночий Фонд вирішив допо- штів буде щотижня оновлюватись на сайті могти Музею і закликає вас приєднуватись! Музею www.gendermuseum.com.

Лише в цьому Музеї ви дізнаєтесь про жінок те, про що не пишуть навіть в історичних книжках: звичаї, обряди, твори мистецтва, картини, світлини та безліч інших свід- В рамках акції Фонду «Жінки підтримують жі- Імена всіх благодійників буде розміщено на нок» пропонуємо надати допомогу Музею, Стіні подяки Музею та на сайті Українського чень того, як жили українки протягом віків. переказавши кошти на спеціально відкри- Жіночого Фонду. 3


НАШІ ПАРТНЕРИ

Вічний шлях заради змін на краще: громадська організація «Ла Страда-Україна

В

цьому числі журналу Ми розповідаємо про наших партнерок і подруг з Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна». Ця організація підтримала нас однією з перших, а завдяки зусиллям її керівниці Катерини Левченко всі центри ВНЗ м. Харкова отримали для бібліотек велику кількість літератури з ґендерної тематики, запобігання домашньому насильству, протидії торгівлі людьми. Співробітниці центру брали участь у різних заходах,

що проводила мережа, зорганізували та провели низку навчальнопрактичних семінарів для співробітниць та волонтерів ЦҐО ВНЗ м. Харкова. Ла Страда-України – одна з перших підтримала акцію, що розпочав Український жіночий фонд на підтримку Музею історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху. Ми щиро вдячні нашим партнеркам і віримо, що наша подальша співпраця продовжиться і буде корисною для всієї нашої країни.

4

www.la-strada.org.ua


НАШІ ПАРТНЕРИ

М

абуть, у більшості з нас «шалені 90-і» в Україні асоціюються з розвалом кооперативів, малиновими піджаками і довгоочікуваним, нехай не надто розмаїтим, але все ж асортиментом на полицях магазинів. У когось, можливо, виникає думка про референдум щодо державної мови і появу перших українських музичних колективів. Економісти, напевно, згадають про становлення сьогоднішнього великого бізнесу. Втім, у цю декаду років змін і формувань розправив крила ще один важливий феномен - правозахисний рух. Зокрема, в 1997 році зробив свою перше добру справу Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла СтрадаУкраїна» - знятою телефонною трубкою і першою консультацією про те, як не стати жертвою торгівлі жінками.

На шляху Сьогодні Центр Ла Страда-Україна» - жіноча громадська організація з 15-річним досвідом правозахисної діяльності, яка забезпечує роботу двох Національних (тобто всеукраїнських, безкоштовних для абонентів) «гарячих ліній» з гострих соціальних проблем, координує мережу тренерів, які у 13 регіонах України працюють над тим, щоб школярі та студенти були поінформовані про можливі ризики і могли їм протистояти, безкоштовно надає юридичний супровід в особливо складних випадках насильства в сім’ї та порушень прав дитини, а також активно бере участь у розробці державної політики з протидії торгівлі людьми, насильству в сім’ї, порушенню прав жінок і дітей, розвитку гендерної рівності.

5

На разі в активі - близько 75 000 телефонних консультацій, надана безпосередня допомога соціальних працівників для понад 2000 осіб, 50 справ, які отримали безкоштовний юридичний супровід, пара сотень книг, досліджень, методичних посібників, підручників та брошур з профільних тем, десятки проведених заходів міжнародного та національного рівня, участь у розробці законів і державних програм, лобіювання внесення інформації про проблеми торгівлі людьми, домашнього насильства, прав дитини в навчальні програми шкіл та вузів. Є й призи за соціальну рекламу, і навіть почесна Free your mind Award від MTV (спеціальна нагорода, яку під час своїх щорічних церемоній канал MTV вручає тим, хто досяг особливих результатів у боротьбі з порушеннями прав людини та інших соціальних ініціативах), отримана в 2004 році з рук Алісії Кіз (Alicia Keys) за потужну протидію торгівлі жінками і дівчатами в Європі.

Початок «Матір’ю» для української «Ла Стради» стала асоціація «Ла Страда-Міжнародна», яка утворилася в 1995-му із трьох однойменних організацій з Голландії, Польщі та Чехії. Мета, що об’єднала експертів з різних країн, - боротьба з торгівлею жінками, що захлеснула Європу.


НАШІ МИ ВИРІШУЄМО ПАРТНЕРИ

Продовження

Власне, про назву. Кому ще під час читання першого абзацу в голову закралася думка про кінокартину італійського маестро Федеріко Фелліні під назвою «Ла Страда» (La Strada), в перекладі «Дорога» або «Шлях», - той не помилився. Фільм розповідає про нелегку долю мігрантів, яким уготовано пройти складний і звивистий шлях, аби вирватися з полону жахливих обставин і повернути нормальне життя. Ті ж, практично дантевскіе круги, потрібно пройти і потерпілим від торгівлі людьми - жебракувати на вулицях, залученим до секс-бізнесу, які стали жертвами непомірною і безоплатній експлуатації праці. А щоб допомогти їм впоратися, правозахисникам слід пройти з ними цей шлях рука об руку.

протилежності ситуації. І вирішила - треба Безумовно, за кожним починанням сто- діяти». їть імпульс – той, що виник у потрібної людини в потрібний момент. У 1997 році три Головне - допомога людям успішні жінки з активною громадянською Першою «дією» новоствореної організапозицією, знаннями європейських тенден- ції стала «гаряча лінія» з питань протидії цій соціальних проблем і загрозами від торгівлі жінками і дітьми, яка працювала злочинних індустрій, а також тонким ро- просто на стаціонарному київському нозумінням української дійсності, натхненні мері. Розвиток не змусив себе довго чекаборотьбою з торгівлею жінками у виконан- ти – безпрецедентна послуга набувала поні міжнародної асоціації «Ла Страда», вирі- пулярності погодинно, кількість дзвінків шили створити в нашій країні подібну ор- зростала в геометричній прогресії, тому ганізацію, яка могла б допомагати україн- стало ясно - людям потрібна ця допомога ським жінкам до того, як вони потраплять і слід знайти можливість зробити її більш доступною. Таким чином, через кілька роу біду за кордоном. Одна з них – 31-річна харків’янка, вже ків лінія стала національною - єдиною всена той момент доктор юридичних наук, Ка- українською, що консультує з питань протерина Левченко. Саме вона очолила нову тидії торгівлі людьми в цілому, оскільки чиорганізацію - Міжнародний жіночий пра- мало з тих, хто телефонував на «гарячу лівозахисний центр «Ла Страда-Україна», і нію» та цікавився порадами про безпечє її мозком, душею і рушійною силою до- ний виїзд на роботу за кордон, були чолотепер. На питання про той самий імпульс, віки. Незабаром вдалося домогтися, щоб який наштовхнув на рішучі дії, президент- вона стала ще й безкоштовною для дзвінка української «Ла Стради» відповідає про- ків зі стаціонарних телефонів по всій Україсто: «Колись, у студентські роки, я багато ні – за номером 0 800 500 225. Зараз за цим чула про різні порушення прав жінок - про номером консультують з питань безпечнонасильство, дискримінацію, експлуатацію, го працевлаштування та навчання за корале мені здавалося, що це, як мінімум, да- доном, шлюбів із іноземцями, також за долеке для нашого суспільства та нашої кра- помогою фахівця із профільного міністерїни. Але ставши частиною правозахисно- ства допомагають перевірити справжність го руху, швидко переконалася в невтішній ліцензії фірми, за допомогою якої людина

6


НАШІ МИ ВИРІШУЄМО ПАРТНЕРИ дитячою порнографією в Інтернеті. На сайті internetbezpeka.org.ua відповідальні Інтернеткористувачі анонімно залишають посилання на ресурси, де знаходили цей протиправний та аморальний контент. Фахівці «Ла СтрадаУкраїна» отриману інформацію передають до правоохоронних органів - для перевірки і деколи навіть порушення кримінальної справи.

