AUKČNÍ KATALOG

Page 146

196 ŠÁROVEC Martin (1977 Praha) REAL DOLL 2 Akryl na překližce, 61 x 60 cm, datováno 2009 – 10, signováno zezadu MŠárovec 09/10. Český malíř a pedagog, studoval Alternativní a loutkové divadlo na pražské AMU a později také na AVU v Praze, a to u S. Diviše, K. Nepraše, P. Nešlehy nebo B. Jirků. Meritem jeho tvorby je malba, ve které zachycuje zážitky z médií v ostré atmosféře vizuálních sekvencí - v obrazových záběrech. Zapsal se jako výrazný figuralista a portrétista pohybující se mezi expresionismem a existenciálním realismem. Netají se láskou k virtuální idylické atmosféře, ve které se však dají najít i hororové prvky. Zobrazuje niternou reflexi svého života, traumatizující osobní zkušenosti i kritiku dnešní konzumní i přetechnizované společnosti. Některé jeho obrazy mají doslova groteskní charakter. Svá díla pravidelně představuje na výstavách v Česku i zahraničí. 20 000 – 30 000 CZK / 714 – 1 071 € 12 000 CZK / 429 € 197 BALCAR Karel (1966) RUCE II. Olej na plátně, 40 x 60 cm, rámováno, datováno 2004, signováno zezadu KB 11.04. Český malíř, studoval na pražské AVU v ateliéru se zaměřením na klasické malířské techniky, zejména tedy lazurní malbu, šerosvit aj. Jeho díla se vyznačují vlivem barokní malby, hlavně klasicizujících proudů zosobněných malíři Caraccim nebo Guido Renim. Středobod jeho techniky je ve figurální kompozici, ve které se propojují mužský a ženský antropomorfní obraz. Jedním z Balcarových hlavních témat je klíčová otázka vysokého umění filozofie života a smrti. Jeho díla se objevila například na výstavách hyperrealismu, aktů či portrétů. 25 000 – 35 000 CZK / 893 – 1 250 € 18 000 CZK / 643 €

198 RYŠÁNKOVÁ Zuzana (1975 Brno) DĚVČÁTKO Olej na sololitu, 96 x 43 cm, datováno 2002, signováno zezadu Z. Ryšánková 2002, zezadu opatřeno přípisem s určením. Česká malířka, absolvovala klasické studium malířských technik na AVU v Praze. Estetika autorky vychází ze staromistrovských technik, kterými zobrazuje nekonečně pestrý svět přírody. Ve svých dílech ctí klasický obraz malířství, avšak nepřestává akcentovat aktuální pocity. V centru její malířské pozornosti jsou motivy z všedního života občanského interiéru se zvláštním zřetelem k detailu. Inspiračně tíhne k zátiší, a to zejména k odkazu na holandské malířství 17. století, které však kombinuje s moderním expresionismem. I díky oblibě staromistrovských žánrů v jejím díle nalezneme jako téma lovecké motivy a zobrazení zvířat. Občas tíhne k lettrismu, kdy do obrazu zakomponuje písmo. Svá díla prezentuje v galeriích v České republice a vystavuje s umělci Euroregionu. 20 000 – 30 000 CZK / 714 – 1 071 € 15 000 CZK / 536 €

106_145_Obrazy_126_199.indd 144

6.5.2015 12:54:07