Page 1

PORTAL REGIONALNY

WOJEWÓDZTWO POWIAT REGION

2 grudnia 2011

/nr 146/

Marcin Zawadzki/Agencja Praf.pl

Jest porozumienie z ZTM

REGION

Nocnych kursów nie będzie Pasażerowie Warszawskiej Kolei Dojazdowej upominają się o nocne kursy kolejki. Ułatwiłyby one powroty z odbywających się w Warszawie imprez oraz z pracy. Zarząd WKD mówi „nie” 4

RUSIEC

Walka o szkołę Mieszkańcy domagają się budowy nowej szkoły we wsi. Władze gminy Nadarzyn zapowiadają, że nowa placówka powstanie. W budżecie na 2012 r. są już zarezerwowane pieniądze na projekt szkoły 12

MILANÓWEK

Parkowanie z problemami Rozmowy między Pruszkowem a ZTM zakończyły się – wynegocjowano 20-procentową podwyżkę opłaty za SKM w przyszłym roku. Za autobus nocny miasto zapłaci tylko nieznacznie więcej, zaś opłaty za linie L poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargów na ich obsługę 2 PRUSZKÓW

Sklepy i punkty usługowe w centrum miasta tracą klientów, bo w ich pobliżu nie ma gdzie zaparkować – uważają właściciele. Chcą, by miasto powiększyło strefę płatnego parkowania. Burmistrz zapowiada zmiany na wiosnę 12

Reklama

UWAGA PRZEDSZKOLE TUPTUŚ za

500zł

ZAPRASZAMY!

Przyjmujemy dzieci w wieku 2-6 lat, otwarci jesteśmy już od 7-18.00. TEL. 0-601-989-473 www.tuptus.net.pl

• opieka pediatryczna dla wszystkich dzieci • jedzenie przygotowane przez kucharkę • nauka języka angielskiego

• korektywa • rytmika • logopeda i logorytmika

Rodzicu! Zapewniamy dowóz i powrót dziecka do przedszkola!

CENTRUM MODY w NADARZYNIE, AL. KATOWICKA 51, 05-830 NADARZYN, tel. 022 739 55 00

WYJĄTKOWE KREACJE ŚWIĄTECZNO – KARNAWAŁOWE www.centrummody.pl, godz. otwarcia pon-sob.: 10.00 - 18.00 nd.: 10.00 - 15.00


2

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011 CYTAT TYGODNIA

Andrzej Kurzela Udało nam się wynegocjować takie warunki, że za SKM zapłacimy ok. 20 proc. więcej niż w tym roku, a nie 46 proc. więcej, jak pierwotnie zakładano. wiceprezydent Pruszkowa

aktualności

Jest porozumienie z ZTM

Bolo Skoczylas Redaktor naczelny

O fatalnej sytuacji na drogach w naszym regionie pisaliśmy już wielokrotnie. O jedynej trasie do Warszawy prowadzącej przez ścisłe centrum Pruszkowa, o notorycznie zakorkowanych wylotówkach, o miejskich ulicach rozjeżdżanych przez wielotonowe tiry, o braku pomysłów na zmianę tego stanu rzeczy w najbliższych latach również. Nie ten czas, nie to miejsce, nie ten priorytet.

I to jesteśmy w stanie zrozumieć. Są sprawy ważniejsze i bardziej prestiżowe. Trzeba dokończyć lub choćby doprowadzić do stanu przejezdności rozgrzebaną autostradę A2, bo zawodnicy i kibice muszą na te mistrzostwa jakoś dojechać. A autostrada to jeszcze mały pikuś. Mus jakoś ją połączyć ze światem. Ze stadionem, z lotniskiem, z dworcem. Ma się skończyć w Konotopie? I co dalej? Eskaemką do stadionu? To jest nasz główny narodowy priorytet. I patriotyczny obowiązek. Bo jak się nie uda, będzie wstyd na całą Europę. A przecież nie chcemy żeby sobie z nas dworowali jacyś Niemcy, albo gorzej – Ukraińcy. Staliśmy w korkach tyle lat, postoimy i parę następnych. Trzymajmy kciuki, żeby tylko zdążyli wszystko na czas odebrać. Bo wybudować to pryszcz, najtrudniejszy i najbardziej pracochłonny jest odbiór techniczny. Nie wierzycie Państwo? Popatrzcie na wiadukt nad torami na Piastowskiej w Konotopie. Od prawie dwóch miesięcy gotowy, a odebrać go nie idzie. Bo jeden urzędnik nie przyniósł drugiemu jakichś mapek. Dlaczego nie przyniósł? Nie wiadomo, ale na pewno nie dlatego, że miał daleko, ponieważ obaj urzędują w tym samym budynku, ale w dwu różnych instytucjach. A bez mapek wiadukt jest nieważny, gdyż jest niekompletny. Miejmy nadzieję, że w końcu doniesie. Byle przed Mistrzostwami Europy. Ale nie tylko zmotoryzowani mają problemy z dotarciem na czas do pracy, czy z powrotem do domów. Ci mieszkańcy, którzy na co dzień korzystają ze zbiorowej komunikacji autobusowej, pociągów podmiejskich albo kolejki WKD, też mają w plecy. Nie dość, że podróżują upchani, jak śledzie, że kolej dowozi ich, jeśli dojedzie, to jeszcze muszą uważać, żeby nie spóźnić się na ostatni pociąg lub kolejkę. Bo wówczas zmuszeni są nocować na dworcu. Propozycje pasażerów, by kolej uruchomiła jakieś kursy nocne, choćby raz na godzinę, pozostają bez echa, bo na kolei tradycja rzecz święta. Przez lata obowiązywała zasada, że w godzinach porannych pociągi podmiejskie kursowały co kilka minut, bo trzeba było klasę robotniczą dowieźć do roboty, po południu jeździły dużo rzadziej, a w nocy wcale i nikomu to jakoś specjalnie nie przeszkadzało. A teraz zaczęło nagle przeszkadzać? A niby dlaczego? Jak kogoś stać na kina, teatry czy balowanie do późna w nocy niech wraca taksówką, a nie kombinuje żeby kolej czy autobusy odwoziły go pod dom. Nie zawracajmy głowy kolejarzom i drogowcom. Więcej umiaru i optymizmu, bo lada dzień może sypnąć śnieg.

Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

FOTOMIGAWKA

Wystarczył poślizg jednego samochodu, by doszło do karambolu. 30 listopada al. Wojska Polskiego w Pruszkowie w stronę Grodziska została zablokowana przez siedem samochodów, które wpadły na siebie nie mogąc wyhamować. W wypadku nikt nie ucierpiał. Więcej na portalu WPR24.pl. (DP)

Miasto i warszawski Zarząd Transportu Miejskiego uzgodniły wysokość opłat za komunikację na 2012 r. Andrzej S. Rodys PRUSZKÓW Podwyżka nie będzie tak drastyczna, jak zapowiadano. Nie 46 proc., a ok. 20 proc. więcej niż w tym roku zapłaci miasto za Szybką Kolej Miejską. Nieznacznie wzrośnie również opłata za linię nocną N85.

M

ieszkańcy Pruszkowa najbardziej obawiali się braku porozumienia w sprawie SKM. Oznaczałby on bowiem likwidację linii S1 do Pruszkowa. – Udało nam się wynegocjować takie warunki, że zapłacimy ok. 20 proc. więcej niż w tym roku – poinformował nas zastępca prezydenta Pruszkowa Andrzej Kurzela. To o 26 punktów procentowych mniej, niż pierwotnie zakładano.

Podwyżka nieuzasadniona

Wiceprezydent Kurzela o drastycznych podwyżkach opłat za komunikację dla samorządów, jakie zamierzał zastosować ZTM, informował już w październiku. Mówiło się nawet o podwyżce sięgającej 46 proc. Dotyczyłaby ona opłat samorządów za Szybką Kolej Miejską, warszawskie linie autobusowe oraz linię lokalną L11. Samorządowcy tak wielką podwyżkę uważali za drastyczną i niczym nieuzasadnioną. Dlatego od początku zapowiadali, że będą walczyć o jak najlepsze warunki.

i planowaną L12, która ma kursować na Żbików i Bąki. To będzie zależało od wyników przetargu, które organizuje ZTM. Teoretycznie może się zdarzyć, że któryś z przewoźników, jacy wystartują do przetargów, zaoferuje niższą cenę od określonej w warunkach. Może też się okazać, że nie będzie chętnych do obsługi linii za takie pieniądze, jakie zaoferuje ZTM. – Rzeczywiste koszty poznamy więc dopiero po rozstrzygnięciu przetargów – dodaje naczelnik Korach.

Pozostały formalności

Ostatecznie jednak oferta, jaką przedstawił pruszkowskiemu ratuszowi ZTM, przewidywała, że samorządy zapłacą ok. 30 proc. więcej. Jednak dzięki negocjacjom, udało się osiągnąć jeszcze korzystniejsze dla samorządów warunki.

Najwięcej za SKM

Jak poinformował nas ZTM, podwyżki wynikają jedynie z rosnących kosztów transportu publicznego, a sam zarząd nic na świadczeniu usług dla podwarszawskich miast i gmin nie zarabia. W szczególnej sytuacji są miejscowości, do których dociera Szybka Kolej Miejska, bo według ZTM jej koszty wzrastają najbardziej – zarówno z powodu wydłużenia kursujących składów, jak i z powodu zakupu nowego taboru.

Według informacji Elżbiety Korach, naczelnika Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Pruszkowie, miasto zapłaci w przyszłym roku za SKM prawie 212 tys. zł miesięcznie, co daje kwotę ponad 2,54 mln zł rocznie (w tym roku Pruszków zapłaci za SKM 2,15 mln zł).

Ile za linie L?

Najmniej, bo tylko o 4 proc. wzrośnie opłata za nocną linię N85. W tym roku miasto płaciło 9 tys. zł miesięcznie (108 tys. zł rocznie). W przyszłym roku będzie to ok. 112 tys. zł za cały rok. Jak poinformowała Elżbieta Korach, na razie nie wiadomo jeszcze, ile miasto będzie musiało zapłacić za linie L: już kursująca L11

Jak nas zapewnił wiceprezydent Kurzela, porozumienie z ZTM jest już zawarte. Elżbieta Korach dodaje, że pozostaje już tylko podpisanie aneksów do obecnie obowiązujących umów z ZTM. – Podpiszemy je w grudniu, to już tylko formalność – mówi. Pruszkowowi nie grozi więc, że zostanie pozbawiony tak potrzebnej SKM. Nadal jednak nie wiadomo, czy nowy rozkład jazdy SKM, który będzie obowiązywał od 11 grudnia, zostanie utrzymany. Jak bowiem informuje ZTM, nadal nie ma zgody wszystkich samorządów na zaproponowane warunki. ZTM daje samorządom czas na podjęcie decyzji i ewentualne negocjacje do 10 grudnia. Jeśli porozumienia nie zostaną osiągnięte, linia S1 może zostać skrócona w kierunku wschodnim tylko do stacji Warszawa Falenica, a to będzie oznaczać zmiany w rozkładzie.

Parking przy WKD do likwidacji OTRĘBUSY Pasażerowie Warszawskiej Kolei Dojazdowej, którzy zostawiają swoje samochody na prowizorycznym parkingu przy stacji w Otrębusach, będą musieli znaleźć nowe miejsca parkingowe. Kolejarze chcą przekształcić parking w teren zielony.

T

ymczasowy parking przy stacji WKD w Otrębusach funkcjonuje od końca 2008 r. Już od samego początku niewielki plac, na którym pasażerowie zostawiali swoje samochody, stał się zmorą okolicznych mieszkańców. Z powodu braku odpowiedniego odwodnienia, po ulewnych deszczach parking zamieniał się w jezioro, a woda zalewała okoliczne posesje.

Władze Warszawskiej Kolei Dojazdowej, właściciela terenu, na którym powstał parking, wielokrotnie otrzymywały informacje o tym problemie. W ubiegłym roku rzecznik WKD Krzysztof Kulesza podkreślał, że spółka nie planuje jakiejkolwiek inwestycji w tym miejscu. Zaznaczał, że decyzje o ewentualnej budowie odwodnienia musi podjąć dział techniczny, a same prace mogłyby zostać przeprowadzone w ciągu miesiąca. Ostatecznie nic w tej sprawie jednak nie zrobiono. Władze WKD postanowiły, że jeszcze w tym roku problematyczny parking zostanie zlikwidowany. Przed nadejściem zimy z placu ma zniknąć warstwa tłucznia. A w zamian w tym miejscu zarząd WKD planuje przeprowadzenie prac w celu odtworzenia terenu zielonego. (AS)

Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

Nie narzekajmy

Marcin Zawadzki/Agencja Praf.pl

OPAKOWANIE ZASTĘPCZE


www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

OSIEDLE

„OSTOJA PRUSZKÓW” UL. BROnIEWSKIEgO 28

ZAPRASZAMY nA DnI OTWARTE 03.XII. 2011 W gODZ. 10-15! TYLKO TERAZ: • SPECJALNA PROMOCYJNA OFERTA MIKOŁAJKOWA; • DORADZTWO KREDYTOWE NA MIEJSCU; • MOŻLIWOŚĆ WIZYTY W WYBRANYM MIESZKANIU – DOSTEPNE METRAŻE OD 39 - 73 M2 TERMIn ZAKOŃCZEnIA InWESTYCJI KOnIEC 2011 R.

OSTOJA PRUSZKÓW – IDEALNE MIEJSCE DLA CIEBIE I TWOJEJ RODZINY.

Pruszków ul. Broniewskiego 28A lok.1, tel. 22 392-88-59, fAks 22 435 52 36 e-mAil: sPrzedAz@csi-develoPment.Pl www.csi-develoPment.Pl

REKLAMA | 3


4 | AKTUALNOŚCI

LICZBA TYGODNIA

POGODA NA WEEKEND

Pt o 9 2

o

Sob o

6

Nd o

3

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

o

7

o

4

25

mln zł

wydała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę wiaduktu nad torami w ciągu ul. Piastowskiej w Broniszach. Obiekt od dwóch miesięcy jest gotowy, ale z powodu urzędniczych błędów nie oddano go do użytku do tej pory 15

Rozkład bez nocnych pociągów arolina

ontarczyk

REGION Na próżno w nowym rozkładzie WKD, który zacznie obowiązywać 11 grudnia, szukać nocnych kursów. Pasażerowie zabiegają o nie już od dłuższego czasu. Jednak nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie się pojawią.

