Page 1

A cz

R T L

ws yli

zy

o stk

co

ch

c

z es

I U wie

ie dz

ćo

W AA T S

wo

lo

ar nt

iac

ie

za

gr

ic an

zn

ym

K

C

J

I


TREŚCI

Opieka nad projektem: Wawrzyniec Pater Tekst: Katarzyna Chudolińska Współpraca: Kamil Śliwowski Redakcja: Jagna Kaczanowska Korekta: Agnieszka Pawłowiec Projekt: Artur Wąsowski Wydawca:

ALTRUISTO! DO AKCJI! Indywidualny i grupowy, krótkoterminowy i długoterminowy, ekologiczny, społeczny, misyjny... Możliwości wyjazdu na wolontariat zagraniczny jest naprawdę sporo. Możesz pracować z dziećmi w Irlandii, odnawiać zabytki we Francji, sadzić drzewa w Szwecji, karmić delfiny w Hiszpanii... Książeczka, którą trzymasz w rękach, składa się z czterech części. Na początek wyjaśniamy, czym jest, a czym nie jest wolontariat zagraniczny. W części drugiej opisaliśmy programy wolontariatu, które mają przedstawicielstwa w Polsce. Część trzecia to programy organizacji międzynarodowych. Na koniec wybraliśmy najatrakcyjniejsze i najciekawsze propozycje wolontariatu w krajach europejskich. W książeczce natkniesz się też na symbole graficzne.

oznacza, że organizator wolontariatu

Listopad 2008 Sfinansowano ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej

kosztów podróży,

to zwrot

symbolizuje kieszonkowe dla wolontariusza,

¿ przy każdym wolontariacie informujemy też o przedziale wiekowym wolontariuszy. Indywidualny czy grupowy? Krótkoterminowy czy długoterminowy? Ekologiczny, społeczny

LEGENDĄ

zapewnia wolontariuszowi zakwaterowanie i wyżywienie, Eurodesk Polska Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ul. Mokotowska 43 00-551 Warszawa Tel. (22) 622 66 70, faks (22) 622 80 81 e-mail: eurodesk@eurodesk.pl ISBN 978-83-60058-34-3

Z

SPIS

PUBLIKACJA BEZPŁATNA

WSTĘPNIAK

2

Wstępniak z legendą 3 Wolontariat od A do Z 4-10 Organizacje w Polsce 12-21 Wolontariat Europejski – Program „Młodzież w działaniu” 12 Memoria – Wolontariat dla Międzynarodowego Dziedzictwa Kulturowego 13 Workcampy – Stowarzyszenie „Jeden Świat” 14 Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu 15 Budowanie Mostów w Europie – Fundacja „Borussia” 16 Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” 17 Wolontariat L a Salette 18 Międzynarodowy Wolontariat K anosjański 19 Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco 20 GLEN – Polska Akcja Humanitarna 21 Organizacje międzynarodowe 22-25 Wolontariat w... 26-63 Wielka Brytania i Irlandia 26-37 Włochy i Kraje Bałtyckie 38-39 Kraje Beneluksu 40 Półwysep Iberyjski 41 Kraje Niemieckojęzyczne 43-49 Europa Środkowa 50-51 Skandynawia i Islandia 52-54 Bałkany 55-57 Francja 58-63

czy misyjny? Z informatorem Eurodesk Polska wybór powinien być łatwiejszy.

Wawrzyniec Pater

Koordynator Eurodesk Polska

3


A DO Z

4

Każdy może być wolontariuszem? Tak! Właśnie to jest w wolontariacie najfajniejsze: jest demokratyczny i ponad podziałami. Szkopuł w tym, żeby dobrać dla siebie odpowiedni projekt. Jeśli do szału doprowadzają cię dzieci, raczej nie decyduj się na pomoc w przedszkolu. Jest jedna zasada: nie masz doświadczeń z wolontariatem? Zrób na początek mały kroczek

w Polsce (www.wolontariat.org.pl) lub wybierz workcamp, trwający kilka tygodni. Wszystko, co do tej pory robiłeś, wszystkie twoje poprzednie doświadczenia, mogą ci się przydać przy wyborze programu i zwiększają twoje szanse na to, że właśnie ty zostaniesz wybrany. Współorganizowałeś akcje na rzecz ochrony praw zwierząt w swoim rodzinnym mieście? To będzie duży plus, jeśli zechcesz włączyć się w działania proekologiczne na wolontariacie zagranicznym. Pamiętaj też, że znajomość języka obcego bardzo się przydaje, nawet, , słu na lato jeśli nie jest wymagana. Nie mam pomy ki ta na e sobi może skoczę t? ia ar nt lo Ile trwa wolontariat? wakacyjny wo k. do końca ta To zależy od konkretnego projektu. Niektóre zaledwie No, to nie kolonie. e ni to t kilka dni czy tygodni (workcampy), inne kilka mieWolontaria rkca mpów : wiele wo sięcy (projekty krótkoterminowe), a nawet rok Oczy wiście rminowych w krótkote czy dwa lata (wolontariat długoterminowy). i projektó tem, ale... la e ni właś od by wa się taki wyjazd zyjęcie na Na taki wyjazd pewnie potrzeba Często o pr wcześniej, ać się dużo strasznie dużo kasy... trzeba star . ątku roku Zdziwisz się, ale im dłuższy projekt, tym mniej kosztuje. już na pocz W wielu przypadkach nic nie będziesz płacić: organizator cię nakarmi, zakwateruje, zapewni ubezpieczenie, a czasem... także kieszonkowe. Jednak krótkie wyjazdy, np. latem na dwa tygodnie, o ciekawej tematyce (pomoc przy badaniu zwyczajów delfinów) kosztują i to niemało. Dobra wiadomość: niektóre organizacje pomagają wolontariuszom w zdobyciu środków na opłacenie wpisowego.

OD

W O L O N TA R I AT

OD

A

DO

czyli odpowiedzi na wszystkie pytania (nawet na te, które wstydzisz się zadać)

W O L O N TA R I AT

Z

WOLONTARIAT OD A DO Z,

5


Z DO A OD W O L O N TA R I AT

Z

Workcamp, projekt krótkoterminowy, długoterminowy... Czym to się różni? Oprócz czasu trwania, także tematyką i zakresem zadań. W czasie workcampu młodzi ludzie mają określone zajęcia, najczęściej związane z pracą fizyczną. Projekt krótko-

DO

Nie mam skończonej osiemnastki. Mogę wyjechać? Możesz, choć wybór będzie ograniczony. Są jednak takie projekty (workcampy, często droższe), w których mogą brać udział osoby po 16. roku życia. Za zgodą rodziców. Górna granica wieku też jest czasami określona – np. Wolontariat Europejski jest skierowany tylko do młodzieży do 30. roku życia.

Gdzie mogę szukać projektów? W wielu krajach funkcjonują centra wolontariatu – linki do nich znajdziesz w tej publikacji. Zajrzyj też na Europejski Portal Młodzieżowy www.portalmlodzie zowy.eu.

A

Mogę wyjechać na wolontariat z chłopakiem albo przyjaciółkami? Coraz więcej organizacji daje ci takie możliwości. Pamiętaj jednak, że to nie są takie zwyczajne wakacje. Na workcampach pracuje się w dużych grupach, czasem nawet do kilkudziesięciu osób. Trzeba współdziałać ze wszystkimi, a nie tylko z kimś, z kim się przyjechało. Trochę mniejszy „tłum” jest na dłuższych wyjazdach: kilka, kilkanaście osób. Są takie projekty, które z góry zakładają pracę w pojedynkę.

Jestem osobą niepełnosprawną. Mogę być wolontariuszem? Tak, możesz brać udział w wielu wspaniałych projektach. Nawet są takie – np. te organizowane w ramach Wolontariatu Europejskiego – do których tak naprawdę łatwiej ci się będzie zakwalifikować, niż pełnosprawnemu koledze.

OD

Znalazłem wolontariat, który mi się podoba. Co dalej? Wejdź na stronę internetową organizatora, zadzwoń do siedziby, dowiedz się więcej. Być może zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. To nie egzamin. Osoba, z którą będziesz rozmawiać, sprawdzi, jakie masz predyspozycje, żeby zadania podczas wyjazdu dopasować do twojego charakteru, umiejętności i oczekiwań. Taka rozmowa to też szansa zadania pytań typu: a co musisz sam opłacić, a za co zapłaci organizacja? Czy będziesz ubezpieczony? Gdzie będziesz spać?

Taki wyjazd to fajny pomysł, ale mama mi smęci, że to niebezpieczne. Ma rację? Wolontariat to nie bułka z masłem, różne rzeczy mogą się przydarzyć. Dlatego bardzo ważne jest, by wcześniej sprawdzić organizację, która cię wysyła. Czy jest wiarygodna? Zapytaj o nią w Centrum Wolontariatu (www.wolontariat.org.pl), jeśli to organizacja zagraniczna, zadzwoń do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Bardzo ważne: organizacja musi z tobą podpisać umowę wolontariacką, nie załatwiaj nigdy nic „na gębę”!

W O L O N TA R I AT

6

Wolontariat ma coś wspólnego z tym „gap year”? To teraz podobno szalenie modne. Ten „gap year” to po prostu taki roczny oddech. Chodzi o to, żeby zobaczyć kawałek świata po studiach lub przed ich rozpoczęciem, zanim człowiek trafi w kierat nauki czy pracy. I faktycznie: wolontariat to niezły pomysł na zapełnienie tej luki. Tym bardziej, że coś takiego w twoim życiorysie zrobi potem piorunujące wrażenie na każdym pracodawcy!

7


Chcę się podciągnąć z angielskiego, może wyjadę na wolontariat? O, na pewno to ci pomoże podciągnąć się z angielskiego albo innego języka obcego (w zależności od projektu). Tam po prostu się mówi po angielsku, niemiecku, francusku, inaczej kroku nie zrobisz. Ale pamiętaj: musisz znać podstawy, umieć się komunikować.

DO Z

Z DO A OD W O L O N TA R I AT

Czy jeśli wybiorę wolontariat, nie pójdę do woja? Bywa, że służba wojskowa jest odroczona w przypadku wolontariusza, który zakwalifikował się na projekt długoterminowy.

A

A czym się właściwie taki wolontariusz zajmuje? Oj, gdyby napisać dokładnie, czym, nie starczyłoby nam miejsca w naszej broszurze! Ale kilka przykładów: może opiekować się bezdomnymi zwierzętami w schronisku albo przycinać gałęzie gęstych krzewów na greckiej wyspie, by światło dotarło do dolnych partii rośliny. Może uczyć dzieci angielskiego w przedszkolu. Może pomagać przy wymianie okien w szkole zniszczonej działaniami wojennymi na Bałkanach. Może organizować turnieje piłki nożnej dla dzieciaków z biednych dzielnic Londynu. Może... sam zresztą sprawdź, co jeszcze może!

Jak wygląda zakwaterowanie i wyżywienie na takim wolontariacie? Często mieszka się w pokojach wieloosobowych, z innymi wolontariuszami, czasem w namiotach, czasem – u jakiejś rodziny. Gotuje się i jada posiłki wspólnie. Nikt głodny nie chodzi, ale na luksusy nie należy liczyć.

OD

Chcę robić coś związanego z kierunkiem moich studiów. To możliwe? Jasne. Wszak tematów jest do wyboru, do koloru. Wolontariat to dobry punkt w CV, często jedyna możliwość zdobycia doświadczenia – twój przyszły pracodawca na pewno to doceni.

Słyszałam o czymś takim, jak wolontariat przez Internet. Nie no, to chyba jakaś pomyłka! Wcale nie! Wiele instytucji potrzebuje redaktorów, tłumaczy, researcherów, grafików. To prace, które można wykonywać zdalnie, z własnego fotela. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na: www.onlinevolunteering.org.

W O L O N TA R I AT

8

terminowy to już większa odpowiedzialność, praca na rzecz instytucji czy konkretnej organizacji. A projekt długoterminowy to często wyjazd trwający 1-2 lata. Wiąże się z bardzo dużą samodzielnością wolontariusza i czasami ma charakter religijny lub związany jest z akcją humanitarną.

