AUKČNÍ KATALOG

Page 179

258 TICHÝ František (1896 Praha - 1961 Praha) OTEC A SYN I Suchá jehla na papíře, 19 x 15 cm, paspartováno, datováno 1948, signováno dole uprostřed Tichý 48, soupis č. 161/2. Malíř, grafik a ilustrátor, vyučil se litografem, studia na AVU v Praze nedokončil. Pro jeho umělecké formování byl důležitý jeho pobyt ve Francii ve 20. letech, námětově pak objev cirkusového světa. Jeho protagonisté v postavách klaunů, krasojezdkyň a akrobatů se pro něj stávají metaforou lidského života s jeho vratkostí a tragismem nebo melancholií. První díla s tímto námětem pocházejí již z počátku 20. let a nesou ještě pozůstatky expresívní barevnosti. Barevné cítění se proměňuje v Paříži pod vlivem Seuratova světelného lyrismu. Základem jeho prací zůstává však fantazie tvarová a kreslířská spolu s citovým výrazem, blízkým v počátku rané Picassově grafice z prostředí cirku. Častý motiv balance neopisuje jen artistický výkon, ale je mu metaforou lidské existence. Aniž je tu vyslovena sociální tendence, zdůrazňuje jeho tvorba naléhavost lidského osudu, posunujíc poetismus směrem k dramatu a tragičnosti. Tyto rysy jsou typické i pro jeho rozsáhlou tvorbu ilustrační a knižní, objevují se i v jeho plakátech a scénických návrzích. Vedle toho Tichý navrhoval i šperky převážně s figurálními náměty. J. Tomeš: F. Tichý, Praha 1976, F. Dvořák: F. Tichý, grafické dílo, Praha. Autor viz T 2/590, TD 195, V 4/445, 6/448, B 10/176, NEČVU 2/857. 20 000 – 25 000 CZK / 714 – 893 € 15 000 CZK / 536 €

259 KUTÁLEK Jan (1917 Praha - 1987 Praha) DON QUIJOTE A SANCHO PANZA Dvě figury, hlína pálená glazovaná, Don Quijote výška 24,5 cm, Sancho Panza výška 19 cm, neznačeno. Keramik, studoval malířství u R. Vejrycha a sochařství na AVU v Praze u prof. K. Pokorného. Inspirován jižní Moravou, českými a moravskými pohádkami. Autor viz Ch 6/475. 10 000 – 15 000 CZK / 357 – 536 €

4 500 CZK / 161 €

146_181_Obrazy_200_.indd 177

6.5.2015 16:03:46