Aukční katalog 3/2015 Moderní a současné umění

Page 10

001 BOUDNÍK Vladimír (1924 Praha - 1968 Praha) RORSCHACHŮV TEST Monotyp na papíře, 34 x 49 cm, rámováno, datováno 1966, signováno dole uprostřed Vladimír Boudník 1966. Pravost potvrdil a ověřil PhDr. Jiří Machalický. Grafik, malíř a autor uměleckých programů. Po druhé světové válce studoval na Státní grafické škole. Patří k iniciátorům poválečné linie abstrakce, definované pojmem informel. Už od konce 40. let demonstroval svůj „explosionalismus“, umělecký princip emocionality uvolňující lidskou obrazotvornost a asociační schopnost. Jeho převážně grafická tvorba pracovala hlavně se strukturami a surovými materiály a rozvíjela se v řadách strukturální nebo aktivní grafiky, popřípadě v monotypech založených na uvolněném malířském gestu. V roce 1960 se účastnil obou Konfrontací, neveřejných ateliérových výstav mladých abstraktních umělců (J. Valenta, Z. Sion, A. Veselý, J. Koblasa ad.). Přátelil se a měl blízko k M. Medkovi a B. Hrabalovi, později i k J. Kolářovi. Autor viz Ch 1/202, NEČVU 1/82. 40 000 – 60 000 CZK / 1 538 – 2 308 €

35 000 CZK / 1 346 €

006_055_Moderni_1.indd 8

9/11/2015 2:05:18 PM