Page 1

NOWY RX

NOWY RX

Pionierski crossover

AZDA PRÓBNA LEXUSEM RX azda próbna to najlepszy sposób, aby osobiście przekonać się, jak niezwykłe są samochody Lexus. Zapraszamy do autoryzowanych salonów Lexusa lub na naszą krajową stronę WWW, gdzie można zarezerwować jazdę próbną Lexusem RX. www.lexus-polska.pl

©

2012 Lexus Europe* zastrzega sobie prawo do zmiany wszelkich szczegółów specyfikacji i wyposażenia bez uprzedniego powiadomienia. Szczegóły specyfikacji i wyposażenia mogą być ponadto modyfikowane w celu dostosowania ich do lokalnych warunków i wymagań. Szczegółowe informacje na temat zmian koniecznych w danym kraju lub regionie można uzyskać u autoryzowanych dilerów Lexusa w danym regionie. Uwaga: pojazdy przedstawione na ilustracjach i specyfikacje zamieszczone w niniejszej broszurze mogą różnić się od modeli i elementów wyposażenia dostępnych w danym kraju lub regionie. Kolor nadwozia pojazdu może nieznacznie odbiegać od przedstawionego na ilustracjach w niniejszej broszurze. Więcej informacji można znaleźć w naszej witrynie internetowej: www.lexus-polska.pl Dbałość o stan środowiska naturalnego to jeden z priorytetów Lexusa. Stosujemy wiele rozwiązań, które do minimum ograniczają wpływ, jaki wywierają nasze samochody na środowisko naturalne. Dotyczy to całego cyklu od prac projektowych, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż, aż po wycofywanie zużytych pojazdów z eksploatacji. Dilerzy udzielają wszelkich informacji na temat wymagań wynikających z przepisów o postępowaniu z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. * Lexus Europe jest oddziałem spółki Toyota Motor Europe NV/SA. Wydrukowano w Europie, maj 2012

Zeskanuj kod telefonem komórkowym, aby przejść na stronę WWW z dodatkowymi informacjami o modelu RX.


NOWY RX „Według mnie nie jest przesadą stwierdzenie, że RX to coś więcej niż przedstawiciel zupełnie nowego segmentu pojazdów — to samochód, który stworzył zupełnie nową jakość i wartość”.

TAKAYUKI KATSUDA, NACZELNY INŻYNIER MODELU RX

Tworzymy, by zachwycać Inspirujemy zmiany Oblicze innowacji RX 450h: crossover z napędem w pełni hybrydowym Selektor trybu jazdy RX 350: crossover z silnikiem V6 Dynamika i precyzja Wersje RX F SPORT Wizjonerski wystrój wnętrza Zaawansowane rozwiązania techniczne Przestrzeń inteligentna Innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa ak produkowany jest Lexus

04 - 05 06 - 07 08 - 09 10- 1 7 18- 1 9 20 - 23 24 - 25 26 - 3 1 32 - 33 34 - 39 40 - 4 1 42 - 45 46 - 49

www.lexus-polska.pl


TWORZYMY, BY ZACHWYCAĆ ŚMIAŁY STYL, SATYSFAKCJA Z JAZDY Przystępując do projektowania nowego Lexusa RX, postawiliśmy sobie ambitne zadanie: stworzenie najlepszego, najbardziej innowacyjnego luksusowego crossovera w historii, samochodu bezkompromisowego, wyznaczającego nowe standardy osiągów, komfortu i jakości wykonania. Zaczęliśmy od zaprojektowania nowej, odważnej „twarzy” Lexusa, która charakteryzuje się najlepszymi w swojej klasie właściwościami aerodynamicznymi. Następnie nasi inżynierowie opracowali innowacyjny napęd hybrydowy dla Lexusa RX 450h oraz niebywale płynnie pracujący silnik benzynowy V6 dla modelu RX 350. Nowy RX, wyposażony w tak zaawansowane rozwiązania techniczne jak interfejs Remote Touch, daje mnóstwo radości z jazdy — zwłaszcza, że dostępny jest też w sportowej wersji F SPORT. Aby stworzyć taki samochód, prototypy testowaliśmy podczas niezliczonych okrążeń na torze Nürburgring. Dowiedliśmy, dosłownie, że nic nie zatrzyma nas na drodze do doskonałości.

04


05


INSPIRUEMY ZMIANY NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANY CROSSOVER Aby stworzyć pojazd zadziwiający i zachwycający, musieliśmy zejść z utartych szlaków i zbadać nieznane terytoria. Spójrzmy na przykład na pierwszą generację crossovera RX. W roku 1998 była to konstrukcja przełomowa, łącząca w sobie uniwersalność SUV-a z właściwościami jezdnymi i komfortem typowym dla luksusowego sedana. Później, w roku 2004, wprowadziliśmy na rynek pierwszy hybrydowy pojazd klasy premium — rewolucyjnego crossovera RX 400h. Utrzymując pozycję lidera tego segmentu, proponujemy dziś nowe modele RX 450h i RX 350. Oba te pojazdy stanowią unikatową syntezę dynamicznych osiągów z najniższym w klasie poziomem emisji CO2. Najnowszy RX, wytwarzany w ekologicznych japońskich zakładach Lexusa w Kyushu, ponownie wyznacza standardy satysfakcji z jazdy, komfortu i jakości wykończenia.

06


07


08


OBLICZE INNOWACI CHARAKTERYSTYCZNE OBLICZE LEXUSA, ŚWIETNE WŁAŚCIWOŚCI AERODYNAMICZNE Lexus RX został zaprojektowany na fundamencie nowej, śmielszej wersji naszego języka stylistycznego — L-finezji (gdzie „L” pochodzi od angielskiego „Leading edge” i oznacza nowatorstwo oraz nowoczesność). Przód pojazdu został odważnie i ekspresyjnie ukształtowany — z elegancką, „wrzecionowatą” atrapą chłodnicy będącą teraz znakiem rozpoznawczym Lexusa. Przednie reflektory, błyszczące niczym diamenty, zapewniają kierowcy znakomitą widoczność, natomiast ukształtowane niczym grot strzały światła do jazdy dziennej w technologii LED sprawiają, że crossovera z daleka nie sposób pomylić z żadnym innym pojazdem. Smukła i długa część pasażerska oglądana z profilu podkreśla moc, stabilność i nietuzinkowość pojazdu, a przy tym jest komfortowa i przestronna. Najlepsze w klasie właściwości aerodynamiczne nowy RX zawdzięcza licznym przemyślanym rozwiązaniom, takim jak gładkie osłony spodu pojazdu, zawieszenie pneumatyczne obniżające prześwit, czy wycieraczka schowana w tylnym spojlerze.

09


10


11


12


RX 450h MOC LITERY h

NOWOCZESNY NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY, TRYB EV Osiągi w pełni hybrydowego Lexusa RX 450h budzą respekt, a przy tym ten nowy crossover jest autem bardzo łatwym w prowadzeniu. Po naciśnięciu pedału przyspieszenia RX 450h rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,8 sekundy, choć w cyklu mieszanym zużywa zaledwie 6,3 l paliwa na 100 km. Zastosowany w modelu RX 450h napęd hybrydowy drugiej generacji to połączenie 3,5-litrowego silnika benzynowego V6 z dwoma silnikami elektrycznymi o dużej mocy. W trybie samochodu elektrycznego (EV, ang. Electric Vehicle) samochód porusza się niemal bezgłośnie i nie zużywa paliwa — przy zerowym poziomie emisji CO2 i NOX. RX 450h to także samochód bardzo praktyczny. Akumulator hybrydowy nie wymaga ładowania ze źródła zewnętrznego i zajmuje mało miejsca, przez co więcej przestrzeni może zostać wykorzystane na bagaże.

RX 450h: CROSSOVER Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM

13


14


POSZUKUEMY I ODKRYWAMY REWOLUCYJNE TECHNOLOGIE, BARDZO NISKI POZIOM EMISJI W dążeniu do optymalizacji osiągów i spalania inżynierowie Lexusa nigdy nie spoczywają na laurach. W nowym modelu RX zastosowano silnik bazujący na innowacyjnym procesie spalania w cyklu Atkinsona, dzięki któremu sprawność energetyczna napędu hybrydowego Lexus wzrosła aż o 20%. Także system wykorzystujący gorące spaliny do szybszego rozgrzewania zimnego silnika przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa i poziomu emisji substancji szkodliwych. Choć RX 450h FWD jest dużym crossoverem, a jego układ napędowy osiąga moc aż 299 KM, to zużywa on zaledwie 6,1l paliwa na 100km, przy emisji CO2 140g/km. Dla modelu 450h AWD wartości te wynoszą odpowiednio: 6,3l/100km oraz 145g/km.

15


AK DZIAŁA NAPĘD HYBRYDOWY LEXUS?

RUSZANIE I ROZPOCZĘCIE JAZDY Podczas ruszania umieszczone z przodu i z tyłu silniki elektryczne o dużej mocy mogą rozpędzić Lexusa RX 450h do 65 km/h, czerpiąc energię z akumulatora napędu hybrydowego. Na tym etapie pojazd porusza się niemal bezgłośnie, nie zużywa benzyny i nie wydziela substancji szkodliwych do atmosfery.

16

RX 450h: CROSSOVER Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM

USTABILIZOWANE WARUNKI JAZDY Przy prędkościach powyżej 65 km/h do akcji po cichu włącza się silnik benzynowy V6, działający w cyklu Atkinsona, który jednak nadal w razie potrzeby wspomagany jest przez silniki elektryczne. Dzięki niemal perfekcyjnej koordynacji obu źródeł napędu Lexus RX 450h zapewnia wyjątkową przyjemność z jazdy — w połączeniu z niskim poziomem emisji i skromnym „apetytem” na paliwo.


INTENSYWNE PRZYSPIESZANIE Gdy kierowca zdecydowanie naciśnie pedał przyspieszenia, silniki elektryczne od razu zaczynają wspomagać 3,5-litrowy silnik benzynowy V6. Od silników pojazd otrzymuje „zastrzyk” momentu obrotowego pozwalający na natychmiastowe rozpoczęcie liniowego przyspieszania.

WYTRACANIE PRĘDKOŚCI, ZATRZYMYWANIE Podczas wytracania prędkości lub zatrzymywania pojazdu silnik benzynowy wyłącza się, a poziom emisji spada do zera. Gdy kierowca naciśnie pedał hamulca lub zdejmie nogę z pedału przyspieszenia, aktywuje się układ hamowania regeneracyjnego, który przechwytuje energię kinetyczną — w innych pojazdach bezpowrotnie traconą. Energia kinetyczna zostaje zamieniona na elektryczną i zmagazynowana w akumulatorze napędu hybrydowego. Między innymi ten proces sprawia, że akumulatora tego nigdy nie trzeba doładowywać z zewnątrz.

RX 450h: CROSSOVER Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM

17


TRYB ECO / EV

18

SELEKTOR TRYBU AZDY

RX 450h umożliwia kierowcy wybranie trybu ECO, EV lub SPORT. Wybór ten wpływa na charakterystykę układu napędowego i innych systemów pojazdu — która może być zorientowana na minimalizację zużycia paliwa albo na maksymalizację osiągów. W trybie ECO sterowanie silnikiem i wyborem przełożeń odbywa się w taki sposób, aby osiągnąć jak najniższe zużycia paliwa. Dodatkowo pomaga w tym inteligentne sterowanie klimatyzacją. Z kolei w trybie EV (samochodu elektrycznego) w pełni hybrydowy Lexus RX 450h może poruszać się niemal bezgłośnie, nie zużywając paliwa i nie wydzielając CO2 ani NOX. W trybach EV i ECO podświetlenie przyrządów ma uspokajająca barwę niebieską, zaś specjalny wskaźnik pomaga kierowcy w ekonomicznej jeździe.