O

becnie ostatni pociąg Warszawskiej Kolei Dojazdowej odjeżdża z dworca Warszawa Śródmieście w kierunku Grodziska Mazowieckiego 20 minut po północy. Następny kurs jest dopiero ok. godz. 5.00. Luka, jaka występuje w tym czasie, znacznie utrudnia życie mieszkańcom podwarszawskich miejscowości. Wielu z nich chciałoby, żeby chociaż jeden pociąg odjeżdżał z Warszawy ok. godz. 2.00 lub 3.00. Zwolennikami nocnych kursów WKD są szczególnie młodzi ludzie, którzy lubią spędzać czas wolny w Warszawie na dyskotekach, nocnych maratonach filmowych, czy choćby w stołecznych knajpkach. Ale dotyczy to nie tylko

uczestników imprez i wydarzeń kulturalnych. Jest wiele osób, którym nocne kursy WKD znacznie ułatwiłyby powrót do domu z pracy. Monika Aleksandrowicz jest mieszkanką Podkowy Leśnej i kelnerką w jednym z warszawskich pubów. – Pracujemy do ostatniego klienta, czyli do ok. godz. 1.00. Nie mam więc szans na to, żeby zdążyć na ostatnią kolejkę. Powinnam czekać kilka godzin do pierwszego kursu, kilka godzin się przespać, a potem znów ruszyć do pracy – denerwuje się nasza czytelniczka. Pani Monika jest w komfortowej sytuacji, ponieważ po zakończeniu pracy przyjeżdża po nią samochodem narzeczony. Co jednak mają zrobić niezmotoryzowani mieszkańcy podwarszawskich miejscowości? Na pewno uzbroić się w cierpliwość. Bo nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie nocna kolejka zaczęła kursować. A zapotrzebowanie na nią jest ogromne. Świadczą o tym nie tylko opinie i petycje pasażerów składane do zarządu WKD, ale również liczne akcje podejmowane na popularnych portalach społecznościowych. Kierownictwo WKD nie pozostawia jednak złudzeń. – Na razie nie ma możliwości uruchomienia

Marcin Zawadzki/Agencja Praf.pl

Pasażerowie chcą, by WKD kursowała także nocą. Zarząd kolei mówi nie" " K G

Grzegorz Benedykciński: Byłbym skłonny do wyłożenia na ten cel pieniędzy. Wszystko jednak zależy od tego, jakiej wielkości fundusze wchodziłyby w grę. burmistrz Grodziska Mazowieckiego

nocnego kursu z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że w godzinach 1.00–4.00 obowiązuje przerwa techniczna, podczas której

dokonujemy wszelkich niezbędnych napraw i przeglądów urządzeń infrastruktury kolejowej. Po drugie – ewentualność taka

Skarga mieszkańców bezzasadna REGION Skarga mieszkańców osiedla przy ul. Działkowej na to, że prezydent Pruszkowa nie wywiązuje się ze swoich obowiązków zarządcy drogi, jest bezzasadna – uznała rada miasta.

M

agdalena i Maciej Rup, mieszkający na osiedlu przy ul. Działkowej, złożyli skargę, w której zarzucili prezydentowi Pruszkowa, że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków zarządcy drogi w stosunku do ul. Działkowej.

Nie ma podstaw

Zdaniem skarżących, na ul. Działkowej, prowadzącej przez osiedla do przejazdu kolejowego, przekroczone są normy hałasu i panuje zła organizacja ruchu. Uważają oni też, że miasto nie przeprowadza pomiarów natężenia ruchu drogowego, nie monitoruje stanu drogi, nie dba o właściwe wykonywanie napraw nawierzchni oraz prac porządkowych (sprzątanie, odśnieżanie, pielęgnacja zieleni

itp.). Przede wszystkim zaś zarzucają prezydentowi, że nie są przeprowadzane zapowiadane od lat inwestycje, czyli generalny remont ulicy. Wcześniej sprawę rozpatrywała Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej. Uzyskała ona odpowiedź prezydenta na zarzuty i uznała, że nie ma podstaw do uwzględnienia skargi. Dlatego pod obrady rady wpłynął wniosek o uznanie skargi za bezzasadną. Podczas XV sesji rady 24 listopada, w dyskusji przed głosowaniem, radni Magdalena Dubiel i Wojciech Gawkowski (oboje Platforma Obywatelska) zgłosili wniosek przeciwstawny. Radna Dubiel rozdała radnym kopie zdjęć obrazujących fatalny stan ul. Działkowej i przekonywała, że życie przy tej ulicy jest prawdziwym koszmarem.

Nie tylko Działkowa

Argumenty wysuwane przez radnych PO nie przekonały jednak pozostałych. Radny Józef Moczuło (Samorządowe Porozumienie Pruszkowskie) dowodził, że życie jest koszmarem nie tylko przy ul. Działkowej, ale przy

rzecznik WKD. Nam udało się już znaleźć pierwszego chętnego na wyłożenie funduszy na ten cel. – Czemu nie? Byłbym skłonny do wyłożenia na ten cel pieniędzy. Wszystko jednak zależy od tego, jakiej wielkości fundusze wchodziłyby w grę – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Na razie, mimo wielu próśb i oczekiwań, pasażerowie muszą zadowolić się nocnymi kursami

wielu pruszkowskich arteriach. Jako przykład wymienił al. Wojska Polskiego, gdzie również panują hałas, kurz, brud i spaliny. Przypomniał, że od mieszkańców tej ulicy również wpływały podobne skargi. Jednak aby poprawić

Na fatalne warunki życia przy ruchliwych arteriach narzekają nie tylko mieszkańcy ul. Działkowej, ale także wielu innych pruszkowskich ulic. By im pomóc, należałoby zamknąć te ulice dla ruchu. warunki życia przy takich arteriach, należałoby je po prostu zamknąć dla ruchu. Inny radny zauważył, że mieszkańcy skarżący się na sytuację panującą na ul. Działkowej chcą z jednej strony mieszkać w mieście, a z drugiej

– mieć spokój i ciszę, jak w Puszczy Białowieskiej. Mówiono także o tym, że Magdalena i Maciej Rup nie są mieszkańcami Pruszkowa, lecz gminy Brwinów (mieszkają na osiedlu w Parzniewie), a sytuacja na ul. Działkowej nie zmieniła się od czasu, kiedy tu zamieszkali. Decydując się na zamieszkanie w tym miejscu, doskonale wiedzieli, jakie będą tu warunki.

Potrzebna pilna modernizacja

Wszyscy radni byli natomiast zgodni co do faktu, że ul. Działkowa wymaga pilnej modernizacji. Jak przypomniał wiceprezydent Pruszkowa Andrzej Kurzela, modernizacja jest w planach, ale miasto nie z własnej winy nie może jej przeprowadzić – stoją temu na przeszkodzie niewywiązanie się dewelopera osiedla w Parzniewie z umowy o przekazaniu gruntów pod modernizację drogi oraz sprawa budowy nowego przejazdu kolejowego. W głosowaniu rada, przy sprzeciwie opozycji, uznała skargę Magdaleny i Macieja Rup za bezzasadną. (ASR)

wymagałaby zgody władz samorządowych w kontekście dofinansowania dodatkowych pociągów – mówi Krzysztof Kulesza,

WKD wyłącznie w noc sylwestrową. Bowiem tylko wtedy zarząd kolejki ma gest i uruchamia specjalny nocny kurs.

Ulica księdza Indrzejczyka PRUSZKÓW Jedna z ulic bez nazwy w centrum Pruszkowa otrzyma nazwę ulicy ks. Romana Indrzejczyka – zadecydowała rada miasta. Ulica znajduje się w centrum miasta, między ulicami Kraszewskiego, Lipową, Armii Krajowej i Hubala. Ks. Roman Indrzejczyk (1931 –2010), duchowny katolicki, był w latach 2005–2010 kapelanem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Przez ponad 20 lat był związany z Pruszkowem. W latach 1964–1986 był proboszczem parafii św. Edwarda i duszpasterzem szpitala Reklama

w Tworkach. Pełnił także dwukrotnie funkcję krajowego duszpasterza służby zdrowia (1961–1976 i 1989 –1994). W lutym w kościele Przemienienia Pańskiego w pruszkowskich Tworkach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą księdzu Indrzejczykowi. Przy okazji głosowania uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy, radny Mariusz Deptuszewski (Prawo i Sprawiedliwość) poinformował, że do pruszkowskiego banku nazw ulic wpłynęły nowe propozycje: Krańcowa, Obrzeżna, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Oskara Kolberga, Unii Europejskiej, Kwiatów Polskich, Ignacego Jana Paderewskiego, Europejska i 10 Kwietnia. (ASR)


www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

REKLAMA | 5


6 | AKTUALNOŚCI

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011 PRUSZKÓW

Ul. Helenowska będzie gotowa przed świętami Prace remontowe na ul. Helenowskiej trwają od wakacji. Drogowcy w tym czasie przebudowali nawierzchnię jezdni, chodniki i parking. Utrudnienia na Osiedlu Staszica związane z przebudową tej drogi wkrótce dobiegną końca. Jak informuje Elżbieta Korach, naczelnik Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Pruszkowie, wykonawca przebudowy prowadzi obecnie prace związane z oznakowaniem poziomym i pionowym drogi oraz wykonuje roboty porządkowe. Urzędnicy w przyszłym tygodniu mają rozpocząć odbiory techniczne. Jeśli nie trzeba będzie wprowadzać żadnych poprawek, ulica zostanie formalnie oddana do użytku jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Pruszkowski magistrat na przebudowę ul. Helenowskiej wydał 1,2mln zł. (AS)

Ś

wiąteczna Zbiórka Żywności jest organizowana co roku na kilka tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1997 r. Akcja ma na celu zbiórkę artykułów o długiej dacie przydatności do spożycia, m.in. konserw, makaronu, oleju, cukru, mąki. Zebrane artykuły trafiają do magazynów Banków Żywności, a stamtąd zostaną dalej rozesłane organizacjom pozarządowym zajmującym się pomocą schroniskom dla ofiar przemocy, domom dziecka, ośrodkom pomocy społecznej oraz domom środowiskowym. Pracownicy ponad 200 takich organizacji przekażą żywność dla 56 tys. osób. W ubiegłym roku dzięki zbiórce przekazano 602 t żywności, a zaangażowanych w nią było ok. 33 tys. wolontariuszy. Od 1997 r. przekazano łącznie 40 tys. t żywności. W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności odbędzie się w dniach 2–4 grudnia. Na Mazowszu dary żywnościowe będzie

można przekazywać w Warszawie oraz 20 okolicznych miejscowościach m.in. w Brwinowie, Grodzisku Mazowieckim, Jaktorowie, Michałowicach, Milanówku, Nadarzynie, Piastowie oraz Pruszkowie. Żywność będzie zbierana w sklepach, szkołach oraz firmach. Pełna lista placówek handlowych, w których będzie zbierana żywność jest dostępna na stronie internetowej www. bankizywnosci.pl/lista. Za pośrednictwem tej witryny można również dokonać zakupu żywności, która zostanie przekazana potrzebującym. Do akcji przyłączyło wiele okolicznych stowarzyszeń i urzędów m.in.: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Polski Komitet Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie 5plus, harcerze Hufca Pruszków, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Urząd Miejski w Pruszkowie. Wesprzeć akcję można również wysyłając SMS, z których dochód zostanie przekazany na zakup żywności. Wystarczy wysłać wiadomość o treści „WSPIERAM” na nr 75365 (koszt SMS to 5 zł + VAT). Honorowy patronat nad XV Świąteczną Zbiórką Żywności objęli: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz mazowiecki kurator oświaty Karol Semik. (DP)

Dokumentacja projektowa nowej placówki ma być gotowa w przyszłym roku Karolina Gontarczyk RUSIEC Mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości nie ustają w walce o przyśpieszenie prac nad budową nowej szkoły. – Mamy dość pustych obietnic ze strony władz, żądamy konkretów

W

alka o przyśpieszenie prac nad budową nowej szkoły w Ruścu trwa już kilkanaście miesięcy. W tym czasie zdesperowani rodzice wysłali wiele pism do władz gminy Nadarzyn, brali udział w kilku spotkaniach m.in. z dyrekcją szkoły i radnymi, zebrali również ponad 820 podpisów pod petycją, w której domagają się podjęcia zdecydowanych kroków w tej sprawie. Jak twierdzą, bez większych rezultatów.

Rodzice żądają

Rodzice zarzucają władzom Nadarzyna, że te mamią ich pustymi obietnicami. – Owszem, obiecują nam rozpoczęcie prac nad budową szkoły w 2014 r. Tyle, że to samo słyszeliśmy 8 czy 10 lat temu – mówią. Sytuacja w obecnym budynku szkoły nie wygląda najlepiej. W szkole jest ciasno, dzieci muszą się uczyć na dwie zmiany,

a miejscowości położone na terenie gminy Nadarzyn należą do coraz szybciej rozwijających się w naszym regionie. Coraz więcej młodych małżeństw z małymi dziećmi buduje tu swoje domy. – Mojemu sąsiadowi urodziło się ostatnio dziecko, a ma już synka-przedszkolaka. Gdzie te dzieci w przyszłości będą się uczyć? – pyta Marta Bobeszko-Kacperska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Ruścu. Rodzice zażądali od władz Nadarzyna podjęcia konkretnych działań, czyli uwzględnienia w planach inwestycyjnych budżetu gminy na 2012 r. stworzenia projektu przyszłej placówki w Ruścu, i to w trybie priorytetowym.

