Page 1

BUYUK IKLIM  TIPLERI   Eyup  Can  Sezgin   COGRAFYA  PERFORMANS  ODEVI  

H I S A R O K U L L L A R I  


Icindekiler BUYUK  IKLIM  TIPLERI  .....................................................................................................  3   Ekvatoral  Iklim  ...........................................................................................................................  3   Goruldugu  Yerler  ve  Bolgeler  .............................................................................................................  4   Endonezya  ..............................................................................................................................................................  4   Tropikal  Iklim  .............................................................................................................................  7   Muson  iklimi  ................................................................................................................................  9   Col  Iklimi  .....................................................................................................................................  11   Iliman  Iklimler  ..........................................................................................................................  12   Akdeniz  Iklimi  ...........................................................................................................................  12   Okyanusal  Iklim  ........................................................................................................................  14   Karasal  Iklim  .............................................................................................................................  16   Yagis  Ozellikleri  .................................................................................................................  16   Step  Iklimi  ...................................................................................................................................  17   Soguk  Iklimler  ...........................................................................................................................  18   Tundra  Iklimi  ............................................................................................................................  19   Kutup  Iklimi  ...............................................................................................................................  21   KURESEL  IKLIM  DEGISKLIGI  .......................................................................................  22   Bibliography  .....................................................................................................................  23        

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

2


Figure 1  Kaynak  :  http://geograpy.blogcu.com   Figure  1-­‐  Buyuk  Iklim  Tipleri  ve  Dagilislari  

BUYUK IKLIM  TIPLERI     Dünya'daki  her  bölgesinin  kendine  özgü  bir    iklimi  bulunmaktadır.  Fakat,  benzer   iklim  kuşaklarına  sahip  alanlar  büyük  iklim  kuşakları  oluşturmaktadırlar.   Yüzlerce  km2’  lik  sahaları    etkileyen  büyük  iklim  gruplarına  makro  klima  adı     verilmektedir.   Bununla  birlikte,  makro  klima  alanlarında  bazen  öyle  yerler  vardır    ki,  buralarda   görülen  iklim  özellikleri  içinde  bulundukları  kuşaktan  tamamen  farklıdır.  Makro   klimalar  içerisinde  bölgesel  farklılıklar  gösteren,  özel  koşullu  küçük  iklim   alanlarına  da  mikroklima  denilmektedir.   Sıcak,  ılıman  ve  soğuk    olmak    üzere  iklim  üç  guruba  ayrılabilir.  İklimlerin   sınıflandırılmasında  yağış  miktarı,  sıcaklık,  yağış  rejimi  ve  yağış  -­‐  buharlaşma   ilişkisi  gibi  ölçütler  kullanılır.  Şimdi,  yeryüzündeki  büyük  iklimleri,  bu  iklimlerin   özelliklerini  ve    bu  iklimlere  uyum  sağlamış  bitki  örtülerini  inceleyelim.   (Geography  Blogcu)          

Ekvatoral Iklim    

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

3


Goruldugu Yerler  ve  Bolgeler   Ekvator çevresinde, 0° – 10° Kuzey ve Güney enlemleri arasında görülür. Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kesiminde, Gine Körfezi kıyılarına yakın bölgelerde, Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır. Her mevsim düzenli yağış alır. Fakat en fazla yağış güneş ışınlarının Ekvatora dik geldiği tarihlerde (21 M - 23 E) görülür. Bitki örtüsü bütün yıl yeşil kalan sık ve uzun boylu

Figure 2:  Ekvatoral  Iklim  

Figure 3:    Sicaklik  Grafigi  Kaynakca  :  cografyabilim.files.wordpress  

yağmur ormanlarıdır. Topraklar fazla yagmur gordugu için verimi düşüktür ve kırmızı renkli Laterit topraklarıdır. (geograpy.blogcu)