TRYB SPORT

W trybie SPORT samochód gotów jest dostarczyć kierowcy prawdziwie sportowych emocji. uż częściowe naciśnięcie pedału przyspieszenia wywołuje reakcję w postaci odczuwalnie większego zastrzyku mocy. W trybie SPORT zmieniane są także — na bardziej „bezpośrednie” — nastawy elektrycznego wspomagania układu kierowniczego i systemu zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM). W trybie SPORT podświetlenie wskaźników ma żywy czerwony kolor.

SELEKTOR TRYBU AZDY

19


RX 350 PERFEKCA I WYRAFINOWANIE SILNIK V6, INTELIGENTNA SKRZYNIA BIEGÓW W zgodzie z pionierskim duchem pierwszego modelu RX, nowy crossover RX 350 oferuje zupełnie nowy poziom wszechstronności, zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne i luksusowe wykończenie. Model ten jest napędzany przez 3,5-litrowy silnik V6 o wyjątkowej kulturze pracy, wyposażony w podwójny układ zmiennych faz rozrządu (VVT-i). Silnik ten rozwija moc 277 KM przekazywaną na wszystkie koła za pośrednictwem nowego układu AWD z aktywnym sterowaniem momentem obrotowym. Komfort i satysfakcję z prowadzenia znacząco podnosi także nowa, 6-biegowa automatyczna skrzynia biegów sterowana inteligentnym układem Artificial Intelligence-SHIFT. Układ ten monitoruje warunki drogowe oraz styl jazdy kierowcy i odpowiednio dostosowuje do nich charakterystykę zmiany przełożeń — tak aby prowadzenie pojazdu było źródłem jak największej satysfakcji. W elegancko wykończonej kabinie znalazło się miejsce na intuicyjny interfejs Remote Touch, który służy do sterowania zaawansowanymi systemami pojazdu, np. systemem audio Mark Levinson® lub systemem nawigacji z dyskiem twardym.

20


21


ZAPROEKTOWANY BY ODKRYWAĆ NAPĘD NA WSZYSTKIE KOŁA (AWD) Z AKTYWNYM STEROWANIEM MOMENTEM OBROTOWYM Zastosowany w Lexusie RX 350 napęd AWD z aktywnym sterowaniem momentem obrotowym zapewnia znakomitą przyczepność na każdej nawierzchni. Wszechstronna integracja aktywnego sterowania momentem obrotowym przekazywanym na 4 koła w stosunku od 100:0 do 50:50 (przód:tył), elektrycznego wspomagania układu kierowniczego (EPS) i zintegrowanego zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM) zapewnia kierowcy znakomitą satysfakcję z jazdy i pełną kontrolę na drodze. Na przykład podczas ruszania lub przyspieszania na śliskiej nawierzchni moment szybko jest przekazywany na wszystkie koła, aby zapewnić maksymalną przyczepność i szybkie rozpędzenie pojazdu. Podczas normalnej jazdy z dużą prędkością moc nie jest przekazywana na koła tylne, co przyczynia się do ograniczenia zużycia paliwa. W trudniejszych warunkach kierowca może skorzystać z przełącznika AWD LOCK, aby uzyskać lepszą przyczepność.

22


23


24


KILOMETRY DROGI, KILOMETRY SATYSFAKCI ZAWIESZENIE TYLNE Z PODWÓJNYMI WAHACZAMI POPRZECZNYMI, VDIM Prace projektowe prowadzone z wykorzystaniem najnowocześniejszego na świecie symulatora jazdy, oraz testy na dystansie setek tysięcy kilometrów doprowadziły do powstania crossovera oferującego stabilność i precyzję prowadzenia typową dla luksusowych sedanów. Innowacyjny napęd na wszystkie koła sprawia, że pojazd świetnie trzyma się drogi, zwłaszcza na ostrych zakrętach, a jednocześnie dobrze radzi sobie w terenie. Sztywniejsze podwozie i nowe tylne zawieszenie z podwójnymi wahaczami poprzecznymi to rozwiązania ograniczające wychylanie się nadwozia na zakrętach i - jak potwierdziły testy na torze Nürburgring - poprawiające zachowanie auta przy wyższych prędkościach. Opcjonalnie Lexus RX może być wyposażony w zawieszenie pneumatyczne, utrzymujące stałą wysokość, a przy większych prędkościach zmniejszające prześwit, aby poprawić właściwości aerodynamiczne pojazdu. Lexus RX jest standardowo wyposażony w zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM), który przewiduje sytuacje na drodze i odpowiednio koryguje moment obrotowy i siłę hamowania.

25


26


27


28


DYNAMICZNA WERSA F SPORT SPORTOWA STYLIZACJA F SPORT, 19-CALOWE OBRĘCZE ZE STOPÓW LEKKICH Nowe modele RX 450h F SPORT oraz RX 350 F SPORT już swoją niepowtarzalną stylizacją — obejmującą śmiało ukształtowany przód nadwozia, siatkowe wloty powietrza i 19-calowe obręcze kół — obiecują znakomite osiągi i mnóstwo radości z jazdy. Wersje RX F SPORT — dostrojone przez doświadczonych „mistrzów kierownicy” Lexusa — nie tylko cieszą oko, lecz także gwarantują wyjątkową precyzję i dynamikę prowadzenia. Nowe wersje F SPORT wyposażono w sportowe rozpórki przedniego i tylnego zawieszenia, a w specjalnym trybie SPORT układy napędowe szybciej reagują na naciśnięcie pedału przyspieszenia. Wnętrze wyróżnia się sportowymi fotelami obszytymi perforowaną skórą z białymi szwami, aluminiowymi pedałami (w modelu RX 450h F SPORT), metalizowanymi wstawkami i nakładkami na progi. Kierownicę i dźwignię zmiany biegów wykończono perforowaną skórą.

29


30


31


32


NOWY POZIOM LUKSUSU LUKSUSOWE SKÓRZANE FOTELE, PRECYZJA JAPOŃSKICH MISTRZÓW „TAKUMI” Komfortowa i cicha kabina Lexusa RX pozwala na całkowite odprężenie, nawet w najdłuższej podróży. Luksusowy fotel kierowcy może być elektrycznie regulowany w wielu płaszczyznach. Aby ułatwić kierowcy wsiadanie do samochodu, fotel odsuwa się automatycznie o 50 mm — jednocześnie z kierownicą. Również tylne siedzenia można przesuwać, pochylać i składać. Samochód jest standardowo wyposażony w fotele obszyte perforowaną skórą, natomiast opcjonalnie dostępna jest najwyższej jakości perforowana skóra półanilinowa. Delikatne, nastrojowe oświetlenie pada na przycisk Start i dźwignię zmiany biegów, zaś schowki otwierają się i zamykają w sposób przywodzący na myśl tradycyjne japońskie drzwi przesuwne. Nad jakością wykonania Lexusa RX czuwają mistrzowie „Takumi”, a przed dostawą każdy egzemplarz samochodu jest testowany pod względem szczelności w wodnej komorze ciśnieniowej, która symuluje warunki panujące podczas tropikalnego tajfunu.

33


34


Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI PROJEKTOR HUD, REMOTE TOUCH, ASYSTENT PARKOWANIA Ergonomiczny „dwustrefowy” kokpit nowego Lexusa RX jest wprost naszpikowany nowinkami technicznymi, które czynią samochód jeszcze bardziej przyjaznym kierowcy. Najnowszy projektor HUD Lexusa, projektowany i testowany wśród oślepiających śniegów północnej aponii, pozwala kierowcy prowadzić pojazd bez odrywania wzroku od drogi, natomiast znakomity interfejs dotykowy Remote Touch z opcją sterowania głosowego umożliwia wygodne sterowanie systemami pojazdu na dzielonym ekranie multimedialnym. Podczas cofania kierowcę wspomaga asystent parkowania, który na centralnym ekranie kokpitu wyświetla obraz wideo zza samochodu (uzupełniony o linie prowadzące). Na liście wyposażenia opcjonalnego znajduje się także monitor boczny, który ułatwia manewrowanie w ciasnych miejscach, wyświetlając obraz z niewielkiej kamery wbudowanej w lusterko boczne po stronie pasażera. Obraz z tej kamery także przekazywany jest na ekran multimedialny.

ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

35


36


CZYSTA INNOWACA ZAAWANSOWANY FILTR KABINOWY — SKUTECZNY I OSZCZĘDNY Kabina Lexusa RX, testowanego w warunkach arktycznych i pustynnych, w razie potrzeby szybko się nagrzewa i szybko schładza, a specjalny system filtrów ogranicza ilość przedostających się do niej pyłków roślin, cząstek ze spalin i kurzu. RX nieustannie monitoruje jakość powietrza na zewnątrz pojazdu i w razie potrzeby włącza obieg wewnętrzny, utrzymując idealne warunki klimatyczne w kabinie, dopóki nie stwierdzi, że sytuacja na zewnątrz wróciła do normy. W skład standardowego wyposażenia wchodzi skuteczny układ klimatyzacji z niezależnie regulowanymi strefami. Czyste powietrze jest cicho i skutecznie rozprowadzane po kabinie, a precyzyjne utrzymywanie zadanej temperatury możliwe jest dzięki sygnałom z szeregu czujników. A zatem, jeśli słońce rozgrzewa górną część ciała kierowcy i pasażerów, temperatura w dolnej i górnej części kabiny będzie regulowana w taki sposób, aby to skompensować. ak przystało na samochód na wskroś ekologiczny, RX 450h potrafi utrzymywać komfortową temperaturę w kabinie nawet przy wyłączonym silniku spalinowym — układ klimatyzacji jest w nim bowiem zasilany z akumulatora napędu hybrydowego.

37


INSPIRUĄCE BRZMIENIE WYSOKIEJ KLASY SYSTEM AUDIO SURROUND MARK LEVINSON® Z 15 GŁOŚNIKAMI Nowego Lexusa RX można zamówić z systemem audio zawierającym 9, 12 lub 15 głośników. Najwyższej klasy system Mark Levinson® jest efektem setek godzin prac laboratoryjnych i testów drogowych. Wysiłek nie poszedł jednak na marne — parametry i rozmieszczenie 15 specjalnie zaprojektowanych głośników udało się idealnie dopasować do charakterystyki akustycznej kabiny. W efekcie pasażerowie mogą delektować się 7.1-kanałowym dźwiękiem surround z ulubionych płyt CD i DVD. Wszystkie wersje modelu RX są wyposażone w wejście pomocnicze (AUX) i port USB, do których można podłączać urządzenia iPod® lub inne odtwarzacze multimedialne.

38


39


40


PRZESTRZEŃ INTELIGENTNA PRZESUWANE, ODCHYLANE I SKŁADANE SIEDZENIA TYLNE Wnętrze Lexusa RX jest luksusowe, a zarazem bardzo praktyczne. Na przykład tylną kanapę można dzielić w stosunku 40/20/40, a gdy zachodzi potrzeba przewiezienia większych przedmiotów, użytkownik może szybko złożyć ją w całości, korzystając z płynnie działającego mechanizmu „One-Touch”. Elastyczność konfiguracji wnętrza dodatkowo zwiększa możliwość przesuwania tylnych siedzeń w przód i w tył, tylne oparcia zaś można pochylić, zapewniając pasażerom znakomite warunki do podróżowania na długich trasach. Dzięki konstrukcji zawieszenia z podwójnymi wahaczami przestrzeń bagażowa jest szeroka i nie wnikają do niej zbędne elementy konstrukcyjne pojazdu. W bagażniku można więc optymalnie rozmieścić duże przedmioty, np. walizki lub cztery komplety kijów golfowych. Załadunek bagażu ułatwia dodatkowo regulacja wysokości zawieszenia (w modelach z zawieszeniem pneumatycznym) oraz opcjonalna elektrycznie zamykana klapa tylna.

