Aukcni katalog 3/2016

Page 249

218 JIRKŮ Boris (1955 Zlín) ČTYŘI Olej na plátně, 97 x 71 cm, rámováno, datace 1985. Publikováno: Boris Jirků, Druhé třetí oko, Volvox Globator, 2005 str. 88. Český malíř, kreslíř, ilustrátor a sochař, absolvoval SUPŠ v Uherském Hradišti a AVU v Praze u Arnošta Paderlíka. Věnuje se volné malbě, kresbě, grafice a ilustraci, také plastice a výtvarným realizacím v architektuře. Je členem S.V.U. Mánes. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života s originálním autorským projevem ve znamení pitoresknosti, expresivity, často až absurdnosti obrazových příběhů, díky které je někdy přiřazován ke škole české grotesky. Významná je i jeho sochařská tvorba a monumentální malířská díla. V současné době vede výuku figurální kresby a malby v Ústavu umění a designu Západočeské Univerzity v Plzni, také působí na Akademii umění v Banské Bystrici. Organizuje výstavy FIGURAMA, kde jsou základem studentské kresby patnácti univerzit z Evropy a USA. Široké veřejnosti je znám jako ilustrátor knih magického realisty G. G. Márqueze. Účastnil se desítek výstav u nás i v zahraničí. Boris Jirků patří mezi nejvýznamnější současné autory a je zastoupen ve sbírkách po celém světě. S Galerií La Femme se zúčastnil tvůrčích pobytů v Brazílii, Kanadě, Andalusii, Ekvádoru, na Galapágách, ve Francii a na Sicílii. Autor viz Ch 4/270. 20 000 – 35 000 CZK / 741 – 1 296 € 12 000 CZK / 444 €

219 WINTER - NEPRAKTA Jiří (1924 Praha - 2011 Praha) FRANCOUZSKÉ MILOVÁNÍ Akvarel a tuš na papíře, 17 x 13 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vpravo dole Neprakta. Kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista. Studoval na Státní grafické škole. Spolu s Miloslavem Švandrlíkem patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz. Autor viz Ch 9/264. 20 000 – 30 000 CZK / 741 – 1 111 € 14 000 CZK / 519 €

234_287_pol_206_262.indd 245

9/2/2016 2:13:47 PM