AUKČNÍ KATALOG

Page 45

031 BOKŠAY Josef (1891 Kobyly u Poljany - 1975) PODZIMNÍ KRAJINA Olej na plátně, 56 x 79 cm, rámováno, datováno 1955, signováno vpravo dole Bokšay 1955. Známý malíř portrétista a krajinář, studoval na Akademii v Budapešti odkud podnikl řadu cest po Itálii, Německu, Rakousku a Francii. V jeho tvorbě dominuje krajinomalba Podkarpatské Rusi malovaná pestrým barevným koloritem vzbuzujícím optimismus a vitalitu, známé jsou také jeho malby kaplí v Užhorodu nebo žánrové obrazy s rusínskými motivy. Společně s V. Erdélyim je považován za zakladatele Užhorodské malířské školy. Vystavoval v Praze, Brně a jeho díla jsou zastoupena také v Treťjakovské galerii. Autor viz T 1/78. 150 000 – 200 000 CZK / 5 357 – 7 143 €

90 000 CZK / 3 214 €

006_055_Obrazy_1_39.indd 43

6.5.2015 12:15:58