Nazwać problem

Zdaniem Marii Jaworskiej z Wydziału Oświaty Urzędu Gminy

Gmina wystąpi o zmianę nazw miejscowości MICHAŁOWICE Formalnością było przyjęcie przez radę gminy uchwał dotyczących wystąpienia do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji o zmianę nazw dwóch gminnych miejscowości.

J

edna z uchwał dotyczyła wystąpienia z wnioskiem do MSWiA o zmianę nazwy miejscowości Michałowice Osiedle na Michałowice. Druga – o zniesienie nazwy Michałowice Parcela.

W Krajowym Rejestrze Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju, prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny, występuje nazwa miejscowości Michałowice Osiedle. Ale od czasu powstania gminy Michałowice mieszkańcy tej miejscowości meldowani są nie w Michałowicach Osiedlu, tylko w Michałowicach. Również działalność gospodarcza rejestrowana jest zgodnie z miejscem zamieszkania, czyli także w Michałowicach. Zniesienie drugiego członu tej nazwy jest więc usankcjonowaniem stanu faktycznego.

Wydawca: Maciej Skoczylas Redaktor naczelny: Bogdan Skoczylas Redaktor portalu WPR24: Milena Skoczylas

WOJEWÓDZTWO POWIAT REGION ISSN: 1835-6491, PR: 1183/05

Zasięg: Brwinów, Grodzisk Maz, Jaktorów, Janki, Komorów, Kanie, Książenice, Michałowice, Milanówek, Nowa Wieś, Nadarzyn, Opypy, Otrębusy, Piastów, Pruszków, Podkowa Leśna, Raszyn. Drukarnia: Polskapresse Sp. z o.o., Oddział Poligrafia, drukarnia w Warszawie

Gmina chce zniesienia nazwy miejscowości Michałowice Parcela dlatego, że w wykazie nazw miejscowości występuje miejscowość Michałowice Parcela, jednak nazwa ta nie funkcjonuje już w gminie Michałowice. Do końca lat 80. część obecnych Michałowic Osiedla, ograniczona ul. Rumuńską, rowem wzdłuż ul. Słonecznej i Al. Jerozolimskimi, tylko umownie fun kcjonowała pod nazwą Michałowice Parcela. Geodezyjnie był to obszar należący do miejscowości Reguły. Osoby mieszkające na tym terenie meldowane były jednak w Michałowicach Parceli,

a zamieszkiwały w Regułach. Po włączeniu tej części Reguł do Michałowic Osiedla, nazwa ta przestała funkcjonować, a mieszkańcy meldowani byli w Michałowicach. Zanim uchwały w tej sprawie trafiły pod obrady michałowickiej rady gminy, wśród mieszkańców przeprowadzone zostały konsultacje w formie ankiet. Za zmianą nazwy Michałowice Osiedle na Michałowice było 95,18 proc. z ogólnej liczby mieszkańców uprawnionych do udziału w ankiecie. Za zniesieniem nazwy Michałowice-Parcela opowiedziało się 95,1 proc. mieszkańców. (KAM)

w Nadarzynie, w pierwszej kolejności należy nazwać problem Szkoły Podstawowej w Ruścu. – Moim zdaniem problem dotyczy przystosowania warunków lokalowych do wzrostu liczebności uczniów. W związku z dynamicznym rozwojem tej części gminy, dotychczasowa placówka w Ruścu przestała być wystarczająca dla rosnącej liczby uczniów. Z powodu wprowadzonej reformy oświaty, jak również z powodu braku meldunku części mieszkańców, ani dyrektor szkoły, ani organ prowadzący nie mogli przewidzieć, że liczba uczniów w ciągu jednego roku wzrośnie o ok. 80 proc. W związku z tym została uruchomiona w szkole druga zmiana (w celu utrzymania małej liczebności klas), wydłużono pracę świetlicy

Będzie projekt

Według zapewnień Marii Jaworskiej, środki na przygotowanie dokumentacji projektowej nowej szkoły zostały już wpisana do budżetu na 2012 r. Ma być gotowa w 2012 r. Obecna szkoła w Ruścu zostałaby przeznaczona na świetlicę dziecięco-młodzieżową. W nowym obiekcie miałaby się znaleźć szkoła podstawowa oraz gimnazjum.

FOTOMIGAWKA

Chrześcijańska Służba Charytatywna organizuje zbiórkę odzieży dziecięcej „Kurtka dla malucha”. Odzież można oddawać w filii ChSCh w Podkowie Leśnej przy al. Jana Pawła II 39 od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00–15.00 oraz w piątki w godz. 8.00–13.00. Osoby potrzebujące mogą się zgłaszać pod nr tel. 694 948 804. Więcej na portalu WPR24.pl (DP)

Redakcja: Pruszków ul. B. Prusa 35A/203 (Osiedle Przy Pałacu, I piętro) tel. (22) 730 11 22, faks (22) 728 18 64, e-mail: redakcja@wpr24.pl

Reklama i ogłoszenia: Pruszków, ul. Prusa 19/7, tel. (22) 728 18 64, e-mail: reklama@wpr24.pl

Studio graficzne: Marcin Ziółkowski Graphics & Design Studio, www.gdstudio.pl

Nr konta bankowego - BRE Bank 09 1140 2004 0000 3702 5439 7490

Zespół redakcyjny: Bogdan Skoczylas, Maciej Skoczylas, Milena Skoczylas, Andrzej S. Rodys, Karolina Gontarczyk, Anna Sołtysiak, Kamilla Gębska, Dominik Pietraszek

Biura ogłoszeń partnerskie: Grodzisk Mazowiecki., ul. Kosciuszki 13/1

Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów oraz nadawania tytułów listom. Tekstów i materiałów niezamówionych nie zwracamy. Anonimów nie drukujemy. Redakcja nie odpowiada za treść reklam i ogłoszeń.

Foto: Marcin Zawadzki, www.marcin-zawadzki.com

szkolnej. Dopóki nie powstanie nowy kompleks szkolny, robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc przede wszystkim dzieciom i ich rodzicom również. Szkoła spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, jest dobrze zarządzana, zapewnia odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną i jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne. Na zabezpieczonej pod budowę nowego kompleksu szkolnego działce, powstaje w obecnej chwili kompleks rekreacyjno-sportowy. Nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich oczekiwań rodziców, gmina jest związana zobowiązaniami dokumentów strategicznych, bierze jednak pod uwagę wszystkie problemy. Na wykonanie dokumentacji projektowej zostały zabezpieczone w budżecie na 2012 r. odpowiednie środki – mówi.

Stock

REGION 34 banki żywności z całego kraju organizują w dniach 2–4 grudnia Świąteczną Zbiórkę Żywności. W Warszawie i okolicach akcję poprowadzi Bank Żywności SOS.

Trwa walka o szkołę Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

XV Świąteczna Zbiórka Żywności

E-wydanie dostępne na www.wpr24.pl

Nakład kontrolowany 30.000 egz. Jesteśmy członkiem Związku Kontroli Dystrybucji Prasy


www.wpr24.pl

AKTUALNOŚCI | 7

Piątek, 2 grudnia 2011 PRUSZKÓW

Wypadek na ul. Powstańców 30 listopada ok. godz. 16.00 na ul. Powstańców samochód osobowy potrącił przechodzącego przez jezdnię mężczyznę. Do zdarzenia doszło na wysokości

sklepu Trzynastka. Na miejscu zjawiła się policja i karetka. Lekarz udzielił pomocy. Na razie nie wiadomo, kto ponosi winę za spowodowanie wypadku. Policja nadal prowadzi czynności na w tej sprawie. Jak informuje, szczegółowe informacje będzie można podać po przygotowaniu raportu. (AS)

REGION

Nowy rozkład SKM Choć inni przewoźnicy podali nowe rozkłady jazdy obowiązujące od 11 grudnia już tydzień temu, Szybka Kolej Miejska zrobiła to dopiero teraz. Z powodu prac

prowadzonych na odcinku Warszawa Włochy – Pruszków część pociągów dalekobieżnych została skierowana na tory podmiejskie. Taka sytuacja sprawiła, że przewoźnicy obsługujący lokalne linie musieli zredukować część kursów. Więcej szczegółów i nowy rozkład jazdy na portalu WPR24.pl (AS)

Artykuł sponsorowany

Marilla – przyjemność, na którą Cię stać Marilla Salon Urody od połowy listopada ma nową siedzibę przy al. Wojska Polskiego 31. Z właścicielką salonu Marią Rawską-Trelą rozmawia Kamilla Gębska. Sztandarowym hasłem Salonu Urody Marilla jest „Przyjemność, na którą Cię stać”. A więc nie trzeba być bogatym, by poczuć wyjątkową atmosferę Marilli? – To mit, który chcę obalić. Jesteśmy salonem, którego klientem może zostać każdy. Nasz szeroki zakres usług od masaży po zabiegi kosmetyczne i usługi fryzjerskie jest na każdą kieszeń. Jest z czego wybierać. Od różnorodnych masaży, w tym cieszącego się dużym powodzeniem kalifornijskiego masażu gorącą czekoladą, po zabiegi na ciało i twarz francuskiej firmy Reklama

Thalgo, manicure i pedicure, a skończywszy na usługach fryzjerskich. Co jest wyróżnikiem Salonu prócz wysokiej jakości usług i przystępnych cen? – Salon w nowym wydaniu poprzez rozplanowanie gabinetów oferuje większą intymność i domową atmosferę. Każde z pomieszczeń – do masażu, gabinet, w którym wykonuje się zbiegi na twarz, pokój do pedicure oraz stanowiska fryzjerskie i do stylizacji paznokci – daje poczucie komfortu. Sprzęt, którego używamy, jest nowy, dostosowany do potrzeb kosmetologii XXI wieku. Wyróżnikiem jest też nacisk, jaki kładziemy na czystość i sterylność, a więc i bezpieczeństwo. Grudzień to miesiąc świątecznych spotkań i dawania prezentów. Czy Salon przewiduje

jakąś ofertę dla klientów na ten wyjątkowy czas? – Przygotowaliśmy wiele niespodzianek. Od promocyjnych grudniowych pakietów na zabiegi pielęgnacyjne, po upominki przy zabiegach fryzjerskich. Mamy również w swojej ofercie cieszące się dużym powodzeniem kupony upominkowe mogące być oryginalnym prezentem. Wybranej osobie można zafundować program pielęgnacyjny lub konkretny zabieg w naszym salonie. Pomagamy w doborze upominkowej usługi dostosowanej do możliwości finansowych każdego darczyńcy. Plany na przyszłość Salonu Marilla? – Coraz więcej osób pyta o zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Dlatego wprowadzimy je od przyszłego roku. Nad ich przeprowadzaniem czuwać będzie współpracujący z salonem lekarz medycyny estetycznej. Zaś

na początku grudnia ruszymy z pakietową usługą metamorfozy. Chodzi o profesjonalne wsparcie stylisty. Pomoże on dobrać kolorystykę do danego typu urody, makijaż, fryzurę. Metamorfoza wyjdzie poza salon. Gotowi jesteśmy w ramach usługi wspólnie z profesjonalistą przejrzeć szafę klientki, by wyeliminować z niej nietrafione ubrania i wyruszyć na zakupy strojów perfekcyjnie dobranych. Wszystko po to, by kompleksowo doradzić w kwestiach stylu i mody, tak jak robią to Trinny i Susannah, specjalistki od takich metamorfoz.

Marilla Salon Urody ul. Wojska Polska 31 05-800 Pruszków tel. 22 728 40 71, kom 724 655 045


8 | AKTUALNOŚCI

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011 JAWOROWA

Będzie wodociąg w ul. Baśniowej Już wkrótce mieszkańcy ul. Baśniowej będą mieli dostęp do gminnej wody. Urzędnicy z raszyńskiego magistratu ogłosili przetarg na budowę wodociągu w ciągu ul. Baśniowej we wsi Jaworowa. Projektowany wodociąg o długości 140 m i średnicy 110 mm powstanie w drodze gminnej i zostanie połączony z siecią wodociągowa w ul. Warszawskiej. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca roku. Wykonawca prac będzie musiał wykonać projekt tymczasowej organizacji ruchu, która będzie obowiązywać w czasie trwania robót. Po zakończeniu budowy nawierzchnia ul. Baśniowej zostanie odtworzona. Wodociąg ma zostać wykonany do końca grudnia. Blisko 84 proc. mieszkańców gminy Raszyn korzysta z gminnego wodociągu, a 83 proc. – z kanalizacji sanitarnej. (DP)

Adventure World Warsaw dla dzieci Dzieci niepełnosprawne i wychowankowie domów dziecka będą korzystać z AWW bezpłatnie GRODZISK MAZOWIECKI Mimo że do otwarcia parku rozrywki Adventure World Warsaw pod Grodziskiem Mazowieckim pozostało jeszcze 2,5 roku, to Las Palm, spółka realizująca inwestycję, już myśli o dzieciach poszkodowanych przez los. Dlatego jej władze postanowiły, że wychowankowie domów dziecka i dzieci niepełnosprawne będą mogły korzystać z atrakcji parku bezpłatnie.

A

dventure World Warsaw, który powstanie pod Grodziskiem Mazowieckim, ma być największym parkiem rozrywki w Europie Środkowo-Wschodniej. Znajdą się tu m.in.: park tematyczny, park wodny, centrum konferencyjno-biznesowe, luksusowe SPA oraz restauracje i hotele. Jednak ceny, które trzeba będzie zapłacić za te rozrywki, nie będą niskie. Bilet dla czteroosobowej rodziny (dwójki rodziców z dwójką dzieci) będzie kosztował ok. 400 zł. Dla osoby dorosłej cena biletu wyniesie około 120 zł.