PRZESTRZEŃ INTELIGENTNA

41


42


OSIĄGNIĘCIA PRZYSZŁOŚCI OCHRONA PRZEDZDERZENIOWA, ADAPTACYJNE REFLEKTORY PRZEDNIE LED Lexus RX to samochód niezwykle bezpieczny dzięki zastosowanym w nim licznym zaawansowanym, a niejednokrotnie nowatorskim systemom bezpieczeństwa. Opcjonalny system ochrony przedzderzeniowej wykrywa przeszkody przed samochodem przy użyciu radaru działającego w zakresie fal milimetrowych. W razie wykrycia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji system ostrzega kierowcę, a następnie aktywuje przedzderzeniowe wspomaganie hamowania. eśli kolizja będzie nieunikniona, nie miną milisekundy, a rozpocznie się hamowanie awaryjne i aktywowane zostaną napinacze pasów bezpieczeństwa. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi koncentracji kierowcy na drodze jest znakomite wyciszenie kabiny i ergonomiczna konstrukcja elementów wnętrza. Reflektory świateł mijania typu LED oświetlają drogę jasną i dobrze wyodrębnioną wiązką światła. Na zakrętach kierowcy pomaga inteligentny system zmiany położenia reflektorów, który kieruje strumień światła w stronę zgodną z przebiegiem łuku drogi.

43


ZAAWANSOWANA WYTRZYMAŁOŚĆ INNOWACYJNY SYSTEM PODUSZEK POWIETRZNYCH, WYTRZYMAŁA KLATKA PASAŻERSKA Nowy Lexus RX jest standardowo wyposażony w dziesięć poduszek powietrznych, jednak same poduszki wcale standardowe nie są: na przykład dwukomorowa poduszka powietrzna bezpiecznie „chwyta i obejmuje” pasażera siedzącego z przodu. Zaś kolanowe poduszki powietrzne zamontowane przed oboma przednimi fotelami stanowią cenne uzupełnienie pasów bezpieczeństwa i przednich czołowych poduszek powietrznych. Kurtynowe poduszki powietrzne rozmieszczone wzdłuż bocznych okien chronią głowy pasażerów w razie wywrócenia się samochodu (mimo, że jest ono niezwykle mało prawdopodobne). Projektując nowego Lexusa RX dążyliśmy do uzyskania maksymalnego poziomu ochrony przed skutkami zderzenia. Około 42% całego nadwozia (licząc wg masy) wykonano ze stali o podwyższonej odporności na rozciąganie. W efekcie powstała lekka i wyjątkowo sztywna klatka chroniąca kierowcę i pasażerów.

44


45


46


NOWA WIZA AKOŚCI PRODUKCJA POD NADZOREM MISTRZÓW „TAKUMI” I 30-KILOMETROWA JAZDA PRÓBNA Najwyższa jakość będąca wyróżnikiem nowego Lexusa RX ma swoje źródło w zakładach produkcyjnych Kyushu. Większość etapów procesu produkcyjnego realizują supernowoczesne roboty, jednak są czynności, do których dopuszczamy wyłącznie ludzi — mistrzów Takumi. W zakładach bezwzględnie walczymy z zapyleniem. Pracownicy noszą pozbawione kieszeni, antyelektrostatyczne ubrania robocze i myją buty zanim zbliżą się do linii produkcyjnej. Zastosowany w lakierni filtr wodny — przezywany „wodospadem Niagara” — o 90 procent zmniejsza ilość cząstek stałych, które mogłyby być przyczyną niedoskonałości powłoki lakierniczej. Sama powłoka jest ręcznie polerowana na mokro po nałożeniu każdej warstwy podkładu (ten czasochłonny proces zarezerwowany jest zwykle tylko dla pojazdów wykonywanych na zamówienie w pojedynczych egzemplarzach). Ostateczna kontrola jakości powłoki lakierniczej składa się zarówno z weryfikacji wzrokowej, jak i pomiarów cyfrowych. Każdy egzemplarz Lexusa RX, zanim ostatecznie opuści zakład produkcyjny, trafia w ręce doświadczonego kierowcy testowego i przechodzi rygorystyczną próbę na dystansie 30 kilometrów.

47


STWORZONY Z ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ NAJCZYSTSZY UKŁAD NAPĘDOWY W KLASIE CROSSOVERÓW, 85% MATERIAŁÓW DO RECYKLINGU Nowy RX wyposażony jest w najczystszy i najoszczędniejszy napęd hybrydowy w tej klasie pojazdów. Do redukcji zużycia energii, a tym samym paliwa, przyczyniają się dodatkowo optymalne rozwiązania aerodynamiczne i reflektory przednie typu LED. Cały samochód, od początku do końca, zaprojektowany został w taki sposób, aby jego produkcja i eksploatacja miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Po wycofaniu pojazdu z eksploatacji nawet 85% jego materiałów — w tym 95% materiałów akumulatora — można poddać recyklingowi. Na przykład obudowa akumulatora trafia do huty, a ogniwa są poddawane recyklingowi w indukcyjnym systemie próżniowym po raz pierwszy wprowadzonym do użytku przez Lexusa. Produkcja w ekologicznych zakładach Kyushu jest zorganizowana według naszego słynnego na całym świecie procesu „szczupłego wytwarzania”, w którym ilość odpadów ograniczona jest do absolutnego minimum, zaś przyzakładowa oczyszczalnia ścieków uzdatnia tysiące ton wody na dobę.

48


49


50


ROZWIĄZANIA TECHNICZNE I SPECYFIKACE Napęd w pełni hybrydowy Dynamika i osiągi Zaawansowane systemy bezpieczeństwa Elementy zewnętrzne Elementy wyposażenia wnętrza Systemy audio, komunikacyjne i informacyjne Dane techniczne Wyposażenie standardowe we wszystkich klasach Wyposażenie dodatkowe wg klas Opcje i pakiety w różnych klasach wyposażenia F SPORT Akcesoria Kolory wnętrza Kolory nadwozia Posiadanie Lexusa

52 - 53 54 - 55 56 - 57 58 - 59 60 - 6 1 62 - 63 64 - 67 68 69 70 - 7 1 72 - 73 74 - 75 76 - 79 80 - 8 1 82 - 83

51


NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY Napęd hybrydowy nowego Lexusa RX 450h składa się z 3,5-litrowego silnika benzynowego V6 (działającego w cyklu Atkinsona) oraz dwóch silników elektrycznych o dużej mocy. Takie rozwiązanie gwarantuje mnóstwo przyjemności z jazdy i jednocześnie minimalizuje wpływ silnika na środowisko naturalne. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu mocy silnika benzynowego i silników elektrycznych przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 7,8 sekundy. Poziom emisji przy jeździe mieszanej wynosi zaledwie 145 g/km, a zużycie paliwa — tylko 6,3 l/100 km.


3,5-LITROWY SILNIK BENZYNOWY V6 Ten nowoczesny silnik, będący integralnym elementem napędu hybrydowego, oferuje kierowcy wyjątkowe połączenie cech: dużej mocy 299 KM, niskiego poziomu emisji substancji szkodliwych i niewielkiego „apetytu” na paliwo. Silnik ten, dyskretnie wyłączający się, gdy nie jest potrzebny, został zoptymalizowany pod kątem sprawności energetycznej. Innowacyjny układ odzysku ciepła ze spalin pozwala także na wcześniejsze i częstsze wyłączanie silnika benzynowego, a tym samym prowadzi do obniżenia zużycia paliwa i poziomu emisji.

MODUŁ STERUJĄCY MOCĄ „Mózgiem” napędu hybrydowego Lexus jest moduł sterujący mocą (PCU), którego rolą jest płynne sterowanie jednostkami napędowymi i akumulatorem, tak aby w każdych warunkach układ napędowy działał z maksymalną sprawnością. Moduł PCU steruje także procesem ładowania akumulatora napędu hybrydowego — z wykorzystaniem mocy silnika spalinowego lub poprzez hamowanie regeneracyjne.

ZAAWANSOWANY AKUMULATOR NAPĘDU HYBRYDOWEGO Napęd hybrydowy Lexus zawiera akumulator niklowowodorkowy (Ni-MH) 288 V o dużej wydajności, sterowany przez zaawansowane oprogramowanie do zarządzania energią. Akumulator, umieszczony pod tylnymi siedzeniami — i nie zajmujący miejsca ani w żaden sposób nie wpływający na komfort pasażerów — jest stale doładowywany i nie wymaga ładowania ze źródła zewnętrznego.

HAMOWANIE REGENERACYJNE Podczas hamowania lub wytracania prędkości role się odwracają i to koła pojazdu napędzają silnik elektryczny, który w tej sytuacji pełni rolę prądnicy. Energia kinetyczna — która w tradycyjnym samochodzie zostałaby rozproszona w postaci ciepła — tutaj jest zamieniana na energię elektryczną. Energia ta magazynowana jest w akumulatorze napędu hybrydowego i wykorzystywana później podczas jazdy w trybie samochodu elektrycznego (EV) i przy gwałtownym przyspieszaniu.

TRYB ECO Kierowca może także aktywować tryb ECO, w którym zmodyfikowana charakterystyka sterowania przepustnicą i klimatyzacją przyczynia się do ograniczenia emisji i zużycia paliwa.

TRYB SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO Gdy akumulator jest wystarczająco naładowany, jednym dotknięciem przycisku na konsoli środkowej kierowca może włączyć tryb EV, w którym samochód jest napędzany tylko przez silnik elektryczny i cieszyć się płynną, spokojną i cichą jazdą oraz świadomością, że jego pojazd nie zużywa paliwa i nie wydziela szkodliwych substancji do atmosfery. W trybie tym możliwa jest jazda z niewielką prędkością na niewielkim dystansie. Idealnie nadaje się on np. do jazdy w powolnym ruchu miejskim lub po parkingu. NAPĘD W PEŁNI HYBRYDOWY

53


DYNAMIKA I OSIĄGI

NAPĘD AWD Z AKTYWNYM STEROWANIEM MOMENTEM OBROTOWYM Układ napędu na wszystkie koła z aktywnym sterowaniem momentem obrotowym (RX 350) gwarantuje optymalny rozkład momentu, w przedziale od 100:0 do 50:50 (przód:tył) — w zależności od warunków na drodze i stylu prowadzenia pojazdu. Podczas ruszania lub przyspieszania na śliskiej nawierzchni moment obrotowy jest szybko przekazywany na wszystkie koła, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Podczas normalnej jazdy z dużą prędkością moment nie jest przekazywany na koła tylne, co ogranicza zużycie paliwa.

54

DYNAMIKA I OSIĄGI

E-FOUR RX 450h AWD jest wyposażony w rewolucyjny układ napędu na cztery koła o nazwie E-FOUR. Na osi tylnej zamontowano nowoczesny, lekki silnik elektryczny o mocy 68 KM, który napędza tylne koła tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Silnik ten uzyskuje maksymalny moment obrotowy niemal natychmiast po włączeniu.


n

ELEKTRONICZNIE STEROWANE ZAWIESZENIE PNEUMATYCZNE Dla uzyskania jeszcze większego komfortu jazdy, a także stabilności na drodze (szczególnie podczas szybkiego pokonywania zakrętów) Lexus RX może być wyposażony w elektronicznie sterowane zawieszenie pneumatyczne, które, w przeciwieństwie do tradycyjnego, utrzymuje stałą wysokość pojazdu niezależnie od ilości pasażerów i bagażu. Dodatkowo, podczas jazdy z wyższą prędkością samochód obniża się, zmniejszając tym samym opór powietrza i zapewniając jeszcze większą pewność prowadzenia. Ponadto możliwe jest obniżenie tyłu samochodu za pomocą przycisku, dzięki czemu ułatwiony jest załadunek cięższych bagaży.