Крок за кроком

збирається працевлаштуватися за кордоном, і, безумовно, надають допомогу тим, хто обпікся і постраждав від торгівлі людьми та їхнім родичам. «Гаряча лінія» завжди допомагала тримати руку на пульсі тих проблем, з якими реально стикаються люди і які вони не можуть вирішити самостійно. До 2004 року з тисяч дзвінків на лінію з питань торгівлі людьми надходили вже сотні таких, в яких по ту сторону трубки з відчаєм в голосі запитували про насильство в сім’ї і те, що робити в такій ситуації. Таким чином, у 2004 році Національних, безкоштовних для абонентів, «гарячих ліній» в Центрі «Ла Страда-Україна» стало дві - з питань

протидії торгівлі людьми та з питань запобігання насильству в сім’ї. За тим же принципом - активного фід-бека, через чотири роки друга лінія – 0 800 500 335 - стала називатися «з питань насильства та захисту прав дитини». Зараз ця лінія приймає близько півтори тисячі дзвінків на місяць. Психологи, юристи та соціальні працівники дають поради щодо міжособистісних конфліктів, дій у разі насильства в сім’ї, питань, пов’язаних з розлученням, різних порушень прав дитини. Тут також можна отримати консультацію і з приводу дискримінації за ознакою статі, сексуальних домагань. На довершення у 2009 році Центр відкрив електронну «гарячу лінію» для боротьби з

7

Протягом кількох років «Ла Страда-Україна» спільно та за підтримки українського офісу компанії AVON реалізує всеукраїнську програму «Скажімо НІ домашньому насильству» український прояв корпоративної соціальної відповідальності бізнесу. Крім іншого, плодом цієї співпраці став перший і єдиний в Україні сайт, присвячений різним тонкощам проблеми насильства в сім’ї та способам її вирішення - ostanovimnasilie.org.ua. Крім різнобічної базової інформації, на сайті двічі на місяць з’являються свіжі пости від юриста та психолога у форматі блогів, які пишуть, ґрунтуючись на щоденній роботі, фахівці Центру. Послуговуючись цим інтернет-ресурсом можна написати і онлайн-консультацію, на яку консультанти «Ла Страда-Україна» нададуть відповідь протягом 48 годин. Ліза Рай «Ла Страда-Україна»


НАШІ ПРОЕКТИ

МИ – ВОЛОНТЕРИ! ЦЕ – СУЧАСНО!

П 28 березня 2012 р. на базі Комунального закладу «Харківська гуманітарнопедагогічна академія» Харківської обласної ради було урочисто відкрито новий масштабний проект «Школа ґендерного волонтерства». Проект започатковано під патронатом Головного управління у справах сім’ї, молоді та спорту Харківської обласної державної адміністрації, Харківського обласного центру молоді та Обласного ґендерного ресурсного центру. 8

раво стати першими волонтерами «Школи» на рівні зі студентами академії отримали майбутні педагогічні працівники з Харківської державної академії культури, Української інженернопедагогічної академії. Мета проекту – підготовка групи тренерів для проведення інформаційнопросвітницьких заходів із питань забезпечення рівних прав та можливостей, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми. Протягом березня-квітня 2012 р. було проведено низку семінарів-тренінгів із залученням спеціалістів із ГУ МВС України в Харківській області, Харківського відділення всеукраїнського благодійного фонду допомоги


НАШІ ПРОЕКТИ

жертвам насильства, Обласного ґендерного ресурсного центру. Вже у травні учасники «Школи ґендерного волонтерства» захистили власні проекти, що стали основою для проведення інформаційно-просвітницьких заходів серед учнівської молоді. Організаторами планується також проведення інтерактивного круглого столу за підсумками втілення волонтерських ідей у життя. Керування проектом узяв на себе Центр ґендерної освіти КЗ «Харківська гуманітарнопедагогічна академія» під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента Рассказової О. І. Поясніть, чому саме у Харківській гуманітарно-педагогічній академії було започатковано роботу подібної школи? Наша академія має давні та ґрунтовні традиції волонтерського руху, у витоків якого стояла Вербинець Т. П. Сьогодні гідні почи-

нання були підхоплені викладачами та студентами факультету педагогічної освіти на чолі з деканом Т. В.Отрошко. Волонтерський рух працює сьогодні за багатьма напрямами: сприяння інклюзивній освіті, соціальнопедагогічна допомога людям із особливими потребами, ресоціалізація наркозалежної молоді, профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі та багато інших. Провідним напрямом волонтерської діяльності є робота з вирішення ґендерних проблем, що скеровується Центром ґендерної освіти, який діє в академії з 2009 р. Разом із співпрацівниками Головного управління у справах сім’ї, молоді та спорту ХОДА та Обласного ґендерного ресурсного центру нашими волонтерами реалізуються різні напрями діяльності, накопичено значний досвід, створено інформаційну та методичну базу, що заслуговує на опрацювання, поширення та розповсюдження, зокрема 9

у межах роботи Школи ґендерного волонтерства. Співорганізаторкою та тренеркою «Школи» від академії стала Дьоміна Ю. В., старший викладач кафедри соціальної педагогіки, заступник директора Центру ґендерної освіти. Які конкретно семінари-тренінги проводили тренери проекту? Нами було заплановано 8 семінарівтренінгів, які умовно поділено на два блоки: блок ґендерної проблематики та блок протидії та запобігання насильству. У рамках цих напрямів відбулися такі заходи: семінар «Основні засади реалізації державної політики щодо запобігання та протидії домашньому насильству на регіональному рівні», тренінг «Практичні аспекти проведення інформаційно-просвітницької роботи в загальноосвітніх навчальних закладах»,