Specjalny budynek gościnny

Twórcy parku postanowili wyjść naprzeciw najbardziej poszkodowanym przez los i zdecydowali, że dzieci specjalnej troski oraz wychowankowie domów dziecka będą mogli zwiedzać park darmo. Ale to nie wszystko. Spółka Las Palm zamierza stworzyć dla nich specjalny budynek gościnny. Znajdzie się on w południowo-wschodniej części parku, tuż przy głównym wejściu do Miasteczka Rozrywki i ma być wyposażony w stołówkę, kuchnię, magazyn, pomieszczenie biurowe, duży hol, taras i pomieszczenia sanitarne. Oprócz licznych atrakcji parku dzieci będą mogły skorzystać także z sali zabaw, ogrodu z placem zabaw i minizoo z małymi zwierzętami udomowionymi. Hotelik będzie mógł jednocześnie ugościć łącznie 46 dzieci i dwóch opiekunów. Budynek będzie przystosowany do obsługi osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pod względem wystroju i architektury ma być utrzymany w bajkowej stylistyce, przyjaznej dzieciom dzięki użyciu ciepłych barw oraz bezpiecznych urządzeń i mebli.

Przywiozą i odwiozą

Obiekt będzie zarządzany przez powołaną specjalnie w tym celu fundację o statusie pożytku

L11 będzie kursować w 2012 r. PRUSZKÓW Od początku funkcjonowania linia autobusowa L11 cieszy się powodzeniem. Mieszkańcy zastanawiają się, czy po Nowym Roku nadal będzie ona funkcjonować.

W

marcu na ulicach Pruszkowa pojawiła się nowa linia autobusowa L11. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest warszawski Zarząd Transportu Miejskiego. Odpowiada on za wybór przewoźnika i za trasę przejazdu autobusu, która została wytyczona po konsultacjach z pruszkowskim magistratem. Mieszkańcy Osiedla Staszica, na które kursują autobusy linii L11, chwalą tabor i przewoźnika. Jest to jedyne połączenie autobusowe w Pruszkowie, gdzie honorowane są bilety ZTM (od dobowego wzwyż). W godzinach

porannego i popołudniowego szczytu autobusy są wypełnione pasażerami. Umowa podpisana przez ZTM z przewoźnikiem, firmą Europa Express City, wygasa z końcem grudnia. ZTM zastrzegł w umowie możliwość przesunięcia tego terminu do końca lutego. Jednak to, czy linia L11 będzie funkcjonować po Nowym Roku, zależy od decyzji urzędników z pruszkowskiego magistratu. – Linia L11 oczywiście będzie kursować w przyszłym roku – uspokaja zastępca prezydenta Pruszkowa Andrzej Kurzela. – Dążymy również do tego, aby na początku przyszłego roku wystartowała kolejna linia kursująca przez Żbików i Bąki. Poczyniliśmy już w tym kierunku pewne kroki, jednak data uruchomienia nowego autobusu zależy od tego, kiedy wszystkie procedury z tym związane zostaną zakończone – dodaje. (AS, DP)

publicznego. Organizacją pobytu najmłodszych gości będą zajmowali się pracownicy fundacji, którzy zapewnią im również transport do i z parku. Pobyt jednej grupy będzie trwał nie krócej niż siedem dni, a dzieci przez cały czas będą znajdowały się pod opieką wykwalifikowanego i doświadczonego personelu. Skąd taki pomysł? – To

specjalny dar od całego zespołu Adventure World Warsaw biorącego udział w realizacji projektu – mówi Peter Jan Mulder, prezes spółki Las Palm. – W tym miejscu chciałbym złożyć szczególne podziękowania firmom AGS, Jora Vision, Vekoma, Kancelarii Wardyński & Wspólnicy, Imtech, Tebodin, RCK i innym wspierającym

prace nad projektem budynku socjalnego – dodaje.

Skorzystają z doświadczeń OPS

Zespół Adventure World Warsaw liczy także na współpracę pod tym względem z instytucjami znajdującymi się w Grodzisku Mazowieckim. – Chcemy między

innymi skorzystać z doświadczenia lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej – mówi Peter Jan Mulder. – Na terenie AWW będzie się również znajdował punkt medyczny, zapewniający niezbędną pomoc doraźną w nagłych przypadkach, pozostający w bezpośrednim kontakcie ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, znajdującym się w odległości 7 km od AWW – dodaje. Jak zapewnia Mulder, zespół AWW jest również zainteresowany podjęciem współpracy z innymi fundacjami aktywnie wspierającymi potrzebujące i chore dzieci, m.in. w ramach ogólnospołecznego programu „Podziel się Posiłkiem”, jak również fundacjami wspierającymi zakup sprzętu medycznego, zajmującymi się renowacją specjalistycznych klinik szpitalnych czy prowadzącymi rehabilitację. Firma zarządzająca parkiem ma także zamiar brać udział w organizowanych przez znane fundacje programach, takich jak „Podaruj dzieciom słońce” (Fundacja Polsat), czy programach prowadzonych przez Fundację TVN „Nie jesteś sam”, by podarować dzieciom miłe wspomnienia i pomóc im w spełnianiu ich marzeń.

11 toalet w 55-tysięcznym mieście PRUSZKÓW Jak co roku, urzędnicy z pruszkowskiego magistratu ogłosili przetarg na wynajem kabin sanitarnych i ich serwisowanie. W ciągu całego roku na terenie miasta będzie dostępnych 11 kabin sanitarnych w tym cztery z wodą i umywalką.

W

ielu mieszkańców Pruszkowa narzeka, że w naszym mieście jest mało toalet publicznych. Problem ten jest widoczny najbardziej na terenie parków. W każdym z nich znajduje się tylko jedna toaleta. W przyszłym roku ta sytuacja się nie zmieni. Całoroczny serwis obejmie siedem kabin sanitarnych, które mają zostać rozmieszczone w następujących lokalizacjach: przy stacji WKD Pruszków, przy ul. Powstańców (postój taxi), przy cmentarzu (ul. Cmentarna), przy al. Niepodległości (postój taxi), przy stacji PKP Pruszków, przy al. Wojska Polskiego (postój taxi

naprzeciwko marketu Lidl), na boisku przy ul. Helenowskiej. Kolejne cztery kabiny będą ustawione w Parku Kościuszki (od strony al. Niepodległości), Parku Mazowsze (od strony ul. Mostowej), Parku Potulickich (od strony ul. Kopernika) oraz na skwerze Piłsudskiego. Miejscy urzędnicy wynajmą również kabiny na czas imprez masowych, które odbędą się na stadionie Znicza. W trakcie Motoserca i Wianków do dyspozycji mieszkańców zostanie udostępnionych 20 toalet, w tym pięć z umywalką i wodą. Natomiast w trakcie Dni Pruszkowa i Pożegnania Lata ustawionych zostanie 25 kabin, z czego pięć będzie wyposażonych w umywalkę i wodę. Od 28 października do 4 listopada w rejonie cmentarzy zostanie ustawionych pięć kabin. W przypadku nieprzewidzianych imprez i uroczystości miasto zastrzega sobie możliwość wynajęcia dodatkowych kabin standardowych oraz kabin z wodą i umywalką. (AS)

Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

Karolina Gontarczyk


www.wpr24.pl Jest zgoda na przejęcie Vattenfalla Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otrzymała zgodę od Urzędu Ochrony Konkurencji

Najlepsza biblioteka na Mazowszu

Z

estawienie najlepszych bibliotek w miastach do 15 tys. mieszkańców przygotowano na podstawie ankiet wysłanych do ponad 2,3 tys. gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich. Twórcy rankingu otrzymali ponad 600 odpowiedzi. Pod uwagę brane były m.in. powierzchnia biblioteki i filii w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 100 mieszkańców, dostęp do internetu, udogodnienia dla niepełnosprawnych, Reklama

szkolenia oraz uzyskane dotacje. Celem rankingu było pokazanie, że biblioteki w małych miejscowościach są nie tylko wypożyczalniami książek, ale i promotorami wiedzy i kultury. Zwycięzcą rankingu została biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie). Zaraz za nią znalazły się placówki w Siewierzu

V miejsce

w kraju i pierwsze na Mazowszu zajęła Miejska Biblioteka Publiczna w Podkowie Leśnej

(woj. śląskie), w Człuchowie (woj. pomorskie) i w Wągrowcu (woj. wielkopolskie). Biblioteka z Podkowy Leśnej w ogólnopolskim rankingu zajęła piąte miejsce. Dodatkowo biblioteka im. Poli Gojawiczyńskiej otrzymała tytuł najlepszej biblioteki w woj. mazowieckim. (AS)

REGION

i Konsumentów na przejecie zakładów szwedzkiego koncernu Vattenfall Heat Poland, który chce wycofać się z polskiego rynku. Do Vattenfalla należą warszawskie elektrociepłownie na Siekierkach i Żeraniu, ciepłownie Wola i Kawęczyn oraz sieć dystrybucyjna i elektrociepłownia w Pruszkowie – jedyny dostawca ciepła dla Pruszkowa i Piastowa. (AS)

Utrudnienia w Ursusie Od wtorku 29 listopada zamknięta dla ruchu jest ul. Zapustna w rejonie kościoła Świętej Rodziny oraz ul. Świerszcza na odcinku między ulicami

Obywatelską i Chrościckiego. Kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu, ponieważ ta obecnie obowiązująca nie zostanie przywrócona. Zmiana spowodowana jest budową ul. Nowolazurowej, która ma połączyć Al. Jerozolimskie z ul. Chrościckiego we Włochach. (ASR)

Stawy Goliana coraz ładniejsze GRODZISK MAZOWIECKI Rozpoczęta w lipcu rewitalizacja Stawów Goliana jest już prawie na półmetku. Pojawiły się nowe chodniki, zostały posadzone drzewka, a stawy wypełniono wodą.

P

rzed remontem teren wokół Stawów Goliana był bardzo zaniedbany. Obiekty nie przypominały stawów, a raczej łąkę lub biebrzańskie szuwary. Nie było w nich wody. Pobliski asfaltowy plac, który kiedyś pełnił rolę boiska do koszykówki, ostatnio był porośnięty trawą i zaśmiecony. W całej okolicy brakowało ławek, oświetlenia, a pomosty nadawały się tylko do wymiany. Jednak już niebawem tereny te odzyskają swój rekreacyjny walor, a mieszkańcy będą mogli z nich korzystać. Stawy zostały odmulone i wyregulowane. Są już wypełnione krystalicznie czystą wodą. Dookoła nich posadzono drzewka. Jest też już pomost, na którym odbywać

się mają różne imprezy plenerowe. Częściowo wyremontowane są ulice okalające tereny Stawów Goliana, czyli Parkowa, Stawowa i Marii Skłodowskiej-Curie oraz ciągi piesze wokół stawów. Staw od strony ul. Sienkiewicza ma stanowić ostoję bujnej roślinności, drugi ma być stawem rekreacyjnym z pomostem na środku, przeznaczonym na imprezy plenerowe, oraz fontanną. Ponadto wkrótce mają się tu pojawić boiska ze sztucznym oświetleniem, place zabaw oraz ławeczki. Modernizacja tego terenu ma zachęcić mieszkańców Grodziska do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na odnowienie stawów wraz z renowacją willi Radogoszcz oraz rewitalizacją Parku Skarbków Grodzisk Mazowiecki pozyskał 17 mln zł dotacji. Całkowity koszt tych inwestycji to ok. 20 mln zł. (DP) SPRAWDŹ W INTERNECIE

Jak zmieniają się Stawy Goliana, możesz zobaczyć na portalu wpr24.pl

Dominik Pietraszek

PRUSZKÓW

PODKOWA LEŚNA Miejska Biblioteka Publiczna im. Poli Gojawiczyńskiej w Podkowie Leśnej została doceniona w rankingu na najlepszą czytelnię w Polsce przygotowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” we współpracy z Instytutem Książki.

AKTUALNOŚCI | 9

Piątek, 2 grudnia 2011


10 | REKLAMA

Piątek, 2 grudnia 2011

www.wpr24.pl


www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

REKLAMA | 11


12 | AKTUALNOŚCI

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

GRODZISK MAZOWIECKI

Zatrzymano rodzinę włamywaczy Zatrzymano pięciu mężczyzn, ojca i czterech synów, podejrzewanych o liczne kradzieże z włamaniami do hal produkcyjnych w Skułach. Informacje o włamaniach do nieczynnych hal policja otrzymywała już w czerwcu. Właściciel terenu, przebywający za granicą, nie złożył oficjalnego zawiadomienia o przestępstwie, jednak poszukiwania sprawców rozpoczęto. Z magazynów wyniesiono m.in. maszyny poligraficzne, ślusarskie i stolarskie, a nawet część ogrodzenia działki. Policjanci sprawdzili okoliczne skupy złomu i tak dotarli do rodziny z gminy Żabia Wola. 48-letni Andrzej D. oraz jego synowie 23-letni Ernest, 22-letni Łukasz, 20-letni Andrzej i 18-letni Ariel zostali zatrzymani. Łącznie ukradli i sprzedali ponad 4 t złomu. Właściciel oszacował straty na 90 tys. zł. Wszystkim grozi do 10 lat więzienia. (AS)

Parkowanie z problemami

Mieszkańcy i właściciele sklepów skarżą się na brak miejsc do parkowania w centrum Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

Karolina Gontarczyk MILANÓWEK Problemy z zaparkowaniem samochodu w centrum miasta zaczynają coraz bardziej doskwierać nie tylko mieszkańcom, ale przede wszystkim właścicielom sklepów. W tej sprawie zwrócili się o pomoc do władz. – Zmiany wprowadzimy na wiosnę – obiecuje burmistrz.

P

Grodziszczanie parkują w Milanówku?

Zarówno pani Ewa, jak i inni milanowscy przedsiębiorcy postanowili stawić czoła problemowi i wystosowali do władz miasta list. „Zwracamy się (…) z prośbą o rozważenie zmian w organizacji strefy płatnego parkowania w centrum Milanówka (obecnie ulice: Warszawska, Krakowska). W tym Reklama

rejonie obserwujemy systematyczny spadek naszych klientów” – piszą. Pod listem podpisało się kilkaset osób. Jako powód fatalnej sytuacji parkingowej w centrum miasta, właściciele sklepów i punktów usługowych wskazują na kierowców, którzy zajmują miejsca parkingowe nieobjęte opłatami. Zostawiają tam swoje samochody na długie godziny, jadą do pracy np. do Warszawy, po czym odbierają

je dopiero w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych. Zdaniem właścicieli sklepów, często są to mieszkańcy pobliskiego Grodziska Mazowieckiego.

