Aukcni katalog 3/2016

Page 53

041 LHOTA Antonín (1812 Kutná Hora - 1905 Volyně) BŘETISLAV NA ZŘÍCENINÁCH VELEHRADU Olej na plátně, 56,5 x 73,5 cm, rámováno, datace - 1861. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Významný český malíř náboženských a historických obrazů a první volený rektor AVU, studoval na pražské AVU v ateliérech u prof. Berglera, Waldherra a Tkadlíka, později studoval též u Führicha ve Vídni a krátce také v Mnichově. Podnikl studijní cestu po Itálii, nejvíce času strávil v Benátkách a Římě. Podle návrhu vídeňského malíře Führicha zhotovil fresky v kapličkách na petřínské křížové cestě. Do katedrály sv. Víta namaloval nástěnný obraz Poslední soud. V r. 1847 se stal učitelem a korektorem na AVU a mezi lety 1867-87 vychoval celou malířskou generaci. V r. 1880 byl zvolen historicky prvním rektorem akademie. Pro pražský Belveder vymaloval Křest Bořivojův, pro římský kostel Maria del Anima vymaloval Madonu, dekoroval Salmovský palác nebo zhotovil kartony pro okenní rámy v katedrále Sv. Víta. V linii historické tvorby maloval např. obrazy Libušino proroctví, Karel IV. na Karlštejně, Jaromír u mrtvoly Oldřichovy, Karel IV. s Petrarkou v Mantově. Oltářní obrazy namaloval pro kostely v Kněžmostě, Blovicích, Sedlci nebo Dráchově u Třeboně. Od r. 1887 žil na odpočinku ve Volyni. Jeho obrazy se dostaly do širokého povědomí Čechů zejména díky litografiím a reprodukcím. Autor viz T 2/29, TB 23/179, B 6/644, NEČVU 1/447. 60 000 – 90 000 CZK/ 2 222 – 3 334 €

45 000 CZK/ 1 667 €

046_083_pol_038_072.indd 49

9/2/2016 1:45:56 PM