НАШІ ПРОЕКТИ екскурсія до Музею історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху, тренінг «Основи ґендерного виховання сучасної молоді», тренінг «Основи соціально-педагогічної роботи з профілактики та запобігання насильству серед молоді», семінар «Основні засади реалізації державної політики щодо протидії торгівлі людьми на регіональному рівні». Чи повинні мати студенти спеціальні знання, щоб стати слухачами таких заходів? І чи мають такі знання майбутні волонтери із гуманітарно-педагогічної академії? Зміст та структура проекту побудовані таким чином, що засвоїти волонтерську діяльність матиме змогу всі охочі. Питання в іншому: чи буде зацікавлена у такому виді діяльності людина, яка не стикалася у своїй практичній або навчальній діяльності з соціальними проблемами? Однозначно відповісти важко. Напевне, саме тому наш навчальний заклад отримав право бути співорганізатором такого проекту: наші студенти не осторонь будь-яких соціальних проблем. Питання протидії насильству у родині, питання ґендерної дискримінації для них не є новими. У даному напрямі ми працюємо з підопічними упродовж усього їхнього навчання в академії: як у навчальному процесі, так і в позааудиторний час. Проаналізувавши навчальні плани спеціальності «Соціальна педагогіка» освітньокваліфікаційних рівнів молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, ми дійшли висно-

вку, що кількість спеціально-орієнтованих дисциплін із вищеназваної тематики складає у середньому 40 відсотків. Під керівництвом викладачів кафедри соціальної педагогіки постійно організовуються семінари та круглі столи з питань протидії насильству у родині; з питань ґендерного виховання майбутніх соціальних педагогів . Тому хочеться вірити, що саме наші студенти зможуть поповнити ряди молодіжного волонтерського руху новими гідними кадрами. Сподіваємося, що такий захід як «Школа ґендерного волонтерства» стане щорічним та відкриє свої кордони для навчання всім охочим. Презентацію залікових проектів майбутніх волонтерів було проведено у травні цього року, тоді ж і відбулася урочиста видача сертифікатів 25 найкращим студентамволонетрам. А вже на початку нового навчального року на виконання Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків», розпорядження голови обласної державної адміністрації від 06.04.2012 р. № 192 «Про обласні заходи щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, попередження насильства в сім’ї», обласної комплексної Програми розвитку гуманітарної сфери на 2000-2013 роки, затвердженої рішенням ХХХVIII сесії V скликання Харківської обласної ради від 03.02.09 р. № 1103-V 28 вересня 2012 року волонтери ака10

демії провели традиційний Урок Ґендерної рівності у загальноосвітніх навчальних закладах м. Харкова. У 2013 р. планується також набір й до ІІ-ї Школи ґендерного волонтерства, заявки на участь у якій отримані вже із багатьох вишів м. Харкова та колегуючих ВНЗ України. Юліана Дьоміна, старший викладач кафедри соціальної педагогіки, заступник директора Центру ґендерної освіти КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради


СЬКА М АЇН Е КР

ГЕ

ІВ

РІ

В

НО

ЦЕНТ

СТІ

ЖА РЕ

ВСЕ У

ПРО НАС

Н ДЕР Н ОЇ

Р

Всеукраїнська мережа центрів гендерноі освіти

Киев

Луцк

Всеукраїнську мережу ЦГО ВНЗ створено у січні 2012 р. До неї входять центри ґендерної освіти та ґендерні центри ВНЗ різних регіонів України. У вересні 2012 р. у мережі відбулась радісна подія: запрацював сайт www.gendercenter.net.ua, створений на волонтерських засадах волонтерами Центру ґендерної освіти Харківського національного університету радіоелектроніки. На цьому сайті можна розмістити інформацію, корисну для всієї мережі, розповісти про свої досягнення, запропонувати спільні проекти. Мережа є відкритою і до неї можуть приєднатися всі бажаючі! Приєднуйтеся!

Сумы

Житомир Тернополь Ужгород

Харьков Черкассы

Донецк

Севастополь

Нас стало ще більше До Всеукраїнської мережі приєднався Центр ґендерної освіти Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

В Черкасах дівчати забивали цвяхи, а чоловіки одягали туфлі на високих підборах 24 квітня 2012 р. черкаська студентська молодь боролася з ґендерними стереотипами у міському парку. Креативний квест для молоді підготував Центр ґен-

11

дерної освіти Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького та Черкаський обласний молодіжний ресурсний центр. 40 дівчат і четверо хлопців, майбутніх соціальних працівників та соціальних педагогів, змагалися за найкращого та найактивнішого знавця ґендерної рівності. Змагання передбачали розважальні, інтелектуальні та практичні складові. Зокрема, своєрідним пропуском у гру був тест на ґендерну обізнаність, з яким


МИ ПРО ВИРІШУЄМО НАС

абсолютно точно з першого разу не справилася жодна із команд. З кожним завданням учасники все більше заглиблювалися у принципи ґендерної рівності: пригадували анекдоти, афоризми та рекламу, що відображає усталені образи чоловіків та жінок, оцінювали закладені у суспільстві ґендерні стереотипи. А також переконували людей дотримуватися принципів ґендерної рівності і разом з ними записували відео, де всі одночасно вигукували «Я зобов’язуюся притримуватися принципів ґендерної рівності». Найбільш інтригуючим моментом став конкурс, що вимагав переконати перехожих чоловіків приміряти жіноче взуття на підборах для того, щоб зрозуміти складність життя жінки… Але, не зважаючи на ні на високі підбори, ні на незвичність ситуації, більшість залучених чоловіків все ж таки спромоглися вдягти жіноче взуття. - Коли ми розпочинали вивчення курсу «Ґендерні аспекти в освіті та науці», жоден не міг пояснити, що таке «ґендер», а сьогодні я з приємністю спостерігала, з яким інтересом студенти виконували завдання, поширювали ідею ґендерної рівності серед друзів, знайомих і навіть незнайомих людей у пар-

ку. Спеціалісти соціальної сфери мають справу з різними життєвими ситуаціями, у яких чинник статі відіграє важливу роль, і від того, наскільки фахівці ґендерно-чутливі, наскільки вони вміють помічати ґендерну проблематику в суспільстві, залежить якість надання допомоги. Одне із завдань – зробити фото чоловіка з дитиною, спрямоване на популяризацію відповідального батьківства, адже науковцями давно доведено, що тепле, емоційне спілкування батька з дитиною не лише запобігає соціальному сирітству, а й продовжує тривалість життя чоловіка, – ділиться враженнями координаторка Центру ґендерної освіти Черкаського національного університету імені Богданана Хмельницького, викладачка Наталія Байдюк. - Ґендерний квест перший в Черкасах, але не останній. Ми і надалі готові підтримувати інноваційні методи у навчанні молоді, утвердженні принципів ґендерної рівності та вихованні гармонійнорозвиненої особистості, - запевняє співорганізатор квесту, фахівець Черкаського обласного молодіжного ресурсного центру, Сергій Слинько. http://gender.at.ua/news/2012-03-29-969

12

Хочеш зробити своє життя більш ефективним? Дізнайся про те, що таке ґендер і як він впливає на розвиток суспільства, на тебе, на твоє життя.

Хочеш зробити своє життя цікавішим? Знайди у своєму ВНЗ Центр ґендерної освіти.

«МИ» відкриті до співпраці та взаємодії! Приєднуйся!