ZAWIESZENIE Z PODWÓJNYMI WAHACZAMI Wyrafinowane zawieszenie tylne z podwójnymi wahaczami sprawia, że Lexus RX pokonuje zakręty niczym sportowy sedan i stabilnie utrzymuje prosty tor jazdy. Dodatkową zaletą zawieszenia jest kompaktowa konstrukcja, która w znacznie mniejszym stopniu wnika do przedziału bagażowego.

n Wyposażenie dostępne jako opcja lub w określonych wersjach wyposażeniowych

n

AKTYWNE STABILIZATORY W celu zapewnienia jeszcze lepszej charakterystyki dynamicznej zawieszenia, nowy Lexus RX 450h może być wyposażony w układ aktywnych stabilizatorów. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie zastosowane w klasie crossover. W systemie zastosowano elektrycznie regulowane przednie i tylne stabilizatory, które zapewniają skuteczniejszą stabilizację nadwozia i precyzję kierowania podczas jazdy sportowej, a przy tym nie pogarszają komfortu przy jeździe po prostej. DYNAMIKA I OSIĄGI

55


ZAAWANSOWANE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

INTELIGENTNA WYTRZYMAŁOŚĆ Przednia i tylna strefa zgniotu pochłaniają energię w razie zderzenia, podobnie jak kolumna kierownicy, która w wypadku silnego zderzenia czołowego ulega skróceniu. Wzmocnione słupki, profile podłogi i boczne belki dodatkowo pochłaniają i rozpraszają energię. Podsufitka i obicia słupków są wykonane z materiałów pochłaniających energię uderzenia, aby zapobiec obrażeniom głowy, zaś konstrukcja foteli pochłaniająca energię minimalizuje ryzyko urazów kręgosłupa.

DZIESIĘĆ PODUSZEK POWIETRZNYCH Lexus RX jest wyposażony w dziesięć poduszek powietrznych i napinacze pasów bezpieczeństwa. W przypadku kolizji czujniki mierzą siłę uderzenia i odpowiednio aktywują napełniane dwustopniowo poduszki powietrzne kierowcy i pasażera z przodu oraz poduszki boczne. Poduszki chroniące kolana zapewniają dodatkową ochronę kierowcy i pasażerowi z przodu, natomiast kurtyny powietrzne przebiegają na całej długości szyb bocznych.


n

SYSTEM KONTROLI ODLEGŁOŚCI OD POPRZEDZAJĄCEGO POJAZDU (ACC) Dzięki wykorzystaniu radaru (tego samego, co w systemie ochrony przedzderzeniowej) system ACC może utrzymywać ustaloną odległość od poprzedzającego pojazdu, nawet jeśli prędkość tego pojazdu jest zmienna. Gdy pas ruchu zwolni się, system ACC samoczynnie powraca do wybranej wcześniej prędkości podróżnej.

n

SYSTEM OCHRONY PRZEDZDERZENIOWEJ (PCS) Radar działający w zakresie fal milimetrowych wykrywa przedmioty przed Lexusem RX. W razie wykrycia potencjalnie niebezpiecznej sytuacji system ostrzega kierowcę, a następnie aktywuje przedzderzeniowe wspomaganie hamowania. eśli kolizja będzie nieunikniona, nie miną milisekundy, a rozpocznie się hamowanie awaryjne i aktywowane zostaną napinacze pasów bezpieczeństwa.

ELEKTRONICZNY SYSTEM ROZDZIAŁU SIŁY HAMOWANIA Elektroniczny system rozdziału siły hamowania (EBD), we współpracy z układem ABS, zapewnia optymalny w danych warunkach rozdział siły hamowania na poszczególne koła. Zapobiegając blokowaniu kół, układ EBD ułatwia zachowanie stabilności podczas hamowania i jazdy na zakrętach.

SYSTEM WSPOMAGANIA HAMOWANIA System wspomagania hamowania (BAS) wkracza do akcji w sytuacji hamowania awaryjnego, gdy wielu kierowców nie naciska pedału hamulca z wystarczającą siłą lub zwalnia pedał zbyt szybko. W każdej z tych sytuacji układ BAS, należący do wyposażenia Lexusa RX, przewiduje potrzebę zastosowania dodatkowej siły hamowania i stosuje ją automatycznie.

KONTROLA TRAKCJI System kontroli trakcji (TRC) sprawia, że Lexus RX lepiej trzyma się drogi, zwłaszcza podczas jazdy po śliskiej lub nierównej nawierzchni. eśli system TRC stwierdzi, że jedno lub kilka kół zaczyna tracić przyczepność, komputer natychmiast ustali, w jaki sposób sprawić, by koła odzyskały przyczepność — poprzez ograniczenie mocy, a nawet przyhamowanie.

SYSTEM STABILIZACJI TORU JAZDY System stabilizacji toru jazdy (VSC) pomaga uniknąć utraty panowania nad pojazdem, zwłaszcza podczas szybkiego pokonywania zakrętów lub na początku poślizgu. Selektywnie włączając hamulce i/lub redukując moc silnika, system stabilizuje ruch pojazdu. W trudnych warunkach terenowych kierowca może tymczasowo wyłączyć systemy TRC i VSC, aby ułatwić sobie manewrowanie w błocie lub śniegu.

n Wyposażenie dostępne jako opcja lub w określonych wersjach wyposażeniowych

ZAAWANSOWANE SYSTEMY BEZPIECZEŃSTWA

57


ELEMENTY ZEWNĘTRZNE

18-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH Lekkie, 5-ramienne obręcze kół o średnicy 18 cali są wykonane ze stopów lekkich i wykończone srebrną, metaliczną powłoką. Koła w komplecie z oponami 235/60R R18 przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2 oraz zużycia paliwa.

REFLEKTORY HALOGENOWE Reflektory modelu RX 450h FWD - z żarówkami halogenowymi są bardzo atrakcyjne i nowoczesne stylistycznie. Światła do jazdy dziennej typu LED (z diodami elektroluminescencyjnymi) mają niepowtarzalny kształt i gwarantują, że Lexus RX jest doskonale widoczny dla innych użytkowników drogi.

58

ELEMENTY ZEWNĘTRZNE

n

19-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH Tym 15-ramiennym, 19-calowym obręczom ze stopów lekkich nadano nowy, sportowy charakter poprzez subtelne, ciemnoszare zabarwienie. Standardowo na obręczach tych montowane są opony 235/55 R19 zapewniające znakomitą przyczepność.

REFLEKTORY KSENONOWE Przednie reflektory modelu RX 350 AWD i 450h AWD - ksenonowe typu HID są wyposażone w mechanizm automatycznego poziomowania i spryskiwacze wysokociśnieniowe. Reflektory takie, wraz ze światłami LED do jazdy dziennej, stanowią wyposażenie standardowe, w określonych wersjach wyposażeniowych dostępny jest też system inteligentnej zmiany położenia reflektorów na zakrętach (I-AFS).

n

19-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH Zupełnie nowy, 10-ramienny wzór 19-calowych obręczy, który jeszcze bardziej wzbogaca wyrazisty wizerunek samochodu. Standardowo na obręczach tych montowane są opony 235/55 R19 o bardzo dobrych właściwościach jezdnych.

n INTELIGENTNE REFLEKTORY LED Na zakrętach kierowcy pomaga inteligentny system zmiany położenia reflektorów, który kieruje strumień światła w stronę zgodną z przebiegiem łuku drogi. Diodowe (LED) reflektory świateł mijania dostępne w modelu RX 450h wytwarzają silnie skupioną wiązkę światła, zużywają mniej energii i są trwalsze niż reflektory z tradycyjnymi żarówkami.


AKTYWNE ŚWIATŁA STOP Tylne światła zespolone zawierają matryce diod LED doskonale widocznych dla samochodów jadących za Lexusem RX. Podczas gwałtownego hamowania światła stop — w tym centralna górna lampa LED — szybko pulsują, skutecznie ostrzegając nadjeżdżające z tyłu pojazdy.

ZINTEGROWANA ANTENA I WYCIERACZKA TYLNA Spojler, którego zasadniczym zadaniem jest obniżenie współczynnika oporu aerodynamicznego, służy też za zmyślny „schowek” dla tylnej wycieraczki i wbudowanej anteny radiowej. W spojlerze zamontowano także znakomicie widoczne trzecie światło stop.

n

DACH PANORAMICZNY Duży szklany dach panoramiczny pogłębia wrażenie swobody i przestronności, pozwalając kierowcy i pasażerom cieszyć się słońcem i niebem w kabinie Lexusa RX.

n

PODGRZEWANE LUSTERKA BOCZNE Oprawy lusterek bocznych o aerodynamicznym kształcie mają wbudowane kierunkowskazy i dyskretne lampki oświetlające okolice progów. Lusterka są regulowane elektrycznie i w razie potrzeby mogą być podgrzewane.

n

n

n

SKŁADANIE I PRZYCIEMNIANIE Lusterka boczne można złożyć elektrycznie, aby ułatwić sobie manewrowanie w wąskich miejscach oraz ograniczyć ryzyko uszkodzenia lusterek w zaparkowanym samochodzie. Lusterka są elektrochromatyczne, tj. automatycznie przyciemniają się, aby kierowca nie był oślepiany przez jadące za nim samochody.

n Wyposażenie dostępne jako opcja lub w określonych wersjach wyposażeniowych

CZUJNIKI PARKOWANIA Czujniki, umieszczone dyskretnie w przednim i tylnym zderzaku (w przednim umieszczono aż cztery, aby uzyskać większą precyzję), w  trybie ciągłym obliczają odległość do najbliższej przeszkody. Za pośrednictwem sygnałów dźwiękowych i wizualnych o różnej intensywności kierowca informowany jest o tym, ile miejsca jeszcze pozostało do zetknięcia z przeszkodą.

SZYBERDACH Elektrycznie odchylany i odsuwany szklany szyberdach umożliwia otwarcie kabiny na więcej słońca i świeżego powietrza. Obsługa szyberdachu jest bardzo wygodna, a dodatkowa, ręcznie rozwijana roleta chroni przed zbyt silnym nasłonecznieniem.

ŁATWY ZAŁADUNEK Przełącznik regulacji wysokości pojazdu umożliwia opuszczanie i podnoszenie tylnego zawieszenia w celu ułatwienia załadunku (w wersjach Lexusa RX z zawieszeniem pneumatycznym), a zdalne sterowanie klapą tylną z pewnością doceni każdy, kto musiał otwierać bagażnik, mając ręce zajęte zakupami.

ELEMENTY ZEWNĘTRZNE

59


ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZA

n

FOTELE Z TAPICERKĄ SKÓRZANĄ Samochód jest standardowo wyposażony w ergonomiczne fotele obite naturalną perforowaną skórą, zapewniające komfort osobom o różnej budowie ciała. Opcjonalnie dostępna jest najwyższej jakości skóra półanilinowa, niezwykle gładka i równa dzięki wydłużonemu procesowi bufowania i ugniatania. 60

KIEROWNICA WYKOŃCZONA SKÓRĄ Nowa 3-ramienna kierownica obszyta skórą zaprojektowana dla nowego Lexusa RX charakteryzuje się ergonomiczną konstrukcją. Pewnie leży w dłoniach, pozwala na wygodne sterowanie systemem audio, wyświetlaczem, telefonem i odbiorem poleceń głosowych za pomocą umieszczonych w zasięgu kciuków przycisków.

n

KOMBINACJE SKÓRY I DREWNA W klasach wyposażenia Elegance oraz Prestige można zamówić kierownicę wykończoną kombinacją skóry i drewna. Klient ma do wyboru różne kolory i rodzaje drewna. Kierownica wersji Prestige może być także podgrzewana.

n

n

n

PAMIĘĆ USTAWIEŃ Wszystkie wersje nowego Lexusa RX są wyposażone w kolumnę kierownicy o regulowanej elektrycznie długości i pochyleniu. Ustawienia te, w połączeniu z elektryczną regulacją licznych parametrów geometrii fotela kierowcy, mogą być zachowane w  pamięci, tak aby po ewentualnym przestawieniu kierownicy i fotela kierowca mógł szybko wrócić do idealnej pozycji.