Czym różni się Wolontariat Europejski od pozostałych programów wolontariatu? Wolontariat Europejski to program Komisji Europejskiej wspierający młodych wolontariuszy (18-30 lat) w całej Europie. Wolontariusz ma zapewnione pełne

9


Z DO A OD W O L O N TA R I AT 10

Najlepsze informacje to te z pierwszej ręki. Gdzie znajdę prawdziwego wolontariusza? Zajrzyj na strony Stowarzyszenia Uczestników Wolontariatu Europejskiego Trampolina: www. trampolina.org.pl. Historie wolontariuszy znajdziesz również na stronie: www.worldvolunteerweb.org.

utrzymanie, kieszonkowe i opiekę merytoryczną. Program wspiera również osoby, które z różnych przyczyn (niepełnosprawność, uwarunkowania społeczne, materialne itp.) mają mniejsze szanse wyjazdu na wolontariat zagraniczny. Czym się różni wolontariat od zwykłej pracy? Tym, że nie dostaje się pensji. Ale i tym, co się robi w czasie wyjazdu. Wolontariusz ma siłę przebicia, pasję i chęć zmieniania świata – a to przy wielu projektach jest wprost niezbędne. Pracownik etatowy nie będzie miał tego żaru i przekonania. Prawo gwarantuje, że nie ma takiej opcji, by instytucja czy organizacja potraktowała wolontariuszy, jak „tanią siłę roboczą”, zwykłe zastępstwo dla pracowników etatowych, czy kogoś do wykonywania prac, których nikt inny nie chce. Co powinienem załatwić przed wyjazdem? Wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bywa, że wymagane jest pozwolenie na pracę, a nawet wiza. Jeśli twój projekt będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, musisz mieć także pozwolenie na pobyt. Czasem organizator prosi o zaświadczenie o niekaralności (w przypadku pracy z dziećmi). A jest wymagane jakieś specjalne pozwolenie na bycie wolontariuszem? Zdarza się, że wolontariat traktowany jest pod względem prawnym jak zwykła praca i wszelkie pozwolenia oraz restrykcje związane z pracą dotyczą także wolontariatu. O szczegóły pytaj w organizacji wysyłającej wolontariuszy. POWODZENIA!

Eurodesk Polska o wolontariacie za granicą WolontariUszE łączcie się!

Chcesz wiedzieć, jak w praktyce wygląda wolontariat za granicą? Porozmawiaj o tym na forum Eurodesk Polska! Z wolontariuszami i rówieśnikami, którzy też myślą o wyjeździe. Kto pyta, nie błądzi. A zatem... wolontariusze łączcie się! w w w . e u r o d e s k . p l / w o l o n t a r i u

s

z

e

W jaki sposób najszybciej sprawdzić różnice między ofertami wolontariatu o tej samej tematyce? Najlepiej przy pomocy porównywarki Eurodesk Polska! Programy wolontariatu możesz porównywać według sześciu kategorii tematycznych. w w w . e u r o d e s k . p l / p o r o w n y w a r

k

a

Kto porównuje - ten wie!

Wybierz swój wolontariat!

(wkrótce na stronie Eurodesk Polska)

Jak wybrać wolontariat skrojony ma miarę swoich możliwości i potrzeb? Wkrótce nie będzie z tym problemu. Krajowe Biuro Eurodesk Polska pracuje nad zaawansowaną wyszukiwarką ofert wolontariatu zagranicznego. Efekt wkrótce na: w w w . e u r o d e s k .

p

l


POLSCE W

K R O K

Aby wziąć udział w workcampie, wejdź na stronę www.memoria. org.pl i znajdź listę organizacji, które zapraszają na obozy. Aby wziąć udział w wolontariacie rocznym, skontaktuj się z Fundacją „BORUSSIA” www.borussia.pl lub Fundacją Krzyżowa www.wolontariat.net.pl.

łz Pr z y ram zosta z ialno ś ć i cją d Ten prog ie z Funda w y o c p a Od wspó łpr ą im. cj e a w d P amię ć , n t u s F owany je y żow a i a realiz ”, Fundacją Kr z IA S S riat. U „BOR wolonta o. Batoreg kcampy i roc zny aktr W Stefana r i. tygodn boru wo y 4 w o o iec d d m 2 z ie Mas ją od lski, N sze tr wa -20 z Po ra p ) h ic Te pier w olontariusze (9 n w sąsied owego w jó u a z r o k b o h cie odnic kultur o ze wsch ny dziedzic twa z ny i jedneg ro riat roc w zależności od projektu ch ta o n z lo c o e W rz . a ech, ch n z y C n ją cu ygranic z Polski, Niemiec, z r p , ii w ó m r region o s ób z w na W a ć ¿ 18 – 28 a praca zaby tkó a tr afi n to wspóln sji dla ochrony ż o M . u o k s R j i lą e y Ś jn merc y Ukrain Dolnym firmy ko długo h or a z uzeum ), ty Mazur ac m k . je p o r (n P tucji go ). nia do insty rchitek tonic zne świadc ze o d e a ci y a b r o iu d z b . p ją (n wia e umożli odu. terminow o w w ybor ze zaw g e pr z ydatn

POLSCE

ORGANIZACJE

P I E R W S Z Y

W

o j O pis szy m óźnie h tariu eu. P . lskic e o s p a wolon szy, b tariu nej z sd ata n d v o e e l j . o w w o d onie: ww h r c t ę y i s łając sić s z na y o s s ł e y g i . w z z 0 WOLONTARIAT i znajd id a/10 izacj orga n niektórych index.php/ EUROPEJSKI y pl/ ad res dziez.org. – PROGRAM lo m . w w eż „Młodzież w działaniu” w łodzi a m „M r J g o r U – P O T rg.pl Z A N dziez.org.pl ra mpolina.o tariatu Możesz wyjechać do jednego z krajów europejo n t l . o w l m o . w www ków W u”; w skich i pracować społecznie na rzecz zagrazestni .myevs.net ałani c i U z d e i w en ww nicznej organizacji o charakterze niekomercyjlogi arzysz w Polsce; w za, b - Stow arius go nym. Masz do wyboru najróżniejsze projekty: t e i n i; k o k s l w j o ó w skaz Europe yłego od ekologicznych, przez społeczne, dotyczące szy, w kań u ona b i r r t a s spot olont kultury i sztuki. Przed oraz w trakcie swojego jsce ych w - mie obecn u EVS t m e a n wyjazdu będziesz brać udział w seminariach r . g s w.4ev z pro w w y z s u (kursy praktyczne, zajęcia językowe). W ciągu tari wolon roku wyjeżdża z Polski ok. 400 osób. Uwaga! Pierwszeństwo wyjazdu ma młodzież h znajdująca się w trudnej sytuacji społecznej, adkac przy p h c y n zdrowotnej lub ekonomicznej. Czasami wymagaecjal (w sp na jest znajomość języka obcego. 8 – 30 ) 1 ¿ d 16 lat – o

ORIA AT GO MEMONTARI ODOWE L R O A W ZYN A MIĘDDZICT W GO E E I Z W D cję URO z Funda any pr ze s z ło ś ć , KULT ainicjow

ORGANIZACJE

12

K K R O jących : Y u Z m ronie j S przy R W na st P I E rganizacji z znaleźć sisz mu żes y o

13


¿ 18+

POLSCE W

JI ROMOC ENIE P Z S Y Z R STOWA TARIATU z nyc h N O L O agr anic W sk uje z oż -

oz y z um k tór a p lsce or a niz acja, ów w Po h or ga c ta k je To or ga z y do pr ogr am w pr o s hać łu iu ia r z d ta w u n z s yjec wolo w zięcie h . Mo ż e m c o raja k p a r la z k o s liwia P Będzie nad 100 pie godnie. u ch w po r ty y g n -3 a w 2 w , o y niz dziennie tr w ając . z p d ac e m r o a p g c k 7 n a w or jęcia to niowo, ni tygod Najc zęsts ze z a tec zd y ż 5 u ć a w w co s ób. obiek tó 10 -15 o c z ny c h, r em on t lic z ącej w acja i w tur ysty nad r ó e k s n la o z k s : nie opiek a fiz yc zne spr z ąta aw ny m, he blic znej, e łnospr p ofilu ar c ie r n no ś c i pu p , o m z y ó z b s o r a ta s ćn p omo c te ż tr afi Mo ż e s z k tór ym ym. n z c dziećmi. ty kr aju, w s a ty r k y a , z niej m ję y jomoś ć pr z ynajm ologic zn jest zna amp, w stopniu łon a z n c a a g a tw c W ym do p ań s ny w or k a ię d s ar tę ię c K s ją pejsk ą ybier a o db y w a wnym. W ieć ze sobą Eur o ty a ik n u k om ale ż y m g o UE , n e go. kowskie dr owotn Z ia n e z c ie p z e Ub

K K R O z Z Y e z S r p W są R P I E prowadzone zibie ed y si Zapis ub w net l . a i inter n e jna: rzysz stowa tracy rejes zł. a t a Opł 800 0 do od 10

J O T U mocji Z A N yszenie Pro warz

Sto tu: taria s.pl Wolon mp a c k or i, w w w.w zasa m 26 (c w, ¿18z-godą rodzicó za lat) od 16

POLSCE

niz acja, to or ga t” ia lw Ś idei ogó „ Je den mow anie ys zenie uje z li a e R Stow ar z el pr z yję ła pr o r ac y. a c i wspó łp k ację. Mas z k tór a z du o pokoju e g e z a w r to o noświa ntariat lo o w. w tó z ze pr ojek y n ar o go p opr a r odz aje ow y to międz w d u r o in go d z . m r 6 te do w y b . o k t kr ótk acują o ia r r p cia ta y n ic lo z Wo estn być aję oz y. Uc z Mogą to zec z r a n dowe ob dni w tygodniu. ia , dzia łan ,5 y dziennie r ace r emontowe ego. Workc amp p i, r m ć tu a aln n a z dzie k is i. ś r o do w , 4 tygodn dla tych o c hr o n y to coś 0 dn i d o 1 y d w m o o a c in ją tr w a m w or k goterm riat d łu iej jedny y. n ta n jm a lo n o W a co iesięc yli już n 3 do 12 m r aju, w k tó k tór z y b w ają od ak tr k y ty z k ję je yć pie. Pr o ajomoś ć t. Tr zeba te ż b n z t s je a k n je a o g r a p W ym d an y y w a się r ym odb tow ar z ys zenia. s m c z łonkie

ap esz pła A by z ajdzi eży w , nal r konta zn a i n e sz j). u me etowe kę (n skład nie intern ca m p k r o w o r na st yjazdem na nież w rów niowy Przed łosze ełnić rz zg y wy p a ż l e u l m a n for onie). alny t a str specj nia n wolontaria a r b o (do p ularz na e d n ak j z s rm musi e. Po fo nowy biści ter mi a oso r u i długo b o d ść przyj iat”: J O T U e „Jeden Św N A Z e ni rzysz rg.pl Stowa wiat.o s n e d e j . w ww

W

ORGANIZACJE

STOWA WIAT” Ś „JEDEN

K K R O zyZ Y ar w S o t W s R P I E isać się do cić roczną

ORGANIZACJE

14

MPY KCA NIE R O E W RZYSZ

15


W ORGANIZACJE

Z A N O T U J

Fundacja „BORUSSIA”: www.borussia.pl Initiative Christen für Europa e. V. - ICE: www.freiwilligendienst.de

¿ 18-30

K K R O estnictwa Z Y cz u S h W c a R P I E cje o zasad azdu można

yj ma ach w Infor nie dla wości om ad z e r i niach g l z a ż k o e t w m o o ą d p z i o c kolic, s r w o a a n a międz y w ychow ow a i c h kać n – ą k s c a y a ie r r z y n p r K u ja a w S ale z ją się jek t, k tó zjazd kańcó – z ajmu y ” to pr o miesz kendowych gółow e z akonne . „M łodzi Światu boż s z ym. Kr aje z e c e z w s ( ju ą a b ż , n h u ie a c z c l o in d i k z m ło ś ć p om ia, Ukr a esz opols danie nie ja, Peru, Alban i, ogóln rz znajdzi owej). s otr zebn ma z a z a o p R a ą et .: s n n n e i .i z to m ter m inter ntarius ad z ą misyjne kie. Wolo Wspólnie pr ow h, ronie s t ń s a k y a n c kr aje afr ć misjonar z y. w s zko ła ra , ice, uc z ą T U J iat by w spie ieci ulic y, świetl ośr odki zdr owia A N O ki Wolontar U”: dz ują Z d u b i, T s domy dla m A y jań I ŚWI się chor ację. ć Salez M ŁODZ „ opiekują ow adz ą k atechiz t, tr z eb a br a y n r ia , pr Misy j .pl w o lon ta S ale zjańskiego eduk acji wm h chać na c je m ia y w w w.s u n w im ła y in Ab ł w dzia pr z e z m ia ) z M d u W a (S y c z y nn yjnego je dus zp r iatu Mis fik acji podejmu ć ję z yk a li Wolonta a oś w m k jo o y zję je s t zna emy ¿ 18+ r ok , de c e go c hc m agan a r y tó W k . M o ć d W ś , S o ju z ln r a r ła s te w k dzia ując ego ia się w ną obowią z ć z aanga żow an na w łas ż te a ę b h e c z , ć tr a , h o c g je ie k atolick ie . Ko ś cio ła ić ube zpiec z en p u k y w ę k ę r

POLSCE

Fundacja „BORUSSIA”, we współpracy z niemiecką Inicjatywą Chrześcijan dla Europy (ICE), organizuje wyjazdy do Niemiec i Rosji w ramach projektu „Wolontariat Socjalny – Budowanie mostów w Europie”. Wolontariusze pracują w placówkach socjalnych i opiekuńczo-wychowawczych działających na rzecz dzieci, młodzieży, azylantów, osób niepełnosprawnych i starszych. Projekty trwają 12 miesięcy. Kwalifikacja następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia oraz udziału w seminarium i zajęciach.

