Page 1

Pieva Vaistiniai augalai ir jĹł savybÄ—s


2

Turinys 3 Įvadas 4 Vaistinė ramunė 5 Pipirmėtė 6 Tikroji levanda 8 Vaistinis šalavijas 9 Vaistinis čiobrelis 10 Tikrasis alavijas

14 Vaistinė verbena 15 Didžioji dilgelė 16 Paprastoji kaulpienė 18 Šaltiniai


3

Įvadas Augalų yra per 300000 rūšių. Taip. Daugiau nei 300 tūkstančių. Gerai, galbūt tai nėra toks įspūdingas skaičius, kaip, pavyzdžiui, milijonai vabzdžių rūšių, bet tai vis tiek yra gana nemažai.

Ir šioj žemelėj augalų auga pačių vairiausių. Turime šiek tiek paprastesnės sandaros samanas, turime paparčius vyravusius žemėje dar prieš atsirandant žinduoliams, turime ir plikasėklius visžalius augalus. Ir aišku, negalime pamiršti pačios gausiausios augalų klasės – žiedinių, kurie užima net apie 93% visų augalų rūšių. Kiek gi iš jų visų mes pažįstame? Kiek iš jų visų esame bent matę? Nedaug. Ką jau kalbėti apie jų savybių ir poveikio žmogui žinojimą. O juk didžioji dalis medicinos ir yra pagrįsta augalų poveikiu mums. Ką jau kalbėti apie kitas gyvenimo sritis, kuriose augalai mums yra būtini! (Nepamirškime, kad be augalų nebūtų nė vienos mitybos grandinės. Nė vienos. Įskaitant ir tas, kuriose yra žmogus.) Bet šiandien, šią akimirką, vartydami šią knygelę susitelkime į paprasčiausias sodo žoleles ir augalus. Į tai, kaip mažas augalėlis gali praturtinti mūsų nuobodžią kasdienybę ir praversti, kai reikia pagalbos. Gal žinote, kaip? Jei ne, nesijaudinkite. Tam ir skirta ši knygelė. Sveiki atvykę į Pievą.


4

Vaistinė ramunė Matricaria chamomilla Visi esame nors kartą gėrę ramunėlių arbatą ar dėję ramunėlių kompresą ant nuvargusių akių. Vaistinė ramunė arba tiesiog ramunėlė – viena iš pačių seniausių medicininių žolelių žinomų žmonėms. Ji yra naudojama ypač plačiai, pačiomis įvairiausiomis formomis, tačiau dažniausiai mums pasitarnauja žiedai. Jau minėtoji ramunėlių žiedų arbata yra viena ir pasaulyje populiariausių žolelių arbatų ir turi raminamųjų ir priešuždegiminių savybių. Ramunės naudojamos virškinimo takų, nervų ligoms gydyti, ir yra priešuždegiminių tepalų bei kremų komponentas.

 

 

Ramunėlių žiedų arbata naudojama virškinimui ir miegui pagerinti. Ramunėlių eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje kaip raminamasis komponentas, stresui ir nerimui sumažinti. Ramunėlių nuoviras naudojamas plaukams sustiprinti, tačiau taip pat juos šviesina. Turi antibakterinių ir antioksidantinių medžiagų, todėl galima naudoti užsikrėtus virusinėmis, bakterinėmis ar grybelinėmis infekcijomis.


5

Pipirmėtė Mentha x piperita Apie mėtą tikriausiai taip pat ne pirmą kartą girdite, ypač kai viskas, kas skirta burnos higienai dažniausiai yra šios žolelės skonio. Ir ne veltui, nes ji pasižymi stipriu gaiviu kvapu ir kone vėsinančiu skoniu. Mėta yra plačiai naudojama maisto, kosmetikos ir parfumerijos pramonėse eterinio aliejaus ar tiesiog šviežių arba džiovintų lapų ir stiebų pavidalu. Iš tikrųjų, pipirmėtė, arba mėta, kurią visi gerai pažystame, yra vandeninės mėtos ir šaltmėtės hibridas.

  

Mėtų arbata naudojama virškinimui gerinti bei peršalimui ir kosuliui gydyti. Įkvėpiant mėtų arbatos garų atlaisvinami sinusai bei palengvinamas kvėpavimas. Pipirmėčių eterinis aliejus gali būti naudojamas skausmui malšinti ir yra vienas iš pagrindinių ingredientų raumenų skausmą malšinančiuose produktuose sportininkams. Eterinis aliejus dar gali būti naudojamas atbaidyti vabzdžiams.


