Aukcni katalog 3/2016

Page 85

071 KUBÍN (COUBINE) Otakar (1883 Boskovice na Moravě - 1969 Marseille) K SHAKESPEAROVÝM SONETŮM („SLYŠET HUDBU…“) Olej na plátně adjustovaném na sololitu, 90 x 64,5 cm, rámováno, datace – 50. léta 20. st., signováno vpravo dole Coubine, zezadu opatřeno přípisem s určením. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, PhD. Komentář PhDr. Rey Michalové, PhD.: Posuzovaný obraz je autentickým a sběratelsky raritním dílem Otakara Kubína – Coubine, které vyniká pozoruhodným námětem na téma Shakespearových sonetů. Patří k plátnům, jež vznikla v období po autorově návratu do Československa počátkem roku 1952. Tyto práce se vyznačují jímavým vnitřním kontrastem minulosti a přítomnosti, snu a skutečnosti, nostalgických vzpomínek a reality života. Obraz K Shakespearovým sonetům (Music to hear … / Slyšet hudbu …) je dílo prodchnuté venkovskou pohodou a rozjímavým klidem, bezesporu i duchem slovanské hudebnosti, malované s neobyčejnou něhou a pokorou. Malířský rukopis se vyznačuje větším uvolněním, jemnou chvějivostí akcentovanou místy konturující kresebnou linií. Kosmopolitní český malíř, grafik a sochař. Absolvoval sochařsko-kamenickou školu v Hořicích. Mezi lety 1900 - 1904 studoval na pražské AVU u V. Brožíka, V. Hynaise, H. Schwaigera a F. Thieleho. Byl člen skupiny Osma, s níž vystavoval na první výstavě v r. 1907. Od r. 1913 se usazuje ve Francii, v Provence, kde se ustaluje jeho rukopis a pojetí krajiny a zátiší, navazující na klasicizující francouzskou krajinářskou tradici. Tato tradice vystupuje i v jeho jednoduchých kresbách. Kromě zátiší a krajin představil v Berlíně v roce 1913 na Prvním německém podzimním salónu postavy z říše krystalových drúz. V Německu má také o rok později svou první vlastní výstavu, která však neujde ostré kritice kolegy V. Beneše v Uměleckém měsíčníku. Kubínův kuboexpresionismus se vyznačuje hranatými figurami vystaveným ohromnému tlaku okolí, které vedou k naprosté geometrizaci hlav, z které se pak stává krabice, ale i předmětů jako stůl nebo sklenice. Přestože řadu jeho obrazů známe z popisů, dnes je řada těchto Kubínových děl nezvěstná. Dominantním rysem jeho pozdější krajinářské tvorby je novoklasicistní cítění, které jej propojovalo s dobou, výrazná smyslovost a práce se světlem, chápaným jako sjednocující element. Byl považován za příslušníka Pařížské školy a jeho tvorba byla prezentována na Salonu nezávislých. Autor viz T 1/583, 2/771, TD 112, V 1/483, 3/131, TB 22/34, B 3/212, 6/326, NEČVU 1/418, J. Siblík: O. Kubín, Praha 1980. 500 000 – 800 000 CZK / 18 519 – 29 630 €

360 000 CZK / 13 333 €

046_083_pol_038_072.indd 81

9/2/2016 1:50:35 PM