Aby zgłosić chęć udziału, należy dostarczyć (nie drogą elektroniczną) zgłoszenie zawierające: życiorys napisany odręcznie, info o znajomości języków, zaświadczenie lekarskie, zdjęcie legitymacyjne, list motywacyjny oraz referencje od organizacji, z którymi wcześniej współpracowałeś.

I JNY JAŃSK SALEZ TARIAT MISY N O L ” O U T W ZI ŚWIA „MŁOD

W

16

BUDOWANIE MOSTÓW W EUROPIE

K R O K

ORGANIZACJE

POLSCE

P I E R W S Z Y

17


POLSCE W ORGANIZACJE

si nar Udaj Ter mi ane noty. ń p od a k t o wspól p s wiesz o a d c js w Ta m . e i mie i n zegółó o c str nt. sz j są na e c ę u. eż wi yjazd się t ści w o w i l ż i mo

J O T U janki: Z A N n os a K y str .pl Sio m isje oica. w w w.v

¿ 18+

POLSCE

e p z on y pr z tarius z y t pr ow ad sy. Pr ac a wolon ia skich r ń a ta ij n c Wolo z K an o s ji chr ześ y is n m le i a c d ś o św. Mag dzia łaln y. omoc y w r ojek t ma 4 f az W kraju ga n a p P . miesięc y. ie c 6 ie o w d ś otk ań, 1 m w a od na c a ły er eg sp isji. anie — tr at odby w a s z w sm to a o z g c y d z Pr gi po an d y d k ania k o w yjazdu i posłu o dotar ciu na z amies z p d ro nie, już wując się staje wp 2 tygod pr z ygoto rius z zo z ajmuje ta — n ja lo c o ta W Orien c zenia. wa ej. pr z e z n a jek tu, tr y misyjn c miejsce a r p wna pro tm y łó r g w ć ś y . ę n z o ia w ad z misji — c uje swoje zadan z ymie riat na Wolonta sz w ykon wa, spędzone w R ję, ta n lo riu d o , eks w ń fl t, ie e z r la do 2 ię — tyd c z as na cofania s iusz ma Okres w y iejscu, wolontar ą kraju. mm rotu do tóre chc lub inny ię do pow jest dla osób, k wiecie. s je u w ny h na ś pr z ygoto e z n ac z o cijańskic tym jek t pr z y chr ześ uchow y jest w z r Ten pro a n jo is d m i ć y a n g ij a wspom ek t relig j, że asp ażny. Pamięta gólnie w e z k u s zc pr z ypad

K K R O ań Y k Z t o S p R W ze s P I E ę na jedno z

W

z lij stu Napis i wyś iu li usz skim u pisan c e a w n ri n a t a r ia n r W f o ta i n . t e lo alett e być kwes e ad z ą w o S tt w o le r a a p S L i ż La tyn ronie ny mo r ze S ale tte. Ośr odek w z yby w ają na st p o m oc Misjona pr zony S ale y z c r a z L tó s k e w ja za mi j. Fr ancji r z ymów, skiej (zn etowe dla pielg i Bożej S aletyń 800 m ). ntern i 1 tk to dom a i c M ś : w y s oko tuarium lette J ni s ą n a ac h na d o S ank O T U D. de La Sa riat podziele lu na ię w Alp s ta N o ia g w e A ś c Z N. dują c a łego onta gą hote u a ir e - wol rius ze z ię obsłu ię obsłu Sa nct Wolonta ni.pl ajmuje s s z y a je t u w e lo l jm a za ote db a w w w.s gr up y : h ur ac yjna ścielna ób, r esta r estaur acji, ko . c 1000 os ią s w mie r z y mó w riat tr w a k tór e mają gą pielg . Wolonta y, m b iu o r s a o tu ć kiej. o s ank gą lic z y c y wolontar iac ¿ 20+ . js c e mo o a g r ie p ie m k s w a N nie r anc u wiadc z e moś ć f z yć ju ż do ś t z n ajo i s ą uc z e s tnic . s je a n n z W y m aga s z e zobowią z a ac a tr w a 7 god Pr r iu wolne ń Wolonta ych ms z ach św. ie z d ln ługuje z s z y pr z e w niedzie godniowo pr z ys lontariu pada. ty o , w ie je n u n dzie pr z yjm i listo tuarium sierpnia m lipc a, g o . S ank ie tk ją y ,zw c a ły r ok

KI DOWY YNARO KANOSJAŃS Z D IĘ M T IA R A T Sióstr WOLON adzenie z Z gr o m ole -

ORGANIZACJE

18

at ntari Wolo ALETTE LA S

K K R O języku Z Y w S y n j W y c R es P I E list moty wa go na adr

19


POLSCE W

O Janinie Och słysza ł ch ojskiej i Polskie j Akcji Hu yb manitarn pomoc m a każdy. To orga ej nizacja, ieszkańco k tóra nie m krajó wojną , r sie w ubogic ó ż n y mi h, nękan klęskam uchodźc i. ych ami i re patrianta Opiekuje się ta program k że mi w Po y doż y wia lsce, pro nia dzieci P r o gr a m w ad z i w GL E N – jeden z p szko łach. m łodym r o gr a m ó ludziom w PAH – możliwo sięc zne daje ść w staże w olontaria yjazdu na tr z y cie k tór mie c kie (Afr y c h pr a c yk a ), w ow a spo łec zn tr akości w je ć będą na r zec z dn y m z się. W k kr ajów r lok alnych a ż dym p oz wijają r ojekcie z r ó ż ny c c ych uc zestn hk ic z ą 2-3 W y m a ga r ajów. o s o b y n a je s t s k ie g o . dobr a z n ajom o Tr ś ć ang minimum z e b a te ż z o ielb o w ią z a r ć s ię mu „E d o c z nej pr ac y do uk ac ji na r ze c z pr og Hum anit do Polsk r ar n ej” i. po pow a r o c ie

¿

21 - 30

POLSCE

¿ 18+

GLEN

W

o gr am or ganiz Poz w ala o w any pr z e z m P I E S ale się w d łodym Polakom R W S zia łania na z aan z janó w. Prześl Z Y jednej z g a ż o w an misyjnyc ij na K R O ie dziewięc h na świe adres bądź iu placó cie (kr aje c z ą : Alb poczt e-mai K w ek , w k tór y ania, Ke o lowy w z y c n h ia, Mada uwzgl się mies Sierr a L ęd nie swoje CV, zga s e on niem dotyc Pr z ygoto e, Uganda, Ukr a k ar, Peru, Rosja hczas ina, Z am , w ania d owych wszystkich nauko bia ). o c z asie n doświ wych ale ż y uc w yjazdu tr w ają adcze i list z ę s zc z a ń tk ania w moty w zawodowych ć na com r ok . W tym spólnoty a , ora c ie c y s h j ię n c w c z ne spo w dzia ła y e z W . s a z r N s z a w awie, an pisz: nia S ale yjech zosta ga ż o w a ć ać na zjanów. dlacz co najm niesz ego S am w o s m ię niej r ok i s ję. Na za lontaria w Sal (w w yją – jedyn stępn t tr w a ezjańs proszony n tkow ych ie 3 mie ie a k i p spotk m Ośr rzy sią rius z mu od k u anie si podzie ce ). Po powr oc padk ach Misyj Z A N ie wolon lić się sw z innymi ny m. O T U ta oimi doś m łodymi Centr wiadc ze ludźmi. Jeśli chc niami u m Mi J e s z skor ę dzy na Wolon z ystać z dobr z e ro d o w taria tego zna e go tu D o w w w.w udać . B ą ć ję z yk kr aju, do pr ojek tu, musis n B os o lonta z dź te ż p k co: tó r riat.s e go c hc e r z ygoto w ek m a s z się alezj w any, że w łasne w a nie. k a ż da z y m a g an pl placó ia wobec k an d y d a tów.

20

P I E R

W S A by z głosić Z Y K R O należ K y sko się na wol n ontar t (e-ma aktow iat, ilowo ać si ę lu b l z koo istow rdy na nie) torem Adres proje n ktu G dzwon a stronie LEN. ić mo żna t internetow d o wa akże ej, rszaw skieg o biu ra PA Z A N H. O T U Polsk J a A kc ja Hu w w w.p m a nit a h.or arna: g.pl, w w w.g len-e u ro p e .org

ORGANIZACJE

ORGANIZACJE

MIĘD WOL ZYNAR DON ONTARI ODOW Y A BOS CO T Pr

21


MIĘDZYNARODOWE ORGANIZACJE

w w w . a s s u m p t i o n v o l u n t e e r s . o r g Organizacja wysyła wolontariuszy do międzynarodowych wspólnot w Europie, Azji, Afryce i Amerykach. Biorą udział w programach edukacyjnych dla mieszkańców. Wolontariat trwa od roku do 2 lat. Kandydat musi być katolikiem, mieć wyższe wykształcenie i znać dobrze język kraju, do którego chce wyjechać. Trzeba także na własną rękę zadbać o wizę na pobyt. ¿ 23-40 lat

APARE/GEC

w w w . a t d u k . o r g ATD zajmuje się pomocą ludziom żyjącym w nędzy, przeważnie w miejskich slumsach. Na początku wolontariusze mogą wyjechać na jeden weekend do Londynu (koszt: 12 funtów) lub na letni workcamp w Anglii lub na kontynencie, żeby sprawdzić, czy dobrze czują się w takich działaniach. Obowiązkowa jest znajomość j. angielskiego. Po projekcie krótkoterminowym można wybrać wolontariat 3-miesięczny. Po trzymiesięcznym wolontariacie jest możliwość wyjazdów długoterminowych. ¿ 18+

w w w . a p a r e g e c . o r g Od lipca do września możesz wyjechać na 2-3-tygodniowy workcamp (APARE). Twoim celem będzie pomoc w odbudowie i konserwacji zabytkowych budowli, zajmie ci to 6-7 godz. dziennie, potem masz wolne. Koszt w zależności od długości wyjazdu i wieku uczestników waha się między 95 a 300 euro. GEC to program wolontariatu długoterminowego, realizowany w ramach EVS. ¿ 16+

Worldwide Opportunities on Organic Farms (WWOOF) w w w . w w o o f . o r g WWOOF jest organizacją pośredniczącą pomiędzy farmerami poszukującymi pomocy a woluntariuszami chcącymi pomagać na farmach. Kandydaci powinni znać język kraju, do którego zamierzają wyjechać. Praca trwa zazwyczaj 6 dni w tygodniu (6 godz. dziennie). W zgłoszeniu zawrzeć należy jak najwięcej informacji odnośnie swoich oczekiwań (gdzie chcemy jechać, co lubimy robić). ¿ 18+