Endonezya   Bahar   dönemlerinde   yağışların   arttığına   her   mevsim   yağış   olduğuna   ve   sıcaklık   ortalamasının   20   derecenin   altına   düşmediğine   dikakt   etmek   gerekir..   Yagislar   cok   fazla   olmasinin   yaninda   yuksek   sicaklikla   beraber   bu   ikili   kimyasal   cozulmeyi   arttirmistir.   Çöl,   tundra,   karasal,   step   iklimlerinde   fazla   görülmektedir.   Bitki   ortusune   gelicek   olursak   sürekli   yeşil   kalabilen   yayvan   yapraklı   ağaçlardan   oluşan   gür   ormanlardır.   Yağmur   ormanları   adı   verilen   bu  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.   Figure  4  :  Endonezya  Harita.  Kaynakca  :  nurnet.org  

4


ormanlardaki ağaçların   boyu   yağış   miktarının   fazla   olması   nedeniyle   40-­‐60   m   lere  kadar  çıkabilir.  (msxlabs.org)   Ulkede   ekonomik   faaliyetler   geniş   ölçüde   tarıma   dayanır;   yetiştirilen   tarım   ürünlerinin   başında   pirinç,   mısır,   manyok,   patates,   meyve   ve   sebze   gelir.   Yağlı   bitkilerden  soya  fasulyesi,  yer  fıstığı,  Hindistan  cevizi  yetiştirilir.  Bunun  dışında   şeker  kamışı,  çay,  kahve,  tütün,  pamuk,  kakao,  Manila  kendiri,  çeşitli  lifli  bitkiler   ve   ananas   üretilir.   Yüzde   60'ı   ormanlarla   kaplı   ülkede   bol   miktarda   orman   ürünleri   elde   edilir,   ülke,   kauçuk   plantasyonları   yönünden   dünyada   ikincidir.   Ayrıca   kereste   üretimi   açısından   dünyada   ilk   sıradadır   (Yıllık   kereste   üretimi   175  milyon  m3'tür).  Balıkçılık  da  önemli  gelir  kaynakları  arasındadır.  (hazer.tv)   Yaptıkları  evler  iklim  ve  imkânlar  icabı,  daha  ziyade  kazıklar  üzerine  kurulmuş,   çatıları  çok  dik,  genellikle  bambudan  yapılmıştır.       Malezya       Yıllık   Sıcaklık   Ortalaması:   Günlük sıcaklık, alçak yerlerde 21°C ila 32°C arasında iken, yüksek bölgelerde daha düşük olur. Bu iklimin başlıca özellikleri sıcaklık, rutubet ve nemdir. (Coğrafya Gen)

Yıllık Yağış  Miktarı:   Her mevsim bol yağmur yağmaktadır. Muson rüzgarlarının tesiriyle de özellikle Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar, memleketin nisbi nem miktarının % 80 civarına kadar yükselmesine sebebiyet verir. Yıllık yağış ortalaması bölgelere göre büyük farklılık gösterir. Genelde 2000 ila 2540 mm olan bu oran, Sabah’da 1500-4500 mm, Saravak’da ise 300-400 mm arasında değişir. (Coğrafya Gen)

Bitki Örtüsü:   Başlıca özellikleri sıcaklık, rutubet ve nem olan iklimi sebebiyle, oldukça gür ve ülkenin % 70’ini kaplayan tropikal ormanlara sahiptir. Ormanlardaki mevcut 15.000 tür bitkinin 6000 türünü çeşitli ağaç cinsleri meydana getirir. Bu ağaçlardan bazıları 45 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bambu gibi kerestesi makbul ağaçlar ve kauçuk ağaçlarından başka 800’ü aşkın tür orkide ve oldukça fazla miktarda amber bitkisi yetişir. (Coğrafya Gen)

Yetiştirilen Tarım  Ürünleri:  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

5


En önemli ürünleri kauçuk, hindistancevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, kopra, manyok, mısır, çay, baharat, tütün ve yerfıstığıdır. Orman ürünleri bakımından oldukça zengin olup, özellikle kerestesi çok makbuldür. (Coğrafya Gen)

Konut  Tipleri:   Bu merkezlerdeki evler, umumiyetle kazıklar üzerinde kurulmuş kulübeler şeklindedir. Böylece köylüler su baskını, yırtıcı hayvan tehlikesinden korunduğu gibi, evler alttan da havalandıkları için sıcak iklime karşı serin evlerde yaşamış olurlar. (Coğrafya Gen)

Figure 5:  Malezya  Kaynak:  malaysia-­‐trulyasia.com  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

6


Tropikal Iklim   Ekvatoral iklim ile çöl iklimi arasında görülür (10-20° kuzey ve güney enlemleri arasında görülür). Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde gorulmektedir.