PODGRZEWANE I WENTYLOWANE FOTELE Fotele ze skórzaną tapicerką są podgrzewane, a w wersji Prestige dodatkowo wentylowane. Kierowca i pasażer jadący z przodu mogą niezależnie regulować działanie tych funkcji w swoich fotelach. Rozwiązanie to zapewnia komfort podróży, niezależnie od warunków atmosferycznych.

ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZA

REGULACJA FOTELI Oba przednie fotele można regulować elektrycznie, korzystając z przełączników umieszczonych z  boku podstawy siedzenia. Dostępnych jest dziesięć kierunków regulacji, które pozwalają idealnie dopasować ustawienie fotela do potrzeb użytkownika. Ustawienia są przechowywane w pamięci. Zadbano także o podparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

MONITOR PARKOWANIA Po włączeniu biegu wstecznego w wydzielonym fragmencie lusterka wewnętrznego pojawia się obraz z  kamery cofania. Rozwiązanie takie znakomicie ułatwia cofanie do ciasnych miejsc parkingowych. Obraz pochodzi z miniaturowej kamery umieszczonej w tylnej klapie.


STANDARDOWA KONSOLA ŚRODKOWA Przednia konsola środkowa umożliwia kierowcy intuicyjne operowanie dźwignią zmiany biegów, zaś systemem audio i klimatyzacją można wygodnie sterować z obu przednich foteli.

n

ROZBUDOWANA KONSOLA ŚRODKOWA Ta wersja konsoli jest wyposażona w 8-calowy ekran Electro Multi-Vision współpracujący z manipulatorem Remote Touch. Na pełnokolorowym ekranie wyświetlane są informacje systemu nawigacji, asystenta parkowania oraz innych systemów, takich jak klimatyzacja, system audio i monitor energii w napędzie hybrydowym.

n

WYPOSAŻENIE DLA PASAŻERÓW Z TYŁU Tylne fotele można także przesuwać w przód i w tył, aby odpowiednio do potrzeb uzyskać więcej miejsca na bagaż lub więcej miejsca na nogi pasażerów z tyłu. W przypadku długich podróży szczególnie cenna jest możliwość odchylenia oparć tylnych foteli.

SKŁADANIE FOTELI Gdy wszystkie tylne oparcia są złożone, w samochodzie jest miejsce na wszystkie duże przedmioty. Po złożeniu środkowego oparcia można wygodnie przewozić dłuższe przedmioty, takie jak narty. Aby przewieźć na przykład rower górski, wystarczy złożyć jedno z szerszych oparć.

ELASTYCZNA KONFIGURACJA PRZEDZIAŁU BAGAŻOWEGO Roleta przedziału bagażowego jest podzielona na dwie części, co znacznie ułatwia dostęp do bagażu. Lekko działające dźwignie do błyskawicznego składania tylnej kanapy znajdują się na jej bokach i w przedziale bagażowym.

n Wyposażenie dostępne jako opcja lub w określonych wersjach wyposażeniowych

KLIMATYZACJA, WENTYLACJA I OGRZEWANIE Temperatura w kabinie Lexusa RX może być szybko obniżana lub podwyższana przy użyciu wydajnego, dwustrefowego układu klimatyzacji sterowanego elektronicznie. Szczególną cechą modelu RX 450h jest możliwość zasilania klimatyzacji wyłącznie z akumulatora napędu hybrydowego, przy wyłączonym silniku benzynowym.

OŚWIETLENIE WEJŚCIA Specjalny kluczyk elektroniczny sprawia, że Lexus RX rozpozna swojego właściciela w ciemności i zapraszająco włączy oświetlenie podłoża w pobliżu drzwi (lampy znajdują się w lusterkach bocznych), progów, przycisku Start i dźwigni zmiany biegów.

ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZA

61


SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACYNE I INFORMACYNE

n

PROJEKTOR HUD Najważniejsze informacje o stanie pojazdu, np. prędkość jazdy i wskazówki systemu nawigacji, wyświetlane są wprost na przedniej szybie w polu widzenia kierowcy. Dzięki temu kierowca może odczytywać ważne dane, nie odrywając wzroku od drogi.

9 LUB 12-GŁOŚNIKOWY SYSTEM AUDIO KLASY PREMIUM Nowy Lexus RX to świetne miejsce, by cieszyć się muzyką, filmami i innymi multimediami cyfrowymi. Samochód można zamówić z 9- lub 12-głośnikowym systemem audio klasy premium.

62

n

15-GŁOŚNIKOWY SYSTEM AUDIO MARK LEVINSON® System ten składa się z aż 15 głośników, z których każdy został zaprojektowany specjalnie pod kątem właściwości akustycznych wynikających z jego położenia w samochodzie. Generuje perfekcyjny dźwięk surround w układzie 7.1 kanałowym i odtwarza zarówno płyty CD, DVD, jak i muzykę z telefonów i odtwarzaczy MP3.

SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACY NE I INFORMACY NE

n

n

REMOTE TOUCH Dotykowy interfejs Remote Touch nowej generacji, w którym do potwierdzania wyboru wystarczy jedno naciśnięcie, umożliwia użytkownikom intuicyjną obsługę centralnego wyświetlacza. Korzystanie z tego ergonomicznego, podręcznego manipulatora przypomina korzystanie z myszy komputerowej.

SYSTEM ROZRYWKOWY DLA PASAŻERÓW Z TYŁU Lexusa RX można zamówić z systemem rozrywkowym dla pasażerów z tyłu. W jego skład wchodzą 7-calowe ekrany umieszczone z tyłu zagłówków przednich foteli. Na każdym ekranie może być odtwarzany inny film lub gra wideo, a dźwięk kierowany jest do słuchawek lub głośników systemu audio.


n

EKRAN WIELOFUNKCYJNY Kierowca i pasażer jadący z przodu mogą sterować systemami pojazdu za pośrednictwem 8-calowego ekranu multimedialnego o wysokiej rozdzielczości oraz manipulatora Remote Touch. Wiele aplikacji reaguje też na polecenia głosowe. Nowy system nawigacji wyposażony w dysk twardy oferuje szereg opcji wyświetlania map, jest bardzo przejrzysty, intuicyjny w obsłudze i szybko reaguje na działania użytkownika.

n

MONITOR ASYSTENTA PARKOWANIA Po włączeniu biegu wstecznego obraz zza samochodu zostanie skierowany na 8-calowy ekran, na którym dodatkowo pojawią się linie ułatwiające parkowanie.

n

n

PORT USB I GNIAZDO AUX Port USB służy do podłączania różnych urządzeń multimedialnych, takich jak iPod® lub odtwarzacz MP3. Utwory z urządzenia można odtwarzać za pośrednictwem systemu głośników lub słuchawek.

BLUETOOTH® Lexus RX jest wyposażony w bezprzewodowy interfejs Bluetooth® do podłączania telefonu komórkowego lub smartfona. Odbieranie i nawiązywanie połączeń odbywa się przy użyciu przycisków na kierownicy.

NAWIGACJA GPS Intuicyjny system nawigacji z dyskiem twardym komunikuje się z  użytkownikiem za pośrednictwem czytelnego 8-calowego ekranu. Cel podróży można określić za pomocą manipulatora Remote Touch lub poleceniem głosowym — podając adres, wskazując jedno z zapamiętanych miejsc docelowych lub interesujący obiekt.

n

ODTWARZACZ DVD eśli samochód wyposażony jest w system audio Mark Levinson ® Premium Surround, to podczas postoju kierowca i pasażerowie mogą oglądać filmy z płyt DVD, delektując się znakomitą jakością dźwięku w  atmosferze prawdziwego „kina domowego”.

n Wyposażenie dostępne jako opcja lub w określonych wersjach wyposażeniowych

MONITOR BOCZNY Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym manewrowanie jest miniaturowa kamera wbudowana w lusterko boczne po stronie pasażera. Obraz z niej jest przekazywany na centralny wyświetlacz samochodu. Kamera jest zamontowana w taki sposób, że będzie działać nawet po złożeniu lusterek podczas wjeżdżania w wąskie miejsce.

SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACY NE I INFORMACY NE

63


DANE TECHNICZNE MODELU RX 450h SILNIK Pojemność skokowa (cm3) Cylindry/zawory Mechanizm rozrządu Rodzaj paliwa Maks. moc (KM przy obr/min) Maks. moment obrotowy (Nm przy obr/min)

PRZENIESIENIE NAPĘDU Koła napędzane Przekładnia

NAPĘD HYBRYDOWY Maksymalna moc układu (KM / kW) Przedni silnik elektryczny - Typ - Maksymalna moc (KM / kW) - Maksymalny moment obrotowy (Nm) Tylny silnik elektryczny - Typ - Maksymalna moc (KM / kW) - Maksymalny moment obrotowy (Nm) Prądnica - Typ - Napięcie (V) Akumulator wysokonapięciowy - Typ - Napięcie (V) OSIĄGI Prędkość maks. (km/h) 0-100 km/h (s)

3456 V6/24 VVT-i Benzyna, min. 95 oktanów 249 przy 6000 317 przy 4800 All-Wheel Drive Front-Wheel Drive (AWD) (FWD) Czasowo załączany Przednie napęd na cztery koła (Front-Wheel Drive) (E-FOUR) Przekładnia hybrydowa, z przekładnią bezstopniową sterowaną elektronicznie (E-CVT) z trybem sekwencyjnej zmiany biegów AWD 299/220

FWD 299/220

Silnik asynchroniczny na Silnik asynchroniczny na prąd przemienny, prąd przemienny, z magnesem stałym z magnesem stałym 167/123 167/123 335 335 Standardowo Nie występuje Silnik asynchroniczny na prąd przemienny, z magnesem stałym 68/50 139 Silnik asynchroniczny na Silnik asynchroniczny na prąd przemienny, prąd przemienny, z magnesem stałym z magnesem stałym 650 650 Wodorkowo-niklowy (Ni-MH) 288

Wodorkowo-niklowy (Ni-MH) 288

AWD 200 7,8

FWD 180 8,2

ZUŻYCIE PALIWA* (l/100 km) Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

AWD 6,5 6,0 6,3

FWD 6,2 6,0 6,1

EMISJA CO2* (g/km) Poziom emisji Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

AWD Euro V 147 145 145

FWD Euro V 142 140 140

HAMULCE Przód Tył

Tarczowe wentylowane Tarczowe wentylowane

ZAWIESZENIE Przód Tył

Kolumny MacPhersona, sprężyny śrubowe Double wishbone

UKŁAD KIEROWNICZY Typ Obroty kierownicy (między skrajnymi położeniami) Minimalny promień zawracania (m) MASA (kg) Dopuszczalna masa całkowita Masa własna pojazdu (min.-maks.) Uciąg (przyczepa z hamulcami) Uciąg (przyczepa bez hamulców)

Z mechanizmem zębatkowym i wspomaganiem elektrycznym (EPS) 2,79 5,7 AWD 2700 2110-2205 2000 750

FWD 2615 2050-2110 -

WSPÓŁCZYNNIK OPORU AERODYNAMICZNEGO Cx 0,32 POJEMNOŚCI (l) Zbiornik paliwa Przedział bagażowy1

65 496/825/1570

MAKSYMALNE WYMIARY ŁADUNKU (mm) Wysokość ładunku 750 Długość ładunku 995 Szerokość ładunku 1430

* Zużycie paliwa i emisja CO2 zostały zmierzone w środowisku kontrolowanym, zgodnie z wymaganiami określonymi w Dyrektywie 80/1268/EWG z późniejszymi zmianami, na pojeździe ze standardowym wyposażeniem na rynek europejski. W celu uzyskania dodatkowych informacji lub w razie zainteresowania zakupem pojazdu ze standardowym wyposażeniem na rynek europejski należy skontaktować się z Autoryzowanym Importerem Lexusa. Zużycie paliwa i emisja CO2 w konkretnym pojeździe mogą różnić się od podanych wyników pomiarów. Na zużycie paliwa i emisję CO2 wpływa sposób prowadzenia pojazdu oraz inne czynniki (takie jak warunki drogowe, natężenie ruchu, stan pojazdu, ciśnienie w oponach, zainstalowane wyposażenie, obciążenie, liczba pasażerów itp.). 1 Wartości obliczone metodą VDA na modelu wyposażonym w dojazdowe koło zapasowe. 1. liczba: oparcia tylnych foteli ustawione pionowo, bagaż załadowany do górnej krawędzi oparć tylnych foteli. 2. liczba: oparcia tylnych foteli złożone, bagaż załadowany do poziomu osłony przedziału bagażowego. 3. liczba: oparcia tylnych foteli złożone, bagaż załadowany do poziomu dachu. W samochodzie z pełnowymiarowym kołem zapasowym każdą wartość należy zmniejszyć o 71 litrów.