ATD Fourth World

Internationale Conference Volunteers (ICV) w w w . i c v o l u n t e e r s . o r ICV zajmuje się organizacją konferencji, szuka wolontariuszy do ich obsługi. Pomagają oni w punktach informacyjnych, przy tłumaczeniach, w administracji. Wyjazd trwa 1 do 2 tygodni. Trzeba znać angielski. Czasami organizator zwraca koszty podróży, zależy to od konkretnego projektu. ¿ 18+

g

MIĘDZYNARODOWE

Associetate Missionaries of The Assumption

w w w . c o n c o r d i a - i y e . o r g . u k Concordia organizuje 2-4-tygodniowe workcampy (od czerwca do września) w 40 krajach świata. Zadania to przede wszystkim konserwacja zabytków, działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, a także praca z dziećmi specjalnej troski. Uczestnicy wpłacają wpisowe (6-10 funtów) oraz opłatę za projekt (150 euro). Zdarzają się projekty dla 16-latków. Zgłoszenie przez Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu – FIYE Poland. ¿ 18+

ORGANIZACJE

22

Concordia

23


r

TALE INT

E

Camphill Special School inc. w w w . b e a v e r r u n . o Camphill to sieć ośrodków zajmujących się dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Szkoły tego typu działają na całym świecie. Minimalny czas wyjazdu to 6 miesięcy, maksymalny – rok. Zgłoszenia listownie na podany adres lub bezpośrednio do poszczególnych placówek. ¿ 18+

OR

MIĘDZYNARODOWE

P

ORGANIZACJE

g

g

â www.idealist.org Idealist Jedna z największych baz danych możliwości wolontariatu. â www.worldvolunteerweb.org World Volunteer Web Portal o międzynarodowym wolontariacie. â www.helpx.net Help Exchange Oferty wolontariatu na farmach na całym świecie. Lista miejsc dostępna jest na stronie po wcześniejszej rejestracji. â www.imva.org International Medical Volunteers Association Projekty z zakresu opieki medycznej. â www.cnvs.org Catholic Network of Volunteer Service Możliwość zamieszczenia swojego profilu na tej stronie. â www.chimps.nl/volunteer.htm Wolontariat na rzecz zwierząt i środowiska naturalnego Na stronie znajduje się lista organizacji, zajmujących się tą tematyką. â www.netaid.org NetAid Możliwości wolontariatu poprzez Internet.

MIĘDZYNARODOWE

w w w . u n a e x c h a n g e . o r Jeśli zdecydujesz się na ten program, masz trzy możliwości: workcampy trwające 2-3 tygodnie (koszt: 150-175 funtów), wolontariat trwający od 1 do 12 miesięcy (koszt: 200-300 funtów) oraz projekty wolontariatu EVS. Przy dłuższych projektach organizator zwraca koszty podróży. Tematyka bardzo szeroka. ¿ 16+

OWE

ORGANIZACJE

24

United Nations Association (UNA) Exchange

ET RN

25


OPIEKA NAD DZIEĆMI

Cheltenham Festival of Literature – Wielka Brytania

Birmingham Phab Camps – Wielka Brytania

www.cheltenhamfestivals.com/jobs Festiwal Literatury jest jednym z najbardziej popularnych w Europie. W jego ramach odbywają się spotkania z pisarzami, warsztaty, wystawy oraz imprezy dla dzieci. Zadania wolontariusza: opieka nad zaproszonymi artystami, prace biurowe. Projekt trwa 10 dni, odbywa się w październiku. Wolontariusze mają bezpłatny wstęp na wszystkie imprezy festiwalu. ¿ 18+

lontariatu „Podczas wo o sobie: potrafię ję oś eg cz akli matyzu się nauczyła m ielna, szybko się zdy.” dz ja mo wy sa czne być a m sponta ni i uwielbia Marysia z Wą brzeźn

w w w . c a m p h i l l . o r g . Masz do wyboru 47 ośrodków dla dzieci i młodzieży specjalnej troski, również dla osób z problemami z nauką. Do zadań wolontariuszy należy opieka nad mieszkańcami ośrodka. Wolontariat może trwać od 6 miesięcy do 2 lat, w okresie wakacyjnym istnieje możliwość wyboru projektu krótkoterminowego na kilka tygodni. ¿ 18+

u

k

Camphill Rudolf Steiner Schools – Wielka Brytania w w w . c a m p h i l l s c h o o l s . o r g . u k / v o l u n t e e r Camphill Rudolf Steiner Schools to szkoła dla dzieci i młodzieży specjalnej troski. Wolontariusze potrzebni są w domu i szkole. Wyjechać można na okres od 6 miesięcy do roku, od kwietnia do czerwca możliwe także projekty trzymiesięczne. ¿ 18+

IRLANDIA

w w w . a l d e b u r g h . c o . u k Wolontariusze (ok. 24 osób) potrzebni są do pomocy przy organizacji Festiwalu Muzyki i Sztuki, który odbywa się w czerwcu. Zgłoszenia trzeba przysyłać do 30 kwietnia do Jane Alexander. ¿ 18-25

Camphill Communities in Great Britain – Wielka Brytania

I

Hesse Student Scheme – Wielka Brytania

w w w . b h a m p h a b c a m p s . o r g . u k Organizacja potrzebuje pomocy wolontariuszy przy obozach wakacyjnych dla młodych ludzi niepełnosprawnych fizycznie; uczestnikami są również dzieci w pełni sprawne, obozy mają na celu integrację obu grup. Każdego roku odbywa się 6 obozów, potrzeba 80 wolontariuszy. Wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, przydatne będą również referencje. ¿ 17-35

B R Y TA N I A

WIELKA BRYTANIA  I IRLANDIA

SZTUKA I MUZYKA

WIELKA

26

Choć większość Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii i Irlandii, by zarabiać, ty możesz pójść pod prąd i wyjechać tam na wolontariat! A jest on na Wyspach Brytyjskich bardzo popularny. W związku z tym możesz w projektach wybierać, przebierać i znaleźć coś, co będzie skrojone dokładnie na twoją miarę i dopasowane do twoich potrzeb. Zwróć jednak uwagę, że prawie wszystkie organizacje wymagają od wolontariuszy dobrej znajomości języka angielskiego.

27


IRLANDIA

w w w . g r o u n d w o r k . i Groundwork organizuje workcampy ekologiczne. Praca polega na przycinaniu gałęzi krzewów i drzew oraz prześwietlaniu ich koron. Projekt trwa od 1 (koszt: 30 euro) do 2 tygodni (koszt: 45 euro). ¿ 16-65

I

KONSERWACJA ZABYTKÓW, OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

w w w . r s p b . o r g Stowarzyszenie to działa na rzecz ochrony ptaków i ich środowiska naturalnego. Wolontariusze potrzebni są do pracy w rezerwatach w całej Wielkiej Brytanii; wyjazdy organizowane są na co najmniej tydzień. ¿ 16-75

B R Y TA N I A

Waterway Recovery Group – Wielka Brytania

I

WIELKA 28

The National Trust – Wielka Brytania w w w . n a t i o n a l t r u s t . o r g . u k / v o l u n t e e r i n g / Ta organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego w Wielkiej Brytanii potrzebuje wolontariuszy na okres od 3 do 6 miesięcy. Istnieje też możliwość płatnego wolontariatu wakacyjnego. ¿ 18+

Cathedral Camps – Wielka Brytania w w w . c a t h e d r a l c a m p s . o r g . u k Organizacja zaprasza na tygodniowe workcampy w czasie wakacji Cel: renowacja zabytkowych kościołów i katedr w Wielkiej Brytanii. Koszt: 100 funtów. W ramach opłaty wolontariusze mają zapewniony odpowiedni sprzęt; podróż we własnym zakresie. ¿ 16-25

e

Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) – Wielka Brytania

w w w . w r g . o r g . u Organizacja zajmuje się siecią kanałów łączących rzeki i jeziora. W czasie Canal Camps wolontariusze pracują przy rekonstrukcji starych kanałów, oczyszczaniu przybrzeżnej roślinności. Czas pracy: od godz. 9.00 do 17.00; uczestnicy płacą 42 funty za jedzenie i zakwaterowanie. ¿ 21-70

k

BTCV – Wielka Brytania w w w . b t c v . o r g W czasie wakacji wolontariusze mają okazję włączyć się w różne działania na rzecz środowiska: mogą wykonywać prace leśne, przygotowywać ścieżki edukacyjnei dbać

IRLANDIA

B R Y TA N I A

Groundwork – Irish Wildlife Trust Volunteers – Irlandia

w w w . s h e i l i n g s c h o o l . o r g . u k Wolontariusze potrzebni są do pomocy przy dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej. Organizują dla podopiecznych zajęcia edukacyjne i artystyczne. Od kandydatów wymagane jest wcześniejsze odbycie przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Projekt trwa rok. ¿ 18+

WIELKA

The Sheiling Community – Wielka Brytania

29


IRLANDIA I

w w w . l e e a b b e y . o r g . Chrześcijańska organizacja charytatywna, która zajmuje się odnawianiem kościołów w Wielkiej Brytanii. Wyjeżdża się na minimum rok. ¿ 18+

WOLONTARIAT RELIGIJNY L’Arche – Wielka Brytania w w w . l a r c h e . o r g . u To chrześcijańska wspólnota osób niepełnosprawnych, młodzieży z problemami. Wolontariusze uczestniczą wraz z mieszkańcami w warsztatach z ogrodnictwa, tkactwa, wyrabiania świec. Wyjeżdża się na przynajmniej 6 miesięcy, możliwy jest wyjazd na 3 miesiące wakacyjne. ¿ 18+

k

Careforce – Wielka Brytania w w w . c a r e f o r c e . c o . u k Careforce przyjmuje 100 wolontariuszy rocznie do pracy przy projektach związanych z pomocą osobom bezdomnym, starszym, niepełnosprawnym, młodzieży z problemami z nauką, trudną sytuacją rodzinną. Wolontariat zaczyna się w sierpniu

u

k

Madhyamaka Centre – Wielka Brytania w w w . m a d h y a m a k a . o r g Centrum buddyjskie. Istnieje możliwość tzw. working visits (ok. tygodnia), podczas których chętni pomagają w pracy ośrodka, 35 godz. tygodniowo. Wolontariusze mogą bezpłatnie uczęszczać na wszystkie zajęcia w centrum. ¿ 16+

Manjushri Mahayana Buddhist Centre – Wielka Brytania w w w . m a n j u s h r i . o r g Społeczność buddyjska. Wolontariusze pomagają we wszystkich pracach ośrodka, 35 godz. tygodniowo. Obowiązuje zakaz palenia i picia; w wolnym czasie można uczestniczyć w zajęciach na terenie centrum. ¿ 16+

Scripture Union – Wielka Brytania w w w . s c r i p t u r e . o r g . u Co roku stowarzyszenie potrzebuje 3500-4000 wolontariuszy, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą, przekazując nauki Pisma Świętego na misjach lub w czasie

k

IRLANDIA

B R Y TA N I A

LEE ABBEY COMMUNITY – Wielka Brytania

w w w . t h i s t l e c a m p s . o r g . u k Wolontariusze pomagają w konserwacji i zarządzaniu obiektami przyrodniczymi, które znajdują się pod opieką National Trust for Scotland. Kandydaci powinni być sprawni fizycznie: praca bywa ciężka. Wpisowe: 50-120 funtów. Można wyjechać na okres od 1 do 3 tygodni. ¿ 18+

I

WIELKA

THISTLE CAMPS – Wielka Brytania

B R Y TA N I A

i trwa ok. roku. Wolontariusze muszą być chrześcijanami. Od osób, które starają się o miejsce, wymagane są referencje od proboszcza lub pastora. ¿17-30

WIELKA

30

o ich czystość. Wolontariat może trwać od 3 do 12 miesięcy, można przyjechać też na tydzień. Koszt: 60 funtów za tydzień, 40 funtów za weekend. ¿ 18+

31


IRLANDIA I

w w w . p i l g r i m - a d v e n t u r e . o r g . u k Pilgrim Adventure organizuje wycieczki dla pielgrzymów po wyspach Wielkiej Brytanii. Poszukuje przewodników. Wolontariusze muszą być pełnoletnimi chrześcijanami i lubić chodzenie po górach. Trzeba być gotowym na oprowadzanie przynajmniej jednej wycieczki w roku (trwa 7 dni). ¿ 18+