            Yagis  Ozellikleri     Yıllık  yağış  miktarı  1000-­‐1200  mm  arasındadır.  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

7


Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

8


Dogal Bitki  Ozellikleri     Bitki   örtüsü   savan   adı   verilen   otsu   bitkilerden   ve   yer   yer   akasya   ve   baobap   ağaçlarından   oluşur.   Savanlar   uzun   süre   yeşil   kalan,   gür   ve   uzun   boylu   ot   topluluklarıdır.   Savan   bitki   örtüsü   içinde   yeraltı   sularının   yüzeye   çıktığı   yerlerde   ve  akarsu  boylarında  Galeri  ormanları  görülür.               Yetistirilen  Tarim  Urunleri     Tropikal   iklimin   en   ozel   yanlarindan   biri   de   meyveleridir.   Bunlar   basilica   Çiku(achras   sapota).   Bu   meyvenin   ana   vatani   Bati   Hindistan’dir..   Mavun   meyvesi   veya  Kesu  cevizi  (anarcadium  occidentale).  Ana  vatani  tropic  amerikadir.     Konut  Tipleri       Yerlesme  Bicimleri       Bu   iklim   tipinin   goruldugu   yerlere   ornek   olarak   BREZILYA   ve   PERU   ornek   verilebilir.    

Muson iklimi     Muson   iklimi   tropikal   iklim   özellikleri   taşıyan   Güney   Güneydoğu   ve   Doğu   Asya’da   etkilidir.   Görkemli   yağmur   bulutlarıaralıksız   yağış   ve   güçlü   rüzgarları  başta  gelen  özelliğidir.      

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

9


Yagis Ozellikleri     Yaz  mevsimleri  yağışlı  kışlar  kurak  geçer.  Bu  yönüyle  savan  iklimi  ile  benzerlik   gösterir.   Sıcaklık   ortalaması   bütün   yıl   10   °C   nin   üstündedir.   Yıllık   sıcaklık   farkı   Savan  iklimine  göre  fazladır.     Dogal  Bitki  Ortusu     Bitki   örtüsü   kışın   yaprağını   döken   geniş   yapraklı   muson   ormanlarıdır.   Muson   ormanlarının  tipik  ağacı  ise  teak  ağacıdır.    

Yetistirilen  Tarim  Urunleri     Yagis  nedeniyle  pirinc  tarimi  yaygindir.  Cunku  pirinc  bataklik  gibi  derin  su  icinde   agac  gibi,  buyuk  ve  pamuk  gibi  zarifce  yetisir  ve  toplanir.       Konut  Tipleri         Yerlesme  Bicimleri     Japonya  ve  Cin  ornek  verilebilir.   Bu  calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

10


Col Iklimi  

Gece   ile   gunduz   arasinda   buyuk   sicaklik   farki   vardir.   Bu   da   kayalarin   fiziksel   olarak   parcalanip   ufalanmasina   neden   olur.   Kimyasal   çözülme   yetersiz   olduğundan  toprak  oluşumu  zordur.     Yagis Ozellikleri Yağışlar yok denecek kadar azdır.

Y ağış mm

S ıc aklık °C

200

30 25

150

20

100

15 10

50

5

0

0 O

Ş

M N M H

T

A

E

E

K

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.   Figure  6:  Col  iklimi  Ortalama  Yagis  Grafigi

A 11


Dogal Bitki  Ortusu     Bitki  örtüsü  bazı  kurakçıl  otlar  ve  kaktüs  bitkileridir.

  Yetistirilen  Tarim  Urunu          Konut  Tipleri         Yerlesme  Bicimleri       Sahra  ve  Patagonya  ornek  olarak  verilebilir.        