Mieszkańcy: tracimy czas

Również sami mieszkańcy Milanówka są zniecierpliwieni brakiem możliwości zaparkowania samochodu w centrum. – Chciałbym

szybko podjechać do sklepu, szybko zrobić zakupy i szybko odjechać. Niestety, nie da się. Parkingi są zajęte, więc szczerze powiedziawszy, wolę się wybrać do sklepu oddalonego o kilka kilometrów od mojego domu, np. do Janek, tam zaparkować i spokojnie zrobić zakupy, niż jeździć w kółko centrum Milanówka i szukać wolnego miejsca – mówi Czarek, mieszkaniec ul. Mickiewicza.

ODŚNIEŻANIE BĄDŹ GOTOWY PRZED PIERWSZYMI OPADAMI

REGION Osoby niepełnosprawne, które będą starać się o pracę w służbie cywilnej lub samorządach mają pierwszeństwo przy zatrudnieniu.

- posiadamy uprawnienia do prac na wysokości - realizacja zlecenia do 24h od zgłoszenia

tel. 883 777 476 www.odsniezanie.pruszkow.pl

Sprawa ta była poruszana podczas obrad Komisji Praworządności, Bezpieczeństwa Publicznego, Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska rady miasta. Burmistrz Milanówka Jerzy Wysocki, który uczestniczył w dyskusji, zgodził się z większością tych postulatów. W związku z tym, strefa płatnego parkowania już wkrótce ma się rozszerzyć o ulice: Dworcową, Krzywą, Grudowską i Przeskok. Dzięki temu przybyłyby 34 dodatkowe miejsca parkingowe. Burmistrz zapowiedział, że zmiany zostaną wprowadzone na wiosnę.

Potrzebna zgoda rady

Niepełnosprawni pierwsi do pracy

- odśnieżamy dachy, parkingi, posesje

Burmistrz: zmiany na wiosnę

26

listopada weszły w życie nowe przepisy, które mają ułatwić znalezienie pracy osobom niepełnosprawnym. Niepełnosprawny, który stara się o stanowisko w urzędach i znajdzie się w gronie

maksymalnie pięciu najlepszych kandydatów, będzie miał pierwszeństwo przy zatrudnieniu. Jeżeli chodzi o wyższe stanowiska w służbie cywilnej, musi się on znaleźć w dwójce najlepszych. W takiej sytuacji wyniki pozostałych nie są brane pod uwagę. Osoba niepełnosprawna, która będzie chciała skorzystać z nowych praw, będzie musiała wraz ze swoją ofertą złożyć dokument potwierdzający jej niepełnosprawność. Regulacje te dotyczą tylko urzędów,

w których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych był niższy niż 6 proc. w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wyjątek to wakaty kierownicze, gdzie niepełnosprawni są traktowani jak inni kandydaci. Zmiany wynikają z ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 201 poz. 1183). (DP)

Jak zaradzić problemowi

Protestujący przedsiębiorcy wskazują kilka możliwości rozwiązania trudnej sytuacji parkingowej w centrum Milanówka. Ich zdaniem, najbardziej sprawdziłyby się: budowa dodatkowego parkingu, najlepiej na obrzeżach miasta, poszerzenie strefy płatnego parkowania, wprowadzenie minimalnej stawki w wysokości 20 gr za 15-minutowy postój, wprowadzenie abonamentu

Kawiarnia U Artystek, targ miejski czy mieszczący się w centrum urząd pocztowy – to miejsca najchętniej odwiedzane przez mieszkańców Milanówka i okolic. Na razie trudno tu jednak zaparkować auto w godzinach szczytu. Być może dzięki zmianom zaproponowanym przez mieszkańców i burmistrza, uda się uregulować tę kwestię. Jednak zmiany będą musieli zaakceptować milanowscy radni. Czy to się uda? Wkrótce się okaże.

FOTOMIGAWKA Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

ani Ewa od kilku lat prowadzi sklep w centrum Milanówka, który jest źródłem utrzymania dla niej i jej czteroosobowej rodziny. – Ostatnio zyski są coraz mizerniejsze i podejrzewam, że jest to związane właśnie z brakiem możliwości zaparkowania aut przed moim sklepem – mówi.

dla mieszkańców oraz mobilizacja straży miejskiej do utrzymania porządku w mieście.

Morski kawałek podwarszawskiej gminy MICHAŁOWICE W gminie przybyło ulic, które mają nazwy. Podczas XI sesji rady gminy, która odbyła się 23 listopada, samorządowcy podjęli uchwałę o nadaniu nazw ulic położonych w Regułach.

R

adni nie kwestionowali nazw ulic, jakie zaproponowali mieszkańcy. Są to współwłaściciele działek o numerach ewidencyjnych 463/6 i 463/19, które są drogami wewnętrznymi w Regułach. Wnioskowali oni, by ulice nazwać Morską, Kotwiczną i Sterniczą. Propozycje zostały również pozytywnie zaaprobowane przez sołtysa wsi Reguły.

Na tej samej sesji podjęto też uchwałę o nadaniu nazwy Fregaty drodze stanowiącej działkę 463/36, części działki 463/21 oraz części działki o numerze 462/7. Procedowanie nad uchwałami wprawiło radnych w dobry nastrój. Żartowali, że nowo nazwane ulice stanowią morski kawałek gminy, która nie ma dostępu do morza. (KAM)

18 i 28 listopada doszło do dwóch wypadków drogowych na terenie gminy Brwinów, w których zniszczone zostały kapliczka z figurą Matki Boskiej w Brwinowie i pomnik poświęcony obrońcom ojczyzny w Czubinie. Więcej na portalu WPR24.pl. (DP)


www.wpr24.pl PRUSZKÓW

Pijany spowodował kolizję W nocy z 27 na 28 listopada zatrzymano 33-letniego Jarosława K., który spowodował kolizję mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna porzucił

BRWINÓW

uszkodzony pojazd. Do zdarzenia doszło na budowie autostrady A2. Policjanci zatrzymali Jarosława K., gdy szedł pijany środkiem ul. Błońskiej. Miał przy sobie dokumenty od porzuconego samochodu. Jarosław K. został umieszczony w areszcie. Grozi mu kara dwóch lat pozbawienia wolności. (DP)

Włamali się na targowisko Policjanci i strażnicy miejscy z Brwinowa zatrzymali w nocy z 24 na 25 listopada dwóch mężczyzn, którzy włamali się do sklepu znajdującego się na targowisku

Wesprzyj rodzinę Łukasza Mozesz.org

PRUSZKÓW 24 października w Pruszkowie doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ośmioletni Łukasz, a Jego mama została ciężko ranna. Stowarzyszenie Możesz zbiera pieniądze na rehabilitację poszkodowanej kobiety.

M

inął ponad miesiąc od wypadku, który wydarzył się przy ul. Bohaterów Warszawy w Pruszkowie, gdzie rozpędzony samochód uderzył kobietę i ośmioletniego chłopca. Mimo reanimacji, mały Łukaszek nie przeżył, natomiast jego matka z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala. O wypadku informowaliśmy informowaliśmy na portalu WPR24.pl. Mama Łukasza ze złamaną w dwóch miejscach kością łonową oraz pękniętą miednicą leży w domu przykuta do łóżka, rozmyślając o straconym dziecku.

AKTUALNOŚCI | 13

Piątek, 2 grudnia 2011

Rodzina i znajomi wspominają Łukaszka jako bardzo wesołego i wrażliwego chłopca, który każdemu okazywał mnóstwo miłości. W domu często się nie przelewało, a mimo to nigdy nie narzekał. Każdą zabawkę, czy ubranie traktował jak największy skarb. Gdy marzył o rowerku, cierpliwie na niego czekał, bo wiedział, że taki zakup jest dla rodziców dużym wydatkiem. Bardzo często pomagał

również przy pracach domowych i nierzadko motywował do pracy starsze rodzeństwo. Śmierć Łukasza była dla całej rodziny wielkim ciosem. Najbliżsi wciąż nie mogą uwierzyć, że nie ma Go wśród nich. Październikowy wypadek wciąż pojawia w myślach wszystkich, a zwłaszcza matki, która straciła ukochane dziecko. Łukasz był jej oczkiem w głowie, robiła wszystko, aby był szczęśliwy

i On to doceniał. Ból jest tym większy, że kobieta wciąż nie może się ruszyć z domu i rzucić w wir codzienności, aby choć przez chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości. W tym przypadku czas zamiast leczyć, pogłębia rany. Mama Łukaszka podkreśla, że nie czuje już bólu fizycznego, ponieważ nic nie może się równać z bólem pękniętego matczynego serca. Przed kobietą jednak jeszcze wiele ciężkich chwil i wylanych łez. Oprócz zmagań z trudną rzeczywistością, będzie musiała się zmierzyć ze żmudną rehabilitacją, która będzie wymagała nie tylko poświęcenia i zaangażowania w tych trudnych chwilach, ale i pieniędzy. Dlatego Stowarzyszenie Możesz chce wesprzeć całą rodzinę, zbierając środki finansowe na rehabilitację mamy Łukasza. Pieniądze można wysyłać na konto stowarzyszenia: PKO BP SA III O/W-wa 93 1020 1097 0000 7102 0133 5801 z dopiskiem „Darowzina dla rodziny Łukasza” (DP)

miejskim. Sprawcy zostali zatrzymani wkrótce po dokonaniu przestępstwa. Dane zebrane przez policyjnego technika potwierdziły, że sprawcami są zatrzymani mężczyźni. Obaj przyznali się do zarzucanych im czynów. Za kradzież z włamaniem grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. (DP)

Będą nowe schetynówki REGION 26 inwestycji otrzyma dotacje w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój. Wśród nich znajdują się również przedsięwzięcia z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego.

N

arodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek, ma na celu wspieranie modernizacji gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Dzięki niemu samorządy mogą liczyć na finansowe wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 30 proc. wartości inwestycji. Władze natomiast muszą zapewnić pozostałe 70 proc. W tym roku do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 151 wniosków na łączną kwotę 82 mln zł. 28 października wojewoda mazowiecki opublikował wstępne listy rankingowe, które obejmowały 124 inwestycje. Do

ostatecznej listy zakwalifikowało się jednak 136 przedsięwzięć, w tym 100 gminnych i 36 powiatowych, m.in. z powiatów grodziskiego i pruszkowskiego. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój przebudowany zostanie 1 km drogi powiatowej nr 1515 Kopiska – Jaktorów – Maruna – Makówka z budową kanału deszczowego przy ul. Chełmońskiego w Jaktorowie. Na modernizację Starostwo Powiatu Grodziskiego będzie musiało wyłożyć3,3 mln zł, natomiast kwota dofinansowania to 1 mln zł. Ta droga spełnia rolę łącznika pomiędzy drogami wojewódzkimi 719 i 579. Dofinansowanie również otrzyma Starostwo Powiatu Pruszkowskiego na projekt przebudowy 697 m ul. Grodziskiej w Brwinowie, która łączy centrum Brwinowa z drogą wojewódzką nr 719. Jest to trzeci etap modernizacji. Wkład samorządu to 1,37 mln zł, natomiast dotacja wynosi 587 tys. zł. (DP)

GRODZISK MAZOWIECKI 15 honorowych dawców krwi z powiatu grodziskiego zostało uhonorowanych odznaczeniami za ratowanie życia innym. – Słowa nie są w stanie oddać tego, co państwo robicie. To jest wyjątkowe – mówił do wyróżnionych starosta Marek Wieżbicki.

W

ręczenie medali i odznaczeń odbyło się w czwartek 24 listopada podczas XIV sesji Rady Powiatu Grodziskiego. Okazją do tego były przypadające na koniec listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa. Odznakę PCK III stopnia otrzymała Hanna Kostrzewa. Tytułem zasłużonego honorowego dawcy krwi I stopnia (kobiety, które oddały powyżej 15 l krwi i mężczyźni, którzy oddali ponad 18 l krwi) wyróżnieni zostali: Jadwiga Andryszkiewicz, Stanisław Antoniewicz, Michał Idczak, Andrzej Stankiewicz i Beata Zabrzygraj, tytułem zasłużonego honorowego dawcy krwi II stopnia (kobiety, które oddały powyżej 10 l krwi i mężczyźni, którzy oddali ponad 12 l krwi) – Mariusz Matyja, Rafał Siemiątkowski, Krystyna Sierańska i Mariusz Zygier, a tytułem zasłużonego

honorowego dawcy krwi III stopnia (kobiety, które oddały powyżej 5 l krwi i mężczyźni, którzy oddali ponad 6 l krwi) – Tadeusz Gontarczyk, Danuta Kalinowska, Anna Kopeć, Radosław Krawczyk i Jacek Sawka. – Te odznaczenia są świadectwem waszego zaangażowania w ochronę życia ludzkiego – mówił przewodniczący rady powiatu grodziskiego Wojciech Hardt. Gratulacje wyróżnionym złożyła również obecna na sesji

50 litrów krwi oddają rocznie honorowi dawcy z Grodziska Mazowieckiego

dyrektor Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim Krystyna Płukis. Z kolei prezes zarządu rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Grodzisku Mazowieckim Adam Zawadzki złożył podziękowania staroście grodziskiemu Markowi Wieżbickiemu

za „wieloletnią współpracę, szeroką działalność charytatywną, pomoc i ratowanie drugiego człowieka oraz szerzenie idei czerwonokrzyskiej”. Honorowi dawcy krwi w Grodzisku Mazowieckim działają już od ponad 50 lat. Ich zasługi są imponujące – rocznie oddają około 50 l krwi. Niektórzy robią to systematycznie sześć razy w roku. – Obecnie na naszym terenie działa 200 czynnych krwiodawców, cieszymy się, że przybywa coraz więcej młodzieży – mówi Adam Zawadzki. Co skłania ludzi do oddawania krwi? – Najczęściej zaczyna się to tak, jak w moim przypadku, czyli od konieczności pomocy komuś bliskiemu. Ja po raz pierwszy oddałem krew dla ojca kolegi w 1972 r. – opowiada Zawadzki. Oddawanie krwi w żaden sposób nie szkodzi jego zdrowiu i samopoczuciu. – Nawet czuję się zdecydowanie lepiej. Dlatego tą drogą chciałbym zaapelować i zachęcić wszystkie osoby powyżej 18. roku życia o wstąpienie w nasze szeregi. Do tej pory jeszcze nikt nie wymyślił żadnego leku zastępującego krew, a wypadków drogowych jest coraz więcej. Nigdy więc nie wiadomo, kiedy ktoś z nas lub naszych bliskich będzie potrzebował pomocy – mówi. (KG)

Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

Wyróżnienia dla krwiodawców

Nansen do liftingu PIASTÓW Jest szansa, że budynek Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena przejdzie modernizację. Urzędnicy ogłosili przetarg na wykonanie projektu termomodernizacji tej placówki.

