Aukcni katalog 3/2017

Page 165

267 JIROUDEK František (1914 Lhota u Semil - 1991 Praha) OHŘE V KADANI Olej na plátně, 75 x 100,5 cm, rámováno, datace 1957, signováno vlevo dole Jiroudek 57, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením. Malíř, grafik, scénický výtvarník a pedagog. Studoval u Williho Nowaka na AVU v Praze. Lze ho označit za výrazného koloristu s monumentálně pojatými krajinnými a figurálními náměty. Přihlásil se ke skupině Sedm v říjnu (spolu s Hejnou, Paderlíkem, Lieslerem, Seidlem, Michálkem), od roku 1941 člen S. V. U. Mánes, od roku 1961 profesor na AVU v Praze. V počátcích své tvorby se věnoval portrétu, aktu, figurální kompozici a krajině. Tři z jeho školních prací byly roku 1937 vybrány na výstavu do Neapole. Po válce v létě 1946 odjel do Paříže a do jeho díla výrazně pronikl vliv Pierra Bonnarda. Od roku 1954 se věnoval především svému milovanému kraji v okolí Liběchova a jeho přilnutí k vinařskému kraji se projevilo v kresbách štětcem - ilustracích ke knize Dobrý člověk ještě žije od R. Rolanda. Zastoupen je svou tvorbou ve sbírkách NG v Praze, v Ermitáži v Petrohradě, Torontu a na radnici města Lyngby v Dánsku. Autor viz T 1/439, TD 85, V 2/545, B 6/75, Ch 4/273, NEČVU 1/325. 40 000 – 50 000 CZK / 1 538 – 1 923 €

30 000 CZK / 1 154 €

092_183_pol_148_298.indd 163

29/08/2017 19:26:58