Iliman Iklimler   Akdeniz  Iklimi  

Genel   olarak,   30°-­‐40°   enlemleri   arasında   görülür.   Yazları   sıcak   ve   kurak,   kışları   ılık  ve  yağışlıdır.    Yıllık  ortalama  sıcaklık  15  -­‐  20°C  dir.  Yıllık  sıcaklık  farkı  ise  18°C  kadardır.     Akdeniz’e   kıyısı   olan   ülkeler,   Avustralya’nın   güneybatısı,   G.   Afrika   Cumhuriyetinde   Kap   bölgesi,   Şili’nin   orta   kesimleri   ve   Kuzey   Amerika’da   Kaliforniya  çevresinde  etkilidir.  Türkiye  de  genel  olarak  bu  iklim  kuşağının  etkisi   altındadır.  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

12


Figure 7:  Col  Ikliminin  Goruldugu  Alanlar  

    Yagis Ozellikleri Yıllık yağış miktarı 600 - 1000 mm arasında değişir. En fazla yağış kışın, en az yazın görülür.  

Dogal Bitki Ozellikleri Bitki örtüsü makilerdir. (Mersin, defne, kocayemiş, zeytin, süpürge çalısı, bodur, ardıç) Yağışın yeterli olduğu orta yükseklikteki yamaçlarda iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar (Kızılçam gibi) yer alır.

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

13


Figure 8:  Maki  Bitki  Ortusu  

Yetistirilen  Tarim  Urunleri     Buğday:   Bölgenin   dağların   kuzey   yamaçlarındaki   karasal   iklimin   görüldüğü   alanlarda  görülür.   Pirinç:  Amik  Ovasında  ve  Maraş  çevresinde  görülür.   Pamuk:  Çukurova  ve  kıyı  ovalarında.  Türkiye’de  2.  Sırada  görülür.   Tütün:  Burdur  ve  Göller  Yöresinde  yetiştirilir.   Turunçgiller:  Akdeniz  İkliminin  görüldüğü  kıyı  kesiminde  görülür.   Muz:  Mersin  ve  Anamur  çevresinde  yetiştirilir.  Türkiye’de  1  sıradadır.   Zeytin:  Kıyı  kesiminde  yetiştirilir.   Göller  Yöresinde:  Ananas,  Haşhaş,  Gül  ve  Şekerpancarı  yetiştirilir.   Seracılık:  Akdeniz  Bölgesi  ilk  sırada  yer  alır.   Sebzecilik:   Mersin   ve   Antalya   çevresinde   turfanda   sebze   yetiştirilir.   (teknonline.com)     Konut  Tipleri     Catıları  ahşap  veya  kiremitten  yapılır.     Yerlesme  Bicimleri    

Okyanusal Iklim  

Genel   olarak,   30°   -­‐   60°   enlemleri   arasında,   karaların   batı   kıyılarında   görülür.   Okyanusal   iklim   Batı   Avrupa,   Batı   Kanada   ve   Güney   Alaska   kıyılarında,   Güney  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

14


Şili, Avustralya’nın   kuzeydoğusu   ve   Yeni   Zelanda’da   etkili   olmaktadır.(   Türkiye’de   Doğu   Karadeniz  Kıyıları.)  

    Yagis Ozellikleri Figure  9:  Baslica  Goruldugu  Yerler  

Her mevsim yagislidir. Yıllık yağış ortalaması 1500 mm.

dir. En fazla yağış sonbaharda görülür.

Dogal Bitki Ozellikleri Bitki örtüsü yayvan ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlardır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde çayırlar bulunur. Yetistirilen Tarim Urunleri Konut Tipleri Yerlesme Bicimleri Yeni Zelanda ve Güney Şili ayni iklim turunde bulunmaktadir. Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

15


Karasal Iklim     Genel  olarak,  30°  -­‐  65°  enlemleri  arasında,  karaların  deniz  etkisinden  uzak  iç   kısımlarında  ve  kıtaların  doğu  kıyılarında  görülmektedir.  Kışlar  çok  soğuk  geçer   ve  uzun  sürer.  Yazlar  ise  sıcaktır.      Yıllık  sıcaklık  ortalaması  0  -­‐  10°C  arasında  değişir.  Yıllık  sıcaklık  farkı  20  -­‐  40°C   dir.  