S

zary, brudny i nijaki – tak dziś wygląda budynek Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie. Placówka oświatowa

podlegająca Starostwu Powiatowemu w Pruszkowie zyska jednak nowy wygląd. Urzędnicy rozpoczęli już pierwsze czynności związane z modernizacją szkoły. W listopadzie powiat ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej termomodernizacji wraz z osuszeniem budynków piastowskiej szkoły. Prace mają objąć swoim zakresem m.in. wymianę okien i drzwi zewnętrznych, wykonanie izolacji dachu wraz

z remontem jego pokrycia oraz wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych wraz z projektem kolorystyki zewnętrznej elewacji. Wybrany w przetargu wykonawca ma przygotować dokumenty do końca marca 2012 r. Jeśli znajdą się pieniądze, to być może również w przyszłym roku zostaną wykonane prace remontowe. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Pruszkowskiego do roku 2013 r. zapisano na ten cel ponad 1,5 mln zł. (AS)


14 | AKTUALNOŚCI

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

GRODZISK MAZOWIECKI

Znęcał się nad rodzicami 23-letni mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego został zatrzymany 29 listopada przez policję za znęcanie się nad rodzicami. Daniel Ż. podczas awantury

MILANÓWEK

wybił w domu cztery szyby oraz wyzywał i groził matce oraz ojcu – informuje Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Mazowieckim. Rodzice Daniela Ż. poinformowali policjantów, że ich syn od pięciu lat zachowuje się wobec nich agresywnie. Sąd aresztował go na trzy miesiące. Grozi mu do pięciu lat więzienia. (DP)

29-latek napadł na kobiet Około godz. 23.00 28 listopada dyżurny komisariatu w Milanówku wysłał na ul. Ludną patrol policji. Z otrzymanych informacji wynikało, że młody mężczyzna napadł na

kobietę, ukradł jej telefon i uciekł. Na podstawie rysopisu zatrzymali kilka minut po północy Piotra A. Nie miał przy sobie skradzionego telefonu, ale został rozpoznany przez poszkodowaną. Policjanci przygotowali już wniosek o tymczasowe aresztowania Piotra A. Grozi mu do 12 lat więzienia. (AS)

Coraz więcej inwestycji drogowych Czytelnik

Karolina Gontarczyk GRODZISK MAZOWIECKI Ubiegłej zimy stan dróg w wielu miejscowościach na terenie gminy był tak zły, że mieszkańcy często nie mieli możliwości dojazdu do własnych posesji. Teraz jest znacznie lepiej i nie jest to zasługa wyłącznie pogody, lecz także gminnych inwestycji.

Nowe pociągi dla WKD i SKM REGION Już niedługo tabory Szybkiej Kolei Miejskiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej wzbogacą się o nowe pociągi.

J

eszcze do niedawna błoto i koleiny sprawiały, że przejście lub przejazd samochodem przez wiele ulic, np. w Opypach lub Książenicach, bardziej przypominało rajd terenowy niż korzystanie z dróg położonych w centrum Europy. Sytuacja była na tyle zła, że mieszkańcy zapowiadali blokady oraz powiadomienie o sprawie ogólnopolskich mediów.

11 mln zł na drogi

W tym roku władze gminy postanowiły zmodernizować drogi, które do tej pory były w najgorszym stanie. Zupełnie inaczej wyglądają już zarówno ulice w samym Grodzisku, m.in. Sokola, Okrężna, Żurawia, Przeskok, Krasickiego, Czeska, Tylna, jak i w miejscowościach położonych na terenie gminy: Kadach, Opypach, Adamowiźnie, Maryninie, Janinowie, Czarnym Lesie, Książenicach i Kozerach. W sumie wyremontowano ponad 15 km dróg za łączną kwotę ponad 11 mln zł. Wszystkie ulice zyskały nową nawierzchnię z klińca kamiennego na podbudowie z kruszywa betonowego, destruktu asfaltowego na podbudowie z kruszywa betonowego, płyt żelbetowych, kostki brukowej lub betonu asfaltowego. Poza tym wykonano ponad 12 km rowów odwadniających, co w znacznym stopniu ma poprawić odprowadzanie wód

W Opypach komfort dojazdu do posesji znacznie się poprawił po utwardzeniu dróg opadowych i roztopowych z pasów drogowych.

Koniec koszmaru

– Rzeczywiście sytuacja zmieniła się diametralnie, robotnicy pracują przez cały czas. O ile w zeszłym roku przez wiele naszych ulic nie dało się przejść, o tyle teraz jest zupełnie inaczej. Wreszcie została zrobiona ul. Gilewicza od ul. Mazowieckiej do skrzyżowania z ul. Polnej Róży. Znalazł się nawet tłuczeń z prawdziwego zdarzenia, pojawił się także walec z młotem udarowym, dzięki czemu te drogi są w znacznie lepszym stanie – mówi Marcin Kotlarczuk, mieszkaniec Opyp. – Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony, bo żadna nasz prośba do gminy nie pozostaje bez odzewu. Tą drogą chciałbym serdecznie podziękować odpowiedzialnym za to urzędnikom, czyli Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Benedykcińskiemu, Pani Urszuli Chrzanowskiej i Panu Andrzejowi Plebanowi. Dzięki pozytywnej współpracy władz gmin z mieszkańcami udało się uzyskać korzystne rezultaty.

Widzimy również, że nie walcząc i pisząc skargi a współpracując razem można osiągnąć sukces. I oby tak dalej – dodaje.

Jeszcze jedna droga

Z inwestycji drogowych jest zadowolona również sołtys Czarnego Lasu Ewa Błońska. – Obecnie sytuacja nie jest zła, a nawet powiedziałabym, że jest w miarę dobra. W ubiegłym roku wyremontowali nam jedną drogę, w tym – drugą. Do zrobienia zostało jeszcze utwardzenie szlaku komunikacyjnego z Kozerek do Makówki na odcinku ulic Cisowej i Dzikiej Róży. Na razie jest to droga powiatowa, ale gmina ma ją przejąć od starostwa. Burmistrz już wyraził na to wstępną zgodę, jest więc nadzieja, że po przejęciu zostanie ona utwardzona. Reszta dróg w Czarnym Lesie, dzięki developerowi i gminie jest pokryta kostką. Teraz najważniejsze jest dla nas wykonanie koncepcji odwodnienia, które już jest w trakcie realizacji, bo część działek, zwłaszcza po ulewach deszczu jest po prostu zalewana – mówi. Zdaniem Błońskiej, przydałoby się również utwardzenie dwóch

Reklama

LIKWIDACJA SKLEPU •WyPrzEDAż •DUżE rAbAty zAPrASzAmy nA zAKUPy W AtrAKCyJnyCh CEnACh Do KońCA roKU.

Świat Kosmetyków, Pruszków, Kraszewskiego

innych dróg w Czarnym Lesie. Ale przy jednej z nich mieszkają trzy rodziny, a przy drugiej nikt nie jest zameldowany, więc na razie te inwestycje mają niewielkie szanse na realizację. – Oczywiście chciałabym mieć całą wieś w kostce, ale rozumiem, że Czarny Las nie jest jedyną miejscowością, w której muszą zostać wykonane remonty. Na razie jestem zadowolona – mówi.

To jeszcze nie koniec

Burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński zapowiada, że to nie koniec drogowych inwestycji. W przyszłym roku ma zostać przeprowadzonych wiele remontów. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, które ulice znajdą się w harmonogramie prac. – Wszystko będzie zależało od budżetu, który jeszcze nie został uchwalony – mówi burmistrz. Wiadomo już na pewno, że wśród ulic, które zupełnie zmienią swoje oblicze znajdą się Parkowa, Stawowa i Marii Skłodowskiej-Curie. Zostaną one zmodernizowane przy okazji rewitalizacji Stawów Goliana. Ma się to stać na wiosnę przyszłego roku.

N

iebawem do Grodziska Mazowieckiego przyjedzie pierwszy z 14 nowych składów Warszawskiej Kolei Dojazdowej, wyprodukowany w bydgoskiej PESIE. Nowy pociąg jest już niemal gotowy. Nowe niskopodłogowe składy o oznaczeniu 33 WE będą wyposażone w klimatyzację, monitoring oraz system informacji pasażerskiej. PESA zapewnia, że nowe pociągi są bardzo pojemne i wygodne, a wysoki sufit sprawi, że dmuchawy klimatyzacji nie będą zbyt blisko pasażerów. 33WE mają zastąpić wysłużone czterdziestoletnie pociągi EN-94. Za 14 nowych pociągów WKD zapłaci bydgoskiej firmie 282 mln zł. Pierwszy 33WE ma służyć do oceny zastosowanych rozwiązań Reklama

i szkolenia maszynistów. Gdy WKD zauważy jakieś problemy, uwagi zostaną przekazane do PESY, która dokona poprawek. Gdy już wszystkie nowe pociągi dotrą do Grodziska Mazowieckiego możliwa będzie zmiana napięcia na sieci WKD z 600V na 3000V, co ma przynieść oszczędności energii elektrycznej. Z kolei firma Newag z Nowego Sącza rozpoczęła pracę przy budowie nowego modelu pociągu 35WE, który latem ma trafić do warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. W styczniu pierwszy prototyp powinien rozpocząć na testy. W lecie przyszłego roku do SKM ma trafić sześć pociągów 35WE. Składy będą się składały z sześciu członów o łącznej długości 111 m i pojemności 922 pasażerów, z czego 218 miejsc będzie siedzących. Newag w nowym modelu pociągu chce uniknąć jakichkolwiek problemów technicznych, jakie występowały w poprzednich typach. (AS, DP)


www.wpr24.pl

AKTUALNOŚCI | 15

Piątek, 2 grudnia 2011 JANKI

Zaprojektuj bombki w Centrum Janki Już w sobotę 10 grudnia w Centrum Janki dzieci i rodzice wspólnie z artystami Fundacji Atelier zaprojektują i wykonają ozdoby choinkowe. Będą to bombki, gwiazdki, łańcuchy i wszelkie inne dekoracje świąteczne. Zajęcia odbywają się w ramach Warsztatów Twórczego Rozwoju. Potrwają od godz. 10.00 do godz. 15.00 i są bezpłatne.

Kierowcy, musicie jeszcze poczekać Błędy urzędników zablokowały otwarcie gotowego od dwóch miesięcy wiaduktu REGION Nowy wiadukt w Broniszach nad torami kolejowymi w kierunku Poznania, wybudowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), pomyślnie przeszedł odbiory techniczne, jednak kierowcy nadal nie mogą z niego korzystać.

U

lica Piastowska stanowi główne połączenie dla mieszkańców okolicznych miast z trasą poznańską. W ubiegłym roku kierowcy często narzekali na zły stan nawierzchni tej drogi. Sytuację pogarszały również ciężkie samochody Reklama

dowożące materiały na teren budowanego nieopodal węzła autostrady A2 oraz wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi. Władze powiatu warszawskiego zachodniego czekają na zakończenie prac budowlanych w rejonie ul. Piastowskiej. Do tego momentu stan drogi się nie poprawi.

Bolo Skoczylas/Agencja Praf.pl

Anna Sołtysiak

Wiadukt stoi i czeka

Na przebudowę nawierzchni czkają również kierowcy. Na razie sporym udogodnieniem dla nich byłoby otwarcie gotowego już wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi w kierunku Poznania. Dziś kierowcy, którzy próbują przedostać się do trasy poznańskiej, muszą stać w długim korku przed przejazdem kolejowym. Wiadukt w ciągu ul. Piastowskiej w Broniszach powstał z inicjatywy

GDDKiA, która na jego budowę wydała 25 mln zł. Obiekt ma być uzupełnieniem powstającego kilkaset metrów dalej węzła Konotopa i autostrady A2. Prace budowlane zakończyły się dwa miesiące temu, jednak wiadukt do tej pory nie został otwarty.

Zarządcą będzie powiat

Urzędnicy z rządowej agendy podkreślali, że w pierwszej kolejności należało skompletować mapy, a następnie wykonać odbiory techniczne i uzyskać pozwolenie na użytkowanie. – W piątek 25 listopada odbyła się komisja,

której zadaniem było sprawdzenie prawidłowości oznakowania poziomego i pionowego oraz elementów bezpieczeństwa ruchu – informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik mazowieckiej GDDKiA. – Stwierdzone uwagi komisji zostały wprowadzone i obecnie przygotowane są dokumenty do przekazania obiektu do starostwa. Po przejęciu wiaduktu w utrzymanie letnie i zimowe przez starostwo, wiadukt zostanie niezwłocznie dopuszczony do ruchu – dodaje.