МИ НА МАПІ УКРАЇНИ

СУМИ

тєвих поглядів і переконань, нас вчать тому, як має себе поводити хлопчик та дівчинка, чоловік та жінка. А з часом ці ролі жорстко фіксуються у системі соціальних статусів та очікувань, серед Суттєвою ознакою демократичного суспільяких жіночі позиції завжди є нижчими. ства є забезпечення рівних прав та можливосВ той же час в українському суспільстві тей людини незалежно від статі. Але, на жаль, в останнім часом активізується діяльність, спряУкраїні сьогодні цей постулат носить переважмована на впровадження принципів ґендерної но декларативний характер, хоча і підкріплерівності. Вдосконалюється законодавство, акний Законом України «Про забезпечення рівних тивно працюють науковці, зростає активність прав та можливостей жінок і чоловіків». Законогромадських організацій. давчі положення поки що не достатньо втілюНа Сумщині до реалізації політики у ґенються, а діалог з суспільством на цю тему продерній сфері долучився Ґендерний ресурстікає часом досить напружено. Ще з дитинства ний центр при Сумському державному універта шкільної пори, коли формується основа жит13

ситеті, створений за підтримки Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні ПРООН. Його діяльність спрямована на поширення об’єктивної інформації про становище чоловіків та жінок в Сумській області, вивчення громадської думки шляхом проведення соціологічних досліджень, формування інформаційної бази, руйнування ґендерних стереотипів, проведення наукових та практичних конференцій, дебатів, «круглих столів» тощо. Але основні зусилля Центр спрямовує на об’єднанні зусиль освітян, громадських організацій, влади на місцевому рівні задля спільного поступу у справі досягнення ґендерної рівності.


МИ НА МАПІ УКРАЇНИ

Про Суми Суми – порівняно невеличкий обласний центр України, який має багату і цікаву історію. Місто засноване в 1652-1655 рр. українськими селянами і козаками-переселенцями з Правобережжя. Розташоване на берегах річок Сумка, Стрілка та Псел, тому і не дивно, що його називають «Містом над Пслом». А ще його величають «Містом ста тисяч троянд». Років 20-30 тому порівняно в невеличкому обласному центрі і справді духмяніло кілька десятків цих ніжних квітів. Як, мабуть, і кожне місто, Суми має свою візитну картку – альтанку, що в перекладі з польської означає «відкрита тераса». За традицією, у теплу пору року у вишуканій і урочистій споруді виступають військові музиканти і зупиняються весільні кортежі. Суми – затишне і гарне містечко, яке радо прийме в свої обійми шукачів пригод і красивих пейзажів. Серед найбільш відомих жінок, що народились на Сумщині - акторка Ада Роговцева, заслужена журналістка України Ганна Безлюдна, спортсменки Катерина Бурмістрова та Олена Зубрилова.

Про університет Сумський державний університет – провідний заклад Сумщини. За підсумками загальнонаціонального рейтингу Сумський державний університет займає третю авторитетну позицію у групі «Класичних університетів» (рейтинг розроблено Інститутом інноваційних техноло-

гій і змісту освіти МОНмолодьспорту України). На сьогодні в СумДУ навчається більше 19 тис. студентів, здійснюється підготовка з 60 спеціальностями. В університеті здобувають освіту близько 1000 іноземних студентів з майже 60 країн світу. 14

Про центр Сумський ґендерний ресурсний центр впевнено розпочав свою роботу з червня 2009 р. За три роки діяльності успішно було реалізовано низку проектів, серед яких: створення «Ґендерного портрету Сумської області», Всеукра-


МИ НА МАПІ УКРАЇНИ

їнська науково-практична конференція «Ґендерна мапа України», «Бізнес-старт: підтримка жіночих ініціатив», що мав на меті заохотити жінок до власної справи, проведення аналітичних досліджень, зокрема стосовно соціальнодемографічної ситуації в регіоні, жіночої трудової міграції, безробіття. Окремий напрям роботи Центру – робота у освітянському середовищі та співпраця з Управлінням державної служби Головдержслужби України в Сумській області. З 2011 р. Ґендерний ресурсний центр працює над масштабним проектом – ініціативою «Сумський державний університет – заклад, дружній до сім’ї», в рамках якого створено Центр підтримки сім’ї СумДУ «Студентський лелека». Мета ініціативи - забезпечення рівних можливостей для студентів у дотриманні їх права на навчання, самореалізацію, сімейне життя, здоров’я. Проект реалізовано за

підтримки Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні ПРООН. Створення Центру підтримки сім’ї стало прикладом забезпечення можливостей для збалансованого поєднання професійних інтересів з сімейними, і разом з тим пошуком альтернативних шляхів до вирішення гендерних та демографічних проблем регіону. Так в університеті з’явилась кімната для батьків з дітьми - сімейних студентів та співробітників. Але діяльність в рамках проекту цим не обмежилась. Однією із найважливіших задач «Студентського лелеки» є поширення серед студентів інформації про можливість гармонійного поєднання навчання/професійних інтересів з сімейними обов’язками і створення у ВНЗ сприятливих умов для такого поєднання. Автори проекту впевнені, що в основі студентської сім’ї і успіхів кожного з подружжя неодмінно має бути ґендерна рівність,взаємоповага, відсут15

ність розподілу домашніх справ на «чоловічі» та «жіночі». В когорті напрямків роботи цієї ґендерночутливої ініціативи чільне місце посідає просвіта, яка передбачає проведення семінарів, тренінгів, майстер-класів для студентів на сімейну тематику, а також розвиваючих заходів для дітей студентів та співробітників університету. Так, для студентів, як майбутніх сім’янинів, проводиться семінар «Репродуктивний лікбез, або про культуру жіночо-чоловічих взаємовідносин» (з поширенням буклетів «Репродуктивне здоров’я: міні-курс з ліквідації безграмотності») та тренінг на траві «Спортивно-гендерне орієнтування» – незвичайне поєднання спорту і знань з рівноправ’я чоловіків та жінок. Дітлахам же запропоновано участь у проектах «Дитячі п’ятниці» та «Творча англійська», які покликані не лише розвантажити молоді сім’ї, а й навчити останніх формам змістовного та такого, що зближує батьків і дітей, дозвілля. За час діяльності Центру підтримки сім’ї проведено роботу зі збору досвіду аналогічних іноземних та вітчизняних ініціатив, результати якої відображено у збірнику кращих практик дружніх до сім’ї ініціатив «Назустріч сім’ї». Проведене соціологічне опитування студентів та конкурс есе та фотографії «Батьківство – це сучасно»лягло в основу видання «Студентський лелека. Соціальний портрет студентської сім’ї». Крім друкованих примірників, існують електронні версії вищезгаданих видань, які знаходяться у вільному доступі репозитарія


МИ НА МАПІ УКРАЇНИ

Сумського держуніверситету. Для молодих батьків-студентів, та тих, хто тільки планує ними стати, надаються консультаційні послуги психолога та педагога. Щаслива сім’я – це здорова сім’я. Тому влучною ідеєю Центру підтримки сім’ї є проведення акцій за здоровий спосіб життя. Безсумнівно, що лозунг «Щаслива дитина – в родині вільній від тютюнового диму» змушує батьків серйозно задуматися над проблемою тютюнопаління. Окрім того, за підтримки місцевої влади Центром проводиться масштабна інформаційна кампанія, в тому числі на рівні міста і області. Так, протягом першого року діяльності Центру були проведені сімейні свята «Мама з татом можуть все», «Тато, мама, я – спортивна сім’я», «Студентський Миколайчик», «День Матері», «День захисту дітей». Застосовуються інноваційні сучасні форми роботи - створено інформаційний портал Центру підтримки сім’ї на сайті університету, ініційовано електронну розсилку для всіх бажаю-