64

DANE TECHNICZNE MODELU RX 450h


1685 mm*

1630 mm 1885 mm

1030 mm

1620 mm

2740 mm

1000 mm

4770 mm

* Wysokość całkowita = 1680 mm (+30 mm w trybie podwyższonym, -20 mm z przodu / -5 mm z tyłu w trybie obniżonym i -30 mm w trybie załadunku) w wypadku wyposażenia w opcjonalne zawieszenie pneumatyczne.

DANE TECHNICZNE MODELU RX 450h

65


DANE TECHNICZNE MODELU RX 350 SILNIK Pojemność skokowa (cm3) Cylindry/zawory Mechanizm rozrządu Rodzaj paliwa Maks. moc (KM / kW przy obr/min) Maks. moment obrotowy (Nm przy obr/min) PRZENIESIENIE NAPĘDU Koła napędzane

Przekładnia

3456 V6/24 VVT-i Benzyna, min. 95 oktanów 277/204 przy 6200 346 przy 4700

Napęd na wszystkie koła (AWD) z aktywnym sterowaniem momentem obrotowym i przełącznikiem AWD LOCK w konsoli środkowej Przekładnia 6-biegowa, automatyczna, z trybem sekwencyjnej zmiany biegów

OSIĄGI Prędkość maks. (km/h) 0-100 km/h (s)

200 8,0

ZUŻYCIE PALIWA* (l/100 km) Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

14,4 8,5 10,7

EMISJA CO2* (g/km) Poziom emisji Ruch miejski Poza miastem Cykl mieszany

Euro V 337 199 250

HAMULCE Przód Tył

Tarczowe wentylowane Tarczowe wentylowane

ZAWIESZENIE Przód Tył Zawieszenie pneumatyczne UKŁAD KIEROWNICZY Typ Obroty kierownicy (między skrajnymi położeniami) Minimalny promień zawracania (m) MASA (kg) Dopuszczalna masa całkowita Masa własna pojazdu (min.-maks.) Uciąg (przyczepa z hamulcami) Uciąg (przyczepa bez hamulców)

Kolumny MacPhersona, sprężyny śrubowe Double Wishbone Opcjonalne

Z mechanizmem zębatkowym i wspomaganiem elektrycznym (EPS) 2,79 5,7

2545 1975-2085 2000 750

WSPÓŁCZYNNIK OPORU AERODYNAMICZNEGO Cx 0,32 POJEMNOŚCI (l) Zbiornik paliwa Przedział bagażowy1

72 496/825/1570

MAKSYMALNE WYMIARY ŁADUNKU (mm) Wysokość ładunku 750 Długość ładunku 995 Szerokość ładunku 1430

* Zużycie paliwa i emisja CO2 zostały zmierzone w środowisku kontrolowanym, zgodnie z wymaganiami określonymi w Dyrektywie 80/1268/EWG z późniejszymi zmianami, na pojeździe ze standardowym wyposażeniem na rynek europejski. W celu uzyskania dodatkowych informacji lub w razie zainteresowania zakupem pojazdu ze standardowym wyposażeniem na rynek europejski należy skontaktować się z Autoryzowanym Importerem Lexusa. Zużycie paliwa i emisja CO2 w konkretnym pojeździe mogą różnić się od podanych wyników pomiarów. Na zużycie paliwa i emisję CO2 wpływa sposób prowadzenia pojazdu oraz inne czynniki (takie jak warunki drogowe, natężenie ruchu, stan pojazdu, ciśnienie w oponach, zainstalowane wyposażenie, obciążenie, liczba pasażerów itp.). 1 Wartości obliczone metodą VDA na modelu wyposażonym w dojazdowe koło zapasowe. 1. liczba: oparcia tylnych foteli ustawione pionowo, bagaż załadowany do górnej krawędzi oparć tylnych foteli. 2. liczba: oparcia tylnych foteli złożone, bagaż załadowany do poziomu osłony przedziału bagażowego. 3. liczba: oparcia tylnych foteli złożone, bagaż załadowany do poziomu dachu. W samochodzie z pełnowymiarowym kołem zapasowym każdą wartość należy zmniejszyć o 71 litrów.

66

DANE TECHNICZNE MODELU RX 350


1685 mm*

1630 mm 1885 mm

1030 mm

1620 mm

2740 mm

1000 mm

4770 mm

* Wysokość całkowita = 1680 mm (+30 mm w trybie podwyższonym, -20 mm z przodu / -5 mm z tyłu w trybie obniżonym i -30 mm w trybie załadunku) w wypadku wyposażenia w opcjonalne zawieszenie pneumatyczne.

DANE TECHNICZNE MODELU RX 350

67


WYPOSAŻENIE STANDARDOWE WE WSZYSTKICH KLASACH BEZPIECZEŃSTWO CZYNNE I DYNAMIKA JAZDY

ZABEZPIECZENIA

KOMFORT I WYGODA WNĘTRZA

Zaawansowany układ hamulcowy, stabilizacji toru jazdy, kierowniczy oraz kontroli trakcji* - ABS / BAS / ECB (tylko RX 450h) / EBD / EBS / EPS / TRC / VSC Układ wspomagania ruszania na wzniesieniu (HAC) System ostrzegania o spadku ciśnienia w oponach (TPWS) Zintegrowany system zarządzania dynamiką pojazdu (VDIM)

System antykradzieżowy - immobilizer / czujnik wtargnięcia / syrena Automatyczne blokowanie drzwi Zamek drzwi z podwójną blokadą

BEZPIECZEŃSTWO BIERNE

Interfejs Bluetooth® do telefonu komórkowego i systemu audio Dwukolorowe podświetlenie wskaźników (niebieskie / czerwone)** Wskaźnik jazdy ekonomicznej** Uniwersalny wyświetlacz informacyjny Przyrządy Optitron Elementy sterowania na kierownicy - audio / wyświetlacz / telefon / sterowanie głosowe

2-strefowa klimatyzacja sterowana elektronicznie Trójramienna kierownica wykończona skórą - elektrycznie regulowana w wielu płaszczyznach Gniazdo 12 V w przedziale bagażowym Tylna kanapa składana 40/20/40, z mechanizmem składania zdalnego jednym przyciskiem Tempomat Selektor trybu jazdy (NORMAL/ECO/SPORT)** Elektrycznie sterowane szyby, przód i tył Przycisk trybu EV** Przedni podłokietnik centralny ze schowkiem - uniwersalny schowek - 2 x gniazdo 12 V - gniazdo AUX i port USB Fotele przednie z regulowanym podparciem lędźwiowym Automatyczne oświetlenie po wejściu do pojazdu Dźwignia zmiany biegów obszyta skórą Podłokietnik środkowy ze schowkiem i 2 uchwytami na kubki Inteligentny system otwierania i rozruchu

Łącznie 10 poduszek powietrznych - kierowca i pasażer z przodu: czołowe, boczne, chroniące kolana - zewnętrzne miejsca z tyłu: boczne - boki kabiny: kurtyny na całej długości Przełącznik odłączający poduszkę powietrzną pasażera z przodu Dźwiękowe i wizualne przypomnienie o zapięciu pasów bezpieczeństwa z przodu Mocowanie ISOFIX na tylnych zewnętrznych siedzeniach Napinacze pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych fotelach zewnętrznych Fotele przednie typu WIL (redukujące ryzyko urazów kręgosłupa szyjnego) z aktywnymi zagłówkami

SYSTEMY AUDIO, KOMUNIKACYJNE I INFORMACYJNE

WYPOSAŻENIE ZEWNĘTRZNE Aktywne światła stop Przednie światła przeciwmgielne Diodowe (LED): - światła do jazdy dziennej w kształcie litery L - tylne światła zespolone Przyciemniane szyby (szyba tylna i boczne szyby z tyłu) Wycieraczki z czujnikiem deszczu Przyciemniane szyby atermiczne z filtrem promieniowania ultrafioletowego (UV) Odmrażacz wycieraczek

* ABS = system zapobiegający blokowaniu kół / BAS = wspomaganie hamowania awaryjnego / ECB = hamulce regeneracyjne sterowane elektroniczne / EBD = elektroniczny rozdział siły hamowania / EBS = światła awaryjnego hamowania / EPS = elektryczne wspomaganie układu kierowniczego / TRC = kontrola trakcji / VSC = stabilizacja toru jazdy ** Tylko RX 450h

68

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE WE WSZYSTKICH KLASACH


WYPOSAŻENIE DODATKOWE WEDŁUG KLAS ELITE (RX 450h i RX 350) (Dodatkowo względem wyposażenia standardowego) Wysokiej klasy 9-głośnikowy system audio 18-calowe, 5-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich - opony 235/60 R18 Błyszczące wstawki w kolorze ciemnoszarym Lusterka boczne - z kierunkowskazami i oświetleniem miejsca wokół progów Tapicerka z tkaniny** - kierownica z funkcją odsuwania / powrotu - lusterka boczne podgrzewane, elektrycznie regulowane Ksenonowe reflektory wyładowcze o wysokiej mocy (HID)* - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami Lusterko wsteczne - automatycznie ściemniane* - monitor cofania o przekątnej 3,3 cala* Tapicerka ze skóry perforowanej* - fotel kierowcy / kierownica z funkcją odsuwania / powrotu - 8 parametrów regulacji fotela (kierowcy i pasażera) - podgrzewane fotele przednie - pamięć ustawień kierownicy i lusterek - lusterka elektrochromatyczne (automatycznie ściemniane), elektrycznie składane ELEGANCE (RX 450h AWD i RX 350) (Dodatki / różnice względem wyposażenia ELITE) Wysokiej klasy 12-głośnikowy system audio 19-calowe 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich, nowy wzór - opony 235/55 R19 Automatyczna kontrola obiegu powietrza Ksenonowe reflektory wyładowcze (HID) - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami - inteligentny system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (I-AFS)

Pakiet nawigacyjny - 8-calowy kolorowy uniwersalny wyświetlacz LCD obsługiwany za pomocą manipulatora Remote Touch - system nawigazji z dyskiem twardym (HDD) i przewodnikiem dynamicznym Dynamic Route Guidance (DRG)***** - wiele okien ekranowych do sterowania systemami pojazdu (np. audio / klimatyzacja / komputer pokładowy) i monitorowania ich - monitor asystenta parkowania (zastępuje monitor cofania z wyświetlaczem 3,3 cala) - tuner DAB Czujniki parkowania z przodu i z tyłu Lusterko wsteczne - elektrochromatyczne (autom. ściemniane) Elektrycznie podnoszone i opuszczane drzwi przedziału bagażowego PRESTIGE (RX 450h AWD i RX 350) (Dodatki / różnice względem wyposażenia ELITE) Wysokiej klasy system Surround Mark Levinson® z 15 głośnikami - system surround 7.1 19-calowe 10-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich, nowy wzór - opony 235/55 R19 Automatyczna kontrola obiegu powietrza Zawieszenie pneumatyczne*** Kluczyk Card Key Lusterka boczne - elektrycznie regulowane, składane i ogrzewane - elektrochromatyczne (autom. ściemniane) - z kierunkowskazami i oświetleniem miejsca wokół progów Czujniki parkowania z przodu i z tyłu Elektrycznie odchylany i przesuwany szyberdach Projektor HUD Ksenonowe reflektory wyładowcze o wysokiej mocy (HID)**** - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami - inteligentny system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (I-AFS) Podświetlenie progów