Mapy nie dotarły

Za utrzymanie wiaduktu w ciągu ul. Piastowskiej ma odpowiadać zarządca drogi, czyli Zarząd Dróg Powiatowych (ZDP), który jest jednostką Starostwa Powiatowego Warszawskiego Zachodniego. Jednak opóźnienia nie są związane z przedłużającą się procedurą

przekazania obiektu, ale z opieszałością urzędników z rządowej agendy. – W czwartek 24 listopada do starostwa wpłynęło pismo z GDDKiA, że wiadukt zostanie udostępniony kierowcom w piątek pod warunkiem, że nasza jednostka natychmiast zajmie się jego utrzymaniem – informuje Leszek Wrzosek z ZDP. – Inwestycja związana z budową wiaduktu warta była 25 mln zł. Inwestor nie przekazał nam jednak map na czas, a bez tego nie możemy przejąć obiektu. Jeśli pojawiłaby się nagła usterka to my, jako zarządca, musielibyśmy zlecić naprawę, a bez map jest to niewykonalne – podkreśla. Urzędnicy nie są w stanie podać nawet przybliżonego terminu oddania do użytku nowego wiaduktu. Kierowcy muszą uzbroić się zatem w cierpliwość i czekać na otwarcie przeprawy nad torami kolejowymi.

Artykuł sponsorowany

Realizacja projektu unijnego w Przedszkolu nr 3 w Piastowie okazją do integracji z pozostałymi placówkami przedszkolnymi

J

ak już wielokrotnie pisałam na łamach tej gazety, w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Piastowie w okresie od 01 stycznia 2010 do 15 grudnia 2011 r. jest realizowany projekt unijny: „Wspieranie rozwoju dzieci przedszkolnych poprzez upowszechnienie zajęć z języka angielskiego wśród wszystkich wychowanków Przedszkola nr 3 w Piastowie”. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. W dniu 25 listopada w Miejskim Domu Kultury w ramach realizacji tego projektu Przedszkole nr 3 zorganizowało spotkanie integracyjne przedszkolaków z naszego miasta połączone z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia po raz pierwszy w naszym mieście. Oprócz licznej grupy przedszkolaków, swoim uczestnictwem zaszczyciły nas władze miasta: burmistrz Miasta Piastowa Pan Marek Kubicki, wiceburmistrzowie: Pani Zdzisława

Zielińska i Pan Krzysztof Smolaga, radni z Komisji Oświaty i rodzice. Atrakcją spotkania był występ klowna „Piotrek – kolorowy nos” i kabaretu dziecięcego „Korniki”. Przedszkolaki przygotowały „misiowe” plakaty na temat: „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, które zostały wyeksponowane w Domu Kultury i można je jeszcze oglądać. Najstarsze przedszkolaki z każdego przedszkola przygotowały też krótką część

artystyczną i pokazały na scenie, oczywiście przedszkolaki z Przedszkola nr 3 – w języku angielskim. Na koniec każde Przedszkole dostało po olbrzymiej maskotce Kubusia Puchatka i dyplom na pamiątkę uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Realizacja projektu unijnego przyczyniła się do wypracowania kolejnego pożytecznego przedsięwzięcia w wychowaniu przedszkolnym, a mianowicie zapoczątkowała obchody Święta Pluszowego Misia w naszym mieście. Mam nadzieję, że Święto to wejdzie na stałe do kalendarza imprez organizowanych w Piastowie dla najmłodszych mieszkańców. Danuta Rusak Dyrektor Przedszkola nr 3


16 | PROMOCJA

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

Biuletyn przygotowywany i redagowany przez Gminę Brwinów. Redakcja WPR nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Gminy Brwinów

ul. Grodziska 12, tel. (22) 738 26 15

Minister wyróżnił brwinowską pomoc społeczną

Gmina Brwinów

– lider edukacji

Ś

Oświatowe osiągnięcia gminy Brwinów zostały docenione w konkursie zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Brwinów znalazł się wśród 68 samorządów, które otrzymały prestiżowe wyróżnienie „Samorządowy Lider Edukacji”.

B

rwinów może się pochwalić zarówno inwestycjami w rozwój infrastruktury, jak również bogatą ofertą ciekawych programów i projektów prowadzonych w szkołach na terenie gminy. Potwierdzeniem dobrego kierunku działań brwinowskiego samorządu był certyfikat, który burmistrz Arkadiusz Kosiński odebrał 29 listopada 2011 r. podczas uroczystości w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Sprawdzaliśmy, czy Państwa jednostki terytorialne są otwarte na wiedzę, czy rozumieją konieczność inwestowania w nią. Staraliśmy się ocenić, czy Państwa miasta, gminy i powiaty są miejscami, w których warto się kształcić, inwestować we własny rozwój intelektualny. Pod tym względem Państwo jesteście liderami. Stąd nasze wyróżnienia – podsumowała konkurs Barbara Kaczmarczyk, prezes Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Blisko 170 samorządów z całej Polski

wyraziło zainteresowanie konkursem, który dawał okazję do zmierzenia się z innymi i porównania

doświadczeń. Brwinów znalazł się wśród 68 wyróżnionych. – Za powierzaniem gminom i powiatom

coraz to nowych zadań w sferze edukacji nie zawsze idą odpowiednie fundusze. Ale samorządy znakomicie sobie z tym radzą! Lektura zgłoszeń konkursowych przyniosła mi ogromną satysfakcję. Mogłem bowiem poznać samorządy ambitne, troszczące się o przyszłość swoich młodszych i starszych mieszkańców, samorządy przedsiębiorcze, nowoczesne i innowacyjne – mówił prof. Dariusz Rott, przewodniczący konkursowego jury, członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej. Brwinowskie szkoły coraz częściej sięgają po środki unijne: w lutym w ZS nr 2 w Brwinowie, ZS w Żółwinie oraz w LO rozpocznie się realizacja projektu Multimedialni uczniowie", "a miesiąc później w dwóch kolejnych szkołach: ZS nr 1 w Brwinowie i ZS w Żółwinie ruszą zajęcia pozalekcyjne w ramach drugiego unijnego projektu pn. Wiedza " (PR) kluczem do przyszłości".

rodowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie otrzymał wyróżnienie od Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Uroczysta gala odbyła się 21 listopada 2011 r. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki. Brwinowski ŚOPS został wyróżniony zespołowo za propagowanie różnych form wolontariatu i aktywizowanie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W codziennej pracy zespół ŚOPS-u podejmuje działania mające na celu przezwyciężanie trudnych sytuacji poszczególnych osób i ich rodzin, dokłada starań, by kompleksowo rozwiązywać rodzące się problemy społeczne oraz inicjuje akcje i imprezy takie jak np. Dzień Seniora, Mikołajki czy pomoc powodzianom. W Ośrodku funkcjonują zespoły problemowe, które dzięki swej specjalizacji sprawnie i skutecznie organizują pomoc potrzebującym. Pracownicy socjalni z Brwinowa mają na swym koncie znaczące sukcesy: realizują kolejny już etap projektu „Od apatii do sukcesu” skierowanego do osób znajdujących się poza rynkiem pracy i zagrożonych wykluczeniem społecznym, aktywnie promują wolontariat

uczestnicząc w projekcie „Wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej”. Nagrody i wyróżnienia z zakresu pomocy społecznej przyznawane są co roku przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Gala, podczas której wręczano nagrody, zorganizowana została w Dniu Pracownika Socjalnego. Życzenia do nagrodzonych i wyróżnionych skierował prezydent RP Bronisław Komorowski. Na gali obecni byli burmistrzowie Arkadiusz Kosiński oraz Jacek Janowski, a także a także pracownicy ŚOPS: na zdjęciu od lewej – Anna Krężel, Patrycja Zalewska-Mandes, Joanna Dzierzba (Kierownik ŚOPS-u), Cezary Bednarczyk, Elżbieta Oskiera. (PR)

Reklama

Artykuł sponsorowany

WYMIANA OPON Pruszków, Al. Jerozolimskie 451

POSPRZĄTAM Pruszków i okolice

511 738 104

(NA TYŁACH INTERCARS)

te l. 795 569 659 • Dom • Mieszkanie • Biuro

Wygrana Przedszkola „Tuptuś” BRWINÓW Gry edukacyjne i udział w przedpremierowym pokazie filmu „Happy feet: Tupot małych stóp 2” to nagrody, jakie zdobyły dzieci z brwinowskiego Niepublicznego Przedszkola „Tuptuś” za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie związanym z filmem.

20

listopada był bardzo radosnym dniem dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Tuptuś”, znajdującego się w Brwinowie przy ulicy Pszczelińskiej 35. Nie tylko wspaniale bawiły się w Centrum Handlowym Arkadia w Warszawie, ale jeszcze wygrały konkurs związany z premierą

filmu „Happy feet: Tupot małych stóp 2”. Organizatorami konkursu była sieć Cinema City i wytwórnia Warner Bros. Konkursowe zadanie polegało na zbudowaniu igloo w skali 1:1. Ponadto w programie imprezy znalazły się wspólne zabawy, konkursy, pokazy taneczne, spotkania z aktorami polskiej wersji dubbingu, w których udział brały nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Dzieci rywalizowały o medal „Złotej rybki” za zebranie pięciu małych rybek w poszczególnych konkurencjach: skakanie na balonie, slalom z pingwinem na głowie, łapanie rybek, odgadywanie zagadek, wiązanie sznurowadeł w arktycznych rękawicach. Dzięki zabawie połączonej z nauką tuptusiowe przedszkolaki dowiedziały się m.in., jak z pomponów zrobić

pingwina oraz poprzez grupowe wykonanie atlasu wiedzy o pingwinach (dzieci wspólnie z opiekunem odszukiwały poukrywane w sali zabaw obrazki przestawiające pingwiny) poznały różne gatunki pingwinów występujące na świecie. Każde dziecko za udział w konkursach otrzymało dyplom „Zimowego architekta”. Przedszkole „Tuptuś” zostało uhonorowane dyplomem i nagrodą organizatora: grami edukacyjnymi dla dzieci oraz udziałem w pokazie przedpremierowym filmu „Happy feet: Tupot małych stóp 2”. Dzieci z „Tuptusia” wraz z nauczycielami i dyrekcją udzieliły również wywiadu telewizji Polsat. Dzień spędzony na wspólnych zabawach z rodzicami był dla przedszkolaków niezapomnianym przeżyciem.


www.wpr24.pl

PROMOCJA | 17

Piątek, 2 grudnia 2011

Biuletyn przygotowywany i redagowany przez Powiat Pruszkowski. Redakcja WPR nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Biuletyn Informacyjny Powiatu Pruszkowskiego

Pruszków, ul. Drzymały 30, tel: 22 738-14-00, www.powiat.pruszkow.pl

Delegacja z Ukrainy w Powiecie Pruszkowskim 24 listopada, Starosta Elżbieta Smolińska gościła delegację urzędników z Ukrainy, która na zaproszenie Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP, przebywała w Polsce. Celem spotkania było przedstawienie funkcjonowania powiatowej administracji samorządowej na przykładzie Powiatu Pruszkowskiego.

Mapa w wysokiej rozdzielczości dostępna na www.powiat.pruszkow.pl

Wkrótce zima Na drogach powiatowych trwają, ostatnie w tym roku, prace remontowe. Zakończono jesienne koszenie traw i chwastów na poboczach i w rowach. Trwa jeszcze wycinanie krzewów oraz oczyszczanie wybranych odcinków rowów przydrożnych i przepustów.

J

G

oście rozpoczęli wizytę od przedstawionej przez Elżbietę Smolińską Starostę Pruszkowskiego prezentacji dotyczącej podstaw prawnych oraz praktyki funkcjonowania powiatu, jako jednostki samorządu terytorialnego. W związku z intensywnymi przygotowaniami Ukrainy do wprowadzenia reformy samorządu terytorialnego, członkowie delegacji wykazali ogromne zainteresowanie rozwiązaniami praktycznymi funkcjonującymi w naszym powiecie. W trakcie prezentacji zadawano wiele pytań dotyczących m.in. budżetu, zasad finansowania powiatu oraz działalności jednostek organizacyjnych. Podczas dyskusji wymieniono opinie na temat sprawności funkcjonowania starostwa, jako jednostki organizacyjnej

realizującej zadania na rzecz mieszkańców. Po części teoretycznej, goście zwiedzili budynek Starostwa, a następnie udali się do siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie, przy ul. Staszica 4, gdzie delegację

przyjął Komendant Dariusz Drzewiecki. Oprowadzając Gości po nowo wybudowanej siedzibie, zaprezentował sprzęt bojowo – gaśniczy, używany przez strażaków w akcjach ratunkowych. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie

obiektów szkolno-sportowych Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pruszkowie, przy ul. Gomulińskiego. Tam na naszych Gości czekała wyjątkowa niespodzianka. Nie kryli oni wzruszenia, kiedy zostali przywitani w swoim ojczystym języku przez młodzież i nauczycieli ze szkoły. Podsumowując, tą pełną wrażeń wizytę, Starosta powiedziała „dla naszego Powiatu to wielki zaszczyt i honor, że zostaliśmy poproszeni przez Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP, o przygotowanie tak ważnej wizyty. Ze względu na ograniczenia czasowe mogliśmy zaprezentować zaledwie część dorobku Powiatu Pruszkowskiego. Mam nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie z Państwem”.