PRACA SPOŁECZNA CSV – Wielka Brytania

INDEPENDENT LIVING ALTERNATIVES – Wielka Brytania w w w . i l a n e t . c o . u Organizacja wspiera osoby niepełnosprawne w ich codziennym życiu. Możesz wyjechać na 4 miesiące lub dłużej. Odbędziesz wcześniej szkolenie, wymagany jest biegły angielski, przyda się też prawo jazdy. ¿ 18+

k

Downside-Fisher Youth Club – Wielka Brytania

3H The Handicapped Holiday Fund – Wielka Brytania

w w w . d o w n s i d e - f i s h e r . o r g Organizacja wspiera wykluczone dzieci i młodzież z Bermondsey i okolic (południowy Londyn); realizuje programy sportowe, artystyczne i rekreacyjne. Wolontariusze potrzebni są do pomocy na okres 6 miesięcy; doświadczenie w pracy z młodzieżą będzie dodatkowym atutem. ¿ 18+

Barretstown – Irlandia w w w . b a r r e t s t o w n . o r g Barretstown to program dla ciężko chorych dzieci. Corocznie przyjmuje do pomocy ok. 600 wolontariuszy, programy trwają kilka lub kilkanaście dni. ¿ 18+

IRLANDIA

w w w . c s v . o r g . u k / f u l l t i m e v o l u n t e e r i n g Ośrodki pomocy społecznej w całej Wielkiej Brytanii szukają wolontariuszy na projekty od 4 do 12 miesięcy (w czasie wakacji – na 3 miesiące). W trakcie wyjazdu będziesz pomagać niepełnosprawnej osobie w domu, na studiach, pracować z młodzieżą zagrożoną patologiami, w szkole specjalnej lub ośrodku dla bezdomnych. ¿16+

w w w . 3 h f u n d . o r g . u k / V o l u n t e e r Fundusz organizuje wyjazdy wakacyjne dla osób niepełnosprawnych, wolontariusze wyjeżdżają wraz z nimi jako opiekunowie. Przed wyjazdem odbywają specjalne przeszkolenie. Koszty to ok. 150-200 funtów. ¿ 18+

I

B R Y TA N I A

Pilgrim Adventure – Wielka Brytania

w w w . t o c h . o r g . u k Organizacja prowadzi centra dla potrzebujących (niepełnosprawni, osoby starsze, dzieci i młodzież z problemami z nauką) w całej Anglii i Walii. Projekty trwają rok, możliwy jest krótki (1-14 dni) wyjazd do pomocy. Wolontariusze opłacają wpisowe (z reguły 20 funtów) oraz ponoszą koszty podróży. ¿16+

B R Y TA N I A

WIELKA

TOCH – Wielka Brytania

WIELKA

32

wakacyjnych obozów. Za niektóre projekty, w zależności od czasu, miejsca i zadań, trzeba zapłacić od 20 do 150 funtów. ¿ 17+

33


IRLANDIA I B R Y TA N I A WIELKA

Stallcombe House – Wielka Brytania

w w w . r i c h m o n d f e l l o w s h i p . o r g . u k Organizacja działa na rzecz osób z problemami psychicznymi. Potrzebuje wolontariuszy do pomocy w ośrodkach. Dobrze, jeśli kandydat ma doświadczenie w pracy społecznej, psychologicznej, pielęgniarskiej. ¿ 22+

w w w . s t a l l c o m b e h o u s e . c o . u k Dom dla dorosłych upośledzonych umysłowo. Wolontariusze pomagają we wszystkich pracach ośrodka. Czas trwania: od 3 do 12 miesięcy. ¿18+

Cura Domi-Care At Home – Wielka Brytania

w w w . v i t a l i s e . o r g . Organizacja prowadzi ośrodki dla osób niepełnosprawnych. Twoim zadaniem będzie: praca w biurze, w centrach, w sklepach Vitalise. Wyjazd trwa z reguły tydzień, z możliwością przedłużenia do 6 miesięcy. Wymagane zaświadczenie o stanie zdrowia oraz o niekaralności. Możliwość wolontariatu grupowego. ¿ 18+

w w w . c u r a d o m i Organizacja prowadzi domy opieki dla starszych osób. Przydatne jest prawo jazdy. ¿ 18+

.

c

o

.

u

k

Leonard Cheshire – Wielka Brytania w w w . l e o n a r d - c h e s h i r e . o r g Organizacja prowadzi domy dla osób niepełnosprawnych fizycznie oraz z problemami w nauce. Wyjeżdża się na 6 do 12 miesięcy. Wolontariusze pomagają mieszkańcom ośrodka w wykonywaniu codziennych czynności.¿ 18+

Vitalise – Wielka Brytania u

k

Worcestershire Lifestyles – Wielka Brytania w w w . w o r c e s t e r s h i r e - l i f e s t y l e s . o r g . u k Organizacja działa na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie. Wolontariat trwa przynajmniej 4 miesiące. Zgłoszenia przez cały rok. ¿ 18+

IRLANDIA

Richmond Fellowship – Wielka Brytania

I

w w w . s h a r e v i l l a g e . o r g Centrum działa na rzecz osób niepełnosprawnych, celem jest integracja ze społeczeństwem. Potrzeba 20 wolontariuszy w czasie wakacji. Projekt trwa przynajmniej tydzień, długoterminowy od 6 do 12 miesięcy. ¿ 18+

B R Y TA N I A

Share Holiday Village – Wielka Brytania

w w w . i o n a . o r g . u k / i o n a _ v o l u n t e e r . p h p Stowarzyszenie (założone dla osób wykluczonych ze społeczeństwa) zaprasza na okres od 6 do 18 tygodni. Wolontariusze pomagają we wszystkich pracach ośrodka. Uwaga! Jedzenie tylko wegetariańskie. ¿ 18+

WIELKA

34

Iona Community – Wielka Brytania

35


w w w . s e n s e . o r g . u Praca z osobami głuchoniemymi i niewidomymi. Możesz wyjechać na tydzień (od lipca do sierpnia), będziesz pomagać w organizacji wypoczynku dla dzieci i dorosłych. Wymagane zaświadczenie o niekaralności. ¿ 18+

k

UNA Exchange – Wielka Brytania w w w . u n a e x c h a n g e . o Dwutygodniowe workcampy (czerwiec – październik, styczeń – kwiecień) w Walii związane z pracą społeczną, ochroną środowiska, kulturą i sztuką lub pracą z młodzieżą. Koszt: 50 funtów. ¿ 18+

„Podczas wyjazdu nauczyłam się czegoś o sobie: jeste m w stanie ugotować obiad dla 25 osób, choć kucharz ze mnie jednak sła by.” Ania (26 l.), Poz nań

r

g

IRLANDIA

E

TALE INT

OR

IRLANDIA I B R Y TA N I A

P

SENSE – Wielka Brytania

I

WIELKA

PRACA Z MŁODZIEŻĄ

BRYTYJSKIE

w w w . s i m o n c o m m u n i t y . c o m Simon Community to organizacja zajmująca się bezdomnymi. Istnieje możliwość wolontariatu czasowego (3-7 godz. tygodniowo) lub wolontariatu w pełnym wymiarze. W przypadku wolontariatu stałego organizator zapewnia szkolenia. Pobyt minimum 6 miesięcy. Trzeba dobrze mówić po angielsku. ¿ 18+

âwww.timebank.org.uk Brytyjski portal o wolontariacie. ETOWE âwww.ncvo-vol.org.uk The National Council for RN Voluntary Organisations (NCVO) Sieć ponad 200 lokalnych współpracujących ze sobą biur wolontariatu. âwww.volunteering.org.uk Volunteering England âwww.do-it.org.uk DO-IT Baza projektów. âwww.volunteering-ni.org Volunteer Development Agency Możliwości wolontariatu w Irlandii Północnej. Lista organizacji, które potrzebują wolontariuszy. âwww.volunteerscotland. org.uk Volunteer Central Network Scotland Szkocki portal o wolontariacie. Przydatne wskazówki prawne. âwww.volunteering-wales.net Volunteering Wales Kontakty do 33 lokalnych biur wolontariatu na terenie całej Walii. âwww.volunteeringireland.com Volunteering Ireland Irlandzki portal o wolontariacie. Zawiera bazę aktualnych ofert. âwww.scvo.org Szkocka Rada Organizacji Wolontariackich. âwww.vds.org.uk Szkockie Centrum Wolontariatu. â www.wcva.org.uk Wales Council for Voluntary Action â www.volunteeringireland.com Portal o wolontariacie w Irlandii. âwww.activelink.ie/irish Linki do organizacji poszukujących wolontariuszy w Irlandii. â www.ucc.ie/careers/web/Students/ Undergraduate_Options/YearOut.html Różne możliwości wolontariatu w Irlandii przez 6, 12, a nawet 24 miesiące.

WYSPY

36

The Simon Community of Ireland – Irlandia

37


w w w . l e g a m b i e n t e . e u / v o l o n t a r i a t o Zadania wolontariusza: oczyszczanie plaży i szlaków turystycznych, monitorowanie parków krajobrazowych w górach i na wybrzeżu. Koszt: od 150 do 240 euro. Projekty dla osób niepełnoletnich są droższe. ¿14+

w w w . s c i - i t a l i a . i t Workcampy trwają 2-3 tygodnie i odbywają się od czerwca do sierpnia. Zgłoszenia poprzez Stowarzyszenie „Jeden Świat”. Obowiązuje wpisowe. Osoby niepełnoletnie powinny być z opiekunem. ¿18+

Lunaria – Włochy w w w . l u n a r i a . o r Workcampy trwają 2-3 tygodnie, a zadania wolontariuszy zależą od tematyki konkretnego obozu. Obowiązuje karta członkowska i wpisowe. Miejsca dla 1400 osób. ¿18+

g

TALE INT

OR

KRAJE BAŁTYCKIE Pahkla Camphill Kula – Estonia w w w . p a h k l a c k . To nazwa jednej z osad dla osób niepełnosprawnych intelektualnie międzynarodowego ruchu Camphill. Wyjazdy na minimum rok. ¿ 20+

e

e

B A ŁT Y C K I E

Servizio Civile Internazionale – Włochy

OWE

KRAJE

w w w . l i p u . i t Ta organizacja działa na rzecz ochrony ptaków. Wymagana jest znajomość angielskiego, ew. włoskiego. Przyjeżdżać można od kwietnia do października, na okres od 1 tygodnia do 1 miesiąca. ¿18+

ET RN

P

Italian League for the Protection of Birds (LIPU) – Włochy

âwww.centrovolontariato.net Narodowe Centrum Wolontariatu we Włoszech. âwww.volontariatoggi.info Internetowa gazeta poświęcona wolontariatowi. âwww.fivol.it Włoska Fundacja Wolontariatu.

E

Legambiente – Włochy

w w w . a g a p e c e n t r o e c u m e n i c o . o r g Agape to ekumeniczne centrum konferencyjne. Każdego lata około 15 wolontariuszy pomaga w działalności tego ośrodka. Pracują w kuchni, prowadzą bar i opiekują się dziećmi. Przyjeżdżać można na 3 do 5 tygodni. ¿18+

I

WŁOCHY I KRAJE BAŁTYCKIE

Agape Centro Ecumenico – Włochy

WŁOCHY

38

Ten kraj kojarzy nam się z wakacjami i lenistwem... Raczej nie licz na to, jeśli wybierzesz któryś z projektów we Włoszech! Pracy będzie dość, a w dodatku w czasie wolnym też nie zabraknie ci atrakcji: będziesz zwiedzać zabytki, smakować kuchnię i zawierać znajomości. W tym kraju wspaniałej architektury wiele mają do zrobienia wolontariusze, którzy chcieliby dbać... o przyrodę. Estonia, kraj mały, ale prężnie się rozwija, też ma do zaoferoania wiele.

