AUKČNÍ KATALOG

Page 165

233 LHOTÁK Kamil (1912 Praha - 1990 Praha) INZERCE Litografie na papíře, 22 x 15,5 cm, rámováno, pod sklem, datováno 1982, značeno vlevo dole Kamil Lhoták 82. Z pozůstalosti Jaroslava Endršta. Malíř, grafik a ilustrátor, studoval na FFUK v Praze. Spoluzakladatel Skupiny 42, jeho náměty se pohybují na městské periferii, na níž se objevuje technika podřízená snovému a romantickému cítění. Uměleckou spřízněnost nacházel u J. Šímy, celníka Rousseaua a B. Kubišty. Nevyčerpatelným zdrojem inspirace se mu staly staré plakáty, časopisy a reklamní kresby, jejichž atmosféru dokonale vystihl v kresbách i obrazech. Měl úzký vztah k básníkům Skupiny 42 Hančovi a Blatnému. V jeho kompozici se objevily určité prvky narativní figurace o 20 let dříve než byly formulovány jako jedna z tendencí 60. let. Umělecky vyjádřil poezii městského folklóru mnohem dříve, než se stala předmětem všeobecného zájmu: např. motiv balónu se objevil již na obrazech z roku 1938. Jeho obrazy se lišily od konstruktivně cítěných maleb Grossových i snových vizí F. Hudečka, ale právě touto vzájemnou odlišností se projevila výrazová šíře, při společném zájmu o velké téma moderního města a civilizačních atributů života v něm. Organickou součástí jeho tvorby byla ilustrační tvorba a spolupráce s kresleným filmem. Za svou ilustrační tvorbu i výsledky spolupráce s kresleným filmem získal mnoho ocenění. Autor viz T 2/30, TD 118, V 3/226, B 6/644, NEČVU 1/447. 6 000 – 7 000 CZK / 214 – 250 € 3 000 CZK / 107 €

234 LHOTÁK Kamil (1912 Praha - 1990 Praha) ALCYON CYCLES Litografie na papíře, 23 x 15,5 cm, rámováno, pod sklem, datováno 1973, signováno vpravo dole Kamil Lhoták 1973, vlevo dole list č. 12/180. Z pozůstalosti Jaroslava Endršta. Malíř, grafik a ilustrátor, studoval na FFUK v Praze. Spoluzakladatel Skupiny 42, jeho náměty se pohybují na městské periferii, na níž se objevuje technika podřízená snovému a romantickému cítění. Uměleckou spřízněnost nacházel u J. Šímy, celníka Rousseaua a B. Kubišty. Nevyčerpatelným zdrojem inspirace se mu staly staré plakáty, časopisy a reklamní kresby, jejichž atmosféru dokonale vystihl v kresbách i obrazech. Měl úzký vztah k básníkům Skupiny 42 Hančovi a Blatnému. V jeho kompozici se objevily určité prvky narativní figurace o 20 let dříve než byly formulovány jako jedna z tendencí 60. let. Umělecky vyjádřil poezii městského folklóru mnohem dříve, než se stala předmětem všeobecného zájmu: např. motiv balónu se objevil již na obrazech z roku 1938. Jeho obrazy se lišily od konstruktivně cítěných maleb Grossových i snových vizí F. Hudečka, ale právě touto vzájemnou odlišností se projevila výrazová šíře, při společném zájmu o velké téma moderního města a civilizačních atributů života v něm. Organickou součástí jeho tvorby byla ilustrační tvorba a spolupráce s kresleným filmem. Za svou ilustrační tvorbu i výsledky spolupráce s kresleným filmem získal mnoho ocenění. Autor viz T 2/30, TD 118, V 3/226, B 6/644, NEČVU 1/447. 6 000 – 8 000 CZK / 214 – 286 € 4 000 CZK / 143 €

146_181_Obrazy_200_.indd 163

5/6/2015 12:04:10 PM