Figure 10:  Karasal  Iklim  

 Yagis  Ozellikleri  

Yıllık  yağış  miktarı  500  -­‐  600  mm  dolayındadır.  En  fazla  yağış  yazın,  en  az  yağış   kışın   düşer.   Kış   yağışları   daha   çok   kar   şeklindedi r.          

Tarim Ozellikleri  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

16


Bugday, arpa,  tahil  ve  benzeri  urunler.     Bitki  Ortusu     Bitki   örtüsü   iğne   yapraklı   tayga   ormanlardır.   Yağışın   azaldığı   kesimlerde   de   bozkırlar  (step)  görülür.       Konut  Tipleri     Kar   yagisi   etkin   oldugu   yerlerde   catilar   dik   iken   sicak   ve   kurak   iklim   kosullari   etkin  oldugu  yerlerde  kalin  duvarli  kucuk  pencereli  ve  duz  catili  olurlar.     Yerlesme  Bicimleri     Kent  yerlesmelerinde  ise  yapilasma  iklim  kosullariuni  baglidir.     .   Karasal   iklim,   Sibirya,   Kanada   ve   Doğu   Avrupa’da   geniş   bir   yayılış   sahasına   sahiptir.    

Step Iklimi     Step  iklimlerinde  yıllık  sıcaklık  farkı  15  -­‐  30°C  dir.  

Figure 11:  Baslica  Goruldugu  Bolgeler  

Yagis  Ozellikleri    

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

17


Yıllık yağış  miktarı  300  -­‐  500  mm.  dir.  Step  iklimlerinde  en  fazla  yağış  ilkbaharda   ve  yazın  düşmektedir.      Tarim  Urunleri     Bugday,   misir,   dari   ve   de   irmaklarin   bulundugu   yerlerde   pirinc   de   yetistirilmektedir.     Dogal  Bitki  Ozellikleri     Bitki  örtüsü  yağışlı  mevsimde  yeşeren,  kurak  mevsimde  sararan  step  (bozkır)  tir.       Konut  Tipleri       Yerlesme  Bicimleri     Step  iklimi,  bir  geçiş  iklimi  özelliği  gösterir.  Üç  gruba  ayrılır;     •   Tropikal  Step  İklimi:  Savan  ikliminden  çöl  iklimine  geçiş  alanlarında   görülür.   •    Subtropikal  Step  İklimi:Çöl  ikliminden  Akdeniz  iklimine  geçiş  alanlarında   görülür.     •   Orta  Kuşak  Step  İklimi:  30°  -­‐  50°  önlemlerindeki  çöller  etrafında  ve   Akdeniz  ikliminden  karasal  iklime  geçiş  alanlarında  görülür.   (Meb)      

Soguk Iklimler    

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

18


Tundra Iklimi     Genel  olarak,  65°  -­‐  80°  Kuzey  enlemleri  arasında  görülür.      Bu   iklimde   en   sıcak   ayın   ortalaması   dahi   10°C   yi   geçmez.   Kışın   değerler   -­‐ 30°C  ile  -­‐40°C  ye  iner.                   Yagis  Ozellikleri    

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

19


Yağışlar ortalama  200  -­‐  250  mm  kadardır.  En  fazla  yağış  yaz  aylarında  görülür         Dogal  Bitki  Ozellikleri       Bitki   örtüsü   çalı,   yosun   ve   yazın   yeşeren   kurakçıl   otlardan   oluşan   tundralardır.   (cayir  ve  liken)       Tarim  Urunleri     Havanin  cok  sert  soguk  oldugundan  yetistirilebilen  bir  tarim  urunu  yoktur.     Kent  Tipleri        

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

20


Yerlesim Bicimleri     İskandinavya   Yarımadasıyla,   Kanada’nın   kuzeyinde,   Sibirya’   da   ve     Grönland   Adası’nın  kıyı  kesimlerinde  görülür.    

