Aukcni katalog 3/2016

Page 216

180 FEIGL Bedřich (1884 Praha - 1965 Londýn) KORSICKÝ PODZIM Olej na kartonu, 32 x 60 cm, rámováno, signováno vpravo dole Feigl, zezadu opatřeno štítkem s přípisem s určením s č. 28. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Židovský malíř, rozený kosmopolita, významně ovlivněný německou výtvarnou scénou před první světovou válkou, patřil ke skupině Osma. Studoval na AVU v Praze v ateliéru V. Bukovace a F. Thieleho. Po studiu odjíždí do Antverp, v roce 1906 s E. Fillou a A. Procházkou do Německa, Holandska, Francie a Itálie. V Německu se setkává s M. Liebermannem, který jeho tvorbu významně ovlivnil. V roce 1907 a 1908 se zúčastnil výstav Osmy a společně s W. Nowakem a M. Horbem v této skupině zastupoval české německé umělce. Od roku 1910 žil v Berlíně. Již od desátých let je častým námětem jeho obrazů architektura světových měst. V meziválečné době působil delší čas v Palestině, ale v roce 1932 se vrací do Prahy. Ve třicátých letech také cestoval po Orientu, byl v Egyptě a Jeruzalémě. Po druhé světové válce se usadil ve Velké Británii. Jeho malbu výrazně symbolizuje expresivní rukopis a elegický kolorit, který v pozdní fázi charakterizuje ornamentalizující dikce. Postupem času u něj vystupuje významně role světla jako jednotícího, a zároveň duchovního elementu. Autor viz T 1/210, V 2/84, Ch 2/219, NEČVU 1/171. 75 000 – 100 000 CZK / 2 778 – 3 704 €

50 000 CZK / 1 852 €

192_233_pol_160_205.indd 212

9/2/2016 1:57:01 PM