EstYES – Estonia w w w . e s t y e s . e e Workcampy. Zgłoszenia poprzez Stowarzyszenie „Jeden Świat” (patrz str.14.). ¿ 20+

39


w w w . u e a . o r g Jeśli chcesz działać na rzecz upowszechnienia języka esperanto – to projekt dla ciebie. Praca biurowa. ¿ 18-29

w w w . i n j u v e . m t a s . e s Letnie workcampy: pomoc na wykopaliskach archeologicznych, odbudowa i konserwacja zabytków itp. Obozy trwają 2-3 tygodnie. ¿18+

Annee Diaconale Belge – Belgia

Asociacion Europea de Intercambio Educativo (COINED) – Hiszpania

Service protestant de la Jeunesse, Rue de Champ de Mars 5, 1050 Bruksela +32 25106161/+32 25106164 Organizacja jest członkiem Protestanckiego Biura Młodych. Wolontariusze pracują przez 10-12 miesięcy w domach dziecka, domach starców lub dla osób niepełnosprawnych. Trzeba znać podstawy francuskiego. ¿ 18-25

Acçăo para a Justiça e Paz – Hiszpania

E

w w w . a j p a z . o r g . Akcja dla Sprawiedliwości i Prawa zajmuje się organizacją workcampów w Hiszpanii oraz innych krajach. Obozy trwają zwykle 2 tygodnie. ¿18+ ET RN

TALE INT

âwww.vrijwilligerswerk.be Vrijwilligerswerk Baza danych, ofert, projektów. âhttp://hetpuntbrussel.be/english Strona poświęcona wolontariatowi w Brukseli. âwww.volontariat.be Wolontariat we wspólnocie francuskojęzycznej Belgii. âwww.markt.nl/ dyp/.147,12,0.html Przewodnik internetowy, oferty. âwww.nov.nl Holenderskie Stowarzyszenie na Rzecz Wolontariatu. â www.benevolat.lu Portal wolontariacki (Luksemburg).

w w w . c o i n e d - s p a i n . o r g Praca połączona z nauką języka. Programy trwają od 2 tygodni do pół roku. Konieczna komunikatywna znajomość hiszpańskiego. Koszt udziału ok. 400 euro (plus 150 euro depozytu). ¿18+

OR

E

TALE INT

OR P

KRAJE BENELUKSU

Instituto de la Juventud „Servicio Voluntario Internacional” – Hiszpania

P

ETOWE RN

Universale Esperanto – Asocio – Holandia

OWE

p

t

âhttp://juventude.gov.pt/Portal/Voluntariado Wolontariat w Portugalii. â www.plataformavoluntariado.org Platforma del Volntariado de Espana Portal o wolontariacie w Hiszpanii. âwww.hacesfalta.org Hiszpański portal dla wolontariuszy.

Każdy, kto choć raz był na Półwyspie Iberyjskim, wie, że jest tam co oglądać – i nie mówimy tu o plażach, ale o wspaniałych zabytkach. Oczywiście, o te perły architektury trzeba dbać. Może to być zadanie dla ciebie, jeśli wybierzesz projekt z tego rejonu. Masz i inne możliwości: pomoc przy badaniach flory i fauny morskiej. Może zobaczysz nawet delfiny?

PÓŁWYSEP IBERYJSKI

40

Belgia, Holandia i Luksemburg - państwa niewielkie, świetnie rozwinięte, ale możliwości dla wolontariuszy z Polski nie ma zbyt wiele. Ofert należy szukać raczej wśród organizacji ogólnoeuropejskich oraz wśród polskich organizacji wysyłających wolontariuszy za granicę.

41


linków do Europy

Europejski

Portal

Młodzieżowy

www.portalmlodziezowy.eu

Nauka › ...w szkole ›...na uniwersytecie › ...do pracy › ...języka › Edukacja nieformalna Praca Wolontariat Twoje prawa Portale dla młodzieży Info o Europie Działalność obywatelska Europa w podróży

WORKCAMPY Internationale Jugendgemeinschaftsdienste Bundesverein eV – Gesellschaft für Internationale und Politische Bildnung (IJGD) – Niemcy w w w . i j g d . d IJGD organizuje międzynarodowe workcampy w Niemczech, trwające od 2 do 4 tygodni. Praca polega na odnawianiu centrów edukacji oraz pomocy w miejskich imprezach, pracach konserwacyjnych. Wyjazdy organizowane są od czerwca do sierpnia oraz w okolicy Wielkanocy. Rocznie wyjeżdża ok. 1800 osób. ¿ 16-28

e

Jugend Norddeutsche im internationalen Gemeinschaftsdienst (NIG) – Niemcy w w w . c a m p l i n e . d e NIG zajmuje się ochroną środowiska w tych rejonach Niemiec, w których brakuje na to funduszy. Stowarzyszenie organizuje 3-tygodniowe workcampy, pracuje się ok. 30 godz. tygodniowo. Czym się będziesz zajmować? Możesz pomagać w pracach budowlanych, archeologicznych, konserwacyjnych, możesz zajmować się dziećmi, osobami niepełnosprawymi. Koszt rejestracji dla obcokrajowców wynosi 80 euro.

W naszym myśleniu o Niemczech często dominują banały: stolica to Berlin, a niemiecka reprezentacja piłki nożnej opiera się na Polakach. Tymczasem z zachodnimi sąsiadami łączy nas dużo więcej niż Odra i Łukasz Podolski. Przede wszystkim – wspólna pamięć historyczna. Dlatego wiele projektów dotyczy jej pielęgnowania, i działania na rzecz integracji. Z kolei w Szwajcarii możesz pomagać na farmie – wielu gospodarzy z otwartymi ramionami czeka na ludzi z Polski.

KRAJE  NIEMIECKOJĘZYCZNE

10 000

43


KRAJE

Gruppo Volontari della Svizzera Italiana (GVSI) – Szwajcaria w w w . a d o n e t . o r Grupa młodych ludzi niosących pomoc ubogim mieszkańcom wiosek Szwajcarii – oto GVSI. Wyjazdy organizowane są w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wolontariusze mieszkają w domach mieszkańców wioski. Pomagają w codziennych zajęciach: pracach w ogrodzie, w obejściu. ¿ 18+

Fundacja Fercher von Steinwand – Niemcy g

Open Houses Network – Niemcy w w w . o p e n h o u s e s . d Jest to organizacja działająca na rzecz konserwacji zabytków we wschodnich Niemczech. Około 100 wolontariuszy pomaga w jej pracach każdego roku. Czas wyjazdu: od 2 tygodni do 6 miesięcy. Musisz znać podstawy języka angielskiego i niemieckiego. Koszt tygodniowego workcampu wynosi od 25 do 40 euro, obejmuje również ubezpieczenie. Zgłoszenia przez internet. ¿ 18+

e

Evangelische Jugend – Niemcy w w w . e y s . o r g Ekumeniczne workcampy w Niemczech przy projektach ekologicznych, społecznych lub socjalnych (pomoc osobom niepełnosprawnym, wykluczonym). Trwają 2 tygodnie, w każdym z nich bierze udział do 20 uczestników. Praca trwa 9 dni, 6 godz. dziennie. Warunek: znajomość języka angielskiego lub niemieckiego.

w w w . f e r c h e r v o n s t e i n w a n d . o r g Miesięczne workcampy w gospodarstwie rolnym. Gdy pogoda nie dopisuje, zamiast w polu można pomagać przy pracach budowlanych. Workcampy odbywają się w miejscowości Dürnau położonej w Górnej Szwabii. W czasie wolnym uczestnicy organizują spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, wędrówki po Alpach i dolinie Dunaju, imprezy kulturalne, mogą liczyć na pomoc przy nauce niemieckiego. Koszt udziału wynosi 25 euro (niezależnie od długości pobytu). ¿ 18-26

DZIAŁANIA SPOŁECZNE Friedensdorf International – Niemcy w w w . f r i e d e n s d o r f . d e „Międzynarodowa Wioska Pokoju” w Oberhausen to projekt rehabilitacji dzieci, które zostały ranne w wyniku działań wojennych bądź kataklizmów. zy Praca wolontariuszy polega na pomocy w codziennych czynnościach. to znac iuszem udzką r l a t ę n Trzeba znać podstawy niemieckiego i być zdrowym. ¿ 18+ d o w l y „Być wo liwy m na krz ergii, n e ż żo być wra tarczająco du ” wys lepsze. i mieć at na ty na ać świ i n z Olsz e i ) m . l 2 2 ( a by z Jak u b

NIEMIECKOJĘZYCZNE

44

Każdy wolontariusz musi wnieść opłatę rejestracyjną po otrzymaniu informacji o przyjęciu na workcamp (15 euro). ¿ 17-26

KRAJE

NIEMIECKOJĘZYCZNE

Organizacja jest partnerem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wymagana jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego. ¿ 17+

45


KRAJE

Freunde der Erziehungskunst Rudolf Steiners – Niemcy w w w . f r e u n d e - w a l d o r f . d e Roczny wolontariat w placówkach dla osób niepełnosprawnych. Wymagana jest podstawowa znajomość niemieckiego, ewentualnie angielskiego. Osobom, które nie posiadają żadnego doświadczenia w pracy z niepełnosprawnymi, organizator zaleca zapoznanie się ze specyfiką tego zajęcia w kraju ojczystym. Wolontariat rozpoczyna się zwykle pod koniec sierpnia i trwa 12 miesięcy. Ci, którzy ukończyli 30 lat, pracują zawodowo, mogą ubiegać się o udział w 6-miesięcznym wolontariacie. W tym przypadku termin rozpoczęcia przypada na sierpień lub marzec. Nie ma górnego limitu wieku. ¿ 18+

EKOLOGIA Landdienst-Zentrallstelle – Szwajcaria w w w . l a n d d i e n s t . c Wolontariat polegający na pomocy farmerom szwajcarskim w pracach polowych. Trzeba znać język włoski, francuski lub niemiecki i wpłacić wpisowe (30 euro). Minimalny czas pobytu to 3 tygodnie, maksymalny – 2 miesiące, pracuje się ok. 44-48 godz. tygodniowo. Niedziele są wolne. Można wyjeżdżać od marca do października. Rocznie wyjeżdża 600 wolontariuszy. ¿ 16-25

h

KULTURA I KONSERWACJA ZABYTKÓW Internationaler Bauorden – Deutscher Zweig – Niemcy w w w . b a u o r d e n . d Organizacja zajmuje się odnawianiem domów opieki dla dzieci, osób niepełnosprawnych i starszych, budowaniem ośrodków spotkań młodzieży. Projekty mogą trwać od 3 tygodni do 3 miesięcy; praca przez 8 godz. dziennie, 40 godz. tygodniowo, w grupach międzynarodowych. Organizacją partnerską w Polsce jest Stowarzyszenie Świętego Celestyna: www.celestyn.pl. ¿ 18+

e

NIEMIECKOJĘZYCZNE

46

w w w.kirche -im-bistum-aachen.de/kiba/dcms/traeger/ 5/pax- christi - aachen /Friedensdienste / Wolont ariat.html Pax Christi to Międzynarodowy Katolicki Ruch dla Pokoju, działający w ponad 20 państwach. Celem wolontariatu jest pomoc osobom niepełnosprawnym oraz działanie na rzecz pojednania polsko-niemieckego. Wolontariusz pracuje ok. 40 godz. tygodniowo. Jego zadaniem jest praca w lokalnym biurze Pax Christi w Akwizgranie i ośrodku dla osób niepełnosprawnych. Poziom znajomości języka niemieckiego nie jest podstawowym kryterium przy wyborze wolontariusza! Można wziąć udział w miesięcznym kursie językowym w Niemczech oraz odbyć praktykę przy Pax Christi. ¿ 18-24

KRAJE

NIEMIECKOJĘZYCZNE

Pax Christi – Niemcy

47


E

TALE INT OR

NIEMIECKOJĘZYCZNE KRAJE

www.denkmalschutz.de/jugendbauhuette0.html Roczny wolontariat w północnych Niemczech (Mecklenburg-Vorpommern) związany z ochroną zabytków. Uczestnicy pracują w muzeach i instytutach kultury, biurach architektonicznych, zakładach rzemieślniczych, przy restauracji zabytków. Każdy wolontariusz ma zapewniony udział w siedmiotygodniowych seminariach związanych z ochroną zabytków i kulturą Polski i Niemiec. W Polsce koordynacją projektu zajmuje się Dagmara Różalska – Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, www.cpt.org.pl. ¿ 18+

P

Freiwilliges Jahr in der Denkmalpflege – Niemcy

ET RN

OWE

NIEMIECKOJĘZYCZNE

w w w . a s f e v . d e Co roku 500 wolontariuszy bierze udział w workcampach (2-4 tygodnie) i projektach długoterminowych (12-18 miesięcy). Odbywają się one w Niemczech, i związane są z miejscami pamięci oraz w Wielkiej Brytanii, dotyczą pracy na rzecz imigrantów. Wolontariusze pomagają w muzeach, centrach i instytucjach związanych z Holocaustem, pracują na rzecz grup marginalizowanych (imigranci, bezdomni, osoby starsze i niepełnosprawne, uzależnione). Organizacją partnerską w Polsce jest Fundacja im. ks. Siemaszki, osobą kontaktową Urszula Sieńczak, tel. (12) 280 62 87. ¿ 18+

âwww.ehrenamtsboerse.at Ehrenamtsboerse Baza austriackich organizacji, które potrzebują wolontariuszy. âwww.bagfa.de Bundesarbeitsgemeinschaft der Freiwilligenagenturen e.V. (bagfa) Niemieckie Stowarzyszenie Agencji Wolontariatu. Organizacja posiada informacje na temat aktualnych projektów, zrzesza około 200 centrów wolontariatu w Niemczech. âwww.ich-wags.info ich-wags! Portal dla wolontariuszy Znajdziesz tu szczegółowe informacje dotyczące roku wolontariatu społecznego (FSJ), roku wolontariatu ekologicznego (FÖJ) w Niemczech i za granicą, służby obywatelskiej (ADiA) i innych programów. Linki do prawie wszystkich organizacji zajmujących się wolontariatem w Niemczech. âwww.vereine-noe.at âwww.volunteer.at/fsj.html Strony o wolontariacie w Austrii: Service Freiwillige. âwww.workcamps.at Workcampy w Austrii.