Kutup Iklimi     Karlar  ve  buzullarla  kaplı  kutup  bölgelerinde  görülür.      Sıcaklık  ortalaması  bütün  yıl  boyunca  0°C  nin  altındadır.     Yagis  Ozellikleri    

Y ağış mm

S ıc aklık °C

200

5

160

-­‐5 -­‐15

120

-­‐25

80

-­‐35

40

-­‐45

0

-­‐55 O

Ş

M N M H

T

A

E

E

K

A

Yağışlar son  derece  az  ve  kar  şeklindedir.         Dogal  Bitki  Ozellikleri     Yoktur.     Konut  Tipi     Buzuldan  yapilan  igloolardir.     Yerlesme  Bicimi       Daginik  sekilde  yasarlar.  

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

21


KURESEL IKLIM  DEGISKLIGI  

Günümüzde  nüfusun  artışı,  endüstrileşme  ve  modern  ulaşım  sistemlerinin  hızla   ilerlemesi,   giderek   artan   tüketicilik   ve   küresel   dünya   ekonomisinin   ortaya   çıkması  çevreyi  çok  değişik  biçimlerde  etkilemektedir.  Bütün  bu  etkinlikler  sera   gazlarının   (karbondioksit,   metan,   azot   oksitler,   florlu   bileşikler)   atmosferde   birikmesi,   küresel   ısınma   ve   iklim   değişiklikleri   ile   sonuçlanmaktadır.   Stratosferdeki   ozon   tabakasının   incelmesi   de   iklim   değişikliği   ile   yakından   ilgilidir.   Uluslararası   iklim   Değişikliği   Panel'inin   (IPCC)   verilerine   göre   iklim   değişikliğinin  en  önemli  nedeni  insan  etkinlikleridir.  (solunum.org)       Baslica  nedenleri  ?      Sera   gazlarinin   olusmasina   neden   olan   arabalardan   cikan   egzos   dumanlari,   deodorant   spreyleri,   sigara   dumanlari,   filter   takilmamis   fabrika   bacalarindan   cikan   dumanlar   ve   de   tabii   ki   agaclarin   hem   dogal   hem   de   insan   kaynakli   yok   edilmesi   asil   nedendir.   Ozon   tabakasinin   delinmesiyle   dunyamizin   kalkani   gorevinde   bulunan   tabakaya   zarar   veriyoruz   bu   da   sera   etkisine   neden   oluyor.   Yani  dogrdudan  sunu  soyleyebiliriz  ki  kuresel  isinma  kuresel  iklim  degisikligine   yol  aciyor.         Peki  sonuclari  ?       • Buzulların   gitgide   eriyerek   kutuplara   doğru   çekilmesi   ve   yüksek   dağlardaki  kar  örtüsünün  azalması,   • •    Deniz  suyu  seviyesinin  yükselmesi,,  mevsimlerin  yer  degistirmesi  veya   ozelligini  kaybetmesi.   •   • •    Bitki  ve  balık  türlerinin  göçleri,   •   • •    Havadaki  kirleticilere  karşı  hassas  kuş  türlerinin  azalması,   •   • •    Ağaçlardaki  yaş  halkalarının  daha  hızlı  büyüme  göstermesi,   (www.meteoroloji.org)    

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

22


Bibliography

geograpy.blogcu. 15  12  2013  <http://geograpy.blogcu.com/dunyada-­‐gorulen-­‐ iklim-­‐cesitleri/1335501>.   hazer.tv.  15  12  2013  <http://www.hazer.tv/ulkeler/endonezya_bilgi.html>.   msxlabs.org.  15  12  2013  <http://www.msxlabs.org/forum/soru-­‐cevap/290788-­‐ ekvator-­‐ikliminin-­‐bitki-­‐ortusu-­‐nedir.html>.   solunum.org.  16  12  2013  <http://www.solunum.org.tr/haber/273/kuresel-­‐ iklim-­‐degisikligi-­‐ve-­‐etkileri.html>.   teknonline.com.  16  12  2013  <http://teknonline.com/akdeniz-­‐iklimi-­‐bitki-­‐ ortusu-­‐ve-­‐hayvancilik-­‐ozellikleri.html>.      

Bu calisma  Bilgi  ve  Iletisim  Teknolojileri  dersinde  hazirlanmistir.  

23

Geo performance  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you