Reflektory świateł mijania wykonane w technologii LED*** - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami - inteligentny system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (I-AFS) Pakiet nawigacyjny - 8-calowy kolorowy uniwersalny wyświetlacz LCD obsługiwany za pomocą manipulatora Remote Touch - system nawigacji z dyskiem twardym (HDD) i przewodnikiem dynamicznym Dynamic Route Guidance (DRG)***** - wiele okien ekranowych do sterowania systemami pojazdu (np. audio / klimatyzacja / komputer pokładowy) i monitorowania ich - monitor asystenta parkowania (zastępuje monitor cofania z wyświetlaczem 3,3 cala) - tuner DAB Elektrycznie podnoszone i opuszczane drzwi przedziału bagażowego Lusterko wsteczne - elektrochromatyczne (autom. ściemniane) Tapicerka z perforowanej skóry półanilinowej i drewniane wstawki - fotel kierowcy / kierownica z funkcją odsuwania / powrotu - 10 kierunków regulacji - podgrzewanie i wentylacja / funkcja pamięci (3 ustawienia dla kierowcy) - pamięć ustawień kierownicy i lusterek Monitor boczny Kierownica wykończona skórą i drewnem F SPORT (RX 450h AWD i RX 350) (Dodatki / różnice względem wyposażenia ELITE) Wysokiej klasy 12-głośnikowy system audio 19-calowe 10-ramienne, przyciemniane obręcze kół ze stopów lekkich F SPORT - opony 235/55 R19 Automatyczna kontrola obiegu powietrza Lusterka boczne - elektrycznie regulowane, składane, z funkcją ogrzewania i autom. ściemniania - z kierunkowskazami i oświetleniem miejsca wokół progów

System ułatwiający wsiadanie i wysiadanie - fotel kierowcy / kierownica z funkcją odsuwania / powrotu Czujniki parkowania z przodu i z tyłu Elementy stylistyczne F SPORT - przedni zderzak, “grill”, boczne logo - srebrne wstawki we wnętrzu - czarna podsufitka - nawiercane aluminiowe pedały*** - charakterystyczne nakładki na progi - tapicerka z perforowanej skóry o specjalnym wzorze F SPORT - kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów obszyte perforowaną skórą Projektor HUD Podgrzewane fotele przednie - 8 parametrów regulacji fotela (kierowcy i pasażera) - pamięć ustawień kierownicy i lusterek Ksenonowe reflektory wyładowcze (HID) - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami - inteligentny system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (I-AFS) Reflektory świateł mijania wykonane w technologii LED*** - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami - inteligentny system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (I-AFS) Pakiet nawigacyjny - 8-calowy kolorowy uniwersalny wyświetlacz LCD obsługiwany za pomocą manipulatora Remote Touch - system nawigacji z dyskiem twardym (HDD) i przewodnikiem dynamicznym Dynamic Route Guidance (DRG)***** - wiele okien ekranowych do sterowania systemami pojazdu (np. audio / klimatyzacja / komputer pokładowy) i monitorowania ich - monitor asystenta parkowania (zastępuje monitor cofania z wyświetlaczem 3,3 cala) - tuner DAB Dźwigienki zmiany biegów**** Sportowe rozpórki zawieszenia Elektrycznie podnoszone i opuszczane drzwi przedziału bagażowego Lusterko wsteczne - elektrochromatyczne (autom. ściemniane)

* Nie występuje w wersji 450h FWD Elite ** Tylko RX 450h FWD *** Tylko RX 450h **** Tylko RX 350 ***** Informacje o obecności danego elementu w standardowym wyposażeniu w Państwa kraju można uzyskać w autoryzowanych salonach Lexusa.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE WEDŁUG KLAS

69


OPCE I PAKIETY W RÓŻNYCH KLASACH WYPOSAŻENIA ELITE (RX 450h i RX 350)

OPCJE Lusterko elektrochromatyczne (autom. ściemniane)* Lusterko wsteczne z monitorem cofania o przekątnej 3,3 cala*

PAKIETY PAKIET MULTIMEDIALNY Wysokiej klasy 12-głośnikowy system audio Automatyczna kontrola obiegu powietrza Lusterko wsteczne - elektrochromatyczne (autom. ściemniane) Nawigacja GPS - 8-calowy kolorowy uniwersalny wyświetlacz LCD obsługiwany za pomocą manipulatora Remote Touch - system nawigacji z napędem dysku twardego (HDD) i przewodnikiem dynamicznym Dynamic Route Guidance (DRG)** - wiele okien ekranowych do sterowania systemami pojazdu (np. audio / klimatyzacja / komputer pokładowy) i monitorowania ich - monitor asystenta parkowania (zastępuje monitor cofania z wyświetlaczem 3,3 cala) - tuner DAB**

ELEGANCE (RX 450h i RX 350) PAKIET SKÓRZANY* Lusterka boczne - elektrycznie regulowane, składane i ogrzewane - elektrochromatyczne (autom. ściemniane) - z kierunkowskazami i oświetleniem miejsca wokół progów System ułatwiający wsiadanie i wysiadanie - fotel kierowcy / kierownica z funkcją odsuwania / powrotu Elektrycznie regulowane fotele przednie - 8 parametrów regulacji fotela (kierowcy i pasażera) Podgrzewane fotele przednie (kierowcy i pasażera) Pamięć ustawień kierownicy i lusterek Gładka perforowana skóra PAKIET HID + AFS* Ksenonowe reflektory wyładowcze o wysokiej mocy (HID) - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami - inteligentny system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (I-AFS)

OPCJE 19-calowe, 15-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich**** - opony 235/55 R19 19-calowe, 15-ramienne obręcze kół ze stopów lekkich, przyciemniane*** - opony 235/55 R19 Elektrycznie odchylany i przesuwany szklany szyberdach Reflektory świateł mijania wykonane w technologii LED (diody elektroluminescencyjne)*** - z automatycznym poziomowaniem i wysuwanymi spryskiwaczami - inteligentny system zmiany położenia lamp reflektorów na zakrętach (I-AFS) Projektor HUD Kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów obszyte skórą i wykończone drewnem Panoramiczny dach Drewniane wstawki w drzwiach i konsoli środkowej

PAKIET OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych

* Tylko RX 450h FWD ** Informacje o obecności danego elementu w standardowym wyposażeniu w Państwa kraju można uzyskać w autoryzowanych salonach Lexusa. *** Tylko RX 450h **** Tylko RX 350

70

OPC E I PAKIETY W RÓŻNYCH KLASACH WYPOSAŻENIA

PAKIETY PAKIET OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych


PRESTIGE (tylko RX 450h AWD i RX 350)

OPCJE Aktywne stabilizatory* Ogrzewana kierownica Panoramiczny dach System rozrywkowy dla pasażerów z tyłu

F SPORT (tylko RX 450h AWD i RX 350)

PAKIETY PAKIET OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych

OPCJE Wysokiej klasy system Surround Mark Levinson® z 15 głośnikami - system surround 7.1 Aktywne stabilizatory* Panoramiczny dach

PAKIETY PAKIET OCHRONY PRZEDZDERZENIOWE - system kontroli odległości do poprzedzającego pojazdu (ACC) - system PCS z radarem działającym w zakresie fal milimetrowych

* Tylko RX 450h

OPC E I PAKIETY W RÓŻNYCH KLASACH WYPOSAŻENIA

71


ELEMENTY STYLIZACYNE WERSI F SPORT

Nowe modele RX 450h i RX 350 są dostępne także w dynamicznej wersji F SPORT. Za sprawą śmiałej stylizacji, obejmującej oryginalną wrzecionowatą atrapę chłodnicy i siatkowe wloty powietrza, wersje F SPORT przyciągają wzrok i nie pozostawiają wątpliwości co do swojego charakteru. Pogłębiony i obniżony przedni zderzak przechodzi w zintegrowany spojler i zawiera okrągłe światła przeciwmgielne w srebrnych oprawach.

19-CALOWE OBRĘCZE F SPORT ZE STOPÓW LEKKICH Unikatowe 19-calowe obręcze F SPORT ze stopów lekkich z pięcioma podwójnym ramionami nadają Lexusowi RX jednoznacznie sportowy wizerunek w każdym otoczeniu.

CHARAKTERYSTYCZNA WRZECIONOWATA ATRAPA CHŁODNICY Charakterystyczny wlot powietrza ze wzorem siatkowym i zderzak wersji F SPORT o agresywnej stylizacji przemawiają niezwykle śmiałym językiem stylistycznym. W głębszej, niżej położonej części znajduje się zintegrowany spojler oraz okrągłe światła przeciwmgielne w srebrnych oprawach.

DYNAMICZNY PRZÓD NADWOZIA Przednia część wersji RX F SPORT ma bardziej wyrazisty kształt, który podkreśla sportową naturę pojazdu.

72

ELEMENTY STYLIZACY NE WERS I F SPORT

INSKRYPCJA F SPORT Inskrypcja F SPORT, choć nie rzuca się w oczy, jednoznacznie potwierdza, że mamy do czynienia z samochodem wyjątkowym. Odzwierciedla ona sportowy rodowód samochodu, do pewnego stopnia wspólny z supersamochodem Lexus LFA V10.


STYLIZACA WNĘTRZA F SPORT

SREBRNE WSTAWKI Srebrne wstawki we wnętrzu są idealnym dopełnieniem stylizacji pedałów, nakładek na progi i innych elementów wykończenia wersji F SPORT.

NAKŁADKI NA PROGI F SPORT Kierowcę i pasażerów wsiadających do Lexusa F SPORT witają nakładki na progi o specjalnym wzorze. Podświetlenie progów dodatkowo ułatwia wsiadanie w nocy.

KIEROWNICA F SPORT Trzymając w dłoniach kierownicę obszytą perforowaną skórą, ozdobioną logo F SPORT, kierowca może mieć poczucie pełnego zespolenia z samochodem.

PERFOROWANE PEDAŁY F SPORT Aluminiowe, perforowane pedały odzwierciedlają sportowy charakter nowego modelu RX 450h F SPORT. Dzięki antypoślizgowej powierzchni pedałów możliwe jest komfortowe i precyzyjne operowanie nimi.

DŹWIGNIA ZMIANY BIEGÓW F SPORT Dźwignia zmiany biegów F SPORT obszyta perforowaną skórą jest stylistycznie skoordynowana z kierownicą, dodatkowo podkreślając sportowy charakter pojazdu.

SKÓRZANA TAPICERKA F SPORT Ekskluzywną czarno-szarą skórzaną tapicerkę, czarną podsufitkę i metalizowane elementy wykończeniowe deski rozdzielczej zaprojektowano specjalnie dla wersji RX F SPORT. Dźwignia zmiany biegów i kierownica obszyte są skórą perforowaną, która pewnie leży w dłoni, dając poczucie panowania nad pojazdem.

STYLIZAC A WNĘTRZA F SPORT

73


AKCESORIA Oryginalne akcesoria Lexus zostały zaprojektowane specjalnie przez inżynierów tej marki i czynią Lexusa RX pojazdem jeszcze bardziej wyrafinowanym. Podobnie jak sam pojazd, są dla właściciela źródłem satysfakcji, jaką daje użytkowanie przedmiotów pięknych, wszechstronnych i praktycznych.

