Aukcni katalog 3/2015 Klasická malba a krajina

Page 12

003 NAVRÁTIL (NAWRATIL) Josef Matěj (1798 Slaný u Prahy - 1865 Praha) TRIUMFÁLNÍ VJEZD PRINCE EVŽENA SAVOJSKÉHO Kombinovaná technika na papíře, průměr 32,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vpravo dole Jos Nawratil. Zezadu opatřeno odborným posouzením Karla B. Mádla. Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře: Navrátilovo fenomenální malířské mistrovství žije dodnes mezi sběrateli především ve stále atraktivní formě kvašových krajinek. Slánský rodák a záhy v Praze etablovaný i proslavený autor dekoratérských zadání pro nejvyšší vrstvy včetně císaře ovšem vynikl také jako specialista na míchání vlastních barev i odlišných technických postupů. Právě studie a skici pro nástěnné či nástropní malby předčily nejednou definitivní rozměrný originál svými geniálními parametry, jelikož dávaly nahlédnout do vlastní tvůrčí kuchyně velikého tvůrce. Vpravdě Michelangelovská neučesanost a jadrnost formy i výrazu pasují tuto mnohofigurální formu na vzácný sběratelský artefakt. Autor viz T 2/180, 2/775, TD 135, TB 25/367, B 7/668, N 11/251, NEČVU 2/553. 20 000 – 30 000 CZK / 769 – 1 154 € 17 000 CZK / 654 €

004 VÁCHAL Josef (1884 Milavče u Domažlic - 1969 Studeňany u Jičína) BÍDA Kombinovaná technika na papíře, 23 x 45 cm, rámováno, pod sklem, signováno vpravo dole J.V. Malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, řezbář, typograf, spisovatel a básník. Osobitý tvůrce vycházející ze symbolistního základu. Byl členem sdružení Sursum, jehož tvůrci se vyrovnávali i s impulsy expresionismu. Váchal proslul hlavně jako tvůrce unikátních knih a tisků. Jeho originální obrazotvornost vyrostla z jeho úzkostných stavů, strachu z neznáma a deníkových záznamů nočních vizuálních a sluchových halucinací. Po celý život kolísal mezi vírou a herezí, do své tvorby promítal zaujetí pro spiritismus, okultní vědy a teosofii. Vydával nejprve kresebné a rukopisné sešity, v nichž se projevilo zároveň jeho výtvarné i literární nadání. Od roku 1910 vydával v nepatrném počtu výtisků své neopakovatelné autorské knihy. Pro řadu z nich vytvořil původní písma, sám je ilustroval i vázal. Jako originální tvůrce vynikl především v technice barevného dřevorytu, kterým zaujal na zahraničních výstavách v Kolíně nad Rýnem, Florencii aj. Jeho autorské knihy náleží k vrcholům české knižní kultury. Autor viz T 2/634, V 5/1, NEČVU 2/889. 30 000 – 40 000 CZK / 1 154 – 1 538 €

18 000 CZK / 692 €

006_055_Klasika_1.indd 10

11.9.2015 13:31:53