6

Tikroji levanda Lavandula angustifolia Levanda – tai žolelė, kilusi iš šiaurės Afrikos ir kalnuotųjų Viduržemio jūros regionų. Labiausiai žinoma dėl savo kvapiųjų savybių, levanda jau nuo senų senovės buvo naudojama kvepalų ir kitų kosmetinių priemonių gamyboje. Dažniausiai naudojamos dalys yra žiedai, tačiau populiariausias produktas yra eterinis aliejus, kuris labai pasitarnauja aromaterapijoje. Ar levanda iš tikrųjų turi medicininių savybių ar ne, nėra visiškai aišku, tačiau pastebėta, jog naudojant levandų eterinį aliejų aromaterapijoje, pacientų streso ir nervinės įtampos lygis sumažėjo.

  

Aromaterapijoje levandų eterinis aliejus naudojamas stresui ir įtampai sumažinti. Levandos eterinis aliejus gali būti naudojamas uodams atbaidyti. Levanda yra potencialus vaistas demencijos simptomams gydyti, ja sergantiems ir nervinės įtampos kamuojamiems žmonėms. Levandų arbata naudojama kovojant su nemiga ar galvos skausmu.


7

Pipirmėtė Mentha x piperita Apie mėtą tikriausiai taip pat ne pirmą kartą girdite, ypač kai viskas, kas skirta burnos higienai dažniausiai yra šios žolelės skonio. Ir ne veltui, nes ji pasižymi stipriu gaiviu kvapu ir kone vėsinančiu skoniu. Mėta yra plačiai naudojama maisto, kosmetikos ir parfumerijos pramonėse eterinio aliejaus ar tiesiog lapų ir stiebų pavidalu.

Iš tikrųjų, pipirmėtė, arba mėta, kurią visi gerai pažystame, yra vandeninės mėtos ir šaltmėtės hibridas.


8

Vaistinis šalavijas Salvia officinalis Šalavijas yra sidabriniai žaliais lapais pasipuošęs žemas krūmelis, dažniausiai naudojamas kulinarijoje kaip prieskonis, tačiau turintis ir medicininių savybių. Kilęs iš Viduržemio regionų, šalavijas yra naudojamas jau nuo senų laikų ir buvo viena iš svarbiausių ir labiausiai vartojamų žolelių ištįsus amžius. Net Amerikos čiabuviai šalavijo lapus smilkydavo kaip dvasinio apsivalymo ritualą. Iš augalo dalių paprastai naudojami tik lapai, bet taip pat galima naudoti ir žiedus, kurie būna melsvai violetinės spalvos.

 

Šalavijų lapų arbata geriama virškinimui gerinti, ar skaudančiai gerklei gydyti. Iš šalavijų gaminamas plaukų skalavimo skystis atgaivina plaukus ir naikina pleiskanas. Šalavijų tepalas ar kremas yra naudojamas kaip priemonė mažoms žaizdoms ir įpjovimams gydyti. Padeda mažinti cholesterolį ir cukraus kiekį kraujyje.


9

Vaistinis čiobrelis Thymus vulgaris Čiobrelis tikriausiai yra visiems gerai pažystama žolelė, naudojama ir maistui pagardinti ir kaip vaistas peršalimui gydyti. Kilę iš pietų Europos, čiobreliai dabar jau paplitę ir plačiai naudojami visame pasaulyje. Naudojami lapai ir žiedai, pastarieji yra švelniai rausvos, violetinės spalvos. Eterinis aliejus naudojamas kvapų terapijoje, o patys augalai yra labai vertinami kaip antiseptikai sergant plaučių ligomis.

Čiobrelį senovės egiptiečiai naudojo balzamavimo metu, o senovės graikai – kaip

 

Čiobrelių arbata vartojama peršalimui, viršutinių kvėpavimo takų ir astmai gydyti bei malšina gerklės skausmą. Čiobrelių losjonu gydomi vabzdžių įkandimai ir infekuotos žaizdos. Eterinis aliejus naudojamas plaukų slinkimui mažinti ir bakterinėm ar grybelinėm infekcijom gydyti. Kartu su levandų aliejumi, čiobrelių eterinis aliejus naudojamas patemptiems raumenims gydyti.


10

Tikrasis alavijas Aloe vera Nors ne žolelė, tačiau vis tiek labai naudingas nedidelis augalas, alavijas, pasižymi įvairiausiomis antibakterinėmis ir gydomosiomis savybėmis. Alavijas kilo iš atogrąžų Afrikos, bet prieš daugelį metų pateko į Europą ir jau buvo gerai žinomas romėnams ir graikams. Alavijas yra visžalis augalas, su mėsingais, dygliuotais lapais, kurių minkštimas dažniausiai ir yra vartojamas.. Naudojamas ne tik medicinoje, bet ir kosmetikoje bei maisto pramonėje. Alaviją, kaip vidinį vaistą, reikėtų vartoti atsargiai, nes augalas turi stiprių laisvinamųjų savybių.

