Page 1

Minti Monti Uçurtma Arkadaşım Olur musun?

Uçurtma Uçurmak Ekip İşidir Haydi Kendi Uçurtmanı Yap Rüzgâr Ayı İlan Etti Rüzgar Arabası Minti Monti İlkbaharı


Uçurtma Uçurmak Ekip İşidir

Biliyor musun, ilk uçurtmaları Çinliler yapmış.Hem de binlerce yıl önce. Kâğıt bile daha icat edilmeden önce! İlk uçurtmaların yapımında yapraklar, sert bitki gövdeleri kullanılmış. Günümüzdeyse çeşit çeşit uçurtma var. Özellikle uçurtma festivallerinde sergilenen ve özel kumaşlardan yapılan dev uçurtmalar görülmeye değer! İlk baştan beri uçurtmalarla ilgili değişmeyen bir şey de var. O da uçurtma uçurtmanın bir ekip işi olduğu, ortak gerektirdiği! Ortak, rüzgârı arkasına alarak uçurtmayı tutar. Uçurtma sahibi de ipi salarak yaklaşık 20-25 metre ötede durur. Bir işaretle ortak uçurtmayı bırakır, böylece uçurtma, rüzgâr da güzelse nazlı nazlı salınmaya başlar.


Uçurtma Rekorları en yüksekten uçan uçurtma: 4145 kilometre en büyük uçurtma: 42 metreye 25 metre havada en uzun kalan uçurtma:180 saat en hızlı uçurtma: 193 kilometre/saat en uzun uçurtma: 1034 metre

Koş Monti!

Uçurtma uçurmanın püf noktaları da var! Uçurtmanın gövdesindeki iplerle, uçurtma ipi arasında bir açı oluşur. Bu açı uygun olduğunda uçurtma savrulmadan uçar. Kuyruk da uçurtmayı aşağı doğru çeker. Böylece uçurtmanın sürüklenmesini önler. Rüzgâr şiddetliyse uçurtmanın kuyruğunu uzun yapmakta fayda var. Uçurtmanın hafif ve dayanıklı olması da iyidir. Küçük uçurtmalar kolay havalanır. Ayrıca uçurtma elektrik hatlarının olduğu yerlerde uçurulmaz! Elbette, her yeni başlangıçta olduğu gibi bu da deneme yanılma işi. Bu işle uğraşmaya başladıktan bir süre sonra emin ol, uçurtma avcısı olacaksın.

İpi sal, ortak!


Minti Monti Uçurtma Uçuruyor Uçurtma uçuralım mı?

Pervanem işe yarayabilir.

Evet!

Daha çok rüzgâr gerek.

Uçurtma arkadaşımız olmak ister misin, güzel uçurtma?

Aa.. Kımıldamıyor?

Bize biraz rüzgâr gerek. Hüfff...

Bu kocaman yelpazeyi deneyelim!

Belki de canı uçmak istemiyordur?

Evet, istiyor! Baksana kuyruğu kımıldadı!


Bir, İki, Üç, Başla! Haydi Kendi Uçurtmanı Yap Uçurtma yapmak en az onu uçurmak kadar zevklidir. Bu işi yapmak için de kendine bir ortak bul. Böylece bu iş daha eğlenceli olur.

Malzeme

iki çıta (biri 60, diğeri de 50 cm uzunluğunda) plastik naylon ya da kalın çöp poşeti (1 metrekare boyutunda) koli bantı

ip

makas

kalem

1. Önce uçurtmanın iskeletini oluştur. Bunun için uzun çıtayı dik olarak yere yerleştir. Çıtanın yukarıdan 15.cm'sine işaret koy. Kısa çıtayı tam bu 15.cm noktaya değecek şekilde yatay olarak yerleştir. İki çıtayı birbirine ip ile sıkıca bağla.

3. Şimdi de uçurtmanın üst ve alt bölümüne çizimdeki gibi birer delik aç. Sonra da 60cm boyunda ip kes. Bunun bir ucunu üstteki, diğer ucunu da alttaki ipin deliğe bağla.

2.Sıra geldi iskeleti kaplamaya! Plastik naylonu yere ser, üzerine iskeleti yerleştir. Dört tarafında 2cm pay kalacak şekilde naylonu kes. Sonra da bıraktığın payları içeri katla ve koli bantı yardımıyla sabitle.