чих – інформаційний бюлетень «Вчимося бути сім’янинами та батьками». Проект Центру підтримки сім’ї став призером конкурсу фонду братів Кличків та К. Аденауера «Оздорови суспільство», запропонувавши у якості підходу до оздоровлення суспільства популяризацію та пропаганду сімейних цінностей. Не дивлячись на те, що формально проект «Студентський лелека» завершився, робота зі створення дружнього до сім’ї освітньогоробочого середовища триває та стає все більш різноманітною, перш за все – завдяки активній підтримці керівництва університету. Наприклад, з нагоди 8 березня Центром підтримки сім’ї проведено низку заходів – так званий ґендерний марафон, що включав проведення тематичних дебатів, вікторини, майстер-класу з політ-коректного поздоровлення з 8 березня для студентів-журналістів, відео презентацію для електронних панно університету. Набирає обертів кампанія «Світ, безпечний для 16

всіх» - спочатку як частина національної кампанії «Стоп насильство!», надалі – як окремий проект університету. Цього разу обрано окрему аудиторію – школярів, як покоління тих, хто лише формує своє уявлення про світ. У 2011 р. Ґендерним ресурсним центром вперше запропоновано курс дисципліни за вибором «Ґендерні аспекти соціальних процесів», зацікавленими слухачами якого стали студенти різних факультетів. З впевненістю можна сказати, що для успішної реалізації діяльності Ґендерного ресурсного центру важливі дві речі:ініціатива компетентних людей, які повністю віддані своїй справі, та підтримка з боку тих, хто приймає рішення. Того й іншого в Сумському державному університеті вистачає, тому і формула проста: результат позитивний, а успіх гарантований! Волонтерка Ґендерного ресурсного центру СумДУ Лідія Баркова


МИ ПОДОРОЖУЄМО

Путешествие в страну странностей

17

Самые искренние слова признательности за возможность принять участие в учебном визите в Швецию от Музея женской истории, истории женского и гендерного движения руководительнице проекта Агнете Вирен, Шведскому институту, Берит Ларсон, коллективу Женской народной школы, и всем, кто щедро делился со мной знаниями, информацией, опытом. Когда-то давно, в детстве у меня была книжка с названием «В стране странностей». В этой книжке рассказывалось о Швеции, о ее традициях, культуре, людях. Тогда, в Советском Союзе все, что я узнала об этой необыкновенной стране, действительно представлялось странностью. И тогда я даже представить себе не могла, что через много лет я сама попаду в эту страну и буду иметь возможность узнать о ней не из книжек, не из фильмов и видео, не по рассказам других людей, но через собственный опыт, через собственные понимания, чувства, ощущения…. Только теперь я подобрала другое слово – не странность, а «удивительность»…


МИ ПОДОРОЖУЄМО МИ ВИРІШУЄМО ПО СВІТУ

Путешествие в страну удивительностей… Швеция – страна действительно удивительная. Удивительная своей культурой, природой, высоким уровнем технического развития, но, прежде всего людьми и отношением государства к людям. Коротко говоря – Швеция – это страна для людей. Для людей с их особенностями, разностями, какими бы они не были. В этой стране никто никого не пытается подогнать под один общий знаменатель. Швеция - страна не просто высокого уровня культуры и образования, в том числе, традиций народного образования, но и страна высокого уровня демократии, толерантности, активности граждан, независимо от пола, возраста, национальности, сексуальной ориентации, этничности,

религии. Сегодняшняя Швеция – это страна, которая является одним из лидеров по продвижению в общество идей гендерного равенства. Особое слово необходимо сказать о системе народного образования страны. Всевозможные народные школы и университеты дают возможность людям всех возрастов и национальностей быть в процессе получения новых знаний постоянно и постоянно чувствовать себя активными и нужными обществу. Образование на протяжении всей жизни – один из приоритетов шведского общества. Одним из центральных компонентов образования - гендерный компонент – отношение государства, всего общества в целом к вопросу о равных правах и возможностях женщин и мужчин в обществе. 18

Гетеборг – второй город в Швеции после столицы, но в то же время этот город является столицей в области продвижения идей гендерного равенства, местной политики в области равных прав и возможностей, гендерных исследований. В этом городе не одно десятилетие работает Женская народная школа, в стенах которой женщины разных возрастов и национальностей имеют возможности получить образование и множество самых различных умений и навыков, а иногда и усвоить и профессию. Узнать больше об этой удивительной школе можно http://gender.at.ua/news/2012-1021-1053 В университете Гетеборга работает библиотека, которая имеет в наличии наибольшие книжные фонды в области женской истории,


МИ МИ ПОДОРОЖУЄМО ВИРІШУЄМО

гендерных исследований и гендерных трансформаций. Вообще, о библиотеках всей Швеции нужно сказать отдельное слово. Мне посчастливилось побывать в библиотеках разных городов – Гетеборга, Норчепинга, Стокгольма. Во всех без исключения есть доступ к Интернету, во многих – имеются книжки не только на шведском и английском, но и на множестве самых различных языков, в т. ч. и на русском. Мне рассказывали о программах, которые работают для людей, страдающих от алкоголизма, для родителей, для молодежи и совсем маленьких деток. Кстати, об отношении в стране к детям. В этой удивительной стране родители с маленькими детками имеют доступ повсюду. Повсюду оборудованы пандусы, места для «парковки» колясок, во всех кафе и рестора-

нах есть специальные стульчики, которые могут использовать родители для того, чтобы посадить и покормить ребенка, в туалетах и женских, и мужских – столики для пеленания маленьких детей. Папа с маленьким ребенком или с двумя, тремя детками – на улице, в магазине, в транспорте, в библиотеке, в музее – самая обычная картинка для Швеции. Неоднократно я задавала шведским папам вопрос: «Действительно ли так важно для Вас быть со своими детьми?». Они смотрели на меня удивленно, потому что для них действительно важно быть со своим ребенком с самого его рождения не просто рядом, а участвовать во всей его жизни, быть для него ролевой моделью. Программой моей учебной поездки было предусмотрено посещение различных музеев. Музеев в стране множество. Только в од-

19

ном Стокгольме их 84! Музеи есть повсюду, даже совсем в маленьких городишках. И всегда это больше чем просто музей. Музей - это центр, в который люди приходят увидеть новую выставку, пообщаться, поучиться. Во многих музеях работают специальные образовательные программы для школьников, для детей с особыми потребностями, различные «воркшопы» для родителей с маленькими детками. И что удивительно, практически во всех этих музеях история страны имеет не только «мужское лицо». И хотя, по мнению многих исследовательниц и исследователей, в учебниках, в названиях улиц, в музейном пространстве женская история не отражена достаточным образом, в музейном пространстве это не только просто экспозиция, но всегда анализ с точки зрения гендерных подходов.


