Aukcni katalog 3/2017

Page 69

098 WINTER - NEPRAKTA Jiří (1924 Praha - 2011 Praha) POTÁPĚČ Tuš a akvarel na papíře, 33 x 30,5 cm, zezadu opatřeno razítkem NEPRAKTA a přípisem s určením. Ilustrace do příručky MUDr. Dryákové o inzulínové pumpě, str. 27, obr. č. 3. Kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista. Studoval na Státní grafické škole. S polu s Miloslavem Švandrlíkem patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz. Autor viz Ch 9/264. 10 000 – 14 000 CZK / 385 – 538 € 8 000 CZK / 308 €

099 JANOUŠKOVÁ Věra (1922 Praha - 2010 Praha) HLAVA I Koláž na papíře, 29,5 x 21 cm, voný list, datace - 2006, signováno zezadu V.JANOUŠKOVÁ, zezadu opatřeno autorských věnováním. Sochařka, malířka, kolážistka a grafička. Pro svou výtvarnou dráhu se rozhodla již v docela raném věku, když absolvovala roční praxi v Odborné škole kamenicko-sochařské v Hořicích, kde navštěvovala kurzy výtvarné teorie a měla možnost kreslit a modelovat, v r. 1942 pak byla přijata na UPŠ do sochařského ateliéru prof. Karla Dvořáka. Po válce v r. 1945 přešla do ateliéru prof. Josefa Wagnera, kde se jejími spolužáky stávají E. Kmentová, O. Zoubek, M. Chlupáč, Z. Palcr a V. Janoušek. 14 000 – 20 000 CZK / 538 – 769 € 8 000 CZK / 308 €

100 JANOUŠKOVÁ Věra (1922 Praha - 2010 Praha) HLAVA II Kombinovaná technika na papíře, 62 x 45 cm, rámováno, pod sklem, datace 1963, signováno vpravo dole V.J. 1963. 40 000 – 60 000 CZK / 1 538 – 2 308 € 35 000 CZK / 1 346 €

006_091_pol_001_147.indd 67

29/08/2017 16:25:08