PRZEDNI SPOJLER Wizualnie podkreśla niepowtarzalny charakter samochodu. Spojler stanowi dopełnienie opływowych konturów przedniego zderzaka Lexusa RX.

TYLNY SPOJLER Tylny spojler zachodzący na boki wydłuża tylny zderzak Lexusa RX, optycznie obniżając go i nadając mu bardziej dynamiczny kształt w profilu.


TYLNY UCHWYT NA ROWER Lekka, stalowa konstrukcja ze stali o wysokiej wytrzymałości, przeznaczona do przewożenia dwóch rowerów. Uchwyt mocowany jest do haka holowniczego Lexusa i wyposażony jest w blokadę z zamkiem, światła oraz uchwyt na tablicę rejestracyjną.

STELAŻ DACHOWY + BAGAŻNIK NA NARTY Lekka, aluminiowa konstrukcja stelaża dachowego Lexus jest wyposażona w blokadę i wyjątkowo łatwa w instalacji oraz użytkowaniu. Stelaż może być używany z szeregiem akcesoriów dodatkowych, wśród których znajdują się uchwyty na narty, rowery, łódź, a także bagażnik uniwersalny i bagażnik na narty (widoczny na ilustracji).

FOTELIKI I NOSIDEŁKA DLA DZIECI Oferta Lexusa obejmuje foteliki i nosidełka dla każdej grupy wiekowej. Widoczne na ilustracji nosidełko Baby-Safe Plus jest przeznaczone dla dzieci w wieku od urodzenia do około 9 miesięcy, fotelik Duo Plus to rozwiązanie dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 4 lat, a fotelik Kid — dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

HAK HOLOWNICZY Oryginalny hak holowniczy Lexusa charakteryzuje się podwyższoną sztywnością, dzięki czemu ogranicza siły przenoszone na samochód. Ma demontowaną końcówkę, a jego uciąg wynosi 2000 kg. Zestaw połączeń elektrycznych zawiera obwód sygnalizacji usterek i wzmacniacz buforujący, który chroni układ elektryczny samochodu przed skutkami usterek w układzie przyczepy.

18-CALOWE OBRĘCZE KÓŁ ZE STOPÓW LEKKICH 18-calowe obręcze kół ze stopów lekkich Lexusa podkreślają oryginalny profil Lexusa RX, a jednocześnie wzbogacają wizerunek pojazdu o indywidualny akcent. Wysoka precyzja wykonania gwarantuje trwałość i doskonałe wyrównoważenie.

DWUSTRONNA MATA DO PRZEDZIAŁU BAGAŻOWEGO Praktyczna i wszechstronna. edna strona pokryta jest miękkim dywanikiem pod typowy bagaż, a druga strona to odporna na zanieczyszczenia i uszkodzenia gumowa powierzchnia, na której można bezpiecznie ułożyć np. sprzęt sportowy lub elementy wózka dziecięcego.

DYWANIKI GUMOWE Gumowe dywaniki Lexusa wyjątkowo skutecznie chronią wykładzinę podłogi przed zabłoceniem. Dostępne są w kolorze czarnym lub beżowym.

DYWANIKI Z TKANINY Luksusowe dywaniki, dostępne w kolorze czarnym lub kości słoniowej, są wykonane ze specjalnego weluru tłumiącego hałas, są zatem dopełnieniem standardowego wygłuszenia podłogi Lexusa RX.

Informacje o całej gamie dostępnych akcesoriów można uzyskać u lokalnych dilerów Lexusa.

AKCESORIA

75


KOLORY WNĘTRZA TKANINA A. Czerń

SKÓRA PERFOROWANA B. Czerń

C. Kość słoniowa

D. asnoszary

E. Brąz

G. Kość słoniowa

H. asnoszary

I. Brąz

K. Ciemnobrązowe drewno orzechowe

L. Ciemnoszare drewno klonowe

SKÓRA PÓŁANILINOWA F. Czerń

WSTAWKI . Ciemnoszara

Za wyjątkiem wersji 450h FWD Elite wyposażonej w tapicerkę materiałową, wszystkie modele posiadają tapicerkę z perforowanej naturalnej skóry. Skóra półanilinowa występuje tylko w wersji Prestige. Wnętrza prezentowane na stronach 77 oraz 78 odpowiadają wersji Prestige. Wstawki ciemnobrązowe występują z tapicerką w kolorze “kość słoniowa” oraz “brąz”, natomiast ciemnoszare wstawki występują z tapicerką czarną i jasnoszarą Zamieszczone zdjęcia służą wyłącznie ilustracji możliwych kombinacji.

76

KOLORY WNĘTRZA


I/J

G/K 77


H/L

F/L 78


F SPORT KOLORY WNĘTRZA

SKÓRA PERFOROWANA A. Czerń

WSTAWKI B. Srebrne

A/B 79


KOLORY NADWOZIA

KWARCOWA BIEL (078 CS)*

GRAFITOWY METALIK (1H9 MC)

BIAナ、 PERナ、 (077 CS)

CZARNY (212 S)**

SREBRNY METALIK (1 4 ME)

CZARNY METALIK (217 GF)

80

KOLORY NADWOZIA


BURGUNDZKA CZERWIEŃ METALIK (3S0 MC)

ECRU METALIK (4U7 ME)***

GRANATOWY METALIK (8V3 MC)

BRĄZOWY METALIK (4V3 MM)***

* Wyłącznie w modelu RX 450h (niedostępne w wersji F SPORT). ** Kolor jednolity. *** Niedostępne w wersji F SPORT. Uwaga: z uwagi na niedoskonałości druku faktyczne kolory lakieru mogą nieznacznie różnić się od przedstawionych na ilustracji.

KOLORY NADWOZIA

81


POSIADANIE LEXUSA

Troska o Państwa Lexusa jest dla nas wyrazem troski o Państwa. Każdy pracownik zespołu Lexusa wniósł swoje umiejętności i zaangażowanie, aby jak najlepiej zadbać o Państwa potrzeby. Odnosi się to do każdego aspektu naszego serwisu. Doskonałość serwisu jest czymś więcej niż tylko celem — jest pasją każdego z nas.

DBAMY O PAŃSTWA LEXUSA PROFES ONALNA OPIEKA Zalecamy powierzanie obsługi technicznej samochodu wyłącznie autoryzowanym serwisom Lexusa. Wszyscy zatrudnieni przez nas technicy i diagności nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje w dziedzinie zasad serwisowania, inżynierii i technologii samochodów Lexus. ŚRODOWISKO Aby ograniczyć ilość odpadów, części wymieniane na nowe są odbierane i wtórnie przerabiane, a czynnik chłodniczy z układów klimatyzacji jest odzyskiwany i ponownie wykorzystywany. Pracujemy także nad wydajniejszymi technologiami demontażu pojazdów, dzięki którym większa część pozostałości samochodu nadaje się do ponownego przetworzenia. Informacje o działaniach dotyczących odzysku materiałów i recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji znajdują się na stronie www.lexus-polska.pl.

82

POSIADANIE LEXUSA

GWARANCJE

MODELE HYBRYDOWE

NA WSZYSTKIE PO AZDY

5-LETNIA GWARANC A NA PODZESPOŁY NAPĘDU HYBRYDOWEGO Gwarancja na niektóre podzespoły układu hybrydowego obowiązuje przez 5 lat lub do przebiegu 100 000 km, jeśli zostanie osiągnięty wcześniej. Więcej informacji można uzyskać w lokalnym autoryzowanym salonie Lexusa.

3-LETNIA PEŁNA GWARANC A Obejmuje wszelkie defekty, które można przypisać błędowi produkcyjnemu lub montażowemu w warunkach normalnego użytkowania. Gwarancja obowiązuje przez trzy lata lub do momentu osiągnięcia przez pojazd przebiegu 100 000 km — jeśli nastąpi to wcześniej, przy czym w pierwszym roku nie obowiązuje limit kilometrów. 3-LETNIA GWARANC A NA KOROZ Ę POWIERZCHNIOWĄ ORAZ POWŁOKĘ LAKIERNICZĄ Ta gwarancja obejmuje ślady korozji powierzchniowej oraz wady powłoki lakierniczej na elementach lakierowanych, jakie ewentualnie pojawiłyby się w wyniku wady materiałowej lub wykonawczej. Ograniczenie przebiegu w przypadku tej gwarancji nie ma zastosowania. 12-LETNIA GWARANC A NA KOROZ Ę PERFORACY NĄ 12-letnia gwarancja, bez limitu przebiegu, na korozję perforacyjną dowolnego elementu metalowego nadwozia (z zastrzeżeniem wyjątków podanych w książce gwarancyjnej), pojawiającą się w wyniku wady produkcyjnej lub montażowej. Wszystkie rodzaje gwarancji przechodzą na kolejnych użytkowników.

MOBILNOŚĆ Nie chcemy, aby cokolwiek zakłóciło spokój kierowcy podróżującego samochodem marki Lexus w całej Europie. Każdy pojazd przez pierwsze trzy lata od daty wydania samochodu pierwszemu właścicielowi objęty jest bezpłatnym programem Lexus Euro Assistance 24*. Program ten gwarantuje mobilność, czyli dotarcie do celu podróży. ego elementami są na przykład usługi holowania, zakwaterowanie w hotelu, wynajęcie samochodu zastępczego, naprawa pojazdu i wiele innych form pomocy na wypadek unieruchomienia, kradzieży Państwa Lexusa lub udziału w kolizji. * Warunki programu mogą różnić się w poszczególnych krajach. Szczegółowych informacji na temat programu udzielają autoryzowane stacje dilerskie i serwisy Lexus.


NOWY RX

NOWY RX

Pionierski crossover

AZDA PRÓBNA LEXUSEM RX azda próbna to najlepszy sposób, aby osobiście przekonać się, jak niezwykłe są samochody Lexus. Zapraszamy do autoryzowanych salonów Lexusa lub na naszą krajową stronę WWW, gdzie można zarezerwować jazdę próbną Lexusem RX. www.lexus-polska.pl

©

2012 Lexus Europe* zastrzega sobie prawo do zmiany wszelkich szczegółów specyfikacji i wyposażenia bez uprzedniego powiadomienia. Szczegóły specyfikacji i wyposażenia mogą być ponadto modyfikowane w celu dostosowania ich do lokalnych warunków i wymagań. Szczegółowe informacje na temat zmian koniecznych w danym kraju lub regionie można uzyskać u autoryzowanych dilerów Lexusa w danym regionie. Uwaga: pojazdy przedstawione na ilustracjach i specyfikacje zamieszczone w niniejszej broszurze mogą różnić się od modeli i elementów wyposażenia dostępnych w danym kraju lub regionie. Kolor nadwozia pojazdu może nieznacznie odbiegać od przedstawionego na ilustracjach w niniejszej broszurze. Więcej informacji można znaleźć w naszej witrynie internetowej: www.lexus-polska.pl Dbałość o stan środowiska naturalnego to jeden z priorytetów Lexusa. Stosujemy wiele rozwiązań, które do minimum ograniczają wpływ, jaki wywierają nasze samochody na środowisko naturalne. Dotyczy to całego cyklu od prac projektowych, poprzez produkcję, dystrybucję, sprzedaż, aż po wycofywanie zużytych pojazdów z eksploatacji. Dilerzy udzielają wszelkich informacji na temat wymagań wynikających z przepisów o postępowaniu z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. * Lexus Europe jest oddziałem spółki Toyota Motor Europe NV/SA. Wydrukowano w Europie, maj 2012

Zeskanuj kod telefonem komórkowym, aby przejść na stronę WWW z dodatkowymi informacjami o modelu RX.

Lexus RX  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you