МИМИ ПОДОРОЖУЄМО ВИРІШУЄМО

Швеция - страна, в которой живут удивительно толерантные и готовые прийти тебе на помощь люди. Шведы всегда спокойны и доброжелательны и, в отличие от нас – украинцев и украинок - все они в той или иной степени владеют английским. Я не только слушала и смотрела. Я старалась рассказать и о нашей стране, конечно же, в первую очередь, о Харькове, о нашей культуре, о наших традициях и проблемах. Еще я рассказывала о нашем гендерном музее, и, конечно же, о сети центров гендерного образования университетов и о ее деятельности в области продвижения гендерных подходов в

систему высшего образования. Надеюсь, что смогла заинтересовать шведских коллег в сотрудничестве с нами в разных направлениях, но прежде всего, в продвижении идей гендерного равенства. Я не перестаю повторять, что мы живем в мире, который меняется с космической скоростью, и часто не можем себе представить, что произойдет в нашей жизни даже в самом ближайшем будущем. Мне очень хочется, чтобы как можно большее количество украинок и украинцев побывали в Швеции и не просто в качестве туристов и туристок, но внутри демократического и толерантного об20

щества, ощутили всю гамму чувств, которые можно испытать только по настоящему демократическом обществе. Вот почему искренне советую всем: учите английский! Возможно, он пригодится вам в самом ближайшем будущем. Слушайте нас: www.gendershow.rpod.ru Татьяна Исаева


НАШІ ГОСТІ

Бути татом - це чудово!

У нас багато друзів. Ми запрошуємо їх завітати до нас у гості та розповісти про себе. Сьогодні - це Микола Ябченко. Микола працював у Програмі рівних можливостей та прав жінок в Україні ЄС-ПРООН», що мала на меті імплементацію ґендерних підходів у державну політику на всіх рівнях і, на жаль, завершила свою роботу в 2011 р. Микола взяв участь у І-й Школі з 21

обміну досвідом зі створення центрів ґендерної освіти, що відбулась у Харкові 3-4 вересня 2011 р. та щиро поділився ідеями, досвідом, книжками, які ми тепер використовуємо у своїй роботі. Під час роботи у програмі (2009 р.), у нього народився син, і Микола скористався відпусткою по догляду за дитиною. Ми попросили розповісти про його досвід.


МИНАШІ ВИРІШУЄМО ГОСТІ ками, адже це - наша перша дитина і досвіду ми не мали. Ти був сам з сином чи ви були разом із дружиною? Ми були разом і, навіть, батьки дружини на перші місяці життя Ростислава переїхали до нас. Ми з Ірою не мали досвіду, як я вже говорив, ми одночасно не спали і, відповідно, наступав момент, коли ми одночасно валилися з ніг. Втім дуже швидко ми зрозуміли користь чергування за змінами. Миколо, так склалось історично, що відпусткою по догляду за дитиною користуються мами дитини. Більшість вважає, що саме мама має знаходитися із дитиною, а тато має заробляти гроші. Що ти скажеш з цього приводу? Моя особиста думка, напевно, полягає в тому, що існує біологічна потреба у матері бути поруч з дитиною на початку життя у зв’язку з грудним вигодовуванням. А в цілому, коли вирішують, хто залишатиметься з дитиною, а хто буде ходити на роботу, часто дивляться на зарплатню тата і мами. Той, хто заробляє більше - йде працювати. В нашій краіні жінкам платять менше, тому вибір є очевидним. Хоча я знаю декілька прикладів, коли мама заробляла більше, і в такій ситуації питання вирішувалося наступним чином - мама тільки через декілька місяців після пологів виходила на роботу. Тобто чоловіки все ж таки не залишались з дитиною. Втім ніхто не відміняв по-

требу дитини у спілкуванні з обома батьками - і татом, і мамою. Я з перших днів намагався взяти на себе максимальну кількість питань, пов’язаних з дитиною. Гуляв, купав, одягав... Я хотів самому собі довести, що батько - повноцінний член сім’ї, а не якась недолюдина. Саме тому я абсолютно спокійно залишався сам на сам з дитиною, коли була потреба. У багатьох інших чоловіків така перспектива викликає паніку. Чия це була ідея – взяти тобі відпустку по догляду за дитиною? Ідея була моя. Справа в тому, що за умовами праці в ПРООН, чоловік має право на два тижні такої відпустки, тому замінити маму я не міг, однак хотів бути поруч з сином у перші дні його життя, хотів бути поруч, коли ми всі знайомилися один з одним, хотів на рівні з дружиною розбиратись і вчитись тому, як бути бать22

Якщо сам, то як ти справлявся? Дуже добре. Дружина пройшла курс молодої мами в одному з санаторіів для вагітних, а я в цей час вивчав книги одного відомого педіатра, які нам дуже стали у нагоді, коли народився Рост. Іноді питання виникали вночі, коли телефонувати друзям було незручно, тому ми шукали порад у книжках. І знаходили. Я багато речей робив не гірше за дружину, а деякі навіть краще - наприклад, загортав у пелюшки. Щоправда, ми від них швидко відмовились - дитина краще розвивається, якщо має свободу руху, аніж коли лежить замотана наче мумія чи злочинець. Так само, ми ніколи не давали соску - якщо дитина плаче вона має дискомфорт. Потрібно його усунути, а не затикати рота. Якщо із дружиною, то як ви розподіляли обов’язки? Всі окрім годування груддю ми робили разом або по черзі. Цей принцип і досі діє. Будь що


МИНАШІ ВИРІШУЄМО ГОСТІ

пов’язане з Ростом робить той, хто в цей момент менш зайнятий. Це стосується і того, коли треба приготувати йому обід, і погратися, і провести гігієнічні маніпуляції. У січні цього року наша мама на три тижні їздила у відрядження, а я з сином залишався вдома. Ми з ним прекрасно впоралися. Навіть, ходили на день народження до його подружки, і я там був єдиним татом. Що найважнішим було для тебе? Тримати контакт з сином від самого початку, бути повноцінним батьком і чоловіком. У нас справжні чоловіки вважаються брутальними і кремезними, але буває дуже смішно бачити коли такий красень стоїть у магазині і чухає потилицю не розуміючи, які підгузники йому потрібно купити, або не знаючи, який з видів рису потрібен для плову. Я вважаю, що чоловік не повинен бути безпомічним. І не лише на темній вулиці, а й у дитячій кімнаті чи на кухні. Місце для подвигу є і у побуті.