KRAJE

48

Aktion Sühnezeichen Friedensdienste e.V. – Niemcy, Wielka Brytania

49


w w w . i n e x s d a . c z INEX organizuje workcampy trwające od 14 do 21 dni. W sumie 40 projektów: prace na wsi, odbudowa zabytków, pomoc osobom wykluczonym społecznie oraz ochrona środowiska. Trzeba znać angielski. W wyjątkowych sytuacjach przyjmowani są 17-latkowie. Na obóz wyjeżdża od 5 do 18 uczestników. ¿ 18+

Jacob’s Well Appeal – Rumunia

Duha – Czechy

w w w . t h e j a c o b s w e l l . o r g Organizacja prowadzi dom dla byłych pacjentów szpitala psychiatrycznego. Czas trwania projektu: do 3 miesięcy. ¿ 18+

w w w . t r o c h u j i n a k . c z / c z / w o r k c a m p y Tematyka projektów: ochrona środowiska, odnawianie zabytków. ¿18+

INEX – Słowacja

h t t p : / / c v s b g . o r g Workcampy trwają od 2 do 4 tygodni. Projekty można podzielić na kategorie: prace fizyczne (konserwacja, budowlane), praca społeczna (z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi). W momencie zgłoszenia należy wpłacić depozyt. ¿ 18+

w w w . z a v o d - v o l u n t a r i a t . s i Ochrona przyrody, opieka nad osobami upośledzonymi, pomoc uchodźcom. Istnieją trzy rodzaje wyjazdów: workcampy 2-4-tygodniowe, wolontariat półroczny i roczny. Wolontariusze na wyjazdach dłuższych mają zapewnione kieszonkowe. Należy znać angielski. ¿ 18+

E

ET RN

OWE

TALE INT

MOST – Słowenia

âwww.hest.cz Narodowe Centrum Wolontariatu w Pradze Pomaga w znalezieniu projektów w Czechach. âwww.mvcr.cz/dobrovolnicka -sluzba.aspx Ministerstwo Pracy Republiki Czeskiej. Informacje o wolontariacie, także prawne. âwww.volunteer.cz Czeski portal o wolontariacie. Można umieścić ogłoszenie.âwww.neziskovky.cz Centrum informacyjne NGO. Informacje o kursach i szkoleniach, oferty dla wolontariuszy.âwww.onkentes.hu Centrum wolontariatu na Węgrzech.

OR

w w w . i n e x . s k Workcampy trwają 2-3 tygodnie, wyjeżdża na nie 10-25 osób. Tematyka dotyczy ochrony środowiska, konserwacji i odbudowy zabytków. Uczestnicy sami wykupują ubezpieczenie. Zgłoszenia poprzez Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu. ¿ 18+

CVS – Bułgaria

P

EUROPA  ŚRODKOWA

INEX – Czechy

w w w . e c o l o g i a . o r g . u k Organizacja wysyła do wspólnoty rodzin w Kitezh. Wolontariusze z mieszkańcami prowadzą przedszkole i szkołę, pracują w kuchni, na farmie. Projekt trwa od kilku dni do roku. Trzeba znać angielski. Koszt: ok. 845 funtów za 2 miesiące. ¿ 18+

EUROPA ŚRODKOWA

50

Wolontariat w tym rejonie dopiero raczkuje. Podobnie jak w Polsce, także w krajach Europy Środkowej i Wschodniej zaczyna się prawdziwa moda na „altruistów w akcji”. Warto więc ją wykorzystać. Nie ma tu tylu organizacji przyjmujących wolontariuszy z zagranicy, co w Europie Zachodniej, ale jest za to wiele nowych możliwości i wyzwań.

Ecologia Youth Thrust – Rosja

51


Hogganvik Landsby – Norwegia

w w w . d i a k o n i a a r e t . d k Młodzi ludzie mogą pracować przez 9 miesięcy jako wolontariusze w placówkach socjalnych współpracujących z Kościołem w Danii. Będą pomagać dzieciom i młodzieży, imigrantom, osobom uzależnionym, niepełnosprawnym. Kontakt z Anną Marią Boile Nielsen. ¿ 18-25

w w w . c a m p h i l l . n o / h o g g a n v i k Wspólnota opiekująca się osobami upośledzonymi. Wolontariusze pomagają mieszkańcom, zajmują się też pracami w domu i ogrodzie. Wyjazdy: od kilku tygodni (latem) do roku. Rocznie wyjeżdża 6-8 osób. ¿ 18+

Worldwide Friends (WF) – Islandia i

s

o

Solborg Village – Norwegia

Oikos – Norwegia w w w . o i k o s . n Pomoc na farmach, czas trwania: od 2 tygodni do roku. Po wysłaniu prośby na podany adres można otrzymać listę 39 farm poszukujących wolontariuszy. Za listę z danymi trzeba zapłacić 10 funtów. Zgłoszenia bezpośrednio do gospodarzy. ¿ 18+

w w w . k r i s t o f f e r t u n e t . n Kristoffertunet to wspólnota ludzi dorosłych potrzebujących opieki. Wolontariusze pomagają w domu, ogrodzie, wykonują prace szwalnicze i garncarskie. Wolontariat trwa rok. Uczestnicy muszą znać angielski. ¿ 18+

o

w w w . s o l b o r g . n e t W Solborg działa wspólnota ludzi niepełnosprawnych umysłowo. Rocznie przyjeżdża tam ok. 30 wolontariuszy. Minimalny czas pobytu to 3 miesiące, ale w wakacje można przyjechać na krócej. Zapewnione ubezpieczenie. ¿ 18+

WWF – Finlandia w w w . w w f . f i / e n g l i s h Każdego lata wolontariusze mają do wyboru ok. 6 workcampów, które trwają 9 dni (w tym dzień na zwiedzanie okolicy). Wszystkie poświęcone są tematyce ekologicznej. Spanie w namiotach. Obowiązuje wpisowe. ¿ 18-73

ISLANDIA

w w w . w f . Dwutygodniowe workcampy. Praca 6 godz. dziennie, 5 dni w tygodniu. Wolontariusz musi znać angielski. Opłata wpisowa wynosi od 50 euro do 170 euro. Zgłoszenia poprzez Stowarzyszenie „Jeden Świat” (www.jedenswiat.org.pl). ¿ 18+

Kristoffertunet – Norwegia

I

SKANDYNAWIA  I ISLANDIA

Danish Diaconal Year – Dania

SKANDYNAWIA

52

Fiordy, renifery, mgły... Surowy klimat, dzika przyroda i ogromne, puste przestrzenie – jeśli chcesz zdecydować się na wolontariat w krajach skandynawskich i Islandii, musisz to lubić! Skoro natura – to wiele projektów w tym rejonie dotyczy oczywiście ochrony środowiska. Ale nie tylko. Możesz też pracować na farmie i konserwować zabytki. Tak, zabytki! Jest ich tu sporo!

53


E

TALE INT

OR

ISLANDIA I

P

SKANDYNAWIA

OWE

âwww.frivilligcentralen.dk Centrum Wolontariatu w Danii. âwww.sr-bistand.dk/frivilligt_arbejde.asp FRIFORM Kontakty do 250 organizacji w Danii potrzebujących wolontariuszy do różnego typu prac. Kliknij na „Frivilligt arbejde” na stronie tytułowej. âwww.volontarbyran.org Biuro wolontariatu. âwww.socialforum.se/se/Startsida/eng National Forum for Voluntary Social Work Strona może być pomocna w nawiązaniu kontaktu ze szwedzkimi organizacjami pozarządowymi. âwww.frivillig.no Stowarzyszenie dla wolontariuszy. Informacje o organizacjach przyjmujących wolontariuszy w Norwegii.

Balkan Sunflowers – Kosowo w w w . b a l k a n s u n f l o w e r s . o r g Wolontariusze (w Albanii, Kosowie i Macedonii) organizują zajęcia dla dzieci i młodzieży, warsztaty dla dorosłych, kursy. Wyjazdy na nie krócej niż 3 miesiące. W Macedonii potrzebna jest wiza. ¿18+

Free Youth Centre – Bułgaria www.fyc-vidin.org/projectsen.html Organizacja wspiera rozwój młodzieży. Wolontariat polega na pomocy dzieciom niepełnosprawnym. Centrum współpracuje z innymi organizacjami z Europy i USA. ¿ 18+

Blue World/Adriatic Dolphin Project – Chorwacja Internationella Arbetslag – Szwecja h t t p : / / i a l . s e / w w w Szwedzka filia SCI (Service Civili International) organizuje workcampy od czerwca do sierpnia. Informacje o warunkach na stronie: www.sciint.org/workcamp_search. phtml. Zgłoszenia poprzez Stowarzyszenie „Jeden Świat”.

Kansainvälinen vapaaehtoistyö – Finlandia w w w . k v t f i n l a n d . o r g Fińska filia SCI (Service Civili International). Informacje o warunkach: www.sciint. org/workcamp_search.phtml. Zgłoszenia poprzez Stowarzyszenie „Jeden Świat” (www.jedenswiat.org.pl ).

w w w . b l u e - w o r l d . o r g Możesz wziąć udział w badaniach nad delfinami. Wolontariat trwa 12 dni, od czerwca do września. Kosztuje ok. 700 euro. Trzeba znać angielski i mieć dobrą kondycję (pracuje się przy 35 stopniach Celsjusza). ¿ 18+

Eko-Centar Caput Insulae (BELI) – Chorwacja w w w . c a p u t - i n s u l a e . c o m Wolontariusze pracują na rzecz zagrożonych gatunków, sprzątają plaże na wyspie Cres. Wyjeżdżać można od 15 stycznia do 15 grudnia. Wyjazdy trwają do 3 miesięcy. Trzeba znać angielski. Rocznie wyjeżdża ok. 500 osób. ¿ 16+

Bałkany dopiero podnoszą się po niedawnych wyniszczających wojnach, ale na szczęście odbudowa idzie świetnie. Także dzięki prężnie rozwijającej się turystyce. Nie brak tu zabytków, pięknych pejzaży, a klimat sprzyja zwiedzaniu. Możesz więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Badać dno morza, pomagać w ochronie greckiej przyrody, odbudowywać najstarsze zabytki cywilizacji oraz budynki zniszczone podczas wojen.

BAŁKANY

54

ET RN

55


E

OWE

TALE INT

ET RN

OR

w w w . c v g p e e p . g r Workcampy w lipcu i sierpniu. Prace wolontariuszy polegają na konserwacji zabytków, pomocy na wykopaliskach. Wyjazdy trwają od 1 do 3 tygodni. Wolontariusz powinien płynnie mówić po angielsku lub francusku (zależnie od projektu). ¿ 18-30

â www.nava-bg.org UNDP w Bułgarii. Baza organizacji i wolontariuszy w Bułgarii. â www.volunteernet.ecn.cz/bosnia.shtml Centrum Promocji i Rozwoju Wolontariatu w Bośni i Hercegowinie.

