Aukční katalog 3/2015 Moderní a současné umění

Page 36

031 OUHEL Ivan (1945 Ostrava) POHLED Kombinovaná technika na papíře, 58,5 x 41 cm, rámováno, pod sklem, datováno 1996, signováno vlevo dole I.Ouhel 96. Významný český malíř, grafik a pedagog se naplnění svého výtvarného talentu začal věnovat na kurzech výtvarné výchovy u profesora Čecha a později večerně na kurzech Střední odborné školy výtvarné v Praze. Jeho další kroky směřovaly do ateliéru figurální malby profesora Karla Součka. V roce 1973 podnikl studijní cestu do Itálie a o dva roky poté uspořádal svou první samostatnou výstavu v pražské Galerii D. Od té doby se podílel na celé řadě samostatných i kolektivních výstavách v tuzemsku a zahraničí, zejména pak v Itálii, Francii a Německu. V roce 1987 spoluzaložil výtvarnou skupinu Volné seskupení 12/15, ve kterém byl také Jiří Sopko, Jiří Načeradský nebo Kurt Gebauer. Od roku 1992 je členem Umělecké besedy. Je představitelem lyrické abstrakce a jeho hlavním zájmem jsou krajiny, které se snaží zachytit v širších souvislostech, jako místo koloběhu života zahrnující jak krásu zrození, tak podstatu umírání. V jeho raných dílech byl inspirován důlním prostředím Ostravska, kdy zachycoval krajinu schovanou lidskému vnímání pod povrchem země. Koncem sedmdesátých let ke krajině přibyly i figury, kterým se ostatně věnoval již na AVU. V osmdesátých letech obě své kategorie prolínal. V pozdějších pracích z devadesátých letech se věnuje také barevné expresi, kdy tvoří obrazy dynamickou barevnou kompozicí, jež rozkládá jednotlivé prvky obrazu na původní pratvary. V novém miléniu, jako by se jeho tvorba zbavila vnitřních přetlaků, malba se uvolňuje a roztěkané linie nahrazují velké klidné barevné plochy. Jeho dílo je zastoupeno v řadě prestižních domácích veřejných galerií, ale i u soukromých sběratelů, ale je předmětem sběratelského zájmu i ze zahraničí. 20 000 – 30 000 CZK / 769 – 1 154 €

14 000 CZK / 538 €

006_055_Moderni_1.indd 34

9/11/2015 2:09:55 PM