4.Uçurtmanın kuyruğu için de 180cm ip kes. Bunu da uçurtmanın altındaki deliğe bağla. Plastik naylonun geri kalan parçasından şeritler kes. Bunları çizimdeki gibi kuyruğa bağla. Geriye kalan ipi, daha önce uçurtmaya bağladığın ipin işaret koyduğun yerine bağla. Uçurtman hazır.

20.cm'sine işaret koy.


Konuşan Fotoğraf Uçurtma dışında, rüzgârdan yararlanarak neler yapılabilir? Senin aklına bir fikir geliyor mu? Geliyorsa bize yaz. Mektubunu bekliyoruz. mintimonti@maltepeparkavm.com rüzgâr türbini

rüzgâr gülü

yelkenli

yamaç paraşütü

rüzgâr fırıldağı

işte bizim buluşumuz!

fırtına hızında!

şimşek hızında!


Kalem Sende! Minti Monti, ilkbaharı ayı ilan etti. Ayrıca ile yapılacaklar listesi hazırladı. Resmi incele, şifreyi çöz ve önce listede nelerin yer aldığını bul. Sonra da çerçeve içindeki sözcüğü oku! Minti Monti'nin ilkbaharı ne ayı ilan ettiğini göreceksin.

OV L M C UÇU TM UÇU M BÖCE EŞFİ İP T M MEN İ PM C Y Y YM Ö E PM C S MB Ç M M C BİSİ LETE BİNME

YANITLAR: KOVALAMACA, UÇURTMA UÇURMA, BÖCEK KEŞFİ, İP ATLAMA, MENDİL KAPMACA, KAYKAYLA KAYMA, KÖŞE KAPMACA, SAKLAMBAÇ, ADIM ALMACA, BİSİKLETE BİNME, MİNTİ MONTİ İLKBAHARI ARKADAŞLIK AYI İLAN ETTİ.


Merhaba, ben Minti.

Merhaba, ben Monti.

RI NE AYI SEN İLKBAHA İSTERSİN? İLAN ETMEK . BURAYA YAZ

Soğuk bir kıştan sonra ilkbaharı özledik. Özellikle de sokakta oynamayı! Sokakta oynanacak pek çok oyun var. Bunlardan biri de uçurtma uçurmak. Uçurtma uçurduysan bilirsin, bu iş ekip işidir. Bir ortak gerektirir. Denemediysen de "Bir, İki, Üç, Başla!"köşemizde sana uçurtma yapımını Etkinlik takvimi anlattık. Kendine bir ortak bul. Birlikte 03-04, 10-11, 17uçurtma yapın, sonra da güzel havaların 18, 24-25, 31 Mart: keyfini çıkarın. Minti ve Monti 23 Nisan'da, Karagöz Kursu yani Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 03 Mart: Kırmızı Pabuçlar tiyatro oyunu uçurtma uçurmayı teklif ediyor. Başka 31 Mart: Küçük Kız ve Yıldızlar tekliflerimiz de var. CarrefourSA Maltepe tiyatro oyunu Park'a gelirsen ilkbahar etkinliklerimize 1, 07-08, 14-15 Nisan: katılabilirsin. Senin için çok özel bir kurs Karagöz Kursu hazırladık. Geleneksel gölge oyunumuz 05-15 Nisan: Oyuncak Müzesi Sergisi Karagöz'ün kursu mart ayından nisan ayının ortasına kadar her hafta sonu alışveriş rrefourSA merkezimizde. 3 ve 31 Mart tarihlerinde çok Posta adresİ: Ca ş Merkezi, veri eğlenceli tiyatro oyunlarımızı izleyebilirsin. 5 Maltepe Park Alış lu No:67, y Yo Nisan'da açılacak Oyuncak Müzesi'nin sergisini Cevizli Mah. Tuga mutlaka görmelisin; birbirinden ilginç oyuncaklar Maltepe İstanbul kkında daha seni bambaşka bir dünyaya götürecek. Tüm bu Aktivitelerimiz ha : aktiviteler dışında da her zaman misafirimiz ayrıntılı bilgi için avm.com ol, alışveriş merkezimizde dolaş, neler oluyor www.maltepepark ak için: aşm kendi gözlerinle gör. Bakalım seni başka hangi Bize e-postayla ul parkavm.com pe te sürprizler karşılayacak? mintimonti@mal

Yaz sayısında uzayı keşfedeceğiz. Yıldızlar, gökadalar, kuyruklu yıldızlar ve elbette karadelikler! Karadeliklerle ilgili neleri merak ediyorsun? Öğrenmek istediğin herşeyi bize yaz.

Çocuk Dergisi  
Çocuk Dergisi  

Çocuk Dergisi

Advertisement