 

Alavijo lapų minkštimu gydomi nudegimai, žaizdos, saulės pažeista ar išsausėjusi oda, vabzdžių įkandimai. Lapo minkštimo tinktūra vartojama virškinimui gerinti ir užkietėjus viduriams. Dėl savo vėsinančių ir uždegimą mažinančių savybių, alavijas gali būti naudojamas išbėrimams, odos alergijai ir egzemai gydyti. Tyrimai rodo, jog alavijas yra galimas vaistas cukriniam diabetui, nors tai nėra iki galo įrodyta.


11

Pipirmėtė Mentha x piperita Apie mėtą tikriausiai taip pat ne pirmą kartą girdite, ypač kai viskas, kas skirta burnos higienai dažniausiai yra šios žolelės skonio. Ir ne veltui, nes ji pasižymi stipriu gaiviu kvapu ir kone vėsinančiu skoniu. Mėta yra plačiai naudojama maisto, kosmetikos ir parfumerijos pramonėse eterinio aliejaus ar tiesiog lapų ir stiebų pavidalu.

Iš tikrųjų, pipirmėtė, arba mėta, kurią visi gerai pažystame, yra vandeninės mėtos ir šaltmėtės hibridas.


14

Vaistinė verbena Verbena officinalis Verbenos jau senovės graikų, romėnų ir druidų buvo laikomos vaistu nuo visų ligų ir šventomis žolelėmis. Šios žolelės buvo siejamos su gerove ir naudojamos burtams. Ar turi jos magiškų savybių ar ne, deja, nežinome, bet kad verbena yra veiksminga medicinoje, tą galima patvirtinti. Ir ne tik gydimui verbena yra naudojama: verbenų eterinis aliejus pasitarnauja kosmetikoje ir parfumerijoje, o lapai bei jauni ūgliai – kulinarijoje.

Naudojami yra lapai ir violetinės spalvos žiedai, eterinis aliejus.

 

 

Verbenų tinktūra mažina nervinį išsekimą, stresą, nerimą ir depresiją. Verbenų arbata naudojama virškinimui pagerinti ir mažinti karščiavimą. Iš verbenų gaminamais tepalais gydomi nubrozdinimai ir mėlynės, egzemos. Žiedų esencija naudojama stresui ir įtampai, taip pat ir nemigai slopinti.


15

Didžioji dilgelė Urtica dioica Dilgelė yra mums gerai pažįstama piktžolė, auganti trąšioje, dirbamoje dirvoje. Nors ir yra kilusi iš šiaurės Europos ir Azijos, dilgėlė yra paplitusi visame pasaulyje. Augalas yra padengtas plaukeliais, kurie turi medžiagų sukeliančių nemalonų pojūtį palietus, iš kur ir gauna savo pavadinimą – dilgelė. Tačiau kad ir kokia nemaloni būtų, dilgėlė turi daugybę gydomųjų savybių ir yra labai maistinga. Sakoma, jog taip yra todėl, kad ji iš dirvos išsiurbia visus vitaminus ir mineralus ir kaupia juos lapuose.

   

Dilgėlių sultys naudojamos kovojant su nusilpimu ar nuovargiu bei mažakraujyste. Lapų užpilas vartojamas kaip valomasis vaistas artritui ir reumatui gydyti. Dilgėlių tinktūra geriama nuo alerginių odos ligų ir šienligės. Dilgelės naudojamos kovojant su pleiskanomis bei riebaluojančiais plaukais.


16

Paprastoji kiaulpienė Taraxacum officinale Geltonžiedis pievų augalas, dažnai aptinkamas net ir tarp šaligatvio plytelių yra pažystamas mums visiem. Aptinkamos daugelyje pasaulio šalių, kiaulpienės medicinoje pradėtos naudoti palyginti neseniai. Jos medicininės savybės pirmą kartą buvo paminėtos 11-ame amžiuje, Arabų gydytojų užrašuose. Naudojami lapai ir šaknys, kurie turi antioksidantinių ir antivėžinių savybių. Augalo dalys naudojamos ne tik medicinoje, bet ir maisto gamyboje salotų ruošimui ar vynui gaminti.

   

Kiaulpienių šaknų nuoviras naudojamas podagrai, reumatui, aknei ir žvynelinei gydyti. Lapų arbata ar sultys geriami šlapimo skyrimuisi skatinti ir esant dideliam kraujo spaudimui. Tradicinėje kinų medicinoje kiaulpienės naudotos hepatitui ar bronchitui bei pneumonijai gydyti. Kiaulpienės naudojamos tulžies tekėjimui skatinti ir viduriams laisvinti.