Dzień Pracownika Socjalnego T egoroczne obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Powiecie Pruszkowskim odbyły się w dniu 25 listopada. W spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie wzięli udział Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska Wicestarosta, Hanna Kuran Członek Zarządu

Powiatu, Jerzy Sierak Sekretarz Powiatu, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie oraz przedstawiciele ośrodków i placówek pomocowych, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, zespołów wsparcia, placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzin zastępczych oraz organizacji

pozarządowych działających na terenie naszego powiatu. Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim pracownikom socjalnym oraz tym, którzy działając w obszarze pomocy społecznej pomagają innym swoją codzienną pracą i działaniem niosąc wsparcie i pomoc osobom potrzebującym. Starosta powiedziała

„stare przysłowie mówi: prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie i wy jesteście takimi właśnie przyjaciółmi, którzy zawsze pomogą, gdy ta przysłowiowa bieda –- zapuka do drzwi.” Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego szczególnie wyróżniający się pracownicy i działacze socjalni uhonorowani zostali przez Starostę dyplomami oraz pamiątkowymi albumami.

eżeli warunki atmosferyczne pozwolą, wykonany zostanie remont nawierzchni ul. Wysokiej w Pruszkowie (droga nr 3134W) na odcinku od Al. Jerozolimskich do torów WKD oraz na drodze nr 4108 W w Milęcinie – do granicy powiatu. Wykonywane są na bieżąco remonty cząstkowe nawierzchni dróg powiatowych. W tym roku przeprowadzono już remonty nawierzchni na ponad 10 000 m dróg powiatowych. Przed nami najtrudniejszy okres dla drogowców – zima. W każdej chwili może spaść śnieg. W ubiegłym tygodniu pracownicy Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Pruszkowie przeprowadzili wizytację baz firm, które będą realizowały odśnieżanie dróg powiatowych. Stwierdzono, że posiadają one nagromadzone środki wykorzystywane do posypywania nawierzchni w ilości wystarczającej na okres zimowy. Stwierdzono również dobry stan techniczny pojazdów – nośników sprzętu

oraz ustalono zasady komunikowania się z osobami odpowiedzialnymi za uruchomienie odśnieżania na wypadek opadów. W wyniku postępowania przetargowego wybrano dwie firmy, z którymi Zarząd Powiatu podpisał umowy na odśnieżanie dróg powiatowych i chodników. Na terenie Gmin Raszyn i Michałowice odśnieżać będzie firma ARKAZEN z Opaczy Małej, a na terenie Gminy Nadarzyn oraz miast Pruszków i Piastów odśnieżanie powierzono firmie MZO z Pruszkowa. Odmienny system przyjęto dla dróg powiatowych znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Brwinów. Za odśnieżanie tych dróg, w ramach spisanego porozumienia, odpowiada Burmistrz Brwinowa. Drogi powiatowe podzielono na trzy kategorie, co do kolejności odśnieżania, ponieważ przy intensywnych i nagłych opadach natychmiastowe zapewnienie odśnieżenia wszystkich dróg jest nierealne. Poszczególne kolejności odśnieżania różnią się od siebie czasem, po jakim przywrócona zostanie przejezdność dróg - i tak: • dla dróg pierwszej kolejności (I standard) taka przejezdność musi być przywrócona po 2 godzinach od momentu wystąpienia zjawiska, • dla drugiej kolejności (II standard) po 3 godzinach, • dla trzeciej kolejności (III standard) po 8 godzinach.


18 | OGŁOSZENIA • • • •

jak zamówić?

W biurze reklamy w Pruszkowie, ul. Prusa 35a/203 Telefonicznie pod nr 22 728 18 64 lub 883 777 476 E-mailem pod adresem reklama@wpr24.pl W biurze In-Form Grodzisk Maz.: 22 755 69 28, www.biuroogloszen.net

najlepsze ceny!

reklamy&ogłoszenia Dam pracę

Nieruchomości – kupię

►► Agent Ochrony, stała praca. Tel. 781 980 291 ►► Biuro nieruchomości w Pruszkowie zatrudni agentów; wysoka prowizja; Tel 604 492 736, 22 730 33 43 Chcesz dorobić minimum 1000 zł, zostań profesjonalnym Doradcą Finansowym Profi Credit, zadzwoń 664 741 758 ►► Kosmetyczkę-fryzjerkę 607 052 845 Brwinów ►► SERWISANT ELEKTROMECHANIK AUTOMATY PAKUJĄCE SOKOŁÓW K/JANEK 502 259 383 service2@coffee-service.eu ►► Zatrudnię rencistę II grupy ochrona Pruszków 600 214 802

Poszukuję Nieruchomości powiat pruszkowski jacek. tatko@maxon.pl, 503 005 203; MAXON Nieruchomości – sprzedam ►► Budowlana 1800m2, tanio 519-174-315 ►► Działki budowlano-rekreacyjne k/Rypin, Sierpc i Park Bolimowski Tel. 692 495 955 ►► Mieszkanie 2-pokojowe, aneks kuchenny, 37m2 pod Grodziskiem Mazowieckim, wszystkie media, ogród, niski czynsz, 195 tys. Tel. 608 215 819 ►► Pilnie sprzedam mieszkanie 57m2 po remoncie Kontakt 664976395

Szukam pracy ►► Podejmę się sprzątania w Pruszkowie i okolicach 511 738 104 ►► Uczciwa emerytka zaopiekuje się dzieckiem lub osoba starszą 784 373 924 ►► Uczciwa emerytka zaopiekuje się dzieckiem lub osoba starszą lub osobą niepełnosprawną ok. Podkowy, Brwinów, Pruszków 22 758 90 49

►► Sprzedam dom z wala, kryty blachą, do rozbiórki i przeniesienia, wymiary 9 x 8 m, cena 7 500, 698 369 616 ►► Sprzedam działki budowlane, Osowiec, bezpośrednio przy lesie z mediami, Tel. 510 521 952

Nieruchomości –do wynajęcia ►► 33 m2, Pruszków 503 603 751 Do wynajęcia powierzchnia biurowo-usługowa ok. 180 m2, Podkowa Leśna 22 758 76 05

►► Jaja wiejskie od kur grzebiących, gęsi, chów ekologiczny, możliwość dowozu tel. 506076434 Regały sklepowe 508 085 079, 516 095 979 Kupię ►► Antyki wszelkie za gotówkę 601 336 063, 500 034 552

►► Lokal biurowo-usługowy o pow. 85m2 w Grodzisku Mazowieckim 601 43 82 43

664 741 758

Tel. 530 540 000 Tel. (22) 423 40 90 www.tanioidobrze.pl ul. Wiosenna 16, Milanówek

EWT Truck & Trailer Polska Generalny Przedstawiciel Schmitz Cargobull AG poszukuje kandydatów na stanowisko :

Pomocnik Mechanika / Blacharza / Lakiernika Miejsce pracy: Ołtarzew, Ożarów Mazowiecki

Poszukujemy osób do przyuczenia zawodu bez doświadczenia od kandydatów oczekujemy: • Chęć podnoszenia kwalifikacji zawodowych • Dokładność, uczciwość, rzetelność Osoby zainteresowane prosimy o nadsyłanie aplikacji CV na poniższy adres email w tytule podając nazwę stanowiska:

praca@ewt.pl

Prosimy o zamieszczenie klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz.U. nr 133 poz. 883”. Firma nie zwraca nadesłanych dokumentów oraz zastrzega sobie możliwość odpowiedzi tylko na wybrane aplikacje.

Ceny netto, bez VAT. Cena ogł. drobnego za 1 słowo. Dokładne wymiary modułu reklamowego 40,5 mm x 38,8 mm

►► Glazura remonty łazienka 510 610 743 Glazura, wykończenia wnętrz, solidnie 69 69 51 187 ►► Mikołaj odwiedzi dzieci w Wigilię: Piastów, Pruszków, Ursus. Tel: 515 647 600 ►► Naprawa, regulacja okien i drzwi zew. i wew. „ZŁOTA RĄCZKA” 781 87 93 97

►► Wynajmę magazyn 180m2 + biuro 60m, Michałowice, Al. Jerozolimskie, 604 429 877

Usługi Anteny montaż serwis 603 375 875

►► Wynajmę pokój dziewczynie Pruszków 22 490 36 78

►► Budowa domów, ocieplenia. Tel. 515 658 727

Nauka

Odszkodowania powypadkowe. Jeśli utraciłeś zdrowie lub mienie, zadzwoń. Rozpoznanie twojej sprawy jest bezpłatne. Tel. 606 894 200. Konsultacje w zakresie profilaktyki prozdrowotnej Tel. 664 91 55 35 ►► OGRODY – od projektu do wykonania – www.architekturaogrodu.pl, tel. 698 668 468

►► Cyklinowanie. Tel. 602 262 144 ►► Cyklinowanie, lakierowanie tanio. Sprzęt zachodni. Układanie. Parkiet – cena producenta. Tel. 506 488 404, 22 724 91 28

Automoto – kupię

Automoto – sprzedam ►► Samochód ciężarowy KIA Ceres. Tel. 502 575 930 Sprzedam ►► Bloczki, pustaki, betoniarkę. Tel. 501 75 74 50

►► USŁUGI BUDOWLANE – stany surowe, wykończenia, remonty, duże doświadczenie, referencje. Tel. 518 493 643 ►► Usługi remontowo- budowlane, glazury, malowanie, karton, gips, wszelkie drobne prace 500 386 358 ►► Wróżka, 605 622 816 ►► WYMIANA OPON 795 569 659

►► Telefon komórkowy, stan dobry okazyjnie 507 964 611

►► Czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej 505 076 331 ►► Domofony i videodomofony. Tel. 603 375 875 ►► Drzewa – wycinka, karczowanie, pielęgnacja 512 380 109 ►► FIRMA REMONTOWOBUDOWLANA. TANIO, SZYBKO. WOLNE TERMINY 503 118 140

Kupię

Najniższe ceny w mieście Sprawdź !

Modułowe (graficzne): od 30 zł do 60 zł za moduł ok. 4x4 cm

CO TYDZIEŃ PONAD 30 000 CZYTELNIKÓW

►► Mercedesa 190D, 668 171 639 ►► Sprzedam dom Pruszków 22 853 43 49 po 18.00

Drobne: 2 zł zwykłe, 3 zł pogrubione, 4 zł w ramce, 5 zł w kontrze

największa skuteczność!

►► Angielski dojeżdżam 607 596 383 ►► Pruszków dom na sprzedaż przy ul. Powstańców 120 m2 + 650 m2 działka. 670 000 zł 604-402-004

www.wpr24.pl

Piątek, 2 grudnia 2011

gospodarstwo lub grunt rolny tel. 664 944 635

EWT Truck & Trailer Polska Generalny Przedstawiciel Schmitz Cargobull AG poszukuje kandydatów na stanowisko :

Mechanik /Blacharz/ Lakiernik Miejsce pracy: Ołtarzew, Ożarów Mazowiecki

Od osób biorących udział w rekrutacji oczekujemy: • Doświadczenie • Umiejętność wykonywania prac blacharskich i lakierniczych potwierdzona uprawnieniami • Dokładność, uczciwość Oferujemy: • stabilną pracę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku • umowa o pracę Osoby zainteresowane prosimy o nadsyłanie aplikacji CV na poniższy adres email w tytule podając nazwę stanowiska:

praca@ewt.pl

Prosimy o zamieszczenie klauzuli: “Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz.U. nr 133 poz. 883”. Firma nie zwraca nadesłanych dokumentów oraz zastrzega sobie możliwość odpowiedzi tylko na wybrane aplikacje.

►► Pranie tapicerki, dywanów w domu klienta 504 206 446 ►► Projektowanie graficzne oraz skład DTP. Kontakt: 509 443 977, www.gdstudio.pl; marcin@gdstudio.pl ►► POSPRZĄTAM DOM, MIESZKANIE, BIURO PRUSZKÓW I OKOLICE. 512 077 690 ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE TANIO!!! 692-550-555

►► Żaluzje, rolety, moskitiery, verticale, pranie verticali, 9-20, 501 175 813 Inne Aż 3000 zł pożyczki, szybko, na jasnych zasadach i bez zbędnych formalności. Provident: 600 411 675 7 dni w tygodniu 7:00-21:00 Zwierzęta ►► Sprzedam szczeniaki rodowodowe TOSA INU 668 20 00 73

JAC-DACH DACHY NA LATA

KOMPLEKSOWE WYKONASTWO POKRYĆ DACHOWYCH tel. 505 696 661 e-mail: jac-dach@wp.pl

OPEL – SICZEK  NAPRAWA KOMPUTERÓW (STEROWNIKÓW) wszystkie marki samochodów  NAPRAWA INSTALACJI czujniki i elementy wykonawcze  NAPRAWA MAGISTRALI CAN i podobne

05-830 Nadarzyn, ul. Wierzbowa 16 609 666 056, 22 729 81 25 www. siczek.com.pl


www.wpr24.pl

OGŁOSZENIA | 19

Piątek, 2 grudnia 2011

TRANSPORT

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

BUS IVECO KRÓTKI 531 311 315

22 730 11 22

KREDYTY HIPOTECZNE · · · · · ·

Jeśli chcesz poznać swoją zdolność kredytową Potrzebujesz szybko kredyt, (wypłata już w 7 dni) Rozpatrzenie wniosku bezpłatnie Promocyjne warunki Indywidualne podejście do każdego klienta Załatwienie wszystkie formalności

Zadzwoń, przyjadę na miejsce lub zaproszę do oddziału.

Tel. kom: 785 – 809 – 745

Społeczne Liceum Ogólnokształcące

Nr 23 Z UPRAWNIENIAMI SZKOŁY PUBLICZNEJ OD 1991

Gimazjum Społeczne 23.edu.pl www.slo

Z UPRAWNIENIAMI SZKOŁY PUBLICZNEJ OD 2004

• wysokie kwalifikacje kadry pedagogicznej • życzliwa atmosfera oraz opieka pedagoga, bezpieczeństwo • nauczanie w zespołach klasowych - do 18 osób ZNIŻKI CZESNEGO DLA • zwiększona ilość godzin z jęz. polskiego i matematyki RODZEŃSTWA • język angielski i niemiecki w wymiarze rozszerzonym • dodatkowo do wyboru przedmioty w wymiarze rozszerzonym (w zależności od przewidywanych egzaminów maturalnych) • zajęcia dodatkowe: warsztaty dziennikarskie; koło literackie; klub malarstwa, rzeźby i projektowania; klub filmowy; koła przedmiotowe, szachy • indywidualne konsultacje z każdego przedmiotu • własna biblioteka, stypendia naukowe, wyjazdy krajowe i zagraniczne • zajęcia sportowe (w tym na krytym basenie), taniec, koło strzeleckie

30%

Pruszków, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 10 Sekretariat 9.00-14.00, tel.: 022 758 76 80 e-mail: slo23_pruszkow@o2.pl


20 | REKLAMA

Piątek, 2 grudnia 2011

www.wpr24.pl

WPR 146  

2 grudnia 2011

Advertisement