Aukcni katalog 3/2018

Page 157

200 JANEČEK Ota (1919 Pardubice - 1996 Praha) ZIMNÍ KRAJINA Olej na plátně, 50 x 60 cm, rámováno, datace 1955, signováno vpravo dole Ota Janeček 1955, soupis č. 2163, zezadu opatřeno výstavním štítkem. Vystaveno a publikováno: Má vlast - Pocta české krajinomalbě, Galerie Diamant, S.V.U. Mánes, 4. 9.–1. 11. 2015, str. 638. Předkládaná položka je ukázkou autorovy tvorby padesátých let, doby, kdy malíř přistoupil k tvorbě organické a inspirací se mu stala příroda, příroda ve své blízké formě, příroda provázející autora. Dílo nazvané Zimní krajina nám přibližuje zasněženou krajinu, poněkud nevlídnou, jež je prostoupena zobrazenou silnicí. Ta se klikatí a ztrácí se za rohem, leč přihlížející tuší, že pokračuje dále, mnohem dále do krajiny a protkává celou scenérii umělcem zobrazenou. Ota Janeček zde použil barvy spíše potlačené ve svých limitech, naschvál zahalil motiv do mrazivého oparu zimní nálady, do pocitu cestovatele po vozovce, dýchajícího na okýnko vozu, aby mohl pohlédnout na onu zasněženou dálku. Janeček do bezprostřední vzdálenosti k divákovi vymaloval strom, okradený již o své listoví a přečkávající mrazy zimy, k němu, jako pandán, vsadil dále do krajiny strom druhý, totožný svým osudem. Krajina je spíše pustá, až na pár lidských obydlí po levé straně výjevu. Je tvořena hnědou barvou země a bělobou sněhové pokrývky, linií krajiny a ohraničena dalekými výškami, které se tyčí jako strážci scenérie. Celá krajina, spolu s prvně jmenovaným stromem, je uzavřena žlutavým nebem, jež je svým vypodobněním v pohybu a mihotá se nad onou zimní krajinou. Ota Janeček v daném díle podává svou soudobou náladu padesátých let, svůj pohled na svět v jeho jednoduchosti a pomíjivosti. Podává přírodní motiv v době změn a nejistot. Autor viz T 1/419, TD 81, V 6/95, B 6/30, Ch 4/148, NEČVU 1/310. 180 000 – 250 000 CZK / 7 200 – 10 000 €

148_181 str_pol 194_242.indd 153

10.9.2018 19:41:11