17

Pipirmėtė Mentha x piperita Apie mėtą tikriausiai taip pat ne pirmą kartą girdite, ypač kai viskas, kas skirta burnos higienai dažniausiai yra šios žolelės skonio. Ir ne veltui, nes ji pasižymi stipriu gaiviu kvapu ir kone vėsinančiu skoniu. Mėta yra plačiai naudojama maisto, kosmetikos ir parfumerijos pramonėse eterinio aliejaus ar tiesiog lapų ir stiebų pavidalu.

Iš tikrųjų, pipirmėtė, arba mėta, kurią visi gerai pažystame, yra vandeninės mėtos ir šaltmėtės hibridas.


18

Šaltiniai 

https://tavosveikata.info/2012/11/ramuneles-ir-jugydomosios-savybes/

https://static.greenweez.com/images/ products/89000/600/les-paysans-bio-aloe-vera-bioespagne-1-feuille.jpg

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/ PMC2995283/

https://dir.indiamart.com/impcat/chamomileflower.html

 

https://www.youtube.com/watch?v=f0o6TlCb3zk

 

https://draxe.com/chamomile-benefits/

http://www.infomed.lt/vaistazoles/ vaistine_verbena_lot_verbena_officinalisc69b89d0c1.html

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ ingredientmono-705/peppermint

https://www.clickandgrow.com/products/growpeppermint-indoors

https://www.crimson-sage.com/images/stories/ virtuemart/product/blue-vervain-7%EF%80%A2082.jpg

https://www.medicalnewstoday.com/ articles/265214.php

https://cdn.bachbloesemadvies.be/files/article/1814/ vervain.jpg

http://www.dailymail.co.uk/health/article-5517557/ Lavender-tea-tree-oil-men-MOOBS.html

https://www.herbal-supplement-resource.com/ stinging-nettle-herb.html

https://heavensenses.com/en/essentialsfor-theperfume-andcosmetic/6-lavender-8615.html

https://www.herbal-supplement-resource.com/sagesalvia-officinalis.html

https://static1.squarespace.com/ static/52cba3b9e4b0a14ddad6a571/ t/59ef0c25edaed88881c58bf8/1508838459052/stingingnettle-cover.jpg https://en.wikipedia.org/wiki/Urtica_dioica

https://theherbalacademy.com/sage-throughout-theages/

 

  

https://articles.mercola.com/herbs-spices/sage.aspx

http://30c1be84fhhqj3xa1lmshckme.wpengine.netdnacdn.com/wp-content/uploads/2015/07/ shutterstock_55222375.jpg

https://www.healthline.com/health/health-benefitsof-thyme#1

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/ I/71Gmh6E9OzL._SL1201_.jpg

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ ingredientmono-823/thyme

http://www.johnnyseeds.com/herbs/thyme/german-  winter-thyme-seed-940.html

 

https://draxe.com/aloe-vera-benefits/

https://www.thekitchn.com/quick-tip-when-to-usedried-he-133710 https://www.thespruceeats.com/herb-substitutions-in -cooking-1807691 https://assets.bakker.com/ ProductPics/810x978/96385-02BAKIE_20150708103851.jpg

https://www.herbal-supplement-resource.com/ peppermint-herb.html

https://plantvillage.psu.edu/topics/sage/infos

https://cdn1.medicalnewstoday.com/content/ images/articles/318/318591/aloe-vera-plants.jpg

http://naturalus.sveikas.lt/lt/naturalus-vaistai/ vaistazoles/verbena_vaistine/#

https://www.herbal-supplement-resource.com/ dandelion-root.html


19

Šaltiniai 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/26/Kamomillasaunio_%28Matricaria_recutita% 29.JPG/1200px-Kamomillasaunio_%28Matricaria_recutita%29.JPG

   

http://www.barbhechtgj.com/wp-content/uploads/2015/02/HerbPots.jpg

https://www.herbco.com/images/Category/large/c-166-thyme.jpg

http://demandware.edgesuite.net/sits_pod32/dw/image/v2/BBBW_PRD/on/demandware.static/-/Sites-jssmaster/default/dwcec324fc/images/products/herbs/00072_01_ellagancepurple.jpg?sw=1120

https://images.cb2.com/is/image/CB2/PhoenixPalm44inSHS17/? $web_product_hero$&161116111819&wid=625&hei=625

Neals Yard Remedies, Cook, Brew & Blend Your Own Herbs. London: DK, 2011

https://howmanyperday.com/wp-content/uploads/2018/03/peppermint-tea.jpg

https://bonnieplants.com/wp-content/uploads/715339012197_Bonnie_Ellagance_Lavender.jpg https://www.mariaushakova.com/wp-content/uploads/2017/07/How-to-Make-Thyme-Tea-2.jpg


Pieva. Vaistiniai augalai ir jų savybės  
Pieva. Vaistiniai augalai ir jų savybės  
Advertisement