Що дала тобі ця відпустка? Відчуття впевненості - я зрозумів, хто мій син, що йому потрібно і чим він живе. Вважаю це вдалося. Скільки рочків твоєму Ростиславу зараз? Як часто ти буваєш із ним? Чим ви займаєтеся разом? Йому зараз майже три і я намагаюся весь вільний час проводити з ним. Статистика, що середньостатистичний батько проводить зі своєю дитиною 4 хвилини мене лякає. Я не розумію, що це за персонаж такий середньостатистичний, якому байдужа власна дитина. У дітей всі періоди надзвичайно цікаві. Зараз він «чомучка»: він може поставити запитання і на кожну мою відповідь сказати уточнююче «а чому?». І я намагаюся давати йому всі ці відповіді. По-перше, це для мене - тренінг, як ввести непростий діалог, а по-друге уявіть, хто виросте з дитини, яка хоча пізнати світ, а замість інформації отримує «ну помовчи, досить торохтіти». А потім люди дивуються, коли діти не виправдовують очікувань. Коли Росту було менше місяця ми з ним «гуляли» на балконі оскільки було дуже холодно і я йому розповідав, що «ось це сніг, з нього можна ліпити фігури, по ньому катаються на санчатах і так далі»… Моя знайома розповідала, що коли її сину було трохи більше року, їх дідусь котив коляску і розповідав лекції з історії. Уже підлітком син згадував історичні факти, які не міг більше ніде почути, як лише тоді - під час прогулянок з дідусем. В 23

дитину потрібно в першу чергу інвестувати знання і увагу. Коли я бачу як дитина сумно крутить головою у колясці, а мама чи тато говорять по телефону, я дивуюсь. Тобто, батькам потрібна розвага у вигляді телефонної розмови, а дитині? Чи можеш ти приготувати йому їжу і чи робиш ти це? Так, я взагалі люблю готувати. Тому, знову ж таки, у нас на кухні хазяйнує той, хто має час. Наприклад Рост прокидається близько 7-00 і ми з ним йдемо вдвох займатися хатніми справами, щоб мама ще годинку поспала. Тому ми йдемо на кухню і починаємо готувати і граємось. Як ти вважаєш, чи «чоловіча» це справа – догляд за дитиною? Ви знаєте, у тваринництві є такий термін «жеребець-заплідник». Батько - це значно більше. Батьком треба хотіти бути, вчитись цьому і вдосконалюватись. Від того, які батьки залежить, яким виросте ваш син чи донечка. Що ти побажаєш нашим читачам та читачкам? Бажаю вам не шукати щастя у далеких речах. Найбільше багатство - це сім’я. Насолоджуйтесь життям разом! Радійте кожній миті разом! Діти це - не майбутнє, діти це - в першу чергу «сьогодні».


НАШІ КОНСУЛЬТАЦІЇ

Домашнее насилие: проблема, о которой принято молчать…

Домашнее насилие – проблема, с которой сталкиваются тысячи людей в нашей стране. Рукоприкладство, обиды, унижение, манипулирование, шантаж, ограничения в возможности распоряжаться собственными деньгами – это то, что происходит во многих семьях, и то, что, зачастую, принято терпеть и замалчивать. Почему? На то есть много причин: деликатность проблемы, существование общественного стереотипа о том, что «сор из избы не выносят», отсутствие веры в то, что кто-то может помочь преодолеть эти трудности. Ярче всего проиллюстрировать, на сколько актуальной является эта проблема, помогут реальные факты: • 44% граждан Украины сталкиваются с проблемой домашнего насилия. • Более 160 000 заявлений о фактах совершения насилия в семье подали украинские граждане в правоохранительные органы в 2011 году. Общественные организации, работающие в сфере противодействия домашнему насилию, отмечают, что эта цифра репрезентует истинный масштаб проблемы лишь на 15 %. • 75 % жертв разного вида насилия никогда и ни к кому не обращались за 24

помощью, при этом лишь 10 % пострадавших от физического насилия обращались в правоохранительные органы. • Ежегодно около 1000 женщин погибают от бытовых преступлений. • 93% пострадавших от домашнего насилия – женщины. • Каждая вторая женщина в Украине страдает от физического насилия со стороны мужа. • По данным социологических вопросов (2012 г.) 56% детей считают себя пострадавшими от насилия и жестокого обращения.


МИ НАШІ КОНСУЛЬТУЄМО КОНСУЛЬТАЦІЇ

Если вы или кто-то из ваших близких, родных, знакомых – один из этих людей, не молчите! За помощью можно и нужно обращаться. Один из возможных источников помощи – Национальная «горячая линия» по вопросам предотвращения насилия в семье и защиты прав ребенка Центра «Ла СтрадаУкраина»:

0 800 500 335

бесплатно со стационарных телефонов по всей Украине

386

бесплатно с мобильного для абонентов «Билайн», «Киевстар», «Лайф» и МТС Ежемесячно на Национальную «горячую линию» обращаются более тысячи человек (в 2011 году количество обращений перевалило за 12 000) за психологической и юридической помощью или же просто за базовой подсказкой о первом шаге, который нужно сделать для того, чтобы разорвать замкнутый круг насилия. Кроме того, консультацию можно получить по электронной почте: info@la-strada.org.ua

Существует еще один полезный ресурс, где все желающие пользователи Интернета могут ознакомиться с информацией о проблеме, получить консультацию, понять, что от насилия страдают многие и что пострадавшие могут прибегать к поддержке специалистов и просто небезразличных людей. Это совместный продукт украинского офиса компании AVON и Центра «Ла СтрадаУкраина» - сайт программы «Скажем НЕТ домашнему насилию». http://ostanovimnasilie.org.ua/ И напоследок хотелось бы добавить, что чудеса возможны, но только в том случае, если они рукотворные. Не нужно бояться признавать проблему и начинать ее решать. И тогда она обязательно капитулирует!

Якщо Ти стаєш жертвою сексуального домагання

не мовчи! Телефонуй!

Безкоштовна Національна «гаряча лінія» з питань протидії насильству та захисту прав дитини.

Звертайся щоденно 9.00–20.00 нд. 10.00–15.00

0 800 500 335 Виктория Кизим, менеджер проектов Центра «Ла Страда-Украина»

25

усі дзвінки в межах України безкоштовні

386

безкоштовно для дзвінків з мобільного


НАШІ МИ ВИРІШУЄМО КОНСУЛЬТАЦІЇ

16 днів проти насилля • сексуальне насильство під час і після Кожного року з 25 листопада до 10 грудня 3 грудня конфлікту. активні та небайдужі люди беруть участь у Міжнародний день людей з обмеженими фіМіжнародній кампанії зичними можливостями ЗАХИСТІТЬ СЕБЕ І ЦИМ ВИ ЗРОБИТЕ ПЕРШИЙ КРОК ДО ЗАХИСТУ ІНШИХ! «16 днів проти ґендерного 5 грудня

насильства»

Міжнародний день волонтера Долучитись до проведення кампанії може: Кампанія ініційована у 1991 р. Центром жіно• кожна особа, своїми власними діями: чого Глобального Лідерства. Дати початку та 6 грудня розповісти, підтримати, порадити; завершення Кампанії вибрані не випадково. Вшанування пам’яті студенток, розстріляних • кожна організація, що вирішила скласти Вони створюють символічний ланцюжок, по- у Монреалі свій власний план дій або провести будьєднуючи заходи проти насильства стосовно який захід спільно з іншими організаціяжінок та дії щодо захисту прав людини, під- 9 грудня ми; креслюючи, що будь-які прояви насильства Міжнародний день боротьби з корупцією • кожна особа, яка говорить вголос про над людиною, незалежно від її статі, є порунеприпустимість побиття, психологічшенням прав людини. 10 грудня ного, фізичного та інших видів насильМіжнародний день прав людини ства, про зґвалтування та про приниШістнадцятиденний період кампанії охоження жінок і дівчат, чоловіків і хлопплює наступні важливі дати: Всесвітня кампанія-2012 проходить під гасців на роботі, в родині, серед друзів чи лом «Від миру вдома до миру в усьому світі: колег. 25 листопада давайте кинемо виклик мілітаризму і поклаМіжнародний день боротьби з насильством демо край насильству щодо жінок!» Більше інформації щодо жінок http://gender.at.ua/news/2012-12-10-1047 Підтеми кампанії:

1 грудня

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

2 грудня Міжнародний день боротьби з рабством

• сексуальне та ґендерне насильство з боку агентів держави, зокрема, поліції або військових; • поширення ручної вогнепальної зброї та її роль в насильстві в сім’ї; 26


НАШІ МИ ВИРІШУЄМО КОНСУЛЬТАЦІЇ

Як писати: гендер чи ґендер? розділі «Словники України online»: Найавторитетніший на сьогодні Словник сучасної української мови в одинадцяти томах, виданий у 1971 – 1980 роках, слова «гендер» і похідних від нього ще не фіксує, а новий Словник української мови у двадцяти Коли людина, зацікавлена гендерною тематитомах, що почав виходити з 2010 року, до лікою, уперше намагається знайти якусь інформацію у всесвітньому павутинні, вона з поди- му Міністерством освіти і науки України (с. 177): тер Г і Ґ ще не дійшов – друком вийшов тільвом зупиняється на внутрішньому питанні: як Цей же варіант написання фіксують і онлайн- ки перший том з літерами А і Б. Отже, за правилами українського право«гуглити» українською – гендер чи ґендер? словники, наприклад на Українському лінгвістичному порталі (http://lcorp.ulif.org.ua) у пису треба писати «гендер». Сьогодні в українськомовному просторі функціонують два варіанти написання терміна «гендер» і похідних від нього слів – гендер і ґендер. Який же з них правильний? Консультує Ґендерний центр Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди

1. Варіант Варіант «гендер» (із глотковим звуком [г] на початку) треба писати відповідно до правил українського правопису, за яким у словах іншомовного походження – загальних назвах літера g передається літерою г, наприклад: авангард (від французького avant-garde), геній (від латинського genius). Саме цей варіант зафіксований і у Великому тлумачному словникові сучасної української мови (ред. – уклад. В.Т. Бусел), рекомендовано27


МИ ВИРІШУЄМО

2. Варіант Другий варіант – ґендер – був з якихось причин (на сьогодні встановити їх нам, на жаль, ще не вдалося) використаний у перших законах, що стосувалися гендерних питань, поширився на нормативні документи відповідних установ і продовжує функціонувати. У зв’язку з цим у всіх офіційних державних і підвідомчих документах цей варіант використовується як єдино можливий, що відповідає зафіксованим у законах термінам. Цим же варіантом послуговується експертне і тренерське кола, часто використовують його медії, він зафіксований також в Українському асоціативному словникові Світлани Мартінек (2007) і Лінгвістичній енциклопедії Олени Селіванової (2010), щоправда без коментарів щодо походження і правопису. Отже, в офіційних нормативних документах прийнято писати ґендер. Цікаво, що пошуковик Google на слово «гендер» пропонує 979 000 посилань, переважно російськомовних, на слово «ґендер» – 994 000, обома мовами. Звичайно, українській мові відомий не один випадок паралельного вживання двох варіантів слів (наприклад, оксиморон і оксюморон), є слова з подвійним наголосом (пóмилка і помúлка). Зважаючи на те, що осіб, які за власним вибором чи з необхідності послуговуються варіантом «ґендер», на сьогодні, напевне

більше, – лінгвістам простіше буде прийняти до використання цей варіант, ніж організувати кампанію зі зміни однієї літери в законах. Можливо, у функціонуванні обох варіантів теж є сенс – так завжди можна буде з першого погляду зрозуміти, чи текст перед вами стосується нормативних документів чи Консультації з ґендерної лінгвістики лінгвістики як науки. надають: Мова – живий організм, якісь слова народжуються і живуть довго, якісь із часом зміМалахова нюються чи й зовсім зникають, не пройшовОлена ши «відбір». Чи залишаться обидва варіанти Анатоліївна в українській мові, покаже час. директорка Ґендерного А сьогодні, увівши у пошук по черзі обидва центру ХНПУ слова, матимете удвічі більше матеріалів з імені Г. С. Сковороди, потрібної теми! доцент кафедри українОлена Малахова ської мови, кандидат філологічних наук, доцент – українська, російська, німецька мови, електронна скринька: omalakhova@ukr.net, тел.: +38 (097) 781-65-91;

Хочете дізнатися більше про ґендер у мові?

Яценко Марина Олексіївна координаторка проектів Ґендерного центру ХНПУ імені Г. С. Сковороди, доцент кафедри практики англійського усного та писемного мовлення, кандидат філологічних наук – українська, російська, англійська мови, електронна скринька: cima2c@yahoo.com, тел.: +38(050)400-96-68. 28


Фотопроект «Бути батьком це…»

НАША МИ ЗБЕРІГАЄМО СКАРБНИЧКА

Н

е зважаючи на всі демократичні зміни, в українському суспільстві, навіть в середовищі молодих людей, які вважають себе продвинутими та сучасними, існують застарілі стереотипи щодо ролей жінок та чоловіків. До таких стереотипів відносяться і уявлення про те, яким має бути «справжній чоловік». Ідея фотопроекту «Бути батьком – це…» народилась під час IV Школи для співробітників та співробітниць центрів ґендерної освіти ВНЗ. Мета цього проекту – сприяти зміні уявлень про загальноприйняті норми стосовно виховання дитини, яке сьогодні визнається більшістю як справа та призначення жінки. На самій справі, чоловік – батько має такі ж права на дитину, яке має на неї мати, і він несе таку ж відповідальність за виховання своєї дитини, яку несе вона. Кожен чоловік, свідомо чи несвідомо, залишає у спадок своїм дітям «слід батька». Яким буде цей слід? Це залежить від кожного з вас! Надсилайте ваші фотороботи! gender.museum@gmail.com 29


МИ ВИРІШУЄМО

30


Н Д ЕР Н О Ї

Р

Хочеш

Наші партнери: • Фонд імені Фрідріха Еберта, представництво в Україні www.fes.kiev.ua • Головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту ХОДА kharkivoda.gov.ua • Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда - Україна» www.la-strada.org.ua • Програма сприяння парламенту України pdp.org.ua • Програма рівних можливостей та прав жінок в Україні gender.undp.org.ua • Інформаційно-консультативний жіночий центр (ІКЖЦ). Освітня ґендерна програма • «Уповноважувальна освіта» www.empedu.org.ua • GENDERMUSEUM www.gendermuseum.com

ГЕ

ІВ

РІ

В

НО

ЦЕ НТ

С ТІ

ВСЕ У

ЖА РЕ

СЬКА М АЇН Е КР

зробити своє життя

цікавішим

та ефективнішим?

Шукай

центр гендерної освіти

у своєму виші!

Випуск підготовлено: Тетяна Ісаєва - редакторка, Марія Чорна - дизайнерка


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.