P

Conservation Volunteers Greece (C.V.G.) – Grecja

w w w . c h a n i a s c a p e . n e t / n o a h s a r k . h t m Schronisko dla zwierząt „Arka Noego” opiekuje się psami, kotami, osłami i ptakami z Krety. Wolontariusze muszą znać język angielski, niemiecki lub grecki. Wyjeżdżać można przez cały rok, na tydzień, do roku. Osoby przyjeżdżające na 3 miesiące lub dłużej mają zapewnione zakwaterowanie. ¿ 18-50

GENCTUR – International Voluntary Workcamps – Turcja w w w . g e n c t u r . c o Workcampy w małych wioskach tureckich. Praca polega na stawianiu budynków użyteczności publicznej. Wyjazdy od czerwca do października, na 2 tygodnie. Wymagana jest znajomość języka angielskiego. Zgłoszenia należy kierować do Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu (FIEY). ¿ 18+

m

Hellenic Wildlife Hospital – Grecja

56

w w w . e k p a z p . g r Organizacja prowadzi działalność edukacyjną, informacyjną oraz szpital dla zwierząt (głównie dla ptaków). Praca trwa od godz. 8.00 do 14.00 przez 6 dni w tygodniu,

często w trudnych warunkach. Wolontariat może trwać od 15 dni do roku. Wolontariusz sam wykupuje ubezpieczenie. ¿ 18+

Archelon – Grecja w w w . a r c h e l o n . g Projekty od maja do października. Zadanie wolontariuszy to ochrona żółwi żyjących w skupiskach na plażach koło Zakynthos, Peloponnesus i Krety. Organizator zapewnia szkolenie. Trzeba mówić po angielsku i wpłacić wpisowe (do 250 euro). Projekty trwają od 28 dni do 6 tygodni. ¿ 18+

r

BAŁKANY

BAŁKANY

NOAH’s Ark Animal Shelter – Grecja

Hellenic Ornithological Society – Grecja w w w . o r n i t h o l o g i k i . g r Obrączkowanie lub monitorowanie ptaków na wyspie Antikythira. Dwutygodniowe projekty ekologiczne, 7-8 godz. pracy w ciągu dnia. Wpisowe wynosi 30 euro oraz 20 euro za ubezpieczenie. Obowiązkowa znajomość angielskiego. Można też wyjechać na 4 miesiące (koszt 60 euro). ¿ 18+

57


58

Francja to podobno kraj, który trzeba zobaczyć choć raz w życiu. A Paryż wart jest nie tylko mszy, ale i... wolontariatu. Kraj wina, serów i zamków nad Loarą to raj dla wolontariuszy. Możesz tu robić prawie wszystko, choć większość projektów to workcampy i projekty krótkoterminowe na rzecz odbudowy i konserwacji zabytków.

w w w . v o l o n t a r i a t . o r g Workcampy. Zakres prac: od budowlanych i renowacyjnych, przez agrokulturę, ochronę środowiska, po prace socjalne. Czas trwania 2-3 tygodnie. Koszty ubezpieczenia pokrywa wolontariusz. ¿ 18-35

Amis de Chavreaux-Chatel w w w . a c c j u r a . f r e e . f r Międzynarodowe workcampy w dwóch terminach: koniec lipca i początek sierpnia. Praca polega na renowacji zamku w Chavreaux. Trwa 6 godz. dziennie, w czasie wolnym można korzystać z zaplecza rekreacyjnego, w tym z basenu. Zakwaterowanie pod namiotami. Wolontariusz ponosi koszty ubezpieczenia (ok. 55 euro). ¿ 18-25

Association Alpes de Lumiere w w w . a l p e s - d e - l u m i e r e . a s s o . f r Workcampy na terenie Prowansji, między czerwcem a wrześniem. Wolontariusze pracują przy konserwacji zabytków, od godz. 7.30 do 13.30, pięć dni w tygodniu. Co roku wyjeżdża 150 osób. Wymagania: dobra kondycja. ¿ 18+ 

Association de Recherches et Etudes d’histoire Rurale S t - r o m a i n . a r e h r @ l i b e r t y s u r f . f r Stowarzyszenie prowadzi badania archeologiczne i etnologiczne nad historią wsi Saint-Romain. Około 140 wolontariuszy rocznie wyjeżdża do pracy na min. 2 tygodnie, w lipcu i sierpniu. Dobrze, jeśli zna się francuski. ¿ 18+

FRANCJA

FRANCJA

Jeunesse et Reconstruction

przygoda ziwniejsza „Moja najd lontariatu: poznałam wo patrzył podczas m łopaka. Wy pewnego ch ściele, po mszy cudeie, Associtaion Chantiers – Historie ko eszkan mi mnie w je mo et Architecture Medivales (CHAM) odnalazł do drzwi zapukał rni www.cham.asso.fr/pages_site/p_accueil.php do herbacia i zaprosił w sedno.” CHAM zajmuje się konserwacją średniowiecznych budowli Trafił literackiej! (25 l.) z Kruszyńca na terenie Francji. W lipcu i sierpniu czekają miejsca Asia dla 600 wolontariuszy. Wyjazdy trwają przynajmniej 10 dni. Wpisowe wynosi 30 euro oraz 12 euro za każdy dzień pobytu, dodatkowe opłaty dla osób spoza Francji to 15 euro. ¿ 16+

Association le Mat h t t p : / / v i e l a u d o n . f r e e . f r Le Mat organizuje prace konserwacyjne oraz działania na rzecz środowiska naturalnego we wsi Viel Audon w rejonie Ardeche. Prace prowadzone są w lipcu i sierpniu. Wolontariusze mogą sami wybierać, co chcą robić i jak długo pracują, ale nie mniej niż 5 godz. dziennie. Wyjazd musi trwać przynajmniej 10 dni. Wolontariusz powinien znać podstawy francuskiego. Wpisowe wynosi 10 euro, koszt wyżywienia 8 euro dziennie, ubezpieczenie to ok. 16 euro. ¿ 17-25

59


Chantieurs de Jeunes: Provance/Cote d’Azur

Groupe Archeologique du Mesmontois t

Club du Vieux Manoir w w w . c l u b d u v i e u x m a n o i r . a s s o . f r Organizacja zajmuje się konserwacją zabytków. Wolontariaty w regionach: Guise w prowincji Aisne, Agry w prowincji Indre i Pointjoint w Oise. Można przyjeżdżać przez cały rok, na min. 15 dni. Trzeba mieć własny śpiwór i kuchenkę. Wpisowe wynosi 15 euro, koszt pobytu to 14 euro za dzień. ¿ 15+

Etudes et Chantiers (UNAREC) w w w . u n a r e c . o r g UNAREC prowadzi 2-3-tygodniowe workcampy w wakacje. Wolontariusze wykonują prace konserwatorskie i budowlane. Niepełnoletni płacą za wyjazd. Osoby chcące kierować grupami dla niepełnoletnich muszą mieć prawo jazdy i znać Francję. Opłata zgłoszeniowa: 135 euro za obozy we Francji, 150 euro za obozy zagraniczne. Zgłoszenia do Francoisa Ribauda na adres: Delegue International, 3 rue des petits gras, 63 000 Clermont-Ferrand. ¿ 14+ 60

h t t p : / / m a l a i n . g a m . f r e e . f r Workcampy archeologiczne w lipcu, trwające od 1 do 4 tygodni. Prace obejmują fotografowanie, wykopywanie, robienie modeli. Zakwaterowanie i wyżywienie kosztuje 15 euro za tydzień. Żadne specjalne kwalifikacje nie są wymagane. Rocznie wyjeżdża do 40 wolontariuszy. ¿ 17+

Ministere de la Culture w w w . c u l t u r e . g o u v . f r Ministerstwo co roku ogłasza listę wykopalisk archeologicznych, które potrzebują pomocy wolontariuszy. Zapotrzebowanie roczne to około 10.000 osób. Wyjeżdżać można na wiosnę i latem na okres od 2 do 4 tygodni. ¿ 18+

Service Regional de l’Archeologie S R A @ b r e t a g n e . c u l t u r e . f Prace na wykopaliskach w Bretonii. Wolontariusze pracują 7 godz. dziennie, 5 dni w tygodniu. Niezbędna jest znajomość podstaw francuskiego. Zgłoszenia na adres: 6 rue de Chapitre, 35044 Rennes Cedex; tel. +33 (0)299845900, z dołączonym Międzynarodowym Kuponem Odpowiedzi. ¿ 18+

r

„Gdybym z miała jeszcze ra wolontariat, pojechać na nia.” to bez waha zrobiłabym a ąg l.) z Elbl Jolanta (28

FRANCJA

FRANCJA

w w w . c j p c a . f r . s Workcampy na wyspie st. Marguerite oraz w Alpach. Trwają od 2 do 15 dni. Wolontariusze pracują 5 godz. dziennie, konserwując i rekonstruując zabytki. Po południu zapewnione mają różne zajęcia. Znajomość francuskiego mile widziana. Koszty pobytu to 216 euro, wpisowe wynosi 10 euro od osoby, 50 euro od grupy. ¿ 13-17

61


62

ziwniejsza : „Moja najd lontariatu podczas wo da , je przygo ac tu sy ieszne mi. pominam śm i językowy do dziś ws ozumieniam or ep y ni cz z z miotłą związane ć hamulce ty m się np. myli – było przy mi ką ło ów za dr ar wę Zd ą nać.” cn mi no po z ws obiad z jest co dokładkę na chu, a tera ie śm e a el ławi zawsze wi l.) z Wroc Sylwek (29

E

ET RN

TALE INT

w w w . a r c h e s a p i n s . o r g Organizacja prowadzi ośrodek dla osób niepełnosprawnych w północnej Francji. Wolontariusze pomagają w codziennych pracach, asystują podopiecznym, organizują im czas wolny. Praca 6 dni w tygodniu, co 3 tygodnie – wolny weekend. ¿ 18-28

OWE

OR

L’Arche Les Sapiens

âwww.chantierbenevolebretagne.org Workcampy w Bretanii. âwww.francebenevolat.org Centre National du Volontariat Strona Narodowego Centrum Wolontariatu. Informacje o organizacjach we Francji i ich zapotrzebowaniu na wolontariuszy. Portal w języku francuskim. âwww.espacebenevolat.org Espace Bénévolat Wyszukiwarka organizacji i projektów. âwww.benevolat.org La Fédération Française du Bénévolat Associatif (FFBA) Francuska Federacja Organizacji Wolontariackich. âwww.volontariats.net Wiele przydatnych informacji na temat wolontariatu… nie tylko we Francji. âwww.enviedagir.fr Katalog inicjatyw młodzieżowych i wolontariatu. Na stronie znajdziesz relacje wolontariuszy, porady, wskazówki, dyskusje itp. Wiele przewodników. âwww.volontariat-ge.org Centre Genevois du Volontariat Centrum wolontariatu we francuskojęzycznej części Szwajcarii. âwww.benevolat.ch Association AVEC Organizacja zajmująca się promocją wolontariatu w Szwajcarii.

FRANCJA

FRANCJA

w w w . r e m p a r t . c o m Unia organizuje ok. 150 workcampów na terenie Francji. Przez cały rok odbywają się weekendowe obozy, a w czasie wakacji 15-dniowe workcampy. Prace polegają na odbudowie i konserwacji zabytków. Koszt workcampu to 7 euro za dzień i opłaty rejestracyjne. Jest też możliwość uczestniczenia w kursie szkoleniowym. Znajomość francuskiego jest wskazana (ale nie konieczna). ¿ 17+

P

Union Rempart

63


Eu­ro­desk to eu­ro­pej­ska sieć in­for­ma­cyj­na dla mło­dzieży i osób pra­cu­ją­cych z młodzieżą – pedagogów, pracowników instytucji i organizacji młodzieżowych. Funkcjonuje w 29 państwach.

Jeśli: > potrzebna ci wiedza na temat jednego z krajów europejskich > poszukujesz informacji o szkoleniach i możliwościach zdobywania funduszy w Polsce i w Europie > chcesz nawiązać kontakt z rówieśnikami lub organizacjami z zagranicy > szukasz partnerów do projektu > organizujesz seminarium, szkolenie lub konferencję i chciałbyś zaprosić na nie młodzież z zagranicy > potrzebujesz pomocy w innej sprawie związanej z edukacją, Europą lub działalnością młodzieżową > skontaktuj się z nami. Infolinia 0 – 801 134 001

Altruista w akcji  
Altruista w akcji  

Indywidualny i grupowy, krótkoterminowy i długoterminowy, ekologiczny, społeczny, misyjny... Możliwości wyjazdu na wolontariat zagraniczny j...

Advertisement